^uitenlandsch Q^Cieuws IJe/iAadeJ Oto FEUILLETON I HOE DUITSCHLAND WERELD ZIET DE INDUSTRIALISATIE DER VAN ONBEREKENBARE GEVOLGEN RADIO-bMRQEp Egyptische politiek De Kleine Entente Het plan-Briand goedgekeurd De opstand in Bolivia toestand ernstig De De Engelsche Arbeidersbeweging Muiterij van een regiment Van den Volkenbond Duitsche Rijksdag Curtius nogmaals aan het woord Een overwinning der regeering 4 k Het Duitsche kabinet Dietrich Minister van Financiën Het Engelsche parlement Conferentie van de Wafd Commissie van onderzoek benoemd Naar het Engelsch jH| J t I De Fransche Landsverdediging Gemengde dduitenlandsche ^Berichten De Conventie inzake den arbeidstijd in de kolenmijnen aangenomen De FranschItaliaansche betrekkingen Een Japansche Prins te Londen MacDonald over ontbinding in den herfst Orkaan boven Buffalo De opheffing der bezetting in het Rijnland Henderson over den vrede Naha* Pasja dreigt met non-coóperatie in- van den Henderson een doch In drie jaar trictsheffing op Beschuldigingen van Arnoldo Mussolini Uitgebreide politiemaatregelen Volgens een bericht van de „Dolly Mail" HOOFDSTUK HL graag ze een (Wordt vervoipfi .Als die 4 De Bolsjewistische revolutie _N**r we In de „Daily Herald** lesen heeft IfciDrmali! in de vergadering der Labour- twee belangstelling voor elkaar gaan gevoe len, dan kon dit wel eens aanleiding geven tot allerlei verwikkelingen!” Militaire besprekingen? Volgens het Stribny-blad ..Epress” hebben er tegelijk met de conferentie van Ministers van Buitenlandsche Zaken der Kleine En tente ook militaire besprekingen plaats. Het blad weet te vertellen, dat het hierbij gaat om maatregelen, die genomen zouden wor den ingeval Otto de Hongaarsche troon zou bestijgen. Rapport van den Generalen Raad van het Vak ver bondcongres Dr. Dietrich is benoemd tot ryksminister van financiën. Dr. Trendelenburg zal voorlooplg het de partement van economie beheeren. Volgens een Buenos Aires klaart eenige daar deelen. opvat. Prins Takamatsoe, de broeder van den kei zer van Japan, en de prins kwamen hier gis termiddag onder indrukwekkende tooneelen aan. Zij werden In het station verwelkomd door de leden der koninklijke familie, Mac Donald en verscheidene leden van het kabi net. Een zoon van den konlng. de hertog van Gloucester, haalde de koninklijke gasten van Dover. Hun bezoek is een antwoord op het bezoek, dat de hertog van Gloucester het vo rig jaar aan Japan bracht. DE VACATURE-MOLDENHAUER Dr. Dietrich, zal nu de Rijksfinanciën in orde brengen. 3. .Wie wub het dan wèl?” Jk weet het niet. Ik had hem nooit nog (Buten gesen. HU moet hier zeker vreemd wrat ii HU had een militaire houding en be velend klonk ook de toon, waarop hij riep: den arm van die dame los!" En de man maakte dat hjj weg kwam.” „En toen?” „De vreemde vroeg mjj. of ik mü bezeerd had en hoe ik er ook toe kwam, om af te ■tijgen. Toen onderhield hU mjj. dat dit heel onvoorzichtig van mjj was; dat hjj den man zou inhalen en hem by het gerecht zou aan klagen. Maar ik verzocht hem dringend, of hU dit niet doen wilde, want dan zou ik immens moeten getuigen. HU gaf toe, maar ■et, dat vrouwen toch ook zoo dwaas lief dadig konden rijn en over het geheel onder hield hU mU zoo streng, dat ik ook geen lust meer voelde, om hem te bedanken. Gelukkig kwam wilUam nu echt aangereden en hielp mU opstUgen. Ik boog dus enkel nog maar tot den vreemde en reed weg. Maar ik vond bot «m vwwrliaiil geval en ik dacht, dat u bericht der Assoc. Press" uit meldt het blad „La Critica" in een extra-editie omtrent de gebeurtenissen in Bolivia, dat de botsingen te La Paz van zeer ernstigen aard zijn. Oud-presldent Siles heeft bescherming ge zocht in de Amerikaansche legatie. (Washing ton heeft hiervan geen bevestiging en meent, dat het bericht wellicht vertraagd is). „La Critica" publiceert verder een particu lier bericht uit La Paz, volgens hetwelk de revolutionnalren zich in het bezit der provin cies Cochabamba, Oroero, Potosi en Santa Croez zouden hebben gesteld. De stad La Paz zou geïsoleerd zyn en zou elk oogenblik in handen der insurgenten kun nen vallen. De