I Binnenlandsch Nieuws r B 00 Hl KING Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Zomersproeten Sprutol. Bij alle Drogisten. r verdwijnen spoedig door EEN POT LANDBOUW EN VEETEELT EERSTE KA MEP De dalende lijn KERKNIEUWS Wijnkoop naar Berlijn SOCIAAL LEVEN De ongenoode gasten Achtste Binnenscheepvaartcongres R. K. Hotel-, Café- Restaurant houders en slijters De 50ste verjaardag van de Koningin De zaligverklaring van Broeder Koenraad van Parzham O.M. Cap. Supplctoire Onderwljsbegrooting 1929 St. Bonifatius Broederschap „Mgr. Mutsaersoord” Voorts zijn la de kapel aaaweadg «en mar- PEPERMUNT is medicijn en lek kernij tegelijk. t op- Ruim 5 millioen voor 1929 meer gevraag* wor- zon- Vde Nationale Bedevaart naar Dokkum Gang naar Canossa? Tiende jaarvergadering te Tilburg I Inzegening der Kapel 596 zegt heb- Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. O. H. Jansen, leider van de Vde Nationale Bedevaart tar eere van den H. Bonifatius en Gezellen, naar Dokkum op Zondag en Maandag 24 en 25 Augustus as., zal 's Maan dags op het St. Bonifatius-terrein te Dokkum onder het Pontificaal Lof door Z. D. H. ge celebreerd, zélf de predikatie houden. ’s Morgens ter zelfder plaatse onder de Pontificale H. Mis, door Mgr. Jansen opge dragen. preekt de Zeereerw. heer L. J. Wll- lenborg, pastoor te Bloemendaal. wetsontwerp justitie, het Grootsche Nationale vaandelgroet op Dinsdag 16 September 1930 Bespreking van het rapport der commiasie- Molengraaff Rijk en gemeenten Bij dit wetsontwerp zegt de heer DE VEER (AJL) dat in de wet betreffende de finan- cieele verhouding door dit wetsontwerp eenige dat* worden veranderd. Tevens ech ter is de garantiebepaling, waardoor wordt gewaarborgd, dat de gemeenten niet minder sullen ontvangen dan het tweevoud van de uitkeering «agens de wet van 1897, thans ge- wijzigd. Doch daardoor is een nieuwe ondui delijkheid geschapen. Spr. vraagt: „Hoe zal nu Ra garantie waden toegepast ten aan ontworpen afsluitdijk door de van een' Rijksweg langs een die spoorwegverbinding. behandeld over i ce en 395. En met de banden omhangen, zei hij zijn vriend Duim vaar wel en goeden raad gaf hij hem verder, grijpend de tralies van zjjn cel. „Denk er om. Duim, je moet naar boven, eerst naar boven in 1 gebouw. Met den band trek 'k je In de hoogte, op den band Ik wel vertrouw.” Zooals men weet, heeft de Communistische Partlj-Wijnkoop het hoofd in den schoot ge legd en te kennen gegeven tot ontbinding over te gaan om zich weer aan te sluiten bjj de Communistische Partij (De Visser) die door Moskou als de echte partij wordt erkend. Van die zijde worden echter de lei ders van de partij Wijnkoop afgewezen. Naar wij vernemen is gisteravond de heer Wfinkoop met een Rotterdamschen partij genoot naar Berlijn vertrokken. Daar zal, zijn wij goed ingelicht, een conferentie plaats hebben met afgevaardigden uit Mos kou. Woensdagavond zijn de deelnemers aan het binnenscheepvaartcongres, dat te Deventer gehouden wordt, officieel door het gemeen tebestuur ten stadhuize ontvangen. De loco-burgemeester de heer A. Kelder man hield daarbij een toespraak, waarbij hl) wees op de groote belangen, welke op dit congres ter sprake zullen komen. De ‘voorzitter van het congres mr. H. Smeenge dankte voor de vriéndelijke ont vangst. Na bezichtiging van het stadhuis begaf men zich naar de Buiten Sociëteit, waar de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer den congressisten een concert aanbood. naar het Fransch, door Leo Larguier mond, eikenhouten banken, geschenk van de afdeellng Tilburg, een mooi harm<witurn ge schenk van de afdeellng Breda. De gistermorgen in gebruik genomen H. Vaten, monstrans, kelk en ciborie zijn ge schenken van de afdeellng Den Bosch. In de hal van het gebouw staat de Maria- klok. een geschenk van het bestuur, vervaar digd In de bekende fabrieken te Aarle-RixteL Na de inwijdlngsplechtlgheid droeg deken Van Oppen het H. Misoffer op. Gelezen werd de votlefrtils van het H. Hart. Na het Tantum Ergo werd de zegen gegeven met het Allerheiligste. Eenlgen tijd na deze verheven kerkelijke plechtigheden werd in een der zalen van het fraaie gebouw een bljeerikomst gehouden om den In n onenden priester, den welbekenden bondsadvlseur en oud-pastoor van Schjjndel. den Zeereerw. heer H. Donders te Instalieeren in zijn nieuwe functie. