VERFHANDEL Laatste Nieuws Cheq ue - koersen GROOTE COLLECTIE BLOEMVAZEN •o’" KUNSTHANDEL Fa. GEBR. v. d. MEER VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES Zaadmarkt - ALKMAAR - Telefoon 324 AMSTERDAMSCHE BEURS OFFICI^ELE MEDEDEEL INGEN Autobus van den weg gereden BINNENLA NDSCH I. J. G. baron van Voorst tot Voorst NIEUWS Het Zuiderzee-vraagstuk De brand op het s.s. „Blijdencljk” SPORT EN SPEL WATERSPORT De Maltezerkwestie VEILING-O VERZICHT De regeering niet afgetreden Bolivia ONDERWIJS De revolutionnalre leider gevlucht 111e Algetneene Vergadering Drie padvinders gedood Onder rotsblokken bedolven Een Duitsch stoomschip in het Kanaal gezonken De opstand in bedwongen r X V It d d n d e d d De „Graf Zeppelin” Vereeniging van Hoofden van R.K. Bijzondere Scholen in het Bisdom Haarlem Een vlucht van 2200 mijl Zonder tusschenlanding Boerderij afgebrand Verdronken Door een auto gegrepen Bejaarde man gedood. De moeilijkheden in Engelsch-Indië Rouwdag en boycot P. Z. R. C. I—D. A. W. I Bliksem ingeslagen DEVENTER, 23 Juni. Tijdens een hevig onweer i» gisteravond omstreeks half tien de bllkaem ingoslagen in de boerderij van den Elf jachten gekapseisd of 'gezonken De Italiaansche Oud-Minister Chiesa overleden w o in moderne decors r ZILVERSTRAAT - TELEFOOI 781 4“/„ Britsch vliegtuig in België verongelukt Zoowel de goedkoopste als de duurste verfwaren worden in onze eièen Electr. Verf malerij metèroote zorè bereid. Elke kleur wordt naar wensen bijge- maakt. -Lijnolie-noteerinè thans beneden marktprijs N. V. Drogerij en Chemicaüënhandel NOODWEER BOVEN ZWOLLE Mussolini 4 «S 150 i 350 97% 61 Tegen telefoonpalen gebotst. 379% 75 Oorzaak niet vast te stellen 20 i 210 2% Prolongatie leabls V D Koen UI wat niet MAANDAG 23 JUNI 1930 1919 1918 1916 1917 161% 149 150% 101% 9% 124 271% 70% 180 427 320 30 29 62 38% bracht heelt, nieuwe seizoen Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg. Exploratie Vorigs Koersen 434% 38 124 98 212 37% 15»/, 69 39 116% Bij drooglegging commercieels drijf avorm 252 114 '85% oc n ti in bc vt dl hl dt di n 01 st di B b( ve n ee Wl si la tk SC re tv hi di U tabak Dell Batavia Oude Dell - Oostkust Senembah Maxwell 101 «4 102»/,, 101>»/a. 10'“Ge 97% 9.77 34.93% 12.09% 2.48’/, 59.36 48.21 13.04 29.— 66.62% 66.85 66.60 7.38 35.15 9.70 34.65 12.09 2.48 59.30 48.15 13.— 28.95 66.55 66.75 66.50 7.35 35.— 27.— BERLIJN, 23 Juni Het luchtschip „Graf Zeppelin” is te 9 uur van zijn vlucht boven Berlijn en omgeving op Staaken terug gekeerd. Te 9.10 is het luchtschip weer ver trokken vopr een vlucht naar de Oostzee. Scheepvaart Hou Amerika HJn dito Gem Elgend Kon Ned Btoomb Scheepvaart- Unie. Marine comm. Marine prei. [Zondagmidag heeft te Königstein (in den Taunus) op het kruispunt van de Feld- bergstrasse en den weg naar Limburg een ernstig autobusongeluk plaats gehad. De chauffeur van een autobus, waarin zich 35 passagiers bevonden, verloor, waar schijnlijk ten gevolge van een defect aan de reminrichting. in een bocht het beheer over zijn stuur. De autobus reed van den doch sloeg gelukkig tegen polen van de telefoon. Van de inzittenden werden 20 personen gewand, van wie 5 ernstig. Deze laatsten zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Petroleum Dortsche Petr. Osboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental OU Spoorwegen Union Pacific Wabash Chic Mllw 8t Paul Kansas City South Erie Rallr De aanvoer bedroeg in deze week 67180 K.G. aardappelen en 350 K.O. uien. In totaal werden er 49 schuiten aangevoerd. Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij... Staatsleeningen 5% Nederland 1 5% Nederland 1 «H Nederl 1 4(t Nederl 1 N Ind.1926 B Kolonel Fierro is te Mex'co-clty aangeko men. na een vlucht van 2200 mijl zonder tus- achenlandlng van New-York af. De vlucht duurde 15 uur J Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Rott TapanoeUr Serbadjadi Silau 9 L O. O. Allied Intercontln Rubber APELDOORN, 23 Juni. Tijdens een hevig onweer sloeg gisteravond ie bliksem in de kapitale boerderij van A. W. Weijenberg, te Beekbergen. De boerderij en de woning brandden ge- beel af.-- Ook de stallen en veel landbouwgereed schappen gingen verloren. Een aantal kippen en een hond kwamen in de vlammen om. Niets was verzekerd, wegens gemoedsbe- zwaren. 372 33% 385% 152»/, 15% 21»/, 30% 29 63% 153’/, 19 20 20*/,. Te Hulzen is Zaterdag de boerderij van C. Hoest aan de Schoolstraat afgebrand. Een schilders jongmaatje schijnt cn voorzich tig met een spirituslamp te zijn omgegaan De boerderij is geheel afgebrand Van de Inboedel kon slechts weinig worden gered. Alles was slechts laag verzekerd. Suiker H V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 314»/, 318% 318^4 exd. 325 ANNA PAULOWNA, 23 Juni Zondag middag is bij het zwemmen in het Balg- zandkanaal verdronken de ongehuwde arbei der C. Lourens Meeldijk uit Anna Paulowna. De verdronkene was dien dag Juist 25 Jaar oud. 262% 116 91 108% 362% en inpoldering het voorop! Een be- met zelfstandige leiding noodig MAANDAG 33 JUNI 1938 313% 337% 70 340 56“/,, ren P. Z. P. C. De Alk- inmlddelUjk een groot De leiders &er onderneming moeten over een groote mate van zelfstandigheid beschik ken. evenals dit bij een particulier bedrijf het geval is en aldus steeds met bekwamen spoed beslissingen kunnen nemen, hetgeen een ambtehlke .orghnisatie niet toelaat. Hun ne bevoegdheden worden bepaald door de wet en beperkt door de gelden welke de Staten-Generaal toestaat en waarvan zij ge regeld rekening en verantwoording moeten afleggen aan den Raad van Toezicht, even tueel te vormen uit den Zulderzeeraad. De Juridische vorm van deze te stichten Zuicferzee-ondememing zal nog nader te overwegen zijn. Wellicht kan het Staatsmijn- bedrijf hier eenigszlns als voorbeeld dienen. In elk geval moet voorop staan de eisch, dat de organisatie zoodanig zij, dat het ver antwoordelijkheidsgevoel voor den goeden commercleelen gang van zaken bij de directie tot het uiterste gespannen blijft en zy ander zijds de vrijheid van beweging houdt, die haar het dragen van die verantwoordelijk heid practisch pogelijk maakt. ALMELO. 23 Juni. Gisteravond had de ruim 70-Jarige J. Lowik het ongeluk bij bet oversteken van de Ootmarsumschestraat door een auto te worden gegrenen ten ge volge waarvan hij bijna op slag werd ge dood. Den bestuurder treft .geen schuld. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar 2jjn opgenomen de volgende besluiten: No. 1170, raadsbesluit van 10 Maart 1930 tot vaststelling eener Verordening tot wijziging vai\ de Verordening ap den genees-, heel- en verloskundigen dienst voor behoef tigen in de gemeente Alkmaar (Gemeenteblad nr. 369); t nr. 1173, besluit van Burgemeester en Wet houders van 9 April 1930 tot vantoepassing verklaring va anrtikel 32 van het Melkbesluit op het bedrijf van den Melkverkpoper; Deze verordeningen zijn heden afgekondlgd en gedurende drie maanden ter gemeente-sè- cretarie ter lezing nedergelegd, waar zij te vens in afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar zijn. b Alkmaar, 21 Juni 1930. Burgemeester en Wethouders voomoemd, A. F. THOMSEN, l.o. Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. Paros Brussel uonden New-York Berlijn óuricb Rome Madrid - JsK> Stockholm <opennagen Praag Wscnso Warschau a BLIKSEM INGESLAGEN Bij een hevig onweer sloeg om half 8 gis teravond de bliksem in de boerderij van den landbouwer Terjjken te Beek en Donk. De brandweer was spoedig met een handspuit ter plaatse. De boerderij brandde echter tot den grond toe af. Het vee kon in veiligheid worden gebracht. N. R. V. De NederlandscheReisvereenlging organi seert dit jaar eeji generale reis naar de Hora d roihantische bergstreek in Duitschland met zijn oude schilderachtige steden en imponeer rende grotten. In een speciaal Harz^mfinmer van de I leis kroniek der N. R. V. worden in woord én beeld de vele genietingen van een HaA-rels beschreven en na lezing van dit interessant» nummer, kotht men tot de overtuiging, dat de N. R. V.'ers met deze Harz-Generale een heerlijke yacatie-re^s wacht. .School en Radio” De beer Paul Speet, secretaris van den K. B. O- hield In de middagvergadering 101% 102»/,, 101“/,, 101“/,, 94% Onder voorzitterschap van Pandit Nehru heeft Zaterdag een vergadering van de In dische Handelsvereenigingen te Bombay be sloten. den boycot van de Bultenlandsche wisselbanken af te kondigen. Voorts werd besloten tot het houden van een rouwdag. In hel zakenkwartier van Cal cutta werden Zaterdag 22 personen wegens het posten bjj een staking gearresteerd. Volgens offlcieele berichten uit La Paz is de orde in Bolivia hersteld. De revolutionnalre leider Hino Josa is naar Argentijnsch gebied gevlucht. landbouwer J. W. Tammer» te Terwolde, Het perceel brandde tot den grond toe af. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Gisteren speelden de Alkmaarsche Water ratten hun tweeden competitie-wedstrijd en wel te Purmerend maarders hadden overwicht op hun tegenstanders, wat zij voor de rust in 3 doelpunten uitdrukten. Na de rust kwam P. Z. C. C. er even beter in en htyierde er twee maal wat in de D. A. W.-verdediging, wat evenwel tegenpunten kostte, 32. Hierdoor geprikkeld zette D. A. W. er nog eens alles op en door een vierde doelpunt was de overwinning verzekerd, 43. De goals werden gemaakt door: Koorn, Carets (2) en van Ooijen. As. Donderdagavond naar de A. M. V. J. te Amsterdam, de gevreesde binnenbad-zwem- mers. D. A. W.'ers houd je taai. 4*>*m»l* - Bij de werken tot afsluiting der Zuiderzee stond de behoefte aan commercleele leiding niet zoozeer op den voorgrond, daar deze werken in de eerste plaats een technisch vraagstuk vormden. Bij de inpoldering daar entegen. die uit technisch oogpunt eenvoudi ger is dan de afsluiting, treedt het commer- cieele element veel meer op den voorgrond en thans bestaat nog de gelegenheid de or ganisatie bij dit gewijzigd xaraktet te doen aanpassen, zonder dat dit zelfs tot onder breking van de werkzaamheden zou behoeven te lelden. Wat wij ons voorstellen is een onderne ming tot het droogleggen en in cultuur bren gen van de Zuiderzeepolders; een onderne ming, die gegoten zal moeten worden In een nader vast te stellen bedrijfsvorm, doch die niet moet worden opgezet als een ambte- UJke dienst of organisatie. Donderdag daarop is gebrand merkt als de slechtste velltngdag der eer ste week. Eén enkel mandje werd wel ge kocht voor f 5.— tot f 5.85; voor de export- aardappelen werd niet meer betaald dan f 4.50. Een partij pokklge muizen kon niet Gisteravond omstreeks 10 uur woedde een hevig onweer boven Zwolle en omgeving. De bliksem sloeg in by een landbouwer in Mas tenbroek, gemeente Zwollekerspel. Onmid- dellijk werd de brandweer gealarmeerd. De boerderij brandde echter tot den gond toe af. t i. Ten gevolge van een plotselingen rukwind zijn bij de zeilwedstrijden bj^ Long Island niet minder dan elf Jachten, gekapseisd of gezonken, met in totaal veertig personen aan boord. Allen werden echter geréd. AMSTERDAM, 23 Juni De Raad voor de Scheepvaart heeft heden uitspraak ge daan in zake den brand van het sa. .JBH1- dendijk” van de Holland—Amerikalljn te Rotterdam, gedurende reis. De Raad is van oordeel, dat, gelijk he laas by o!)na alle scheepsbranden het geval is, de oorzaak van dezen zeei ernstlgen brand niet aan het licht is gekomen. In het bijzonder kan de Raad niet als zeker aannemen, dat de brand door broeiing is ontstaan. De bemanning wordt naar Rotterdam gebracht Te* Giverny, bij Vemon, is Zondag dé‘ vroegere Italiaansche minister Chiesa over leden. Chiesa was het fascisme. Toen hy Mussohni verantwoordeiyk stelde voor het verdwijnen van Matteotti, werd hy uit Italië uitgewezen. 