DE ORGANISATIE VAN DE LEERPLICHTVRIJE R.K. MEISJES Vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar BLADZIJDE TWEEDE BLAD VRIJDAG 27 JUNI 1930 Oe Graal bond Protest vergadering ALKMAAR Naar den St. Adelbertus-put Nederi. Politie Sportbond Aanrijding De vacante raadszetel der S.D.A.P. Pro Arte Een vorstelijke propaganda I Naar de Missie October Schoolfeest Faillissement van de heer R. Mr. drie meer over De de een •i genees- Benoemd er aan. van l Omtrent de organisatie van den Graal bond kunnen wij het volgende mededeelen: van rector te worden. Z.Eerw zal de tweede helft van vanuit Marseille vertrekken. van be- van be- ivtacie, hou- ;rent de ge- Het heeft wellicht niet de algemeene aan dacht getrokken, welke lof aan Nederland in het algemeen en Noord-Holland in het bijzonder is toegezwaaid door niemand min der dan den gewezen tsaar Ferdinand van Bulgarije. Deze ex Balkan vorst, die blijkbaar de geheele wereld bereisd neeft en onlangs van zijn groote belangstelling in .-n voor liefde voor de natuurlijke historie blijk gaf door deel te nemen aan net zevende ornitho logisch Congres te Amsterdam, ui tie zich tegenover een redacteur van het Handels- i blad als volgt: van inkomsten en 226838 75 voor den gewonen 1000 voor den ka pitan'dienst, kapitaaldienst is een poet van een gra- Het oqrdeel van ex-taaar Ferdinand van Bulgarije over Alkmaar en de duinstreek. De Bakker vragen agenda. Goedgevonden. w Benoeming ondei wijzer Lindenscbool. Ter benoeming van een onderwijzer aan de Lindenschool in de vacature, ontstaan door het aan mejuffrouw C. F. Kolb ver leende eervol ontslag, bieden B en W. den Raad de navolgende voordracht aan. opge maakt in overleg met den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Alkmaar, na ingewonnen bericht van het hoofd der be trokken school: 1. J. Muller, te Den Herder. 2. A. C. van den Hooff, te Dirkshorn (ge meente Harenkarspel). 3. J. Kok. te Wijdenes. Aangehouden Burgemeester en Wethouders hebben met ingang van 1 Juli 1930 benoemd tot tijdelijk werkman bij de gemeenterelniging Th. Put, alhier. Suppletoire gemeentebegrooting B. en W. bieden den Raad, onder overleg ging van het advies der Commissie van bij stand voor de financiën, ter vaststelling aan een suppletoire begroeting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienst jaar 1929 De totale verhoog mg uitgaven is dienst en Bij den 1000 uitgetrokken bedoeld als tlficatie aan de Directrice van het zieken huis voor buitengewone diensten bij de nrichtlng van het nieuwe Ziekenhuis be wezen. Naar aanleiding hiervan kunnen wjj uit de beste bron verzekeren, dat dit bericht toch wel heel erg voorbarig is. Er is n.l. bij de afdelingsbesturen der Alkmaarsche S. D. A. P. nog in het geheel geen rapport binnen gekomen. zoodat het ook niet in een afdee- lingsvergadering volgende week behandeld kan worden Tenslotte staat het ook nog niet vast, dat de heer Westerhof Ut deze vacature ver kozen verklaard zal worden. In de Woensdag te A dam gehouden al gemeene vergadering is definitief opgericht de Nederlandsche Politle-Sportbond. Tot lid van het Hoofdbestuur werd mede gekozen, de heer A. J. ter Horst, secretaris der Politie Sportvereenlging, alhier. Woensdag zijn de leerlingen van ons RK. Lyceum, ongeveer 100 in getal, met den rec tor, den heer v. d. Weyst, den Moderator rector Filbry en verschillende leeraren, per flets naar den St. Adelbertus-put gegaan, ter bijwoning van de pontificale H. MIs. De lange stoet van Lyceïsten bood aardig aanzicht. De leerlingen vormden, naar men ons me dedeelde, de grootste groep van de aanwe zigen. die bij deze plechtigheid tegenwoor dig waren. Het Initiatief van dezen tocht, dat uitging d. Weyst. dient wel geprezen Onze stadgenoot, de Weleerw. Heer P. Amsterdam, ultte zich Maessen. SMA. heeft zijn benoeming ont vangen voor de zeer bloeiende Missie de Goudkust, West-Afrika. Onder directie van Jac. Jansen zal boven genoemd dameskoor hedenavond in den mu- zlektuin concerteèren. Mej. Annie Veenenbos verleent medewer king als soliste. De entréeprijs is zoo gesteld, dat ieder van dit concert, dat we zeer aanbevelen, gebruik kan maken. Doel van den Graalbond 1. Het doel van den Graalbond is alle teerplichtvrije RK meisjes te organiseeren; niet alleen om haar te onttrekken aan de gevaren, die haar dreigen, maar vooral om haar te vormen tot vurige katholieke vrou wen. die in alles een voorbeeld zijn. Leden en leidsters moeten bezield zijn met een geest van propaganda en apostolaat. Daar op moei, geheel haar vorming gericht zijn. 2. Die vorming omvat: le. de godsdienstig-zedelijke vorming; 3e. de maatschappelijke vorming, waar door zi) worden opgeleid voor de taak, die rij als katholieke vrouwen in huisgezin en maatschappij te vervullen hebben 1 De organisatie moet geen liefdewerk zijn: op toevalligen steun Of aalmoezen be rustend, maar een, religieus-sociaal-econo- mische organisatie, die veilig drijft op haar vaste Inkomsten en do vrij hooge contribu ties der leden, waarvan een klein gedeelte in de plaatselijke, maar het grootste gedeel te in de centrale kas komt. 4. Zij zal op zich nemen al de belangen van het werkende meisje, godsdienstige, so ciale en economische. Alleen op deze wijze kan zij haar geven, wat zij noodig heeft. 