Burgerlijke Stand Alkmaar c tweede blad ZATERDAG 28 JUNI 1930 Fraude te Amsterdam Aanvaring Poesje I Brand te Groningen Thans weer vrij SPORT EN SPEL TENNIS WIMBLEDON 1 Vervolging van drie syndicalisten ALKMAAR Kaasmarkt Gevonden voorwerpen Middel tegen mond- en klauwzeer Beroepen Thans 45 dooden Geslaagd Wilde vlucht van 40.000 menschen F Besmettelijke Ziekten C Personalia PROVINCIAAL NIEUWS Ons Berger-trammetje Voorwaardelijk veroordeeld KUNST EN KENNIS Sted. Muziektuin Nieuw e zaken ZAADMARKT ALKMAAR L f d Storm in de Tingvalla- vlakte De zuigelingen sterfte te Lubeck De studenten in het Paleis op den Dam Provinciale Staten van Noord-Holland Noord-Hollandsche Levensverzeke- ring-Maatschappij van 1891 Alkmaar Burgemeester De Vlugt naar Liverpool BERICHTEN UIT ONZE I - VORIGE OPLAGE TEXEL Dweilen. Sponsen. Zeemleder. Boenders, Vaatk wasten. Afneemdoekjes. Wafel- i well ties. Insmeerdert'es. Tutten wis- «chers. Lampenpoetsers. Nagelborstels, enz., enz. N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIÈNHANDEL „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES TELEFOON 324 De weg naar de Ruïne van Brederode ZWAAGD1JK WIER1NGEN ZWAAGDIJK Dg OCEAANVLUCHT deeien op 15%. riet steenzetters incident LANGENDIJK BLADZIJDE 1 Gemeente-ambtenaren veroordeeld veel op- ie verleende ver- Rijnschip gezonken l Dividend 22 en 15% (v. j. 13 en 10%.) dat De bewoner» met moeite fe^ed 1RONINGEN. 27 Juni. Omstreeks 4 dezer toe- resultaat ar bü k. l o o SPOORWEG WIERINGEN-SCHAGEN. D Men schrijft ons: Toen Donderdag de broed-, perceel. pakhuis Rltse- eenlge jaren ge- ontwlkkelde vóór .De 8e- bestuursleden C. Immlng it, ik Bt n. k. een op laten vervallen om 7.17. Aldus gebeurde net op 26 Juni 1930. Burgert. Stand Van 21 tot en met Juni Geboren: Nelly d. Thomassen. Lubertus. a club V. V. en de ge- de „Southern was er nog over en veel ge- i was en van de zouden er dan 10 ruim het uit met de i ..Johanna", In de week van 16 tot en met 21 Juni 1930 hebben zich in deze gemeente drie gevallen van roodvonk, een geval van diphtheric en twee gevallen van kinderverlamming voor gedaan. Onze stadgenoote Mej. J. M. Conjjn is te Amsterdam geslaagd voor het doctoraal exa men jn de Geneeskunde. hard het aan 6.652 05, Van de met het Calmettepreparaat behan delde zuigelingen is in den afgeloopen nacht weer één overleden. zoodat het aantal dooden thans 45 bedraagt. De Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank deed Vrijdag uitspraak in de zaak der beide Deutsche studenten, die op 11 Mei JJ. na de Varsity, in bet Koninklijk Paleis op den Dam waren binnengedrongea. Beide verdachen werden veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 3 weken. De rechtbank overwoog, dat het gebeurde Naar uit Reykjavik gemeld wordt, is daar Donderdagavond, tegen net einde van de feesten op de Fingvaba-vlakte een storm losgebroken, waardoor een aantal kleine tenten omverwoeL In den aten avon<- begon het plotseling hevig te sneeuwen, iedereen trachtte zoo spoedig mogelijk per autc naar Reykjavik te komen Het plotseling opbreken van 40.000 menschen die zich Donderdag op de Tingvalla-vlakte hadden verzameld, geleek op de wilde vlucht van een leger. Ondertrouwd: Jan Wit en Guurtje Kaag man: Wilhelmus Pruijs en Maria Biskanter; Hendrik Onderstal en Allda Oudegeest. Geboren: Johanna Klaaske. d. v. Martlnus Sterk en Maria Min, Catharina Hendrlka, d. v Weyer van 't Veen en Cornelia de Brujjn; Hendrikus Petius Ignatius, z. v. Jacobus Lut en Helena Maria; Hendrik Jan. z. v. Jan Blaauw en Maria Roorda. Concert door -Pro Arte' Jansen. Mej. F. W. Rappold te Dokkum is beroe pen bjj de Remonstrantsche Broederschap, alhier. De heer H. Westra, alhier, is beroepen bij de Algemeene Doopsgezinde Sociëteit te Winschoten. De heer C. van Meyenfeldt, te Feijen- oord, is voor de tweede maal beroepen de Gereformeerde Kerk, alhier. Haarlem op het Ritsevoort koek- en banketbakkerij in Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op: 21, 22, 23, 24 en 25 Juni 1930: hooihark, zakkam In étui; fabriekspen- nlng; sierspeld; Litermaat; handschoenen; sleutels; banden van mantels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende Ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven op: 21. 