ONS BLAD ii’ o L. FRANKENBERG, alkmaar EN NOG WAT VOEDSELVERNIETIGING EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 151 MAANDAG 30 JUNI 1930 MT NUMMER BESTAAT WT TWEE BLADEN VIER f 50 f 125 Voornaamste cKieuws REIS- EN VACANTIEKOFFERS van Een indrukwekkende belonging Ernstig verkeersongeluk te Vught aa- 7a. JOH. LAUWERS Botsing tusscben twee auto’s Geëindigd van Voorgoed Moord? I Auto tegen de Z. H. Tram De kinderverlamming te Gouda Na twintig jaar Het duurrecord vliegen gebroken Inbraak in een postkantoor De werking van den Krakatau Verdronken De onbewaakte overwegen Auto-ongeluk Doodelijk ongeluk De schatgraverij de baan De staking in den tuinbouw te Bovenkarspel Drie personen door revolverkogels licht gewond Reductie van 30 procent op spoorvrachten Regeling van het openbaar goederenvervoer per vrachtauto Vergadering der belanghebbende gemeenten Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR NA HET ONGEVAL Beschouwingen Electrificatie van Langendijk LH Het vervoer van aardappelen Jacht op een dolle hond te Utrecht Ned. R.K. Bond Spoor- en Tramweg personeel AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREI A NOORD HOLLANDSCH DAGBLAD l Eén Vn<hL J van een tuinder* AntwvarR werd Vlagincidenten b0 de feestviering in Ijsland. t Een doode en één zwaar gewonde Zwerver aangehouden is politie duurt Het rapport der Staatscommissie Pat(jn J. DE BOER Wzn Het 23ste geval te Pi oud a 300 vermist is Erupties en lichtflitsen REDACTIE. ir. E. P WeUen- Ongeveer 20 jaar geleden verloor de heer N. te Groenlo zijn trouwring bij het verrich ten van arbeid in zijn tuintje. Een bijzonder toeval is het zeker, dat hu dezen ring enkele dagen geleden In dien tuin terugvond, juist op den dag van zijn gouden huwelijksfeest. hebb ende gemeenteraden van Broek op Langendijk. Zuid- Noord-Scharwoude De Italiaansche begroeting voor landsver dediging met een half milliard verhoogd. Fransche rubberondememing la Is een Russische assistent door een koelie vermoord. De opstand in Bolivia de opstandelingen zijn van het heele land meester. Ernstig verkeersongeluk te doode en één zwaar gewonde, Verschenen Is de Memorie van betreffende het Suikerwetje. B en W. van Zaandam beschikten over het verzoek van mr. Blaupot ten Cate c.c_ otn weder naar schatten te mogen graver afwijzend. Barometerstand 9 uur v.m. stand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9 53 uur. oil .«rlies van M anderen vinger ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar V- Voor halten Alkmaar 2A5 Met Geïllustreerd Zondagsblad 9.60 booger is van joemas. bh verLiea van een f S0- Mj een breuk <«0 f 40 duim ol wiievinae. 1 been of arm Zaterdag is uit het afwateringskanaal bij Coevorden opgehaald het lijk van den heer S. van Delden; hjj werd sedert eergisteren avond vermist. De heer Van Delden was een vooraanstaand middenstander in Coevorden. De koopersstaking aan de Veilingvereenl- ging ..De Tuinbouw” te Bovenkarspel was den volgenden dag reeds ten genoegen van het Veilingbestuur opgelost. De aardappel veiling had weder, ondanks de aanwezigheid van een vreemden kooper. op de gewone wijze laats. nenden, sneld. haalden den heer P. bewusteloos uit zijn wagen, waarna hjj verder per auto naar zijn woning werd gebracht. Een ter hulp geroepen geneesheer constateerde ernstige inwendige kneuzingen. Poor de krisis in den tuinbouw is het vraagstuk betreffende het recht tot voedsel- vemletiging ook in den laatsten tud jam mer genoeg weer actueel geworden. Getuige ook bovenstaand artikel uit tuin- bouwkringen. een artikel, dat wij. hoezeer in meerdere opzichten ook een andere mee- ning toegedaan zijnde, hebben weten te waardeeren, omdat eruit bleek, dat de schrijver zoo diep mogelijk In het vraagstuk heeft willen dóórdringen en getracht heeft, zijn zienswijze in overeenstemming te doen blijken met