DE FON6ERS Q\adio-&)m roep Ai over/zö//e/7 jjee/z HEEREN BAAI DE NED. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN EN ZIJN CENTRALE RAADSVERGADERING TE ALKMAAR 19 en 20 JULI D <700/ PROVINCIAAL NIEUWS Tl RECHTSZAKEN Kantongerecht te Alkmaar n o Min ean mee zl)n 1 Q KOEDIJK CALLANTSOOG OUDORP WIERINGERWAARD WERVERSHOOF SCHAGEN UITGEEST WIERINGEN Elke weg is joed op OOSTHUIZEN DEN HELDER BREEZAND HOOGWOUD ENKHUIZEN HOOGWOUD EGMOND AAN DEN HOEF Consecratie der St. Laurentiuskerk te Hoogkarspel ANNA PAULOWNA HEM SCHAGEN E A op onveilig een MAANDAG 16 JUNI O met onzen tijd. Koo- ons verde-» te Op Donderdagavond van van i uitgesteld van J en proce.c- een helpen. van deken Nooi On behoefte voorziet. des Mondelinge uitspraken 13 Juni 1930 Door d 1 FABRIKAAT FA. d. MULE tf Co. KAMPEN len, gezien het- n wil. De heer den heer Schip- ering bijna niet In memorüun. Dezer dager, overleed de heer J. Velzeboer. De overledene was jaren lang organist van de R. K. Kerk en kassier van de Boerenleenbank uu 1 M 1 ni 1 Ft un 1 tb i* i de ni d r i t ii R d i 1 dwaze groote voor u een sage op weg een A Z te Egmond aan Zee. in staat van dronkenschap de orde verstoren, 12 boete of 13 dagen hechtenis; J. K. te Grootschermer, Alkra Re< drie Lang De llefdi re ol 1 ch bc J n K a. s. zul- voor den H R M si ,ii ki M Me. danl hng vont hunr herd. Alta Bred Hi Bred Besmettelijke ziekte In de week van 1 tot en met 7 Juni 1930 heeft zich in deze gemeente één geval van roodvonk voorge daan. Besmettelijke ziekte In de week van 1 tot en met 7 Juni 1930 heeft zich in deze gemeente 1 geval van roodvonk voorgedaan. Besmettelüke ziekte In de week van 1 tot en met 7 Juni 1930 heeft zich in deze gemeente een geval van roodvonk voorge daan. ECHTE FR1ESCHE 20 50CT PER ONS ge- onze a verschaft U wolken van genot. 5 1 lee 0 we all De v« hal OW I (M I de j uur DO mu ivo en »k lede hall Auto in de sloot De heer J. B. geraakte met zijn auto, van Schagen komende, in de sloot, doordat hij door een grinthoop reed en zijn stuur niet meer kon houden. De auto sloeg over den kop in de sloot, doch de heer B. kwam er met een nat pak af. BesmettelUke ziekte In de week van 1 tot en met 7 Juni 1930 heeft zich in deze gemeente één geval van roodvonk voorge daan. Naar den Harskamp Van 16 tot 21 Juni en van 23 tot 28 Juni as. zullen door het Korps Mariniers schietoefeningen in de Le gerplaats bij Harskamp worden gehouden. Op 16 Juni as. zullen bij de Infanterie worden ingelijfd de Kaderoplelding (nlet- voorgeoefenden) en de dienstplichtigen (voorgeoefenden) van de 2de ploeg der lich ting 1930. Propagandaclub Dinsdag 17 Juni avonds om 7.45 houdt de Propagandaclub in café Fortuin van F. Grooteman haar jaar- Ujkschen feestavond. Dit feest wordt voorafgegaan door een H. Mis op Zondag 15 Juni, voor de overleden en levende leden. De leden worden verzocht deel te nemen aan de algemeene H. Commu nie onder de H. Mis. na de vrouwen. Op den feestavond van 17 Juni zal als spr. optreden de Zeereerw. heer v. d. Eem kapelaan van Hoorn. Verder zal deze avond worden opge luisterd door het R. K. Harmonie-gezelschap en den welbekenden humorist E. van Straa- ten van Hoorn. Met recht hebben enkele Duitsche schrü- en Keyzerling ge- schemering van het aan Burg. Stand. Geboren: Abraham Corne lls, z. van Abraham Borst en Maria Kant Thea. d. van Jacob Holtz en van Marga- retha Agatha Glastra. Hidzer, z. van Jelke de Graaf en Maria Brantenaar. Overleden: Willem Terbeek. 77 jaar. Wilhelm Heinrich Nlestadt, 5T Jaar, echtge noot van Maaike van Rijswijk. geweldige hevigen regen. Van Inslaan van den bliksem is ge lukkig echter nog niets vernomen. Evenwel vreest men voor veel schade door slagregen aan het vetzaad (veldsla), dat hier in en langs de duinen nogal veel verbouwd wordt. Personalia. Heden, Zaterdag 14 Juni, aal onze dorpsgenoot, de Eerw. Fr. H. J. Scheer- man. Benedictijn van de Sint Paulus Abdij, te Oosterhout (N.-Br de krulsschering ont vangen. Besmettelijke ziekte In de week van 1 tot en met 7 Juni 1930 hebben zich in deze gemeente twee gevallen van diphtherie voorgedaan. Midden in de drukke zaken Een momentje „biazen'gaan 1 Duid'lijk zier hij .DOUWT EGBERTS* In de blauwe kringen staan 'f Prikkelt hem tof nieuwe daden, 't Geeft hem energie en kracht-, "t Heeft al héél veel zakenmcnschen Op een nieuw idee gebracht <Jmq« OoonnbM LANGENBERG. 