opperbevelhebber van het Boliviaansche leger, generaal Kundt. zou zich tot de grens- garnizoenen om hulp hebben gewend. Twee regiment enhebben naar het heet geweigerd tegen de rebellen te strijden. De minister van buitenlandsche zaken Medina moet zijn toevlucht hebben gezocht in de Argentynsche legatie. zekerd, dat als zij dochters in plaats van zoons had gehad, ze hem ongetwijfeld als schoonzoon had moeten aannemen. In de hall was het heerlijk koel na dien langen rit. Onmiddellyk stond zij op, riep hem een hartelijk welkom toe en bood hem een geurig kop thee. Het was hem een ware verkwikking om haar stem weer te hooren, waarin altUd eenigszlns het lersche accent bleef doorklinken, wat hem juist zoo aange naam trof. „Dat herinnert mij altijd nog aan huis”, zei hij teeder. „Maar, Hugh, het wordt nu toch eindelijk eens tijd, dat je een eigen thuis hebt!” „Ik ben geen man om te trouwen, Edna!” ..Onzin! Als je uit den dienst gaat, zal je wie degelijk naar een tehuis verlangen. En je bent nu ook best in staat, een vrouw en kinderen te onderhouden.” „Dit wel! Maar geen enkel meisje bezit eenige aantrekkelijkheid voor mij- Ze hebben altijd zulke dwaze ideeën." .Niet allemaal! Maar je moet Je eischen ook niet te hoog stellen!" .Neen, Edna. Ik zal je eens vertellen: ik heb den laatsten tijd tientallen „aardige" meisjes ontmoet, maar mijn genre zijn ze nietl.... Nu je geen dochter voor mij hebt, zal ik maar ongetrouwd blijven. Ik noop, dat je toch geen kamers vol jonge meisjes op Mere Court zult vragen, terwijl Ik er ben?" ,Nu, ik geloof van wél! Want mijn jon gens vinden dat heel prettig. En als het Jou Gistermiddag werd Buffalo plotseling overvallen door een orkaan, die een snel- -p elkaar natuurlik Nahas Pasja, de oud-premier. die het woord voerde in een vergadering der natio nalistische partij, waar 700 senators, kamer leden en provinciale raadsleden aanwezig waren, deelde mede, dat een speciaal comité zal worden gevormd, waarin elke provincie door twee leden zal zijn vertegenwoordigd, ten einde samen te werken met de natio nalistische executieve. Ingeval het tegenwoordige ministerie anti- constitutioneele maatregelen zou nemen zou onverwijld een actie moeten volgen door middel van non-coöperatie. waarvan de blzonderheden door het comité zullen wor den vastgesteld. De vergadering keurde het voorstel met algemeene stemmen goed. Vandaag te 9 uur zal de Fransche mili taire rechtbank aan de Duitsche autoritei ten worden overgedragen. Daarmede is de Fransche jurisdictie in Duitschland geëin digd. De nog aanhangige zaken zullen in Frankrijk worden afgewikkeld. De behande ling van de zaken tégen Duitsche beklaag den is gestaakt. De politie heeft uitgebeelde maatregelen genomen om ongeregeldheden te voorkomen bij de gistermiddag gehouden conferentie van Kamerleden en aanhangers van de Wafd ter bespreking van den toestand voortvloeiend uit de huidige politieke gebeurtenissen. Het aantal deelnemers wordt op 700 geraamd. De oud-premier Nahas zal aan de Wafd vragen te zweren alles ten offer te brengen voor d verdediging der grondwet. eens, dat wij misschien toch beter gedaan hadden. haar bij haar moeder te laten.” „Neen dat geloof ik niet.” Onderweg naar Mere Court zat Phyl weer steeds te tobben over de bewuste ontmoeting, maar eindelijk trachtte zU die gedachte van zich at te zetten met een: ,Kom. ik zal er mU maar 1 rellen Misschien is hij ook wel niet, of zullen wij haast niets var merken, want tante Edna heeft nog heel wat andere ga«»“n Gisteravond heeft MacDonald in een ver- gadering der parlementaire fractie van de Laboor-partU verklaard dat hU rekende op een ontbinding van het parlement in den herfst. HU verklaarde verder, dat de regeering ten gevolge van de oppositie der conservatie ven genood naakt was eenige wetsvoorstellen in te trekken, die in het geval van nieuwe Wtki1iup.li in het progromma der Arbei derspartij zouden worden opgenomen. De Fransche Kamer behandelde gisteren het voorstel van de socialisten om de finan- cieele- en leger-commissies van de Kamer bijzondere volmachten te geven om een ge