(D-E) FON6ERS ^Zonnebrand Moderne Klokken HEEREN BAAI n-toamoKS TWEEDE BLAD ZATERDAG 21 JUNI 1930 PROVINCIAAL NIEUWS 4 □ve/7/t>//e/? k ELCK WAT WILS KERKNIEUWS De Kathedraalfeesten Ük m Mishandelde Indianen r r I door& öeen A ZAADMARKT 94 ka I :n' le verschaft U wolken van genot-. In i drukke ven keer veilig op HOOGKARSPEL PURMEREND MEDEMBLIK ZIJPE UITGEEST - TEXEL WORMER Vergadering Regellngscommissie voor de door den onweersbui getroffenen BLADZIJDE 1 op Voor het Bergerhosch ist maar eenigszins Paleis W, idem 10.— <3 18 Juni 1930 geheele tentoonstellingscomplex De eerste Langedijker Middenstands Tentoonstelling 10— 10— FABRIKAAT FA. v. d. MULE Co. KAMPEN Een circulaire aan de Vereenigingen in ons Bisdom EEN ..ROBOT”, DIE OP DEN ZEEBODEM GAAT WANDELEN P. F., Bergen J. A., Bergen f f f f 100— f f f f f f f f f 100— f 100— f f f f f f f f f f 100— f t 2 50 50— ’t Overige gemeente staat. Burgert, tisan rings. Gehuwd hanna Meyer. 30— 5— 35— r. C. Kuiper en J *P. Glas en C. E. IJ. Wit en N. T. Blaau- A. J. Schilder en Vermist Van de markt alhier wordt een kalf vermist. De politie ontvangt gaarne in lichtingen. byeen wat e- 25— 10— 20— 10— 25— 5— 10— 5— tC)?ll FRICSCMt 75— 2.50 20— 10— 10— 2.50 10— 25— 25— 15— 5— 20— 5— 2.50 ir, ze 20— 25 5— Stukloopen van Huid anVoeta* en Doorgiften bij Wielrijdea Totaal f 943— Eerste en tweede verantwoording f 5645. Cornelia, d. van F. C. Witte Maria Martha, d. Il1«« “-i-1 1 Adriaan Jan Boogaard en Jo- Bekeuringen sender einde Weder is een automobilist ter zake het innemen van ge meentegrond zonder vergunning van B. en W. bekeurd. 't Zal opruimen als die op deze wijze wel wat hatelijk werkende autobelasting uit de wereld la a Totaal-generaal f 6588— De Penningmeester. Mr H JUDELL Bergen (N.-H.), 20 Juni 1930 Het gaat dus goed met de inzameling, doch de f 10.000.zyn er nog lang niet. Wie nog geen. bijdrage gaf. drale nu niet langer. Door het besluit van Prov. Statqp moet het geld er nu spoedig zyn en het comité verdient, dat het hierin niet wordt teleur gesteld. Meedercursus In ..Ons Huis" had de opening plaats van den Moedercursus. geor ganiseerd door de afdeeling Hoogkarspel van het ..Witte Kruis" behandelend de verzorging van Moeder en Kind. Blijken van belangstelling gaven door hun tegenwoordigheid de heer D. Schoenmaker, voorzitter: C. C. J. Maas, secretaris; P. Hlj- kema. penningmeester en De W A Kastein, bestuurslid van het ..Witte Kruis”. Een 13- tal dames gaf zich als deelneemster aan den Cursus op. die uit 12 lesen. tweemaal per week bestaat en gegeven wordt door Zuster Dientje van Alkmaar. Voorzitter Schoenmaker werd op het succes van vorige cursussen en noemde zulk een cursus van hoog belang. "Hij vertrouwde dat zuster Dientje na afloop met voldoening op den cursus zal mogen teruggen. Daarna ving zuster Dientje met de behan deling der leerstof aan. De bevattelijke wyze. waarop zy haar onderwerp behandelde, is een waarborg, dat de cursisten zich beijve ren zuleln om de lesen getrouw bij te wonen. Een oproep Het Regelingscomtté. hetwelk is samenge steld om de belangen der getroffenen, van den op Donderdag 12 Juni plaats gehad heb benden hevigen hagel- en regenval In deze omgeving te behartigen, heeft gemeend zich langs dezen weg met het publiek in verbin ding te moeten stellen. Door vernietiging der te velde staande pro ducten, eenerzjjds veroorzaakt door hagel slag. anderzijds door den hevigen regenval, is een toestand ingetreden die als zeer ernstig is te beschouwen en dringend voorziening vraagt. Als gevolg hiervan eveneens rekening hou dend met de nog geboden gelegenheid om na bewerking dezer vrij komende gronden een product te verbouwen waarvan. in over eenstemming met de aldaar bestaande be drijven. nog de meeste loonende opbrengst is te verwachten, zal hiervoor uitslui tend in aanmerking komen het land te be planten met een der late koolsoorten. Waar voor een beplanting op boven om- ■ehreven wyze veel plantmaterlaal zal be- Boodig zyn vraagt *t comité aan alle tuin ders medewerking om. indien voor herstel van deze oogstverwoesting ook van uw koolplan- ten gebruik zal worden gemaakt, deze tegen zeer normale pryzen van de hand te doen. Laat u hierby niet misleiden door mls- brulkmaking