Binnenlandsch Nieuws Gemengd cNi^uws \|a s a DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASS EN EN TRIJNTJE r De ongeregeldheden te Maastricht Kindermoord? Verscheidene arrestaties Waarschuwing De vriendelijke chauffeur Geen kousenfabriek te Eygelshoven „Onze Vloot” SOCIAAL LEVEN Het dreigend conflict bij Philips Verkeersongevallen Vrouw door gas vergiftigd Benzine als w a sch middel Opheffing van tollen Kinderverlamming KERKNIEUWS Fabrieksbrand te Rotterdam A. R. K. A. Ongeluk landbouw en veeteeli Het veevervoer-verbod Drogisterij uitgebrand Aanrijding te Amsterdam I VERKEER EN POSTERIJEN Pi Onbestelbare Postpakketten II ’ll Chanteursbende ontmaskerd Bond van bedrljfsautohouders In Nederland Bescherming van den Ingenieurstitel De nieuwe Provinciaal der Passionisten liberalisme strijden.” „De Tribune” uit een openbare leeszaal verwijderd Tegen een trein gereden Een 78-jarige man gedood Het slachtoffer overleden Een duo-rljdster den voet afgekneld Onder de tram r aan Een conflict met de gemeente Algemeene vergadering te Doetinchem De grieven der werknemer* der De man komt beschonken thuis Vrouw gewond 66-jarige vrouw gedoog waarschijnlijk V I i |i Een nieuwe regeling I f - ..JU— ninüttj i Vergadering van de Vereeniging van Delftsche ingenieurs verslag van het en na goedkeu- verantwoording Naar de ..Nieuwsbron" meldt, hebben chef der Haagsche zedenpolitie was zwaar gewond en bleek bij aankom* in het ziekenhuis reeds te zijn overleden. De remmen van het rijwiel bleken niet in orde te zijn. Daar ernstig De heeft links <11. „Volg mijn raad, langs de gootpijp, laat Je glijden lange vent.” „Jij hebt goed praten, vlugge Jokko, JU bent aan het glijden zoo gewend." Ze gleden langzaam. Jokko waakte. Duim zei, dat hij het niet moeilijk vond. En al heel spoedig stonden beiden gelukkig op den beganen grond. <13. Maar helaas, dat viel hun niet mede. Een hooge muur ree* voor hen op. ,,’k Ben," zei Jokko, „bijna wanhopig, dat noem ik nou een naren strop. Ik weet geen raad, want hij is te hoog. Duim, hoe kunnen wU daarover gaan? En met Jou rare beenen, Lange, is het heelemaal niets gedaan.” opgeslagen Niettemin De dam. Groesbeek stelt te geraken tot de oude Cleef- Ook bij de ge- actie opgedragei terwijl de A.R.Ï de Centrale- en Bijzondere Commissies van georganiseerd Overleg en de Dienstcom missies. Zaterdagochtend even 6 uur was in een woning aan de Schalk Burgerstraat te Am sterdam. een 31-Jarige vrouw bezig te was- schen. Zü had daartoe in een emmer, be halve water, een paar liter benzine gedaan. In de kamer brandde een lichtje. De ben zinedampen kwamen daarmee in aanraking en dientengevolge ontstond brand. De brandweer had het vuurtje, dat be perkt bleef, spoedig gebluscht. De vrouw, die brandwonden had aan ge zicht en handen, is naar het O. L. V. Gast huis vervoerd. noodzakelijk, wil in het economise! Wij hebben aan deze rede niet veel meet toe te voegen, moge het alleen zijn den vurigen wensch, dat een rustige overweging van het vorenstaande u tot het besef zal orengen, dat thans voor u de tijd is aangebroken om ook te willen medewerken aan dat schoone doel, dat A.R.K.A., naast de behartiging van uwe materieele nooden, nastreeft. Te Waddinxveen is een geval van kinder verlamming voorgekomen bij een vijfjarig knaapje. Het is naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. Een chauffeur te Amsterdam, die onbe kend is gebleven, bood Vrijdagavond laat iemand aan hem naar huis te brengen en wel gratis. De wandelaar nam het aanbod aan, maar op de Heerengracht stopte de auto. De chauffeur viel zUn gast aan en be roofde hem. De buit was echter niet groot, nl. een gulden en een dubbeltje. De vereeniging van Delftsche Ingenieurs hjeld, onder voorzitterschap van ir. A. H. W. van der Vegt, haar