ONS BLAD L. FRANKENBERG, Voornaamste qNieuws Alkmaar REISKOFFERS - REISARTIKELEN - DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I VIER f 50 Noodweer boven Arnhem Toestand der gewonden Rood of geen brood! De ballonwedstrijden te Munster Voorwaardelijke veroordeeling Schorsing van Mr. van Gigcb Jr. Het ongeluk op de Kagerplassen Ernstig auto-ongeluk bij Tilburg de geheimzinnige brandjes te Den Haag VRIJDAG 20 JUNI 1930 JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 I - In hooger beroep DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OMGEVAL 6.45 TO2V EN TWINTIGSTE JAARGANG No. M3 J NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD 9 Man doodgeslagen door den bliksem Boerderij te Warknond afgebrand Mond- en Klauwzeer slechts bereid De Hollandia heeft den tweeden prijs De brandstichter voor de rechtbank Barometerstand 9 uur v.m.r 765. VooruK 4 De wet treedt 1 Sept. a.s. in werking Juni Een Hollandsche ballon in actie De vlucht van Kingsford Smith Bevestl een psychiatrisch rap- Door het Hof bevestigd De doodslag op den linker- Maasoever te Rotterdam De electrificatle van de lijnen AmsterdamEdam en Amsterdam— Purmerend Vragen van het Kamerlid Boon over het middel van den heer van den Berg. De Noorsche reis van H. M. de Koningin en Prinses Juliana Bij dus Bij een auto-ongeluk bij Tilburg zijn twee begeleiders van een woonwagen gedood. Tot lector in de missiologie aan de R. K. l'niversiteit te Nijmegen is benoemd prof. dr. A. Mulders, van het Groot-Seminarie te Hoe ven. Licht, op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54 uur. De fraude bij de hersteileveringen Ook een onderzoek in Nederland. De Hollandia heeft bij den ballon wedstrijd te Munster den tweeden prijs behaald. Ernstig mjjn-ongeval te Kaapstad 1. dooden. bij verlies van anderen vinger De electrificatie der lijnen AmsterdamEdam en AmsterdamPurmerend. Blijkens een te Den Haag binnengekomen telegram zijn H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana te Finsen aangekomen. De wet, houdende nadere voorzieningen be treffende de voorwaardelijke veroordeeling en de Voorwaardelijke invrijheidstelling, treedt 1 Sept. a-S. in werking. Op het congres van den Ned. R. K. Bond van Bakkerspatroons is besproken de kwestie van de vervroeging van het aanvangsuur voor bakkersarbeid. Twee bewoners van een woonwagen gedood Agentschappen: per week ZS et; f kwartaal 1 M»; per post, par kMrtaal MB M) vooruMbetaHug- Een kiekje van den ballonwedstrtjd, die Zondag te Munster (Duitschland) werd gehouden en waarbij de Hollandia een prijs behaalde. Beneden: het vullen van de ballons. Staking van tandheelkundige studenten te Utrecht. den heer klauwzeer. Gisteren stond voor de Haagsche rechtbank terecht een veertigjarige kellner uit Den Haag, gedetineerd, die in den avond van 30 April j.l. in een perceel aan de Prinsengracht 31 aldaar, waarin een lijstenzaak is gevestigd door inwerping van brandende proppen pa pier in het tuimelraam brand had gesticht. Verdachte bekende ter plaatse te zijn geweest, doch met andere bedoelingen dan brand te stichten. De officier van justitei, mr. Rijkens, zeide dat vóór verdachtes arrestatie herhaaidelijk dergelijke branden voorkwamen; nadien niet meer. Spr. achte een ernstige straf gewenscht en eischte zes jaar gevangenisstraf. Uitspraak 1 Juli as. In de commissie inzake den arbeidstijd in de mijnen ter Arbeidsconferentie. Is geen overeenstemming bereikt. Alle desbetreffen de voorstellen zijn verworpen. Woensdagavond te elf uur is op den Bos- schen weg te Tilburg ter hoogte van het spoorwegvtaduct