van een gelegenheid die u hier door een toevallige onvoorziene omstandig heid wordt aangeboden Laat u liever be- heerschen door nobele collegiale gevoelens om uw medetulnders de schade welke hun door deze natuurramp is berokkend, zoo draagiyk mogelyk te maken. Eveneens verzoekt het comité langs dezen weg aan alle polderbesturen welke met de bemallngszorg. inzonderheid voor de polders in het meest geteisterde jfebied. zyn belast, hunne medewerking te willen verleenen om het pell van het aldaar aanwezige water zoo laag mogelijk te doen zyn. Dit zal in het by- zonder medewerken tot spoediger ontwatering van den aoo zilten bodem en zeer bevorderiyk zyn voor zyn vruchtbaarheid Aan de getroffenen zou het comité in over weging willen geven om by de bewerking der gronden wel actief te willen zyn. doch vooral geen overijlde dingen te doen. Zoo gy voor de juiste doelmatige grondbewerking voorlich ting wcnscht. zoo zult gy u zeker kunnen be roepen op de bereidvaardigheid van de tn dit gewest geplaatste Ryksland- en tuinbouwcon- sulenten. HET REGELING6COMITE H. D„ idem J. C. M.. Bergen aan Zee< Mevr, de wed. C. Z. Bergen Mej. A. Z ldem Mevr, de Wed. G.ten B.. idem W. J. L, Oegstgeest Bergen’s Winkeliersvertfeniging. Bergen f ..f f Voor begeleiding van den optocht treedt een tweede Commissie van Orde op. Deze leden zyn kenbaar aan een bouton, half paars, half wit Zn zullen worden terzijde gestaan door een 100-tal R. K. verkenners. Uiteriyk balf -drie stelt de optocht zich in beweging, want eisch is natuuriyk. dat men op tijd by d= Kathedraal aankomt. De optocht zal het Btsschoppelyk passeeren en dan zullen hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden, onzeBisschop met de beide Bisschoppen uit Gent zich op het bor des bevinden en de huldetulgingen der deel nemende vereenigingen in ontvangst nemen. Met de vaandels en banieren zal worden gesalueerd. Tydens alt défilé stellen de R. K. Verken ners zich rechts en links van het bordes als eerewacht op Evenzoo zal aan de overzijde der Nieuwe Gracht worden gedefileerd en met de vaan dels en de banieren worden gesalueerd voor de ambtswoning vat. Z ..iiniussaris der Koningin en op de Groots Markt by het passeeren van het Stadhuis voor den W E. A. Heer Burgemeester van Haarlem, alzöó ook onze hulde betuigend aan het Wereldiyk Gezag. Op het Kathedrale terrein zal een derde Commissie van Orde de zaken regelen, dra gend een wlt-gele bouton. Zoodra de optocht de Kathedraal Is gena derd. dat is tegen half vier, volgt leder te voet achter zyn vaandel, banier of naam schild. Ten einde stagnatie te voorkomen zal het uitstappen zoo spoedig mogelyk behooren te geschieden en wordt leder verzocht vooral hier sttpt de aanwyzingen der Ordecommis sarissen op te volgen De auto’s en rytuigen ryden daarna door Voor de eigen auto's en rytuigen van deel nemers zal aan den Commissaris van Po litie gevraagd worden In de nabyheid der Kathedraal een tydeiyke parkeerplaats aan te wijzen. Langs de Westergrachtzyde trekt de stoet het Kathedrale terrein op en wordt, door de Ordecommissarissen begeleid, ordelyk naar het uitgestrekte terrein gebracht, dat gelegen Is vóór het front van de Kathedraal en daar wordt dan de menschenmassa opge- steft. Want daar vangen de Kerkelyke Plechtig heden aanl Op het vóórbalcorf der Kathedraal zullen zich dan de drie Bisschoppen bevinden met het Hoogwaardig Kapittel. Zoowel onze Bisschop als Monseigneur uit Gent, zullen van deze plaats af het woord voeren, dat voor leder met behulp van aan te brengen luidsprekers duidelyk te verstaan zal zyn. Is dit gedeelte der Plechtigheden geëin digd. dan trekt een luisterrijke Processie langs de Kathedraal, waarin allereerst de nieuwe Relikwie, welke het Bisdom Gent Bond voor Groote Gezinnen De vereeni ging voor Groote Gezinnen heeft dezer dagen besloten om zich niet by den landeiyken bond aan te sluiten. Ingevolge hiervan zal de naam der vereenl- ging veranderd worden eh zal deze voortaan heeten Vereeniging voor het organlseeren van het St. Nicolaasfeest. ten geschenke geeft, en voorts de Relikwie ën der Bavokerken uit ons Bisdom, praal baren zullen worden meegevoerd. Hierna vangen nog korte Plechtigheden in de Kathedraal zelf aan en