Voor den Alkmaarschen Kantonrechter DE CRISIS DER FRANSCH-ITALIAANSCHE KWESTIE Een oplossing hoogst noodzakelijk (Van onzen Romeinschen correspond ent) De Tweede Kamer Vad Dreigend conflict bij Philips De rede van den heer Knuvelder Nede BINNENLANDSCH NIEUWS RECHTSZAKEN Tegen de winkelsluiting Protest vergadering te ’s-Gravenhage Vau het examen uitgesloten Versch brood aan het ontbijt! Gift van H. M. de Koningin De rijksmiddelen in Mei Grootere opbrengst NIJVERHEID Congres van den Brandweerbond HANDEL EN Wijziging der Octrooiwet voorgesteld Veiligheidsvoorschriften Inzake acetyleentoesteilen te directeur-generaal van Arbeid, IJ. een De nog lang niet op De Nederlandsche afvaardiging die feitelijk befce- sake de Snelheidsovertreding. van onzer brachten ia omdat hjj op Ti Zutptu deae kragen; en 11.500 465 16.829’ 1.835 moesten materieele peil 9.795 millloen 493 mlUlen 856 millloen 3.658 millloen toonde ook Inderdaad direct bedoeld docu ment, waarop de heer K. van rechtsver volging werd ontslagen. Publicatie van het verhandelde De publicatie in brochurevorm van de rede, die de heer Knuvelder op de Amersioortsche bijeenkomst hield welker besprekingen een volstrekt vertrouwelljk karakter aroegen is bulten medeweten en tegen den zin van den betrokkene geschied. De vraag, of de oorspronkelijke publicatie van een en ander In het tijdschrflt „Roe ping” geschiedde in overleg- met het bestuur der Hath. Staatspartij, zal hopelijk wel be vestigend kunnen worden beantwoord. Te bjj he verdro °P van Te 7 ken d< Te 1 onbew, verdro Gis een i Duits van mobil In mijnv twee uitwe overg Aan werd f Naarst deze s het ig sterdai de pol Zon uit H statie tunne zijn d weest, den Nadat le< id, overgt tot tM Naai tanksc Petrol, ..East in aai tankbc bekent dam” niet vi het sc riteitei sterda sterda Gi seg jelui Uriel en e tend jam1 jood over! Sacr Be den de d De bedlf volgt de b gekoi De kend boom te R stlge De zijn Ung De uitstc zlekei Zijl De Te I Jarigei V. d. leidde, •ing e< staaldi Te der gt dat hi mo- otn het nog te vinden, scheen te bestaan. En zoo is Italië en De economische chaos in Italië De oorlog kostte Italië 652 duizend doo ien dat is bijna 12 pct. van de gemobi- llseerden, en dus het waardevolste deel der bevolking; en 458 duizend verminkten met recht op pensioen. »- De materieele verliezen bedroegen: Globale kosten van den oorlog 229.000 miljoen Verwoesting v. privaat bezit Verwoesting van staatsbezit Verloren handelsschepen met lading 'ndirecte verliezen op zee De ontsnapte kettingalaaf. De 54-jarige heer P. J. S., rentenier te Heiloo is in het niet bepaald benijdbaar be zit van een Hinken Dultschen herdershond, die zich geen onverdeeld gunstige reputatie heeft gevestigd en dus was veroordeeld te worden vastgelegd. De kettingganger wist echter op 17 Februari te ontsnappen en werd aangetroffen op het erf van den heer Muys, tot diens grooten schrik en bezorgdheid voor de bedreigde rust van zijn schapen. De heer Kantonrechter, die geen gelegen heid laat voorbijgaan zjjn mindere sympa thie voor de wat al te levenslustige her dershonden kenbaar te maken, adviseerde den heer 8ch. het gevaarlijke beestje maar zoo gauw mogelijk op te ruimen en veroor deelde den heer S., die Inmiddels het dier reeds te koop heeft gepresenteerd, tot f 4 boete of 4 dagen. 300 werd verleend bjj een brand in de boerderij op Het Loo. Schermer, waarin werd medegedeeld, dat verdachte in die gemeente gunstig bekend stond. Met deze voor den verdachte vodtdeellge verklaring van den burgemeester werd dan ook wel rekening gehouden, doch het feit bewezen geacht zijnde, de delinquent ver oordeeld tot 7 boete of 7 dagen hech- tente. De rijksbemlddelaar. mr. Aalberse, heeft de partijen, welke betrokken zijn bij het dreigende conflict aan de glasfabrieken van Philips te Eindhoven opgeroepen tot een conferentie op Donderdag a.s. des namiddags te ’s-Oravenhage. Itallaansche eischen en spraken Openbare weg ongeschikt verklaard als voetbalveld. De 16-jarige jongeheer Petrus T. te Eg- mond-Blnnen die zich met eenige andere kameraden had schuldig gemaakt aan het voortschoppen van een voorwerp, werd ver oordeeld tot 4 boete of 4 dagen tucht school. Zjjn medespelers werd natuurlijk van hetzelfde laken een pak aangemeten. De van gres te Luik, Brussel en Antwei voorzitterschap van kolonel Puderoux, mandant van de PariJ.