5. Voor de godsdienstig-zedelijke vorming wordt vooral gezorgd in de Maria-Congre- gatie. waarvan alle Graal-meisjes lid moe ten zijn of worden. Voor de maatschappelijke vorming worden door de Graal opgericht clubs en cursus sen, die ten doel hebben den leden de bekwaamheden bij te brengen, die zij als katholieke vrouwen noodig hebban, terwijl de oprichting van ontspanningsclubs het aan gename met het nuttige zal doen vereeni- gen. Aanschaffing schoolborden Si. Bavo- sehooi Den 5en Juni j.l ontvingen B. en W. van den Raad om bericht en raad een adres wn het bestuur der Vereenl;»ng St. Joseph al hier, verzoekende gelden uit de gemeen teka/i Onder dezen titel verscheen Woensdag in de „Alkm. Crt." het volgende bericht: Naar wij vernemen Is dezer dagen de ter mijn afgeloopen waarin de heer Schats. be noemd raadslid in de vacature Hoogeboom, moest beslissen of hij een benoeming zou aan vaarden. De heer Schats heeft thans voor een benoeming bedankt. Het rapport der com missie. samengesteld om een uitspraak te doen Inzake de geschillen in de afd. Alkmaar der S. D. A. P. is wel verschenen maar zal eerst de volgende week in een afdeelings- vergadering behandeld worden. Naar ver luidt zou de vraag welke oplossing deze kwestie krijgt van invloed zijn op het besluit van den heer Westerhof die thans voor een benoeming tot raadslid aan de beurt komt of hij een raadszetel al dan niet zal aanvaarden. Woensdagmiddag om ongeveer 5 ur had op den hoek Geest-Zevenhulzen een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders: den heer J. C. Dekker, wonende Visscherslaan. alhier, en een onbekend meisje. Eerstgenoemde Opkwam een kleine wond aan het hoofd en werd door de politie ver bonden. De fietsen bekwamen lichte schade. ,Jk heb Uw land bereisd van Noord tot Zuid, van Oost naar West. Ik heb door de duinen gedwaald en langs het strand ge wandeld. Ik heb gereden over de woeste Ve- luwe en door het polderland met zijn groote vergezichten. Ik ken de nationale kleder drachten en uren lang heb ik gezworven door de oude stadjes, waar de stem van het verleden voortklinkt: door Hoorn, Medem- blik, Enkhuizen. Amersfoort, Haarlem maar vooral door Alkmaar, een van de mooi ste en merkwaardigste oude plaatsen, die ik ken; Alkmaar met zijn prachtige gevels en wondermooie omgeving Ik heb de duinflora bestudeerd en aan het zeestrand heb ik een studie gemaakt van de kreten van wulpen, pluvieren en scholeksters. Op Texel was ik deze week voor het eerst; hoe poëtisch is de stemming van dit eiland met zijn blonde duinen, zjjn vergeten poel tjes. zijn laag struikgewas en de landelijke zandweggetjes.” Deze loftulgingen uit den mond van een zoo bevoegd beoordeelaar mag wel eens even naar voren worden gehaald. Voor een derge- lijke „vorstelijke” reclame zijn wjj dankbaar. Zij heeft opnieuw de aandacht van landge noot en vreemdeling gevestigd op het vele, dat deze streken bieden voor hem die met belangstelling het mooie zoekt. Ingekomen stukken VOORZITTER deelt mede, dat zjjn De ingekomen: a. een besluit, dd. 4 Juni 1930, nr. 53 van Gedeputeerde Staten dezer provincie, tot beslising omtrent het Inrichting van den Graalbond 1. De Graalbond staat onder leiding der Vrouwen van Nazareth, een religieuze con gregatie van leeken, die zich heel en al aan dat Apostolisch werk hebben gegeven, voor levenslang, met al hun kunnen en hebben, in religieuze gehoorzaamheid en ge lofte van kuischbeid. en die in streng twee jarig Noviciaat geheel en al tot kern ge vormd worden. Dat streng tweejarig Novi ciaat is de grondslag van heel de bewe ging en daarop steunt het heele werk. Zij WcikwUae van den Graalbond. 1. AUe meisjes der R.K. Scholen en de R.K. meisjesvereenigingen enz., moeten bij haar 13den verjaardag overgaan naar den Graal, en als nieuwelingen bij het Cen trale Bestuur van den Graalbond worden opgegeven. 