Bmnenlandsch Nieuws B b in L KING PEPERMUNT Voor de Huiskamer Oil DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Sprvitol. Bij alle Drogisten. Zomersproeten verdwijnen spoedig door EEN POT LANDBOUW EN VEETEELT EERSTE KAMER De dalende lijn KERKNIEUWS Si. Bonifatius Broederschap Wijnkoop naar Berlijn SOCIAAL LEVEN Achtste Binnenscheepvaartcongres „Mgr. Mutsaersoord** i R. K. Hotel-, Café- Restaurant houders en slijters De 50ste verjaardag van de Koningin De zaligverklaring van Broeder Koenraad van Parzham O.M. Cap. is medicijn en lek kernij tegelijk. Supplctoire Onderwljsbegrooting 1929 De ongenoode gasten Voorts z^Jn in de kapel aanweftó een mar- 8 Ruim 5 mil Morn voor 1929 meer gevraarvl wor- Vde Nationale Bedevaart naar Dokkum Gans naar Canossa? aangenomen zon- Tiende jaarvergadering te Tilburg de in de lichtgekleurde kelken gelijk kristal- i heid gezegd dat zal hem nog lang heugen, len blaasjes, en nergens sloegen ze meer acht dat kun je gerust gelooven Inzegening der Kapel I wetsontwerp justitie, het Grootsche Nationale vaandelgroet op Dinsdag 16 September 1930 toe te schrijven aan de zeer ruime brengzt van de eerste snede gras. 3£gt lïeb- Bespreking van het rapport der commlssie- Molengraaff 395. En met de banden omhangen, zei hij zijn vriend Duim vaar wel en goeden raad gaf hij hem verder, grijpend de tralies van zijn ceL „Denk er om. Duim, je moet naar boven, eerst naar boven In ’t gebouw. Met den band trek "k je In de hoogte, op den band ik wel vertrouw." RijnTwente-kanaal, aangeboden door de Vereeniging tot Verbetering van den Gel- dercchen Ussel. betreffende heer Bij de in Schoterland gehouden publieke verhuring van hooilanden aan of bij het Tjongerkanaal, daalden de prijzen zóó. als In de laatste dagen nog niet is voorgeko men. Gemiddeld waren zij 60 pCt beneden die van verleden jaar, voor sommige percee- len ging de daling tot 70 pCt., ja zelfs tot 80 pCt. Behalve aan de slechte uitkomsten van het veehoudersbedrijf is deze daling vooral ook op- Zooals men weet, heeft de Communistische Partij-Wijnkoop het hoofd in den schoot ge legd en te kennen gegeven tot ontbinding over te gaan om zich weer aan te sluiten bij de Communistische Partij (De Visser) die door Moskou als de echte partij wordt erkend. Van die zijde worden echter.de lei ders van de partij Wijnkoop afgewezen. Naar wij vernemen is gisteravond de heer Wijnkoop met een Rotterdamschen partij genoot naar Berlijn vertrokken. Daar zal, zijn wjj goed ingelicht, een conferentie plaats hebben met afgevaardigden uit Mos kou. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo- ging van het zesde hoofdstuk der RJjksbe- grooting vcor 1929. Het totaal van de voor gestelde verhooglngen beloopt 5.269.002. waarvan 166.000 door verminderingen wordt gedekt, zoodat het eindcijfer der bbgrooting een verhooging ondergaat van 5.103.002. Deze verhooging is o.m. toe te schrijven aan de nieuwe salarisregeling, het herstel van het zevende leerplichtjaar, de wederinvoering het zevende leerplicht jaar. de wederinvoering van de leerlingenschaal, van de „technische herziening” c a., waarvoor de verhooging bijna 4.3 mlllioen bedraagt. naar het Fransch, door Leo Larguier Arbetdsovereeu komst Bij dit wetsontwerp onder 11 merkt de heer VAN RASSE VAN IJ88ELT RJC.) op te betreuren, dat In dit wetsontwerp, waar in spr. overigens zeer veel goeds net, is op genomen de bepaling van art. 397, volgens hetwelk op de arbeidsovereenkomst tusschen reeders en schepelingen en bepalingen van het Burg. Wetboek toepasselijk worden ver klaard, voor zoover daarvan bij net Wetboek van Koophandel niet wordt afgeweken. Spr. zou hebben gewild, dat de geheele regeling In dit wetboek was verwerkt. De MINISTER VAN JUSTITIE, de heer DONNER, heeft ten aanzien van de syste matiek van het ontwerp de commlssie-Mo- lengraaff gevolgd. Het spreekt vanzelf, dat hier wordt gedoeld op de artikelen van het B. W. die de arbeidsovereenkomst betreffen. Maar daaraan