NED. R.K. VOLKSBOND, Afd. Alkmaar HERZIENING VAN ONS GEMEENTERECHT DE NED. R.K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN EN ZIJN CENTRALE RAADS-VERGADERING TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 DINSDAG 24 JUNI 1930 Nu PROVINCIAAL NIEUWS De St Albrecht-viering KERKNIEUWS Pastoor Th. C. A. Stam Pastoor R. de Guasco f Em. pastoor L. H. J. F. Freneken t RECHTSZAKEN -r- Retraltenhuis te Bergen Vierde Eucharistische Derde- Ordedag te Weert D1RKSHORN Over de Ziektewet WESTWOUD TEXEL van'.flf geelde 1 te Alkmaar, 19 en 20 Juli BERGEN RETRAITENHUIS BERGEN. Verduistering in dienstbetrekking gepleegd OUDORP door rijkspolitie zal worden II meen te raad, JAN KUNST dit aldus vast te en tarief P. VERWEK. Rector. inkomens d wederom wet wanneer geschat”. Geachte Vrienden, Het bestuur v. d. Alkmaar, noodigt u een verzoek om Aan de bestuursleden der afdeellngen. Schilderwerk Het schilderwerk van de nieuw te bouwen Jongensschool, alhier, is opgedragen aan de Gebr. Tromp te Zuider- meer. Verkocht Naar wij vernemen heeft de heer P. Laan een gedeelte bouwterrein ver kocht aan burgemeester Haverkamp. de uitkee- maar dat er Zou ik armoe lijden. Om één mondje meer? Och waar menschen strijden. Helpt de Heerl Op verzoek zal een retraite voor meisjes gegeven worden van 1518 Juli, vergoeding f 6.50. Men heeft er over geklaagd, dat In de mooiste zomermaanden hier geen retraiten waren voor meisjes. Welnu zij Is er; mogen vele meisje* de* gelegenheid benutten. O, mijn kinderen, Graag gebroken brood. Zou X geluk verminderen. Waar de last vergroot? Zou ik armoe lijden. Om één mondje meer? Och, waar menschen strijden, Helpt de Heer! (Uit „Hemelhuis" van De Clercq.) In aansluiting met ons voorgaand bericht betreffende de St. Aelbrecht-v*erlng te Eg- mondbinnen op 25 Juni kunnen we nog me- dedeelen, dat onder de pontificale H Mis van 10 uur ook door den Hoogeerw. Heer Mgr Taskin een woord tot de verzamelde St. Adelbert-vereerders zal gesproken wor den. Ter voorkoming van teleurstelling melden we. dat onder deze H. Mis geen Communle- uitrelklng plaats heeft. Des namiddags om 3 uur zal op den Akker nog een oefening gehouden worden. Op Zondag 29 Juni viert de Parochie het feest van haren Patroon door een optocht naar de gezegende stede, waar dan weder een godsdienstoefening zal plaatshebben. Een opwekking tot deelname is, na wat we reeds schreven, wel overbodig grondslag genomen Opgedragen. Bij gehouden aanbesteding voor het verbouwen van het Raadhuis al hier is het werk opgedragen aan de heeren J. van Loenen, timmerwerk; P. Raap, met selwerk en C. A. Knllmer, schilderwerk. Meerdere malen komt het voor, dat we klachten ontvangen over de uitvoering van over de ult- Het bestuur vertrouwt op een groote op komst. een proef te nemen met verpachting van het strand te De Koog. Het strand moet de gemeente geen geld kosten en daar meer politietoezicht noodzakelijk is. ten gevolge van bet snel toenemend strandbezoek. meent men de kosten daaraan verbonden op deze wijze eenigszins te kunnen bestrijden. De opbrengst wordt geraamd op 750 4 f 800. B en W vragen machtiging hiertoe jaar gevangenisstraf is v: heeft aangeteekend by het Gerechtshof. zal zijn. Hetwelk doende, enz. als lid van den ge- Bouwterrein De heer P. Laan Gz. heeft van den heer Dr. Peters het ten gevolge van den brand in het voormalige doktershuis, vrijgekomen bouwterrein gekocht. Een vergadering van raad dezer gemeente werd Zaterdag-' De Zeereerw. heer Th. C. A. Stam, pastoor te Ouderkerk a.d. Amstel. ia ter verpleging opgenomen in het Maria-Paviljoen te Am sterdam. Z.eerw. is lijdend aan een keelont steking. waarbij zich een complicatie voor doet. Onmlddellijk gevaar is evenwel niet aanwezig. R. K. Volksbond, afd. uit tot bijwoning van bestuursvergadering op Donderdag 26 Juni, des avonds acht uur in het gebouw St. Willibrord, Oudegracht. Onder meer bevat de agenda de groote actie voor het bouwfonds van het nieuwe sanatorium en mededeelingen in zake de actie tot verbetering van het reglement voor uitkeeringen van het Burgerlijk Armbe stuur. Het bestuur vetrouwt, dat alle bestuurders der afdeellngen aanwezig zullen zijn. In den bestuursraad hebben zitting de voltallige besturen