detailleerd rapport over den toestand van de schatkist samen te stellen. De socialistische afgevaardigde Vincent Auriol deed de regeering heftige verwijten zeggende, dat de financiën des lands met lichtzinnigheid worden beheerd. Onder minutenlang tumult kwam de Mi nister-President Tardieu tenslotte aan het woord. De perscampagne tegen de regeering. aldus spr.. waarin sprake is van de my sterieuze verdwijning van milliarden, heeft ook in het buitenland weerklank gevonden. De regeering heeft echter niets te verhelen. Spr gaf vervolgens een rechtvaardiging van de houding van de regeering in de kwestie van de levensmlddtelenvoorraden. Zijn mededeelingen werden door voortdu rend hoongelach van links begroet. Tardieu zette vervolgens nogmaals het plan van de regeering inzake de nationale bewa pening en de landsverdediging uiteen. De door hemzelf ingestelde oorlogsraad werd door spr. verdedigd met de toelichting, dat dit lichaam zich slechts zal bezighouden met het bestudeeren van nieuwe uitvindingen op het gebied der landsverdediging en hare toe passing. Nadat de afgevaardigden Auriol, Pal- made en Nogari nog het woord hadden ge voerd, stelde Tardieu de vertrouwenskwestie tegenover het socialistische voorstel. De regeering behaalde een meerderheid met 330 tegen 262 stemmen. van de nog op te tomen problemen. Met eenige bitterheid vergelijkt men dit bezoek met dat. wat de Italiaansche ambassadeur eergisteren aan Briand bracht, waarbij de ex-bondgenoot zich minder vriendschappe lijk jegens Frankrijk betoonde dan de ver tegenwoordiger van den ex-vjjand. te benauwd wordt, Hugh, dan kan je altUd bij mü een praatje komen maken Een nichtje van Henry komt hier pok logeeren om mU de gasten te nelpen ontvahgen.” „Was het nu maar een nichtje van jou Edna, dan zou het nog wat goeds leloofd voor mijl" antwoordde hij held had van ongeveer 6U mijnlen per uur. In de stad werd door den hevlgen storm grootc schade aangericht. Er heerschte een duisternis, alsof de nacht begon te vallen en hevige stortre gens ontlastten zich boven de stad, zoodat weldra verscheidene straten onder water stonden. Een der havendammen in het Erie-meer werd weggeslagen, waardoor drie visscherr om het leven kwamen. Onze politiek, zeide hij, is niet slechts vredespolitiek, doch een vredespolitiek vla den Volkenbond, en wij zijn er vast van over tuigd, dat zonder de duurzame instelling van den Volkenbond, en het internationaal recht, dat op het convenant steunt, de oorlog nooit zal worden afgeschaft. Om deze reden streven wij naar versterking van den Volkenbond en vergrooting van zijn macht tot voorkoming van den oorlog op alle mogelijke manier. In een toespraak tot de leden van het algemeen bestuur van de Volkenbondsver- eeniging zeide Henderson, de minister van Buitenlandsche Zaken, dat het leidend be ginsel van zijn departement was gebaseerd op de handhaving en consolidatie ternatlonalen vrede. De Internationale Arbeidsoonferentie heeft heden de Conventie inzake de regeling van den arbeidstijd in de mijnen met 75 tegen 33 stemmen goedgekeurd. Het beslissende artikel II van deze Con ventie bepaalt, dat de arbeider ten hoogste 7 uur en 45 minuten per dag in de mijn Mac verblijven Manen een tijdsverloop van ten hoogste na het in werking treden der conventie zal over de mogelijkheid om over te gaan tot verdere verkorting van den ar beidstijd beslist kunnen worden. Als bet tijdstip, waarop het verblijf van den mijnwerker in de mijn wordt geacht to te gaan, geldt het oogenblik, waarop hU de liftkooi betreedt om af te dalen, ter- wUl de werktijd als geëindigd wórdt be- ■chouwd op het oogenblik, waarop de mijn werker. na de oppervlakte te hebben be reikt. de liftkooi verlaat. Een voorstel van de werkgeversgroep. om den arbeidstijd op 8 uur per dag te stellen, werd verworpen, evenals een voorstel van de arbeidersgroep, om den zeven-urigen werkdag in de mijnen in te voeren. Ook een voorstel van den Duitschen regee- rtogsafgevaardigde, om per jaar 60 over uren toe te staan, die verdeeld konden warden over 60 dagen, welk voorstel door vUf andere regeeringsvertegenwoordigers