J Gemengd cJ'Cieuws J KING De Leidsche lustrumfeesten Na 14 jaren terecht Trein vertraging Hoe warm het was Inbraak Strooper gedood KERKNIEUWS De Kathedraalfeesten Geval van nekkramp De brand te Valkenswaard RECHTSZAKEN rennen Kindermoord? Verdronken I Chantage De paniek bij de in Ascot De doodslag op den linker- Maasoever te Rotterdam Een circulaire aan de Vereenigingen in ons Bisdom monument voor het Ncderl. Reddingswezen De Londensche Society op de vlucht De zedelijkheid in openbare badplaatsen De geheimzinnige brandjes te Den Haag Doodelijk ongeval te Den Haag - Ontstemming onder tandheelkundige studenten Oplichting Zakkenrollerij in een schouwburg tal tertre makel en on het Ji gelooi per ei teitsgi nn h heer 1 den J «éne God i Het e< der J blije tenlie! dienst hulsal brulkt der v< PEPERMUNT is de moderne vorm van een overoud middel ter opwekking en verfria- aching. NIEUWS Eerste- op Een vermaning van Kardinaal Bertram mo- volgende verdachte poete De brug kon niet open Na 25 jaar gevangenisstraf De brandstichter voor de rechtbank «egt. onmlddel- bepaalt de uitpraak op Paleis Bevestiging van het vonnis geëischt Tilburg Een gevaarlijke bende in arrest met en tweedejaars-stndenten te Utrecht naar huis Breugel, dracht. is uit de Vecht bü de het lijkje van het van van vermaning be- Actle door middel van geïllustre •rdr. kaarten na TO de l mi (te 1U1 he dal Ja| de «O bei J»l tai ate ra me die eo ets I*H 19-jarig meisje door de tram overraden. De Japs n* demi ven 1 lisme Shin naat gross schil 11 vewil mom near met i tetlei rijn i sectei sche hoog< rende ranst revolt dat groot ideaal tatfev boden maar worde de zli Het 1 C Ch: hot vrrl gee rad W* dat kin eert prol niet tere V mae van Haj ral pun J won tege dien min mee dat verv dere soek DUcl dat het voor over lijk, bewt take het toe s*bo (Ct> Woensdagavond om negen uur is bij net baden in de rivier de Merwede bü Dordrecht verdronken een 34-jarige Oostenrijker, werk zaam op de ammunitiefabriek Zün lijk is nog niet opgehaald. Omstreeks ses uur is de 17-jarige A van wonende Groote Landt te Zwjjn- bü het «wemmen in de rivier de Oude Maas verdronken. Het lijk is een uur en .laar de ouderlijke Gistermorgen in de vroegte bevond zich een bewoner van de Molenwijk te Deventer op d« *g. Zandweert met een geweer om te stroopen. Van den man. dien politie agenten achtervolgden, ging het geweer ar. De vluchteling werd door het schot in het hart getroffen en was onmiddellijk dood. ter, Den 94719). 14 jaren geleden 16 Juni 1916. verdween te Bardenberg bg Kerkrade spoorloos een 10- jarlge jongen. Tevergeefs werd getracht njn verblijf op te sporen. Algemeen werd aan een ongeluk gedacht. Thans is gebleken, dat het verdwenen jongmensch in Nuth <L.) woon achtig is. De burgemeester deser gemeente heeft de familie verwittigd. zal zijn. Is dit gedeelte der Plechtigheden geëin digd, dan trekt een luisterrijke Processie langs de Kathedraal, waarin allereerst de nieuwe Relikwie, welke het Bisdom Gent ten geschenke geeft, en voorts de Relikwie ën der Bavokerken uit ons Bisdom, praalbaren zullen worden meegevoerd Hierna vangen nog korte Plechtigheden in de Kathedraal zelf aan en zullen bepaal de vakken in de Kathedraal worden gere serveerd voor de deelnemrs aan den optocht voorzoover de plaatsruimte dit toelaat. Vbreenlgingen die nog geen uitnoodlging Ontvingen, worden verzocht daarvan aan 't Comité kennis te geven. Het adres van het Comité van Katholieke Actie te Haarlem Is: P. J. M. van Teterlng, Secretaris. Groote Markt 4, Haarlem. Geestelijk adviseur: L. A. A. M. Wester- woudt, Deken van Haarlem. De spoorwegdienst van Amsterdam uit in de richting Hilversum is gisteravond ern stig gestagneerd geweest. De wissels en signa len op het Oosteiyk rangeerterrein te Am sterdam worden electrlsch bediend. In den loop van den avond heeft een storing plaats gehad in de electrlsche leiding, met aet gevolg, dat noch de signalen, noch de wis sels als gewoon konden worden bediend. Hierdoor ontstond stagnatie, zoowel voor de binnenkomende als voor de vertrekkende treinen in Ooetelljke richting. De wissels moesten toen met de hand getrokken wor den, wat voor de 6 perrons een groot opont houd gaf. Er waren treinen die van een half tot een uur vertraging hadden. Ook bet goe derenvervoer ondervond belangrijk opont houd. Ongeveer 11 uur was de electrlsche stroomvoorziening weer normaal Het duurde echter nog