ONS BLAD i. IcLi L. FRANKENBERG, Alkmaar I KINGSFORD SMITH HEDENOCHTEND GESTART Noord Hollandsch Dagblad Lederwaren - Koffers - City-bags GRATIS ZIJ, ^TURNER» Voornaamste cJCieuws HET DRAMA TE BENNEKOM DINSDAG 24 JUNI 1930 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 146 VIER Van het strand bij Portmarnock Vragen van het Kamerlid Hermans Goedkoope treinen op Zondag Dol rijdende automobilisten De „Graf Zeppelin” van Een half-uurdlenst - THEORIE EN PRAKTIJK Door revolutionnaire Hindoe-groep DE DIRECTIE -4 abonneeren, ontvangen, de nummers tot 1 Juli a.s. Jan Hoek tot levenslange èevan£enisstraf veroordeeld groote, gezinnen Aanval op een banklooper te Amsterdam Electrificatle van de lijn naar Alkmaar niet mogelijk die zich thans op het 4) prijs i i. i -1 Huisvesting van hulpbehoevende De electrificatle van de tramlijnen naar Edam en Purmerend VRIJHANDEL Alle ebonnë’» on dit blad lijn Inaevola» d» „«ey.nen vewkwd vW f 3000.- f 750.- f 250.- f 125.- f 50.- f 40 M|ISIFTE M0ET OP STRAFFE VAR VERLIES VAM RECHTEN, GESCHIEDE! UITERLIJK DRIEMAAL VIER EH TWINTIG UREN RA HET OHGEVAL i Barometers Thermometers PAYGLOP 3 Telegrafisch Weerbericht De aanvaring in het Kanaal W.KERKMEER - ALKMAAR De moord in de Faber van Riemsdljkstraat JOH. LAUWERS Bomaanslagen in Voor-Indie NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I I I kok i de keukenmeid en I i i< bij banklooper te Amster- I Vragen van den heer Kersten l Stille Ompmc te Breda. I In de De route welke Kingsford Smith op z(jn Oceaanvlucht denkt te nemen. Nog geen beslissing in d* Maltezer kwestie Twee arbeiders aangereden Algemeene staking te Sevilla. I Vrij groote belangstelling. j De dader gepakt Centrale Raadsvergadering van den R. K. Volksbond. Natuurlijk moufleerd omzwaai loochenen: ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal, voor Alkmaar ft. Voor bulten Alkmaar ƒ255 Met Geïllustreerd Zondagsblad *.60 booger Kingsford Smith is hedenochtend voor zijn Oceaanvlucht gestart. voorschot zal op de gs geregeld: on. in dien af geloste gedeelte opv< asttng. Egyptische troebelen Het Kamergebouw bestormd. De Britseh-Inditche beweging en het slot, rapport Simon. Tegen den tandarts Gutmann werd doodstraf geëischL Aanslag op een dam. hevigen tegenwind. Boven zee was de lucht blauw en het zicht was goed. Het toestel vloog toen met een snelheid van ongeveer 100 mijl, op een hoog te van 500 voet. In verband met den tegen wind schatte Smith de werkelijke snelheid op 75 mijl. De Hooge Raad heeft gisteren arrest ge wezen in de zaak van den 43-jarigen markt koopman M. B., die door bet Haagsche ge rechtshof wegens doodslag op zijn vrouw, ge pleegd In den avond van 30 Mei van het vorige jaar, in zijn woning aan de Faber van RiemdUkstraat te 's-Oravenhage, is veroor deeld tot 5 jaar gevangenisstraf. De Hooge Raad heeft het arrest van het Hof vernietigd en de zaak ter berechting ten afdoening verwezen naar het gerechtshof te •s-Hertogenbosch, op grond van de overwe ging. dat uit het procesverbaal van de terechtzitting van het Hof niet blijkt, dat de getuige-deskundige Oly en de getuige dr. Buisman Ebblnge. arts, beiden te 's-Graven- hage. de door de wet geëischte belofte hebben afgelegd. De advocaat-generaal b j den Hoogen Raad had eveneens tot vernietiging en verwijzing geconcludeerd. genoemde tramwegmaatschappijen in hun bezit hebben, is het verklaarbaar, dat op het behoud van de tramweglijnen stellen, opdat de vroeger door de Nederlandsche Spoorwegen verstrekte gel den niet geheel verloren gaan. Invloed op de financieele verhouding tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en den