-che pompiers. Nederland wordt aldaar vertegenwoordigd door de heeren mr. J. Dijckmeester, burge meester van Zutphen, voorzitter van den K. N. B., Gordijn en Vleming. commandanten van de brandweer resp. te Amsterdam en te Utrecht. - In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zutphen deelde de wethouder van onderwijs mede, dat zes can- didaten zjjn uitgesloten van het eindexamen van de Handelsdagschool, omdat zij zich in het bezit hadden weten te stellen van de examenopgaven met behulp, van een druk kersmaatje van de drukkerij, waar de op gaven werden gedrukt. Internationale Brandweerbond houdt 17 tot 20 dezer zijn driejaarlij^sch con- ■rjSen, onder com- Na weer een andere hslsiniwita*8 De autobusondernemer Jan K„ uit Gr. Schenner, die misschien als Groot Scher- meriaan te de Rijp niet op overmaat van populariteit kan roemen, was aldaar op 9 Mei gecalanceerd, omdat zjjn chauffeur niet in het bezit bleek te zbn van een be hoorlijke arbeidsregeling. De heer K er kende in dit geval het ten laste gelegde en gaf daaromtrent een nadere toelichting. De heer K. werd veroordeeld tot f 2 boete, die hjj grootendeels kon voldoen uit bet ho norarium als deskundige genoten. Een oproeping, digend was. De heer Krjjnsen B., uitvoerder te Schie dam, had op zijn motor te Broek op Lan- gendjjk den maximum snelheid overtreden. Hij stond daarvoor nu terecht en was in persoon verschenen, om te protesteeren te gen de oproeping, waarop ook stond ver meld, dat hjj zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg had bevonden. De verbalisant had namelijk ver zuimd op het passepartout oproepingsbrief je, deze clausule door te halen. De heer B. werd dan ook dadelijk gerehabiliteerd, en voor dit compromitterende feit vrijgespro ken en veroordeeld tot f 4 boete of 4 dagen ter Links van den weg gescharreld, gelukkige bezitter van een tamelijk bejaard fordje. die later bleek te zjjn de heer KI. K. ingezetene van Bree zand be vond zich op 4 Mei te Alkmaar op het Scharloo, alwaar hjj blijkbaar onweerstaan baar werd aangetrokken door den linker kant van den weg. tot ergernis en nadeel van den heer P. Vink koopman te Alkmaar, die kwam aanreden en zich stipt houdende aan de regels van het verkeer, door den onhandlgen automobilist werd aangereden. Een ter plaatse aankomende verkeersagent maakte op verzoek van den heer Vink, die ontstemd was omdat de fordrjjder van die aanrijding absoluut geen notitie nam. pro- ces-verbaal op, met gevolg dat de heer K. hqflen werd veroordeeld tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis, benevens f 12 schade vergoeding aan den heer Vink. Een particuliere vrachtauto geen openbaar vervoermiddel. De heer Jan de Smit, groentenhandelaar te Velsen te ontslagen van alle rechtsver volging wegens het vervoer van meer dan 8 personen in een daarvoor niet goedgekeur de vrachtauto. Overwogen werd o.m. dat het hier niet betrof een openbaar middel van vervoer. Een zaak, die pooten stond. De dag van de Alkmaarsche motorraces, op 21 April, heeft stof opgeleverd voor tal rijke aanrijdingen en verkeersovertredingen van min of meer emstigen aard. Zoo stond dan heden terecht de 37-jarige heer J. W. B.. koopman te Uitgeest, omdat hij op ge- melden datum te Heiloo uit de z.g. Kulllaan den Rijksstraatweg met zjjn nieuwe Ford oprijdende, niet behoorlijk de voorkeur had gegeven aan een automobilist uit den Hel der, den heer P. J. M. van der Made, die met echtgenoote, vader en kind, eveneens in een nieuw model Ford gezeten, vanaf Heiloo geheel rechts van den weg naderde. Door de manoeuvre van den heer B. had een aanrijding plaats en ontving de auto van den heer uit den Helder een heftlgen schok, waardoor zijn zoontje met het hoofd door de voorruit vloog en zoodanig bloe dend werd verwond, dat heelkundige hulp, te Heiloo door een plaatselijken geneesheer verstrekt, noodig was. Volgens opgaaf van den heer v. d M. be droeg de toegebrachte schade f 64. De verklaringen van den heer v. d. Ma de en diens echtgenoote, klopten echter in geene deele met het verweer van den heer B., aan wlen de schuld van de aanrijding was ten laste gelegd en wlen werd verwe ten. dat hij den heer v. d. Made, die van rechts voorbij kwam, niet had laten voor gaan. De heer B. daarentegen beweerde, en deze bewering werd door 3 getuigen a dé charge uit Uitgeest bevestigd, dat B. den straatweg opreed, nog wel op 200 Meter af stand bevond, zoodat B. meende niet ver plicht te zijn op een auto, die zich nog op zoo’n afstand bevond, te moeten wachten. De heer v. d. M. en diens echtgenoote verklaarden daarentegen, dat zeer langzaam was gereden en voortdurend signaal was ge geven. De heer Jan Kieft, autobusondernemer uit Groot-Schermer. die zich wegens 'n paar onbeduidende overtredingen had te verant woorden en zich op de publieke tribune be vond, werd aangezocht als deskundige zijn meening te zeggen. Vergezeld van den amb tenaar nam hij daarop de op het Singel staande Ford-Sedan van den heer B. in