gerulmen tijd voor de treinen weer geregeld liepen. Naar wij vernemen moet de oorzaak vim het gebrek aan stroom worden gezocht in een defect aan een transformator. Woensdagmiddag omstreeks 6 uur werd de hulp van de brandweer te Amsterdam Ingeroepen, niet voor een brand, maar voor een verschijnsel, dat zich ten gevolge van de warmte had voorgedaan aan de nieuwe brug over de Buitenslngelgracht. welke de ver binding vormt tusschen Haarlemmerplein en Nassauplein. Voor de brug lag ^namelijk een schip, waarvoor de brug moest worden los gedraaid maar toen de brugwachters dit wilden doen, bleek de brug niet te verzetten te zijn. Ten gevolge van de warmte waren de tramrails Iets uitgezet. Er was geen wikken of wegen aan. Ten einde raad heeft men de hulp van de brandweer Ingeroepen met het verzoek, de uitgezette deelen door natspulten weer tot den oorspronkeljjken staat terug te brengen. De brandweer stuurde van den post Haarlemmerplein twee brandwachts met een standpijp en een slang en gedurende ongeveer een uur heeft men bet bruggedeelte, waarop de rails waren uitgezet, natgespoten. Toen waren de rails dermate gekrompen, dat er weer beweging In de brug kwam. Fllmactrices gevraagd Een jongeman uit Tilburg riep bü adver tentie meisjes op om voor de film te spelen. Hfj stelde een salaris van f 40 per week in het vooruitzicht, maar vroeg aan de gega digden, die zich aanmeldden, f 5 ter bestrij ding van -e administratiekosten voor het opmaken van het contract. Als hij dit geld te pakken had, liet hij niets meer van zich hooren. Het O. M, mr. De Blécourt, eischte op 8 Mel IX voor de Vijfde Kamer der Amster- damsche Rechtbank negen maanden gevan genisstraf tegen den oplichter, maar, al vorens uitspraak te doen, gelastte de Recht bank. dat een reclasseeringsrapport omtrent den verdachte zou worden uitgebracht. Thans, bjj de voortgezette behandeling der zaak, wijzigde mr. De Blécourt, naar aanleiding van het inmiddels ingediende reclasseeringsrapport, zijn requisitoir in dier voege, dat verdachte zou worden veroordeeld tot vijf maanden voowaardelljke gevange nisstraf met een proeftijd van drie jtpen. Na raadkamer wees de rechtbank von nis. I legde negen maanden voorviarde- HJke gevangenisstraf op met een proeftijd van drie jaren. Aan de R. K. reclasseerlng te werd het toezicht opgedragen. Voor de vijfde kamer der Haagsche Rechtbank werd bjj voortzetting behandeld de zaak tegen den Armeniër, die op 37 Jan. jX was gearresteerd wegens zakkenrollerij in den Prlncesse-Schouwburg te ’s-Graven- hage, op 22, 23 en 27 Januari tijdens de avondvoorstellingen gepleegd. Op laatstgenoemden datum was verdach te op heeterdaad betrapt en in bewaring ge steld. Mr. da» Gistermiddag even voor half twee heeft op de Sportlaan te Den Haag een ongeluk met doodelfjken afloop plaats gehad. De 19-jarige mej. W. v. d. Z., die zich per rijwiel naar de Huishoudschool aan de Laan van Meerdervoort begaf, is op genoem de plaats door een wagen van UJn 21 gegre- te vijzelen, teneinde het deerlijk slachtoffer van daar onder uit verlossen. De ongelukkige werd eerst naar het Roo- de Krute-ziekenhute en vervolgens naar het Gemeenteziekenhuis overgebracht, alwaar zij echter bjj aankomst reeds bleek overleden Als tragische bijzonderheid zij nog ver meld dat het meisje in noogst opgewekte stemming hare woning had verlaten omdat hrar broer voor het Ingenieursdiploma was geslaagd, welk feit feestelijk zou worden her dacht. -He moet leven loog. Ons riel voor t moet tunrki den hi hun e hoefte Plaats ding t niet a maar heilige kan God •k eei De 1 leden, kathol waan» schap, van de coder Tbkpp: naeach Daar een schot alt zijn eigen geweer later opgehaald woning vervoerd. Woensdags vond Haandrik opgehaald negenjarig kind van den brugwachter Bril. Het kind was sedert s morgens vermist. Kardinaal Bertram, prins-bisschop Breslau, heeft in het officieel orgaan zijn diocees de kend gemaakt: .JSedert jaren richten weldenkende man nen en vrouwen ernstige klachten tegen mis standen, die bij publieke badplaatsen voor komen en steeds verergeren. Hoe zeer ook de zorg voor openbare gezondheid en in het bijzonder het nut van het baden is. moet toch met diepen ernst in herinnering geroe pen worden, wat de bisschoppen van Dultschland reeds in 1925 als leidraad der moderne zedelijkheid hebben aanbevolen. In alle plaatsen, waar in badplaatsen deze ge varen voor de zedelijke reinheid van open