zit het heele verbintenisrecht vast; dit mocht dus niet worden uitgescha keld. Het wetsontwerp wordt aangenomen zon der hoofdelijke stemming. o Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. G. H. Jansen, leider van de Vde Nationale Bedevaart ter eere van den H. Bonifatius en Gezellen, naar Dokkum op Zondag en Maandag 24 en 25 Augustus as- z>d 's Maaa- dags op het St. Bonifatius-terrein te Dokkum onder het Pontificaal Lof door Z. D. H. ge celebreerd, zélf de predikatie houden. ’s Morgens ter zelfder plaatse onder de Pontificale H. Mis, door Mgr. Jansen opge dragen, preekt de Zeereerw. heer L. J. Wil- lenborg, pastoor te Bloemendaal. goederen, terwijl verreweg het grooee ge deelte van zijn praeadvles gewijd was aan de behandeling van de toepasselijk verklaring voor de binnenvaart van art. 470 van het Wetboek van Koophandel. De praeadviseur kwam tot de conclusie, dat invoering van dwingend recht ongemotiveerd en ten zeerste ongewenscht is. Mr. Van Nieukerke ontwikkelde be zwaren tegen het ontwerp-Hellema als b.v. dat de schipper aansprakelijk is voor schade door derden bij de stuwage veroorzaakt. Prof. Cleverlnga achtte het een groote fout In het wetsonwerp, dat het geen ..in houd” heeft; hetgeen er in moest staan, is er juist buiten gehouden. De blnnenvaart- commissie heeft als een koekoek haar el ge legd in het nest van het zeerecht. De binnen vaart heeft eigen wettelijke regeling noodlg. Spr. ontried aanneming van het ontwerp. Hierna werd gepauzeerd. In de midriagzitting werden het rapport van dr. A. L. Th. Moesveld i „IJsbestrijding", de prae-adviezen van hoeren J. H. Bergmann te Amsterdam Op Zondag 15 Juni zal te Rome de plech tige zaligverklaring plaats hebben van Broe der Koenraad van Parzhanj, leekebroeder uit de Oapucijnenorde. Geboren op de Venushoeve te Parzham in Neder-Beieren uit ‘n brave en welgestelde landbouwersfamilie, toonde hij zich reeds van jongsaf bijzonder getrokken tot een stil en teruggetrokken leven, waarbij gebed en over weging van Gods geheimen en volmaaktheden s’n geliefkoosde bezigheden uitmaakten. De jaren, waarin hij thuis op de boerderij werk zaam was, vormden hem tot een levende illus tratie van het oude devies „bid en werk.” Als lid van vele vereenigingen en broederschap pen, waaronder ook de Derde Orde van Sint Franciscus, was hjj een voorbeeld van gods dienstzin, van gebedsjjver en reinheid van ze den, zoodat zijn tijdgenooten ons verzekerden, dat allen die den degelijken en braven jongen hadden leeren kennen, hem prezen en eerbie digden als een engel uit den Hemel. Gehoorgevend aan Gods uitnoodiglng tot hoogere deugdbeoefening en zelfvervolmaking, trad hij op 31-jarigen leeftijd In de Capucy- nenorde. Al aanstonds onderscheidde hij zich door zeldzame deugd en liefde voor de kloos-. tertucht, waarom hem door zijn Oversten reeds zeer spoedig 't ambt van portier werd toevertrouwd in X 8t. Annaklooster te Altoet ting. In deze drukbezochte bedevaartplaats is hij gebleven tot aan zijn dood, terwijl hij van zijn zware en moeilijke dagtaak heeft weten te maken een zegenrijk en vruchtbaar aposto- ontworpen afsluitdijk door de tvan een Rijksweg langs een die spoorwegverbinding. mond, eikenhouten banken, geschenk van de afdeeling Tilburg, een mooi harmonium, ge schenk van de afdeeling Breda.* De gistermorgen in gebruik genomen H. Vaten, monstrans, kelk en ciborie zijn ge schenken van de afdeeling Den Bosch. In de hal van het gebouw staat de Maria- klok, een geschenk van het bestuur, vervaar digd in de bekende fabrieken te Aarle-Rixtel. Na de inwüdingsplechtlgheid droeg deken Van Oppen het H. Misoffer op. Gelezen werd de votiefmis van het H. Hart. Na het Tantum Ergo werd de zegen gegeven met het Allerheiligste. Eenigen tijd na deze verheven kerkelijke plechtigheden werd in een der zalen van het fraaie gebouw een bijeenkomst gehouden om den inv.onenden priester, den welbekenden bondsadviseur en oud-pastoor van Schjjndel. den Zeereerw. heer