IN EN OM ALKMAAR -|g GROOTE COLLECTIE BLOEMVAZEN in moderne decor» KUNSTHANDEL Fa. GEBR. v. d- MEER mrdedeelingen UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD I BLADZIJDE 1 TWEEDE BLAD MAANDAG 30 JUNI 1930 OFFICIEELS. STADSNIEUWS Hevige regenval in Canada PROVINCIAAL NIEUWS I MARKTNIE UWS BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De Spaansche stakingen I I Voor het ongeschonden behoud van het Bergerbosch Gemeentelijke dienst der werkloos heidsverzekering en arbeids bemiddeling De Malthezer kwestie en de „Osservatore Romano” t f f f f Zaadmarkt 58 I UITGEEST LIMMEN HOOGKARSPEL ZILVERSTRAAT - TELEFOOR 7S1 ENKHUIZEN WORMERVEER Boter £abriek> WESTWOUD Landbouwtelling 1938 De uit URSEM levert U brillen met en zonder medisch advies. BRILLEN vanaf f 2.— compleet - PINCE-NEZ vanaf f 2.50 compleet Ouden van dagen of zieken, laat uw bril bij U in huls aanpassen. Wil komen op uw verzoek gaarne persoonlijk bij U aan huis door geheel Noord-Holland N 7’, 2-GJ.S T E R ,J EN CHEM1CALIÉNHANDEL „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAR Spoorwegongevailen Zóó Mhicc MUen de tegeostaedi» tot BERGEN d. S.—B-. Totaal generaal hen een cre- om wijze. vaststelling Red. om „piéce sergeant te De Hitten 1. oudere een- 1 I 1 in Spercieboonen 40, 1050 stuks Bloemkool 100. 28 Ko- 28 Juni 1930. 21 Paarden de voor Dinsdag Juni. Piepkulkenmarkt. --I per t t van aan den felle f tiso t t t f f uw van 250 10.— 5.— 5 5 0.25 1.— 250 Onze speciale afdeeling Optiek en K. stellen 1 1 2.50 De bureau Benoemd De heer F. Konincks, onder wijzer aan de R. K. School alhier, is als zoo danig benoemd met ingang van L Sept, aan een R K Jongensschool te Zaandam. 1.50 2 50 10 10 2 50 15-j 5 25 5.— 50 25.— 2.50 5.— 250 1.— 1.— 1.50 2.50 10.— 5 10.— 100 250 25 5 050 2.50 f f f f f f 1 t f f f f t t Bergen f f f f f 2.50 10 2 50 20 2 250 5 1 2 10 250 2 50 f 566 75 f 6588 0 15—0 25 H A. 4 eigenaars, 2 pachters; 0.25—0.50 H. A. 2 eigenaars; 0501 H. A. 2 eigenaars. 5 pachters; 1—5 H A 37 eige naars, 17 pachters; 5—10 H A. 7 eigenaars. 15 pachters; 1020 HA. 10 eigenaars. 19 pachters; 2050 H.A.. 10 eigenaars, 9 pach ters, 50—100 H. A. 2 eigenaars. den <«37. Aantal personen, die in gebruik hebben: 0.050.15 H. A. 7 eigenaars, 9 pachters; H A. 4 eigenaars, 2 pachters; ren, althans een opwekking daartoe vond. Twee vaders dachten hier anders over! f f f f f f f f f t t f f f f f f f f f f f f t f f t f f t t l Totaal Reeds verantwoord 1*3 75. ALKMAAR. Aanvoer 4000. Prijzen f 0 90 toC~ f "1.20 Gemeenteraad Vrijdagavond 8 uur kwam de raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeen. Aanwezig alle leden. Bü de ingekomen stukken waren oa.: Proces-verbaal der kasopname op 20 Juni der 3 laagste klassen 195 leerlingen) der R.K. Maandag 1 September billende spelletjes zullen worden op 261.400 KG Aardappelen: zen 35.30 Drielingen 1.703, 28 Juni Schotsche Mul- 10 K.S. Melk- en kalikoeien Ander mestvee 136. Districts-Arbeidsbeurs Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 25 uur. Des Zaterdags van 91 uur. Voor werk nemers uitsluitend van 912 en Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden de navolgende werkzoekenden zijn ingeschreven: 1 electricien, 1 grondwerker. 1 loodgieter. 2 metselaars, 1 opperman. 1 pakhuisknecht, 1 meubelmaker, 1 machinist. 1 reiziger. 1 schoenmaker. 6 sigarenmakers (en 19 ged werkloos» 1 ijzerwerker. 3 losse arbeiders. Gevraagd: Schilders, timmerlieden, loopjon gens, dienstboden en werksters. Geplaatst: 22 grondwerkers. 1 schippers knecht. 3 sigarenmakers, 3 steenbikkers, 1 timmerman. 