bladzijde 1 DE „SOUTHERN CROSS” BIJ NEW YORK GELAND ALCMARIA VICTRIX I HAARLEM TOER ELFTAL Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar TWËËDE BLAL VRIJDAG 27 JUNI 19% ZONDAG a.». 7 UUR Besmettelijke Ziekten Personalia Ons Berger*trammetje Nieuwe zaken Poesje STADSNIEUWS Kaasmarkt Beroepen f Gevonden voorwerpen De Schoolfeesten i Lindbergh over Kingsford Smith Na veertien uren vlieden - Van Boston af werd het toestel door verscheidene le&ervlie&tui&en begeleid Geregeld Atlantisch vliegverkeer Noord-Hollandsche Levensverzeke- ring-Maatschappii van 1891 Alkmaar Te Roosevelt Field bij New York geland ONTZAGLIJK ENTHOUSIASME Op weg naar New-York Engelscbe Persstemmen Boven dichte mist Halifax gepasseerd. Er zijn Van Dijk stapt bet eerst uit een blik bezuinigingen op het geestelijk voedsel Bad- en Zwetn- Dividend 22 en 15% (v. j. IS en 10%.) 1928 veel een «eglis staat nog het zelfde gebouwtje bij o spr Over den tocht Ungen soms scholen sluiten Maar V I 4 Geslaagd VOORZIENINGEN OPENBAAR LAGER ONDERWIJS In de week van 15 tot tn met 21 Juni 1930 hebben zich in deze gemeente drie gevallen van roodvonk, een geval van diphtheric en twee gevallen van kinderverlamming voor gedaan. premlën huren dat er aan een 1ste en -1 hebben nationaal den bü klas, voor De New-Yorksche pers wijdt groote belang- dteiHng aan de zoo juist volbrachte Oceaan- vtacht van Kingsford Smith en zijn begelei ders. Lindbergh verklaarde dat Kingsford Smith een der grootste vliegers ter wereld was. (Vervolg) jaren zelfs zal goedvinden tr; ren moet. Spr haalt nogmaals van aangifte van dit jaar. Men schrijft ons: Toen gistermorgen de tram van 6.51 naar Bergen zou vertrekken, bemerkten de pas sagiers, meest werklieden, tot hun groote verwondering, dat de tram bleef staan. De oorzaak was echter spoedig opgelost. De koppeling tusschen locomotief en tram was verbroken en de machinist was er met zijn „koffiemolen" vandoor, zonder te be merken. dat hij slechts met een losse ma chine reed. Zijn vergissing bemerkte hij pas in Koe dijk. waar de postbeambte belangstellend informeerde, wanneer of de post meekwam. In allerijl tufte men toen naar Alkmaar te rug, om de tram op te halen. Men besloot toen maar om deze tram te laten vervallen en de passagiers vertrokken om 7.17. Aldus gebeurde net op 26 Juni 1930. Halifax gepasseerd. Naar gemeld wordt Is de .Southern Cross” om 12 uur ’s middags Amerikaansche tijd Gloucester gepasseerd. •9e New York is bericht binnengekomen, dat de „Southern Cross” te 16.25 uur (Amer. tijd) Gloucester gepasseerd is. zijn verblijf te Harbour Grace wij een onderhoud met Kingsford Smith, die over het eerste deel van den tocht nog bet, volgende mededeelde; te voor een voor het gebouw der Bij den heer Verwer, Baanstraat, alhier, is tusschen 7 en 8 uur vanavond een jong, zwart poesje te verkrijgen, dat daar gister avond is gebracht. met de andere zijde het onderwijs zoo goed Mej. F. W Rappold te Dokkum is beroe pen bij de Revnonstrantsche Broederschap, alhier De heer H. Westra, alhier, is beroepen bij de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit te Winschoten. De heer C. van Meyenfeldt, te Feijen- oord. is voor de tweede maal beroepen de Gereformeerde Kerk, alhier. Onze stadgenoote Mej. J. M. Conijn is te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal exa men in de Geneeskunde. dende. wil niet ontkennen, dat hier meer hier Het radiostation te Gloucestc- m Mas- jachusetts heeft gisteren een radiogram op gevangen van de Southern Cross, afgezonden te 12.10 (Greenwich tijd) meldende, dat de Southern Cross boven dichte mist vliegt. Er werd geen positiebepaling bij opgegeven. Kingsford Smith aelde over de mogelijkheid van een geregeld trans-Atlantisch luchtver keer, dat de vlucht van Oost naar West der mate groote moeilijkheden opleverde, dat het zeer twijfelachtig was. of men ooit een regel matige voor handelsdoeleinden geschikte luchtverbinding tot stand zou kunnen bren gen. Te s Gravenhage is geslaagd voor het examen gemeente-administratie de heer W. Kuiper, alhier. inhoud, P. de Geus, Stationsweg 46; ledige portemonnaie, W. van Nimwegen, Pierson- straat 6: zakmesje, Tj. de Boer. Ultenbosch- straat 44; portemonnaie met Inhoud. Keys- per. Geestersingel 28; trekknuppel. W. Zonderhuis, Om val, Noordervaart 20; pakje met werkbroek. J. Punt. Westerkolkstraat 6; wolfsgrauwe herdershond. J. Vogelpoel. Com- pagniestraat 4; betastingmrek in étui, A. Winder. Zeglis 244; tabaksdoos, P. Groefse- ma. Noprderkade 19; rozenkrans, J. B. Ak kerman. Ridderstraat 6; armbandhorloge met ketting. P. Ket. Achterom 10 a; porte monnaie, P. Plersma, Molenkade 48; belas- tingmerk. C. Meeuwsen, Boezemslngel 43; broche. A. Koobs. Tuinstraat 63; pakje stof. J. H. v. d. Bogaarde, Snaarmanslaan 149; bril in étui. J. Admiraal. 