J. B. Koster Burgerlijke Stand Alkmaar KLEEDING NAAR MAAT f 60.- DE H. STOEL PUBLICEERT EEN WITBOEK OVER DE MALTEZER KWESTIE ONZE BEITSEN TWEEDE BLAD DONDERDAG 26 JUNI 1930 £en officieele lezing ALKMAAR Comb. Kreymborg Romeinschen correspondent) Razzia te New-York f Onder asfalt bedolven Het medische tuchtrecht Geslaagd Krakatau mededeelingen Kasleening Het vlootverdrag van Londen ALKMAAR Jacobus BERICHTEN UIT ONZE PROVINCIAAL NIEUWS VORIGE OPLAGE Brand te Rotterdam tot Uitdeelingsii]st BERGEN HERTENKAMP M. KATER alkmaar Waarschuwing (Van onzen Wie prijs stelt op goed passende kleeding. neme eens proef bij ons. Prima kleer- makerswerk vanaf HEILOO H oogheem raadschap Noord-Hollands Noorderkwartier Ten aanzien van de invordering van den staan bekend om de prima kwaliteit en het schitte rende resultaat dat met de bewerking verkregen wordt. Amoniac-beits, Was-beits, Water-beits, Olie- bejts. Eikenhout-beits. In elke hoeveelheid verkrijg baar in meest gewenschte kleuren. N. V. DROGER IJ EN EN VERFHANDEL „VRIES1A” v.h. JAN DE VRIES ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAF gees- het Verdeeling den juiste Eigenaardig ongeval te Kopenhagen Toenemende werking? Ernstig nieuws 2.500 458 De tweede étage van twee halzen uitgebrand Verbloede drankwet-ambtenaren arresteera de „natte gemeente" den *eg- I Wijziging Reisverordening. Aan de orde was hierna een voorstel tot wjjzlging der reisverordening in dier voege, dat le. het bedrag van t 150.— per laar, als vaste Vergoeding voer een niet-beschlk- dienst en met rechtbank alhier is gedeponeerd uitdeelingslljst inzake het faillis- van en Klaas Ter- In den Hertenkamp, alhier, is dezer dagen een hertje geboren. hebben zich tot president met het verzoek van het Verkoop grond Voorgesteld werd voorts aan P Sijm Jz. te Andijk te verknopen het aan het Hoog heemraadschap in eigendom toebenoorende perceeltje grond, kad. bekend, gemeente An dijk, Sectie D Nr. 9. groot 5 Are, 75 C.A., voor f 2.per c.A., onder nader te bepalen voorwaarden. Alsvoren. door van d. L Geboren: Lena, 4 v. Klaas Dekker Adriana van 't Riet, Jan. z burg en Apolonia Neef Overleden' Jacob Mol, 64 jaar; Immlng, 45 jaar. en excessen in totaal f «0.059 2. van het batig slot van den buitengewo- Behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten zal de gemeente Bergen haar Ujde- lüke kasleening van ten hoogste f 300.000 af sluiten bij de firma De Lange en De Moraaz, alhier. Geen bijzondere zitting van den Amerikaanschen Senaat? baar gestelde flets toe te kennen, voor het vervolg als maximum bedrag ml dienen; dat 2e. naar gelang de leden van het Dage- lijksch Bestuur en de ambtenaren zijn tn- gedeeld in de eerste, tweede of vierde klasse van het voor het Rük geldende reisbesluit, de gemaakte verblijfkosten tot een minimum van respectievelijk O, f 2.50, of f 2 voor rekening van het Hoogheemraadschap wor den genomen, voor hen. die verhinderd zijn van 12 uur des middags tot 2 uur des na middags of van 5 uur des namiddags tot 7 uur des avonds de maaltijden te hunnen huize te gebruiken. Alsvoren. De werking van den Krakatau, die in de laatste etmalen nog steeds In hevigheid is toegenomen, is thans in een nieuwe faae getreden. De vulkaan werpt talrijke flitsende licht stralen uit en groote hoeveelh-den asch, die als dikke aschregens neerdalen op de om geving Talrijke zware schokken worden ge voeld. De vulcanologische dienst beeft in den loop van eergisteren niet minder dan 4500 uitbarstingen geregistreerd, waarvan de hoogste 300 voet boven den zeespiegel uit rees. Het onlangs gevormde nieuwe eiland neemt snel in omvang toe 'en neeft op dit oogenblik reeds een hoogte bereikt van veer tig voet boven den zeespiegel. BERLIJN. 