zullen bepaal de vakken in de Kathedraal worden gere serveerd voor de deelnemrs aan den optocht, vqorzoover de plaatsruimte dit toelaat. Vereenigingen die nog geer uitnoodlging ontvingen, worden verzocht daarvan aan T Comité kennis te geven. Het adres van het Comité van Katholieke Actie te Haarlem is: P. J. M van Teterlng, Secretaris, Groote Markt 4. F ‘tn. Geestelyk adviseur: L. A. A. M. Wester- woudt. Deken van Haarlem. Op de jaarvergadering der Vereeniging tot bescherming der Indianen (Indian Defense Association) die dezer dagen in de nabyheid van Boston" gehouden werd, deelde de voor zitter mede, dat het Regeeringsdeportement, belast met de zorg voor de belangen der In dianen (Bureau of Indian affairs) toestem ming gegeven had. om de jeugdige Indianen, die zich „weerspannig" toonden by den ar beid met de zweep te tuchtigen, weike maat regel algemeen verontwaardiging onder de vergadering verwekte. Ofschoon dit besluit lynrecht in tegenstelling is met de politiek, die de Amerikaansche Regeerlng tot nu toe tegenover de Indiapen volgde, wordt er toch reeds druk gebruik gemaakt van deze con cessie. zoodat In breede kringen der Ver- eenlgde Staten heftig geprotesteerd wordt tegen dezen terugkeer naar de tijden der mensch-onwaardige slaverny. Aan het hoofd van deze tegenstanders staat Jolin Habbard. vroeger professor aan de universitelten van Cornell en Colorado, die jarenlang onder de Indianen vertoefde en op grond van eigen ervaringen met be slistheid optreedt tegen de bewering, dat de Indianen van nature wreed en weerspannig zyn en daarom reeds in zyn Jonge jaren al leen met de zweep aan het werk gehouden kunnen worden. Wanneer zich by de Indianen zulke trekken van weerspannigheid en verzet toonen. dan is dit alleen een gevolg van slechte of verkeerde behandeling en dan moet men eerst maar eens beginnen om spe ciaal op dit punt verandering te brengen; laat men ze dan eei st maar eens mensch- waardlg" behandelen, alvorens naar de zweep te grijpen. Habbord elscht onmiddeliyke intrekking van dit regeeringsbesluit. Op het oogenbllk beperkt het zich nog tot de jonge maar hoe lang zal het duren, dat ook de oudere Indianen, mannen zoowel als vrouwen, weer onder de zweep van ruwe opzichters te lijden hebben!? Gevaarlijk strand Door het leegmalen van de Wleringermeer komen alhier groote stukkeh strand bloot De schooljongens heb ben dit gekozen voor kampeer- en speel terrein. dit is echter hoogst gevaarlyk, daar reeds enkele jongens m het drijfzand vast raakten en tot het middel wegzakten. Ge lukkig konden ze' geholpen worden. Na een ernstige waarschuwing van de heeren Inge nieurs is op alle scholen een schrijven voor gelezen. verwtfzende naar het hoogst ge vaarlijke strand. ‘t Zet den man op cn gemak. En hg voelt zich in de wolken Door die wolken van tabak. ;i.-^ riaiw Nadat het Comité van Kath. Actie te Haarlem eenige dagen geleden. Ingevolge op dracht van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem, de verschillende vereenigingen van ons bisdom, gepresenteerd door hun bestuur, ult- genoodigd had tot bywonlng van de plechti ge feestviering by gelegenheid van de vol tooiing der Kathedraal op Zondag 27 Juli as., is nu een circulaire gezonden, aan de Besturen der R. K. Bonden Genootschappen, Vereenigingen, Organisaties, enz., In het ^isdam Haarlem, waaraan wy het volgende ontleenen: Op Zondag 27 Juli as., zal het geheele Dio cees In koor kunnen juichen en jubelen: „Vollendet ist das groeze Werk .Des Herren Lob sel unser Lied”. Want dan zal een historisch feit van be- teekenls kunnen geboekstaafd worden: de Haarlemsche Kathedraal de Moederkerk van ons Bisdom, het bolwerk der godsvrucht, der saamhoorigheld van dc Katholieken uit de Diocese Haarlem, zal dan voltooid zyn. De circulaire vervolgt dan als volgt: Niet alléén een voor ons allen verbiedende, doch tevens een zéér zeldzame gebeurtenis en bet behoeft geen verwondering te wekken, dat door onzen Bisschop en andere Geeste- lyke Autoriteiten grootsche plannen zyn be raamd om dit feit op zéér plechtige en luis terrijke wyze te vieren. En nog méér luister zal aan deze plechtig heid worden gegeven door de komst van Z. D. H. den Bisschop van Gent. Monseigneur Honoré Coppleters. die