het is doeltreffend De Lange De Mofaaz te Alkmaar Laatste Nieuws Moderne Klokken AANKOOP VAN EE VAN HET BERG QE DEELTE RBOSCH WAAROM LIKDOOR NJ| Door de ouderwetsche groene Likdo^HH Tinctuur direct verdwenen. „VR1N A. BLAD TWEEDE BLAD ZATERDAG 14 JUNI 1930 STADSNIEUWS nieuwe Een Uitstel dienstplicht Pri ALKMAAR t Telegrafisch Weerbericht RECHTSZAKEN Bouwobliuaties? I Eerste H. Mis Het Alkmaarsch Openluchttheater VEILING-O VERZICHT MARKTNIEUWS t in BINNENLA NDSCH NIEUWS De Krakatau 40.000 Gedeputeerde Staten stellen bijdrage voor van een Nieuwe brug feestelijk geopend De strijd in China PROVINCIAAL NIEUWS GEMENGD NIEUWS Goedkoope aardbeien otcdelijk muziekkorps Ontevreden boeren Ernstige relletjes aan de Fransch-Spaansche grens ZAADMARKT 94 stichting voor ouden van dagen M. KATER ALKMAAR MIENT2-V Gemeentelijke dienst der Verkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling Districts Arbeidsbeurs 35 cent per flacon Alom verkrijgbaar. FABRIKAAT |N. V. Drogerij en Chemicaliënhandel SIA” v.h. JAN DE VRIES Telefoon 324 Overwinning op de regeeringstroepen Zaadma De Roemeensche regeering De samenstelling om overtollige kasgelden te storten rekening-couratit bij de Firma BERGEN Zondagssluiting Apotheken ENKHU1ZEN Vereeniging „Groningen” BOTSING ORANJE VEREENIGING Terzake oplichting 4 jaar geeischt o AUTO TE WATER laAtste van STATUTEN TABAKSVERGUNNING belangrijk. ige DE FONTEIN IN HEJ NASSAUPARK Eend- ,rdt. zonder berekening van omxet provisie pCt. vergoed waarvoor een rente van gedeelte er Maandblad en en Donderdagavond van 7 Alkmaar 13 f 5.—; 4 ons in een pond Bergen Dames B ge- STAATSLOTERIJ de „AFSLAGVER. DEEMSTER, PIKMEREN!) EN OMSTREKEN” helders. Geplaatst metselaar. van Sai Zonder} van bovengenoemden dienst dat heden de navolgende uur. en Bü beschikking van den Minister van De fensie, is aan de dienstplichtigen J. Hooge- boom en A. W. Boersen. beiden uit de ge meente Alkmaar, uitstel van den verplich ten werkelüken dienst verleend. het voor des den Mej. J. F. Beumer, vroeger directrice van de Huishoudschool, alhier, thans directrice van de Industrieschool voor Meisjes te Am sterdam. is benoemd tot inspectrice van het nijverheidsonderwijs. Toen de menigte er voor het eerst overging, stortte ze In Voor de rechtbank te Zwolle stond Don derdag terecht een 24-jarige Amsterdammer, thans gedetineerd, terzake oplichting. Verdachte, die begin van dit jaar te Eind hoven woonde, had op een kamer te Am- Hel handelt de Wit-Gele Kruis. Volksgezondheid INSPECTRICE NIJVERHEIDSONDERWIJS geven prijs als be- C Mel- H Rid- H. A Maas. Programma voor het ---1 Muziektuin. op Zondag 15 tot 10 uur. schneidige Hoogste barometerstand 712 3 te Nordoyan. Laagste barometerstand 755.2 te Rysjourch Verwachting Zwakke tot matige. Noord- i Oostelijken wind gedeeltelijk bewolkt, wel- 4 nlg of geen regen Iets warmer 14 Juni 1930 Boter- en Boter, fabriek 1ste soort De ..St. Crt." bevat de statuten van R. K. Vereenlging en Ziekenverpleging, af- deeling Alkmaar, gevestigd alhier. en v. d. V.B., Bergen d. V.. Bergen delden werd is iets afnemende. Schotsche muizen 1 1 ?'®r'cer’ stoffeerder (leerling). 28 losse Op de markt te Tilburg stak de Waal- wjjksche koopman H.K. al zijn concurrenten de loef af. door de aardbeien te verkoopen a 25 cent per pond. Wijl de marktprijs veel hooger was. kwam een dergelijke handel aan de politie verdacht voor. Zij hield de drukffe nering even in het oog en ontdekte spoedig het geheim. Ete pientere koopman dankte zijn succes aan een stuk lood dat hjj onder de fruit schaal had gelegd, zoodat er bij hem slechts 4 ons in een pond ging. De weegschaal werd in beslag genomen en tegen den koop man proces-verbaal opgemaakt wegens be driegerij Uit Peking wordt gemeld, dat de voor malige christen-generaal Feng een beslissen de overwinning op de regeeringstroepen heeft behaald. Ruim 