Fa. Gebr. v. d. MEER Cheque-koersen PLATEN DE BONDSDAG VAN ST. RAPHAEL TE BREDA I AMSTERDAMSCHE BEURS SCHILDERSTUKKEN - ETSEN ‘I I Wa I SOCIAAL LEVEN L. Auto tegen de Z. H. Tram Een het H. Hart aan een A De zender van het Vaticaan Twee honderdjarigen Botsing tusschen twee auto’s GEMENGD NIEUWS Onbewaakte overwegen LANDBOUW EN VEETEELT De onbewaakte overwegen >01’/i Verdronken Na twintig jaar Prof Moord? Ncderl RADIO-NIEUWS De A.V.R.O. De kinderverlamming te Gouda Opening van de Landbouw week te Wageningen Drie personen door revolverkogels licht gewond De edelmoedige Nederlanders Vergadering der belanghebbende gemeenten Regeling van het openbaar goederenvervoer per vrachtauto R. K. Kweekschool St. Joseph Bergen (N.-H.) Geen gebruik van een buitenlandschen zender KUNSTHANDEL 27, 125 269 I ror I nm iwas r r< I fan Rede Minister Ruys de Beerenbrouck -"r.v ONDEKWIJb zeer groote deelname - Bloemenhulde Défilé langs het bisschoppelijk paleis - Een zeer druk bezochte vergadering - Mademoiselle Crénelet brengt groet van de Fransche Cheminots. Jacht op een dolle hond te Utrecht Electrificatie van Langendiik ZILVERSTRAAT, HOEK OUDE GRACHT TELEFOOH 781 BINNENLANDSCH NIEUWS Ruim 1 miliioen francs voor de overstroomde gebieden in Frankrijk Onze speciale afdeelhig Optiek Zaadmarkt 58 levert U brillen met en zonder medisch advies. BRILLEN vanaf f 2.— compleet - PINCF-NEZ vanaf f 2.50 compleet Ouden van dagen of zieken, laat uw bril bij U In huls aanpassen. W>J op uw verzoek gaarne persoonlijk bij U aan huls door geheel Noord-Holiana N.V. DRJGISTERIJ EN CHEMICAlIÉNHANDEL „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAR ie o De opvarenden gered. HEVIGE TWIST Bakkersknecht ernstig gewond Een der bestuurders bewusteloos opgenomen MAANDAG 39 JUNI ons Het rapport der Staatscommissie Pat^n 454 155 In de Sociëteit Concordia. Wielrijder door locomotief gegrepen 86 werd 467 Een viertal personen gewond pen. Zwerver aangehouden Prolongatie de Bet 23ste geval te Gouda bone het trouwe vaan- Koers 2.15 Zaterdag is uit het afwateringskanaal bü Coevorden opgehaald het Ijk van den heer S. van Delden; hü werd seder» eergisteren avond vermist. De heer Van Delden was een vooraanstaand middenstander in Coevorden. Ongeveer 20 jaar geleden verloor de heer N. te Groenlo zijn trouwring bü het verrich ten van arbeid in zijn tuintje. Een bijzonder toeval is het zeker, dat hij dezen ring enkele dagen geleden in dien tuin terugvond, juist op den dag van zijn gouden huwelijksfeest. Een nieuwe proef bij den overgant aan den Kruidbergerweg te Santpoort heer met VERKEERSONGELUKKEN TE BOTTERDAM direct dag aan- t>e Nederlandsche gezant, Jhr. Dr. Loudon, heeft aan den Minister-President Tardleu medegedeeld, dat door Nederlanders in totaal voor een millloen francs is ingeschreven ten bate der slachtoffers der overstroomingen in Zuid-Frankrijk, behalve hetgeen is bijeenge bracht door de in Frankrijk wonende Neder landers. Deze sommen zullen worden besteed voor het wederopbouwen der woningen in de ge teisterde streken. Tardteu heeft Loudon hartelijk dank ge bracht voor de edelmoedigheid der Neder landers. Het jacht 1018 1018 1016 1011 65 171 275% 120 87-8 105% 345 392% 155 16 19% 62 1741 30 29 ngesp. i brief In de Mijnbouw Boeten Mijnbouw. Alg. Exploratie 162 140 -153% Vorige Koenen 376 30% 391 154 14*/. 20'/. 454 34 128 100 329% 205 34 14 79 63 exd. 4**/ Industr Buitenland Anaconda Cert Fisk Rubber Separator Zweedsche Lucifers MAANDAG M JUNI 1930 329 331 67 340% ,Te B leeftijd Prof, oud-hoo school t spoor”. 