473 M. 7.20—7.50 Gramofoonpl. 7.208 20 Concert. 8.208.50 Gramofoonpl. 9.2510.20 Katholieke mor genwijding. 12.501.15 Gramofoonpl. 120 250 Orkestconoert. 3506.50 Verslag van sportwedstrijden en concert. 8.20 Orkestcon oert. Intermemo: „Der Tempel der Erlnne- rung", één-acter van Sigurd Ibsen. Na af loop van het concert tot 12.20 Dansmuziek. Mutatie De Reserve-Tweede-Luitenant J. C. F. Groenman, uit deze Gemeente, wordt van 14 Juli tot en met 23 Augustus as. in werkelijken dienst geroepen bij het 21e Regiment Infanterie te Amersfoort. A. C. Z. te Egmond-Binnen, overtreding wapenwet, 4 boete of I week tuchtschool; W. V., E. Z. te Egmond aan Zee, over treding Jachtwet, voorwaardeljjke plaat sing in een tuchtschool voor den tijd van een maand, met een proeftijd van 2 jaar: C. Z. te Egmond aan Zqe. loopen verboden grond, 6 boete of 6 dagen hechtenis; B. v. S., P. Arl te Amsterdam, J. v. S. te Alkmaar, Personalia Te 's-Gravenhage slaagde voor het taiachinisten-examen. diploma B, de heer J. M. Verbeme, alhier. overtreding wet 2 boete of 2 Aanbesteding Voor rekening van den tjeer A. Braam, is aanbesteed het bouwen van een woon- en winkelhuis aan den Verl. Meerweg. Ingeschreven werd als volgt: J. Ran f 6900; J. H. Suykerland f 6830; J. Mosch f 6696; E. Muntjewerf f 6593. Het werk is aan den laagste gegund. Een onderscheiding Dank bracht hjj aan den heer J. Schipper, die een deel zijner woning had afgestaan tot woonplaats van den Eucharistlschen God. Bijzonder aangenaam was het hem dan ook te kunnen, mededeelen. dat het Z H. den Paus behaagd had den heer J. Schipper het eerekruls „Pro Ecclesia et Pontlflce” te ver- leenen. Onder luide blijken van instemming hecht te Z. IX H. daarna dit eerebiflk op de „De zijn storten over ons huwelijk, begunstigt met de geboorte van een zoon." Of van Joseph de Sudre, die. als hij zijn zoon verliest, toevoegt: „Graag zou ik me voor hem armd hebben." Wat een schril contrast i die aan het kind geen plaats gunt aan de tafel in de huiskamer, uit vrees zelf iets te moeten missen. Wel je een bittere tegenspraak met en van school, dat eerst op 12 Juni zou gehouden worden, uitgesteld tot Donderdag 26 Juni a.st. Een beschonken reiziger. Met een der veerbooten StavorenEnkhuizen kwam een reiziger mede afkomstig uit Groningen, die van plan was in West-Friesland werk zoeken. De man was echter zoo bescnonken, dat hij de boot niet kon verlaten. De politie heeft den man in het politie bureau opgeborgen. Uitstel dienstplicht Bij beschikking den Minister van Defensie, is aan den dienstplichtige Joh. Rood, uit deze gemeen te, uitstel van herhalingsoefeningen ver leend. Besmettelijke ziekte In de «eek van 1 tot en met 7 Juni 1930 heeft zich in deze gemeente één geval van diphtherie voorge daan. o Bond voor groote gezinnen] O, weet wel. dat onze verlichte, tud lacht met die twee woorden: gezinnen, als met een versleten, verouderd begrip, dat niet meer past in het hel-ver- lichte raam van onzen modernen tijd, zoo als meg lacht met menschen, die spreken van trekschuit of omnibus. En toch durfde een Henriette Roland Holst deze eeuw noemen: de eeuw van het kiiïd. O. bittere ironie! Zeker, deze eeuw is de eeuw van bet kind, maar helaas, o. gruwel der verwoesting, de eeuw van het doode of liever g e d o o d e kind Klinkt het niet als de taal uit een andere wereld. als we Henri Bordeaux uit oude Fransche trouwboekjes, enkele bijschriften hooren clteeren. Wat een heerlijk geloof en rotsvast vertrouwen juichten in de woor den van den koopman uit Amiens, die bij de geboorte van zijnnegende kind aan- teekent: „De Goddelijke goedheid, die voortgaat zijn heilige zegeningen uit te ons Tot Notaris te Wieringerwaerd is be noemd onze plaatsgenoot de heer J men, candidaat-notaris alhier. Bestuursverkiezing Bij de bestuursver kiezing voor den Bovenpolder, zijn op 10 Juni gekozen de heeren P. Zonneveld, Eg- mondermeer en J. Veenhuizen te Egmond aan den Hoef. Zwaar weer 8 tot 11 uur ontlastte zich boven deze streek een geweldige onweersbui, gepaard met aan het overlijdensbericht ver worden, want hierin hebt gij het christen dom verloochend! Burg. Stand. Geboren: z. van KI. der Eng en El. Heijne. Overleden: