ONS BLAD N L. FRANKENBERG, Alkmaar R SLECHT WEER NA EEN WARMEN ZONDAG GRATIS ZIJ, Voornaamste cKieuws Noord* Hollandsch Dagblajd >4 trs DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE MAANDAG 23 JUNI 1930 EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 145 BLADEN VIER rich Boerderijen verbrand Telegrafisch Weekbericht DE DIRECTIE abonneeren, ontvangen de nummers tot 1 Juli a.s» EVERSHARP-POTLOODEN, goud, zilver, alpacca, emaille De „Graf Zeppelin” maakt een onvriiwillige vlucht die zich thans op het JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR „VOLK”-JOURNALISTIEK Zwaar weer boven Kennemerland AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL HET VLOOTPLAN De Graf Zeppelin te Berlijn Een wolkbreuk met zwaren hagelslag Groote schade aan den tuinbouw ld tn r 433 9 De lustrumfeesten te Leiden lil gunnen gelegen Avonturen in West Nieuw Guinea. Vele gevallen van verdrinking. Het hevige onweer van gisteravond. Het Malteser kabinet is niet afgetreden. De revolutie in Bolivia is geëindigd. kommles- beleefde van fundeerlng Barometerstand 9 uur vjn.: 700. Vooruit, de pantserschepen Jacob van Barometerstand 763.0 mM te In Friesland komen beech- en heidebranden ▼oor. De toestand van baron Van Voorat Voorst ia steeds vooruitgaande. voor Neder- aange- Uit Overveen schrijft men ons: Als we denken aan de berichten van an dere hagelbuien, die soms (we bedoelen de HAGELSTEENEN ALS KOMMIES- BROODJES Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 954 uur. Te Brussel is een Amsterdamse!» koopman voor 300.006 free- aan edelgesteenten bestolen. Het aftreden van de Poolsche legeerlu* geëischt. ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar V. g< Met Geïllustreerd ƒ0.60 booger In de tuinen. Een van de zwaartst getroffen gedeelten is de Wjjkermeer, ook in de omgeving van den Polderweg, waarlangs vele tuinderijen liggen. Hier Jieeft de hagel nu letterlijk alles ver- Hoogste Biarritz. Laagste Stornoway. Verwachting: Matige tot zwakken, weste lijke tot zuidelijken wind, gedeeltelijk be wolkt, aanvankelijk droog, later weer toene mende kans op regen en onweer, aanvanke lijk iets warmer. Tocht van de „Graf Zeppelin' naar Ber lijn en Hamburg. De crisis aan het Ministerie van Financiën in Duitschland nog niet opgelost. Ernstige onlusten te Bombay honderden gewonden. 5-jarig kind te De Zllk overreden en ge dood. Te den Haag is een bende chanteurs ont maskerd. dat een on- door de dat hij het i een waar- De Centrale Commissie voor Bezuiniging en het Zuidersee-vraagstuk. „Het Volk” heeft onze artikelen over de krlsis in de Christelljk-Hlstorische Unie blijkbaar „bestudeerd” en schrijft van „Fantasieën” Het blad zet In enkele regeltjes het conflict In de Unie uiteen en vervolgt dam De uitslag der verkiezingen In Saksen Groote overwinning der nationaal-socialisten. bij verlies ven "a anderen vliiaar schepen dit óók doen. De geweest naar Noorwegen, Denemarken en de ,jSuma- Amerika en Japan, terwijl kant dus de platte kant van het broodje Ingestulpt. Nu weten we niet, of dit de typische vorm van reuzen hagelstoenen is, want bericht gevers bepalen zich in den regel tot het aan geven van de grootte In elvergelijkingen. Maar de weinige andere keeren, dat we der gelijke klepers” van steenen zagen, had den ze meer het voorkomen van de bekende bruidsuikers, die ter onderscheiding van de Bjj een motorboot.ongeluk op Nienw- Guinea zijn 16 personen omgekomen. Onderhandelingen met Gandhi, om