2. De leden betalen een door het hoofd bestuur vast te stellen contributie. Vandaag was het de dag. waarop de leer lingen van de R K. lagere Jongensscholen hun jaarlyksch schoolfeestje naar Schoorl maakten. In de St. Jooephkerk werd vanmorgen een H. Mis tot intentie van de R K. Jongensscho len opgedragen. Om 1120 uur was het aantreden bij de St. Josepschool aan den Nieuwlandersingel. waarna om goed half 12 naar de boot werd afgemarcheerd. Onder, begunstiging van goed zomerweer werd de heerlijke bootreis aanvaard. Na de tweede tractatie zouden eenige clowns de jongens aangenaam bezig houden. We komen hier morgen nader op terug. Wijziging Verordening openbaar lager onderwijs. Overeenkomstig een verzoek van de Com missie van toezicht op het lager onderwijs stellen B. en W. voor in te trekken artikel 16 der Verordening tot regeling van het gewoon en uitgebreid lager onderwijs, lui dende: „Jaarlijks wordt op iedere school één open bare les gehouden in de maand Juni. De commissie van toezicht op het L. O. bepaalt de dagen en de uren, de hqpfden der scholen gehoord. Zij doet hiervan mededeeling aan Burge meester en Wethouders, aan ieder der ver dere leden van den Gemeenteraad en aan den Inspecteur van het lager onderwijs.” De heer BAKKER verzocht iets in de plaats van deze openbare les te stellen, opdat de Raad ook eens kan kijken in de openbare scholen. De VOORZITTER stelt voor te zeggen: de leden van de commissie van bijstand in onderwijszaken. De heer BONSEMA zegt, dat ook andere raadsleden wel eens willen kijken, b.v. een dag per jaar. De heer WOLDENDORP acht het be zwaarlijk, een dag vast/ te stellen. Dat haalt niets uit. De heer BAKKER acht het belangrijk, dat de commissie van onderwijs als zooda nig toegang heeft, daar alle fracties hierin zitting hebben. De VOORZITTER heeft hiertegen geen bezwaar. Aldus besloten. INNING VAN HAVENGELDEN. B. en W. stellen den Raad voor hun College te machtigen de met den pachter van de sluis bij de Zes wielen aangegane overeenkomst dd. 15 Juni 1928 nopens de inning der havengel den bij die sluis te verlengen tot 1 Mei 1931 tegen een vergoeding over dat tijdvak van f 250.en in verband daarmede één der brugwachters aan te wijzen om den haven meester indien noodig bij te staan en te vervangen tegen een vergoeding gerekend naar 100.per jaar. De heer BAKKER begrijpt niet het ver band tusscheta de f 250 aan den heer Schot en de f 100 aan den hulpbrugwachter. Wethouder THOMSEN acht het noodig, dat er een plaatsvervanger aanwezig is. De heer WOLDENDORP meent, dat de wethouder van finantiën op de hoogte is. Een assistent-havenmeester is noodig, daar de sluiswachter bij de Zeswielen bijna dag en nacht aanwezig moet zijn. De heer BAKKER ontkent, dat er ver band is tusschen de twee deelen van dit voorstel. Wethouder THOMSEN herinnert er aan, dat de betrekking van assistent indertijd is opgeheven. Thans is er tijdelijk een hulp noodig. Er is dus wel verband tusschen deze voorstellen. Conform het voorstel wordt besloten. De heer BONSEMA zegt, dat in ten vergadering van 8 April b*5??ds“e^en gratificatie van f 2500 aan acn heer Margadant. Spr Nooit* is deze kwestie in openbare behandeld. De voor ziekenhuisbouw vwleen- de credieten zijn toegestaan toe van dit gra- tlficatie-voorstel Spr. wil thans dit voorste» openbaar behandelen, mede in verband mm de voorgestelde gratificatie aan de directrice van het ziekenhuis. Spr. merkt op. dat in de suppletoire begio*- ting van dezen gratiflcatiepost aan den di recteur van gemeentewerken niets te bemer ken is De VOORZITTER acht den post, gratin- catle aan den directeur van gemeentewerken, nu niet aan de orde Spr. wil den heer Bonsema graag gelegenheid geven hiel over te spreken. Spr. wijst op het verschil van meening over de bevoegdheid van den ge meenteraad tusschen B. en W. en den heer Bonsema. Spr. herinnert er aan. dat net voorstel tot het verleenen van een gratifica tie aan den directeur van gemeentewerken wel in openbare zitting Is behandeld, doch het besluit viel in de besloten zitting. De heer BONSEMA ontkent, in bijlage 32 te hebben kunnen vinden een voorstel tot het verleenen van een gratificatie aan den heer Margadant Het betreffende punt in openbare vergadering nooit behandeld. Daar gaat spr 's bezwaar tegen. Het is niet de eerste keer, dat zulks geschiedt. De wet ver- biedt het voteeren van gelden In besloten zitting. Degenen, die bezwaren hebben tegen de f 1000 aan de directrice van bet ziekenhuis, hebben ook bezwaren tegen de f 2500 aan den directeur van gemeentewerken. De VOORZITTER heeft den heer Bonse ma laten praten, om toe te staan, dat men In openbare zitting zijn bezwaren tegen deze gratificatie zou kenbaar maken. Wethouder LEESBERG wijst er op. dat bij de ziekenhuisbijlage stukken In portefeuille ter inzage hebben