15 losse arbeiders, 1 werkster. Alkmaar, 27 Juni 1930. De directeur voornoemd. Ed. v d. Heuvel. Overplaatsing De Rijksveldwachter Dijk wordt met 1 Juli as. overgeplaatst naar Oudendijk en de veldwachter van daar naar hier. Personalia Mej Vera Bakker, van hier, leerlinge der R. K Kweekschool voor onder wijzeressen te Bergen (N.-H), slaagde al daar voor de acte Lager Onderwijs en werd met Ingang van 1 Juli a s. benoemd tot on derwijzeres aan de R. K. Meisjesschool te Hoogkarspel. school te houden op des namiddags. Vefllcl dan door de kinderen gedaan t Ooievaarsterrein. terwijl na afloop leder der leerlingen een cadeautje krijgt. 1ste soort f 0 80 tot 0 85; Boter fabriek 2e soort. I 0 70 tot f 0.77X; Eieren, groot - f 5 i 5 30; Eendeteren f 350 tot structlefouten bestaan, welke, nu de onder- grondsche kabel aangelegd wordt, verbete ring behoeven, daar anders ernstige gevol gen zouden kunnen ontstaan. De Voorzitter heeft voor deze aangelegen heid zich eens de voorschriften van een electr. technisch bureau verschaft, waarin alle bepalingen welke noodig zijn, vakkundig zijn omschreven. Na eenlge bespreking werd deze zaak aan gehouden. om in besloten zitting nader te behandelen. Bij de rondvraag welke nu volgde, werd door niemand het woord verlangd, waarna de openbare vergadering werd gesloten en de raad ging in comité ter afhandeling van het laatst behandelde punt der agenda. Te Cordofa Volgens uit Spanje ontvangen telegram men. zullen heden de landarbeiders in Cor- dofa in staking gaan. Men verwacht, dat alle andere arbeiders zich in den loop van den dag by de staking zullen aansluiten PERSONALIA De heer Th. Kraakman alhier slaagde aan het St. Norbertus-Lyceum te Roosen daal voor het emdexamen hoogerc ban de isschool. verruct over het prachtige effect, dat verlichting maakte tegen en tusschen mooie geboomte. Stellig zullen tijdens tentoonstellingsdagen velen hiervoor alleen reeds een kijkje komen nemen. Personalia Te 's-Gravenhage is ge slaagd voor het diploma gemeenteadministra tie J. Mens, alhier. De penningmeester Mr. Judell schrijft: Het mag niet onbevredigend worden ge- i acht, dat de vierde verantwoording van ont- vangen giften en toezeggingen, 'oopende I deze verantwoording over de week var. 2128 Juni 1930 meer dan f 500.als eindbedrag toont, waarmede het totaal van f 7000. dus is overschreden. In de eerste plaats hebben aan dit resul taat we! medegewerkt de particulieren, die vast of lijdelijk te Bergen gevestigd zijn. Daarentegen zijn zoowel de neringdoenden als de pension- en hotelhouders, de goeden van beide categorieën niet te na gesproken, wat him medewerking betreft, verre onder de verwachting gebleven, welke door het Co mité in hen was gesteld en trouwens kon worden gesteld. Het is hier niet de plaats op deze kwestie nader in te gaan, noch is het noodig of vruchtbaar, meeningen als „geen interesse bfj het bosch hebben’, „er wordt al genoeg belasting betaald, laat de gemeente er dus maar voor zorgen te weerleggen. Te zijner tijd komen deze uitingen, welke getuigen van slechtbegrepen eigenbelang, nog wel eens ter sprake. Van de inrichtingen van onderwijs, hetzij openbaar of bijzonder, kwam geen ankel be wijs van belangstelling binnen. Voor het op- groeiendè geslacht schijnen dames en heeren leerkrachten het behoud van ruim 80 H. A. ongerepte natuur niet van zóódanig belang te achten, dat een inzameling onder de klnde- plaats Verandering postbestellingen. Tot dus ver werden de poststukken in onze ge meente 3 maal besteld n.l. 's morgens om 8 uur de eerste bestelling, terwijl de 2e en 3e bestelling plaats hadden des avonds om half zes en half acht Tusschen 's morgens 8 uur en s avonds half zes had geen enkele bestelling plaats. Met ingang van I Juli as. wordt hierin verandering gebracht. Wel biykt het aantal bestellingen tot 3 per dag beperkt, doch deze zullen thans plaats hebben 's morgens om 8 uur. 