161 20% 126 96 80 r In de vergadei 'beschert bestuur M. J. Fl laars, rr J. With Volgei 1 als r brie 162 251 Scheepvaart Hol) Amerika Hjn dito Gem Elgend Kon Ned Stoomb Scheepvaart- Unie. Marine comm. Marine pref. 272% U6% 86*/, 103 349 I024/, 121**, 95»/, 77 40% 88% 40 78% 63 4“/r. IO2*/„ >02*/, 101% 101% 98% Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembab Maxwell 6.70 34.65 12.08% 2-48% 59.20 48.15 13.— 27.50 66.55 66.75 66.50 7.30 35.05 paru» srussei uonden MewYort Herlijn óitncn -lome daond MIC Tocxnoun t ennagen -’raag Veeoen 'arschau 11 I V? t 3 f»r< I >ie I aa: Ee lat ran Net Omt km. h Het Bi te Henen :en bi 'erlore De 1 rouwd 3287, 66% 345% 53»/, Spoorwegen Union Pacific wabasb Chic Mllw 8t Pam Kansas City South Erie Rallr 204 35% 147„ 59 9.77*/. 34.72% 12.09*/!, 2.4813/1# 59.30 48.21 13.04 27.30 16.69% 66.82% 66.60 7.38% 35.15 Suiker RVA. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Staatsleeningen 5% Nederland 5% Nederland 454 Nederl 454 Nederl N .Ind.1926 B BELGISCH MOTORJACHT ONTPLOFT ■tljdei Mmeer o:f.- stanc van stelt dat 7 oim zij be sten i dune Uit, uit w strijd staan dat p I dwiin I bouwt tegen: Dwi N vege nen het o’ den v I Ter v« I bieten I Pe I Werp- 1 demoj L ter er I dit oi Regee scheid leeds Worde: gestelt ders i f'Waard I geerin werp I Het landtx stiger voorst. Ver! tteut-fi ’Jug t» VERDRONKEN De 48-,-arige D. B is gisteravond om 8 uur bij het zwemmen in de Idermade te Gro- nir- n verdronken. Hij was gehuwd en vader van 9 kinderen. Industrieën Marg Onle Calvë Delft Alg Kunstzijde Van Bertel s Pat Nieuwe Philips Rubber A dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub. Rott Tapanoell Serbadjadi Sllau V L O. O. Allied -- Lntercontln Rubber Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert. Handel Mjj^ (Eerw. Zusters Ursulinen) 28 Juni geëxamineerd en geslaagd zes can- didalen: M C. Abbo, Bergen <N.H.); D. Bak ker, Texel. D. Bakker. Enkhulzen; N. Braam, s Gravenhage; A M. Brinkhemper, Zasto- dam; P H Kevenaar, Rotterdam. 29% 28% 66% 159% 19% 20’/, Bloemenhulde aan het II. Hart. Gekomen aan de Veemarktstraat werd door den bondsvoorzitter, den heer J. Hellemans, onder het uitspreken van een korte, treffen de toewijding, een prachtige bloemenhulde gebracht aan het H. Hart-monument. Petroleum Dorische Petr. Gaboes Kon Olie Perla k Peudawa Continental OU Op den onbewaakten overweg bij dén Pie terman onder ZwijndrecLt werd Zaterdag avond half negen de 51-jarige v. d. P„ ter wijl hjj de spoor! aan overfictste, gegrepen door de lomocotief van een uit de richting Dordrecht komenden trein. Zwaar gewond aan hoofd en schouders werd de man per ziekenauto naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De optocht. OnmiddeUük na deze plechtigheid vond de opstelling plaats van den stoet, welke ge vormd werd door bijna honderd afdeelingen uit den lande. Achter de fraaien en kunstzinnige bonds- vlag. een ontwerf van «den Nederlandschen kunstenaar Joep Nicolas, volgden de leden van het hoofdbestuur van den bond, bene vens die van het bestuur der Herstellings- oordvereeniging ..Mgr. Mutsaers”. Het voorbijtrekken van dezen stoet van duizenden waarin talrijke vaandels, banie ren en vlaggen werden medegedragen en waarbij een tientalmuziekkorpsen voor de muzikale afwisseling zorgde, bood een kleu- rigen aanblik en liet niet na de belangstel ling van de Bredasche Bevolking te wekken, die zich in groot en getale langs den weg had geschaard. Zaterdag en Zondag hadden te Rotterdam verschillende min of meer ernstige aan rijdingen plaats. On halfzeven Zaterdagmorgen botste op den Lange Hilleweg een motorwagen van lijn tegen een melkwagen, bestuurd door den 25-jarigen A. Z. van den Charloische Lagedijk. De achterkant van den auto werd gegre- waardoor deze kantelde en 500 liter melk verloren ging. Op den Charloische Lagedijk wilde de