SEKWETS Steoohoeden énorme Sorteepinq vónaf '5 Burgerlijke Stand Alkmaar FEESTELIJKE OPENING VAN HET CENTRAAL WATERGEMAAL TE BERGEN bladzijde 1 tweede blad 4 VRIJDAG 20 JUNI 1930 De Kaasmarkt ovvr/<o//e/r Begrafenis G. Barnhoorn MARKTNIEUWS Examen nuttige handwerken Geslaagd R. K. Bond van Groote Gezinnen STADSNIEUWS Ziekenhuis-varia Opening Centraal Gemaal te Bergen i Zilveren Professiefeest Zuster Marina „Ik zal al hun ondernemingen zegenen” k tot en den Noorder Reker- R. K. Melsjesschoolfeest De Koning der werklieden Een belangrijke da& voor de Ingelanden van den Oudbun^enpolden, den Zuurvenspolder, den Zuider en Midden-Reker-polder en Manèel-polder van Hier per gecombi- ee- voor rekenen op de leden. 3. J „we vooc- '*br- K (IP5 FABRIKAAT FA. v. d. MULI Ca. KAMPEN belde uit de Lind. 1 sonius. Ondertrouwd: Nlcolaas Stoop en Anna Con stant; Piet Zeemann en Johanna Llth. Overleden: Gerrit Schipper, 63 jaar. gen plaats hoofd Foto Spandaw fimjUils na ■pMMUcdM M fc iawecUng-trediteg van het gemaaL toegesproken door den directeur van de Con gregatie. door haar Heerbroer, den Rector van Huize „Augustinus’’ en Pater Procurator, die haar met deze heugelijke gebeurtenis allen hartelijk feliciteerden. Daarna kwamen in de groote ontvangzaal de inwoners van Huize Augustinuséé bijeen, om Zuster Marina te compllmenteeren, van welke gelegenheid tevens door vele stadgenooten gebruik werd gemaakt. De ingebruikstelling. Alvorens hiertoe over te gaan, verklaarde Mr. H. D. A. van Reenen, dat het gemeente bestuur met groote belangstelling gevolgd had. hetgeen door de polderbesturen in den Oosteljjken hoek van de gemeente was ge wrocht. Voor den land- en tuinbouw zijn de tijden thans moeilijk, en het verheugt spr. daarom, dat men hier door eendrachtige samenwerking iets heeft oereikt, dat den ingelanden tot steun kan zijn bjj het over winnen van de moeilijkheden. Ook hl) hoop te, dat het gestichte tot heil zou strekken van de ingelanden en verzekerde dat het het gemeentebestuur, dat niet vaak in de gelegenheid is om zijn belangstelling voor den land- en tuinbouw in de gemeente te toonen, een vreugde was geweest een steen tje te hebben mogen bijdragen om de stich ting van dit centrale gemaal te bevorderen. Hierop werd door hem de bemaling in wer king gesteld en waren de aanwezigen in de gelegenheid te aanschouwen, hoe de vijzels geweldige hoeveelheden water polders in de schermers loot stortten. De genoodigden vereenigden zich aan een landelijk noenmaal dat Aan de R’jkskweekschool zijn geslaagd alle candidaten: dames O. Dun. M Verheus en A. maar; J. Best. Hoorn en J. Jans- toordscharwoude. hierop uitstekend verzorgd was door mevr Panhuys en de da mes van Reenen. De aanvoer op de kaasmarkt was vandaag n 10.000 KG. minder dan vorige week. Het schijnt dus. dat we het hoogtepunt al gepas seerd zijn. De prijzen waren, in aanmerking genomen de algemeene malaise, niet onbe vredigend. Er waren vandaag vee! vreemde lingen. oa. een groot aantal dames, die een congres te Winkel houden. Ook waren met 2 groote eigen autobussen weer een aantal Philips’ vertegenwoordigers uit Frankrijk naar hier gekomen. Toen het geselschap van het Hof vertrok, werd eerst uit veile borst de ..Marseillaise” gezongen. gen eerw het gedragen, buitengewoon Te Ondenbosch is geslaagd voor de acte LO de Eerw. Broeder Damatus, in de wereld de heer Theo Pater. Het is niet onze bedoeling een nieuwen ziekenhuisstrijd te doen ontbranden. Inder tijd is een compromis gesloten en onzerzijds zullen de „vredesvoorwaarden" loyaal worden nageleefd. Maar dat mag niet beteekenen. dat wij over de zaken van het Centraal Zie kenhuis zouden moeten zwijgen en elke gestie van regenten zonder critiek aanvaarden. zoo’n gunstig verloop als hier. Nooid Hol land heeft geleerd zich zelf te helpen. Het weet, dat eendracht macht maakt De vier polders waren op samenwerking aangewezen, omdat de windbemallng niet meer voldeed en waar een groote combinatie met wind- bemallng uitgesloten was te achten, daar elschte de ontwikkeling van land- en tuin bouw, dat men tot een kracht bemaling