^Buitenlandsch oJfieuws FEUILLETON UIT HET RIJKE NATUURLEVEN c - kijken Dames Kinder kl ceding - Ck Hoeden VIERDE BLAD BLADZIJDE 1 ZATERDAG 21 JUNI 1930 Het Oostenrijksche Kabinet van Hoe Engeland er op zal reageeren De Rijksdag in een katoenen pakF De universiteit te Jena Het rapport-Slmon Nieuw Egyptisch kabinet Ismail Sidkey Pasja slaagt Ernstige wending Staking van havenwerkers De razzia beeft niets uitgehaald Frankrijk wapent zich Van den Volkenbond KORT NIEUWS De In- en uitvoerverboden De opvolger van Moldenhauer v. Kossen’s (Wordt vervolgd). Het Chineesche douanegeschil De revolutionnaire beweging in Bolivia Het memorandum Briand Gemen&de ^Buitenlandsch ^Berichten DE ERFENIS VAN EEN PRINSES 5 milliard voor de nationale verdediging vreest De krankzinnige vrouwenbeschermer Zon newende Vlaamsche Leeuw en Brabanconne Burgemeester ep 13 raadsleden, van Belgrado afgezet oam Ne»» KStóW pp <L_ 57 Overeenstemming tusschen en Worosjllow Nauwere aaneensluiting van Oost-Afrikaansche gebieden weer heei In strijd met de waardigheid Tardien plaats. Een protest van den rector Biaonderheden uit het tweede deel BIOLOOG. thans Instructies afwacht. van Stalin t 30 cent per half ons. gered Raymond kneld; den i,, J„... verlan- Luister Uit ninklijk grado, komen. Daarom heeft de Schepper In de bladen een Utrecht. Oude Gracht 151 Amsterdam, Nleuwendjjk 225-229 Te Moskou zijn 1400 ambtenaren, werk zaam aan het Volkscommissariaat van fi nanciën. ontslagen, omdat zij niet voldeden aan de wenschen van de communistische dictatuur. Een aantal wordt wegens hoog verraad vervolgd. lijken twijfel aan die buitengewone onthul ling. Het verloren geluk daalde, hoewel schuch ter. in hun harten terug, nu zü op eens weer mochten hopen. En op hun lippen welde de kreet: Als dat eens waar was! Angstig vroegen de oogen der ongelukkige weezen de waarheid in Jan’s gelaatsuitdruk king. 'Jan haalde een kleine, half versleten por tefeuille uit zijn zak. Deze bevatte het noti tieboekje vare Kaufmann. Even bladerde hü daarin en las toen op een bladzijde, welke eenige bloedsporen droeg het bloed van den ongelukkige, door den trein gedood: Blücher heeft een zoon en dochter, die niet rijn ware kinderen zijn. Na zich het vermogen van Rochebel, dien hij heeft doen omkotr.en. toegeëigend te hebben, nam hij de kinderen met zich mee., Het oude, verkleurde papier liet nog meer dere letters zien, doch deze wazen onleesbaar geworden. Raymond en Paula standen als aan den grond genageld. Zijt gij er zeker van....? stamelde da eerste. Ja, is dat wel waar? vroegen ook de an deren. natloale verdediging noodzakelijke 5 mil liard uit de schatkist te nemen. Minister-president Tardieu verklaarde in dit verband nog, dat de regeerlng moest vasthouden aan het plan tot het besteden van 5 milliard voor de nationale verde diging. Verder legde de premier er den na druk op, dat het programma zeer spoedig moest worden uitgevoerd, ten einde een dreigende werkeloosheid te voorkomen. BQ Hsslaryd in Zuid-Zweden, werd een wagen gegrepen door den trein naar Stockholm. 3 personen werden gedood en 3 gewond. De Londensche correspondent van de „Echo de Paris” meldt, dat men in goed- ingelichte kringen verzekert dat de Engelsche regeerlng hoogstwaarschijnlijk op het me morandum van Briand inzake een Euro- peesche federatie zal antwoorden door een eenvoudig bericht van ontvangst. De des kundigen van het „Foreign Office" zouden een memorandum hebben opgesteld dat als grondslag zou dienen voor het antwoord en waarin met name uitsluitsel werd verlangd over de vraag hoe Frankrijk zich de toe komstige betrekkingen tusschen de Engel sche dominions, de Europeesche federatie en den Volkenbond dacht. Het schijnt echter dat