der vakafdeelingen van lederen vakbond aangesloten bij het Werk liedenverbond, dus ook het bestuur van de Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden en de voorzitters der onderafdeellngen. Voor het bestuur van den Volksbond; TH. STAM, voorzitter. G v. SLINGERLAND, secr. H. KOOPMEINERS, penn. Is bekend, dat de burgemeester eiken dag legio stukken moet teekenen en daarvoor steeds gereed moet staan. Ten einde de taak van den burgemees ter in dit opzicht te verlichten, wordt hem de bevoegdheid gegeven, onder goedkeuring van Ged. Staten en onder eigen verantwoordelijkheid, het teeke- nen van bepaalde stukken, welke van Burgemeester en Wethouders of van hem uitgaan, op te dragen aan een of meer door hem aangewezen ambtena ren. Ook het College van Burgemeester en Wethouders zal eenige werkzaamheden aan gemeente-ambtenaren mogen over dragen. Bepaald is namelijk, dat de raad Bur gemeester tigen, de tiedienst voorzien. De rijkspolitie, die in den politie dienst der gemeente voorziet, moet aan de vorderingen van den burgemeester aangaande de uitoefening van de ge meentelijke politiezorg voldoen. In de wonder-mooie Roman „Kinderen van ons Volk”, beschrijft Anl van Coolen ons de trotsche weelde van zoon eenvoudig, sempel Brabantsche Tlmmermannetje, Doruske ge- heeten, die zich vader weet klnders. Doruske loopt altijd briefkaartformaat. in overal triumf an telijk met een portret, in z'n zakken, dat hij laat zien met een „Kiek, hier zijn fn’n jongens! Wilde ge ge- looven. dat ik er twee en twintig zou willen hebben?" O, mijn kinderen. Graag gebroken brood! Doruske z’n huls is zulk een Hemel-huis. ’s Avonds als Doruske thuis zit, dan komt de pastoor bij hem en maakt een praatje. Doruske zijn wijf staat achter de strijk plank en strijkt, met den bout de broekskes en schortjes en de hempjes van de klnders. Doruske aan de tafel onder de bronolie- lamp repareert een speelgoedkarretje en hij rookt een erden pijpke. „Mijnheer Pastoor." zegt Doruske. ,ge moet m'n kelnders eens zien; ge moet ze zien op zulder. hoe ze slapen." Doruske heeft 'nen blaker gevat en ont stoken en zjj klimmen den zulder op, Doruske en de Pastoor. Het tlmmermanneke stoot mee zijnen kop het luik open en achterna staan ze bjj het licht van de kaars op den donkeren zulder onder de pannen. Hier is de geur van den slaap van elf keinder! Elf! Er zijn een stuk of wat tweelingen bij. zegt Doruske, en hij licht mee zijnen blaker. Dat zijn Bert je en Sjangske! Doruske en de Pastoor luisteren naar den verborgen asemgang der keinder. In een ander bed liggen de twee oudste. Dorus en Jan, twee flinke knapen, mee een gezicht ernstig in den slaap en de armen onder de koppen. In een verder bed liggen Truus en Mietje. Daarachter slapen Gaart en Drieske. Er liggen daar nog andere jongens. Sjef, Wolleke en Willem, drie ravotters in één bed. Ze liggen twee In de lengte en een In een apart gemaakt dwars bedje aan t voeten eind in X zelfde ledikant. „Ge hebt gelijk, Doruske." zegt de Pastoor, „t is een schoon zicht!” Als 'nen pronkerigen haan, als eeé koning door zijn rijk bezit, loopt Doruske langs zijn slapende keinder. De jonge slaap beeft en geurt tusschen de bedden en het dakgebint! „Bende gij niet bang, dat gij ze niet alle maal den mond openhoudt." zegt de Pastoor! „Ik laat ze In Gods handen." zegt Doruske. „Da's schoon gezegd, maar ge vergeet, dat God ze in ou handen laat." zegt de Pastoor. „Geen musch hoeft van honger te sterven," zegt Doruske. „1 Heb pleister in keinder. En mijn wijf niet minder." „Ge hebt gelijk,” zegt de Pastoor. „Gij zjjt er rijk mee." zegt ie. „Nietwaar? Rijk!” zegt Doruske. (blz. 42) te mogen overgaan. Goedgekeurd Weth. Vlaming verzocht den voorzitter, die als hoofd van de politie den 2den po litiedienaar moet benoemen, zoc mogelijk een der twee Tex. sollicitanten, die in het bezit van het diploma zijn te benoemen. De voorzitter is daar niet voor, omdat deze personen nog zoo weinig praktijk heb ben. Er zijn niet minder dan 220 sollici tanten. B. en W. stellen voor, om aan de her haalde verzoeken te voldoen, stembureaux te vestigen te Zuid-Elerland en te De Koog en te bepalen dat de bureaux in 8 wijken worden genoemd door de letters B. C. E. H. K. O. S. en