H. Donders te installeeren in zijn nieuwe functie. Rijk en gemeenten Bij dit wetsontwerp zegt de heer DE VEER (A-R.i dat in de wet betreffende de finan- cieele verhouding door dit wetsontwerp eenige data worden veranderd. Tevens ech ter is de garantiebepaling, waardoor wordt gewaarborgd, dat de gemeenten niet minder zullen ontvangen dan het tweevoud van de uitkeering volgens de wet van 1897, thans ge wijzigd. Doch daardoor is een nieuwe ondui delijkheid geschapen. Spr. vraagt: „Hoe zal nu deze garantie UtfiKfPtó le» M»- hl) terecht. „Zoo, dat noem ik," zei hij, „eens boffen, het begin is lang niet slecht. Het was een waag, dat moet ik zeg gen. maar wie niet waagt ook niet wint. Nu moet ik mijn weg verder zoeken, doch wie zoekt, ook zeker vindt.” Installatie van Rector H. Donders Gisteren werd de Kapel van het Mgr. Mut- saertsoord plechtig ingezegend. Daartoe verzamelden zich om negen uur in het „Mgr. Mutsaersoord” met de zusters en den rector, emeritus pastoor H. Donders, het bestuur der R. K. Herstellingsoordvereeniglng, een vertegenwoordiging van het hoofdbestuur van St. Raphaël en enkele genoodigden, on der wie de provinciale overste der zusters van 8t. Vlnoentius mère Agnes en de familie Don ders. De plechtigheden van de wijding der kapel werden verricht door den Zeereerw. heer J. van Oppen, deken en pastoor der 8t. Martl- nuskerk te Venlo, geassisteerd door em. pas toor Donders en aalmoezenier Roncken. De kapel werd toegewijd aan het Goddelijk Hart van Jezus. Het altaar, vervaardigd uit drie-kleuren- manner, is buitengewoon smaakvol en streng liturgisch gehouden. Het kruis bevat een corpus Christi uit eikenhout gestoken. De koper-gedreven taber nakeldeuren symboliseeren het mirakel van Amsterdam en vertoonen aan de bovenzijde de wapens van de stad Amsterdam en St. Ra phaël. Een en ander om te doen uitkomen dat het altaar een geschenk is van de afdeeling Am-, sterdam van 6t. Raphaël. Terzijde van het altaar is dan ook een plaat aangebracht met toepasselijke inscriptie. Het altaar is vervaardigd door Aug. Her mans in Den Haag. onopgemerkt bleef. Mr. Bottier-Leroux nam het geld op, dat hij terugkreeg, telde het heel langzaam na, om goed te laten merken, dat hij zich niet liet bedotten, en liet één franc aan fooi op het blad liggen. Vlug schoven ze nu beiden in hetzelfde glazen vak van de draaiende deur, waardoor de dienstdoende piccolo moeite had deze in beweging te bren gen. Op het trottoir gekomen t riep Mad. Bottier-Leroux, die nog steeds haar rekening in de hand hield, triomphantelijk uit: „Dien kellner heb ik toch maar eens goed de waar- ▼ergaderlng van Donderdag 12 Juni VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN Aan de orde zijn o.m. de volgende wets ontwerpen: Nieuwe wettelijke regeling van de ar beidsovereenkomst van kapitein en schepe lingen. Voorkoming van dubbele belasting. Wijziging van de Spoorwegwet en van de Locaalspoor- en Tramwegwet. Onteigening van perceelen, erfdienstbaar heden en andere zakelijke rechten, noodlg voor de verbetering van de Oostelijke Gou- wekade en den aanleg van een weg Gouda— BoskoopGouwesluis in de gemeenten Gouda, Waddlnxveen, Reeuwfjk, Boskoop en Alphen aan den Ttijn. Overneming van de Knultsburg, de Ho- denpljlsche brug en de Carperhoeksche brug in den rijksweg DelftMaassluis in beheer en onderhoud bij het Rijk. Onteigening ten behoeve van uitbreiding van de stationsemplacementen Helloo, Cas tricum en KrommenieAssendelft. Onteigening ten behoeve van uitbreiding van de loe- en laadgelegenheid met bijko mende werken op het statlonsemplacement Medembllk. Onteigening ten behoeve van aanleg van een spoorwegverbinding van den Staats spoorweg Amsterdam—Den Helder met den Zuiderzee en gedeelte van Mr. et Mad. Bottier-Leroux, die een erfe nis hadden gekregen van een oom, dien ze nooi* gezien hadden, besloten den dag, waar op ze hun kleine fruitzaak hadden overge daan, te gaan dineeren bij Maison Fabien, op de Champs-Elysees. Het