oogenschouw en verklaarde na bezichtiging van het beschadigde voorspatbord als zijn opinie, dat de heer B. de schuld droeg van de aanrijding. Evenwel werd het noodig ge oordeeld, om nog meer getuigen op te roe pen en zullen alsnog worden gedagvaard Majoor Steen uit Heiloo, zekeren heer Bak ker, wonende Boezemsingel te Alkmaar, de heer Folkert gepenslonneerd schipper der Marine te Heiloo en de heer van der Ma de Senior, die momenteel door ziekte ver hinderd was. De zaak werd te dien einde voor onbepaakien tijd aangehouden. By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de artikelen 35, 47 en 49 der Octrooiwet. Voorgesteld wordt den duur van geldigheid der verleende octrooien van 15 jaar te ver lengen tot 18 jaar. terwijl voor elke 3 nieuwe jaren een jaarcijns van 160 veAchuldtgd zal zijn. Voorts wordt voorgesteld den termijn van uitstel Inzake van verval van een octrooi wegens niet betaling der In de artikelen 12 en 35 der wet genoemde bedragen te verlengen van 3 tot 6 maanden. Ten'.slotte bevat het ontwerp een bepa ling waardoor zij, wier octrooien op het tijd stip van inwerkingtreding der wet wegens verloop van 15 .aren zijn vervallen. In de ge legenheid worden gesteld mede van de ver lenging profijt te trekken, zulks onder voor behoud van de rechten, welke derden inmid dels te goeder trouw mochten hebben ver kregen. 1930 (steun deelneming van den landbouw aan de in 1930 te Antwerpen te houden wereld tentoonstelling) subsidie bacon-contróle-ver- eeniglng; kosten proefneming gezlnspersoons- kaartenstelseloverneming van landgoederen enz., goedkeuring van het op 21 Juni 1926 te Parijs gesloten Internationaal Banltalr- verdrag; goedkeuring van het 31 Dec. 1929 te 's-Gravenhage gesloten Luchtvaartverdrag NederlandOostenrijk; goedkeuring van het 31 Mei 1929 te Londen gesloten Intern, ver drag voor de beveiliging van menschenlevens op zee; idem van het 30 Mei 1929 tusschen Nederland en Bolivia gesloten handelsver- drag. In den Dierentuin te 's-Gravenhage te een vergadering tegen de Winkelsluitingswet, uit gaande van de gezamenlijke organisaties van winkeliers In koekr, banket-, chocolade en suikerwerken e.a., gehouden. Zij werd bijge woond O.a. door da Eerste-Kamerleden mr. H. Smeenge en 8. van den Bergh. Een resolutie werd aangenomen, waarin aan de Eerste Kamer verwerping der wet gevraagd wordt. *n Autobnsondememing garandeert ook al geen volmaakt aardsch geluk. De 39-jarige Jan K. uit Groot Schermer, even te voren tot deskundige gepromoveerd, was nu weer teruggesteld tot de meer ne derige positie van verdachte^ i—J—l 9 Met1 te de Rijp met een autobus op een 3e klas weg had doen rijden die voor het gebruik van daarvoor niet goedgekeurde bus sen was afgesloten. Volgens den heer K. was de bekeuring t gevolg der overdreven activi teit van een zoon der burgemeesters, die den veldwachter op hem had afgestuurd. Zijn eigen bussen waren op gezegden datum onklaar en om den dienst te kunnen voort zetten. had hij een bus geleend van den heer Slotemaker. die echter In het bezit te van een officieele ontheffing. Deze beer Zitting van Vrijdag 13 Juni. Het contact met den Kantonrechter in het voordeel van verdachte ver broken. De heer O. van L., chauffeur te Alkmaar, aan wlen ten laste was gelegd aanrijding op de Bierkade van <fen wielrijder, den heer Ambagtsheer, waardoor deze een ander bejaard wielrijder, den heer v. Marleveldt, in de volle beteekenis van het woord in ,.de wielen reed", waardoor deze heer tegen een auto opviel en zich aan de hand ver wondde, werd heden na de voortgezette be handeling. waarin geen nieuwe getuigen konden worden voorgebracht, op requisitoir den heer ambtenaar vrijgesproken. Tegen 24 Juni bijeengeroepen De Tweede Kamer te In openbare vergade ring bijeengeroepen op Dinsdag 24 Juni aa. des middags te 1 uur. Aan de orde te: mededeeling van een be sluit der centrale afdeeling omtrent afdee- llngsonderzoek. Voorts zal de voorzitter voorstellen om aan de orde te stellen voor een op Woensdag 25 Juni te 1 uur te houden openbare vergadering de «wetsontwerpen: regeling van het toege past natuur-wetenschappelijk onderzoek; wü- Totaal 19.702 millloen Commentaar te natuurlijk overbodig- 50 pet. voor de behoeften van leger en vloot, 25 pet. voor de staatsschuld, en 20 pet. voor de werkelijke belangen van het land brand merken deze begroeting. Rechts heeft het voorkeursrecht. De 24-jarige vrachtrijder en chauffeur, de heer Jac. B. uit Egmond a. d. Hoef, verzuimde op 24 Maart op den Geester- singel te Alkmaar rijdend met zijn vracht auto een tweetal van rechts uit de Stuart- straat komende wielrijders de voorkeur, dat het van rechts komend verkeer