Binnenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Nederlandsche Seintoesteilenfabriek VERKEER EN POSTERIJEN De Amsterdamsche gasfabrieken Zegelwet 1917 KERKNIEUWS 7 4 Beetgenomen LUCHTVAART Missionarissen van Scheut RECHTSZAKEN Spaarfonds voor Bodemcultuur De crisis in de INederl. Reisvereeniging Het rapport van de commissie- dr. De Visser Religieuzen Ursulinen Romeinsctw Unie Rijnreis van Nederlandsche Journalisten van 1 tot 8 Juli Vijf en dertigste Gezondheids- congres Maatschappij van Nijverheid en Handel Ministerieele telegrammen voor Van Dijk De vlucht van de „Southern Cross” Vervolgens was ggp de orde de gedachten- haar algemeene vergadering gehouden. den. tafel eend. l z b ongeze- spr. wat is De bhinenlandsche verkoopsafdeeling Qe saak-dr. Terneden. IJ T van on- Eereburgers van New-York het medisch Algemeene vergadering te Utrecht De wettelljke regeling van het ziekenfonds wezen Rede van den heer Colyn over: „Het werk van Genève.” het der De Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft gisteren te Utrecht nooit Janus De bemanning van de „Southern Cross'' heeft gisteren ten Stadhulze het eereburger- schap van de stad New York in ontvangst genomen Tijdens den rit door de stad hadden de vliegers uitbundige ovaties in ontvangst De bestuurders tot vergoeding der schade veroordeeld Een ministerieel schrijven aan de gemeentebesturen De „Southern Cross" wordt verkocht. Kingsford Sr^lth heeft bekend gemaakt, dat hij binnenkort de „Southern Cross" per soonlijk bij opbod zal verkoopen te Oakland, Callfomië. want hij heeft geld noodlg voor zijn huwelijk met miss Mary Powell te Syd ney. werk Be den willen In het gisteren gehouden comlte-generaal van den gemeenteraad van Amsterdam, heeft de voorzitter, wethouder Wlbaut, het volgen de medegedeeld De justitie heeft het dossier van het ge- rechtelljk onderzoek, na de beschuldigingen tegen dr Temeden geuit, ter beschikking ge steld van het College van B. en W. Een der Leden heeft dat dossier bestudeerd, bracht daarover verslag uit in het College, dat tot de conclusie kwam, dat den hoofddirecteur der gemeente-gasfabrieken zou worden aan- zegd. dat hij goed zou doen zijn eervol ont slag uit defi gemeentedienst aan te vragen. Het zou dan zoo worden geregeld, dat aan dr. Temeden tot aan den pensioengerechtig den leeftijd jaarlijks een bedrag zou worden uitgekeerd, dat gelijk zou staan met de jaar- Ujksche pensioenuitkeerlng bij het intreden van diens zes-en-zestigste levensjaar. Dr. Temeden heeft geweigerd op 't voor stel tot zyn ontslagaanvrage in te gaan. De besloten raadszitting was nu belegd om de meening van den gemeenteraad over het voorstel van B. en W. te hooren. De voorzitter voegde er aan toe, dat B. en W. ook techni sche geschillen hebben met dr. Terneden. Over deze zaak heeft zich zoowel in de middag- als in de avondzltting een uitgebreid debat ontplooid, waarin eencrzljds werd ge wezen op de slechte recht.positie van de di recteuren en anderzijds is verklaard, dat men met B. en W. wilde meegaan. De behandeling van dit onderwerp is nog niet beëindigd. Be sloten werd aan de justitie te verzoeken het bewuste dossier ook ter inzage te stellen voor de leden van den raad. In een volgend comité-generaal zal worden meegedeeld, ot op dit verzoek gunstig is be schikt. wisseling over de prae-adviezen van dr. C. F. Schreve. oud-hoofdbestuurder-secret. der Ned Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, en den heer E. Küpers over De reorganisatie van de N. R V. Aan het slot van het rapport behandelt de commlssie-De Visser de reorganisatie van de Ned. Reisvereeniging. die zij verdeelt in: le. de interne organisatie der Vereeniging; 3e. den financieelen toestand, die naar het oordeel van de commissie niet rooskleurig is. en 3e. de werkwijze der vereeniging. waarbij gezegd wordt dat de Reisvereeniging, door haai groei haar oorspronkelijk karakter voor een deel heeft