2e Kabelstraat 15; portemonnaie met inhoud, J. Admiraal. Uitenboschstraat 35; wiel van een kinder wagen. F. Bol. Baanstraat 15; mes. D Wes- terhof. Stationstraat 63; snoekharige hond. Helderman. Vlsscherslaan 18. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt nfen verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. De aankomst op het Roosevelt- vliegveld. Bij de aankomst van de ..Southern Cross” op het Roosevelt-vliegveld waren minstens 10.000 personen aanwezig. De politie had het vliegveld afgezet, doch, toen het vliegtuig was geland, kon zij de menigte niet tegenhouden en de duizenden stroomden over het veld. Het duurde eenl- gen tijd, voordat er voor de vliegers voldoen de ruimte was gemaakt. Van Dijk was, gelijk gemeld, de eerste, die uitstapte, direct gevolgd door Kingsford Smith. Na de begroeting door den Brltschen am bassadeur, volgde die door den burgemeester van New York en de andere autoriteiten. De vliegers zagen er vermoeid uit en zaten onder het stof. Onmiddellijk na de begroeting begaven zij zich naar het hotel op het vliegveld, om zich op te frlsschen en op hun verhaal te komen. Aanschaffing schoolborden St. Bavo- schooL Den 5en Juni j.l. ontvingen B. en W. van den Raad om bericht en raad een adres van het bestuur der Vereeniging St. Joseph al hier. verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaffing van twee schoolbordstellingen en twee draai bare schoolborden ten behoeve van de 4e en 5e klassen van de onder zjjn beheer staan de St. Bavoschool aan de St. Annastraat, alhier. Aan die uitnoodiging gevolg gevende, doe len B. en W. mede, dat de thans tn de ge noemde klassen aanwezige schoolborden, die het bestuur door nieuwe wil vervangen, blij kens rapport van den Directeur der gemeen tewerken zoodanig zjjn versleten, dat ze niet meer in voor het onderwijs oruikbaren staat verkeeren of door herstel in dien staat kunnen worden gebracht. Er bestaat derhalve aanleiding tot toepas sing van art. 72 der L. O.-wet 1920. Om formeele redenen aangehouden. De vlucht van Harbour Grace naar New York is vlot verloopen. al heeft zij. ten ge volge van den mist langer geduurd dan ver wacht was. Kingsford Smith deelde bij aankomst te New York mede, dat hy gedurende het ge- heele traject in voortdurende radioverbin ding was geweest met de landstations. Bijna voortdurend was op 2000 M. hoogte gevlo gen. De marconist Stannage is, zoowel ge durende de vlucht over den Oceaan als op de laatste étappe, voortdurend in actie ge- weest. Boven de groote steden werd lager gevlogen en voordat op het Roosevelt-vlieg veld werd geland, vloog de „Southern Cross” over de stad. Te 7 uur werd het vliegtuig boven New- York gesignaleerd. Daarna zette het koers naar het vliegveld en na eenlge malen om het vliegveld te hebben gevlogen landde het vlot Gemeld wordt, dat na de officieele ont vangst in New-York en nadat de voorgeno men huldebetooglngen hebben plaats gehad, de „Southern Cross” naar Californië zal vlie gen, waarmede Kingsford Smith de vlucht om de wereld zal hebben volbracht. Van Dijk heeft medegedeeld, dat hij met Kingsford Smith naar Californië zal v'tegen. Het staat nog niet vast, wanneer hij naar Nederland zal terugkeeren. De aanvoer van vandaag was ongeveer gelijk aan dien van vorige week. Van eenigen invloed der hooibouwdrukte. zooals vroeger, is, nu het grootste deel van den aanvoer van de fabrieken komt, weinig meer te mer ken. De prijzen waren niet kwaad. Van belde kleine fabrieks zelfs f 1.50 hooger dan vo rige week. Er waren veel bezoekers, o.a. schoolfees ten. Ook zagen we een groot gezelschap, ge arriveerd in een gele autobus, der Dultsche posterijen. Volgende week wordt verwacht een groot gezelschap Zuld-Afrikaansche studenten. Ontzaglijk enthousiasme van een duizendkoppige menigte. gensscholen is zeer geslaagd. hoewel het te circa zes uur begon te regenen. Er zullen echter weinig jongens geweest zijn, die werkelijk hinder van den regen heb ben ondervonden; zij hadden geen tijd aan ren te