op kruis punten geniet, te schenken, waardoor een aanrijding plaats greep, hij In overtreding kwam en ondanks zijn ontkenning werd veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen. Totaal 259 629 miljoen Dit bedrag van bijna 260 miljard Lire be- eekent ruim de helft van heel het Ita- aaansch nationaal bezit. Natuurlijk zijn de Duitsche schadeloosstellingen In dit ontzag lijk verlies op ruime wijze te gemoet ge komen. Dit neemt echter niet weg, dat Duitschland tot aan bet begin van dit jaar op dgn cent af betaalde, wat Italië schuldig is aan Amerika en Engeland. Pas na de conferentie van Den Haag neemt Frankrijk genoegen met twee procenten minder ten gunste van Italië, dat daardoor de eerste 37 jaren rond drie miljard Lire per jaar zal overhouden. Hierdoor te evenwel alleen de buitenland- sche schuld geregeld. Rest nog altijd de blmzenlandscbe schuld, welke iets minder dan 90 miljard bedraagt. Dit geld te opge slokt door den oorlog en dus voor goed ver dwenen. De staat heeft bet niet meer en kan het dus ook niet teruggeven aan zijn reeds te veel verarmde volk. Men behoeft alleen maar na te rekenen, dat deze 90 miljard onttrokken zijn aan een nationaal bezit, dat op ten hoogste 500 miljard ge schat mag worden, om aan te voelen, hoe zwaar handel en industrie gedrukt worden door wat Mussolini typisch „onze finan- cleele doode hand” noemde. Het ontredderde Italië had zijn taak ver richt, maar kreeg slechts een kleine ver goeding op zijn onkostenrekenlng en heele- maal geen loon. Het gebied, waar het grondstoffen voor /ijn industrie hoopte te ▼inden, de vruchtbare akkers, waarop het zijn landbouw wilde ontwikkelen, zag het toegedeeld aan anderen. Op dat moment greep het jonge, krach tige. maar overmoedige en ervaringlooze fascisme in. Of dit een zegen was of een ramp, zal de geschiedenis uitmaken. Vast staat, dat Italië zonder Mussolini tot een nietigen Balkanstaat vervallen zou zijn, en onder de leiding van den duce een mogend heid geworden la Wat beter la blyve een kwestie van opvatting. Maar hierover zijn voor- en tegenstan ders het tamelijk eens: het experiment te zeker onder de huidige omstandigheden to duurt Mussolini heeft de natuur willen dwin gen Woestenijen en moerassen moesten omgevormd in vruchtbaar bouwland. Kale bergwanden moesten met bosschen bedekt Rivieren moesten bevaarbaar gemaakt, irrl- - ën communlcatie-kanalen gegraven Handel en Industrie kregen een wegennet. De verkeersmiddelen Het bestuur van het Eerste Apeldoornscbe Vrijwillige Brandweercorps ontving namens de koningin een dankbetuiging en een gift van f 300 voor de hulp, welke verleden week Heerenhoedjes in A&tnaar gekocht en de noodlottige gevolgen van dit zakenreisje. Volgens lastgeving van den magistraat werd voortgezet de behandeling van de zaak contra den timmerman Dirk K uit Noord- en Zuid-Schermer, die op 3 Mei te Alkmaar eenige hoeden had gekocht ter completeerlng van zijn toiletartikelen en laat in den nacht met een proces-verbaal wegens wielrijden In kennelijken staat van dronkenschap was thuisgekomen. Gehoord werd brigadier Tatema. die zijn proces-verbaal bevestigde en nader toelicht te. Verbalisant verklaarde reeds in de verte te hebben waargenomen, dat een wielrij der in de meest fantastische slingeringen langs den weg reed, wat zichtbaar was aan de brandende lantaarn. Deze slingeraar bleek, nadat hij was af gestapt, bedoelde heer Dirk K. te zijn geweest. Toen hij weer weg wilde rijden, tuimelde hij wel 4 4 5 maal omver, eer het hem gelukte, weer op het zadel te komen. De brigadier hield dan ook pertinent vol, dat verdachte „kaggel” was geweest. De heer Dirk K bleef echter krachtig zoowel dronkenschap als het slingerend wielrijden ontkennen dat den brigadier was toegeschenen als de bewegingen van een ge- illumineerden boa constrictor. Een feit was het. dat hij zijn bril, die in een café, ten gevolge van een verder niet toegelicht „mis verstand”. wis stukgeslagen, had gebroken, waardoor het zien op den weg hem moei lijk was gevallen. De brigadier had heele- maal van die dronkenschap geen gewag ge maakt. De heer K. legde een certificaat over van den burgemeester van Z. en N.