algemeene zomer vergadering te Zaandam. Na vaststelling van het beheer over het jaar 1929 ring van de rekening en der geldmiddelen van de vereeniging en van Het gemeentebestuur van pogingen in het werk, om opheffing van den tol op sche baan te Berg en Dal. meente NUmegen, welke het onderhoud van dien weg heeft, en voor dat onderhoud con cessie tot tolheffing heeft, zou geen bezwaar tot opheffing bestaan. terwUl die gemeente bereid zou zijn, een redelijke bijdrage in de onderhoudskosten van den weg te v^rleenen. Het onderhoud zal dan, of aan de gemeente Groesbeek overgaan, of de weg zal door NU megen en Groesbeek leder voor een deel wor den onderhouden. Ook aan den Raad van Ubbergen is verzocht, over deze aangelegen heid in nader overleg te treden, ter bepa ling eener redelijke bijdrage. personen doch be- Te Groningen hield bovengenoemde Bond zUn 9e algemeene vergadering. De bondsvoorzitter, de heer A. J. ten Hope uit Rotterdam stelde met voldoening vast, dat de aanwas van het ledental nog steeds een stijgende lUn vertoont. Verwacht mag worden, dat men in 1930 de toetreding van bet 5000ste lid zal zien. De Commissaris van Politie te Amersfoort geeft het publiek in overweging om. alvo rens handelsrelaties aan te knoopen met de Amerafoortsche Handelsbank, Sint-Anfridus- straat 54 te Amersfoort, van Dirk Evers, wonende aldaar, inlichtingen in te winnen aan zUn bureau. Met ingang van 1 Juli as. wordt voor de onbestelbare blnnenlandsche postpakketten een nieuwe regeling ingevoerd. Voortaan zullen dergelüke pakketten zon der voorafgaande kennisgeving en onder aantekening der verschuldigde kosten aan de afzenders worden teruggezonden. Indien op de achterzUde der aderskaarten niet is aangegeven, hoe in geval van onbestelbaar- held moet worden gehandeld. De firma De B., welke zich reeds ver bonden had te Eygelshoven een electrlsche kousenfabriek te vestigen en o. a. reeds ter rein had gekocht en van de zijde der ge meente in velerlei opzichten tegemoetko ming had ondervonden, heeft nu plotseling de uitvoering der plannen gestaakt. Daar zü doende was alle in de lokalen der vroegere lagere school geborgen mate rialen weg te voeren, heeft de gemeente door haar raadsman mr. F. v. d. Kroon te Heer len daarop beslag doen leggen. GerechtelUk zal thans worden uitgemaakt of de firma verplicht is de stichting fabriek te doen doorgaan. springen van bussen en flesschen met ben zine. De vlammen vonden in de chemicaliën enz. gretig voedsel, slaagde de spoedig aanwerige brandweer er In het vuur tot het magazijn en den hier onder gelegen kelder te beperken. De schade, die ongeveer f <000 bedraagt wordt door verzekering gedekt. Zaterdagavond reed H. de Groot, onder wijzer te Zwolle, met zijn motorrijwiel over den Ouden Deventerstraatweg te Zwolle, waarin zich bevindt de onbewaakte overweg In de spoorlUn ZwolleDeventer. Ongeveer tien meter vóór den overgang zag hU plotse ling den trein, die om half zeven te Zwolle moet aankomen en in plaats van sterk te remmen gaf hü vol gas, zoodat hU tegen den trein opvloog, waardoor zUn linkerbeen versplinterd werd en hU een schedelbreuk bekwam. Enkele uren na zün overbrenging naar een der ziekenhuizen is hU overleden. Zaterdagavond is de 78-Jarige landbouwer J. Löwlk bü de uitspanning ,JDe Kroon", nabij Almelo door een auto overreden en onmld- dellUk gedood. De 27-Jarige handelsrelziger A. Preln te Almelo, die Woensdag nabU Hardenberg niet de flets tegen een wagen, met boomen ge laden, reed, is thans in het ziekenhuis te Almelo aan de bekomen verwondingen sk ieden. gemeenteraad van Rijswijk (Z.