's middags om half twee en des avonds om half zes. De Osservatore Romano" verklaart een officieele. op de gebeurtenissen in Mal ta betrekking hebbende nota, dat de Mal- theesche geestelijkheid loyaal is jegens de Kngelsche kroon en daagt een ieder uit den naam van een geestelijke op Malta te noe men. die van oordeel zou zijn, dat bet ei land van souveretniteit moest veranderen. tend direct den Vennewatersweg zijn op gegaan naar het provinciaal landgoed te Castricum. Hier kunnen en willen de heeren Roo- zen en Vogelenzang, rentmeesters van dit landgoed verklaren, dat op het wangle ven uur de arbeiders in Castricum waren! Genoeg hierover, al bezitten we óók ma teriaal omtrent de overige beschuldigingen De heeren bloemistpatroons (ten minste die in deze vereenlging zyn georganiseerd) zien spoken op klaarlichten dag en meener. tegenwerking te ontdekken, waar zij hulp en voorlichting zouden kunnen vinden. Een bloemist is nog geen tuinarchitect en wan ne®. hij van diens raad kan profiteered is dat nooit anders dan in zijn voordeel. Dat hierbij ook het algemeen belang wordt gediend betoogen B en W o. 1. te recht in deze bijlage, waar zij schrijven: OvÊr het geven van voorlichting door den directeur als tuinarchitect kan men verschillend oordeelen. Men moet hierbij in acht nemen, dat de heer Hoek deze voorlichting steeds belangloos verstrekt raeenende met het geven van wenken een algemeen belang te dienen. Ook bloemisten kunnen van de voor lichting van <fen heer Hoek gebruik maken. Wjj zien daarin geen bezwaar. Integen- ■"deel. Wü achten het van groot belang, wanneer een ambtenaar zijn kennis ten goede doet komen in een zoo ruim moge, lijken kring. Het algemeen belang, dat iedere ambtenaar heeft te dienen, kan daarbij slechts baat vinden. Natuurlijk moet daarbij een beperking in acht wor den genomen, wanneer particuliere be langen zouden worden geschaad, maar wij hebben niet den indruk gekregen, dat de heer Hoek door de voorlichting, die hij aan velen op hun verzoek heeft ver strekt. een particulier heeft benadeeld. Ook de bloemisten zullen er wel by va nen. wanneer de belangstelling voor het kweeken van planten en bloemen door de waarop de Directeur der plant soenen zijn taak opvat, wordt aange- wakkerd. C. J. H., Bergen C. H.. Bergen G., Bergen K. de GBergen Mevr. A D.M Bergen N. NBergen C. H„ Bergen J. den B Bergen J. M. J. 8.. Bergen Dames G en 8., Bergen Mevr. R B— V.. Bergen J. van G.. Bergen P. B.. Bergen C. J. A. M Bergen C. M Bergen J. C. L.. Bergen C. de B.. Bergen d. B.. Bergen B.. Bergen Bergen f 7154.75 De Penningmeester Mr H JUDELL Bergen N -H 27 Juni 1930. Wij zouden gaarne zien, dat ook de niet in Bergen woonachtige natuurvrienden door T schenken van een bijdrage, deze sympathieke actie ste mden, omdat deze ook van groo- te waarde is voor de bezoekers van Bergen en dit zyn toch ook vele van onze lezers. Het moet toch waarlijk mogelijk zyn om de f 10 000.voor dit grootsche doel byeen te krijgen. KG. ALKMAAR. f 120 tot f 260 per stuk; 4 Melkkoeien f 280 tot f 380 per stuk: 25 Nuchtere kalveren slacht, per stuk f 8 to tf 21; 29 Vette Scha pen f 35 tot f 38 70 Biggen 10 weken f 21 tot f 28; 6 kliene Bokjes f 3 tot f 5. Han del stil. 3.30—4.80. ALKMAAR. 28 Juni 1930. Boter, fabriek. besluit van de geheime zitting niet opgevat Zij verwachtten een formeel voorstel en toen dit uitbleef toog de heer Bonsema op onder zoek uit. Hem bleek, dat het college van meening was. dat de post reeds was goed gekeurd. met welke opvatting de S. D. A. P.