over- glng. waarbij men niet meer afhankelijk was van den wind Wanneer straks de Zuiderzee zal zijn afgesloten, en Schermerboezem roet water bevat, dan heeft dit ook het voordeel dat men in droge tijden water kan inlaven. Uit de rede van den voorzitter heeft men kunnen vernemen, dat 'usoChen een plan en de uitvoering ervan nog een groote weg moet worden afgelegd. Er is zelfs verschil In den waterstand, dien de grond van een be paalde boerderij oehoeft en daarom zal men gevoelen, dat het heel wat beteekent om een dergelijk groot gebied onder een contract te vangen. Met het feit, dat dit gelukte wenseh- te de spr de besturen van harte geluk. Van harte sloot hij zich aan bt> den wensch. dat bet gestichte zal strekken tot zegen land- en tuinbouw in dezen streek. In de ontvangstzaal merkten we vele mooie bloemstukken en nuttige cadeaux op. Wel een bewijs, dat de jubllaresse in Alkmaar vele vrienden telt. De feestdag wordt met een plechtig Lof in de kapel van ..St Augustinus” besloten. We willen tegelijkertijd even vermelden, dat gisteren bij de rectificatie, die wij over dit jubileum gaven, abusievelijk in den naam van de Eerw. Zuster een n is weggevallen. Er stond Maria, dit moet zijn Marina. Namens de Provincie. Ir. de Priester bracht dank voor oe ver- le-iude medewerking, die hij mocht ender- inden bij het uitvoeren van de prmmctale ’’ercidenlng; het toezicht, dat spr moet uit oefenen, was elders wei eens moeilijker dan hier bet geval was; spr. stelde in het licht, dat Be Prov. verordening die dit toezicht elscht, in 1929 in het leven was geroepen, omdat het verband tusseben watervoor ziening en de voedselvoorziening in die jaren duidelijk in het licht was getreden; men moet het in de artikelen 4 en 5 van de Prov. verordening vastgelegde niet zien als be moeizucht. maar als een soort van voorlich ting, die zeer beperkt kan blijven, waar de zorg voor de ontwatering in goede handen is, zooals dat bjj den voorzitter van den Oudburgerpolder is gebleken Ook namens zijn chef bracht spr. den heer Van Reenen dank voer hetgeen hij voor de gecomoineer- de bemaling heeft gedaan. De voorzitter bracht voor het gesprokene dank en verzocht hierop den burgemeester van Bergen de bemaling in werking te stel len. Ir. Bos aan het woerg. Ir. Bos was het een Behoefte nartelijk tank te zeggen voor het hem gesrrionken icrtrouwen. Een langen weg had men moe ten afleggen, maar deze weg was toch alti'd awïigenaam en soepel geweest, >ver détails werd niet altijd volkomen eenstemmig ge dacht doch over de hooldzaak dacht men we eenstemmig. Ook spr sloot zich aan bil den wensch. dat de combinatie en de be maling tot zegen moge zijn van de gebruikers van de landerijen. Hij huldiga den beer Van Reenen als den enthousiasten initiatief nemer en verklaarde van meening te zijn, dat er op de plaat niets te veel staat, aan gezien in werkelijkheid de neer Van Reenen de -richter en ontwerper is van de bemaling. Het mooie van dit werk is het leven en de teenniek, en het ontwerp en de stichting ge schiedde reeds op gezag van den heer Van Reenen voor spr. zelfs moeite deed met dit werk belast te worden. De heer Van Reenen kon niet anders dan verklaren dat het door den heer Bos ge leverde wrek goed was. Spr en zijn medebe stuursleden waren over dit werk ten volle tevreden. De dames onderwijzeressen en geleidster» van het R K Meisjesschoolfeest worden verzocht ter nadere bespreking Maandag middag as. te half 5 te: vergadering te komen bij de Eerw. Zusters, ingang Laat. Gistermiddag werd te Tergen het Centrale gatergemaal voor bovengenoemde vlei pok (jers. waarvoor Ir. Bos te Sneek de complete gsmallngslnstaUatie leverde in ‘gebruik ge steld. Het gemaal bestaat uit twee vijzels van 1.40 en 150 M. middellijn, leder dooi een •parten drijfstroom electromotor v. resp. 25 en 30 PK. aange-ireven. met elektrische jaagsnanningstoestellen De totale uitgaven eoor deze bemaling bestaande uit grond- aankoop voor nieuwe wateringen, stichtlngs- kosten van het gemaal duikers en schuiven, boogspannlngskosten en grondwerken be- droegen l 45.752. Het centrale gemaai