PROVINCIAAL NIEUWS Opleiding auto-monteur BOEKBESPREKING KERKNIEUWS Dekenale Jeugdraad Bond van Ri]wiellclubs „St. Christoforus” SLOOTGAARD Rijwielpadvereeniging Noord Kennemerland” ’T ZAND WESTWOUD EGMOND-BINNEN HEER-HUGOWAARD HOOGKARSPEL CASTRICUM HOORN *T VELD ZIJPE WIERINGEN KROMMENIE EGMOND AAN DEN HOEF SCHOORL SCHERMERHORN uitvoering ta Pastoor Kootf Wormer) voorzitter, Dames - ia da wor den afgevaardigden van den Volksbond, vak- een raad niet s. raat e Ik i te r 1 B. en Het ROOSTER DER RETRAITEN op der Vaandelwijding in Bergen Dames Onderwijzeressen. Gehuwde Vrouwen, N. V. NEDERLANDSCHE LINOLEUM- FABRIEK I en H. Honing in de hoofd niet i den leus •om 1 j« nte» iet of hler- de r en tot lend atle, ver- irti- nen der die ord En een ard de jn en ik at in e- ig at ik eens aag, ant- parochle, waarvan woningen De jaarlijksche ingelandenvergadering is bepaald op Woensdag den 18en ®Juni a.s. ten lokale van den heer G. Ligthart te Zijde wind. larin i: de 'ectie ’duld voor zou ■gen alen, mo- zoon het )raf- zijn. s te mag ilde- TOO- fdje, t de zelf rol. De meer. mdat lezus* i dus einen litge- over want ma- s per maal Hem ier ld. an ie- te we >r? est lar tje eit let iet of lat na :m Ier en zijn una ven, de eer- lem ge- ild- zen. ild- og 1- oo ide en. zoo dat dat ens cke len lag als rtl- ige ’ns nie Grasveiling. Gisteren had alhier de jaar lijksche veiling van hooigras plaats. In te genstelling met verleden jaar was de animo zeer gering, hetgeen zich verklaren laat, om dat verleden jaar bijna geen v< doende hooigras had. terwijl tl houders in overvloed baden er kans zien het op tijd gemaal te krijgen. De weinige animo kwam ook zeer tot uit drukking in de opbrengst, welke globaal 50 pCt. lager was dan het vorige jaar. Om een voorbeeld te noemen. Het Burgerlijk Arm bestuur mocht verleden jaar eeiï opbrengst boeken voor zijn landerijen van ongeveer f 1400hetgeen thans slechts de helft be draagt. ’houder vol- »ns de vee- bijna geen of gehooid volgende vergadering, worden gegeven, omtrent den omvang van het jeugdwerk in het algemeen en dat van elke Staten van Noord-Holland. Gedeputeerde Sta ten hebben beslist, dat de gemeente de gelden moet beschikbaar stellen omdat het verzoek voldeed aan de eischen der wet. De heer G. L. bevond zich gisteren bij de Vlotbrug toen juist de wagens passeerden van het circus, dat alhier een paar dagen voorstellingen had gegeven. De heer L. ging, om ze te laten voorbijgaan, met den rug naar het water gekeerd, achteruit. Hij kwam hier bij echter in een kuil terecht met het gevolg dat hij achterover in het kanaal tuimelde, en een oogenblik onder water ging. Gelukkig waren rappe handen aanwezig, met behulp waarvan de drenkeling spoedig op het droge was. retraite bijdrage tot de kosten af te staan aalmoes aan het liefdewerk. P. TH. VERWER. Rector Telefoon 148, Gironummer 141008 Splitsing R. K. Vrouwenbond. In een daartoe gehouden vergadering werd vanwe ge de eigen parochie te Hoogkarspel, be sloten bovengenoemde vereenlging te split sen. Mede werd besloten bij een eventueel op te richten R K. Vrouwenbond te Hoog- karspel het kassaldo eveneens te splitsen. Herkozen Tot lid van bestuur van het Waterschap de Oningepolderde Landen on der Egmond-Binnen, is Woensdag herkozen de heer P. E. Bommer alhier. Raadsvergadering Woensdagavond 8 uur kwam de raad dezer gemeente in een spoedvergadering bijeen, onder voorzitter schap van den Edelachtb. Heer W. van Slooten, burgemeester, tevens secretaris. Na opening der vergadering werden de notulen van de vorige vergadering voorgele zen en goedgekeurd De voorzitter doet mededeeling dat ’t hem zeer geschikt voorkomt, dat de commissie, belast met ’t nazien der rekening Burgerlijk Armbestuur en G. E. B. 1929 Vrijdagmiddag as. te 2 uur ten raadhuize komen, ten einde deze werkzaamheden te verrichten. Deze commissie bestaat uit de heeren P. Tromp, H A. M. Wuls en A Kooij Gz. De heer Tromp vindt dit een zeer onge schikte dag. gezien de drukke werkzaam heden zou spreker gaarne nog eenige weken hiermede willen wachten. De heer Wuis is dezelfde meeninz toeee- Gewichtige dagen 11 en 12 Juni 1930 zullen in de annalen van Kath. Hoogkarspel met gouden letteren staan opgeteekend. Sinds de Hervorming was binnen de gren zen der gemeente het H. Misoffer niet meer opgedragen. Jubelden Hoogkarspel’s de laatste jaren sterk aanwassende Katholie ken, toen anderhalf jaar geleden de aloude Sint Laurentius’ Parochie herleefde en de God des altaars weder zijn Intrede in hun midden nam, zij achtten toch hun plicht dien God een waardige woonstede te berei den. weder een bedehuis St. Laurentius ter eere op <te richten. Een zware taak was den eersten herd, ders gelegd, chianen. wist winnen en Burg. Stand. Geboren: Petrus Lamber- tus, z. van L. Scheerman en T. Castricum. Johanna Maria, d. van C. Portegies en A. J. Klaver. Theodorus Maria, d. van T. M. Twisk en T. Borst. Anna Christina Ali- da. d. van J. Brasser en R G. Heere. Cornells Petrus, z. van G. Liefting en M. van Duijn. Overleden: Cornells Steeman. 