werd gerit und, werd verworpen. Verworpen werd ten slotte een voorstel cm de conventie van toepassing te doen zijn op de arbeiders in de bruinkool-industrie. De stemming in laatste lezing zal Zater dag a. a plaats vinden. het ook heel dwaas van mij zoudt vinden.” .Het was erg onvoorzichtig. Phyl. Maar weet je in het geheel niet, wie die heer was? Ik heb zoon idéé, dat het Sir Hugh Sterne moet zijn geweest. Me dunkt, dat is net zijn manier van optreden. Hij maakt enkele be zoeken hier in de buurt en binnenkort zal hU ook de gast zijn van oom Henry op. Mere Court.” „Zou hij er tegelijk met mij zijn?” „Waarschijnlijk wel. Zou je hem ontmoeten?” ..Als ik hem vandaag niet op die dwaze wijze had ontmoet, dan wel. Maar nu zal ik tnjj vreeselijk schamen, als ik hem zie." „Hij is misschien al lang weer het heele gevalletje vergeten.” .Neen, dat geloof ik niet. Hij zal mij wel herkennen, net als ik hem.” „HU heeft zulke doordringende oogen. Ik kreeg zoo n gevoel, of hij door en door keek. Ja, ik geloof ook vast, dat het Sir Hugh Steme is geweest" „Weet je wat, Phyl, denk maar niet lan ger aan het heele geval. Ik zal de geschiede nis aan vader vertellen en, als hij Sir Hugh ziet, zal hij hem eens bedanken voor rijn welwillende tusschenkomst.” „Kent vader dan Sir Hugh?" „Hij heeft hem vroeger al ontmoet, eer Hugh naam had gemaakt. En nu, kindje, volg mijn raad en tracht je ervaringen van vanmiddag maar te vergeten.” „Want”, dacht Lady Lestrange, prestatie der kippen en duizend andere din gen heeft de rationalisatie zóó sterk weten te intensiveeren, dat daardoor het relatieve gebrek aan uitgestrektheid bui*a zou kunnen worden goed gemaakt. De verzorging der Duitsche bevolking met Duitsche landbouw producten is in de laatste gei -raties en ondanks het verlies van hoofdzakelijk agrari sche gebieden door het verdrag van Ver salles niet ongunstiger geworden dan zu vroeger was. Dan wordt er bij deze theorie niet gelet op de vermindering der koop kracht in alle landen, die vatj de- interna tionale mededinging zijn buitengesloten en die, onder de hypnose, dat een industriali satie noodzakelijk is, met den invoer tevens ook den uitvoer knevelen. Op die manier begeven ze zich m een stadium van vermin derden omloop, dus ook verminderde pro ductie, wat weer het scheppen van rijkdom en voorspoed belet. De tegenwoordige landbouwcrisis, die men tijdelijk wel met bijzondere douane- maatregelen kan tegengaan, maar die eigen lijk uit een oyer-productie van den landbouw voortvloeit, is een afdoend bewijs tegen de these, dat de industrialisatie het gevolg zou zijn van onvoldoende productiegebied voor den landbouw Buitendien zijn de kansen voor kolonisatie kolonisatie in den breed- sten zin en als economische gebeurtenis op gevat nog zoo groot en onuitputtelijk en dan is de denkwijze, die alle economische besluiten in de wereld alleen beoordeelt met het oog op de enge grenzen der stamlanden, zóó verouderd, dat ze niet als bewijs kan gelden. Natuurlijk, de voorwaarde voor een han delspolitiek. die naar vrijhandel streeft of naar de oprichting van douan -unies. Is, dat er ingrijpende veranderingen plaats hebben Ze kan zeer zeker rekening houden met d. industrialisatie, zonder daardoor in het minst den dwang tot protectionisme te er kennen. In tegendeel: de verhoogde productie van goederen, bij een vrijeren en daardoor ongehlnderden omloop zijn twee factoren die bij de inkrimping der uitgestrekt heid Voor den landbouw het product goed- kooper doen worden. Dit is het doel, waar naar de Duitsche handelspolitiek - streeft. Tengevolge van de censuur Is het moeilijk te weten te komen hoe de toe tand is in Boli via. Het blad de „Nacion" meldt dat bij de reeds gemelde bloedige botsingen te La Paz. waarvan de aanleiding was een gemeenschap pelijke betooglng van studenten en arbeiders. 