Nederlandschen Staat behoeft ook niet te worden gevreesd. Volgens de gekoesterde verwachting ml de exploitatie van de tegenwoordige stoomtramlijnen de dividend- De saak van den moord in de Faber van RiemsdUkstraat te Den Haag is verwezen naar bet Gerechtshof te ’s-Hertogenbosch ultkeering van de Noord-Zuldhollandsche Tramweg Mij. niet in gevaar brengen. Haar financieele kracht zou trouwens door minder gunstige uitkomsten op een onder deel niet ernstig gedeerd behoeven te wor den. In allen gevalle geniet zfj van de Neder landsche Spoorwegen geen garantie. De dienstregeling op de geëlektrificeerde lijnen zal zoodanig worden geregeld, dat ongeveer een halfuurdienst wordt uitgevoerd overeenkomende met 25 ritten in elke rich ting. gelijkstaande aan het aantal ritten op het oogenbllk van tram en bus te ramen. Opheffing van de bestaande autobusdien sten wordt door den Minister niet beoogd en ligt trouwens niet binnen zijn bevoegdheid. De aflossing vap het te verleenen rente- iruikelUke wijze hq, dat het nog rdehmar wordt Gedurende de laatste weken werden in niet minder dan 6 groote steden van het Pund- schabgebled en wel te Lahore, Amritsar, Lyalpoer. Sheikpura, Gujranwala en Rawal pindi. bomaanslagen op de politie gepleegd. Bjj één aanslag werd een politie-agent gedood, bij andere aanslagen werden 5 agen ten gewond. De autoriteiten zijn van meenlng. dat deze aanslagen door dezelfde organisatie zijn veroorzaakt, die destijds den aanslag op den vlce-kbnlng heeft georganiseerd Men neemt aan. dat de leiders van dezen aanslag behooren tot een revolutionnaire Hindoe-groep. die ook verantwoordelijk 1» voor de vroegere aanvallen In Chittagong. Als de kijven Terloops verklapt de administrateur van „De Socialist” nog, dat het hoofd bestuur van den Typographenbond weigert, een arbeidsovereenkomst voor zijn kantoorpersoneel af te sluiten. En dat zijn nu de heeren, die ons een in de puntjes „gemaszregelt” we reldje zeggen te kunnen bezorgen. Zelfs in eigen kringen handelen zij niet eens naar hun schoone woorden. De viering van het eerste lustrum der R.K. Kerkmuziekschool. Einde Mei heeft de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond een commissie benoemd, welke tot taak kreeg, een onderzoek In te stellen naar de maatregelen, te nemen door den landbouw zélf en door de regeerlng in verband met de landbouwcrisis. Thans is het rapport van deze commissie verschenen. Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot electrificatle van de tram lijnen naar Purmerend en Edam. Pastoor W. Jansen te a-Gravenhage la be* noemd tot eere-kanunnik van het Haar- lemsch kapittel. In de memorie van antwoord in zake bet ontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's rijks kas ten behoeve van de Inrichting van de tramwegen van Am sterdam naar Edam en van Schouw naar Purmerend voor electrische beweegkracht, zegt de Minister, dat de teleurstelling over het feit, dat dit ontwerp niet tevens de tramlijn PurmerendAlkmaar omvat, niet gerechtvaardigd is. Het verkeer op deze lijn is zóó gering, dat electrificatle van dit ge deelte niet gerechtvaardigd Is. in tegen stelling met het verkeer op de belde andere lijnen, welke na de electrificatle een slui tende rekenng beloven. Voor de instand houding van deze lijn als stoomtramweg is Zij te kort, terwijl de N. Z. H. T. M niet bereid is de stoomtramlijn naast de elecrtl- sche lijnen te exploiteeren. Voor de regeerlng staat bij dit ontwerp op den voorgrond, dat. Indien de Noord- Zuld-Holl Tramweg Mij. haar steun niet had aangeboden, het geheele in de Noord- Hollandsche en Tweede Noord-Hollandsche Tramweg Mij. vastgelegde