moet dienst doen voor een bemaling van 800 HA. get gemaal is zoodanig aangelegd dat het water tot op 2.50 M beneden A. P. wegge nlaten kan worden. De watering, volgens ge meenschappelijke rekening aangelegd heeft een lengte van 2873 M„ waarvan 320 M. nieuw gegraven is. De bodembreedte in den juurvenspolder bedraagt 3 M bij ’n diepte v. 135 M. onder N. A. P. met taluds van 3 op 1; de overige wateringen met een bo dembreedte van 4 M en 2 M. onder N A. P. waarvan een gedeelte bij het gemaal op 250 mln N. A. P. en taluds van 1 op 1. Met bet graafwerk werd een aanvang gemaakt, nadat het gemaal geheel voltooid was, wat het voordeel opleverde, dat het grondwerk in den droge kon geschieden. De ofticieele opening van dit door electriciteit gedreven Centraal geschiedde door den voorzitter van den Oudburger Polder, <r»u heer J. van Ree nen. Aanwezig waren de besturen van de vier genoemde polders, burgemeester en wethou ders en de secretaris van de gemeente Ber gen. Jhr. Ir. van "Panhuys, dir van het Rjjksbureau voor ontwatering te 's-Graven- bage. Baron Taets van Anierongen. Ir. Bos van Bnéek Ir. de Priester van den Prov. Waterstaat, de aannemer van de grondwer ken, de heer J. J. de Groot te Helloo, de aannemer van het betonwerk, de heer Den Das te Schoorl en de leden van de Commis sie van het ElectriclteitsbedriJf der gemeen te Bergen. Nu de berichten zelf, die we toch werkelijk niet zonder ‘n enkele kantteekenlng mogen laten voorbijgaan. Het eerste luidt aldus: Naar wij vernemen heeft de heer O. Cloeck. penningmeester van het Cen traal Ziekenhuis, in de vergadering van het college van regenten mededeeling gedaan van zijn voornemen om bij den raad zijn ontslagaanvrage als regent in te dienen. Pogingen om den heer Cloeck te bewegen aan dit voornemen geen uit voering te geven, hadden geen succes, zoodat het ziekenhuis in de toekomst dezen jjverigen regent zal moeten missen. Het was ons reeds voor een paar maanden bekend, dat enkele regenten, ontevreden over den gang van zaken, hun ontslag wil den indienen. De heer Mr. D. Sluis deed dit reeds in een vorige raadszitting, de heer G. Cloeck wilde echter wachten tot bet boekjaar, waar voor hij mede verantwoordelijk was, was af gesloten. Een derde regent acbjj^t op zün voonae- Namens het Rijk sprak Jhr. van Panhuys hij bracht den voorzitter dank voor de hem gegeven gele genheid de plechtigheid te hebben kunnen bijwonen. Mijn functie van directeur van het Rijksbureau voor Ontwatering zoo vervolgde spr. brengt mjj overal in Neder land en niet altijd heeft de somenwerklng In de „A C.” van eergisteravond vonden we drie berichtjes geplaatst, die blijkens den inhoud slechts afkomstig konden rijn officieel of officieus van regenten van het Centraal Ziekenhuis. Nu begrijpen we héél goed, dat het „Noord Hollandsch Dagblad" geen „enfant chéri” is van de meesten dezer heeren. maar toch hadden we van hen. die zoo gaarne paradeeren met et woord „neutraal” een dergelüke bevoorrechting van een der beide plaatselijke bladen niet verwacht. Heeren regenten weten toch beter dan wie ook dat „hun” stichting ten slotte een ge meentelijke Instelling Is, die voor meer dan de helft gefinancieerd wordt met gelden uit de openbare kas. Wat dan zeggen wil, dat óók de Katho lieken via hun belastingpennlngen aan de instandhouding van deze stichting mee be talen. Uit dien hoofde alleen al mogen wij eischen dat Alkmaar’s Katholieken door hun dag blad worden ingelicht over alle gebeurte nissen, die het regentencollege voor publi catie geschikt acht. Dat het college, of wat wjj liever aan nemen een enkele der regenten Indivi dueel gemeend heeft het Katholieke deel der bevolking te mogen verwaarlozen, pleit niet voor hun inzicht in dezen en mag onzer zijds niet zonder een woord van protest pas- seeren. ALKMAAR. 20 Juni Graangmrkt Aangevoerd 699 HL als: 89 tarwe 1050— 10.75, 312 gerst 6.30—7. 5 ld. chev. 7.80, 223 haver 5 75—6 25, 14 paardeboonea 12.50—15. witte ld. 30—32. 12 geel mos terdzaad 25. 6 karwyzaad f 31, 13 erwten: grauwe erwten 12. Alles per 100 K.G. Handel stug. WARMENHUIZEN. 