N Burgerlijke Stand Alkmaar tweede blad bladzijde 1 D DERDE EEUWFEEST DER DOMINIKANEN TE ALKMAAR Vergadering van den Raad der gemeente ALKMAAR op Donderdag 26 Juni 1930, nam. 1 uur. e Grafkransen, Grafdoozen, Graf linten Jspeert’s IJzermagazijn MAANDAG 23 JUNI 1930 VOORRAAD 4 KUNST EN KENNIS in STADSNIEUWS St. Laurentius-parochie RUIME MTSEVOORT ALKMAAR BERGEN Examen Handarbeid LIBERALE opleving? De posing tot oplichting te ’s-Gravenhage Adressen aan den Raad Alkmaarsche Bad- en Zweminrichting „Steeds in Spanning” postdulvenvereeniging .Steeds Jubilea De Voorjaars- en Najaarsmarkten Wijziging der data 'n gezellig praat-uurtje hoopt de heeren. jongens 472. meisjes 216, Mis „Nieuwe Rotterdam - die 'De <Ten toonstelling bU N. A. van in lezers zijn E Voor de meisjes De Jonge Vogels. x' êi v Weet u: dergelijke afschuwlijkheden lijn In de verschillende liberale partijen nooit voorgekomen! Maar, propos, het zal nu allemaal anders worden: azing ken- no. 71 d.d. ie* de man, 5 r Gebote Pleter Ni Theodoras. Bleman. Gerard Meussen als Ludzer Eringa als Greve en og >or it. Geslaagd Voor het examen L. O. is aan de Kweek school St. Ursela te Boxtel geslaagd mej. C. Fei)en, alhier. die de als molenaar, Knablein Aantal gasten Blijkens de vreemdelingen- HJst van de Badbode van Zaterdag vertoef den de vorige week in Bergen 1413 personen. te zullen zyn. parool: ..Maakt ge. gaat nu vanavond door. De kaarten van gisteren zijn geldig. wy bevelen het bezoek aan deze uitvoering .nogmaals van harte aan. V indienen der plan- gesteld. was er een om heel veel moota, a, heel veel kdtkUcs lenes. -i opmaken plan tunnel Aan de Rijkskweekschocl zijn geslaagd de dames: L. Barkman, C. Dun, A. Lind, Jr Hamstra, Alkmaar; J. Janssonius. Noord- sdharwoude; heeren: P. Comielje, J Keuss, J van der Molen, W. Petersen, W Wiese. Alkmaar; J. Deutekom, Behagen. Afgewezen één. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant” «orspelt een liberale opleving in Neder- and. pe vrijzinnige partijen, saamgegaard o den Vrijheidsbond, zijn dat erkent Mt blad jaren lang In de versukke ling geweest: de taak der liberale partij was In Nederland „tljdelljk afgebroken”; zij, die liberaal voelden, stemden niet liberaal, en de redactie klaagt: De 24-jarige persoon uit Amsterdam, die te Den Haag werd aangehouden nadat hij in een juwelierswinkel op heeterdaad was betrapt bij het stelen van een gouden ring. „Het liberalisme zal het volk weer grond onder de voeten verschaffen. Wordt een ruim perspectief geopend,- dan zal een nau wer contact met breeder lagen der bevol king niet kunnen ultblijven.” van den Directeur relven nieuwe beweging hooren. rij van harte welkom zijn komen nemen in het clubgebouw Aan den Raad der gemeente Alkmaar is het volgende adres gezonden. Geeft met verschuldlgden eerbied te ken nen de Afdeeling Alkmaar van „Volksonder wijs”, dat zjj tot haar niet geringe vei nis heeft genomen van de btflaj?! 17 Juni 1830, verschenen op Zaterdag 21 Juni 1930. waarin door B. en W. op blz. 4 onder A wordt voorgesteld gedurende het schooljaar 19301931 aan de gemeenteschool no. 3 geen klassen te vormen voor het eerste en voor het tweede leerjaar; dat het voor haar vaststaat, dat eventueele goedkeuring van dit voorstel door uw Raad tengevolge zal hebben. dat een school, die tot dusver zeer gunstig bekend stond en waarvan de overbodigheid nimmer is ge bleken. binnen enkele jaren geheel zal ver dwijnen; dat naar haar meenlng de door B. en W. voorgestelde verdeellng van de leerlingen der aanvangsklassen over de verschillende scho len. op ongeoorloofde wijze het verloop van deze school beïnvloedt; dat zij daarom de hoop uitspreekt, dat uw Raad er niet in zal kunnen meegaan dat op een dergelijke wijze een in jaren niet te her stellen schade zal worden toegebracht aan ons lager onderwijs; dat unaniem het voorstel van B. en W. zal afwijzen en dat van de meerderheid der commissie van bijstand voor het onderwijs zal aannemen. Onder verwijzing naar bijgaande memorie van toelichting, Met de meeste hoogachting. Namens de Afdeeling Alkmaar van „Volksonderwijs”: J. CLOECK, Voorzitter. H. LIND, Secretaris. Alkmaar, 23 Juni 1930. Minister van Defensie op de schouders ge legd. met de meeste beslistheid af te wijzen en genoemden Minister te verklaren, dat ze onmogelijk in staat is voor de veiligheid van de bevolking zoodanige maatregelen te ne men. dat zjj zich daartegenover verantwoord acht?" Overleden: Johanna Maria van AalsJ. 