W. Volgens voorstel besloten. Vat stelling vermenigvuldigingscijfer ge meentel. inkomstenbelasting 19301931. Om 'jot de voor 1931 bestemde opbrengst der plaatse'Uke Inkomsten van 112.500 te komen, zal. mede in aanmerking genomen de ongunstige financieele uitkomsten over het afgeloopen jaar van de landbouwers. X moeten worden de vastgestelde verordening en het kohier schoolgeld vaststellen, zooals In die ver ordening is vastgesteld. Waar In de verordening niet voorkomt een bepaling, dat ook rekening gehouden moet worden met artikel 38 der wet op de Inkomstbelastlng, als- grondslag der vast stelling van het kohier schoolgeld, stelt ondergeteekende bij deze voor, bedoelde ver ordening in dien zin te wijzigen of aan te vullen en artikel 2 te lezen als volgt: Artikel 2. De schoolgeldplichtlgen worden inge deeld in klassen. 2. Als grondslag voor deze indeeling worden genomen de belastbare sommen bedoeld in de artikelen 37 en 38 der de ziektewet, meer speciaal betaling der uitkeeringen. Voor den Raad van Arbeid is het ontvan gen van klachten minder. Dit instituut is reeds jaren Ingewerkt, en heeft maatregelen van zleken- Wij maken van deze gelegenheid gebruik er op te wijzen, dat het voor een geregelde toezending van „Het Verbondsblad" ge- wenscht is, dat de bestuurders ons voort durend op de hoogte houden van de veran dering in hun ledental, alsmede van de ver huizingen hunner leden. Alleen dan, wanneer Wij regelmatig deze veranderingen ontvangen, is het mogelijk dat de leden hun blad ontvangen. bovenstaand schrijven werd in voldoende mate aan de afd.-secretarissen verzonden. WU vertrouwen, dat deze aan hun bestuur ders een exemplaar hebben doorgezonden, opdat elke bestuurder op de hoogte is van de* bestuursvergadering. de Tweede Kamer het wetsont werp tot herziening van de Gemeente- wiUen wij geven van de —i ons en die voor de Wel hadden verscheidene Kamerleden er ernstig bezwaar tegen, dat in ge meenten beneden 5000 Inwoners de mogelijkheid wordt geopend, dat de Rijkspolitie de taak der gemeentelijke politie overneemt, doch de Regeerln» hield voet bij stuk. De minister wees er op, dat reeds thans de politiezorg, die in de steden vrijwel bij uitsluiting bij een gemeentelijk corps berust, ten plat- telande voor een belangrijk deel door het Rijk wordt uitgeoefend. De beperkte kracht van de kleine gemeenten en ook het grillige beloop der gemeente-gren- zen maken dit noodzakelijk. Begrijpe lijkerwijs beperkt het Rijk zich daarbij echter zooveel mogelijk, mede omdat het niet billijk zou zijn de kosten van politie, waarmede in de grootere ge meenten deze zijn belast, voor de klei nere gemeenten te veel bij het Rijk te brengen. Als zeer belangrijk noemen wij ten slotte nog, de wijziging met betrekking tot de samenwerking van gemeenten ten aanzien van gemeenschappelijke belangen en de nieuwe regeling betref fende grenswijziging. De bestaande regelingen zijn inder daad geheel onbevredigend. Sinds de totstandkoming van de Gemeentewet zijn de toestanden totaal gewijzigd. De wegneming van de wettelijke be lemmeringen, die aan samenwerking en grenswijziging van gemeenten zoo vaak in den weg staan, zal ongetwijfeld van gunstigen Invloed blijken te zijn op de mogelijkheid voor de gemeenten om aan de in den loop der jaren aanmer kelijk verzwaarde, altijd nog hooger stijgende eischen, te kunnen voldoen. Op Zondag 23 Juni, kwamen in we derom grooter getal dan vorige Jaren Tertiarissen uit het Noorden naar Weert om den eucharistischen Derde-Ordedag mee te maken. Tegen half 10 arriveerden de congressisten onder leiding van den Zeer eerw. heer G. W. Holder. Pastoor der St. Antonffisparochle te Utrecht, in wiens Ter- tlarissenvereenlglng dit nieuwe idee is ont staan. Omstreeks tien uur stelden de deelnemers zich in de nabijheid van het altaar aan het Stationsplein op om de groote en mooie H. Sacramentsprocessie te bezichtigen, waar bij ze zich vervolgens aansloten. Om drie uur verzamelden allen zich in de kerk van het Mlnderbroedersklooster, waar het Centraal Bureau der Derde Ode is ge vestigd. De Zeeeerw. heer Bolder celebreerde een plechtig Lof met assistentie, waaronder de zangen door het kloosterkoor werden uitgevoerd. De provinciale