vergezeld zal worden van zyn Wijbisschop. Z. D H. Monseigneur Eugenlus van Rechem, Tltulair-Bisschop van Carpasia. Onlangs heeft men daarover in het Orgaan ,J3t. Bavo” om. net volgende kunnen lezen: „Sinds onheugiyke tijden was er een nau we relatie tusschen de inwoners van Gent en die van Haarlem, doordat de lakenKoopers met elkander handel dreven Zoo kwam het ook, dat St. Bavo, die in Gent, waar hy in de Abdy geleefd nad, ook bekend werd aan de Haarlemmers, die hem vereerden By ge legenheid nu, aldus verhaalt de Brevier, dat de Haarlemmers in grooten nood verkeerden, zou, op hun gebed, de H. Bavo hun versche nen zijn, en hen verlost hebben uit hun moeilykheden. Daardoor steeg de vereering, waarvan de oude Kathedraal op de Markt een sprekend bewys is. Er bestond daar dan ook een broederschap van clerus en volk, on der bescherming van St. Bavo. Toep deze grootsche bouw was voltooid, ontvingen de Haarlemmers tn het jaar 1500 van den Abt van het klooster van St Bavo by Gent een groote 'relikwie van den H. Pa troon.” „De oude Bavo werd ons ontnomen, maar de piëteit der geloovigen van het Bisdom Haarlem schonk zynen Bisschop een nieuw gebouw, dat eveneens getuigenis aflegt van de vereering voor den grooten Patroon van Haarlem. Deze nieuwe Kathedraal Is thans voltooid en daarom ging de H.E. Plebaan Wester- woudt vergezeld van den Secretaris van het Bisdom, den Z.E. Heer J. van Tuyn. eenlgen tyd geleden naar Gent, om de toch nooit geheel verbroken relaties nauwer aan te halen, volgens een besluit van het Haar lemsche Kapittel. Met de grootste welwil lendheid en vreugde werden de beide afge zanten ontvangen door den Bisschop van Gent, Mgr. Coppleters; en toen zy hem het verzoek deden om ter bevestiging van de aloude relaties, by de voltooiing der nieuwe Kathedraal, wederom een nieuwe relikwie te schenken van den H. Bavo. beeft de Bis schop van Gent niet een enkel oogenbllk zich bedacht, maar direct toegestemd Met geestdrift heeft Mgr. Coppleters be loofd zelf de xelikwie te zullen komen bren gen en de verzamelde Katholieken (uit Haarlems Blsdoir) toe te spreken." Na dit ontleend te hebben aan het week blad „8t Bavo", deelt de circulaire de vol gende byzonderheden mede: p» kericeiyke plechtigheden worden va&t- Het conflict tosschen Burgemeester Cram- wlnckel en het Winkelweekeomité Nog steeds Is het vooronderzoek Ingesteld door den Rechtercommissaris te Haarlem In vol len gang. Öezer dagen zyn het raadslid de heer A. Vlaar die als comlté-lid tot de beklaagden behoort en ook weth. K. Steert die getuige is in deze zaak, door den Rechtercommissaris gehoord. Concert De beer P. Gons, radio- centralehouder alhier, heeft by wyze van proef Donderdagavond een concert gegeven in ’t Stadsplantsoen door middel van een Zeer grooten luidspreker. Een groot aantal platen werd afgedraaid. Mede door het mooie weer was zeer veel publiek aanwezig, dat van de inderdaad uitstekend tot haar recht komende muziek genoot en tevens profiteerde van de rustige omgeving in het plantsoen na den warmen dag. J. Mej. A. v. I P. E., idem C. F. Z. Jr„ Bergen aan Zee P. B. Czn.. Bergen Tj. V., idem H. I., idem G. C. 8.. idem Motto B idem K. R.. idem P. B.. idem Mevr, de W$d. J. H. de B.. Adam f Directie Duiyverihaak. Bergen f -- f f f f f f Burg. Stand van 13 tot en met 19 Juni 1930 Geboren: Dirk. z. Mienes. Anna Agnes, d. i Bruin. Dirk. z. boer. Petrus Jacobus, z. C. C. Duineveld. Getrouwd: J. Lont, 22 j. en N. Dekker. 26 j. Overleden: Grietje Eriks. 44 j., wed. van P. Boontjes Gerrit Bruin, 64 j„ wed. van A Klok. Stand Ondertrouwd: Chris) Hendrik de Vrlnger en Jacoba Ha- en moois belooft te worden hebben wel de verschillende uit gewerkte plannen getoond, waaraan door de vergadering de goedkeuring werd gehecht. Om een mooi geheel te verkrijgen van het i stelde men zich in verbinding met den heer Tauber, bouwkundige te Oud karspel, die een ont werp heeft gerpaakt, waaraan de vergadering haar sanctie hechtte en zoodra dit geheel zal Zijn opgetrokken, komen de schilders aan het werk om het geheel, dat in strakke lijn is gehouden, met verf en penseel een fnsch en vroolijk aanzien te geven. Ook wordt het geheel natuurlijk een aan genaam aanuen gegeven door het aanferen- Een