Burgerlijke Stand Alkmaar tweede blad MGR. J. H. G. JANSEN DOOR KATHOLIEK UTRECHT GEHULDIGD BLADZIJDE 1 MAANDAG 16 JUNI 1930 „St. Christophorus, STADSNIEUWS De vaandelwijdinè van Groote deelname aan het défilé Bad- en Zweminrichting De geestdriftige feestvergadering in Tivoli Opbrengst collecte MEDEDEEL INGEM OFFICIEELE LEGER EN VLOOT Marine-personeel Hr. Ms. „Witte de With” PROVINCIAAL NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS Eindexamen Rijkskweekschool HOOGKARSPEL Er zijn ook goede vrienden, die op bet ANDIJK HAUWERT WIERINGEN Plechtige eerste H. H. Missen Stedelijk muziektuin 1 „Voor eer en Deugd” palmengewuif voor bracht op bruto t 340.50; den De plechtige Processie Bevorderd RIJWIELPAD HEILOOEGMOND De Zomerverloven De feestvergadering in Tivoli. Postrek. 87874 bisschopsstad. 105889 135477 136568 130500 135792 122486 135839 135737 135422 135350 25234 107556 41983 120278 67946 IO5793 h. Kerkbestuur der van Men zoekt het gironummer VCTMT Voor het „Tien-gulden”-plan. Geïllustreerde Rijksbriefkaarten aan den wal lag. FOTOWEDSTRIJD VOOR JONGELUI VAN 12—21 JAAR schal, waarna het koor onmiddellyk het „Sa- cerdos et pontifix” van Joh. Wlnnubst in- cerdos zette. Het Van 8 Juni tot en met 15 Juni werden aan de Bad- en Zweminrichting alhier het volgende aantal baden genomen: Heeren 1278. dames 1294. Onvermogend: Jongens 418, meisjes 257. Hoogste tempera tuur 70 gr. verkoopprijs bedraagt eveneens 1% cent, zoo- worden berekend. mariniers aldaar, re- let tijdvak van 25 Juli ge bet Geslaagd zijn de dames L. Barkman, C. Dun, M Verheus, Alkmaar; J. Best, Hoorn; J. Janssonlus, Noord-Scharwoude. Afgewezen went één candidate. Een pleziertochtje. Een onzer vrouwellj- Messias” van Handel. voorzitter der Ned. Katholiekendagen De Fotocommissie, C. H. RUIJGROK, Voorzitter. H. A. MEIJER. Secretaris. A. H. BIJLEVELD. W. F. DORGELO Dr. J. H. DEN HARTOGH C. VERWEK. ciscus, z. van Doue Oost en Joanna Driel Francina en Margaretha. dra. Lourens Blauw en Margaretha Vernée. de Rosa Voor de centrale landelijke vereenigingen of instellingen, welke aan het Centraal Co mité van Actie voor het Dr. Schaepman- onds rechtstreeks haar bijdragen willen zenden, wordt hierbij gevoegd het adres en gironummer van het Centraal Comité van Actie n.L Laan van Meerdervoort 45a Den Haag, giro No. 132750. Men kan dus nu terecht I Op 18 post rekeningen zullen de bijdragen met groote dankbaarheid worden ontvangen I Reisplan, 19 Juli weer thuis Hr. Ms. torpedobootjager „Witte de With” zal 1 Juli van Curasao vertrekken. Aankomst Trinidad 3 Juli, vertrek vandaar 4 Juli, aan komst Las Palmas 12 Juli, vertrek 14 Juli Aankomst Nieuwediep 19 Juli. Bedankt. De heer J. van Rossum be dankte als voorzitter van de afd. Andjjk van de S. D A P. en zal ook zyn functie als raadslid nederleggen. Geboren: Roelof, z. van Albert Baars en Geesje Hoogeveen Jan Ijsbrand, z. van Klaas Visser en Tjltske Madderom Hein rich Cornells Willem, z. van Franciscus Wle- lage en Johanna Koopman Johannes Fran- van van Het mag voor het Comité van Actie voor het Dr. Scliaepmanfonds tot groote vol doening strekken, dat het „Tien-gulden”- plan allerwege een spontane goede ontvangst heeft genoten. Van alle zijden vloeien de bijdragen bin nen. En al kan een algemeen overzicht nog niet gegeven worden, omdat de actie door de 18 kieskrirgcomité's wordt geleid en ge voerd, en dair de gelden binnenkomen, toch vernemen wij goede tijdingen uit alle hoeken van het land Aan hen, die een bijdrage zonden op de postrekening van het Partijsecretanaat (No. 692) zij medegedeeld, dat ook deze bijdrage in de juiste administratie terecht komt, zij 't dan langs een omwegje. De administra ties van het Partijsecretanaat en van het Co mité van Actie voor het Dr. Schaepman- fonds zijn gesplitst; Doch het zijn uiteraard bevriende mogendheden Comité van Actie verstoord zijn, omdat bij de propaganda-artikeltjes in de Katholieke Pers die onze actie op zulke krachtige