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo- gyig van het zesde hoofdstuk der Rijksbe- grootlng voor 1929 Het totaal van de voor gestelde verhoogingen beloopt 5.269.002. waarvan 166 000 door verminderingen wordt gedekt, zoodat het eindcljfei Ier begrooting een verhooging ondergaat van 5.103.002. Deze verhooging is o.m. toe te schrijven aan de nieuwe salarisregeling, het herstel van het zevende leerplichtjaar, de wederinvoering het zevende leerplichtjaar, de wederinvoering van de leerllngenschaal. van de „technische herziening" c a, waarvoor de verhooging bijna 4.3 millioen bedraagt. 396. Jokko den hoogen sprong nu waagde, op 'n breed plat kwam hfj terecht. „Zoo, dat noem Ik,” zei hij, „eens boffen, het begin is lang niet slecht. Het was een waag, dat moet ik zeg gen, maar wie niet waagt ook niet wint. Nu moet ik mijn weg verder zoeken, doch wie zoekt, ook zeker vindt.” Bjj de In Schoterland gehouden publieke verhuring van hooilanden aan of bij het Tjongerkanaal, daalden de prijzen zóó. als in de laatste dagen nog niet is voorgeko men. Gemiddeld waren zij 60 pCt. beneden die van verleden jaar, voor sommige percee- len ging de daling tot 70 pCt., ja zelfs tot 80 pCt Behalve aan de slechte uitkomsten van het veehoudersbedrljf is deze faling vooral ook toe te schrijven aan de zeer ruime brengst van de eerste snede gras. Bij het internationale ANEMA Arbeidsovereenkomst BIJ dit wetsontwerp onder 11 merkt de heer VAN SASSE VAN IJSSELT R.K.I op te betreuren, dat in dit wetsontwerp, waar in spr. overigens zeer veel goeds liet, is op genomen de bepaling van art. 397, volgens hetwelk op de arbeidsovereenkomst tusseben reeders en schepelingen en bepalingen van het Burg. Wetboek toepasselijk worden ver klaard, voor zoover daarvan bij net Wetboek, van Koophandel niet wordt afgeweken. Spr. zou hebben gewild, dat de geheele regeling in dit wetboek was verwerkt. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer DONNER, heeft ten aanzien van de syste matiek van het ontwerp de commissie-Mo- lengraaff gevolgd. Het spreekt vanzelf, dat hier wordt gedoeld op de artikelen van het B. W die de arbeidsovereenkomst betreffen. Maar daaraan zit het heele verbintenisrecht vast: dit mocht dus niet worden uitgescha keld. Het wetsontwerp wordt aangenomen zon der hoofdelijke stemming. Installatie van Rector H. Donders Gisteren werd de Kapel van hA Mgr. Mut- saertsoord plechtig Ingezegend. Daartoe verzamelden zich om negen uur in het „Mgr Mutsaersoord" met de zusters .en den rector, emeritus pastoor H. Donders, het bestuur der R. K. Herstelllngsoordvereenlging, een vertegenwoordiging van het hoofdbestuur van St. Raphaél en enkele genoodlgden. on der wie de provinciale overste der zusters van St. Vlncentlus mère Agnes en de familie Don ders. De plechtigheden van de wijding der kapel werden verricht door den Zeereerw. heer J. van Oppen, deken en pastoor der St. Martl- nuskerk te Venlo, geassisteerd door em. pas toor Donders en aalmoezenier Roncken De kapel werd toegewijd aan het Goddelijk Hart van Jezus. Het altaar, vervaardigd uit drie-kleuren- marmer, is buitengewoon smaakvol en streng liturgisch gehouden. Het kruis bevat een corpus Christi uit eikenhout gestoken. De koper-gedreven taber nakeldeuren symboliseeren het mirakel van Amsterdam en vertoonen aan de bovenzijde de wapens van de stad Amsterdam en St. Ra phael. Een en ander om te doen uitkomen dat het altaar een geschenk is van de afdeellng Am sterdam van St. Raphael. Terende van bet altaar is dan ook een plaat aangebracht met toepasselijke inscriptie. Het altaar is vervaardigd door Aug. Her