I IN EN OM ALKMAAR Burgerlijke Stand Alkmaar DEN ALKMAARSCHEN RAAD Laatste Nieuws I BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD MAANDAG 30 JUNI 1930 Het AL-Indisch Congres Alkm. Bad- en Zweminrichting STADSNIEUWS ZWEMMEN loog bezoek PROVINCIAAL NIEUWS H andelsa vondschool t LUCHTVAART R. K. Jongevrouwenbonu Het duurrecord vliegen gebroken Poiitie-assistentie ingeroepen l Auto-ongeval VOETBAL Geslaagd BOEKBESPREKING •c Wedstrijd Eerste Hulp bi’ Ongelukken Een Nederlandsche Kanaalz wemster bij een tooneel voorstelling te Saarbruecken BERGEN Een vliegterrein bij Eindhoven Lijk gevonden A. R. C. I—N. V. A. I 5—1 Wie er terecht staan wegens dood door nalatigheid De zuigelingen-sterfte teXubeck I (Wot) IK Nederl. Roode Kruis r bezwaar kunnen we school De „Graf Zeppelin” Waarschijnlijk In den herfst naar Holland Zestig jaren zanger uitgave zonder bezwaar Tumult (VIE Z’N FIETS IS DAT? reisje Aangenomen 1 l eerste aangegeven. HET EERSTE PRIVé-VLIEGVELD Voor het ontvangen van gasten Kostelooze belastingplaatjes Als we alle schriftelük en mondeling geuite bezwaren nu eens zeven, blijven o. 1. Aanrijdingen o der Vier grwuisdtu daarna R- C. wint verdiend •i l I I Onze stadgenooten. de dames A. Buys. R. Donders en C. Feljen. zün geslaagd vodr het examen nuttige handwerken. Congregatle-Retratie St. Dominicus Winschoten overleed. naar De De leerlingen der Zondag »s. zal in de alhier, het 60-jarig lidmaatschap Dominicuszangkoor van den h^gr hoeven kerkelijk worden gevierd. Naar wij van deskundige zijde vernemen, zijn de nieuwe plannen tot het stichten van een vliegterrein In de buurt van Eindhoven zoo ver gevorderd, dat deze week nog de definitieve vaststelling van de plaats, waar het terrein zal komen, te verwachten ia St. Dominlcuskerk. van het J. Ver- Mevrouw BrouwerMayer in training De bekende zwemster Mevr. Brouwer Mayer van de Rotterdamsche Dames Zwem- club schijnt een ernstige candidate te zijn voor Kanaal-zwemster Heden heeft zij een oefen tocht gehouden op den afstand Rotterdam Hoek van Holland, welke 29 KM bedraagt. Zij legde den afstand af in den tijd van 4 uur. hetgeen een flinke pre'tatie mag worden ge noemd. Wanneeer mevr. Brouwer den Ka- naaltocht zal beginnen is nog niet bekend. CUYCK. 30 Juni. Hedenmorgen is in het gehucht Vlieren het lijk gevonden van den zwerver Wijk. Het lijk vertoonde een aan tal wonden aan het achterhoofd De politie stelt een onderzoek in. Met de aanglftecijfers der vorige scholen voor oogen werd gepast en gemeten: weer Als wü al niet te veel van het geduld en de aandacht der lezers gevergd hadden, zou er nog een aardig kolommetje vol „overzichten" vallen, naar aanleiding enkele bijkomstigheden uit het debat. Wij verwijzen belanghebbenden naar een in dit nummer voorkomende publicatie inza ke aangifte tot toelating van leerlingen tot de Handelsavondschool alhier. In de week van 23 tot en met 29 Juni zijn aan deze zweminrichting in totaal 2834 ba den genomen, verdeeld als volgt' Heeren 1192. Dames 1024. OnvennogendenJongens 382, meisjes 236. bedrijf voor de Kamer van Koophandel Fabrieken voor Alkmaar, wijst aan groot- en 257 kiezers voor het kleinbedrijf. werden het In haast lyrische bewoordingen bezong de Benjamin onder de raadsleden, de heer Bu- lens den vooruitgang van onie dierbare va derstad gedurende de laatste 50 jaar. Lang was de lijst der monumentale werken, welke Alkmaar in die halve eeuw rijker is ge worden; de gasfabriek, de belde ziekenhuizen, muziektuln- en nis, een pracht sportpark en een aantal nieuwe bruggen. Maar stel naast deze bewijzen van energie en voorutfzlenden blik nu eens de Alkmaar- sche zwemschool! Deze is nog precies eender als toen onze voorzaten, die nu rentenieren van hun f 3 ouderdomspensioen, in hun jeugdige jaren de edele sport aan den hengel begonnen te be oefenen. En was alles nu me ar behoorlijk In orde, dan ware de ouderdom geen bezwaar. Nu is zij niet veel anders dan een schande voor een bloeiende plaats als Alkmaar, die voor andere takken van lichamelijke opvoeding werke lijk geen betere! zooveel over heeft. Ja heer Bulens. u had meer dan gelijk met uw interpellatie. Het is met onze zwem school heelemaal