was hun aan te zien, dat ze van buiten kwamen en ook, dat ze er warmpjes bijzaten en ze voelden er zich al dadelijk op hun gemak. Ze verlustigden zich in de binnenkomende paartjes, wier verscheidenheid van parfums, opstijgend uit japonnen en kapsels, zich oploste in de lauw warme met purper bekleede zaal. Ze bemerk ten niet het spottend lachje, dat om de lippen van sommigen der bezoekers speelde. Waar om zou men zich daar ook aan ergeren, wanneer men behoort tot achtenswaardige, rustende Zakenmenschen, die een duitje kunnen verteren De uitmuntende maaltijd deed zijn invloed al spoedig gelden. Ze wer den vulgair en uitermate vroolijk, ja, zelfs bijna geestig, terwijl de kellner zijn bestellin gen niet spoedig genoeg ten uitvoer kon brengen. Ook bevonden zich in diezelfde roode zaal eenige beroemde musici, een oude minister, jonge mannen, wier namen bladzij den vulden uit de geschiedenis van Frankrijk en onder een palmboom gezeten Agnis Inéz, de beroemde comédienne, die dineerde in gezelschap van een geldkoning, den baron Guisart-Bellecour I Mad. Bottier-Leroux spreidde haar van kolossale ringen voorziene dikke vingers op het servet uit, terwijl Agnis Inéz, die vorstelijke juweelen bezat, slechts twee paarlen in haar volmaakte oor en droeg, en de financier, die commandeur moest zijn van nagenoeg alle orden in Europa, droeg zelfs geen enkel lintje in het knoopsgat. De Bottiers vonden het gladgeschoren mannetje, dat zijn best deed in de gunst te komen van de naar hun idee veel te rossige jonge vrouw, erg belachelijk en het sprekend evenbeeld van Hugues Vaudrail, den tooneelschrijver. Madame Bottier wist ook stellig te beweren dat de flinke jongeman, die daarginds alleen aan een tafeltje zat, onder het wakend oog van een oplettenden en eerbiedwaardigen bediende, op en top>het evenbeeld was van Eugine, den jongsten zoon van hun besten stein was, de zoon van den rijksten bankier uit Londen. Maar de vruchten waren over heerlijk in de ijscoupe, de champagne schuim- Jr ^en van de gemeenten die krachtens de wet van 1897 geen uitkering per inwoner, doch een vaste som ontvangen?” Is voor die ge meenten de beteekenis van de wijziging van de bepalingen zóó op te vatten, dat voor die gemeenten de vaste som zal worden gedeeld door het aantal inwoners? De MINISTER VAN FINANCIËN de heer DE GEER, zegt, dat de bewuste wijziging van de tweede zinsnede van art. 6 niets an ders doet dan een technische herziening aan brengen, die absoluut noodzakelijk was in verband met de wijziging in de eerste zin snede van art. 6. De garantie van een dub bele uitkeering. ook voor die gemeenten, die een vaste som ontvangen, acht spr. minder noodlg. Het beginsel is, dat geen gemeente minder ontvangt dan thans. BU het internationale justitie, zegt de ANEMA (A.R.) het feit, dat Amerika thans toetreedt tot het Internationale Hof, een gebeurtenis te achten, welke niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Intusschen valt op dit feit een ernstige schaduw door de wijze waarop en de voorwaarden waar- enier Amerika wetreeat. Daaruit spreekt een te betreuren afkeer van den Volken bond. De Volkenbondsraad zal Amerika niet uit het Hof willen stooten door een advies te vragen, dat Amerika niet wil. Waarom wordt hier dan aan Amerika een verdergaande bevoegdheid verleend dan aan een permanent lid van den Volkenbonds raad? Deze regeling is terecht door Salvador gequallficeerd als een stap achteruit op den weg der internationale ontwikkeling. On danks alles mag in deze toetreding toch een toenadering van Amerika tot den Volken bond worden gezien. Men mag daarom op de schaduwzijden niet te zeer het licht la ten vallen. De MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN, de heer BEELAERTS VAN BLOK LAND, kan zich volkomen vereenlgen met de laatste opmerking, dat men bij de beoor- deeling van dit ontwerp niet te zeer het oog moet richten op de schaduwzijden. Het is inderdaad niet te ontkennen, dat vooral