de katholieke zedenleer. t Is als blijk van déze waardeering, dat wij getracht hebben te voldoen aan den wensch, welken de schrijver aan het slot van zijn artikel uitspreekt en dat wy Prof. 3. H. Nlekei. Rector van het Philosophicum te Warmond ultgenoodlgd hebben, zijn zeer gewaardeerde meening over het moeilijke vraagstuk voor ons blad op schrift te stel len. Prof. Niekel was zoo vriendelijk, aan onze ultnoodiglng te voldoen. In ons blad van morgen zullen onze lezers in een artikel van zijne hand een antwoord op het artikel van den heer De Boer Wzn. vinden. Op een Asa ban WU nog te alléén Over de stakingen in Spanje komen gun stiger berichten binnen. Op de chemische fabriek aan de Vonde- lingenplaat tegenover Vlaardingen had een doodelijk ongeval plaats. De 31-jarige A. V. d. Hoeven te Vlaardingen had het ongeluk bij het omleggen van een riem In aanraking te komen met een onder stroom staanden elec- trischen draad, waardoor de dood onmlddel- deiljjk intrad. Wederom werd aan het stadhuis te Gouda een nieuw geval van kinderverlamming ge meld. het 23ste in totaal, het 7e in de afge- loopen week Lijdende aan de ziekte werden 5 mannelijke personen, onderscheidenlijk 1 5. 1. 2 en 2 jaar oud en 2 vrouwelljke. onder scheidenlijk 3 en 1 jaar oud. Het aantal sterfgevallen steeg tot 4. Eenige kindertjes zouden In ernstig levens gevaar verkeeren. Overwogen wordt of het wenschelijk zou zijn over te gaan tot sluiting ook van de open bare en bijzondere scholen. Op den onbewaakten overweg bij den Pie terman onder Zwijndrecht werd Zaterdag avond half negen <fe 51-jarige v. d. P., ter wijl hij de spoorbaan overfietste, gegrepen door de lomocotief van een uit de richting Dordrecht komenden trein. Zwaar gewond aan hoofd en schouders werd de man per ziekenauto naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Gisteravond tegen half één werd de hulp van de UtreChtsche politie Ingeroepen voor een dollen hond, die zich bevond In de Singeldwarsstraat. Bij onderzoek bleek zich In deze straat een Duitsche herdershond tebevinden, die teekenen van dolheid vertoonde en op het publiek toeschoot, om te trachten, te bijten. Verschillende bewoners verzochten den verschenen agent van politie, het dier te dooden. Alvorens daartoe over te gaan trachtte de agent eerst het dier te vangen, doch toen hij daarin niet slaagde, besloot hij het dier met zijn revolver neer te schieten. Alvorens hiertoe over te gaan, trachtte hij het publiek op een behoorlijken afstand te brengen. Nadat hij twee schoten had gelost er geroepen, dat iemand gewond was. Het bleek, dat een dame door een der kogels aan de hand was geraakt, terwijl een heer een schampschot aan de kin en een jongen een licht schampschot aan het voorhoofd had opgeloopen. Beiden werden door een post van den Geneeskundigen Dienst verbonden, terwijl de dame naar de Rijksklinieken werd over gebracht. Men vermoedt, dat de getroffen personen door de kogels geraakt werden, nadat de hond er door geraakt was. Voor een deel is het ongeval ook aan het publiek te wijten, dat nieuwsgierig opdrong en niet den door den agent aangegeven afstand bewaarde. Gisteravond kwam de auto van den heer S. uit Rijswijk bij het kruispunt De Pauw- Prinsenweg te Wassenaar in botsing met een tramwagen van de HTM De heer F-, die naast den bestuurder was gezeten, werd ern stig gewond naar het Bronovo-Zlekenhuis te Den Haag overgebracht, waar hij ter verple ging werd opgenomen. De vervoertarieven van aardappelen op spoorwegen worden met 39 pet. verminderd. Bij een jacht op een dollen hond te Utrecht werden drie personen door revolverkogela gewond. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—6 regels L25; elke regel meer tM- RECLAME per regel 9.7» de eerste pagina; voor de overige pagina’s 1 9 J0. RUBRIEK -VRAAG EN AANBOD" by vooruitbetaling per plaatsing f per advertentie van 5 regels; Iedere regel meer 6-U De verhoogde werking van den Krakatau duurt voort. De hoofdambtenaar, ir. E. p. WeUen- stein. voorzitter van de cxwnmissie tot het nagaan en verzamelen van gegevens, be trekking hebbende op de welvaart der in- heemsche uevolking. heeft bij een auto- ongeluk nabij Semarang een schouderblad gebroken, alsmede verwondingen in het aangezicht bekomen. De heer Wellenstein is opgenomen in het Juliana-Ziekenhuis de Provincie Mldden-Java, te Ban- DO—MO? ■OF 6,AI.1TM4AW *e*e*eew: Administratie No. 433 Redactie No. 03 In antwoord op zijn telegrafisch verzoek tot onmiddellijke verlaging der spoorvrach ten voor vroege aardappelen heeft het Cen traal Bureau der Tuinbouwveilingen te 's-Gravenhage van den Minister van Wa terstaat het bericht ontvangen, dat met het oog op de tegenwoordige buitengewone om standigheden door de regeering besloten is een reductie van 30% te verleenen op de Nederlandsche spoorwegvrachten voor het vervoer van aardappelen van Nederlandschen bodem in binnenlandsch verkeer of naar het buitenland. Ingaande 1 Juli en eindigen de 15 Augustus a.s. Het vliegtuig „Citty of Chicago” heeft het duurrecord vliegen gebroken. Het oude re cord bedroeg 720 uur, 21 min. 30 seconden. Zondagmorgen werd voor de 163e maal in de lucht de benzine en olievoorraad bijgevuld. Er zijn nog geen teekenen. die zouden wijzen op een spoedige daling van het vliegtuig. Een der bestuurders bewusteloos opgenomkn Op den Amersfoortschen weg. hoek eerste Beukenlaan, heeft eergisteren een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Uit genoemde laan kwam een auto gereden, bestuurd door den heer naderde met Zaterdagmorgen is onder de gemeente Zoeterwoude de 75-jarige zwerver R M. ver dronken in een sloot gevonden. Kort te voren was hij nog gezien in gezelschap van den 65-Jarigen zwerver v. d. V.. die er van ver dacht wordt M. te hebben beroofd en daarna in de sloot te hebben geworpen. Van d. V. is aangehouden en naar Den Haag overge bracht om voor den officier van Justitie te worden geleid. Zondag heeft bovengenoemde Bond een Bondsdag te Breda gehouden. De dag be gon met een H. Mis in de St Jozefkerk op gedragen door den adylseur der Bredasche afdeeling. kapelaan H Maertens, waaronder de Bondsadviseur. pastoor Donders een korte toespraak hield het voorbeeld van Petrus en Paulus aanhalende en ten slotte de overleden bondsleden in aller "gebeden aan bevelende. Na de Kerkeiijke olechtigheid vormde zich een indrukwekkend-1 stoet, waaraan deelgenomen werd door n 80 afdee- lingen, samen ongeveer 6000 man sterk, ver gezeld van een tiental muziekkorpsen Ce optocht trok langs het H Hartbeeld vóór het Bisschoppelijk paleis, waar een e.oem- stukwerd neergelegd Mgr. P. Hopman s vóór een der vensters van het paleis sta-nde. sloeg dit huldebetoon gaoe De groote zaal en de tuin van Concoidia liepen geheel vol: een luidspreker orsnht het gesprokene in de zaal naar de bulten ziften den over Daarna werd het eerst het woord gevoerd door den Bondsvoorzitter den heer J. Hel- lemans. die allen verwelkomde, inzonderneij de Fransche kameraden. Nadat het Bonds lied gezongen was, nam een der Fransche col lega's het woord, die bedankte voor de on dervonden gastvrijheid, den goeden geest roemende, die overal dezelfde moet zun, mo ge de taal dan ook verschillen. De feestredenaar, pater Engelbertus O- M. C. hield een geestdriftige toespraak over: „Veilig reizen". Dat geschiedt, aldus spre ker, wanneer gij, mannen van St. Raphael, getrouw blijft aan het Bestuur. U niet laat verblinden door het roode licht van het so cialisme. maar blijft doorvaren in het witte licht der Christelijke solidariteit, die u plich ten oplegt, maar ook het recht toekent op een menschwaardig bestaan. Pastoor Donders, een blik slaande op het verleden, ultte zijn vreugde over hetgeen