ernstig ongeluk Een zoontje van den heer L. bracht met een rijtuig zyn ouders Donderdagmorgen naar de boot, waarmede zy. als geleiders van ’t schoolfeest zouden vertrekken. Op den terugweg naar huis is 't paard by de Valbrug van een stilstaande vrachtauto geschrokken en daar tegen mét geweld aangebotst. Door den schok werd de jeugdgie koetsier van het rijtuig geslingerd en kwam daarby ongeluk kig met zijn hoofd op de steenen terecht Bewusteloos en met een lichte hersenschud ding werd hy by den heer K. binnengedra gen. alwaar hem de eerste medische hulp werd verleend. Hoewel zyn toestand gisteren Iets gunsti ger was. mocht hij toch nog niet naar huls worden vervoerd. gesteld door Z. D. H. den Bisschop, in over leg met den H.E. Plebaan L. A. A. M. Wes- terwoudt. Deze plechtigheden liggen buiten het ter rein onzer bemoeiingen. Maar wél heeft Z. D. H. de Bisschop tot het Comité van Katholieke Actie te Haar lem de zéér vereerende uitnoodlging gericht de organisatie op zich te nemen der nlet- kerkeiyke plechtigheden, aan welk verzoek wy zeer gaarne voldoen. Wat Is het voornaamste doel van deze op dracht? Te propageeren en de noodlge maatrege len daarvoor te nemen, dat by deze feest viering. welke inderdaad het geheele Diocees biydschap en belang ral Inboezemen, een zoo groot mogelyk aantal vereenigingen uit het bisdom vertegenwoordigd zullen zyn. In een Indrukwekkender) optocht zullen wy door Haarlems straten trekken naar onze majestueuze voltooide Kathedraal, om daar de kerkelyke feestviering te gaan bywonen en déAr te gaan getuigen van onze vreugde en van onzen trots. Voorojögesteld wordt, dat iedere deelne mende vereeniging (c.q met haar onder- afdeelingen) voorafgegaan wordt door een drager met haar vaandel of banier, in ieder geval met een eenvoudig naamschild, waar op de naam der vereeniging en de plaats van herkomst. Wy zullen maatregelen nemen voor het sluiten vin een collectieve verzekering voor alle vaandels tegen brand en diefstal van het moment van vertrek van U af tot op het oogenbllk van terugkomst. De kosten daarvan zyn buitengewoon gering en ook deze deelen wy U tydig mede. Hoewel wy zéér goed begrijpen, dat de R. K. vereenigingen uit Haarlem en om streken het talrykst zullen zyn. toch willen wy In deze circulaire er grooten nadruk omleggen, dat onze Bisschop. tydens een der laatste audiënties, ons nadrukkelijk verzocht niet te vergeten ultnoodlgingen óók te ver zenden aan vereenigingen van zpn Diocees, buiten Haarlem en omstreken, omdat hy de aanwezigheid van haar op den hoogsten prijs stelt. Wordt de gevraagde toestemming van ZExc den Minister van Defensie verleend, dan zullen wy op Zondag. 27 Juli a.s.. des middags te half twee verzamelen ap het uitgestrekte Cavalerieterrein aan den Scho- terweg te Haarlem, teneinde op dat terrein onzen optocht saAm te stellen. De Garni zoenscommandant van Haarlem heeft ons reeds zyn vollen steun en medewerking toe gezegd. Iedere vereeniging late zich voorloopig door niet meer dan hoogstens drie bestuurs leden vertegenwoordigen. Mocht later biyken, dat meerderen kunnen worden toegelaten, dan zal dat tijdig, in leder geval nA 13 Juli a.s. bericht worden. De Jeugdvereenigingen uit de Blsschoppe- lyke Residentie en uit de onmiddeliyke Om geving zullen evenwel deze beperking ietwat mogen overschrijden, doch haar getel zal In géén geval het getal 25 mogen te boven gaan R. K. Muziek- en Fanfarekorpsen uit het heele Bisdom zullen uiteraard zéér welkom zyn Ook voor deze geldt natuuriyk niet bet door ons gelimiteerd aantal der represen tanten Deze korpsen zullen door ons geiyke- lyk over den heelen optocht verdeeld woraen De gelegenheid tot aanmelding om aan deze Diocesane. Katholieke Demonstratie deel te nemett, wordt onherroepeiyk veertien dagen vóór den feestdag gesloten, alzoo op 13 Juli az. Maar toch verzoeken wy. In het belang eener goede en degelyke voorbereiding en or ganisatie, niet dien uitersten termijn te wil len af wachten, m-ar ons zoo spoedig mo- gelyk bericht te zenden. Op 14 Juli wordt de volgorde der Vereeni gingen in den optocht vastgesteld en daarna ontvangt onmtddeliyx elk Secretariaat het Volgnummer zyner vereeniging. de lijst der deelnemende vereenigingen. alsmede