88 1 Él *8. L KERKNIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS rU- AKERSLOOT WIERINGEN BEEMSTER WARMENHUIZEN ANNA PAULOWNA BERGEN HOORN BOVENKARSPEL CASTR1CUM SPANBROEK ANDIJK URSEM landbouwtelling De dezer dagen' go- URSEM HOOGWOUD HOOGKARSPEL DEN HELDER EGMOND-BINNEN ST ADALBERTUSDAG Da nabij het transform»tar ring van 5 Pf7—de—Tc6xd6, EINDSPEL No. 106 Wit speelt en geeft mat In 4 zetten. De Ursem tot de volgende resultaten BOOSTER DER RETRAITEN ver der o eenden: eendekuikens «2, oudere Dames Onderwijzeressen, de van be- Gehuwde Vrouwen, «•orden, en mede- I 29—35 Juli Jonge dames Congregatie Kathedraal, 650, Jezuïet. 1315 Juli St. Jos. Gezellen Vereenlglng, Amsterdam I, ƒ6 50. Dominicaan. 8t. Petras Canisios Retraitenhuis te Bergen (N.-H.) Burgerlijke Stand Getrouwd: Hendrlkus Adrlanus van Kleef en Marieanne Peijs. splitst eigenaars, eigenaars; Rengs eerw. Gemeenteraad Een openbare vergade ring van den Raad is belegd tegen Maan dag 30 Juni a.s. des voormidags 10 uur <n.t.) geen verkoop I aan W. 14a( 3—5 September: Patronaat Meisjes, Loos- duinen,-.>/ 6.50, Franciscaan. 58 September, St. Franciscus Liefdewerk, ƒ6.50, H. Hart. 913 September: Dames en Meisjes St. Ignatiusclub, Amsterdam en andere, 10. Cannellet. 36—29 Juli Mannen H Familie, Amsteldljk en Vred eskerk, 650, Franciscaan. 1933 Juli Jongens Patronaten, Amster dam, /6.5O, H. Harten. Drut- aur was, dit Te 's bravenhage zijn ge- het examen gemeente-admlni- B. Fels en A Gomes. Verjaardag Van H. M. de Koningin Het ligt In de bedoeling den vUftlgsten verjaar dag van H. M. niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Door een voorlooplg comité zV11 uitnoodlglngen rondgezonden tot het be wonen van een vergadering op Zaterdag avond. dering der vereenlglng. Op voorstel van B. en W wordt zonder stemming besloten aan C. Vos op diens ver zoek te verkoopen nog een stukje bouw terrein van het Tllburgterreln, voor de som Te water Woensdagavond kwam de heer G„ van Alkmaar met zijn auto, komende van Uitgeest, aan den Boscliwcg alhier doordat hij teveel naar rechts uithaalde en tegen de boompjes reed, bjj het zwenken naar den weg in de sloot aan den overkant terecht. Door het passeeren va neen motorrijder die niet genoeg uitweek \reesde de heer G. een aanrijding, met bovenstaand gevolg Met een nat pak en den schrik kwam de heer G er af. Matcrleele schade was het gevolg, politie stelt een onderzoek in. Brammer Zuideinde; M. naar Zuld- 36 Juni—1 Juli, Melsjes-Vereenlgtngen uit Haarlem, 650, Montfortaan. 14 Juli, Vrouwen H. Familie, M. Magda- Jana, Amsterdam, J 6 50, Capucjjn. 5—8 Juli, Mannen, St. Ignatiusclub, Am sterdam, 6.50, Passloniat. Woensdag vergaderde gemeente. overstaan van No- perceelen. als pak- en handel In uit 3 cement en magazur». samen groot BesmettelUke stekte In de week van 15 tot en met 21 Juni 1930 heeft zich In deze gemeente een geval van kinderverlamming voorgedaan. De bijdrage tot de kosten der retraiten kan van te voren overgezonden of gedurende de retraite gestort worden. Zü. die niet ter retraite opkomen, worden geacht hun bijdrage tot de kosten af te staan als een aalmoes aan het liefdewerk. P. TH. VERWER, Rector BesmrttclUke ziekte In de week van 15 tot en met 21 Juni 1930 heeft zich in dez’ gemeente een geval van diphtherle voorge daan. Opgehouden Het in publieke verkno ping aangeboden winkelhuis van den heer Ursem is opgehouden op 680" 1923 Augustus: Meisjes Patronaat. H. Engelbewaarders, Den Haag, 6.50, Mont fortaan. Beeedigd Voor den Arr Rechtbank te Alkmaar is gisteréh beeedigd tot amb'enaar van den Burg Stand alhier, de heer J. Da- lenberg, ambtenaar ter Secretarie alhier. irten diep geworteld is. en >g toenemen, als eenmaal, moge het spoedig zijn, een vaste kapel tot voortdurend bezoek uitnoodlgt. A.s. Zondag komen o.a. de pelgrims uit Amsterdam en Spaamwoude. De H. MIs zal vermoedelijk dan niet op den Akker kunnen worden opgedragen. Prof. Henneman zal dan in de parochiekerk voor die verre bede vaartgangers de H Mis opdragen Des middags om 3 uur is er optocht met muziek van de parochiekerk naar den Put. waar weder een oefening zal gehouden wor den. Poldervergadering Zaterdag 28 Juni zal in het Polderhuis vergadering gehouden worden van het Polderbestuur. In verband met den zomertijd zal de vergadering aan- vangen om 11 uur. n.edege- op ver te veld 39 Juli—1 Augustus Bond van Meisjes- Veroenlglngen, Amsterdam, ƒ650, Cannellet. 3—6 Augustus St. Job. Gezellenver- eenigln- gen, Amsterdam, I, Leerlingen, 650, H. Hart. 58 Augustus: 19.Jezuïet. Veiling Gister werden aan de veiling alhier aangevoerd 3700 manden aardbeien, waarvan de prijzen beliepen van 28 tot 36 ct. per K G., terwijl de middel prijs bedroeg 31}J cent per K.G, 9—13 Augustus: Mannen St. M. Mag dalena Club, Amsterdam, 650, Passloniat. 