25000 man der Nankingtroepen wer den gevangen genomen. Bij Poetsjau zou een ondercommandant. in dienst der Nankingregeering, met zijn ge- heele troep naar het Noordelijk leger zijn overgeloopen. Teng behaalde zijn overwinning na een ge vecht, dat 5 dagen duurde om den Loeng- hai-spoorweg. Van regeeringszüde is nog geen mededee- ling over de geleden nederlaag gedaan. Donderdag 2500 erupties De Krakatau heeft het eergisteren tot 2500 erupties gebracht waarvan de krachtigste een hoogte van 500 M. bereikte. De waarnemingspost constateerde de aan wezigheid van enkele op het waterdrijvende boomen. Het door de vulcanische werking ontstane eilandje Anak Krabatan is bij eb geregeld zichtbaar van i Ook hierbij werden wederom verscheidene personen ge wond. Gisteravond om ongeveer 9 uur had op den hoek Kennemerstraatweg en Bleekerr- laan een botsing plaats tusschen een uit de richting Helloo komenden auto, bestuurd door Th de V.. wonende te Hoorn, en een uit de Bleekerslaan komende wielrjjd- ster, mej. H. B alhier Van den auto werd de stuurinrichting beschadigd, terwijl het rijwiel zoo goed als geheel werd vernield. Mej. B. bekwam schaafwonden aan han den en beenen, terwijl ook haar kleeren ernstig werden beschadigd. De politie stelt een onderzoek In omtrent de schuldvraag. 1 Het ligt in de bedoeling, de fontein in het Nassaupark morgenmiddag van 3 tot 4 uur te laten spuiten. luisvestlng aan gezonden, maar be dil gasten ook als deze ziek worden leging noodig hebben. rieven bedragen 550 per jaar. 800 en f 700. al naarmate men alleen een slaapkamer verlangt en gebruik maakt van de conversatiezaal en naarmate men zit- slaapkamer met of zonder ziekenverzorging heeft. Het ontworpen gebouw is 80 meter 'ang, aan de beide vleugels 30 meter breed ei in den middenbouw 12 meter breed en al gebouwd worden door den architect D. Saai, alhier. Er bestond nog geen zekerheid waar het gebouw gevestigd zou worden. Heiloo deed daarvoor een aanbieding en van de zijde van het kerkbestuur van Schoorl werd een gratis aanbieding van grond gedaan. Met het oog op de omgeving en het ge- makkeljjk bezoek van familieleden gaf men evenwel de voorkeur aan Alkmaar. In een Donderdagavond gehouden vergadering is onder eenig*voorbehoud Alkmaar als plaats van vestiging aangewezen. Het gebouw, dat waarschijnlijk het volgend jaar voltooid zal zijn zal een bedrag van 250 000 aan bouw kosten eischen. warvan de lid zijnde dia conieën 100.000 zullen bijdragen en het resteerende bedrag uit een obllgatleleenlng zal worden gevonden. maker, 8 sigarenmakers, 1 stlpeur-drukker, ^ba^8b^w«r|ter. 6 timmerlieden. 1 ijaer- ar- nirecteur: n. Concert in den Juni, van 8 Der schneidige Marine-lieutenant, Marsch Hugo Kloos Rachel, Grande Valse. L. Langlois Prinses Juliana, Ouverture, H. A. Maas Duo-concertante pour Piston et Bari ton (C. Ofman en J. Sieuwerts) J. Christophe Drande fantaisie sur l'opera-comique Verzoeke tijdens „de muziek", le: niet heen en weer te loopen. 2e: geen luidruch tig gesprek te voeren. De regeering is gevormd als volgt: Manioe wordt minister-president Mirenes- soe minister van buitenlandsche zaken. Vaida Voivod van binnenlandsche zaken en generaal Condesco van oorlog. Gistermiddag om omstreeks half twee ge-, raakte de luxe-aüto van den heer G. Kuy-' pers te Hoogwoud, welke op de Lindegracht was geplaatst, vermoedelijk doordat d“ remmen niet goed waren aangezet, te wa ter. Nadat de reddingswagen van de firma Met vergeefsche pogingen had gedaan, het voertuig op het droge te brengen, gelukte het te circa half negen, met behulp van een htjschtoestel. den wagen uit het water te halen. Een en ander onder gfoote belangstelling van de zijde van het publiek. lükf- Gronlngsche ver- eenf zoodanige vereeni- prfatse niet mocht be staan. op te richten of wel zich op te geven als algemeen lid. Het secretariaat, Julianalaan 