mans in Den Haag. Op Zondag 15 Juni zal te Rome de plech tige zaligverklaring plaats hebben van Broe der Koenraad van Parzham. leekebroeder uit de Capucijnenorde. Geboren op de Venushoeve te Parzham in Neder-Beieren uit 'n brave en welgestelde landbouwersfamilie, toonde hij zich reeds van jongsaf bijzonder getrokken tot een stil en teruggetrokken leven, waarbij gebed en over weging van Gods geheimen en volmaaktheden z’n geliefkoosde bezigheden uitmaakten. De Jaren. waarin hij thuis op de boerderij werk zaam was, vormden hem tot een levende illus tratie van het oude devies „bid en werk." Als lid van vele vereenlglngen en broederschap pen, waaronder ook de Derde Orde van Sint Franciscus, was hij een voorbeeld van gods- dlen tzln van gebedsijver en reinheid van ze den, zoodat zijn tijdgenooten ons verzekerden, dat allen die den degelljken en braven jongen hadden leeren kennen, hem prezen en eerbie digden als een engel uit den Hemel. Gehoorgevend aan Gods ultnoodlglng tot hoogere deugdbeoefening en zelfvervolmaking, trad hij op 31-jarigen leeftijd in de Capucij nenorde. AI aanstonds onderscheidde hij zich door zeldzame deugd en liefde voor de kloos tertucht, waarom hem door zijn Oversten reeds zeer spoedig t ambt van portier werd toevertrouwd in 1 St. Annaklooster te Altoet ting. In deze drukbezochte bedevaartplaats is hfj gebleven tot aan zijn dood, terwijl hij van zijn zware en moeilijke dagtaak heeft weten te maken een zegenrijk en vruchtbaar aposto- be treffende zegt de heer (ATI.) het feit, dat Amerika thans toetreedt tot het Internationale Hof. een gebeurtenis te achten, welke niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Intusschen valt cp dit feit een ernstige schaduw door de wijze waarop en de voorwaarden waar onder Amerika toetreedt. Daaruit spreekt een te betreuren afkeer van den Volken bond. De Volkenbondsraad zal Amerika niet uit het Hof willen stooten door een advies te vragen, dat Amerika niet wil. Waarom wordt hier dan aan Amerika een verdergaande bevoegdheid verleend dan aan een permanent lid van den Volkenbonds raad? Deze regeling is terecht door Salvador gequaliflceerd als een stap achteruit op den weg der internationale ontwikkeling. On danks alles mag In deze toetreding toch een toenadering van Amerika tot den Volken bond worden gezien, iften mag daarom op de schaduwzijden niet te zeer het licht la ten vallen. De MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN, de heer BEELAERTS VAN BLOK LAND, kan zich volkomen vereenigen met de laatste opmerking, dat men bij de beoor- deeling van dit ontwerp niet te zeer het oog moet richten op de schaduwzijden. Het is inderdaad niet te ontkennen, dat vooral onmlddelUjk na den oorlog in Ame rika een uitgebreide afkeer van den Vol kenbond heeft bestaan. Maar deze animo siteit hebben wij in den loop der jaren zien verminderen. Deze toetreding tot het Hof bekroont een strijd van jaren. om Amerika nader te bren gen tot het Hof en den Volkenbond. Men meende daartoe zekere toegeeflijkheid tegen over Amerika te moeten betrachten. een boottocht naar den ingang van bet RijnIteente-kanaal. aangeboden door de Vereeriglng tot Verbetering van den Gel- derrxhen IJssel. De opening Gistermorgen begon het achtste Neder- landsche Binnenscheepvaartcongres onder voorzitterschap van mr. H Smeengev. lid der Eerste Kamer. Onder de aanwezigen was de Commissaris der Koningin in Overijsel mr. A. E. baron Van Voorst tot Voorst, eere- voorzitter van het congres. De voorzitter ver welkomde-o.m. in het bijzonder de vertegen woordigers der departementen van Justilte, Defensie, Waterstaat en Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Aan de orde was het prae-advies "van de heeren J. Warner en mr. M. Stichterman over de Overfjselsche kanalen. Eèn conclusie werd uitgesteld. Dr. L. R. Wentholt, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, gaf een uitvoerig over zicht van het ontstaan en de uitwerking der plannen voor de