1» Juni. Schotsche Muizen f 2.70—5.80. Groote Schotsche Mui zen waren heden onveranderd. Aanvoer 4 la- 100 Kg. AMSTERDAM. 20 Juni. De aardappelprij zen f 2.30—2 60, Drielingen f 1.40—2.00 dingen, zijnde 487 HL. NOORD6CHARWOUDE, 20 Juni 1930 89.000 Kg. Aardappelen. Schotsche muizen f 4 20 tot f 550; Drielingen f 1.20 tot f 2.40; 1300 Kg. Deensche Witte kool f 250; 500 stuks Bloemkool f 1.70 tot f 1.80. BROEK OP LANGENDIJK 20 Juni CLan- gedijker groenteveiling» Aanvoer 12000 K.G. tomaten A 5050. B 4650. C 4650, CC 23.10. 357000 HL Aardappelen Schotsche muizen 4.40—650, Drielingen 110—350, 4150 bos wortelen (kleine) 5507.10 ALKMAAR. 20 Juni. Kaasmarkt. Aan voer 99 Stapels, wegende 190.000 K.G. Fla- brieks kleine f 3850; Pabrieks commissie f 40; Boeren commissie f 4250; Boeren klei ne f 40. Handel matig. Onder groote belangstelling had vanmor- te half tien te Assendellt de uitvaart van den heer G. Barnhoorn. oud- der school en bestuurslid van vele R.K pollt’eke organisaties Na den plechti- H. Uitvaartdienst, die door den Zeer der Parochie werd opgedragen, werd stoffelijk overschot naar het kerkhof Ook hier was de belangstelling groot. Ook waren aanwezig het kamerlid Ch. L. van de Bilt, het oud kamerlid mr. J. B. Bomans en burgemeester De Boer Van het bestuur van de R.K. Rljkskleskringorganisatie „Helder”, waarvan de overledene secretaris was. waren tegen woordig met den voorzitter, mr. A. j. M Leesberg, Alkmaar, oa. dé heeren Kamp- huljs. Zaandam. De Wolf, Purmerend en Valkering, Limmen. Ook met een groeten krans had het krlngbestuur de groote ver diensten van den overledene willen eeren staande windwatermolens, die zeker wel drie eeuwen achtereen nun werk hebben verricht, maar waarmede de Ingelanden niet meer te vreden zjjn Spr. hoopte dat zjj met bet ge stichte nieuwe centrale gemaal wel tevreden zouden zjjn en sprak hierna een woord van waardeering en dank jegens allen die hun medewerking hebben verleend voor de tot standkoming van deze combinatie. In de eerste plaats bracht hij dank de worden. De koelcel maakt het mogelijk de lij ken voor ontbinding te vrijwaren, het geen met deze warmte een belangrijke verbetering is. We moeten hier even onderscheiden tus- schen de zaak zelf en de wijze waarop men is dit bericht juist meent die te moe ten aanpakken. Wat het eerste betreft, achten wij het ook aan geen twijfel onderhevig, dat de hui dige toestand absoluut onvoldoende is. Het bestaande lijkenhuis ligt buitengewoon on gunstig doordat het daar veel te worm Is. Dit bevordert de snelle ontbinding der lij ken met al de onaangename gevolgen daar van. Zoo wordt zelfs tot In de keuken de atmosfeer verontreinigd Een spoedige verbe tering van deze onhoudbare toestand is ge biedende elsch. Iets anders is echter, of de manier waarop men dit denkt te doen, de juiste is. Lezen we het bericht goed, dan Is het de bedoe ling. het voordeelig saldo van den dienst 1929 voor dit doel te besteden. Maar we vra gen ons toch af: gaat dat zóó maar? Toegevend dat uw zelfstandig zedelijk li chaam als het ziekenhuis binnen het raam der begrooting eenlge vrijheid van beweging moet gelaten worden, b.v. voor het doen ver richten van herstellingen, kunnen we niet aannemen, dat tot dergelijke nieuwbouw overgegaan mag worden, zonder toestem ming van den Raad. Is er toevallig op de exploitatierekening een batig saldo, welnu laat dit meevallertje dan maar eens dienen tot (gedeeltelijke) compenseering van de geweldige tegenvallers bij de stichtingskoeten I Het derde bericht, hetwelk we hier laten volgen, deed ons een oogenblik de oogen uitwrijven. Waakten we, of had de warmte ons bevangen en waren we aan het droomen geraakt? Er staat toch niet meer of minder dan: Voor de functie van dlrecteur-genees- heer van het Centraal Ziekenhuis, hebben zich 10 sollicitanten aangemeld, w.o. Dr. Dijkhuizen, alhier, inspecteur van de vacantiekolonies, die naar wij vernamen, voor de functie ernstig In aanmerking komt. Is dit nu een canard van ongehoorde af metingen of.... Iets ergers? Hoe ter wereld kan de berichtgever van de ,^A. C." beweren, dat een bepaalde