122 92 74 41% 82 39 77»/, 55 Een groep padvinders heeft een bezoek gebracht aan de zandsteengroeven van het slot Lindberg by Gladbach, om een oorkonde te begraven. Hierbij kwamen groote zand mast Vs aan het glijden, waardoor vier pad vinders onder de zandmassa werden bedolven. De politie van Gladbach kon een van hen nog levend redden, de drie anderen zijn om iet leven gekomen. De berichten, melding makend van het af treden van het ministerie, missen allen grond, near later geseind werd. Het hardnekkige gerucht doet op Malta de remde, dat op Malta weer het Engelsche re giem zal worden ingevoerd, dat wordt toege past in de koloniën, voor een periode van twee jaren, zoodat dientengevolge het auto noom regiem zou worden afgeschaft. meer gelden dan f 2.10 per 100 K.G Op Vrijdag en Zaterdag JJ. kon men werkelyk een verbetering m de prijzen waarnemen. Van Donderdag tot en met Zaterdag liep de export-aardappel op van f 4.50 tot f 5.90, n.l. de hoogste noteering. Lekkere muizen liepen 'Zaterdag van f 6.206 80 per 100 K G. De drielingen, Schotten, varieerden deze week vsn f 1.10140. De noteering van t,^ll° kwam vanzelfsprekend voor op Donderdag J.l. De mlddenprijs der drielin gen nep van f 2.40—3 90. De grove Schotten brachten J.L Donderdag op van f i.30 tot f 2.60, tegen f 5 tot f 5.20 pn- 100 K.G. op Zaterdag j.l. Als een nakomeling van bet oude seizoen werden op den eersten dag nog uien geveild. De prijs daarvan was f 0«0 per 100 K.G. Industrieën Marg Unie Calve Detft Alg Kunstzijde Van Berkel s Pat Nieuwe Philips Industr. Buitenland. Anaconda Cert Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifers Het Duitsche stoomschip „Casablanca” is Zondagochtend in den Westelyken ingang vai het Kanaal by dienten nevel door het Engelsche stoomschip ..Henry Stanley” geramd en zoo ernstig beschadigd, dat het kort daarop is gezonken. De bemanning, bestaande uit 25 koppen, en twee passagiers van de „Casablanca”, I zijn door het Engelsche stoomschip overge nomen. Zij bevinden zich in goeden toestand. OOk het Engelsche stoomschip heeft schade gekregen, doch kon zijn reis naar Rotterdam voortzetten, waar de schipbreu kelingen aan land zullen worden gebracht. Het stoomschip .Casablanca” behoort aan de Oldenburg-Portugeesche Stoom- vaartmaatschappy te Hamburg en was op weg naar Marokko. Het is een vrachtschip met accomodatie voor eenige passagiers. Het schip, dat 3300 ton groot is, had een lading stukgoed aan boord. Schip en lading zyn verloren. Bovengenoemde vereeniging hield heden morgen haar 111e algemeene vergadering in gebouw ,J3t. Bavo” te Haarlem. Om kwart voor tien was in de St. Joseph- kerk aan de Jansstraat een H. Mis opge dragen voor de levende en overleden leden van de vereeniging. Ruim half elf opende de voorzitter, de beer Th. P. Badoux, de vergadering met den Christelijken groet en een woord van wel kom, speciaal tot den Zeereerw. Heer Nolet. hoofdinspecteur In het bisdom Haarlem en den Zeereerw. Zeergel Heer Pater Dr. H. van Lieshout, te Zoeterwoude. Later tot den Beschermheer, den Hoogeerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmann. Wegens afwezigheid van den penning meester werd diens rekening en verantwoor ding uitgesteld tot de volgende vergadering. Tot bestuursleden werden bil acclamatie De Centrale Commissie voor Bezuiniging vanwege de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel, heeft in de onzekerheid om trent de flnancleele uitkomsten van de