22. 23, 24 en 25 Juni 1930: Doos wagensmeer, mej. Friendt, Schoolstr. 3; doos lijnkoeken. Scheepmaker, Kanaalkade 15; broche, A. Blaauw, voort 37; belastlngmerk. O. Blom, Westdljk 1; belastlngmerk in etui, M. Mors, Groot Nieuwland 38; 5 loterijbriefjes, H. Nieuwen huls, K. Marxstraat 6; portemonnale met Inhoud. P. de Geus. Stationsweg 46; ledige portemonnale. W. van Nimwegen, Plerson- straat 6: zakmesje. Tj. de Boer, Ultenbosch- straat 44; portemonnale met Inhoud, Keys- per, Geestersingel 28; trekknuppel, W. Zonderhuis. Omval, Noordervaart 20; pakje met werkbroek, J. Punt. Westerkolkstraat 6; wolfsgrauwe herdershond. J. Vogelpoel. Com- pagniestraat 4; belastingmrek in étui. A. Winder, Zeglis 244; tabaksdoos. P. Groefse- ma, Noorderkade 19; rozenkrans, J. B. Ak kerman. Ridderstraat 6; armbandhorloge met ketting, P. Ket. Achterom 10 a; porte- monnaie. P. Piersma, Molenkade 48; belas tlngmerk. C. Meeuwsen. Boezemsingel 43; broche, A. Koobs, Tuinstraat 63; pakje stof. J. H. v. d. Bogaarde. Snaarmanslaan 149; bril in étui. J. Admiraal. 2e Kabelstraat 15; portemonnale met Inhoud. J. Admiraal, Uitenboschstraat 35; wiel van een kinder wagen, F. Bol. Baanstraat 15; mes. D. Wes- terhof, Stationstraat 63; snoekharige hond. Helderman, Visscherslaan 18. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. AMSTERDAM 27 Juni De burgemeester van Liverpool en gevolg hebben hedenmor gen afscheid genomen van Amsterdam. Bur- gemeenter de Vlugt en zijn echtgenoote. zijn met hen als gasten aan boord van het ss Patroclus" meegegaan naar Liverpool. Een aantal vertegenwoordigers uit de kringen van handel en nijverheid maken ook de reis mee. die 3 dagen zal duren. Maandag komt het schip Liverpool aan. Dan zal de heer De Vlugt. aldaar officieel worden ontvangen als burgemeester van Amsterdam. Te s Gravenhage is geslaagd voor het examen gemeente-administratle de heer W. Kuiper, alhier. 37 P. Lap en 8. E. A. Vonk en K. Eelman. Martha Joaephlna. d. v. O. J. Vee- ger en M. Haakman. Elisabeth d. v. J. C. Witte en M. C. Herpers; Marius, z. W Bar- horst en C. Bakker. Ondertrouwd: M. Dijker en M. Boot. Overleden: M. Plaatsman. 54 jaar. geh. met Fr. Boon. W. Huizinga, 47 jaar, geh. met H. Boon SLIKKERVEER. 27 Juni. Hedenmorgen te 11 uur is op de NI'uwe Maas alhier. Rijnschip ..Johanna", schipper Otten. Raamsdonkveer. in aanvaring geweest een tweetal Rijnllchters, gesleept door sleepboot ..MartinStiancs 18”. De die geladen was met graan, is midden in de rivier geronk... De opvaren den zijn door het personeel van de Rijn- lichters overgenomen. De bij de vecht partij tusschen de syndica listische steenzetters en R. K. steenzetters op een bouwwerk in de Krommertsti aat bij de Witte de Withstrast te Amsterdam ge arresteerde syndicalistische steenzetter is Donderdag vrijgelaten. Tegen 3 syndicalistische steenzetters is een strafvervolging ingesteld. ZU zullen voor de rechtbank verdedigd worden door mr Benno Stokvis en mr. Mendels. dat voor kinderen onder geleide de entrée is be paald op een lager bedrag dan dat voor de grooten het geval is. Hierdoor toch wordt voorkomen dat het betalen van een kwartje voor de kinderen een beletsel zou zijn voor het brengen van een bezoek aan de tentoonstelling. Al het mogelijke is en wordt gedaan om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Daarom dan ook: men verzulme niet op X 3. 