134, Over- veen, verschaft gaarne nadere inlichtingen. sterdam op de Heerengracht gevesugd zijn I kantoor van de N. V. Zuld-Nederlandsche Bouw- en Handelsondernemlng. In een ad- I die zich wederom met gebruikmaking hun vuurwapens verdedigden it’orrlon worlornm t’nrer'linizlnnr maand, l L boven werden tegen 10 11 per 100 K.G. uit de markt genomen. De aanvoer was nog beperkt. Voor aardbeien werd bij ruimen aanvoer goed belangstelling getoond. Als hoogster prijs zagen wij nog 32 cent per doosje be talen, met een gemiddelde voor eerste soor van 24 a 25 cent. Besmettelijke ziekte In de week van 1 u» en met 7 Juni 1930 heeft zich in deze ge meente een geval van roodvonk voorgedaan Hitten 46 10 Lammeren f 18 Op as. ZonfflL 15 Juni zal de apotheek van den heet diT H. Hartong van Ark, Lan- gestraat 1, geopend zijn; de andere apothe ken zijn gesloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maandagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft Is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apothe ken zijn, behalve ’s Zondags en op feestda gen. ook gesloten op werkdagen van avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot volgenden morgen 8 uur. Besloten wordt des morgens een kinder feest te houden voor de leerlingen van «He lagere scholen in de gemeente, waarbij voor tractaties en de noodlge afwisseling zal worden gezorgd. Des namiddags zullen volksfeesten aan de Hardraverslaan worden georganiseerd, waarvoor een voorloopig programma, bestaande uit verschillende wedstrijden, wordt samengesteld. 453ste Nagekomen verbetering lijst izie elders ip dit bïadi: I 17953. f 70.prijs, moet zijn 179p5 niet. Nieten: 10006 en 12708. aan deze voorstellingen be- ook ten zeerste aan, temeer zóó gesteld zijn, dat vrijwel een leder ervan genieten kan. We vernemen, dat deze uitvoeringen, wan neer zij slagen nog dit jaar gevolgd zullen worden door meerdere Onder meer staat dan op het programma het heerlijk spel van Calderon „Soms zijn droomen openbaringen Gods." werknemers. Geopend van 9 tot 1 en 2 tot 5 uur. Des Zaterdags van 9 tot 1 uur. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en 1 van Te Hendage, aan de Fransch-Spaansche grens, is uit Valencia bericht ontvangen, dat het gisteren tusschen de landbouwbevolking en politie tot ernstige ootsmgen is gekomen. Onbevredigd over het uitstel van de behan deling der landbouwkwestie tot Maandag, verzamelde zich een groot aantal boeren voor het huis van den gouverneur. Toen zij gehoor gaven, maakte de politie een charge. Er ontstond een algemeen vuurgevecht, waabrij 5 boeren en 3 politie-ambtenaren ge wond werden. Den geheelen dag bleef het onrustig in de stad, die den indruk wekte alsof de staat van beleg er was afgekondigd De politie patrouilles doorkruisten de verschillende wijken. Niettemin kwam het in den namid- BHjkens de Staatscourant Is een tabaks- vergunning verleend aan L. Roet, Fnidsen 69. i voor ALKMAAR. Eierenmarkt f 0.700.75; Boter, fabriek 2e soort f 0 60 0.65; Boerenboter f 0 80. Eieren, groothandel 4.304 75; eieren 3.253.50. N.—F., f 5.Mevr. M M.—R„ Bergen aan Zee f 250; f 5.—; Mevr. Wed. G. W f 5.C. B. Czn.. Bergen f 100.Dr J. O., Utrecht f 5.Fa. M. en K.. Bergen 1 10. Ir. J. C. B. v. E-, Bergen f 10.Jac. v. E., Bergen f 25.Mevr. Wed. R. R.W Ber gen f 300.D. L. D.. Bergen f 10.A. P. J. H., Bergen f 2.50; Wlih. R„ Bergen f 50. W. F. K., Bergen f 10.Mevr. C. H.S., Bergen f 10.Mevr. Wed. Ds. L. B„ Ber gen f 5.—H. P. K Alkmaar f 100.G. D„ Bergen f 100.—; G. K„ Bergen f 25 C. D., Bergen f 5.—. Totaal f 890.—. Mr. JUDELL, penningmeester. Bergen (N.