sol licitant ernstig In aanmerking komt? Hij weet toch dat de benoeming van een neesheer-directeur door den Raad geschiedt. Weet hij al bij voorbaat, hoe de 19 raads leden zullen stemmen, nu er zelfs nog geen voorstel van B. en W. is? ’t Had echter kunnen zijn, dat genoemde geneesheer nummer één stond op de voor dracht, die regenten moeten opmaken. In derdaad zou van een dergelijk sollicitant ge zegd kunnen worden, dat hij iets meer kans maakt dan zijn overige 9 collega's. Maar ellacle, ook dit gaat niet op. om de eenvoudige reden, dat In het regentencol lege deze voordracht nog niet eens behan deld isl Is het hier dan soms de bedoeling een vliegertje op te laten; een zekere stemming te verwekken? Maar dan betwijfelen we ernstig, of de bewuste berichtgever zjjn favoriet wel een goeden dienst bewezen heeft I Heden herdacht Zuster Marina In Huize „St. Augustinus” den dag harer 25-jarige professie. Hedenochtend om 8 uur werd in de kapel door den Heerbroer van de jublla- resse, den Zeereerw. Pater Diemeer S. C. J„ professor aan het Inlandsch seminarie te Baffabakka (Belgische Congo) een plechtige H. Mis opgedragen. In het priesterkoor had den voorts plaats genomen de directeur van de Congregatie te Delft, de Rector van Huize „Augustinus” en Pater Procurator van de Priesters van het H. Hart uit Rotterdam. In de kapel waren vele Zusters van het St. Elisabetnziekenhuis en van het Piusgesticht Door het Zusterkoor werd op keurige wijze een mis van W. Andriessen gezongen, terwijl voor de H. Mis het Venl Creator van Nie- land en na de H. MIs het Audi Filia van Wendler werd ultgevce-d. Na de H. MIs had in den refter van de Zusters een feestelijke bijeenkomst plaats, waar de jubilaresse achtereenvolgens werd men tot ontslagname te zjjn teruggekomen. Ook wjj gelooven. dat het Centraal Zieken huis In den heer Cloeck een ambitieus wer ker verliest. Het tweede bericht is Interessanter volgt het: Door regenten van het Centraal Zie kenhuis is een ijjkenkoelcel aangekocht, die half Juli tn het ziekenhuis geplaatst zal zjjn. Met den aankoop ging een be drag van f 6000 gemoeid, dat als saldo op de rekening 1929 gevonden kon in ae eerste plaats bracht h(j dank aan den provincialen waterstaat wegens verhin dering van den Hoofdingenieur-dlrecteur vertegenwoordigd door Ir. de Priester; dank bracht hij ook aan Gedeputeerde Staten, die getoond hebben sympathie te gevoelen voor het streven naar broederlijke samen werking. Ook richtte spr. een woord van dank tot Mr. Scheltema, griffier van de Staten van Groningen, voor diens deskundige voorheb ting; dank bracht hjj ook aan Jhr. Ir. var. Panhuys, directeur van het Rljksbureau voor ontwatering te 's-Gravenhage. die met zijn groote kennis van waterschapsbelangrn spr steeds behulpzaam was geweest Ons bestuur, zoo zelde spr heeft het ook tenzeerste op prijs gesteld, dat de gemeente Bergen bjj de aanvraag voor electrlsche energie voor het gemaal gemeend neeft dat het te stichten gebouw tevens dienstbaar gemaakt kon worden als schakel in het eiectrlsche net der gemeente en uit dien hooff» f 4000 heeft bij gedragen in den aanleg voor de hoogspan- nlngslnrichtlng; spr stelde het zeer op prijs het voltallige college van B. en W. en de leden van de commissie van bijstand voor het electricltsbedrljf aanwezig te zien Dank bracht hjj ook aan'den heer van Nlftrik, ar chitect van het hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen van Noord Kennemer- land en West-Friesland, die voor het gra ven van de wateringen belangrijke adviezen heeft gegeven. Namens het bestuur bracht spr. voorts een woord van warmen -dank aan baron Taets van Ame. ongen voor het vele belangeloos uitgevoerde type-werk Een woord van welkom bra.ht hjj voorts notaris van Riet die zjjn bemiddeling voor de geld- leenlng verleende. Hierna huldigde spr den secretaris den heer J. C. Leyen, voor de door hem geleverde verhandelingen der ge combineerde vergaderingen. Het centrale gemaal zoo vervolgde spr Is tot onze groote tevredenheid uitgevoerd door Ingenieur Bos te Sneek; het was spr aangenaam den heer Bos en den bouwkun dige Saathof en de heeren Eriks en zoon, uitvoerders van net beton, metsel- en tim merwerk aanwezig te zien Voor de wijze, waarop de heeren J. X d.e Groot en de heer den Das hun werk hadden uitgevoerd, had het bestuur ook allen lof. Voorts huldigde spr zijn medebestuursleden en de Pesturen van de vier polders; moge 1» <k toekomst blijken, dat het besluit tot samenvoeging uit een waterstaatkundig en uit een economisch oogpunt beschouwd tot hell strekke van de ingelanden van de vier gecomolneerde pol ders. (Applaus). 