Burgerlijke Stand Almaar Voor H.H. Winkeliers BINNENLANDSCH NIEUWS Hulde aan H. M. de Koningin BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Dokter contra burgemeester De moeilijkheden in Sevilla PROVINCIAAL NIEUWS Ernstig autobusonqeval Een voetganger doodgereden Onjuiste voorstelling van zaken Onlusten in Mexico KERKNIEUWS Merkwaardige genezing te Lourdes aangenomen FINANCIËN Nederlandsche Middenstandsbank WORMERVEER Het rapport-De Visser Moskou in het Nederlandsch parlement Hoover zal zijn veto er over uitspreken De veteranenwet in Amerika TEXEL KROMMENIE Mr. van der Flier onderworpen aan scherpe critlek ANNA PAULOWNA N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIÉNHANDEL „VRIESIA" v.h. JAN DE VRIES ZAADMARKT TELEFOON 324-/ ALKMAAR BERGEN KALVERDIJK Drie meineedigen WORMER Pansponsen, Panlappen, Straatbezems, Luiwagens, Spakenborstels, Kachelbor- stels, Hei-bezems, Takken-bezeins: Hand- schrobbers, Stallen-sch robbers, Stroo- bezems, enz., enz. HEEMSKERK WESTWOUD TWISK SCHAGEN EDAM Herinneringen ait Siegen en Dillenburg De arts veroordeeld 200 arrestaties sc he streden. evenals legde. de Drie maanden hechtenis HEM. Lou de Visser maakt zich bezorgd Aanval op een regeeringsgeb voor Aalst is nog Spaargelden op aan cliënten 31 De- i I d s leel der Plantsoenen zou aandoen, te doen d a d Naam! Venn. Gevestigd te Amsterdam zoodat plaats hebben. 24 Juni. Een levenloos aan- van Pieter Veerman en bloemisienpatroonsver- plantsoen- tot van Een jongedame uit Munstergeleen plotseling van een lang ziekbed genezen. ARNHEM, 26 Juni. J. J. 8. te Wagenlngen die in October van het vorige jaar op een straatweg aldaar een voetganger beeft dood gereden en door de Rechtbank was veroor deeld tot 3 mnd gev. str„ werd door het Hof in plaats daarvan veroordeeld tot 3 mnd hecht ?nis. Personalia Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Junge, slaagde dezer dagen voor het gehouden examen van het Nederlandsche Instituut van Accountants nJ. voor Belasting recht, Burgerlfjkrecht en Handelsrecht. k< d< te ai oc P« eene lorogelden een bij V P n V zi n Waterpolo De uitslagen van de dezer dagen gehouden wedstrijden zijn als volgt: D. A. W. 1—De Ham 3—1 De Ham 1—A. M. V. J. I 1—1 Hjk aangespoeld Op het strand Den Hoorn is het Hjk aangespoeld van een circa 45 jarigen zeeman, gekleed in blauwe ma trozen kleedlng. Het HJk verkeerde in staat van ontbinding. Burgerlijke Stand Geboren: Pieter Jo hannes, z. van P. L. Klooster en J. J. Bos Trijntje, d. van L. Brakenhof en W. Aafjes. Overleden: J. Luttik, oud 77 jaai, wedn. van Grietje de Wit, eerder van A. Heijnis. de te dr vo af Er jul de wt de: kei ko Pil I fë’ 1 ge< rai pei voi vex vai act I get lev cul woi ove lom slee de r een lint put ma van zins moi tevei 8; pen gew D der gaal part De ling Stai D ever won is omd vast denl over len waa sone ook V< niet milli van vast Hoen een 1 wijze moet De heeft kers De waai voor spr. punt den, men. ring met Er tussc besef dien wordi ten, gunst stoor, Ind vredit om d< voort laar De heer den i paald het st re ve wacht gewee ontwe worde Spr. dit vc teeker tegenc vaste king i de ri< zullen voorst voorst stellen spreek standf goed i Het beoord van h komsti led® wat hi *egginj len ge van h< Men Ung vs de tek delict gesteld uit den aangenomen K. V. V. Het voetbalprogramma voor as. Zondag luidt als volgt: Assendelft 1K. V. V. 1; Assendelft 3—K. V. V. 2. Ook de „Msb.” keert zich -egen de wijze, waarop ..Het Volk” de gebeurtenissen tus- schen oe steenzetters te Amsterdam aan 10.000. tot een f 1.894 890. of Laagste Inschrijver ey de gisteren ge houden aanbesteding voor het maken van barakken in de Wieringermeer was de laag ste inschrijver M. C Tuinman alhier f 61.490. Personalia Naar wy vernemen zal benoeming van den heer H van Twuyver tot chauffeur-werkman bij den Reinigingsdienst dezer gemeente, 1 Juli a.s. ingaan. afschrijvingen bedrijfsrisico’s 33 278. Credit. Interest 655.858, provisie 406.844, diversen 19.929. Gevonden en verloren voorwerpen Ge vonden en te bevragen bij M. Hoikamp Mad 28. een blauw lederen portemonnale met in houd. 8. Baltus Noorderhoofdstraat een pad- vindersfleschaan het bureau van politie al hier, een Select vulpotlood, een pakje klein