N tweede blad WITPAARD AREND ONDER DE EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN BLEEKGEZICHTEN u D n Voor den Alkmaarschen Kantonrechter I X BLADZIJDE 1 MAANDAG 23 JUNI 1930 ALKMAAR Het laatste groote opperhoofd Indische Dienst RECHTSZAKEN PROVINCIAAL NIEUWS ONZE OOST 3 6 Avonturen in West Nieuw Guinea OOSTERBLOKKER OUDENDIJK Aanraking met vijandelijke stammen WESTWOUD CASTRICUM HEEMSKERK ASSENDELFT van In ZITTING VAN VRIJDAG ao JUNI 81 Het reddingswezen van vroe ger en nu Witpaard aan. tot zóne ;n or kt. Tijdens den uittocht uit de kerk begon het te regenen en men vreesde, dat overhaast de terugtocht zou moeten worden aanvaard. Dat is gelukkig niet zoo het geval geweest. De Weleerw. Kapelaan de Boer hield een feestpredikatie. In plechtigen optocht werd wederom het Allerheiligste naar de kerk teruggebracht. Een groot aantal parochianen was aan wezig. Ongeval Het dochtertje van den heer Sinnige had Zaterdag het ongeluk, in een tljltje met witkalk te vallen, aoodanlg. dat het hoofdje geheel in de kalk terecht kwam. Direct werden maatregelen getroffen en ge- neeskundlse buip ingeroepen Een belangwekkend bezoek aan ons land In 1876 is de laatste groote'strtjd uitge vochten tusschen de vrije Indianen en de steeds verder Westwaarts dringende blanke Amerikanen. Het was in de buurt van het tegenwoor dige Yellowstone Park, dat majoor Custer met vijfduizend soldaten door de Sioux in een hinderlaag is gelokt, waarbij zy tot den laatsten man gesneuveld zyn. Dit was het antwoord der roodhuiden op de moordpartij van 1872, toen C^ivington in koelen bloede een heelen vreedzamen had ultgeroeld. De veront- Na Bestemd voor uitzending naar Ned.Indit Mr. W. Veenstra, ’s-GraVtnhage; jnr. H. P. J. Hennus, Scheveningen; mr. J. P. Tid- dens, Veendam; mr. W. H. Hofstede Crull, 's-Gravenhage; mr. P. H. G. M. Brugman, Haarlem; mr. J. de Vries, Amsterdam, allen ambt, ter besch. van Direct, van Justitie; J. van Luyk, opzichter-werkpl. (ketelmaker) b/d. Dienst der Staatssp. en tramw., Tilburg; F. Hartsteen, adm. ambt. b/h. Binn. Best., Haarlem; P. Fuchs, Siegen, F. Kasper,Rhein hausenNiederrhein, beiden ambt, ter be schikking (opzichter iste kl.) b/d. Dienst van den Mijnb. mf. H. C. A. Muyser, rechterl. ambt., Drumpt. Verlofgangers Prof. dr. W. M. Docters van Leeuwen, direct, van ’sLands Planten tuin. Bilthoven; T. H. Noordhoorn, techn. ambt, ade kl. b/d. P.T.T. ’s-Gravenhage; F. J. Fourdraine, architect bij de Waterst. en ’s Lands B.O.W., Hillegersberg; L. Umb- grove, contr. iste kl. b/d P.T.T. ’s-Graven- hage; F. Brazda, ing. ade kl. b/d Waterst. en 's Lands B.O.W., Steyr; ir. E. H. M. Uljée, direct, der B.O.W.,,"s-Gravenhage; A. J. Lans. adj.-refer, b/h Dep. van Landb., Nij verheid en Handel, Wageningen; mr. J. E. Jonkers, off. van just, b/d Raad van Justitie te Makassar, Goudswaard; J. J. van Veen. Groningen; A. Chr. A. Schönlaub, 's-Gra- venhage, beiden contr. ae kl. b/d P.T.T.; ir. M. C. Visser ing. iste kl. b/d Waterst, en ’s-Lands B.O.W., Dubbeldam; J. Bruininck, hoofdagent van pol. iste kl. Zuilen (Utr.); Ch. E. Kühr, contr. ade kl. b/d P.T.T. te 's-Gravenhage; prof. dr. J. H. A. Logemann, hoogleeraar a/d Rechtshoogesch, te Batavia, ’s-Gravenhage; H. J. Brink, Amsterdam; N. E. Schwering. Hilversum, beiden onderw. te kl. b/d openb. Westersch lager onderw. ;W. van Berk, hoofdagent iste kl. b/d Alg. Po litie Amsterdam; J. S. Pattiwael, comm. b./d. P.T.T., ’s-Gravenhage mevr. R. C. J. Pat tiwael, geb. Willemsz-, iste-comm. bij de Staatssp. en tramw., ’s-Gravenhage. Prijsuitreiking De heer dr. Meilief, Prov. vertegenwoor diger van het „Oranje-Kruis”, wees er in zijn toespraak op, dat deze dag er een was van in spanning en spanning. Niet enkel voor de deelnemende vereenigingen, maar ook voor ■feet bestuur en de jury-leden. Spr. hoopte, dat Noordholland, die een naam hoog moet houden, n.l., die van pioniers in het reddings- wezen in dezen nationalen wedstrijd een goed figuur mocht slaan. Poldernieuws Bij de gehouden stemming voor een Hoofdingeland in de Banne Ooster- blokker. ter voorziening in de vacature Sijp, zijn uitgebracht 55 stemmen. Hiervan verwierf de heer T. Blokdijk stemmen, terwijl de overigen waren verdeeld Benoemd werd alzoo de heer T. Blokdijk. Auto-ongeval Alhier had een auto- ongeval plaats, dat voor den bestuurder goed afliep. Door het weigeren van het stuur van een der melkauto's van „Concordia” reed deze tegen een paal van de electr. geleiding, zoodat deze bij den grond afbrak. Het gevolg was. dat de auto