denken, zoo amuseerden zij zich clowns. Een gevolg echter was. dat vroeger dan gewoonljjk werd afgcmarcheerd waardoor nog voor half 9 de spoorbrug was gepas seerd en de ontvangst van de schoolkin deren in Alkmaar was niet, zooals wij dat gewend zijn. De oorzaak hiervan ligt vanzelf sprekend in het feit, dat de boot niet voor 9 uur in Alkmaar verwacht werd, terwijl nu om half 9 de boot reeds aan de Bierkade lag ge meerd De organisatoren van de verschillende feesten mogen allen op een geslaagden dag terugzijn P. J. Timmer, Banketbakkerij Morgen opent de heer P. J. Timmer uit een het Reuter seint nader, dat het vliegtuig een perfecte landing maakte en daarna, groote wolken stof opwerpend, naar de hangar taxiede. Daar werden de vliegers door de duizenden toeschouwers verwelkomd. De eerste man. die uit het vliegtuig stapte, was de Hollander, die bezweet en dik onder t stof, letterlijk in de armen van de wach tenden viel onder het uitroepen van: This la terrible (Het Is verschrikkelijk!). Het doel nadert. Te Gloucester in Massachusetts is bericht ontvangen, dat de „Southern Cross” te 15.00 uur (Amer. tijd) Portland in den staat Mai ne naderde. De machine had met mist en wtad te kampen. Haarlem op het Ritsevoort een brood-, koek- en banketbakkerij in het perceel, waarin jaren lang de heer J. Eriks een der gelijke zaak heeft gedreven. De toch reeds zoo aardige oud-Holland- sche winkel is door een frlsche beschilde ring aardig opgeknapt. Het Interieur ziet er thans vriéndelijk en helder uit. Kingsford Smith seinde gisteren van boord van de Southern Cross: Wij zijn nu onderweg near New-York. 'tebbben te kampen met tamelijk sterke tegenwinden en zullen als het zoo doorgaat niet eerder in New-York zvn dan ongeveer zes uur hedenavond. De Southern Cross hc dt zich beter dan ooit: de rust van gis teren heeft het vliegtuig goed gedaan: alles gaat nu perfect In tegenstelling tegenover jster ennach v Wtf teaen in de Tel.: Tjjdens zijn hadden i Sedert wjj van de lersche kust waren op gestegen konden wjj tot op de helft van den afstand die ons van New Foundland scheidde, een gemiddelde snelheid van 145 KM. per uur ontwikkelen. Daarna echter hadden wy op talryke plaatsen aan hevige windvlagen het hoofd te bieden. Het vlieg tuig en het kompas gedroegen zich echter schitterend, terwyi de bemanning haar taak op bewonderenswaardige wijze en zonder de geringste vrees verrichtte. Kapitein Saul, de navigator van de Southern Cross, verklaarde het volgende omtrent het verloor van den tocht: „Na Dinsdagmiddag 12 uur hebben wy slechts tweemaal oe zon gezien. Om 3.30 zagen wy haar gedurende 20 minuten door de snel voorbydryvende wolken, wy konden toen onze positie bepalen en bemerkten, dat wy vrywel zuiver koersten naar Kaap Race Sinds dien tjjd hebben wy de zon niet meer gezien alvorens zy onderging; wy klommen toen tot 2000 meter hoogte en zagen, toen wy de mistbanken te boven waren, de weer spiegeling van de dalende zon door de wolken. „Toen ons kompas defect was.” verklaarde Saul vervolgens, „begrepen wy wel» dat wy geen zuiveren koers meer hielden. Wy vlo gen voort, tot de dag aanbrak en zagen toen van een hoogte van 1700 meter land, dat naar wy veronderstelden, de omgeving van Kaap Race moest zyn. wy vlogen toen in noordeiyke richting, zonder precies te weten, waar wy Harbour Grace moesten zoeken. Na 3% uur kregen wy een dorp aan de Robertbaai in het zicht Nog twee uur lang vlogen wy voort gedurende welken tyd wy Harbour Grace passeerden wy keerden terug en. laag vliegend, zagen wy menschen samenstroomen op een veld. Wij concludeerden hieruit, dat dit het vliegter rein moest zyn, waarna wy een landing volbrachten. toevoeging 70.000.—, dividend enz. 681 96. Credltzyde reserve Uo. 996.225.13, de Jeugd. Eerder moet voorkomen worden gelden voteeren voor douceurtjes of b.v. geschenk van f 2500 Prov. Griffie Oe VOORZITTER de sprekers beantwoor- -en daar dan 40 leerlingen in een klas zitten; treft B en W geen verwijt, doch den Raad, cftt t vorig jaar by desbetreffende voorstellen hiervoor was gewaarschuwd In antwooid op het betoog van den heer van Druneii. zegt spr.. dat van opleidings scholen kinderen naar gewone scholen gaan; omgekeerd moeten kinderen die daarvoor ge schikt zyn de kans krygen. op de opleidings scholen te komen die geldt voor ieder kind. zlch af (>f dan de volgende wat dan gebeu- -J aan, de cyfers Er zyn 240 