I I 1 I I 1 Fa. H. KRIJNS - LAAT 147 - TEL 28 i® Daarom: VERMOORDT ZE PROVINCIAAL NIEUWS BINNENLANDSCH NIEUWS RADIO-NIEUWS De Lustrumfeesten te Leiden CORRESPONDENTIE KERKNIEUWS HollandDenemarken Wijziging Ongevallenwet 11 TWEEDE KAMER I X s ALKMAAR R. K. priesters en Finsche Protest. Zusters gedood of mishandeld Het martelaarschap in China I I 'Xïl -.1 NV. DROGISTERIJ EN CHEMICALIÈNHANDEL „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES ZAADMARKT TELEFOON 324 LANGENDIJK Hallo, Bandoeng! HALLO met de tjg B|I cjg centrale? J a Mijnheer. Heeft U nog van die red. 8 cent sigaren nu fl.2,50 per 50 stuks? Ja Mijnheer, maar haast U want ze vliegen weg; ook hebben wij prima Baai Tabak 53 cent per half pond, geen bonnen of cadeaux maar Tabak voor je geld. Zie onze cigaretten-prijzen NIBB1XWOUD DE RIJP OUDE NIEDORP t I V ersc-*A«»At:iiue teeoicayiMt.euea Redactie. Kriller vraagt, of de kinderen 9 licht De heer nog De De Landbouwcrisis De een Zitting van 24 Juni. Sie- belde en deze woning deze hadden vestigde er nogmaals de dat het voor den nieuwen bezwaarlijk zal zijn, dat na eei plaats weraen feestelijk straten trok. dezen f I stierf van schrik, de beide anderen werden vermoord. Het vicariaat Ichang staat nog altijd onder het schrikbewind van de ban dieten. In de provincie Hoepei moest bis- schop Galvin van Hanyang met verscheiden priesters zich voor de communisten verbor gen houden. Eenige Franciscaansche mis sionarissen vluchtten naar Hankow. Van de missionarissen van het seminarie te Parijs vielen in één maand tljds vijf den communis ten in handen. Drie van hen verkregen na zware kwellingen doorstaan te .hebben, de vrijheid. Over de vrijlating van den vierde onderhandelt thans de Fransche regeermg. Van den vijfde wordt een losgeld van niet minder dan 40 000 dollar verlangd. Een mis sionaris van Chengchowsu werd gemarteld; o.a. brandde men hem den baard af In een district van de afgelegen provin cie Yunnan hebben de communisten nu ook hun gezag gevestigd. De Fransche con sul werd mishandeld en met vier Engelsche zendelingen verdreven. Twee Fransche mis sionarissen zijn gevlucht, doch moeten in de macht van rondzwervende benden geraakt zijn. Klein is de mug, maar groot het leed, veroorzaakt door een mugge-beet. te overtuigen, dat VJtJ.DB. inderdaad is HET VERDEDIGINGSMIDDEL bij uitnemendheid I De Voorzitter antwoordde, dat als de bouw 180. zal moeten kosten, de huurprijs met 0.50 zal worden verhoogd. Op een vraag van den heer Ligthart, of •r borgen aanwezig waren, antwoordde de *orzltter bevestigend. Kierua werd bet voorstel s. h. s. aange- Aan „Veritas" B.: We waren toen afgesproken, dat we „der- gelljke" stukken over de radlokwestie niet meer zouden opnemen?! Gistermiddag Is te Leiden de feestviering voortgezet. Te hint een weerklonk op het water aan de Beestenmarkt het sein voor ac afvaart der booten, die de medewerkenden aan het Waterfeestspel naar fie Kaag te Warmond zouden voeren. Te twee uur gistermiddag is het tot Lunapark ingerichte Schuttersvele, met zijn ruim honderd kermisvermakelijkheden offi cieel geopend. Reeds dadelijk na de opening heerschte er een kermisstemming. De geheele week zal het Lunapark voor het publiek geopend blijven. Na afloop feestspel een dat, al staan de varkenshokken achter het huis, de reuk toch niet is weg te nemen. Spr. gaf In overweging de bepalingen niet te streng toe te passen. De den Wfl moeten dit overzicht beginnen met de vermelding van het merkwaardige feit, dat op den langsten dag des jaars nog peenschc witte kool is geveild, waarVan de kwaliteit nog zeer behoorlijk was. Er kon 150 per 100 kg. voor gemaakt worden. En nog schijnt de voorraad niet te zijn uit geput. De aanvoer van vroege aardappelen was fn de afgeloopen week al zeer beteekenend, tan belde veilingen samen werd een hoe veelheid van rond 200 wagons van 10.000 kg. réveili. Het verloop was niet in alle op- jicHten bevredigend. Wel is het beschot reeds vrij goed, maar de prijs bewoog zich rteeda meer In dalende richting. Vooral in pet midden der week was de stemming traag ea Donderdag ging het bepaeld slecht. Dien oaj gingen zelfs partijen beneden 4. van de hand en was het maximum voor de mooiste partijen even 6—.per 100 kg. Drielingen brachten aeer weinig op. soms beneden 1-Op volgende dagen kwam wat meer vraag voor export, zoodat Zaterdag de markt vrij vlug was en de noteering toen 5.