wijze steunt en bevordert, niet de adressen zijn vermeld met de gironummers waar men de bijdragen kan storten. Het zijn goede vrienden, die ons onze feilen toonen. Het feit, dat men het gironummer zoekt is véél te verheugend, om aan dat verzoek niet ten spoedigste gevolg te geven. Van deze gelegenheid zij gebruik gemaakt om eenige details over de organisatie van het „Tiengulden”-plan te vermelden. Begin van dit jaar is aan de besturen van alle R. K. Kiesvereenigingen via de Rijks- kieskringcomité’s toegezonden een uitvoerige lijst, waarop van alle in aanmerking komende vereenigingen en instellingen de adressen konden worden opgegeven. Deze adressen zijn verzameld door de Secretarissen der Kieskringcomité’s. En aan deze adressen is een circulaire toegezonden, wederom kies kringsgewijs. Deze „inventarisatie” van het katholiek organisatieleven is uiteraard niet geheel volledig. Er zijn onder de ruim 1200 besturen van Katholieke Kiesvereenigingen ijverige en accurate, gelukkig het overgroote deel maar er zijn ook besturen met een beetje langzaam werktempo Het mensche- lijk werk van het partijapparaat is nu een maal niet volmaakt. Tengevolge daarvan zijn dat is reeds gebleken niet alle vereenigingen en in stellingen rechtstreeks door de circulaire, waarin om deelname aan het „Tien-gulden”- plan werd verzocht, bereikt. En onder die niet bereikte vereenigingen en instellingen zijn er ook dit is, geluk kig, gebleken, verschillende, die door den oproep en de aansporingen in de Katholieke Pers daartoe opgewekt, gaarne mede doen aan het „Tien-gulden”-plan. Waarbij nog komt, dat ook vele particu lieren zich gedrongen gevoelen bij de her nieuwde actie nog een gift voor het Dr. Schaepmanfonds te storten. Deze categorieën vormen de zoekers naar het gironummer Voor hen moge hieronder de volledige lijst der adressen van de Kringcomité's voor het Dr. Schaepmanfonds in de 18 Rijks kies kringen volgen. ke ingezetenen kreeg het in het hoofd, zich eens wat op sportieve manier te verzetten, in een klein, rank, sierlijk plezierbootje, dat Was het de katholieke Jeugd, die de eer ste was op den 5en Juni JJ., den dag der plechtige consecratie van den nieuwen Utrechtschen Aartsbisschop om Mgr. J. H. G. Jansen, onmiddellyk na de plech tigheden en op weg naar het paleis met een blijden Jubel te begroeten, gisteren was het de dag van Katholiek Utrecht. Gelijk te voorzien was, is het een hul- digingsdag geweest van hooggestemde geest drift, met sommige momenten van ontroe rende blijdschap, waarom zich de liefde en aanhankelijkheid van Utrechts Katholieken heeft geuit voor den „oud-pastoor van Bui tens Wittevrouwen,” die thans als Aarts bisschop den zetel van 8t. Willebrord heeft bestegen. begroetingswoord werd uitgesproken door den voorzitter van het uitvoerend co mité, den heer Mr. H. W. de Vink, waarna het koor en orkest een prachtige vertolking gaven van koor 42 uit het oratorium ..Der Vacan tie-kolonies. In het algeloopea jaar werden geen kinderen uitgezonden, wat eigenlijk tot vreugde stemt. Wellicht zullen nu twee kinderen winterverpleging worden uitgezonden. De ontvangsten hadden bedragen f 13084, de uitgaven f 7.65, alzoo een batig saldo van f 123.19. Nadat de stormachtige toejuichingen be daard waren, verleende Mgr. Jansen aan alle aanwezigen zijn bisschoppeiyken zegen. Hierna volgde de vertolking van tfen lof zang van den H. Ambrosius, voor 4-stemmig koor, vijf solostemmen en orkest. Nadat Mr. de Vink, als voorzitter van het uitvoerend Comité een kort sluitingswoord had gesproken, ging deze uitnemend slaagde huldigingsavond uiteen onder zingen van „Aan U. o Koning der Eeuwen." Zooals bekend, werd door de zorgen van den K. R. O. deze huldiging uitgezonden. den secretaris H. A. Meijer. Westerweg Alkmaar. Als Mgr. Jansen werd binnengeleid klonk boven het geestdriftig applaus het batninge- De vice-admiraal commandant der marine te Willemsoord, heeft een regeling ontwor pen inzake de