men In Londen voor nuttelooze en lange onderhandelingen gevreesd heeft, zoodat men er de voorkeur aan geeft de gedachten wisseling, als zü moet plaats vinden, na de Septemberzlttlng van den Volkenbond te doen geschieden. Jules Sauerwein van de „Matln" beeft een onderhoud-gehad met den rljkskanseUer dr. Bruning, waarbij deze hem mededeelde, dat het memorandum van Briand binnen den gestelden termijn zal worden beant woord en dat Dultschland daarbij niet slechte antwoord zal geven op de Fransche ultnoodlglng. doch In groote lijnen een uit eenzetting zal geven van eigen econo mische en politieke doeleinden. zeven vertegenwoordigers der drie gebieden bestaat De leden vm den raad zullen door den hoogen Commissaris worden benoemd die ook het presidium voert. De richtsnoeren zullen aan een gemeen schappelijke commissie uit de beida huizen van het parlement worden voorgelegd. De nieuw aangekomene was Jan., de huis knecht Met een oogopslag had hij het HJk en de omstanders gezien. De moordenaar van graaf de Gerly is niet uw vader! zei hij met vaste stem. Men keek Jan met ongeloovlge verbazing, bijna met angst aan. Vervolgens naderde de huisknecht het Ijjk en bleef daar blootshoofds, met neergeslagen oogen eenige momenten staan. Dan sprak hij op duidelljken toon, ofschoon zjjn stem een weinig trilde: Blücher. zooals God u heeft vergeven, zoo vergeef ook ik u. Daarop begon deze man, die glimlachen kon in de hachelijkste oogenblikken en wiens energie en durf geheel alleen het geduchte complot verijdeld hadden te weenen als 'n kind. Blücher. hadden Paula en zacht herhaald, Blücher? Die naam wierp hen plots in de orieker- heid over hun afkomst Ja, hernam Jan, wiens oogen weer op klaarden, ja Blücher de gelddlef was even eens een kinderdief. Op deze woorden volgde een lang zwij gen. Maar de gebogen hoofden werden onge heven en de vernederde blikken van Ray mond. Paula en René wenden zich nu met hoopvolle schittering naar den wreker van den graaf, ofschoon de plotselinge vreugde veel re tempert werd d<xg dc» oRMoaüde- De bladen1, pubüceeren blzonderheden over den Inhoud van het tweede deel van het rapport der commissie-Simon, dat Dinsdag aa. wordt gepubliceerd. Dienvolgens zal de commissie de afscheiding van Blima van Indië voorstellen De handhaving van de openbare orde in Indië zal hoofdzakelijk In handen der Centrale regeerlng liggen, ter wijl de verdediging en de legerzaken rijks- zaak zullen zün. Aan de Mahomedanen aan de Noordwestelljke grens zou volgens de commissie een verstrekkende autonomie moeten worden toegekend. Op een desbetreffende vraag heeft de minister van landsverdediging geantwoord, dat de „Vlaamsche Leeuw", waarvan het zingen door de manschappen in het leger onlangs herhaaldelijk tot Incidenten aan leiding heeft gegeven, geen verboden Béd is in het leger. Op een andere vraag heeft de premier Jaspar geantwoord, dat alleen de „Braban conne” ais officieel nationaal lied kan wor den beschouwd. dit kabinet vruchtbaar werk kan le- Ik zal daarbij alleen groote moeilijk heden ontmoeten, die voor mjjn partij van groot nadeel zouden zijn. De Secretaris-Generaal van den Volken bond heeft aan de regeeringen, welke betrok ken zijn bjj de in de Internationale Confe- rentie 1927 tot stand gekomen overeenkomst inzake de opheffing der In- en Uitvoerver- bodsbepalingen telegrafisch in kennis gesteld van de mededeellng der Poolsche regeerlng, dat zij de overeenkomst niet kan ratlflceeren. Als gevolg van deze verklaring treedt het verdrag per 1 Juli In werking voor de navol- gende Staten: Dultschland, Oostenrijk, Bel gië, Denemarken, Frankrijk, Hongarije, Italië, Luxemburg, Roemenië, Zwitserland en Zuld- Slavlë. Voorlooplg blijft het verdrag tot 