bestuurder van een luxe-auto, de 22-jarige J. M. J. M.. wonende in de Zwaanhals, aan een achter hem zittenden passagier J. van T., een briefje overreiken. Hij beging de onvoorzichtigheid, meldt de „Courant”, het stuur los te laten, waardoor de auto een zwenking maakte en in de langs Verschenen is het rapport van de Staats commissie Patjjn lingestcld bij K.B. van 12 Mei 1923 tot het instellen van een onder zoek aangaande de vraag of en in hoever maatregelen noodlg zijn om te bevorderen, dat de land- en waterwegen en de spoor- en intercommunale tramwegen op de meest economische wijze dienstbaar worden ge maakt aan het vervoer van reizigers en van goederen» over de regeling van het openbaar goederenvervoer per vrachtauto. De conclusies van het onderzoek lulden: 1. In het belang van een regelmatige ont wikkeling van het vervoer, moet het vergun ningstelsel met het vrachtvervoer onge- wenscht worden geacht; de invoering van het openbaar vervoer per vrachtauto zal boven dien niet tot een belangrijke vermindering van de concurrentie van het vervoer per vrachtauto met de intercommunale tram wegen lelden en daartoe behoeft dus niet in het belang dezer tramwegen te worden be sloten. 2. Het verdient aanbeveling aan de rege ling van den arbeidstijd der chauffeurs van motorrijtuigen in het algemeen en der vrachtauto's In het bijzonder ernstiger aan dacht te wijden, ook uit een oogpunt van al- gemeene veiligheid; alsmede verscherpt toe- zicht in te stellen op den toestand der vracht auto's eu op de naleving der andere bepalin gen van het motor- en rijwielreglement op vracht betrekking hebbende. 3. In overweging zou kunnen worden geno men verzachting van uit concessievoorwaar den voortvloeiende verplichtingen der tram- w egmaatachappüen, waarvan het belang door de ontwikkeling van het vrachtautoverkeer is verminderd, terwijl verder ter versterking van de positie dezer maatschappijen samenvoe ging van jn elkanders nabijheid werkende on dernemingen zou kunnen bevorderd worden Een lid dier Commissie, de heer P. J. M Verschure meent, dat het standpunt van ab soluut afwijzend te adviseeren ten opzichte van eenig vergunningsstelsel niet zonder ver der onderzoek naar de door de verschillende vervoerders te land en te water ondervonden nadeelen voor het optreden der A. T. O. kan worden aanvaard. >02»/!. >02»/, 101% ioi% 98% Langs het bisschoppelijk paleis. Bü het voorbijtrekken van het paleis van Mgr Hopmans, blsschop van Breda, sloeg Z. D. H. van uit zijn woning met groote voldoening dezen Tangen stoet van georgani seerde spoor- en trammannen gade. Als blijk van hulde werd aan Mgr. den vaandelgroet gebracht. Wederom werd aan het stadhuis te Gouda een nieuw geval van kinderver.anuning ge meld. het 23ste in totaal, het 7e in de afge- loopen week. Lijdende aan de ziekte werden den weg loopende sloot terecht kwam. M. vloog door de voorruit en bezeerdt zich ernstig aan de linkerhand, terwijl Var T. door de glasscherven vonden aan de han den, de borst en ’t voorhoofd opliep. Beiden zijn door dr Kranenburg ter plaatse ver bonden. Nabij de luchtbrug op den Kreekweg kwam voorst Zondagmorgen om zeven uur een vrachtauto, bestuurd door den 41-jarigen P. D., uit de Bloemfontelnstraat, in aan rijding met een motorwagen van lijn 12, bestuurd door den 29-jarigen A. de V. De cha iffeur D. kreeg schaafwonden aan de handen en klaagde over pijn aan de linkerknie. De naast hem zittende 48-jarige A. van de Maashaven, moest met een knie-fractuur in het ziekenhuis aan den Coolslngel worden opgenomen. r. d S. linker- Dezer dagen hebben de gemeenteraden van Sint Pancras, Broek op Langendijk, Zuld- Scharwoude, Noord-Scharwou<ie en Oud- karspel ten raadhuize te Noord-Scharwoude een gemeenschappelijke vergadering gehou den. Aanwezig waren de burgemeesters der genoemde gemeenten. 