- Ten Invloed verdrag aan Italië stoffen vinden kon voor zijn Industrie en zijn landbouw kon uitbreiden. Intusschen kreeg het noch industrie-gebieden, noch koloniën. De eerste gingen aan Frankrijk dat, samen met het onder hoogspanning werkende Duitschland, de Itallaansche industrie redu- beetde tot wat hoogst noodig te om 't met tolmuren afgesloten eigen land te voorzien. De Itclonlën gingen aan Frankrijk en En geland. wat de grootste tegenslag was, om dat Italië zijn koloniaal gebied heel anders bekijkt dan andere staten. Het wil namelijk niet alleen afzetgebied-over-zee en ver hoogde productie in het moederland, maar poogt van zijn koloniën voornamelijk sup plementen van het eigen land te maken, waaruit de inboorlingen verdreven worden en waarin men de overbodige eigen bevol king Importeert. In Tripoli bijvoorbeeld wor den de inboorlingen almaar verder het bin nenland ingejaagd en aan de ku t leven en werken steeds meer geïmmigreerde Slcillanen. Het gevolg van een en ander te een veront rustende werkloosheid. De Itallaansche re- geering maakt graag reclame met de ton opzichte van andere landen lage totalen der Itallaansche werkloosheidscijfers. Mo menteel is dat cijfer 359 duizend. Men bere- kene daarbij echter dat 75 pet. of (33 mil- lioen der Italianen binnen het rijk op hei platteland' wonen en dat de werkloosheid uitsluitend heerscht onder de categorie: industrie, welke in Italië vrijwel alles om vat, wat buiten landbouw en scheepvaart ligt. Daarenboven wordt alleen diegene als werklooze ingeschreven en in het totaal der werkloozen meegeteld, die lid is der syndi caten, en dat te lang geen drie-kwart der betreffende arbeiders. En last not least geldt men alleen als officieel erkend werk looze. wanneer men minstens twee en hoog stens zes maanden zonder werk te. Natuur lijk bestaat de kern van het werkloozen- leger juist uit hen die minder dan twee maanden „Joopen” en die worden niet mee- geteld. Waarbij dan nog komt, dat, dqpr 't afschaffen der gemeentelijke belastingen en het stopzetten der „openbare werken”, bin nen afzienbaren tijd een groot millloen men- schen op wachtgeld zal worden gesteld met ten hoogste een-derde en ten minste een- vierde van het genoten salaris. Ten derde had Frankrijk den Italianen, die in zijn tekort aan werkkrachten voor zien. hun burgerrecht kunnen laten behou den. De bijna drie millloen Italianen in Frankrijk en in de Fransche koloniën zijn tegenwoordig aan geheel nieuwe immigratie wetten onds^fiërpen Om te beginnen moe ten zij hun reis zelf betalen en ontvangen zij het eerste Jaar geen loon ot subsidie. Natuurlijk geldt dit alleen voof de landbou wers, maar dat is dan ock het belangrijkste percentage. Om de reis te betalen en een heel Jaar te koloniseeren zonder eenige gel delijke tegemoetkoming, is natuurlijk eenlg kapitaal vereischt, dat aan Italië onttrokken wordt en in en voor Frankrijk besteed. Slaagt de landbouwer, dan krijgt hij grond, roerende en onroerende bezittingen. Dat ver biedt echter de wet en. zoo hij behouden wil, wat hjj verdiend heeft, moet hij zich als Franschman laten naturaliseeren. Nood gedwongen gaat men daar in massa toe over. En zoo is de emigratie, welke vroeger den rijkdom van Italië vormde de armste streken. Calabrlë en Apullë. bezaten steeds de meeste contanten, omdat de ponden, dol lars, pesos en francs er bij mlllioenen bin nen kwamen een rechtstreeksche scha depost geworden. Argentinië volgt namelijk het Fransche voorbeeld en Amerika heeft aan de Itallaansche invasie radicaal een eind gemaakt. Voortaan neemt de emigrant een deel van het nationaal bezit mee naar het buitenland, om ofwel straatarm terug te komen, ofwel iets te bereiken cn voor zijn vaderland verloren te gaan. Aldus, in vogelvlucht, de voornaamste punten der FranschItallaansche kwestie: een vraagstuk, dat, ondanks zijn vele poli tieke zijden, in wezen van uitsluitend econo- mischen aard te. De feiten van de laatste maanden hebben echter aangetoond dat het polltiek-catastrofale gevolgen zou kunnen hebben. Door de N. V. Weller's Handel- en In- dustrie-Maatschapplj „Welca” te Rotterdam, te uitgegeven een brochure, bevattende de veiligheidsvoorschriften volgens het nieuwe veiligheidsbesluit Inzake acetyleentoesteilen enz. De brochure te voorzien van afbeeldingen en inlichtingen en bespreekt de verschillen de voor- «n nadeelen van diverse systemen gasontwikJteling. ga tie- worden, modem wegennet. De werden gereorganiseerd. Scholen en sanato ria. proef-statlons en ziekenhuizen het cultureele. moreele en der bevolking verhoogen. der tigd. Deze noodtoestand is nog verergerd door het mislukken der conferentie van Londen. Italië houdt te recht of ten onrechte, dat blijven hier buiten beschouwing absoluut vast aan het beginsel van zjjn gelijke vloot- sterkte met de „meest bewapende mogend heid van het Europeesche vasteland”, dat te Frankrijk. Deze gelijkheid, door Frankrijk in 1921 te Washington zijdelings toegege ven, heeft men te Londen niet In een over eenkomst kunnen vast leggen. Om zijn prin cipe kost wat kost te handhaven, heeft Italië daarom besloten zijn oorlogsvloot op te voeren tot de sterkte der Fransche. Het geld