30 Juni 1931 van kracht voor de staten, die het. zonder voorbehoud hebben geratificeerd. Het eerste knikje (I) heeft ze den eersten, het tweede (II) den tweeden dag gemaakt. We kunnen hieruit geen andere conclusie trekken, dan dat de eene kant van den stengel sneller gegroeid is dan de andere kant - Een andere verklaring Is niet moge- Ujk. Zoo zijn we dus met dit eenvoudige praatje een heel eind doorgedrongen in het geheim der hellotrople (zonnewende). Met Ijzeren logica trekken w« de voor de hand liggende conclusie, dat die beroemde hello trople berust op een groeiwerklng. Daarmee zijn we al aardig opgeschoten in de goede richting. We hebben nu gezien „hoe" de plant het doet Voor we het „waarom” gaan achter halen, moeten we eerst nog de verschil lende manieren bespreken, waarop andere planten en plantendeelen den voor haar ge- achlkaten stand innemen ten opzichte van het licht Het verschijnsel, dat we tot nu toe be sproken hebben, draagt den naam van po sitieve hellotrople. om de simpele reden, dat het een streven is positief naar het licht. In tegenstelling hiermee zien we, dat de wortels over het algemeen zich juist van het licht afkeeren. Deze manier van doen heeft men met den eenlgszins contradlctorischen titel van negatieve hellotrople begiftigd. Dit is een eigenschap, die voor de plant opschrift droeg, niet gelezen hebben c~ nu dezen keer wel hun welwillende dacht schenken, dan HJkt het mü overbodig even in het kort den inhoud het vorige artikeltje te herhalen. Het over den drang der planten naar het hcht We hadden eenige boonen laten kiemen en deze voor ons raam gezet WIJ zagen, dat die klemplantje» zich naar het licht keer den, In welken stand wij ze ook brachten. Die proef hadden wij al een paar dagen voortgezet en telkens hadden we weer het- zelfde resultaat gekregen. De stengel krom de zich een weinig, waardoor de blaadjes de gunstigste positie Innamen ten opzichte van het licht Als wij nu den stengel met eendacht van ter zijde bezien, kunnen we duidelijk twee kleine knikjes onderscheiden. Heel overdreven aldus voorgesteld: lucht voorkomt Gemiddeld bestaat de ge wone lucht die wU Inademen voor 1/5 uit zuurstof. Verbranden is alleen mogelük als er zuurstof aanwezig is. Hoe meer zuurstof, hoe feller de verbranding. Verbranden wil zelfs niets anders zeggen dan verbinding aangaan met de zuurstof. Verbranden in scheikundigen tin is een ultgebreider begrip dan in het gewone dagelüksche leven. Het Is voor verbranden niet een vereischte. dat er altijd een vlam optreedt Roesten is ook een vorm van verbranden, want het is niets anders, dan dat het ijzer een verbinding aangaat met de zuurstof. BIJ verbranding echter treedt er altijd warmte-productie op. Deze warmte is niet altijd direct waar neembaar, maar toch is zü steeds aanwezig. De lichaamswarmte bij de levende wezens Is een gevolg van de verbranding der voe dingsstoffen in het lichaam. Dat wil zeg gen. dat de voedingsstoffen in het levende wezen verbinding aangaan met de zuurstof. De daardoor vrij gekomen warmte veroor zaakt, zooals ik reeds gezegd heb, de eigen lichaamstemperatuur en wordt omgezet in andere energie, die noodig is bij de be weging der spieren, de werking der her senen eij zenuwen enz., In één woord, bij alle levensprocessen. De zuurstof, die voor de verbranding der voedingsstoffen in de spijsverteringsorganen noodig Is. wordt aan gevoerd door het bloed. Terwijl het bloed die zuurstof in de longen opneemt. Ziedaar dus In korte trekken de werking van de zuurstof in de levende wezens. Ie dereen tiet nu In, dat de zuurstof voor mensch en dier onontbeerlijk is. We kun nen het dus in het kort samenvatten dat de zuurstof noodzakelijk Is voor de ver branding. Alle