25 Juni. (V.D.). Uit New- York wordt gemeld, dat 40 als elegante gas ten verkleede drankwetbeambten bij ver rassing een bezoek aan het Casino in het Centfaal Park hebben gebracht en aan bet British Carlton hotel Zu arresteerden 27 gasten, onder wie vooraanstaande ambtena ren der stad, groot-Industreelen en bekende persoonlijkheden uit het New-Yorksche ge zelschapsleven, allen wegens overtreding der drankwet. Ook de directeur en de kellner werden ge arresteerd. Tegen 500 S cautie werden de gearresteer den weer in vrijheid gestela. De vertegenwoordigers van de Cubaanse!» en Brazillaansche regeeringen waren getuige van deze sensationeels razzia. De verhouding van Kerk en Staat Om na dit laatste conflict een ópenlijke breuk met het Vatlcaan te voorkomen en ook om persoonlijk een goeden Indruk te maken bij den H. Stoel en de katholieke be volking van Malta, vroeg Lord Strickland ’n Apostolischen Visitator die.verslag zou uit brengen over den toestand op het eiland. Z. H. Paus Pius XI gewaardlgde zich zelfs een Delegaat te zenden, en de Minister-Pre sident bracht een wet In behandeling, welke in schijn den Delegaat de ruimste volmachten gaf, in wezen echter het voor Lord Strick land mogelijk maakte de werkzaamheid van den Delegaat te controleeren en in door hem gewenschte banen te lelden. De bevoegd heden welke deze wet aan Mgr Robinson zou toekennen, werden bij voorbaat gewei gerd en Lord Strickland trok de wet terug. Het was ook tijdens het verblijf van den Delegaat op Malta, dat Lord Strickland hem een ontwerp voor een Concordaat overhan digde. Dit behelsde voornamelijk dat de Kerk haar huwelijkswetgeving zeer zou ver gemakkelijken en dat de geestelijkheid alle zelfstandigheid zou verliezen en geheel val len onder den staat. Dit laatste is het groote doel dat de Minister-President zich te berei ken voorstelt. Het volk van Malta heeft een groote ach ting voor zijn geestelijkheid, ook op niet geestelijk terrein. Strickland, die dat weet, heeft daarom In 1927 voor de verkiezingen groote moeite gedaan om de geestelijken achter zich te krijgen Dit Is hem niet ge lukt. Hij heeft toen zijn actie in een andere richting gestuurd en zich jewend tot gees telijken, die tijdens de vele kwesties en con flicten meer of minder In wrijving waren gekomen met hun overheid. Ook hierin slaagde hij niet naar wensch, maar eenlgen steun kreeg hjj toch, en zijn overwinning In den verkiezingsstrijd was volkomen. Thans echter, nu hij enkele jaren aan de regeering is. en de verkiezingen weer voor de deur staan, weet hij ook wel dat een over winning alleen mogelijk Is wanneer niet en kele ongehoorzame geestelijken, maar heel de katholieke hiërarchie zijn partü steunt. De ondervinding heeft hem geleerd dat dit nooit gebeuren zal en zijn eenlge redding Is het den Invloed der geestelijkheid op bet Volk radicaal te breken. Dit doel streeft bij na op de door traps te en lafste wijze door middel van zijn kranten, woorden en aller lei duistere geschriftjes Zijn macht mis bruikt hij bovendien om Kerk en geestelijk heid te belemmeren in de uitoefening van haar taak. Dr. J. M. van Dam. alhier, is ter uitvoe ring van art. 4 van het Kon. besluit van 31 October 1929 tot vaststelling van een alge- meenen maatregel van bestuur, als bedoeld in art 15 van de wet van 2 Juli 1926, hou dende nadere voorschriften ten aanzien van de uitoefening der geneeskunst (Reglement medisch tuchtrecht en oplossing van ge schillen) bij Koninklijk besluit benoemd tot plaatsvervangend lid in het college te Am sterdam. De Commissaris van Politie te Amersfoort geeft het publiek in overweging om. alvo rens handelsrelatles aan te knoopen bij de Amersfoortsche Handelsbank van Dirk Evers, St Anfrldusstraat 54 te Amersfoort, Inlichtingen In te winnen aan zijn Bureau. Daar ook in onze courant van genoemde firma een advertentie Is geplaatst, raden wjj onze lezers aan, van deze mededeellng goede nota te nemen. 24 senatoren Hoover gewend, bijeenroepen van een bjjzond re zitting van den Senaat, ter goedkeuring van het vloot verdrag van Lenden, af te zien en de be slissing uit te stellen tot de wlnterzitting. De voorstanders van het verdrag hopen echter, dat het president Hoover gelukken zal, zich tegenover de oppositie te vernetten. Aan de de eenige sement van J Brouwer, café-houder te Enkhuizen met een ultkeering van 34.85 pet. aan concurrente schuldeischers, behoudens verzet tegen deze lijst. Verkoop Dijksmagazijnen Voorgesteld wordt hierna het duksmaga- zjjn met woonhuis, schuur en omliggend ter rein te Almersdorp voor f 1500te verkoo- pen