62 jaren, on gehuwd, wonende te Castricum. Getrouwd: Jan Hartog en Alida van Duin, beiden te Castricum. Johannes Adrianus Apeldoorn te Egmond-Binnen en Agatha Geertruida Liefting. wonende te Castricum. Adrianus Cornells Hageman en Margare- tha Groentjes, beiden te Castricum. 7 Bevolking. Vertrokken personen: A. G. Liefting naar Egmond-Binnen. Gevonden voorwerpen. 1 bos sleutels, 1 heerenhorloge, 1 shawl. Verloren voorwerpen. 1 portemonnaie. Hat rijwielpad Heiloo-Egmond aan den Hoef ■J vermoedelijk 1 Augustus worden geopend kan van te voren overgezonden of gedurende de retraite gestort worden. Zij, die niet ter retraite opkomen, worden geacht hun als een rasvooe Koofj (Wormer) voorzitter, G. de wolf (Purmerendi. secretaris en mevr. Keet M Woud. Pieter, a van Eden. Gor en J. Rfjkspostspaarbank Aan het kantoor der Rijkspostspaarbank alhier werd in den loop der maand Mei. op spaarbankboekjes ingelegd f 22.200.13 en terugbetaald f 23.007.57 der halve minder ingelegd dan terugbetaald f 807 44. het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 22. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order tot een nominaal be drag van f 800. Marktbericht. Op de gehouden eiervel- llng werden aangevoerd 5000 stuks klpeleren. welke verkocht werden voor f 5 tot f 550 per 100 stuks. ..Dr. E. laurillartl.'' Dinsdag en Don derdagavond in de kermisweek gaf de too- vnas I- - - - - - - - bestuur heeft gegronde hoop, dat ook de rest I van de benoodigde gelden het pad kost 21000 zal binnenkomen. Met algemeene stemmen werd hierna *t be stuur machtiging verleend om met den aanleg van het pad te beginnen; evenzoo werd met algemeene stemmen het bestuur gemachtigd, om. overeenkomstig art. 14 der statuten, de koopacten te verleiden, tot aankoop van de gronden, benoodigd voor den aanleg van het rijwielpad. Medegedeeld werd hierna, dat Woensdag 4 Juni in Hotel „Zeezicht” te Fgmond aan Zee aldaar, een onderafdeellng was opgericht van den Rijwielpadvereeniging „Noord-Ken- nemerland”, waar 63 leden zijn toegetreden. Het bestuur bestaat, volgens mededeeling van den heer J. W. Kockx uit de heeren: W. van Benennaam. Snoeks, KI. de Graaf, Boschaart, en J. W. Kockx. Op een vraag van den heer Von Fridagh, deelde de voorzitter mede, dat de aanleg van het rijwielpad dezer dagen zal worden aan besteed; verwacht wordt, dat het 1 Augustus gereed zal zijn; in het bestek zal een bepaling worden opgenomen, dat voor eiken dag. dat het werk later gereed zal zjjn 25 boete Ml worden opgelegd, terwijl voor eiken dag. dat het werk eerder gereed zal zjjn. 25 premie zal worden betaald Door belde be trokken gemeentebesturen werd aangedron gen op uitvoering van deze bepaling, opdat het pad nog gereed zal komen in het hartje van het seizoen. Het bestuur stelt zich voor het pad alsdan met eenige feestelijkheid te openen, en daarbij uit te noodigen. Ged. Staten. A.N.W.B.. en de colleges van betrok ken gemeentebesturen, die subsidieerden, of subsidie zullen verleenen. Het nieuw aan te leggen rijwielpad zal 1.80 M. breed worden en belegd worden met tegels, zooals het rijwielpad door de Daal- meer van Koedijk naar St. Pancras. Het ligt in de bedoeling een beplanting aan te bren gen. zoodat het na verloop van eenige jaren geheel beschut wordt. Hierna werd nog eenigen tjjd gediscus sieerd over de wenschelijkheld om eigenaars van rijwielstallingen in de verschillende plaatsen in het district van de rijwielpad vereeniging „Noord-Kennemeriand” te ver zoeken, in plaats van 10 cent. 11 cent te vragen, met de mededeeling. dat die eene eent besteed wordt voor aanleg en onderhoud van rijwielpaden. De heer C. F. Zeiler be toogde. dat deze maatregel meer succes zou liebben, dan de verhooging van het stalling- tarief tot 15 cent; spr. verwachtte echter alleen dan resultaat, als alle stallinghouders aan deze actie meedoen. Hierna sluiting. Harmonie Apollo Zondag as. zal de Harmonie Apollo, deelnemen aan het con cours te Velsen en zal uitkomen in de eere- afdeellng en wel met het verplichte nummer Les Erlnnyes Divertissement van J. Massenet en als vrije nummer Peter Schell van C. M. von Weber. Bijbouw paviljoen Duin en Bosch. Zijn wjj wel ingelicht, dan schijnen er ernstige plannen te bestaan tot bijbouw van een pa viljoen en mogelijk meerdere op het Provin ciaal Ziekenhuis Duin en Bosch alhier. Van een schriftelijk voorstel aan de Sta ten i£ echter nog niets vernomen. Intusschen vertelde onze zegsman dat dit tengevolge zou hebben, dat de gestichtsbevolking met circa 150 personen zou toenemen. Uitslag