14—17 Augustus: Patronaatsjongens, Volen dam, ƒ650, Capucijn. AflJ' CORRESPONDENTIE F. W. N. te M Partij A 15 bc5 Dc7 partij B 16-Lc5 17 Te8t—De8: 18 Lf4 Oplossingen No. 183 1 Dc2 Jan Luikenstraat V. d. Kamp», D. G., Zwaag, Kerkelaan 160; w zonder beroep, naar Amsterdam, Plantate Mlddenlaan 82 I; F. Kroon (wed. Plcksma' geen, zonder beroep, naar Amsterdam. Plan tage Middenlaan 82 I; Th. J. van den Berg. R. K., chauffeur, naar Harenkarspel, per Ingekomen personen H. R. K„ dienstbode. Breelaan 19. sterdam: J. van zoek te o terrein van het Tllburgterreln, van f 390.—. Zonder stemming wordt besloten de bc- grootlng voor den dienst 1929 en de bouw en wonlngverordening te wijzigen, de laatste in dier voege, dat de woonkamer, wanneer een bepaald aantal vertrekken aanwezig is. wordt gebracht op 15 M2 Inplaats van 16 M2. Eveneens wordt besloten in de Motor- en Rijwlelverordening eenige redactiewijzigingen aan te brengen en het tarief der havenrech ten te wijzigen overeenkomstig het verlangen van de Kroon, mede fn verband met het ad vies van de Ver. Schutte vaer". voorzitter deelt mede, dat dit jaar een i In de Personalia Te Amsterdam is geslaagd voor het examen vroedvrouw (theoretisch gedeelte» mej. A. Weeder, alhier. 1316 September: Ongehuwde Mannen en Bt Joseph Gezellen, ƒ6.50. Augustijn. 16—19 September: Dames Congregatie Am- steldijk en Torentje, Amsterdam, ƒ650. Do minicaan. 2225 September: /650, Passionlsk. 28 September1 October: Meisjes, ƒ6.50, Montfortaan. ZU. die wenschen deel te nemen aan een Retraite, gelieven zich te vervoegen bij een Eerw. Geestelijke, die het toegangsbiljet aanvraagt, of het onmlddellljk aan te vra gen bij ondergeteekende, die het biljet zal toezenden. De Retraltanten worden In het Retralten- htds verwacht te half seven. Aan hst staion te Alkmaar kan men gebruik maken van de stoomtram Alkmaar—Bergen, uitstappen,hal te Oostdorp. Alleen op verzoek staat "een speciale Autobus aan het station Alkmaar, om de retraltanten naar Bergen te Brengen. De retraite wordt omstreeks twee uur gesloten. Het retraitenhuis Is Ingericht voor 81 re traltanten. Voor de toelating van patronaats-retralten wordt de leeftijd van 15 jaar en tot de an dere retraiten die van 17 jaar verelscht. Raadsvergadering Een vergadering van den raad dezer gemeente werd Woensdag avond gehouden- Afwezig was de. heer J. Braakman. Onder de ingekomen stukken en deelingen is o.a.: de mededecllng omtrent de schatting van een nieuw lokaal der R K Meisjesschool. Het bedrag der schatting was f 13.568.21. waarvan door de gemeente moet worden be taald per Jaar f 608 67; dankbetuiging der Ver. van Nederlandsche Gemeenten voor het- geschenk voor het Ver enigingsgebouw schrijven van de Nederlandsche S»xx>rwe- gen, dat binnen afzienbaren tijd een nieuwe abri zal worden geplaatst aan de halte Broe- kerhaven; msdedeellng betreffende vaststelling bedrag hltkeering per Inwoner wet fin. verhouding 7.23); mededeeling van de N.V- Houthandel vJi. S. Bakker en Zn., dat zij thans niet bereid la de Bakkerstraat in eigendom aan de ge- oieente over te dragen onder de gestelde voor waarden. Een en ander wordt voor kennlagevlng aan- 2326 Augustus: Jongens Patronaten, Am sterdam, ƒ6.50. Augustijn. 30 Augustus2 September: Mannen St. Ignatiusclub, Amsterdam, /6.50, H. Harten. Jubileum Boerenleenbank Toen de boerenleenbank In Februari van dit jaar haar 25-jarlg bestaan vierde, lag het in de bedoeling, dat het bestuur en de raad van toezicht op den eigenlijken herdenk ingsda- tum in feestvergadering bijeen zouden ko men. Door ziektegevallen is dit plan niet uitgevoerd. Dezer dagen heeft de bedoelde samenkomst plaats gehad. De heeren D. Smit en G. Prins, die gedurende 35 jaar als bestuurslid aan de Bank 'waren verbonden, kregen een souvenir. De eerste ontving dit In den vorm—van een pendule met bijbe- hocrende vazen, terwijl den laatste een schrijfbureau werd aangeboden. niets gevonden. Nu zal verder ge worden Van den bouw van een lo- zal nog eens op vrijstelling worden algeheele vernummering der huizen gemeente zal plaats hebben B. en W. stellen voor pl m. 800 nummer- plaatjes aan te schaffen en ze t-z.t. te laten aanbrengen op de woningen in de gemeente. BU de rondvraag wijst de heer Frankena op de slechte verlichting des winters achter ,,'t RadDe bewoners zouden het zeer op prijs stellen, wanneer ook on die plaats des nachts een lantaarn brandde. De voorzitter deelt mede, dat met dit zoek rekening zal worden gehouden. Voorts wijst de heer Frankena op den slechten toestand van den