andere levensprocessen han gen daarvan af. Maar nu rijpt de vraag: „Wat verbrandt er?” Alle voedingsstoffen en alle levende wezens bestaan voor het over- groote deel uit een ander element, dat den naam van koolstof draagt. (Zuivere koolstof komt in de natuur maar zelden voor. Al leen zuivere diamant bestaat uitsluitend uit koolstof). Het voornaamste element, dat derhalve In aanmerking komt voor de ver branding Is de koolstof. Bij de verbranding der voedingsstoffen ontstaat dus verbrande koolstof, die den naam draagt van „kool zuur” In de spijsverteringsorganen wordt dus koolzuur voortgebracht. Ook dit wordt door het blogd meegevoerd en weer naar de longen overgebracht. En nu zal het, naar Ik hoop, een weinig duidelijker zijn, wat ademen wil zeggen: zuurstof opnemen en koolzuur afgeven. Den volgenden keer gaan we hierop verder door, om de allergewichtigste rol van de zuurstof beter te begrijpen. In het KI os ter kamm e r-bosch bij Sittensen, woedt een hevige boschbrand. Alle inwoners zijn bezig met het blusschlngs- werk. Vervolgens gaf Tardleu nadere verkla ringen over de richtlijnen, die de regeerlng bü de landsverdediging volgt. Ten slotte verzocht Tardieu de commissie stelling te nemen tegen t besluit van de socialistische kamergroep, dat beoogde de flnancieele- en legercommlssies opdracht te geven tot het uitwerken van een nauwkeurig rapport over Inkomsten en uitgaven van de schat kist. Zelf zal hjj niet verzuimen om tegen dit besluit de vertrouwenskwestie te stellen. De volgende zitting van de flnancieele commissie vindt Dinsdag as. mond, die haar zoon vreeselijke onthulling deed. Hjj zelf heeft het mü verklaard, sprak de oude pastoor met bevende stem. Raymond kwam aangeloopen met een karaf water, zonder te weten waarvoor het dienen moest. De priester nam de karaf aan, hief het hoofd van den stervende een weinig op en eenige druppels op het voorhoofd gietende, sprak hU de sacramenteele woorden uit: Ik doop u In den naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes. De gewezen officier keek sprakeloos van verwondering zijn zuster aan, die hem toen in ’t oor fluisterde: Hjj was ongeloovig! Den jongenman voer een rilling door de leden en hjj kon zich bijna geen rekenschap geven van hetgeen er gebeurde. HU, zoon van een helden! Daar werd zacht op de deur geklopt en Raymond liet René de Gerly binnen. Ook hem lag de verschrikking op het gelaat. De patiënt, die van tijd tot tijd de oogen even opende, stak bevend de hand uit naar den nieuw aangekomene. Een oogenbllk aarzelde deze. Paula, die dit bemerkte wierp tich voor hem op de knieën; René’s hart bonsde met geweldige slagen: zij aan zijn voeten! O, ik smeek u zuchtte zij: God heeft hem soo pas vergiffenis geschonken, vergeef nn¥ gil aan mijn vader 1 Een Wolffbericht uit Jena meldt, dat de rector der universiteit van Jena naar aan leiding van de benoeming door minister Erick van prof. Günther tot hoogleeraar in de rassenkunde, een verklaring heeft gepubli ceerd, waarin am. het volgende staat: De universiteit heeft zich niet verzet tegen de Instelling van het professoraat in de rassenkunde. Wel echter tegen het feit, dat om dezen leerstoel mogelijk te maken, andere leerstoelen van meer belang onbezet bleven, of minder toelage kregen. Ook protesteert de universiteit er tegen, dat bü een wisseling der politieke regeerlng aan de universiteit mannen worden aange steld. van wier personen of aanstelling vroe ger niet eenige sprake Is geweest. Als dit bij elke regeeringswlsseling ge woonte zou worden, zou de onafhankelijkheid der wetenschap gevaar loopen. In het Seniorenconvent werd heden er op gewezen, da» de communistische afgevaardig de Maslowski m een der Rljksdagzlttingen