— i 6.50 bedroeg en gemiddeld 2.50 voor drielingen. Het kor er nu maar op aan, of in de eerstvolger. t weken deze prij zen zich kunnen handhaven. Op de groentenmarkt verschijnen nog slechts enkele producten. Bloemkool komt thans in iets grootere hoeveelheden. De markt was echter voor dit product zeer slecht. Al leen in de eerste dagen ging er nog wat van de hand voor ongeveer 5.maar in het midden en laatst van de week, kon dit met zooveel risico gekweekte product niet 'meer dan 1 k 2 cent per stuk opbrengen, terwijl afwijkende kwaliteit geheel waardeloos was Boswortelendeden het beter, hoewel ook dit product, waarvan over de geheele week een goede 30.000 bos werd geveild, vrij sterk zakkende prijzen te zien gaf. Maandag be droeg de noteering 6.50 a 9.en Don derdag 3.50 a 5.20 per 100 bos. De stemming was den volgenden dag ech ter weer beduidend beter, toen van 5.50 tot 7.— gemaakt werd, wat echter deels veroorzaakt werd door teruggang van het aanbod. Een goede week had het artikel Tomaten. De uitbreiding van de keelt hiervan wordt gedemonstreerd door het feit, dat het gemid delde aanbod ruim 13.000 kg. per dag be droeg. De vorige week opgeloopen prijzen werden nog verhoogd tot ruim 60 cent, om daarna wee» op 45 a 50 cent terug te loopen en Zaterdag weer te stijgen, voor A., B.. en 0. tot 53 A 54 cent per kilo en voor C. C. tot 26 cent. Het verloop van den handel in dit product stemt dus tot b-den weer tot volle tevredenheid. Op dit verzoek zou heden worden beslist. De vergadering wordt te 120 uur ver daagd tot beden 1 uur. Over den moord op den Salecianer bis- schop Alois Bersiglia en den priester Kal- lixt Caravario in het vicariaat Shinchou ia het noorden van de provincie Kwang rung vernemen .Die katholischen Missionen” thans nauwkeurige bijzonderheden. Op den morgen van «35 Februari j.L aan vaardde de blsschop. vergezeld van genoem den priester, twee Chineesche onderwijzers, een Chineesche zuster, twee Chlneesche leeken-onderwljzeressen en een tienjangen jongen, per boot een inspectiereis naar het zuiden van zyn ambtsgebied. Terwijl zjj het middaggebed deden, werden zy overvallen door een rooverbende. De bemanning en de reizigers werden gedwongen aan land te komen. Daar volgde een korte, heftige on- derhandellng over het te betalen losgeld. Onderwijl doorzochten de roovers de boot en de bagage der reizigers. zy vonden slechts eenlge dollars en dit wond hen zoo op, dat zjj beide Europeanen met moord bedreigden. Onderwijl viel hun oog op de drie vrouwen, die zich verborgen gehouden hadden. Dezen wilden de bandieten mee voeren, tegen welk voornemen de missio narissen zich krachtdadig verzetten- Met geweerkolven sloegen de roovers toen op hen in. Spoedig zonken de blsschop en pater Caravario bewusteloos neder. De vrouwen waren intusschen in de rivier gesprongen, waaruit de bandieten haar spoedig op den oever trokken. Allen werden daarop geboeid, de handen op den rug. Alles, wat zij beza ten. werd geroofd; wat den roovers waarde loos toescheen, zooals boeken en misgewa den, werd verbrand. Daarna dwong men de Chineesche onderwijzers met de bootsbe- manning de reis voort te zetten. Met hun vjjf gevangenen trokken de roovers een bosch in. De missionarissen werden dieper in het woud gevoerd en kort daarop vielen vjjf schoten. De vrouwen wisten, wat deze beduidden. Later vernam men, dat de lij ken van de vermoorden alschuwelijk ge schonden waren. De drie vrouwen werden het land ingevoerd en op 2 Maart door sol daten bevrijd. De boeren uit de omgeving vreesden als medeplichtigen aan dezen moord beschouwd te worden. Op een afgelegen plaats begroe ven zy de lijken en zwegen over den moord, toen de missie een onderzoek instelde. Eerst je. dagen wees een der boeren de ■an, waar de lijken rustten. Deze op 13 Maart in tegenwoordigheid van vier bisschoppen, dertig priesters en den vertegenwoodiger van de resreering te Kan ton in gewijde aarde begraven. Ongeveer op denzeifden tijd en niet ver van de plaats, waar deze moorden gepleegd werden, geraakten op het gebied van de provincie Kiangsi drie protest, zusters van de Finsche zending, in gevangenschap. Een Na regeling van werkzaamheden vraagt de heer DE BOER (8. D. A. P.) verlof tot het stellen van vragen aan de regeering over den noodtoestand In de binnenschip per!) en de maatregelen door de regeering dienaangaande te nemen. In het VcorL Verslag der Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot wijziging der Ongevallenwet 1921 en der Lend- en Tuin- bouwongevallenwet 1922 