33 raadsleden, advi seurs en de directeur der llchtbedrijven. Burgemeester Slot, van Broek op Langen dijk, deelde mede, dat deze bijeenkomst niet officieel was. doch een bespreking met de raadsleden der verschillende gemeenten over het leggen van een ondergrondschen kabel voor het electrisch net. Er zijn in den laatsten tijd veel klachten over het electrisch licht ingekomen en de commissie van beheer besloot dan ook voor te stellen het net ondergrondSch te maken. Men had zich nu verstaan met een technisch bureau, dat een rapport heeft opgemaakt. Er kan op de‘ begroeting van f 195.000 nog ongeveer f 15.000 worden bespaard, daar de koperprijzen na het opmaken der be groeting zijn gedaald. De inkomsten zullen bedragen f 81.880 de uitgaven f 79.622 Na uitvoerige bespreking vereenigden de aanwezigen zich met de plannen en met het voorstel daarvoor een grldleenlng aan tc gaan welke in 50 jaar zal worden afgelost. Van den auto werd het voorste deel ge heel in elkaar gedrukt. De wagen is met een takelwagen wegge sleept. De tram is zwaar beschadigd en het tram verkeer ondervond een half uur vertra ging. den met de middelen, welke op een inter nationaal verschijnsel passen, die wil van samenwerking zij er; de weg wordt dan gevonden. In het teeken van deze opvatting staat, dunkt mij. evengoed deze Eerste Wagenlng- sche Landbouwweek. Waar zoovelen uit alle deeien des lands met dezelfde bedoelingen In het waarlijk belang van den landbouw hier zjjn bijeengekomen, doe ik een beroep op hen en de organisaties die zij vertegen woordigen. Ik doe een beroep op U, het studeerend landbouwvolk, op de mannen van de theorie en van de praktijk, op de geleerden en de practici en op de ambtenaren. Vergroct en verdiept Uw kennis voor alle takken van bedrijf, werkt in laboratoria, .scholen, fabrieken, velden en tuinen, be moedigt en sterkt de werkers en helpt daar mede de regeeringl Met dezen wensch. dien De onder Gods zegen stel, verklaar ik deze Landbouwweek geopend. men we nenlan kunnet dat di< goede Van scl Uitvoer In d< •eves tl; Jaar 19: Ue lan< brieken zan da Op te r Schapp: ultgeza die niet geldenc werwacl Van mie bo v<4|ng i ring m men, w wordt c Niet schillen tot het onze su product zoeten, door m product nenlanc voersurj Bedacht njoortlr denseen mlëerde ten land nen woi Gisteravond tegen half één werd de hulp van de Utrechtsche politie ingeroepen voor een dollen hond, die zich bevond in de Singeldwarsstraat. Bü onderzoek bleek zich in deze straat een Duitsche herdershond te bevinden, die teekenen van dolheid vertoonde en op het publiek toeschoot, om te trachten, te büten. Verschillende bewoners verzochten den verschenen agent van politie, het dier te dooden. Alvorens daartoe over te gaan trachtte de agent eerst het dier te vangen, doch toen hü daarin niet slaagde, besloot hü het dier met zijn revolver neer te schieten. Alvorens hiertoe over te gaan, trachtte hü het publiek op een behoorlüken afstand te brengen. Nadat hü twee schoten had gelost er geroepen, dat iemand gewond was. Het bleek, dat een dame door een der kogels aan de hand was geraakt, terwijl een heer een schampschot aan de kin en een jongen een licht schampschot aan het voorhooid had o^geloopen. Beiden werden door een post van den Geneeskundigen Dienst verbonden, terwül de dame naar de Rüksklinleken werd over gebracht. Men vermoedt, dat de getroffen personen door de kogels geraakt weerden, nadat de hond er door geraakt was. Voor een deel is het ongeval ook aan het publiek te wijten, dat nieuwsgierig opdrong en niet den door den agent aangegeven afstand bewaarde. Speciaal adres voor het omlijsten van platen en foto’s J mannelijke personen, onderscheldenlük 1>< 5. 