7. 8. len, zal Ik de gave schenken de meest steende harten te treffen; 10. Ik zal de plaatsen en de hulzen zege nen waar de beeltenis van mijn H. Hart uit gesteld en vereerd wordt; 11. Ik zal de namen van hen, die deae devotie verspreiden, eeuwig in Mijn Hart schrijven; 12. Allen, die negen maanden achtereen op den Eersten Vrijdag ter Communie gaan, zal ik de genade der eindvolharding geven; zjj zullen niet sterven in Mijn ongenade, zonder laatste H.H. Sacramenten. Mijn Hart zal hun in die laatste ure een veilige schuilplaats zijn. Leden van de R.K. Werklieden-Vereeni- ging! Aan Zijn zegen is ook voor U alles ge legen Toont nu Vrijdag 27 Juni sx dat gij uw t»*k bégrljpt en vult de leege plaatsen in Uw parochiekerk in t vroege morgenuur. De Koning der kerklieden viert Zijn ge denkdag; 500 RJC. arbeiders defileeren voor sijn Eucharistischen troon. RECTOR O. VIS Algemeen Adviseur Onthulling gedenkplaat. De heer P Besse voerde hierna namens de besturen van de vier polders op verzoek-van den waarnemend voorzitter, den heer Swaan het woord. Spr. zelde. dat men het maar roo-zoo had gevonden dat de heer van Reenen h»t denk beeld had afgewezen, nem een oljjk van waardeering te geven voor het vele werk, door hem In dezen verricht De strijd tegen water en wind was dit was spr bekend den heer van Reenen steeds een lust geweest en met voldoening constateerde spr.. dat de héér van Reenen ook ditmaal zeg» vierend uit dien strijd te voorschijn was gek »mcn. Spr. bracht hem namens de besturen harte- Hjk dank. Om de nerinnering aan dat werk voor het nageslacht bewaren hadden de besturen gemeend, een marmeren gedenk plaat In het gemaal te moeten aanbrengen. Daardoor wordt vastgelegd dat de neer van Reenen de spil van het werk is geweest. Spr. verzocht hierpo burgemeester van Reenen de plaat te onthullen; in gouden letters ver meldt de plaat het volgende: „Ontwerper en stichter van deze bemaling is de heer Jacob van Reenen; te zijner eer is deze steen onthuld op 18 Juni 1930” De heer van Reenen zoo vervolgde de heer Besse is ook In polderzaken een man van groote beteekenls gebleken Lang leve Jacob van Reenen (langdurig applaus). Een dankwoord. De heer J. van Reenen dankte tenzeerste Voor deze hulde, doch merkte op, dat niet hlf, maar Ir. Bos de ontwerper is van het bemalingsgebouw. Ik zal. zoo beide spr. misschien niet lang meer voorzitter kunnen zjjn; waimeer de Staten de regiementsher- zienlng hebben aangenomen dan moeten de genen, die 70 jaar zijn eruit, en dat is goed ook; ik ben bljj, zoolang te hebben mogen leven, dat ik dit xon meemaken. (4e belofte aan de H. Hart-vereerders) Als de Duce Benito Mussolini een fascistt- schen gedenk-dag viert, defileeren te Rome of te Milaan 22000 Facisten voor hun gevler- den aanvoerder. Maar nü deze vraag: hoe veel rootnsche werklieden zullen Vrijdag 27 Juni, den gedenkdag van hun goddeljjken Aanvoerder, op het feest van het H. Hart defileeren voor den Koning der Werklieden? Hoevelen zullen op dien koninklijken dag zich scharen onder zjjn vanen om aan dien gesmaden Liefde-Konlng een weinig eerher stel aan te bieden voor de koude onverschil ligheid die Hij moet ondervinden ook in de arbeiders-wereld. waarin er zoo talloos velen Hem ontrouw zjjn geworden en overloopen naar het kamp der vijanden. Was het niet omdat zjjn onverschillige volgelingen het vuur, dat Hij was komen brengen naar deze koude aarde haast had den gedoofd, dat dien eeuwige Minnaar er toe dwong Zijn hemel te verlaten, om in stille klooster-cel de nood-klok te lulden over de ondankbare wereldllngeh, die