Statlonstoegangs- «eg vooi al ten aanzien van de straat en de bermen, mede In verband met het dempen van het slootje langs den weg. De voorzitter deelt mede, dat aan de Spoorwegen is gevraagd dezen weg in eigen dom over te dragen aan de gemeente. Tot heden is hierop nog geen bericht ontvangen Reeds werd bericht ontvangen omtrent het verleenen van vergunningen voor het dempen van de sloot en het aanbrengst» van een brug over die sloot De voorzitter acht het wel noodig. dat ver betering wordt aangebracht, doch zou gaarne willen, dat de straat eigendom der gemeente werd, opdat dan beter de zaak ter hand ge nomen kan worden. De heer Frankena dringt op spoedige ver betering aan en zou gaarne zien, dat dit punt in de vergadering van B. en W nader onder het oog werd gezien. Hierna gaat de raad in geheime zitting over. Landbouwtelling 1930 Zooals bekend. Is van 20 Mei tot 20 Juni in alle gemeenten des lands een landbouwtelling gehouden. Een algemeen overzicht geeft voor Cas- trlcum de volgende uitkomsten: a. Telling betreffende het grondgebruik: Hiervoor werden bezocht 330 grondge bruikers; van de bedrijven werden drie docr zetboeren beheerd met een totale opper vlakte van rond 60 HA.; ongeveer 70 HUI. werd buiten elk bedrijf als grasland op struik geveild. Betreffende het landgebruik zijn de vol gende gegevens verkregen: Land in gebruik: a eigen land 513.36 H A„ gepacht land 735.70 H A en van dit laatste gepacht van ouders 130 0 H.A. Gras landgebruik 898 19 H A. en tuingrond 350 75 HA. met onderbeplanting van klein fruit als boomgaard in gebruik 0.78 H A., aantal een-ruiters plat glas 5235 stuks staand ver warmd glas 1300 M2, en staand onver warmd glas 2976 M2 Voor de veetelling moesten 178 personen worden bezocht, terwijl de totale uitslag is dat alhier zijn: en tuigpaarden 10, trekpaarden 63. hitten 30. springstleren 10. melk- en kali koeien 933. mestkalveren 10. ander mestve- 8. jong vee boven het jaar 176 en beneden het jaar 204. totaal 1332 stuks vee. Scha pen boven het jaar 27 en lammeren 91. totaal 118: bokken en geiten «8: biggen be-/ neden 6 weken 56; fokzeugen 33; varkens van 6 weken tot 60 K.G. 167. boven 60 tot 100 K.G. 78 en boven IX) K.G. 88 Kippen en kuikens, kuikens 334 en kippen 1109 Eenden; eendekuikens 10. eenden 55. Aan tal korven en kasten met bijen 28 stuks. Personalia slaagt! voor het examen gemeente-admlni- stratie de heeren alhier. Verknoping De I tarls Ruiter verkochi huis, waarin steenkloppetij bouwmaiferialen, bestaande hokken, werkplaats, kantoor benevens een houten loods 32.20 A., ten verzoeke van de firma Schol ten en Delissen. werden eigendom van den heer D. Scholten alhier, voor de som van f 8030 Landbouwtelling Blgkens -de gehouden landbouwtelling zijn in deze gemeente ge vestigd 470 landbouwbedrijven, te verdee- len in 70 bedrijven, kleiner dan 1 H A of 1 H.A., 195 tusschen 1 en 2 H.A., 96 tus- schen 2 en 3 H.A 45 tusschen 3 en 4 HA. 24 tuaschan 4 en 5 H.A., 10 tusschen 5 en 6 H.A., 3 tusschen 6 en 7 H.A., 6 tusschen 7 en 8, 4 tusschen 8 en 9, 2 tusschen 9 en 10 H A, 5 tussschen 10 en 12 H.A., 2 tussschen 12 en 14 H.A., 2 tusschen 14 en 16 H.A., 1 tusaclten f6 en 18 H.A.. 1 tusschen 20 en 25 H.A., 2 tusschen 25 en 30 H.A., 2 grooter dan 30 H A. Van deze 470 bedrijven hebben de eigena ren 872.26 H.A. in eigendom en 46691 H.A. in pacht. Aannemende dat de pachtprijs per H.A. gemiddeld 250 bedraagt, dan wordt voor die bedrijven jaarlijks 114000 aan pacht betaald. C'onflict aan „De Tuinbouw** Naar men ons mededeelde is Donderdag aan de veiling „De Tuinbouw'* een conflict ontstaan tus schen de vereenigde kooplieden en het vei- lingbestuur. Een en ander had ten gevolge dat de kooplieden weigerden te koopen en het marktgebouw verlieten Honderden schuiten met aardappelen ble ven onverkocht. Hartmann, van Am- Amhem N H., boekhou der. Geestweg 24. van Alkmaar; A Doves, geen, kellner. Breelaan van Haarlem: J. H. Roosen. R. K.. arb.-telegrafist. Molen straat 10 van Zaandam; A. C M. Craanen, geen. onderwijzeres. Verspijckw. 5 van Leeuwarden; D van Berge, N. H.. foto- handelaar. Jan Oldenburglaan 5 van Koog a d. Zaan; Jb. Schoen. D. G., grutter, Bergerweg 66. van Alkmaar; C. G. de Vries, N.H.. dienstbode. Schoolstraat 13. van Am sterdam. M. Veth, (wed. P F. Adolf). E. I*., zonder beroep. Geestweg 24 van Alkmaar; P. Bachner. R. K.. dienstbode. Studler van Surckl. 