der feestelijkheden op Pinkstertwee Voetbalwedstrijd V. V. ’t V—Rooie Duivels 2—1 Een der schoonste passages was, dat een gegeven moment de scheidsrechter, welke trachtte den bal welke de richting naar de wegsloot nam. op te vangen, met den bal ook in de sloot verdween. Volksspelen.: Tonprikken: le pr. P. Kamper; 2e pr. Amb. Ligthart Gz.; 3e pr. IJf Groot Hz.; 4e pr. D. Wijnker Pz.; 5e pr. S. Ligthart Wz.; 6e pr. W. Boekel Mz.; 7e pr. Corn. Kraak man Zakloopen: le pr. IJf. Groot Hz.; S. Klaver; 3e pr. C. Bruin Gz.; Kamper; 5e pr. Theo v. d. Kroon; P. Post; 7e pr. Mich. Moras Jz. Tot 's avonds 9 uur bleef het een gezellige drukte op het terrein, waarna de jongelie den voldaan huiswaarts keerden De commis sieleden hadden een drukken middag achter den rug. wat zij gaarne voor de goede zaak over hadden. Speciaal de heer Van Trienen heeft zich als een ijveraar doen kennen. avond een hulde van het R. K. zangkoor in ontvangst nam. 2e pr. 4e pr. P. 6e pr. Aanrijding met geen persoonlijke onge lukken. Gistermorgen tegen 12 uur reed de bekende H. S. alhier vanaf de Burgemees ter Mooljstraat in de richting van het sta tion en kon door het vele publiek dat op den weg was, niet direct aan de rechterzijde van den weg komen. Een aldaar passeerende auto veroorzaakte dan ook een aanrijding, tengevolge waarvan S. over den weg werd ge worpen. terwijl zjjn rijwiel geheel werd ver nield. Met een verscheurd costume kwam S„ die wel eenigszins versuft was door den val, er af, al moet hjj eenige dagen rust houden. Omtrent de oorzaak wordt door de politie een onderzoek ingesteld. St. Petrus Canislus Retraitenhuis te Bergen (N.-H.) 1720 Juni. Meisjes Congreganlsten, Am sterdam, f 6.50. Carmellet. 2124 Juni, Meisjes Congregatie H. Hart, Den Haag, 650, Capucijn. 2427 Juni, Vrouwen, Derde Orde, 650, Franciscaan. 28 Juni—1 Juli, Melsjes-Vereenigingen uit Haarlem, f 6.50, Montfortaan. 1— 4 Juli, Vrouwen H. Familie. M. Magda lena. Amsterdam, 850, Capucijn. 5—8 Juli, Mannen. St. Ignatlusclub, Am sterdam. 6.50. Passionist. 811 Juli. Meisjes Congregatie, AUrmsar 6.50, H. Hart. 1215 Juli St. Jos. Gezellen Vereenlging, Amsterdam I, 650, Dominicaan. 1922 Juli Jongens Patronaten, Amster dam, ƒ850, H. Harten. 2225 Juli Jonge dames Congregatie Kathedraal, ƒ650. Jezuïet. 2629 Juli Mannen H. Familie. Amsteldiik en Vredeskerk. 650, Franciscaan. 29 Juli1 Augustus Bond van Meisjes- Vereeniglngen, Amsterdam, 6.50. Carmellet. 25 Augustus St. Job. Gezellenver- eenigin- gen, Amsterdam, I, Leerlingen, 6.50, H. Hart. 58 Augustus: 10.Jezuïet. 912 Augustus: Manden St. M Mag dalena Club, Amsterdam, 6.50, Passionist. 1417 Augustus: Patronaatsjongens, Volen dam, ƒ650. Capucijn. 1922 Augustus: Meisjes Patronaat. H. Engelbewaarders, Den Haag, ƒ6.50, Mont- fortaan. z 23—26 Augustus: Jongens Patronaten, Am sterdam, 650, Augustijn. 30 Augustus2 September: Mannen St- Ignatlusclub, Amsterdam, 650. H. Harten. 25 September: Patronaat Meisjes, Looe- duinen. 850, Franciscaan. 58 September, St. Franciscus Liefdewerk, ƒ650, H. Hart. 912 September: Dames en Meisje» St. Ignatlusclub, Amsterdam en andere, f 10. Carmellet. 1316 September: Ongehuwde Mannen en St. Joseph Gezellen, ƒ6.50. Augustijn. 1619 September: Dames Congregatie Am- steldjjk en Torentje. Amsterdam, ƒ650, Do minicaan. 22— 25 September: ƒ650. Passionist. 28 September—1 October: Meisjes, ƒ6 50, Montfortaan. Zij, die wenschen deel te nemen aan een Retraite, gelieven zich te vervoegen bij een Eerw. Geestelijke, die het toegangsbjjjet aanvraagt, of het onmiddellijk aan te vra gen bij ondergeteekende, die het biljet zal toezenden. De Retraitanten worden in het Retraiten huis verwacht te half zeven. Aan het staion te Alkmaar kan men gebruik maken van de stoomtram Alkmaar—Bergen, uitstappen hal te Oostdorp Alleen op verzoek staat een speciale Autobus aan het station Alkmaar, om de retraitanten naar Bergen te Brengen. De retraite wordt omstreeks twee uur gesloten. Het retraitenhuis is ingericht voor 81 re traitanten. Voor de toelating van patronaats-retraiten wordt de leeftijd van 15 jaar en tot de an dere retraiten die van 17 jaar vereischt. De bijdrage tot de kosten deï retraiten Nu de kroon op een werk van jaren! Zondagmiddag zal de Bond v. Rljwlelclubs -St. Christoforus” in het Retraitenhuis van Bergen bijeen komen, ’s middags om 4 uur, om tegenwoordig te zijn bj de wijding van het nieuwe vaandel. Het vaandel is het legerteeken, het sym bool van 'n gemeenschappelijk ideaal en een gemeenschappelijk streven. Door de jaren heen is deze Rijwielclub gegroeid tot een sterke vereenlging met een gods dienstig doel. De plechtigheid van a.s. Zon dagmiddag zal de kroon op het werk zetten. Na de vaandelwijding en het daarop aan sluitend plechtig Lof met openlucht-pro- cessie zal de Weleerw. Pater