commissaris der Derde Orde hield een predikatie, waarin hij de beteekenis van dezen eucharistischen dag uiteenzette. Daarna werd door allen geamen- Hjk de opdracht gedaan, waarbij zü zichzelf en hun gezinnen toewijdden aan het H Hart van Jezus. Met het vaandellied der Derde Orde werd deze kerkelijke plechtigheid be sloten. Op het Kerkplein werd dan een foto van de congressisten genomen. Te vijf uur vere^nigden zich allen in de groote zaal van ..Huize Chari- tas", stichting der Weertsche Derde Orde. Het beeld van Sint Franciscus was een voudig maar smaakvol versierd. Ook prijkten er de drie nieuwe Derde Orde-vaandels. nJ. dat van de groote afdeellng en die van de longens- en metejesafdeellngen. De verga dering, die onder leiding stond van den Commissaris der Derde Orde, wend o.m. bjj- rewoond door den Hoogeerw. Pater Pro vinciaal en den Zeereerw. Pater Secretaris der Nederiandsche Mlnderbroederrorovlncie. den Zeeieei wPater Gardiaan. d> leden van het Centaal Bureau. Bestuur en Directeur der Weertsche af<Jeeling. Na een openingswoord van den voorzitter sprak een bestuurslid van de Derde Orde te Weert een harteljjk welkom. Hierna hield Pater Eusebius Kemp O.F.M. rijn rede: „Consecratie”. Vervolgens werd aan anderen de gelegen heid gegeven het woord te voeren. Hiervan maakten gebruik de Hoogeerw. Pater Pro vinciaal en de Zeereerw. heer Bolder, die beiden een pakkende toespraak hielden, ter wijl uit de vergadering in X bijzonder werd “evraaed om den steun van het Centraal Bureau bij het voeren der actie om den eucharistischen Derde Ordedag groot te ma ken. Voor ertkele jaren verscheen er ta Prak rijk een boek van den bexenden FTanschen Roman- schrijver Henry Bordeau. dat als titel droeg: La Peur de vtvre. Angst voor het Leven, waarin een eenvoudige familie-trage- die wordt uitgebeeld, met een oude, beproefde vrouw tot heldin. Dit boek werd door het publiek, vooral door het Fransche publiek, letterlijk verslonden. En waarom? Omdat het aan Frankrijk gaL wat het zoo bitter noodig had. Want het predikte het geloof aan het leven, aan de goedheid van het leven. Zoon boek moest iemand schrijven voor onze ouders: een boek van den sterken man en de sterke vrouw, die het leven aandurven, ook het gezinsleven met z’n tallooze offer* en ontberingen. ..Peur de vivre.” angst voor het leven. Er trilt een ontzettende levens-angst door de wereldhet is de angst voor het nieuwe. Jonge leven, de angst voor het kind! Wat dat beteekent voor land en volk, voor maat schappij en individu, heeft kardinaal Mercier eens raak gezegd: De opzettelijke geboorte-beperklng. zegt hfj, is de voorloopster van dén ondergang der volkeren. In de’ 4e eeuw vóór Christus stond Grie kenland aan de spits der beschaving, maar toen hun kundigste wijsgeeren. Plato en Artstoteles. de kinderloosheid hadden aange- prezen als het zekerste en veiligste middel tegen de bezorgdheid voor de toekomst, kwam er al spoedig gebrek aan weerbare mannen; in de 2e eeuw verloor Griekenland zijn onaf hankelijkheidhet had geen soldaten meer om aan de legerscharen der Romeinen weer stand te kunnen bieden. Hetzelfde verschijnsel herhaalde zich te Rome onder het keizerrijk; het machtige wereldrijk kwam ten val door de onvrucht baarheid en het kinderlooze gezin! Ziedaar het antwoord van de natuur op de schennis tegen haar gepleegd! Wilt ge een stem uit het heden, in onze naaste omgeving, ziet naar Frankrijk. Terwijl in 1870 de Fransche bevolking met die van Dultschland bijna gelijk stond, was vlak vóór den grooten wereld-oorlog in 1914 de bevolking van Dultschland gestegen tot 70 mlllioen, terwijl Frankrijk de 40 mlllloen nog niet haalde en er op de 1000 Inwoners 33 vreemdelingen waren. De groote specialiteit op dit gebied, Dr. Ausems. zegt in een van zijn artikelen, waar in hy het verval van het burgerlijk huwelijk behandelt: „Voor ons rest de vraag, wat kunnert wfj doen tegen de aftakeling van het huwelijk? De stroom is een zondvloed gewordenDe opzettelijke kinderbeperking is een ontzet tende mislukking, een gruwelijke verwoesting op allerlei gebied, zoowel in zedelljk. gods dienstig. als in economisch en hygiënisch opzicht.” Wat wjj kunnen en moeten doen? Wij moe ten een muur bouwen om ons