Twente-kanalen en ten slotte den stand der werkzaamheden, waarna de heer B. J. ter Kuil eenige bijzonderheden verstrekte omtrent de historie en de economische beteekenis van deze kanalen. Over bet rapport Commissie-MolengraafI werd ten aanzien van het voorstel tot ont werp eener blnnenscheepvaartwet 1929 prae- advies uitgebracht door mr. W. K. C. van Dam, waarna mr. Hellema behandelde het ontwerp der commissie inzake wettelljke regeling van- het binnenvaartrecht. Deze praeadvlseur beperkte rich daarbij tot de al- gemeene bepalingen over het vervoer van zien var de gemeenten die krachtens de wet van 1897 geen uitkering per inwoner, doch een vaste som bntvfcngen?" Is voor die ge meenten de beteekenis van de wijziging van de bepalingen zóó op te vatten, dat voor die gemeenten de vaste som zal worden gedeeld door het aantal Inwoners? De MINISTER VAN FINANCIËN, de heer DE GEER, zegt, dat de bewuste wijziging van de tweede zinsnede van art. 6 niets an ders doet dan een technische herziening aan brengen. die absoluut noodzakelijk was in verband met de wijziging in de eerste zin snede van art. 6. De garantie van een dub bele uitkeering. ook voor die gemeenten, die een vaste som ontvangen, acht spr. muiJer noodig. Het beginsel is. dat geen - gemeente minder ontvangt dan thans. laat. Meer dan 40 jaar. zoo getuigen de actea van het zallgverklaringsproces, heeft Br. Koenraad het ambt van portier vervuld met alle zorg. Ijver en onverstoorbaar geduld als een nederige, stipte godvruchtige, eenvoudig* bescheiden en arbeidzame kloosterbroeder. Met de liefde van een moeder verzorgde h|j hongerige kinderen, arme bedelaars, behoef tige huisvaders en allen die om brood, voed sel of kleeding aan de deur kwamen. Hon derdduizenden heeft hjj aan de kloosterpoort zijn hulp verleend, met raad en voorlichting bijgestaan en troost verschaft in nood en tegenspoed. Bij de faam zijner deugden voegde zich ook zeer spoedig de roep over zijn bovenaardscha wondermacht. Hij doorschouwde de meest ver borgen hartsgeheimen, voorspelde aangaande verre toekomst en deed meermalen op won derbare wijze het brood vermenigvuldigen in eigen hand, om de vele armen en noodlijden den in hun dringende behoefte te kunnen voorzien. Door zorg, arbeid en boetvaardigheid uit geput stierf hU op 21 April 1894 in geur van heiligheid. Vooral sedert zijn stoffelijk over- schto in -912 naar de oude St. Annakerk waa overgebracht, kwam men in overgrooten ge tale op zijn graf vertrouwvol bidden en zeer velen ook in ons vaderland verzekeren, dat hun gebed op opvallende wijze werd ver hoord. Vergadering van Donderdag 12 Juni VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN Aan de orde zjjn o.m. de volgende wets ontwerpen: Nieuwe wettelijke regeling van de ar beidsovereenkomst van kapitein en schepe lingen. Voorkoming van dubbele belasting. Wijziging van de Spoorwegwet en van de Ixicaalspoor- en Tramwegwet. Onteigening van perceelen, erfdlenstbaar. heden en andere zakelijke rechten, noodig voor de verbetering van de Oostehjke Gou- wekade en den aanleg van een weg Gouda BoskoopGouwesluis in de gemeenten Gouda, Waddinxveen. Reeuwijk, Boskoop en Alphen aan den Rijn. Overneming van de Knultsburg, de Ho- denpylsche brug en de Carperhoeksche brug in den rijksweg DelftMaassluis in beheer en onderhoud bij het Rijk. Onteigening ten behoeve van uitbreiding van de stationsemplacementen Ht.loo, Cas- tricum en KrommenieAssendelft. Onteigening ten behoeve van uitbreiding van de los- en laadgelegenheld met bijko mende werken op het stationsemplacement Medemblik. Onteigening ten behoeve van aanleg van een spoorwegverbinding van den Staats spoorweg Amsterdam—Den Helder met den Zuiderzee en gedeelte van De besturen van de vereenlglngen „Bond van Rotterdamsche Oranjevereenigingen”, „Voor Oranje en Vaderland", te Rotterdam en de Kon Vereeniging Oranjebond te Den Haag, hebben het besluit genomen om H. M. ter gelegenheid van Haren 50sten verjaardag óp Dinsdag 