aan het Ambacht van West-Friesland; en het dijksmagazun annex vergaderlokaal met omliggend terrein te Lambe tschaag pu bliek te verkoopen, beide onder bepaalde voorwaarden. Alsvoren. De toestand op Malta Waar de geestelijkheid op Malta steeds overwegenden invloed neeft gehad en de meerderheid overtuigd katholiek is. kan t, niet anders of de gevolgen van een zoo fei len strijd moeten funest zijn De politiek van Lord Strickland is des te verderfelijker omdat hij op zijn volgelingen een absoluut geestelijk overwicht heeft en dezen zelfs niet meer kunnen denken dan door zijn hersenen en door zijn kranten Daarbij komt dat de Minister-President er •en groot deel van de bevolking van weet omslag, deelt de VOORZITTER mede, dat voor den dienst 1929 het kohier over dit dienstjaar omvatte 61505 aanslagen tot een totaalbedrag van 1.194529.77. Hiervan staan thans nog open 5 aanslagen, tezamen 30 .11. Voor den dienst 1930 omvat het voor dit dienstjaar vastgestelde kohier 62262 aansla gen, uitmakende een bedrag van 1.178.355.14. De termijn van betaling is gesteld op 1 October 1930. Tot heden zijn reeds ontvan gen: 9906 aanslagen tot een totaal bedrag van 101.353.74. Voor kennisgeving aangenomen. Ook andere waterschappen hebben voor dergelüke feiten vergoeding gevraagd, doch het DagelUksch Bestuur heeft deze steeds ervan overtuigd, dat bet grasgewas bijkom stig was: het gaat niet om het bedrag van t 1100.doch om het principe in dezen. Spr. wijst er op. dat het rapport van Prof. Scheltema overeenkomstig la met het advies van het Dageljjksch Bestuur. De heer GROOT geeft In overweging on derling te onderhandelen; dit spaart uit. De VOORZITTER betoogt, dat het gaat om het principe: moet men betalen, of moet men niet betalen; spr. ia van meenlng. dat Hoogheemraadschap in rechte gehan deld heeft. Feitelijk heeft het bestuur van den Polder Oostzaan het advies gevo.gd van rechterlijken raadsman, waarmee spr. onderhandeld heeft. Spr. wil de heeren van den Polder Oostzaan gaarne ontvangen. De heer GROOT geeft den Voorzitter dan In overweging, zijn principe te handhaven. De heer ZEEMAN wijst er op. dat der gelijke conflicten geboren worden uit het feit, dat de een het eigendom en de ander het onderhoud heeft Spr. zag gaarne pogingen van het Hoog heemraadschap om de eigendomsverhoudingen te veranderen, teneinde dergelijke toestanden te verbeteren De VOORZITTER herinnert er aan. dat In dezen nog steeds het wachten is op de houding van Ged. Staten. Besloten wordt tenslotte met het Polder bestuur van Oostzaan nog te onderhandelen. Conform het voorstel om zich In rechten te verweren, werd eveneens zdnder hoofde lijke stemming besloten. Volgt glutting onder dank. Wegverbetering Katwouderdjjk. Aan de orde was hierna een voorstel tot machtiging van Dijkgraaf en Hoogheem raden met J. van Wengerden te Katwoude een overeenkomst aan te gaan tot aankoop van het erfpacht van perceel kad bekend gemeente Katwoude. Sectie A Nr. 537. met de zich daarop bevindende opstallen, zulks ter verbetering van den weg langs den Kat- wouderdijk. Alsvoren. Rechtsgeding met den polder Oostzaan. Tengevolge van een afgraving van Ocstzaner-zeedijk, ten behoeve van de verbreeding en verbetering van net wegdek over dien dijk, in 1928 en 1929 tot stand ge bracht, werd de oppervlakte van de gras bermen verkleind. Op een door net hessuur van den polder Oostzaan gevraagde schade vergoeding werd door Dijkgraaf en Hoog heemraden afwijzend beschikt, daar dezen van oordeel waren, dat de eigenaar uit hoofde van den publieken last van dijk en weg, welke ligt op de perceelen, waarop de wegverbetering Is uitgevoero, verplicht is de uitgevoerde werken te gedoogen. zonder aanspraak te maken op schadeloosstelling De polder Oostzaan heeft, thans tegen het Hoogheemraadschap een gerechtelijke actie ingesteld tot betaling der schadevergoeding. Dijkgraaf en Hoogheemraden stellen voor overeenkomstig ingewonnen rechtskundig ad vies zich tegen de ingestelde actie te verwe ren. De heer HAREMAKER vraagt, of het Dagelijksch Bestuur nog stappen heeft ge daan om tot onderling overleg te geraken. Spr. ziet niet graag, dat, temeer