een einde aan de onlusten in EngelschIndië te maken. Onhandig Iandingspersoneel of te sterke wind Na een vlucht boven Mecklenburg en Slees wijk Holstein bewoog de Zeppelin zich gistermiddag om 3 uur boven Hamburg, om tegen 5 uur vlot te landen. Terwijl de passen van de passagiers gecontroleerd werden, vol trok zich 6611 onverwachte gebeurtenis. Ge durende de ontvangst van manschappen en officieren verhief zich plotseling de achter steven van het luchtschip. De boeg werd ook opgeheven en ’t kwam tot een onvrijwillige start, waarbij kapitein Lehmann en de pas sagiers op het vliegveld waren en landlngs- personeel In het luchtschip. De „Graf Zeppe lin” kruiste langen tijd boven de havens en de stad en om half 6 werd geseind aan de vlleghaven dat nog geen tweede landing kon plaats hebben. Het staat nog niet vast of de onvrijwillige vlucht te wijten Is aan het Iandingspersoneel of aan den sterken wind. Te Rotterdam pakten zich tegen den avond eveneens donkere dreigende onweerswolken bruidjes ..bruigoms" genoemd worden. Als de Qverveensche hagelsteenen Zondag 22 Juni 1930 werkelijk Iets bijzonders waren. Is het alleen jammer, dat niemand er aan gedacht heeft, er een paar on te ber- (ën In zijn koelkast, ten einde ze als studie materiaal voor meteorologen of hagel- steenologen te conserveeren. berichten) In de kranten verschijnen, dan hebben we over de hagelbui van gisteravond niets bijzonders te malden. Tegenover de kleine- en de gewone klpeieren hagelsteenen vallen die van gisteravond gewoonweg in het niet. Want de Overveensche hagelsteenen (vanwege het plaatselijk karakter van hagel buien. mogen we misschien zelfs wel spreken van de Ramplaansche- of Elswoudsche ha gelsteenen) van Zondagavond konden het niet verder brengen dan tot Ijsbonkjes van 10 en 11 gram. Ditmaal ging de tradltioneele vergelijking met eieren eens niet op. want de vorm kwam meer overeen met dien van ouderwetsche soldaten-kommiesbroodjes. En eigenaardigof misschien oneigenaardig was de bouw van de ijsstukken. De buiten kant bestond uit gald doorschijnend ijs. De kern was wit en In die witte kern zat weer een doorschijnend, zwartlijkend gedeelte ter grootte van een erwt, als een pupil In het Alle abonnë'e op dit blad zijn ingevolge de verzeke i --- - - - 1 tegen ongevallen verzekerd voor een der voigende<"Jltkre*n^1” f 3000.- -rn"1*”1'' °11”^th<id to« werken door f "TEA bij een ongeval met f OKf) oh verlies van een hand, f 1,5- bij verlies van een f gQ - bijeen b’Tuk’’«” f 40. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen doodeliikea afloop a3U.- een voet of een oog 1 duim of wijavinge' been of arm Het katholiek program elscht, dat de vloot beperkt zij tot hetgeen noodzake lijk is voor de handhaving der neutra liteit en de verdediging der onafhanke lijkheid; en ongetwijfeld valt daar het vlootplan, voor zoover het betreft ver ouderd materieel bij de vloot te ver vangen door nieuw, onder. Alleen blijft de vraag, of daartoe de flottieljelelder noodzakelijk Is, of dat met een oefen schip zonder meer kan worden volstaan. De minister zal voor zijn voorstel nog wel meer gronden ter verdediging kun nen aanvoeren. Het zou daarom zeer voorbarig zijn, daar nu reeds een oor deel over uit te spreken. We meenden alleen goed te doen, het plan van alle kanten te bekijken, vooral waar In den laatsten tijd enkel geageerd wordt te gen het beginsel van bewapening door hen, die niets willen. En dit staat een zakelijke beoordee- ling