verklaren vele leden, dat zij zich met de strekking der voorgestelde regeling, aanpassing der Onge vallenwetten aan de Ziektewet, zeer wel konden vereenigen. Eenlge leden wezen er op, dat de land bouw niet in staat is, de kosten der sociale verzekeringswetten te dragen en gaven in overweging, dat de Staat, zij het dan lijde lijk zoolang de crisis duurt, deze kosten zoude overnemen. Sommige andere leden waren van mee- ning, dat zoodanige tydelyke ontheffing niet ten goede zal komen aan hen, die het meest onder de crisis gebukt gaan, namelijk de kleine boeren en pachters. Deze leden bepleitten maatregelen van overheidswege welke tot strekking zouden hebben het ver- leenen van krediet voor het aanschaffen van meststoffen en zaden. Voorts achtten zjj een tjjdelljke vrijstelling of kwijtschel ding van belasting gewenscht. Vele leden verklaarden, dat zy niet in beschouwingen wenschten te treden nopens de landbouwcrisis, daar zij van meening waren, dat deze niet mochten worden vast geknoopt aaa de hier aan de orde zijnde wetsontwerpen. willen bezoeken, rij, volgens de overeen komst. In het bezit moeten zijn van 'een door B. en W. van H.H. Waard geteekend bewijs. De heer van den heer de Wit nu niet meer hier naar school mogen komen. pe voorzitter kan., niet zeggen, welke kin deren bedoeld zijn. In het algemeen geven B. en W. van H.H. Waard geentoestem ming met onze school te bezoeken. Dit Is voor het hoofd der school aanleiding ge weest B. en W. te waarschuwen. Het voorstel wordt hierna aangenomen. Het kortegolfstation te Bandoeng, roep letters PLE, dat op een golflengte van 15.48 M werkt, zendt den laatsten tyd eiken Dinsdag van 16.00 tot 17.00 uur A.Z.T. een concert uit. Bovendien kan men lederen morgen van circa 11 uur tot 1 uur oen Neder landsch-Indischen zender PMB. op een golf lengte van 14J» M. hooren; er wordt dan gramofoonplatenmuziek uitgezonden. Bij gunstige omstandigheden zijn deze uit zendingen in Holland met een kortegolf* ontvanger zeer goed te hooren. Na dezen tocht door de stad gaf dit orkest een concert in het Van der Werff- park. Te 9 uur werd in de Pieterskerk een orgelconcert gegeven met medewerking van mevrouw Maartje Offers (alt) én de heeren Johan Feltkomp (fluit) en Leo Mens (orgel). De rector-magnificus der Leidsche Uni- versitelt, prof. dr. N. van Wijk, hield by. den aanvang een korte toespraak. Hij hield een knuppel achter de deur 11. Voorstel om B, en W. machtiging te verleenen tot aankoop of bouw van een schuurtje voor de arbeiderswoning te Zijde wind, gehuurd door P. de Jong, aldaar. De voorzitter deelde mede, dat door het vertrek van den heer Verhaar, vrij gekomen was en B. en w verhuurd aan den heer P. de Jong. De vo rige huurder had echter een schuurtje medegenomen, zoodat de heer De Jong, die groentenventer Is. veel ongerief ondervindt, dat er bij deze woning geen schuurtje Is. Hy wil de woning niet betrekken, voord at er een schuurtje is aangebracht. Spr. acht het geen bezwaar een schuurtje te laten aanbrengen, maar dan moet de huurprijs ook worden verhoogd. De tegenwoordige huurder was wel bereid een Uoogere huur te betalen. B. en W. hebben nog geen be sluit genomen, of zjj dan een bestaand schuurtje zullen laten plaatsen of er nieuw te laten bouwen. Volgens opgaaf van den gemeente-opztchter zullen de kosten van het laatste ongeveer 180. bedragen. Wethouder Bakker vindt het niet symna- thiek van den huurder, dat hij een stok achter de deur houdt, door te zeggen: ik ga er niet in, voordat de schuur er staat. Spr. vroeg of het niet mogelijk was. van het hout, dat vrij komt van de onbewoon baar verklaarde woningen een schuurtje te laten bouwen. De Vooizitter was het met de eerste op- Bierklng van wethouder Bakker eens. Wat betreft de laatste kon spr. zich daarme- nïet vereenigen. Spr. meende, dat de kosten dan niet zooveel minder zouden bedragen. De heer Kriller vroeg, of het schuurtje van den heer de Geus hier niet geplaatst kon worden. De Voorzitter antwoordde, dat bedoeld schuurtje bestemd was om op ’t terrein van de lichamelijke oefeningen te plaatsen, voor het opbergen van spelen en dergelijke. Spr. stelde voor, den heer de Jong te berichten, dat hij onmlddellljk zijn woning zal moe ten betrekken, en niet mag wachten, totdat het schuurtje er staat. De heef van Zoonen is tegen dit voorstel. De Voorzitter aandacht op, huurder wel zeer *r geen schuurtje bij de wonlrg Is. De hear van Zoonen vroeg, hoeveel de huurprijs zeu worden