- leider zich niet kon vereenigen. De gelegenheid om van deze afwijkende zienswijze in het openbaar blijk te geven werd hem in de jongste raadszitting gebo den. Toen toch kwam een tweede suppletoir® begrooting aan de orde. Hierop kwam op nieuw een post voor onder no. 573. Kosten van stichting van een Centraal Ziekenhuis f 1000.(De eindafrekening van 8 April was dus nog niet het echte einde.) Hier is de toelichting duidelijker. Er staat nJ.: H. H. A. A. T. M. J. E. L., N. N.. Bergen A V., Bergen. Dames P Bergen N. N., Bergen P. G., Bergen M. C. van B, Delgen J. R-, Bergen C. B., Bergen N. N„ Bergen F. G. H., Bergen P. V.. Jr.. Bergen A. Jt, Bergen R. K Statenkieskring „Zaandam" In de be- stuursvacature ontstaan door 't vertrek van den heer Bernard te Koog aan de Zaan is voorzien door de benoeming van den heer Verheggen te Egmond-Binnen.als opvolger van de lijst. t Oroote gebeurtenissen werpen haar scha duwen vooruit, zegt het spreekwoord. Wanneer men met een beetje goeden wil de •phefftnr van een le klas eener school een „groote" gebeurtenis wil noemen en een ietwat geforceerde protestactie met ..scha duw” mag betitelen, bevat het spreekwoord Voor ditmaal eens waarheid. Nauwelijks was uitgelekt, dat B. en W. wilden komen met een voorstel, om ook dit jaar geen le klas te vormen aan de 3e gemeenteschool en dat de commissie van bijstand voor het onderwijs deze Tosciieuen in meerderheid had verworpen, (ja. als zij belanghebbenden zijn, weten ook anderen dan journalisten, wel eens iets ui die zg. vertrouweiyke commissievergaderingen op te vangen» of een dreigende wolkenmassa hoopte zich op in den hoek, waar Bond van Ned Onderwyaers. N. O. G., Volksonderwijs d. gehuisvest zijn. Al heel gauw flitsten de eerste bliksem stralen door de lucht in den vorm ingezonden stukken en adressen Raad uit bovengenoemden hoek. De slag moest echter komen op een geweldige protestmeeting 's avonds voor de Raadszit ting. voor welk massaprotest zelfs by het schoolfeest reclame gemaakt werd. Het zag er dus dreigend genoeg uit en pessimisten voorspelden zelfs een soort her haling van den „Handelsschooioorlog Laten we echter dankbaar constateeren. dat het zoover niet gekomen is. Door welke oorzaken dan ook. de gemoederen zyn lang niet zoo verhit en opgezweept als een viertal jaren geleden, «net het gelukkige gevolg, dat er van eenlge met electricltelt geladen atmosfeer in de raadszitting van Donder dag niets te bemerken viel. Het was er even gemoedelijk aks andens. uitgenomen dan een korte, maar felle woordenwisseling tnsechen den voorzitter en den heer v. Deu nen. Iets dergelijks zou echter evenwel ook zonder schoolstrijd héél gemakkelyk plaats gehad kunnen hebben en zal wellicht in de toekomst nog wel eens méér voorkomen! Dan de toeloop op de publieke tribune! Als deae werkelijk recht evenredig zou zijn met de belangstelling, die er onder de ge meentenaren leeft voor het schoolvraagstuk, na dan ziet het er met deae laatste meer dan treurig uit Nauwelijks een zestal bezoekers. nA 4 uur gecompleteerd door wat „personeel" der bedreigde school. Doch dit gebrek aan belangstellend auditorium heeft niet belet, dot er goed. d. 1. met gloed en overtuiging gesproken is. Door beide partijen Alvorens echter deae besprekingen onder de loupe te nemen, willen we eerst enkele woorden wijden aan een paar zaakjes, die bat ^boofdnuimnervoorafgingen. R. K. Schoolfee-iteommissie In de Vrij dagavond gehouden commissievergadering werd besloten het feest voor de leerlingen We zullen hier eindigen om morgen de resteerende agendapunten nog eens te beschouwen. waaronder