niet in orde, ondanks het goede werk van de badmeesters van Diepen en Punt Deze hebben er geen schuld aan, dat de inrichting zoo ongunstig ligt; dat een zwemmer ot zwemster die niet een kwartier tje „gedouchest" is een geur verspreidt, die als „kanaallucht" reeds berucht is geworden. Deze kunnen het ook niet helpen, dat het aantal kleedkamertjes niet half voldoende is; dat er op sommige uren, vooral in het eerste te van Zoo zouden we b.v. den heer Bakker willen vra gen, waarom hij enkel bij de vrijheidsbond- sche leden van het college liefde voor het onderwijs had verwacht (Hü had het Immers niet enkel over het openbaar onderwijs, maar sprak in het algemeen). Is er bü Katholieken en Christeltjken dan geen liefde voor! Het geheele verleden bewijst wel anders! Wij zouden vervolgens met den heer van Drunen kunnen debateeren over de vraag, waaraan het te wijten is dat volgens de geboortecijfers de eerstkomende zes jaar een mindere bevolking der scholen te ver wachten is. Dat ligt heusch niet tn hoofd zaak aan te weinig vestiging, wegens on voldoende. door de gemeente beschikbaar gesteld, industrle-terrein, zooals hij ons wil de doen gelooven! Dezelfde edelachtbare deed ons nog een kostelijk momentje beleven, al bezorgde het hem booze blikken van zijn fractlegenooten. In een vinnig interruptie-debatje met den heer Ringers, die betoogde, dat bjj de Chris- telijken vrijheid van schoolkeuze bestaat, klonk uit den mond van het roode raads lid: „De vrije keus laten aan de ouders? *t Zou wat moois wezen!” Sprak hij hier als enfant terrible ot was het slechts een slip van de tong? We hopen maar het laatste. Ten slotte hebben we dankbaar acte ge nomen van 's heeren Bakker s verklaring, dat zijn fractie even hard ijvert voor goed onderwijs aan de bijzondere scholen als aan de openbare. Bjj gelegenheid zullen we hem daar nog wel eens aan herinneren. Heden gadering bond in Varnebroek. In verband met het feest van den geestelijken adviseur is aller opkomst dringend gewenscht. Zaterdagmiddag werd de hulp der politie ingeroepen in een café aan het Hofplein. Hier trachtte een echtgenoot zün vrouw, die hem verlaten had, te worgen. Door toe geschoten buren werd de vrouw ontzet, waarna de politie den opgewonden echtge noot verwijderde. halen. Donderdagavond 3 Juli wordt de lijst gesloten. Aan ouders en overheden verzoek ik, een groote soepelheid te willen betoenen tegen over bun kinderen en ondergeschikten, om ze gelegenheid te geven de groote geestelijke voordeelen van een retraite te genieten. p. N. A. VAN RIJN, OJ». Men zal zich herinneren, dal in October van het vorige jaar. toen de „Graf Zeppelin" een tocht boven Holland maakte, tevergeefs getracht werd, het luchtschip ook boven Alk maar te zien wrijgen. Op een desbetreffend door den Leer A. Höhle, alhier, tot Dr. Eckener gericht schrij ven, antwoordde deze, dat het 'uchcschip in den komenden herfst waarschijnlijk wee.- een tocht over Holland zal maken. De heer Höhle, door de teleurstelling van vorigen herfst niet ontmoedigd, zal weoerom trachten te bereiken, dat de „Oraf Zeppelin'* thans boven Alkmaar komt. TEGEN HET DANSEN Dr. Charles Tigerstedt. professor aan de universtteit te Helsingfors, heeft onderzocht hoeveel energie verbruikt wordt bij het dan sen. Hjj berekent dat een normaal gebouwde man voor het dansen van een wals evenveel calorieën warmte verbruikt, als noodig zijn om vijf liter water aan de kook te brengen. Voor het dansen van een charleston is even veel kracht noodig als voor het vellen van een boom. Hij acht dit een krachtverspilllng, die een normaal werkend mensch, naast zijn dagelijk- schen arbeid niet zonder schade kan verdra gen. (Maandag)avond te 8 uur ver- van dén R. K. Jongevrouwen- het patronaatsgebouw aan het dammers A. R. C. bloemen aanboden in ver band met het behalen van het eerste klasse- schap. In de geheime zittingen van de Burgerauf- schub is thans een ernstig feit bekend gewor den. Op 25 April werd voor de laatste maal voedlngsmateriaal voor de kinderen verstrekt, bestemd voor 3 voedingen en wel op 25 April. 