daar het om een bedrag gaat van nog geen f 1100, twee waterschappen op deze manier elkan der te lijf gaan. Spr. meent te weten, dat Oostzaan overleg bereid is. De VOORZITTER betoogt, dat de gras bedekking een bijkomstige kwestie is. De wegverbreedlne is „leeds aangebracht, met wegneming vau grasgewas, als zulks noo- dig was. De brand sloeg over naar perceel 53 De bewoners wisten dit huls tijdig te verlaten. De brandweer was het vuur binnen korten tijd met een groot aantal slangen meester. De tweede verdiepingen van beide per ceelen zijn grootendeels uitgebrand, tel —1)1 de lager gelegen verdiepingen ernstig» waterschade hebben geleden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. nen dienst-1929 te bestemmen: ten bate van den dienst 1930, voor extra- aflossing van de geldleening, Indertijd aan gegaan voor aankoop van de noodmaterialen f 11.699.65; ten bate van den buitengewonen dienst 1931 f 245.07. Conform zander hoofdelijke stemming be sloten. Z.hst worden Dijkgraaf en Hoogheemra den gemachtigd tot het doen van een extra- aflosslng op de hierboven bedoelde g^ldlee- ning. De VOORZITTER dankt de commissie tot het nazien der rekening voor het verrichte werk en spr. feliciteert den penningmeester met de hem verleende décharge, waarmede ook het Dagelijksch Bestuur van harte in stemt. Instemming ten^ behoeve van den gewonen dienst 1930. Conform z. h. s. be loten. Aanvulling begrootlng 1929 Aan de orde was hierna een voorstel tot aanvulling van den buitengewonen der begroeting voor 1929. met f 9860.— van het aanhangsel dier begrootlng 1 f 1400.—. Z. h. st. aldus besloten. De rekening 1929. Van de rekening 1929 bedroegen: le. wat betreft den gewonen dienst, de f 1.356.346.78. de uitgaven alzoo een batig saldo van Ultkeering aan oud-werklieden Voorgesteld wordt te besluiten de over 1930 aan A. Brouwer te Medembllk en K. Buurs en J. Doets te Warder verleende ultkeering van f 3.per week te verhoogen tot f5. per week; deze werklieden hebben den leef tijd van 65 jaar reeds overschreden en zijn langer dan 350 weken bij het Hoogheem raadschap werkzaam geweest. Conform besloten. ROTTERDAM. 25 Juni. Vanmorgen heeft in het perceel Sophiastraat 52 een felle brand gewoed. In het perceel was gevestigd de rookerü van den heer M. Brussaard. In het benedengedeelte stond een groot aantal vaten vet opgeslagen. Op de eerste verdieping was een vleeschwarenmagazün de tweede verdieping was ingericht voor expeditie. Het schijnt, dat de brand hier is ontstaan, want het vuur woedde hier het hevigst. Schadevergoeding aan Oostzaan. Voorgesteld wordt op billükheidsgronden aan de gemeente Oostzaan. als tegemoet koming in de nadeelige gevolgen, die voor die gemeente zijn ontstaan uit de omleg ging. gedurende een gedeelte van het jaar 1929, van het verkeer op een gedeelte van den weg op den Oostzanerdük een bedrag toe te kennen van f 800.met welk be drag het Gemeentebestuur van Oostzaan instemt Z. h. st conform besloten. ontvangsten t 1.245 400.06; f 110.946 72. 2e. wat betreft den buitengewonen dienst, de ontvangsten f 27.944.72; de uitgaven f 16000; alzoo een batig saldo van t 11.944.72. Hieronder is begrepen een bedrag van f 11.699.65, wegens opbrengst van aan de Zuiderzeewerken verkochte noodmaterialen. De heer v. d. SLUIS brengt namens de commissie tot nazien der rekening rapport uit over het gedane onderzoek; spr. brengt daarbij een »A>rd van waardeering aan den heer Boersma. die bij dit onderzoek den over leden secretaris op loffelijke wijze heeft ver vangen. De commissie adviseert tot goedkeuring onder betuiging van volle tevredenheid over de verkregen uitkomsten. Voorgesteld wordt: 1. van het batig slot van den gewonen dienst 1929 voor den gewonen dienst 1930 te bestemmen: voor de wegverbetering op den Noorderdjjk van Drechterlandf 26.000 voor het teren van het wegdek tus- schen Lageweg-Schellinkhout en tus schen de Zandbakken-Scharwoude t voor verdere uitvoering der wegver betering op den Oostzanerzeedjjk. waarvoor in 1929 het seizoen te ver gevorderd was, f 11100 voor den laatsten termijn v. d. kos ten van aanschaffing van den elec- trischen motor voor het