onmiddellijk na den oorlog in Ame rika een uitgebreide afkeer van den Vol kenbond heeft bestaan. Maar deze animo siteit hebben wij in den loop der jaren zien verminderen. Deze toetreding tot bet Hof bekroont een strijd van jaren, om Amerika nader te bren gen tot het Hof en den Volkenbond Men meende daartoe zekere toegeeflijkheid tegen over Amerika te moeten betrachten. De besturen van de vereenigingen „Bond van Rotterdamsche Oranjevereeniglngen", „Voor Oranje en Vaderland”, te Rotterdam en de Kon. Vereeniging Oranjebond te Den Haag, hebben het besluit genomen om H. M. ter gelegenheid van Haren 50sten verjaardag op Dinsdag 16 September 1930, na het ope nen van de Kamer der Staten-Generaal, eeh nationalen vaandelgroet te brengen op hét Huis ten Bosch te s-Gravenhage. Zjj roeden daarvoor op alle vereenigingeA in Nederland, die van hare aanhankelijkheid aan H. M. de Koningin wenschen blijk te geven, door aan dezen vaandelgroet deel te nemen. Elke deelnemende vereeniging zal een her- inneringsmedallle worden aangeboden, ter wijl aan elke zang- en muzlekvereenlging, die dezen vaandelgroet met zang en muziek zal oplulsteren, een zilveren lauwertak zal worden uitgereikt. Het ligt in de bedoeling om aan dezen vaandelgroet een eenvoudige bloemenhulde te verbinden, welke zal worden bekostigd uit de vrijwillige bijdragen van de vereenigingen. Bovendien zal een album worden aange boden, vermeldende de namen van alle ver eenigingen die aan den vaandelgroet deel nemen. De ondernemers hopen van ganscher harte, dat Nederland in al zijn geledingen aan deze hulde zal medewerken. De ondernemers verzoeken de vereenigin gen, die wenschen deel te nemen, beleefd doch dringend, zich zoo spoedig mogelijk te willen opgeven aan onderstaande adressen: A. C. Verbeek, voorzitter Kon. Ver. Oranje bond, Engelenburgstraat 68, Den Haag. W. J. van Dijk, secretaris Kon. Vereeni ging Oranjebond, Vllegerstraat 109, Den Haag. K. Koet, voorzitter vereeniging „Voor Oranje en Vaderland”, Oosterstraat 25, Rot terdam. Onder voorzitterschap van den heer P. J. van Dijk uit Helmond hield de Ned. R. K. bond van. hotel-, café-, restauranthouders en slijters mét vergunning ,JSt. Joseph", Woens dag te Tilburg zijn tiende jaarvergadering Aanwezig waren 71 afgevaardigden, ver tegenwoordigende 14 afdeelingen. Het financieel verslag van den penning meester, den heer H. Labro, uit Helmond, wees een vooroeelig saldo aan van 201.52. Na ampele besprekingen werd de begroe ting 1930/31 vastgesteld op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 593552. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren P. Jac van Dijk, Helmond, Jos Dirks, Tilburg en Cremoes uit Amsterdam, werden by acclamatie herkozen. Van de afdeeling Amsterdam was een voor stel Ingekomen, waarin gevraagd werd een krachtige actie te ontplooien tegen den onbillijken druk van de Personeele belas ting op het bedrijf. Het hoofdbestuur zegde toe in deze materie zoo diligent mogelijk te zijn, met welk stand punt de vergadering zich na langdurige dis cussies vereenigde. Langduirge besprekingen werden voorts gevoerd over een volgend voorstel van da afdeeling Amsterdam, waarin het bondsbe- stuur werd uitgenoodIgd de noodige stappen te doen, ten einde met de a.s. Zondagssluiting dezelfde uitzondering te verkrijgen voor <ls Slijterijen als voor de Banketbakkerijen. Besloten werd ten slotte een adres aan de Eerste Kamer te zenden, waarin verzocht zal worden het ontwerp Winkelsluitingswet niet aan te nemen. Dit adres zal evenwel alleen dan verzonden worden, indien de katholieke zaak In ’t algemeen erdoor niet geschaad wordt Eveneens zal een adres aan de Eerste Kamer worden verzonden, beoogende het op handen zijnde Werktijdenbesluit voor Hotels-, Café-Restauranthouders-peTsoneel de minst nadeelige gevolgen voor het bedrijf te doen hebben. Het hoofdbestuur .werd gemachtigd nader uit te werken het voorstel van de afdeeling Sassenheim en omstreken, om in de toekomst de