4. 5 en 6 Juli een bezoek te brengen aan de E. L. M te Noordscharwoude Een van de bezoekers kan boven Amztrr- dam vliegen of een vliegtocht maken Amster dam-Rotterdam vice verse. Wat geboden wordt. Is goed en afgewerkt. Bij den heer Verwer, Baanstraat. alhier, is tusschen 7 en 8 uur vanavond een jong, -wart poesje te verkrijgen, dat doar gister avond is gebracht. Matafto geeft geen Nadat de „N. Rott. Crl.' leden een perscampagne i een middel tegen mond- en klauwzeer het welk zou zijn uitgevonden door den heer v. d Berg, berichtte dit blad onlangs, gelijk bekend, dat deze heer In Spanje een Staatscommissie overtuigd had van de be langrijke waarde van het middel en dat be reids maatregelen getroffen werden om in Madrid voor den aanmaak van het middel een fabriek te bouwen. De redactie van het landbouwblad Boerderij" heeft ter zake inlichtingen vraagd in Madrid aan den voorzitter van de Spaansche regeerfngscommlssle den direc teur van het Madrileensche slachthuis. G. Sanz Egana. die volgens ..De Boerderij" on- derstaanden brief zond: „Ik heb uw schrijven ontvangen. waarin- u mij verzoekt inlichtingen te willen geven over de waarde van het genees- en voorbe hoedmiddel. genaamd .Matafto” uitgevonden door den heer Van den Be rg. In de maand Juni van het jaar 1929 heb ik op last van dén Minister een Commissie als Voorzitter gepresideerd, welke Commissie tot taak had de proeven te controleeren. welke met genoemd middel zijn genomen. Daar geen enkel resultaat werd oerelkt. meent de Commissie, dat dit kwakzalvers middel geen enkele wetenschappelijke waarde heeft. Ik heb een vertaling gelezen uit een Hollandsche courant, te Rotterdam verschij nende. welk bericht onjuist de feiten ver meldt. zoodat ik den gezant van Holland, wonende te Madrid, heb verzocht in deze courant een rectificatie aan te brengen, ten einde de waarheid te verdedigen, terwijl ik verder ook aan mijn vriend prof De Blieck in Utrecht gevraagd heb. om in het Tijd schrift voor Diergeneeskunde over de proe ven met Matafto een schrijven te mogen plaatsen. De methode, waarop de heer Van den Berg propaganda maakt, ts niet toe laatbaar In de oogen van wetenschappelijke menschen." Wjj zijn benieuwd te vernemen welk ant woord de ,.N. R. Crt.” hierop zal hebben. Boerenleenbank In de eerste helft van 1930 werd aan spaargelden ingelegd f 24456 en terugbetaald f 22307 62. Aan voorschotten werd verstrekt f 16700 en afgelost f 25379. Op 'nopende rekening werd verleend f 8900 Naar de Centrale werd gezonden f 41159 en van die instelling ontvangen f 33091.72. ^“ren lar*g heer J. Eriks een der- gelijke zaak heeft gedreven. Dé toch reeds zoo aardige oud-Holland- sche winkel is door een frische beschilde ring aardig opgeknapt. Het interieur ziet er thans vriéndelijk en helder uit. Geruimen tijd geleden werd gemeia, de ruïne van Brederode voor toeristen niet meer te bereiken was. omdat de directie van het hotel „Velserend" den weg, die naar de ruïne leidt, aljeen dan voor net verkeer wilde openstellen, als de toeristen het hotel aandeden voor het gebruiken van consump tie. Wij vernemen thans dat aan 'tand een einde is gekomen. De directie van genoemd hotel heeft thans oesloten. haar vroeger standpunt te laten varen en den weg naar 1e ruïne weet voor het publiek open te stellen delijke veroordeeling opleggen, die zU ook aan anderen in gelijke omstandigheden zou geven. P. J. Timmer. Banketbakkerij Vandaag opent de heer P J. Timmer uit een het Jo E. Ibink, Horlogemaker In het perceel Laat 187, nast het nieuwe Pand van den heer Otto van Os. heeft de Heer j° e. Ibink, die twintig jaar eerste be ulende was bij de fa Hertn. Plas, een nieuwe gevestigd in goud. zilver, horloges, klokken en optiek. Deze nieuwe zaak ziet er modem uit en van stofvrije etalage- en uitstal- Diphtheritus Onder de kinderen te Wes terland komt een zoodanig aantal gevallen van diphtheritus voor, dat vier lokalen der Openbare Lagere School zijn gesloten. Creditzijde. Saldo 1928 382.06, premie- 1928 2.825.272.