met een kraanwagen uit Hoorn moest worden weg gesleept. Ook op het platte land is de leus „Wy leven vry, wy leven bly, niet meer van kracht. Een te Egmond aan Zee wonende winke lier in snoepgoed, de 44-jarige heer Pieter D., had zich in den avond van 11 Juni, om trent elf uur de vrijheid gepermitteerd, in zijn winkel, die krachtens de bestaande verorde ning ten 8 ure gesloten moest zijn, nog be zoekers aanwezig te hebben, bezoekers waar van een, zooals door den verbalisant werd ge constateerd, de blijkbaar gekochte winkel waar nog in de hand hield. Genoemde heer D. had de moeite genomen, in persoon als De mislukte smulpartij aan een meeuweneieren ommelet. Terugkomende van een strooptocht in de Schoorlsche duinen, alwaar hij een aantal eieren van beschermde vogels in casu meeu wen, had buitgemaakt en in een doek ge knoopt met zich droeg, werd op 14 Mei te Schoorl door den rijksveldwachter P.Stroo- ker aangehouden, de 28-jarige visschers- knecht Krijn BI., uit de gemeente Egmond aan Zee. Volgens ingekomen procesverbaal verzette genoemde heer Krijn BI. zich tegen de in beslagname der bedoelde eieren en wierp hij deze, toen de rijksveldwachter ’1 zich met geweld van deze overtuigingsstuk- ken wilde meester maken, op den grond stuk. Verdachte in persoon terecht staande, ont kende eenig verzet te hebben gepleegd. Ook had hij de eieren niet kapot geworpen, doch waren deze, toen de veldwachter ze wilde afnemen, gebroken. Voorts had de hond van den veldwachter, hoewel hij rustig was blijven staan, hem vier gaten in het dikst van zijn dijen gebeten. Met ter zijde stelling van dit verweer, werd gevorderd f 20 boete of 20 dagen en verdachte veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. verdachte te verschijnen en voerde ter zijner verdediging aan, dat hij zijn winkel op het voorgeschreven uur bereids had gesloten, doch om 11 uur nog was opgeklopt en toen niet wetende, wat er aan de hand was, de kloppenden, die wenschten te worden open gedaan, had toegelaten. De heer D. vulde voorts zijn „oratro pro- domo" nog aan met de mededeeling, dat hij ook was een broodvechter, die van den wind niet kan leven. De heer ambtenaar voegde hem toe, dat hij na sluitingstijd zijn visite maar in de huis kamer moet ontvangen en vorderde, de ver ordening verbindbaar achtend, f4 boete of 4 dagen. De Kantonrechter, die nog niet ge heel overtuigd is over die verbindbaarheid, Zal a.s. Vrijdag schriftelijk vonnis wijzen. den ambtenaar was opgemerkt, veroordeelde verdachte tot f 15 boete of 15 dagen. Veroor deelde gaf het voornemen te kennen in hooger beroep te zullen gaan. Spr. ging uitvoerig na het ontstaan en den groei van het reddingswezen. In 1824 werd opgericht de Noord en Zuid-Hollandsche reddingsmaatschappij na dien is er een tijd van stilstand gekomen, maar in 1893 werd de E.H.B.O. opgericht, die na Amsterdam in tal van plaatsen afdeelingen kreeg. In 1867 had ook het Roode Kruis door het geheele land afdeelingen gesticht, waarna ook het Witte Kruis, in 1876 opgericht, door zijn vele afdeelingen op het gebied van reddingswezen veel tot stand wist te brengen. In 1904 maakte het Witte Kruis een aanvang met de organisatie van de E.H.B.O. Spr. wees erop, dat in geheel Nederland over tien provincies verdeeld, 245 afdeelingen aan dezen nationalen wedstrijd deelnemen, waarvan in Noord-Holland 35 afdeelingen. Met genoegen constateerde spr. de groote medewerking in Alkmaar ondervonden. De burgemeester had het eere-voorzitter- schap willen aanvaarden en de vele autori teiten gaven blijk van hunne belangstelling. Spr. bracht dank aan het nationaal comité voor oefenwedstrijden, dat zich van den beginne af aan bereid had verklaard voor het organiseere nvan deze wedstrijden, en aan de centrale commissie, vooral Dr. Feenstra, Dr. v. d. Meer en de heer Meyerink, die zich in de organisatie van de wedstrijden ver dienstelijk hadden gemaakt. Spr. dankte de jury en de leden van de provinciaal Commissie, alsook aan het be stuur van de Alkmaarsche bad en zwem inrichting voor het afstaan van deze inrichting Spr. hoopte, dat deze dag niet alleen in aangename herinnering bij de deelnemers mocht blijven, doch dat zij er tevens voor de toekomst profijt van zouden trekken. Hierna werden door Dr. Feenstra onder een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt. Aardbeienveiling. Zaterdag werden al hier voor de tweede maal in dit seizoen aardbeien geveild. De aanvoer was 2260 man den. wat zeker niet gering is te achten. Ook de prijzen vielen niet