-H.) met de stemmen van rechts tegen besloten het dagblad „De Tribune” xlt de Openbare Leeszaal te verwijderen. Gistermiddag heeft zich In de Boerhaave- laan te Utrecht een drama afgespeeld. De echtgenoote van P. werd In haar woning aangetroften, door gas vergiftigd, den dood nabij. OnderwUl men met pogingen bezig was, om de levensgeesten op te wekken, kwam de echtgenoot In beschonken toestand thuis. HU werd naar het bureau van poli tie getransporteerd. Daar de pogingen, om de vrouw bU te brengen, geen resultaat gaven, werd zU naar de Rijksklinleken vervoerd. Haar toestand is hopeloos. Publicatie van het rapport gevraagd Het Tweede-Kamerlid de heer WUnkoop heeft den minister van Justitie de volgende vragen gesteld Heeft de minister kennis genomen van den brief van B. en W. van Maastricht, d.d. Juni aan den Alg. Ned. Mljnwerkersbond in- ake een slachtoffer van het optreden van de Maastrichtsche politie op 16 Oct. 1929? Is de minister niet van oordeel, dat het thans geboden is het rapport over deze zaak volledig openbaar te maken? En acht de minister het niet raadzaam, dat thans ook overgelegd wordt het resultaat van het nader onderzoek over de kwestie In hoe verre de politie te Maastricht gehandeld heeft op aanzetten van zoogenaamde werkwilligen en van de R-K. geestelijken? Een 66-jarige vrouw, die op het Rem- brandtsplein te Amsterdam den rijweg wilde oversteken, werd door een wielrijder aan gereden. De vrouw viel met het hoofd op het spatbord van een stilstaande auto. ZU Krachtens een bepaling van den Regel der passlonLten, werd de onlangs plotseling gestorven Pater Stephanus in zün hoe danigheid van Provinciaal der Nedferland- sche Passionisten opgevolgd door den Hoog- eerw. Pater Domlnlcus (L. Bongers). Evenals zUn voorganger, werd zün Hoog- eerw. geboren te Beesel (L.) Achtereenvol gens was hU directeur van het Juvenaat te Natoye (België), rector en nu directeur te Haastrecht. Nadat de voorzitter der afdeeling Doetin chem, de heer mr. J._ P. Coops, de afgevaar digden had verwelkomd, opende de voorzitter der Kon. vereeniging „Onze Vloot", de heer H. M. van Bemmelen, te Doetinchem de algemeene vergadering. Het ledenaantal is gestegen tot 6022. Alvorens tot de behandeling der agenda over te gaan, werden telegrammen verzonden aan de koningin, de koningin-moeder, den Prins, beschermheer der vereeniging, en het eerelid den heer De Koster te Parijs Daarna bracht dé secretaris, jhr. C. A. L. van der WUck, het verslag uit over 1929. De rekening en verantwoording werden zon der hoofdelUke stemming goedgekeurd. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren J. Koster, mr. dr. A. B. O. M. van Ryoke Vorssel. H. G. J. Ullkens UU jhr. C. A. L. van der Wijck werden herkozen. Ter aan vulling van bestaande vacatures in 't hoofd bestuur werden gekozen de heeren dr. J. C. Eringaard. luit.-kol. bij het vrUwilllg land- stormcorps motordlenst, voorzitter van het centraal comité voor waarschuwingen tegen eenzijdige ontwapening, C. J. van Kempen, oud-gouvemeur van de Oostkust van Suma tra, lid van de Tweede Kamer en R. H. Engelbrecht, lid der firma Wambersie en Zoon, vice-voorzitter der K. v. K. te Rotter dam. Als lid van den algemeenen raad werd gekozen de heer J. E. F. de Kok, directeur van de Kon. Nederl. Mij- tot exploitatie van de petroleumbronnen in Indlë. In 1931 zal de gewone algemeene verga dering te Den Haag worden gehouden, in ver band met het 25-jarig bestaan der ver eeniging. Aan den kolonel A. L. Boelen werd een antiek tinnen bord met inscriptie aangeboden, bü gelegenheid van rijn 10-jarig jubileum als redacteur van het maandblad der ver eeniging. Namens de afdeeling Den Helder werd de aandacht gevestigd van het hoofdbestuur op den treurige» financleelen toestand der Jon gere marlne-offlcleren. De voorzitter zegt toe, dat het hoofdbestuur zUn volle aandacht aan deze kwestie zal schenken. Zaterdagavond zün op het gevaarlUke kruis punt Brediusweg—RUksstraatweg. bij Jan Tabak te Bussum, een auto en eerr motorrij wiel met elkaar in botsing gekomen.