droog making der Zuiderzee, welke vooral in den laatsten tijd herhaaldelijk is gebleken, aan leiding gevonden dit vraagstuk met deskun dige medewerking nader onder de oogen te zien. Hare bevindingen zijn neergelegd in het Junlnummer 1930 van „Maatschappü-Be- larigen.” Die besohouwingéh voeren, tot de volgende conclusies: NoofBfe is het, dat de aangelegen heid der verdere inpolderingen nu in haar geheel grondig en principieel onder de« oogen wordt gezien. Voorop staat de noodzakelijkheid van een zoo betrouwbaar mogelijke raming op grond van de jiieuwste gegevens Baten en lasten zullen daarby tegen elkaar afgewogen moe ten worden, waarby op den voorgrond de gedachte dient te staan, dat de verdere wer ken geheel als commercieel bedrijf worden opgezet. Eerst wanneer gebleken is, dat bij een wyze van uitvoering als hier bedoeld, de directe en indirecte baten van de ver dere inpolderingen de te verwachten lasten rechtvaardigen, besluite men tot voortzetting van de werken. Deze^voortzetting dient dan te geschieden in den vorm van een zuiver commercieel bedrijf. In zulk een bedrijf kan en zal in de allereerste plaats gelet worden op het evenwicht tusschen lasten en baten; gedurende den geheelen gang van werk zaamheden zal er steeds aan gedacht moe ten worden, dat de baten van straks de uit gaven van heden rechtvaardigen moeten. Het geldt hier een grootsche onderneming met ver strekkende gevolgen op velerlei ge bied. en die veel meer omvat dan een ge woon waterstaatswerk, maar bij een mlllioe- nenzaak als waarom het ‘der gaat moet boven de techniek de economie, boven de technische, de commercleele leiding staan. Het beste technische werk zal aan waarde inboeten, Indien het economisch resultaat daarvan een groot financieel tekort oplevert. Zeker geldt dit voor het groote inpolde- ringswerk van de Zuiderzee, waarvoor bjj diverse ramingen vroeger steeds een voor- deelig saldo voor den Staat becijferd werd. Het omslaan van een batig saldo in een groot tekort beteekent. dat millloenen uitgegeven worden, welke by meer economisch beleid voor ander nuttig werk beschikbaar geble ven zouden zyn. Op Texel Tijdens een zwaar onweder sloeg Zondag avond te Den Burg de bliksem in twee wo ningen aan de Steenenplaats. In de confectiezaak der firma Dekker, werd een gat in den muur geslagen en een dakgoot weggeslagen. In het kantoor der advocaatfabriek, daar naast gelegen, werden het verfwerk en de electrische installatie geschroeid.» Van de woning van dokter Prakken werd een schoorsteen afgeslagen. Te Elerlan. sloeg de bliksem in de wo ning van den heer Van Tatenhoven. De petroleumlamp werd stukgeslagen. Het zeer groote gezin van den bewoner werd zoodanig door den schrik bevangen, dat een dokter moest worden ontboden. Te Oosterend werden 2 schapen en 3 lam meren van den heer J. Eerelnjan in de weide doodgeslagen. een lezing over het onderwerp „School en Radio”. Bpr. behandelde uitvoerig het wezen en den eigen aard van het radio -onderwijs, I uitgaande van de stelling, dat dit slechts beschouwd mag worden als een hulpfactor in het moderne onderwys. zy het dan ook als zoodanig van primaire beteekenis. De radio-docenten immers moeten specialiteiten zyn en daardoor kan de leerstof, welke zich voor radio-onderwys leent, superieur zyn Spr. onderscheidde drie vormeri van radio- lessen, nJ. de causerie (de radio^docent al leen spreekt voor de microfoon)de dialoog en de klas voor de microfoon (docent met leerlingen). De laatste vorm, waarmede veel in het buitenland geëxperimenteerd wqydt, is moeilijk, doch elimineert ten deele het groote nadeel van het radio-ooderwijs, nJ. dat geen direct contact bestaat tusschen do cent en leerlingen. Spr. gaf den raad om de radio-lessen met zorg uit te kiezen wat de onderwijzer voor zyn leerlingen