-H.), 14 Juni 1930. De penningmeester is niet spoedig tevre- De 52 Diaconieën van de classis Alkmaar der Ned. Hetv. Kerk hebben in principe beslaten een groot tehuis voor bejaarde lieden te bouwen waarin voor 150 personen plaats zal zjjn. De stichting verleent niet alleen hl houdt zijl en verpli De tarieven bedragen Gesignaleerd De passagier uit Gro ningen. die zich in beschonken toestand be vond aan boord van de veerboot Stavoren Enkhuizen. zooals we reeds meldden bleek nog iets met de Justitie hebben uit te staan. Na* den nacht op het bureau van politie te hebben doorgebracht, bleek nog dat hij stond gesignaleerd in het Algemeen Politieblad. De man js hierna op transport gesteld naar Alkmaar. De middenstand en de Z V. T. In de vergadering van den Enkhuizer Neutralen Middenstandsbond, werden plannen bespro ken in verband met de alhier te houden Z. V. T. Na eenige discussie werd besloten een etalagewedstrijd te organiseeren en wel om de origineelste étalage in verband met de Z V. T. Hiertoe werd besloten, cm ook de klein- ste winkeliers een kans te Kunnen geven op een prijs. De jury zal worden samengesteld uit per sonen bulten den middenstand staande. Drukke jaarmarkt De traditioneel® jaarmarkt welke wordt gehouden ieder jaar des Maandags na de kermis, belooft dit jaar we! bijzonder druK te -.vorden. Het aantal aanvragen om een stenri voor deze jaarmarkt is zoo groot dat be de zvaen van den Zuiderhavendijk hiervoor zullen moeten Ged. StatMi meer tijd ten dienste zü vooraf met Burgemeester en omtrent verschillende punten Op de lijst van punten voor de eerste gewone zitting der Prov Staten van dit jaar werd bjj de ingekomen stukken ver meld een adres van het Comité van Actie voor het ongeschonden behoud van het Bef- gerbosch, houdende verzoek om steun voor den aankoop van een gedeelte van dat bosch door de gemeente Bergen. Nadat de lijst was afgedrukt, bereikte Ged. Staten een verzoek van Burgemeester en Wethouders van Bergen om te bevorderen, dat uit de provinciale kas eenfe bijdrage zou worden verleend voor den aankoop van het bedoelde boschterreln, hetwelk het gemeente bestuur in ongerepten toestah^. als zooge naamd natuur-reservaat. in stand zou willen houden. De Gemeenteraad heeft reeds in zijne ver gadering van 28 Mei j.l. besloten, ondershands van den heer Jb van Reenen aan te koo- pen een complex bosch- en duinterrein. ter grootte van ruim 73 H. A„ deel uitmaken de van het Bergerbosch, en wel voor de som van f 99.246. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft zieh bereid verklaard te bevorderen, dat in het belang van de be waring van natuurschoon voorloopig gedu rende een termijn van 10 jaren eene bij drage van f 1600.per jaar wordt, verleend in de kosten van. instandhouding van dit complex. Het gemeentebestuur zou zich nu tevens den eigendom willen verwerven van net aan grenzende boschterreln, toebehoorende aan de N. V. Bouw- en Bouwgrond Maatschappij Bergen-Blnnen. Dit terrein Is groot 9.64.98 H. A. en maakt met het reeds aangekocht» terrein een geheel uit, zoodat het voor de bewaring van het natuurschoon ter plaatse van veel belang is, dat het eveneens van bebouwing wordt vrijgehouden en als wandel- bosch in stand blijft De verwachting is gerechtvaardigd. Jat de genoemde Maatschappij, die aanvankelijk voor het terrein een prijs van f 92000. vroeg, bereid zal zijn dit voor f 0.80 per M2„ dus in totaal voor circa f 80.000.— aan de gemeente af te staan. Het gemeentebestuur acht het bezwaarlijk een zoo groot bedrag ten laste van de ge meentekas te nemen na den aankoop van bovengenoemd complex van 73 H. A„ dat reeds ongeveer f 100 000.van de gen.eente zal vergen. Het vraagt daarom, dat de helft van het vereischte bedrag, te weten f 40 00C.door de Provincie zal worden bijgedragen; aan gezien door het voornoemde Comité van Ac tie eene som van f 10.000.is bijeenge bracht, zou dan de gemeente in totaal pl.m. f 130.000.voor het behoud van net Ber gerbosch besteden, voor eene gemeente Bergen inderdaad een zeer aanzienlijk drag. 7 Nu het behoud van het Bergerbosch acht kan worden van meer dan plaatseilik belang