16 September 1930. na het ope nen van de Kamer der Staten-Generaal, een nationalen vaandelgroet te brengen op het Huls ten Bosch te s-Gravenhage. ZU roepen daarvoor op alle vereenlglngen in Nederland, die van hare aanhankelijkheid aan H. M. de Koningin wenschen blijk te geven, door aan dezen vaandelgroet deel te nemen. Elke deelnemende vereeniging zal een her- inneringsmedaille worden aangeboden, ter wijl aan elke zang- en muziekvereeniging, die dezen vaandelgroet met zang en muziek zal opluisteren, een zilveren lauwertak zal worden uitgereikt. Het ligt in de bedoeling om aan dezen vaandelgroet een eenvoudige bloemenhulde te verbinden, welke zal worden bekostigd uit de vrijwillige bijdragen van de vereenlglngen. Bovendien zal een album worden aange boden. vermeldende de namen van alle ver- eeniglngen die aan den vaandelgroet deel nemen. De ondernemers hopen van ganscher harte, dat Nederland in al zijn geledingen aan deze hulde zal medewerken. De ondernemers verzoeken de vereenigtn- gen, die wenschen deel te nemen, beleefd doch dringend, zich zoo spoedig mogeltjk te willen opgeven aan onderstaande adressen: A. C. Verbeek, voorzitter Kon. Ver. Oranje bond, Engelenburgstraat 68, Den Haag. W. J. van Dijk, secretaris Kon. Vereeni ging Oranjebond, Vliegerstraat 109, Den Haag. K. Koet, voorzitter vereeniging „Voor Orante en Vaderland’, Oosterstraat 25. Rot terdam. op. Mr. Bottier-Leroux veegde hét gezicht en voorhoofd af met het servet. Ze behoefden toch niemand verantwoording te doen 1 Zij waren fatsoenlijke menschen.... en onder al die saletjonkers en geparfumeerde dames waren er misschien slechts vierGenoeg een goed verstaander heeft maar een half woord noodig.... De koffie en de li keurtjes voltooiden de gezelligheid en Bot tier-Leroux verklaarde, dat er alleen zijn pijp nog maar aan ontbrak cn dat het hem werkelijk speet deze t< hebben vergeten. Daar ze afgesproken hadden, den avond te gaan doorbrengen in de music-hall en ze geen besproken plaatsen hadden, zoodat ze er vroegtijdig heenmoesten, om zich hiervan te voorzien, vroegen ze om de rekening. De ober-kellnet, nog afgemetener dan een diplo maat, bracht hun deze bescheiden dichtge vouwen op een presenteerblad en waarvan Mad. Bottier-Leroux zich terstond meester maakte. Nathaniel Silberstein, die zijn mo nocle te voorschijn haalde, scheen zich koste lijk over hen te amuseeren. Ze hadden braaf gesmuld en zich niets ontzegd, zoodat de rekening 540 francs bedroeg. Madame Bot her was de eerste, die van den schrik bekwam en ze beweerde, dat dit een vergissing moest zijn. „Waaraan hebben we dit bedrag opgege ten,” riep ze uit !„Ik ken de prijzen van kip. en groenten ik heb er genoeg van verkocht in mijn zaak. Alles was lekker klaargemaakt, dat is waar, maar toch....” Op kleinen af stand stond bescheiden de gérant en tegen over dien nieuwen vijand zou ze haar boos heid wel eens luchten. De gérant boog zich naar haar toe en verzocht haar beleefd te willen zwijgen. Het huis Fabien was geen tweedehandszaak, waar men kon loven en bieden daarin hadden ze zich vergist, dus er viel niets te reclameeren, zoodat hun vriendelijk werd verzocht dadelijk te willen vertrekken. Met een deftig air haalde Mr. Bottier-Leroux zijn portefeuille voor den dag en betaalde. Meh had wijselijk een zijden kamerschut voor hun tafel gezet en de violen der zigeuners knarsten hevig, zoodat gelukkig deze onverkwikkelijke geschiedenis vrijwel onopgemerkt bleef. Mr. Bottier-Leroux nam het geld op, dat hij terugkreeg, telde het heel langzaam na, om goed te laten merken, dat hij zich met liet bedotten, en liet één franc aan fooi op het blad liggen. Vlug schoven ze nu beiden in hetzelfde glazen vak van de draaiende deur, waardoor de dienstdoende piccolo moeite had deze in beweging te bren- gen. Op het trottoir gekomen nep Mad. Bottier-Leroux, die nog steeds haar rekening in de hand hield, triomphantelijk uit: „Dien kellner heb ik toch maar eens goed de waar heid gezegd