zomerverloven voor het per soneel der schepen en instellingen van de marine. Wij ontfeenen er het volgende aan De verloven worden verleend van 25 Juli tot en met 27 Augustus, voor de Van Speyk, vliegkamp De Kooij, kazerne Onderzeeaienst Schorpioen, Torpedo-atelier, Willemsoord, de Heemskerck, de Z 5, Z 7, O 9, O II, de Gelderland, de Gruno, vliegkamp de Mok, Witte de With, Nautilus en Vulcanus in één partij. Voor Hr. Ms. Wachtschip te Willems oord, Marinekazerne Willemsoord, Marine- hospitaai Willemsoord te regelen door de be trokken commandanten. Voor Amsterdam wordt het verlof gere geld door den onder-commandant der ma rine aldaar, waarbij rekening wordt gehou den met de voor Willemsoord vastgestelde tijdstippen. H Voor Vlissingen eveneens te regelen door den onder-commandant aldaar, rekening houdend met het tijdvak van 25 Juli tot en met 25 Augustus. Te Rotterdam te regelen door den com mandant der afdeeling kening houdend met hi tot en met 27 Augustus. Te Hellevoetsluis te regelen door den di recteur der rijkswerf aldaar, waarbij zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de voor Willemsoord vastgestelde tijdstippen. Voorts zal omtrent zomertropen-verlof aan schepelingen, die gedurende het zomerver- iof naar Ned. Indië zullen worden uitgezon den nader bericht volgen, en is bepaald dat ook aan de zeemiliciens in eerste oefening een zomerverlof van 14 dagen behoort te wor den verleend, alsmede aan het personeel dat in het tijdvak van 25 Juli t/m. 27 Augustus van verlof wegens verblijf in de tropen te rugkeert, onder bepaalde voorwaarden. Ter beoordeeling van den commandant kan wor den vergund, dat het verlof reeds den avond tevoren ingaat. Nog meer wegverbetering. We verne men. dat het Hoogheemraadschap voor de tweede maal hier ter plaatse de wegverbete ring zal ter hand nemen. Werd dit voorjaar de Dijkweg van Molen hoek tot Kathoek verbreed en geasphalteerd, thans zal neg 2 K. M. tot aan den Fluithoek dezelfde bewerking ondergaan en zijn dan in onze uitgestrekte gemeente alle wegen van een keurig wegdek voorzien. Burgemeester en Wethouders hebben be vorderd tot hoofdklerk bij de llchtbedrijven den heer M. C. Foppen en mej. H. Schoor 1, beide klerk by de llchtbedrijven alhier. Uitstapjes. De schooljeugd zal 34 Juni een uitstapje naar Zandvoort maken. De jongste kinderen zullen naar Bergsff en Eg- mond gaan. Tabaksvergun.Mngen Blijkens de Staatscourant sijn tabaksvergunningen inr getrokken van J Bakker, Elf 1st raat 15 en J. C. de Haan, Nleuwstraat 10. Uitslag aanbesteding Ten Raadhulze te Heiloo is aanbesteed het maken van een rijwielpad Heiloo—Egmond 4 aan den Hoef. Ingekomen 6 biljetten. J. de Groot. Heiloo f 14.400 D. R. de Jong, Egmond-Binnen f 14.380 J. Rus, Heiloo f 13.837 J. Opdam Jr„ Heiloo f 13.750 J. Glas, Heiloo f 13.874 C. Groot, Castricum f 13.288 Aan den laagsten inschrijver is het werk Louis” gegund. Vrijdag 20 Juni as. des avonds te 7 uur Lof in de St. Jozefkerk met toespraak van den Zeereerw. Directeur, voor de leden van de bovengenoemde vereeniglng. Maandag 18 Juni as. repetitie voor dames van het zangkoor in het St. 1 .Patronaat. Burgemeester en Wethouders van Alk maar brengen ter algemeehe kennis, dat in het Gemeenteblad nr. 1168 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 19 December 1929 waarbfj is vastgesteld eene Verordening tot wijziging der verordening op de veemarkten. Deze verordening te he den afgekondigd en gedurende drie maan den ter gemeente-seertarie ter lezing ne- dergelegd. waar zij tevens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar te. Alkmaar. 