87 jaar Maria de Jong. 87 jaar Jan Hol- uiden. Levenl. aangegeven kind van en Trijntje Nierop Johannes Carl Kroger en Petronella g rooting te maken, wanneer de gemeente een bedrag van f 1600.stoet, welk bedrag te zijner tijd, wanneer tot den bouw van de tunnel wordt overgegaan, in mindering komt van de voor directie en toezicht te betalen vergoeding van 10 pCt. van de (ten laste der gemeente komende) bouwkosten. Wil het tunnelplan grondig worden be den. dan is het noodlg. dat daarvoor de noodlge gegevens, teekeningen en een kos tenraming worden overgelegd. Zij kunnen niet anders verkregen worden dan van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen, die rich met uitsluiting van alle anderen met het maken van plannen, evenals trouwens met de uitvoering ervan, belast. B. en W. stellen den Raad daarom voor, hen te machtigen aan de Directie der Ned. Spoorwegen te verzoeken, een plan voor een tunnel met kosten begroeting te doen opma ken en hun college daarvoor een crediet toe te staan van f 1500.nader te regelen bij suppletoire begroeting. Het spreekt vanzelf, dat hiermede niets beslist wordt ten aanzien van de vraag of en zoo ja op welke wijze een nieuwe tunnel zal worden gemaakt. De Raad blijft te dien aanzien volkomen vrij. Doch eerst wanneer bepaalde plannen, die zooveel mogelijk bij den bestaanden toe stand aansluiten, beschikbaar zijn, zal de Raad In staat zijn met kennis van zaken een beslissing te nemen. Deze credietaan- vrage Is dus niets meer dan een verzoek om machtiging om plannen voor te berei den. Het tunnel vraagstuk zal eerst later tot oplossing kunnen worden gebracht. Omdat volgens den opzet in Amsterdam deze nieuwe beweging inderdaad wil zijn *n verlengstuk van de ouderlijke macht, daarom zullen de verschillende elubleidsters even komen praten met de ouders van die kinderen die in haar eigen clubje thuis hoo ren. Zij komen derhalve uit naam van den Directeur en het is de bedoeling om na ver loop van tijd dit nog' eens te herhalen, im mers dan pas kan het met eenlg succes worden gedaan, terwijl het nu den eersten keer slechts ’n korte vluchtige kennisma king is Vóórdat we echter zoover zijn, zal het rin goede zijde hebben, dat de oudA Qf fllhhJUlS 1 - ter van bovengenoemd echtpaar, die de rot van de veel begeerde molenaarsdochter ver vulde. Echt ongekunsteld spel, tngénue van nature. Haar wezen en zeer aannemelijk, dat Knikbleln z"n ,Er valt in gansch het land een opleving van de liberale gedachte waar te nemen. Over de liberale partij-organisatle. den Vrij heidsbond, is een frlssche wind komen waaien, en ook de jongeren, die In de libe rale gelederen langzamerhand schaarsch begonnen te worden, zien gelukkig ver schijnsel de noodzakelijkheid in, den strijd tegen antl-llberale overheidsmaatre gelen aan te binden”.... „De onbillijkheid en het nadeel van de Winkelsluitingswet heeft op oeconomlsch terrein, het schandaal van de verdeellng van den radio-zendtijd heeft op geestelijk gebied de liberale gedachte schud".... In de week van 15 tot en met 22 Juni werden genomen 1241 baden door 1237 baden door dames. Onvermogend: totaal 3166. De hoogste temperatuur bedroeg 76*. iets over deze Daarom zullen om 'n kijkje te -met z*n ta -n g^^gD^r^t-uurtjedhoopteld^ de Directeur aan de ouders mede te deelen waar het feitelijk op neerkomt wat wij voor de meisjes begonnen en vast van plan zijn door te zetten, omdat het onze Innige over tuiging is, dat het ur aan onze meisjes heel veel goed kan en aal doen. Wederkeerig contact is dus zooals u ziet, zeer zeker aan te bevelen. Een nieuwe be weging brengt nu eenmaal duizend en één moeilijkheden met zich mede! Ook in Alk maar. Maar ,wjj zijn begonnen na langen tijd ons bedacht te hebben, na rijp overleg ter bevoegder plaatse te hebben gepleegd. En dan, opgeven voor enkele lastige kleinig heden al schijnen ze toe groot te zijn, .ach teruitwijken voor zulke oneffenheden, me dunkt, de Leidsters zelven willen hier nu niet meer van weten; haar geest voor en idee in de nieuwe beweging verheffen zich %in opwaartsche lijn en dankbaar kan ik dit constateeren. Eén van die moeilijkheden nu is deze: hoe staat het met 't aantal Leid sters vooral voor de vrije, niet-verplichte groepen. Iedere Leidster is niet geschikt voor iedere club of