ver dere instructies. Iedere deelnemende vereeniging (óók af deelingen en onder-afdeglingen) stort vooral voor administratieve en andere koeten in de kas van het comité van Katholieke Actie te Haarlem de somma van één gulden. Verder zyn er uwerzijds, wat ons tenminste betreft, geen koeten aan verbonden De storting kan het best geschieden op de Postrekening van onzen penningmeester, den heer J. Ph. H. Castricum. Het nummer zyner postrekening is: 73213. De storting moet vóór 13 Juli M. geschied zyn. Eerst daarna ontvangt men zyn volg nummer voor den optocht en verdere mede- deelingen. Bazar R. K. V. V. Purnoerend. Vrijdag avond heeft alhier de opening plaats gehad van den Bazar, georganiseerd door de R.K.V. V. „Purmerend”. Deze bazar biedt heel veel attracties. De penningmeester van het comité van actie voor het ongeschonden behoud van het Bergerbosch zegt In zyn 3e verantwoor ding het volgende; Mynheer de Voorzitter. Indien u> zult hebben kennis genomen van onderstaanden verantwoordlngsstaat. be helzende de door my ontvangen toezeggingen en giften over de week van 1421 Juni 1930. dan zoudt gu daaruit wellicht de conclusie trekken, dat Bergen s burgerij het denkbeeld dat ik ontevreden ben. ten eenenmale niet zou kunnen verdragen. Ik meen echter te mogen beweren, dat de ze conclusie /onjuist is. Niet om myn gemoedstoestand te verbete ren. zyn er deze week een bevredigend aan tal giften en toezeggingen Ingekomen, maar omdat, mede door het groote succes ten deze bevochten by Provinciale Staten van Noord-Holland, steeds meer by de bevolking de overtuiging post vat. dat deze Inzameling er niet een is, welke ten behoeve van een bepaalde categorie personen wordt gehou den of wel dient een byzonder belang, maar dat de zoodanige te steunen een plicht Is van allen voor allen! Als Ik nog een opmerking mag maken, is het deze, zulks naar hetgeen my ter oore kwam, dat niemand zich moet laten weer houden om, indien hem of-haar zulks beter schikt, een kleine bijdrage te zenden. Laat ieder vogeltje zingen, zooals het ge bekt is. Als het vogeltje maar zingt! Mevr. M. M.R, te Bergen a. Zee f Mevr. M. J. E. B.8. te Bergen f Dames M. en A. en M. E.. te Bergen C. L. P.. idem J. E., Amsterdam Not. P. W. v. d. P., idem Mej. A. E. R-, te Bergen W. F. 8. Jr., Alkmaar J. en J. R.. uit hun spaarpot, Bergen aan Zee Corn. N., Bergen Fam N., Bergen aan Zee D. Z., Bergen Mevr. B. A C. S-, idem J. N. O., idem G. H. W t, H.. Alkmaar J. H.. Bergen d. Z., idem 8.. idem In een vroegere danszaal te Whg>stone op Long Island, die in een mechanische constructiewerkplaats veranderd werd, heeft men een reusachtigen automaat geconstru eerd. die geheel uit metaal bestaat, en die overeenkomst vertoont met het apparaat, waarvan sprake is in een der werken van den beroemden Engelschen romanschrijver H. J. Wells. Volgens dezen romancier zou den de Marsbewoners uitgerust met dit ap paraat op onze aarde verschynen om ons uit te roeien. Voorzien van machtige armen beweegt zich de pas-geconstrueerde ..Robot” als een reus achtige automatische figuur met plompe bedachtzaamheid, maar is toch tegeiyker- tyd ook in het bezit van een zekere lenig heid. want hu is in staat het lichaam te buigen, zyn hoofd Is voorzien van twee electrische oogen tn den vorm van schyn- werp-rs. Hy zal op den bodem der zee rondwüh- delen en daar gaan zoeken naar verdwe nen schatten. In het binnenste van dit reus achtige apparaat dat geheel uit stalen pla ten vervaardigd is. wondt een levend mensch verborgen, die absoluut hermetisch var. de buitenwereld is afgesloten. Harry Bowdoin de uitvinder van den „Robot” beweert, dat iemand die In dit ap paraat opgesloten wordt, in staat zal zyn om twee honderd Meter en meer onder den zeespiegel af te dalen, want geen enkele at mosferische druk, hoe sterk ook. is in staat dezen „Robot” ook maar eenigszlns te te deren. De ingenieur voegt er nog aan toe, dat de persoon, die zich binnen in den stalen reus bevindt, de lucht, die hem van de op pervlakte van den Oceaan toegevoerd wordt, even gemakkeiyk kan inademenen als wan neer hy zich in een salon bevond. De volgende maand zal de .Jto’cot" aan boord va., een sleeper gebracht worden om Ir. de wateren van Long Island