te zijn en nu Prov. Staten reeds eerder hebben blijk gegeven voor het be houd van natuurschoon in de Provincie steun te willen verleenen. schijnt er alle aanleiding tegenover het verzoek van het gemeentebe stuur een welwillend standpunt in te nemen. De N.V. Bouw- en Bouwgrond-Maat- Voor het ongeschonden behoud van het Bergerbosch Dc penningmeester schrijft Mijnheer de Voorzitter, Ik doe U hierbij toekomen een verant woording van de giften c.q. toezeggingen, welke wij in de week van 7 tot 14 Juni heb ben bereikt. Ofschoon het totaalbedrag zeker niet, bevredigend mag worden genoemd, quantiteit der ontw der de verwachtipl Voor werknemers uitsluitend van 9 tot 12 en Maandag- tot 8 uur. De directeur maakt bekend werkzoekenden zijn Ingeschreven 1 Bankwerker, 1 boekbinder. 2 chauffeurs, 1 electricien, 8 grondwerkers. 1 kistenma ker, 1 loodgieter. 1 meubelmaker. 3 opper lieden. 1 pakhuisknecht. 2 reizigers, 1 schoen- de affïïSaüjettëïr'verre on gebleven. Moet het co mité, althans enkele leden, die toch reeds zooveel moeite en tijd voor deze zaak geven, nu nog bovendien genoodzaakt worden om aan de deur de ingevulde biljetten op te halen? Mogen degenen, die steeds voorgaven zich zoo voor het behoud van Bergens natuur schoon te interesseeren, alsnog blijk geven, dat, ik herhaal het. met woorden geen bosschen kunnen worden gekocht, wél met geld!! Z Trouwens voor een belang, als het onder havige kan m.i. toch iedereen wel een rjjks- daalder missen en, is het invullen van één biljet en het bezorgen daarvan toch zeker een zeer geringe moeite. Mevr. M. E.N„ Bergen f 5.C. J. f 100.R> J. V„ Bergen ALKMAAR. 14 Juni 1930 Veemarkt 29 Paarden, per stuk 200450; Nuchtere kalv. slacht, per stuk 822; Vette Schapen f 3843; 24; 43 Biggen 10 weken 1926; 10 Bok ken en geiten 1221; Kleine bokjes 2 —450. Handel stug. Op 31 Mei j.l. werd te Groningen een al- gemeene vergadering gehouden van boven genoemde vereenlging, waarop een voorstel van de meerderheid van het Hoofdbestuur om tot ontbinding over te gaan, met alge- meene stemmen werd verworpen. Een nieuw Hoofdbestuur van 5 leden werd gekozen, daarin hebben thans zitting: de heeren K. ter Laan. Lid der Tweede Kamer der Staten Generaal en Burgemees ter van Zaandam, voorzitter; R Harkema. Dir. der Kon. Handelmaatschappij v.h Boeke «Sc Huidekoper te Haarlem. Juliana laan 134 te Overveen, le secretaris; P. Pfeiffer te Weesp, penningmeester; les te Rotterdam. 2e voorzitter; J. dering te Utrecht. 2e secretaris.' Als redacteur van het officieele van het Maandblad werd aangewezen de heer N. Textor, Parklaan 101 te Haarlem. De vereenlging „Groningen" stelt zich ten doel de bevordering van de kennis van het Groningsche dialect, de folklore en dc geschiedenis van de stad en de provincie Groningen en de behartiging van algemeen Groningsche belangen, alles in den meest uitgebreiden zin genomen. Zjj werd» 21 November *1917 opgericht on der voorzitterschap van den groot-in dustrieel. wijlen den heer J. E. Scholten te Groningen. Een 20-tal Gronigsche vereenigingen. zoo wel in als buiten de provincie Groningen vormen de leden, alsmede een aantal zoo genaamde algemeene leden, zijnde perso nen, die geen lid van een plaatselijke ver eenlging zijn. Bovendien bestaat er een van den heer Dr. Poelman. Rijksarchivaris te Groningen. Onder de auspiciën der vereenlging wordt uitgegeven bij de Erven B. v. d. Kamp te Groningen het geïllustreerd „Groningen Het nieuwe Hoofdbestuur wil trachten de vereeniglng tot grooteren bloei te brengen en wekt hiertoe in alle plaatsen in Neder land de Groningers op om zich aan te slui ten bjj een plaatselijk, eenlging, resp om ging, indien die ter uertentie. geplaatst In verschillende bladen in Gelderland, heeft hij filiaalhouders ge vraagd voor handel In koloniale waren. Te gen een vast salaris van f 120.