zijn mannen tot stand hadden gebracht En nu, waar mijn gezondheid te vzenschen overlaat, vervolgde spreker, schenkt ge mij een eigen tehuis. Daarvoor dank Ik God alle dagen, daarvoor blijf ik voor u vechten mijn leven lang. In een slotwoord dankte de voorzitter allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen parade-dag; de leden spoorde hjj aan tot trouw aan hun vaandel vertrou wen In hun besturen; ook tot zelfontwikke ling. Met den christelijken groet sloot hjj daarop den schitterend geslaagden Bonds dag. P. Uit de richting Apeldoorn vry snelle vaart eén auto, welke met een hevigen slag, tot vei in den omtrek hoorbaar, tegen den auto van den heer P. botste. De heer P. werd door den schok met het hoofd tegen een zijruit geworpen. Omwo- die op het gerucht waren toege- Verschenen is het rapport van de Staats commissie Patijn (ingesteld bij K.B. van 12 Mei 1923 tot het instellen van een onder zoek aangaande de vraa^ of en In hoever maatregelen noodig zijn om te bevorderen, dat de land- en waterwegen en de spoor- en intercommunale tramwegen op de meest economische wijze dienstbaar gemaakt aan t vervoer van reizigers en van goederen) over de regeling van het openbaar goederenver voer per vrachtauto. De conclusies .van het onderzoek lulden: 1. In het belang van een vrachtmatige ont wikkeling van het vervoer, moet het vergun ningsstelsel van het vrachtvervoer zal boven niét tot een belangrijke vermindering van de concurrentie van het vervoer per vrachtauto met de intercommunale tramwegen leiden en daartoe behoeft dus niet in het belang dezer tramwegen te worden besloten: 2. Het verdient aanbeveling aan de rege ling van den arbeidstijd der chauffeurs van motorrijtuigen in het algemeen en der vrachtauto's in het bijzonder ernstiger aan dacht te wijden, ook uit een oogpunt van al gemeen? veiligheid; alsmede verscherpt toe zicht In te stellen op den toestand der vracht auto's en op de naleving der andere bepalin gen van het motor- en rjjwielreglement op vracht betrekking hebbende. 3. In overweging zou kunnen worden geno men verzachting van uit Concessievoorwaar den voortvloeiende verplichtingen der tram- wegmaatschappijen. waarvan het belang door de ontwikkeling van het vrachtautoverkeer is verminderd, terwijl verder ter versterking van de positie dezer maatschappijen samenvoe ging van In elkanders nabijheid werkende on dernemingen zou kunnen bevorderd worden Een lid dier Commissie, de heer P. 3. M. Verschure meent, dat het standpunt van ab soluut afwijzend te adviseeren ten opzichte van eenlg verguningstelsels niét zonder verder «werzoek naar de door de verschillende ver voerders te land en te water ondervonden nadeelen voor het optreden der A T. O kan worden aanvaard, De verhoogde werking van den Krakatau duurt voort. In een voorlaatste etmaal werden 16 673 erupties geregistreerd, waar van de hoogste een hoogte bereikte van 700 Meter. Vrijdag bedroeg het aantal eruptie» 1400 met een grootste hoogte van 600 Meter. Er worden veel lichtflitsen waargenomen. De kraterrand van het groeiend eilandje Anak-Krakatau vormt een gesloten ring van 17 Meter boven zee. Het vorig jaar was slechts het Osstelijk deel van dien rand zichtbaar. Wielrijder door locomotief gegrepen Vrijdagnacht is in het postkantoor te Gendringen in gebroken Een bedrag van 300 wordt vermist. Een ledig geldkistje werd in den aangrenzenden tuin terugge vonden. President Siles, aan wiens schold het te wijten zou r(jn. dat er in Bolivia een op stand is uitgebroken. Men xou n.l. de grondwet hebben willen wijzigen om Siles langer te doen blijven. Door het bruut neerslaan van burgers had de regeering het vertrouwen van de bevolking en bet leger verloren Ontmoeting tusschen Van Dijk en andere Oceaanvllegers Een radiogroet van me vrouw Van Dijk. Dezer dagen Sint PancraS, Scharwoude, Noord-Scharwoude