gemaal van den Leypolder, welke termijn nog niet betaalbaar kon worden gesteld ad f Ultkeering bü overlijden Aan de orde was hierna een voorstel om de jaarwedde-verordenlng van de ambtena ren aldus te wijzigen, dat deze verordening ook geldens Is voor de hoofd-ambtenaren, in dienst van het Hoogheemraadschap. Dienovereenkomstig wordt voorgesleld aan mevr, de weduwe J P van Amstel, geb. J C. Moonen, een ultkeering Ineens te verlee- nen. gelijk aan 3 12 van de jaarwedde, die haar echtgenoot, als secretaris van ’t Hoog heemraadschap genoot op het tijdstip van diens overlijden en deze ultkeering te be talen uit den post onvoorziene uitgaven der begroeting, dienst 1930. Conform besloten. De VOORZITTER deelt mede, dat aan Ged. Staten een schrijven is verzonden. In zake de Een zeldzaam ongeval heeft Dinsdag avond in de omgeving van Kopenhagen plaats gehad bü het in gebruik nemen van een asfaltkookapparaat. De ketel, die onge veer 300 K.G. asfalt kan bevatten, was op een Oreren stelling geplaatst, waarop twee arbeiders stonden. Plotseling vloog de ketel In de lucht, waarbij de Inhoud er uit ge slingerd werd en op de beide arbeiders viel. Een derde arbeider, die hulp wilde verlee- nen, kwam ook onder het asfalt terecht. Tenslotte klom een jonge arbeider op de ijzeren stelling. Hjj zorgde er allereerst voor, dat de beide arbeiders, die den ver stikkingsdood nabij waren, weer lucht kre gen, door met zijn vinger In hun mond het asfalt door te steken. Met geweld moest hfj ze daarna van de Oberen stelling lostrekken, waarbü een gedeelte der kleeren bleef zit ten. Belden droegen letterlijk een zwart mas ker en hun geheele lichaam was van onder tot boven met asfalt bedekt. Met groote moeite sleepte de jonge arbeider de andere arbeiders, die niets meer konden zien, van de ijaeren stelHng. Zij werden daarna naai het Ziekenhuis vervoerd, waar zü van net asfalt werden bevrijd. te overtuigen dat zijn strijd tegen de gees- telükheid geheel in het belang van Kerk en godsdienst is. Lord Strickland oefent als het ware een betooverlng uit op zijn aanhangers die voor het grootste deel vurige en over tuigde Katholieken zün. Het is geen overdrüvlng te beweren dat net eiland onderworpen is aan een regime van terreur en despotisme; dat de oppositie aan banden is gelegd en de kranten tot zwijgen verplicht zün; dat de rechtbanken bedreigd worden en de justitie machteloos is; dat de grondwet In gevaar verkeert, liet eiland in een chaos ligt, dat Kerk en godsdienst open- lük worden aangevallen. Aan het einde van zün rapport wüdt Mgr. Robinson een korte beschouwing aan de mid delen welke tot de oplossing van het con flict zouden kunnen leiden. Voor alles moet de bevolking op onverschil lig welke wüze er van overtuigd worden dat de H Stoel Lord Strickland niet als „perso na grata” beschouwt en dat het bestuur 1er Kerkelüke belangen en aangelegenheden een onvervreemdbaar recht Is van de Bisschop pen. De Bisschoppen, op deze wüze ojcenlük door den H. Stoel als hoogste handhavers van het Kerkelük recht erkend, zouden dan op alle wüzen kunnen waarschuwen tegen de dwalingen en den kwaden wil van Lord Strickland, en de bevolking langzpam-aan weer in de juiste banen teruglelden Tevens zou de H. Stoel een diplomatieke poging kunnen doen bü de Engelsche regee ring om Lord Strickland's terugroeping te verkrügen Dit zou niet alleen in het be lang zün van de Kerk, maar ook van Enge land dat bü bet welwillende deel der be volking zün aanzien verliest en dat zün bes te tradities door den huldigen vertegenwooi- dlger van zün gezag met voeten getreden ziet. De grenslijn van godsdienst en politiek. Alle andere gepubliceerde documenten wü zeiden het boven al werden reeds ge publiceerd en wü zullen dus een kolommen lang uittreksel vermüden. Alleen Hjkt het ons nuttig de algemeene lün er van, welke tevens de kern der Maltezer kwestie is, even te volgen. In de Inleiding van het Witboek wordt ge zegd dat de geestelükheid op Malta steeds een grooten Invloed had, ook waar het zaken betrof die bulten het zuiver geestelük terrein vielen. Deze stand van zaken wordt als be ginsel erkend in de grondwet welke