gelegen. De Raad had hierdoor moeten weten dat het gratificatie- voorstel er in zat. Daarna kwam de supple toire begroeting Formeel-rechterlijk is er 'n besluit genomen Wat de gratificatie betreft, meent spr., dat deke billijk Is. Het werk ging over acht ton en' duurdü^_d^e jaren. Op den directeur van gemeentewerken rustte een groote verant woordelijkheid B. :én W. meenen, dat gra tificaties hooge uitzonderingen moeten blij ven en spr. wü dit geval een uitzondering noemen. De heer VAN DRUNEN is van meening. dat B en W. wat recht willen zetten. Er had over deze gratificaties een voorstel moe ten komen. Spr. noemt deze voorstellen in strijd met de gemeentewet en acht in het vervolg voorzichtigheid geboden, om in be sloten zitting dergelijke voorstellen te be handelen. Wij verwachten, aldus spr., nog steeds twee voorstellen! om deze gratificaties te verleenen; daar deze uithieven, achtte spr. het thans tüd, er mee te komen. Wethouder LEESBERG noemt iedere sup pletoire begrooting een reeks van raadsbe sluiten. Z<j het dan indirecte. De heer BONSEMA betoogt, dat de eind afrekening van het ziekenhuis in de verga dering van 10 April is afgesloten minus die f 2500. Tot vandaag wacht spr. nog op een voorstel, aan den Beer Margadant, die f 2500 als (ratificatie te verleenen. In het vervolg zullen dergelijke voorstellen in apenbare ver gadering behandeld moeten worden. In be sloten zitting mag slechts naar het gevoelen van den Raad gevraagd worden. De VOORZITTER zegt, dat de zaak for meel in orde is, doch dat de heer Bonsema en anderen alleen de gelegenheid wilden hebben, om hun bezwaren in openbare raads vergadering kenbaar te maken. Dit is thans geschied. Er is geen sprake van doorgaan op den Ingeslagen weg. daar B. en W. niet syste matisch op deze wijze handelen. Spr. brengt de bijlage in stemming. De heer BONSEMA verlangt stemming over volgnummer 573 inzake gratificatie van f 1000 aan de directrice van het zie kenhuis. Dit wordt aangenomen met 12 tegen 5 stemmen. Tegen de heeren Van Slingerland, Keesom. Bonsema. Van Drunen en Bulens. De bijlage wordt hierna goedgekeurd. meisjes In Ons Bisdom zal geschieden vol gens de methode, het streven en het doel van den Graalbond onder leiding Vrouwen van Nazareth. Wat deze bond beoogt en welke zjjn werkmethode is. vindt men hierachter uit eengezet. Wjj vertrouwen, da: Onze Eerw Geestelijkheid1, die zich met zoo prijzens- waardlgen ijver voor de meisjesorganisatie in teresseert. de beweging van den Graalbond met alle Macht zal steunen. vormen de kern der organisatie. 2. Om deze kern vormen zich vijf groe pen: a. Allereerst de zoogenaamde externen of tijdelijke helpsters der Vrouwen van Naza reth, die in alles met dezen meeleven en meedoen en al hare functies kunnen ver vullen. Zij worden hiertoe na een jaar proef tijd in het volle werk, door de Algemeene Overste aangenomen. De Vrouwen van Na zareth en hare externe medehelpsters wor den gerecruteerd uit alle standen. In hare hulzen is alle standverschil ultgewischt. b. Daarachter komt de Jonge Garde, d wz een élite van hoogstaande, jonge vrouwen van studie en ontwikkeling, die al thans eenmaal onzen driemaandeljjkschen wlnter-cursus voor Jeugdleidsters met goed gevolg hebben meegemaakt, en jaarlijks onze gesloten retraite van acht dagen doen, en daar de voldoende religieuze deugdoefe- ningen en ervaringen hebben opgedaan, om tot haar huwelijk, zooveel het met haar fa- milie-omstandigheden Is overeen te bren gen. zich door het Centrale Graalbestuur te laten gebruiken en rondzenden voor de aedelijke en religieuze, wetenschappelijke en artistieke clubleiding der meisjes De Jonge Garde staat dus geheel en al onder cen trale leiding De Bisschop van Haarlem raadt aan de meisjes van Hoogere Burger scholen, Lycea. Gymnasia, alsmede aan de R.K. vrouwelijke studenten der Universitel- ten en Scholen voor Maatschappelijk werk, evenals aan de ongehuwde R.K. Onderwij zeressen met allen aandrang aan. dat zij zich bij de Jonge Garde van den Graal bond - aansluitenom zich daar practisch te bekwamen in het religieus maatschap pelijke werk. c. Vervolgens komen de plaatselijke leid sters en bestuursters, gekozen uit de eigen lijke leden van den Graalbond. Zy zijn steeds gegroepeerd in drietallen, zoodat er altijd drie personen zijn, die hetzelfde kun- kunnen en elkander kunnen vervangen. Hetzelfde geldt van de leden der Jonge Garde, waarover In b. d. Rondom de plaatselijke leidsters en bestuursters groepeeren zich de eigenlijke leden van minstens 15 jaar oud. e. Ten slotte komen de nieuwelingen, die nog niet het volle lidmaatschap bezitten, nJ. de meisjes van 13 tot 15 jaar. 3. Het centrunt van het geheel is het Centraal Bureau, gevestigd Oude Scheve- nlngsche Weg 90. te 's-Gravenhage. In elke groote stad wordt verder opge richt een Centraal Huis met parochieele of inter-parochieele filialen en afzonderlijke huizen bij groote werkplaatsen, kantoren, ateliers of fabrieken. 