34 personen werden gedood. De opwinding der bevoiKing zou zoo groot zijn dat nieuwe bot singen niet uitgesloten zijn. De betoogers zou den de lijken der doodgeschoten menschen in’ de straten hebben ten toon ge teld.. Volgens een bericht uit La Paz maakt de Boliviaansche ministerraad bekend dat in de stad Oroero. de hoofdstad van het gelijkna mige departement, een regiment een vergeef- sche poging heeft ondernomen om te muiten en zich -bij de revolutionnaire beweging aan te sluiten. Het regiment zou echter in de kazerne rito opgesloten. Het vooravl zou volgens de mededeeling van den ministerraad slechts plaatselijke be- teekenis hebben. Gisteren heeft de Algemeene Raad van het Vakverbondcongres het lang verwachte rap port van zijn economische commissie welke bestaat uit de invloedrykste leiders der ar beidersbeweging, gepubliceerd. John Beard. Ernest Be vin, Benn Tillett, Will Thorne en Pugh. Het rapport zegt, dat verschillende econo mische groepen zijn bestudeerd, zooals de Vereenlgde Staten van Europa, zoopls voor gesteld door Briand, het Anglo Amerikaan sche verbond en de economische groep van het Engelsche gemeenebest. Tegenover deze methode van groepeering staat voor Engeland de handhaving van zijn geïsoleerde positie. „Dit is onze traditioneele politiek”, verklaart het comité, maar het is mogelijk het langer te handhaven. In herinnering moet worden gebracht, dat er thans andere groepen naar voren komen. Ten aanzien van een wereldeenheid op economisch gebied, zegt de commissie dat zij zulks zou wenschen. ongelukkigerwijze even wel kan het op het oogenblik nog niet uit voerbaar worden beschouwd. Verder wordt er aan herinnerd, dat er reeds in zeker opzicht een tarievenbond be staat binnen het gemeenebest door middel van meestbegunstiging en andere handelsbe- palingen. welke zoowel worden toegepast voor de dominions als voor de koloniën. De commissie verklaart, dat wanneer de politiek van de vorming van economische groepen wordt voortgezet door andere naties, het van het standpunt van Engeland het beste zo uzijn het Britsche gemeenebest te consolideeren. Een dergelijke politiek zou in geenen deele nadeelig werken op den Britschen steun en deelneming In het Volkenbondswerk, eerder het tegendeel. Engeland zou in een oetere positie zijn om het uiterlUk ep de autoriteit van den Volkenbond te versterken. Natuurlijk zouden wy door deze politiek niet worden verhinderd Europeesche of andere internationale over eenkomsten inzake den handel in kolen, staal e.d. af te sluiten. Het verschil zou zijn, dat wij zouden handelen als gemeenebest groep in plaats van als Engeland. In vele gevallen zou dit absoluut een voordeel zijn. De commissie acht het noodzakelijk, dat de Rjjksconferentle zou aandringen op de volle dige ontwikkeling van de economische be trekkingen tusschen de landen van het En gelsche gemeenebest, maar het is van vitaal belang antagonisme te vermijden hetzij ten aanzien v. Europeesche wenschen, hetzU te genover de Amerikaansche politiek. De wensch wordt uitgedrukt dat er een interge- meenebest-secretariaat zal worden Ingesteld ter opsporing van vraagstukken. De generale raad van het Vakvereenigingscongres heeft het rapport dat in verband met de as ^Rijks- confarentie is opgesteld, goedgekeurd Het rapport kan beschouwd worden als te zijn van groot belang voor het geschil dat ontstaan is door de campagne van Lord Bea verbrook en Lord Rothermere teh aanzien van de Rijks economische eenheid. De verklaring, dat „de politiek van iso latie niet langer mogelUk Is”, zooals In den kop van Lord Rothermere's Evening News is afgedrukt betoogt, dat „de beslissing van de commissie geheel staat tegenover de vrij handelspolitiek van den minister van finan ciën Snowden. Phyl Lestrange zijn, waarvan ik je zoo even gesproken heb.” „Had ik dat geweten, dan had ik near niet zoo’n geweldige réprimade gegeven!” ,Jn ieder geval zal je nu wel eerst vrede met haar moeten sluiten." „Dat nooit, want ze verdiénde de harde les!En nu. Edna, vind je goed, dat ik vandaag over veertien dagen hier kom?” „Uitstekend. Tot ziens du*!” Sir Hugh vergat weer heel gauw rijn ont moeting van dien dag en ook Phy had er niet veel gedachten meer aan gewijd tot den ochtend, dat zij naar Mere Court zou gaan. Sir Edward er Ladv Lestrange gingen naar Schotland en Laura en Phyl zouden ieder MJ familie