verloren, waardoor ook de belangeloosheid der leiders en bestuurders ▼oor een deel is verdwenen. „Waartoe dient het ook?" In een interview verklaarde Kingsford Smith, dat hjj er niet aan denkt ooit weer een tocht te ondernemen gelijk die. welken hij achter den rug heeft. „Waartoe dient het ook?" voegde hjj er aan toe. Kingsford Smith uitte zich in warme be woordingen over de hulp, die hij van da radio genoten had. dien gU officier Conclusies-E. Kupers De heer Kupers concludeert als volgt: 1. In elkie) nader aan te wijzen gemeente of district wordt slechts één ziekenfonds toe gelaten, waarvan het beheer voor de meer derheid in handen der verzekerden moet be rusten. In gemeenten of districten, waar reeds meer dan één fonds bestaat, warden deze ver plicht samen te smelten. 2. De lokale ziekenfondsen worden federa tief vereenigd tot districtsfondsen. aan welker hoofd een districtsbestuur komt te staan, dat gekozen wordj, door de besturen der in het district bestaande ziekenfondsen. 3. Er wordt een Centrale Raad gesticht, waarin de vertegenwoordigers zitting hebben van die organisaties, welke op het gebied van het ziekenfonds wezen het meest geïnteres seerd zijn, zooals de organisaties van zie kenfondsen, geneesheeren, apothekers, tand artsen, vroedvrouwen, wtfkverplegenden en de arbeiders -vakcentralen. In dezen Centralen Raad worden ook eenige regeeringsvertegen- woordigers opgenomen. De taak van dezen Centralen Raad zal allereerst bestaan in het houden van toezicht op en het geven van leiding en voorlichting aan de ziekenfondsen: 4. De toetreding tot de ziekenfondsen wordt voor alle arbeiders, die onder de Ziektewet vallen, verplicht gesteld. De toetreding tot deze fondsen wordt verder voor ieder, die dit wenscht. opengesteld, zoodat een wel- standsgrens kan vervallen. 5. Door het -ijk, de provinciën, de gemeen ten, de Rjjksverzekeringsbank en de fondsen bedoeld in de artikelen 123 en 124 der Ziekte wet worden aan de ziekenfondsen subsidies verleend, welke door den Centralen Raad vla de districtsziekenfondsen onder de plaatse lijke ziekenfondsen worden verdeeld. 6. De ziekenfondsen moeten een zoodanige geneeskundige verzorging verstrekken als in het eerste ontwerp tot regeling der ziekenver zorging door minister Aalberse In 1920 was voorgeschreven. 423. Jokko ging langs eenzame wegen, droeg zijn langen kame raad, verschool zich telkens achter boomen, bang voor hem en voor zijn maat, plots zagen zjj een man verschijnen, die hard liep als op een vlucht en Jokko, bang dat men hem zien zou, verschool zich weer met een zucht. Als opvolgster van de zeereerw. Mère Xa vier, Provlncale Overste der Nederlandsche provincie, van het instituut der rellieuzen Ur sulinen van de Rotneinsche Unie, die 4 Juni 1.1. overleed in ,Maria-oord" te Vugt. is be noemd de zeereerw. Mére Xavier (Dutting). Haar zeereerw. was tot Augustus 1928 Overste der Rel. Ursulinen te Roermond, vertrok vandaar naar het Generale Huls der Ursulinen te Rome en werd vandaar gezon den als Visltotrice naar de Ursullnen-Mis- sles van Java. China en Siam. H. ZE. aanvaardde Donderdag hare func tie in het Provinciale Huls der Rel. Ursuli- ren In „Marla-oord" te Vught. Een gelukwenseh Namens den raad van Bestuur der KL.M. heeft de voorzitter, de heer Wurfbaln een telegram van gelukwensch gezonden aan Evert van Dyk in verband met de aankomst van de ..Southern Cross” te New York. Het optreden van den voorzitter. Uitvoerig bespreekt het rapport daarna «le grieven tegen den voorzitter, mr. Van der Flier. De commissie is van zijn toewij ding ten volle overtuigd. Wat zjjn beleid als voorzitter betreft, kan de commissie zich niet aan den indruk onttrekken, dat hieraan verschillende fouten kleven, die wellicht grootendeels voortspruiten uit persoonlijke eigenschappen ,Jes défauts de ses qualltés", maar die dan toch voor den goeden gang van zaken niet bevorderlijk zijn geweest. Een Beker gemis aan