4. Het Centraal-Bestuur bestaat uit drie vrouwen van Nazareth door de Algemeene Overste te benoemen, onder voorzitterschap van den Directeur der geheele beweging, Z. D. H. Mgr. Aengenent. Het Centrale Bestuur is gevestigd in het Centrale Gr aal- huls. Oude Scheveningsche Weg 90, te 's-Gravenhage 5. Al de officleele kosten van gebouwen enz. worden beheerd en betaald uit de cen trale kas, zoodat de plaatselijke financiën alle loopen over kleinere bedragen van fees telijke gelegenheden pelgrimstochten, licht beeldenavonden doo? niet-Jooge Gardeleden, enz. Van deze contributie komt een gedeelte in de plaatsehjke kas. een ander gedeelte in de centrale kas. 3. Het volledige lidmaatschap begint op 15-jarigen leeftijd. De meisjes van 13 tot 15 jaar zyn de nieuwelingen, die een beperkt lidmaatschapsrecht hebben en slechts de halve contributie betalen. 4. De Graal werkt j>arochleel of inter parochieel naar omstandigheden. Voor de atelier- en fabrieksmeisjes zal een iater- parochieele organisatie in de meeste geval len noodzakelijk zijn, in de ^ndere gevallen werkt de Graal gewoonlijk parochieel, vol gens de bepalingen van de Synode, doch in bepaalde omstandigheden kan. waar het noodig is. met toestemming van den Bis schop een interparochieele afdeeling wor den opgericht. Om de eenheid van geest en werkwijze te bewaren, zijn de leidsters van den Graai hand centraal georganiseerd in het Jeugd- lelders-instituut, gevestigd in het Moe derhuis der Vrouwen van Nazareth en zul len de parochieele en Dekenale Jeugdraden zich voor alle belangrijke zaken, de plaat selijke leidsters en haar werk betreffende, tevoren met het Jeugdleidsters-instltuut moeten verstaan. Bjj dit Jeugdleidsters-instltuut. onder voor zitterschap van de Algemeene Overste der Vrouwen van Nazareth berust de opleiding en de benoeming der leidsters van den Graalbond, en ook haar eventueele ontzet ting, deze laatste echter alleen na overleg met Pastoor of Jeugdraad. 5. Aansluiting aan alle bestaande midde len en samenwerking met belendende orga nisaties is verder het parool, en hier den ken we in het bijzonder aan Vrouwenbond en het R.K. Werkliedenverbond; met ge bruikmaking van bestaande stichtingen en plaatselijke initiatieven of gelegenheden. Er zal dus. als eenmaal de Graalbond zijn eigen organisatie op vaste grondslagen heeft gevestigd, en een groep rijpe leidsters heeft aangekweekt, naar gestreefd worden, om al de Graalleden, die hiervoor in aan merking komen, te brengen tot het lid maatschap van de R.K. vakorganisaties. 6. De clubs en cursussen, die worden op gericht, zijn vooral de volgende: cursussen voor hulshoudonderwijs. tum- clubs. tooneel- en zangclubs. muziekclubs, huisvlijtclubs. reidansclubs, sociale studie clubs. apologetische clubs, ontwikkelingscur sussen in verschillende vakken, clubs voor het aanleeren van vreemde talen, clubs voor opleiding In administratie en accountancy en alle verdere elubs en cursussen, waarvan de wenschelijkheid mocht blijken. Woensdagavond te 8 uur heeft in de „Har monie” een protestvergadering plaats gehad tegen de onderwijs-voorstellen van B. en W„ welke was georganiseerd door de afd. Alk maar van den Bond van Ned. Onderwijzers en van „Volksonderwijs." De zaal was slechts voor X gevuld. Onder de aanwezigen merkten we op. de geheele 8 D. A. P -sche raads-fractle. benevens de oude fractie en mej. Carels Ook waren vele onderwijzers en onderwijzeressen aanwezig. De heer Kooij opende de vergadering met een «'oord van welkom en wees erop, hoe de Alkmaarsche burgerij te hoop was geloopen tegen de onderwijs-voorstellen van B. en W. Reeds jaren achtereen wordt er in Alkmaar bezuinigd, maar geheel alleen op het Lager Onderwijs. Er wordt niet bezuinigd op de gemeentelijke huishouding, op het hooger en middelbaar onderwijs, maar enkel op het L. O. Spr. hoopte, dat de raad aan B. en W. een: Blijf af van het L. O., zou toeroepen en dat deze actie zal blijken te zijn in het be lang van de Alkmaarsche jeugd. De heer Th. Thijssen, lid van het hoofd bestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers ging eerst zeer in den breede na, de moeilijk heden. die zich in een te groote klas voordoen. Het is dan onmogelijk de kinderen allen even goed onderwijs te geven. Voor een goede klas mogen er slechts 30 leerlingen in zitten. Voor een eerste klas