1. 2 en 2 jaar oud en 2 vrouwelijke, onder scheidenlijk 3 en 1 jaar oud. Het aantal sterfgevallen steeg tot 4. Eenige kindertjes zouden in ernstig levens gevaar verkeeren. Overwogen wordt of-het wenschelijk zou zün over te gaan tot sluiting ook van de open bare en büzondere scholen. De groote zaal van bovengenoemde Socië teit, alwaar de groote alg. ledenvergadering was belegd, kon de overtalrijke bezoekers niet bevatten, zoodat ook in den tuin weldra geen pfaatsje meer onbezet bleef. Een luidspreker droeg echter zorg, dat het gesprokene tot in alle hoeken van zaal en tuin goed verstaan baar was. Na het zingen van het bondslied sprak de populaire voorzitter van St. Ra phael, de heer J. Hellemans. op zün bekende, pittige wüae het begroetlngs- en openings woord. Mademoselle Anette Crénelet. geleguee de la Federation des Syndicate de cheminots chrétiens de France, die met een vüftal vrouwelüke collega’s tijdens haar verblüf in ons land de gasten waren van enkele Ra- phaëlafd.. bracht in een keurige toespraak den dank over voor het ondervonden gast- vrüe onthaal en begroette vervolgens de aan wezigen namens de Fransche Spoormannen Hierna kreeg Pater Engelbertus van de Orde der Minderbroeders Kapucünen gelegen heid tot het houden van zijn feestrede over: In de provincie Groningen herdenken twee krasse hun honderdsten verjaardag. Gisteren was het de heer Simon Smit te Nicuw-Wolda. die in de beste gezondheid zün honderdsten verjaardag vierde, terwül Don derdag as. Mej. Geertje Snip, weduwe van Berend Boekema, haar honderdsten verjaar dag herdenkt. Zaterdagmorgen is onder de gemeente Zoeterwoude de 75-jarige zwerver R. M. ver dronken in een sloot gevonden. Kort te voren was hü nog gezien in gezelschap van den 65-jarigen zwerver v. d. V„ die er van ver dacht wordt M. te hebben beroofd en daarna in de sloot te hebben geworpen. Van d. V. is aangehouden en naar Den Haag overge bracht om voor den officier van justitie te worden geleid. Op den Amersfoortschen weg, hoek eerste Beukenlaan, heeft eergisteren een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Uit genoemde laan kwam een auto gereden, bestuurd door den heer P. Uit de richting Apeldoorn naderde met vrü snelle vaart een auto welke met een hevigen slag, tot vei in den omtrek hoorbaar, tegen den auto van den heer P. botste. De heer P. werd door den schok met het hoofd tegen een züruit geworpen. Omwo nenden, die op het gerucht waren toege sneld. haalden den heer P. bewusteloos uit zün wagen, waarna hü verde- per auto naar zün woning werd gebracht. Een ter hulp geroepen geneesheer constateerde ernstige inwendige kneuzingen. Op den feestdag der Apostelvorsten Petrus en Paulus hield te Breda de R K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel ..St. Raphael” zün jaarlükschen en traditloneelen bondsdag. Meer dan vüfduizend Roomsche Spoor- en Trammannen waren naar de Baroniestad °PEegaan. om het bondsfeest van hun orga nisatie mede te vieren, een feest, dat zich steeds meer in de belangstelling en sym pathie der groote Raphaëlfamilie mag ver heugen als een welsprekend getuigenis van het altüd sprankelüd katholiek sociale leven, hetwelk dezen levenskrachtigen en actie ven bond bezielt. De extra-versterkte treinen hadden reeds vroeg in den morgen uit alle richtingen de Raphaëlmannen. waarvan velen vergezeld waren van vrouw en grootere kinderen, aan gebracht, allen bezield met dit eene doel: met elkander te gaan demonstreeren voor het beginsel, dat deze vakbond op zulk een uitnemende wijze voorstaat. Des morgens werd in de stampvolle Sint Josephkerk aan den