28 April en 1 Mei. Reeds op 26 April werd dodr schouwing van het lijkje van een ge storven kind vastgesteld, dat de dood veroor zaakt was door de voering met het èalmette- preparaat. Onmiddellijk werd de voeding in het zieken huis gestaakt. Men beeft echter nagelaten, ook de voeding bulten het ziekenhuis stop te zetten, die op 28 April en 1 Mei moest plaats hebben. Hierin ziet men een ernstige nalatig heid van de artsen, die echter tot hun ver dediging aanvoeren» dat zij de voeding met t calmettepreparaat buiten het ziekenhuis nie* heben gestaakt, om geen onrust onder d bevolking te veroorzaken. Nogmaals worden de meisjes, die deel wenschen te nemen aan de Retraite te Ber gen van 811 Juli, er aan herinnerd, dat zij zich zoo spoedig mogelijk opgeven bij mej. Anny Schaaf, Nieuwlandersingel 44, ot bij den directeur. Vooral vele leden van het Re- traltefonds bleven tot nog toe achter. Ook zij worden verzocht, hun toegangsbewijs ten spoedigste aan bovengenoemd adres af te. Onder bovenstaanden titel is van de hand van pater Oervasius OM. Cap. een nuttig, •ractisch. leerzaam boekwerk verschenen. Het verscheen in de ..Opvoedkundig»» Brd- •hvrenreekz” van het R. K. JongensweeshuiK Tilburg. Gistermiddag te kwart over 6 heeft op den Bergerweg. ter hoogte van den Berger- weg, een aanrijding plaats gehad tusschen een rijtuig, bestuurd door J. K., wonende alhier, en een luxe auto, waarvan het num mer aan de politie bekend is. Het rijtuig werd aan de achterzijde beschadigd. Zondagavond half acht speelde A. R. C. een vriendschappelijken wedstrijd tegen de Amsterdamsche eerrt» «lasser N. V. A. Voor dezen wedstrijd was door den heer D. Mus, alhier, een mooien zilveren beker beschikbaar gesteld. A. R. C. wist een alleszins verdiende 51 overwinning op de Amsterdammers te beha len, waardoor zij zich in bezit stelde van den beker. Het was een aardige strijd, waarin door belde partijen dikwijls goed spel te zien ge geven werd. Daar het verder een faire kamp was, had scheidsrechter Verbeme geen moeilijke taak. Sympathiek deed het aan. dat de Amster- Op den Zaterdag 28 Juni te Zeist gehouden Nationalen wedstrijd E.H.B.O. heeft een Roode Kruis-ploeg van de Afd. Alkmaar, onder leiding van den heer Stoutjesdijk en gevormd door de heeren Pallemans, Wiersma, van Daalen en v. d. Molen, den 2en prijs behaald, zijnde een eerekruls. aangeboden door het bestuur van de Afd. Zeist van het Nederl. Roode Kruis. Aan den wedstrijd hebben 23 groepen uit alle deelen des lands deelgenomen Op 20 Juni 1930 werd in deze gemeente voor een perceel aan het Verdronkenoord on beheerd en onafgesloten aangetroffen, een oud heerenrijwiel, transportmodel, groen ge biesd, breede spatborden, kapotte ketting, kast, terugtraprem, rubber pedalen. bad, de populaire „pierenbak." meer licha men dan water te ontdekken zijn. Daar moet verandering komen. Daar kómt ook verandering; t is alleen maar de vraag: wanneer. BU de behandeling der begrpoCing, eind November, is reeds toegezegd, dat binnen een maand het Witte Kruis-rapport binnen zou zijn, met voorstellen voor een overdekte bad en zweminrichting. T Is nu 7 maanden later, en op telefonische vraag van B. en W kwam het antwoord: „nog niet klaar." t Is waar, de groote motor van dit mooie werk is helaas sindsdien uitgeschakeld, maar we kunnen nu toch werkelijk niet lan ger wachten, geen dag. geen uur. Daarvoor is de de toestand te bedroevend slecht. We weten dat er geregeld plannen onder zocht worden; het ziekenhuis-terrein ontwerp is nog niet van de baan, er wordt gedacht aan den Bergerweg. en zelfs Krocht, het speel terrein onzer vlegeljaren, is in het onderzoek betrokken. Moge één dezer project enhetzü het z.g. Sportfondsenbad. hetzij het Bergerweg plan, spoedig de hooge goedkeuring verwerven, op dat Alkmaar ten minste voor het volgende seizoen een gelegenheid heeft, waar de edelste der sporten Z wijl ook gericht op het behoud van menschenlevens. naar behooren geleerd en beoefend kan worden. belastingbetalers, welke feiten op hun beurt weer nieuwe factorverhooging zouden heb ben meegebracht. Om dezen vicieuzen cirkel te verbreken waren ingrijpende maatregelen de volksmond zegt zoo teekenend: paar denmiddelen noodig. Kathol eken, Chris- telijk-Hlstorischen en Antl-revolutionnal- ren, het