baar en particulier leven bestaan, zouden de zielzorgers vanaf den kansel en andere pas sende gelegenheden vermanend en waar schuwend hunne stem moeten verheffen. In het bijzonder moet het volgende verlangd worden: Bij elke soort van badplaats moeten de beide sexen gescheiden worden. In open bare badplaatsen moet aangedrongen wor den op passende badcostumes. Er moet ver langd worden, dat voldoende toezicht ge houden wordt. Als tegenstrijdig met de eerbaarheid is te veroordeelen de lichtzin nigheid van zulke personen die de badplaats of het strand in badcostuum verlaten en zich vertoonen op de verkeerswegen, ofwel in badcostuum met het andere geslacht ge zellig samen 'willen zijn. De zoogenaamde familiebadplaatsen zijn tegenstrijdig met de christelijke zeden, het natuurlijk schaamtegevoel wordt daardoor afgestompt, de achting der kinderen ten op zichte van vader en moeder gaat verlo ren. daar zü het edele gevoel voor zedelijke reinheid in den blik en in het gebaar ver dringen. Hoe meer het christendom vijandig gezin de kringen elke omzichtigheid wat de chris telijke zedelijkheid betreft verachten en haar door bespotting tot zwijgen brengen, des te meer moeten Katholieke ouders en opvoeders ernaar trachten, dat dit heilig erfdeel van ons volk niet verloren ga. Vastberaden moeten Katholieke mannen en vrouwen aan deze dwaling der openbare meenlng het hoofd bieden en de overheid ondersteunen die bil de bescherming der volkszedelijkheid een moeilijke positie tegen over de vijanden der christelijke zedelijk heid Innemen. In het bijzonder moet een be roep gedaan worden op de Katholieke va ders en Katholieke moeders, alsmede op den Katholieken Vrouwenbond en moet de Ka tholieke Actie tot eenparig samenwerken opgevorderd worden, daar de enkeling niet bij machte is de gevaarlijke pogingen onzer vijanden afdoende te bestrijden. Nadat het Comité van Kath. Actie te Haarlem eenige dagen geleden. Ingevolge op dracht van Z. D. H. den Blsschop van Haar lem, de verschillende vereenigingen van ons bisdom, gepresenteerd docr hun bestuur, ult- genoodigd had tot bijwoning van de plechti ge feestviering bü gelegenheid van de vol tooiing der Kathedraal op Zondag 27 Juli aa, is nu een circulaire gezonden, aan de Besturen der R. K. Bonden Genootschappen, Vereenigingen, Organisaties, enz., in het btedam Haarlem, waaraan wü het volgende ontleenen Op Zondag 27 Juli a.s., zal het geheele Dio cees in koor kunnen juichen en jubelen: „Vollendet 1st das grosze Werk „Des Herren Lob sei unser Lied”. Want dan zal een historisch feit van be- teekente kunnen geboekstaafd worden: de Haarlemsche Kathedraal, de Moederkerk van ons Bisdom, het bolwerk der godsvrucht, der saamhoorlgheid van dc Katholieken uit de Diocese Haarlem, zal dan voltooid zijn. De circulaire vervolgt dan als volgt: Niet alléén een voor ons allen verblijdende, doch tevens een zéér zeldzame gebeurtenis en het behoeft geen verwondering te wekken, dat door onzen Blsschop en andere Geeste lijke Autoriteiten grootsche plannen zijn be raamd om dit feit op zéér plechtige en luis terrijke wijze te vieren. En nog méér luister zal aan deze plechtig heid worden gegeven door de komst van Z. D. H. den Blsschop van Gent, Monseigneur Honoré Coppieters, die vergezeld zal worden van zijn Wijbisschop, Z. D H. Monseigneur Eugenius van Rechem, Tltulair-Bisschop van Carpasia. Onlangs heeft men daarover in het Orgaan JBt. Bavo” o.m. net volgende kunnen lezen: .Binds onheuglijke tijden was er een nau we relatie tusschen de inwoners van Gent en die van Haarlem, doordat de lakenxoopers met elkander handel dreven Zoo kwam het ook, dat St. Bavo, die in Gent, waar hü in de Abdij geleefd had. ook bekend werd aan de Haarlemmers, die hem vereerden Bjj ge legenheid nu, aldus verhaalt de Brevier, dat de Haarlemmers in grooten nood verkeerden, zou. op hun gebed, de H. Bavo hun versche nen zijn, en hen verlost hebben uit hun moeilijkheden. Daardoor steeg de vereerlng, waarvan de oude Kathedraal op de Markt een sprekend bewijs is. Er bestond daar dan ook een broederschap van clerus en volk, on der bescherming van 8t. Bavo. Toen deze grootsche bouw was voltooid, ontvingen de Haarlemmers in het jaar 1500 van den Abt van het klooster van St Bavo bü Gent eén groote relikwie van den H. Pa troon." „De oude Bavo werd ons ontnomen, maar de piëteit der geloovlgen van het Bisdom Haarlem schonk zijnen Blsschop een nieuw