verhoogd. De Voorzitter antwoordde. hierop bestaat niet. Een en ander wordt steeds door den Burgemeester met den on dernemer onderling geregeld. Thans wordt betaald f 25 voor staangeld, voor onbepaal- den tijd cn bovendien f 5 per speelavond. Als de heer de Jong hier komt met s’n bioscoop dan is het wel een bijzonder geval. Deze is hier langeren tijd en laat hier ook veel ver dienen. De heer de Jong zegt, dat de bioscoop houder de Jong hier goede zaken maakt en hooge prijzen berekent. Z 1. kan deze best meer betalen Fen voordeel van f 25 in de gemeentekas van deze zaak Is vee! te kort. WIJ staan ook voor nooge uitgaven in deze gemeente. De heer Krone zegt, dat als de Jong te vee! gevraagd wordt zal hij naar het terrein van Van Vliet gaan of over de brug en dan hebben we niets. Na eenlge bespreking goedgevonden Voorstel de Jong-Blokdyk in stemming en wordt verworpen met de heeren de Jong. Schouten en Blokdijk voor. De heer Besse doet dan een voorstel om voor elke avondvoorstelling een heffing te doen van f 20. waartoe na eenlge besprekin gen wordt besloten. Van den secretaris der Oudercommlssie is een schrijven Ingekomen met verzoek om een stopcontact te mak°n In de school om bij leringen vp6f*"bedq»!de cotnm. een projectle- lantaajn_tgzg8br liken. -Jï^/eenlee besprekingen goedgevonden. Nog worden zonder hDOfdélljke stemming aangenomen' "n paar voorstellen Inzake sup- pletoire begroetingen en af- en overschrijvin gen van den dienst 1929. Nu komt ter tafel de herziening van het belastingstelsel, welke inhoudt dat de be lastingdruk in de gemeente in 't algemeen milder gaat worden. De heer de Jong brengt hulde aan den sa- mensteller van het stuk, dat de raadsleden een duidelijk beeld van den toestand geeft Met leedwezen ziet gij echter de opcenten op de grondbelasting weer gebracht op 80. ter wijl deze onlangs waren verlaagd op 60. Dit drukt in deze gemeente den kleinen man. Spr. zal zich daar echter toch niet tegen verzet ten, omdat anders ook de opcenten op de gemeentefondsbelasting op 80 zouden moe ten komen en daar Is hlf strf tegen. De f 21.000. die uit de fondsbelasting moeten komen ziet hij nog niet geheel binnen komen, gezien den slechten toestand van den land en tuinbouw, dit jaar. De voorzitter aanvaardt namens B. en W. den dank, gebracht voor de samenstelling der stukken in deze, 80 opcenten wordt wel mogelijk gemaakt te heffen op de fondsbe lasting, maar voorloopig wordt niet meer als 50 geheven. Zoo hoopt spr. dat t uitkomt. Hierna wordt het voorstel B en W. met algemeene stemmen aangenomen. Dan komt ter tafel een verzoek van het Witte Kruis om voor het stichten van een bad- en zweminrichting f 750 beschikbaar te stellen. De voorzitter zegt, dat dit stuk na de Wet- houdersvergaderlng Is Ingekomen en hij stelt voor dit om prae-advies te zenden naar B. en W. Weth. Stubenitsky wil tie commissie een dienst bewijzen en thans de zaak behandelen. Weth. Slebrands zegt, dat de flnancieele toestand der gemeente de stem niet gedoogt Bovendien hebben we hier al zooveel gehad en 't wil toch maar niet. Als de aardappelen f 1.per zak gelden, mogen we niet royaal zijn De heer Blokdijk is 't hiermede eens. Weth. Stubenitsky zegt, dat door de bur gerij al veel is ingeteekend. De heer Blokdijk zegt, dat de menschen, wien het zwemmen Interesseert, zelf maar groove bedragen moeten offeren. Dan had den ze den raad niet noodlg. De Voorzitter was penningmeester van 1 vroegere badhuis. Dat ging ook niet, en toen telde de gemeente nog 800 Inwoners meer. De heer Slebrands vindt de belangstelling van de burgerij niet voldoende. De heer De Jong heeft het stuk niet ge zien, doch hij meent, dat directe behande ling wel gewenscht is. Weth. Stubenitsky eveneens. Hierover wordt gestemd en besloten, met alleen de heeren Besse en Krone tegen. Nu wordt het stuk met uitvoerige toe lichting voorgelezen. Voor stichting 13 f 3500.noodlg en aan de gemeente wordt f750.