van Rijn O P. uit Alkmaar de feestrede bij deze gelegen heid uitspreken. En als. na de algemeene vergadering en een gezellig onderhoud de leden weer naar hun woonplaatsen zullen terugkeeren, dan zullen alle rijwielen volgens het plechtig wüdingsformulier der H. Kerk gezegend worden. Eep plechtigheid dus. waarbij geen lid der Rijwielclub ontbreken mag. Het bestuur, en niet in ’t minst de gees telijke adviseur, de Zeereerw. Heer Rector P. Verwer, die met zijn welbekende bon- hotnmie de deuren van zijn gastvrij Retrai tenhuis wagenwijd openzette, verwachten dan ook een volledige opkomst. Niemand biijve dus weg. maar ieder lid werke èn door zijn tegenwoordigheid, èn door zijn warme belangstelling, van harte mee om aan deze plechtigheid een grootsch karakter te verleenen. Burgerlijke Stand van 8 tot en met 12 Juni Geboren: Antonius, z. van Antonius Mors en van Maria Bierman; Maartje, d. van Tamis Rampen en van Aafje Francis. Ondertrouwd: Adrinus Johannes Kltf- broek, 30 jaar. landbouwer te Harenkarspel en Maria Johanna Smit. 21 jaar, zonder be roep, te Zijpe; Hendrik jan Rens, 26 jr., melkrijder, en Neeltje Weij. 21 jr., zonder beroep, beiden te Zijpe; Petrus Adrianus Veul, 25 jr., veehouder, te Callantsoog en Theodora de Haan, 23 j., zonder beroep, te Zijpe. Overleden: Gerbrand Nieuwland. Jr., wedn. van Grietje van der Sluijs Antonius Mors, oud 1 dag, z. v. Antonius Mors en van Maria Bierman. In de ..Unie" vergaderde gistermiddag de jlljwielpadvereeniglng ..Noord Kennemerland” onder presidium van den heer Mr. J. P. Bos man. die de vergadering opende met een woord van welkom en mededeelde, dat deze buitengewone vergadering was belegd met het oog op het aan te leggen rijwielpad Heiloo- Egmond aan den Hoef, welk rijwielpad een kortere verbinding beoogt tusschen Alkmaar. Heiloo. de Egmonden en Egmond aan Zee. Spr. deelde mede, dat van de gemeente Alk maar. een bijdrage van 500.— was toege- mgd. evenzoo van den A.N.W B. 500. van de Maatschappij ..Zeebad” te Egmond aan Zee werd een bijdrage van 100. ontvangen. De gemeente Heiloo zegde een bijdrage in de totstandkoming tqe van 7000, terwijl van Ged. Staten een schrijven is binnengekomen, waarin werd medegedeeld, dat dit college in de 17 Juni te houden Zomerzittlng van Prov. Staten een crediet lullen vragen van 20.000. ten behoeve van de verschillende aanvragen om subsidie voor den aanleg van rijwielpaden; wordt hierop goedgunstig beschikt, dan zullen Ged. Staten bet verzoek van de Rijwielpadvereeniging .Noord-Kennemeriand” om subsidie voor dit rijwielpad in welwillende overweging nemen. Van de gemeentebesturen van Egmond- Binnen en Egmond aan Zee werd nog geen subsidie toegezegd, doch de verzoeken zullen bij de begrootlng 1931 worden behandeld, —«ruit spr. wel meent te mogen concludee- ren, dat het subsidie-verzoek, zoo niet geheel, dan' toch gedeeltelijk zal worden .ingewilligd. Niettegeiïtaande dus nog slechts een be drag van ruim 8000 binnen is. meent het bestuur, dat toch zoo spoedig met den aanleg van het pad moet worden begonnen; het Burgerlijke Stand over Mei Geboren: Jan z. van T. Barelds en H. Stobbe; Bou- ke. d. van H. J. Stulp en K. v. d. Plas; Berendina, d. van U. G. Kok en A. Snit- jer; Jan. z. van J. Lont en M Mulder; Gerda Krijntje Marie, d. van C. P. Poel en M C Koom; Maria Geertruida. d van J. A. Hofstetter en M. C. M. Langes, Griet je. d. van T. Grijze en P. Lont; Annegien. d van W. Kies en S. GagelhofJacobus Pieter. z. van J. Doves en A. Kreijger; Jetske, d. van P- Veling en W. Smidt. OverledenJ. F. Kelch, oud 58 jaar. echt genoot van A. G. Schindeler; A. Snoot; oud 55 jaar. weduwe van S. Mostert; N. Halfweeg. oud 80 jaar. weduwnaar van J. W. Koster; L. Geeraert-s. oud 29 jaar, echt- genoote van D. Steigstra; Th. Pais, oud 3 jaar d. van J. Pais en A. A. Heine. Ondertrouwd: T. Wighout en M. de Krij ger; J. de Graaf en M. Tijsen.’ Getrouwd: B H Kraan en M Haan; C. de Boer en M. Vroome Loop der bevolking over Mei 1939 In geschreven personen: W. K. van Oppen en gezin van Voorburg; Mej. E. v. d. Schans van Groningen; H. Hidden en gezin van Winschoten: A. Doddema van Oude Peke- la; J. B. Meijer en echtg. van Zijpe: H. Kluppel van HoornA. Kraak geb. Mole naar van Den Helder: J. Zijlstra en gezin van Vlagt wed de: J. C. de Wit van Etten en Leur; J Schut en gezin van Eindhoven; H C. Wierts van Den Helder; F. C. Huft van Scheemda; A .Nap van Flnsterwolde; B. Hulsebos van Rotterdam; J, Nicolai en echtg. van BarsingerhomP. Dekker en gezin van Anna-PaulownaR. Tuin en ge zin van Oude Pekela; C. Geervliet van Schagen; D. Kooij geb. Kuiper van Texel; Mej. G. Baud ach uit Duitschland; R. van Klinken en gezin van Odoom; J. Hummel en gezin uit Odoom; G. de Boer van Span broek; R. Vennik van Barsingerhom; Gemert van Iknmen; G. Blom