aangiften "dit jaar voor 9 klas sen. dat zou gemiddeld 26 zyn. de zitten- blyvers 30. Wat moet dit warden met de lagere geboortecijfers voor volgend jaar Wil men dan de consequenties Evenzeer als men bij meer leerlingen nieuwe scholen opent, evenzeer moet men by minder leer lingen soms scholen sluiten. Maar men mag het eerste gedeelte Zoo behooren de dagen waar de geheele Alkmaarsche jeugd met zooveel verwachting naar had uitgezien, wederom tot het ver leden. Wy kunnen hier onmiddellijk aan toe voegen, hoewel dit velen onzer lezers wel wat vreemd zal voorkomen, dat deze schoolfeesten zeer geslaagd mogen genoemd worden. Ook bet schoolfeest van de RK. jon- tUll§, K. Marv straat 6, poijemonnale Is Onwwermd door een groot aantal militaire vliegtuigen naderde tegen 7 uur des avonds de „Southern Cross” New York. Te 7.29 uur Amenkaanschen tyd, dus 0.49 ■nr Amsterdamschen tyd, daalde het toestel Mot op het vliegveld Roosevelt Field, waar een duizendkoppige menigte de koene be manning met onbeschryfeiyk enthousiasme ontving. Op het vliegveld waren vele autoriteiten aanwezig, niet alleen vertegenwoordigers van de stad New-York, maar ook van de regeering te Washington. Ook eenlge leden van het corps diplomatique waren voor deze gelegenheid uit Washington naar New-York gekomen. Een der eersten, die Kingsford Smith en onzen landgencot Van Dyk. als mede Stannage en Saul met hun geslaagde vlucht gelukwenschte was de Brltsche am bassadeur Sir Ronald Lindsey. het onderwys gedaan heeft openbaar. Men zou dat bij de hoofden Tan scholen aan den weet kunnen komen Spr. heeft niet de hoop, dat de «awz het voorstel van B. en W. zal aann5in'iIL, Als de bevolking, vertegenwoordigd door den Raad, meer geld voor het onderwijs wu voteeren, wil spr. dit voorstel gaarne m zyn zak steken. De heer BAKKER ziet liever intrekking van de bylage dan aanneming van de mo tie. Spr. heeft met genoegen gehoord, dat ae Voorzitter wat huiverig is het aantal leer lingen op de opleidingsscholen zoo laag mo gelijk te stellen, omdat hy daardoor erkent dat hy 'n groot aantal leerlingen niet in be» belang acht van het onderwys. Spr. heeft, zoolang de Voorzitter aan het hoofd van het onderwijs staat, niet anders gedacht, dan dat hy niet de juiste man was voor deze taak. Tot heden toe zag spr. van onderwijsverbetering in het openbaar heel weinig of niets. Wat de opheffing van de klas aan de 3® Gemeenteschool betreft, betoogt spr., dat het, als er nu eens niet voldoende leerlingen zijn, niet direct noodig is een klas op te heffen. De mogelijkheid om de klassen wat kleiner te maken, moest de leider van het onder wijs met beide handen aangrijpen. Het is niet onmogelijk, dat er het vol gend jaar weer meer leerlingen zullen zijn. We kunnen nu de kinderen wat meer en beter onderwijs geven door het leerlingen aantal wat kleiner te maken. Ook al kost het f 8000dan nog moet de Raad er Msn 1 medewerken. De motie is dan ook onaanneembaar; spr. geeft in overweging, alleen de laatste alinea van de motie te handhaven en B. en W. t® verzoeken het voorstel tot het niet vormen van een 1ste klasse aan een der scholen terug te nemen. De heer VOGELAAR ziet het allerminst in. dat flnantieele overwegingen moeten worden uitgeschakeld. Deze redeneering kan in zijn volle consequentie niet worden aan vaard. Ais een douceurtje gegeven wordt aan een of anderen' ambtenaar, zooals er gezegd wordt, dan is een dergelyk besluit genomen omdat daarvoor redenen aanwezig waren. Spr handhaaft de motie, om dan volgend jaar de volle vryheid te hebben opnieuw te beslissen. De heer BULENS betoogt nogmaals, dat er in geen geval bezuinigd mag worden op onderwys. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W het voorstel sub. a. waarby wordt voor gesteld de le klasse aan de 3e Gemeente school op te heffen, intrekken. Aldus gewijzigd werd de bijlage zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De VOORZITTER schorst de vergadering en de Raad gaat over in geheime zitting. Na heropening is aan de orde het aange houden punt 2 van de agenda: Benoeming onderwijzer Lindenschool Ter benoeming van een onderwijzer aan de Lindenschool in de vacature, ontstaan door het aan mejuffrouw C. F. Kolb ver leende eervol ontslag, bieden B. en W. den Raad .de navolgende voordracht aan, opge maakt in overleg met den inspecteur van het Lager Onderwijs .in de Inspectie Alk maar. na ingewonnen bericht van het hoofd der betrokken school: 1. J. Muller, te Den Helder. 