kindergoed, een horlogeketting, een broche en eenlge huissleutels. Tevens is aan het bureau van politie gedeponeerd een zwart gelakt hee ren rijwiel met electrlsche lamp merk „Empo." Als verloren aangegeven door N. Zijp Weiver 57, een portemonnale inhoudende f 3, 2 loon briefjes en een abonnement van de tolbrug. A de Wit, Lijnbaan 12, een rUwlelbelastlng- merk. L. Holstejjn, P. H. straat 31, een collier met hangertjes. Zonnestraal collecte De zonnestraal col lecte heeft hier ter plaatse de som van f 187.83 opgebracht. haar thans uit den auto springen De vreug de van haar pleegouders en kennissen was dan ook groot. Vol levenslust vertelde zy verder, dat de koorts geheel geweken was, en dat zij eiken voet naar Sittard was geioopen. Voedsel cad zU slechts zeer weinig kunnen gebruiken voor hare genezing en thans kon zy alles tot zich nemen. Al mag van een wondet niet gesproken worden, de plotselinge jenezing is toch te merkwaardig om niet in ruimeren kring be kend gemaakt te worden. Uit Hendaye wordt gemeld dat, volgens daar ontvangen telefonische berichten uit Sevilla, gewapende patrouilles alle strategi sche punten van de stad nebben bezet. Er hebben meer dan 200 arrestaties plaats gehad, onder wie verscheidene leiders der vakbeweging, die gisteren in het geheim uit Barcelona te Sevilla zijn aangekomen. werk Waning, der gemeentenaren kan verdienen. Besloten wordt, de adviezen thans voor kennisgeving aan te nemen. (Wordt vervolgd). Nieuwe zaken Door eenige heeren is op- gericht de Woning Mij. JCennemerland”. Begin Juli denkt deze Maatschappij een maandeljjkschen Woninggids uit te geven. In dezen gids, welke op groote schaal gra tis verspreid wordt, stelt de Mij. eigenaars van huizen, gronden enz. in de gelegenheid gratis te adverteeren. Het voorloopig adres der Mij. is: Breelaan 75^Tel. 196, Bergen. 160.473. Ingekochte onderpanden 72.335, inventaris en safe-inrichtingen 278.000. verliessaldo 1927—1928 f 23.951. vorderen interest, provisie en onkosten Drie afgevaardigden en het hoofd der po litie zijn gedood bij een aanval op het regee- ringsgebouw te Chihuahua, waarschijnlijk door aanhangers van den candidaat der op positie voor het ambt van gouverneur. Almada, de tegenwoordige gouverneur, is Inderhaast uit Chihuahua per vliegtuig naar hier vertrokken en heeft Juarez tot hoofdstad verklaard. Wij vernemen dat de Engelsche trainer, de heer Kalne, welke het vorige seizoen de K V. V. trainde en tot veler genoegen werk zaam was, wederom naar zijn geboorteland is afgereisd. Het is inderdaad moeilijk een beroepstrainer hier te lande te vinden en we zijn er dan ook niet ingeslaagd. De keuze is ten slotte gevallen op een der bekende Ajax- spelers, welke de vacature zal Innemen. x Van een wagen gevallen Het zoontje van den heer P. viel in een onbewaakt oogenbllk van den hooiwagen van den heer B. en ver wondde zich daarbij zoodanig aan het hoofd, dat opname in het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk werd geacht. Een der ooren was bijna van het hoofd geschei den. hoewel de flnantieele toestand van de ver eeniging over het algemeen niet gunstig wordt beoordeeld. ARNHEM, 26. Juni. Een arbeider, alhier, werd destijds te Dieren, waar hjj een ge schil had over een loonkwestie. uit een kan toor verwijderd. Hjj zou toen van buitenaf een ruit in dat kantoor hebben stukgetrapt Voor de rechtbank te Arnhem hebben nu te rechtgestaan drie andere Arnhemsche arbei ders, die voor het gerechtshof onder eede had den verklaArd, dat de eerstgenoemde die ruit niet had ingetrapt. Daar deze verklaringen in strijd waren met die van andere getuigen, werd tegen de drie arbeiders een vervolging wegens meineed in gesteld en thans heeft het Hof hen deswege veroordeeld ieder tot 8 mnd. gevangenisstraf. Marktbericht Op de laatst gehouden eierveiling werden aangevoerd 3150 stuks kip- eieren welke verkocht werden voor f 5 tot f 6 per 100 stuks. Kennis De kermis in onze gemeente zal dit jaar gehouden worden van Zondag 20 Juli tot en met Zondag 27 Juli as. Statuten De ..Staatscourant" bevat de statuten van de Coöp. vereeniging annex malerij „De Vooruitgang”, alhier. Jubileum Den 24den Juni IJ. herdacht de heer N. Visser den dag dat hjj vóór 40 jaren aa nde