-. Van de duo-rUdster, een 27-jarige juffrouw uit Utrecht, werd een der voeten nagenoeg af gerukt. ZU werd naar de Majella-Stichtlng gebracht, waar de voet geamputeerd werd. De motorrUder, iemand uit Moerdijk, liep eenige schaafwonden op. Te Eindhoven Is een 37-jarlg persoon, utt Meeuwen, onder de tram geraakt en zoodanig verwond, dat hU des avonds aan de gevolgen is overleden. Omtrent het dreigende conflict bij Philips' glasfabriek te Eindhoven wordt gemeld, dat de moeilijkheden, waarom het gaat, van tweeërlei aard zijn. Op de eerste plaats is er ontevredenheid onder de werknemers ontstaan door het ont slag van een 30-tal arbeiders. De werknemers beweren, dat in de plaats van deze 30 ontslagenen, die over het alge meen tot de oudere werkkrachten zouden be- hooren, terstond een ongeveer gelijk aantal jongere krachten in dienst is genomen. De directie der Philipsfabrieken verklaart, dat zij door de economische omstandigheden genoodzaakt is geweest tot het ontslaan van een aantal arbeiders, zij ontkent, dat de ont slagen oudere werkkrachten door jongere zijn vervangen. De werknemers-organisaties hebben in- tusschen verzocht om den ontslagenen, die moeilijk elders werk kunnen vinden, een uit- keering te geven, zooals indertijd in overleg met de vakbonden bij de Jurgens’ fabrieken is geschied. De directie bleek daartoe vooralsnog niet bereid te zijn. Over deze kwestie worden nog onderhan- delingen gevoerd door den Rijksbemidde- laar, prof. mr. Aalberse. Een tweede grief van de werknemers is, dat de directie voor de glasblazers een andere werkmethode wil invoeren, waardoor de ar beiders vreezen minder loon te zullen ont vangen dan thans. Op het oogenblik is voor deze arbeiders die stukwerk leveren, 28 cent per uur van het loon gegarandeerd. Zij willen deze garan tie nu zien opgevoerd tot 45 cent om meer zekerheid te hebben dat zij aan hun gewone weekloon zullen komen. De directie is op grond van ervaring in haar buitenlandsche fabrieken echter van mee- ning, dat de veranderde werkmethode, al thans wanneer de arbeiders daarin eenige er varing hebben gekregen, geen verlaging van de inkomsten der arbeiders tengevolge zal hebben. Van verhooging van het garantieloon wil zij in geen geval iets weten. Wel is zij bereid de loonen met 8 pet. te verhoogen, waarte genover dan iedere garantie dus ook de tegenwoordige 28 cent zou komen te ver vallen. Of de moeilijkheden tot een conflict zullen leiden, daarover valt op het oogenblik nog niets met zekerheid te zeggen. I Zaterdagnacht heeft te Helmond een korte, doch felle brand gewoed in de Kerk straat. Omstreeks 1 uur werd een bewoner uit zijn slaap opgeschrikt door hevige knallen. Toen hU overhaast zUn woning verliet, be merkte hij, dat het naast zijn woning ge legen magazijn van de drogisterij Bonne- mayers in volle vlam stond. De knallen wa ren waarschijnlijk veroorzaakt door het Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uui werd brand ontdekt in de modelmakerij v*n de ijzergieterij van de firma Rademaker te Kralingsche veer te Rotterdam. de brand zich aanvankelUk zeer liet aanzien, werd behalve eenige gewone spuiten, ook de motorspuit 7 van de Rotterdamsche brandweer ontboden. Met twee stralen van deze motorspuit werd het vuur, dat in het aparte gebouw woedde, be streden. Er bestond aanvankelUk ook gevaar voor de belendende fabrieksgebouwen, doch het is de brandweer gelukt het vuur tot de modelmakerij te beperken. Dit gebouw brandde geheel uit en het dak werd ver nield. De voorraad modellen en machines ging geheel verloren. Omstreeks half twee had men het vuur onder de knie. De schade, die vrU aanzlenlUk is, wordt door verzekering gedekt. Het werk zal door den brand