— gevraagd. De heer De Jong zet uitvoerig uiteen, waarom hU tegen 't verleenen der bijdrage is. Het is in een kleine plaats met 1350 In woners uiterst moeilijk om vereenigingen en instellingen in stand te houden. De voet bal-, de tooneel- en de zangvereenlging zijn verdwenen Met t fanfare-corps gaat het niet best. Alle? bestaan is hier moeilijk. Deze zwembad-geschiedenis is reeds de derde. Den laatsten keer ging 't nog niet toen de gemeente nog 500 Inwoners meer telde. Het plan is op zichzelf wel toe te juichen maar 't zwembad kan toch niet bestaan blij ven. Van de inteekenaars zijn er velen die 't doen uit verplichting. Men had volgens spr. moeten komen tot 'n exploitatierekening. Deze is zeer duur, zooals spr. dat weet uit Purmerend. Wat de deel name betreft, ziet spr. deze ook niet zoo groot 't Altijd werkende standverschil zou daar ook nog wel veel kwaads aan doen. Men is thans nu het volop zomer Is aan 1 propa- geeren, doch als het kouder is dan gevoelt men er weinig voor. Spr. is daarom tegen *t geven van steun by de oprichting. Weth. Slebrands zegt: al krijgen we het cadeau dan wil ik het nog niet, 't Kan toch niet bestaan. Weth. Stubenitsky zegt, dat geen exploita tierekening Is gegeven, omdat alle gegevens nog niet bekend zyn. Gezien de medewer king van de burgery in dezen slechten tyd zelfs, mag toch worden aangenomen, dat er veel belangstelling bestaat. De heer de Jong is tegen iedere subsidie. Ook andere vereeniglngen houden het niet. Weth Stubenitsky wy st er op. dat de aan sprakelijkheid in deze rust by het Witte Kruis en dat deze voor de exploitatie zal hebben te zorgen. Na nog eenlge besprekingen wordt er ge stemd. Met 5 tegen 2 stemmen wordt beslo ten niet op het verzoek in te gaan. Voor stembden de heeren Stubenitsky en Krone. Dan dient de heer Besse een voor stel In om t 250 te geven. Ook dit wordt verworpen. Voor stemden de heeren Krone, Besse en Stubenitsky. v- De rondvraag leverde niets op. waarna sluiting. nomen benevens de verhouding van den huurprijs. Voorstel om, met intrekking van het betrekkelijk raadsbesluit van 3 Febr. 1930 te besluiten tot het aangaan eener kasgeld- leening van 27300, aflosbaar op 30 Sep tember a,s. De voorzitter zegt, dat na vertraging een leening tegen 4 pct. was aangegaan by de fa. Staal en Co. te s-Gravenhage. Deze leening zal met 30 September a_s moeten worden afgelost, weshalve B. en W. hier nog nadere voorstellen doen. Het voorstel werd zonder beraadslaging en zonder hoofdelyke stemming aangeno men 12. Voorstel tot intrekking van het raads besluit van 11 November 1929 tot het aan gaan eener vaste geldleenlng van 27300 Aldus besloten. 13. Voorstel om B. en W. machtiging te 'i.rlcenen om. ter aflossing op 30 Septem ber as. der loopende tljdeiyke geldleening van 27300- wederom een tljdeiyke geld leening tot dat bedrag aan te gaan, aflos baar ufterltfk 31 December 1930. Aki'is besloten. 14. Voorstel, om met Ingang van 1 Ja nuari 1931 op te zeggen de met het gem. bestuur vau Heerhugowaard in 1926 geslo ten gemeenschappelijke regeling, betreffen de toelating van kinderen uit de gemeente Heerhugowaaid on de O. L school te Oude Niedorp en van kinderen uit deze gemeente op een der O. L scholen in de gemeente H. H. Wamd. De voorzitter deelt mede, dat indertijd is besloten, dat het wenscheiyk zou zyn, om te trachten op de O. L. school alhier meer dan 48 kinderen te krijgen, om te voorko men, dat het een eenmans-school zou wor den. Men is toen met het gem. bestuur van H.H. Waard tot een onlossing gekomen. Op het oogenb’lk echter gaven B. en W. van H.H. Waard geen toestemming meer, en dit is de aanleiding tot dit voorstel. De heer v. Zoonen vindt de houding van B. en W. van H.H. Waard een beetje zon derling. Heeft de gemeenteraad in deze niets te zeggen? De voorzitter antwoordde, dat. als de kin deren van de H.H. Waard hier de school bezoeken. in R. K- V. v. MS. V. w." Voor de neder- laagwedstryden van genoemde vereenlging waren Zondag aanwezig M. F C. I en Vi tesse III. Het eerste elftal dat volledig In t veld kwam, wist M. F. C. met 81 te kloppen. Het 2e elftal was minder fortuinlyk kreeg zyn eerste nederlaag te slikken Vitesse dat in plaats van het 3de een combinatie bad gemaakt van 2 en 3 met *n enkelen speler van het eerste, was voor onse jongens wat te zwaar. Er werd dan ook verloren met 30. Rondvraag De heer Kriller zou het zeer op prijs stel len, dat In de raadzaal, die nu toch wordt opgeknapt, een ventilator zou worden aan gebracht. Z. h. s. werd dit voorstel aangenomen. Zoonen vroeg, naar aanleiding van de opmerking van den heer De Wit In de vorige raadsvergadering, of er reeds iets naders bekend was omtrent de eigendom men. die voor 1907 aan de armen hebben toebehoord en die in eigendom zouden zyn overgegaan aan de Protestantsche Ann- voogdy. De voorzitter zeide, van plan te zyn ge weest. zelf dit punt ter sprake te brengen. Spr. bad In de archieven een onderzoek in gesteld. en had daarbij een scliryven ge vonden, gedateerd 