papierfabriek .De Eer.dracnt in dienst trad bjj de firms Van Gelder Zo nen. Bfj deze gelegenheid werd hem ooor de firma een gouden horloge met inscriptie 60 een couvert met inhoud overhandigd. voor pensioenen voor wereldoorlog, zonder en aan president 26' Juni 1930 Zuiderkogge Schotsche gr. 2.2.05; Kleine 1351.45; Neulyfold 1.40—1.75. Aan het jaarverslag over het 2de boekjaar ontleenen wjj het volgende: Ons tweede boekjaar heeft gestaan in het teeken an consolidatie en rustigen op bouw, etgeen uit onderstaande cijfers moge blijken Credite en. Deposito’s en 31 December 1928 f 16.030 307. Idem 31 December 1929 f 18.700.404. Blijkt uit bovenstaande opnieuw zeer oelangryke toename der ook de cijfers van het uitetaande crediet wijzen zulks in tegenstelling van ons eerste boekjaar op een gezonde ont wikkeling: üitstaa.id Crediet ember 1928 f 13.113395. Idem 31 December 1929 f 13.548.365. Wanneer nu ook weder in aanmerking geapxuen wordt» dat w»r ruim drie milUpea Botsing De melkrijder Stoop kwam gisteren van de Kerklaan afgereden, toen een motorrijder naderde ter hoogte van het K.8.A.-gebouw by de Kruising der weg. Doordat de motorrijder den auto niet spoe dig opmerkte, reed deze tegen den melkauto op. zoodanig, dat hy over het stuur heen vloog. Wonder genoeg bezeerde de rijder zich hoegenaamd niet en hy kwam er met en kele ontvellingen en gehavende kleedlng af. In de nabijheid van Soedertaelje is Woens dag een autobus, waarin achttien personen zaten, in botsing gekomen met een vracht auto. De autobus werd geheel vernield en sloeg in een sloot. Twee personen werden op slag gedood en twaalf werden ernstig ge wond De Inzittenden van de autoous kwamen terug van de tentoonstelling te Stockholm waar zy het midzomerfeest hadden ge vierd en waren op weg naar de provincie Smaaland. Twee dooden, twaalf gewonden Statuten De „Staatscourant” bevat de statuten van de Coöp. Boerenleenbank te Het Tweede Kamerlid de Visser heeft aan den Minister van Defensie de volgende vra gen gesteld: Is het juist dat de Minister zich per ge heime of vertrouwelyke circulaire heeft ge wend tot de chemische industrieën, ten einde een opgave te verkrygen van hetgeen zy produceeren en het aantal personen in die industrieën werkzaam? Zoo het sub lo. gevraagde geheel of ge deeltelik Juist is, met welk doel wordt deze enquête dan door de Regeering gehouden? Werkt de Nederlandsche Regeering m eenigen vorm samen met de buitemandsche Regeerlngen ter bestrijding van het U. 8. S R en zyn het z.g. Vlootontwerp evenals deze enquête te beschouwen als symptomen van zoodanige gemeenschappeiyke actie te gen bedoelde Unie? te 8e- aldaar nog niets bekend Hare huisgenoten en de be volking, welke nimmer gedacht hadden dat zij levend uit Lourdes zou terugkeeren, zagen De heer C. W. Denik, Dl.O -school, alhier, heeft wegens .1 leeftyd ontslag aangevraagd. De heer Denik, was 27 a 28 jaar in zijn betrekking alhier werkzaam. schen oe steenzetters te Amsterdam zyn lezers voorlegde. Het blad schrijft: Het volk geeft van het Dinsdag in West- Amste. -n gebeurde een voorstelling van en waar- en ook in de laatste dagen te Lourdes was zy eiken dag in het oad neergelaten. Dinsdag vertrok de trein met ziezen uit Lourdes. Per auto werd zy Woensdag Maastricht afgehaaid en huiswaarts bracht. Van de genezing was Tydens de Limburgsche Bedevaart naar Lourdes neeft zich een merkwaardige ge nezing voorgedaan bij **en der vele zieken, die aan de bedevaart deelnamen. Tot heden was er behalve in de onmiddeliyke omgeving der patiënte tijdens de reis, nog weinig uit gelekt en uit voorzichtigheid omdat de Kerkeltfke Overheid In dergelijke gevallen zeer minutieus te werk gaat, werd er niet over gerept. Maandag kwam oe Limb Koerier ter oore dat mej. Wilhelmina van Aalst uit Munster geleen na een langdurig ziekbed plotseling genezen uit Lourdes was teruggekeerd De betrokkene ’s 29 Jaar oud en twintigtal Jaren geleden als pleegkind burgemeester Ramakers en zyne zuster ter plaatse opgenomen. Een broer van mej v. Aalst is nog te Kerkrede woonachtig, zy zelf was op wan deling, maar een half uur later opnieuw aan bellend bleek zy teruggekeerd en deed zelf open. Na kennismaking en een hartelljken gelukwensch. Heten we