groep, dit spreekt van zelf. Is er nog iemand die iets voelt voor 'n clubuurtje In de week met 8 i 12 vogel tjes? Een niet verplichte groep van meer dan 12 is ook mogelijk. b.v. voor 'n sym- phonie-groep! De Le'dsters zullen u Wel op de hoogte stellen! Toch wordt er begonnen en het eene komt na het andere. Maandagavond na de Congregatie-oefening tot 8 uur kunnen de meisjes van ongeveer 12 tot 15 jaar zich aanmelden aan de Nteuwstraat voor 'n gym club Je; enkelen onder de 12 worden er bij genomen en misschien volgt na eenigen tijd 'n 2e clubje. Contributie is er. maar vootr- loopig zal de last hiervan u niet al te zwaar drukken. De ouders zullen hierbij zien dat we voortgaan en dat er gang in zit. De hoofd- wakker ge- stad van ons dierbaar landje, Amsterdam, kan natuurlijk in eenigszins sneller tempo toch hoeft onze gang geen slakkengang te rijn! Leidsters derhalve, niet waar, zijn noo- dig; zij zullen de bezieling leggen In leder clubje, zoodat het eene clubje kan opwegen tegen ’t andere, en dat 't een nieuwe bewe ging is niet alleen wat de naam aangaat, maar ook het meer zakelijke gedeelte blijkt naast vele andere zaken oa. hieruit, dat ’n zeer voorname factor is en blijft het con tact met de ouders. In Amsterdam kunnen Directeur en Leidsters juist vanwege die sa menwerking gevolg van óat contact, al op heel aardige successen bogen. Op de verschillende praataranden hoop ik de ouders nog meer te vertellen van onze mooie nieuwe beweging. U ontvangt allen nog nader bericht hierover Dus Maandagavond na de Congregatie- oefening zich aanmelden voor dte gym en Dinsdagavond beginnen de clubs van 8 uur om 7 uur. De Leidsters zullen kwart over 8 in St. Augustinus aanwezig willen zijn. Kap. DE WIT, Directeur. De liberale partij, eenmaal gangmaak- rte’r der sociale beweging In Nederland, is langen tijd op den achtergrond gedrongen door partijen, die, om de woorden van wij len prof, van der Vlugt te gebruiken, als goede „democraten” het volk het hof heb ben gemaakt, zonder dat dit volk bemerkte voegen wij er aan toe hoe handige propagandisten over zijn rug naar boven klauterden." Hier verraadt de liberale redactie nog eens ten overvloede, dat er een nauw verband bestaat tusschen A. V. R. O. en „liberale gedachte”. Dit terloops. Het blad vervolgt: optreden maakten het - drie maanden vestingstraf graag voor haar bezit over had Faillissement Gedeponeerd Is de ultdeellngsliJst Inzake het faillissement van K. Bakker, melkslijter te Bergen, met een ultkeering van 100%. desnoods uit te denken. Dit waarborgde een enthousiaste ontvangst van het plan bjj de uitgenoodigde deelnemers Ook al twijfel de het Comité aanvankelijk aan de uit voerbaarheid: toen eenmaal die enthousiaste begin vergadering voorbij was, waren alle bezwaren weggesmolten als sneeuw voor de zon. Zooals gezegd: de projecten stroomen binnen, het eene al belangwekkender dan het andere. Ik moet me bedwingen, om niet een tip van dén sluier, die er heel geheimzin nig over gespreid behoort te blijven tot op den openingsdag op te lichten. Bovendien weet ik ook maar enkele dingen, want het andere houdt men wijselijk achterbaks, wel wetende, dat het Pers- en Propaganda-co- mité met een begeerigheid den journalisten eigen, de minste en geringste feitjes aan grijpt om er copie uit te slaan. Dit alleen mag nu bekend worden ge maakt: dat de vereenlgingen. die tot he den toe achterlijk bleven met hun plannen, ten zeerste moeten worden aangespoord om haast te maken, ten zeerste ook moeten gewaarschuwd worden, om niet te laat te komen De mogelijkheid bestaat immers, dat bij zulk een rijke verscheidenheid van ont werpen. het plan, dat een of andere ver eenlglng nog moet indienen, reeds door een ander is voorgesteld. Het Comité heeft als gedragsregel aangenomen, bij twee gelijke proecten. datgene, dat het eerst binnen kwam, den voorrang te geven. De eindda tum van inzending is 1 Juli as. Moet thans nog een proect om bovenvermelde reden aan de inzenders worden teruggezonden, dan bestaat voor hen geen gelegenheid meer, een nieuw ontwerp uit te denken. Zjj zouden dan op deze prachtige tentoonstelling ontbre- c ken, en daarbij verstoken blijven van de reclame, die zij daardoor tevens voor hun werk zouo'en kunnen maken. Haast maken is thans dus het parool voor hen. die achterbleven. Vóór den Isten Juli as., dat is: vóór a-s. Dinsdag over acht