mogelijkheid te scheppen, dat ook een ot twee verlofhouders in het hoofdbestuur kit ting nemen en zoo noodlg het hoofdbestuur uit te breiden met twee zetels. Tevens beloofde het hoofdbestuur ernstig onder het oog te zien het voorstel van de afdeeling Tilburg, behelzende een sterke actie te voeren tegen het facultatlefstellen der vergunningen, opgenomen in het wetsontwerp tot herziening der Drankwet. Als plaats voor het houden van de vol gende jaarvergadering werd aangewezen Rot terdam. Woensdagavond zijn de deelnemers aan het binnenscheepvaartcongres, dat te Deventer gehouden wordt, officiéél door het- gemeen tebestuur ten stadhuize ontvangen. vriend Taupinier en dat het Nathaniel Silber- De loco-burgemeester de heer A. Kelder- -J ---*--*-;— man hield daarbij een toespraak, waarbij hij wees op de groote belangen, welke op dit congres ter sprake zullen komen. De voorzitter van het congres mr. H. Smeenge dankte voor de vriendelijke ont vangst. Na bezichtiging van' het stadhuis begaf men zich naar de Bulten Sociëteit, waar de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer den congressisten een concert aanbood. behandeld over i ce r- -- en A. Vreugdenhil te Amsterdam, over „Rich tingwijzers en optische uitwijkseinen voo- schepen" en het rapport van den heer J. H. F. Claessens, chef der afdeeling Han- delrstatlstiek van het Centraal Bureau vbvr de Statistiek te Den Haag over ,J)e Sta- tis’iek van het goederenvervoer In de Binnenvaart”. De eerste Congresdag werd besloten met op- Mr. Bottier-Leroux veegde het gezicht en voorhoofd af met het servet. Ze behoefden toch niemand verantwoording te doen Zij waren fatsoenlijke menschenen onder al die saletjonkers en geparfumeerde dames waren er misschien slechts vierGenoeg een goed verstaander heeft maar een half woord noodigDe koffie en de li keurtjes voltooiden de gezelligheid en Bot tier-Leroux verklaarde, dat er alleen zijn pijp nog maar aan ontbrak en dat het hem werkelijk speet deze te hebben vergeten. Daar ze afgesproken hadden, den avond te gaan doorbrengen in de music-hall en ze geen besproken plaatsen hadden, zoodat ze er vroegtijdig neenmoesten, om zich hiervan te voorzien, vroegen ze om de rekening. De ober-kellner, nog afgemetener dan een diplo maat, bracht hun deze bescheiden dichtge vouwen op een presenteerblad en waarvan Mad. Bottier-Leroux zich terstond meester maakte. Nathaniel Silberstein, die zijn mo nocle te voorschijn haalde, scheen zich koste lijk over hen te amuseeren. Ze hadden braaf gesmuld en zich niets ontzegd, zoodat de rekening 540 francs bedroeg. Madame Bot tier was de eerste, die van den schrik bekwam en ze beweerde, dat dit een vergissing moest zijn. „Waaraan hebben we dit bedrag opgege ten,’’riep ze uit !,,Ik ken de prijzen van kip en groenten ik heb er genoeg van verkocht in mijn zaak. Alles was lekker klaargemaakt, dat is waar, maar toch....” Op kleinen af stand stond bescheiden de gérant en tegen over dien nieuwen vijand zou ze haar boos heid wel eens luchten. De gérant boog zich naar haar toe en verzocht haar beleefd te willen zwijgen. Het huis Fabien was geen tweedehandszaak, waar men kon loven en bieden daarin hadden ze zich vergist, dus er viel niets te reclameeren, zoodat hun vriendelijk werd verzocht dadelijk te willen vertrekken. Met een deftig air haalde Mr. Bottier-Leroux zijn portefeuille voor den dag en betaalde. Men had wijselijk een zijden kamerschut voor hun tafel gezet en de violen der zigeuners knarsten hevig, zoodat gelukkig deze onverkwikkelijke geschiedenis vrijwel onopgemerkt bleef. Mr. Bexattingen nat. steuncomité BU dit wetsontwerp zegt mevr. POTHUIS- 8MTT (S.D.), dat dit wetsontwerp alleen de aankondiging bevat van een algemeenen maatregel van bestuur, waarin normen zul len g’orden gepubliceerd voor den te verlee- nen steun en waardoor het karakter van armenzorg aan den steun aan de oud-gepen- slonneerden wellicht voor een deel zal den ontnomen. De MINISTER VAN FINANCIËN geen