gebouw, dat eveneens getuigenis aflegt van de vereerlng voor den groeten Patroon van Haarlem. Deze nieuwe Kathedraal is thans voltooid en daarom ging de H.E. Plebaan Wester- woudt vergezeld van den Secretaris van het Bisdom, den Z.E. Heer J. van Tuyn. eenigen ttfd geleden naar Gent, om de toch nooit geheefl verbroken relaties nauwer aan te halen, volgens een besluit van het Haar lemsche Kapittel. Met de grootste welwil lendheid en vreugde werden de beide afge zanten ontvangen door den Blsschop van Gent, Mgr. Coppieters; en toen zij hem het verzoek deden om ter bevestiging van de aloude relaties, bij de voltooiing der nieuwe Gistermiddag stond voor de Haagsche rechtbank terecht een 34-jarige chauffeur, beschuldigd van oplichting door middel van chantage. Verdachte had op 2 April van dit jaar aan een weduwe te Nijkerk een brief geschreven, waarin hij vermeldde, dat haar Voor begeleiding van den optocht treedt een tweede Commissie van Orde op. Deze leden zijn kenbaar aan een bouton, half paars, half wit Z{j zullen worden terzijde gestaan door een 100-tal R K. verkenners. Ulterlijk half drie stelt de optocht zich in beweging, want elsch Is natuurlijk, dat men op tijd bij d- Kathedraal aankomt. De optocht zal het Bisschoppelijk passeeren en dan zullen hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden, onze Blsschop met de beide Bisschoppen uit Gent zich op het bor des bevinden en de huldetulglngen der deel nemende vereenigingen In ontvangst nemen. Met de vaandels en banieren zal worden gesalueerd. Tijdens dit défilé stellen de R. K. Verken ners zich rechts en links van het bordes als eerewacht op. Evenzoo zal aan de overzijde der Nieuwe Gracht worden gedefileerd en met de vaan dels en de banieren worden gesalueerd voor de ambtswoning var. Z. E. den commissaris der Koningin en op de Groote Markt bij het passeeren van het Stadhuis voor den W E. A. Heer Burgemeester van Haarlem, alzóó ook onze hulde betuigend aan het Wereldlijk Gezag. Op het Kathedrale terrein zal een derde Commissie van Orde de zaken regelen, dra gend een wit-gele bouton. Zoodra de optocht de Kathedraal Is gena derd, dat is tegen half vier, volgt leder te voet achter zijn vaandel, banier ot naam schild. Ten einde stagnatie te voorkomen zal het uitstappen zoo spoedig mogelijk behooren te geschieden en wordt leder verzocht vooral hier stipt de aanwijzingen den Ordecommis sarissen op te volgen. De auto’s en rijtuigen rijden daarna door. Voor de eigen auto’s en rijtuigen van deel nemers zal aan den Commissaris van Po litie gevraagd worden in de nabijheid der Kathedraal een tijdelijke parkeerplaats aan te wijzen. Langs de WestergrachtzUde trekt de stoet het Kathedrale terrein op en wordt, door de Ordecommissarissen begeleid, ordelijk naar bet uitgestrekte terrein gebracht, dat gelegen is vóór het front van de Kathedraal en daad? wordt dan de menschenmassa opge steld. i Want daar vangen de Kerkelijke Plechtig heden aan! Op het vóórbalcon der Kathedraal auUm aoon, te Den Haag in militairen dienst, we- Oisteren stond voor de Haagsche rechtbank terecht een veertigjarige kellner uit Den Haag, gedetineerd, die in den avond van 30 April j.l. in een perceel aan de Prinsengracht 31 aldaar, waarin een Ijjstenzaak is gevestigd door inwerping van brandende proppen pa pier in het tuimelraam brand had gesticht Verdachte bekende ter plaatse te zijn geweest, doch met andere bedoelingen dan brand te stichten. De officier van justitie, mr. Rijkens, zelde dat vóór verdachtes arrestatie herhaaldelijk dergelijke branden voorkwamen; nadien niet meer. Spr. achte een ernstige straf gewenscht en eischte zes jaar gevangenisstraf. Uitspraak 1 Juli (s. De politie van het bureau Kattenburg te Amsterdam onderzoekt een vermoedelijk ge val van kindermoord. Een brandwacht zag nX eergisteren in de Dijksgracl.t bij de Kattenburgervaart een pak drijven. Hij baalde het op en vond er het lijkje m van een pasgeboren kindje van het vrouwelijk ge slacht Om den hals was een doek gewonden, waarmede de kleine hoogstwaarschijnlijk is geworgd. Heden is de gerechtelijke schouwing van het lijkje geschied; omtrent de moeder ver kreeg de politie tot dusverre nog geen enkele aanwijzing. De verslaggevers en persfotografen der Londensche bladen, die zich Woensdagmid dag in prachtlgen zonneschijn naar Ascot hadden begeven om de wedrennen bjj te wonen, hadden eensklaps de handen vol met geheel ander