tegen. Besteed werd: a Vroege aardbeien, 140 manden, van 34 tot 36 ct. per Kg. b. Amazone, 2229 manden, van 38 S tot 49 ‘4 ct. per Kg., terwijl de middelprijs bedroeg 42*4 ct per Kg. z Als deze prijzen zich zoo handhaven, dan is een loonende teelt te verwachten. Niette min heeft de z.g.n. '.rijp” veel schade toe- de de J. A. Feenstra, Amsterdam en Dr. Meulman, Amsterdam. Officieel wordt gemeld, dat de bestuurs- assistent van Kaimana. gelegen in-de onder- afdeeltng West-Nieuw-Gulnea. afdeeling Ter nate, Gouvt. der Molukken. die de actie leidde tegen een bende uit Zuid-Nieuw-Gulnea af komstige deelnemers aan een hongi-tocht, die in Februari jj. een overval hebben onderno men op de bevolking van het gehucht Atoeka, gelegen in de nabijheid van de Mimika (een der kleinere rivieren, die haar oorsprong vindt op de hellingen van den Idenburg-top) met een patrouille van de rivieren Inaboeka en Oetakwa in de onderafdeeling Zuid-Nieuw- Guinea heeft bezocht. De patrouille kwam daar in vriendschappe lijke aanraking met de aldaar wonende be volking en kreeg van deze gegevens omtrent ligging en verblijfplaats van de deelnemers aan den genoemden hongi-tocht. Vervolgens werd doorgereisd naar de Tjemara-rlvier, waarbij gebruik werd gemaakt van roeiers uit het Mlmika-stroomgebied. Men stuitte daar op een met pijl en boog, alsmede lansen ge wapende bevolking, die zich vijandig toonde. Naderhand bleek deze inderdaad schuldig te zijn aan den hongi-tocht in het Mimika- stroomgebied. Door aanbieding van geschen ken wist de bestuurs-assistent de loslating van een nog in leven zijnde geroofde vrouw met kind uit het Mimika-gebied te bewerk stelligen. De pogingen, in het werk gesteld, om ver der vriendschappelijke aanraking met de be woners van het stroomgebied der Tjemara- rlvier te krijgen liepen echter op mislukking uit, daar de bevolking zich vijandig bleef too- nen en op de vlucht sloeg toen zü de pa trouille zag bivakkeeren. Na twee dagen wach ten werd tot den terugtocht besloten, daar men verdere aanraking uitgesloten achtte en mede in verband met de terreingesteldheid. den beperkten voorraad levensmiddelen, waar over de straf-expeditle beschikte en het door staan van den Oost-moesson, waardoor bij langer uitstel de terugreis over zee (per prauw onraadzaam zou zijn. Aanbesteding arbeiderswoningen Door den bouwkundige, den heer G. Bot, alhier, werd aanbesteed het bouwen van een dub bele arbeiderswoning en het maken van waterschoeilng. voor rekening van de Coöp. Zuivelfabriek „Eureka” te Binnenwijzend. De uitslag is als volgt: J. Greuter. Blokker, 5993 perc. 2 793.—; W. v. Wijngaar den, Enkhuizen, perc, 1 6555.perc. 2 f 800.— J. Ruiter, Zwaagdyk, perc. 1 6500. perc. 2 895.G. Botman, Blokker, perc. 1 6415.perc. 2 925.F. Veerman, West- woud, perc. 1 5390. perc. 2 466.D. Nooy. Westwoud. perc. 1 f 5949; P. Hoff, Grootebroek, perc. 6535.Jo Smit, Enk huizen, perc. 1 6972; D. Groot, Lutjebroek, perc. 1 5548 perc. 2 1050.— 8. Rood, Zwaagdyk. perc. 1 6500.J v, *t Hek, wognum, perc. 1 5448, perc. 2 1472; V. Deen, Grootebroek. perc. 1 5448—, perc. 3 f 1025; P. J. ter Haar, Venhuizen, perc. 2 950.D. Smit en Kult, Bovenkarspel, perc. 1 5694—, perc. 2 955—; M. Kuln, Bovenkarspel, perc. 1 5700.perc, 2 f 992—, De begroeting perc. 1 bedroeg 68 00— perc. 2 800 Het werk is gegund aan den laagsten in- 1 schrijver. gebracht, terwijl ook de droogte van laatste dagen met de groote hitte aan vruchtzetting veel schade berokkent. Auto-ongevaL Zaterdagavond tegen half acht kwam een tweetal auto's van Alkmaar met leden van de Eerste Hulp bij Ongelukken, die aldaar deelgenomen hadden aan een de monstratie. Ter hoogte van de R K. Kerk kwam uit de poort van de kerk een wielrijder, die eerst links van den weg reed, toen ongeveer het midden van den weg bereed om rechts naar het dorp zijn weg te vervolgen, toen weer terug ging naar links en ten slotte toch nog den weg overstak. De eerste auto had van de verkeerde richtingen van den onvoorzlchtigen wielrij der geen last, maar de bestuurder van den achtersten auto remde bij de eerste poging van den man om naar rechts over te ste ken. om toen hij wederom naar het linksche weggedeelte terugkeerde, door te rijden. Toen de man de tweede poging deed om over te steken, was de automobilist zoo kort op hem. dat hij. door krachtig te rem men en het stuur naar links over te gooien, een aanrijding kon vermijden. Echter moest hfj toen blijkbaar voor een aldaar loopende vrouw wederom naar rechts uitwijken, wat direct gebeurde. Toen