geen^gfag- natie ondervinden. De oorzaak moet vermoedelijk worden toegeschreven aan het overspringen van vonken vanuit de gieterij- Het verkeer van Rotterdam naar Kra lingsche veer ondervond geruimen tüd be langrijke stagnatie. De autobusdiensten moesten over Kapelle aan den IJsel -worden geleld. de en diens medewerkers dezer dagen, na maanden van ingespannen arbeid en geduld, de hand weten te leggen op een bende misdadigers van het minste allooi De tactiek, welke de schurken voor hun af schuwelijk bedrijf volgden komt neer op het volgende Wanneer een heer zich alleen in de Sche- veningsche Boschjes. in de duinen of in een of andere gelegenheid in de binnenstad be vond, werd een handlanger op hem afge stuurd. die een gesprek aanknoopte en den heer trachtte over te halen tot minder eer bare handelingen. Hoewel dit, voor zoover althans tot dusver bekend is, in geen enkel geval gelukte, kwa men op een teeken van den handlanger twee van diens kornuiten te voorschUn. -die voor- gaven „van de zedenpolitie te zijn" en den heer verzochten mede te gaan naar het politiebureau, waar wegens niet nader te noemen handelingen proces-verbaal tegen hem zou worden opgemaakt. Eerst noteerde echter één van de bende naam, voornamen, adres enz. van het slacht offer en van den handlanger. Deze laatste kon dan weggaan. „HU zou Jater wel een oproep ontvangen om tegen den heer te ge tuigen.” Op weg naar het politiebureau werd dan aan het slachtoffer het voorstel gedaan de zaak te sussen tegen betaling van bedragen die, al naar zUn welgesteldheid, varieerden van 100 af tot 1500. In tal van gevallen is het den misdadigers gelukt, zich aldus van belangrUke bedragen meester te maken. Ontmoetten de leden der bende hun slacht offer in de duinen, dan gingen zü nog verder en beroofden zij hem van al het geld en kost baarheden, welke hU bü zich had. Eenige dagen later presten zü dan het slachtoffer deze kostbaarheden tegen hooge bedragen terug te k00pen. Uit vrees voor verdere chantage en voor mogelijke verwikkelingen, gingen vele slacht offers hierop in, zonder de politie met het gebeurde in kennis te stellen. Pï Enkelen anderen deden echter wel aangifte jjj de politie en zoodoende stonds reeds maanden geleden vast, wie de personen wa ren, die zich aan de bovenomschreven feiten schuldig maakten. Verschillende malen zün deze daarop in polltie-bewaring gesteld, steeds moesten zü bü gebrek aan wüs (daar er immers maar één getuige was) weer op vrüe voeten worden gesteld. De chef der zedenpolitie bleef diligent en liet telkenmale van ieder geval nauwkeurig procesverbaal opmaken, verzamelde vervol gens al deze verhalen tot één groot dossier en wachtte voorts den tijd af tot het hem gelukken zou voldoende materiaal tot ingrij pen büeen te brengen. Dit oogenblik kwam eindelük vorige week. Een dezer dagen ging een heer aan het strand bü het .Wassenaarsche Slag baden. Eenige leden der bende, die in de nabüheld loerden, stuurden onmlddellük een handlan ger eveneens zee in. Na het bad maakte deze handlanger met den heer 'n praatje en samen gingen zü aan het strand in zwempak een sigaret liggen rooken. Plots kwamen daarop van achter een duin eenige leden der bende te voorschün. die zich uitgaven voor rechercheurs der zeden politie en den heer beschuldigden van niet nader te noemen handelingen. Terwül één der misdadigers den naam en het adres van het slachtoffer noteerde, zocht een ander zün kleeren na en roofde daaruit zijn geld, gouden horloge met dito ketting, enz. Het slachtoffer was ditmaal echter voor geen kleintje vervaard en trad zoo doortas tend op, dat de zoovers het hazenpad kozen. De heer deed onmlddellük aangifte bü de politie, die voor de zooveelste maal overging tot arrestatie van eenige leden der bende. Deze arrestatie had