— per i vrij wonen en 5 pCt. van den omzet boven de f 500.zouden reflectanten filiaalhouder worden van een winkel In koloniale waren in een plaats naar keuze. Drie personen in het arrondissement Zwol le. die gereflecteerd hadden, heeft verdach te bezocht, die hun een contract voorlas, liet teekenen. en een waarborg vroeg van f 500. waarop f 100terstond gestort moest wor den. Waar de N.V. geen eigenlijk kantoor had. geen kantoorpersoneel, noch handelsboeken. heeft de Justitie ingegrepen, toen te barer kennis kwam, dat inderdaad door drie per sonen de gevraagde f 100.aan verdachte overhandigd was. Verdachte verdedigde zich, dat het hier be trof een z.g. bouwobligatie. Inderdaad ble ken de geteekende contracten te doelen op obligaties, maar de drie gedupeerden verkla ren de stukken niet zelf in handen gehad te hebben, vóór het geld gestort en verdach te weer weg was en nooit op deze transac tie zouden zijn Ingegaan, als zjj geweten had den. dat het ook maar twijfelachtig was of zij filiaalhouder zouden worden. Verdachte hield vol. van plan te zijn ge weest. verschillende filialen op te rich ten. hoewel hij totnutoe nog nooit in koloniale waren gehandeld had. maar in zijn I ••■oornemens belet te zijn jddöf- zijn arrestatie. Het O. M. achtte de ten laste legging vol komen bewezen en eischte tegen verdachte, die reeds vijf jaren gevangenisstraf achter den rug heeft, waarbij 1!4 Jaar voor oplich ting, vier jaar gevangenisstraf. Voor de sla waren de omstandigheden buitengewoon gunstig te noemen in de da gen achter ons. Inzonderheid was dit net geval met de betere kwaliteit. Ondanks de zeer groote aanvoeren was er voor göec produkt steeds gemakkelijk plaatsing. Ver schillende dagen overtrof de vraag het aan bod zelfs belangrijk, wat als natuurlijk gevolg, een oploopende markt te zien gaf Als hoogste prijs werd zelfs nog boven dt 5.per 100 betaald, wat we in de g» omstandigheden vrijwel een luxe- mogen noemen. Inmiddels heeft het warme weer een geweldige opruiming in de velde staande partijen gehouden, ze gingen doorschieten, zelfs no, eenige kropvorming had plaats ge- Gisteren werd de nieuwe brug over de ri vier de Jiu nabij het dorpje Plopsor in het Roemeensche district Gorji feestelijk ge opend. Toen de menigte zich over de brug begaf, bezweek deze plotseling en een groot aantal personen viel te water. Totnutoe wor den 10 personen vermist, die vermoedelijk allen verdronken zijn. ALKMAAR. 14 Juni. Eierveiling Hollands Noorderkwartier. 200.000 kipeieren, 5658 K.G. f 4.20—4.80; 58—60 K.G. f 4.50—5.00. 60—62 K.G. f 4.70—5.20. 62—64 K.G. f 4.70— f 5.60, bruine f 5—5.70; 40.000 eendeieren f 3.70—4.00. ALKMAAR. 14 Juni. Piepkuikenmarkt. Aanvoer: 123 kisten en 13 korven. Prijzen: Gelijk reeds gisteren in het Kerkberlcht werd vermeld, zal morgenochtend te kwart over 10 onze stadgenoot, de Weleetw. Heer Th. Dekker in de St. Laurentiuskerk zijn eerste H. Mis ojxtragen Maandag as. zal in de St. Dominicus door onzen stadgenoot, den Weleer»- L Simon te 9 uur eveneens zijn eerste H. Mis worden opgedragen. eerste stuk is bekend genoeg en be- befaamde historie waarin de groote Frederik zijn hoofd stootte tégen den even kopplgen wil van den eenvoudigen molenaar. Een brok romantiek, waarvan ook onze z.g. nuchtere en realistische tijd naar hartelust kan genieten. Het tweede stuk is een oorspronkelijk Ne- derlandsch stuk van den bekenden Bols- wardschen notaris-acteur P A. Bruinsma. Ook hier romantiek, maar van eigen bodem. Het stuk sr>eelt in de middeleeuwen, toen iedere plaats haar legenden en sagen had. Een dezer, betrekking hebbende op zijn woonplaats Bolsward. heeft de schrijver in een geesjflg kleedje gestoken. Wat nu het gezelschap betreft, het is hier de goede wijn, die geen krans van noode heeft. Vincent Berghegge toch is de pionier van het Nederlandsch openluchtspel Reeds In 1911, toen niemand in het land aan openluchtspel