de wagen stilstond, lag deze eenigszins overzij en met de voor wielen in de richting Alkmaar. Waarschijn lijk is hij door het krachtig remmen en door het tweemaal plotseling en snel omhalen van het stuur gekapseisd. De inzittenden, een vijftal heeren, konden den wagen verlaten, waarvan niet alleen geen ruit heel was gebleven, maar die aan kap en zijkanten aardig was ingedeukt. Wonder boven wonder heeft alleen een der heeren eenige niet beduidende wonden van de glasscherven gekregen. De getroffen inzittende is eerst door zijn medeleden van E. H. B. O. geholpen en daar na door Dr. L. alhier verder verbonden. Van den wedstrijd in zwemmend-redden, waarvoor de jury bestond uit de heer A. J. Meyerink, Haarlem, voorz., de heer P. J. S. Nicolaas, Amsterdam, dr. M. Mauritz, Haarlem en dr. P. H. van Rooy, Zaandam, dir. van den geneeskundigen gezondheids dienst, Amsterdam, luiden de uitslagen als volgt Seniores 1. Haarlemsche Reddingsbrigade, heeren, 59 Vi pnt. 3- Amsterdamsche Vrijwillige Reddings brigade 50 pnt. Juniores Haarlemsche Reddingsbrigade 49 3/4 pnt. 2. Heldersche Reddingsbrigade (heeren) 46 3/4 pnt. 3* Zaandamsche Vrijwillige Reddings brigade (dames) 38 pnt. De heer Meyerink, bestuurslid van het Oranje Kruis, richtte zich in het bijzonder tot Dr. Meiliefspr. meende niet alleen de tolk te zijn van de aanwezigen, maar van alle deelnemende vereenigingen uit het geheele land, wanneer hij Dl Meilief geluk wenschte met het heden behaalde succes. Voorts dankte spr. het bestuur van het „Oranje Kruis,” dat het bereid was gevonden aan deze wedstrijden er ook een voor zwem mend redden te verbinden. Hoewel enkele groepen in deze wedstrijden niet waren op gekomen, meende spr. dat er aanleiding bestaat, dat de oorzaak hiervan niet bij de betrokken vereenigingen gezocht moet wor den. (Applaus) Dr. Meilief dankte den heer Meyerink en uitte alsnog zijn voldoening over de groote opkomst van de zijde der Roode Kruisleden. Met een hartelijk tot weerziens sloot spr. de bijeenkomst. Geen wetsverwaarloo- zing doch overmacht De 45-jarige heer Joh. v. d. W.‘; landman uit de Bergermeer, gem. Bergen, verscheen als „verdacjite” voor den Kantonrechter, aangezien hij op 16 Mei met een aangespan nen driewielde kar, zwaar met zand belaAn, rijdende over de Sluislaan te Bergen, niet be hoorlijk naar rechts had uitgeweken, ten ein de een achter hem komend vierwielig motor rijtuig voldoende gelegenheid te bieden, om links voorbij te rijden. In bedoelde auto be vond zich echter in politiek gekleed, de heer Mone, rijksveldwachter brig, titulair der Rijksveldwacht te Egmond-Binnen, welke ambtenaar uitstapte en v. d. W. aanzegde, hem op grond van de gepleegde overtreding van artikel 3 te zullen verbaliseeren. De heer v. d. W. gaf nu ook volkomen het feit toe, doch voerde te zijner verontschuldiging aan, dat bedoelde Sluislaan, slechts tijdelijk in ge bruik voor voertuigen wegens asphalteering van Hof- en Eeuwigelaan, zeer moeilijk be gaanbaar was en het zijn paard niet mogelijk was, de zwaar beladen kar uit het diepe wiel spoor ter zijde van den weg te trekken. Hij had echter vergeefs verzocht aan den heer Mone hem in dit geval rechts te willen passeeren. De ambtenaar verzocht daarop voor verdachte, die beweerde steeds trouw de regels van den weg te onderhouden, wel schuldigverklaring, doch geen straftoepas sing. De Kantonrechter, overwegende dat ver balisant in dit geval wat al te handig was ge weest en een plaatseljjk onderzoek had ver zuimd, deed uitspraak conform requisitoir en legde geen straf op. Zaterdag jJ. werd alhier de Provinciale wedstrijd gehouden in het verleenen van de Eerste Hulp bij Ongelukken en in zwem mend redden» uitgeschreven door den Ko ninklijken Nationalen Bond voor Reddings wezen en Eerste Hulp Bij Ongelukken, het „Oranje-Kruis”. Voor den wedstrijd in het verleenen van den eersten hulp bij ongelukken waren inge schreven deelnemende groepen opgekomen, terwijl in de wedstrijd zwemmend-redden, de opkomst minder goed was. De wedstrijden mochten zich in een groote belangstelling, zoowel van publieke zijde als van de zijde der Alkmaarsche autoriteiten verheugen. Wethouder Thomson, loco-bur- gemeester, weth. Ringers, gemeente-secre- taris, de heer A. Koelma, de Commissaris v. Politie, de heer Walraven en de Inspecteur v. Politie, de heer Zoll, gaven door hun bezoek aan deze wedstrijden van hun belangstelling blijk. In de Alkmaarsche Bad- en Zweminrich ting ging het er, vooral des middags gezellig naar toe. Een aantal schooljongens