en Oud- karspel ten raadhuize te Noord-Scharwoude een gemeenschappelijke vergadering gehou den. Aanwezig waren de burgemeesters der genoemde gemeenten, 33 raadsleden, advi seurs en de directeur der llchtbedrijven. Burgemeester Slot, van Broek op Langen dijk. deelde mede, dat deze bijeenkomst niet officieel was doch een bespreking met de raadsleden der verschillende gemeenten over het leggen van een ondergrondschen kabel voor het electrlsch net. Er zijn in den laatsten tijd veel klachten over het electrlsch licht ingekomen en de commissie van beheer besloot dan ook voor te stellen het net ondergrondsch te maken. Men had zich nu verstaan met een technisch bureau, dat een raport heeft opgemaakt. Er kan op de begrooting van f 195 000 nog ongeveer f 15.000 worden bespaard, daar de koperprljzen na het opmaken der be- gootinggooting zijn gedaald De inkomsten zullen bedragen f 81.880. de uitgaven f 79.622 Na uitvoerige bespreking vereenlgden de aanwezigen zich met de plannen en met het voorstel daarvoor een geldleening aan te gaan welke In 50 jaar zal worden afgelost. De slotzitting der internationale arbridl conferentie. De Duitsche finantiën wijziging der dekkingsvoorstellen. Eenlgen tijd geleden verschenen in dit blad enkele artikeltjes över den toestand in den Land- en Tuinbouw, waarvan die be treffende het vernietigen van spinazie en die aangaande de ..heidensche” uitspraak van den Bond van Vrijhandelaren speciaal onze aandacht trokken. Alsnog naar aanleiding daarvan zouden wij gaarne onze eerlijke meening over de veelbesproken voedselvemletlging en de ge laakte „heidensche" uitspraak, hierboven bedoeld. In dit blad, ten beste gegéven. Laten we In dit verband allereerst eens de vernietiging van spinazie bezien. De voortbrengselen van den bodem bezit ten wel altijd een zekere gebruikswaarde, maar niet altljt^een ruilwaarde. De ruil waarde wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door 2 factoren: le door de gebruikswaarde, die de menschen aan het voorwerp toeken nen en 2e door den relatieven voorraad. Spinazie heeft een zekere gebruikswaarde, maar kan de ruilwaarde verliezen doordat er een teveel van is. Om het verliezen van de ruilwaarde aanschouwelijk voor te stel len, wordt dikwijls het volgende voorbeeld aangehnald, hetwelk is ontland aan de Grensnuttigheidstheorie, n.l.: een radiotoe stel Is een voorwerp met gebruikswaarde, maar vooral met een hooge ruilwaarde. Stellen wij ons voor, dat Iemand zoodanig toestel van zijn vrouw krijgt Resultaat, hij is in de wolken, het toestel wordt ge plaatst op de daarvoor meest geëigende plaats. Echter krijgt de man er ook een van zijn tante, het enthousiasme is minder, maar het toestel wordt toch nog met dank aanvaard. Nadien krijgt dezelfde persoon er een van zijn kinderen. Hij weet niet, wat hy met het toestel zal aanvangen, terwyi bovendien nog een toestel wordt bezorgd aan zyn adres, geschonken door een vierde persoon, welk laatste toestel hy niet In huls UM liebben; hjj is meer dan voldaan. Deze toestellen hebben niets van hun gebruiks- wsaxde ingebuet, maar wel van hun ruil waarde. Als men den man zou vragen: hoe veel Is u een toestel waard, dan zal hy zeg gen: niets, want het le toestel Is my niet meer waard dan het 4e en dit 4e toestel Be vredigt my in geen enkel opzicht; wdrdt het le onklaar, dan verlies ik niets, want dan neem ik het 4e. Dit voorbeeld kunnen wy toepassen op 4 kisten spinazie, de le wordt gegeten, de 2e Is voor de konynen, de 3e voor de kippen en de 4e is geheel overbodig, zoodat de keuken prinses order krijgt, geen spinazie meer te koopen, omdat er geen behoeften meer met dit artikel knunen worden bevredigd. Een en ander komt tot uiting In de ruilwaarde, in den prys van het artikel, die op nihil komt te staan, waarvan de oorzaak Is, zoo- als gezegd, dat het niet meer dient