20 Augustus 1907, waarin aan Ged. Staten werd verzocht, door de verschillende ter plaatse gevestigde Protes tantsche gemeenten, de eigendommen over te schrijven op de Arm voogdij, aan welk verzoek is voldaan. Bpr. liet hierin niets, wat erop zou kunnen duiden, dat de goede ren niet behooren aan de Prot. Armvoogdy. Wel is het spr. by het onderzoek opgeval len, dat de Armvoogdy dan weer algemeen, dan weer bijzonder wordt genoemd. Wil de gemeenteraad weten hoe de Prot. Armvoog dy aan de verschillende eigendommen is gekomen, dan moet daarvoor een betrekke lijk groot onderzoek worden Ingesteld in het Rijks-archief te Haarlem. bU de hypo theekhouders te Alkmaar en by het Cadas ter te Alkmaar, en zal de raad daarvoor geld moeten voteeren. De heer Liefhebber merkte op, dat In 1924 of 1925 de Armvoogdy nog een byzon- dere instelling was genoemd. De voorzitter antwoordde, dat vroeger de instelling gemengd was. later weer bijzon der en zoo wisselde elkaar dat af. In 1924 heeft men besloten dat de Prot. Armvoogdy een byzondere instelling Is. De voorzitter vestigt er nogmaals de aan dacht op. dat als de Raad het juiste van deze kwestie wil weten, een nauwkeurig on derzoek moet werden ingesteld, hetgeen natuurlijk kosten met zich brengt. De heer v. Zoonen meende, dat dit niet tot de bevoegdheid van den Raad behoorde. Bpr. meende, dat de instelling zelf beter een onderzoek kon doen instellen. De voorzitter meende, dat dit eenlgszins anders was. daar misschien de gemaente by dit onderzoek wel geïnteresseerd Is. Zoo als spr. op het oogenblik de zaak kan be zien, zijn de overschruvingen in 1907 ‘n heel gewone zarfk geweest. De heer v. Zoonen meende, dat een on derzoek reeds by voorbaat tot nutteloosheid zou zijn gedoemd, daar er reeds meer dan 30 jaar zyn verloopen. waardoor, naarspr.'s meening, geen verhaal meer op de goederen zou kunnen worden gemaakt. De voorzitter kan niet mededeelen, of in dit geval van verjaring sprake kan zijn. De heer Ligthart wil hier een onderzoek naar doen laten instellen. Aldus besloten. De heer v. Zoonen zegt voorts, dat er by verschillende ingezetenen een onprettige stemming heerscht, ten aanzien van B. en W., omdat B. en W. aan de ingezetenen, althans verschillende, een schrijven doen toekomen, waarin er hun op gewezen wordt, dat zy hun huizen moeten laten schilderen en dergelijke. Spr. achtte dit bulten de be voegdheid van B. en W. Voorts maakte spr. aanmerkingen op het beleid van B. en W. inzake het aanmanen van ingezetenen, die naast het huis een varkenshok hadden staan. Spr. achtte het buitengewoon pijn lijk om in dergelijke zaken, waar het be drijf van verschillende Ingezetenen van af hangt, dwingend op te trerjen. De voorzitter antwoordde, dat hem van het richten van een schrijven aan verschil lende ingezetenen, betreffende het doen schilderen van hun woning niets bekend is Wel is een schrijven gezonden aan een boerderij by het Verlaat, om deze te laten opknappen, hetgeen inderdaad Is geschied. Dit Is echter enkel het toepassen van de Wonlngverordening. Wat betreft de var kenshokken merkt de voorzitter op. dat ook hier overeenkomstig de Politie- en de Wo- ningverordenlng te werk Is gegaan. Echter was van de Gezondheidscommissie een schrijver! ingekomen, waarin werd gewezen op het gevaar voor de gezondheid, dat een. op een dereeiyke plaats neergezet varkens hok oplevert. B. en W. hebben den persoon In kwestie aangeschreven, doch hy ging hierop niet in, en op het oogenblik is aan dit verzoek nog niet voldaan: doch B. en W. biyven in de zen diligent. In dit geval was er wel aan leiding tot aanschrijving, omdat het var kenshok aan den verkeerden kant van het huls stond. De heer v. Zoonen meende, dat B. en W. ex tekening mee hadden moeten houden voorzitter zegt nog, persoonlijk met betreffenden persoon te hebben ge- rproken, maar er valt niet met hem te pra ten. De heer v. Zoonen zou het voorts zeer op Prijs stellen, als B. en W. den raad mede deelden. hoe de toestand van de gemeente zal worden bij de as. nieuwe verhouding twehen het rijk en de gemeenten. De voorzitter antwoordde, dat het de be doeling van B. en W. was. in Juli a.s. dit punt aan d" orde te sfilen. De heer Ligthart sloot zich aan by den heer v. Zoonen. wat betreft het belemme ren van het bedriif. De,, voorzitter antwoordde, dat B. en W. zoo spoedig mogelijk zullen optreden. B en W. moeten de verordeningen echter toepas sen. De lieer De Wit vroeg, of een schreven