van hetgeen minister Deckers voorstelt In den weg. Voor schepen, bestemd land, zullen eerst gelden worden vraagd In 1931. Dat vojmt dus een eer ste deel van het plan van aanbouw door den minister van Defensie bij'deze suppletolre begroeting overgelegd voor de volgende negen jaren, want hetgeen in 1930 noodlg wordt geoordeeld voor Oost- en West-Indië Is thans aan de orde. BIJ dit ontwerp van wet wordt omtrent de vervanging van schepen voor Nederland dus geen bindende be slissing genomen, tenzij, wat niet uitge sloten Is, de Kamer In October besluit om dit punt gelijktijdig te behandelen ter voorkoming van een nieuw marine- debat In December, als de begrooting 1931 In behandeling Is. De stemming zal dan evenwel plaats moeten hebben. Hoe het echter ook zij, het vlootplan zelf zal ongetwijfeld een onderwerp vor men van een uitvoerige gedachtenwis seling in de afdeelingen van de Kamer op morgen, als het voorstel daar onder zocht wordt. De taak van de marine hier Is een zuiver aanvullende taak van defensle- ven aard. De marine kan zich hier beperken tot het helpen van het leger bij het verdedigen van onze kust, met inbegrip van de zeegaten, stroomen en binnenzeeën. De torpedobooten, die wij ..nu komt een katholiek blad daaraan verre consequenties vastknoopen. Het ziet de Unie al uiteenvallen, de De Vlsser-groep naar den Vrijheidsbond, de Henkemans- groep naar de anti-revolutlonnairen over gaan en daarna de coalitie als regeermacht zich herstellen. Dat Is alles kortweg onzin. Het Is juist de Henkemans-groep, die met de afschaf fing van het gezantschap bij den paus de l coalitie spleet en regeerings-onmachtig maakte en die uit vrees voor de antl papis- tische gezindheid onder de chr.-hlst. kiezers bij deze houding volhardt. Juist de De Vls- ser-groep is veel meer coalltloneel, maar zij heeft nauwelijks aanhang In het chr.-hlst. kiezerskorps, dat geheld antl-paplstisch is en van coalitleherstel niets moet hebben." Onze lezers weten, hoe wij de moei lijkheden ten aanzien van een nieuwe coalitie met de overblijvende Christe- Ujk-Historischen jnJft heel breed uit gemeten hebben; zij weten, dat wij juist het anti-paplsme van wat „Het Volk” de „Henkemansgroep” noemt, hebben aangeduld als: de groote hindernis voor een nieuwe coalitie, en dat wij gezegd hebben, alleen heil te verwachten van een, al dan niet in de antl-revolutlonnal- ren opgeloste, groep van Christelijk- Hlstorischen, welke zich van haar anti papistische leiders zal hebben ontdaan. En dit Is geen „Fantasie”, want de Christelijk-Historische kiezers zijn In doorsnee lang zoo antl-paplstisch niet als enkele leiders der partij. „Kortweg onzin" Is het te beweren, dat de De Vlsser-groep veel meer coali- tioneel zou zijn ^Immers, voor wie zich eenmaal tot de liberalen „bekeert”, kan In een rechtsche coalitie geen plaats meer zijn. Voor de rechtsche groep In de Unie hoezeer In haar leiding mis schien ook antl-paplstischis niet alle kans verkeken. Het was in onze arti kelen allemaal duidelijk genoeg. Doch T is al m ér beweerd en bewe zen: „Het Volk” polemiseert tegen artike len In de pers, zonder die behoorlijk De lustrumfeesten te Leiden ter gelegenheid van het 355-jarig bestaan van de Leidsche Hoogeschool zijn Zaterdag ingeaet met een reel festijn op het OegstgeesterkanaaL Een overzicht van den strijd tussehen Jonge Acht Njord en Laga, welke door de laatste werd gewonnen (beneden rechts). Zaterdag had de generale repetitie plaats van het