kapitaal met inbegrip van de door de overheid verstrekte renteloos voorschotten verloren zou zijn gegaan en het ongeveer 155 man sterke personeel ontslagen sou moeten worden. Aangezien de Nederlandsche Spoorwegen het grootste gedeelte van de aandeelenvan de l Maandagmorgen begaven zich 4 werklie den naar hun werk In den Ruigenhock on der Noordwijkerhout Zij reden op de flets achter elkaar langs den Bitunenweg toen er achter hun een autobus van den dienst KatwijkIJmuiden naderde Een andere auto, bestuurd door zekerer J T„ uit IJmui den naderde In dolle vaart en de bes-uurder wilde de autobus passeeren met net ongeluk kige gevolg, dat twee der werklieden J v. d. Berg en N. Duivenvoorde uit Noordwijker hout. werden aangereden N D. were van zijn fiets geslingerd en in den wegkant ge smakt, terwijl J. v d. B. een eind dcor Jen luxe-auto werd meegesleurd Als door eea wonder kwamen beiden er met eenige lichte kneuzingen af, terwijl de beide rijwielen to taal werden vernield. De bestuurder van den auto, die aanvan kelijk door wilde rijden, werd door omstan ders opgehouden totdat geneeskundige hulp was Ingeroepen en de politie was gearriveerd die van het geval procesverbaal opmaakte De assistent dOKter verklaarde na onder zoek geen ernstige kwetsuren te kunnen con- stateeren. N. D. kon zelf huiswaarts keeren, terwijl J. v. d. B. per auto van den dokter werd thuisgebracht. Naar wij vernamen is de toestand der bel de verongelukten oevrealgend te noemen. Zij klaagden beiden over pijn in rug en schou ders. Het Tweede Kamerlid Hermans heeft den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gevraagd:- Kan de Minister nadere mededcelingen doen omtrent de voorbereiding van maat regelen voor de huisvesting van groote hulp behoevende gezinnen? Zijn met name spoe dig te verwachten: a. een speciale bijdrageregeling In de wo- nlnghuren van zulke gezinnen, en b. een regeling voor de huisvesting van groote gezinnen, die in Krotwoningen ver blijven? De dader van den moord te Bennekom. Jan Hoek, is door de Arnhemsche Rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De „vorst van Geleen" voor de rechtbank te Maastricht. bil verlip» van 'n anderen vinger schen Oceaan tot het K. N M. I. te de Büdt om inlichtingen gewend omtrent de weersom standigheden op den Atlantlschen Oceaan De directie der K. N. M. I. deelt ons mede, dat de Southern Cross bij zijn vlucht over den Oceaan voortdurend een regelmatigen wind uit het Westen sal ontmoeten van pl.m. 40 K.M. per uur op 5001000 M. hoogte. Zeer waarschijnlijk Is er een lichte bewol king, doch de vliegers zullen geen last heb ben van zwaren regen. Over het algemeen kan het weer boven den Oceaan gunstig worden genoemd. Wanneer de vliegers New-Foundland na deren. zal het weer evenwel minder gunstig worden. Wanneer de vliegers hun koers moeten wijzigen naar het Zuid-Westen, om naar Nieuw Ijsland te vliegen, zullen zij ook een wind uit het Zuid-Westen ontmoe ten. Zij houden dus, wanneer zij doorvliegen naar New-York, doorloopend tegenwind. Bij aankomst te New York, waar het mo menteel vreeselijk heet is. zullen zij in oen hevigen onweerstoestand arriveeren. De rechtbank te Arnhem deed heden uit spraak in de zaak tegen Jan Hoek, beschul digd van moord op mej. Tine Koperberg te Bennekom gepleegd. De rechtbank veroordeelde Hoek tot levenslange gevangenisstraf, overwegende dat het In het belang der maatschappelijke veiligheid is, dat hem de hoogste straf wordt opgelegd. Na het uitspreken van di^ vonnis riep Jan Hoek uit: .Maar het is geen moordenaar!” Nader wordt omtrent het vertrek gemeld: Bij den start in den vroegen