naar de la ding koperen platen te zoeken, die by een scheepsramp daar in de diepte verzonken is. Langendijk, een streek, meer bekend als den groentetuin van Europa, zoekt op een andere wiüte de aandacht van de buitenwe reld op aL te vestigen. Na velebesprekingen en vergaderingen, besloot men tot het houden van een tentoon stelling ten bate van den middenstand, het geen zeker een lofwaardig streven kan wor den genoemd. - Juist in dezen tijd van malaise meenden de nering- en zakendoenden moet men reclame maken, de aandacht op de zaken ves tigen, het publiek door middel van exposi ties toonen, wat door den winkelier en den zakenman aan den Langendijk het publiek kan worden geboden. Zoo ontstond 4e tentoonstelling. De commissie, belast met de uitwerkihg van de plannen, riep per advertentie de per sonen op, die zich vin een bepaalde stand- tuimte zoudenwillen voorzien, met het re sultaat, dat meer en veel meer werd aange vraagd dan kon worden gegeven. De groote zaal van „Concordia” bleek te klein, zoodat zelfs moest worden overgegaan tot het plaatsen van een bijgebouw en nog is de beschikbare ruimte te klein gebleken. Meer kon op dat oogenbllk niet worden bijgebouwd, zoodat eenige aanvragen moes ten worden afgewezen. Maar dat het iets goeds Burgert. Stand van 13 tot en met 30 Juni 1930 Getrouwd' KI. van de Bterre en J. Hemelrilk. GeborenJohanna Witte en A van J. M. Vlaming en G. Bremer. gen van de noodige planten- en bloemenver siering. Ook de electriciën zal aan het werk wor den gezet om het geheel van een goede en doelmatige verlichting te voorzien. Zoo ziet men dus dat alles wordt gedaan, om te toonen, waartoe de Langendijker win kelier en zakenman in staat is. Een groote verscheidenheid van stands wordt ingericht, zoodat men waarlijk iets bij zonders kan verwachten op de dagen van de tentoonstelling, die gehouden wordt op Woensdag a. Donderdag 3, Vrijdag 4, Zater dag 5 en Zondag 6 Juli. Niet alleen dat men zal kunnen ronddwa len tusschen de vele en velerlei stands, maar men kan zich ook verlustigen in het halen va? een dansie> waarvoor een goede gelegen heid is gehouden, terwijl weer anderen een oogenbllk van rustige verpoozing vinden op het ruime tooneel. dat wat Inrichting en aan- kleeding betreft zich geheel aansluit bij de tentoonstellings-architectuur. Vandaar uit heeft men een schitterend ge zicht over de geheele tentoonstelling. Alle dagen zal men kunnen genieten van concert, terwijl op een der avonden nog door een strijkje een muziekavond zal worden ge geven. Zoo ziet men dus dat niets is en wordt na gelaten om het den bezoekers zoo aange naam mogelijk te maken. Maar juist voor die bezoekers heeft men het noodig geoordeeld ook eenige verrassin singen te bedenken. De 500e en 1000e bezoeker die de con- tröle passeeren, ontvangen een aardige sur? prise, terwijl den troosten een gratis reis ae- klasse naar Amsterdam met een vliegtocht boven de stad wordt aangeboden. Voor den aoooste is weggelegd een gratis reis ae klas naar Amsterdam met een vlieg tocht AmsterdamRotterdam vice versa. Mocht men van deze geboden gelegenheid geen gebruik wenschen te maken, zoo kan een surprise worden gekozen, in waarde ge lijk aan den vliegtocht. Tevens kunnen wij nog mededeelen dat door B. en W. van Noordscharwoude toe stemming is verleend tot het houden van een verloting, waarvoor een aantal prijzen op de tentoonstelling worden aangekocht. Zóó wil ook thans de Langendijk de aan dacht op zich vestigen en men vertrouwt, dat velen vanuit deze streek en de omgeving een tocht zullen maken naar het tentoonstellings gebouw, om daardoor hun waardeering en belangstelling te toonen voor het onvermoeid streven van den Langedijker Middenstand. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Rijwielpad Naar wy vernemen, bestaan er plannen om een rijwielpad aan te leggen van „Tubantia” naar De Koog, langs den Koogerweg. 