water feestspel aan de Kaag, waarvan morgen de première gaai: „De Vliegende Hollander”. Feioptornend tegen de lucht, rijn spiegelbeeld diep het water inborend, staat aan de Frie- sehe kust het hooge huis van Stavoren. De wind waait om de woning van Edwarda, beneden het stadje, waar de vaartuigen van de visschers- en handelsvloot dobberen. Dan verschijnt Edwarda, de vrouwe van Stavoren,omringd door haar vrouwen en hovelingen. (Bovenrij midden). Zonder aandacht te schenken aan de smeekbede van den bedelaar om het niet te doen, daar hoogmoed voor den va! komt, werpt de vrouwe van Stavoren haar ring in see. Overzicht tijdens de handeling van het werpen van den ring in zee door de vrouwe van Stavoren, waarbij zfj den hemel tart. (Geheel rechts op den voorgrond met opgeheven handen de vrouwe van Stavoren). Gedeelte van het eiland met links de visschersvloot. (Beneden, links). Het bootje met Bonifacius komt ongemerkt den Usel a£hJfeii en stevent toe op Sjavotg». (bqvep recljtal. EenMWjefrAëtPÜTere dorp.Stavora^ (tesnjgks)- nield, wat aan tuinbouwgewassen boven den grond stond. Vooral de akkers waar bloem kool. sla en aardappelen geteeld worden bieden een droevig schouwspel. Alsof een insectenleger dit land geteisterd heeft, zóó liggen daar de tuinbouwproducten, resulta ten van noesten arbeid, vernield tegen den grond. WIJ spraken vanochtend een paar tuinbouwers, die ..niets meer op het land te doen hadden", zoo vertelden ze ons. En dat in het drukst van den tijd, terwijl b.v. de sla een zeer goeden prijs opbrengt en veel goed maakt, wat de waardelooze spinazie had be dorven. Merkwaardig is het intusschen. dat In den iets verder gelegen Wljkermeerpolder, de schade niet groot is. Maar ook op andere plaatsen in Kennemerland heeft de hagel aanzienlijke schade aangericht. Zoo vernamen wij. dat in een bjj Rooswjjk (Velsen-Noordy) al het glas te sterven, want deze hebben voor ons land, dat ter zee niet aanvallend denkt op te treden, geen waarde. Voor de verdediging kan de onderzeeboot niet alleen evengoed, maar zelfs beter gebe zigd 'worden, terwijl voor patroullle- dlensten In oorlogstijd gewapende trai lers ruim voldoende zijn. De onderzee- booten moeten echter regelmatig ver vangen worden, want de levensduur daarvan is maar kort, vandaar dat de minister zich voorstelt in 1938 daarmede te beginnen door twee nieuwe booten op stapel te zetten. Hierop valt niet het minste aan te merken, tenzij de ontwa peningsconferentie tegen dien tijd een dergelijk resultaat heeft bereikt, dat deze booten niet meer noodlg zijn. Naast den plicht, steun te verleenen aan de landmacht, rust op de marine hier te lande ook nog de plicht, het personeel te oefenen, dat noodlg is voor de vloot in Indië. De vloot aldaar heeft, zooals de minister van koloniën dit jaar in de Kamer heeft medegedeeld, noodlg ongeveer 2400 man Europeesch beroeps personeel, dat daar 2 of 3 Jaar dient en dan weder voor een paar jaar naar Nederland komt. Het gevolg is, dat wij hier steeds hebben drie tot vier duizend man beroepspersoneel voor af lossing en oefening. Voor eigen defensie en bemanning der schepen hebben we dit groote aantal beroepspersoneel niet noodlg en zouden we ook kunnen vol staan met een bepaald percentage dienstplichtigen. Voor de oefening van dit personeel doen tot heden dienst de booten, die hier gebouwd zijn en be stemd' voflr Indië gedurende den tijd, dat er proefvaarteh plaats hebben, en verder Heemskerk” en „Hertog