14 Juni 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. F THOMSEN, loco-burgemeester A KOEI.MA. Secretaris. Des avonds vond in de groote zaal van „Tivoli”, die tot in de uiterste hoeken bezet was, een feestvergadering pla-ts. Medewer kenden waren het R. K. Koorcomlté 300 dames en heeren het Utrechtsch Stedelijk Orkest, alsmede een vijftal solisten, alles onder leiding van den heer Joh. Wlnnubst. De tapijt-versiering in de groote zaal en de fraaie tapijt- en bloemenversiering in de ontvangkamer hortensia’s en palmen- verslering boden een schitterenden aan blik. Een en ander, alsmede het keurig uit gevoerde programmaboekjes, was het uit voerend comité door vriéndelijke schenkers aangeboden. Onder de overtalryke aanwezigen merkten we o.m. op de volgende leden van het Eere- Comlté: Dr. H. Th. *s Jakob, Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht. Dr. J. P. Fockema Andreae. Burgemeester Van Utrecht. D. Huurdeman, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom. Kanunnik Mgr. B. A. de Wit, Utrecht. Kanunnik J. G. van Schalk, Utrecht. Kanunnik II J. Koopmans, Kuilenburg. Eere-kanunnik Dr. D. A. W. H. Stoet, Ab coude. Deken Th. J. M. Knuvelder. Plebaan J. B. A. Batenburg en de pastoors der stad. Mr. W. van Basten Batenburg, oud-lid Van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Dr. W. A. Boekelman, Geneesheer-Direc- teur van het St.-Antonlusgasthute. Jhr. Mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelte- weerd, Oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal Jhr. w. E. Bosch van Oud-Amelisweerd, oud-lid van Gedeputeerde Staten. A. H. Bredero, secretaris der R. K. Raads fractie. J. H. Broekman, lid H. Hart-parochle. A. c. de Bruijn, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. R. Dreesman. O. H. J. L. Hol, Hoofdredacteur van „Het Centrum". F. W Swane, Notaris. _Dr. C. Hulgens O.F.M., Directeur R. K. Wederom zijn Alkmaars Katholieken ge tuigen geweest hoe hunner zonen voor de eerste maai een plechtig H. Misoffer aan God hebben opgedragen. En het medeleven van de parochianen met de jonge priesters bleek duidelijk uit de groote belangstelling, die er in beide pa rochiekerken voor deze heuglijke gebeurtenis bestond. De firma IJpma, Langestraat alhier, hield gisterenmiddag in den muziektuin een welgeslaagde demonstratie met gramofoon- platen-muziek. De Magna-Vox luidspreker voldeed zeer goed. De bezoekers op het terras hebben volop kunnen genieten van een zeer varieerend programma. Het behoeft wel geen betoog, dat een be zoek aan onzen prachtigen muziektuin op zichzelf reeds de moeite waard door een dergelijke muzlek-afwteseling nog be- j. langrijk aantrekkelijker wordt gemaakt. 's-Hertogenbosch P. J. C. Strik, Burgemeester van Best (N.-Br.)87874 Burgemeester van Best (N.-Br.) Tilburg R. J. de Grood, Bder- havestraat 49, Tilburg Amhem-Nijmegen J. W. H. M. Meyer, Apeldoornschew. 58, Arnhem Rotterdam H. J. Hensen, Hoflaan- 122, Rotterdam 's-Gravenhage Mr. E. P. J. Per- quin. Frankenslag 34, Den Haag Leiden A. C. van Berkel, Karne- melksloot 58, Gouda Amsterdam Chr. J. Veraart, Singel 38, Amsterdam (C.) Den Helder G. Bamhoom, Assen delft 367 A. Haarlem J. J. Brinkman, Ane- gang 19, Haarlem Middelburg G. M. Mes, Lange Delft A. 96, Middelburg Utrecht J. H. Teunissen, Dorp 88, Haarzuilens (U.) Zwolle Mr. G. R. Baron van Voorst tot Voorst, Weezenland 5, Zwolle (rekening Twentsche Bank Zwolle) Drenthe J. B. Hemel, Tuindorp 72, Coevorden Limburg K. Geelen, Tongersche- weg 7, Maastricht) Dordrecht A. J. van Rest, Voor straat 92, Poeldij k Leeuwarden Past. W. F. A. Over meer, Heeg 241 (Fr.) Sneek Groningen A. A. Hogema, Pel- sterstr. 25, Groningen De collecte voor het Tuberculosefonds ..Draagt Elkanders Lasten”, Zaterdag j.l. ge houden, bracht op bruto f 340.50; netto f 295 32. Dezer dagen zullen op de postkantoren vijftien nieuwe geïllustreerde briefkaarten verkrijgbaar worden gesteld, welke van de bestaande geïllustreerde briefkaarten in h ofdzaak verschillen, doordat zU geen re producties van teekeningen, maar van fotografieën zullen dragen. Aan de «adreszijde zijn de kaarten voor zien van een zegelafdruk van 7J4 cent. De dat voor de reproductie sell geen Kosten Het défilé. Eenige uren voor het vastgestelde uur zag men reeds groepen deelnemers aan den tocht zich naar