—. premlën huren Het tennistoumooi te Wimbledon is tjkans in vollen gang Naast de enkelspelen zijn de courts nu bezet door de doubles en gisteren zijn ook de gemengde dubbelspelen aange vangen. De Hollandsche vertegenwoordiging berust nog bij mej. Canters in het enkelspel en Timmer in de double. Timmer vormt met Tilden een koppel. Dat tweetal behaalde gisteren een gemakkelijke overwinning. Mej. Canters speelt vandaag tegen Helen Wills Moody, hetgeen wel het einde Van mej. Canters’ Wimbledon-droomen tengevolge zal hebben. De -Tel.” meldt de onderstaande uitslagen van den 4den dag: Dames enkelspel derde ronde: Ryan slaat Slgart 6—3. 64; Mathieu slaat Fry 62. 81: Jacobs slaat Salnev 6—3.60; Nuthall slaat Jameson 6—4 6—3: Payot slaat Greef 64. 6;3 Round verliest van James 64, 36. 46; Pittman verliest van Ridley 57, 75. 57; Aussem slaat Brt-ige fy-S. 62; List slaat Johnson 61. 62; Harvey verliest van Mcllquham 62. 6--8 24 (H. trekt zich terug)Sterry verliest van Sat- terthwaite 6—2. 5—7. 3—6; Dix verliest van Robertson 63. 26, 16. Heeren dubbelspel: Andrews en Kingsley verliezen van Hughes en Lee 26. 46, 48; Duplaix en Rodel verliezen van Hillyard en van Kehrllng 60. 26. 46. 26; Austin en Olllff slaan Perry en Wilde 63. 8X, 75; Tumbull en Gilbert verliezen van Hop man en Willard 1—6. 4—6. 46: Allison en van Rijn slaan N^etcalf en Vinall 62, 63. 60: Doeg en Lott slaan Cazalet en Mas terman 8—6. 1311. 75: Borotra en Bous- sus slaan Ellmer en Ferrier 6—3. 62. 60; Cochet en Brugnon slaan Frowen en Grelg 75. 57. 81. 84; Godfree en Sherwell slaan Duff en Hazell 75 62. 1--8. 82; De Morpurgo en Gasllni slaan Harris en McCouliffe 7—5. 6—0 6—2: Tilden en Tim mer slaan Deterdlng en Reddall 34. 88. 62: Prenn en Kleinschroth slaan Powell en Wheatcroft 64. 36. 8—6 63. BelPen Mangin slaan Graaf Salm en Burr 75. 64. 64; Glasser en Ingram verliezen van Abe en Harada 4—6. 57, 68: Lezard en Rut- nam verliezen van Kozeluh en Menzei 26, 36. 46; Malfroy en Poland slaan Gandar Dower en Ritchie 62. 62. 64; Lester en Peters slaan Mather en Buzzaro 81, 64. 64; David en Home slaan Kuhlmann en v. d. Heide 16. 61. 26. 8--1. 83; Hlggs en Ohta verliezen van Henbum en Hoi ii 75, 16. 88. 26; Glover en Le wis-Barclay verliezen van Crawford en Moon 36 28. 48; Harrison en Chamberlain verliezen van Satoh en Mlki 36 1-^6. 86. 62. 36; Landry en Grandgulllotr slaan De Borman en Malecek 79. 60. 64. 75. Gregory en Collins. Williams en Tuckett 63. 63. 81; Crawford en de Ste Croix, Doeg en Lott 06. 84. 48. 75. 36; Watson en Barber. Cochet en Brugnon 57, Gemengd dubbelspel, eerste ronde: Tilden en Frl. Aussem slaan Perry en miss Heeley 61, 64. Dames dubbelspel, eerste ronde: Helen Wtlls-Moody en Ryan slaan Burr en Thompson 60. 60: Rose en Johnson slaan Thomas en Payot 64, 63; Dam en Stockel verliezen van Dearman en’ Edwards 57. 06; Lycett en HUI slaan Tucker en Hardie 64. 2; Simon en Sandison slaan Windel en Osbome 82. 86; McKenna en Dudley Cox verliezen van Owen en Stocks 28. 06; Beamish en Tuckey verliezen van Strawson en Hammant 26. 36; Mudford en Stei t slaan Strandring en Phavre 8—1, 63; Clarke en Gordon verliezen van Bou- verie en Ingram 88. 57. 36: Feltham en Heeley slaan Uber en Lewis 6—1. 64; Ja meson en Watson slaan P M. Hadcliffe en F Radcliffe-Plann 75. 46, 61. Krahwinkel en Peltz, L en M. Johnstone 63- 264; Slgart en Henrotin S. en E. Z Stokes 61. 61; Cross en Palfrey. An- trobus en James 64. 