een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto met studenten van de Tllburgsche Handelshoogeschool, bestuurd door den student Van Thiel, komende van de Ijzeren Man. ontmoette ter plaatse een woonwagen, die plotseling den weg overstak om zich naar het kamp te begeven. Er volg de een botsing, waarbij de beide begeleiders van den woonwagen, vader en zoon, ernstig werden gewond. De een was onmlddellijk dood, terwijl de tweede kort daarop Is over leden. De slachtoffers zijn de 42-jarige J. B. van Raeken. vader van 4 kinderen, uit Tegelen afkomstig en zijn 14-jarlg zoontje Marlnus. De vrouw en drie kinderen in den woon wagen bleven ongedeerd; ook de studenten bekwamen geen letsel. In hooger beroep is door het Haagsche Hof behandeld de zaak tegen A. v. d. Br., die door de Rechtbank te Rotterdam wegens doodslag is veroordeeld tot 8 jaar gevangenis straf, door te brengen in een bijzondere straf gevangenis. en met aftrek van de preven tieve hechtenis.' had eenigen tijd geleefd met S. wed B te wier huize ook. ADVERTENTIEPRIJS: Vau 1— regels LZS; elke regel meer •-». RECLAME per regel «-75 voae de eerste pagina; voor de overig* pagina's 0-5P RUBRIEK .VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per piaatatng t 0.60 per advertentie van 5 regels; iedere regel meer 0J8 glk ehrnn*»^ dit bl*d zijn Iniuwo^^^rwkwingjvMirwaardcn 3000- LeTcnsl,,,,«o këhecïo onxeschiktheid tot werken door ‘f yen bijeen ongeval met f 4EA «n oer volgende uitkeeringen: WWW. verlie» van beide armen, beide beenen of beide oogen OU.- doodcliiken «flpop AwU, aangifte moet op straffe van verlies van rechten, geschieden witerlijk In een dezer dagen gehouden gemeen schappelijke bijeenkomst van vertegenwoor digers der betrokken gemeenten is het door deze gemeenten bij te dragen gedeelte als volgt vastgesteld: Amsterdam 75.500; Purmerend en Edam 15000; Monnikendam 8500; Ilpendam 5000. Broek In Waterland, Marken en Landsmeer 2000, totaal 125.000. Ged. Staten zullen voorstellen 100.000 bjj te dragen, terwijl de rest. n.l. 450.000. verwacht mag worden van het Rijk en de Ned. Spoorwegen gezamenlijk. Naar het „Volk" uit goede bron verneemt, heeft het Gerechtshof te Amsterdam beves tigd de beslissing, waarbjj mr. L. van Gigch Jr„ in verband met zijn rol in de Liebermann-affaire gespeeld, voor tien maanden is geschorst. Uit Dublin wordt geme’d dat Kingsford Smith het gevaar voor brandstofgebrek op zijn reis over den Oceaan geheel wil ophef fen. door bjj de Amerikaansche kust brand stof te laten overnemen, terwijl hij in de lucht is. Dit zou moeten gebeuren ongeveer 600 mijl ten noorden van Maine. Indien hij brandstof kan inladen, behoeft hij geen vrees te koesteren, dat bij een te genwind van meer dan 15 mijl, op welk ge tal zijn berekening te, zijn brandstql ver bruikt zal zijn. Omtrent den toestand van de bij de motorontploffing op de Kagerplassen ver wenden, die in het Elteabethgesticht te Lei den worden verpleegd, kan worden medege deeld. dat de toestand van Graaf Donhöff, die brandwonden aan het hoofd en een der armen kreeg, het minst ernstig te. De beide andere slachtoffers gravin Lehndorff en de monteur Koppers zijn zeer ernstig ge wond, maar hun toestand is niet levensge vaarlijk. Behalve de drie te Leiden verpleegden jy nog enkele andere personen kleine Wandwonden. In het geheel werden twaalf personen gewond. Aan boord van de .Olympia", welk jacht geen oogenblik eenig gevaar heeft geloopen en dus ook de ex-kelzer niet, bevonden zich ook twee dochtertjes van prinses Her- mine, de echtgenoote van den ex-keizer.' H. M. de Koningin en Prinses Juliana zijn gisteren te Finse aangekomen. Gisterenmiddag