werk. Men weet dat er na het loepen om de Royal Hunt Cup een onweer losbarstte, dat zulke proporties aannam, dat de rennen moesten worden gestaakt en de duizenden toeschouwers in paniek de vlucht namen om een onderdak te zoeken. Een on verwachte gebeurtenis dus voor de reporters en fotografen. In lange rijen stonden de luxe-auto’s te wachten roor de hekken van het terrein, waarbinnen zich de Londensche society oe- woog, de dames in de nieuwste modecreatles, de heeren meerendeels met den tradltionee- fen grijzen hoogen hoed. De koning en de koningin zaten In de eere-loge en het ge heel bood het kleurig schouwspel van een. „vanity fair", toen de lucht plotseling be trok en een onweer van ongekende hevig heid losbarstte, schrijft het Hbld. De slag regen was zoo krachtig, dat aan een staan blijven op het veld niet te denken viel. Het werd dan ook een sauve qul peut naar de overdekte plaatsen, en wat daarbij geschied de, zou elke beschrijving hebben getart. In een oogwenk stond het water zoo hoog, dat men er door moest waden Planken werden gelegd om de menschen veilig oever te krij gen, bruggen van stoelen werden geslagen, doch niets was tegen het noodweer bestand. De mondaine vrouwen in naar hyper-modi euze toiletten bezweken in haar strijd tegen de elementen. ZU verloren haar hoeden, die groot van formaat blijken te zijn dit jaar zij verloren haar schoenen, haar kousen scheurden, baar rokken die weer lang zijn geworden hingen in het water Def tige Lords beschermden wanhopige Ladles, met het gevolg dat allen tezamen een douche van het hemelwater kregen, die hun heu- g enzal. Hieren daar werd de toestand critiek Men weet dat een bookmaker door den bliksem werd getroffen. De politie kon de menigte niet in toom houden. Eenige vrouwen ver loren haar bezinning, vielen in het water en gilden van angst. Intusschen ratelde de eene donderslag na den andere. Toen de elementen waren uitgeraasd, zag men een file auto's en bussen met door natte menschen, velen zonder hoed, drijfnatte haren en zelfs blootsvoets! Direct zijn de schrijfsters der mode-kronie ken in de bladen er bU om te betoogen dat de lange rokken ondoeltreffend zijn gebleken, omdat de dames die ze droegen, rfch zeer moeilijk konden bewegen in vergelijking met haar, wier beenen zich een zekere vrijheid nog veroorloven konden.,,. gens een zedendelict in arrest was gesteld, en dat hjj wel een middel wist om hemvrtj te krijgen. Hij verzocht geadresseerde, naar Den Haag te komen. Hieraan werd gevolg gegeven. De moeder en één harer dochters werden door verdachte van het, station af gehaald, waama in een melksaion een be spreking gevoerd werd. De dames in kwestie, als getuige gehoord, verklaarden, dat verdachte haar bjj die ge legenheid een bedrag van 250 4 300 genoemd had. Daar verdachte op spoed aandrong, gaf de dame telefonisch aan haar te Nijkerk thuisgebleven dochter opdracht 300 telegrafisch aan restante toe te zenden. Verdachte ontkende geld gevraagd te hebben. Het was hem door getuigen aange boden. De officier van Justitie, mr. Rijkens. zelde, dat de politie er eindelijk in geslaagd was de hand te leggen op een bende, welke Den Haag sedert jareh onveilig maakte. De chan tage tiert er welig en de geraffineerdheid, waarmede personen als deze verdachte op treden, zijn een beletsel voer de politie om in te grijpen. Nu er thans ook nog andere chanteurs in arrest zijn gesteld, zal spr. tegenover hen allen met de grootst moge- Hike gestrengheid optreden. Spr. noemde deze lieden „boosdoeners van de ergste soort”, die door middel van jongelui ande ren tot ontucht aanzetten, om daarna hun slachtoffers te kunnen plunderen. Ten slotte vroeg spr. veroordeeling van verdachte tot een gevangenisstraf van drie jaar. De rechtbank zal op 1 Juli as. uitspraak doen. Een der directeuren van de afgebrande sigarenfabriek van de N.V. Jasneva te Val- kenswaard heeft medegedeeld, dat alles op beurspolls verzekerd was en men ook tegen bedrijfsschade gedekt was. De directie zal krachtig bevorderen, dat het bedrijf zoo spoedig mogelijk weder in wer king gesteld kan worden en hoopt daartoe een noodgebouw in de omgeving te kunnen inrichter! De goede deksoorten der tabakken zijn gered. Ook de administratieve beechelden zijn gered. De brand werd het eerst ontdekt op den binnengoedzolder. Weliswaar heeft de spoe dige komst van de brandweer uit Eindhoven niet kunnen verhinderen dat de fabriek