2. A C. van den Hooff. te Dirkshom (ge meente Harenkarspel). 3. J. Kok, te Wydenes. Met 13 tegen 4 stemmen wordt de eerst- voorgedragene benoemd. Op no. 2 werden uitgebracht 4 stemmen. B en W. stellen den Raad ten slotte voor: A. gedurende het schooljaar 1930 1931 aan de gemeenteschool no. 3 geen klassen te vormen voor het eerste en voor het 2de leerjaar B. gedurende het schooljaar 1930/1931 drie klassen te vormen voor het 7e (en 8e) leer jaar, en wel één aan elk der Gemeente scholen nos. 3, 4 en 6; C. aan hun college voor de Inrichting van klassen aan de gemeenteschool no. 9 en aan de Lindenschool resp. voor het 6e en voor het 5e leerjaar een crediet te verleenen van 2425, nader te regelen by suppletolre begrootlng. De heer VOGELAAR zegt, dat reeds vorig jaar een voorstel van geiyke strekking is gedaan. Spr. kan dan ook den scherpen toon van sorrynige adressen niet begrijjaen Dan haalt spr. aan een passage uit een radio-rede van prof. Idenburg, waarin ge zegd wordt, dat ook het aanleeren van goe de omgangsvormen op de school geleerd moet worden Daaraan dacht spr. onwille keurig by het lezen van deze adresen. Spr. bespreekt den huldigen toestand. 241 aangiften voor 1930 tegen 250 in 1929. Dus een achteruitgang van 9. Spr. vraagt zich af: is het een tljdeiyk verschijnsel van den achteruitgang van het gemiddelde aantal leerlingen of is het jsen gewoon ver- schynsel? Dit jaar is het’ verschynsel al een voortzetting van 1929. Spr. verwacht in de toekomt geen toename van leerlingen. Uit de versterkte cyfers biykt, dat 44 i>ct. beneden den leeftyd van 6 jaar is, waardoor te meer te vreezen is. dat het leerlingental niet zal toenemen. De onderwijskrachten bezien alleen de flnancieele kwestie. Spr. vraagt of het op die wyze bekijken van het vraagstuk juist is. Er waren boventallige leerkrachten in negen; Als men en het andere eveneens 15 M Soms zitten in die bak van 15 M. 60 per sonen; een belangrijke verbetering is daar nooit geconstateerd. Spr. herinnert aan een indertijd van B. en W. ontvangen antwoord over de plannen tot bouw van een overdekte bad- en zwem inrichting. Toen waren we aldus spr., ver heugd met de gedane toezegging, die echter tot dusverre toezegging bleef. Er zijn in de tegenwoordige inrichting 42 hokjes; bü lamre na niet voldoende. De toestand is slecht; er drijft vuil aan enz. Spr. gelooft, dat er een einde aan deaen onhoudbaren toestand spoedig moet tomen. Een behooriyke inrichting zou zeker het zwemmen en baden doen toenemen. m(ZI?°dOende U *Pr deze vr«*en - P* VOORZITTER heeft met genoemm -**n de rede van den ha* bedoeling van B. en W als het gaat om byzondere soort van Onderwys. Spr nooit een voorstel doen, dat bezuiniging oogt op slechte een bepaald soort onderwys; spr. wil zoowel het openbaar als het bij zonder onderwys geluk behandelen Paeda- goglsch is het een gevaar om het leerlingen- tal te klein te maken. Waar de grens tus schen een kleine en groote klas is, kan spr niet juist zeggen. Hoeveel de bezuiniging bedraagt niet zeggen. He: is niet juist, zooais beweerd is. dat het maar f 4.000 is; het is in ieder geval meer; en in de toekomst kan het zelfs belangrijk meer worden. BU aanneming van de motie Komt men volgend jaar in een nog moeUyker geval Men krijgt dan den toestand, een 3de klas ontbreekt, als ook dat er wei een 3de klas zal zijn. MIe Engelsche bladen bespreken in en thousiaste bewoordingen de prachtige vlucht. De „Times” zegt: „Majoor Kingsford Smith en zyn begeleiders, een Engelschman, een Hollander en een Zuld-Afrikaan. zyn er in geslaagd, de eerste .vlucht over den Oceaan van Oost naar West zonder ongelukken te volbrengen, zy hebben dit succes bereikt niet aHeen door hun bekwaamheid, hun onver schrokkenheid en hun uithoudingsvermogen, maar ook door de zorgvuldige voorbereiding van dezen tocht. Het was een triomf zoowel van de wetenschap en van de organisaties als van den moed.” De ..Morning Post" zegt: ..De non-stop- vtacht van de oude naar de nieuwe wereld blijft nog steeds het gevaariykste van alle luchtvaa.