Oranjesingel, door den geestelüken adviseur der afd. Breda, 'n H. Mis opgedragen voor het geestelük en tijdelijk welzün der leden. En elk jaar komen die treffende momenten weer terug n.l. de korte toespraak van den bóndsadviseur pastoor H. J. M. Donders en de herdenking der over leden bondsbroeders. alsmede tüdens de con secratie, den vaandelgroet van tientallen banieren, geschaard om het altaar, aan den Coning der Eucharistie. Gisteravond kwam de auto van den heer S. uit Rüswljk bü het kruispunt De Pauw- Prinsenweg te Wassenaar In botsing met een tramwagen van de H.TM. De heer F., die naast den bestuurder wa-, gezeten, werd ern stig gewond naar het Bronovo-Ziekenhuls te Den Haag overgebracht, waar hü ter verple ging werd opgenomen. Hedennacht heeft te Hollandscheveld een hevige twist plaats gehad, waarbü van het mes gebruik werd gemaakt. De bakkersknecht R.. uit Nleuweroord. kreeg zeer veel messteken en moest naar het zie kenhuis worden overgebracht. Zür toestand is ernstig. De dader, zekere S., uit Hoogeveen, is in arrest gesteld. del van St. Raphaël over onze spoor- en tramwegen, dan reizen we veilig naar het geluk! De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw. Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, heeft heden de Landbouwweek te Wageningen met een rede geopend, waaraan het volgende is ontleend: „Het gelukkig initiatief van het bestuur van het Nederlandsch Genootschap van Landbouwwetenschap tot het houden van deze eerste landbouwweek zou men mogen bezien in het licht der In onze dagen zoo zeer geroemde „efficiency". Immers één der uitgangspunten van deze zoo nuttige onderneming is geweest de be staande en met groot succes gehouden z.g Landbouwdagen samen te smelten tot een algemeene Landbouwweek. Doch zelfs los van het erkende belang voor den nationalen landbouw, gelegen in de mogelijkheid, dat belanghebbenden op het zelfde gebied eens in persoonlüke aanra king kernen, los ook van het waardevolle feit, dat hierdoor de samenwerking van practük en wetenschap ten zeerste wordt bevorderd, los van deze beide factoren mag deze gebeurtenis worden bezien in het licht der huidige moellüke omstandigheden, niet alleen in de Nederlandsche landbouwwereld. Deze omstandigheden toch hebben in meerdere mate dan voorheen het geval was, een beroep op de overheid, op de regeering gewettigd om mede te werken aan het bestrijden van oogenblikkelükB in zinkingen. Voor den A.V-R.O.-microfoon hield de heer Vogt gisteravond zün gebruikelüke rede. De belangrijkste mededeellng die hjj deed was wel deze dat de pogingen van den A VRO om over een buitenlandschen zen der de 354 dag, die zü nu aan de VA.RJ afstaan, te vullen, zijn mislukt. Zün verwijzing naar de Union Internatio nale de Radio transfusion was, naar het De pogingen van den AV.RO zijn af ge stuit op den onwil van de betrokken regee- ringen (vooral België en Frankrijk», die het toelaten van den A V RO, op een buiten landschen zender beschouwden als een daad, gericht tegen een besluit, dat door de Ne derlandsche volksvertegenwoordiging. op grond van de wet, was genomen. Behoort evenwel een terugblik op hetgeen van overheidswege sinds het verschünen in 1886 van het bekende rapport der Staats commissie voor de landbouwontwikkeling geschiedde en op hetgeen daarnaast van particuliere züde werd verricht, het oogen- bllkkelük pessimisme niet binnen redelüke grenzen terug te dringen. Immers, nadat op velerlei onderdeelen onze achterstand toenmaals was vastgesteld, is over de geheele lün een opleving ge volgd. waarbü staatszorg en particulier initiatief een groote vlucht hebben genomen. Als een der belangrühste factoren bü die toenemende algemeene Landbouwontwikke