Aagje Vennik, weduwe van Dirk Bus, 79 Jaar. Jan Velzeboer. weduw naar van Aaltje Schermer, 75 Jaar. De 12de Juni was de groote dag, waarop de schoone kerk, ter eere van den H. Lau- rentlus gesticht, plechtig aan den Aller hoogste zou worden ingewijd. Nadat om half vijf en vijf uur in de hulpkerk voor de laatste maal het H. Misoffer was opgedra gen en honderden tot de H. Tafel naderden, vinger^ de wijdingsplechtigheden te half 8 uur aan, waarbij niemand werd toegelaten. Te 9 uur verbeidde een dichte schare pa rochianen de opening van het Godshuis, om den ommegang om de kerk en de overbren ging der relikwieën mede te maken. Te ongeveer 10 uur ving de pontificale Mis aan, opgedragen door Z. D. H. Monseigneur Aengenent, geassisteerd door de Hoogeerw. Heeren Deken Huijberts. pastoor van Baar van Enkhuizen en pastoor Bakker van Me- demblik, terwijl de mindere functies ver richt werden door pastoor Teule van Groot tebroek, pastoor Karskens van Wervers hoof, pastoor Brouwer van Bovenkarspel, pater Visschers, waarnemend pastoor te Ooster- Blokker, deken Buijsman van Bovenkar- speL rector Roozen van Hoorn en de ka pelaans der S treek parochiën Op zeer verdienstelijke wijze voerde het zangkoor, versterkt door eenige zangers van omliggende parochiën de drie-stemmige mis Van Kuijpers uit. Onder de aanwezigen werden opgemerkt r het hoofd der gemeente, de gemeente-secretaris, wethouder Beem- ster, de leden van de R.K. Raadsfractie, de leden van kerk-, school- en armbestuur der nieuwe parochie, het R.K. Kerkbestuur van de parochie Westwoud, waarvan Hoogkar spel vroeger deel uitmaakte en notaris Koeman. In het priesterkoor hadden plaats geno men: pastoor Ammerlaan van Wester- Blokker en pastoor Mulder van Westwoud. Na de H. Mis richtte Z. D. H. de Bis- schop een woord tot de talrijke schare en wees hen op de gevoelens, die de parochia nen moeten bezielen bij het binnentreden van het pas gewijde Godsgebouw. Gevoelens van diepen eerbied en ontzag voor den Allerhoogste, doch ook van vertrouwen. Z. D. H. spoorde de parochianen van St. Laurentlus aan de andersdenkenden te stichten door hun voorbeeld en levensge drag. Het welsprekend woord van den be minden Kerkvorst ging van hart tot hart. Daarna zongen alle aanwezigen op de wijze van „Aar U, o Konfng der Eeuwen" een feestlied, waarin zij de vreugde ver tolkten van Hoogkarspels katholieken., nu zijn na deze eeuwen dit Godsgebouw kre gen en weder een •eigen* kerk bezaten. In dit lied werd ook de bescherming van St. Laurentlus afgesmeekt voor den Bis- schop en den beminden Leider van de pa rochie, pastoor Conijn. Zegenend verliet Monseigneur, voorafgegaan door een breede priesterschaar, den pas gewüden tempel. Het schoone kerkgebouw, dat den archi tect, den heer Thoolens van Amsterdam en den aannemer Kuijpers van Hoogwoud alle eer aandoet, was smaakvol versierd, waaruit bleek, dat kunstzin en smaak voor het schoone en harmonie der kleuren de leidsvrouw waren geweest. De vele man den met levende bloemen tusschen de spitsbogen, evenals de wuivende en hoog- opgaande palmen om het altaar en het priesterkoor voldeden ten zeerste. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—1.20 Orkestocnoert. 3.505.50 Orkestconoert m. m. V. pianiste. 5.50620 Kinderuurtje. 6.40 7.10 Harmonlcamuziek. 8.209.35 Kerkdienst. 10.05—1105 Orkestconoert. 11.05—12 50 Dans muziek. BRUSSEL, 5085 M. 4.35 Verslag van de Ommegang van Brussel. 5.50 Gramofoonpl. 6.20 Kinderuurtje. 6.50 Gramofoonpl. 8.35 PARIJS „RADIO PARIS”. 1725 M 12.50 Gewijde muziek. 120220 Gramofoon- platen. In de pauzeBilbouquet accordeur de pianos. 2.20 Gramofoonpl. 4.50 Gramofoon pi. 6.20 Concert. 6.50 Dansmuziek. 7.50 Pop penkast Radio-Parts. 820 Concert. Orkesten vocale solisten. 10.30 Orkestconcert. HUIZEN, 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-uiteen- fting 8.159.30 Concert 10.30non Ziekendienst 11—11.30 Lezen Chr. Lec tuur 12 0012.15 Politieber. 12201 4a Orgelconcert door Jan Zwart 2.00—235 Gramofoonpl. 2.35—3.15 A. J. Herwig: .JJe in Juni bloeiende vaste planten en Borderverpleging" 3.15—3.45 Knipciusus 4.005.00 Ziekenuurtje 5.00620 Con cert. Mevr. N. Oortman Haye, alt. 