daarvoor is er niet. En de gelijkheid ook niet vooral het fascisme de grootste ramp over komen, welke het treffen kan. Al de zoo genaamde „werken van het regime” bouw der noodlge scholen, ziekenhuizen, bebos- sching, afdijklng. aanleg van meren enz. moeten worden stil gelegd. Alleen voor zoo ver ze nagenoeg gereed zijn, zullen ze wor den voltooid. Ook andere, waarvan het reeds gereed gekomen gedeelte 1 zou kunnen vei vallen, mogen worden voortgezet om een te groot kapitaalsverlies te voorkomen. Alleen wer ken, die oogenblikkeljjk ruime baten zullen afwerpen, mogen nog worden aangevangen. De minister van Openbare Werken zeide in de Kamer dat men op deze wjjze durende het toepende jaar 600 millloen zal overhou den. Aan zijn collega van Marine liet hjj bet over te verkondigen, dat een bedrag van 600 millloen noodig te voor de uit breiding der vloot Op den door den minister van Financiën „gezonden en zeker niet slechter dan in andere landen” genoemden toestand in Ita lië, wordt een helder licht geworpen door door denzelfden minister Zaterdag 31 ingediende .jnillioenennota”, welke de de, Mei volgende totalen bevat: en aflossing van binnenlandsche 4.900 millloen Hoe Frankrijk zoa kunnen helpen Na deze vrij uitvoerige beschouwing, welke meer heeft van een overzicht der Itallaan sche economische omstandigheden dan van een uiteenzetting eener intemationaal- politleke kwestie, dringt vanzelf de vraag naar voren: hoe Frankrijk dit alles had kunnen voorkomen en hoe het op het hui dige moment nog zou kunnen helpen, na tuurlijk alleen door toe te geven aan billijk* eischen en door het nakomen van aangegane verplichtingen. Het antwoord is gemakkeljjker te geven dan men verwachten zou. Ten eerste had Frankrijk dadelijk na den oorlog en niet bijna twaalf jaren later kunnen toegeven, dat het Italjaansciie deel Rente schuld leger en vloot (pensioenen, salaris, onderhoud, nieuw bouw) Koloniën belastinginning voor alle andere diensten der schadeloosstellingen te gering was. Had Italië van den beginne af de drie miljard meer gehad, welke het nu van het Young- plan geniet, dan was het momenteel zijn binnenlandsche schuld voor de helft kwijt, en zou de regeering niet gedwongen zijn geweest om deze schuld door nieuwe schulden aan te gaan om de oude te betalen van 52 tot 88 miljard op te voeren. Boven zagen wij hoe zwaar deze schuld veegt Ten tweede, had Frankrijk besltesenden kunnen uitoefenen op de in het van Londen beloofde toekenning van gebieden waar het grond- Het honden van enquêtes Naar men zich herinneren zal, voorstel van den Arbeid door het Ministerie Handel en Nijverheid op 22 Mei enquête gehouden In elk van de elf distric ten der Arbeidsinspectie in ons land onder 19.100 scholieren en fabrieksarbeiders. Doel dezer enquête was, een denkbeeld te krij gen omtrent de vraag of het ontbijt van het meerendeel van ons volk nog immer al dan niet in hoofdzaak uit brood bestaat, ook al is dit als gevolg onzer wetgeving Jëet versch. officieele enquête individueel bakkers in Nederland zal worden gevraagd hoe bun oordeel te omtrent een verande ring in de wet, opdat aan het ontbijt versch brood zal kunnen worden genuttigd. i- zlging van hoofdstuk V der RUksbegrooting De stadsmanieren waren haar nog wat vreemd. De 22-jarige mej. Trijntje B. te Beemster, was op 6 Juni zoo roekeloos geweest, trots dreigende roode waarschuwingsborden, den Kooltuin te Alkmaar te befietsen, welke ex travagantie niet aan de kennisneming van den ambtenaar werd onthouden Het meis je. erkennend de overtreding, verontschul digde zich door de omstandigheid, dat zij uit de Beemster afkomstig, sinds korten tijd in Alkmaar vertoevend, zich nog niet vol doende op de hoogte had gesteld van de diverse verbodsbepalingen. Vérinoedelljk zal deze studie wel een al te groot gedeelte van haar werktijd in beslag nemen. Reke ning werd gehouden met de onwetendheid van de nieuwe landelijke stadgenoote en geen hooger boete opgelegd dan f 2, sub sidiair 2 dagen hechtenis. De boete werd met een beslist niet zuur gezicht, direct voldaan. De enquête leverde als resultaat op, dat 91.11%' dergenen, die op de enquête ant woordden, uitsluitend brood bij het ontbijt gebruikten. Hoofdzakelijk naar aanleiding dezer enquête had bet Landelijk Comité ter verkrijging van versch brood bij het ontbijt heden een persconferentie in „Tria non” te Amsterdam. De voorzitter van het Comité, de heer Th. Meerman, (voorzitter der afd. Amsterdam van „Horecaf”), leidde de conferentie met een kort woord in, waarbij bij liet uitko men dat waarschijnlijk de departementale enquête gehouden te na overleg met ande ren, die vijandig staan tegenover de actie- van