bepaalde punten der stad begeven, om dan gezamenlijk naar het sportterrein aan de Willem Barentzstraat, nabij de Biltstraat te trekken. Vanzelfsprekend vorderde de samenstel- 1’ 'g tot een groote groep voor zulk een menigte nogal eenigen tijd en ook moeite, doch vrijwel op tijd, nJ. 4 uur, zette deze kilometerslange stoet zich in beweging. Vooraan liepen deputaties van leerlingen uit de hoogste klassen van elke katholieke school. Hierna volgden de jeugdvereenigin- gen, patronaten en vervolgens de sociale vereenigingen. sportvereenigingen, congre gaties en religieuze vereenigingen. Honder den vaandels, vlaggen en banieren, van de oude kerkvaandels tot de modernste vlag gen toe, gaven kleur en fleur aan dezen .optocht, waarbij een tiental muziekkorpsen zlfli voortdurend lieten hooren. Voor het verkeer waren door de politie bijzondere maatregelen genomen, vooral ook in de Jjfroemde lindenlaan, welke de Utrechtenaren de Maliebaan heeten, al waar de belangstelling vanzelfsprekend enorm was, vooral ter hoogte van het Aartsbisschoppelijk paleis. Zoodra de kop van den stoet bjj de hui- zinge van Mgr. was aangekomen, alwaar de vereenigde zangers der Utrechtsche kerk koren waren opgesteld, werd onder leiding van den heer C. Hermans, directeur par. koor der H. Hartkerk, gezongen .Bacerdos et Pontifex", 4-stemmlg mannenkoor, als mede „Exultabo” (introïtus St. Bonifacius- feest) eveneens voor 4-stemmig mannen koor, beide composities van den dirigent, alsmede het „Tu es Petrus" van Haller, met koperbegeleiding. Mgr. Jansen, die op een met palmen ver sierd bordes had plaats genomen te middi-n van tal van geestelijke en wc:. jxe auto riteiten. sloeg met groote belangstelling h't voorbijtrekken van den stoet gade, hetwelk anderhalf uur duurde. Aan het slot zongen de zangers een gele genheidslied van Theo Smit, „Benedicamus Domino”, met begeleiding voor harmonie, onder leiding van den componist zei ven. De regeling was in goede handen, waarbij zoowel de politie als de R. K. Padvinders goede diensten bewezen. Ook het prachtig zomerweer liet zich niet onbetuigd. Vtreclrt. Vf. H. J. Smulders. van Spanje, Lid van de Ged. 16 Juni Ten einde bij jonge menschen liefde voor de natuur aan te kweeken, besloot de af deeling Alkmaar en Omstreken van de Ne- derlandsche Vereeniglng tot Bescherming van Dieren, een fotowedstrijd van in het wild levende dieren te organiseeren. Al zwervende langs bosch. weide en strand kunnen zij, gewapend met hun camera tal rijke aardige natuurtafereeltjes, zooals meeu wen aan het strand, reigers aan de sloot kant. konijnen in de duinen, vastleggen. Daarbij dient evenwel in het oog gehouden te worden, dat niet in 'de nabijheid van nesten gekiekt mag worden, zulks om de dieren niet te verontrusten. Zes prijzen worden uitgeloofd: een ver- grootingsapparaat (voor dit doel welwillend door de firma v. d. Horst, fotohandel, Lan gestraat 21. alhier, ter beschikking gesteld) en vijf boeken. De foto’s zullen door onderstaande com- 'tntesie hoofdzakelijk vanuit natuur-hteto- rtech oogpunt beoordeeld worden. Men zal minder op groote foto-technteche vaardig heid letten. Het aantal, dat ieder Inzenden mag, is onbeperkt. Bij de foto’s behooren de negatieven ter inzage gezonden te worden. De foto's blijven het eigendom van de vereeniglng; de negatieven zullen teruggege ven worden. By de inzendingen gelieve men in een ge sloten enveloppe naam, adres en leeftijd van den Inzender op te geven en achter op de foto alleen den naam van het onderwerp te vermelden. Wij hopen, dat vele jongelui hieraan zul len deelnemen en ons zullen toonen hoe rijk en mooi het dierenleven in de natuur is. Inzendingen worden gaarne ingewacht bij 87, Kerkmuziekschool. Prof. Dr. R. Ligtenberg. O. F. M. A. v. d. Meys, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Prof. Dr. A. K. M. Noyons. A. j. b. Oomen, Tfoorzitter RK Raads fractie. P- P.ov. d. Pluym. Prof. Dr. W. P. J. Pompe. Prof. Dr. F. M