dat zal hem nog lang heugen, dat kun je gerust gelooven 1” Wijzig-ing Arbeidswet-1919 Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging van de Arbeidswet-1919. De heer POLLEMA (C.H.) behandelt het hoofdpunt van dit ontwerp, te weten, dat by dit wetsontwerp gesanctionneerd wordt ren ruimere delegatie van de bevoegdheid aan de arbeidsinspectie dan de rechterlijke macht tot dusver toelaatbaar heeft geacht. Spr acht de voorgestelde wijziging niet in strijd met de Grondwet. Wat thans wordt voorge steld Is precies hetzelfde als wat bij de Vei ligheidswet, de Steenhouwerswet, en Stuka- doorswet reeds lang bestaat. Is de voorgestelde delegatie practisch aanvaardbaar en practisch de beste op lossing? Spr. is tegen elk beroep op een rechter buiten de administratie Spr. wenscht de ontwikkeling van de sociale wetgeving ge heel te laten in handen van de Staten- Generaal. De heer KRANENBURG (V.D.) komt ook op tegen ’s ministers uitlating, dat boven wet en Grondwet staat het algemeen belang en dat de eisch des levens steeds boven de Grondwet praevaleert. Spr. meent, dat de bedrijfsraden een be langrijke toekomst hebben, maar zij zijn ongeschikt voor rechtspraak. Veel beter als beroepscollege ware de Kroon, voorgelicht door de afdeellng Geschillen van bestuur. De MINISTER VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID, de heer VERSCHUUR, zegt, dat het ontwerp een stel van formeele wijzigingen, welke allerlei vragen van staatsrecht aan de orde brengen, beval. Maar deze vragen gaan feitelijk bulten dit wetsontwerp om. Door deze wijzigingen toch doen wij de Arbeidswet aansluiten bij het stelsel, dat thans voor tal van andere wet ten reeds vigeert. Spr. vereenigt zich met het standpunt van prof. Struycken inzake de Grondwet. Spr. komt thans tot de waarborgen voor de justitiescholen. Zoowel het stelsel van de administratieve rechtspraak als het stelsel van het vinden van de waarborgen voor de justitiescholen in de administratie zelf zou den tot de grootste bedenkingen aanleiding geven. De kwestie van administratieve recht spraak in arbeidersgeschillen is ook docr den Hoogen Raad van Arbeid bezien. Hij gaf in overweging commissies in te stellen In de bedrijven die aan de rechtspraak zou den deelnemen. Spr. heeft deze gedachte getransporteerd in de bedrljfsraden. De heer DE GIJ8ELAAR (C.H.) is niet geschokt in zijn overtuiging dat dit ont werp ingaat tegen de Grondwet. Spr. onderschrijft de argumenten van mr. Vos. Spr. wil geacht worden tegen het wets ontwerp te hebben gestemd. Het wet ontwerp wordt aangenomen. De VOORZITTER sluit te 4.15 de verga dering. Mr. et Mad. Bottier-Leroux, die een erfe nis hadden gekregen van een oom. dien ze nooi' gezien hadden, besloten den dag, waar op ze hun kleine fruitzaak hadden overge daan, te gaan dineeren bij Maison Fabien, op de Champs-Élysées. Het was hun aan te zien, dat ze van buiten kwamen en ook, dat Ze er warmpjes bijzaten en ze voelden er zich al dadelijk op hun gemak. Ze veilustigden zich in de binnenkomende paartjék, wier verscheidenheid A^an parfums, opstijgend uit japonnen en kapsels, zich oploste in de lauw warme met purper bckleêde zaal. Ze bemerk ten niet het spottend lachje, dat om de lippen van sommigen der bezoekers speelde. Waar om zou men zich daar ook aan ergeren, wanneer men behoort tot achtenswaardige, rustende zakenmenschen, die een duitje kunnen verteren De uitmuntende maaitijd deed zijn invloed al spoedig gelden. Ze wer den vulgair en uitermate vroolijk, ja, zelfs bijna geestig, terwijl de kellner zijn bestellin gen niet spoedig genoeg ten uitvoer kon brengen. Ook bevonden zich in diezelfde roode zaal eenige beroemde musici, een oude minister, jonge mannen, wier namen bladzij den vulden uit de geschiedenis van Frankrijk en onder een palmboom gezeten Agnès Inéz, de beroemde comédienne, die dineerde in gezelschap van een geldkoning, den baron Guisart-Belfecour I Mad. Bottier-Leroux spreidde haar van kolossale ringen