heeft boven Arnhem en omgeving een noodweer gewoei». Een hevige regen gepaard met hagelbuien zette een groot deel van de stad onder water. Te Velp brand de een boerderij af, te Rheden werd een man door den bliksem gedood. Het Gerechtshof te Leeuwarden behan delde gisteren in hooger beroep de zaak te gen den 46-jarigen koopman H. N.. die door de Rechtbank aldaar wegens moerd op zjjn vrouw, die hij door revolverschoten om het leven had gebracht, veroordeeld was tot 18 Jaar gevangenisstraf. De Advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis der Rechtbank. Uitspraak over 14 dagen. Vragen van het Kamerlid Boon aan de regeerirfg over het middel van van den Berg tegen mond- gn Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft <je schorsing van mr. Van Gigch Jr. bevestigd. bij verlies van een hand. X 4 OE bij verliewvan een een voet of oen oog Aw»— duim of wijsvingé) ww- boen of zal voor politie troepen, Het .JIdbd.” ontving den voorloopigen uit slag van den langen afstandswedstrjjd voor vrjje ballons, die j.l. Zondag van Münster (Westfalen) uit is gehouden en waarvan gisteren reeds de kilometerafstanden zijn vermeld, zooals deze door de bestuurders der deelnemende ballons telegrafisch aan de wedstrijdcommissie waren medegedeeld Van de 29 ballons die aan den wedstrijd hebben deelgenomen is thans reeds van 24 het „Bordbücher” binnen gekomen. Aanne mende dat de vijf nog ontbrekende ..Bord bücher" de volgorde niet zullen wijzigen, kan de winnaarslijst als volgt worden opge steld, waarbij er op gelet dient te worden, dat de nummers 1 en 2 in leder geval reeds -definitief zijn. Eerste prijs Köln. tweede prijs Hollandia. derde of vierde Drory of Hannover (deze ballons liggen slechts 20 meter van elkander verwijderd). 5. Lübeck, 6. Mannheim, 7. of 8. Belgica of Dortmund, 9. Essen. 10. Vüle de Tours, 11. Velbert, 12. Bochum, 13. en 14. Munster VII of Hackstetter. Tot en met den dertienden ballon krijgt een prijs. Voor de Hollandia is de tweede prijs thans dus in ieder geval verzekerd. Verdachte zekere mej, een zoon uit haar eerste huwelijk woonde. Aangeziaamp^MKchte zonder werk was en nogal veel'dronk. zeide de zoon tegen zijn moeder, dat verdachte het huis uit moest. De moeder was het hiermede eens en ver dachte verliet de woning. Toen op zekeren dag moeder en zoon in een café aan den linker-Maasoever zaten, kwam v. d. Br. binnen, die den zoon wenkte om even achter in het café te komen. De niets vermoedende zoon gaf aan die uitnoodiging gevolg, maar toen ni> bij v. d. Br. kwam, trok deze een mes en sneed hem den hals af. als gevolg waarvan de zoon ter plaatse doodbleef. In deze zaak was een psychiatrisch rap port uitgebracht, waarin "erdachte vermin - aerd toerekenbaar was verklaard De procureur-generaal bjj het Hof. mr. J. A de Visser was van oordeel, dat de rechtbank bjj haar vonnis wel degelijk reke ning heeft gehouden met dit psychiatrisch rapport en concludeerde tot bevestiging'van het vonnis der rechtbank De verdediger van verdichte, mr. Wolf son, pleitte, dat op grond var het rapport aan verdachte niet een zom lange geren— gentestraf moet worden opgelegd, zjj het dan ook. dat deze doorgebracht wordt in een bijzondere strafgevangenis. Verdachte moet worden veroordeeld tot een korte stra. en tot ter beschikkingj stel ling van de regeering. Na re- en dupliek werd het arrest be paald op 25 Juni. m de laatsti weken Is er In de so- flaal-democratische pers een storm op gestoken naar aanleiding van de sup- pletoire begroeting van Defensie, waar bij het artikel „aanbouw schepen en vaartuigen” verhoogd werd met 770.000 