tot het doel, waartoe spinazie wordt gekweekt, het dient niet meer als levensmiddel. Wy mogen dan ook gerust de conclusie trekken, dat niemand er een groot kwaad In zal zien, wanneer de bezitter van een hoeveelheid spinazie by gebrek aan koo- pers deze zal vernietigen. Principieel anders wordt het geval, wan neer er nog eenige prys, hoe miniem ook, voor de groente is te maken. In dat .geval is er nog eenige ruilwaarde en zou men kunnen zeggen, dat er nog behoeften kun nen worden voldaan. Was nu alleen de vraag, of eenlg goed ruilwaarde bezit of niet, beslissend, of groenten zouden mogen worden vernietigd, dan zou de spinazie van 3 cent per kist moeten behouden biyven, maar wy meenen, dat er nog een criterium aanwezig is, waar aan deze moellykheid kan worden getoetst, en dat is het volgende; God schiep den mensch om te leven en legde hem den natuurpllcht op, om te zor gen, dat hy en zyn gezin in teven biyven. God schiep de mogeiykheid daartoe door aan het menscheiyk geslacht de beschik king te geven over alles wat Hy geschapen had, n.l. de levende natuur, dieren en plan ten en de levenlooze. t-w. de aarde, ertser., enz. Echter gaf God aan elk mensch Indivi dueel een tweeden factor om aan zyn plicht tot bet biyven bestaan te kunnen voldoen, nJ. iyn arbeidskracht Door die arbeids kracht kon de mensch het noodige van de natuur verkrijgen, krachtens het eigen domsrecht behouden en er redeiykerwyze over beschikken naar goeddunken. Wanneer deze opvatting juist is, dan mag dus de tuinder met zyn groenten doen, wat hy wil, mits het redeiyk zy; en het doel van de vernietiging zy. een hoogeren prys te verkrijgen voor het overblyvende, om daardoor voor hem en zyn gezin een mini mam inkomen te verzekeren. Zelfs zouden wy er toe neigen om aan te nemen, dat er omstandigheden kunnen voorkomen, waar in de tuinder verplicht is tegenover zyn ge zin, om dit middel te hanteeren. Want hjj behoort zeker allereerst van de vruchten zyns arbeid te genieten, in den zin van noodzakeiyk onderhoud, niet van winst. Iaat •taan woekerwinst en niet, zooals men wel meent, eerst de gemeenschap en dan pas degene, die arbeidt. Wij worden in deze meening zijdelings gesterkt door de overbe kende christeUjke opvatting, dat de arbei der zyn loon waard Is en in verband daar mede. dat het onthouden van loon aan den arbeider tot de 4 wraakroepende zonden be hoort. Trouwens wat zou er gebeuren, wanneer de stelling juist was. dat het belang van allen voorgaat? Neem eens aan. dat wij groove oogsten krijgen, hetgeen toch^moge- lyk is. want de techniek ontwikkelt zich meer en meer. Door de enorme voorraden graan wordt uit noodzaak meer aan tuin bouw .gedaan" zoodat de hoeveelheden groen te kunnen toenemen. Wanneer dan de tarie venoorlog zich nog meer voortzet, dan kan het best gebeuren, dat er een tydperk ral komen, dat de noteeringen bespottelijk laag zyn. Mag nu niet prysregelend worden op getreden. dan zal de tulnbouwende bevol king s]X>edig den graad van lyfeigene van de stedeiyke bevolking bereikt hebben en wel tengevolge van het feit, dat de land bouw moet tevreden zijn met 25 pet. van een normaal loon, terwijl de mentaliteit van de stedeiyke bevolking over het algemeen zóó is. dat wanneer zou worden voorgesteld om. met het oog op de dalende conjunctuur, eens genoegen te nemen me een daling van hun loon met niet 75 pet. maar 2 pet., geantwoord zal worden: „Wy werken niet”. Nu wordt betoogd, dat de vernietiging niet mag plaats hebben, maar dat de land en tuinbouw moet worden geholpen met daartoe geëigende middelen, wy zouden echter, met het oog op de ervaring, met onze maatregèlen maar liever niet te lang wachten, want wanneer wy moeten «'achten op anderen, dan Is er van ons zeker niets meer over. De opmerking, dat er niets mag worden vernietigd, omdat er nog zooveel gebrek wordt geleden, is