het „piéce de milieu": de schoolvoordracht. JJ.. in kas was f 440.16. Alles accoord Schryven van den Commissaris der nuigin. inhoudende mededeeling dat de Bur gemeester wederom als zoodanig is herbe noemd. Goedkeuring door Ged. Staten geldleening ad f 30 000. Dankbetuiging van de Vereenlging van Ned. Gemeenten voor het geschenk voor des- zelfs nieuwe gebouw in Den Haag Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen Hierna was aan de orde uitloting Obliga tie der geldleening 1910. Uitgeloot werd no. 16. Voorstel tot het verleenen van een subsi die ad f 125.voor eenmaal voor de Land- ar beide rsstichtlng. Voorzitter deelt mede, dat deze subsidie bestemd is om de oprichtingskosten te be strijden en het College van B. en W heeft daartegen geen bezwaren. Zkmder hoofdeiyke stemming goedgevon den. Hierna wyziging der begrooting 1929 en 1930. Vastgesteld zooals werd voorgesteld. Voorstel tot vaststelling voor installatie voorschriften voor het Gem Electr Bedryf. Voorzitter geeft over deze zaak een nadere uiteenzetting en merkt op. dat bij verschil lende inusaan&luitinsen jeer ernstige con- Van den Buitenkant De laatste dagen zijn de uitkomsten der ansjovisvisscherij van dien aard, dat het bedrijf niet meer loonend is geworden Verschillende visschers hebben dan ook het vischwant Zaterdag niet meer naar zee gebracht. Alle teekenen wijzen er op. dat de ansjovischcampagne als geëindigd kon worden beschouwd. Tot heden werden in deze campagne in totaal aangevoerd 859930 K.G. ansjovis. Goed geslaagde proef Door het Comité der te houden Z. V. T. werd in samenwer king met den directeur der lichtbedryven een proef genomen met de verlichting gedu rende de, Z. V. T.-dagen. Toen alle voorbe reidselen 1 volkomen in orde waren bevonden, stond als bij tooverslag het geheele terrein in een zee van licht. Alle toeschouwers wa ren de het de slag van de landbouwtelling voor veeteelt en landbouw is als volgt: 157 namen. Eigen land 687 H. A. 49 A.. gepacht land 658 H-A- 91 A..totaal 1346 H A. 40 A Tuingrond 133 H.A. 91 A. Hiervan bezet met boomgaarden 7 H A 94 A. Aantal een ruiters plat glas 559. Tuin grond bedekt met staand gras, 4342 M2, onverwarmd. Grasland 1212 HA 49 A. Hiervan bezet «net boomgaarden 15 H.A. 31 A. Van het gepachte land is van ouders gepacht 274 H A. 91 A. 138 namen. Type rij- en tuigpaand boven 3 jaar 73. Type trekpaard boven 3 jaar 6. - boven 3 jaar 7. Springstieren 27. 1049 Mestkalveren Jong vee boven 1 jaar 278. Jong vee be neden 1 jaar 311. Schapen boven 1 jaar 830, beneden 1 jaar geen, lammeren 953. Bokken en geiten 11. Varkens beneden 6 weken 157. Fokzeugen 87. Andere varkens van 6 weken tot 60 kilo 412, van 60 kilo tot 100 kilo 206, boven 100 kilo 104 In 1930 geboren kuikens 2035, oudere kip pen 2595 In 1930 geboren eenden 88, S„ Bergen I. W de P„ Bergen R. K.. Bergen H. J. A. B., Bergen G. van D.. Bergen H. K. Kzn.. Bergen C. A. B.. Bergen F. van A. Bergen C. V.. Pz Bergen B Bergen Abr P.. Bergen A. P.. Bergen H. en N. P., Bergen, uit hun spaarpot C P. Bergen H. K.. Bergen C. J. van 't S.. Bergen J. W. B Bergen A. M Bergen H E.. Bergen B. 8.. Bergen Fr. O.. Bergen- J. M W Bergen D. van B Bergen H. F Bergen G. . Bergen fam B. Bergen L. K_. Bergen Mevr. F C. v. A. P. Bergen C K.. Bergen Z.. Bergen B. v. d. O., Bergen Gemeenteraad Een vergadering van den raad dezer gemeente wordt Dinsdag 1 Juli 1930. des namiddags 8 uur, nieuwe tijd, ge houden. Behandeld zullen oa worden: Voorstel van B. en W. om den post jaar wedde ambtenaar ter secretarie enz. te ver- hoogen met 400. Voorstel „van B en W. om trëii èêr. eru diet te verleenen tot aanschaffing van een motorbrandspuit. Bespreking aanschaffing van nieuw meu bilair en verbouwing van de openbare lagere school in deze gemeente. Besluit tot het aangaan eener geldleen! ig ter bestryding der uitgaven onder punt 4 en 5 der agenda en tot vaststelling eener suppl begrooting 1930. Herbenoeming hooistekers (G. Vet Peereboom» en de beloonmg vast te op f 60.