tüdens de buitengewoon warme dagen in het spreekgestoelte was verschenen, In een toi let. dat niet bepaald .salonfihlg" mocht wor- den genoemd, welk voorbeeld al spoedig door andere spreker» gevolgd werd. Van verschil lende züden werd verklaard, dat een derge- lljk cptreden niet in overeenstemming is met de waardigheid van den Rijksdag, doch dat het reglement van urde toevallig geen bepalingen bevat, aan de hand waarvan te gen een dergelük gedrag zou kunnen worden opgetreden. Besloten werd de fracties te ver zoeken er voor zorg te dragen, dat de afge- vaaroigden In de zittingen verschijnen In een tollet, dat met de waardigheid van den Rijks dag harmonieert. De tüdelüke Vice-President Von Kardoff heeft bekend gemaakt, dat van morgen *f alle tribunebezoekers, die het wagen zonder jas te verschijnen, zullen worden geweerd. Ook den heeren van de perstribune zal ver zocht worden met dezen wensch van den vice-president rekening te houden. Belgrado wordt gemeld, dat bij ko- beslult de burgemeester van Bel- dr. Markowitsj benevens 13 leden van den gemeenteraad uit hunne functies zijn ontzet. Tot burgemeester is benoemd de voorma lige afgevaardigde van de Pribltsjewltsj- partü, dr. Popowitsj. Onder de nleuw-be- noemde gemeenteraadsleden bevinden tich drie Duitschers, terwül voorheen slechts een Dmtecher zitting had In den gemeenteraad. Handelend op lastgeving van Bell, den af- gezetten douane-commlssaris, hebben alle douane-ambtenaren den arbeid gestaakt. Den heelen dag lag het werk In de haven van Tientsin «til. Lenox, Simpson deelde Jen Sjl Sjan medet dat hü zljrf douanepersoneel terugtrekt en thans instructies afwacht. Krachtig protest van de regeerlng van Nanking tegsu Simpson’s actie. Wang, de minister van buttenlandsche zaken der nationalistische regeerlng. heeft verklaard, dat zijn regeerlng draconische maatregelen neemt om het hoofd te bieden aan den toestand, welke door de inbeslag neming van de douanegelden* In Tientsin door de militaristische regeerlng van Sjans! Is ontstaan. wang voegde er aan toe dat zoolang het noorden in handen Is van dp vüanden van de regeerlng van Nanking, de haven van Tientsin door oorlogsschepen zal worden af gesloten. welke voor Tangkoe zullen zijn ge- stationneerd en de In- en uitgaande sche pen zullen onderzoeken. De douanegelden, die vroeger te Tientsin werden betaald, sul len niet te Tslngtao betaald worden. Nanking heeft een krachtig vertoog to| de Briteche regeerlng gericht, waarin het heeft gezegd, dat Lenox Simpson, die een Britoch onderdaan Is, een vijandige daad te genover een bevriende regeerlng heeft ver richt. Dr. Höpker Aschoff weigert De Pruisische minister van financiën dr. Höpker Aschoff, die zich op het oogenbllk iri Jiet Rün-Westfaalsche Industriegebied bevindt, waar hij lezingen houdt, zelde op een van deze lezingen o. a., dat Rljkskan- seller dr. Brüning hem verzocht had naar Berlün terug te keeren, aan welk verzoek hü voldoen zal- In Berlün zal men hem ongetwijfeld vra gen of hü Rüksmlnlster van financiën wU worden, maar, aldus de minister. Ik denk er niet aan. Ik kan mü niet voorstellen hoe ik in veren. Na het aftreden van dr. Moldenhauer De oorspronkelük op Zaterdag bepaalde reis van den Rükskanselier dr. Brüning. naar het landgoed Neudeck van den Presi dent der Republiek, om deze rapport uit te brengen over den blnnenlandschen poli tieker! toestand, is. naar van bevoegde züde vernomen wordt, uitgesteld. Op z’n vroegst zei Brüning Maandag of Dinsdag a s. vertrekken. Zaterdag zal eerst een bespreking plaats hebben tusschen den Pruisischen minister van financiën, dr. Höpker Aschoff, die zijn reis door zün kiesdistrict Westfalen heeft afgebroken en hedenochtend vroeg in de Duitsche