het Comité. Mr. Jules Keyser, secretaris van het Co mité, meende dat de grap van het „versche kadetje” aan den ernst van de zaak, waar om het hier gaat, afbreuk beeft gedaan. Men vergete niet dat mej volledig behoud van de thans verkregen nachtrust bet ver sche brood op den voor bet ontbijt be stemden tijd beschikbaar kan worden ge steld. Scherp laakte spr. de sfeer van ge heimzinnigheid, waarin de regeerings- enquête gehuld te geweest. De geheele toeleg was, de actie voor versch brood in de kiem te smoren. Spr. kondigde aan, dat tegenover De geldigheidsduur van het rijbe wijs behoorde tot het verleden. De heer N. IJ handelaar in noten in diverse afmetingen te Alkmaar, bteek, toen hij op 1 Juni door de politie op den Ken- nemerstraatweg. een auto besturende, werd aangehouden, niet in het bezit van een gel dig rijbewijs, een auto besturende, werd kende pasfoto getooid, sinds 11 Mei bleek verloopen. De heer U., die blijkbaar ook ziju aandacht aan andere dingen moet be steden. had verzuimd de formaliteiten voor een nieuw bewijs, waarvan liet meest on misbare is de opzending van f 1 voor .le ges-' oftewel „rechten kosten", te vervullen, doch nu had hjj daaraan onverwijld vol daan. welke late activiteit evenwel niet kon verhinderen, dat hij tot f 5 boete of 5 da gen werd veroordeeld. We willen er echter ter waarschuwing aan houders van verloo pen en dus ongeldige rijbewijzen nog toe voegen. dat ook het niet terug zenden van dergelijke rijbewijzen aan de provinciale griffie te Haarlem, een strafbaar feit daar- stelt. De rijksmiddelen brachten in Mei f 2.058360 en over de eerste vijf maanden 10.025.863 meer op dan in dezelfde perio den van 1929. De Fransch-Italiaansche kwestie te niet van vandaag of gisteren. ZIJ ontstond met den prikkelbaren geest van nationalisme welken Italië overhield uit den wereldoorlog en welke, vooral onder de Fascistische re geer in,. te uitgegroeid tot zlekelijke uiter sten. Jaren lang was deze kwestie een kwaal zonder meer, vergeten In de beslom meringen van allen dag, welke alleen nu en dan eens mét een paar venijnige steken blijk gaf van haar voortwoekeren Thans echter is een crltlsch stadium be reikt. Reeds in Februari 1928, toen Frank rijk een militair verdrag sloot met Joego slavië en daardoor openlijk stelling koos tegen Italië, begon de toestand te spannen. Op het oogenbllk te er niet alleen sprake meer van spanning, maar beleven wij een toestand die om oplossing schreeuwt. De balans van acht jaren fascisme Begin- en eindpunt der fascistische leer te de Staat. Aan het staatsbelang is elk ander onderworpen Het eenig criterium, waarnaar het voortbestaan of het eindigen vun een industrie of van welken vorm van productie ook beoordeeld kan worden, is alzoo: het nut, dat de Staat er uit trekt. Eerste resultaat daarvan was het kracht dadige beëindigen van den klassenstrijd en wat daarop lijkt. De werkgever krijgt tot hoogste doel zoo veel mogelijk belasting opbrengen; de werknemer neemt genoegen met zoo weinig mogelijk loon om de pro ductieprijzen laag te houden. Daarmee te in enkele jaren de kleine Industrie zoo goed als het boerenbedrijf fataal' vernietigd en wordt Italië juist in zijn meest vitale ge deelten beheerscht door de trust. Men ver gat echter dat gedrukte locnen de koop kracht verlammen en de trusten, In plaats van ruime baten af te werpen, worden al leen door staatssubsidie in het leven ge houden. De Staat echter moge ontzaglijk veel kunnen verteren, produceeren kan hij niets. Dies moet er belasting worden geheven. Nu hebben de onmacht tot organisatie en vooral tot administratie het koninkrijk Italië tot een zeer eigenaardig belastingstelsel ge dwongen. Een ieder, die daar zin in neeft, ontsnapt aan den fiscus, en betalen doet alleen hij, die iets bezit: hetzij grond cf onverschillig welke onderneming. Het ont brekende wordt aangevuld met indirecte heffingen. Mussolini kan dus gerust bewe ren. dat in Italië niet het allermeest be lasting gelieven wordt; Frankrijk, België en Engeland heffen procentsgewljze meer. Maar hij zegt daarbij niet, dat de directe belas tingen, welke bijna 25 pct. van net natio naal inkomen uitmaken, uitsluitend ver haald worden op de beperkte klas„e van grondbezitters, industrieelen en boven aiies winkeliers, terwijl de totaalopbrengst der indirecte belastingen die der directe belastingen belangrijk overtreft! Te elfder ure heeft men voor enkale maanden een algemeene Inkomstenbelasting Ingesteld en de indirecte belastingen voornamelijk door opheffing van den „da- zio", d.L gemeentelijke invoerrechten eenigszlns verminderd. Maar deze, ofschoon onvolprezen maatregel, kwam te laat o.n oogenblikkelljk