erf, waar de stroom tegen zal stuiten. Op eigen erf moeten wU onze geheiligde Instellingen zuiver en ongerept houden en zorgen, dat zij niet ver slappen. Voor den strijd buiten de muren is de Ned. Bond voor groote gezinnen geroepen. Neen, het te nu niet de tijd, om schamper te lachen met haar symfiathleke actie. Want het geldt hier een groote zaak, een zaak waaraan het tijdelijk en eeuwig heil van duizenden hangt! Rector VIS, Algemeen Adviseur Na voorzien te zjjn van de HH Sacramen ten der Stervenden te Zondagochtend te Maastricht overleden de Zeereerw. haar R. M. J. de Guasco, pastoor van de St. Lambertusparochie aldaar. Robert Marie Joseph de Guasco. werd ge boren te Valkenburg 17 December 1872 en werd er 12 Juni 1897 priester gewijd. Gemeenteraad den r‘‘ tn ddag gehouden. Tegenwoordig a'le leden. BIJ de opening spreekt de voorzitter den wensch uit, dat de besprekingen In deze vergadering in goeden toon zullen geschie den. Na de vergadering, vervolgt de voor zitter, bestaat voor de raadsleden de ge legenheid c».n het nieuw ingertchte Texel - sche Museum te bezichtigen, daarna wordt de nieuwe handspultnstallatle op de Groe neplaats beproefd. De notulen van de vorige vergadering worden, na voorlezing door den secretaris, onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken en mededeelin gen te o.a. een verzoek van de dames SchramaBakker om plaatsing van een lantaarn voor haar „pension” aan den ver bindingsweg SchllderwegHoomderweg. Gegeven in handen van B. en W De heer Plsart verwacht aanleg van een trottoir voor zijn woning aan den Schllder- Spr. heeft hier reeds voor betaald. Zondagmiddag te na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden te Nleuwkuyk overleden de Zeereerw. heer L. H. J. F. Frencken. emeritus-pastoor van Heesch bij Oas. Ludovlcus Hubertus Josephus Franciscus Frencken werd geboren 28 November 1862 en werd priester gewijd 15 Juni 1889. Op verzoek zal een retraite voor meisjes gegeven worden van 15 tot 18 Juli, vergoe ding f 6.50. Men heeft er over geklaagd, dat in de mooiste zomermaand hier geen retraite te voor meisjes, welnu zij te" er, mogen vele meises deze gelegenheid ge bruiken. wet heeft aangenomen, trachten een overzicht te belangrijkste wijzigingen, welke in gemeenterecht zijn aangebracht ▼an groot belang zullen zijn gemeenten en de ingezetenen. Onder de met het lidmaatschap van den Raad onvereenigbare betrekkingen behoorde tot heden os. die van geeste lijke of bedienaar van den godsdienst Deze uitsluiting is thans geschrapt, zoodat voortaan geestelijken lid van den Raad mogen zijn. Aanvankelijk was ook geschrapt de uitsluiting der betrekking van onder wijzer voor het lager of middelbaar onderwijs. Nu de onderwijzers voor het lager onderwijs hun salaris van het Rijk ont vangen en de gemeenten daarop geen invloed kunnen uitoefenen, bestond daarvoor Inderdaad wel eenige aanlei ding, hoewel men uit paedagogisch oog punt van oordeel kan zijn, dat het beter is, dat leeraren en onderwijzers niet als raadslid optreden. Bij amende ment is deze uitsluiting weder in de wet opgenomen, zoodat de onderwijzers ook volgens de nieuwe wet geen raadslid mogen zijn. Ten aanzien van den burgemeester en diens bevoegdheid zijn eenige be langrijke wijzigingen aangebracht. In de eerste plaats de schrapping van het woord „mannelijk”, waardoor voortaan ook vrouwen tot het ambt van burge meester kunnen worden benoemd. Volgens de huidige Gemeentewet zorgt de burgemeester voor de hand having der orde^i de raadsvergadering en is hij bevoegd, wanneer die orde op eenigerlei wijze wordt verstoord door de toehoorders, hen, die dit doen, of alle toehoorders te doen vertrekken. Het komt echter ook wel eens voor, dat raadsleden zelf zich niet gedragen, zooals zulks behoort. Aan den burge meester wordt nu de bevoegdheid gege ven aan den raad voor te stellen, aan een lid, dat door zijne gedragingen den geregelden gang van zaken belemmert, voor de eerste maal voor den dag. waarop bet besluit genomen wordt, en bij herhaling voor een bepaalden tijd, doch niet langer dan voor vijf vergade ringen, den toegang tot de vergaderin gen te ontzeggen. Over dit voorstel wordt niet beraadslaagd. Bij aanne ming moet het lid de vergadering