't Gedeelte van dien weg. dat door de polderbesturen moet onderhouden worden, verkeert tn aoodanigen toestand dat ’t fietsen hierop niet zonder gevaar ts gedeelte van dien weg Is by de in onderhoud en is In goeden Gareus In ..Bantam” werd met 30 da mes een cursus in maatknippen voor dames en kinderkleedlng en lingerie geopend, door de Modevakschool Holland” onder leiding van de gediplomeerde coupeuse-leerares. mej. A Rozema. Burgerlijke Stand van 23 Mei tot en met Geboren: Clazlna. dochter van N. Mak en R. van Steen; Maria Ca tharina Anna, dochter van J. Kamp en E. M. Bervoets; Maart je, dochter van M. van Saane en D. Hlldering; Cornelia Mar- garetha, dochter van F. J. H. van Straa- ten en A. Bolleman; Marie, dochter van H. C. Busch en A. Jongens; Hendrik Jacob, zoon van J. H. Horstman en G. Stam; Geessien Louwdina. dochter van A. Keizer en H. Aarts; Willem, zpon van G. J. Co- nyn en P. 8* Kooyman. Gehuwd Johannes Piet, oud 27 jaar, te Wortner en Gertrud Gryt, oud 24 jaar te Wormervee?. Overleden: Geene. Bevolking IngekomenD. Meyer uit Kollumerland. M. Vos uit Wormerveer, J. Kramer uit Zaandyk, J. Stekelenburg uit Rotterdam, M. M Luttikhuyzen uit Koog a. d. Zaan. 8. Stolp uit Wormerveer. C. M Lievendag uit Wyde-Wormer, J. J. Sleker- man uit De Ryp. C. E. Stenneberg uit Schoorl, G. Crok en gezin uit Assendelft. Vertrokken: J. Jongens naar Wormer veer, J. Mol naar Krommenie. J. Piet naar Wormerveer. J. Max naar Wormei veeiK. Nierop na_r Purmerend. A E L. Stempher naar Hilversum, J. van leien en gezin naar Utrecht, H. L. J. Stempher naar Amster dam, Burgert, stand Geboren: Anthonius Frandscus. zoon van Johannes Petrus Wes sels en van Jannetje Demmers. Geertruida. Sergia dochter van Jacobus Ligthart en van Meinoutje Roemer. Marie Geertruida. doch ter van Nicolaas Cornells Hupkes en van Maartje Boon, sybrechtje dochter van Bau- ke de Vries en van Hieke Alletje Keverkamp. Jan, zoon-van Jacob Oly en van Aaltje Klok. Margaretha Maria Theresia dochter van Pe-' trus Johannes de Jong en van Cathrina Aga tha de Konlng Ondertrouwd: Johannes Kos. 41 jaar te Beemster en Aaltje Simons. 34 jaar. Engel- bertus Hendrikus Beumer. 26 jaar en Maria Bakker. 19 jaar Gerhardus Martlnus Schild- kamp. 22 jaar. Amsterdam en Gezlna Cor nelia Maria Spaans. 27 jaar Gehuwd: Cent Kwakernaat. 28 j. en An- genita Beltendal. 27 jaar. te Amsterdam. Overleden: Hendrik Ie Aaten. 91 jaar. we duwe van Koen raad Mulder. Op uitnoodlging van den Burgemeester van Harenkarspel verzamelden zich op den 19 Juni, des avonds in het café van den heer Bruin te Dirkshorn een aantal heeren, ter bespreking van maatregelen die getrof fen zouden kunnen worden tot leniging van den nood van vele tuinbouwers In de ge meenten Behagen, 8t. Maarten en Haren karspel. die getroffen zyn door ernstige schade tengevolge van het noodweer dat In den avond van 13 Juni boven deze gemeen ten woedde. Byna alle ultgenoodigden hadden aan de- een oproep gevolg gegeven. Aanwezig waren de burgemeesters en de wethouders der drie getroffen gemeenten, de leden van de Staten van Noordholland de heeren P. Zeeman. J. Koster en P. Kosteiyk, de heer Veenstra, Rykslandbouwconsulent. de heer P. Trapman te Bergen en de heer j. Dam te Dirkshorn. De heer D. Koolman te Purmerend. lid ren Ged. Staten, de heeren Dekker te Ob- dam en v. Nuland te Behagen, leden der Prov. Staten en de heer G. Nobel te Lutje- wlnkel waren verhinderd de byeenkomst 'by te wonen, doch hadden bericht gezonden met het doel te sympathiseeren. Ook was aanwezig de heer P. Kikkert, burgemeester van Koedyk. Algemeen was men van o/rdeeï. dat aller eerst door betrouwbare personen de geleden schade moest worden opgenomen Den bur gemeesters der getroffen gemeenten werden daarom verzocht ieder voor hun gemeente twee deskundigen uit te noodlgen. zich met deze taak te willen belasten en binnen den kortst mogeiyken tyd het resultaat van faun onderzoek mede te deelen aan de Re- gellngscommissie. die zich staande de •ver gadering constitueerde en waartoe alle bo vengenoemde heeren toetraden. Zoodra het resultaat «yan dit onderzoek bekend la, zou de commissie weer worden geroepen om zich te beraden haar verder te doen staat. Tenslotte kunnen wy nog mededeelen. dat het In de bedoeling ligt om dë door de Bur gemeesters aan te wijzen deskundigen te verzoeken ook te willen optreden als bemid delaars tusschen hen die koolplanten tegen normalen prijs beschikbaar willen stellen voor de getroffenen en hen die deze planten noodig hebben.*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5