takt, een onnoodlg ver- grooten der proporties, hebben het dikwijls moeilijk gemaakt om met hem samen te werken. De commissie somt dan verschillende aan gelegenheden op, waarbij de voorzitter zeer ontactisch heeft gehandeld, o a. de publica tie van het afkeurend oordeel over den let tier der Barcelona-rels. Voorts het optreden van den voorzitter op de hoofdbestuursver gadering van 1 Februari, met als gevolg het bijeenroepen van de buitengewone algemeene vergadering op 1 en 2 Maart j.l„ die naar het oordeel van de commissie niet In belang der vereenigirfè is geweest. Ten slotte bespreekt de commissie mederelzen van het gezin van mr. Van Flier als gasten. Naar het oordeel van de commissie kan hem hier geen enkel verwijt treffen. De grieven tegen de commissie voor de zeereizen. De commissie bespreekt dan in haar rap- port eerst de grieven tegen de commissie voor de zeereizen. Het mislukken van de Ba ree- lonareis wordt in' hoofdzaak toegeschreven aan het in gebreke blijven van de Fabre- Hjn. Van meer belang acht de commlssle- De Visser het besluit van de commissie voor de zeereizen, dat de vrouwen der leiders hare echtgenooten op die reizen zouden mo gen vergezellen, en als zoodanig van de door «ie scheepvaart-HJnen beschikbaar gestelde gratis plaatsen zouden mogen profiteeren. Van dit besluit hebben meermal ?n leiders, ook niqt-leden van de genoemde commissie, gebruik gemaakt. Bedoeld besluit kan nu. zoowel van de formeele als van de materieele zijde, worden bezien. Formeel acht de com- mlssle-De Visser het besluit niet te verdedi gen; materieel beschouwd is er echter wel een en ander ter verontschuldiging of ver klaring aan te voeren, hetgeen de co mm is- sie-De Visser dan nader uiteen zet. Zij acht het echter niet bewezen, dat de uitvoering van bedoeld besluit de reiskas heeft bena deeld of aan de medereizigers kosten heeft veroorzaakt. De qualifies tie van corruptie acht de commissie dan ook misplaatst, hoe wel de handelwijze van de commissie voor de zeereizen zeker niet door den beugel kan. In de middagvergadering heeft de Minister van Staat, Z. Exc. H. Colyn. een rede gehou den over „Het werk van Genève.”. De heer Colljn, die met applaus begroet werd, zeide, dat, als mëti spreekt over het werk van Genève, dit neerkomt op het spre ken over den Vo.kennond. En hierover spre ken isspreken over een reeks van mislukkingen! Wat heeft de Volkenbond ge daan? wordt veelal gevraagd. Er zijn vele ziekenfondsen te waarbo] cieel beheer der fondseiy nigheid geschied en van de Ziekenfonds? d meer eenheid jn brengen in dien mensmelten tof financieele draagkracht en wel zoodanig, dat in iedere gemeente van eenigen omvang slechts één ziekenfonds zal bestaan en dat hetzelfde zal geschieden voor een éomplex van kleinere gemeenten en het daarbij beboe rende platteland. 3. Het verstrekken van een rljkssubsidie aan de toegelaten ziekenfondsen is een nood zakelijk vereischte voor bereiking van het sub 2 a genoemde doel, dat aan de wettelljke re geling mede ten grondslag ligt. 4. Het thans aanhangige, nader gewijzigde wetsontwerp: „Regeling der Ziekenfondsen" 19271928 van minister Slotemaker de Bruine voldoet in verschillende opzichten niet aan de eischen, welke aan een wettelljke regeling van het ziekenfondswezen moeten worden gesteld, doch vormt een geschikte basis, waar op een wettelljke regeling kan worden ge bouwd. 5. Bij het aanbrengen van wyzig«n[ten in ’t aanhangige wetsontwerp of bij het ontwer pen van een nieuwe wettelljke regeling, als mede bjj de voorbereiding van algemeene maatregelen van bestuur en van het geven van nadere voorschriften, betreffende de uit voering van de Ziekenfondswet, is het noodlg. dat de desbetreffend^minlster daarby voort durend overleg pleegt met personen, die het ziekenfondswezen door en door kennen. De wettelijke regeling van het zie kenfondswezen De heer Schreve komt tot de volgende con clusies 1. Het tot stand komen van een wettehjke regeling van het ziekenfondswezen blyft, on danks de vele verbeteringen, welke in de laat ste dertig jaren op dit gebied zyn tot stand gekomen, nog altyd gewenscht. 