toonden zich zeer enthousiast over de prestaties der deelnemers, die, na afloop van de wedstrijd een korten doch geanimeerden polo-wed- strijd speelden. De oefeningen bestonden in het gekleed duiken naar een drenkeling, in casu een pop, wegende 70 K.G., welke dan, op het droge moest worden gebracht. Verder moesten de deelnemers dezelfde drenkeling 25 M-, rug-zwemmend vervoe ren, terwijl zij ten slotte een opgave kregen over het verleenen van eerste hulp aan den ■chijn-dooden drenkeling. De dames-leden van de Zaandamsche Vrijwillige Reddings brigade, de eenigste dames, die waren opge komen, kweten zich o.i. heel goed van hun taak. De jongste deelneemster, die zich bij het popduiken een handig zwemster had ge toond, kon de 25 M. rug-zwemmen met de pop, niet halen, waardoor deze groep, die o.i. een aparte afdeeling hoorde te vormen, niet voor een prijs in aanmerking kwam, hetgeen zij, gezien hun prestaties, toch zeker wel ver diend hadden. In de „Harmonie” bestond vooral des nid- dags zeer veel belangstelling, *t Was er, mede door de goede opkomst der deelnemers zeer vol, waardoor de atmosfeer, waarin de opga ven moesten worden uitgevoerd, niet al te aangenaam was. De deelnemers waren in drie groepen ver deeld Beroeps-ploegen, E.H.B.O., en indi vidueel. De opgaven, die de deelnemende vereenigingen hadden uit te voeren, waren niet de gemakkelijkste. „Snelverband”, uit Haarlem, die een zeer moeilijke opdracht kreeg uit te voeren, die onberispelijk werd gedaan, mocht van het talrijk publiek een applaus in ontvangst ne men. Indianen, een naam dien ze nog heden dro gen. De Indianen geloofden in een hoogsten God, Manitou genaamd, en in een Hemel, doch niet' in hel of vagevuur. Evenwel zijn de stammen die met de Spanjaarden in aanraking zijn gekomen, reeds vrij spoedig tot het Katholieke geloof overgegaan. Hier en daar vinden we vreemde volks gebruiken. -Zoo wilden de Tao-Indianen geen visch eten, omdat zij meenden, dat de zielen der slechte vrouwen na haren dood in het lichaam der visschen voeren. Men ziet dat ook bij de Indianen de squaws het zwijgen pas in haar nabestaan leerden! Bij weer een anderen stam placht het hui* waarin iemand gestorven was, te worden Ver woest Dit doet denken aan een soortgelijk gebruik by de IncAs, waar de sterfkamer van den keizer werd dichtgemetseld, om nooit meer geopend te worden, schrijft de „Msb.” Het leven der Indianen is in het uiterste Westen ten slotte onhoudbaar geworden, toen de eens zoo talrijke kudden buffels door de blanken meedoogenloos werden uitgeroeid. Een schande was het zoo vertelt Wit paard Adelaar met verontwaardiging een schande was het, zooals het wild werd ver moord in plaats van met mate gejaagd te worden. Wy Indianen doodden nooit een dier uit zuiveren moordlust, doch enkel uit nood zaak, en dan wilde de wet. dat wjj net ach teraf nog om vergiffenis vroegen. Maar de blanken schoten neer, wat ze voor hun ge weren kregen, ook al moest het vleesch in het veld blijven wegrotten. Zoo kwam het, dat ons volk geen voedsel meer kreeg en zoo werden verschillende stammen op strooptocht gedreven. Dit was de taktlek der blanken, om den eenen stam door den anderen te laten overvallen en afmaken. Wat hebben wjj niet gevochten tegen de Cotnanchen en Apachen, wy en onze trouwe bondgenooten de Dakotas. Ik zelf bezit 89 scalpen van gedoode vijanden, waaronder echter maar één blanke is. Want ik ben al- tyd zoo zegt de 108-jarige Indiaan een oprechte vriend van de bleekgezlchtea ge weest Ik begreep dat hun wijsheid en macht grooter waren dan de onze, daarom heb ik steeds naar vrede gestreerd Menigmaal heb ik het met de andere opperhoofden aan den stok gehad over de jegens de blanken te vol gen politiek. En ééns zijn zfl my ongehoor zaam geworden, in 1876. toen de Amerikanen het verdrag van Laramie schonden, en tegen alle afspraken in binnen ons gebied door drongen. Toen hebben de Sioux en Ogalallas naar de wapenen gegrepen, en ze hebben de blanke legers verpletterd, terwijl ik zelf in Washington was om <jen Blanken Vader van het gepleegde onrecht te overtuigen. Daarna is het my gelukt om de heethoofden onder mijn Jongeren tot kalmte terug te brengen, en zoo hebben wij ten slotte vrede gesloten. Ikzelf heb de strijdbijl begraven, en nooit meer is er oorlog geweest. Dit zijn eenige jrepen r>Jt de herinnerin gen van Witpaard Arend of Big Chief White Horse Eagle, zooals hij zichzelf noemt. In 1822 is hy geboren als zoon van het toen heerschende Groote Opperhoofd. Hy is thans de laatste