logeeren. Toen de „oude lui” Lestrange in oen trein zaten, begon Edna van Phyl sprekend: .Arm kind!Soms denk ik wel den Rijksdag nam minister Curtius gisteren nogmaals het woord ter weerleg ging der op hem gedane aanvallen. Aan zijn verklaringen kan nog worden ontleend, dat hy naar aanleiding van de godsdienstvervolgingen in Rusland vriendschappeiyke wyze stappen heeft ge- daan by den Russischen ambassadeur. De minister protesteerde tegen het voor nemen der Engelsche regeering om de voor malige Duitsche kolonie Oost-Afrika met de Engelsche bezittingen in hetzelfde wereld deel te vereenigen. Dit zou z.i. in strijd rijn met het begrip mandaatgebied. De Volken bond moet zich hieromtrent nog uitspreken en Duitschland zal alles doen om een ver wezenlijking van het plan te verhinderen. fractie slechts gewezen op de mtjgelijkheid van algemeené verkiezingen in den herfst. Met het oog op die mogelykheid heeft het kabinet besloten 4et wetgevend program der regeering te verlichten. Zoo zuilen de onder wijswet en de wet op de instelling van een verbruikersraad worden teruggenomen maar zij zullen in een ol anderen vorm weer wor den ingediend in de nieuwe zitting, die voor eind October zal beginnen. In elk geval zou de verhooging van den schoolplichtigen leef tijd met 1 April van het volgend jaar in wer king kunnen treden. Gedurende de huidige zitting, die eind Juli zal afloopen, zal o.a. de mynwet nog worden afgehandeld. De regeering zal. naar de D.H. nog weet te melden, het amendement van het Hoogerhuis tot afschaffing van de dis- aanvaarden. Ten aanzien van den werktijd (naar men weet heeft het Hoo- gerhuis een amendement aangenomen be treffende de spread-over" van den werktijd door dien vast te stellen voor een week of veertien dagen in plaats van per dag) hoopt men alsnog door onderhandeling tot een schikking te komen. Su -gh Steme ging door voor een vrou wenhater, ofschoon dit nu wel wat veel ge zegd was. Als eenige zoon van een lerschen baronet, zonder geld, had hy het grootste deel van zijn leven in Indië doorgebracht. Als jongmensch was hij te arm geweest, om aan een huwehjk te denken. En naarmate hy ouder werd, legden zhn ambtsplichten steeds meer beslag op hem. Zoo had hij ook enkel de kameraadschap van mannen ge kend. Als hy nog eenige teederheid koester de, dan was dit voor Edna, Lady Austin, die hij’ als jongen in Ierland had gekend, eer zij met den broer van Lady Lestrange van Mere Court was getrouwd. Zij was een paar Jaar ouder dan hU; dus had zij eenigszlns over hem „gemoederd”; ook had hU met haar de briefwisseling aan gehouden. Toen haar zoons naar Indië gin gen, waren ze voorzien van aanbevelingen van den vooraanstaanden militair, die nu in zijn veertigste jaar was. Op den dag van die ontmoeting met den lar.dlooper was hy juist op weg geweest naar Mere Court. Lady Austin zat to de hall, toen hij werd aangediend. Zi; was een knappe, bevallige vrouw. Sir Hugh had haar al dikwijls ver- Op bet oogenblik speelt zich een stryd af. om de economische beletsels te verminderen ea den internationaal gescho-ten landbouw te steamen. Achter dezen strijd staat een ■root proces der economie-geschiedenus: de toenemende industrialisatie der wereld in de tetorte jaren. en dit vooral in de koloniale of half-koioniale landen in vre?mde wereld- Naar mate men deze gebeurtenis zal men het noodig vinden ze te ooderdrukken. of men aal ze beschouwen als eea noodmkelyk gevolg der moderne ont wikkeling De aanhangers der eerste theorie, die van Mlf tot de politiek der beschermende rechten worden geleid, staan op het standpunt, dat de toenemende dichtheid der bevolking het niet meer mogelyk maakt, den nakomenden geslachten in landbouw-gebieden werk te ■even en ae te onderhouden. Dientengevolge worden deze geslachten, die van natuur uit Ml den landbouw willen blyven. tegen hun wtt gedwongen, van Tïêt platte land te ▼luchten en mee te doen aan de concurren ts om de industrieele arbeids-plaatsen in de stad. Het evenwicht wordt verstoord ten nadfeele van de rich zelf verzorgende land- bouw-bevolking en ten gunste eener