was ingekomen van omwonenden, die last hadden van den stank. De voorzitter antwoordde, dat er een schreven was irgekomen van den Gezond- held dienst te Hoorn. Spr. voegde er nog aan toe, dat als bedoelde tyrsoon een aan vrage had ingestuurd btf den touw van dat hok, hetgeen vem’lchfond Is, het nooit zoo ver was gekomen.In dat punt is hy Ir overtreding van de Wonlngverordening. Er is geen reden, om soenelheid toe tg. rss-en. daar hij zich zelf tegenover spr? ook niet so»pél heeft getoond. Hierna ging de raad in comité ter be spreking van het laatste agenda-punt: Ver krijging van een terrein voor het onderwlj* in llchamelbke oefening Na heropening der zitting wordt medege deeld. dat als terrein voor lichamelijke oefe ningen Is aangewezen, het land van de Wed' Mils, alhier, groot 3700 M2 A 1.per M2. Door .de gemeente zal voor een schei- dlngshek en een dam worden zorg gedra gen. Door de Wed. Mljs moet een bedrag van 400 worden betaald voor overpad. Indien zij hiermede niet accoord gaat, zullen plan nen tot onteigening worden beraamd. Hierna volgde sluiting. Gemeenteraad De raad dezer gemeente kwam Maandagavond in openbare vergade ring bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de Edelachtbare Heer P. Romljn. Na lezing der notulen, waarop geen op- of aanmerkingen werden gemaakt, kwamen de Ingezonden stukken etc. ter tafel. Medege deeld wordt, dat boeken en kas van den ont vanger zyn gecontroleerd en in orde bevon den. In kas was en moest zyn f 4639.18. Voorts zijn Ingekomen van Ged. Staten enkele schryven betreffende'goedkeuring van eenige af- en overschrijvingen en suppletolre begroetingen dienst 1930 Verder blijkt, dat de heeren P. A. Romyn en T. P. van Houwelingen hunne benoeming tot leden van de comm. tot wering van schoolverzuim hebben aangenomen. Ook was nog Ingekomen een schryven behelzende het verslag van de aibeioersin.<lue;ing. Van Ged. Staten is een schryven inge komen houdende dankbetuiging voor het be drag var f 100. dat voor het nieuwe meubi lair voor het nieuwe provincle-huis door den raad Is geschonken. Met de gemeente Graft wordt voor dit bedrag te z.amen een bank ge kocht, welke geplaatst zal worden in de ves tibule van het gebouw. De teekenlng is voor de raadsleden te bezichtigen. Dan is ontvangen de begrooting van de gezondheidscommissie te Purmerend, welke behandeld zal worden bij de begroeting der gemeente. Ged. Staten deden mede, dat de ultkee- ring In de kosten van de huishouding van de gemeente dit jaar f 3561.18 'i zal bedragen evenals dit voorheen het geval was. Vervolgens wordt by Ingekomen schryven verzocht om steun te verleenen aan de com missie voor bestrijding van de iepenziekte. Besloten wordt hiertoe niet over te gaan. Een te dezer rake ingekomen schrijven van den plantenzlektekundlgen dienst te Wage- ningen wordt voor kennisgeving aangeno men. Dan komt ter tafel een vereoek van de heeren Mart, en J. van Doom om een per ceel grond, groot 3 A., gelegen bij de Katho lieke school in erfpacht af te staan om daarop een burgerwoonhuls te mogen bou wen. B. en W. stellen voor het gevraagde toe te staan voor den tijdvan 99 jaren. De heer de Jong vraagt of dit perceel grond niet bestemd was om er een gymn. lokaal voor de scholen te bouwen. We heb ben nu wel vrystelling van het vak lichame lijke oefeningen, doch later zal ons de ver plichting daartoe toch wel worden opgelegd. De voorzitter zegt, dat zeer zeker de grond voor dat doel aanvankeiyk bestemd was. In derdaad zullen we straks met het vak licha- melyke oefeningen ook verplicht worden om voor een speelterrein en_gymn. lokaal te zor gen, doch we weten nog niet definitief welke afmetingen zulk een gebouw zal moeten heb ben. Weth. Stubenitsky zegt, dat de heer Jong volkomen juist Is. Volgens de verwach tingen moet een gymnastieklokaal echter wel 18 x 9 M. groot zijn en is dit terrein daar voor te klein Nu komt aan de orde de vraag, welke de vergoeding zal zyn, die deze erfpachthou- ders zullen hebben moeten geven en nu wordt besloten dit op 8 cent per vlerk. M te stellen en de overname van het hekwerk ver plichtend te stellen voor een bedrag van f 100. Dan komt in behandeling een verzoek van J. Klinkenberg om de Kralingbrug en de Baanbrug te bedienen en daarvoor een belooning te ontvangen van f 100. De Voorzitter licht een en ander toe en zegt, dat de heer Plukken de bediening niet langer wenscht te vervullen. Voor eenige extra diensten in deze bewezen stelt de voor zitter