oude „rechts” dus, vormden met de belde Vrijheidsbonders een werkgemeen schap en onder krachtige en doelbewuste leiding werd de groote taak aangepakt: sa- neering der gemeentelijke geldmiddelen. Daarvoor was allereerst noodig. dat er een homogeen college van wethouders kwam: bij de verkiezing op den derden Donderdag van September moest’ dus noodwendig Wester- hof als slachtoffer vallen. Men moge dit betreuren, omdat op één na de grootste partij nu niet in B. en W. vertegenwoordigd was en óók omdat met den heer Westerhof een harde werker en een knappe kop voor het college verloren gtag. Zonder twijfel zal ieder, die slechts een weinig politiek geschoold is, moeten toegeven, dat dit de logische konsekwentie was van een noodzakelijk geworden politiek. Met vaste hand zetten Mr. Kusters en de zijnen toen het mes in het zieke lichaam der gemeentelijke financiën; er werd bezui nigd op sociale- en onderwijsuitgaven, amb tenaren moesten pensioenpremie betalen, enz. Natuurlijk ontstonden er wonden, ■ctirijnende zelfs, maar en dit verraadt juist de meesterhand van den chirurg nergens ging het mes te diep en werd het leven weggesneden. Doch wél werd het groote doel, dat men zich gesteld had althans gedeeltelijk bereikt: tweemaal kon de belastingfactor met 0.05 verminderd worden! We hebben dezen gang van zaken, hoewel d» bekend moet zijn, toch nog even gere leveerd. omdat, naar onze eerlijke overtui- gtog. de veelbestreden onderwüsvoordracht (bijlage 7) alleen onder dit licht juist be sten kan worden. Wat tochds de zaak? Onder de bezuinigingsmaatregelen was een der voornaamste: het weren van bo ventallige onderwijskrachten, dat zijn zulke, die, omdat zij uitkomen boven het aantal Het vliegtuig „Citty of Chicago” heeft bet duurrecord vliegen gebroken. Het oude re cord bedtoeg 720 uur. 21 mln. 30 sponden. Zondagmorgen werd voor de 163e maal in de lucht de benzine en olievoorraad bijgevuld. Er zijn nog geen teekenen, die zouden wijzen op een spoedige daling van het vliegtuig. De heer ds C. von Mefjenfeldt te Feyenoord heeft het beroep bij de Gerefor meerde gemeente alhier, aangenomen. De werkcommissie van het Al-Indlsen Con gres beeft Zondag haar geheime besprekin gen te Allahabad, die 3 dagen duurden, be ëindigd. Een communiqué werd niet gepu bliceerd. doch alles wijst er op, dat de com missie besloten beeft, geen wijziging te bren- gen in het program van het lijdelijk vei eet. De president van het Indisch Congres, Pandit Nehru, verklaarde Zondag in een rede, dat hij bereid is aan een conferentie over de Indische problemen deel te nemen, waarop alle landen, naar het voorbeeld van de Vlootconferentle vertegenwoordigd zijn. Hij betoogde, dat de besluiten, waaraan to- dlë niet heeft meegewerkt, voor het Natio naal Congres niet bindend kunnen zijn. Kamer van Koophandel De kiezerslijst aanwijzende de ingezetenen uit deze ge meente. die gerechtigd zijn hun stem uit te brengen in de afdeellng groot- en klein en te het Zooals we jj. Vrijdag reeds berichtten in ons kaasmarktbericht. zal op Vrijdag 4 Juli as. onze stad worden bezocht door een 65- tal Zuid-Afrikaansche Studenten. Het gezel schap arriveert met autobussen, komende van den Helder, waar het de 2 vooraf gaande dagen heeft vertoefd, te ongeveer 9.30 uur aan de Ged. Nieuwesloot. alwaar het wordt opgewacht en verwelkomd door enkele bestuursleden van Alcmaria V. V. V. Er wordt dan natuurlijk allereerst een bezoek gebracht aan onze alom bekend kaas markt. By het gezelschap bevinden zich verrooe- delijk alle leden van het eere-comité, be staande u!‘ de heeren: Z. Exc. Mr. J. Terp- stra. Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, Eere-Voorritter; Z. Exc. D. J, de Villiers, Gezant van de Unie van Zuid-Afrika, 's-Gravenhage. Eere-Toorzttter; W. F. G. L. Driessen. Burgemeester van Den Helder; Z. Exc. vice-admiraal L. J. Quant, commandant der marine, Willems oord. Ir. A. L. Bijl, directeur Rijkswerf. Willemsoord; Mr. W. C. Wendelaar. burge meester van Alkmaar; S. G. L. F. Baron van Fridagh, burgemeester van Schoor! en Voorzitter afd. Alkmaar en omstreken Al- gem. Ned. Verbond; Mr. H. D. A. van Ree nen. burgemeester van Bergen; K. F. van den Berg, voorzitter van dé Commissie voor den Nederl. Zuid-Afrikaanschen Handel, te 's-Gravenhage; C. R. Th. Baron Krayenhoff. voorzitter A. N. V. v. 