haar zelf vertellen Ongeveer tien jaar was zy lydende en meestal bedlegerig, het laatste jaar onafge broken. In de ziekenhuizen te Maastricht en Heerlen en onlangs nog te Sittaro is zij opgenomen geweest en heeft operaties on dergaan. De ernstige blaasziekte, waaraan zfj leed, was zeer pijniyk. Haar toestand werd steeds ernstiger Reeds in 1927 en het vorig jaai was zy vol vertrouwen naar Lourdes gegaan Merk waardig is, dat zy op de jongste bedevaart behalve door de Groene Kruis-zuster opge past werd door Mej. Marie Tummers uit Munstergeleen, welke voor een drietal jaren te Lourdes eveneens van een ernstige inge wandsziekte genas. Deze hebben we ook be zocht en deelde mede, dat zij daarna nim mer ziek geweest is en alle huiswerk kon verrichten. Mej van. Aalst meerdere barer kennis sen bevestigen dit iton zoo goed als niet meer loopen in het laatste jaar en haar toe stand was een viertal dagen voor het aan vaarden der reis zoo ernstig, dat zy op haar verzoek van de H. Sacramenten voorzien werd. Na de plechtige Sacramentsprocessie Zaterdag 14 Juni te Lourdas voelde zjj zich plotseling genezen. De vorige dagen ^en reisgezelschap van 62 personen, in woners van Siegen en Dillenburg, dat eenlge uagen in Nederland neeft vertoefd, heeft de Nieuwe Kerk te Delft bezocht, waar by de tombe van Willem den Zwyger. de miwnm- dlrecteur Kruse, utt Siegen. In een rede de groote daden van den Oranjevorst roem de. Het gezelschap legde een groeten krans met oranje linten, met opschrift: Ihrem grossen Sohne, die Nassau-Oranische Hei mat. op bet praalgraf. ’s Middags bracht het gezelschap een be zoek aan het Oranje-Nassau-Museum in Den Haag, waar het door den secretaris der vereeniging Oranje-Nassau, dr. Staring, ver welkomd wera. o Het gezelschap heeft het volgende adres aan Koningin Wilhelmina gezonden: 62 Burgers uit het vroegere stamland van Oranje, Nassau-Dlllenburg en Nassau-Siegen nemen de vrijheid Uwe Majesteit eerbiedig mede te deelen. dat zy op het oogenblik hier verblyven om de sporen van de eervolle his torische betrekkingen na te gaan, die bun vaderland met Uwe Majesteits schoon land verbinden. Ofschoon sinds de toevoeging van het stamland der Oranjes aan Pruisen meer dan een eeuw verloopen is. leeft in onze bevolking een harteiykc genegenheid voor het land, voor welks vryheid haar voor vaderen met goed en bloed hebben helpen de nerinnering aan de groote historische daden van Willem den Zwyger. dien de stad Dillenburg nog heden, ten dage met trots haar grootsten zoon noemt, voor het Nederlandsche volk altyd heilig zyn zal. Wy hebben heden resp. aan het graf van den Prins en aan de gedenk waardige plaats, waar hem de dood door een laaghartigen moordenaar overviel de getui genis van onzen trouw tegenover deze eer waardige herinnering hernieuwd en van onze liefde voor het land van Uwer Majes teits geboorte, het door ons zoo bewonderde land, blyk geven. Om uiting te geven aan dit gevoel, ver oorloven wy ons Uwe Majesteit onze eerbie- oigste groeten aan te bieden en den wensch te uiten, dat in het jaar 1933. wanneer de stad Dillenourg den 400sten geboortedag van haar groeten zoon plechtig herdenkt, het Nederlandsche volk aan dezen gedenkdag deel mag nemen. Misschien dat dan wy hopen het vol vertrouwen Uwe Majesteit en H K. H Prinses Juliana zelf naar Dil lenburg zullen komen, om aan dezen belang rijken herlnnerlngsdag wydtng te geven en de huldiging van onze bevolking in ontvangst te nemen. Personalia Te ’s Gravenhage Is ge slaagd voor het diploma gemeente-admlni- stratie de heer M. P. Leeuwrik, alhier. I credieten bóven de f 10.000, tót een ge- leniyk bedrag van t 1.457.500, of gemid deld f 14 872 Te zarren 894 credieten tot een gezamen lijk bedrag van f S SO’-SOO. of gemiddeld f 3750. Blykt deze cyfers eenerzljds, dat ons risico behooriyk verdeeld is. anderzyds wyst het aantal verleende credieten er op. dat onze voorwaarden van verleening over het algemeen voor het publiek, dat wy meer speciaal wenschen te bedienen, aanvaard baar zijn. Zulks niettegenstaande het feit, dat wy ons bij onze credietverleentng laten leiden door de overweging, dat juist voor de middenstandsbedryven een groote op voedende kracht uitgaat van den eisch tot overlegging