gulden, of waar Indlë daarvan 125.000 gulden terugbetaalt met precies 845.000 gulden- Het plan is zelfs ge maakt om een actie op touw te zetten tegen deze aanvrage gelijk aan die te gen de Vlootwet van 1923. Het aangevraagde bedrag rechtvaar digt in geen geval de hevige aanvallen, die er op werden ondernomen. Van het geld is 250.000 gld. bestemd als eerste termijn voor een op stapel te zetten kruiser voor Oost-Indië en 550.000 gld. voor een flottleljevaartuig voor West- Jndlë, waar thans de Arend en de Van Galen zijn, schepen, die oorspronkelijk een andere bestemming hadden. Op Dinsdag 24 Juni zal deze sapple- toire begrooting, die reeds op 5 Mei bij de Kamer is ingediend, in de afdeelin- gen worden onderzocht en daarom mee nen we goed te doen er thans reeds Iets over te zeggen, ook al zal de openbare behandeling in de Kamer zeker niet plaats hebben vóór October. Het be langrijkste van dit ontwerp is ongetwij feld het plan van aanbouw voor de eerstvolgende tien jaren, door den mi nister hierbij overgelegd. Marineschepen hebben slechts een beperkten levensduur. Oorspronkelijk was de levensduur van een kruiser, een jager en een onderzeeboot respectieve lijk vastgesteld op 16, 16 en 14 jaar. Bij een goed onderhoud en een zuinig ge- - bruik zal misschien de levensduur van de beide eerstgenoemde scheepstypen met een 'paar Jaar kunnen worden ver- Jengd. Na dien tijd hebben ze hun ge- ^êchtswaarde, waarvoor ze toch zijn gebouwd en die noodig is, grootendeels verloren. Waar de zeegaande vloot in Indlë bestaat uit 2 kruisers, 8 torpedojagers en U onderzeebooten, benevens mate riaal voor de locale verdediging, terwijl wij in Nederland kunnen volstaan met onderzeebooten, mijnenleggers, pantaer- echepen en een oefenschip, daar is het begrijpelijk, dat jaarlijks vemleuwing moet plaats hebben, wil men de vloot op sterkte houden. Gedurende de laatste acht Jaar is dan ook jaarlijks gemiddeld voor 10.5 miilioen gebouwd, maar een plan voor de eerstvolgende jaren bestond er niet. De vorige regeering was niet verder ge gaan dan 1930, het aan haar opvolgers overlatend, de HJn aan te geven, die daarna gevolgd zou worden. De ontwapenaars willen In het geheel geen vervanging van verouderd mate riaal, zij verzetten zich tegen iedere uitgave, wel wetende, dat dit de zeker ste methode is om zoo spoedig moge lijk tot de gewenschte nationale ontwape ning te komen. Vooralsnog meenen wij, dat dit ideaal niet te verwezenlijken is, dat wij ons nog bewapenen moeten en zeker een vloot in stand moeten houden in Indië ter handhaving van de neutraliteit en tot het bewaren van orde en rust In den Archipel. De tegenwooordige minister van De fensie heeft nu een plan van aanbouw overgelegd voor de eerstvolgende tien jaren, waarbij de eerste Jaren voor 10.4 miilioen en na 1934 voor 11.2 miilioen gulden materiaal zal worden gebouwd, hetzij als reserve of ter vervanging van verouderde schepen. De gemiddelde uit gave stijgt dus niet. Hierbij dient in acht te worden ge nomen, dat het slechts een plan is, zoo- dat als de economische toestanden zich sterk wijzigen, het in het geheel geen bezwaar kan opleveren er van af te wijken en het plan b.v. in 12 of 14 jaren uit te voeren In plaats van In tien Jaren. Door aanneming van deze sup- pletoire begrooting bindt de Kamer zich slechts voor de schepen en de bedra gen, die er op staan, maar niet aan het plan. Dat Is het groote verschil met de Vlootwet. Een vergelijking daarmede is dus ook niet mogelijk; er is hier geen sprake van een vlootwet, maar slechts van een vlootplan, omdat men niet maar in het wilde weg schepen op sta pel kan