o.a. een der tien vaste stand-zejtels In den Senaat toe kent aan den clerus. Lord Strickland heeft daartegen verzet aangeteekend en stelt zich geen ander doel te bereiken voor dan de priesters >p te sluiten In hun kerken en kloosters Daar bul ten heerschtAolgens zün opvatting, -le staat waaraan de geestelüken onderwoi pen zün en waarvan zü niet meer kunnen wezen dan ambtenaren en employé’s. Natuurlük heeft zich de H.' Stoel daarbü niet neergelegd, maar, volgens den raad van zün Apostolischen Delegaat, den Bisschoppen opgelegd Lord Strickland en zijn aanhang te bestrüden en de rechten der Kerk op Malta te '—rdedlgen Bovendien heeft de vorige secretaris van Staat, Kard Gasparri, de Engelsche regeering er van in kennis gesteld dat Lord Strickland gcei. „persona grata” meer was en zün terugroeping geadviseerd. Nu beweert Engeland dat de H. Stoel niet alleen diplomatiek, maar ook en daarover vooral is het zeer verstoord! openbaar tegenover de Bisschoppen en dooi hun be middeling tegenover het volk, stelling koos tegen een vertegenwoordiger van het Engel sche gezag op Engelsch gebied dit wordt be schouwd als hooglük ongewenschte en onge rechtvaardigde Inmenging In interne aange legenheden van het vereenlgd koninkrijk. De H. Stoel echter beweerde en beweert dat er groote belangen van zuiver kerkelüker. aard ernstig geschaad werden en dat tegen dengene die daarvan de oorzaak was. open- lük actie moest worden gevoerd, ongeacht de functie welke hü bekleedt. Engeland ziet Lord Strickland dus op de eerste plaats als Minister-President; net Vatlcaan laat zün titels bulten beschouwing en acht hem verantwoordelük voor zün funest bedrijf. Engeland acht het een kwestie van prestige zün vertegenwoordiger te beschermen en eischt herroeping der Vaticaansche actie. De H. Stoel wüst op de schade aan zün belan gen toegebracht en eischt eerherstel middel van de openbare verklaring Engeland dat er onrecht is gepleegd, door terugroeping van Lord Strickland. Helaas is de strüd te laat begonnen konden de gevolgen tot zoodanige komen. De toestand verscherpt zich dagelüks en bü zulke tegenstrüdlge gezichtspunten kan de oplossing niet nabü worden geacht. L. K F. F. De jaarlüksctie Land- Tuinbouwtentoanstelling wordt dit jaar houden op Donderdag 21 Aug. ajs. Bedankt De heer P. Schotvanger, pen ningmeester van de V. V. V. Helloo Voor uit, heeft als zoodanig bedankt. Meeting De afd. Helloo van de Ned. Ver tot afschaffing van alcoh. dranken beeft besloten om op Zondag 13 Juli aa. een meeting te houden op bet terrein bij den Kattenberg. welk terrein door de fa milie van Forenst welwillend afgestaan te Zaterdag publiceerde de H. Stoel het reeds lang verwachte Witboek over de Maltezer kwestie. De uitgave draagt den naam van: „Esposlzlone documentata della Santa Seae sulla questlone maltese". telt büna tweehon derd bladzüden en bevat een Inleiding, drie hoofdstukken, 39 documenten er- een besluit Voornamelük door de indiscretie van Êngel- sche züde waarop hier en daar aanmer kingen worden gemaakt, behelst de pu blicatie uitsluitend meer uitvoerige behande lingen van correspondenties, welke in hoofd zaak reeds lang bekend waren. Het eenige document, waarvan de Engelsche regeering onkundig was en waaruit dus nóg geen enke le mededeellng kon worden gedaan. Is het rapport van Mgr Pasqualis Robinson thans Nuntius te Dublin, die Malta het vorig jaar als Apostolisch Delegaat bezocht. Om zün groote uitvoerigheid, heldere documentaire -m ïorsche taal, is dit rapport de meest ge slaagde uiteenzetting van den toestand up Malta, welke tot op heden verscheen, en daarom tevens het voornaamste en belang rijkste document der publicatie. Een samen vatting van den Inhoud laten wü hlerondet volgen Hierna was aan de orde de Benoeming secretaris Ter benoeming van een secretaris In de vacature van J. P. van Amstel, was door Dükgraaf en Hoogheemraden, de volgende voordracht opgemaakt: No. 1. J. W. Boersma, hoofdcommies en waarnemend secretaris van het Hoogheem raadschap. Na 2. Mr. ^E. G. O. Onnen. referendaris ter provinciale griffie van Drenthe te As sen. No. 3. Mr. J. Belonje, advocaat-procureur