dacht, waagde hij op een afgelegen hoekje In de schitterende bosschen van Olsterwijk reeds een proef met de .Jo zef in Dothan”, van Vondel. In 1914 was alles In grootschen vorm gereed, toen de oorlog uitbrak en van open luchtspelen niets kon komen. Toen in 1915 de gemoederen wat bedaard waren, waagde hij cje eerste groote opvoering te Olsterwijk met ,X>e Verloren Zoon”, t Werd een suc ces I Het jaar daarop bouwde hij te Val kenburg het bekende openluchttheater, waar hij drie jaren spee-de. Toen volgde het openluchttheater tc Bilthoven, het jaar daarop te Ubbergen. het mooiste en grootste van heel het land, dat echter spoedig in particuliere handen kwam en sindsdien onbe speeld bleef, omdat de nieuwe eigenaar op zijn terrein geen openluchtvoorstellingen wenschte; daarna een nieuw theater te Mierlo, dat na twee jaar bespeeld te zijn, eveneens in particuliere handen overging. Et werd een villa gebouwd en de nieuwe eigenaar ging er wonen en zoodoende werd het terrein voor het publiek gesloten. We kunnen het Initiatief van den heer Timmerman, den expioitant van den mu ziektuin. niet anders dan toejuichen, nu hij dit gezelschap hier heeft gehaald, om onzen mooien muziektuin óók als openluchttooneel te bezigen. Een bezoek velen we dan nu de prijzen wlen eveneens gebracht hetgeen hü voor de vereenlging deed, worden vervolgens gekozen de heeren Mr. P. Langeveld en Mr. R. Veendorp, die on- derscheidenlenijk als voorzitter en secre taris worden benoemd. In de daarop volgende bestuursvergade ring worden de plannen behandeld voor de viering van den verjaardag der Koningin op Maandag 1 September a.s. Het bestuur der Oranjevereeniging zendt ons het volgende communiqué: Dezer dagen hield de Oranje-Vereeniglng een algemeene ledenvergadering in het ge bouw ,De Unie", Koorstraat, alhier, onder voorzitterschap van den heer G. Chr. Dun. Allereerst kwam aan de orde een brief van Mr. H. A J. M. Kusters, waarin deze mededeelt te bedanken als voorzitter der vereenlging. Naar aanleiding daarvan zegt de wnd voorzitter, de heer Dun. het volgende: Ik weet zeekr. dat ik uit aller rjaam spreek, als ik zeg, dat het ons leed doet, dat de heer Kusters als voorzitter van de Oranje-Vereeniging heeft moeten bedan ken. Uit zjjnschrijven blijkt ook duidelijK. hoe moeilijk hem dit besluit gevallen is. De heer Kusters was de ziel der Oranje-Ver- eenlging. Naast zlin drukke werkzaamhe- den op zoo velerlei gebied gaf hij zich aan deze vereenlging met groote energie en oewydlng Steeds mochten wij op bijzonder aangename wijze met hem samenwerken Wil brengen hem oprechten dank voor al. wat hü te dezen opzichte heeft gedaan en spreken onze beste wenschen uit voor een volledig herstel van zün geschokten ge zondheidstoestand. In de vacatures van de heeren Kusters en Scheffel, welke laatste reeds eerder als bestuurslid had bedankt en door den voorzitter dank wordt l'otoonn Hit vnnr Hf» vprppni nog te doordat voor er had. Ongetwüfeld loopt de komende dagen de aanvoer van sla heel sterk terug. Het tegenovergestelde verwachten wi daarentegen van de bloemkool. Hoewel wij aan onze veiling in dit seizoen nog nimmer zulke grocte aanvoeren zagen als de laat ste dagen het geval was, verwachten wt de komende dagen van dit artikel nog eelt tamelijke uitbreiding. De dagen achter ons lieten een droevig beeld achter. Even af-/1 wakende kwaliteit toch was heel slecht en- menigmaal voor den minimumprijs slecht) te plaatsen. Herhaalde malen liep de wijze: door. Slechts voor de allerbeste partüer was nog eenige belangstelling en dan was het nog maar voor een klein prijsje. Meer dere partijen prima kool konden het niet verder dan enkele centen per stuk brengen. Van een eenigszins loonende teelt is op deze manier dan ook geen sprake. Inmid dels willen wü hopen, dat de omstandighe den wat ten gunste keeren. Koeler weer b.v zou