2. Deze wettelljke regeling moet ten doel hebben: a. de geneeskundige verzorging der by de l mogelyk te beantwoorden aan de eischen. welke de geneeskundige wetenschappen aan deze ver zorging stellen; b. door het stellen- van veretschten, waar aan de ziekenfondsen behooren te voldoen, te waarborgen, dat deze organen voor de uit voering var. hun taak ten volle zyn berekend; dat zy zcodamg zyn ingericht, dat de by het ziekenfonds direct belanghebbende groepen gelykelyk en in volle harmonie kunnen sa menwerken ter bereiking van het doel, dat aan het ziekenfonds ten grondslag ligt; en dat ongewenschte toestanden op ziekenfonds- gebied uit denkweg worden geruimd en mis bruiken worden voorkomen; c. door het instellen van toezicht op de tgen, dat het finan- met de gepaste zui- dÉt o.m. de bepalingen *t worden nageleefd; het ziekenfondswezen te tin. dat ziekenfondsen sa- instituten met zeer groote en Dezer dagen zal, naar reeds gemeld is. het rapport van de Commissie, welke onder leiding van dr. J. Th. de Visser een onder zoek heeft ingesteld naar de moeilykheden ta de Nederl. Reisvereeniging. verschynen. De naaste aanleiding tot de crisis is ge weest de z.g. Barcelona-rels; de oorzaak van «le crisis ligt echter, naar de meening der ziekenfondsen verzekerden zooveel commissie, diéper. Zakelijke grieven hoopten - samen met gevoeligheden van persooniyken aard. Daarbij komt, zoo gaat het rapport ver der, dat by de werkwyze der vereeniging de grens tusschen het geoorloofde en ongeoor loofde niet steeds gemakkelyk is te vinden. Aan den noodigen tact, om conflicten te Voorkomen of op te lossen, heeft het dik wijls ontbroken. het gewenschte doel voeren: van goede stof- of gasmaskers. 4. Het verrichten van periodiek onderzoek, teneinde eventueele vergiftiging in een beginstadium te kunnen constateeren en preventieve maatregelen mogelyk te ma ken. Persoonlijke aanvallen Omtrent het aan den heer Van Waard verwetene. zegt het rapport dat genoemden .heer wel degelyk een verwyt van incorrect- Tieid kan worden gemaakt, maar dat er geen reden is hem van corruptie te beschul digen. Naar de meening van de commissie be hoort een lid van het hoofdbestuur geen gunsten te vragen van een ambtenaar zyner vereeniging. Dit is een miskenning van de juiste ver houding welke er tusschen bestuurders en ambtenaren dient te bestaan. Ditzelfde is ook het geval by hetgeen den heer De Leve Is verweten. Deze heeft echter niets willen verheimeiyken. Van corruptie is dan ook geen sprake. Onder voorzitterschap van dr. N. M Jo sephus Jitta is gisterochtend te Nymegen aangevangen het 35ste Gangree van Open bare Geaondheldsregellng De voorzitter opende het congres met een rede, waarin hjj een uiteenzetting gaf van Mental Hygiëne. De Minister van Arbeid. Handeken Nyver- heid, mr. Verschuur, werd door den voorzitter erkentelijkheid betuigd voor zijn tegenwoor digheid. Terwyi hy z’n servet ontplooide, legde de broeder zn hand op z'iï arm en zei: „Buurman, je treft het vandaag wel gelukkig, maar *t is Woensdag en dan is het bij ons de gewoonte voor den eten een rozen hoedje te bidden voor de geloovige zielen.” Nu werd boer Hannes bleek van woede. Hij slingerde z’n servet over de tafel en met een: „bid jullie dan maar alleen!” vloog hy de kamer en het huis uit. Sinds dien dag is de gierige boer meer op t etensuur by z’n buurman gekomen. Boer Hannes was niet te spreken, als men slechts den naam uitsprak van z’n buurman Janus. Dit was zoo gekomen; Ze waren altijd goede buren geweest, tot op zekeren dag boer Janus bezoek gekregen had van een broeder Franciscaan. Deze was een neef van boer Janus, gul en vrooiyk en niet afkeerig om iemand een onschuldige poets te bakken. Dat zou boer Hannes ondervinden! Slim