1 van Oostenrijk; D. de Jager, D. G. , los- arbeider. Kogendijk 19. van Am sterdam; C. Ouwens. geen, bakker. Oude Prinsweg 1 van St. Pancras; H. J. Land man. geen, chauffeur. Witte Weg 19a van Alkmaar: M. Witseling (echtg. Th. Aus- perger», geen, dienstbode. Breelaan 21, van Sneek; M. Dobmayer. R K. kinderjuf frouw Kerkelaan 13. van 's-Gravenhage; A. Kaars, o. K onderwijzer, Prinsesselaan 50 van Alphen aan den Rijn; J. H. van der Hagen. N H.. commies N SBreelaan 118 van Zevenaar; H. J. Toe poel. N. H., bankentbakker. Boulevard 2 van Enschedé; H. Kaal, N. Hfilm-operateur. Van Blaa- derenweg 14. van Alkmaar; H. Valk. N. H., dienstbode. Studler van Surckl. 2 van Lei den; J. A. E. Duffels. R. K.. banketbak ker, Boulevard 2. van Amsterdam; M. P. E. van den Berg. R K.. zonder beroep, Lou- delsweg 20. van Purmerend; E. 8cbonho ven. R. K. dienstbode. Breelaan 12. van Mook en Middelaar; C. Admiraal. R. K.. dienstbode. Zakedükje 13, van Helloo; A. Schtnoil. E. L.. ziekenverpleegster. Kotn- laan 6. Dultschland; O. J. Hogervorst (echtgen Pop), N H.. zonder beroep. Rus senweg 31, van Zeist; G. Kaal. N. H., Fa brieksarbeider. Tuindorpweg 21. van Alk- - maar; E. P. Kroon. R K.. zonder beroep, Loudelsweg 30, van Rotterdam; J. 8. Jan sen. N. H. chauff.. Van Blaaderenweg 16, van Helloo; E. F. J. van Altenburg (wed. W. de Lange) N. H-, z. b.. Breelaan 8a, van Egmond aan Zee; A. H. Dael. R K„ coiffeur. Dorpsstraat 10. van Tegelen; Polder. D. G., musicus. Berkenlaan van Leeuwarden A. M. B. Balvers, R. K «onder beroep, Loudelsweg 20.. van Hillegorn; N. W. Bakker. R K. kellner. Van Hasseltslraat 7. van Groningen; G. H. Christiaans N H., arbeider. Dorpsstraat 80. van Velsen: W G Rademakers. R. K., huisbediende, Breelaan 2, van Alkmaar. Vertrokken personen: H. H. W. de Moor, (echtg. P. Molen), geen, zonder beroep, naar Alkmaar. Nicuwpoortslaan 29; J. J. M. G. Kleinnibbellnk. D. G.. zonder beroep, naar Amsterdam. Bloemgracht 180; A. M. G. J. Poot. R. K winkelbediende, naar Eindhoven, Jan Luikenstraat 1; M. Grin (wed. F zonder beroep, naar Q. Wielsma geen. houden landbouwtelling heeft voor de ge meente geleid Land in gebruik: eigen land 655 34 H.A gepacht land 594 79 H A. Van dit laatste In pacht van ouders 159 60 H A. Hiervan is 209 96 bouwland In de gemeente en 12.97 H.A. buiten de gemeente gelegen, t.w in Hensbroek 0.41 H.A., In Heerhugowaard 2.50 en in Oterleek 10 H.A. Met boomgaar den is bezet 493 H.A. Aan grasland is 994.64 H.A. en tuingrond 32.56 H.A. Overzicht van de grondgebruikers, ge naar de grootte; 0 050.15 H.A., 2 1 pachter; 0 15—0 25 H.A, 2 0.25—0.54^ H.A., 2 eigenaars. 5 pachters; 0 501 H.A., 3 eigenaars. 6 pach ters: 15 H^.. 32 eigenaars. 37 pachters; 510 H.A. 14 eigenaars. 9 pachters; 1020 H.A., 16 eigenaars. 17 pachters; 2050 HA. 9 eigenaars. 7 pachters. Veetelling: Aantal paarden: veulens 4. andere paarden beneden 3 Jaar 2, rü- en tuigpaarden 48. trekpaarden 31, hitten 7. Aantal runderen: springstleren 18. melk en kalikoeien 1095, 'mestkalveren 23. ander mestvee 72, jong vee boven 1 jaar 232, be neden het Jaar 290 Aantal schapen boven 1 jaar 480, lam meren 486 Aantal bokken en geiten 52. Aantal varkens: biggen beneden 6 weken 199, fokzeugen 109 van 6 weken, tot 60 K.G. 282; van 60 K.G. tot 100 K.G. 121; boven 100 K.G. 49 Aantal kippen: Kuikens 4638. oudere kip pen 1727. Aantal eenden 400. Geen zachtzinnige hond Toen Woens dagavond mej. K. per rijwiel huiswaarts keerde, werd zii ter hoogte van den veehou der v. B door diens hond plotseling aange vallen Het beest verscheurde haar mantel en onderkleeren De schade wordt door den eigenaar vergoed K., chauffeur, naar Harenkarspel per adres wed. J. Spaans; C. Pieters (echtg. j. Brammer) R. K. zonder beroep. Koedijk, A. Pieten, R, k zonder be roep naar Zuid- en Noord-Schêrmer, per adres A. Pieters; F H Rosbach. N. H. arbeider naar Amsterdam Marnixstraat 372 II; J. van Peski (echtgen R A. Haver- korn van Rijswiik). Rem. zonder beroep naar Rotterdam. Vijverlaan 28; C. Ruiter, (echtgen. J. de Groot). R K., zonder beroep Alkmaar. Ritsevoort 52; E. Gudelius E E naar Dultschland; J. H. Llnnekamp. H. l’ zonder l roep, naar Zeist. Huis ter Heide:' A. Luinge. N. H. Leeraar. naar Alkmaar Egmonderstraat 10; N M. Prins, N. H zon-’ der beroep, naar Alkmaar. Oudegracht 253; G. B. Spaans R. K zonder bero~n. Gouda. Graaf van Bloisstraat 13 Th' Tuinman R. K zonder beroep, naar H<“*rï hugowaard Hensbroekerweg 484; n* Essers geen, kunstschilder naar Schoorl. Bicherslaab D. 44; A. Hofma. G. K, dienstbode, naar Alkmaar. St. Annastraat 43; A. Scholten. R. K., geestelijk zuster, naar *s-Graven- hage, Drutvenstraat; M Scholten. R K, geestelijk zuster, naar ’sGravenhagc, venstraat; A. H Dael, RK coiffeur. Tegelen. Venloschestraat 31; H Noot. N H schoenmaker, naar Helloo. R'iksstraatwèg. Middensiandsvereeniging De Hanze Alhier vergaderde in het café Borst de R. K. Middenstandsvereenlging De Han ke, onder leiding van den vlce-praeses, den heer Res. wegens