die deze functie zal bekleeden, want al zyn er wettige afstemmingen aan wezig, geen van hen is meer in staat om de buitengewoon zware proeven van bekwaam heid af te leggen, die voor dat hooge ambt werden verelscht. In zyn lange leven heeft Witpaard Arend vele groote historische figuren ontmoet. Met Lincoln was hy juist In onderhandeling over het lot zyner rasgenooten, toen in 1861 de burgeroorlog tusschen Noord en Zuid uitbrak. De toen 39-jarige Indiaan heeft mee aangezeten aan het groote feestdiner, dat te Richmond ter eere van den Vrede ge geven is. Hy heeft den eersten blanke in 1847 in Mon tana zien verschynen, en heeft in 1876 een eind aan verder bloedvergieten gemaakt. Daarna is hy koningin Victoria gaan bezoe ken en Bismarck, die toen op het toppunt van zyn glorie «tond. Alle presidenten der Vereenigde Staten heeft hy gekend, behalve Hoover, want ten tijde van diens ambtsaan vaarding reisde het oude opr>erhoof<i reeds in Europa rond. Thans komt hy op zUn reis door de oude wereld ook Holland bezoeken, achtereenvol gens Amsterdam, den Haag en Rotterdam Per vliegtuig, zyn liefste vervoermiddel, zal hy uit Berlijn aankomen, en de Amerikaan- sche gezant zal hem als een der belang- rykste onderdanen van zyn vaderland komen begroeten In vellen Indiaanschen oor logsdos zullen we den krassen ouden heer -_J ge- looven dat hy ons aller sympathie waardig is, hy, de strijdlustige roodhuid, die zich op het toppunt der Indiaansche overwinningen bereid toonde om vrede te sluiten. Een dap pere krygsman. een wijze staatsman. Wel kom in ons midden, opperhoofd Witpaard door de haar achtervolgende gewapenden her- haaldeiyk bepyld. waardoor de ter dekking medegenomen gewapende politle-dienaren ge noodzaakt waren op de achtervolgers, te vu ren, met gevolg, dat aan de zyde van de laat sten drie dooden vielen. Een dezer werd door de losgelaten vrouw uit het Münika-stroom- gebied herkend als de leider voor een opnieuw te ondernemen hongi-tocht naar de Mimika. Biykens de verklaringen van de vrouw moet de overval op de bewoners van Atoeka op den Isten Februari van dit jaar zijn gepleegd door de bewoners van het stroomgebied der Tje- mara-rivler. Deze bevolking is bekend onder den naam van Manoewes. hetgeen zou bette kenen menschen-eters. Volgens de verklaringen der losgelaten vrouw zouden voorts de Manoewes reeds alles in gereedheid hebben gebracht voor een nieu wen hongi-tocht naar de Mimika. Dit laatste wordt bevestigd door de door de i>atrouille aangetroffen groote hoeveelheid sago, de klaarliggende hongl-prauwen en de nieuwe pijlen en lansen. De bestuurs-assistent heeft getracht door het buitmaken en vernietigen van eerderge noemd materiaal het doorzetten van den nieuwe hongi-tocht te vorkomen. Na afloop van hun tocht is de patrouille met den bestuurs-assistent behouden te Kal- mana teruggekeerd. koelen bloede een Indianenstam had uitgeroeid. De waardiging der roodhuizen was groot, moeizaam onderhandelen was op Fort La ramie elndeiyk in 1868 een tractaat stand gekomen, yaarby een zekere aan de Indianen was afgestaan Maar de bleekgezlchten hadden gehoord, dat er juist in dat gebied goud moest voorkomen, en nu werd het verdrag eenvoudig als een „vodje” papier beschouwd. Groote opwinding onder de Indianen. Hun algemeen opperhoofd. Witpaard Arend, spoort tot Bezadigdheid aan, maar Red Cloud en Sitting Bull grypen naar de wa penen Ook Wild Horse, de Sloux-leider. pas drie jaar geleden door Witpaard Arend tot opperhoofd benoemd, trekt te velde, en ver slaat den Amenkaahschen opperbevelheb ber Crook. Overal zegevieren de roodhuiden. Zullen ze de blanken tot New York terug- dryven. en weer den Oceaan injagen, waar ze eertyds uit zyn komen aanvaren? Op dit dramatische oogenblik heeft het groote opperhoofd Witpaard Arend Inge grepen. Hy begreep, dat de penetratie der blanken niet meer te stuiten was, en dat de Indiaansche overwinningen slechts zou den leiden tot het zenden van nog sterkere legers, omdat de eindstryd er enkel maar des te bloediger om zou worden. Het is of de Boerenoorlog hem reeds toen voor het geestesoog gezweefd heeft elk geval: Witpaard Arend heeft de overhand weten te behouden. Hy was toen reeds een ervaren opperhoofd van 54 jaar. en erkend als de algemeene lelde: van alle Indiaansche stammen. Van dit gunstig oogenblik heeft hy party getrokken om op nieuw met de trouwelooze bleekgezlchten te onderhandelen, en in 1876, hetzelfde jaar van de sensationeele overwinning der rood huiden, is hy plechtig te Washington de