hoofdstad zou arriveeren. Het gaat thans om de vraag of dr. Höpker- Aschoff In staat zal zün op den grondslag van zekere eischen van den Rükskanseller, de leiding van het ministerie van financiën op tich te nemen. De door de politie gezochte „redder der moraal", aan wiens werkzaamheid, gelijk reeds gemeld twee personen ten offer vie len, is nog steeds niet aangehouden. Sedert de razzia, waaraan 2500 politieagenten deel namen, is wederom een man door revolver schoten gewond. Om middernacht droog plotseling een onbekende In een auto, dwong den bestuurder, die met zün vrouw In den wagen zat, weg te rijden en een snel tempo aan te nemen. Vervolgens sloeg hU hem met den kolf van een revolver neer en schoot hem een kogel In de borst. De politie zoekt thans naar een in de afgeloopen maand uit een krankzinnigengesticht ont vluchten krankzinnige, die het zich tot taak rekent, de vrouwen voor de „opdringerig heid” der mannen te beschermen. geheimmede te deelenIk ben niet... Een bezwijming maakte een einde aan zijn woorden. Paula zag In den stervende niet meer den moordenaar, den schuldige, maar alleen een ziel, de riel van haar vader, welke gered moest worden. o vader, goede vadervraag vergiffe nis aan God. rw.-- naderde de priester die Intusschen gewaarschuwd was en de beide kinderen ver lieten de kamer. Er was geen tijd te verliezen het vreeselük gif deed zün verwoestend we»«. Om aan de onverbiddelijke wraak van Membloch te ontsnappen had Blücher zelf een einde aan zün leven gemaakt. In de vestibule-viel het meisje haar broeder om den hals. Een üselüke rilling deed haar lichaam schokken. De droefheid had haar hoogtepunt bereikt En toch kwam een mach tige trpost die allerdiepste smart lenigen. Dank o mün God, riep zü uit, hü sterft In uw genade. Opeens ging boven een deur open en de priester riep: Water, geef vlug water... gewoon na tuurlijk watert Terwül Raymond dit bevel opvolgde snel de Paula naar boven. Mademoiselle, zei de priester haar, uw vader Is niet gedoopt; hü is van ongeloovlge afkomst Ach, bracht Paula verbluft uit, en haar Ondanks alle tegenspraken van Boliviaan- sche zijde schünt de opstandige beweging in Bolivia toch van zeer ernstlgen aard te zün. Volgens een Havas-bericht uit Buenos Aires worden van de Boliviaansch-Brazili- aanschë grens gevechten tusschen de op standelingen en de regeerlngstroepen ge meld. De regeerlngspresldent van Tarija Is In deze gevechten gesneuveld. Tengevolge van de censuur komen er geen berichten uit La Paz binnen. Een deel van het Bollviaansche leger zou tot de op standelingen zün overgeloopen en een mani fest hebben gepubliceerd, waarin de revolu tie wordt toegeschreven aan de uitbuiting het volk door de in strüd met de grondwet optredende oligarchie. De opstan delingen erkennen als voorlooplg president Hlnejosa en niet den tegenwoordigen pre sident Vlies, evenmin de naar hun meening in strüd met de grondwet gevormde regee rlng, welke, naar zü zeggen, het land aan het buitenland verkoopt. Het bericht dat Hlnejosa, de leider der opstandelingen, door de regeerlngstroepen gevangen genomen werd, blükt niet juist te “Tljn. De opstandelingen zouden de steden Oroe- ro, Cochabamba, Potosi en Sucre hebben be zet. Voorts zou het den opstandelingen gelukt zün den chef van den generalen staf der regeerlngstroepen, den Duitschen generaal Kundt, gevangen te nemen, daar een deel der regeerlngstroepen naar de opstandelin gen zou zijn overgeloopen. t - - Ismail Sidkey Pasja is er in geslaagd een kabinet te formeeren, bulten de partijen om. In dit neutrale kabinet zal hü zelf de portefeuille van flnantiën op zich nemen. Tevens Is een nieuw ministerie Ingesteld voor Godsdienstige Stichtingen, waarmede belast