behoorde dit eigenlijk nog lager te zijn, omdat de onderwijzers daar de grootste moeite mee hebben. Spr. wees er daarna, aan de hand van een lijstje op, dat er In verschillende openbare scholen hier ter stede, hoewel de verordening luidt, dat er maximum 40 leerlingen in mo gen zitten, klassen met 42 leerlingen zijn. Spr. vestigde er voorts de aandacht op, hoe men in Weenen en Duitschland na den oor log heeft ingezien, dat kleine klassen voor het onderwijs zeer bevorderlijk zijn. Spr. becritiseeerde vervolgens de uitlating van den burgemeester, waarin deze gezegd had, dat hij niet zou rusten, voordat Alk maar geen enkele boventallige leerkracht meer had. In zijn algemeenheid is dit al een gevaarlijke uitlating, aldus de heer Thijssen. Immers het getal onderwijzers hangt af van getal kinderen. Deze uitdrukking beteekent. dat de rijksgetallen, goede getallen zjjn, die voor Alkmaar heel goed kunnen worden toe gepast. Als men de leerlingen, die zich voor de eerste klas hebben opgegeven, over 9 klassen verdeelt, zoodat elke klas 31 of 32 leerlingen heeft, meende spr„ dat dit een stap in de goede richting was. Nu B. en W. echter dat aantal leerlingen over 8 klassen willen verdeelen, waardoor in elke klas 3a of 36 leerlingen kernen, gaat het gemeente bestuur dwars tegen den geest van den tijd In. Spr. vestigde de aandacht erop, dat aan de 3e gemeenteschool op het oogenbllk 209 leer lingen zjjn. Door de voorgestelde wijziging gaan er 35 af, zoodat er 174 over blijven. Als er in den loop van het volgdend jaar iets met de school gebeurt, en het aantal leerlin gen zal beneden de 160 komen, hetgeen spr. niet onmogelijk voorkwam, dan moet de ge meente toch weer een boventalligen onder wijzer betalen. Voorts merkte de heer Thijs sen op, dat het gemeentebestuur voor eenige jaren wel een bedrag van f 27.000 had wil len offeren voor het gymnasium, hetgeen on geveer t 270 per leerling bedraagt. En nu het hier nog geen f 10 per leerling bedraagt, wordt dit afgewezen. Spr. vindt het een dom me politiek als men het lager onderwijs gaat verwaarloozen, daar hier de grondslagen wor den gelegd voor het Middelbaar en Hooger onderwijs. Voorts herinnerde spr. er aan, dat door den wethouder van financiën was medegedeeld, dat bij de nieuwe flnancieele verhouding tus schen het rjjk en de gemeenten. Alkmaar f 200.000 zou vooruitgaan. Spr. meende, dat het gemeentebestuur daarvan best f 4000 voor 2 boventallige leerkrachten zou kunnen betalen. De heer Thijssen eindigde met den wensch te uiten, dat de raad de voorstellen van B. en W. zouden verwerpen, opdat zij zouden handelen in het belang van de jeugd van Alkmaar. Na een woord van dank door den heer Kooéj werd de vergadering gesloten. E. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent bis schop van Haarlem, heeft het volgende be paald: Ofschoon in verschillende van Ons Bisdom reeds vóór het houden der Sy node in het jaar 1929 meerdere bloeiende meisjespetronaten bestonden. openbaart rich sedert de uitvaardiging der nieuwe be palingen over het jeugdwerk in meerdere plaatsen een groote activiteit om de orga nisatie der meisjes tot nog grooteren bloei te brengen. Met groote voldoening pn vreugde heb ben wij deze beweging waargenomen, en volgaarne willen wij medewerken om aan deze loffelijke actie bet grootst mogelijke resultaat te verzekeren. Daarvoor is, zooals vanzelf spreekt, vóór alles noodig eenheid van doel, eenheid van streven en eenheid van methode. Immers, hoe grooter de eenheid is des te grooter zal de Inwendige kracht der meisjes-orga- nisatie warden, en des te beter zal de kracht van die organisatie ook naar buiten zich manlfesteeren. Daarom schrijven wij bij dezen voor, dat voortaan de organisatie der leerpllchtvrije In handen van Burgemeester en Wethou ders gesteld om bericht en raad. p. een adres d.d. 19 Juni 1930 van de be woners van de Overdiestraat. verzoekende deze straat van een beter begaanbaar weg dek te voorzien In handen van Burgemeester en Wethou ders gesteld ter afdoening. q. een adres, d.d. 19 Juni 1930, van H. de Ruyter, verzoekende de uitbetaling van een bedrag, gelijk aan dat van twee weken loon. De heer BONSEMA neemt dit adres als voorstel der 8. D. A. P.