on middellijk verlaten. Bij weigerachtig heid doet de burgemeester hem verwij deren. Het Wij vernemen, dat de Officier van Admi nistratie tweede klas* der Zeemacht W-, die door den Krijgsraad te Den Helder w»-' gens verduistering in dienstbetrekking tot 3 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, appél --Hooa Militair en Wethouders kan mach- ultvoering van één of meer bepalingen van een raadsbesluit op te dragen aan door den raad of, krachtens machtiging van den raad, door hen aan te wijzen gemeente-ambtenaren. Voorts zal de raad eenige bestuurs bevoegdheden kunnen overdragen aar. het College van Burgemeester en Wet houders, als het koopen, rullen of ver vreemden, het bezwaren of verpanden van gemeente-eigendommen, het ver huren, verpachten enz. van gemeente- eigendommen, het aanleggen of verbe teren van gemeentewegen, waterleidin gen, straten, pleinen, grachten, gebou wen enz. Dat het wenschelijk is, den raad de gelegenheid te bieden sommige be stuursbevoegdheden over te dragen aan B. en W„ zal bij de steeds groeiende ge meentelijke gestie bezwaarlijk kunnen worden ontkend. Tot heden was het een twistvraag of de leden van het college van Burge meester en Wethouders zoowel collectief als persoonlijk verantwoordelijk zijn tegenover den raad. De bedoeling van de verantwoorde lijkheid van Burgemeester en Wethou ders aan den raad wordt In de nieuwe wet scherper uitgedrukt. Uitdrukkelijk is nu bepaald, dat de leden van het College van Burgemees ter en Wethouders ieder afzonderlijk en te zamen, van het door het college ge voerd bestuur van de huishouding der gemeente, aan den raad verantwoor ding schuldig zijn en dat zij te dien einde alle verlangde inlichtingen aan den raad moeten geven. Ten aanzien van den politiedienst is ook een ingrijpende wijziging aange bracht, die praktisch van groot belang zal kunnen zijn. Bepaald Is n.l. dat naar regelen, te stellen bij algemeenen maatregel van bestuur, door de Kroon kan worden be paald, dat In een gemeente beneden 5000 zielen, Indien de raad een daartoe Strekkend verzoek tot de Kroon zal hebben gericht, tegen een bijdrage van die gemeente in de kosten, in den poli- vermenigvuld IglngscU f er vastgesteld op 1.5. Vorig Jaar was het 1.4. B- en W. stellen voor stellen. Na uitgebreide discussie wordt het voor ste! B. en W. aangenomen. Door B. en W. wordt voorgesteld langs den Koogerweg een fietspad aan te leggen van Tubantla naar De Koog. De weg daar ter plaatse is voor fietsers beslist niet zon der gevaar. Mocht met het waterschap de 30 Gem. Polders overeenstemming worden verkregen over verbetering van dit wegge deelte. dan nog te een fietspad daar op zijn plaats. De kosten zijn geraamd op 5750. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming gaat er mee accoord. dat het overschot van de -ƒ 10.000, gereserveerd voor bevordering van het Vreemdelingenverkeer, zijnde 1277.62. hiervoor bestemd wordt. B. en W. stellen zich voor de verdere kosten te bestrijden uit het exploitatie-saldo van het voormalige Electrlsche Noordbedrljf te Den Burg, zijnde 3000 en verder uit verminderde rente, welke door latere opneming van een leening van 150.000 minder noodig zal zijn, dan begroet te. Over deze kwestie worden langdurige be. sprekingen gevoerd. Verschalende raadsle den zijn voor algeheele verbetering van den' Koogerweg vanaf Tubantla. ’t Blijkt dat hierover met de 30 polders reeds onderhan deld is, doch dat men niet tot overeenstem ming kon komen. De discussies worden dan oók over dit> punt zeer heftig. De voorz. brengt tenslotte het voorstel van B. en W. in stemming, 't Wordt aangenomen met 11 stemmen vóór. Tegen stemmen de heeren De Graaf en Dros. Aanvragen om vergunning tot aanleg van wegen. In een adres van 5 October '29 vragen de Duadora Wilhelmina Keljser en 8. Keijser S.Rzn. stichting en de heer C. Boon vergun ning, le voor aanleggen van enkele wegen op terreinen N W -waarts van het Witte Kruis gebouw tot achter de Algem. Bewaarschool 2e. aanleggen van een weg met eenlg plantsoen Oostwaarts van de Molenstraat, achter het perceel G. Pz. Witte. Deze vergunning is vereischt volgens art. 15 der bouw en wonlngverordenlng. B. en W. achten het niet gewenscht op deze plannen of aanbiedingen thans verder in te gaan, vertrouwende dat zulks de goed keuring van den Raad zal kunnen wegdra gen. De heer Plsart gaat hiermede vólkernen accoord. De heer de Graaf raadt B. en W. aan, armen en beenen niet in een wespennest te steken. Financieele regeling dienst 1929. Goedgekeurd zooals wordt voorgesteld. Na de rondvraag, die druk wordt benut, sluit de voorzitter de vergadering. 