indus- trie-bevoiking. die en landbouw-producten consumeert, en industrieele producten in ■moten omvang voortbrengt. Hieruit volgt vanzelf een tendenz voor de bescherming der nieuwe industrieën. Het protectionisme wordt dus in deze theorie niet beschouwd als esn gevolg van economisch chauvinisme of bet streven naar eigen verzorging, maar als een gevolg der economische ontwikkeling. Deze gedachtengang wordt ook voorgesteld te dicht bevolkte gebieden buiten Europa, zoo byvoorbeeld in Indië. Oost-Azië en de HbHandsche koloniën, ook in gebieden van irratloneele bodem-cultuur en toenemende kolonisatie, zooals in sommige gedeelten van Zaid-Amerika. Maar tegen deze idee is heel wel in te brengen. In de eerste plaats de toenemende rationalisatie van den land bouw, waardoor de voortbrenging van den bodem In een eeuw twee, drie, vijf maal zoo groot wordt. De melk levering der koeien, de ▼ieeachopbrengst van het slachtvee, het Mikrrgrhnlte van den beetwortel, de leg- De Ministers van Buitenlandsche Zaken der Kleine Entente-Staten hebben zich met het Plan van Briand bezig gehouden en ver klaarden by die gelegenheid, dat het Pqn- Europa-Plan hun instemming heeft. De ant woorden op de vrageniyst zullen afzonderlyk naar Parijs worden verzonden. In de as. bijeenkomst te Genève zullen bepaalde voor behouden. op het plan betrekking hebbende, naar voren worden gebracht. De ministers bestudeerden voorts de betrekkingen tot de staten van Midden-Europa na de sluiting van de Haagschë en Parijsche verdragen en constateerden, dat na oplossing van enkele netelige kwesties een verbetering in de be trekkingen mogelyk schynt. In ieder geval zal geïnsisteerd worden op naleving van de grpote nationale accoorden Dit laatste heelt meer in het by zonder betrekking op de ge ruchten inzake de mogelykheid van een troonsbestijging van Otto in Hongarije. uit Moskou is er een sovjet-delegatie be noemd. die te Londen zal onderhandelen over de vorderingen en tegenvorderingen voortvloeiend uit de bolsjewistische revolu tie. Zu zou bestaan uit den ambassadeur te Londen, Sokolnikow. voorts uit een vroeger aanhanger van Trotzki. Preobrazhanko. die reeds in 1924 aan de besprekingen tusschen Rakowski en Ponsonby had deelgenomen en ten slotte uit Simeon Tsjlenow en Goe- rewitz. die beide aan de schulden-onder- handellngen met Frankrijk hebben deelge nomen. De diplomatieke medewerker van hetzelfde blad meldt, dat de namen der vyf Engel sche leden der commissie dezer dagen zul len worden bekend gemaakt. De door Briand aan de Senaatscommissie verstrekte inlichtingen over de Fransch- Italiaansche betrekkingen worden in par lementaire kringen als onvoldoende be schouwd om de openbare meening gerust te stellen. Er wordt een „interpellatie voor bereid. die een openbaar debat over den buitenlandschen politieker! toestand voor het einde der zitting mogelyk zal maken. Senator Bérenger, rapporteur van de commissie voor buitenlandsche zaken, ver- dat de algemeene toestand sedert weken onrustbarend is geworden, verscheidene staten openlijk den wensch uiten den territorialen status quo te wijzigen, en deze wensch wordt openlyk door Italië gesteund. De duldeiyk pessimistische indruk schijnt versterkt te worden door het nieuwe artikel/ van Arnoldo Mussolini, den broeder van den Duce, die vrijwel officieel de denkbeel den van den dictator verkondigt. Dit artikel beschuldigt Frankryk zich tegen Italië te wapenen om de fascistische regeering omver te werpen. Het verklaart dat de dreigende redevoeringen van Mussolini door deze be wapening worden uitgelokt. Daarentegen vindt men eenige voldoening in de verbetering van de Fransch-Dultsche betrekkingen. Het bezoek, dat de Duitsche ambassadeur gisteren aan Briand heeft ge bracht, wordt gunstig beoordeeld en be schouwd als een a.s. gelukkige liquidatie geweest, 1 hebben i> lachende. .Neen, Phyl is geen familie van mijn kant. Maar t is een allerliefst meisje. Ik zou met genoegen zien, dat een van myn jongens haar trouwde." .Nu, dat zegt heel wat. O, ik heb op weg hier naar toe een eigenaardige ontmoeting géhad. Het was een knap