allicht eenige uitwerking ten goede kunnen hebben. Spinazie komt nog ^lechts in onbedui dende kwantums ter markt, blijkbaar maai goed ook, want de vraag is niet van groote beteekenis. De laatste dagen komt nog we een jsartütje „Suikerspinazie" ter markt dat voor prijzen van 20 tot 40 cent per kis van 6 K.G. plaatsing vindt. De prijs var spinazie was evenals de kwaliteit sterk ui teen loopend. Hiervoor werd van 10 tot 3< cent per kist betaald. Postelein werd ruim aangeboden. Oei hier was in kwaliteit en prijs vrü veel ver schil. De noteeringen liepen van 2—12 pei 100 K G. Den laatsten dag voor.. Pinksteren kwa men reeds tamelük wat Peulen uit den hoek, wat een tamelijke keldering in den prüs bracht. De pros lien toen van 23 to' 26 cent per K.G. Doppers prijsden bü ge- ringen aanvoer van 34 tot 42 cent per K.G Andüvie vond weer goed haar weg met vooi goede kwaliteit prüzen tot 4 20 për 10( struiken Mooie radüs werd met 36.5( gewaardeerd. De eerste tuinboonen werden met 3.6_ per zak betaald Er kwamen flinke aanvoeren van jong wortelen. Öok hiervan liepen kwaliteit ei prüs nogal uiteen. Wü boekten van 3.— tot 15 per 100 bos. Veel animo schün er voor dit artikel juist niet te bestaan. Voor rabarber werd even meer belang stelling aan den dag gelegd. Bü een gemid prüs van pl.m. 5.per 100 bo de markt goed geruimd. De aanvoe sing de aankoop van het boschterrein ach terwege zou moeten blüven. Het is om deze reden, dat Ged. Staten in overweging dur ven geven reeds In de op 17 dezer te hou den vergadering, zonder commissoriaal on derzoek. een beslissing op het verzoek van Bergen s gemeentebestuur te nemen, en wel in dien zin, dat zü worden gemachtigd op nader te stellen voorwaarden de gevraagde bijdrage van ten hoogste 40.000 te ver leenen. Had zouden Wethouders overleg hebben kunnen plegen o.a. wat be treft het verkrügen van den noodigen waar borg. dat het geheeie gebied, door de ge meente aan te'koopen, met inbegrip van het terrein, tot welks aankoop de raad op 28 Mei besloot, als natuurreservaat zal wor7 den in stand gehouden. Ged. Staten zullen intusschen niet nala ten dit punt en andere punten, welke mo- gelük regeling behoeven, bü het uitvoering geven van dit besluit onder de oogen te zien en dienaangaande de noedige bedingen te maken. We kunnen nu eenige büzonderheden mededeelen over de reeds door ons aangc- kondigde ojsenluchttooneelvoorstellingen in den Stedelüken Muziektuin Er zullen gegeven worden drie voorstel- lignen, nJ. Zaterdags 21 Juni Zondag 22 Juni ’s middags te 3 uur 's avonds te half 8. Voor deze eerste maal zün gekozen een tweetal vroolüke stukken, n.l. „De Molenaar Souct". van Otto Harting en ,JJe Marskramer". van P. A. 1 sigarenmaker, 1 stucadoor, 1 - -- 3 losse arbei- da«m«^ie, 1 dienstbode, 1 werkster. Juni 1930 De directeur voornoemd. Ed. v. d HEUVEL. 1 grondwerker. 1 loodgieter, 1 -sigurenmaxer. steenbikker, 6 timmerlieden. Dance-recital, a. Venez avec moi b Sa valse c. Dans un Sourire Loyale Le^on. Marsch. U. Het bezoek wü. gegeven, de onderhandelingen. welke zü met particulieren over den verkoop van haar terrein voert, tot op zijn laatst 17 Juni as. te willen uitstellen, opdat alsdan Prov. Staten een beslissing kunnen nemen en daarmede kan komen vast te staan, of de gemeente Bergen tot aankoop zal kunnen overgaan. Het aou te betreuren zün, indien Idoor het nttbittaen wn een tadtee beeite- dat dit pas de tweede lüst is, die gepubli ceerd wordt. 'Mét het vortge bedrag is er' reeds f 5645.Dit is nu wei geen f 10.000. docii uit hetgeen is ingekomen kan wel ge concludeerd worden, dat het de natuurvrien den ernst is met het behoud van het bosch. Zorgt er de volgende week voor, dat ook de penningmeester tevreden is! De zaak is bet zeker waard. Cavalerie légère. Ouverture de l’opera F von Suppé Fr 8alabe«

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13