symbolische handeling gaan verrichtende strydbyi is voor eeuwig begraven. Sindsdien wonen de resp. Indiaansche stammen in gereserveerde gebieden, onder toezicht van de Indian Agency te Washing ton. Een deel van hen is zich gaandeweg aan het assimileeren met de blanke bevol king. Ik heb Indiaansche jongedames ont moet die een voorbeeldige opvoeding in een klooster ontvangen handen, en zich in het huweiyk gingen begeven met een Indiaan schen geneesheer. Ook heb 3r Indianen als paardenfokkers en handelaars gekend, en roodhuiden die beroemde baseball-spelers waren. Maar een deel der natie is niet voor deze aanpasing vatbaar gebleken. In het Noord westen van Canada heb ik Zwartvoeten zien kampeeren in hun fraai beschilderde tenten. En in de droge woestynen van Arizona heb ik de nyvere Hopi’s aan het weefgetouw zien zitten, kunstige ponchos wevende. Toen ik in 1912 voor het eerst Seattle bezocht, toen reeds een stad van 300.000 inwoners, leefde prinses Angellne nog. de hoogbejaarde dochter van het opperhoofd Seattle, wiens totempaal nog midden in de stad staat. Seattle zelf was 100 jaar oud, toen hy over leed. zyn dochter is nog veel ouder geworden. Eu Witpaard Arend, het laatst overgebleven groote opperhoofd, is kort geleden 108 ge worden. De levenswyze van de Indianen wak wél by uitstek geschikt om dergeiyke leeftyden te doen bereiken. Tenzy een vyandelyke pyl of tomahawk er een ontydig einde aan maakte. Want te gen de lang niet malsche wisselvalligheden van het zwervende leven in de bergen in de prairies waren de roode broeders voldoende gehard. Ook tegen de periodieke hongersnoo- den. wanneer de buffels wegbleven of wan neer een vyandelyke stam het land ver woestte. Wie niet sneuvelde, doorstond .lit alles, en bereikte een hoogen leeftyd. ,Jdi:n vader is 143 jaar oud geworden,” verzekert Witpaard Arend. Elke stam telde ongeveer 25.000 zielen Die d<x>r önzeTtraten zien stappen. En "wy van het Noorden leefden in tenten, want zy - zwierven onophoudelijk achter het wild aan; die van het Zuiden echter woonden in regel matige dorpen en stadjes, en beoefenden landbouw en huisnyverheid. De Spanjaarden die verbaasd waren om hen in dorpen (pue- blos) aan te treffen, noemden hen Pueblo- Arend! De uitslagen luiden als volgt individueel x. Mej. Melchior, Hoorn, 41 pnt. 2. Mej. Gortée, We esp, 37 pnt. Beroepsploegen (Seniores) x. Roode-Kruis, Amsterdam, 56 pnt. 3. Roode Kruis, Haarlem, 54 3. Roode Kruis, Bussum, 44 pnt. pnt. In die afdeeling plaatste de Alkmaarsche politie zich met 28 pknten no. 6. Juniores I. Roode Kruis, 3. Roode Kruis, 3. Roode Kruis, 4- Roode Kruis, Officieuze waarschuwing aan chauffeurs van stads autobussen. De 28-jarige heer David de L., chauffeur bij den stadsautobussendienst alhier en wonende alhier, welke heer ook de vorige week in een aangehouden strafzaak terecht stond, was als verdachte gedagvaard op grond van het feit, dat hij als bestuurder van een der stadsautobussen, op 31 Maart omstreeks 13 uur voormiddag, met tamelijke snelheid komende uit de richting Lünmer- hoek, had nagelaten, alvorens de Huig- brouwerstraat te passeeren, tijdig een geluid- signaal te doen hooren. Het noodlottig ge volg van dit verzuim, bij artikel 23 Motor en Rij wiel wet, strafbaar gesteld, was, dat de 17-jarige slagersknecht P. J. Boekesteijn, wonende te H. H. Waard, per rijwiel ko mende uit gemelde Huigbrouwerstr. met 't doel, rechts de Laat overstekend, de Hof straat in te rijden, in aanrijding geraakte met gemelde autobus, op de motorkap te recht kwam, en daarvan af, weer op de straat terug viel, terwijl het rijwiel onder de wielen geraakte. Den chauffeur mocht het door direct en krachtig remmen gelukken, de -autobus on middellijk tot stilstand te brengen en be kwam de jeugdige slager geen lichamelijk letsel, wel werd het rijwiel beschadigd, doch deze schade, f 15, benevens een rijksdaalder extra voor den schrik aan den berijder, werd door de directie der stadautobusonderne- ming voldaan, welke schaderegeling evenwel de strafwaardigheid niet ophief, getuige de verschijning van den heer de L. voor den kantonrechter. Verdachte erkende natuurlijk wél de aan rijding, doch gaf thans niet toe het signaal achterwege te hebben gelaten. Voorts be weerde hij, de hem toegestane maximum snelheid niet te hebben overschreden. Dit werd echter weersproken door twee der ge hoorde getuige, de heeren K. L. Venneker, bierbottelaarsbediende en de heer Jb. Bos, melkslijter, die evenals de slager Boeken- steijn, geen ander geluidsignaal