's-Gravenhage: P. J. de Kanter, voorzitter Algemeen Nederl. Verband. 's-Gravenhage; Jhr. Mr. J. A. van Kretschmar van Veen. Hilversum; Jhr. H. Loudon. Wasseneer; Ir. E. Middelberg vice- voorzitter Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Amsterdam; Prof. Dr. J. W. Pont, voorzitter Nederlandsch Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging. Amsterdam: Jhr. Mr. J. L. W. c. von Weller, lid hoofdbestuur Al gemeen Nederlandsch Verbond, s-Graven hage. Even vóór 11 uur wordt post gevat bij de Mlentbrug. teneinde bij het slaan der klok de beroemde ..Ruitertjes" te zien passeeren. Om 11.30 uur zal eep officleele ontvangst ten stadhuize door het gemeentebestuur plaats vinden, terwijl te 12.30 uur tn den Muziektuin door de V. V. V. een oud-Hol- landsche koffietafel zal worden aangeboden. Daarna heeft plaats de bezichi^iag van dé chocoladefabriek van de firma Ringers, waarna het gezelschap te 15.30 uur In au to's en bussen vertrekt naar de Pettener zeewering, waar het zal worden ontvangen door de V. V. V. van Groet. - Om 16.15 uur heeft de ontvangst plaats in de Roode Leeuw te Schoor! door de V. V. V. van Schoort, die het gezelschap een thee zal aanbieden, terwijl om 17.30 uur een offlcieele ontvangst plaats vindt in de Rus tende Jager te Bergen door het gemeente bestuur van Bergen. Vervolgens vertrekt bet gezelschap om 19 uur per tram naar Bergen aan Zee, alwaar een gemeenschappelijke maaltijd zal worden gehouden in hotel Nas- sau-Bergen, waarna men zich voorstelt in het restaurant van hotel Nassau-Bergen nog geruimen tijd gezellig bijeen te blijven. Moge deze groote zaal dien avond te klein blijken te zijn om het belangstellend pu bliek en gasten te kunnen bergen. Het logies te Bergen aan Zee is aange boden door de V. V. V. van Bergen. Zaterdagmorgen vertrekt het gezelschap per tram naar Alkmaar en per boot naar Amsterdam. Geboren: Jacob Jan, zoon van Jan Dirk Hoff en Niesje' Schermer; Willem Rinse, zoon van Johannes Zwart en Aagje Kesselaar; Nico laas Johannes, zoon van Pieter Akker man en Petronella Beun; Nicolaas Johannes, zoon van Tjerk de Groot en Martha Mole naar. Overleden: Petrus Castricum, 31 jaar; Antje Stam, gehuwd met Hendrik Nicolaas Ranzjjn, 77 jaar. De Zuid-Afrikaamche Studenten-dag in Alkmaar en omgeving, georgani seerd door het Algemeen Nederi. Ver bond en de Nederlandsche Zuid- Afrikaansche Vereeniging, in samen werking met de Vereeniglngen voor Vreemdelingenverkeer in Alkmaar. Groet, Schoort en Bergen. Om half 12 heeft gisteravond op den Hel- derschen weg een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, bestuurd door W. T„ wonende te Rotterdam, een een luxe- auto, bestuurd door P. J. K„ wonende te Breezand. Van den vrachtauto werd de vooras verbo gen. terwijl van den luxe-auto de linker treeplank werd beschadigd. De schade, die gering was, werd in minne geschikt. een schedelbreuk. Men vreest, dat hij het rech teroog zal moeten missen. Hij werd het ziekenhuis te Eindhoven vervoerd, chauffeur brak eenige ribben en zijn neus been, terwijl een 16-jarig meisje haar dijbeen brak, en een 20-jarig meisje min der ernstige kwetsurer. opliep. De politie heeft onmidJellijk een onder zoek naar de schuldvraag ingesteld en arresteerde onmiddellUk den chauffeur daar hij in dronken toestand verkeerde. De toestand van den jongen was heden morgen redelijk. konden deze twintig zóó worden gedistri bueerd, dat elk kind onderdak kreeg in de eerste klasse van een der andere 8 scho len. Toen dit snoode plan zelfs nog maar bij geruchte bekend werd, brak de bui los, wahrvan wü in het eerste deel van dit over- f zicht gewaagden. De Ontvanger der Directe belastingen Kennemerstraatweg 21, alhier, zal op de Dinsdagen 15, 22 en 29 Juli as. en de Don derdagen 17, 24 Juli en 31 Juli des na middags van 79 uur zitting houden voor de aanvragen van kostelooze rijwielbelas- tingmerken. Holl. Noorderkwartier 19 kiezers voor Men bezit een auto en een garage, maar een vliegtulgbezitter heeft nog niet zijn eigen hangar. Alleen