61. Nu de voorbereidende achteren den rug zijn en de bezwaren, dank zij den mUden ingezetenen deel van het aan de Provincie te restltuee- ren renteloos voorschot van f 150.000, in verband met de stopzetting van de exploi tatie der lijn SchagenWognum. met het oog op het in gebruik ■blijven van het baan vak LutjewallerwegBehagen nog niet zou behoeven te worden afgelost, teneinde de, voor bedoeld baanvak te betalen, jaarlijk- sche vergoeding tot een minimum te kun nen teruggebracht zien. Door het lid van Gedeputeerde Staten in het midden Uwer Commissie werd, naar aanleiding hiervan, echter opgemerkt aller eerst. dat. door overlegging der jaarlijksche rekening, de stijging der exploitatiekosten tot ten minste f 95.000 aan Gedeputeerde Staten duidelijk gebleken is. en voorts dat de mededeeling omtrent het slechts in hoofdzaak vaststaan der grondslagen van het nieuwe conrac geen andere beeekents heeft dan dat aUeen met betrekking tot enkele detail-punten nog nadere wlfzlglngen zullen kunnen worden aangetoracht. Gelijk verder uit de voordracht blijkt, zou het te deele laten staan van het voor de lijn BehagenWognum verleende renteloos voorschot, slechts een s>'bs’d,e voor de lltn SchavenWierinaen beteekenen. waarvoor veen voldoende argi-menten ritn aan te ‘voe ren. Uwe Commissie kan zich met dit ant woord op de hiervoren genoemde vragen veTvenleen en stelt ii dus voor tot ongewij- zlgrt'' aanvaarding der voordracht over te gaan Asplrant-leden zijn wokelijks 15 cent be talen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. Immlng. penningmeester; F. Laan, voorzitter; J. Immlng. secretaris; R. Kappelhof Ez.. commissaris van het ma terieel; J. Olsen, comm., tot scheidsrechter de heer C. Immlng en tot eerelld de heer C. G. J. Maas. Voor de kascommissie worden de volgen de heeren benoemdL. Olsen, G. Harte- pool en C. Aken. Over eenige weken kan het eerste treffen mei een club uit de omgeving worden ver wacht. Verdronken Gisteravond 1.' te Oostendam, gem. Ridder kerk. in een onbewaakt oogenbllk het 1H- jarig zoontje van Rootïbol achter de woning te water geraakt en verdronken Het is aannemelijk, dat de regen op het De rechtbank overwoog, dat het gebeurde bezoek aan dit concert een zeer ongunstigen niet kon worden aangemerkt als een mani festatie tegen het Koninklijk gezag doch slechts als ernstige baldadigheid mne> wor den beschouwd. Dsze gaf echter blijk van een ernstig tekort aan eerbied jegens het koninklijk Huis. Gevangenisstraf werd daarom noodzak»- UJk geacht. In verband echter met het gun stige verleden van de nog jeugdige verdach ten wilde de rechtbank hun een voorwaar ts voorzien kasten. De heer Ibink is ruim gesorteerd In hoerfd- zakelijk goed werk Van zijn klokken noe men we de merken Junghans. Haller en Kienzle en de moderne Hamburg-klokken met hun moeien bouw. Ook !n horloges heeft de heer Ibink. be- haive de goedkoopere soorten, speciaal ook de goede merken. Zoo ook in zijn optische artikelen, die hij in hoofdzaak levert op medisch voorschrift. Groot is ook de collectie van gouden en zilveren sieraden, zooals men bij een blik in de we:verzorgde étalage riet. De zaak wordt hedenavond geopend. Toen Donderdag de tram van 6.51 naar Bergen zou vertrekken, bemerkten de pas- t sagiers, meest werklieden, tot hun groote verwondering, dat de tram bleef staan. De oorzaak was echter spoedig opgelost. De koppeling tusschen locomotief en tram was verbroken en de machinist was er met ïijn .koffiemolen” vandoor zonder te be merken, dat hij slechts met een losse ma chine reed. Zijn vergissing bemerkte hij pas in Koe dijk, waar de postbeambte belangstellend informeerde, wanneer of de post meekwam. In allerijl tufte men toen naÜr Alkmaar te rug. om de tram op te halen. Men besloot toen maar om deze tram te en de passagiers vertrokken De jongste Oceaanvlucht Is gelukt. Toevallig! Bij de landing van Cross” op New Foundland maar net 20 liter benzine t is maar