overdreven verwachtingen te ben willen opwekken, doch dat de cUfers In den algemeenen maatrgel van bestuur wel zullen meevallen. Het wetsontwerp wordt aangenomen zen der hOOfdehjke stemming De opening Gistermorgen begon het achtste Neder- landsche Binnenscheepvaartcongres onder voorzitterschap van mr. H. Smeenge, lid der Eerste Kamer. Onder de aanwezigen was de Commissaris der Koningin In Overljsel mr. A. E. baron Van Voorst tot Voorst, eere- voorzitter van het congres. De voorzitter ver-4 welkomde o.m. in het bUzonder de vertegen woordigers der departementen van Justnte. Defensie. Waterstaat en Blnnenlandsche Zaken en Landbouw. Aan de orde was het prae-advies van de heeren J. Warner en mr. M. Stichterman over de Overijselsche kanalen. Een conclusie werd uitgesteld. Dr. L. R. Wentholt, hoofdingenieur van den RUkswaterstaat, gaf een uitvoerig over zicht van het ontstaan en de uitwerking der plannen voor de Twente-kanalen en ten slotte den stand der werkzaamheden, waarna de heer B. J. ter Kuil eenige bUzonderheden verstrekte omtrent de historie en de economische beteekenis van deze kanalen. Over het rapport Commissie-Molengraafl werd ten aanzien van het voorstel tot ont werp eener blnnenscheepvaartwet 1929 prae advles uitgebracht door mr. W. A. C. van Dam. waarna mr. Hellema behandelde het ontwerp der commissie inzake wettelfjke regeling van het binnenvaartrecht. Deze praeadviseur beperkte zich daarbU tot de al- gemeene bepalingen over het vervoer van laat. Meer dan 40 jaar, zoo getuigen de act* van het zaJlgverklaringsproces. heeft Br. Koenraad het ambt van portier vervuld met alle zorg, ijver en onverstoorbaar geduld als een nederige, stipte, godvruchtige, eenvoudigs, bescheiden en arbeidzame kloosterbroeder. Met de liefde van een moeder veraorgde hij hongerige kinderen, arme bedelaars, behoef tige huisvaders en allen die om brood, voed sel of kleedlng aan de deur kwamen. Hon derdduizenden heeft hij aan de kloosterpoort zUn hulp verleend, met raad en voorlichting bijgestaan en troost verschaft in nood en tegenspoed. BU de faam zUner deugden voegde zich ook aeer spoedig de roep over zUn bovenaardsche wondermacht. HU doorschouwde de memt ver. borgen hartsgeheimen, voorspelde aangaand» verre toekomst en deed meermalen op won derbare wijze het brood vermenigvuldigen in eigen hand, om de vele armen en noodlijden den in hun dringende behoefte te kunnen voorzien. Door zorg, arbeid en boetvaardigheid uit geput stierf hU op 21 April 1894 in geur v»n heiligheid. Vooral sedert zUn stoffelijk over» schto In -912 naar de oude Bt. Annakerk wu overgebracht, kwam men in overgrooten ge tale op zUn graf vertrouwvol bidden en zeer velen ook in ons vaderland verzekeren, dat bun gebed op opvallende wUze werd ver hoord. Spoor- en Tramwegwetten BU dit wetsontwerp zegt de heer DE VEER zich te willen bepalen tot de verklaring, dat zUn opinie omtrent art. 37c van het Wetboek van Koophandel niet is gewijzigd en dat hU dit wetsontwerp beschouwt als een onjuiste poging tot verbetering van het vltium orlgi- nis, dat aan de wet op de N.V. kleeft. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer REIJMER, betoogt dat men In dat ar tikel te doen heelt met een bepaling, aange nomen door de étaten-Generaal. De regee- ring heeft reeds haar standpunt ten aanzien van het verlangen naar wUzlging van die bepaling ter kennis van de Staten-Generaal gebracht. Het wetsontwerp wordt der hoofdelUke stemming. Wüziging Arbeigswet-1919 Aan de orde Is het wetsontwerp tot w ur ging van de Arbeldswet-1919. De heer POLLEMA (C H.) behandelt het hoofdpunt van dit ontwerp, te weten, dat bU dit wetsontwerp gesanctlonneerd wordt een ruimere delegatie van de bevoegdheid aan de arbeidsinspectie dan de rechterlijke macht tot dusver toelaatbaar heeft geacht. Spr. acht de voorgestelde wUzlging niet in strUd met de Grondwet. Wat thans wordt voorge steld Is precies hetzelfde als wat bU de Vei ligheidswet. de Steenhouwerswet, en