echter met zulk een voortvarendheid plaats, dat de verdachten geen gelegenheid meer hadden de overtul- gingsstukken te doen verdwünen. De geroofde kostbaarheden konden n.l. bü hen in beslag worden genomen, zoodat ditmaal het wettig en overtuigend bewijs geleverd kon worden. Drie leden van de bende zün reeds naar het Huis van Bewaring overgebracht, een paar anderen zitten nog in polltiebewaring, terwül nog eenige arrestaties te wachten zün. Een woord van hulde en dank aan het adres van hoofdlnspecteur Hol en zün man nen voor hun kranig werk Is hier zeker op zün plaats. Te Culemborg is het zevenjarig zoontje van den heer Van Os tegen een auto geloo- pen. Het knaapja werd tegen den grond geworpen, bleef bewusteloos liggen en is la ter overleden. B. verboden het vervoeren of doen ver voeren van herkauwende dieren en varkens uit het overige gedeelte des Rüks naar een kring omvattende de provinciën Friesland, Groningen, Drente, Overijssel en het aan sluitende gedeelte van de provincie Gel derland begrensd door: de Dultsche grens, den IJssel tot aan Westervoort, den RUn, het Pannerdensche kanaal en het Büland- sche kanaal-, C. bepaald, dat. wanneer büzondere redenen afwUking van het sub B. bedoelde verbod noodzakelük maken, zoodanige af wijking kan worden toegestaan door den be trokken Commissaris der Koningin onder de door den betrokken Inspecteur van den Veeartsenükundtgen Dienst aan te geven voorwaarden. Hieruit zult u bemerken, dat de A W K 8 j een wijdvertakte organisatie is, waaraan gij uwe stoffelijke belangen gerust kunt toe vertrouwen. Maar er is nog iets anders, wat u dringt tot principieele organisatie 1 De katholieke bonden in het algemeen ont- leenen hun kracht aan een geestelijken onder grond. waarbij ook uw steun in deze veel bewogen tijdsomstandigheden niet kan wor den ontbeerd. Luister wat hieromtrent Monseigneur Aengenent, Bisschop van Haar lem, in één zijner scherpzinnige redevoerin gen zeide „De meeste menschen uit alle rangen en standen denken, dat het doel der bonden is de verbetering van de stoffelijke belangen. Dat denken zij en is niet tegen te spreken, is een algemeen verschijnsel. En als zij zien, dat zij geen stoffelijke voordeelen be reiken of niet gauw genoeg, dan keeren zij den bond den rug toe en treden uit. Maar dat is een gevolg van een misverstand. Het doel der bonden is niet enkel het streven naar stoffelijke verbetering. Daar mag zeker naar gestreefd worden en hoe meer stoffe lijke verbetering er komt, hoe meer ik mij daarover verheug. Maar als dat niet geschiedt zooals het behoort, is dat geen reden om het lidmaatschap op te zeggen, omdat het hoofd doel moet zijn van alle katholieke bonden Dat wij onze maatschappelijke samenleving geleidelijk weer moeten trachten op te bouwen op christelijke beginselen. Onze maatschappelijke samenleving Want wij zijn verplicht en dit is niet iets doen naar willekeur, mede te werken aan de goede orde in de maatschappelijke samenleving. Wij bestaan als particulieren en hebben groote verplichtingen tegenover God, omdat ieder voor zich moet werken aan zelfheiliging, maar dit is pas de helft van onze verantwoor ding tegenover anderen. Met deze plichten als particulieren zijn wij er niet. Ik wilde, dat allen het hoorden en ervan doordrongen waren ook sociale wezens zijn wij en als zoodanig hebben wij den plicht mede te werken, de maatschappelijke samenleving christelijk te doen worden. Dan pas hebben wij onze volledigen plicht tegenover God vervuld. Die medewerking kan alleen geschieden door middel van de organisaties en bonden, omdat daarvan alleen kracht naar buiten uit gaat, naar de Regeering, opdat deze aan de verlangens gehoor geve Geleidelijk moet het herstellen gaan op christelij ken grondslag. Daar is strijd en moed voor