lichte ongesteldheid van den heer Hemmer. Niettegenstaande de drukte van het seizoen, was de opkomst zeer goed te noemen. Na de gebruikelijke vaststelling van de notulen, werd door den secretaris een uitgebreid verslag gegeven van de centrale vergadering in Den Haag Vervolgens werd besproken het programma voor de as. feestweek. welke van 310 Au gustus a s. zal worden gehouden en l^ad daarover een geanimeerde gedachtewisseling plaats. Het bestuur werd dank gebracht dat hier de Middenstandsvereenlging het ini tiatief had genomen en de commissie uit de winkeliers zich zoo kranig heeft geweerd, door het opmaken van een uitgebreide actie en reclame-campagne. In verband met de a.s. feesten, werd door den heer J. Tromp naar voren gebracht het idee om den gem toren tijdens de feestweek te doen verlichten en werd besloten het ge meentebestuur daarvoor medewerking te verzoeken. Dit voorstel werd met gejuich be groet. Het bestuur zegde toe een en ander zoo sterk mogelijk naar voren te brengen bij het gemeentebestuur, om dit voorstel te doen verwezenlijken. Na een dankwoord voor de aangename en degelijke discussie, werd de vergadering ge sloten. Nachtvorst Naar ons wordt deeldK heeft gisternacht nachtvorst schillende plaatsen schade aan staande vruchten toegebracht. Gemeenteraad. de Raad dezer - Naar aanleiding van de notulen vraagt de heer Bf»sen. waarom de woning destijds bewoond door A. Burger, nog niet voor af braak is verkocht. Spr heeft verder gecon-» stateerd, dat de daarbij gelegen tuin zeer vervuild is en last voor naburige perceel tjes tuingrond veroorzaakt. De Voorzitter merkt op, dat op het be sluit tot verkoop van de woning nog niet de goedkeuring is ontvangen. Wat den tuin be treft, zullen B. en W. nagaan, wat daar mede gedaan moet worden De Voorzitter deelt o.a. mede: dat de aannemer van den verbouw der O. L. school in de Kerkelaan gevraagd heeft, om na afloop van de werkzaamheden het schoolhek te mogen verplaatsen. De Voorzitter heeft hiertegen geen zwaar; evenmin den Raad Besloten wordt B. en w te machtigen het bek zoo voordeelig mogelük te laten ver plaatsen. dat aan mej. K. P. Schoorl. onderwijze res aan de O. L. school in de Kerklaan al hier. drie maanden ziektenverlof is verleend en door B. en W in overleg met den In specteur van het lager onderwijs in de in spectie Den Helder, tot lijdelijk onderwijze res is benoemd mej. S. J. W. Bohlander. on derwijzeres te Amsterdam. dat voor gemeenterekening een krankzin nige is geplaatst in het 8t. Bavogesticht te Noordwjjkerhout Bu de ingekomen stukken waren o a Proces-verbaal van de op 16 Juni J.L ge houden kasverificatie. De ontvangsten be droegen f 112997 19. de uitg. f 105936.80H, zoodat in kas aanwezig moest zijn en was f 7060 38'4, welk saldo belegd is bij de Boe renleenbank. Dankbetuiging van de Vereenlglng van Nederlandsche Gemeenten voor de bijdrage In het geschenk, aan deze vereenlglng aan geboden. ter gelegenheid van de officieele opening van het nieuwe gebouw. Van het P. E N. bericht, dat in verband met een schrijven van de gemeente Span broek. betreffende de door de directie van voornoemd bedrijf aangeboden overeenkomst van stroomlevering ten behoeve van de straatverlichting in deze gemeente, de direc tie in afwachting van de door haar te nemen beslissing, de kosten van de straatverlichting voorlooplg nog zal berekenen volgens het laatst gesloten contract. Later zal dan ver rekening op de basis van het met deze ge meente te sluiten contract volgen. Van het P. E. N. is een schrijven inge komen betreffende het straatverlichtingecon- tract. Door het P. E. N. is nagegaan, welke kosten oa. door deze gemeente, met uitzon dering van de vergoeding voor meterhuur en vergoeding voor rente, afschrijving en onderhoud van de lantaarns worden ver goed. Deze bovengenoemde vergoedingen zijn in de berekeningen niet opgenomen, om een juiste vergelijking te verkrijgen t. o. z. van de vergoeding voor verlichting van particu liere afnemers, die toch behoudens de ver goeding voor de afgenomen energie, een vergoeding betalen voor meterhuur. terwijl onderhoud, afschrijving enz. van hunne in stallaties voor hunne rekening komen. Volgens de directie van het P- E. N. be staat er geen aanleiding om tot Ged. Staten voorstellen te richten, welke tot wijziging van het modelstraatverlichtingscontract zou den kunnen lelden. In het contract is echter nog de mogelijk heid voorzien, dat de gemeente zelf de zorg voor de lantaarns op zich neemt. Het P. E. N. is intusschen bereid de stroomlevering ten behoeve van do straat verlichting voorlooplg te contlnueeren vol gens het oude afgeloopen contract en wel tot uiterlijk 1 October 1930 De Voorzitter licht toe, dat In de zomer maanden het stroomverbruik nihil is. Mocht het oude contract gehandhaafd blijven tot 1 October as. dan zal iedere maand betaald moeten worden ongeveer I 130.