van Scher merhorn: A. Verblauw van Den Helder; G. Verboven en gezin van Woensdrecht; P. L. Pijnen en echtg. van Woensdrecht; K. Dulmêring geb. Cijvat van Middelburg: Wed. D. Doornbos en gezin van Emmen; J. Bolt van Onstwedde; H. Duimering van Hooge- zand; J, Bos van Wedde. Afgeséhreven personen: C. J. Visser en gezin naar Den Helder: Wed. M. Heyligen- berg near Alkmaar: J. Jonker naar Wer kendam: P. Semeins en gezin naar Den Haag; C. Breed naar Zaandijk: W. H. Klos en gezin naar Harlingen; R. J. Huggers naar Heerlen; J. J. Vink naar Abbekerk; I. Verstraate en gezin naar Harlingen; Wed. M. Vroome naar Rotterdam; L. Hoek en echtg. naar Rheden; B. J. Langes en echtg. naar Anna-PaaulownaMej. G. D. Ortn, naar Den Helder; C. J. Breed naar Schoorl: Mej. A. W. Baijs naar Wieringerwaard; R. J. Blaauboer naar Anna-Paulowna; G. A. Bjj man naar Hoorn; Wed. T. Kingma. naar Bclsward: P. Kreijger naar Krommenie; J. v. Dijk en gezin naar Wonderadeel. R. Winds- ma en gezin naar Den Kelder. Onuitputtelük Wie zoo nu en dan eens een blik werpt op den steeds in om vang en hoogte toenemenden '’watertoren, vraagt zich af wanneer dit werk gereed zal zijn. Nu. dit zal nog wel eenigen tijd duren. Intusschen. het onderste reservoir, dat 300 M3 water kan bevatten, zal weldra zijn diensten kunnen bewijzen. Het bovenste reservoir zal 1000 M3 water kunnen bevat ten. zoodat in alle behoeften zal kunnen worden voorzien. (Wormerpenningmeesteresse. Aan, dit bestuur zullen nog toeg»voegd onderwijs en andere standsorganisaties. De voorzitter deelt hierna mede, dat op ^olgende_ vergadering, een uiteenzetting zal jeugdwerk en hét algemeen parochie in het bijzonder. Financieele acties zullen in den plaats vinden. Bij de rondvraag werden verschillende vra gen gesteld van meer hulshoudelijken aard. o.a. omtrent een geschikter uur van vergade ren, waarna de geanimeerde bijeenkomst met een woord van dank door pastoor Kooij ge sloten werd. Burg, stand. Geboren: Aafje. d. van L. van Harlingen en van M. Legult en KI. nelia Elisabeth, d. van P. C. de Jong E. Schrijver. Gehuwd: C. H. Gouweleeuw van Zaan dam en B W. M. Rouwendaal. D. J. Stuurman Koog aan de Zaan en Joh. Sehots. Joh. Rljkhoff van Nieuwe Niedorp en T. van Loon. A. Vet van Wormerveer en Joh. Thljmens Overleden: Geertje Tijsen. 74 jaar. wed. van C. Verfaille (Wleringen'. Levenloos aangegeven kind van H. G. C. Kriek en G. Mijnen. Kolfwedstrijd. Op den Woensdagavond gehouden kolfwedstrijd van de kolfclub „On der Ons” werd op den Isten Prils beslag gelegd door den heer H. ten Wolde, op den tweeden prijs door den heer Jn. Klooster en op den derden prijs door den heer J. C. Leguit. Verpachting staanplaatsen kermis Voor de verpachting voor de a.s. kermis in Augus tus waren in totaal 10 inschrijvingen inge komen. De gunning is als volgt: J. A. de Groot, gebakkraam f 4; idem, Hjntrekkerstent f 7; J. M. Kabalt, hoepla f 35; idem, biljart f 5; idem, slagmachine f 22.50; Wed. K. Akkerman, ijswagen f 7; J. Njjssen, suikerkraam f 25; Wed. S. Theu- nisz, schiettent f 30; Wed. L. Koene, galan- teriekraam f 15; A. Buter, ijskraam f 6; W. J. Vogelpoel, suikerwerkkraam f 23; Van Wanrooy, galanteriekraam f 3. Bovendien komen op particulier terrein te staan de zweefmolen van C. Braak en de schuitjes van Vallentgoed, alsook de bioscoop van De Jong. Waarna besloten wordt hiermede nog even te wachten en een geschikter tijd te gemoet te zien. Hierna komt in behandeling punt 1 van de agenda: Benoeming hoofd van de O. L. School no. 4. Voorzitter doet mededeeling. dat zij met het benoemen van een hoofd der school niet bijzonder gelukkig zfjn geweest. Tweemaal is docr hen een oproeping voor sollicitanten geplaatst, die zich dan ook wel aanmeldden, doch deze werden dan meestal tijdens hun sollicitatie alhier op een andere plaats be noemd. Ook waren er wel die hun sollici tatie Introkken. Op dit oogenblik hebben wij een sollicitant, deze is de heer IJssel- stein. wonende te Zelhem. Uit de Informatie is gebleken, dat de heer IJsselsteln een goed onderwijzer moet zijn. Zoowel te Krommenie, waar hjj in betrekking is geweest als te Zelhem wordt hjj zeer geprezen. Omtrent zijn persoonlijkheid kon voorzitter niets nrédedeelen. Uit 'n onderhoud, dat de voor zitter met den Inspecteur van het L. O. heeft gehad, is ook komen vast te staan, dat IJsselsteln een goed onderwijzer is. Voorzitter stelt den raad voor dezen heer dan ook te benoemen als hoofd der O. L. School no. 4. De heer Kostelijk vindt deze benoeming nu juist niet pleizierlg omdat de keus uit 1 niet veel is. Gezien de mededeeling van den voorzit ter. stelt spreker voor den heer IJsselsteln te benoemen. De heer Krom acht de inlichtingen, welke gegeven rijn vanuit Krommenie van dien aard, dat hij tegen benoeming geen bezwaar heeft. Hierna wordt