noodig. Wij hebben twee vijanden tegenover ons ’t socia^sme, dat de funda menten der maatschappij wil onthalen en de christelijke beginselen wil weghalen en af schaffen. De tweede vijand is het economisch liberalisme. Ook deze vijand van God is zeer gevaarlijk, omdat niet ingezien wordt, dat dit een vijand is. Men ziet duidelijk in wat het socialisme wil en naarmate men duidelijke^ een vijand ziet, kan men hem beter over winnen. Het economische zit den menschen in het bloed en dat liberalisme of individualisme komt zoo gemakkelijk in het gevlei. En toch juist tegen dit liberalisme moeten ook wij op treden en den geest van christelijke solidari teit tusschen werkgever en werknemer be vorderen. Doch dat is lang niet voldoende. Ook het beginsel der rechtvaardigheid en naastenliefde moeten wij voorstaan. Ook dat kost strijd en ook dien kunnen wij niet voeren als individuen. Krachtig optreden kan alleen geschieden door sterke organisatie. De kracht van het economisch liberalisme kan worden gebroken als naastenliefde en rechtvaardig heid ten krachtigste worden bevorderd tus schen werkgevers en werknemers. En dat is J 1 -* Tril de vrede bewaard blijven lomisch leven. Het economisch kunnen slechts de bonden be- het Studie- en Reisfonds, werd tot bestuurs lid herkozen ir. J. D. Tours en als zoodanig, In de plaats va nir. A. R. Hulshoff, gekonen ir. D. Roosenburg Tot administrateur der vereeniging werd, In de plaats van ir. J. P. Textor, die niet voor een herbenoeming In aanmerking wenschte te komen, benoemd ir. P. von Pritzelwits van der Horst. In behandeling kwam een ontwerp voor een nieuw tarief voor Ingenieurs werk zaamheden Nadat dr. Wortman het ontwerp had toe gelicht, werd het, na breedvoerige discissie, goedgekeurd. De vraag of bü arbitrage in geschillen bü de bouwbedrijven hooger beroep mogelük zal worden gemaakt, zal worden behandeld door een commissie te vormen door de Ver eeniging van Delftsche Ingenieurs, den B. N. A. eft den Ned. Aannemers bond. De kwestie van een titel voor de afgestu deerden der M. T. S. zal, op Initiatief van den Bond van de vereenigingen van afge studeerden van M. T. S. in Nederland, on der leiding van het Kon. Inst, van Inge nieurs In een bijeenkomst van vertegenwoor digers van eenige vereenigingen worden be- sproken. Ten aanzien van den ingenieurstitel gaf de voorzitter namens het bestuur een his torisch overzicht van hetgeen op dat gebied de laatste Jaren is voorgevallen en deelde hü mede, dat het bestuur geen termen aan wezig acht om thans voor te stellen stappen te doen om tot wettelüke bescherming van den ingenieurstitel te geraken. Naar het oordeel van het bestuur moet als een voldon gen feit worden aanvaard, dat de afgestu deerden aan de Landbouwhoogeschool te Wagenlngen het predicaat „ir” mogen voeren en kan er geen bezwaar tegen be staan, dat de afgestudeerden aan de T. H. 8. te Bandoeng datzelfde predicaat zullen gaan aannemen. Het bestuur blUft echter diligent en gaat voort bezwaar te maken tegen het gebruik maken van het predicaat 3r." door hen, die daaroe niet het recht hebben. De strijd tegen de tollen werd onvermoeid voortgezet. De arbeid aan de afdeelingen van den bond neemt dermate toe. dat hét hoofdbe stuur het voor een goeden gang van zaken niet langer verantwoord achtte, een cen trale leiding aan het secretariaat te hand haven. Het is daarbü gekomen tot de instel ling van vijf afdeelingen: a. secretariaat; b buitendienst; c. Juridische afdeelingen;’ b. technische afdeeling; e. assurantleatdee- ling en algemeene zaken. Een woord van groote waardeerlng had hü voor de hoofdingenieurs en ingenieurs van rük en provincie en ook voor de hoof den der gemeentediensten en ambtenaren van polders en waterschappen voor hun volle medewerking bü <He aanvragen