vruchten te kunnen afwer pen. De laatste vijf jaren toch is het na tionaal Inkomen belangrijk gekrompen. Daar evenwel de nationale behoeften anstwekkend groeiden, is men er toe overgegaan, de op brengst der belastingen jaarlijks zoo veel hooger te „schatten" als noodzakeltjk wat, en den fiscus te verplichten het geschatte bedrag ook werkelijk binnen te halen. Na tuurlijk is de kleine middenstand, het fort natie, daardoor onherstelbaar vemie- Op een «mal ophaalbruggetje is .geen plaats voor een stadsautobus en 'n wielrijder. Een chauffeur van den Stadsautobusdienst te Alkmaar, de heer Dirk de L. te Oudorp woonachtig, stond terecht wegens een aan rijding met een wielrijder den heer P. v. Lienen, los arbeider te Alkmaar, als gevolg van het feit, dat op 16 April zoowel wiel rijder als autobus beide van verschillende zijden de zeer smalle ophaalbrug aan de Voormeer, bij de Sandersbuurt en Achterwe- zel opreden en daar voor beiden geen plaats was. legde de wielrijder natuurlijk als de zwakste partij, het loodje en werd het rij wiel in elkaar gekneld. De berijder kwam er zonder letsel af. De verklaringen echter van verdachte, die ontkende de brug op te heb ben gereAen, terwijl hij wist, dat van Lienen zich daar alreeds op bevond, stemde niet overeen met die van getuigen, zoodat het noodig werd geacht, door het hooren van eenige andere ooggetuigen, zoowel door het O. M als den verdachte voor te brengen, wat meer licht in deze zaak, waarbij de heer van Lienen f 25 schade leed, te ont steken. Ondanks zijn gebrekkige leger-organlsatie m bewapening kon Italië, toen de wereld oorlog een maand of tien aan den ganv was, op het einde daarvan een belangrijken Invloed uitoefenen, door het feit dat het op de wip zat. eHt kon Duitschland de con tractueel beloofde drie legercorpsen sturen en meehelpen aan de Marne en Verdun, en het kon ook de Centralen aanvallen en deze daardoor verplichten hun op het westelijk front saamgetrokken machten te versplin teren. De Geallieerden beloofden de eventueele Itallaansche hulp rijkelijk te zullen beloo- nen. De Centralen beperkten zich uitslui tend er toe om te Rome pressie uit te oefe nen op het vast houden aan de neutraliteit. Italië koos het aanbod, dat het voordeeligst leek en teekende het verdrag van Londen In 1918 was het Jonge koninkrijk, zooai niet de overwinnaar, dien het zich-zelf ge looft. dan toch mede-overwinnaar. Het had groote en zelfs voor zijn kunnen veel te groote offers gebracht, en trok vol vertrou wen naar Spa en naar Versailles om den bult mee te deelen. En dat nu lukte niet. Ten eerste viel de opbrengst danig tegen en bleek het al een heele toer om minstens de schade vergoed te krijgen; ten tweede slokten Amerika. Frankrijk en Engeland alles op en kreeg Italië de kruimels. Het verdrag van Versailles was voor Ita lië vrijwel een even groote slag als voor Duitschland Onomwonden echter verklaarde Mussolini In zijn rede van de vorige week te Milaan: „Uit Versailles keerden we terug met een verminkte overwinning. Maar we dragen onze overwinning nog onverminkt in onze vuist!” Scherper en ook juister kon hij de alge meen geldende opvatting niet uitspreken. Italië denkt er niet aan, zijn verwaarloosde, maar daardoor niet minder zuur verdiende rechten op te geven, handhaaft al zijn aan spraken. en knoopt aan dit onwrikbare be sluit de vaste overtuiging vast, welke Mus solini te Florence uitsprak: dat rechten zonder de macht om ze te doen gelden, pas kwillen zijn. Deze rechten en aanspraken het sou ons te ver voeren, wanneer we ze wilden behandelen of zelfs maar opsommen ko men voornamelijk neer op de noodzakelijk heid van uitbreiding der te nauw geworden Itallaansche grenzen. Italië elscht daarvoor, ten eerste, de gebieden welke door geogra fische ligging, cultuur of geschiedenis, mo reel tot het schiereiland behooren: Nice. Savoje. Corsica. Dalmatlë. Malta enz.; ten tweede, een „Hinterland” en afzetgebied voor zijn Koloniën en boven alles Tunis, dat „moreel" eveneens tot Italiaansch ge bied is verklaard; ten derde, herziening der verdeellng van de op den vijand ge meenschappelijk veroverde koloniale gebie den; ten vierde, het recht van burgerschap der Italianen in Frankrijk. Engeland, dat ook het verdrag van Lon den teekende, kon zich van zijn verplich tingen voor het grootste deel ontdoen door schenkingen en concessies, welke niets kost ten, maar waarmee Italië was gediend. Frankrijk kon aan de Itallaansche aanspra ken niet voldoen zonder een poging tot zelfmoord te plegen, en deed dus niets. Daarom is de kwestie FranschIta liaansch en niet ItaliaanschEuropeesch.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6