ochtend, kort na het aanbreken van den dag was vrij groote belangstelling. De „Southern Cross” vloog op betrekkelijk geringe hoogte en was spoedig uit het ge zicht verdwenen. Voor hel vertrek verklaarde Smith dat hij de weersomstandigheden .nans zeer gunstig achtte en dat hij relfs dacht New York zon der benzine bij te .aden te kunnen bereiken. Onmiddellijk nadat de Southern Cross” was vertrokken kreeg het vliegtuig draadloos contact met de landstations Smith seinde, dat de zee een Korten golf slag vertoonde. Te 7.30 uur Greenwichtjjd) seinde Smith, dat de lersche kust uit het gezicht verdween. Op dat moment nad hij een ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-^ regels 1-25: elke regel meer f S3S. RECLAME per regel 0-75 de eerste pagina; voor do overige pagina’s •AS RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bil vooruitbetaling per plaatsing /•M per advertentie van 5 regels; iedere regel meer 0.12 „Behooren naar het oordeel dezer libe rale commissie maatregelen van protectio nistische strekking te worden afgewezen, zij laat er op volgen, dat dit niet wegnepmt dat aan enkele landbouwproducten tijdeljjke steun kan worden verleend, gelijk deze In uitzonderingsgevallen ook wel aan Industrie, bankwezen en scheepvaart is gegeven. En volgens haar komt de bietsuiker in de eer ste plaats daarvoor in aanmerking. De commissie overweegt daarbij, dat wereldsulkerprijs thans zóó onrustbarend is gedaald, dat onze bietenteelt grootendeels tot ondergang zou zijn gedoemd. Indien er geen hulp kwam. Dit nu zou zU terecht om verschillenderlei redenen een ramp ach ten. De steun zou tot slechts één jaar moe- te worden beperkt, opdat hij geen prikkel sou worden, om méér bieten te gaan zaaien dan normaal. Ook de overproductie van aardappelmeel als gevolg van de buitengewoon groote oog sten der laatste jaren heeft de commissie onder het oog gezien. De moeilijkheden, om de groote hoeveelheden aardappelmeel te financieren wettigen naar hare meenlng een garantie van regeeringswege voor de te verstrekken credieten. teneinde het surplus In drie jaar tot meer normale verhoudingen te kunnen terugbrengen. Verder noemt ’t rapport. nikst deze nood maatregelen een lijdelijke en aanzienlijke verlaging der spoorvrachttarieven voer bodemproducten. Nederland is in dit op zicht weinig diligent, want andere landen hebben dit reeds lang gedaan. _Voorts wil de commissie crisisopcenten op de grondbelasting, dienende tot delging der erisisschulden, met spoed afschaffen. En de onbillijke wijze van schatting van landerijen en opstallen voor de successie- en vermo gensbelasting naar koopwaarde wil zij ver vangen door taxatie naar gebruikswaarde. Met betrekking tot de sociale lasten, welke bij de bestaande malaise zeer zwaar op den landbouw drukken en welke dere noch geheel, noch gedeeltelijk kan verhalen op de consumenten, wil deze commissie een tijdelijke ontheffing en het door den Staat voor zijn rekening nemen daarvan. Het rapport herinnert er dan aan, dat het Kamerlid Van Rappard reeds eenige jaren geleden opheffing van den accijns op het geslacht heeft bepleit en herhaalt thans, dat dit nu door de crisis urgent is. Ten slotte beveelt het rapport aan uit gebreide toepassing der Landbouwultvoer- wet, verlaging en zoo mogelUk vrijstelling van onkosten verbonden aan vee-export (keurloonen. entlngskosten), voorkeur van inheemsche producten bij levering aan overheidsbedrijven e.d., uitbreiding van den voorlichtingsdienst, land- en tulnbouwon- derwijs (vooral lager-), verbetering van ontwateriiig en tertiaire wegen, enz.” Zoo komen de liberalen dan eindelijk, zij het