Stuka- doorswet reeds lang bestaat. Is de voorgestelde delegatie practisch aanvaardbaar en practisch de beste op lossing? Spr. is tegen elk beroep op een rechter buiten de administratie. Spr. wenscht de ontwikkeling van de sociale wetgeving ge heel te laten in handen van de Staten- Generaal. De heer KRANENBURG (V.D.) komt ook op tegen ’s ministers uitlating, dat boven wet en Grondwet staat het algemeen belang en dat de eisch des levens steeds boven de Grondwet praevaleert. Spr. meent, dat de bedrijfsraden een be langrijke toekomst hebben, maar zU zijn ongeschikt voor rechtspraak. Veel beter als beroepscollege ware de Kroon, voorgelicht door de afdeeling Geschillen van bestuur. De MINISTER VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID, de heer VERSCHUUR, zegt, dat het ontwerp een stel van formeele wijzigingen, welke allerlei vragen van staatsrecht aan de orde brengen, bevat. Maar deze vragen gaan feitelUk buiten dit wetsontwerp om. Door deze wijzigingen toch doen wU de Arbeidswet aansluiten bij het stelsel, dat thans voor tal van andere wet ten reeds vigeert. Spr. vereenlgt zich met het standpunt van prof. Struycken Inzake de Grondwet. Spr. komt thans tot de waarborgen voor de justltlescholen. Zoowel het stelsel van de administratieve rechtspraak als het stelsel van het vinden van de waarborgen voor de justltlescholen in de administratie zelf zou- den tot de grootste bedenkingen aanleiding geven. De kwestie van administratieve recht spraak in arbeidersgeschillen is ook door den Hoogen Raad van Arbeid bezien. Hij gaf in overweging commissies in te stellen Th de bedrijven die aan de rechtspraak zou den deelnemen. Spr. heeft deze gedachle getransporteerd in de bedrUfsraden. De heer DE GUSELAAR (C.H.) Is niet geschokt In zUn overtuiging dat dit ont werp ingaat tegen de Grondwet. Spr. onderschrijft de argumenten van mr. Vos. Spr. wil geacht worden tegen het wets ontwerp te hebben gestemd. Het wetsontwerp wordt aangenomen. De VOORZITTER sluit te 4.15 de verga dering. Verdrag roet Amerika BU dit wetsontwerp zegt de heer ANEMA, dat, als een klein land staat tegenover een groep van machthebbers: de commissie voor Bultenlandsche Zaken uit den Amerikaan- schen Senaat, onderhandelen practisch is uitgesloten en men het verstandigst doet zonder veel praten het geboden» te aanvaar den. Spr. wüdt ten slotte eenige woorden aan den considerans, waarin klinkende verklaringen voorkomen, die tegenover den inhoud van het tractaat een bespotting vormen. Dit nieuwe tractaat Is een teleurstelling. De twintig jaren, verloopen sinds de tceke- ning van het eerste tractaat. hebben geen vooruitgang gebracht in de arbltrage-politiek van de Ver. Staten. De beer KRANENBURG (V.D.) vraagt zich af, wat de beteekenis is van de uitdrukking „principles of law or equity” In bet tractaat. Volgens den minister moet die uitdrukking worden opgevat in de Angelsaksische betee kenis. Maar is de equity In Angelsaksischen zin wel toepasselijk In het internationaal recht? De heer VAN EMBDEN 'V.D.) betuigt zUn volledige Instemming met de critiek van den heer Anema op dit verdrag en vraagt den minister een verduideUjklng nopens art. 1. De MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN heeft met belangstelling de argu mentatie van den heer Anema gevolgd en verklaart het voor een goed deel met hem eens te zijn. Er zijn echter nuances. Men moet niet vragen: wat is het gemiddelde type van tractaten van de laatste tien jaren; daarmee vergeleken Is dit tractaat inder daad beneden peil Spr. heeft over het trac taat geen juichtoon aangeheven. Aan pogin gen tot verbetering dezerzUds heeft het niet ontbroken, zU het ook dat die pogingen Schipbreuk hebben geleden. Spr. houdt den Nederlandzchen tekst voor den juisten en zal trachten, bU verechil daarover den Nederlandscben tekst te doen zegevieren. 596 396. Jokko den hoogen sprong nu waagde, op "n breed plat kwam

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2