—. R.K. Par. Scholen De officieele ope ning der it.K. jongens en meisjes scholen zal plaats hebben, na de groote vacantle dus half Augustus a s friaechen moed verder en dwingt zwart om toch weer aan de Plachutta ten onder te gaan. Namelijk 3 1x15 x f3. En dreigt nu g# --5 -6 Lh5 mat. Om deze dreiging te weerleggen, moet Be zwarte toren van c8 in het geweer ko men, maar deze wordt daardoor weer over het gevaarlijke punt c6 gelokt 3 - Tc6—c3. om 4g5 met Tc3xf3t te beantwoor den 4 Lf3—c6 en nu volgt de bekende plachutta comMhatie weer, telkens komt één der zwarte torens den andere in den weg te staan. De twee varianten zijn: 4 - Tc3xc6, 5 Pf7—dflf—Tc6xd6. 8 Pa8c7 mat, of 4 - Tc3xc6, Pf7—d« mat. JUBILEUM V.V.V. „HELDERS BELANG" Woensdag had alhier de feestelijke her denking plaats van het 40-jarig bestaan van de vereenlglng Helder's Belang. Bij deze gelegenheid waren 's middags te 2 30 uur op het Geel-Wit-terrein aan het einde van den Middenweg behendigheldswedstrijden uitge schreven voor automobielbestuurders. waar aan 9 personen deelnamen. *s Avonds werd in het Kegelhuis in het Plantsoen een re ceptie gehouden, waarbij o.a. ook tegen woordig was de oud-burgemcester van Den Helder, den Weledelgestrengen heer Hou- wing. *s Avonds te half tien marcheerden vanaf de Marinewerf de muziekvereenigingen „Winnubst" en „Oranje-Harmoniekapel”, naar het Kegelhuis voor het brengen van een serenade a-sn het bestuur der vereeni- glng en genoodtgden. terwijl in de muziek tent in het plantsoen door het Sledehik Muziekkorps van 8.30 tot 10 uur een concert ter eere van deze herdenking werd gege ven. Daarna werd om 10 uur een feestdiner aangeboden, hetwelk gegeven werd in hotel ..Bellevue*. I Komt aan de orde de rekening en begroe ting der gezondheidscommissie te Enkhuizen, die goedgekeurd worden. Komt In behandeling de balans, verlies- en winstrekening der Woningbouwvereeniging „St Martinus De voorzitter deelt mede, dat de vereenl- ging een verlies heeft geleden van f 3687 80 Hiervan wordt door het «ijk 75 pet. en door de gemeente 25 pet bijgedragen. De voorzitter wijst op den toestand dér wo ningen Ook de heer Frankena merkt op. dat de kosten van onderhoud zeer hoog zijn, vooral ten aanzien van de schoeling. welke steeds groote geldelijke bijdragen verelscht De heer C. Rood vraagt of vanuit het ge meentebestuur geen advies gezonden kan worden aan den Minister betreffende verla ging der rente van het grondvoorschot. De voorzitter acht dit geenszins een be zwaar. Hjj zou het zeer op prijs stellen, wan neer hieromtrent in overleg werd getreden met de vereenlglng. De heer C. Rood deelt mede, dat hij dit voorstel ter tafel zal brengen in de verga- Hier was het eveneens een gehei ligde plaats, wat de Eerw. spreker verder uiteenzette. Hij spoorde de aanwezigen aan. door hun voorbeeld te prediken, zooals Adalbertus door zijn woord had gedaan, en verzocht in 't bijzonder het gebed voor vele priesterroepingen en voor de bekeerlng on zer afgedwiaalde landgenooten Na de H Mis werd het nieuwe Adalber- tuf-Ued gezongen Des middags om 3 uur celebreerde pastoor Roovers een Lof waarbij weder velen te genwoordig waren. Na de litanie bij den put had de vereering der relikwie plaats. Van de gelegenheid om kaarsjes te offeren, werd een druk gebruik gemaakt. Ook gedurende het verdere van den na middag had er nog geregeld bezoek aan den Akker plaats. Het bleek duidelijk, dat de vereering van den Patroon van Kennemer- land "In vele - zeker zal deze Omgezien groot 75 X 45 M op Rinnegom. echter zocht kaal zal nog eens op aangedrongen. Door de ontruiming van het schoollokaal der openbare school beschikt de jeuteZhte niet meer over een geschikt magazijn roar bet elecuisch bedrijf. Besloten wordt nabij het transform» huisje aan den Hoef een nieuw gebouwtje te stichten; daarvan kan dan ook door het gasbedrijf gebruik gemaakt worden. Het zal pl m 600 gulden kosten Goedkeuring zal gevraagd worden aan Ged Staten om de huur van de wonlpg Tan den gemeen’e-geneesheer met ingang vaa 1 Juli met 50 te verhoogen Hierna zet de voorzitter op duidelijke wijze uitvoerig de gevolgen van de nieuwe wet op de financieele verhouding voor deze gemeente uiteen. In beginsel wordt daarna besloten, dat de gemeente zal geplaatst worden In de 2de klasse. Daarbij zal de aftrek voor noodzake- Hik levensonderhoud worden voor ongehuw- den 600 en voor gehuwden 700. In de eerste klasse zijn deze bedragen 700 en 900 gulden, in de derde 500 en 600 