noodig en nuttig acht, vooral niet te vee! (b.v hoog stens twee maal per week en 'essen van 2025 minuten), de radio-lessen in de klas goed voor te bereiden en na de radio-les het gehoorde nog te verwerken. De voorberei ding en uitwerking zijn dringend noodig; dit heeft men in het buitenland goed ingezlerr en daarom wordt he* radio-onderwys ge steund door brochures welke tijdig aan de scholen worden toegezonden. Vervolgens behandelde spr. nog een paar technische bijzonderheden, o.a. het gebruik van koptelefoons of luidsprekers, het genre ^an toestellen, de acoustiek. enz. In het tweede gedeelte vnn zyn lezing be handelde spr. de organisatie van het radio- onderwys in Duitschland, Engeland. Dene marken en Zweden. Hieruit bleek, dat steeds in een of anderen vorm aanwezig is de nauwe samenwerking tusschen regeering. onderwas en omroep. In Zweden is het radio-ondr-rwijs al byzonder gevarieerd; daar worden .essen gegeven in. Fransch, Duitsch, Engelsch, Deensch, Noorsch. Letterkunde Geschiedenis, Aard rijkskunde. Natuurkunde, l’echniek, Elemen taire sociologie. Staatsinrichting, etc Uitvoerig behandelde spreker om net eerste deel van zyn lezlnp in concrete voor te stellen een Engelsch weekprogram voor het radlo-onderwljs en haalde eenige typee- rende brieven aan van Engelsche en Duit sche onderwijzers en leerlingen, waaruit bleek welk een machtige invlijed van do radio-'lessen uitgaat. Tegenover het radio-onderwys in eigen land stond spr. al zeer v-eptisch De .po gingen” meer mocht er niet ,van gedacht worden van den K R> O., NCR. V.. A. V. R. O., verdienden allen lof, omdat de omroepen dit geheel op eigen initiatief deden en absoluut geen steun ondervonden, nóch van de regeering. nóch van het onderwys, terwijl het hier* te lande geldende' systeem van vrije bijdragen niet toelaat, dat de om roepen het radio-onderwijs aanpakken, zoo- als het zijn moet. In dit werband werd ook het rapport van den onderwijsraad van Mei 1929 aan een beschouwing onderworpen De K. R. O. heeft een Radio-Onderwijs- Commlssle ingesteld, die voor het a.s school- jajn weer radio-lessen wil uitzenden De K. R. O. zal wederom gratis de zendapparatuur disponibel stellen, doch wi' men goed werk leveren, dan zal de hulp van de schoolbe sturen onmisbaar zijn. Met een woord van opwekking hiertoe sloot spreker zyn interessante rede welke met groote belangstelling was aangehoord en een daverend applaus ontlokte. een felle tegenstander van de rand-gemeenten. Omstreeks 7 uur sloeg te Overachle aan den Achterdek de bliksem in een hooiberg van den arbeider Suiker. Weldra stond de hooiberg in lichte laait, doch door het gezamenlijk optreden van da. Overschlesche politie en brandweer wist merf het vuur te blusschen en tot den hooiherg te bepalen. De zich in de nabijheid bevin dende woningen en schuren liepen geen schade op. Later op den avond dreef de bui over Rotterdam, doch het bleef bij enkele donderslagen en een korten hevlgen slag regen. Ongelukken kwamen hier niet voor. Een door twee Engelsche toeristen ge huurde vlieg boot is Zaterdagmiddag te Oostende bU het opstijgen tegen een dak gevlogen en verbryzeld. De piloot en eenige toeristen, onder wie een oorlogsverminkte zonder beenen, werden gewond, echter alleen de piloot zeer ernstig. Een vrouw, die m een belendend huls werkte werd door den staart van het toestel getroffen en liep een schedelbreuk op. WARMENHUIZEN C. V. V. van 17 Jnnl—21 Jont 1930 Na een rust van enkele weken heeft men J. L Dinsdag. 