ook schoorvoetend, tot verde diging van het nationaal belang in eco nomische aangelegenheden. Waarom hebben zij niet terstond, toen de abnormale omstandigheden daartoe méér dan aanleiding gaven, daartoe kunnen besluiten? Waarom hebben zij intusschen millloe- nen voor het nationaal vermogen ver- loren laten gaan waarom tallooze bedrijven en handelszaken naar den kelder geholpen? De bekeering komt, nu er alreeds zoo veel verloren ging, wel héél laat! Kingsford Smith en de Southern Gross zijn thans aangekomen oo het strand bij Portmarnock bjj Dublin. Kingston Smith vloog gisteren daarheen van het Baldonnel Aerodrome om 6.30 uur met Van Dijk, capt. Saul en Mr. John WStaanage. Zij hebben besloten nadat in den middag gunstige weerberichten warerr ingekomen, hedenochtend te starten. Verdere weerberichten zouden van Londen getelefoneerd worden naar Portmarnock tot drie uur. De start zou om 4.30 uui plaats vinden, tenzij de later inkomende weerbe- ■tchten ongunstig luiden, in welk geval de vlucht zou worden uitgesteia. Gistermiddag omstreeks half één liep de banklooper, de Leer Th. de Visser te Amster dam, met een portefeuille op den Singel bij den Heillgenweg ter hoogte van de firma Savelkoul. Plotseling kwam er een jongeman van omstreeks twintig jaren acnter hem aan, gaf den looper met een voor- erp eet. gewel digen slag op het hoofd, die den heer De Visser even deed wankelen. De aanvaller ontrukte hem Je portefeuille, de banklooper herstelde zich echter, zette ien aanvaller na. riep: ..Houdt den dief” en wist, met behulp van toegesnelde burgers, den boosdoener te pakken. Eenige surveilleerende agenten kwamen er bij. zij hebber, den dader naar het bureau Singel overgebracht, waar onmlddel- lijk met de verhooren van getuigen en ver dachte werd begonnen. De arrestant is een 31-Jarige gehuwde man, van beroep bankbediende, maar al se dert ongeveer acht maanden werkloos. In Maart jl is hij, na een zeven-jarlg verblijf in Amerika, os. m Chicago, waar hij even eens in het bankbedrijf werkzaam was maar tengevolge van de malaise ontslagen is naar ons land teruggekeerd. Hij slaagde er hier niet in weer aan het werk te komen en naar hü zegt, door wanhoop gedreven, rijpte toen bij hem het denkbeeld, een banklooper te overvallen en te berooven Dat hij zijn keuze op dezen looper van de Incassa Bank liet vallen te volgens zijn op gave toeval. Hij kende den man niet. Ook de banklooper herinnert zich niet den dader vroeger te hebben gezien. In leder geval heeft de dader den looper eenlgen tijd gevolgd en in het kantoorgebouw aan den Singel meende hij zijn slag te kunnen slaan. De tasch van den banklooper bevatte voor eenige duizenden guldens aan effecten en andere waarde-papleren, alsook een paar duizend gulden aan geld. De liberalen, die zich, ondank» wélke economische krisls ook, tot op heden prlnclpieel-star verweerden tegen iedere bescherming van handel en nijverheid beginnen zich te bekeeren. Naar het schijnt. wordt de omzwaai geca— en goed gepraat, maar de - in princiep is niet te In ,De Socialist” het orgaan van de linksche groep in de 8. D. A. P„ welke zich veel zuiverder rood vindt dan de meer rose-kleurlge moeder- partij in „De Socialist” wordt tus schen inzenders en de administratie een flksche pennestrijd gevoerd over het feit, dat ,J)e Socialist” gedrukt wordt by eenongeorganiseerde drukkerij In het nummer van 20 Juni klaagt een Inzender er over, dat door „De Socialist” de solidariteit in dezen zoo slecht wordt betracht; en wat ant woordt de administratie? „Met solidariteit heeft dit niets te maken”(!) „De Typographenbond sluit immers zeM de gezellen