-t-waagstukken, dat alleen de be kwaamste vliegers kunnen ondernemen. JJaUy rel.”: De schoone heldendaad, die twee jaar geleden volbracht werd, is thans door Kingsford Smith verbeterd. Ofschoon de vliegers zien wellicht teleurgesteld zullen gevoelen, wanneer ze bedenken, wat ze had den kunnen bereiken ondePVoortdurend gun stige omstandigheden, toch heeft een vlucht als deze, die zy zoo knaj) tot een eind ge bracht hebben, voor de burgerlijke luchtvaart veel meer waarde dan een tocht, waarby bet geluk den vliegers voortdurend toelacht. „Daily Mail”: Van het begin tot het eind was net een triomf van de organisatie. De „News Chronicle” zegt, dat de moeliyk- heden aan de vlucht het karakter van een avontuur gegeven hebben en dat de lezers van het verslag met groote bewondering ver vuld zyn voor de dappere mannen, die deze gevaren getrotseerd en overwonnen hebben De „Daily Express" negeert de nationali teit van Van Dyk en verklaart, dat ditmaal een zuiver Brltsche bemanning den Atlan- tlschen Oceaan is overgestoken, zy voegt er by, dat majoor Kingsford Smith en zyn drie begeleiders de reeks successen hebben vermeerderd, die reeds Britech nationaal eigendom zyn. Overdekte inrichting De heer BULENS had verzocht de navol gende vragen aan het college van B. en W. te mogen stellen: 1. Heeft het College reeds het rapport ont vangen van de Commissie van de afdeeling Alkmaar van de Noordhollandsche Vereeni ging .Het Witte Kruis" inzake plannen over dekte Bad- en Zweminrichting? 2. Zoo ja. kan de Raad binnen zeer kor-, ten tyd plannen en voorstellen desbetreffen de van het College verwachten, zoodat aan den onhoudbaren toestand van de tegen woordige Bad- en Zweminrichting dit jaar nog een einde kan komen? 3. Mochten bovengestelde vragen in ont- kennenden zin worden'beantwoord, zyn Bur gemeester en Wethouders dan niet van mee- ning, dat in het belang Van de Volksgezond heid. deze oplossing te lang duurt en zyn zy dan bereid, een Raadscommissie te be noemen. welke de aangelegenheid roo spoe dig mogeiyk tot oplossing probeert te bren gen? De heer BULENS wyst er op, dat in de laatste 50 jaar is tot stand gekomen de nieuwe, goede gasfabriek; daarnaast een nieuw stadsziekenhuis vei der een Katholiek ziekenhuis, dat aan alle eischen voldoet; een muziektuin met een prachtige nis; er is pas een besluit genotnen tot verbouw van het sportpark dat er dan wezen mag. De bruggenbouw demonstreerde ook veel verbeteringen. Maar aan den kant van het Zeglis staat nog het zelfde gebouwtje van voor 45 jaar; deze zwem-Jnrichtlng is door den Raad wel wat stlefmoederiyk behandeld. Deze zwemschool staat op een zeer on gunstige plaats; men komt soms smeriger uit het water, dan men er in gaat. Het diepe bassin van 3 M. diepte voldoet niet, evenals het ondiepe, de sg. wurmenbak van 15 M. Saldo 1928 382.06, premie- 2.825.272.—, renten 143.256.77, f 18.599.61, jxiliskosten 1.356.31, winst op beleggingen 50.provisie hypotheken en gemeenteleeningen 2.886.94. diversen 127.82%. Het dividend voor de oprlchtersaandeelen werd bepaald op 22 en dat der overige aan- deelen op 15%. Herbenoemd werd tot Commissaris. de heer Prof. Mr. B. M. Taverne, raadsheer in den Hoogen Raad, te s-Gravenhage. Goedgekeurd werd de aankoop van bouwterrein aan de Langestraat, hoek St. Laurgnsstraat, te Alkmaar, waarop een naar de plannen van architect Kropholler nieuw kantoorgebouw wordt gesticht. Aan het in de op gisteren gehouden alge meene vergadering uitgebrachte jaarverslag ontleenen wy het volgende: Het aantal polissen steeg met 6942 tot 173026. het verzekerd bedrag met ƒ2.371.189.— tot 24.003.659.waardoor 1929 tot een record-Jaar gerekend mag worden. De Winst- en Verliesrekening geeft op de Debetzyde de volgende cyfers: Premieres, eigen rek. Uo. 1929 f 3.163.764. uitkeeringen 333.500.59, afkoop f 29.622.57, onkosten f 347 513 56%, verlies en beleggin gen 15.181.79, koersverlies op valuta's 381.65. renten 5.485.30, afschryvingen op vaste goederen 9.376.14, op materiaal 5.996.63, toevoeging aan extra-reserves 6 652.05. saldo Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op: 21, 22, 23. 24 en 25 Juni 1930: hooihark, zakkam in étui; fabriekspen- ning; sierspeld; Litermaat; handschoenen; sleutels; banden van mantels. Aanwezig en te bevragen by de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op: 21. 22, 23, 24 en 25 Juni 1930: Doos wagensmeer, mej. Friendt. Schoolstr. 