J. A. Roéls. Prof. Dr. J. Schmutzer Jhr. Mr. C. A. J. van Sasse van Ysselt, Ridder in de Souvereine Orde van Malta. ^A. H. Smulders, Wethouder der Gemeente w.h; O. H. J. No. 5 Staten der provincie Utrecht. Dr. Th. Strengere. P. Twaalfhoven. H. P. A. de Vink, lid v. h. Kerkbestuur der H. Hart-parochle. Mr. H v. Wagenlngen, lid van het Kerk bestuur der H. Hart-parochle. Prof. Dr. H. J. M Weve. Mr. A. I. M Baron van Wijnbergen, lid 7*n de Tweede Kamer der Staten-Generaal. H- A. Bekker, wethouder der gemeente Vtrecht. De voorzitter der Ned. Katholiekendagen Mr. A. I. M. Baron v. Wijnbergen kreeg hierna gelegenheid tot het uitspreken van de feestrede, welke meerdere malen door leven dige instemming der aanwezigen werd on derbroken. Feestrede Baron van Wijnbergen In den aanvang zijner rede herinnerde deze spr. aan het jaar 1853, dat de Kerkeljjke Hle- rachie werd hersteld. Had de Katholieke Kerk hier te lande zoo langen tijd een kwijnend oestaan geleden, wat eenmaal door St. Willebrordus was gebracht geworden was bewaard gebleven. Dankbaar erkend de groote. nooit genoeg te waardeeren ver diensten van de ry der bisschoppen, die u zjjn voorgegaan, is het toch plichtmatig in deze officieele bijeenkomst een bijzonder woord van eerbiedige hulde en diepgevoel- den dank te brengen aan hem, die op 18 November jX ons ontvallen te, n.L Henrlcus van de Wetering z. g. Hierna ging spr. in breede lijnen na het geen onder de leiding der bisschoppen voor de Roomsch Kath. Kerk tot stand kwam, op het terrein van het onderwijs waarbij spr. memoreerde de stichting van de R. K. Uni- vereiteit en de R. K. Handelshoogeschool. Spr. richtte zich daarna persoonlijk tot Mgr. Jansen. Zeker Monseigneur, uit al het zooeven door mij gezegde zal u wel duidelijk gebleken zjjn, dat veel van den Aarstblsschop gaat worden verwacht, ja alles wijst er op. dat de toekomst nog zwaarder eteeben gaat stellen. Veel wordt verwacht, doch ook in het verleden ligt de waarborg, dat de nieuwe taak voortreffelijk zal worden rol- bracht. Vervolgens memoreerde spr., dat Mgr. Jansen voor het Aartsbisdom geen onbekende is. Wanneer op 17 Dec. 1880 Dr. Schaepman in deze zelfde zaal met fierheid mocht ver klaren: „Het Katholiek Nederland heeft getoond één te zijn met zijn bisschoppen”, <tan mogen wjj met niet minder fierheid verklaren, dat datzelfde woord op den d?g van heden nog ten volle waarheid bevat By den aanvang van uw verheven taak komen aanstonds de katholieken de stad Utrecht, om u te betuigen hun welgemeende hulde, hun grooten eerbied, hun harteiyke liefde en aanhankeiykheid, om u de ver zekering te geven van hun klnderiyke volg zaamheid en gehoorzaamheid, om u plech tig te beloven hun gebed voor uw persoon en uw werk. Geestdriftige toejuichingen. Het Utrechtsch Stedelyk Orkest speelde nu het le deel van de bekende serenade van W. A. Mozart. Toespraak Mgr. J. H. G. Jansen. Onder stormachtig applaus, dat weldra In een ovatie overging, betrad de nieuwe Aartsbisschop het spreekgestoelte, om een toespraak te houden. Alvorens een woord van dank te spreken voor de huldiging van dezen dag. richtte spr. zich allereerst tot den Commissaris der Koningin van dit gewest en tot den Burgemeester van de oude bisschopsstad. Vervolgens werd door Mgr dank gebracht aan den spr. van de zen avond, die(de zware taak van den bis- schop voor oogen heeft gehouden. Wijders dankte Mgr het Comité van Uitvoering en het Huldigingscomlté, het Koorcomlté en de R.K. Kerkkoren, in én woord allen, die vandaag de hitte van den dag gedragen hebben om hem te huldigen. Ge hebt wél gedaan, aldus vervolgde Mgr., en juist om dat het een goede daad was, heb ik toege- stemd. Ik zelf echter verdien die hulde niet. Op den dag myner wijding hoorde ik de stem mijner aardsche moeder, welke sprak: „Zoon, zorg dat ge niet hoovaardig wordt.” En al had ik die niet gehoord, dan was er nog eene andere moeder, n.l. de H. Kerk, die my in den canon der H. Mis doet bid den. voor my