-sche fractie over. Aan De Ruijter was toegezegd, dat hij weer in dienst der gemeente mocht komen. Hierdoor heeft hij een hem aangeboden particuliere betrekking van 6 weken afge slagen. De heer VAN SLINGERLAND sluit zich hierbij «*n en ondersteunt de idee-BonSe- ma. <De heer KLAVER komt ter vergadering) Wethouder RINGERS merkt op. dat toch nooit twee weken uitbetaald kan worden, aangerien het dienstverband niet bestond. Spt moet het voorstel-Bonsema ontraden. De heer BONSEMA wil gevoelsargumenten laten gelden en met 14 «lagen loon uitbe taling den man tegemoet komen. Het is een gering bedrag dat spr. vraagt. De heer GOVERS is het m4t den voor zitter van het bedrijf eens, dat er geen rechtsgrond bestaat. Op billijkheidsgronden voelt spr er voor, een week loon te geven. De heer VAN SLINGERLAND is het met wethouder Ringers niet eens. inzake diens opmerking van los dienstverband. Wethouder RINGERS wil een week ge ven. Het voorstel-Bonsema wordt met 7 tegen 10 stemmen verworpen. Vóór de S. D. A. P. en V. D. r. een brief, d d. 11 Juni 1930, nr. 182, van Gedeputeerde Staten dezer pro1 dende enkele opmerkingen omti meentebegrootlng voor 1930. Besloten voor zooveel noodig aan de op merkingen van Gedeputeerde Staten tege moet te komen en met inachtneming daar van die begrooting opnieuw vastgesteld. De heer VAN DRUNEN vraagt naar de bedoeling van Gedeputeerde Staten, waarin tijj ziet, dat de Raad niet veel de begrooting te zeggen heeft. De VOORZITTER zegt, dat dit niet de bedoeling is. doch de goedkeuring van Ged. Staten is ook voor de af- en overschrijvin gen voorbehouden. Het is een uiting van de curateele. die de gemeentewet wil. s. voorstellen van Burgemeester en Wethou ders om de verslagen met de rekeningen betreffende het gemeentelijk ongevallen fonds en het gemeentelijk pensioenfonds over het dienstjaar 1929 voor kennisgeving aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. t. Een adres, d.d 21 Juni 1930, van het Bestuur van de afdeeling Alkmaar der Jon geren Vredes Actie, inzake de besenerming ■der burgerbevolking tegen eventueele gas aanvallen VOORZITTER stelt voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer BAKKER stelt voor, dit in han den te nemen om bericht en raad. Spr. acht het te belangrijk, om het voer ken nisgeving aan te nemen. Spr. zag gaarne in de volgende vergadering antwoord van B. en W. De VOORZITTER betoogt, dat dit een landsaangelegenheid is, die thuis hoort bij de landsregeering en niet bij het gemeente bestuur. Vandaar spr.'s voorstel. De heer BAKKER acht het wel degelijk van belang Voor de gemeente, temeer, daar de Minister van Defensie de zorg in dezen op de gemeentebesturen afschuift. De VOORZITTER wil afwachten tot er een verzoek van regeeringswege wordt ge daan. Spr. gelooft, dat men te vroeg is met dit advies. De heer BAKKER wijst er op. dat ge vraagd wordt in het adres, dat het gemeen tebestuur voorzorgsmaatregelen neemt te gen gasoorlogen. De heer VOGELAAR betoogt, dat de Mi nister van Defensie niet door een uitlating in de Kamer een gemeentebestuur iets ep kan dragen. Spr. meent, dat er iets an ders achter komt, n.l? dat men successieve lijk tot ontwapening wil komen. Spr. acht het hier niet de plaats, om over dit punt te discuasleeren. Het voorstel Van B. en W. wordt aan genomen met 12 tegen 5 stemmen. Tegen de S. D. A. P. u. Adressen. d.d. 23 en 24 Juli 1930, van de Besturen van de afd Alkmaar »'an „Volks onderwijs", van den Bond van Nederi. On derwijzers en van het Ned. Onderw. Ge nootschap, alsmede van de Centrale Ouder- commissle, van Comité tot bescherming van het openbaar onderwijs alhier, en van de Oudercommissie der 3e Gemeenteschool, om trent het voorstel betreffende voorzieningen bij het openbaar lager onderwijs; Te behandelen bij punt 11 der agenda. v. Een brief, dd. 18 Juni 1930. nr. 117, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen, voor zooveel noodig, goedgekeurd raadsbesluit van 5 Juni 1930 tot aankoop van een gedeelte sloot nabij den Stationsweg; Voor kennisgeving aangenomen. w. Een brief. d.d. 18 Juni 1930, nr. 117, van hetzelfde college ten geleide vm het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 5 Juni 1930 tot verkoop van een perceel bouw terrein aan den Schermerweg; Als voren. x. Een verzoek, d.d. 24 Juni 1930, van het lid van den raad W. J. Bulens, om aan Bur gemeester en Wethouders vragen te mogen stellen inzake plannen voor een overdekte bad- en zweminrichting; De VOORZITTER stelt voor deze vragen te behandelen aan het eind der agenda. Aldus besloten. ij. Een verzoek, ingekomen 24 Juni 1930, van het lid van den raad A Bakker, om aan Burgemeester en Wethouders vragen te ntt>- gen stellen omtrent den duur der zomer- vacantie van de opleidingsscholen. VOORZITTER stelt voor, den heer in de gelegenheid te stellen zjjn te behandelen aan het eind der Failliet verklaard: Jacob Maartens. koop man en winkelier. Visschersdijk, Enkhuizen; mr. W. A. Ubbens, r. c.; mr. A. J. M. Lees berg, cur. op Donderdag 26 Juni, des namiddags* te 1 uur. VOORZITTER de heer Mr