van balanscyfers en geregelde administratieve contróle. Onze cliënteele bleef zich gedurende t boek jaar voortdurend uitbreiden; steeds moch ten wy nieuwe bewijzen ontvangen, dat men in middenstandskringen ons met vertrou wen tegemoet treedt. -iet 1= dan ook verheugend te mogen constatee^en. dat de terughoudendheid, welke het publiek op grond van ondervon den teleurstellingen bij onze voorgangsters tegenover onze bank aan den dag langzame-hand biykt te verdwynen. Ook in het afgeloopen Jaar trokken wy ons uit die plaatsen terug, waar de levens vatbaarheid van onze vestiging, althans voorshands, aan gerechten twyfel onderhe vig was. Uit dien hoofde verminderde het aantal onzer vestigingen met een zestal; daarentegen werd door ons een nieuw kan toor geopend fii Meppel. Mochten wy In ons eerste verslag reed» gewag maken van den steeds toenemenden steun, welken wy van de zijde van een aan tal middenstandsorganisaties ondervonden zulks is in het afgeloopen jaar in nog veel sterkere mate tot uitdrukking gekomen. Wij hebben reden om met tevredenheid op de bereikte resultaten in het afgeloopen jaar terug te zien. Moesten wy ons eerste boekjaar doopende over twee kalenderla- ren) na de noodig geachte afschrijvingen en reserveeringen afsluiten met een verlles- saldo van 23.951 48. nu wijst onze winst en verliesrekening na afschrijving van 25.552.41 (v. j. 24.510.34) op inventa ris en safe-inrichtingen. benevens van 14.019.28 <v. j. 12 010.56) op oprichtings kosten en Goodwill en eene reserveering tegen bedrijfsrisico's van 20.000 (v j. f 15.000), een winstsaldo aan van 33378.08. De balans bevat de volgende cijfers: Actief. Kas en kassiers 1.196.039. effec ten en belangen by bevriende instellingen 406.376. prolongatie. On Call en voorschot ten op effecten gegeven 3.922.999. reke- ning-courant debiteuren en gedisconteerde accepten 15.654397, Bank-accepten 495.913. vreemde valuta 164.052. Saldo nog te leveren en nog te ontvangen fondsen en valuta 32.944. diverse debiteu ren 160.473. te f 62.649, diversen 136.822. Passief. Aandeelenkapltaal f 1360.000, 5 pet. obligatieleening f 249.650, bankiers 216.075. prolongatie en callgelden 729.500 crediteuren, deposito’s en spaargelden f 19.451.508, deposito’s met effectenonder pand f 167301, diverse crediteuren 208.110. te betalen wissels 45.986, af te rekenen In- cassa’s f 156.625 en diversen 88.919, winst saldo 1929 33378. De winst- en verliesrekening geeft aan Debet. Onkosten en salarissen 989.781, 39.572, reserveering tegen 20.000, winstsaldo 1929 Burg. Stand Geboren: Nicolaas, z. van W. Band en T. Wagemaker Geertruida Helena Dorothea, d. van N. Sneekes en C. G. A. A. M. Brugeman. Ondertrouwd: J. Snyders, 75 j., zadelma ker. en C. de Jong, 78 j., zonder beroep. Overleden: A. van Heulzen, 86 J., wed. van 8. Ligt kerk, wonende te zype F. Th. de Haas, 77 j., wedn. van J. H. Zoetelief. „Help u zelf” De ziekte-vereeniging „Help u zelf", alhier, heeft zich naar den nieuwen toestand ingericht, zy is nu ver deeld in 5 klassen met verschillende contri- butiën. Elk lid kan geplaatst worden in de klasse, die hy verkiest. Het bestuur heeft alle leden persooniyk bezocht. De indeeling is thans: klasse A, onder 30 Jaar, 15 cent, uitkeering 5.10; klasse C 15 per week, 13 personen; klasse B, 30 tot 40 jaar, 15 cent, uitkeering 5.10; klase C 15 cent, 1.00; klasse C a, 28 ct, f 6.00; kL Ca 22 S cent, 6.00; kl. D, 30 cent, 12.00. Wegens een vasten dienst verlaten 13 leden de organisatie.. Personalia De heer C. van Winkelen, vroeger te Behagen, thans by de Nederl. Spoorwegen te Amsterdam, is bevorderd tot Hoofdgelelder. C. W. Denik hoofd der U gevorderden Burgerlijke Stand Geboren: 20 JunL Jacob, z. van Pieter Jonk en Geertruida Catharina Tol; Aaltje, d. van Jan Schil der en Neeltje Veerman; 22 JunL Christina Maria, d. van Teunis Tol en Aaltje Koning: z. van Cornells Jacóbus en Geertje van Baar; 23 Juni, d. van Klaas Jonk en Arisje volk Tl zaken, die absoluut onjuist Is tegen wij dan ook met klem moeten op komen. Het blad doet het voorkomen alsof de b eke arbeiders, die zich achter de steenhoopen hadden verschanst, de arbei ders van Emos. toen dezer het terrein be traden onmlddeliyk hebben ontvangen met revolv .rschoten. waardoor drie arbeiders werd gewond. De communisten zouden toen uit zelfverdediging naar steenen hebben gegrepen en daarmede de katholieken heb ben gebombardeerd. Uit het relaas, dat wy van de getx urtej nissen hebben gegeven, zal iedereen reeds gebleken zijn, dat de feit.n zich anders Lebben toeped-Ten. D communisten hebben evengoed en zelfs eerder ar de kathoUeken gebruik gemaakt van vuurwapenen. Van de drie menschen. die geschoten hebben, was trouwens maar een ka lollek en deze heeft uit noodweer gehandeld. Verder neemt Het Volk klakkeloos over hetgeen door de Emos-menschen wordt be weerd over tariefsontduiking door de ka tholieken. Wy zyn beter ingelicht en kun nen met stelligheid verzekeren, dat de ka tholieken niet beneden de gangbare prij zen hebben gewerkt.” willen verstrekken voor de aanschaffing van twee schoolbordstelllngen en twee draai bare schoolborden ten behoeve van de 4e en 6e klassen van de onder zyn beheer staan de St. Bavoschool aan de St. Annast raat al hier. Aan die uitnoodiglng gevolg gevende, dee len B. en W. mede, dat de thans in de ge noemde klassen aanwezige schooi oorden, die het bestuur door nieuwe wil vervangen, blij kens rapport van den Directeur der gemeen tewerken zoodanig zyn versleten, dat ze niet meer in voor het onderwijs bruikbarer staat verkeeren of dooi herstel in dien staat kunnen worden gebracht. Er bestaat dernalve aanleiding tot toepas sing van art. 72 der L.O.-wet 1920. Het voorstel wordt even aangehouden. Herziening marklgeld pluimvee B. en W. stellen voor, de verordening op t heffen en invorderen van markt-, staan- en waaggelden te herzien en de voor net ter markt aanvoeren van pluimvee en het wegen van kisten of korven met pier-kuikens ver schuldigde markt- en waaggelden als volgt vast te stellen: „Van al het ter markt aangevoerde gevo gelte of wild en van de tamme konijnen wordt geheven: Voor een pauw, kalkoen, zwaan of gans boenders (uitgezonderd kuikens van ten hoogste 3 maanden oud) eenden of ander gevogelte (uitgezonderd duiven), per stuk 0.02. voor kuikens van ten hoogste 3 maanden oud, per 1/1 kist f 0.20; per yt kist of korf t 0.15; voor kuikens van ten hoogste één maand oud, waarvoor geen marktgeld per 1/1 of kist wordt gelieven, per 4 stuks f 0.01; voor duiven per stuk f 031; voor tamme ko nijnen en wild, per stuk f 0.02. Voor het wegen op de markten: Kuikens per kist of kori f 0.10". Aldus besloten. Slnmon Cornells, de Jong Geertje, Kwakman. Ondertrouwd: 26 Juni. Pieter Smit, oud 25 jaar en Antje Berkhout. 24 jaar; Cor nells Tuyp. 25 jaar en Geertruida Kloot. 28 jaar: Jacob Tuyp, 28 jaar en Jannetje Tuyp, 27 jaar. Getrouwd: 21 Juni. Jacob Spreeuw, 28 Jaar. wonende te Werkendam, laatst te Zaandam en Anna Catharina Grim. 22 jaar; 25 Juni. Theodorus van Diepen. 28 Jaar, wonende te Alkmaar en Johanna Elisabeth Roet. 26 jaar, wonende te Purmer gemeen-.* te Edam. Overleden: gegeven kind Geertje Molenaar. Getrouwd: Johannes Vrèekei en Catharinr Molenkamp; Bernardus Bruin en Idskie Hom- ma; Cornells Louw en Hendriks Baan. Geboren: Johannes, zoon van Adrianus Volkers en Geertruida Weyllng: George Christiaan Frederik, zoon van Hermanus BcbeHel «b Grietje Kjeümeer, ARNHEM, 26 Juni. Eenlge maanden ge leden ontstond te Nleuw-Wo'da twist tus- den burgemeester en de., ookter van het dorp. De aanleiding hiertae vras het ver keerd uitwyke op de fiets van één van beiden Er odtstond een hevige ruzi waarby eenige klappen werden ultgedeeid. De rechtbank te Winschoten veroordeelde den dokter tot 150 boete, subs 75 dagen hechtenis. Deze ging in hoogei beroep en daarna werd cassatie aangeteekend by den Hoogen Raad, die de zaak naar de recht bank te Arnhem verwees. Deze veroordeelde den dokter tot f 50 boete, subs. 10 dagen0 hechtenis Brandgevaar door hooibroei Burgemees ter en Wethouders van Edam vestigen do aandacht van de landbouwers op de maatre gelen van voorzorg, welke naar het oordeel van deskundigen, op ervaring gegrond, kun nen genomen worden tegen brandgevaar door hooibroei. In hoofd zaak komt dit oordeel op het vol gende neer: Allereerst is het nooglg. dat het gras wer- keiyk hooi zy, alvorens het wordt binnenge haald. Ten opzichte van krachtig hooi is dit echter niet genoeg, en