totaal ia», vlammen opging doch zjj beeft ongetwUfeld'tverdere uitbreiding dan tot de naastgelegen garage die mede tot den grond afbrandde voorkomen. In hooger beroep is door het Haagsche Hof behandeld de zaak tegen A. v. d. Br, die door de Rechtbank te Rotterdam wegens doodslag is veroordeeld tot 8 jaar gevangenis straf, door te brengen in een bijzondere straf gevangenis, en met aftrek van de preven tieve hechtenis. Verdachte had eenigen tijd geleefd met zekere mej. A b. wed B., te wier huize ook een zoon uit naar eerste huwelijk woonde. Aang^zlen verdachte zonder werk was en nogal veel dronk, zelde de zoon tegen zün moeder, dat verdachte het huis uit moest. De moeder was het hiermede eens en ver dachte verliet de woning. Toen op zekeren dag moeder en zoon in een café aan den llnker-Maasoever zaten, kwam v. d. Br. binnen, die den toon wenkte om even achter in het café te komen. De niets venr-oedende zoon gaf aan die uitnoodlging gevolg, maar toen ni» bü v. d. Br. kwam, trok deze .een mes en sneed hem den hals af. als gevolg waarvan de zoon ter plaatse doodbleef. In deze zaak was een psychiatrisch rap port uitgebracht, waarin -erdachte vermin derd toerekenbaar was verklaard. De procureur-genèraal bü het Hof, mr. J. A de Visser was van oordeel, dat de rechtbank bü haar vonnis wel degelijk reke ning heeft gehouden met dit psychiatrisch rapport en concludeerde tot bevestiging het vonnis der rechtbank. De verdediger van verdachte, mr. Wolf son. pleitte, dat op grond var het rapport aan verdachte niet een zou lange gevan genisstraf moet worden opgelegd, zü bet dan ook, dat deze doorgebracht wordt in een bijzondere strafgevangenis. Verdachte moet worden veroerdeeld een korte stra. en tot ter beschikking stel ling van de regeering. Na re- en dupliek; werd het arrest 99* paaJd op 25 Juni. Een 44-jarige gedetineerde, zonder vaste woonplaats, die reeds een groot aantal von nissen wegens diefstal met inbraak ashter den rug heeft, en deswege meer dan 25 jaar in de gevangenis doorbracht, stond gisteren voor de Haagsche rechtbank opnieuw te recht wegens een tweetal Inbraken, ft ’s-Gravenhage in 1929 gepleegd. Bckk ontkende. Opi grond o.m. van het getuigenverhoor verzocht de officier van justitie een onder zoek naar verd.’s geestvermogens te doen Instellen, waartegen verdachte zich in een uitvoerig pleidooi, waarbij hij zich van een groot aantal citaten bediende, verzette. Mocht de rechtbank verd. toerekenbaar verklaren, dan zou de off. v. justitie een gevangenisstraf van drie jaren hier op haar plaats achten. Al gerulmen tüd heerscht in Utrecht on der de tandheelkundige studenten, sinds het nieuwe Instituut aan de Croeselaan werd betrokken .ontstemming over de slecn- te atmosfeer in deze instelling. Hoewel het aantal plaatsen voldoende is, laat de lucht- ververschlng tengevolge van het werken bü blaasvlammen en den lagen bouw der inrichting, waarvan de dakbedekking uit glas bestaat alles te wenschen. De tem peratuur was de laatste dagen dan ook van dien aard, dat de medici onder de lectoren van een abnormalen toestand hebben ge sproken, waaronder in deze instelling moest worden gewerkt. De broeikas-atmospheer Is oorzaak gewor den dat de tweedejaars-studenten gisteren Zijn weggebleven, terwtjl de eerstejaars door een der lectoren naar huis werden geoon- den. Het bestuur van de tandheelkundige stu- dentenvereenigtng „John Tomes” .vergader de gisteravond over deze kwestie en nam met algemeene stemmen een motie aan. die OA ter kennis van den minister van onder wijs zal worden gebracht, waarin met klem tegen de heerschende. niet aan redelijke hygiënische eischen voldoende toestanden in het Instituut wordt geprotesteerd. Voorts wordt den minister verzocht zün medewer king te verleenen tot verbetering van ge noemde toestanden, omdat het uiterst be zwaarlijk is in de bedorven atmospheer be hoorlijk werk te leveren. pen en onder den oaanschuiver van den mo torwagen terecht gekomen. “f.1 moe,te het gelukt de tram op verminkte te kunnen Te Hendrik Ido Ambacht heeft zich een geval vann ekkramp voorgedaan bü een 4-jarig meisje. Het kind is naar het zie kenhuis te Dordrecht overgebracht. De over het geheele lant mge-ette actie inzake het verkrügen Van geiden voor het te Den Helder te stichten monument voor het Nederlandsen Reddingwczen, wordt on afgebroken voortgezet. Do r het Comité van Actie zün ruim 200.000 geïllustreerde brief kaarten