van niet bij den patroonsbond aangesloten drukke rijen uit! In Amsterdam is b.v. het per soneel van „Elsevier” (meer dan 100 man) uitgetreden.” Wij zullen ons in de ruzie niet men gen. Constateeren alleen maar het feit, dat hier hyper-soclallstlsche heeren ge bruik maken van een ongeorganiseerde drukkerij, en dan nog ontkennen, dat dit met solidariteit iets te maken sou hebbent Door het Tweede Kamerlid Kersten wer den de volgende scbriftelljke vragen tot den minister van Waterstaat gericht: Is het den minister bekend, dat goedkoope treinen op Zondag worden ingelegd, zoo bijv, van Roosendaal naar Amsterdam op Zondag 29 Juni 1930 en op 22 Juni j.L van Rotterdam naar Arnhem en Nijmegen? Is de minister bereid aan dit loopen van goedkoope treinen een einde te maken, ge lijk ZJE. toezegde te zullen bevorderen zijn Kamerrede van 26 November 1929? De positie van het vliegtuig De ..Southern Cross" bevond zich heden morgen te 1150 uur Amsterdamschen tijd, op 53 gr. 15 min. N.B. en 16 gr. 57 mln. W L. Het vliegtuig vloog met een gemiddelde snelheid van 82 mijl per uur, die, naar Kingsford-Smith seinde, bevredigend is. BUREAU: HOF ALKMAAR Telefoon: Administratie No. 433 Redactie No. 633 Vragen van het Kamerlid Hermans wv« de huisvesting van groote hulpbehoevende gesinnen. Het weer Wij hebben ons in verband met de vlucht van de Southern Cross over den Atlanti- Te 8.05 uur hedenmorgen Is het lucht schip „Graf Zeppelin” gestart voor de vlucht naar Sllezië. Aan boord bevinden zich 40 passagiers. Het luchtschip wordt tegen 6 uur op StaakËn tefugverwacht. Do overwegingen van het vonnis. Omtrent de uitspraak Kan nac’.er worden medegedeeld, dat verdachte in het vonnis der rechtbank schuldig wordt verklaard aan het misdrijf, genoemd Ir artikel 288 van het W. v. 8., doodslag, voorafgegaan door een ander strafbaar feit, met het oog, om zich straffeloosheid te verzekeren. Deze uitspraak wordt in het vonnis verder gegrond op de verklaringen van de getuigen en van de deskundigen. De rechtbank nam in overweging, dat, naar het oordeel van de psychiaters, ver dachte geen hoogere belangen kent dan zijn eigen belangen en dat lij de maatschappe lijke orde verbreekt door zijn brute persoon lijkheid. De rechtbank overwoog verder, dat het in het belang van de maatschappelijke vei ligheid te, dat aar. verdachte de hoogste straf werd opgelegd, welke ons wetboek kent. En wat wordt er in dit rapport ge zegd? Men leze en verbaze zich (wij cltee- ren utf het liberale „Handelsblad”)*: f/ RAce VERKRIJGBAAR IN IS KLAS PUWIEL2AKE8 Calalo^us^p aanvraag Barometerstand 9 uur vjn. 757 achteruit Hiernaast geven wü een foto van Kingsford Smith (rechts) en den vlieger Dim (links), toen se tijdens de bekende vloeht van Australië naar En geland In een on bewoonde streek *n noodlanding moes ten niaken. Hoogste barometerstand 764.0 m. M. t« Lacoruna. Laagste barometerstand 748.4 m. M. ti Malmbead. ALKMAAR LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 954 uur. Vannacht is te Rotterdam in de Maasha ven aangekomen net Engelsche sa .Jïenry Stanley", dat Zondagmorgen In het Kanaal in aanvaring te geweest met het Duilsche sa. .Casablanca” waarna het laatste schip te gezonken. De bemanning, oestaande uit 25 koppen en 2 passagiers zijn door de ..Henry Stanley- gered en mee naar Rotterdam gebracnt. Verwachting: Matige, Zuidelijke tot Westelijken win* half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkoia regenbuien, iets koeler. Evert van Dijk, de Hollandsche pi loot, die de Oceaanvlucht medemaakt naar een teekening van Herman Moerkerk

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9