Hem bedelend lieten staan aan de gesloten poort van hun hart, dat zij vullen met duizend onbenulligheden, terwijl er voor Hem daarin geen plaats meer was Is eerherstel niet de grond en het wezen der H. Hart-vereering, een devotie, die de wereld stormenderhand heeft veoverd. Welnu, is dit dan geen prachtige gelegen heid voor onze roomsche arbeiders beweging om eens naar bulten te toonen. dat zjj haar taak goed begrijpt, die eens door het Bis schoppelijk communiqué aldus werd om schreven: „Derhalve dient van de werklie- den-vereeniging een stuwkracht alt te gaan om de werklieden tot een inniger godsdien stig leven op te wekken en tot honger aede lijk peil op te voeren. (26 Sept. 1916). O. we leven in zoo n mooien tijd. In onze handen is de beslissing gelegd over het lot der toekomst Wjj kunnen door onze mach tige beweging richting geven aan de ko mende eeuwen en de komende geslachten Want deze tijd zal vruchtbaar zijn Kerk en Maatschappij als de Kerk maar kan die haar beginselen kennen en aandurven. Hier komt de betee kenls van leder persoonlijk voor den dag. Wjj zjjn de facetten, waardoor de schoon heid der Kerk naar buiten straalt, van ons wordt verwacht de apologie van de daad. Deze stelling vinden we terug in het Evangelie, waar Christus ons oproept ons licht te plaatsen op de korenmaat de apo logie van de daad opdat, zegt Hij, de menschen uw goede werken zien en daardoor bewogen den Vader verheerlijken, die in den hemel is. (Matth. V—16). Zjjn wij als Katholieke arbeiders-beweging ons deae verantwoordelijkheid bewust Toen Sint Franciscus van Assisié met zijn gezellen het klooster verliet om te gaan be delen, zelde hij tot hen .Komt, laten we gaan preeken.” ,Maar Vader Francesco,” zeiden ae, gaan alle preekstoelen voorbij.” En Franciscus antwoordde „Ons beeld, ziedaar onze preek!” Misschien dacht hij toen aan dat woord van dien boer van Alvemo, die, toen de Heilige hem zijn ezel ter leen vroeg, zelde: „Zijt gij vader Francesco van wien zooveel gesproken wordt. Ja? Welnu, zorg dan, dat gü ook zoo goed zijt als de menschen zeg gen. want velen hebben hun vertrouwen op u gesteld." Onze Katholieke arbeiders-beweging is de stad op den berg. „Velen hebben hun ver trouwen op u gesteld!' Zells vanuit bet Het bestuur van den R. K. Bond van Groote Gezinnen noodlgt de leden uit ter vergadering op hedenavond te half 9 in het lokaal van den heer van Gljzen aan de Breedstraat. A roode kamp wordt u gadegeslagen. Zorg, dat ge zoo goed zijt, als de menschen van u zeg gen. Weest vooral katholieken van de daad! Laat zien, dat het u niet alleen te doen is om stoffelijk belang, om stoffelijk brood, komt op den feestdag van uw goddelijken Aanvoerder eens defileeren voor Zjjn troon en u sterken met Zijn levend Brood. Och, als de H. Hart-vereering niet spreekt tot uw Roomsche hart, wat zal u dan begeeste ren Ondergeteekende was vijf jaar lang kape laan in een groote volks-parochie te Haar lem, bestaande uit enkel arbeiders-gezinnen. Daar werd tweemaal in de week 's morgens vroeg om 6 uur de H. Communie uitgereikt aam den werkman vóór hij door de groote donkere, zwarte poort ging naar de Centrale Werkplaats van de Ned. Spoorwegmaat schappij, waar hij den ganschen dag stond blootgesteld aan de spot en hoon van af vallige laffe makkers, omdat zij roomschen van de damd waren. Hoe menigmaal ston den ze daar 's winters in de koude sneeuw jacht aan de deuren van het kerkgebouw, wachtend op het Brood der Sterken. En dat tweemaal in de week Hoevelen van onze Roomsche garde zullen er Vrijdagmorgen 27 Juni a s in den vroegen ochtenddienst, op het Verdronkenoord ’s aKir- gens om 6 aar, in de beide andere kerken 's morgens om 6!i nar het eere-saluut bren gen aan den Koning der Werklieden. Zegt niet dat gij geen Intentie hebt. Vraagt Hem de verwoeste liefde-tronen weer op te bouwen in zoo menig wertmana- hart, in zoo menig werkmansgezin. Vraagt Hem dat Zijn Rijk moge komen over de dulzend-millloen heidenen, die le ven zonder God en sterven zonder God. Bidt voor de 10 millloen werkloozen in Europa, voor het goddelooee Rusland en het geteisterde China, waar de kinderen vra gen om brood en er is niemand die het hun breekt. Wie heeft niet Iets op t hart wat we Hem stil willen zeggen: misschien een verborgen wonde, diep in het hart, die misschien nog nimmer werd geheeld; een vurige wensch, die nog nimmer werd vervuld; een verborgen geheim, dat nog aan geen mensch werd meegedeeld. Kan Uw Koning Zijn woord breken soo- als de menschen? Welnu dan, gij kent toch de beloften, die Hij deed aan de trouwe H.