gulden. Daar de personeele belasting hier zeer hoog Is. wordt tevens besloten de gemeente van de 8ste naar de 7de klasse over te plaatsen, wat een vermindering van belas ting geeft van ongeveer 1600. Nu kan <4e gemeente ook nog 80 opcenten heffen. Dit bedrag zal wel niet noodig wezen. Besloten wordt echter in de verordening op te ne men. dat hoogstens 80 pet. mag geheven worden, en dat elk Jaar het Juiste cijfer zal worden vastgesteld. Een der ledefi zou ook op de vermogens belasting opcenten willen heffen. De voorzitter betoogt echter dat daardoor de vermogens te zeer zouden getroffen wor- den. terwijl 25 opcenten slechts 700 op brengen. Van 3 Abbs was het verzoek ingekomen om de lindeboomen voor zijn winkel In de Abdljlaan te mogen snoeien tot leiboomen. Dit wordt, wegens de ontsiering van de laan niet goedgevonden. De heer Straathof vraagt Inlichtingen over het fietspad van Heiloo naar Egmond. De heer De Waard dankt den voorzitter voor zijn duidelijke uiteenzetting over de financiert. De heer Apeldoorn vraagt, of er door de vernieuwing van enkele deelen van den Heerenweg. geen steenen vrijkomen Na eenige discussie wordt besloten een bocht In den Vennewatersweg nabjj Bom mer te bestraten en volgt sluiting. Na heropening der vergadering werd op voorstel van den voorzitter besloten de be staande verordening, welke inhoudt, dat de cafés van 15 Juni tot 15 Sept, om 12 uur mogen sluiten, in te trekken en liet slui tingsuur ook In dat tijdvak te bepalen on 11 uur. Het besluit om om 12 uur te sluiten, werd destijds genomen, omdat hier tamelijk algemeen de z.g oude tijd werd gehouden, thans echter past men zich meer en meer aan aan den wettelijken tijd. De heer Glas vindt het betalen van pCt. van f 3540zeer onbillijk, sor. wil het Provinciaal Electriciteitsbedrljf daarop wij zen. De Voorzitter merkt op. dat dit reeds is geschied, doch de resifltaten waren gering. De heer Schilder stelt voor, het aantal bestaande lampen te Terminderen De Voorzitter gevoelt voor verlaging van de maximale belasting. Dit kan geschieden door de lampjes te vervangen door andere van minder licht sterkte De heer de Wit bepleit uitbreiding van het bestaande net. Ook de heer Bossen spreekt zich voor vermeerdering van het getal lampen uit b v. 5 aan de Langereis en 15 aan de Gouwe. Besloten wordt, dat B en W zullen con- fereeren met het P E. N. over^de geopperde denkbeelden. Ingekomen zijn nog het verslag van den Algemeenen Landbouwcursus. gehouden van wege de afd. Opmeer en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw^ te Aardswoud over het winterhalfjaar 1929'1930. Het Jaarverslag over 1929 van den Vleesch- keurlngsdienst In den kring Snanbrook, als mede de exploitatierekening van voomoem- den dienst over het afgeloopen jaar En het verslag ov*fer het boekjaar 1929 van de N. V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten. te s-Gravenhage. Benoeming schoolschoonmaker(ster), te vens belast met het bedienen van de een-® trale verwarming en douchc-inrlchting in de O. L school in de Kerkelaan alhier Ingekomen zijn solilcitatiën t.w. van mej. M C. SchermerPrijs, te Hoogwoud en den heer Joh Kuiper. ,te Hoogwoud. De indiensttreding is bepaald op 1 iJull as. In de vorige vergadering is reeds beslo ten het salaris van de<n> functionnaris te bepalen op f 250. Nadat de Raad geruimen tijd in comité is geweest, wordt de vergadering heropend. Bij de gehouden stemming blijkt, dat 4 stem men zijn uitgebracht op mej. Schermer Prijs en 3 op den heer Kuiper, zoodat eerst genoemde Ls benoemd -Volgt vaststelling »an een instructie voor dengene. die belast wordt met het bedienen van de douch»*-inrlchting en van een in structie voor de schools<-hoonmaakster. Verzoek van het R. K. Schoolbestuur in hét Zuidcnd alhier, om subsidie voor het jaar 1930, voor het houden van een school reisje met de kinderen van de R. K school, waarvan 138 in deze gemeente woonachtig zijn. Besloten wordt f 100te verleenen. Alleen de heer Vljn stemde tegen. Adres van het R K. Schoolbestuur In het Zuidend alhier, waarin verzocht wordt, indien de Raad alsnog besluiten mocht een boventallige leerkracht aan te stellen aan de O. L school te Aardswoud. eveneens een boventallige leerkracht te benoemen voor de R K. school. Het getal schoolgaande kinde ren bedraagt op het oogenbllk 209, verdeeld over 5 leerkrachten. De heer Schilder brengt de behandeling van de adressen der Oudercommissie uit Aardswoud nog eens ter sprake Het komt spreker thans gewenscht voor, alsnog een boventallige leerkracht aan te stellen aan de school te Aardswoud en aan de R. K. school. Wethouder Schilder vindt den toestand te Aardswoud precair De Voorzitter licht