'Mej. J. Ophalen van vuilnis. In dit voorjaar werd door B. en W. bepaald, dat des zomers vanwege de gemeente slechts eenmaal per week vuilnis zou worden opgehaald. Thans is men weer op dit besluit teruggekomen, zoodat voortaan wederom tweemaal per week Dinsdags en Vrijdags, het vuilnis wordt op gehaald Ontslag aangevraagd. MeJ. T Bos heeft met ingang van 1 September ontslag aan gevraagd als helpster aan de openbare be waarschool. Concert. Orkest, zangeres en piano. 11.00 (golfl. 338.2 M Concert aangeboden iLy de Ditem Broadcasting Company. vers, zooals Spengler en Keyzerling sproken van ..de schemering van Westen”. Zij kondigen den ondergang dezer Westersche landen. ..Omdat het christendom t— is geworden, zijt ge ook zelf sage te worden. Den 19 Mei 1928 deponeerde de Prefect van het departement van de Seine rapport aan de ..Conseil Général” betref fende den uitslagvan de volkstelling, in dat departement gehouden, en kwam tot deze ontstellende resultaten 1/3 van de gezinnen hebben geen kinde ren. 2 5 slechts één kind. 17.3 pet. twee kinderen. 9.15 pet. drie kinderen. Frankrijk is op weg een sage te worden! En Nederland? We zullen zien! Ik wil hier geen vermoeiende statistieken aanhalen; ze worden meestal niet gelezen of slecht begrepen, doch enkel in herinne ring brengen, wat H. C. M Wijffels hierover heeft gezegd op het R. K. Landelijk Con gres tegen het Neo-Malthusianisme te Nij megen. ..Hopeloos als in Frankrijk is de toestand in ons land gelukkig nog niet. HU .an het echter worden, binnen een eeuw, en hoe vlug snelt die tijd voorbij!" (biz. 65L En twee van zijn stellingen luiden: 4. Het vruchtbaarheidscijfer voor Neder land vertoont na 1879 een uitgesproken da lende tendenz; 7. De beperking van het kindertal neemt ook onder ons volk zoodanige afmetingen aan. dat de normale verhoudingen tusschen de verschillende leeftijdsklassen wordt ver stoord (blz. 69). Nederland, gij zijt op weg een sage te ZEESEN, 1635 M. 6.50 Lezing. 7.20 Con cert. 8.204)10 Lezingen. 9.10 MorgenwIjdlrw en klokgelui. 10.25—1150 Lezingen. 1150 Concert, sopraan en tenor. 12.20 Orkestcon oert. 2.20 Lezing. 2.50 Concert, viool en so praan. 3.204 10 Lezingen. 4.10 Concert, so praan alt, tenor en bas. 4.50 Orkestconcert 6 508.20 Lezingen 8 20 Orkestconcert. 850 Toespraken. 9.50 Orkestconoert. Daarna: Be richten en tot 12.50 Dansmuziek. O, het wereld-sein staat En brand: rood. Overal de zlelen-dood! (Karei v. d. Oever). Zaterdag en Zondag 19, 20 Juli t. z. len afgevaardigden van den Ned. Bond Groote Gezinnen uit alle provincies in lande naar de mirakel-stad Alkmaar komen om er de geestelijke, zedelijke en stoffelijke belangen van het roomsche gezin te behar- tigen. De Ned. De St. Laurentiuskerk getuigt er van, dat er naar gestreefd is den Allerhoogste een waardige woonplaats te bereiden. Het zang koor is niet een plaats aangewezen achter in de kerk boven den ingang, zooals ge bruikelijk, maar volgens de liturgie binnen het priesterkoor. Zoo hebben Hoogkarspels katholieken dan weder hun eigen kerk. Het zal pastoor Conijn ook groote voldoening schenken, dat anderhalf jaar, nadat hij van Z. D. H. den Bisschop de opdracht ont ving alhier een kerk te stichten, aan dien wensch op zulk een wijze is kunnen werden voldaan. Echter den tempel ontbreken nog vele sieraden: klokken, orgel, kruiswegsta tiën. De katholieken van de parochie zullen zich beijveren den luister van het schoone Godshuis te verhoogen en blijmoedig naar vermogen offeren, om de zware zorgen van hun beminden herder te verlichten. Om 1 uur vereenlgden zich in het Patro- naatsgebouw de afgevaardigden van ver schillende R. K. Vereenlglngen. Omstuwd door ren groote schaar geestelijken trad Mgr. J. D. J. Aengenent de zaal binnen. Pastoor Conijn richtte het woord tot den doorluchtigen bezoeker en wees er op. dat het juist anderhalf jaar geleden was. dat hij van Zijn Bisschop de opdracht ontving al hier een nieuwe parochie te stichten en een waardige woonplaats aan den God onzer al taren te bereiden. Dankbaar was hij aan God, die zijn arbeid zoodanig zegende, dat hij binnen betrekke- lijk korten tijd zich van deze opdracht had kunnen kwijten. Zonder spontane en alge meene medewerking van de parochianen had hij dit doel niet zoo spoedig Runnen be reiken. Op de meest onbaatzuchtige wijze ondervond hij alom steun, zelfs in deze minder gunstige tijdsomstandigheden. Op