de hertogin van Bed ford bezit thans een hangar en nog wel een' voor twaalf vliegtuigen. Daarbij heeft zij een eigen vliegveld het eerste privé-vliegveld in Engeland laten inrichten in Wispers, dat zoo juist geopend werd. Wispers is een landgoed, gelegen tusschen de mooie heuvels van Sussex, dat zjj nog niet zoo lang geleden voor I 1.320.000 heeft aangekocht, maar dat nog 3 millloen gul den elschte om het tot een aangenaam ver blijf In te richten. De „vliegende hertogin” houdt veel van golf, maar een vliegveld vindt zü heel wat mooier en om haar gas ten uit Lyon en Edinburgh voor de lunch te ontvangen moest zjj toch een eigen vlieg veld bezitten. Vroeger was een buiten zon der paardenstal een onding, tegenwoordig wordt een eigen vliegveld al noode gemist. Zeven acres <2.8 H.A.) land werden ge bruikt om een vliegveld te kunnen maken. Prachtige, diepe weidevlakten met de fraaie smaragdkleurige oppervlakte, hebben daar voor dienst moeten doen. Voorloopig zullen twaalf vliegtuigen gestald kunnen worden, tenminste wanneer ze opklapbare vleugels bezitten. Anders zal er slechts plaats zijn voor vier groote toestellen. Ook des nachts zal het mogelijk zün vliegbezoeken te bren gen. want er is voor eer» sterke zü het ook geen verblindende verlichting zorg gedragen. Benzinepompen, met een inhoud van 5000 gallons, zullen er voor zorgdragen, dat de vermoeide luchtpaarden steeds een welvoorziene krib vinden. De aanleg van het vliegveld is zeer ge heimzinnig in zün werk gegaan. Niemand mocht er iets van weten, voordat er de laatste hand aan was gelegd. Alleen de hertog van Bedford en het betrokken per soneel waren ter zake kundig. den wedstrijd schoot Rupprecht voor Fürth schitterend het winnende punt in de tou wen. Scheidsrechter Ruoff Zwitserland, leidde uitstekend. De tweede ontmoeting van dezen dag ging tusschen Slavia Praag en den Belgischen kampioen G S Brugge De Tsiechen wa ren technisch absoluut beter, rij speelden echter ruw en verspee’den daardoor de al- gemeene sympathie. Twee Beleen konden na de pauze door blessures slechts' op halve kracht spelen. De rost gine in met 31 voor Slavia De eindstand werd 42. dat men in de steden op dit gebied ietwat verwend is. Een aandachtig lezer zal misschien op- merioen. dat bovenstaand rekensommetje niet uitkomt: immers 200 5 is slechts 40. Nu komen we echter aan het punt waar we zün moeten. Geen verstandig hoofd van aoo'n dorps school zal er aan denken elk züner leer krachten een precies gelük deel te geven. Al heeft hü zelf en de meerderheid van zün personeel ook twee klassen en méér dan 40 leerlingen, zün eerste klas laat hü al leen. Daar moeten de grondslagen gelegd worden voor al het verdere onderwijs, daar moet, méér dan in welke klas ook, het kind individueel geholpen worden. Naar onze vaste overtuiging, die op de praktük is gegrond, mag een eerste klas, zoo eenigszins mogelük niet hooger dan 30 A 34 komen. Over het tweede kort zün. Inderdaad, wanneer aan een school de twee laagste klassen ontbreken, staat zü ten doode opgeschreven. En waar, in dit noordelük stadsdeel geen andere openbare school is. zouden wü dat werkelük betreuren. Uit bovenstaande ziet men reeds onze meenlng. Al zün en blüven wü voorshands voonstandérs van de bezuinlglngspolitiek van het elftal, zoo verheugen we ons toch, 'dat het voorstel ongewüzlgd is aangeno men. Trouwens, we hebben méér dan een ver moeden, dat de echte elftal-politiek, zooals die oorspronkelük is opgezet, in dezen aan onze zijde staat. Om twee redenen. Eerstens meenen we te weten, dat deze politiek wél bezuiniging wil. maar niet als aan het on derwijs belangrijke schade wordt toegebracht. Dat zou nu zie boven het geval zün geweest. En op de tweede plaats is meermalen ge zegd, dat, wanneer de financieele toestand wat meer gezond zou zün. op de eerste plaats de bezuinigingen op onderwüs en sociaal ge bied zouden ophouden. En waar het hier gaat over vier, misschien zes duizend gul den, mag. nu de belastingen reeds beduidend verlaagd zün, d< gevoteerd worde| Hoewel we dus het resultaat van dezen Donderdagmiddag verwerping van het crltieke punt uit bülage 71 niet betreuren, is er toch wel iets, wat