voorziene dikke vingers op het servet uit, terwijl Agnès Inéz, die vorstelijke juweelen bezat, slechts twee paarlen in haar volmaakte oor en droeg, en de financier, die commandeur moest zijn van nagenoeg alle orden in Europa, droeg zelfs geen enkel lintje in het knoopsgat. De Bottlers vonden het gladgeschoren mannetje, dat zijn best deed in de gunst te komen van de naar hun idee veel te rossige jonge vrouw, erg belachelijk en het sprekend evenbeeld van Hugues Vaudrail, den tooneelschrijver. Madame Bottier wist ook stellig te beweren dat de flinke jongeman, die daarginds alleen aan een tafeltje zat, onder het wakend oog van een oplettenden en eerbiedwaardigen bediende, op en top het evenbeeld was van Eugène, den jongsten zoon van hun besten vriend Taupinier en dat her Nathaniel Silber stein was. de zoon van den rijksten bankier uit Londen. Maar de vruchten waren over heerlijk in de ijscoupe, de champagne schuim de in de lichtgekleurde kelken gelijk kristal len blaasjes, en nergens sloegen ze meer acht Spoor- en Tnunwegwetten Bij dit wetsontwerp zegt de heer DE VEER zich te willen bepalen tot de verklaring, dat zijn opinie omtrent art. 37c van het Wetboek van Koophandel niet is gewijzigd en dat hij dit wetsontwerp beschouwt als een onjuiste poging tot verbetering van het vitlum orlgl- nis. dat aan de wet op de N V. kleeft. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer REIJMER, betoogt dat men in dat ar tikel te doen heett met een bepaling, aange nomen door de Staten-Generaal. De regee- rlng heeft reeds haar standpunt ten aanzten van het verlangen naar wijziging van die bepaling ter kennis van de Staten-Generaal gebracht. Het wetsontwerp wordt aangenomen zon der hoofdelijke stemming. Onder voorzitterschap van den .heer P. J. van Dijk uit Helmond hield de Ned. R. K. bond van hotel-, café-, restauranthouders en slijters met vergunning „St. Joseph”, Woens dag te Tilburg zijn tiende jaarvergadering. Aanwezig waren 71 afgevaardigden, ver tegenwoordigende 14 afdeelingen. Het financieel verslag van den penntag- meester, den heer H. Labro, uit Helmond, wees een vooraeellg saldo aan van 201 52. Na ampele besprekingen werd de begroo ting 1930, 31 vastgesteld op een bedrag au inkomsten en uitgaven van 5935.52. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren P. Jac van Dijk, Helmond, Jos Dtrks, Tilburg en Cremoes uit Amsterdam, werden bij acclamatie herkozen. Van de afdeellng Amsterdam was een voor stel ingekomen, waarin gevraagd werd een krachtige adèie te ontplooien tegen den onbillljken druk van de Personeele belas ting op hét bedrijf. Het hoofdbestuur zegde toe in deze materie zoo diligent mogelijk te zijn, met welk stand punt de vergadering zich na langdurige dis cussies vereenigde. Langduirge besprekingen werden voorts gevoerd over een volgend voorstel van de afdeellng Amsterdam, waarin het bondsbe- stuur werd ultgenocdigd de noodtge stappen te doen, ten einde met de as Zondagsslulting dezelfde uitzondering te verkrijgen voor db Slijterijen als voor de Banketbakkerijen. Besloten werd ten slotte een adres aan de Eerste Kamer te zenden, waarin verzocht xal worden het ontwerp Winkelsluitingswet niet - aan te nemen. Dit adres zal evenwel alleen dan verzonden worden, indien de katholieke zaak in ’t algemeen erdoor niet geschaad wordt. Eveneens zal een adres aan de Eerste Kamer worden verzonden, beoogende bet op handen zijnde Werktijdenbesluit voor Hotels-, Café-Restauranthouders-personeel de minst nadeelige gevolgen voor het bedrijf te doen hebben. Het hoofdbestuur werd gemachtigd nader uit te werken het voorstel van de afdeellng Sassenhelm en omstreken, om in de toekomst de mogelijkheid te scheppen, dat ook een of twee verlofhouders in het hoofdbestuur zit ting nemen en zoo noodig het hoofdbestuur uit te breiden met twee zetels. Tevens beloofde het hoofdbestuur ernstig onder het oog te zien het voorstel van de afdeellng Tilburg, behelzende een sterke actie 1 te voeren tegen