hadden waar genomen, *dan op het oogenblik toen de aan rijding reeds plaats had. De snelheid van de bus werd op dat uur en drukke kruispunt onverantwoordelijk geacht, volgens hun verklaring had de slagersjongen geen overmatige vaart, doch de chauffeur daarentegen beweerde, dat de jongen zoo’n snelheid had ontwikkeld, dat de botsing een deuk in de motorkap had veroorzaakt. Verdachte schreef ook de minder gun stige verklaring der genoemde twee getuigen toe aan animositeit tegen de stadsbus, onder wier traject ook de Laat viel, wat schadelijk werkte op de zaken der neringdoenden in de kermisweek. Men wil zulks op de chauf feurs wreken. Bovendien sprak verdachte nog tegen, dat hij door overmatige snelheid zou hebben getracht, den door bandenpech verloren tijd in te halen. Door een der getuigen werd nog opge merkt, dat de chauffeur niet de minste notitie zou hebben genomen van den aangereden knaap en onverschillig zou hebben gezegd Er zijn méér fietsen in de wereld 1 De verdachte ontken deze de minder lof- waardige houding ten stelligste. Hij had wél gezegd Beter een fiets dan een mensch en later bij den patroon van den slagersknecht naar diens welstand geïnformeerd, welke laatste bewering door getuige Boekensteijn werd bevestigd. De heer ambtenaar releveerde, dat die stadsautobussen maar woest en raak rijden en dientengevolge slecht bij de verkeers politie staan aangeschreven. Daar dient een eind aan te komen en het zal misschien een heilzamen schrik verwekken, indien eens aan enkele chauffeurs de rijbevoegdheid wordt ontnomen. Wat het onderhavige geval betrof, mr. de Broes Tack achtte dit ernstig genoeg om tegen verdachte te vorderen f 30 boete of 20 dagen. De heer Kantonrechter, zich geheel re- Procezsie In drn Pastorietuin. Gister middag werd alhier een plechtige processie gehouden in den tuin van de Pastorie. In de kerk werd deze opgesteld, waaronder een groot aantal bruidjes met bloemen enz., terwijl de fanfare van het patronaat en de kerkzangers het muzikale gedeelte verzorgden. Verschillende vaandels werden mede in den stoet gedragen. De Zeereerw. heer Pastoor, met assistentie van de beide heeren Kapelaans, celebreerde een plechtig Lof, vooraf met na terugkomst deo Mnagtocht werd de jji&oyXJle. ,<»n plechtig „Te Deum,” Brand Zaterdagmiddag brandde te Noorddorp aan den Ryksweg, als een gevolg van het spelen met vuur door kinderen, een hoolmyt af, toebehoorende aan den heer C. Duin Izn. Onmiddellyk werd een straal op de water leiding in het vuur gespoten, doch door werkzaamheden der P. E. N. in de naby- heid, mocht de druk lang niet voldoende uitgeoefend worden, daar anders in het tegenovergestelde geval de myt wel voor een groot gedeelte behouden zou zyn gebleven. De schade wordt niet door verzekering gedekt. Begrafenis G. Barnhoorn Vrydagmorgen heeft de begrafenis plaats gehad van den heer G. Barnhoorn, in leven oud-hoofd der school In het Noordelnde van onze gemeente. Om half 10 begon de Uitvaartdienst en reeds lang voor dien tyd was de kerk bezet met vele geloovlgen. De Zeereerw. Heer Pastoor Nagel droeg de H. Mis op, waaronder het kerkkoor onder leiding van den heer J. Trompert op verdlen- steiyke wyze aan het overleden lid de laat ste eer bewees. Daarna verrichtte de pastoor de beaardingsplechtigheden. Behalve de familie, waren aanv.ezlg ‘.et Tweede Kamerlid Ch. J. van de Bilt; de voorzitter van den Rykskieskring Helde, Mr. Leesberg; Mr. Bomans, iid van Ged. Staten van Noord-Holland; B en W. van Assendelft de oud-burgemecster K. de Boer Kz., de heeren Valkering, de Wolf en an dere vrienden van den doode. Geheel onde den indruk van deze plechtig heid verliet men het kerkhof. Hojieii «e dat voor het vele weik, dat de heer Barnhoorn in zyn leven voor zoo menigeen belangeloos heeft verricht, hy in het hiernamaals zijn loon mag ontvangen. Dat hy ruste in vrede. Haarlem, 53 pnt. Amsterdam, 45 Pnt- IJmuiden, 45 pnt. Beverwijk, 43 Pnt- In deze afdeeling bezette onze Alkmaarsche politie de 5e plaats. Eerste Hulp bij Ongelukken (Dilettanten) Juniores x. „Snelverband”, Haarlem, (vr.) 51 pnt. 3. „St. Anthonius”, Amsterdam 37 54 pnt- 3- E.H.B.O., Uitgeest, 35 pnt. Seniores x. „Snelverband”, Haarlem, 51 pnL 3. Roode Kruis, Amsterdam, 43 Pnt- De Jury bestond hier uit de heeren dr. d. Stempel, Amsterdam, dr. Vester. Amsterdam, »r. Anholt, Haarlem, dr. v. d- Veen, Amsterdam, dr. Veen, Haarlem, dr. v. Haselen, IJmuiden, dr. v. Rooijen, Zaandam, dr. w d. Meet, AnatfinUm.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5