niet prettig stemt. Laten we het maar ronduit zeggen: deze heele historie is een bewVs. dat er iets ha pert in het elftal, iets hapert ook in de sa^RMSrerking tusschen het college en het elftal. We kunnen ons niet ontworstelen aan den indruk, dat de consequenties van een dergelük besluit in het elftal al klinkt het niet zoo populair, ’t ware wellicht juis ter te spreken van het tiental niet vol doende overwogen zün. Want anders had men b.v. met vrü groote zekerheid kunnen voorspellen, dat de groote aanval der tegen partij zich zou concentreeren op vader Co vers. bü wlen, het is al meer gebeurd, de liefde voor het onderwijs luider spreekt dan zün spreekwoordelüke zuinigheid! Gezien de stemming In eigen kring, had men het college een wenk kunnen geven, dat het voorstel geen kans maakte aange nomen te worden. Dat was tactisch geweest, want veel onnoodige strüd ware dan voor komen. Nu moest een motie-Vogelaar. om de zaak nog ééns een jaartje te bezien, het kwaad herstellen. Voor B. en W. was het toen „faire bonne mine A mauvais jeu", zü deden wat de motie vroeg en lichtten het aangevochten punt uit het voorstel, wat toen zonder stemming werd aangenomen. Ook voor volgende jaren zal de zaak nu wel gezond zün. tenzü de toeloop naar deze school zóó klein wordt, dat zü geen reden van bestaan meer zou hebben. Het internationaal tournooi te Genève 15.000 Toeschouwers woonden den tweeden wedstrijd van het Internationale Voetbal Tournooi bü- De strüd King tusschen de Spiel Vereinlgung Fürth en den Franschen Cupwinnaar F C Séte. Sëte nam na ruim een kwartier spelen de leiding met een doelpunt van haar mldvoor Een paar mi nuten later was de stand gelük en even later leidden de Duitachers. Nog voor de pauze maakten de Franschen weer gelük Na de rust gaf Friedeman de Franschen de leiding, doch een fout van den Franschen keeper verschafte Fürth w-eer een gelijken stand. De eerste verlenging bracht geen besltesing eerst tn de tweede verlenging van deze twee als de voornaamste over. Ie Door dezen maatregel worden de eer- kte klassen der overige scholen overbevolkt. 2e. De derde gemeenteschool (die aan den Koningsweg), zal daardoor in de nabije toe komst onvermijdelük opgeheven moeten worden. Laten we trachten zoo objectief mogelük deze beide bezwaren onder de oogen te zien. Een héél moeilük en teer onderwerp: hoe gtoot mag het aantal leerlingen per onder- wijzer zün, zóó dat het onderwüs geen schade lüdt? Moeilük, omdat het antwoord afhangt van zoo velerlei niet te meten en telkens verschillende factoren, b.v. de persoonlük- held van de<n) onderwüzer(es), de in richting en vooral de geest van de geheele school, enz. Maar ook teer. Want hoe gauw wordt hü, die niet door dik en dun mee gaat met de „verlagera" uitgekreten voor ondeskundige, voor afbreken van het onder wijs, óók al kan hü voor zün meenlng pae- dagogische argumenten aanvoeren. Er is ovër de heele wereld een stroomlng om het aantal kinderen per klas te ver lagen, zeggen de voorstanders. Inderdaad, maar «erlükheidshalve dient geconstateerd, dat er óók opvoedkundigen Zün, die waarschuwen tegen te kleine klas ben. Terwül <ie eersten meer letten op de resultaten van het onderwijs, küken de laatsten speciaal naar de opvoeding. Niet voor tegenspraak vatbaar lükt het ons. dat bü te kleine klassen, de opvoed- I ‘kundige voordeelen van het klassikaal systeem weinig waarde meer bezitten. I Dit zün de groota. theoretische lünen. I Maar nu de getallen. Is, om eer» voorbeeld I te noemen 40 te veel? Zeer zeker in het I oog van al de onderwjjs-specialisten en I -beschermers, die 'vorige week de protest- I Bctie geleid hebben. Doch stel de vraag eens tan een dorpsonderwüzer? ’t Behoeft er nog I Biet eens ben te zün van de beruchte één- MJf twee-mansscholen .Neem een heel normale HRhtr, ongeveer 'n 200 leerlingen. Daarvoor staat het' Rük toe 5 onderwüskrachten, geen gemeenteraad denkt er aan hier „boventallige” aan toe te voegen. Daar ■Jfceft dan iedere onderwzer(es) pl.m. 42 Kkerhngen, veideeld over 2 klassen. Voor iemand beteekent 40 leerlingen in één een paradüs! W .Laten we toch eerlijk zijn en toegeven. waarvoor het Rük subsidie geeft, door