zetten. Het is niets anders dan een antwoord op de vraag, die steeds gesteld wordt en nu ook zeker weer ge steld zal worden: hoe de regeering zich den regelmatigen aanbouw denkt, op dat steeds over een gevechtsvaardige vloot beschikt kan worden. Bit is vooral belangrijk voor Indië. want ook al zijn daar twee kruisers, 8 Jagers en 12 onderzeebooten, daarom *Un die nog niet altijd gevechtsvaardlg. Het tegenwoordige materiaal met de **er gecompliceerde machines draagt een zeer subtiel karakter en moet regel- ®etlg grondig worden nagezien. Een van de kruisers is van Januari tot heden reeds In het dok en dus gedu rende dien tijd niet bruikbaar voor het .doel, de handhaving der neutraliteit. Bij K. B. te bepaald dat de wet van 25 1929, houdende nadere voorzieningen betreffende de voorwaardelljke veroordee ling en de voorwaardelijke invrljheidsstel- ling, in werking treedt met ingang van 1 Sept. 1930. Hagelslag en overstroomingen Van half vijf tot half zes heeft gisteren boven het centrum en Oostelük deel van Arnhem zulk een hevig onweer gewoed, dat in zeer korten tijd in de straten in de binnen stad het regenwater zeker een halven meter hoog stond. De hevige regen ging gepaard met een hagelbui, waarbij hagelsteenen zoo groot als duiveneieren uit de lucht kwamen vallen. Op Velperweg, Velperpleln, in Konings- straat. Beekstraat en verscheidene andere straten in de binnenstad stond alles blank en in vele winkels stroomde het regenwater naakj>innen. Het tramverkeer, dat moest wor den ^opgezet. was anderhalf uur daafna nog niet geregeld. Het eigenaardige was wei, dat boven het Westelijk deel van de stad slechts heel weinig regen te gevallen. Nader vernemen wij nog. dat uren nadat er een einde was gekomen aan den hevigen re genval, het water nog steeds van de hooger gelegen deelen der stad naar de lager liggen de wjjken stroomde, met het gevolg, dat de straten in de binnenstad nog geruimen tijd onder water bleven. De riolen konden den geweldigen toevloed van water niet verzwel gen. met het gevolg, dat tallooze kelders on derliepen. De tramrails, zoowel van de lijn Velp Oosterbeek als in de buurt van het Geiten kamp. stonden diep onder water en toen dit eindelijk eenigszins was weggezakt of wegge spoeld, bleken zij onder den modder te liggen. Met man en macht is men bezig de rails schoon te maken. Op den Velperweg nabij de Huygenslaan, een der laagste gedeelten van Oostelijk Arn- sem, stond op het oogenblik van afzending van dit bericht nog een enorme watermassa. Zeer veel te er te Arnhem, maar ook te Velp in de tuinen en aan de te velde staande ge wassen vernield, terwijl bovendien tallooze broeikassen werden verwoest. Te Velp sloeg de bliksem In een boerderij, van den heer van B., waardoor brand ont stond en het huis geheel uitbrandde. Slechts 1 enkele meubelstukken konden worden gered. 1 Te Rheden werd de 35-Jarige W. B. in het 1 achterhuis van zijn woning door het hemel- 1 vuur getroffen en gedood. 1 l De Rozendaalsche Watermolen, die in een dal te gelegen, stond voor een groot deel on- der water, tengevolge waarvan het meubilair ten deele naar buiten dreef. Op de tennisbanen vah Klarenbeek, waar de open tenniswedstrijden een aanvang had- 1 den genomen, moest bet spel eensklaps wor den gestaakt, daar ook hier het water spoe dig een hoogte van wel een halven meter had bereikt. Heden hoopt men de wedstrijden te kunnen hervatten. bij een breuk van f 40 been of arm ■OT AUQIAAK 8 >utali«ntli Ne. 03 ■adactie Ne. 03 Rood uw koning of geen woning Een redacteur van de „Standaard" heeft tegelijk met burgemeester De Vlugt Weenen bezocht. Hij zag os. „eenige