als gierige menschen zijn, wanneer zy meenen een ander een vlieg af te kunnen vangen, had Hannes gauw uitgerekend, dat er voor hem daar ginds wel een goede maal tijd zou te halen zijn, als hy den neef van Janus tegen etenstijd bezocht. Zoo gedacht, zoo gedaan. Tegen twaalf uur wandelde boer Hannes dus naar 't erf zyn buurman, niet zander een onderzoeken den blik in de eendenkooi van Janus te wer pen. En jawel, de vetste eend was al ver dwenen. Hij hield zich echter goed en viel met een onverschilligen zwaai de kamer van z’n buurman binnen. Toen hy den broeder Franciscaan zag, speelde hy den onnoozele en stamelde een verontschuldiging: „Ik wist nietik...... meendeIk had Je elgen- hjk willen spreken over de varkens, die je van mtT koopen wou.” „O, dat heeft geen haast!” meende Janus, „dat is morgen nog tyd genoeg. Je ziet. Ik heb bezoek; je kent m’n neef toch zeker nog wel.” Hannes maakte den broeder een complimen tje. Ik zou u warempel niet herkend hebben; u bent zoo n vroom man geworden. U moest ook maar een beetje voor mjj bidden; zonder het gebed kan men 't hier beneden toch niet harden.” „Daar geef ik je geiyk in,” sprak de broe der, inwendig lachend om de plotseling opge komen vroomheid van boer Hannes, dien hy maar al te goed kende. En hy besloot da- deiyk den glerigen, weinig kerkschen boer, die Ineens zoo den vrome uithing, eens duch tig te pakken te nemen Boer Hannes voelde zich alweer op z’n ge mak. stopte een pyp en liet z’n gewone reeks klachten hooren over de ziekte. In de aard appelen het slechte koren en het mond- en klauwzeer van de beesten, slechts maar den kend aan het lekkere eendenboutje dat hy straks verorberen zou. Maar hy had bulten den waard gerekend. Een heerlijke geur vervulde reeds het vertrek, en de tyd om de tafel te dekken, was niet ver meer, toen eensklaps de kloosterbroeder In z,n gesprek bleef steken en op z’n horloge kykend, tot boer Hannes zei: „Kijk eens buurman, 't Is byna twaalf uur en om dezen tyd zyn we gewend In t kloos ter het rozenhoedje te bidden. Je hebt er ze ker niets tegen dat ik hier de gewoonte biyf volgen." Daar viel niet veel tegen in te brengen, protesteeren zou niet beleefd zyn en een rozenhoedje was gauw genoeg gebeden. Hannes besloot dus maar door een zuren appel heen te by ten en hy antwoordde heel devoot op de Wees Gegroetjes van den broe der. Toen zy aan het laatste: „Glorie zy den Vader” kwamen, slaakte Hannes een zucht van verlichting. Nu had hy z’n eendenboutje wel verdiend. Maar de broeder scheen er anders over te denken en sprak: „Nu hebben we voor mij gebeden, dus zullen nu ook voor u bidden, opdat de ziekte uit de aardappelen verdwy- ne. In den naam des VadersEn een nieuw rozenhoedje begon Boer Hannes zat zich te verbyten maar hield zich uiterlyk goed en telde intusschen Curatoren van de gefailleerde stichting „Spiurfonds voor Bodemcultuur" hadden van de vijf bestuurders dier stichting f 589.020.79 gevorderd wegens geleden schade als gevolg van op lichtvaardige en zorgelooze wijze verleenen van credieten aan de thans geliquideerde scheepswerf „Akerboom” te Boskoop. De Haagsche rechtbank verklaarde de cu ratoren niet ontvankelyk m hun vordering, maar het Haagsche Gerechtshof heeft thans beslist, dat het bestuur de credieten verleen de op verregaande roekelooze en lichtvaar dige wyze. hetgeen wanprestatie oplevert, en veroordeelde elk der bestuursleden tot be taling van een evenredig deel aan genoemde schade. Het beheer van den penning meester. De commissie bespreekt dan uitvoerig de gestie van den penningmeester en komt tot de conclusie, dat deze op het punt van de afrekening van de Generale-1929 niet juist is geweest. Daarnaast spreekt de commissie gaarne als haar oordeel uit, dat het beheer van den heer Bakker over de hem toever trouwde reisgelden boven elke verdenking stoat. Aan den heer Bakker is voorts ver weten, dat de Bank, waarvan hy «lirecteur Is, zou profiteeren