W. C. Wende- laar, burgemeester. LOCO-SECRETARIS de Veendorp. z In verband met punt 11 der agenda, inza ke de voorgestelde voorzieningen bjj het openbaar lager onderwijs, was er eenige be langstelling op de publieke tribune. Toen de vergadering begon, waren personen aanwezig. Aanwezig de dames Mej. Carels en Mevr. HellemanHarde bol. Voorts de heeren Govers, Vogelaar, van Slingerland. Woldendorp, Keesom. Geels, Ringers. Thomsen, Leesberg, Van Drunen, Bulens. Bonsema, Bakker en Sietsma. Een vacature (wegens overlijden van den heer HoogenboomJ. De VOORZITTER opent de vergadering en deelt mede, dat de secretaris verhinderd is, de vergadering bij te wonen, wegens het afnemen van examens van Gemeentebelan gen te Den Haag. De heer Veen dorp zal hem vervangen. De notulen.der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. - JV», lil - provincie t verdaging hunner beslising omtrent raadsbesluit van 8 Mei 1930, nr. 12 IV, tot verhuring van twee door de gemeente te bouwen scholen voor voorbereidend lager on derwijs. Aangenomen voor kennisgeving. b. een brief, dd. 4 Juni 1930. nr. 18 van hetzelfde college, daarbij de ontvangst be richtende van de bij raadsbesluit van 19 December 1929 vastgestelde verordening tot wijziging der Verordening op de veemarkten. Alsvoren. c. een brief, dd. 4 Juni 1930, nr. 68 van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 8 Mei 1930 tot verkoop van een perceel grond, ge legen aan de Noorderkade, aan de N. V. Vereen. BrandstoffenhandeL Alsvoren. d. een brief, dd. 4 Juni 1930, nr. 68 van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 8 Mei 1930, tot verkoop van een stukje grond aan de Zocherstraat aan de N. V. Wonlngmaat- schappij „Alkmaar." Alsvoren. e. een brief, dd. 4 Juni 1930, nr. 166 hetzelfde college, daarbij de ontvangst richtende van de bij raadsbesluit van 10 April 1930 vastgestelde Verordening tot wij ziging van de Verordening op den ge'1—*-. Heel- en Verloskundigen dienst voor behoef- tigen in de gemeente Alkmaar. Alsvoren. f een brief, dd. 4 Juni 1930, nr. 167 hetzelfde college, daarbij de ontvangst richtende van het raadsbesluit van 10 April 1930 tot regeling der jaarwedden van den Directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst en tot intrekking der be palingen, betreffende de jaarwedden van de artsen-specialisten, belast met de kundige behandeling van armen. Alsvoren. g. een brief, dd. 4 Juni 1930, nr. 75 van hetzelfde college, daarbij mededeelende het bedrag hetwelk naar aanleiding van artikel 1 der wet van 24 Mei 1897, St. 156 aan deze gemeente over 1930 zal worden uitgekeerd. Besloten geen beroep in te stellen. h. een brief dd. 11 Juni 1930. nr. 62 van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 8 Mei 1930 tot vaststelling van eene suppletoire begrooting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1929. Aangenomen voor kennisgeving. i. een brief, dd. 11 Juni 1930, nr. 80 van hetzelfde college, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 8 Mei 1930 tot verhuur van twee schoolgebouwen aan de Vereen. „Alkmaarsche Fröbelschool”. Alsvoren. j. een brief, d.d. 16 Juni 1930, van Mr. F. A. Josephus Jitta, daarbij mededeelende de be noeming toi lid der Commissies van Toe zicht op het M. O. en het Gemeentelijk Nij verheidsonderwijs aan te nemen. Alsvoren. k. een brief, dd. 10 Juni 1930, van de ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten, houdende dankbetuiging voor de verleende bijdrage in het geschenk, aangeboden ter ge legenheid van de opening van het nieuwe gebouw der vereeniging. Alsvoren. l. een brief, dd. 18 Juni 1930, van de Rij wielpad vereeniging .Noord Kennemerland". daarbij dank zeggende voor de toegekende bijdrage uit de gemeentekas, in de kosten van aanleg van een rijwielpad van Heiloo naar Egmond aan den Hoef. Alsvoren. m. een brief d.d. 14 Juni 1930 aan mej. S. Wiglama. daarbij ontslag verzoekende uit hare betrekking als onderwijzeres aan Ge meenteschool nr. 4. Het ontslag eervol verleend, met ingang van een nader door B en W. te bepalen datum. n. een adres, dd. 17 Juni 1930, van hel Bestuur van de afd Noord-Holland van den Bond van gemeente-ambtenaren verzoekende met ingang van 1 Januari 1931 de heffing van pensioenbijdragen voor het personeel der gemeente af te schaffen. Besloten te behandelen bjj de gemeente- begrooting voor 1931. o. een adres, dd. 17 Juni 1930, van het Be stuur der afd Alkmaar van den Bond van Ned. Onderwijzers, verzoekende het daar heen te leiden, dat het maximum aantal kin deren per klasse der openbare scholen wordt gesteld op 32 k 36 en op 24 voor de 7e klasse.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5