dezen plechtlgen stond betuigde hü allen zijn hartelijken dank. Een der Ingezetenen had zich bijzonder verdienstelijk gemaakt door zijr\ ruime bol lenschuur tot hulpkerk af te staan, waardoor het parochiewerk zeer bevorderd werd. Het was hem dan ook zeer aangenaam, dat Z. D. H. de brenger was van een onderscheiding aan dezen verdienstelijken parochiaan. Daarna richtte de Bisschop het woord tot zijn talrijk gehoor. Zijn hart vloeide van dankbaarheid over aan den goeden God. wien hij heden voor de 33ste tnaal een woning had toegewijd. Dank betuigde hü aan den onvermoeiden herder van de nieuwe paro chie, die In zulk een korten tijd zijn zware taak vervuld had. Het was de eerste kerk, die hü Inwijdde, waartoe hü zelf opdracht gegeven had. De andere waren gesticht In opdracht van zün onvergetelüken voorganger. Dank bracht hü aan de parochianen van Hoogkarspel voor de wüae. waarop «U hun herder steunden In zün zware taak; niet het minst door hun bollen veiling ten bate van de nieuwe kerk. West Friesland lag hem na aan het hart om zün onwrikbaar geloof Weder was een tempel opgericht, waardoor het geloof van de stoere West Friezen ver levendigd en verstevigd zal worden. Vrijstelling Dienstplicht Bjj beschikking van den Minister van Defensie, is aan den dienstplichtige J. Grin, uit deze Gemeente, vrijstelling van den verplichten werkelüken dienst verleend. Baldadigheid In den nacht van 7 op 8 Junf werd menigeen opgeschrikt door ru moer. Eenige jongelui hebben dien nacht zich zeer baldadig gedragen en er werd een twaalftal verbaliseerd. Ook een caféhouder kreeg verbaal wegens te lang open zün. Mogen wü hopen dat dit mag zoodat klachten van ouders over de .bal dadige jeugd moge ultblüven. - onzen gemak- en genotzuchtlgen tüd. met z‘n pracht van modepaleizen, z'n luxe in kleeding, z'n overvloed van amusement, z'n groote schouwburgen, cinema's, bioscopen en cabaretsen zooveel huizen zonder kinderen! t Waar men ieder jaar. alleen in Nederland 400 milioen uitgeeft voor sterken drank! Gaat mét Europa ook Nederland en de lage landen aan de zee niet ten onder door den verderfelüken geest van het mammo- nisme, die door prof. dr. Pompe, onlangs voor het behoud van het christendom nog gevaarlüker werd genoemd dan het commu- nisxne. Laat ons volk eens luisteren naar de waarschuwende stem, die uit de akelige wildernis van Sovjet-Rusland tot de vol keren van Europa, dus ook tot Nederland klinkt: „Het chritendom is het fundament van Europa. Maar voor u is het christen dom eëh sage geworden, want gij hebt het christendom verloochend.” Was het geen ontstellende bekentenis, die de Bey van Tunis deed bü gelegenheid van het internationale Eucharistisch Con gres te Carhago: „Wü haten het blanke ras niet om zün godsdienst, maar omdat het zonder godsdienst is.” Reeds voor acht jaar beschreef Kees Meekel dien groetenden afkeer van den Oosterling voor den verlichten Europeaan: „Wü zijn verloren, hun oogen zeggen het mü: die oogen, die ons verachten. En waar om? Wij zijn niet meer van God, maar van de revolutie.” Toen in den tijd der Kruistochten Jean Ermin naar Damascus ging, ontmoette hü er een ouden man, zeer hoog in jaren. De oude riep hem en vroeg of hjj christen was en op .zijn bevestigend antwoord zeide hem de grijsaard met een weemoedlgen klank in zün stem: „Gü christenen hebt u veel te verwüten. want ik heb vroeger gezien, dat koning Boude wijn den veel sterkeren Sala- dün versloeg; en hü had slechts 300 man en Saladün had er 3000; en zie. nu wordt gü door uwe zonden zoo verleid, dat wü u vangen als wild in de velden.” Wü. katholieken, kunnen voor 't kinderen- vraagstuk niet neutraal staan tegenover deze maatschappü; wij zullen door eigen begin selvastheid moeten meehelpen aan de ver heffing dezer maatschappij, of anders zul len wü met haar en door haar ten gronde gaan. En in dit opzicht hebben de mannen van den Bond voor Groote Gezinnen een heer lijk leeken-apostolaat te vervullen. Hü 1« de hechte burcht, die ons erfgoed digt tegen „den witten dood", die op ons loert. Neen, gü moogt niet spottend de schou ders ophalen voor zün edelmoedig streven, om de belangen van het groote gezin te behartigen. Hü heeft recht op trw belangstel ling en medewerking, ook hier in Alkmaar, waar hü helaas nog een te kwijnend bestaan leidt. Katholieken van Alkmaar komt onze lederen versterken. Er wachten voor i citadel nog zooveel leege posten. RECTOR C. VIS, Algemeen Adviseur. Ramaer. viool. Mevr. J. Ramaerde Ronde, piano 6.307.00 Gramofoonpl. 