van de Nederlandsche Reisvereeniging. Het is de commissie echter na onderzoek gebleken, dat deze verwyten ongegrond zyn. Op het beheer van den pen ningmeester is geen enkele aanmerking te maken het daarom aanbeve ling om in van de gemeentebesturen uit gaande advertenties tot oproeping van sollicitanten uitdrukkelyk te wyzen op het wetteiyk voorschrift dat de candidaten hun verzoekschrift moeten indienen per geze geld rekest. te nemen. Maandag zullen zy door Hoover, den President der Republiek, ontvangen worden. Cosgrave heeft namens den lerschen Vrij staat de Oceaanvliegers telegrafisch met hunne prestatie gelukgewenscht. ingekomen verzoekschriften er 69 geld. Het schynt voor te komen, dat vóór het doen eener keuze de ongezegelde rekesten niet steeds ter zijde worden gelegd. Treft het dan. dat de inzender van zulk een ongezegeld rc' ?st voor een benoeming in aanmerking gebracht moet worden, dan wordt hy uitgenoodigd zyn verzoek door een ander, op zegel gesteld te vervangen. Het is duidelyk, dat, ofschoon aan de benoeming zelf slechts het gezegelde rekest van den voorgedragene ten grondslag ligt, by de be- oordceling der verschillende sollicitanten re kening rqet alle, ook met ongezegelde ver zoekschriften werd gehouden. Aldus over treedt-het gemeentebestuur artikel 15 der Zegelwet 1917”. Ik moge u. voor zoover dit noodlg is. op deze onregelmatigheid wyzen. te meer daar een handelwyze als boven gesignaleerd, ook den adressanten zelf aan vervolging bloot stelt. Wellicht verdient conferenties geweest, ook weer in het begin van dit Jaar en wat is nu de vrvucht van den arbeid van den n j weldra elf jaar be- staanden Volkenbond? En het antwoord op die vraag is dan dat niets Is bereiktMag er echter vroeg spr. wel zulk een vernietigend oordeel uitgesproken wordèn? Op politiek gebied zyn toch zeker goede resultaten bereikt. Anders wordt het als men vraagt: hebben de stoten zelf gedaan? En die vraag kan niet anders dan teleur stellend worden beantwoord. Gedaan is er door de staten bedroevend weinig. Men zal de vraag stellen aldus spr. hoe komt het dat het economische van den Volkenbond onvruchtbaar is weest, dat de stoten niet in de door Bond aangegeven richting hebben werken? Volgens spr.'s overtuiging komt de voor naamste oorzaak hiervan voort uit de eco nomische verwarring in Europa, den oorlog. Het gevolg is geweest dat zich een belang- ryke omzetting in de economische structuur van Europa heeft voorgedaan. Voor spr. staat het vast dat men met goed vertrouwen, zonder overdreven verwachtin gen echter, den arbeid van den Volkenbond kan biyveri steunen (daverend applaus). In de heden voortgezette vergadering heeft mr. A. C. Josephus Jitta een rede gehouden, waaraan hy den titel had gegeven van „Het groote wonderland- in Amerika en het klei ne Nederland." Spr. liet aan de hand van cyférs uitko men, dat de Vereenigde Staten van nature zeer ryk met grondstoffen zyn gezegend en dat zy die in hooge mate verkwisten. Neder land daarentegen beschikt van huis uit 'over nagenoeg geen grondstoffen. Het beste deel van zyn bodem is op het water veroverd en moet door kunstmatige middelen tegen over- strooming worden behoed. De nieuwe sluis in IJmulden is de groot ste ter wereld, zy is 25% gsooter dan de sluis in het Panamakanaal. De drooglegging van de Zuiderzee, die 10% van den bebouw baren bodem aan ens land zal toevoegen, kost meer dan het Panamakanaal. Dat ka naal is door 120 millioen Amerikanen be kostigd. Nog geen acht millioenNederlanders betalen de drooglegging van de Zuiderzee. Nederland is de derde koloniale mogendheid ter wereld. 