der talrijke wo ningblokken voor de arbeiders". Daarover schrijft hij het volgende: „In groote roode letters staat er te lezen, dat zjj gebouwd zijn door middel van den Wohnhaussteuer. d. w. z. dat de arme Ween- sche huiseigenaren er voor hebben moeten storten. Er is de laatste tien jaren op enorme jvijze in het kraalroode Weenen gebouwd en de middelen daarvoor zijn gevonden bij de particuliere huizenbezitters, die een hooge be lasting te betalen hebben. Deze huiseigenaren leven daarenboven nog onder den gecontro- leerden druk van geen hooge huren te mogen vragen, zoodat de verdiensten voor hen tot miniem zijn. Zoo heeft de tijd velen van hen tot steenkrme lieden gemaakt, die nauweljjlu het hoofd boven water houden kunnen. Aan de buitenzijde zien deze arbeidershui- zen er zeer confortabel uit. door een groote poort .betreedt men de tuinen, waar de toe gangen tot de huizen zijn. Twee tot drie ka mers telt iedere woning en de meeste hebben een douche of bad. De huurprijs bedraagt circa f 10 per maand, hetgeen in verhouding tot het lage loon der arbeiders ongeveer neer komt óp de Nederlandsclje huren; wrfht ook hier dient men, evenals in Tsjecho Slowakije, in aanmerking te nemen, dat de levensstan daard veel lager is dan bij ons. Niet alleen met de ontsierende groote op schriften op de huizen wordt roode pro paganda gevoerd, ook met de mogelijkheid om in deze woningen zijn intrek te kunnen nemen. Men dient aangesloten te zijn let wel. het zijn gemeentewoningen bii^^ sociaal-democratische partij, moet geab^V neerd wez enop de „Arbeiterzeitung" enMs er een politieke demonstratie, dan staat aan den uitgang van het blok een controleur om te tellen, of wel ieder aanwezig is. Er wordt nagegaan of de bewoner wel een uniform heeft en of hij wapenen hanteeren kan kortom, het reinste terrorisme wordt hier uitgeoefend, waarvan men in Nederland geen denkbeeld heeft en waarvan het heel goed te. dat de niet-socialistische Nederlanders nota nemen, omdat de Nederlandsche Esdeapee steeds gaarne gereed staat naar het voor hen voorbeeldig Weenen te wijzen. Een democra tisch land biedt niet uitsluitend voordeelen! Niet-sociaal-democraten loopen jaren rond zonder een woning te kunnen bekomen. De middenstand wordt plat gedrukt en de patri ciërs uitgemergeld. Den buitenlander wordt het werken bemoeilijkt, tenzij hij de kunst verstaat van hotel naar hotel of van kamer naar kamer te verhuizqp, zonder dat de aan dacht op hem gevestigd wordt. Is dit ook ons voorland. Indien bij ons de Esdeeapee eens de macht in handen zou krijgen?” „Rood of geen brood is de verfoeilijke leus, reeds lang in de practjjk door de S. D. A. P. aangeheven, waar ze de macht heeft. „Rood of geen woning" volgt. Een radio-telefonisch experiment op de wereld-kracht-conferentie. Gistermiddag circa 3 uur brak plotseling een hevige brand uit in de boerderij be woond door J. Warmerdam, liggende in de Kaag onder Warmond. De brand was door tot nog toe onbekende oorzaak ontstaan in den hooiberg. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Het vee werd met moeite gered, doch het geheele huisraad werd een prooi der vlam men. Zoowel de Warmondsche als de Sas- senheimsche brandweer waren spoedig ter plaatse, onder leiding van beide Burge meesters. doch er was niets meer te be houden. Na eenigen tijd kon de Sassenheimsche brandweer inrukken, doch de Warmondsche bleef j ter plaatse om oplaaiing van het vuur ie voorkomen. Verzekering dekt de schade. De regeering want de verdediging van Ned. Oost-Indië is een regeerings- zaak en behoort niet uitsluitend tot het terrein van den minister van