by regenachtig weer ook niet altyd mogeUjk. Daarom is in de tweede plaats noodig, dat een behooriyke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt bovendien den smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral stroo nemen hier door zeer in voedingswaarde toe. Beide (het zout en de lagen oud hooi of stroo) temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zyn voorzien, dat gemakkeiyk te vervaardigen is van ste vige mandenmakerstwygen of van eenvoudig latwerk. Het is vry zeker, dat zich geen gevaariyke broei zal voordoen, waar de drie bovenom schreven maatregelen zijn genomen. Ten slotte achten zy het wenschelyk te wy- zen op den inhoud van artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarby OA straf bedreigd is tegen hem, aan wiens schuld brand is te wyten, en wel: lo. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Indien daardoor gemeen‘gevaar voor goederen ontstaat: 2o. gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste zee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden, indien daardoor evensgevaar voor een ander ontstaat; 3o. gevangenisstraf of hechtenis van ten Hoogste een Jaar. indien het feit iemands dood en gevolge heeft. Naar hét dagblad „De Nieuwsbron" ver neemt, wordt in het rapport-De Visser, in zake het conflict in de Ned. Reisvereeniging. in de allereerste plaats het beleid van den algemeen-voorzitter, Mr. M. van der Flier, en zyn houding tegenover zyn mede-be- stuursleden aan scherpe critlek onderworpen en fgekeurd. terwyi geconstateerd wordt, dat hy zijn medebestuursleden over belang rijke zaken meermalen onvolledig, te laat ot in het geheel niet heeft ingelicht. Ook wordt vastgesteld, dat velschillende door hem aan de commissie aanhangig ge maakte beschuldigingen geen juist beeld geven van de werkelijkheid. In de tweede conclusie wordt vastgesteld. dat hét beheer van den penningmeester den heer Bakker, volkomen jn orde ja bevonden. Benoemd De heer J. Schardam alhier, directeur van de N. V. Gestam. is aange wezen als lid der Commissie van advies, inzake de uitvoering van de Landbouwuit- voerwet 1929, afdeel in g boter en kaas. Dezelfde heer ontving eveneens het ver zoek als Jurylid op te treden voor de keu ring van kaas ter gelegenheid van den In ternationalen KaasprUs^amp, te houden op de terreinen van de wereldtentoonstelling te Antwerpen van 5 tot 22 Juli e.k. Peraonalia Voor het examen adspirant- bouwkundig opzichter <P. B. N. A.) slaagde dezer dagen onze stadgenoot, de heer Jb. Rymberg. i Aanbesteding Donderdagmorgen had ten stadhuize de aanbesteding plaats van verfwerken. waarvoor als volgt werd inge schreven: Perceel I. A. Oosterom c-s te Amsterdam, voor f 1500; D. Heitman en Tj. de Boer te Edam, voor f 1401; W. Ent Dz te Edam voor f 1462. Perceel II. A. Oosterom c-s. te Amster dam voor f 1030; J. de Boer, te Volendam, voor f 818 De werken zyn aan geen der insohryvers gegund, zoodat herbesteding zal moeten Opbrengst Zonnestraal-collecte De in onze gemeente gehouden Zonnestraal-collecte ten behoeve der T. B. C.-bestrijding heeft op gebracht f 33031. Van dit bedrag werd in de tot deze gemeente behoorende buurtschap West-Knollendam f 24.45 verzameld. Het vorige jaar bracht deze collecte In totaal f303.14 op. Aanschaffing leermiddelen St. Bavoschool. Den 8en Mei j.l. ontvingen B. en W. van len Raad cm bericht en raad een adres ran het Bestuur der Vereeniging St. Jo seph, verzoekende gelden uit de gemeente kas te willen verstrekken voor de aanschaf fing van natuurkundige instrumenten ten behoeve van de onder zyn beheer staande St. Bavoschool aan de St. Annastraat. Aan die uitnoodlging gevolg gevende, dee len B. en W. mede, dat de aanvrage voldoet aan de in artikel 73 der L. O. wet 1930 ge stelde efechen (in verband met het Kon. besluit van 14 December 1925 behoeft in dit geval geen waarborgsom te worden ge stort). Derhalve moet dit verzoek op grond van artikel 75 dier wet worden ingewilligd Aldus besloten. Kosten opmaken plan tunnel Berge rweg B. en W. stellen den Raad daarom voor, aen te machtigen aan de Directie der Ned. Spoorwegen te verzoeken, een plan voor een tunnel met kostenbegrooting te doen opma ken en hun college daarvoor een crediet toe te