gelukkig, dat de kopwinden en de mistbanken de daling niet Unger bet dameskoor Dirigent Jac- geaongen, waren de alten in veel gevallen te sterk o. a. In het ..Stabat Mater” van .J’ergolese. Nadat men In .Landate Puerl” van Men delssohn Bartholdy, enkele critleke momen ten omtrent zuiverheid had doorgemaakt, kwam men eerst goed op dreef in twee zeer melodieuse liederen, o. a. „Nu wil ik zin gen”, van v. Tetterode. Veel belangrijker bleek te zijn „Kloosterzang” van Jac. Jan sen. op meer modernere wijze dan men in dergelijke werken gewoon is, heeft de com- stemmlngsbeeld uur .aniiacht werd orand ontdekt in het galan teriemagazijn van de firma Baalman in de Oude Ebblngestraat in gebi uil bij den heer C. Elssing De heer Eisslng en zijn echtge noote trachtten voor de ramen van de derde verdiep ng staande door schreeuwen duide lijk te maken, dar rij in ernstig gevaar ver keerden. vooral door den verst ik kenden rook die het geheele huis vulde en hun belette den eenigen uitgang. n.l door den winkel, te bereiken. Met heel veel moeite wisten twee agenten het echtpaar door een venster te redden. Intusschen was de brandweer den brand vrij spoedig meester. De winkel brandde ge deeltelijk uit. o.a. is er veel aardewerk ver nield. De oorzaak Is vermoedeUJk kortsluit! ig. De schade, welke zeer groot is. wordt door verzekering gedekt. Het voorstel van Ged. Staten betreffende wijziging van het exploitatie-contract tus schen de Hollandsche Ijzeren Spoofweg Maatschappij en de N. V. Spoor- tram-)weg Wieringen-Schagen werd in een commissie van Statenleden onderzocht. Eén der leden srak zijne verwondering uit over het feit, dat, waar bij het contract van 1910 de Ne- derlandsche Spoorwegen met een bedrag van f 19.000, voor exploitatiekosten meenden te kunnen uitkomen, dit bedrag thans naar hun oordeel op 95 000 moest worden ge bracht. welke verhooging door het lid.' hier aan het woord, exorbitant geacht werd. Een ander lid meende aan zijne bevreem ding uiting te moete ngeven dat. bllikens bet mede<r“dee’«le on nae 3 der voord'-acht 1e grond'lnven waaror> de nieuwe exnloi- ‘atle-''-e’-eer>vn»~»t •—when de Hollandsche ijzeren 'romer Ms«taehsn»w»t1 en de Tramwee-MaatschappiJ Schagen-Wleringen moet berusten, neg slechts tn hoofdzaak vaststaan. Eindelijk werd de vraag gesteld, ef doer Gedeputeerde Staten voHo-nde motieven zijn aangevoerd voor de voorgestelde afwijzing van bet verzoek,, om te bevorderen, dat een Invloed heeft uitgeoefend, hier en daar waren wel enkele groepjes luisteraars te vinden, maar die zullen gezamenlijk net getal zes tik moeilijk hebben kunnen berei ken. Niettegenstaande deze minder aangename omstandigheid, heeft men toch maar het geheele programma afgezongen. Hoewel er over het algemeen zeer muzikaal werd verhinderd hebben, want de mond voorraad was miniem. Het heeft blijkbaar niet vz” I geheeld, of ook deze Oceaanvlucht tot een ramp geworden I 19 Oceaanvluchten I mislukt geweest zijn. Nu is de verhouding omgekeerd: geslaagde tegenover 9 mislukte Oceaan vluchten. Het is voor ons geen vraag meer, of nieuwe Oceaanvluchten nu nog nood!? of gewenscht of zelfs ocflF maar geoor loofd zijn. Wetenschap en techniek zijn bij dere proefnemingen o. 1. niet meer ge baat: het staat nu eenmaal vast, dat 1e vlucht over den Oceaan mogelijk is met een perfecte machine en na volmaak‘c voorbereiding, „indien er niets gebeurt”;. Maar juist deze laatste voorwaard/' waar alles van af hangt, is door den mensch, ondanks alle vernuft en alle techniek, niet te forceeren. We mogen ons erover verheugen, dat de nieuwe vlucht gelukt is, al ware 't alleen reeds daórom. dat er om <n den Gemengd-Nieuws-stijl te spreken - geen menschenlevens te betreuren zijn maar opnieuw is wel bewezen, dat een Oceaanvlucht in de huidige omstandig heden nog een