verspreid, In hoofdzaak aan scho len, en nog steeds komen aanvragen voor deze kaarten binnen. Men weet, wat er de bedoeling van is: de kinderen kunnen zoon kaart koopen en het daarvi„r ontvangen be drag komt ten goede aan liet tonds; -ü z<jn geheel vrü omtren- het bedrag, dat zij geven willen. Heel veel gemeentebesturen sympa- thiseeren met dit plan ep hebben aan nun scholen deze kaarten beschikbaar gesteld. Maar omgekeerd hebben nog veel scholen het benoodigd aantal briefkaarten niet aan gevraagd. Dit is jammer, want het is de be doeling. dat ieder kind in Nederland zün sfeentje büdraagt voor dit nationaal nument. Waar het niet uitgesloten is, dat straks, als het monument gereed is en als blijvend symbool van hulde en dankbaarheid van het Nederlandsche volk aan deze eenvoudige mannen, de herinnering aan hunne daden wakker houdt, een zeker bedrag van de bü- eengebrachte som zal overblüven, heeft net bestuur zich hieromtrent In verbinding ge steld met onze belde groote reddlngmaat- schappljen, n.l. de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddlngmaatschappü, gevestigd te Am sterdam. en de Zuld-Holandsche Maatschap- pü tot Redding van Schipbreukelingen te Rotterdam. Met deze beide lichamen werd overeengekomen, dat de eventueel overblü- vende gelden zullen worden gestort In de fondsen, die dienen ter ondersteuning van redders van schipbreukellngeh, die oud en behoeftig zün geworden Er behoeft dus gei n vrees te bestaan, dat de beschikbaar komen de gelden niet goed zullen worden besteed, daar de goede naam van belde maatschap pijen een juist en practisch gebruik waar borgt. Doel van dit schrijven is dan ook. nog maals ieder Nederlander op te wekken zün 'steentje bü te dragen voor dit doelde stich ting van een nationaal reddlngsmonument. Zooals hierboven werd gezegd, onving het bestuur reeds uit onderwüs- en offlcleele kringen tal van blijken van sympathie. Het zou nu, als het kon. de door middel van deze geïllustreerde kaarten Ingezette actie gaarne vóór de as. groote vacantlës willen doen afloopen, en het wekt daarom ieder op een aantal kaarten bü den secre taris, den heer L. Bandsma, Singel 28, Den Helder, aan te vragen. Voor vele groote li chamen ligt hier een dankbaar arbeidster rein braak: groote handelszaken of winkels kunnen de kaarten beschikbaar stellen voor hun personeel, ook inrichtingen als schouw burgen. bioscopen, in deze zomermaanden vooral voetbal- en andere wedstrüden, speel tuinen, kortom, overal waar veel publiek sa menkomt, vinden er een dankbaar object. Ten einde een overzicht te krijgen over den stand van zaken, zou het comité gaarne spoedig de reeds op deze wüze ingezamelde gelden aan het adres van zün penningmees- den heer Bernh. Meyer, Kanaalwcg, Helder, ontvangen (postgirorekening Twsscben Amsterdam en Hilversnm Polman, requisitoir nemende, de thans afgelegde verklaringen vol komen kloppen met die, afgelegd in eer ste instantie. Spr. acht de tenlastelegging Juist en concludeert tot schuldigverklaring aan zakkenrollerij, waarvoor hü drie jaar gevangenisstraf eischt. De verdediger, mr. K. F. Katz, bestrüdt de argumenten van den offlcleur van Justi tie. Er blüft, volgens hem van de getulgenbe- wüzen niets over. Pleiter vraagt vrijspraak met lüke invrijheidstelling. De Rechtbank 1 Juli Aan de kinderfeesten die ter gelegenheid van de lustrumweek van het L8 C. Donder dag as. zullen worden gehouden, nemen nie minder dan 3000 kinderen deel. Het 6e 'regiment veldartillerie, dat thans in de legerplaats bü Oldebroek verblüf houdt, k^mt in verband met de Lustrum feesten 24 dezer in het garnizoen terug. D etalrüke buurtcommlssles zün thans druk bezig met het versieren der straten. Ook aan tal van particuliere huizen en ge meentelijke gebouwen wordt een feesttooi aangebracht. De versiering éan de stad zal Zaterdag grootendeels gereed zijn. Men is althans voornemens Zaterdagavond de ver lichting te beproeven gen en de verzamelde Katholieken (uit Haarlems Bisdom) toe te spreken.” Na dit ontleend te hebben aan het week blad „8t Bavodeelt de circulaire de vol gende bijzonderheden mede: De kerkelüke plechtigheden worden vast gesteld door Z. D. H den Blsschop, tn over leg met den H.E. Plebaan L. A. A. M. Was terwoudt. Deze plechtigheden liggen buiten het ter rein onzer bemoeiingen. Maar wél heeft Z. D H. de Blsschop tot het Comité van Katholieke Actie te Haar lem de zéér vereerende uitnoodlging