het facultatiefstellen der vergunningen, opgenomen in het wetsontwerp tot herziening der Drankwet. Als plaats voor het houden van de vol gende jaarvergadering werd aangewezen Rot terdam. goederen, terwijl verreweg het groose ge deelte van zijn praeadvies gewijd was aan de behandeling van de toepasselijk verklaring voor de binnenvaart van art. 470 van het Wetboek van Koophandel. De praeadvlseur kwam tot de conclusie, dat invoering van dwingend recht ongemotiveerd en ten zeerste ongewenscht Is. MT. Van Nleukerke ontwikkelde be zwaren tegen het ontwerp-Hellema als o.v. dat de schipper aansprakelijk Is voor schade door derden bij de stuwage veroorzaakt Prof. Cleveringa achtte het ren groote fout In het wetsonwerp. dat het geen „in houd" heeft; hetgeen er In moest staan. Is er juist bulten gehouden. De olnnenvaart- commissie heeft als een koekoek haar el ge legd In het nest van het zeerecht. De binnen vaart heeft eigen wettelljke regeling noodig. Spr. ontried aanneming van het ontwerp. Hierna werd gepauzeerd. In de mlcklagzltting werden het rapport van dr. A. L. Th. Moesve'.d i „IJsbeBtrjJding", de prae-adviezen van heeren J. H Bergmann te Amsterdam A. Vreugdenhil te Amsterdam, over Jtica- tingv/ljzers en optische uitwykseinen vtx>- schepen” en het rapport van den heer X H. F. Claessens, chef der afdeellng Han- deL-statistiek van het Centraal Bureau vo >r de Statistiek te Den Haag over „De Sta- tls’tek van het goederenvervoer in de Binnenvaart". De eerste Congresdag werd besloten met Verdrag met Amerika BIJ dit wetsontwerp zegt de heer ANEMA, dak, als een klein land staat tegenover een groep van machthebbers: de commissie voor Buitenlandsche Zaken uit den Amerikaan- achen Senaat, onderhandelen practiich is uitgesloten en men het verstandigst doet zander veel praten het gebodene te aanvaar den. Spr. wijdt ten slotte eenige woorden aan den considerans, waarin klinkende verklaringen voorkomen, die tegenover den inhoud van het tractaat een bespotting vormen. Dit nieuwe tractaat is een teleurstelling. De twintig jaren, verloopen sinds de tccke- ning van het eerste traciaat, heboen geen vooruitgang gebracht in de arbitrage-politiek van de Ver. Staten. De heer KRANENBURG (V.D.) vraagt zich af, wat de beteekenis is van de uitdrukking „principles of law or equity" In het traciaat. Volgens den minister moet die uitdrukking worden opgevat in de Angelsaksische betee kenis. Maar is de equity in Angelsaksischzn vin wel toepasselijk in het internaüonaal recht? De heer VAN EMBDEN -V.D.) betuigt rijn volledige Instemming met de critlek van oen beer Anema op dit verdrag en vraagt den minister een verduidelijking nopens art. 1. De MINISTER VAN BUITENLANDSCHE v.AKKN heeft met belangstelling de argu mentatie van den heer Anema gevolgd en verklaart het voor een goed deel met hem eens te zijn. Er zijn echter nuances. Men moet niet vragen: wat is het gemiddelde tjpe van tractaten van de laatste tien jaren; daarmee vergeleken is dit tractaat inder daad beneden peiL Spr. heeft over het trac taat geen juichtoon aangeheven. Aan pogin gen tot verbetering dezerzijds heeft het niet ontbroken, zi) het ook dat die pogingen schipbreuk h jbben geleden. Spr. houdt den Nederlandschen tekst voor den juisten en zal trachien, bij- verechü daarover den Nederlandschen tekst te doen zegevieren. Bezittingen nat. steuncomité Bij dit wetsontwerp zegt mevr. POTHUIS- SMIT (S.DJ, dat alt wetsontwerp alleep de aankondiging bevat van een algemeenen maatregel van bestuur, waarin normen zul len worden gepubliceerd voor den te verlee- nen steun en waardoor het karakter van armenzorg aan den steun aan de oud-gepen- slonneerden wellicht voor een deel zal den ontnomen. De MINISTER VAN FINANCIËN geen overdreven verwachtingen te ben willen opwekken, doch dat de cijfers In den algemeenen maatrgel van bestuur wel zullen meevallen. Het wetsontwerp wordt aangenomen der hoofdelijke stemming.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12