3; doos lynkoeken, Scheepmaker, pakhuis Kanaalkade 15; broche, A. Blaauw. Ritee- voort 37; belastlngmerk, G. Blom. Westdyk 1; belastlngmerk in etui, M. Mors. Groot Nleuwland 38; 5 loterybriefjes. H. Nieuwen met Jo E. Ibink, Horlogemaker In het perceel Laat 187, nast het nieuwe pand van den heer Otto van Os, heeft de 'Heer Jo E. Ibink, die twintig Jaar eerste be diende was by de fa Herm. Plas, een nieuwe zaak gevestigd in goud, zilver, horloges, klokken en optiek. Deze nieuwe zaak ziet er modern uit en is voorzien van stofvrije etalage- en uitstal kasten. De heer Ibink is ruim gesorteerd in hoofd zakelijk goed werk. Van zyn klokken noe men we de merken Junghans. Haller en Kienzle en de moderne Hamburg-klokken met hun mooien bouw. Ook in horloges heeft de heer Ibink, be halve de goedkoopere soorten, speciaal ook de goede merken. Zoo ook in zyn optische artikelen, die hy in hoofdzaak levert op medisch voorschrift. Groot is ook de collectie van gouden en zilveren sieraden, zooals men by in de welverzorgde étalage ziet. De zaak wordt hedenavond geopend. Door het maximum leerlingenaantal op te voeren, verknoeit men het onderwys. Het financieele argument lykt spr. by B. en W. wel het zwaarste. Spr. kan het zich niet indenken, dat men schen. die de belangen van het kind voor staan dit argument durven gebruiken. Men tracht ons huiverig te maxen. aan mogelijk te maken. Om te gaan in de richting, welke de Com missie wenscht. zal een wyziging der veror dening noodig zijr aldus B. en W. in de bijlage. Zy doen het daarin voorkomen, als of er 40 leerlingen moeten zijn en niet meer of minder. Spr. acht wyziging der verordening niet noodig. De commissie acht het wenscheiyk, dat aan iedere school een eerste klas ts. De motie van de verbonden fracties acht spr. een jaar te laat gekomen. Ondanks de afbraak van de bewuste school in 'f' getal aangegeven leerlingen nog vol doende. Door de beslissing een jaar aan te houden, maakt men het zoo. dat de ouders niet weten wat ze moeten doen. Voor opleidingsscholen acht spr. 36 leer lingen per klas te veel. Het teveel van die scholen moet naar die scholen, waar het leer lingental dalende is. De motie noemt spr. een lapmiddel. Het financieele gedeelte mag geen factor wezen om het onderwijs slechter te maken. Als 't onderwijs op de lagere scholen slecht- ter wordt, wordt het op de middelbare scho len ook slechter. Waar voor douceurtjes weg gegeven wordejn. eenlge duizenden, mag men deze duizenden met onthouden aan het on- derwy.» Spr. sjtelt wir om aan iedere school een eerste kilts té thandhaven. De heer BONSEMA ziet in de Ingediende motie een middel om de rechtsche fracties te verbinden Spr. meent te weten, dat de heer Vogelaar zelf tegen opheffing der eer ste klas aan dë gemeenteschool was. Door een of meer klassen van die school weg te nemen, schokt men het vertrouwen van de ouders der leerlingen. Spr. keurt het al. dat de cyfers omtrent het aantal leerlingen voor een raadslid en voor een belangstellende organisatie, op de Secretarie geheim werden gehouden. Spr. vindt het radicaal vóór of tegen te stemmené dat is bete» dan aanhouden, zoo als de motie voorstelt. De heer GOVERS is door de bijlage tot an dere gedachte gekomen. De overzyde behoeft zich niet ongerust te worden voor de afbraak van de 3de Gemeen teschool. Spr steunt gaarne de motie; als de 3de gemeenteschool zoo blijft voldoen, als tot dusverre, zal er spr's inziens geen gevaar komen van opheffing van de eerste klas aan die school. De heer BAKKER dient een motie in, waarin B. en W verzocht wordt him voorstel sub a terug te nemen. De heer VAN DRUNEN zou dit college wil len noemen een college van den afbraak. Spr verwijst B en W. naar de verorde ning. welke zy thans overtreden. Spr wyst er op, dat in de 3de klas van de Wilheïmina- school 27 leerlingen loopen en op de Jullana- school in dezelfde klas 47; dit is een veel te groot verschil. Sommige ouders werden gedwongen hun kinderen naar een bepaalde school te zenden. De VOORZITTER komt op tegen deze be wering; er is van dwingen geen sprake. Wat het aantal aangiften in de toekomst betreft, dit hangt niet alleen af van het aantal geboorten, maar ook van vestiging. Spr. verwyt het gemeentebestuur, dat het geen pogingen aanwendt om industrieën hier te doen vestigen. De menschen gaan naar omliggende plaatsen, omdat zy hier geen ge legenheid hebben zich te vestigen. De motie besprekende, zegt spr., dat hy de daarin uitgesproken conclusie niet kan aanvaarden; deze kan echter gewyzigd wor den in dien zin, dat verzocht het voorstel inzake opheffing, der eerste klas terug te nemen. De heer BULENS wil een woord van waai schuwing laten hooren aan degenen, die uit