7.00—^ 7.30 C. Rühsdorp; Voorlezing van zün no velle: „Chauffeur Blnlgaart” 7.307 45 Gramofoonpl. 7 45—8.00 Politieber. 8.008.30 Bestuursmeded. door Mr. A. v. d. Deure 8 30—11.00 Propaganda-avomL Sprekers; A. Post, declamatie. De Geniemu- zlek uit Utrecht. Daarna Persber. HILVERSUM. Na 6 unr 1071 M. 10.00— 10 15 Morgenwijding 12.002.00 Concert. A.V.R O.-kwintet 2 00—2.45 Kookpraatje door P. J. Kers 2.454.30 Aansl. van t Rembrandt-Theater te A'dam 5 00—6.00 Kinderuurtje 6 007.00 Gramofoonpl. 7.007.30 Rob. Geraerds: „Een bezoek aan de centra der sprekende film te Berlün” 7.308.30 Een uurtje gewijd aan de „soete minne". Voordracht door A. D. Hildebrand. Zang door Bep KroesVoogd 8.3010 00 Concert door het Omroeporkest 10:00 Persber Daarna: Vervolg concert 11.00— 12.00 Gamofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 12.20 Orgelspel door E. T. Cook. V. Lewis, cello 155 Orkestconcert 2.20 Ultz. voor scholen 3.40 Dansmuziek 4.35 Concert. B. W. Addy, alt, het Bernard Russel Harp Kwin tet 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nleuwsber. 6.50 Verslag van de vierde Test Match, cricket 7.00 Het Brosa Strijkkwartet 7.207.40 Lezing 7.45 Spaansche les 8.05 Vaudeville 9.20 Nleuwsber. 9.45 Lezing 10.05 „He Went to China". Orkest en solisten 1050 Le zing 11.10 Dansmuziek 11551230 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS”, 1725 M. 12.502.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestcon cert 8.20 Concert. Strijkkwartet, vocale- en instrumentale solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.25—750 Gra mofoonpl 7.508.50 Orkestconcert 12.30 Gramofoonpl. 1.25250 Orkestcon cert 5.506.50 Trlo-concert 8.20 Con cert door Kamerorkest 9.20 „Sinfonie des Verkehrs". Hoor-tafreelen. Orkest en solis ten. Daarna tot 12.20: Orkestconcert. KALUNDBORG. 1153 M. 12.20—2 20 Orkestconcert 3.555 55 Orkestconcert en declamatie 8.201155 „Punktum Finale!* Revue in 2 bedrijven van Pajil Sarauw. Af gewisseld door Orkestconcert. BRUSSEL, 5085 M. 5.20 Dansmuziek -■* 650 Trlo-concert 7.20 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert. Mme. Bruzzl, zang. ZEESEN, 1635 M. 6.10—7.20 Lezingen 7.20750 Gramofoonpl. 10.2012.20 Ope ning van de Tweede Weltkraftkonferenz te Berlün 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15— 2.20 Berichten 2.203.20 Gramofoonpl 3.204.20 Lezingen 4.205.20 Concert 5.208.55 Lezingen 8.55 Her-uitz. van Warschau. Concert. Orkest en tenor. Ge mengd Koor. Daarna berichten en tot 12.50 Dansmuziek. ZONDAG 15 JUNI. HUIZEN, 1875 M. 8.30—9 30 KRO. Mor- genwjjdmg 9 50 NCRV. Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk (Oude Kerk) te Vlaardln- gen. 12.0012.20 KRO Anton Coolen leest voor uit eigen werk. 12.2012.30 KRO. Toespraak door Pastoor Perquin O. P. 1250 —1.30 Concert. KRO-salon Orkest. 1.30—2 00 KRO. L. van Lamsweerde: „De Film". 2.00 2.30 KRO. F. J. Wahlen: ..Naar het Land van Sint Augustinus 2,30—3 30 KRO. Ge deeltelijke uitzending van het Intronisatle- feest te Amsterdam. 3.304.30 KRO. Vervolg Orkestconcert 4.305.00 KRO. Ziekenhalf- uurtje. 5.20 NCRV. Kerkdienst vanuit de Geref. Kerk (Oosterkerk) te Arnhem. 7.30 —7.55 KRO- Prof. Mr. W. P. J. Pompe: ..Het Strafstelsel der toekomst". 7.f? 5.05 KRO. Voetbaluitsl. 8.05—10.45 KRO Uitz. van de feestvergadering ter huldiging van i. D. H. Mgr. Johannes Jansen. O.a. met m. v. het Utr. Sted! Orkest en het RK. Koor-comïté. 10.4511.00 KRO. Epiloog door Klein koor HILVERSUM. 1971 M. 9.00 VARA. Be richten omtrent postduivenvluchten. 9.05 VARA. Orgelconcert door Joh. Jong 9 30 VARA. Gramofoonpl. 9.45 VARA. Mededee- gen van het Reissecr van het Instituut voor Arb.Ontw. 9.48 VARA. Herman Heüenbrock^ Arbeid en Klei. 10.15 VARA. N. van Dam: De T B. C.-vluchten van den Ned. en Alg. Bond van Postduivenliefhebbers. 12.01—12.40 ‘AVRO Dr. C. H. Sluiter; „Moderne alche mie". 12.40—2.00 Concert door het AVRO- Octet. 2.00250 J. M. Campert bespreekt: „Gestalten in den spiegel” van Willy Cor- sarl. 2.303.15 Klnderkoorzang door leer!, van de Nwe. Schoolvereeniglng te A'dam, o. 1. v. Fred. Roeske. Mevr. Frieda Llnnen- kamp-Roeske (viool). 