alhier. Uitgebracht werden: op no. 1 veertien stemmen; op no. 2 drie stemmen; op no. 3 twee stemmen: zoodat de eerst voorgedra- gene is gekozen. De VOORZITTER complimenteert den neer Boersma met zün benoeming en uit den wensch, dat deze zal blüken te zün de rechte man op de rechte plaats. De heer BOERSMA dankt voor deze woor den en zegt er zich van bewust te zün, dat een groote verantwoordelüke taak hem wacht, temeer, daar hü opvolger is geworden van een man als den heer Van Amstel; spr. zal zich echter aan diens voorbeeld spiegelen en hoopt aan de verwachtingen te voldoen; spr. dankt de heeren, die aan zün benoe ming hebben medegewerkt. De figuur van Lord Strickland Lord Strickland, zegt het rapport van Mgr. Robinson, heeft In de 40 Jaren vati zün po litieke loopbaan, overal waar hü kwam, alles en allen ontwricht en zich zelven onmoge- lük gemaakt. In 1889 werd hü Staatssecre taris op Malta, maar moest weldra terug ge roepen worden en zün weg naar de boot, die hem naar andere bestemming voeren zou, liep tusschen het gejoel, gefluit en de stee nen der menigte. Achtereenvolgens was hü gouverneur van de Leeward-ellanden. van West-Australië en van Nieuw Zuid-Wales, maar zün gebrek aan tact, zün onmacht tot regeering en zün onzuiverheid van oordeel dwongen de regeering hem tenslotte heele- maal uit den staatsdienst te ontslaan Als ambteloos burger keerde hü op Malta terug, waar hü de Constltutioneele Partü sticht te. Zes jaren lang was hüJn de oppositie, In 1927 werd hü Minister-President. Strickland Is een man van meer dan mid delmatige begaafdheid, maar onevenwichtig, onvoorzichtig en boven alles strüdlustig. Minstens vüf dagen van de Week brengt hü voor de rechtbank door met allerlei vorde ringen en processen, welke hem sterk maken en waarbuiten hü niet zou kunnen leven. Wantrouwend is hü tot tegenover zün beste vrienden, raad duldt hü van geen mensch en hü is eerzuchtig en een machtswellusteling. Vanaf het oogenblik dat hü Minister-Presi dent werd, was zün politiek er openlük op gericht: wraak te nemen op de nederlaag van 1901, toen hü van het eiland weggeroe pen was. Strickland noemt zich overtuigd katho liek, en het lüdt geen twüfel dat hü een man is van onbesproken zedelük gedrag en dat in zün gezin een streng katholieke geest heerscht. Hü heeft evenwel de overtuiging dat een goed katholiek overtuigd antl- clericaal moet zün. Zün strüd tegen allen invloed der geestelükheid en vooral tegen bet eigendomsrecht der Kerk, heeft dlkwüls de verdenking-op hem geladen dat hü vrij metselaar was: deze verdenking kon hü af doende weerleggen. Ondanks zün katholieke overtuiging laat hü dan ook niet af persoonlük en door zün ver schillende kranten de geestelükheid, de ker kelüke overheid en zelfs den godsdienst be lachelijk te maken en zwaar te beleedigeiï. In 1928 organiseerde hü zelfs een antlcleri- cale demonstratie; in 1929 belette hü een Engelschen nater, die van zün Itallaanschen overste het bevel had ontvangen Malta te verlaten, aan dit bevel te gehoorzamen. Vaststelling pensioengrondslagen Voorgesteld wordt, overeenkomstig de jaar- wedde-verhooging van secretaris, penning meester en Ingenieur vast te stellen den pen sioengrondslag van: J. P. van Amstel, als secretaris van het Hoogheemraadschap, op 7000.P. W. Groot, als penningmeester van het Hoog heemraadschap. op f 6500.P. Tj. Poppens, als ingenieur van het Hoogheemraadschap, op f 7000.te bepalen, dat dit besluit zal worden geacht 1 Januari 1930 te zün inge gaan. Conform besloten. Gistermorgen om tien uur vergaderde in het Gemeenlandshuis aan den Kennemer- straatweg, alhier, het bestuur van t Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier. Voorzitter, de heer C. Wüdenes Spaans, Dijkgraaf. Waarnemend Secretaris: de heer J. W. Boersma. De VOORZITTER opent de vergadering en herdenkt hierna den overleden secretaris, den heer J. van Amstel, die in de kracht van zün leven aan het Hoogheemraadschap is ontvallen. Spr. herinnert aan de groote verdiensten van den overleden secretaris, die een leegte achterlaat welke moeilük is aan te vullen. Spr. getuigt van leedwezen met de nabe staanden van den secretaris, die