oratorisch. Immers China en Rusland kunnen wy met onze groenten niet bedienen en wat aangaat de enkele laat het zyn meerdere urmen uit de ste den ik zou willen vragen: moet de land- en tuinbouw maatregelen nemen, dat onze groenten daar dageiyks verschynen of is dat de taak van de stedeiyke overheid? jWanneer de stedeiyke organen de groenten tegen minimumprijzen opkoopen en dlstri- bueeren, dan zullen de armen er wellicht profijt van hebben, maar o.i. is dit geen zorg voor den landbouw. Bovendien: wan neer de waardelooze groenten niet worden vernietigd, dan profiteert de geheele stad ervan en dan eet ook het overgroote deel der bevolking, dat niet tot de armlastigen behoort, van deze koopjes. Iets ..heldensch" kunnen wy In het ver nietigen van groenten niet zien. wy hopen, dat God. die de groote rege laar is van ons wel en wee, dit voor ons zóó regelt, dat wy een behoorlijk bestaan hebben en dat verkrijgen wy menscheiyker- wyze gesproken alléén, als In een of ander land de oogst mislukt. Wy hebben hier onze meening gegeven, In de hoop, dat uit dezen wir-war van meeningen het goede mag voortkomen, n 1. dat eens een volkomen bevoegde een moralist aan het woord komt om de zaken te doen zien, zooals ‘zy zyn. meenen voor de juiste beoordeeling moeten opmerken, dat de kwestie loopt over de princlpieele zudq van het vraagstuk, niet over de menschelUkheid en nltvoerbaarheM daarvan. Obdam. <i«J»™^rin|aT0orw..rdeo 3000. seheele onjMchiktheid tot werken door f TKH bijeen ongeval met f 250 - verlie. v.n eon h.nd tese» otutevallea venekerd voor eea der volgende ultkeerlngen: OUWU.- Terlle, V.D beide armen q| I OU." doodeliiken efloop 1 Z0U.- «en voet ol een oot In het stille dorp Vught, naby den Bosch, is gisternacht te circa half één een motor rijder met duo-passagler. In botsing geko men met een luxe-auto, ten gevolge waarvan de motorryder werd gedood, terwyi de duo- ryder bewusteloos en met zware verwondin gen per brancard naar het gasthuis te Vught is vervoerd. De vermoedeiyke toedracht van het drama dat wel zonder getuigen zal zyn afgespeeld, zal het volgende zyn: De motorryder Hubertus van Erp. arbei der, uit Eindhoven, kwam met zun kameraad Joh. Krul, arbeider, eveneens uit Eindhoven en belden 25 jaar oud. uit Den Bosch, om naar huls terug te keeren. In de Taalstraat te Vught ter hoogte van .Bophlabrug", is de motorryder. die tot dan toe rechts had ge reden, plotseling naar links overgestoken. Voor dit ultwyken Is geen verklaarbare re de te vinden. Zeer waarschunlyk is de mortorrijder door den naderenden auto geë nerveerd. met 't gevolg dat hy met groote snelheid tegen de automobiel is gereden. Met een bijna geheel verbrijzelden schedel werd hij eenige meters verder door de toege snelde bewoners dood opgenomen. De duo- rljder lag eveneens enkele meters verder en had het bewustzijn verloren. De heer Van der Heyde, architect te Vught. voor wiens woning het drama zich afspeelde, verleende de eerste hulp en waar schuwde de politie. Dr. Jansen was het eerst ter plaatse van het ongeluk aanwezig en constateerde den dood van Van Erp. ten gevolge van een ern stige schedelbreuk Het slachtoffer Krul bleek een been te hebben gebroken en voorts nog verscheidene scheur- en snywonden te hebben bekomen. De eveneens gearriveerde Dr. Hllden, heeft in samenwerking met Dr. Jansen de veron gelukten naar het gasthuis doen vervoeren. Bij Krul kon evenwel niet meer operatief worden Ingegrepen. De luxe-auto. bestuurd door den monteur van de firma Pompe en Vertouw uit Den Bosch werd aanvankeiyk door de politie In beslag genomen. Nadat 1 voorloopig onder zoek had uitgewezen, dat den chauffeur ver moedelijk geen schuld trof, werd de geheel met bloed besmeurde wagen afgewasschen en vrijgegeven. Het intensieve onderzoek der nog voort.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1