3.154.00 Concert door het Adamsch Instrum. Solisten-kwartet: D. Speets, trompet; D. M .Tonnis, trompet; R Sell, waldhoorn; E. Kaagman, bazuin. 4.005.00 Gramofoonl. Sportuitsl. 5.00 (298 M.) VARA. Gramofoonpl. 5.15 VARA. Kin deruurtje. 6.00 VARA. Concert door het VARA-Orkest, Joh. Jong, orgel, 7.308.00 AVRO. Kamermuziek door het Hartvelt- Kwartet. 8.01 Pers- en sportnieuws. 8.15 9.00 Concert. Het versterkte Omroeporkest 9.009.45 Studio-opvoerlng van „Barbertje blüft”. blüspel tn 1 bedrijf .bewerkt door Dom de Gruyter. 9.4510.15 Gramofoonpl. 10.15 Voortz. concert. 11.0012.00 Gramo- foonplaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 3.20 Kerkcan- tate No. 129 van Bach. 4.05 Uitz. voor kin deren. 4.20 Lezing. 4.35 Concert Instrum. Kwintet, N. Gruhn, sopraan. 5.50 Piano recital door I. Scharrer. 6.206.40 Lezing. 6.50 Kerkdienst in Welsh dialect. 8.15 Kerk dienst. 9.05 Liefdadlgheidsoproep. 9.10 Nleuwsber. 9.25 Kamermuziek, G. Fleury, piano; R ,1e Roy, fluit; The English Singers 10.50 Epiloog. Alkmaar, overtreding Vlsscherijwet, de le 5 boete of 5 dagen hechtenis: de 2e 6 boete of 6 dagen hechtenis; de 3e 3 boete of 3 dagen hechtenis; N. v. d. L. te Velsen, P. de B te Beem- ster, C. J. G. B D. D. K J. V. te Broek op Langendük. overtreding Spool weg wet, de le 3 boete of 3 dagen hechtenis; de 2e 4 boete of 4 dagen hechtenis; de 3e en 5e teruggave ouders, de 4e 5 boete of 1 week tuchtschool; J N. F. te Castricum, P. J. S. te Helloo, H. B. te Voorhout, J. S., F. B., J. H-, N. M F. de B., A. J. 8. te Alkmaar, P. T„ J. de W., J. A. te Wimmenum, P. K„ L. G. L. te Amsterdam, T. J. R. te 's-Gravenhage, overtreding Politieverordening, de le 3 boete of 1 week taiftitschoolde 2e. 6e, 11e 21e en 13e ieder 4- boete of 4 dagen hech tenis; de 3e, 7e en 15e leder 3 boete of 3 dagen hechtenis;de 4e 6 boete of 6 da gen hechtenis; de 5e 2 boete of dagen hechtenis; de 8e 1 boete of 1 dag hechte nis; de 9e en 10e ieder 4 boete of 1 week tuchtschool J. B. te Egmond a. d. Hoef, J. D. te Egmond aan Zee, P. S. te Haarlem. N. K. te Egmondblnnen. A. Th. S.. W. B., C. v. L, N. IJ C. de G., A. K. te Alkmaar, H. K te Anna Paulowna. J. K. te Grootschermer, J. W. te St. Pancras. H. S. te Nieuwe Nie- dorp, N. de B. te Beemster, D. K.. T. de O., te Zuid- en Noordschermer. C. T. te Broek op Langendük. A. M. K. L. te Schiedam, N. K te Schagen, J. P.. J. D. te H. Hugo* waard,-A. M. D. te Amsterdam. C. S. te O. Niedorp, overtreding moetor- en rijwielwet. de le, 16e, 25e, en 26e, ieder 7.boete of 7 dagen hechtenis, de 2e, 4_. 17e, 19e. 20e, 21e, 23e en 24e ieder 6 boete of 6 dagen hectenis, de 3e, 10e, 13e, 14e. 22e. ieder 4.boete of 4 dagen hechtenis, de 5e en 8e ieder 5.boete of 5 dagen hech tenis, de 6e en 18e leder 3.boete of 3 dagen hectenis, de 7e vrijspraak, de 9e, 27c ieder 2.boete of 2 dagen hechtenis, de 12e ontslag van alle rechtsvervolging, de 15e. 8.boete of 8 dagen hechtenis. Schrlftelüke uitspraak J. de S. te Velsen. overtreding wet van openbare vervoermld- Badinrichting De feestelijke opening der nieuwe badinrichting van de Noord-Holl. vereeniging „Het Wite Kruis” aan de Wiel had Vrijdagmiddag plaats. Tegen vier uur hadden verschillende be- stuurderen van diverse „familie” corporaties zich in ,.Öe Gouden Engel” vereenigd. Onder de aanwezigen merkten we op het dagelüksch bestuur der gemeente, benevens den ge meente-secretaris, den heer A. C. Roggeveen, bestuursleden van het Roode Kruis, de ge zondheidscommissie, bestuursleden van de Bad- en Zweminrichting „De Wiel,” den ar chitect en den aannemer van dé vernieuwde zweminrichting, resp. de heeren Chr. Dek ker en J. Keesman. De voorzitter van de afd. .Behagen" van het „Witte Kruis" Ds.