tot het plaatsen van borden of tot onderhoud van wegen. Hierna werd de agenda der huishoudelüke vergadering afgehandeld. De Minister van Staat, Minister van Bln nenlandsche Zaken en Landbouw heeft met Ingang van 21 Juni 1930 A. ingetrokken zün beschikkingen, waar- bü het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens werd ver boden naar kringen respectievelük omvat tende de provincie Friesland, de provinciën Groningen en Drente en een gedeelte van commissaris van politie te Amster- waarnemende de twaalfde sect* (bureau Kattenburgergracht), maakt be kend. dat op 18 Juni J.L uit het water vaa de Düksgracht bü het Marlnlersplein alhier is opgehaald het lükje van een pasgeboren kind van het vrouwelük geslacht, dat was gewikkeld in een dlrectoir, terwül het hoofd omwonden was met een doek, welke om den hals stevig was dichtgeknoopt. Het vermoeden bestaat, dat het kindje kort na de geboorte door verstikking om het leven is gebracht. ZIJ. die inlichtingen daaromtrent kunnen verschaffen, worden verzocht zich ten spoedigste aan bovengenoemd bureau vervoegen. Het hoofdbestuur van de A. R. K. A. heeft een ernstig woord gericht tot de Katholieke Ambtenaren, niet georganiseerd in zijn organisatie. Aan de betreffende circulaire ontleenen wij het volgende ïs het u niet opgevallen, dat we leven in een tijd van organiseeren, vooral in de rich ting van principieele organisatie 1 Waar wij als katholieken ons te gedragen hebben naar de beginselen van den Roomsch- Katholieken godsdienst, moet dit vanzelf ook in het vereenigingsleven tot uitdrukking komen. Voor ons mag zeker niet gelden het doel heiligt alle middelen 1 Katholieke ambtenaren neemt poolshoogte! Wie zijt ge In de statuten der Algemeene Roomscit- Katholie ke Ambtenaarsvereeniging lezen we bij artikel 2 omtrent het doel het volgende „De vereeniging stelt zich ten doel de behartiging van de belangen barer leden, zoowel op zedelijk als op stoffelijk gebied, overeenkomstig de beginselen van den Roomsch-Katholieken godsdienst”. Van de middelen omschrijft artikel 3 De vereeniging tracht dit doel te bereiken 'de provincie Gelderland; langs wettigen weg door a. het houden van congressen, vergaderin gen, voordrachten en lezingen b. het aankweeken van algemeene ont wikkeling en vakkenis c. het tot stand brengen en steunen van nuttige'instellingen ten behoeve van de leden; d. samenwerking met andere vereenigin gen, daar waar zulks noodig of wenschelijk wordt geacht, doch met behoud van eigen zelfstandigheid e. het voeren van besprekingen met of het zenden van adressen aan de overheid, volks vertegenwoordiging of andere vertegen woordigende lichamen of personen'^ f. het uitgeven van een eigen orgaan g. andere wettige middelen, die tot het doel kunnen leiden. Staat u dit aan Zoudt ge dezen koers willen volgen Punt a doet u onwillekeurig herinneren aan het Buitengewoon Demonstratief Con gres in September 1927 te Utrecht, waarbij qen vlammend protest uitging naar de Re geering, te» aanzien van onze salaris positie en waarmede toen terdege rekening is ge houden en dat mede geleid heeft tot de sala risherziening van 1929 m.i.v. 1 November ’28. Wat punt g betreft, voert de vereeniging weder een krachtige actie met alle haar ten dienste staande middelen, om uitgevoerd te krijgen, het punt van het programma der R. K. Staatspartij Herziening van het Be zoldigingsbesluit De A.R.K.A. heeft verder nog op haar programma afschaffing van de classificatie en herziening van de pensioen wetten, waaronder pensionneering op 60- iarigen leeftijd. Behalve het voeren der algemeene actie dooi de R. K. Centrale is de bijzondere vak- actie opgedragen aan de landelijke groepen, terwijl de A.R.K.A. vertegenwoordigd is in

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6