17 Juni, alhier wederom een aanvang gemaakt met het veilen van vroege aardappelen. Het nieuwe seizoen is dus begonnen. Wat het oude seizoen 1929 1930 financieel den land- en tuinbouw ge ls ons bekend; wat het 19301931 financieel zal brengen, moeten wy afwachten. Dc hoop is gevestigd op de toekomst. Over de pryzen van de Schotóche muizen kunnen wy nogal tevreden zijn. De eerste dagen van bet seizoen brachten de export - aardappelen op van f 5.80 tot f 7.30 per 100 K. G. Enkele mooie partijtjes werden ge kocht voor f 8.20—8.50. Niettegenstaande d.j geringen aanvoer op Woensdag d.a.v. konden de pryzen toch niet in het zonnetje staan met die van den vorigen dag. Eene daling van f 2.— per 100 K.G. was wel waar te nemen Donderdag daarop is gebrand- herkozen de heeren Paardekooper en Ber tels. De Voorzitter wenschte de neersn en de vergadering geluk met deze benoeming. Natuur en bovennatuur bU de jongeren Dan was het woord aan Pater Dr. H. van Lieshout, dl als onderwerp had gekozen .Na tuur en bovennatuur bij de jongeren.” Spr. achtte het een verblijdend teeken, dat de wereld meer religieus begint te worden, er openbaart zich een drang naar religieu- slteit en mystiek. Dit houdt ..niet In, dat de wereld is opgehOuden wereld te ztJn. want de g’evolgen van de erfzonde zijn onultwlsch- baar. Heden ten dage verzoent men zich met de zohde. men maakt er een principe van en men noemt dit in bepaalde kringen een natuurlijke uiting van de menschc.ljke na tuur. Men kan dan ook spreken van een cultuur-verkankeren. Maar, al is de wereld dan nog altyd de wereld en ziet men zede lijke verwildering, zooals nooit te voren, van de andere zyde openbaart ziel) een zoeken naar rellgieusiteit, een zoeken naar God. Een kwart eeuw geleden verklaarde de wetenschap alles, uit het stoffelijke, men wilde een wereld uit zichzelf, zonder God. een mensch zonder ziel, een ontkennen van een eeuwigheid „Kelne Kraft ohne Stoff, Kein Stoff ohne Kraft” dat was het wacht woord. De geleerden van dien tijd hebben afge daan, nu viert de spiritualistische wetenschap hoogty. Niet alleen in het speculatieve, doch ook in het practische leven is een geestelijke stroomlng merkbaar. i Spr. noemde in dit verband de beweging rond Krisnahmurtl en het fascisme. Daarbij moet de zucht naar sensatie niet vergeten wordeiy Een interessante Hindoe doet wondeiep! Al ontaardde de beweging van Krisnahmurtl in een mystisch pantheïs me. de rfefigleusiteit was er De moderne tlieosofje is een reactie tegen het materia lisme, een zoeken "van den mensch naar het allerhoogste, om daar rust en bevrediging te vinden. Het fascisme zoekt het fcezag te vinden in één persoon: Mussolini. LVnrecnt daartegen over staat het socialisme. De Marx van het fascisme moét echter nog geboren worden. Hoewel het fascisme orde en welvaart heeft gebracht, mogen wy er toch niet mee dwe pen. omdat het gevaariyk'1 is, de dictatuur ronder meer te aanvaarden. Het fascistisch Italië respecteert het reli- gieuse. doch wy moeten ons afvragen, is dit voor de grootheid van Italië of voor de Kerk. Een zlekeiyk verschijnsel is het. wanneer men in één persoon noemt St. Paulus, den grooten Apostel, de H. Theresia en Mussolini. De groote daad van het fascisme is het ten onder brengen van de loges. Spr wees ook op het herstel van den Vaticaanschen Staat. In niet-Katholieke kringen beginnen an dere ideeën omtrent Rome te groeien, het begint zelfs chique te staar Rome te erken nen en met Rome mee te doen. Niet slechts rond de Katholieke Kerk, maar ook in de Kerk openbaart zich een grootere religiosi teit. Wanneer de wereld een drang heeft naar het geesteiyke, zal dit een terugslag vinden in de Kerk. Een nieuw geestelijk leven uit zich bij het Jongere geslacht oa. In de vele dageiijksche communiën, de talrijke prlester-roeplngen. Men wil met het Evangelie radicaal zijn! Spr. wees op de beweging van jongeren in Frankrijk. Doch ook In ons land hebben we jongeren, op vereeniglngsgebled, tn tijd schriften (De Valbijl, de Gemeenscnap, de Paal), Wies Moens luidde den geest van op standigheid tegen sleur in