dagen, wenscht het Co mité van alle katholieke vereenlgingen te we ten: l of zij aan de tentoonstelling deel nemen; 2. wat zjj willen inzenden; 3. hoe veel plaatsruimte rij ongeveer denken in te nemen. Mochten er nog vereenlgingen zijn, <fle advies wenschen voor hun plannen, dan kunnen rij zich richten: voor technische adviezen tot den heer Apeldoorn, Geester- weg; voor artistieke tot den heer Wolf. v. De overige acteurs, Ferdinand Koolbergen Hofmaarschalk, Arnold. Ludzer Eringa en Jan Greve as Heinrich Schrader sloten rich zeer verdienstelijk bij hoofdpersoren aan. Vooral d« laatste, die óók nog de rol van den weergekeerden zoon Hannes vervulde, deed zich kennen als een veelbelovend jong kunstenaar. Ten slotte nog een woordje over de tooneelaankleedlng. Uit oen aard der zaak worden aan een openluchtspeelruimte heel andere eischen gesteld, dan aan e^n schouwburgtooneel. Wc kunnen constatee ren, dat alle moeilijkheden, die zich hier voordoen, zeer gelukkig waren opgelost. De murieknls was als t ware omgetooverd In een geschikt Alle bachtsschool, leeraar R. K. Vrouwenbond (afdeeliag Alkmaar) Morgen gaat de jaarlijksche bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Hedenavond 7 uur Lof met toespraak door den Z. E. Geestelijken Adviseur, Rector C. Vis in de Sint Dominicuskerk. De predikaties te Heiloo zullen gehouden worden door den Zeereerw. heer E. J. Hel mer en den Weleerw. Pater Rijn O. P. De Spanning” hield Zondag 22 Juni een wed vlucht van uit Chateauraux. Afstand 683 K. M De duiven zijn gelost om 6 uur 30 min. met heldere lucht en Oostenwind. Aankomst als volgt: J. J. Veel 5, 2. 40. M. Kroese 5. 19, 40. F. H. C. Dingerdls 5, 44, 57. Idem 5, 51, 23. J. J. Veel 5, 52, 30. C. Paullsse 6, 36, 1' J. J. Veel 6, .39. 10. F. H. C. Dingerdls 6, 47, 26. Idem 6. 55, 21. M Kroese 7, 2, 47. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen van de vo rige vergadering. Mededéelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de Lindenschool (bijlage nr. 68). 3. Voorstel tot vaststelling eener supple toire gemeente-begrooting, dienst 1929 (bij lage nr. 64). 4 Idem tot wijziging der verordening tot regeling van het gewoon en uitgebreid la ger onderwijs (bijlage nr. 63). 5. Idem omtrent de inning van haven gelden (bijlage nr. 65). 6. Idem tot beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor de aanschaffing van schoolborden, ten behoeve van de St. Bavoschool aan <fe Bt. Annastraat (bijlage nr. 66). 7. Idem tot wijziging der verordening op het heffen van markt-, staan- en waaggel den (bijlage nr. 67). 8. Idem tot vaststelling van suppletoire bedrijfsbegrootingen, dienst 1929 (bijlage nr. 69). 9. Idem tot goedkeuring van de supple toire begroeting voor 1929 van do Vereen, voor kindervoeding en tot toekenning van een verhoogd subsidie aan deze vereenlglng en aan de Vereen, voor Zuigelingenbescherming (bijlage nr. 70). 10. Idem tot beschikbaarstelling van gel den uit de gemeentekas voor de aanschaf fing van leermiddelen, ten behoeve van de St. Bavoschool aan de Bt. Annastraat (bij lage nr. 73). 11. Idem betreffende voorzieningen bij het openbaar lager onderwijs (bijlage nr. 71). 12. Voorstel tot verleening van een cre diet ten behoeve van het opmaken van een plan met begroeting voor een «poorwegtun- nel in den Bergerweg i bijlage nr. 72). 13. Idem inzake de adressen der bloemis- tenpatroonsvereenlging betreffende den plantsoendienst (bijlage nr. 74). De Directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de Beltbrug bij de Gemeenterelnlglng voor alle verkeer is afgesloten op Dinsdag en Woensdag24 en 25 Juni as. Licht rijverkeer, waaronder tevegis w< begrepen kleine autobussen, worden in gelegenheid gesteld over de terreinen van de' Gemeenterelnlglng om te rijden. Heden herdachten de heeren J. Ossebaar en J. Swart het feit, dat zij gedurende 40 jaar werkzaam waren aan de Kon. fabriek van verduurzaamde kaas, fa. J. H. Eijssen, Kanaalkade, alhier. Vanzelfsprekend is deze dag voor hun niet ongemerkt voorbij gegaan. Hedftmorgen werden de Jubilarissen op de fab^k gehul digd, waar zjj van de zijde van de firma werden toegesproken en hun bloemstukken werden aangeboden, als blijken van waar- deerlng, benevens nog verschillende andere cadeaux. Tevens zijn belde jubilarissen bij Kon. Besluit begiftigd met een eere-medallle In het zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. tooneel, dat