onwaardlgen dienaar Gods. Als gy my nu huldigt, aldus de Aarts bisschop, moet ge wel bedenken, dat alles wat in my onvolkomen, onvolmaakt on waardig te, van m y te en alles wat schoon, verheven en groot te van God te. Onder die conditie heb ik uwe huldiging gaarne aanvaard, omdat hierdoor hulde is gebracht aan God, aan wien alle hulde toekomt Vervolgens herinnerde spreker aan het défilé van dezen middag welke geen meting van getalssterkte of van zedeiyke kracht was, doch een^ spontane uiting van Katho liek voelen en medeleven met den priester en met den bteschop in het byzonder. Ook dank voor de gebeden en offeranden van priesters en geloovlfgen. En nu ga ik met moed het bestuur aan vaarden, hoe zwaar de taak ook moge zyn. In stilte heb ik de bede van St. Martinus herhaald: Myn God, indien ge my noodig hebt, dan weiger ik den arbeid niet, en ga met moed aan het stuur zitten van Utrechts kerke, omdat ik weet dat my steun geworden is van bisschoppen en ge- loovigen. De Aartsbisschop herinnerde hier- by aan de harteiyke ontvangst welke hij na zyn benoeming van de andere bisschop pen heeft mogen ondervinden, ofschoon zy oudër in waardigheid en wijsheid waren, zy hebben my als hun meerdere in hun mid den opgenomen. Het schip der kerke ga ik thans besturen, een open oog hebbend voor de nooden van dezen tijd, opdat het niet stranden zal op de verborgen klippen. Met moed vooruit omdat ik rekenen kan pp vrome priesters en een geloovige beman ning. Vervolgens herinnerde spr. aan zijn de vies: „In God heb ik myn hoop verankerd.” Toen ik met myn gezalfde hoofd neder- knielde voor den consecrator en hy Zyne zegening af smeek te. werd ik getroffen door deze woorden: „Hy, die het wagen zal u te vervloeken, hy zy vervloekt.” Myn God. zoo oad ik, dat toch niemand mij ooit vervloeke.” Dat hy echter, die U zal zegenen, met ze geningen overladen zal worden. Gods ryk- ste zegen zal over u nederdalen, die den gezalfde des Heeren hebt gehuldigd. In de 8L Lanrentiuskerk, die op keurige en stichtende wyze was ver sierd. werd door den Weleerw. Heer Th. Dekker zyn eerste plechtige H. Mis opge dragen. Reeds te kwart over 10 was de kerk geheel gevuld met geloovigen, terwyi zich op het kerkplein eveneens een groot aantal paro chianen hadden opgesteld. Onder klaroengesenal en van kleine bruidjes trad de Neomist, voor afgegaan door de hem assisteerende geeste lijken de kerk binnen, onder de machtige to nen van het zoo spontaan gezongen „Veni Creator” van Eppink. De Neomist werd geassisteerd door Weleerw. Heer L. Simon als diaken, kape laan J. de Wit als sub-diaken, Hoogeerw. Heer Deken als presbyter-asstetens. terwyi kapelaan J. Lips als ceremoniarius fun geerde Door het knapen- en mannenkoor, werd onder leiding van den heer Klooster, de Mis sa ..Regina Martyrum” van L. Refige uitge voerd. Het orgel werd bespeeld door den or ganist der St Laurentiuskerk, den heer Kle- bert. Onder de H. Mis werd door den Hoogeerw. Heer Deken de feestpredikatie geho'iden. De gewyde spr. had tot tekst gekozen, de volgende zinsnede uit de brief van St. Pau lus aan de Hebreeën, hoofdstuk 5, vrrs. 1. „Iedere priester wordt uit de menschen ge nomen en in plaats van de menschen aange steld voor den eeredienst voor God, om ga ven en offers voor de zonden op te dragen.” De Hoogeerw. spr. schetste, aan de hand van die woorden Gods goedheid en liefde. In het byzonder vestigde de gewyde spr. de aandacht op de macht en de verhevenheid van het Priesterschap, doch liet niet na. in zeer Juist gekozen woorden, de verantwoor- deiykheld van dit schoone ambt naar voren te brengen. Deken Rengs vroeg tenslotte dringend al ler gebed, omdat iedere priester uit de men schen gekozen, zelf, ondanks alles, toch mensch is en blyft. Tydens het communiceeren werd door het koor het „Adoro te” van Jansen, voor stemmig gemengd koor en voor den zegen het „Tantum Ergo” van Gruber, eveneens voor 4 stemmig gemengd koor uitgevoerd. Na de H. Mis