het geloof zoo waardig in. Men wil een onverschoven mo rtal, alles in liefde tot Christus Ook in de politiek is die geest merkbaar. In 1927 schreef Albert Kuyle In de Gemeen schap, dat de jongeren zich nooit met de po litiek zouden bezig houden. Thans heeft dit men dit strakke standpunt van weleer verla ten. Men wil een ander program van de Ka tholieke Staatsparty, vaste lijnen in de poli tiek die meer apostolisch, meer spiritueel, meer Roomsch zyn. Men verlangt dat de geestelijkheid buiten het practische, politieke leven blijft. Spr. somde de eischen van de jotigeren uitvoerig op. Uit de praktijk beeft Prof. v. Lieshout kunnen constateeren, dat de jonge theolo- zganten groote waarde aan mystiek nechten. De problemen der huidige wereld kunnen slechts door religiositeit worden opgelost en daarom moest het ons tot vreugde stemmen, dat in dit richting zoo vurig gestreefd wordt. Het materialisme wordt daardoor onmogelijk gemaakt. En toch ligt volgens spreker In de bewe ging der jongeren een gevaar voor de toe komst! Het komt er op aan de grenzen tus schen het natuurlijke en bovennatuuriykè juist te kunnen schatten De oovennatuur kan de natuur niet geheel aanvullen. Hoe meer dus een streven naar het boveriltatuur- Hjke is gericht, destemeer heeft men met het natuuriyke rekening te houden. Aan ons ge loof moet redelijke redeneering voorafgaan. De historie wijst uit, dat, waar uitsluitend kracht In religiositeit gezocht wordt, de con clusies van het natuurlijke verstand vergeten worden en groote dwalingen volgen. Bij de jongeren is volgens spr. gemis aan kennis, natuurlijke berekening en weten schappelijk inzicht. Het Is echt jongenswerk! Er is gebrek aan eerbied voor het oudere geslacht, men ziet niets meer van het goede, door de ouderen tot stand gebracht Men spreekt van liefds, doch vergeet de liefde in praktijk te brengen. Spr. noemde het ge wraakte gedicht over „Nolens". De jongeren weten niets van bet Thomisme af. Zij zijn antl-clericallsten en zij beweren dat Paulus gezegd heeft, dat de geestelijken zich niet piet de politiek mogen oezlghouden Bpr. zou de jongeren den raad willen ge ven eeést bet natuurlijke te zoeken en dan veel te studeeren. Dat zal de redding'bren gen. De beweging der jongeren is populair, omdat zij werken met religieuze gevoelens. Men moet de beweging dan ook met een nuchter, zakelijk Inzicht beschouwen, opdat zij niet zal blijken verderfelijk te zijn voor de samenleving. Langdurig applaus volgde op deze zeer in teressante redevoering. De voorzitter dankte den Inleider met eenige hartelijke woorden. Mgr. M. P. J. Möllmann bet woord verkrij gende, dankte den inleider voor zyn leer rijke lezing en gaf zijn iheenlng over het vraagstuk der Jongeren als volgt te kennen: Zoolang voor mij de Katholieke Kerk is een school van eerbied en respect zij toont door hare heilige etiquette alleen tegenover haren Stichter, maar ook tegenover hare leden onderling acht ik het brutale oneerbiedige optreden der Jonge ren niet het werk van Katholieken. Evenmin als juist b het „vetus mallus” (het oude is het beste) is ook onjuist het „novum melius” (het nieuwe is het betere). Op het gebied van kunst, litteratuur en poli tiek mogen de Jongeren hunne nieuwe Ideeën met kracht propageeren, indien zij dit doen met bescheidenheid, zonder de naastenliefde te schaden en zich aanpassend aan de rijpe ondervinding der verstandige ouderen. De firma L. O. G. Malmberg te 's-Herto- genbosch exposeerde een fraaie collectie re- ligieuse platen van M. Mink Boon. Deze se rie is eerst heden verschenen. De toestand vooruitgaande De toestand van den oud-voorzltter der Eerste Kamer den heer J. J. G. Baron van Voorst to- De patiënt heeft rustige nachten en weinig koorts.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10