meisje, maar ik heb haar eens flink de les gelezen want ze heeft dan toch al byzonder dwaas gedaan.” „Wat deed zU en wie was zy dan?" „ZU reed en was afgestegen, om een land- looper een aalmoes te geven. Natuuriyk eischte hU heel den Inhoud van haar beurs; en waarschUnlUk zou het naar slecht ver gaan rijn, als ik haar niet geholpen had." „Was ze dan alleen?” „Op eenige mUlen afstand had ouden groom by zich.” „Hoe zag zy er uit en wat voor een paard bereed zy?” „Ze had een ovaal gezichtje mooie oogen en zwart haar. Ze leek wel intelligent; ik kan niet anders zeggen En ze vond het nu niet zoo heel prettig, dat ik haar zoo de les las.” Jk geloof, dat ik weet, wie zy is.” zei Edna met een glimlach. „Het zal diezelfde ZATERDAG 28 JUNI HUIZEN, 1875 M. UO-Uitaendtog. 8.159.30 GramofoonpL HiO12.00 Godsdienstig halfuurtje 12.151 iw> Gramofoonpl. 1.00—145 Klnderuurtje. 1.452.00 H Eisma: .Een groote ten toonstelling in een kleine stad”. 2 00— 4 00 Geruild met NCRV. 4.30—6.00 Gram^. foonpl. 6.016.55 Gramofoonpl. sg 7.15 Journal. Weekoverzicht door Pate de Waart. 7.157.30 Gramofoonpl. 7.3011.00 Feestavond door den R. K. Bouwvakrbelders Bond „St. Joseph" te NUmegen. Mej. Jeanne Bacllek <zar<). Frits en Adolf Bouwmeester en 9ulb Orl- zand itooneel), Symphonie Orkest. 11.0012.00 Gramofoonpl. HILVERSUM. Na 1 nor: 1*71 M. 10.00— 10.15 Morgenwyding. 12.002.00 Concert. AVRO-Kwintet. 2.00—2.30 Modepraatje door Mevr, de Leeuwvan Rees. 230— 4.30 Ultz. vanuit het Tuschlnskl-Theater te Amsterdam. 4.305.00 Sportpraatje door „H. Hollander. 5.00—6.00 Gramo- foonplaten. 6.008.00 Concert door het Omroeporkest. Accordeon-Ensemble ,JJe Volendammers”, het Ensemble Doeke Stuurop. 8.00 V.A.R.A.-Varia. 8.05 Openingsconcert van het Groot Nat Mu ziekconcours in het Brongebouw te Haar lem. Het Amsterd. Polltie-Muziekgerelschap o. 1. v. den heer Lureman In de pauze: Toespraak door den heer C. Woudenbergi Beer, van de S. D. A. P. 10.00 VARA- Persber. 10.10 VARA. Opvoering van „De Plaatsvervanger". Tooneelspel in 1 bedrijf van Daan van der Zee. Het VARA- Tooneel o. I. v. Willem van Cappellen. 11.00 VARA. Bij de Pomp. 11.ij Gramo- foonplaten. 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 M. 1035 Morgenwy ding. 110511.20 Lezing. 1302.20 Orkestconcert. 2.40 Verslag van het ver trek van het s.s. „Brlttanlc” (27.000 ton) van de White Star Line. Muziek door de scheepskapel. 3.25 Versïae van het Lawn Tennis Tournooi te Wimbledon. 4.10 Demonstratievluchten met vliegmachines van The Royal Air Force. In de rustpoosen: Orkestconcert en Dansmuziek. 535 Kinderuurtje. 6 20 Verslag van het Lawn Tennis Tournooi te Wimbledon. 635 Nieuwsber. 6.50 Verslag van de Ttat Match EngelandAustralië. 7.05 Piano recital door V, Langrish. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 Vaudeville. 9.20 Nieuwsber. 9.45 „The Man at the Gate". Detective-verhaal. 10.00 Concert Orkest. H. Williams (bariton). 11.0012.20 Dans muziek. PARUS „RADIO PARIS". 1725 M. 1230— 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Dansmuziek. 9.05 Le volle du Bon- heur". Tooneelspel van A. Clemenceau. 10.20 Zang door Antoinette Bolut m. m. v. Instrum. Kwintet. 4NGENBERG. 473 M. 7 25—7.50 Gramo- foonpi. 7.508.50 Orkestconcert. 1035 —11.35 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoon- platen. 1.25230 Orkestconcert. 530— 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Vroolijke avond. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Vervolgens tot 1.20 Gramofoonpl. (Dansmuziek). KALUNDBORG, 1153 M. 1.05—1.35 Gra mofoonpl. 3.20 Kinderuurtje. 330530 Concert. Orkest en saxofoon. 8.20920 Dansmuziek. 10.0511.20 Concert. Or kest en Trio. 11.2012.35 Dansmuziek. BRUSSEL, 5083 M. 5.20 Gramofoonpl. 630 Gramofoonpl. 8 35 Gramofoonpl. 8.50 Concert. ZEESEN. 1635 M. 6 10—7.20 Lezingen. - 7.207.50 Concert. Gramofoonpl. 1030— 2.20 Lezingen. *2.203.20 Gramofoonpl. 3.204 20 Lezingen. 4.20530 Con cert. 5308 20 Lezingen. 8.20 Orkest concert. 9.15 Uitz. Duitsche Evang. Kerkdag te Neurenberg. Daarna: Berichten en tot 1230 Dansmuziek.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2