werd door 3 neven en 1 broer van den Neomist de „Priesterglorie” van Dobbelsteen ten grhoore gebracht, waarna deze zoo indrukwekkende plechtig heid was afgeioopen. Te ongeveer 1 uur werd door ..St. I die by zulke gelegenheden nooit ontbreekt, den Eerw. Neomist in de pastorie van de St. Laurentiuskerk een serenade gebracht. Des avonds werd door den Neomist, ge assisteerd door de WelEerw. Heeren Velze- boer en de Wit, terwyi kapelaan J. Lips als ceremonlaris fungeerde, het Lof gecele breerd, waarby wederom vele parochianen tegenwoordig waren. In de St. Dominicus-kerk Hedenmorgen om 9 uur droeg in de St. Dominicus-kerk de Weleerw. Heer Lambert Simon zyn Plechtige Eerste H. Mis op. De kerk was nagenoeg geheel met geloo vigen gevuld, toen de neomist aan den in gang der kerk werd afgehaald door de dienstdoende geesteiykheld. Vooraf ging het kruis, door lichtdragende acolythen geflan keerd; daarna volgde een achttal bruidjes waarachter de Hoogeerw. Deken E. P. Rengs volgde, vervolgens de neomist met de assisteerende geesteiykheid. Onder het binnentreden in de kerk werd door de geloovigen met orgelbegeleiding een feestlied ter verwelkoming gezongen. Het Hoogaltaar was feesteiyk met bloemen en waslicht versierd; vanuit den koepel hin gen draperieën neerhangende in de stads kleuren. byeenkomende onder een schild, de symbolen van het priesterschap, kelk, stool en missaal vooratellende. Onder de draperie waren op een schild de tekstwoorden aangebracht „Gy z()t priester in eeuwigheid”. Nadat het Gregoriaansche Veni Creator gezongen was,nam de H Mis, waaronder het Allerheiligste was uitgesteld, een aan vang. De Neomist werd by het H. Misoffer geassisteerd door den Weleerw. heer Th. Dekker, klasgenoot van den neomist, als diaken, door den Weleerw Pater B. A. Sie mens, als subdiaken en door den Zeereerw. Pastoor H. J. Mickllnghoff als presbyter as- sistens. In het priesterkoor had de Hoog eerw. Heer Deken E. P. Rengs plaatsgeno men. Het koor zong, onder leiding van den heer Joh. Kuiper, en met orgelbegeleiding van den heer B. van Langen, de 4-stemmige Missa in honorem Sti. Frederic! van Jos. Gruber. Na Evangelie betrad de Z. E. Heer G. P. J. v. d. Burg. Directeur der Eerw. Zusters Ursulinen te Bergen, den preekstoel tot het houden van de feestpredikatie, waarvoor de gewijde redenaar tot tekst gekozen had de woorden uit het Joannes-Evangelie„Sicut misit ma Pater, et ego mitto Vos, Zoo als de Vader my gezonden heeft, zoo zend ook ik u.” Naar aanleiding van de passage in het Evangelie, waarin verhaald wordt van den jongeling, die aan Jezus vroeg, wet hy doen moest om zalig te worden, verklaarde spr. de beteekenis van de roeping tot het pries terschap. Jezus ziet de ziel en de ziel ver staat dien blik; de ziel, die den van liefde getuigenden blik van Christus verstaat, is geroepen tot het priesterschap. Hierna weidde spr. uit over de heeriyke plechtigheid van de H. prlesterwyding. waardoor er een verandering plaats vindt in den jongen leviet, wiens handen zoo ge maakt worden, dat alles, wat zy zegenen, ook gezegend zal zyn; wiens mond macht hebbend zal kunnen spreken; door deze wyding wordt de vriend van Jezus een an dere Christus. Uitvoerig schetste de gewyde redenaar de moeiiyke, doch tevens verheven taak van den priester en de rol, die de priester in het leven van den mensch speelt, vanaf zyij geboorte tot aan zyn dood. Daarom is het de plicht van de geloovigen om te bidden voor goede priesters en voor nieuwe pries terroepingen. In pakkende bewoordingen schilderde spr. de groote vreugde van de gelukkige moeder van den jongen neomist, waarna spr. de moeders vooral aanspoorde te bidden voor priesterroepingen. Om 7 uur vanavond wordt door den neo mist een plechtig Lof gecelebreerd, waar onder door het zangkoor de priestercantatc van Dobbelsteen ten gehoore zal worden gebracht. Om kwart over acht sal St. Louis een serenade brengen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11