door „neutrale" opbouw voor alle situaties en alle tijden. hulde voor de leerlingen der Am- onder leiding van hun den heer Harder, dit zoo keurig In orde hadden gemaakt. Het gc .eel werd ge sierd en bekroond door een fraaie bloem- versiering. die door den directeur van plantsoenen, de heer Hoek was aange bracht. De meubileering was geleverd door de firma's L. Trybety en de Rover. De verlichting was zeer voldoende, zelfs schijnwerpers en voetlicht ontbraken niet. terwijl hjj reeds verschillende dergelijke mis drijven op zijn geweten had. is heden op transport naar Alkmaar gesteld, waar de commissaris van politie zijn opsporing en aanhouding wegens een soortgelijk feit had verzocht Openhichttooneel te Alkmaar „De Molen van Sans -Souci” BUJspel In 3 bedreven - door OTTO HaRTING Gezelschap: Vincent Berghegge De afgeloopen dagen hebben bewezen, dat Alkmaar aan stadgenoot en vreemdeling een attractie te meer heeft aan te bieden: een openlucht-Schouwburg. Onze stedelijke mu- zlektuln, een heerlijk bezit, ons door duizen den vreemdelingen benijd, maar door het gros der stadgenooten nog te weinig gewaardeerd, heeft blijk gegeven, waardige woonstede te kunnen zijn van meerdere muzen: Euterpe (muziek) zoowel als Melpomene en Thalia (tooneel). Het was een experiment van den heer Timmermans exploitant van den muziektuin en den heer Berghegge, leider van ons eerste Nederlandsche Openluchtgezelschap, om hier een zelfde zomerattractie te stichten als b.v. Valkenburg bezit. De trouwe bezoekers en bewonderaars van dit Limburgsche lustoord 'weten welke groote plaats dat theater daar bij de duizenden bezoekers inneemt en hoe ieder tijdens zijn verblijf tenminste éénmaal een openluchtvoorstelling bijwoont. Zoover mo»t het ook in Alkmaar komen. Wij hebben de gelukkig steeds talrijker wor dende vreemdelingen, al heel wat aan te bie den: bosch, duin, zee, polderlandschap en oud stedenschoon. Als daar zoo nu en dan ook nog de kunst aan wordt toegevoegd, zou het menschelijkerwijs gesproken, bijna volmaakt zijn. Of nu het experiment geslaagd mag hee- ten? Moeilijk te zeggen, maar gelukkig kan nen we dit constateeren: het Is zeker niet mislukt. Spelbreker w&s altijd de groote risico factor bij openluchttooneel het weer. In den middag meer dan broeiend heet, des •avonds regen- en donderbuien, zoodat zelfs komisoh ten lach- zii, bil de herhaalde de vijf grenadiers, die eenmaal bezeten hadden; scènes als zü j'wager-mole- haar manier de waarheid in ’t ge richt gooide, of haar keuken besognes op de meest sentimentvolle momenten naar vorep bracht. Wij hopen de» geboren blijs pel vertolk ster nog meerdere malen te mogen zien. Dat goed töoneelbtoed rieh niet rar- loochent. bewees mej. José Berghegge, doch- De wind van het enthousiasme bolt de zeilen! Als bij een zeilwedstrijd op de Kager- plassen. varen de ranke schepen der pro jecten de een na den ander de veilige ha ven binnen. Of om minder beeldrijk te spreken: het Comité voor de uiterlijke feestviering bij het aanstaande Domlnikaansche Eeuwfeest heeft reeds een boordevolle portefeuille, vol Ingediende plannen voor de tentoon stelling. waartoe vóór enkele weten het initiatief we«4 genomen. Een prachtlk plan! Eeij plan, wtiar muziek In zit! Een plan, dat oogenbllkkelijk na de ont vouwing op die bewuste vergi alleen de algemeene goedkei Bijlagen tot den Raad Benoeming onderwijzer LfndenschooL Ter benoeming van een onderwijzer aan de Lindenschool in de vacature, ontstaan door het aan mejuffrouw C. F. Kolb ver leende eervol ontslag, Meden B. en W. den Raad de navolgende voordracht aan, opge maakt in overleg met den Inspecteur van het Lager Onderwijs tn de Inspectie Alkmaar, na ingewonnen bericht van het hoofd der be trokken school: 1. J. Muller, te Den Helder. 2. A. C. van den Hooff, te Dlrkshorn (ge meente Harenkarspel). 