Hendrik”, welke echter door ouderdom de grens hunner bruikbaarheid voor dit doel naderen. Geleidelijke vervanging van die schepen moest dus onder de oogen worden ge zien. Op de begrooting voor 1931 zal daartoe volgens het plan het eerste be drag worden aangevraagd ten einde een ■chip op stapel te zetten, dat, zooals wordt medegedeeld, 7.5 mlllloen zal kosten en waaraan dan met 100.000 gulden begonnen wordt. Waar wij hier slechts te zorgen heb ben voor de oefening, zou dus volstaan kunnen worden met een oefenschip, dat daar geheel op zou kunnen zijn Ingericht. De minister stelt echter voor, een flottieljelelder te bouwen, een ■chip, dat het midden houdt tussehen een kruiser en een torpedojager, opdat dit schip ook dienst zou kunnen doen ter bescherming van onze belangen overal op de wereld, waar dat noodlg mocht blijken, ter uitzending in tijd van oorlog naar Indië, want hier is het In ons defensiestelsel niet bruikbaar, en ten slotte voor vlagvertoon. De groote vraag is nu, of een derge- Hik schip daartoe noodlg 1», v.at.t om met het laatste te beginnen, kan vlag vertoon ook geschieden met een oefen- ■chlp, terwijl bovendien, zooals de laat» ■te jaren gebleken is, de naar Indië uit te zenden „Java” is Zweden en tra” naar ook de jagers en onderzeebooten op weg naar Indië overal vreemde havens bin- nenloopen. De waarde van vlagvertoon mag niet onderschat worden, maar dat daarom dit oefenschip een flottieljelel der moet zijn, staat voor ons niet vast. Nog moellijker is de kwestie van de bescherming der belangen en de uitzen ding naar Indië. Voor en aleer daar omtrent een beslissing kan worden ge nomen, meenen we, dat de minister nog Andere gegevens moet verstrekken dan tot heden in zijn memorie van toelich- zijn aangeveerd- hevig onweer, vergezeld van «waren hagel slag, die te Heer-Hugowaard veel schade aanrichtte. Te Broek op Langendijk werd de electrische leiding getroffen. Het onweer bleef 4 uur hangen. Zondagavond half 7 is de bliksem inge slagen bjj den arbeider P. Street in t Veld, gemeente Oude-Nledorp- Een raam werd verbrijzeld, terwijl de heer 8., die voor het raam zat, zoodanig door den bliksem werd getroffen, dat zijn lichaam aan één zijde werd geschroeid en in een zijner beenen een gat sloeg. Zjjn toestand is niet hopeloos. Aan zijn kleedlng was niets bijzonders te bemer ken. De bliksem veroorzaakte groote wanozda In de huiskamer. Bij den landbouwer J. Pancras in dezelfde gemeente werd een aantel vorstpannen wan het huis geslagen. Tegen verwachting arriveerde het lucht schip „Graf Zeppelin” op zijn nachtelljken tocht reeds te middernacht boven Berlijn. De ,^epp.” zette hierna koers In Noor delijke richting en kwam op een tocht via Neustrelitz, Wamemunde en Stralsund te Kopenhagen aan. Zondagmorgen, even na 7 uur, werd het luchtschip te Berlijn-Staken gesignaleerd en reeds vrij kort daarna was de landing aan den ankermast op het vliegveld vlot ver- loopen. Dr. Eckener begaf zich met zijn gasthee- ren naar het stadhuis, waar hij zijn naam zette in het Gouden Boek der Stad. Nadat de „Zepp.” de noodige brandstof had Ingenomen, alsmede waterstof gaf, ver trok de Zeppelin om 9 uur 13 naar Ham burg. De leiding berust bij kapitein Lehmann. In totaal bevinden zich 31 passagiers aan boord. BUREAU: HOF Telefoon: Administratie No. Redactie No. 633 De streek Kennemerland heeft gister avond zwaar weer te verduren gehad. Na een drukkend heeten dag begon des avonds een onweder te 'ontlasten, dat zich