421. ,Jou achterlaten. Duimstok, zeide Jokko en aan zyn oog ontviel een traan. „Een mooie vriendschap zou dat wel wezen; neen, waar Ik ga zult gtf ook gaan. Kun je niet loopen, 'k zal je dragen, ben ik moe. dan rust tk wat. Kom vooruit laten wy niet dralen. Je drukt heusch myn rug .liet plat.” De „Rheinlsche Verkehrsverband” te Go- desberg heeft In overleg met den Nederland- schen Journalistenkring van 1 tot 8 Juli aa. een reis uitgeschreven voor Hollandsche jour nalisten. Twintig vertegenwoordigers van ver schillende bladen en tijdschriften zullen een reisje door 't Rijnland maken. De schoonheid van het Rynland kan slechts vluchtig beke ken worden, hoewel het programma voldoende afwisseling biedt, daar per autobus of Rhein- dampfer gereisd zal worden. De samenkomst heeft plaats te Duisburg, bezocht worden dan Diisseldorf en Keulen. Door het Ahrdal over den Nürburgring en door den Eifel wordt de Moezel van Kochem tot Koblenz bezichtigd. Dan gaat het gesel schap den Ryn af met korte bezoeken aan Oberwesel en Bacharach naar Blngen en Mainz. Na een bezoek aan Wiesbaden wordt per boot naar Bonn gevaren en Godesberg aangedaan. Over Zülpich, Nideggen en door het Vichttal reist men naar Aken, waar af scheid genomen wordt. Deae reis heeft de warmste sympathie en grootste medewerking van de steden en hotels In het Rynland. De leiding berust by den heer Lux, directeur van het Dusseldorfsche Verkehrsamt. De Minister van Staat Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, heeft, be treffende de overtreding Zegelwet 1917 in verband met het indienen van sollicitatle- rekesten, tot de gemeentebesturen de vol gende aanschryving gericht; De minister van Financiën heeft ter za ke van bovenvermelde aangelegenheid, het volgende onder myn aandacht gebracht: „Het Is my gebleken, dat door verschei dene gemeentebesturen niet voldoende de hand gehouden wordt aan het voorschrift van artikel 23, no. 3 der Zegelwet 1917, dat solllcltatle-rekesten andere dan vrbgesteld in art. 33, no. 3, juncto no. 1 sub. a, aan ze gelrecht zyn onderworpen. Dit misbruik breidt zich aanzlenlyk uit. In een bepaald geval waren van de 140 Op een door Van Dyk aan het Departe ment van Waterstaat gericht telegram, mel dende de behouden aankomst te Harbour Grace en het voornemen om den volgendep dag naar New York te vertrekken, heeft de Minister van Waterstaat aan Van Dyk het volgenden telegram gezonden: „Van Dyk, Southern Cross, New York. U en uw metgezellen hartelyk gelukgewenscht met welslagen. Minister van Waterstaat." De Minister van Defensie heeft aan piloot Van Dyk, via den Nederlandachen consul- generaal te New York het volgend telegram gezonden „Wensen u namens Kon. Marine hartelyk geluk met geslaagden tocht over Oceaan, als eerste Nederlander en oud- van Marine-vliegdlenst volbracht”. Defensie-mlnlster. Op het Algemeen Kapittel der Missiona rissen van Scheut is gekozen tot Algemeen Overste de Hoogeerw. Pater Constant Deems. oud-Apostollsch Prefect van Zuid Kansu en stichter van het Centraal Groot seminarie te Ta-Tung-Fu (Noord-Chlna). Naar wy vernemen ligt het in de bedoe ling de binnenlandsche verkoopatdeeling van de Nederlandsche Seintoestellen Fabriek Hilversum, te combineeren met die der N. V. Philips Radio te Eindhoven, zoodat in de toekomst de behandeling van de betreffende N. S. F. zaken te Eindhoven zal plaatsvin den. De vergadering werd geopend met een rede van den voorzitter der Maatschappy, mr. C. H. Guépin, die allereerst de aan dacht vestigde op den slechten economi- schen toestand. Aan het slot van zyn rede schetste spr. de beteekenis van de totstandkoming van de internationale verplichte rechtspraak, om als volgt te eindigen: „De sombere schildering van den tegen- woordigen tyd op politiek-economisch terrein, de moeilykheden op sociaal gebied, dat zy mogen verhelderd worden door het licht, dat de Volkenbond, waaronder ik ook het plan- Briand begrijp, begint te verspreiden.” Aan het jaarverslag ontieenen wy, dat in het aantal leden en donateurs dit jaar vry- wel geen wyziging kwam. Het bedroeg op het overeenkomstig tydstip van het vorige jaar 3457 resp. 437 en thans, voor zoover uit de ontvangen mededeellngen der departements- b§sturen opgemaakt kan worden. 