3. J. Kok, te Wüde Kosten Bergerweg Zooals B. en W. indertijd hebben mede gedeeld. zal door het vefleggen der Hout- vaart in Westelijke richting verbetering kun nen worden gebracht in de bestaande tun nel onder den spoorweg bij den Bergerweg. Zij hebben zich na de totstandkoming van het partieel uitbreidingsplan voor den Ber gerweg c.a. gewend tot de Directie der Ne derlandsche Spoorwegen met een verzoek om toezending van een globale kostenopgave voor de verbetering van de tunnel. De Directie kon daaromtrent geen opgaven verstrekken, maar het laat zich volgens haar aanzien, dat de kosten van uitvoering seer hoog zullen worden. Zij is evenwel bereid «n Blaa voqg een tunnel met «total» te* gariering. niet :urmg, niet al leen de volledige Instemming, maar vooral het brandend massa-enthousiasme lossloeg, dat voor een dergelijke onderneming noodzakelijk is, wil er werkelijk iets impo- neerends en Interessants voor den dag komen. Het plan, dat de voorzitter van het comit^T de h eer V. Keijsper. uiteenretie. was d^ar wél toe in staat. Bij het Eeuw feest er een in oni Openlucht-T ooneel De gisteravond wegens den regen uitge stelde voorstelling van „de Zonderlinge MEMORIE VAN TOELICHTING Ter toelichting bij ons adres d.d. 23 Juni 1930, hebben wij de eer het volgende onder uw aandacht te brengen. Uit de bijlage, bevattende het voorstel vari B. en W. om ook thans weer geen le klasse te vormen aan de Gemeenteschool no. 3. blijkt ons, dat de meerderheid der Commissie van bijstand voor het onderwijs van een ander gevoelen is, en u voorstelt thans aan alle scholen een le klasse te formeeren. Zij doet dit met de oJ. zeer juist opmerking, dat dan de klassen gemiddeld pijn. 36 leerlingen zou den tellen, terwijl door B. en W. berekend wordt dat dan de aanvangs-klassen meer dan voldoende worden geacht en rechtvaardigt naar onze meening geenszins het ontwrich ten van een school, als waartoe het voorstel van B. en W. onherroepelijk leidt. Tevens vestigen wij er uw aandacht op, dat wijziging der verordening, waarbij het maximum-aantal leerlingen per klasse is be paald. bij aanneming van het voorstel der meerderheid van de Commissie van bijstand heelemaal niet noodlg is. Het getal 40 in die verordening, Is een maximum, d. w. z. de uiterste grens naar boven, een getal dat dus in noodzaak mag worden bereikt. Een andere beteekenis van dit woord is ont niet bekend. Die verordening belet den Raad dus volstrekt niet, om, wan neer hij het voor een goede indeellng der leerlingen noodlg acht, beneden het getal 40 te blijven. Het is dus een dwaasheid te beweren, dat de verordening eerst gewijzigd zou moeten worden. De Raad behoudt te allen tijde het reeht beneden het maximum te gaan, maar heeft zich daardoor feitelijk alleen gebonden om niet hooger te gaan dan 40. een getal, dat wij nog al aan den hoogen kant zouden willen noemen, en dat wij graag ook wat lager zouden willen zien vastgesteld, bijv. 32 36. Bovendien zijn wij er van overtuigd, dat de bevolking van Alkmaar toch ook door vestiging van elders toeneemt, en nog meer zal toenemen, als de belastingdruk ten gevol ge van de nieuwe flnancieele regeling tus schen rijk en gemeente, wat gelijkmatiger zal worden. Het leerlingen-aantal zal dus in de toekomst stijgen. Het lijkt ons daarom zeer onverstandig en kortzichtig de 3e Gemeenteschool op de door B. en W. bepleitte wijze eenvoudig te desor- ganiseeren, ja, laat het ons maar kras zeg gen: „Kapot te maken.” Het blijven bestaan van een openbare school in het noordelijk kwartier der stad lijkt ons een gebiedende elsch. Het doet bovendien eenigszins zonderling aan, dat, waar B. en W. zich anders zoo gaame en terecht op het oordeel der Maria-Vereenlglng Dinsdag 27 Juni, in de St. Joeephkerk, H. met Algemeene H Communie voor de leden der Mariavereeniging, tot sluiting der Noveen ter eere van den H. Joannes den Dooper. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werklgen tusschen II en 1 uur, de navolgen de voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 17, 18, 19 en 20 Juni 1930. Notitieboekjes; damestasch met inhoud; passers; melksleutels; klnderhalskettlng; sleutels; handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende Ingezetenen, onderstaande voor wei pen. als gevonden aangegeven op 17, 18, 19 en 20 Juni 1930: Portemonnaie met Inhoud, G. J. C. de Nijs, Doelenstr. 