- Hart-vereerders? 1. Ik zal hun alle genaden schenken, welke zij in hun levensstaat noodig hebben; 2. Ik zal vrede brengen In hun gezinnen; Ik zal hun toevlucht zjjn in leven en In dood; Ik zal al hun ondernemingen zegenen; Ik zal hen troosten in droefheid; De zondaars zullen in Mijn Hart een bron van barmhartigheid vinden; De lauwen zullen weer vurig worden; De Ijverigen nog Ijveriger; Allen, die werken aan het heil der zie- ver- De openingsrede. De heer J. van Reenen gaf een uiteenzet ting over de totstandkoming van dit ge maal. Hij herinnerde eraan, hoe In een ver gadering van stemgercer.tigde Infelanoen van den Oudburgerpoloer op 1 Juli 1927 voor het eerst de wenschelljkheid uitge sproken werd om In den wind-watermoien «en hulpoandrljvlng te maken door gebruik making van eiectrlsche energie gedurende de periode v/ui windstilte. In die vergade ring wees de voorzitter den Ingelanden op bet groote voordeel, da* combinatie van eenlge polders in de bemaling zou opleveren. Uit een door den voorzitter gemaakt project met raming van koster bleek de samenvoe ging van de polders mogelijk, waarop 20 De cember 1927 de besturen van de polders bij een kwamen. In die vergadering werd beslo ten tot het aangaan van een onderlinge overeenkomst om voor gemeenschappelijke »<rekening in den Noorder-Reker-polder een centraal gemaal te stichten en de noodige verbinding te maken, om het polderwater van de vier molens af, naar het te stichten Centrale gemaal te voeren; ie kosten te dra len in evenredigheid van het aantal H. A. De voorzitter verkreeg machtiging om voor rekening van de vier polders opmetingen te verrichten, waarmede 23 December 1927 een aanvang werd gemaakt. Dit werk werd ver richt door den heer Bern Min, toen het vroor dat het kraakte Na de opmetingen en de ingekomen offertes werd een begrooting van een en ander opgemaakt. De Hoofdlnge- nteur-dlrecteur van den Prov. Waterstaat vereenigde zich met de door spr. vervaar digde teekenlngen en gegevens. Op 25 Mei '28 had de tweede neerde bestuursvergadering der vier polders plaats, in welke vergadering de werken op f 40.000 werden geraamd, hetgeen tenge volge zou hebben, dat de lasten met f 4.64 per HA. zouden moetei worden verhoogd. 13 Juni 28 kwamen de stemgerechtigden van de polders bijeen, die met groote meer derheid van stemmen de plannen bekrach tigden. zoodat tot combinatie werd besloten. In een vergadering op 10 Sept ’28 van de besturen der gecombineerde polders werd red groote meerderheid van stemmen beslo ten de offerte van Ir. Bos uit Sneek met twee electro-motoren, dus een dubbele in stallatie met riem-aandrljving te aanvaar den. In verband met dit besluit werd In een vergadering van 27 Dec. 28 besloten de lee- nlng met f 4000 te verhoogen tegen een rente van ten hoogste vijf pCt. af te lossen in 22 jaar. Eveneens werd besloten de over eenkomst voor 22 jaar aan te gaan Later bleek dat Ir. Bos zich geheel vereenigde met de door spr. opgemaakte plknnen; besloten •erd den kokmolen van den Noorder-Reker «n Mangelpolder te sloopen en het gemaal ten Noorden van dien molen te bouwen. Op 30 Jan. '30 had na goedkeuring van de overeenkomst door Ged Staten de openbare nanbesteding plaats van de grond- en be tonwerken; het grondwerk werd gegund aan <ien heer J. J. de Groot te Helloo voor f 7075 en het betonwerk aan den heer P. den Das te Schoorl voor f 970 Zooals boven aange- ttipt vorderde de stichting van het gemaal ■et de bijkomende werken een bedrag van t 46.752.met een weemoedlgen blik, zoo vervolgde spr. kijk ik naar de drie nog be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 15