tot stemming overgegaan en worden alzoo 11 stemmen op den heer IJs selsteln uitgebracht. Aangezien de agenda maar één punt van behandeling bevatte, werd hierna dodr den heer Groenland gevraagd naar de gasvocr- ziening De voorzitter deelt mede, dat hierin nog steeds met kraéht wordt gewerkt. Verschei dene malen hebben er onderhandellngen en besprekingen plaats gehad met het college van Winkel, met het gevolg, dat binnen afrienbaren tijd een uitvoerig rapport aan de raadsleden zal worden toegezonden. Aan den gemeente-oprichter is opdracht gege ven een platte grond-teekening van den Middenweg. Hondenweg en Basserweg te maken. Spreker deelt mede, dat de bere kening steeds moet gemaakt worden óp dc thans toestemmende burgers. Als alle bewoners wilden aansluiten, zou dit gemakkelijker zijn, doch nu komen de prijzen wel eens wat te hoog. Spreker hoopt spoedig met dit plan naar voren te komen. De heer Kostelijk vraagt of het dempen van slooten in de kom der gemeente niet meer bevorderd kan worden. Voorzitter verzoekt hieromtrent toelich ting. De heer Kostelijk is van meening, dat er in de kom dan de gemeenteslooten liggen, welke beslist gevaar voor besmetting ople veren en deze slooten liggen zeer geschikt voor demping. O.a. noemt spreker de sloot van den heer Scholten tot het gemeentehuis en verder tot Krijgsman. Hij zal dit zeker warm aanbevelen. De heer Tromp vindt, dat het dempen van slooten voor onze gemeente In belang van het vaarwater bepaald niet bevorderlijk is. Spreker zou echter voor het dempen van <Üe sloot zijn. Algemeen neemt men in oogenschouw de demping van slooten in de gemeente Ob- dam, wat groote verbetering heeft ge»- bracht. Voorzitter meent goed te doen hieromtrent een bespreking te houden met het bestuur van den polder en met de langs die sloot wonende bewoners. De heer Pool vraagt bespreking omtrent de loopbruggen in Veenhulzen. Het is ge bleken, dat een tweetal bruggen bijna ge heel weg zijn, terwijl aan een pas herstelde brug geen leuning is aangebracht; met stormachtig weder zouden hier gemakkeljjk ongelukken met de schoolgaande kinderen kunnen gebeuren. Voorzitter deelt mede, dat hem dit geheel onbekend is. de gemeente-opzlchter is voor dergelijke dingen aangewezen, hij zal dit dan ook ten spoedigste in orde laten bren gen. Hierna volgt met dank voor de opkomst en medewerking sluiting van de vergade ring. Hoe langer hoe meer blijkt de behoefte aan een goede opleiding voor auto-monteurs. Hier en daar wordt wel reeds getracht in die behoefte te voorzien.' maar in het alge meen laat de opleiding nog zeer veel te wenschen over. Van groot belang zou bij een opleiding zijn, dat deze overal in ons land op gelijke wijze geschiedde en dat daarvoor dus een normaal programma werd ontwor pen. Met een schrijven waarin de noodzakelijk heid eener goede opleiding voor auto-mon teur èn de opstelling van een normaal pro gramma met nadruk wordt bepleit, heeft de B B N„ Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, zich gewend tot de Centrale Commissie voor de uitreiking van het diplo ma voor autobestuurder. Daarin is er ook op gewezen hoe een algemeen program van nut zou kunnen zijn voor de besturen van am bachtsscholen, die hun leerplan in dien zin zouden willen uitbrelden, dat een speciale opleiding voor auto-monteur daarop een plaats kreeg. De B. B. N. heeft zich in verband mede o.a. gewend tot het bestuur van Ambachtsschool te den Helder, ten einde aan te dringen op het instellen van een op leiding voor auto-monteur, De drooglegging van de Zuiderzee zal ten gevolge hebben, dat In den Helder zich nieuwe bedrijven zullen vestigen, waardoor toeneming van het aantal automobielen te verwachten is. In de algemeene vergadering der N. V. Nederandsche Linoleumfabriek werden de balans en winst- en verliesrekening met al gemeene stemmen goedgekeurd en het di vidend bepaald op 15 pet De aan de beurt van aftreding zijde com missaris de heer P. H. Kaars Sypesteyn werd herkozen en als zoodanig benoemd de heer dr. Alb. Eber te Stuttgart. Woensdagmiddag hield de dekenale Jeugd- Tksd in het Patronaatsgebouw té Purmerénd rijn eerste vergadering. TéRenwoordig zijn de pastoors van alle de- «naatsparochies. behalve van Edam, Monnikendam en Schermr 2 vertegen- •oordigers uit genoemde p«. .