staan van f 1500.nader te regelen bij suppletoire begrooting. (Zie Byiage 72 in ons nr. van Maandag JL) Aldus besloten. Adressen eeniging betreffende dienst. In de Raadsvergadering van 8 Mei JJ. werden de adressen dér bloemistenpatroons- vereenigingen voor Alkmaar en Omstreken onderscheideniyk d.d. 31 Maart en 22 April JJ. houdende verzoek: a. een commissie in te stellen voor on derzoek van in die adressen bedoelde feiten; b. de oneerlijke concurrentie, die de Di recteur en het pei den bloemistenpatro ophouden, in handen van B. en W. om advies gesteld. Dit advies van B. en W. opgenomen in byiage nr. 74, publiceerden wy uitvoerig In ons nummer van Dinsdag JJ. B. en W. stellen thans voor de adressen voor kennisgeving aan te nemen. De heer VAN DRUNEN wil er nog op wijzen, dat men voorzichtig moet zyn met gegeven verklaringen. Het is blijkbaar ge woonte geweest, pas ontslagen gemeente werklieden aan werk te zetten. Spr. zag gaarne, dat de heer Hoek zich beperkte tot het geven van technische adviezen en zich niet bezighield met het aanwijzen van personeel. De heer VAN SLINGERLAND had er voor gestemd, om de adviezen in handen van B. en W. te stellen, om prae-advies. omdat hy den directeur van plantsoenen op deze wijze wilde rehabilitee ren. Nu dit, naar spr.’s gedachte, gedaan is, meent spr., dat men den directeur van plantsoenen weer het volle vertrouwen kan geven. Wethouder LEESBERG acht het vanzelf sprekend, dat ontslagen werklieden weer in hetzelfde vak werk zoeken by andere bloe misten. Men mag niet zeggen, dat de heer Hoek daarin steeds de hand beeft. Met de woorden van den heer Van Slingerland kan spr. zich volkomen vereenigen en spr. •telt deze woorden op prijs. De VOORZITTER wil nog opmerken, dat de heele zaak wel op een misverstand tus schen de heeren bloemisten en den heer Hoek berust. Spr. heeft niets dan lof voor het werk van den heer Hoek en is van dat deze steeds de waardeering Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heef) de Veteranenwet, waarby een bedraj van 102.000 millioen dollar wordt be- schlkbaa v eranen Hoover gezonden. President Hoover zal heden zyn veto over de wet uitspreken en aan het Congres terugzenden. Het Huis zal daarna besluiten voor het eerste -50 millioen dollar beschikbaar te stellen, welk besluit door den president zal worsen goedgekeurd. i De beslissing van den Senaat is echter dubieus. aan nieuwe credieten werd verleend, dan blykt daaruit, dat wederom belangryke bedragen op de oude overgenomen posten werden afgelost, waardoor het gehalte onze portefeuille opnieuw Waar wy bovendien mogen van is verbeterd. constateeren. <1*8 wandelingen maakte en reeds te dat de afwikkeling van die oude posten kon geschieden geheel binnen het kader van de by de oprichting van onze vennootschap getroffen voorzieningen, dan kunnen wy met vcêdoening op onze bemoeiingen ten dezen terugzien; ook vinden wy daarin aan leiding rustig op den ingeslagen weg voort te gaan. 1’oL.al werden gedurende de verslag periode door ons verleend: 796 credieten beneden f gezamenlijk bedrag van gemiddeld f 2380. Suppletoire bedrjjfsbegrootingen. B. en W. stellen den Raad voor, vast te stellen de volgende suppletoire begrootingen voor 1929: a. van het Grondbedryf, in baten en las ten op f 4.757.72; b. van het Sportparkbedryf, in baten en lasten op respectievelyk f 1013 73 en f 2608.73, met toekenning van eene nadere bijdrage tot dekking van het exploitatiete kort van f 1685.—; c. van het bedrijf der gemeentewerken, In baten en lasten op f 356.94? 82; d. van het plantsoenbedryf, in baten en lasten op resp. f 1437033 en f 16 277 56, met toekenning van eene nadere bydrage dekking van het exploitatietekort t 1906.63. Aldus besloten. B. en W. stellen den Raad voor: a. goed te keuren de suppletoire begroo ting voor 192S van de Vereeniging voor kin dervoeding in ontvangst op f 3039 25 en in uitgaaf op f 3864.73, met toekenning van 'n nader subsidie groot f 825.53. b. het aan de Vereeniging voor Zuigelingen bescherming voor 1930 toegekende subsidie van f 1000 te verhoogen tot f 1700. c. de onder a. en b. bedoelde uitgaven te zijner tijd te regelen by suppletoire gemeen- tegrooting.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6