zal worden Helmy Issa Pasja van Handel en Verkeer benoemd. Daarop gingzü weer in allen spoed naar boven en vond haar broeder bü rijn sterven den vader Hü heeft zelfmoord gepleegd, fluisterde Raymond zün zuster in t oor, hü heeft zich vergil tlgd, zie maar. En hü wees op de lippen van den onge lukkige. waar rich een» vlekje vertoonde, ver oorzaakt door bruinachtig vocht, dat He ^Cher o^nde de oogen en sloeg zich ver scheidene malen op de borst. O, mün misdaden, zei hü met zwakke, gebroken stem, o mijn zondenwat wegen zü zwaar! Dan reikte hü zün bleeke hand aan Paula ea stamelde. Kom engel, waarvan ik zoo veel heb ge houden vergeef mü! Je bent vo,-r mü steeds een schat geweest. Je goede voorbeeld doet mü nu... gen als een Christen te sterven... «Jlebeiwant ik heb...... een René nam de uitgestoken hand en drukte die in de zijne. De genade van het Doopsel heeft zün ziel gereinigd, sprak de priester waardig. Blücher’s lichaam werd op dit, oogenbllk door een rilling bewogen. De doodstrijd was begonnen. Men vernam nog de woorden: Mün kinderen. Raymond en Paula kwamen zoo dicht mo- gelük naderbij. De stervende toonde een laatste maal zün energie door, met verzameling van zün laat ste krachten zün sleutel uit zün zak te ha len. Dan viel de bevende hand als zielloos langs zün lichaam neer. Wat wilt u, vader? sprak Paula. Verstaat u mü? VergiffenisIk ben niet... Zün mond bleef eenige oogenblikken half open, als wilde hü den begonnen zin vol- vervolgens sloten de lippen zich Tardieu wil desnoods de vertrou- wenskwestie stellen. In de zitting van heden van de financl- eele commissie deelde de minister van fi nanciën Reynaud mede, dat de activa van de schatkist op 30 November 1929 19 X mü- llard en op 31 Mei 1930 11 milliard 306 mülioen bedroegen. Het is derhalve zeer wel mogelijk de voor de uitvoering der Bulten de positieve en negatieve hellotro- ple bestaat er nog een andere, de z.g. trans versale hellotrople. Zoo kunnen we bü veel planten zien, dat de bladen, b.v. de O.-L- kers, rich loodrecht op de richting van het licht stellen. Ze plaatsen zich dan dat de heele bladschot zooveel mogelük be licht Is. De werking van de positieve helio- tropie beperkt zich dus niet uitsluitend tot de stengels. Ata alleen de stengel uitgroeit, kan het toch heel goed voorkomen, dat 'toch een massa bladen nog niet In een gunstiger po sitie ten opzichte van "hét’ licht komen. IMarom heeft de Schepper In de bladen een neiging gelegd om zichzelf vlak In het licht te plaatsen, door zich eenvoudig om te draaien. Zoo wordt op een heel voor de hand liggende manier bereikt dat alle bla den zooveel mogelük licht ontvangen. Jïu zün er weer andere planten, die maar eén bepaalde hoeveelheid licht verdragen kunnen. Ze zün van een zoodanigen bouw, dat het overschrüden van een llchtmaxlmum voor haar juist schadelük is. Schmier Minister van Handel Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de Volkscommlssarta van Oorlog in een rede voering in Moskou verklaard, dat de mee>- nlngsverschillen tusschen hem en Stalin zün bügelegd. In deze behoefte wordt weer heei vernuftig voorzien. Zü bezitten daarvoor na- melük de merkwaardige eigenschap, dat ze bü te sterke bestraling, het platte vlak van hun bladen evenwüdlg aan de llchtrichtlng stellen, zoodat alleen de smalle rand van het blad belicht wordt. Dat hierdoor op het blad minder licht valt, is een conclusie, die een kind begrüpen kan. Ook onze flora is zoo’n typische plant rük. Zü draagt den naam van Lactuca Scariola of Wilde Latuw of Wilde Sla. Heukels zegt In zün geïllustreerde zakflora, dat ze ook in deze streek voofkomt. De hellotrople, tn het algemeen, komt in de natuur niet zoo sterk tot uiting, omdat de planten