-nies behalve “it Monnikendam. De voorzitter, pastoor Kooij van Wonner, “Pent de bijeenkomst ipet den Christelijken Stoet en een woord van welkom en set het en strevea van den Jeugdraad uiteen. vervolgens wordt overgegaan tot benoeming •*n een definitief bestuur, hetwelk na eehou- voor meer belangstelling, een de Sociëteit alhier. Gegeven werd ..MilHonalr tegen wl^ dank", met den heer 1-- verschillende rollen genoten, de de ander minder, een goede vertol king Bijzonder goed spel gaf de heer Ho ning te zien en wekte met zijn geestige ge zegden onophoudelijk de lachspieren van de aanwezigen op. De oorkonde. Wij werden dezer dagen in de gelegenheid gesteld inzage te nemen van de oorkonde door het Gemeentebestuur aan den heer van Dam ter hand gesteld, bij ge legenheid van diens 40-jarig kermisbezoek aan deze gemeente. Met de vervaardiging hiervan is een keu rig stukje werk geleverd en heeft de heer E. van Gerve wel blijk gegeven bizondere eigenschappen te bezitten als lithograaf. ..De Wandelaar” Zooeven verscheen on der leiding van Ranke Toleman, bij den uit gever A. O. Sohconderbeek te Laren de Juni-aflevering van ..De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuur bescherming. heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. De plaag der bosch- en heibranden is voor A. B .Wigman aanleiding, een ernstig waar schuwend woord te laten hooren. terwijl ir. Felix Ortt voor hen die van zins zijn, in zee te baden, behartigingswaardige wenken geeft. G. A. van Schalk, leeraar in de biologie te Haarlem, is met een geestdriftig clubje op stap gegaan en vertelt wat er te genieten valt in het prachtige Zuid-Limburfcsche ge bied. Ook ditmaal worden wij op een moo4- en dag van Mei door Jac Bouma geleid door de Friesche boechterrelnen H. T Buiskool voert ons naar het grijs ver leden .waarvan de door hem beschreven hu- nebedd enzulke merkwaardige getuigen zijn. E Karst Jr. is onultputteljjk. wanneer hij het heeft over de booen: de eigenaar dige Saksische veehutten. P. J. Schenk brengt ons in kennis met een klein boosdoenertje uit de insectenwe reld: den beukenspringsnultkever. terwijl J. H. Brinkgreve-Entrop in een folkloristische schets de oude gewoonte tracht te verklaren, om op een bepaalden dag langslapers en laatkomers in het ootje te nemen. De rubriek „Van en voor de lezers” (na tuurhistorisch allerlei”! is weer zeer uitvoe rig. Ook in deze afdeeling van het tijd schrift wordt de strijd tegen bosch- en hei debranden gepredikt, terwijl daarin tevens wordt stilgestaan bij de vernietiging van boeiend natuurschoon in de buurt van onze residentie. Een overvloed van scherpe foto's vult den gevarieerden inhoud op prettige wijze aan. ;rder. Pastoor Confjn. op de schou- doch gesteund door zijn paro- -ut hij alle moeilijkheden te over- God niet alleen een waardige woonstede te bereiden, doch ook een R. K. Jongens- en Meisjesschool te stichten. Met de komst van Pastoor Contfn, met de oprichting van de zelfstandige parochie Hoogkarspel brak een tijdperk van opgewekt en krachtig Roomsch leven op geestelijk en sociaal gebied aan. De kroon werd op ’t werk gezet, den 12en Juni, toen Z. D. H. Mgr. Aengenent het indrukwekkende bede huis plechtig aan Sint Laurentius zou komen toewijden. Allen spanden hun krachten in en beijverden zich om hun bisschop een waardige ontvangst te bereiden op den vooravond van den grooten dag.. Allen spanden samen om dien intocht den meest mogeljjken luister bij te zetten en slaagden daarin op de meest indrukwekkende wijze. Hoogkarspel ontving «den Kerkvorst geestdriftig, met passend eerbetoon, dat lul de getuigenis aflegde van algemeene sa menwerking en overleg, van eerbied en aan hankelijkheid. ’t Was een ware zegetocht langs de bevlagde wegen van ons in frisch groen prijkend vriéndelijk dorp, onder de opgewekte vreugdeklanken van het fanfare corps „Dr. Nuyens.” terwjjl alle katholieke inwoners hun woning verlaten hadden om geknield den zegen van den Doorluchtlgen bezoeker te ontvangen. Nadat de Kerkvorst per auto de grens der parochie, aan het Medemblikker Tolhuis, had bereikt en hem door den Burgemeester, den heer Middel- hoff, een hartelijk welkom was toegeroepen en de gevoelens van blijdschap vertolkt waren die Hoogkarspel’s katholieken op dezen plechtige stond bezielden, zette het geleide zich in beweging, ’t Was een lange stoet, waarin al wat Hoogkarspel op -ver- eenlgingsgebled bezit, vertegenwoordigd was. Opgemerkt werden het R. K. Arm-, Kerk- en Schoolbestuur, de R. K. Raads fractie. bestuursleden der verschillende ver- eenigingen. 't Ging door alle 'deelen der langs dichte rijen toeschouwers, velen op den drempel hunner waren neergeknield om den zegen van hun beminden bisschop te ontvangen en einde lijk was de Pastorie bereikt, waar een stoei vap in het wit getooide meisjes de komst van den Bisschop verbeidden en hem door een laan van kleurige planten, groen en Bouw van een gymnastieklokaal 9 Sep tember 1929 verzocht het R. K. Parochiaal schoolbestuur gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een gymnastieklokaal. In de raadsvergadering van 3 December d a v. nam de raad een motie aan waarin de raad het beter achtte, dht van gemeentewege een inrichting voor het geven van gymnas tiekonderwijs zou worden gesticht, wanneer althans vaststond, dat het R. K school be- Raadsvergadering Vergadering van den raad der gemeente Schermerhorn op 12 Juni. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt met een welkomst woord van den voorzitter geopend en daarna worden de notulen der vorige vegadering voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Van Gedeputeerde Staten is ingekomen de goedkeuring van de begrootlng van de gemeente over 1930 en van het G E. B. en de af- en overschrijving op de begroeting van de gemeente. Een en ander wondt voor kennisgeving aangenomen. Ook is goedgekeurd het raadsbesluit tot aankoop van een perceel grond van Plug- boer. Ingekomen is van B. en W. van de Rijp de rekening en verantwoording van den vleeschkeuringsdienst 19291930. Voor ken nisgeving aangenomen. Van den dienst der gezondheidscommissie in het district Purmerend een raming van de kosten welke voor de gemeente Scher merhorn zullen bedragen f 27 60. Van de Nationale Comm. tegen Alcoho lisme het verzoek om het aantal vergun ningen te beperken. De heer Mantel zou willen, dat het maximum tot drie vergunningen werd be perkt. De voorzitter zegt dat zulk een maatregel heel ongewenschte gevolgen kan hebben, want als een van de hoofdcafé's in andere banden zou overgaan dan zou de vergun ning daar moeten worden ingetrokken als dit geschieden zou voordat het „Fortuintje" zou worden verkocht. Besloten wordt deze zaak aan te houden. Door het bestuur der te stichten R.K. Bljz. School is aangevraagd een bedrag van f 30.861. zijnde stichtingskosten. de getaxeer de waarde van den grond en kosten van inrichting. B. en W. stellen voor de tijdelijke kas- geldleenlng te verhoogen tot f 45.000, de ge meente kan dit geld krijgen bij de Nuts- spaarbank te Beemster tegen 5 procent in zooveel termijnen als noodig is. met 4 dagen vooruit aan te vragen Is het geld beschik baar. Later wenschen B. en W. deze lij delijke leenlng In een vaste om te zetten. Vaststelling kohier hondenbelasting, voorstel van B. en W. goedgekeurd. Door de tot standkoming van de wet tot regeling van de financieele verhouding van het rijk en de gemeente krijgt Schermer horn volgens becijfering van de Vereenlging van Ned. gemeenten een uitkeerig uit de ge meentefondsbelasting van een bedrag van ruim f 8000. B en W. stellen voor de na volgende opcenten te heffen. Op de gebouw de eigendommen 80 pet., op de ongebouwde 20 pet., op belasting 50 pet., 80 pet. op de gemeentefondsbelasting. B. en W stellen voor de gemeente te plaatsen in de tweede klasse. De heer Borga noemt de wet tot regeling van de finan cieele verhouding van het rijk en de ge meenten voor een gemeente als Schermer horn een uitkomst, maar ook hier is een schaduwzijde. Spr. toont aan met cijfers dat efe inkomens beneden f 1000 bij een plaat sing van de gemeente in de eerste klasse iets minder, in de tweede klasse dubbel zoo veel betalen moeten als bij de tegenwoordig geldende regeling. Bij de hoogere inkomens is zulks niet het geval. De heer Groot zegt, dat B. en W. aan vankelijk gedacht hadden voor te stellen de gemeente in de derde klasse te plaatsen, maar argumenten als'door den heer Borga naar voren gebracht, hebben er toe geleid, dit niet te doen. Dat B en W. niet hebben voorgesteld de plaatsing in de eerste klasse, deed zij ui tvoorzidhtigheid. De ervaring op gedaan enkele jaren geleden bij het vast stellen van den heffingsfactor van 1.4 op 1, waardoor een zoo groot tekort veroorzaakt werd, dat het daarop volgende jaar weer op 1.4 moest teruggekomen worden, 1 leeft B. en W. er toe gebracht, niet de laagste klasse voor te stellen in de hoop na een jaar practijk van deze wettelijke regeling de gemeente tn de eerste klasse te kunnen plaatsen. In stemming gebracht wordt een voorstel van den heer Borga tot plaatsing van de gemeente in de le klasse verworpen met 5 tegen 2 stemmen. De heffing van de ver schillende opcenten wordt z. h. st. aange nomen. Voorstel van B. en W. om den ambtenaar voor het samenstellen van het rapport en de verdere werkzaamheden in verband met de financieele verhouding van Rijk en gemeen ten, een vergdoeding toe te kennen van f 75. Wordt goedgevonden. De heer Groenwoud wenscht een ojigave hoeveel kinderen de ojienbare school zullen verlaten als de R K. Bijz. school wordt ge opend en hoeveel kinderen de openbare school te Oterleek bezoeken, om te zien of door de kinderen, die nu de school van Oterleek aan den Stompetoren bezoeken, hier te laten komen, het mogelijk is de derde leerkracht te behouden. De heer Mantel merkt op. dat uit het rapport van het G. E. B. niet blijkt, dat het G .E. B. een deel van de pensioen- storting bijdraagt voor den lijnwerker te vens gemeente-werkman. Volgt sluiting id st is i- le le el Ie n e d »r :n •n

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9