ling is steeds terecht de betere vakkennis der landbouwers genoemd. Mogen wü ons daarbü niet eenige spre kende feiten voor oogen stellen als b.v. dat de begrootingscüfers intusschen vertienvou digd zün; dat deskundigen verzekeren, dat op büna allé gebieden productiekennis en capaciteit van bedrijf superieur zün; dat aan wetenschapspopulariseering in alle vor men naar het schijnt, nergens meer wordt zorg besteed? Zün onze laboratoria en instituten niet gerenommeerd over de geheele wéreld? Groeit de studielust der boeren en tuinders niet onmiskenbaar, getuige de geregelde aan vragen om scholen en cursussen, getuige niet minder sprekend de mogelijkheid en door belanghebbende kringen erkende ge- wenschtheld van „ontwlkkelingsweek”?” Het is toch een vaste overtuiging, die door anderen wordt gedeeld, dat er weinig of niets ontbreekt om eigen organisatie en staatshulp zoo effectief mogelük te doen zün in den strijd om behoud en ontwikke ling van den boerenstand, indien er maar samenwerking is. De wil om als sterke volkseenheid, waarin alle belanghebbende groepen schouder aan schouder staan, de huidige crisis tegen te treden en te bestrü- „VeUig Reizen”. Q» Spr. begint met zün vreugde uit te druk ken, dat hü spreken mag tot mannen, die den strüd gekend hebben; die bü de oprich ting van hun bond belasterd en verguisd zün, maar wier organisatie daarom ook Juist zoo hecht gegroeid is. dat ze gerespecteerd wordt door iedereen. Zün hoorders weten beter, wat „veilig reizen” Is. dan hü, maar op ééne reis mag hü hen toch als priester gidsen: op de levens- reize naar het geluk. We weten wel, dat het eeuwig geluk het voornaamste is, maar nie mand heeft het recht om daaruit te be sluiten, dat de wereld maar moet blijven, sooais ze nu is. Wü verlangen juist krach tens het Evangelie een andere maatschap- pelüke ordening, waarin de arbeid zün waardige. hem toekomende plaats terug- krügt, 'n maatschappü zoo goed mogelük ingericht, dat zooveel mogelük menschen hun geluk kunnen bewerken. Dat zal niet gaan sonder dat de zwakkeren zich vereenigen. Niet omdat men bü anderen kwaden wil moet veronderstellen. maar het milieu bepaalt dikwijls voor 'n groot deel iemands oordeel over maatschappelijke toestanden en sociale maatregelen. Daarom moet het Hoofdbestuur L, sterk staan in zijn kennis en de steun achter zich gevoelen van de vereeniging. Zonder „«reeniving is arbeid onmogelük. Eer aan Paus Leo XIII, die dat weer eens duidelijk heeft voorgehouden, maar die meer bejubeld dan bestudeerd wordt. Ieder spoor- of tram men met gezonde hersenen begrijpt, dat ver eenigen noodzakelük is. TRaphaël heeft een staat van dienst, die hem met vertrouwen moet vervullen. Maar er is meer! Wü Roomsch Katholieken wenschen onze beginselen geheel uit te leven en daarom hoort ieder katholiek spoor- en tramman thuis in deze organisatie! Daarvoor moet ieder propagandist zün. ook de vrouwen en meisjes, die toch hun levensgeluk niet kun nen binden aan ’n man, die den moed mist om principieel te zün! Katholiek-zün beteekent den Schepper het zijne geven (aanspoding tot het retraite- -XrkD- beteekent als broeders alle men- beXn. Dus geen koud egoïsme, eeen haat als liberaal of socialistisch den kenden maar liefde, die zich os. zoo schit terend toont in het Mgr. Muteaereherstel- L Mnosoord, waarvan ieder Raphaëlist lid be- hoort te zün. om in aller gezin het licht te doen schijnen. Met een aansporing om zich in het open bare >evei* st<;eds volop VthoUek toonen alMt spr-: -WNPPere Toespraak Pastoor Donders In een korte toespraak herinnerde pastoer Donders aan zün arbeid van zooveel jaren en als hoofdredacteur van het ..Rechte Spoor" en later als Bóndsadviseur in en voor