voor om den heer Plukken een gratifi catie te geven van f 25. Dit wordt goedgevonden. De heer de Jong wil den heer Klinkenberg wel aanstellen mits deze persé de belde brug getjes zelf bedient Thans gebeurt het, dat hy den schipper den sleutel geeft en dat is verkeerd. Reeds Is de brug by zulke behan delingen beschadigd Wie draagt daarvan de kasten? Als by storm enz. niet goed wordt gesloten wie is dan aansprakelijk? De heer Krone meent, dat de bediening door den melkschlpper niet zoo'n groot be zwaar Is. Des winters gebeurt dat niet. Weth. Stubenitsky zegt, dat als de toestand zoo Is, zooals de heer de Jong zégt dan is deze niet in orde. Maar we moeten ook re kening houden met het feit, dat er maar een lieihebber is. De laatste aangebrachte schade is door den schipper vergoed. Weth. brands zegt: Kon de brug maar weg De heer Krone zou dat geen idealen toe stand vinden. Besloten wordt de bediening der bruggen aan den heer Klinkenberg «p.te dra gen op voorwaarde, dat hÜ de belde bruggen bedient. Vervolgens komt In behandeling 'n voor stel van de heeren de Jong en Blokdyk om van kermisvermakeiykheden als bioscopen en dergeiyke, die komen buiten de kermis- week een staangeld te heffen van f 30 per week of gedeelte daarvan. B. ea W, aUn hier tegen. Een vexordening Ook ditmaal heeft katholiek Nederland getoond, dat het altyd bereid is, om een offer te brenger, voor een goede zaak. Het aantal families, die zich hebben aan geboden overtreft verre het aantal kinderen, die in aanmerking komen. Gaarne had Ik gebruik gemaakt van alle aanbiedingen om niemand te leui te stellen. Maar dat is nu eenmaal onmcgeiyk. De kinderen komen den 3en Juli in Hol land aan. De families, die een kind kunnen verwachten, worden daarvan in kennis ge steld, terwyi tevens het uur van aankomst wordt meegedeeld. Correspondentie aangaande de Deensche kinderen tydens hiAi verbiyi hier te lande richte men aan Pater Suitbertus Smitz, R. K. Pastorie. Ammerzoden (Gld.) dag van vertrek is. tfepaald op 8 Augustus. Aan allen rnynen hartelyken dank, even eens aan de katholieke pers, die altyd be-k reid was om hare hulp te verleenen. Ny kobing F 21/6 3e PATER A. SMITZ. O. M. Conv. 9. Voorstel tot bUplaatsing van een twee tal straatlantaarns en verplaatsing van 1 straatlantaarn tusschen Oude-Niedorp en Verlaak De voorzitter licht hierby toe. dat, In verband met het omleggen van den weg by het Verlaat 1 lantaarn kan worden ge plaatst. maar dat het B. en W. wenscheiyk voorkwam hier nog 2 lichtpunten by te plaatsen. Door wie de bedoelde lantaarns zullen worden sangebracht, valt nog niet te zeg gen. in verband met het in October a.s.! af- loopende contract met het P. E. N. Er be staat kans dat de gemeente deze lantaarns daar zeil zal plaatsen; het onderhoud is dan tevens ook voor haar rekening. Echter moet de gemeente aan het P. E. N. 12 voor een oudergrondsch lichtpunt en 9 voor een bovengrondsch betalen. Dit zal dan komen te ven ailen. De heer De Wit vroeg, of op een onder gedeelte van het Verlaat nog niet een paar lantaarns kunnen worden bijgeplaatst. De voorzitter meende, dat dit heel goed ■ou gaan, en zei overleg toe. De heer Boer zag gaarne een lantaarn ge plaatst in 't Veld, by de kerk. De voorzitter had hier ook reeds zelf over gedacht en was van plan, daaromtrent Ir. overleg te treden met het gemeentebestuur van Nieuwe Niedorp, om te trachten, deze gemeente ook de helft te laten betalen voer het aanbrenTen van dit lichtpunt. Het voorstel werd hierna z. h. s. aange nomen. 10. Voorstel tot intrekking van het raads besluit contra G. Butter Czn. De voorzitter releveerde, dat deze rechts vordering tegen den heer Butter was Inge steld, daar deze in gebreke was gebleven de schade aan de Letjerbrug toegebracht, te betalen. Ity Is echter nu op zyn besluit te ruggekeerd, en heeft de kosten betaald, zoo dat de rechtsvordering nu overbodig geacht kan worden. Conform besloten. van de opvoering van het maakte de lustrum-commissie rijtoer duor de versieidt straten van Leider, en trad daarby als Jury op voor de toekenning der prijzen, welke voor de mooiste versieringen 'beschikbaar zyn ge steld. In het fees .gebouw vereenigden zich de medewerkenden aan het water'eestspel aan een „Vikingen’’-maaJtyd. Te half aeht des avonds werd een aan vang gemaakt met het muziek-festival door het Harmonle-orkest ..De Post" dat door de feesteiyk versierde en geïllumineerde

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7