Defensie meent daarom, dat het noodig is, wil de voorziening van verouderd materiaal goed geregeld zijn en wil zij de zeker heid hebben, dat steeds óver de volle sterkte van de neutraliteltsvloot kan worden beschikt, dat het noodig is, ge leidelijk aan een reserve te vormen van een kruiser, 4 jagers en 6 onderzeeboo ten. In beginsel is daarvoor Iets te zeggen. De minister is daarom begonnen met gelden aan te vragen voor den reserve- kruiser, die In 1935 gereed zal zijn. Nu kan men met den minister van mee- ning verschillen of de kruiser het eerst noodig is en of het niet beter zou zijn, waar wij ter handhaving van de neu traliteit op vele punten van den Archi pel ons moeten vertoonen, aan te van gen met den bouw van jagers. Dit 1« echter een kwestie, waarover de regee ring nog niets heeft medegedeeld en die dus ongetwijfeld tot breedvoerige gedachten wisseling in de stukken aan leiding zal geven, zonder dat de opzet daardoor gewijzigd wordt. Belangrijker lijkt ons de aanvrage van een flottleljevaartuig voor West- Indië, omdat hiervan de lasten In de toekomst zullen komen te drukken op de Nederlandsche defenslebegrooting. Aan het angstgeroep, dat na den overval van Urbina een sterke bewape ning van Curacao noodig is, doen wij niet mede. Wil men in Curacao een dergelijk oorlogsschip met nog twee torpedobooten hebben, dan zou daar over te spreken vallen als de toestand gelijk was met dien van Ned. Oost-Indië, maar dat is niet het geval, want aan bouw en bedrijfskosten, ook in de toe komst, blijven op de defenslebegrooting drukken. deze suppletoire begrooting zal de princlpleele beslissing vallen, hoe in de toekomst Curacao verdedigd worden en militair bewaakt. Tot den overval geschiedde het door maar van jiu af zullen daaraan blijvend worden toegevoegd een troepenmacht te land en drie oor logsschepen. Ongetwijfeld zal het Curacaosche de- fensievraagstuk de bijzondere aandacht vragen van de Kamer en alvorens daar over een oordeel uit te spreken, zal men over meerdere gegevens, door de regee ring te verstrekken, moeten beschikken. Over de plannen voor volgende jaren, waarbij ook aan aanbouw ter vervan ging van verouderd materiaal voor Nederland gedacht wordt, willen we in een volgend artikel nog Iets zeggen. Het Tweede Kamerlid Boon heeft den minister van binnenlandsche zaken en land bouw de volgende vragen gesteld: 1. Kan de minister inlichtingen verstrek ken omtrent de werking van het middel Ma- taflo bij vee lijdende aan of besmet met het virus van mond- en klauwzeer, dat volgens de jongste berichten in Spanje onder weten schappelijk toezicht te toegepast? 2. Zoo neen, is de minister dan met het oog op de groote belangen der Ne derlandsche veehouders onmlddellijk daar omtrent inlichtingen te doen inwinnen en enkele onbevooroordeelde deskundigen naar Spanje te zenden, ten einde zich ter plaatse omtrent de werking van genoemd middel op de hoogte te stellen? 3. Mochten de inlichtingen uit Spanje hoopgevend zijn ten opzichte van genezing of onvatbaarmaklng van door mond- en klauwzeer aangetast vee wil de minister als dan bevorderen, dat ten spoedigste in Ne derland proeven worden genomen, waar het vraagstuk weer urgenter te geworden, door dien in de onmiddellijke omgeving van 's-Gravenhage een ernstige mond- en klauwzeer-epidemie jieerschende te? 4. Is de minister niet van meening, dat niets onbeproefd moet worden gelaten om deze zoo gevreesde ziekte, die den veehou ders honderdduizenden guldens schade be rokkent, zoo deugdelijk mogelijk te bestrij den? ng van het vonnis geëischt ac I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1