11 Wlö JtZLv.Il lll^v W v. 1 «kL f “XI XX““X getroffen, dat de uitbetaling ultkeering regelmatig geschiedt. Door den Raad van Arbeid te dan ook bepaald. dat eiken Donderdag aan het postkantoor deze ziekenuitkeerlngen zullen plaats vinden. Dit geldt alleen voor werknemers, wier werkgevers aangesloten zijn bij den Raad van Arbeid. Voor de werknemers wier werkgevers zjjn aangesloten bü een bedrjjfsvereenlging te het anders, en daarover komen de klachten. Het schijnt, dat meerdere bedrijfsvereenigin- gen de gewoonte aannemen ringen niet per week te doen wel zijn, die de uitkeerinven drie tot vier weken laten oploopen en dat te niet geoor loofd, want art. 53 lid 1 der ziektewet be paalt uitdrukkelijk, dat de ziekteuitkeering per kalenderweek moet worden uitbetaald. Als de bedrijfsvereeniglng per ziektegeval met den patroon het ziekengeld verrekent, dan moet de patroon de ultkeering voor schieten, of bjj zijn bedrijfsvereeniglng aan dringen op betaling per week. Wanneer onze leden klachten hebben, houden wjj ons aanbevolen, dat dit ter kennis wordt ge bracht met opgave van den naam der be- bedrjjfi ereenlging, die tegen de wet zondigt K. weg. doch de aanleg blijft uit. Zal worden overwogen. Verzoek van mevr. Keldel om de Kosten voor een vervangend geneesheer voor kosten van de gemeente te nemen. Dr. Keldel ligt reeds 3 weken in het ziekenhuis te Alkmaar tot heden heeft adressante de kosten moeten betalen. Op voorstel van B. en W. in handen van B. en W. gesteld ter gunstige overweging. Het RK. Kerkbestuur te Den Burg verzoekt schorsing van zijn aanvrage van 7 April omtrent verbouwing van het oude schoolgebouw voor een gymnastieklokaal. De voorzitter deelt mede, dat hij Verno men heeft dat waarschijnlijk een andere aanvrage zal worden ingediend. Goedgekeurd wordt de begrootlng van het Algemeen Weeshuis voor 1930. Ingetrokken wordt de benoeming van mej.. H. J. Memellnk tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Mldden-Eierland. B. en W. stellen den raad voor den ver bindingsweg HoornderwegSchllderweg den naam van Emmalaan te geven. Op het oogenblik te het nog geen laan, doch het voornemen bestaat langs den weg boomen te laten planten en hiervoor naar het voor beeld van andere gemeenten Boom plan tda- gen te laten houden. De heer Boon protesteert zeer tegen het geven van dezen na^m. Spr. te tegen per- sonenvergodlng en zou ook tegen het noe men van Kejjserlaan of Oortlaan zjjn. Spr. zou de Wilhelmlnalaan en deze laan te zamen Rlnglaan of Ringbaan willen noe men. Personen van de richt ng van Plsart en Lap kunnen ook niet voor dezen naam hun stem geven, daar hun partij in figuur lijken zin in 1894 het koningschap hebben vermoord. Alleen om kapitalistische rede nen wenscheh wij dit nog. De voorzitter zegt: wjj wenschen hier mede het Koninklijk Huis te eeren. Er volgt een heftig debat over deze kwestie tusschen de heeren De Graaf. Pi- sart en Lap en de heeren Boon en Henkes, Ten slotte sluit de voorzitter het debat en wordt tot stemming over het voorstel B. en W. overgegaan. Tegen stemden allen de heeren Boon en Henkes, zoodat de laan „Emmalaan" zal heeten. B. en W. stellen den raad voor den open baren weg te Den Hoorn, daar waar de Lage Achterweg op X Klif uitloopt, te ver- breeden en daarvoor de benoodfgde gronden aan te koopen van mejuffr. wed. H. Troost en ca voor 145. Zonder bespreking goedgekeurd. De verkoop van grond aan den heer W A. Geus te Den Burg a. d Emmalaan. groet 9 X 35 M„ alsmede daarachter gelegen gronden groot pl.m. 860 M2., de bouwgrond voor f 3 per M2., de overige voor 1.25 per M2., wordt goedgekeurd. Reeds langen tijd is men zoekende naar een geschikt terrein voor den bouw van de nieuwe O. L. School te Oudeschild. Thans meent men de oplossing te hebben gevon den in een terrein, eigendom van mevr. KruijtboschEverts, groot 