in dezen een goed man en vader verloren hebben. Speciaal voor het Hoogheemraadschap is zün heengaan een groot verlies; sedert 6 Aug. 1920 heeft hü met groote werklust en veel ambitie zün zware taak vervuld, ten voor beeld van die met hem samenwerkten. Voor zün veel en goed we'k hebben we aldus spr. de meeste waardeering. Zün naam zal steeds op de aangenaamste wüze verbon den blüven aan het Hoogheemraadschap. Deze woorden werden door de vergadering staande aangehoord. De VOORZITTER deelt mede, dat de hee ren Best (Berkhout) en Groot (Beemster) verhinderd waren aanwezig te zün; in hun plaats zün aanwezig de heeren Pluister en den Hartog. Van Ged. Staten is bericht ingekomen dat de begrootlng is goedgekeurd. Voor kennisgeving aangenomen. Van hetzelfde College een dankschrijven voor het ontvangen geschenk voor het nieuwe Gouvernementsgebouw. Alsvoren. Onze stadgenooten, de dames A. Buys en R Donders, slaagden aan de RK Kweek school te Moerdük voor bet akte-ezamen L. O. Wegenverbetering. Aan de orde was hierna een voorstel om: le. op den Noorderdük van Drechterland. van H. M. paal 70 tot HM paal 90, de onder baan van den weg te verbreeden en den weg van een wegdek van teersteenslag te voor zien; 2e het wegdek van den weg tusschen Lage- weg en Schellinkhout en van den weg tus schen de Zandbanken en Scharwoude te teren; 3e. ter bestrijding van de kosten van de onder le. en 2e. omschreven werken tot een bedrag van f 28500.te beschikken over het "batig slot van den gewonen dienst 1929, Hoogheemraadschap in kiesdistricten. Tot dusverre was het gebied van het Hoogheemraadschap voor de verkiezing van Hoofd-ingelanden en Hoofdingelanden plaatsvervangers verdeeld in drie kiesdistric ten. met als hoofdplaatsen Purmerend. Hoorn en Den Helder Door de vergadering van het Hoogheem raadschap van 29 Nov. '29 werd de wensch uitgesproken, het gebied in vier kiesdistric ten in te deelen. teneinde een meer verdeeling van het aantal stemmen in ieder district te verkrügen Overeenkomstig dien wensch is door Dükgraaf en Hoogheemraden aan Gedepu teerde Staten, d.d. 29 ^pril jJ. verzocht aan dien wensch te voldoen. Volgens de voorgestelde wüziging worden voor de verkiezing van hoofdingelanden en hun plaatsvervangers de volgens artikel 7 aan het Hoogheemraadschap schuldplichtige eigendommen in vier kiesdistricten verdeeld. Van voormelde schuldplichtige eigendom men behooren: a. tot hef* eerste kiesdistrict, met hoofd plaats Alkmaar, die gelegen in de gemeen ten Akersloot. Alkmaar. Assendelft, Castri- cum, Egmond aan Zee, Egmond-binnen. Heemskerk. Helloo, Koog aan de Zaan. Krommenie, Llmmcn, Oterleek, Oudorp, Uit geest. Westzaan, Wormerveer. Wük aan Zee en Duin, Zaandam en Zaandük. b. tot het tweede kiesdistrict, met hoofd plaats Purmerend. die gelegen in de ge meenten Amsterdam. Avenhom. Beemster, Beets, Broek in Waterland Edam, Graft, üpendam. Jlsp, Katwoude, Kwadijk. Lands meer, Middelie. Monnickendam, Oosthuizen, Oostzaan. Oudendük, Purmerend, de RÜP, Schermerhorn, Ursem. Warder, Wormer, Wüdewormer en Zuid- en Noord-Schermer. c. tot het derde kiesdistrict, met hoofd plaats Hoorn, die gelegen in de gemeenten Abbekerk, Andük. Berkhout. Blokker. Bo venkarspel, Enkhuizen, Grootebroek, Hens- broek, Hoogkarspel. Hoogwoud, Hoorn Me- demblik, Mldwoud, Nibblxwoud, Obdam, Op meer, Opperdoes, Schellinkhout, Spanbroek, Sübekarspel, Twisk, Venhuizen. Wervers- hoof. West woud, Wognum, Wüdenes en Zwaag. d. tot het vierde kiesdistrict, met hoofd plaats Den Helder, die gelegen in de ge meenten Anna Paulowna, Barsingerhorp, Callantsoog, Harenkarspel, Heerhugowaard, Den Helder. Koedük, Sint Maarten. Nieuwe Niedorp, Noord-Scharwoude. Oude Niedorp, Oudkarspel, Sint-Pancras, Schagen, Schoort, Warmenhuizen. Wieringerwaard, Winkel. Zuld-Scharwoude en Züpe Elk kiesdistrict kiest drie Hoofdingelan den en drie Hoofdingelanden-plaatsvervan- gers, wier aantal dus ongewüzigd blüft. Ten behoeve van de stemming wordt het kiesdistrict verdeeld in zooveel stemdistrlc- ten, als er gemeenten volgens art. 19 toe behooren. Voor kennisgeving aangenomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5