St. Raphaël verricht. Nu mijn gezondsheidstoe- stand. aldus richtte zich spr. tpt de aan wezigen. niet meer is zooals deze Wezen moet, heb ik ontslag als pastoor moeten nemen en hebt ge mij llefdevol opgenotnen in uw schoon herstellingsoord. op den Berg te Venlo, en ben ik dus de geestelüke vader daarvan geworden. Spr. kan St. Raphaël daarvoor niet genoeg danken en zal lederen morgen bü het H. Offer allen gedenken. Ver volgens brengt spr. dank aan God, die het aldus zoo geleid heeft en zeer bewogen roept spr. uit: „Zoolang o Heer, mij nog een sprankje leven geeft, zal ik blüven werken voor u!” Het behoeft geen betoog dat de sprekers en ook de Fransche afgevaardigden geestdriftig werden toegejuigd. De bondsvoorzitter de heer Hellemans sprak hierna een propagandistisch slotwoord, waar na den uitnemend geslaagde bondsdag, welke door prachtig weer begunstigd werd, geëin digd was. Als proef heeft men thans bü den onbe waakten spoorwegovergang aan deu Kruid- bergerweg te Santp'Xjrt een nieuw toestel geplaatst, dat dusver nog eenig is in land Het is bevestigd aan een wairschuwings- paal en bestaat uit een metalen bus waar boven een reflector is aaagebracht. Ia de bus bevindt zich een glazen gashouder, ver bonden door een buisje met een reflector. Een vlampit voert aet gas aan, dar na ont steking een flink licht uitstraalt Door mid del van een werktuigje, wordt nu de vlam per seconde noog en laag gehouden, wat een regelmatig flikkerend lich geeft en wordt opgemerkt, ook midoen op der De vraag is nu, of men op den duur dacht aan het licht zal olijven schenken. Momenteel is het nog lastig voorbü dit on gewoon verschünse) te gaan met paaiden. Om de drie maanden moet In het toestel een gevulden glazen gashouder geplaatst worden en dat is de eenige bediening, die noodzakelük is. Zondagavond, omstreeks half tien, is in de Roompot. tusschen Schouwen-Dulve- land en Walcheren, een Belgirch motor jacht in brand geraakt en na een ontplof fing gezonken. bleek te zijn het Belgische motor- .Bafier", uit Antwerpen, eigenaar E Dupont. Aan boord van het jacht bevonden zich vü- heeren en drie dames. Dezen zün door den veerman C. Schipper te Veere aangebracht. In het Duitsche radiotüdschrift „Funk" lezen we een interessant artikel over den in aanbouw zünden kortegodzender van het Vaticaan, waaraan wü e»n en ande. ont- leenen. Zü. die tot nu toe de oauselüke berichten slechts uit de encyklieken konden vernemen, zullen in de toekomst in staat worden ge steld in hun woonkamer de onmlddellüzo verbinding met het Vaticaan tot stand te brengen. Met het oog op de atmosferische storin gen, die vooral in Zuld-Itallë vee.vuldlg voorkomen, werd besloten van de korte golf gebruik te maken, waarmee tevens een groo- tere reikwüdte verkregen Kan worden Ofschoon er reeds vele berichten in om loop zün over de golflengte waarop het nieu we Vaticaanstation zal «■«■rken. Kan met ze kerheid gezegd worden, uat noch niervan noch van de energie, waarmee het station zal werken, op het oogenblik iets bekend is. De energie en de golflengte zullen ir. ieder geval zoo gekozen worden dat de uitzendin gen over de heele wereld Hoorbaar zün De ingebruik neming van het zenastation heeft in October plaats. De inzegenings- plechtlgheid zal door den Paus zelf verricht worden. Daar het vooral voor den Vaticaonschen omroep strikt noodzakelük is, de gedragslü- nen. die bü de uitzendingen gevolgd worden, nauwkeurig te omscb-üven, werd in een büzondere vergadering net vraagstuk van den radio-omroep in verband met de Kerk langdurig besproken. Alle vragen, die met dit moeilijke mobleem samenhangen, worden in een reglement vastgelegd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12