te groot gevaar betee- kent, dan dat dit gevaar nog méér ge trotseerd behoort te worden. Onnoodig! Immers, wat wetenschap en techniek weten wilden, dat weten zij nu genoeg zaam. Verdere experimenten zijn overbodig en dus nog slechts onverantwoordelijke waaghalzerij. Het zal nu zaak zijn, te beproeven de opgedane ondervinding dienstbaar te maken aan1 het toekomst-ideaal van ,een normaal verkeer, b.v. door te on- derzoeken, of en In hoeverre landings- eilanden pf landlngsschepen In zee ge deponeerd zoudén kunnen worden van etappe tot etappe. Zóólang men er niet in slaagt in deze richting Iets te bereiken, behooren Oceaanvluchten niet meer aangemoe- digd te worden behoorden zij inte gendeel te worden verboden. was in De aanvoer van Vrijdag was ongeveer gelijk aan dien van vorige week. Van eenigen invloed der hooibouwdrukte. zooals vroeger, is, nu het grootste deel van den aanvoer van de fabrieken komt, wéinig meer te mer ken. De prijzen waren niet kwaad. Van beide kleine fabrieks zelfs f 1.50 hooger dan vo rige week. Er waren veel bezoekers, o.a. schoolfees ten. Ook zagen we een groot gezelschap, ge arriveerd in een gele autobus, der Duitsche posterijen. Volgende week wordt verwacht een groot gezelschap Zuid-Afrikaansche studenten. reserve Uö. f 996.225.13, ponist hier een zeer fijn weten te treffen. De uitvoering hiervan zichten uitstekend. De twee laat!te werkjes o. a. „Gebet” van Hauptman, werden mooi gezongen. De pianiste die voor een muzikale kla vierbegeleiding zorgde, kunnen we niet ver melden omdat haar naam op het program ma niet voorkwam. Mej. Annie Veenenbos. alt. haar medewerking als soliste. De zangeres had een interessante keuze gedaan uit de liederencyclus .JTauenllebe und -leben’’ van R. Schumann, een gedicht van Chami&so, daar men dit werk bijna nooit meer hoort. De nummers VH en VIII werden zeer mooi, wat de voordracht be treft. gezongen, in de overige gedeelten was het tempo o. 1. wat te langzaam. De accompegnateur. Jac. Jansen. hield de klavierbegeleiding van dit romantische ■iérerk in de juiste sfeer. Voor d soliste waren er bloemen. De bezoekers waren gul met applaus. We hopen In het vervolg voor ..Pro Arte" dat In haar programma's toch steeds Iets nieuws en belangrijks weet te brengen, meer belangstelling aan te treffen. W S. De vierde Kuner van de Amsterdamsche rechtbank deed heden uitspraak in de straf zaak tegen de drie gewezen ambtenaren van publieke werken en tegen de beide direc teuren van de afdeellng Holland van de Neuchatel Asphalt Cy.. verdacht van mal versatie. De rechtbank veroordeelde de ambtenaren J. G. F. tot 8 maanden. G. H. S. tot 1 jaar en W. H. G. eveneens tot 1 jaar gevangenis straf. De beide directeuren van de afdeellng Holland van de Neuchatel Asphalt Cy.. E. B. H. en W. N. P werden resp. tot 4 en 6 malden gevangenisstraf veroordeeld. Aan het in de op gisteren gehouden alge meene vergadering uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij het volgende: Het aantal polissen steeg met 6942 tot 173026, liet verzekerd bedrag met 2.371.189.— tot 24.003.659.waardoor 1929 tot een record-jaar gerekend mag worden. De Winst- en Verliesrekening geeft op de Debetzijde de volgende cijfers: Premieres, eigen rek. Uo. 1929 3.163.764.—, uitkeeringen 333.500.59, afkoop 29.622.57, onkosten 347.513.56%, verlies en beleggin gen 15.181.79, koersverlies op valuta's 381.65, renten 5.485.30. afschrijvingen op vaste goederen 9.376.14, op materiaal 5.996 63, toevoeging aan extra-reserves 70.000.dividend enz. 6.652.05, saldo 681.96. 