meestal aan alle kanten gedu rende den loop van den dag gelükmatlg verlicht worden, zoodat de sterkere scha- duwgroel, aan de verschillende kanten van den stengel, onderling gelük bluft Nu zullen we elndelljk^rêns overgaan om het „waarom” te vinden. Waarom, met welk doel, stelt de plant zich in de meeste gevallen zoo. dat ze’Volop tn het licht komt Om dit te achterhalen, moeten we een langen omweg maken. Eerst moeten we de gewichtigste levensverrichtingen van de plant goed doorzién hebben, voor we de he llotrople, die er ten nauwste mee samen hangt kunnen begrijpen, voor zoover ze ten minste te achterhalen ik t Zonlicht is voor alle leven onontbeer lijk. Dit is de reden waarom de plant rich naar het licht wendt. Maar nu zün we nog even ver. We staan hiermee voor de vraag: ..Waarom is het licht voor de plant zoo noodzakelük?" We zün dus wel genood zaakt. willen we iets meer van die geheim zinnige werking te weten komen, om den Invloed van het licht op de plant na te gaan. We laten de hellotrople daarom even rusten en beginnen aan een heel ander onderwerp, om ten slotte de hellotrople in dit verband te beschouwen Ik begin dan met het axioma, dat alle levende wezens, planten, menschen en die ren ademen. Wat beteekent dat? Ademen wU zeggen zuurstof In de longen brengen en koolzuurgas er uit drijven. Dit Is wel heel beknopt uitgedrukt, maar zonder meer zal het niet Iedereen duldelük zün. wat hier mee bedoeld wordt. Ik moet dus eerst zeg gen wat zuurstof 18 Zuurstof Is een element, dat vrü In dé De richtsnoeren der regeerlng over de nau were aaneensluiting van de drie Oost-Afri kaansche gebieden Kenya, Oeganda en Tan- ganyika worden heden In de bladen gepu bliceerd. De regeerlng stelt de^'benoeming van een heggen commissaris voor deze drie gebieden voor, die de bevoegdheid zal hebben, alle wetgevende maatregelen, ale In strüd rijn met de politiek der Britsche regeerlng, of den socialen en economischen vooruitgang der inlanders tegenhouden, op te schorten. Verder zal hü de bevoegdheid hebben van de gouverneurs de hem noodig toeschünende wetgevende maatregelen te eischen. Den hoogen commissaris zal een wetgevëndferaad ter züde staan die uit drie ambtenaren uit den staf van den hoogen Commissaris en van het grootste gewicht Is. Want als het nu gebeurt dat de wortels b.v. bü een spleet In den aardkorst in het licht zullen komen, zullen ze dadelük weer in de donkere aarde terugkruipen. Ze zün lichtschuw! Deze negatieve hellotrople zien we ook nog optreden bü ranken, vooral die, zooals van de wingerd wel bekend is, tn het bezit zün van een plat schijfje, waarmee ze zich aan muren vasthechten. Het is voor zulke planten van het grootste belang, dat jonge scheuten spoedig vastgehecht worden. ïln daarom heeft de Schepper, In zün liefdevolle zorg voor alle schepselen, In die ranken den drang gelegd, om zich van het Hcht af te wenden. Zoo wordt de kans ejjorm vergroot, dat se al heel gauw aan de schaduwzijde een steunael vinden, 'waaraan ze zich kunnen vastmaken. De aard van het steunael. waar- aan zulke planten gewoonlük groeien, brengt nu eenmaal mee. dat de kant van het steunsel tevens de schaduwzijde is, die juist door de ranken wordt gezocht. eindigen voor altoos. De koude hand hield nog den sleutel om bet geheim dat deze voorstelde bad Blücher met zich genomen In de eeuwigheid. God heeft hem een nieuwe onschuld ge geven. zei Bené met een teederen blik op Paula. Ja zuchtte het meisje, maar wü blüven de kinderen van een moordenaar. Neen! riep een stem door de half ge opende deur. Mochten er soms lezers van dit dagblad züo^dte vorige artikeltje, dat hetzelfde - i en mü aan niet van gaat 'i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 16