9; hondenpenningen, T. Vis, Zocherstraat 41; wandelstok, W. Baart, Van der Meystraat 16; duimstok, L. Prins. Kanaalkade 38; kinderhalsketttnkje, W. Hoogland, Laat 171; rozenkrans in dopje, M. Kaandorp, Hofstraat 19; zilveren broche, W. Blokdijk, Kennemerstraat 72; Klnder- taschje met inhoud, K. van Ham, Oudorper- dijkje 45; handdoek en badpak, H. J. Hoog land, Laat 171; melksleutel, 8. Bouma, Ver- dronkenoord 105; portemonnaie met inhoud. J. van Eerden, Lindenlaan 92; kinderporte- monnale met inhoud, A. Koelemey, Korte Nleuwesloot 7; kettinkje, C. van Elburg, Vo gelenzang 6; kistje sigaren. L. van Elburg, Vogelenzang 6; passer. B. Fehres, Druiven laan 29; portefeuille. Postkantoor, Koorstr.; hondenzweep, wed. J. Broertjes, Lindenlaan 10 Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. de voorstelling afgelast moest worden tot vanavond. Edoch de Zaterdagsvoni heeft voldoende aangetoond, dat bij goed weer onze tuin een ideal openluchttheater is: In dien heerlijke zomeravond. bU het weg stervend daglicht en het in de verte ver- rommelend wegrureoer. hebben de —y on danks den ongunst i’n, want zakendrukken. Zaterdagavond, talrijke aanwezigen echt ge noten. én van de tooverachtige omgeving én van eerlijke, goede kunst. Na deze, ietwat lang-ademige inleiding, m paar woorden over dit laatste. Het blijspel „de Molen van Sans Souci” behandelt de al gemeen bekende êt«torie van Prulssen’s groo- ten koning „der alte JVltz” in conflict me zijn buurman-molenaar Arnold. Twee stijf- en driftkoppige, maar in hun hart toch puike kerels. Om de historische clou, het slagwoord: er zijn nog rechters in Berlijn, heeft de Dult- sche schrijver heel psychologisch een teere liefdes idylle geweven. Voeg daarbij nog het weervinden van een gesneuveld gewaanden zoon, en ge hebt het recept voor een brok gezonde romantiek, juist zooveel als onze quasi nuchtere en rea listische tijd vraagt. Dat het stuk overigens vorstenvereerlng oorlogsmoed bewondert spreekt in de lijst van den tijd vanzelf en is ten slotte niet hinder lijk. J x L Alles bijeen een pretentieloos stuk, dat het doen zal zoolang in s menschen hart nog 'n vonkte gloort van de honderdmaal doodver klaarde. maar altijd weer springlevende ro mantiek. De vertolking was het stuk waardig. Alle medewerkenden bewezen ernstige, hardwer kende tooneelisten te zijn, die blijk gaven in den waren zin van het woord een ensem ble te vormen Frederik de Grcote werd ver tolkt di%r den heer Vlncat Berghegge zelf. Hü gaf een uitbeelding van den „Alten Fritz", zooali we dien in onze verbeelding hadden opgebouwd: Pruisisch-militair, met hoog besef van zijn konlnklU’ vaardigheid en toch bovenal eerlijk en goed mensch. Een gave creatie. Gelijk met het* mag genoemd Betty Hooy als tante Lize. Een ongemeen komisoh talent heeft deze actrice. Wat salvo's ontketende herinneringen aan haar groot hart t bü de naar op Commissie van bijstand voor het Onderwijs beroepen, zij thans, nu dit oordeel van het hunne afwijkt, het eenvoudig naast zich neerleggen. Het is op deze gronden, dat adressanten Uwen Raad dringend verzoeken het voorstel van B. en W. niet aan te nemen, maar zich te vereenigen met het voorstel van de meerderheid der meergenoemde Commissie. Namens de Afdeeling Alkmaar van „Volksonderwijs” J. CLOECK, Voorz. H. LIND, Secretaris Alkmaar, 23 Juni 1930. Jongeren Vredeaactie. Door het bestuur van de afdeeling Alk maar der Jongeren Vredes-Actie is een adres gezonden aan den Raad dezer gemeente n. a. v. de jongste M. v. A. van den Minister van Defensie aan de Eerste Kamer der Sta ten Generaal, waarin de minister zegt, niet de meenlng te deelen, dat het treffen van maatregelen tegen luchtaanvallen ten laste van het Rijk zou moeten worden gebracht. Het adres concludeert, dat voldoende be scherming van burgers en militairen tegen gasaanvallen practlsch en finantieel onmo gelijk is. .Mocht de Raad der Gemeente Alkmaar het inderdaad niet mogelijk achten aldus het adres om de burgerbevolking in oor logstijd voldoende bescherming tegen even tueele gasaanvallen te waarborgen, acht ze het dan niet als haar zedelijke plicht, om de V|nóÉKten 1 -Maatouner’’ «tow het gwelschap Beixtus* Umato mianimwtoUfthoW, i»*r dmr deu Het Provinciaal Blad van Noord-Holland van 1930. No. 47, bevat de beschikking van 21 Mei 1930, No. 205. houdende goedkeuring van een besluit van den raad der gemeente Alkmaar, tot wijziging van de dagen, waarop de voorjaarsmarkt en de najaarsmarkt voor paarden en de voorjaarsmarkt voor runde ren aWiiiir zullen worden gehouden. Gedeputeerde Staten der provincie Noord- Holland, Gelezen een besluit van den Raad der ge meente Alkmaar d.d. 10 April 1930. waarbij de Verordening op de Veemarkten wordt ge wijzigd in dien zin, dat de voorjaarsmarkt voor paarden, alsmede de voorjaarsmarkt voor runderen, welke tot nu toe werden ge houden onderscl)£idenli]k op den Isten