de gemeente moeten worden betaald. Dit was immers een maatregel, die geheel paste in het program van het elftal, omdat én opan- baan- én büzonder onderwijs er gelükelük door werden getroffen. (De nlet-deskundige lezer zü er o0 gewezen, dat het büzonder onderwüs automatisch eenzelfde aantal bo ventallige leerkrachten uit de gemeentekas vergoed krijgt als het openbaar). Verminde ring beteekent dus dat het mes van twee, in bepaalde omstandigheden van drie of vier kanton snüdt. ■Ben dankbaar bezuiniglngsobject dus, -TInaar dat als noodzakelük gevolg meebrengt: grooter aantal leerlingen per leerkracht of combinatie van scholen. Vorig jaar viel een klas Onder een lorrie geraakt GRONINGEN, 30 Juni. De arbeider H. Eggens is te Oude Pekela Zaterdag bij het vervoeren van een partü stroopakken onder de wielen van een lorrie geraakt. Hü kreeg ernstige Inwendige verwendingen. De onge lukkige werd naar het R. K. Ziekenhuis te vervoerd, waar hü spoedig Naar de ..Berliner Zeltung" meldt, is een gerechtelük vooronderzoek geopend tegen denr Obermedizlnalrat Altstaedt, professor Deücke. diens laboratoriumasslstent en den directeur van het kinderhospltaal te Lübeck, wegens dood door nalatigheid. EINDHOVEN. 3o Juni. Op den Aalster- weg is gisterenavond eer. Fordauto uit Gestel tegen een telefoonpaal en tegen twee dikke boomen gereden. De auto werd in elkaar gedrukt en de inzittenden. een aanta: jongelui, werden allen mln of meer ernstig gekl etst Een jongetje van tien jaar kreeg Vorig jaar viel een klas der 3de ge- meenteverschll als offer. Er waren voor de nieuwe eerste klas daar slechts 14 aan giften. Met groote meerderheid werd toen in den Raad besloten deze 14 kinderen over de andere scholen te vardeelen. Dit jaar werden 20 kleintjes B. en W. meenden ook nu in^de lün der- bezuiniglng 'te moeten doorgaan. Schoolreisje De leerlingen der twee hoogste klassen der openbare U.L.O.-school alhier hebben deze week onder leiding van het hoofd dier school, den heer Baretta. een drie-daagsch reisje naar Gelderland ge maakt. Vanuit Eerbeek als middelpunt verschillende tochten gemaakt naar Udelermeer. Apeldoorn, Zutphen, lochem, Arnhem, Wageningen, waarna allen hoogst voldaan over dit nuttige en aangename reisje Vrijdagavond ongedeerd te Bergen te rugkwamen. nu *1 weer drie jaar geleden, het werd geformeerd, deftiger gezegd het vo-drag der verbonden fracties werd gesloten, lag hieraan niet het tezamen heb- ben van hoogere beginselen ot het „stoelen op denzelfden wortel des geloofs" ten grond slag. Neen, het waren zuiver materieele redenen, die deze ietwat ongewone coalitie deden sluiten. Alle burgerlüke leden van den toenmaals jeugdigen Raad, minus de belde V. D.'ers. zagen in, dat het met de gemeenteftnanclën hopelocs mis liep. De factor voor den hoofdelüken omslag wees reeds 0.80 aan en ware t regiem 1923—1927 ongewüzlgd voortgezet, ongetwijfeld zouden onder wethouder WesterhoPs zweep de uit gaven voor b.v. sociale- en onderwüs-doel- einden nóg hooger zün opgevoerd en daar mee de Alkmaarsche burgerij een belas tingdruk zün opgelegd, die ondraaglük1 was. Met als gevolg: kwüning der zaken, geen vestiging of vertrek ven kapitaalkrachtig» Bü de voorstelling van „Paragraaf 218; Vrouwen in Nood" door het Piscatortooneel, is het Zondagavond in den stadsschouwburg te Saarbruecken tot een heftig tumult ge komen. Toen in de pauze een rede werd gehou den. heeft de hoofdredacteur van het ter plaatse verschünend Centrumblad het woord genomen om namens de Katholieken een verklaring af te leggen, waarin hü ten scherpste tegen den tendenz van het stuk richtte. Zün rede eindigde evenwel in een algemeen tumult. Hü riep toen de aanwezige katholieken op met hem als teeken van pro test de zaal te verlaten om zün verklaring in een ander lokaal rustig aan te hooren. In de voorhal kwam het tot nieuwe inci denten. Onder de protesteerendén bevond zich ook het lid der regeeringscommissie voor bet SaargebieH Kossmann. Toen hü zich na de tegendemonst ratie weer in' 'de zaal wilde begeven, werd hem ondanks zün beroep op zün functie de toegang tot de zaal door de politie geweigerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11