6720 M2, dat kosten zal 4000. Het niet voor de school benoodlgde terrein zou later voor een wo ning voor het schoolhoofd bestemd kunnen worden. De kosten van demping van vóór- en ter zijde gelegen slooten, rioleering en ophoc- ging terrein zjjn begroot op 4300. B. en W. stellen voor tot aankoop over te gaan. Volgens voorstel besloten. B. en W. hebben gemeend dit jaar eens Door het raadslid Jan Kunst te het vol gende schrijven aan B. en Wgericht. Naar aanleiding van uw antwoord d. d. 5 Juni 1930, vindt ondergeteekende aanlei ding tot het navolgende schrijven: Ten eerste. Hoe komen B en W. er toe het kohier schoolgeld vast te stellen volgens een schatting der inkomens, welke schat ting zij dan zelf maar doen zonder eenige opdracht. De verordening zegt heel duidelijk, dat als grondslag moet genomen worden, het belastbaar Inkomen, bedoeld in artikel 37 der wet op de inkomstenbelasting 1914. De gene, die deze verordening in het leven heeft geroepen, zal hier wel bedoeld heb ben, in denzelfden geest als artikel 37 der wet, nJ. aanvangende met eenzelfde be lastbare som van f 800, maar nooit zal be doeld zijn, wat B. en W. er van maken, dat nJ. het tarief van artikel 37 der wet op de Inkomstenbelasting moet worden toe gepast zonder eenigen aftrek. De verorde ning is dan ook niet vastgesteld met een zelfde tarief en wijkt al bij het tweede cijfer af van de getallen In artikel 37 ge noemd. In dit opzicht vind Ik B. en W. dan ook aan mijn kant. Ook zij vinden: .KIs de verordening zoo werd toegepast, is die toe passing abnormaal." Daarom zijn B. en W. er toe overgegaan de kohieren vast te stellen, nadat de in komens door hen zijn geschat. Tegen deze oplossing nu. komt onderge teekende op, omdat nergens uit blijkt, dat B. en W. het recht hebben het kohier schoolgeld op een dergelijke willekeurige basis vast te stellen. Ten tweede te het voor ondergeteekende niet duidelijk, wat B. en W. bedoelen met het gezegde in hun antwoord, b.b. „Met de verordening wordt alleen rekening gehouden, de aanslagen door B. en W. zijn waar In den aanvang van het antwoord werd beweerd, dat schatting der heeft plaats gehad, want het kohier schoolgeld werd vastgesteld! Echter zeggen B. en W. in hetzelfde antwoord bjj beantwoording van mijn derde en vierde vraag: „Met de verordening wordt geen rekening gehouden” en „de aanslagen wor- nlet gedaan volgens die verordening”. Geheel eens te ondergeteekende het met B. en W. als deze zeggen, in de verordening had moeten staan „Belastbare som”, maar toch doet dit niets af van de opvatting, dat de bedoeling der vaststellers der verordening deze te geweest; bij de vaststelling van bet kohier schoolgeld, begint men met tie school geld te betalen volgens het tarief van ar tikel 37 der wet op de inkomstenbelasting, maar dan zoo, dat de aanslagen geschieden naar dat bedrag, echter verminderd met het bedrag van den kinderaftrek! Artikel 3-" der verodenlng te in deze dan ook duidelijk genoeg m. t. waar het steeds spreekt van het Belastbaar inkomen en fh het slot nog eens ten duidelijkste zegt: .Bij vermindering van den aanslag In de rjjks- Inkomstenbelastlng te slechts schoolgeld ver schuldigd naar den grondslag van het ver minderd belastbaar inkomen. Waarom wordt door B. en W. de kinderaftrek niet beschouwd als een vermindering van het belastbaar inkomen? Ten slotte dringt ondergeteekende In zijn kwaliteit van lid van den. raad dezer ge meente er bij Burgemeester en Wethouders nogmaals op aan, dat zij zich houden aan op de inkomstenbelasting 1914 enz.. Met hand having van het bepaalde in de siot-alinea van artikel 3 der verordening. Wat B. en W. ten slotte voornemens zijn nJ. besprekingen in te leiden over deze materie en waar zelfs de mogelijkheid van algeheele opheffing van schoolgeldheffing wordt mogelijk gemaakt, verheugt onderge teekende zich over deze voornemens, maar hij zag toch gaarne, dat B. en W. zich als ondergeteekende dat in bovenstaand voorlooplg vereenlgden met de opvatting van ondergeteekende over de verordening, zoo als ondergeteekende in onderstaand schrijven heeft verduidelijkt, opdat er van een abnormale schoolgeldheffing geen sprake

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5