toe. dat de R. K school In 1931 nog niet In aanmerking komt voor een dusdanige leerkracht. In de ver gadering van B. en W. is het denkbeeld geopperd, dat misschien Opmeer ook kan bij betalen in een gedeelte van de kasten van een boventallige leerkracht, aangezien van uit Opmeer ongeveer 75 leerlingen de R. K. school In het Zuidend bezoeken. Besloten wordt, dat de gemeentebesturen van Hoogwoud en Opmeer over deze zaak zullen confereeren. Een adres van den heer I. Hoekstra, hoofd der school in de Kerkelaan alhier, waarin verzocht wordt het door hem betaalde be drag der kasten van deelname aan een appli- catiecursus, gehouden te Hoorn, ad f 15 terug te ontvangen, gaat naar B en W om praeadvies. Vastgesteld worden een suppletolre begroo- tlng voor 1930 en een af- en overschrijving dienst 1929. Na de rondvraag volgt sluiting vergadering. GEMEENTERAAD Woensdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. Van J. Swart te Egmond-Binnen was het verzoek incekomen een stukje grond van de gemeente te mogen huren en daarom een hek te zetten Wordt goedgevonden tot we- deropzeggiiAgs toe. ad 0.50 per jaar Ingekomen was het verslag van den dezen winter gehouden tuinbouwcurzus. Daaruit bleek, dat begonnen was met 23 leerlingen, waarvan zich in den loop van den cursus er 6 hadden teruggetrokken. 17 leerlingen wer den bevorderd tot den 2den cursus, die dit najaar zal aanvangen. Dit schrijven werd voor keiuiLsgeving aangenomen De hoop werd geuit, dat ook aan den Hoef geduren de den volgenden winter een cursus zou ge geven worden Van Ged Staten was bericht ontvangen, dat geen goedkeuring verleend werd voor den verkoop van een gedeelte gemeente grond aan Bakker, waardoor het Kerke- laantje versmald zou «-orden, en wel ou grond van de overweging, dat het niet on- moeelijk was, dat bij toeneming van het verkeer, dit buiten de bebouwde kom ral geleid moeten worden, waarvoor het Kerke- laantie dan In aanmerking komt. Het raadsbesluit voor den verkoop wordt der halve ingetrokken. Nu zal het strookje tand verhuurd worden. Besloten wordt den termlln voor de ont ruiming van een onbewoonbaar verklaarde woning weder met 6 maanden te verlengen Eenige berichten van Ged Staten worden verder voor kennisgeving aangenomen, evenals een schrijven van de Gasstichting. die advies wil geven in goszaken en con trole uitoefenen, ad f 50 per jaar. Meegedeeld werd, dat op 23 Juni de ge- meente-kas werd gecontroleerd, en bevon den. dat er was en moest zijn 14779.3514. Besloten wordt bij suppletolre bevrooting eenige overschrijvingen te doen betreffende de werkloosheid en de winst van het gas en electrisch bedrijf. Het kohier voor de hondenbelasting voor 1930 wordt vastgesteld. Van het vak lichamelijke oefening was voor de openbare school uitstel van invoe ring gekregen tot na de groote vacantle. Op waarliik schitterende wijze is dit jaar weder het feest van St. Aelbrecht gevierd. Op het bekoorlijk terrein, door hoog struik gewas in alle tinten omgeven, was «reder de hulpkapel opgericht, ditmaal grooter en fraaier nog dan in voorgaande jaren. Slechts even dreigde In den morgen een regenbuitje, doch den geheelen dag «ras het prachtig weer. Tegen 10 uur hadden zich vele parochianen en tal van vreemdelingen tot zelfs uit Brabant, op den Akker verza meld. We zagen verscheidene geestelijken van elders, en merkten zelfs op de leerlin gen van het R. K. Lyceum te Alkmaar, on der leiding van den Eerw. Rector FUbry, die de goede gedachte hadden gehad, voor eigen zitplaatsen te zorgen. De H Mis zou worden opgedragen door Z. Hoogw Mgr. Task in Aan den ingang van den Akker werd Mgr. opgewacht door de geestelijkheid in superplie. Onder klok gelui werd htj bninengeleid en eerst naar den put gebracht, waarachter de reliek schrijn tusschen bloemen en kaarsen was Ojigesteld. Na een kort gebed, begon de kleedlng. en daariva de H. Mis. Als presby ter assistens fungeerde de Hoogeerw. Deken van Alkmaar, als diaken de Zeer- Heer Pastoor van Meeuwen van Het- loo. als subdiaken Rector van den Burg van Bergen, ad mytram Pater Pepels van Eg mond aan Zee. ad candal Rector P. Verwer van Bergen, ad palum Kapelaan v. Kester van Helloo. thur. Kapelaan Olsthoom var. Bergen en als ceremonlarius Pastoor P. Roovers van Rinnegom. Het zangkoor voerde onberispelijk de 3de gregoriaansche Mis: In Festls Solemnlbus 2 uit met de missa „Os Justi”. Onder de H Mts richtte Mgr Taskin het woord tot de geloovigen. Hu herinnerde aan Jacob, die in zijn droom de ladder zag en daarna uitriep: „Dit is een geheiligde plaats en aan Mozes. die zich bil het braambosch eveneens op 'n geheiligde plaats bevond.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11