aanvan kelijk niet ernstig liet aanzien, doch later voor vele tuinders in de streek ramp zou brengen. Omstreeks half acht kwam een hevige regenbui opzetten, onmiddellijk gevolgd door een ontzettenden hagelslag, waarbij hagel steenen. ter grootte van duiveneieren, dus letterlijk stukjes ijs, huizen en landerijen teisterden. Het was een hagelstorm, zooals men zich in Beverwijk niet kan herinneren, ooit te hebben medegemaakt. Opmerkelijk is 't, dat deze vreeselijke bul ’n plaatselijk karakter droeg. Op vele plaatsen had men enkel een zwaren regenval in ont vangst te nemen, terwijl andere gedeelten van de streek van den hagelslag zeer ern stig te lijden hebben gehad. kweekerij -* i ver nield is. terwijl ook de inho'ud van de kassen door den hagel totaal vernield is. Onder Santpoort en Driehuis is op ver schillende plaatsen veel glas vernield. Zoo vernamen wjj dat bij den tuinder v. d. Bronk, te Santpoort, niet minder dan 186 één-rui- ters zijn vernield, terwijl bjj anderen, vooral onder Jan Gijzenvaart eveneens zeer veel glas is vernield. De aardbeienoogst Het schijnt, dat de aardbeien weinig of niets geleden hebben. Voor zoover wjj konden nagaan was ook onder Wijk aan Duin niet veel schade aangericht, terwijl wjj ook uit Heemskerk niets vernamen. zoodat aangenomen mag worden, dat de aardbeienoogst, die op het oogenblik in vollen gang is. behouden is gebleven. Uit alles blijkt intusschen dat de bui een plaatselijk, karakter- droeg. Ze. Is uit zee gekomen en schuin over de kust tussehen Zandvoort en IJmulden getrokken. Te Beverwijk In Beverwijk beleefde men angstige oogenbikken, zoo ook te Velsen De Breestraat te Beverwijk lag bezaaid met afgeslagen bladeren, alsof het midden in den herfst was. Talrijke winkels en per- ceelen kregen belangrijke waterschade. Hoe hevig het geureest is moge blijken uit de omstandigheid, dat in den vroegen mor gen op enkele plaatsen (in hoeken van stegen en poorten met een dikke laag hagel lag. Vannacht om 12 uur, constateerde een in woner van Beverwijk, dat het plaatsje ach ter zijn woning, nog met een centimeters- dlkke ijs-laLg bedekt was. En dat, terwijl wjj midden-zomer schrijven. Ook in Velsen-Noord heeft men veel last van het water gehad. In<de Watervlletstraat is de van een huis verzakt. DE SLAGREGEN IN UMUIDEN-OOST Ten gevolge van den slagregen kwam gis teravond in de beide tunnels aan den Sta tionsweg te IJmulden-Oost het water onge veer 1.25 M. hoog te staan, zoodat het ver keer totaal gestremd werd. Het verkeer werd toen door Velserbeek, langs den overweg aan den Groeneweg en langs de Brinlostraat geleld. Den geheelen nacht is de gemeentereinl- glngsdienst in de weer geweest, om de mod der en het overtollige water uit de riolen te loozen. Een autobus met passagiers geraakte in den tunnel vast en door den hoogen waterstand konden de passagiers de bus niet verlaten. Men liet er toen een andere autobus van achteren tegen aan rijden, verbond de belde bussen met een plank en liet de passagiers toen overstappen. Deze wist daarna uit het water te komen, waardoor dus de passagiers uit hun Isolement verlost waren. Tijdens den slagen geraakte ongeblusch- te kalk op een bouwwerk van den aannemer P. W. aan de Kastanjestraat in brand, doch het vuur was spoedig gebluscht. In de Van Speykstraat liet een aantal ruiten onder de groote hagelsteenen leven en in de De Ruyterstraat kon riool het vele water niet bevatten, door ook hier een overstrooming ontstond. IN HET