gericht de organisatie op zich te hemen der nlet- kerkelüke plechtigheden, aan welk verzoek wij zeer gaarne voldoen. Wat Is het voornaamste doel van deze op dracht? Te propageeren en de noodige maatrege len daarvoor te nemen, dat bü deze feest viering. welke inderdaad het geheele Diocees blijdschap en belang zal inboezemen, een zoo groot mogelük aantal vereenigingen uit het bisdom vertegenwoordigd zullen zün. In een Indrukwekkenden optocht zullen wü door Haarlems straten trekken naar onze majestueuse voltooide Kathedraal, om daar de kerkelüke feestviering te gaan bljwonen en daAr te gaan getuigen van onze vreugde en van onzen trots. Vooropgesteld wordt, dat Iedere deelne mende vereenlglng (c.q met haar onder afdeelingen» voorafgegaan wordt door een drager met haar vaandel of banier, in ieder geval met een eenvoudig naamschild, waar op de naam der vereenlglng en de plaats van herkomst. Wü zullen maatregelen nemen voor het sluiten van een collectieve verzekering voor alle vaandels tegen brand en diefstal van het moment van vertrek van U af tot op het oogenblik van terugkomst. De kosten daarvan zün buitengewoon gering en ook deze deelen wü U tüdlg mede. Hoewel wü zéér goed begrijpen, dat de R. K. vereenigingen uit Haarlem en om streken het talrijkst rullen zün. toch willen wü In deze circulaire er grooten nadruk opleggen, dat onze Blsschop, tijdens een der laatste audiënties, ons nadrukkelük verzocht niet te vergeten ultnoodigingen óók te ver zenden aan vereenigingen van zün Diocees, bulten Haarlem en omstreken, omdat hü de aanwezigheid van haar op den hoogsten prüs stelt. Wordt de gevraagde toestemming van ZKxc. den Minister van Defensie verleend, dan zullen wü op Zondag. 27 Juli a.s., des middags te half twee verzamelen np het uitgestrekte Cavalerieterrein aan den Scho- terweg te Haarlem, teneinde op dat terrein onzen optocht saAm te stellen. De Garni zoenscommandant van Haarlem heeft ons reeds zün vollen steun en medewerking toe gezegd. Iedere -vereenlging late zich voorlooplg door niet meer dan hoogstens drie bestuurs-* leden vertegenwoordigen Mocht, later Mljken. dat meerderen kunnen worden toegelaten, dan zal dat tltdig. in leder geval nA 13 Juli a.s. bericht worden. De Jeugdvereeniglngen uit de Bisschoppe lijke Residentie en uit de onmiddellüke Om geving zullen evenwel deze beperking ietwat mogen overschrüden. doch haar getal zal in géén geval het getal 25 mogen te boven gaan. R. K. Muziek- en Fanfarekorpsen uit het heele Bisdom zullen uiteraard zéér welkom zün. Ook voor deze geldt natuurlük niet het door ons gelimiteerd aantal der represen tanten Deze korpsen zullen door ons gelüke- UJk over den heelen optocht verdeeld worden. De gelegenheid tot .aanmelding om aan deze Diocesane, Katholieke Demonstratie deel te nemen, wordt onherroepelijk veertien dagen vóór den feestdag gesloten, alzoo op 13 Juli BS. Maar toch verzoeken wü. in het belang eener goede en degelüke voorbereiding en or ganisatie, niet dien uitersten termün te wil len afwachten, nu_ar ons zoo spoedig mo gelük bericht te zenden. Op 14 Juli wordt de volgorde der Vereeni gingen in den optocht vastgesteld en daa-na ontvangt onmiddellük elk Secretariaat het Volgnummer züner vereenlglng, de lüst der deelnemende vereenigingen, alsmede ver dere instructies. Iedere deelnemende vereenlglng (óók sl- deelingen en onder-afdeelingen) stort vooraf voor administratieve en andere kosten in de kas van het comité van Katholieke Actie te Haarlem de somma van één gulden. Verder zün er uwerzüds, wat ons tenminste betrett, geen kosten aan verbonden. De storting kan het best geschieden op de Postrekening van onzeti penningmeester, den heer J. Ph. H. Castricum. Het nummer züner postrekening te: 73213. De storting moet vóór 13 Juli as geschied zün. Eerst daarna ontvangt men zün volg nummer voor den optocht en verdere mede- deelingen. Kathedraal, wederom een nieuwe relikwie te schenken van den H. Bavo, heeft de Bls schop van Gent niet een enkel oogenblik zich bedacht, maar direct toegestemd Met geestdrift heeft Mgr. Coppieters be loofd zelf de relikwie te zullen komen bren- zich dan de drie Bisschoppen bevinden met het Hoogwaardig Kapittel. Zoowel onze Blsschop als Monseigneur uit Gent, zullen van deze plaats af het woord voeren, dat voor ieder met behulp van aan te brengen luidsprekers duldelük te verstaan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 16