3429 resp. 403 Vervolgens werd de rekening over 1929 en de begrooting voor 1931 vastgesteld. Namens de Centrale Commissie voor Be zuiniging. werden hierop eenige mededeelln gen gedaan. Hierna hield de heer Jan Schilthuis, lid van het Hoofdbestuur een rede over „Het transitoverkeer van Nederland en de geva ren. die dit bedreigen.” Aan de hand van cyfers toonde spr. aan, dat Rotterdam verre aan de spits staat van de vastelandsche havens van Noord-Weste- lyk Europa; de gevolgtrekking ligt dan ook voor de hand, dat het transitoverkeer van Nederland, geleid over de havens van Rot terdam -en Amsterdam, in bloelenden staat verkeert. Van Rotterdams gunstige ligging hoopt Amsterdam binnen afzienbaren tyd, als het zyn verbinding met den Ryn zal heb ben verkregen, meer voordeel te kunnen trekken dan tot nu toe het geval is geweest. Uitvoerig zette spr. uiteen, hoe de Duitsche Noordzee-havens er op uit zyn om aan de Nederlandsche havens door middel van spoorwegtarieven en kanalen een zoo groot mogelyk deel van hun transitoverkeer te onttrekken. Spr. kwam er tegen op, dat Antwerpen verkondigt, dat Nederland het belemmert in zyn ontwikkeling. Besloten werd telegrammen van hulde te zenden aan de Koningin, de Konlngin-Moe- der en den Prins. In de vacatures, ontstaan door het perio diek aftreden van vier leden van het Hoofd bestuur werd voorzien door de benoeming van de heeren H. A. J. de Byll Nachenius, directeur van de werf Conrad te Haarlem; Jhr. F. W. L. de Beaufort, directeur van de Incassobank te Rotterdam; P. C. Ter Kuile, oud-lid van de firma Hermsen en Verwey. president-commissaris der N. V. Textielfa briek „Almelo" te Almelo, wonende te Apel doorn en Mr. C. H. Guépin te Santpoort. Mr. C. H. Guépin werd vervolgens by ac clamatie herbenoemd tot voorzitter. Fabriekshyglëne De heer dr. G. C. E. Burger, de leider van den gezondheidsdienst by de N. V. Philips’ Gloeilampenfabrieken, sprak over „fabrieks- hygiëne." 1. Nauwkeurige selectie en juiste plaatsing van het personeel. (2. Maatregelen van algemeen hygiënischen aard. 3 Maatregelen, die speciaal trachten na- deelen of gevaren aan den beroepsarbeid ver bonden, weg tè nemen, of te beperken. Speciale hygiënische maatregelen In de fa briek hebben ten doel: 1. Verbetering van het arbeidsmilieu, waar door gezondheid, arbeldslust en productiever mogen gunstig worden beïnvloed (tempera tuur ventilatie enz.) 2. Vermyden van alle voor de gezondheid schadeiyke momenten van den arbeid (stof vergiften, slechte werkhouding, vermoeienis, enz.). J De volgende preventieve maatregelen te gen industrieele vergiftigingen dienen te wor den vermeld. 1. Waar mogelyk, vergiftige stoffen door minder vergiftige vervangen. 3. Afzuigen van schadelyke stoffen. 3. Indien deze beide maatregelen niet tot het gebruik de kralen die hy nog moest afbidden. Het zoolang verlangde .Amen" klonk eindeiyk uit den mond van den broeder en Hannes stak z’n rozenkrans al in z’n zak. „Wacht eens even”, zei de broeder, „uw ko ren was zoo slecht, nietwaar ,wy ïnoeten bidden dat het beter wordt.” En de onvermoeibare begon het derde ro zenhoedje. Weer zuchtte Hannes maar nu niet van verlichting! Hy durfde natuuriyk niets te zeggen, maar het antwoorden ging minder vlot dan in 't begin. Z’n beproeving was echter nog niet ten einde. Nog een vierde rozenhoedje werd door den broeder gebeden tegen het mond- en klauwzeer onder de beesten. Nu werd Hannes bepaald giftig. Hy mompelde half verstaan baar alles belialve vleiende woorden, maar de broeder deed alsof hy daar niets van merkte en bad rustig door. Elndeiyk, na een vol uur bidden, scheen de verlossing naby. De tafel werd gedekt en Hannes werd urt- genoodigd om mee aan te zitten. Nu was z'n beurt gekomen, meende hy en zou hy zich geducht schadeloos stellen voor al dat bid- Met begeerige blikken nam hy aan plaats, recht tegenover de heerlyke •’‘s

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12