NOORDEN VAN NOORD-HOLLAND Gisteravond ontlastte zich boven de tuin bouwstreek te Langendijk en omstreken een Barometerstand: 749.8 m M te Na een vrij warmen Zaterdag verraste de Zondag door een onaangename zwoelheid. Er was veel waterdamp in de lucht en daarom was het ook zeer drukkend. Dat het in de hoogere luchtlagen ook al niet pluis was, be wezen de witte wolkentorens, die zich met scherpe spitsen opstapelden. Er kwamen er den heelen dag en er gingen er. Tegen den middag begon de radio te bewijzen, dat er ontladingen hoog boven ons waren en tegen den avond werden de wolkentorens en wol kenbanken grooter en donkerder van kleur. Het rommelde in de verte, bijna onafge broken. Tegen zeven uur werd het donker en een donderbui, die in het Noord-Oosten hing en die door de zonnestralen koper kleurig getint was, dreef langzaam voorbij, meldt de „Courant" uit Amsterdam. Uit Westelijke richting kwam een haasti ger bul aan met donkere tot flarden gerukte wolken en strepen en toen stak er plotseling ccn- felle wind op. Het stof dwaïielde door Wit fan een oog. Bovendien was dé onder- de straten en in de nieuwe wijken was het een woestijnwind, die het heete zand hoog opjoeg. In allerijl werden ramen en deuren gesloten. Inmiddels kwam ook nu weer uit, dat don derbuien zich boven Amsterdam niet op hun gemak gevoelen. Inderdaad is onweer boven de hoofdstad in zekeren zin een zeldzaam heid. De buien dreven langs elkaar heen en gingen zich met bekwamen spoed elders ont- lasten. Vermoedelijk heeft het in de buurt van de Zaan of van IJmulden flink geon weerd. Het is niet onwaarschijnlijk, dat blij kens eenige knipperlngen in het electrisch licht, dien kant uit een der 50.000 volt bo venleidingen werd getroffen. Dat was om streeks 8.15. Later tegen kwart voor negen kwam een nieuwe dreigende bui op Oostelijk Amster dam aan. Daar het ietwat donkerder was ge worden was het licht zichtbaarder. Eenige vrij krachtige donderslagen kondigden aan, dat het onweer dicht in de buurt van de hul zenzee kwam, doch even later schoof het langs onze stad, vermoedelijk Noord-HoUand in. Ditmaal ging het onweer vergezeld van regenval. Een half uur later was de bul al weg en manifesteerde zich slechts door flauwe flinkkerlngen aan den horizon. Boven een groot deel van Kennemerland, vooral boven Velsen, ging het onweer ge paard met geweldige regen- en hagelbuien. Gedurende ongeveer een kwartier vielen op sommige plaatsen hagelsteenen zoo groot als duiveneieren. In IJmulden en Velsen stond- den op sommige plaatsen de straten geheel onder water, doordat de riolen door de ha gelsteenen en de afgeslagen bladeren ver stopt waren geraakt. In vele hulzen kwam het water binnen stroomen. Vele te velde staande gewassen in de omstreken zijn over een groote oppervlakte totaal vernield, zoo dat land- en tuinbouw groote schade leden. Door de hagelsteenen bewusteloos De 17-ja: ge R. Z., wonende in de Magda- lenenstraat te Haarlem, is, tijdens het weer, te Zandvoort vertoevend, hagelsteenen zoodanig getroffen, bewusteloos is neergevallen. Per auto is hij door familie naar huis gebracht. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—6 regels LM; elke regel meer A2A RECLAME per regel K75 veer de eerste pagina: voer de overige pagina’s f J9- RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” b0 vooruitbetaling per plaatsing per advertentie van 5 regels; iedere regel meer /6.tt r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9