Woensdag na den 3den Maandag In April, den Isten Maandag In September en den 3den Maandag in April, in den vervolge zullen worden gehouden respectievelijk op den laatsten Woensdag In April, den Isten Woensdag In September en den Isten Woens dag na den 3den Maandag in April. Overwegende, dat door geen der besturen van belanghebbende gemeenten tegen voor meld besluit bezwaren zjjn ingebracht; Gelet op artikel 144 der Provinciale Wet, op de artikelen 195 en; 196 der Gemeentewet en op artikel 29 dej Instructie voor het College van Gedeputeerde Staten; Hebben goedgevonden: bovenvermeld raadsbesluit goed te keuren. >r Domlnlkanen te Alkmaar moest entoonstelllng komen van alles wat goede stad het katholiek leven oudt. Op de eerste plaats zou deze tentoonstel ling gewijd zjjn aan het werk van d(Je eeuwen, dat dfe Domlnlkanen hier verricht hebben. Dan als aanvulling daarvan, wat de Nederlandsche Domlnlkanen presterren in de Missielanden. Op de tweede plaats moest Iedere ver- eeniglng, die zich op katholiek gebied be weegt. haar streven en successen In beeld brengen, opdat de tentoonstelling het peil van het katholicisme in onze stad nauwkeu rig en treffend zou aangeven. En dat alles zou niet op een saaie wijze behooren te gebeuren: neen, het moest een hoogst belangwekkende tentoonstelling wor. den. niet alleen door de behandelde stof want die is op zich zelf al belangwekkend genoeg maar vooral door den vorm. Die moest óf wel artistiek, óf wel historisch- documentair, (maar niet „geleerd”) ófwel humoristisch zijn. Wat vooral dit plan een welslagen moest verzekeren, was. dat niet een drie of viertal menschee alle ideeén moesten uitvinden en tot rijpheid brengen, maar dat aan iedere vereenlglng was overgelaten, zelf een zoo Interessant mogeljjken vorm te zoeken, waarin zij haar streven en werken aan den volke zal bekend maken. En daar elke ver- eeniging weer over Idem zooveel denkende koppen beschikt, en daarenboven een tijd van zes weken voor nen beschikbaar we mogelijkheid geschat teel veel latereas De redactie is vol goeden moed, want het liberalisme is toch maar Je ware! De rechtsche partijen hebben niets eigens: alleen aanvaarden „de broe ders” van rechts In ruime mate baan tjes uit handen van de regeering „het eenlge resultaat van hun over macht In ons politieke leven Is, dat al hetgene, dat ons volk verdeelt, op poli tiek en godsdienstig terrein wordt be voorrecht boven wat ons volk veree- nigt;” het liberalisme is algemeen, in tegenstelling met het katholicisme, dat ofschoon zjjn naam „algemeen heid” beteekent excluslvlstlsch Is- alleen het liberalisme komt op voor heel het volk; het liberalisme alleen ts onpartijdig In wetgeving en bestuur; het liberale standpunt alleen kent maar rechtvaardigheid en algemeen be lang.... Zoo oreert de mer”. Is het allemaal niet veel te mooi om waar te zijn? Wie hebben er ooit schandelljker- partijdlg de baantjes verdeeld dan juist de liberalen? Waarom anders tamboureeren de li beralen zoozeer op de nationale een heid, dan omdat zij daarin hun partij- lusten denken te kunnen botvieren? Wordt de „algemeenheid” van het li beralisme niet duidelijk aangetoond door het feit, dat het praktisch maar een enkelen stand vertegenwoordigt en dus in de volksvertegenwoordiging nog maar weinig stemmen behield? Al het overige fraais, dat het liberale blad ons voorhoudt, is alleen maar te verklaren uit den alouden liberalen waan, dat de liberalen de natie al thans minstens „het denkend deel” daarvan zijn. De menschen mogen gerust zoo genadig betoonen de liberalen zich wel katholiek of protestant of socialis tisch zijn, als ze maar beginnen met te gehoorzamen aan het liberaal com mando. Wat het liberale blad tracht te doen gelooven: *t Is allemaal veel te mooi om waar te zijn en de historische feiten bewijzen het tegendeel. Daarom ook zal de gekoesterde hoop op een liberale opleving niet In vervul ling gaan. De Nederlandsche kiezers weten, hoe en wat het liberalisme is, en zij hebben grondig afgeleerd, liberaal te stemmen. De Winkelsluitingswet en de A. V- R. O.-rel zullen daarin geen verande ring brengen. Everdlngenstraat 12, en verder tot den heer J. Endel. Langestraat. Dese heeren hebben beloofd, iedereen ter wille Maar vóór alles luidt het haast." Het Bera- en Propaganda-conitt I M. A. v. RJUN OJ».

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12