bezuinigingsoverwegingen, op het onder wys willen bezuinigen Zoomin als de ouders by bezuiniging op t brood bezuinigen, zoo mln mag de gemeente voor 1923 twee; 1924 zes; 1925 1926 elf; 1927 twaalf; 1928 dertien. het bijzonder onderwys erby rekent, mag men deze cyfers wel verdub belen. Dan is spr. nog aan den veillgen kant. Het bijzonder reiderwijs vraagt niet by zondere vriendeiykheid. die het thans on dervindt. maar volkomen geiykstelling als de door het Ryk gestelde normen in acht genomen worden, wordt het lager onderwys voldoende behartigd. Waar de Raad boven die nonnen is uitgegaan, is dus het lager onderwys zeker hier ook behartigd. Spr. vraagt of het aantal van de leerlingen, die niet mee kunnen, niet beïnvloed wordt door de richting van het onderwijs. De financi eele bezwaren zyn, volgens spr.. van groot belang, terwijl spr niet Inziet, dat het na deel aan het onderwys zoo groot is. Namens de verbonden fracties erkent sfr.. dat, gezien de voorstellen van het vorig jaar. het college recht had, dit voorstel te doen. De vraag rijst: waar moet de eerste klas ontbreken? Spr. heeft niet op het oog. dat de derde gemeenteschool moet worden opgeheven. Het is echter beter een ver broken school te hebben dan twee. Daar het niet de bedoeling is, de derde gemeenteschool op te heffen, moet besloten worden niet tot opheffing van die school mede te werken. Deze school ligt op een goede plaats en ge noot steeds een goede reputatie. Spr wil nog een jaar een beslissing hierover uit stellen. Spr. constateert, dat juist by de opleidingsscholen bet aantal aangifen te rugloopt. Zou daarin geen aanleiding ge vonden kunnen worden om een besllsing een jaar uit te stellen. Namens de verbonden fracties dient spr. de volgende motie in: De Raad. gelezen het voorstel van B. en W ver vat in bylage 71; overwegende, dat de consequentie van het ten vorige jare genomen raadsbesluit in verband met de thans voorliggende feiten zou medebrengen, waar het aantal aangiften verminderd is, wederom een eerste klas aan een der scholen niet te formeeren overwegende, dat aanneming van het voor stel echter moet leiden tot geleidelijke op heffing van de gemeenteschool aan den Koningsweg overwegende, dat het met 't oog op dit op zichzelf ongewenschte gevolg raadzaam moet worden geacht, de beslissing hieromtrent een jaar uit te stellen, ten einde het verloop der feiten in de toekomst na te gaan; verzoekt B. en W. het voorstel, voor zoover betreft het niet vormen van een eerste klas aan een der scholen, terug te nemen. Mej. CARELS vraagt of B en W. zich ge houden hebben aan het getal 40 Spr meent, dat dit getal wel eens is dïrerschreden. Spr. is van meenlng. dat in een klas van minder dan 40 leerlingen het onderwys beter behartigd wordt; vooral geldt dit in de eerste waar de fundamenten worden gelegd het volgend onderwys. Dat een terugloop te verwachten is, staat nog niet vast. Spr. wyst op vestiging van nieuwe gemeentenaren en op mogelyke an nexatie van het „Ooievaarsnest." Spr. dringt er op aan om aan elke school een le klas te handhaven omdat dit het on derwijs ten goede komt en om te ’'oorko nten, dat de 3de Gem. school wordt opgebe- ven. De heer BAKKER heeft zich ook over dit voorstel van B. en W. verwonderd; dit voor stel strookt niet met het advies van de Com missie van Onderwijs. Spr. had gehoopt, dat de menscheii van den Nyverheldsbond, de Burgemeester en de Weth. van Financiën menschen waren, die liet onderwys in de gemeente behartigden. Voor de opleidingsscholen daag het leer lingental. Spr. betreurt het, dat een der 6 scholen de z.g. armenschool genoemd wordt; vandaar het verzet van sommige ouders om hun leerlingen naar die school te zenden. Spr. acht het niet in het belang van het onderwys het maxlmum-aantal leerlingen in één klas te plaatsen. Spr. gelooft, dat het argument van B. en W. by 8 klassen 36 leerlingen per klas. In de praktijk niet opgaat. dat dit onderwys kan volgen. Het is echter niet de bedoeling, van de op leidingsscholen standenscholen te maken. Wat het niet-verstrekken van cyfers ter secretarie betreft, men had zich moeten wenden in dit geval tot den loco-burge- meester. De stelling van den heer Bakker om op de opleidingsscholen het leerlingental zoo laag mogelijk te houden, zou spr. niet graag willen doorvoeren. sParen_°P Onderwys is ook niet de een zal be-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 15