2.825.272 1 renten 143.256.77, 18.599.61, poliskostcn 1.356.21, winst op beleggingen f 50.provisie hypotheken en gemeenteleeningen f 2.886.94, diversen 127.82%. Het dividend voor de oprichtersaandeelen werd bepaald op 22 en dat der overige aan- TT.. Herbenoemd werd tot Commissaris, de heer Prof. Mr. B. M. Taverne, raadsheer in den Hoogen Raad, te 's-Gravenhage. Goedgekeurd werd de aankoop van een bouwterrein aan de Langestraat, hoek St. Laurensstraat, te Alkmaar, waarop een naar de plannen van architect Kropholler nieuw kantoorgebouw wordt gesticht. Voetbalclub maatregelen geldelijke 1-- steun der ingezetenen overwonnen lijn, werd in een vergadering op Donderdag, de Voetbalclub definitief opgericht. De zal heeten heeten Zwaagd ijker (Zwaagdjjger Voetbalvereeniging) spelers zullen uitkomen in wit-zwart streept sportpak. Het afrasteren van het een halve H. A. groote vereenlgingsterreln en het slaan van een brug over de Djjkgracht. die daartoe toegang verleent, is opgedragen aan den heer P. C. Laan alhier Dat de animo groot is. bleek wel tot 34 jongelingen zich als lid der club opgaven. In deze vergadering werd een reglement behandeld en vastgesteld. De leden zullen bij inschrijving f 1 betalen en voorts 25 ct. contributie per week storten Van belangstellende toeschouwers zal 1* cent entree gevraagd worden DE EERSTE LANGENDIJKER MIDDENSTANDSTENTOONSTELLING Men schrijft ons uit Langendjjk, d.d. Vrijt dag 27 Juni: Men heeft natuurlijk reeds het voornemen gemaakt, op een van de tentoonstelllngsdagen naar Noordscharwoude te trekken, ten einde te zien en te bewonderend wat de Langen dijker Middenstand vermag. Reeds zijn timmerman en schilder aar het werk, want morgenavond moet g el worden opgeleverd aan de hand van de teckening. Toen wjj gisteren een bezoek brachten aan de tentoonstellingsgebouwen stonden wil wer kelijk verbaasd van hetgeen al reeds was klaar gemaakt, en met zekerheid kan bijna worden gezegd, dat alles morgen gereed zal zijn. Dan komen nog een paar dagen voor het Inrichten van de stands, die. voor zoover wij van de plannen weten, een allerbekoorlijkst aanzien zullen krijgen. De deelnemende winkeliers en zakenmen- schen zullen zekér hun beste beentje voor zetten. om het publiek te laten zien, wat «r nu werkelijk aan den Langendtfk In de di verse zaken en winkels te krijgen is. Op de tentoonstelling zijn vele attracties waarvan men zal proflteeren. Woensdagmiddag om twee uur westelijken tüd vindt de officiecle opening plaatkj waar bij verschillende colleges zijn uitgennoHlgd, en de openstelling voor het publiek heeft om drie uur plaats. Des morgens zullen de stands aan het oor deel van een onpartijdige Jury worden on derworpen. Aan de standhouders zullen prü- zen worden uitgereikt. Een aansporing voor exposanten temeer, om 't beste te geven wat in hun is. Behalve dat men verschillende stands met een keur van artikelen zal kunnen bezichti gen zal er ook worden gedemonstreerd. Ver wacht mag worden dat alles de onverdeelde aandacht van de bezoekers zal trekken. En dat er meegeleefd wordt met deze on derneming blijkt wel uit het feit, dat er ver schillende personen en vereenigingen zijn, die van hun belangstelling deden blijken door het schenken van een zeker bedrag voor het aankoopen van prijzen. Ook zullen des Woensdagmorgens de prij zen voor de verloting worden aangekocht en met een kaartje op de exposities worden aan gegeven, zoodat de lotenhouders isters) weten welke prijzen op de loten kunnen vallen. Tevens meende het bestuur goed te doen, de hoogste klassen van de verschillende scho len uit te noodlgen, een bezoek te brengen aan de tentoonstellingen. Onwillekeurig denken we hierbij aan - „wie de kinderen heeft, heeft de toekomst." Wij mogen gerust zeggen, dat na vele voor bereidende werkzaamheden alles is geregeld en In orde gebracht, zoodat as Woensdag de be zoekers kunnen worden ontvangen op tentoonstelling, die voor de eerste maal de Langendijk wordt gehouden. Tevens kunnen wij nog mededeelen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5