- van Dük heette, na dat de thee was rondgediend de aanwezigen welkom. Het deed spr. genoegen dat zoovele aan den oproep hadden gehoor gegeven. En al is 't, aldus spr., geen wereldschokkende gebeurtenis, toch hebben we gemeend aan de opening der vernieuwde zweminrichting een eenigszins officieel tintje te moeten ge ven, opdat men in eenigszins breeden kring eenig inzicht krügt van hetgeen is verricht met den geboden flnancieelen steun. Het ge meentebestuur dankt spr. voor de toegekende subsidie. Hierna werd per autobus naar de nieuwe zweminrichting gereden. Al terstond viel ons de groote verbetering op. die daar is tot stand gebracht. Waren ter vroeger slechts 9 badhokjes, thans zün er maar liefst 21, de houten schoeiing van het bassin is nu geheel van beton opgetrokken, het grasveld er voor is verdwenen en een gladde tegenvloer aange bracht. Twee bassins van verschillende diepte vormen de ruimte waarin de zwemmers naar hartelust/de "Sport kunnen beoefenen. Alle denkbare reddingsmiddelen zün aan wezig, het toezicht is in goede handen en zü die niet kunnen zwemmen kunnen het er lee- ren. Werd de inrichting tot nu toe alleen gebruikt door de kinderen, vanaf heden ia ze ook opengesteld voor volwassenen. Van 's morgens 9 tot des namiddags 3 uur voor dames, van half vier tot 7 uur voor kin- deren. en van 7 uur af voor mannen. Nadat de inrichting door de dames en heeren voldoende was bezichtigd en alle in lichtingen door de aanwezige deskundigen waren verstrekt, werd teruggereden naar het café van den heer Boontjes. Hier gaf de burgemeester uiting aan zijne tevredenheid en ingenomenheid met de in richting. voor deze plaats van zoon groot belang en nut. Ook de heer Beers als voor zitter der gezondheidscommissie uitte zün tevredenheid over de nieuwe gelegenheid tot zwemmen en zwemmenleeren, wat spr. van zoo groot belang acht. Dokter van der Sluys wüst op het groote nut en het doel van het Witte Kruis, In oor logstijd en vrede. Van het doel en streven in vredestüd heb ben we nu wee^ een idee gekregen. De beer Schene spreekt namens de bad- en zwem inrichting „De Wiel,” spr. hoopt dat als goede buren samengewerkt zal wc zelfde doel dat men bereil Bleeker dankt voor de ultnoodlging. Toen spr. hier woonachtig was had hü alles in het werk gesteld on» tot een goede zweminrich ting te komen, nu deze werd geopend kon spr. niet thuis blüven. hü hoopt dat de ge zondheid, den Schagers hier In ruime mate geboden en dat geheel gratis, door hen ge waardeerd zou worden. Hier ziet men weer, wat door eendracht is bereikt. Ds. van Dük dankt alle sprekers voor de hartelüke woorden, den lof hem als voorzitter toegemeten moet hü van zich afschudden, daar hü meent dat deze den vorigen voorz. den heer Bleeker toekomt. Spr. dankt voorts alle aanwezigen dat zü deze feestelüke ope ning hebben willen medemaken en hoopt dat de zweminrichting een tüdvak van ongeken- den bloei zal tegemoet ^aan en dat zal blij ken dat ze in een borst van den beer Schipper, die zichtbaar ontroerd was en op hartelüke wijze zün dank betuigde voor deze onverwachte, hooge onder scheiding. Hij meende aan God een deel te hebben moeten teruggeven van hetgeen hü van Hem ontvangen had. Van alle zijden drukte ra per de hand, die zün ont kon beheerschen. Inmiddels had zich op het kerkplein de schooljeugd opgesteld om den hoogen gast hun hulde te brengen. Onder leiding van den heer J. A. Spijt zongen zü den Kerkvorst een drietal liede ren toe Deze hulde was den Bisschop blijkbaar zeer welgevallig. Minzaam sprak Hü de klei nen toe en hoopte, dat zü dezen dag nooit zouden vergeten. Dan zou de herinnering daaraan hen voor kwaad behoeden en de beste waarborg zijn voor een deugdzaam leven. Een driemaal herhaald; „Leve de Bis schop" uit den kindermond was het besluit van deze aandoenlijke hulde. Te half vijf verlieten Mgr. Aengenent en Zijn secretaris ons dorpje, waarmede de onvergefelijke dagen achter den rug waren. Des avonds werd de onder de gedaante van brood verborgen Godmensch van Zün nederige woonplaats in de hulpkerk overge bracht naar Zijn nieuwe woonstede. In een luisterrijke processie werd de Eu charistische God naar het tabernakel ge bracht, om daar onder de Zijnen te wonen en hun troost, steun en geluk uit te maken. Daarna brachten de kleinen hun hulde en legden bloemen aan de voeten van Jezus ne der. Met den lofzang „Te Deum" werd de in drukwekkende plechtigheid gesloten. Binnen enkele dagen zal een parochieele bijeenkomst gehouden worden ter herden king en bespreking van de gewichtigste ge beurtenissen bü de tot standkomlng der pa rochie. aan St. Laurentlus gewijd. 't Zün dagen geweest, die met gulden let teren in de annalen van Katholiek Hoog- karspei zullen zün opgeteekend.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2