—. Herziening raadsbesluit tot verkoop grond aan J. Ruiter, n.l. aan den Oostkant van den middelsten akker 2 M in de breedte afne men bij en den verkochten grond te voegen en den verkoopsprys met 100.te verhoo- gen. Bespreking van een ingekomen aanbieding tot verkoop aan de gemeente van grond ge legen tn de Schermer. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de woning C 24 bewoond door D. Sneekes. eigenaar Kramer Glynis te Oterleek .Net op post 573 uitgetrokken bedrag is bedoeld als een gratificatie aan de Directrice van het ziekenhuis voor bui tengewone diensten bij de inrichting van het nieuwe Ziekenhuis bewezen. Volg nummer 570e dient derhalve alsnog met dit bedrag te worden verhoogd Omdat over deze f 1000.In de geheime zitting van 8 April ook was gesproken en ge stemd. te ramen met de f 2500voor den Directeur P W kon de heer Bonsema ge voeglijk ook dit laatste ter sprake brengen De burgemeester was zoo welwillend dit toe te staan, al waren er natuurlijk ook andere wegen geweest, om deze zaak aan de orde te stellen. Wjj hebben gemeend hierboven eenlgszins uitvoerig de voorgeschiedenis te moeten rele- veeren. omdat wjj het van het grootste be lang achten, dat het publiek, hetwelk, even als wjj. door deze geschiedenis eenlgszins is opgeschrikt, de juiste toedracht der zaak kent. Bij het beoordeelen dezer niet heel pret tige historie, moeten wjj twee dingen streng schelden: n.l de vraag of de gratificaties in derdaad den betrokkenen toekwamen, én de wijze, waarop het college van B en W. heeft gemeend de goedkeuring ervan te moeten verkrijgen. Wat het eerste punt betreft, verklaren we ons tot oordeelen niet geheel bevoegd. Daar voor moet men als insider alle werkzaam heden nauwkeurig gevolgd hebben. Wel wil len we als onze deeken» meening geven, dat. gezien den omvang van t werk (8 ton» en den duur (3 jaar» een belooning voor den leider met f 2500ons niet te hoog voor komt. En wat de directrice aangaat, het is bekend, dat zy voor deze stichting dag en nacht gewerkt heeft en dat zij zélf de vruch ten van dit werk niet mag plukken. Haar gratificatie van f 1000.lijkt ons daarom eer te laag dan te hoog. Niet zoo sympathiek staan we tegenover de handelwijze van B en W.. al willen we, anders dan de heer Bonsema. erkennen, dat formeel alles in orde Is. In den Raad, waar wel eens meer nieuwe zegswijzen ge boren worden, is de geste van a en W. „minder elegant” genoemd. Nog niet zoo kwaad gezegd, al klinkt het" wat vreemd. We hadden het juister gevonden, als het college ronduit met een voorstel ter zake was gekomen. Dat eerst in besloten zit ting gepolst w^-d. volkomen accoord. want een dergelijke gratificatie verworpen te zien, is voor de betrokkenen ergfr. dan er geen te krijgen. Maar nadat B. en W. zich over tuigd hadden, dat er in den Raad een meer derheid vóór was. (er bleken nu immers by stemming maar 5 tegenstanders. 3 soci's en 2 Katholieken» ware egn openlyke voordracht béter geweest dan het wegmoffelen In een suppletoir® begrooting. Gaarne sluiten we ons aan by den wensch van den heer Bonsema. om tn het vervolg niet al te 'dikwyis met dergeiyke crypto- voordrachten verrast te worden. voorzitter van het Centraal Stem- i brengt ter algemeene kennis, dat het besluit waarby hij den heer J. Wes- terhof te Alkmaar heeft benoemd tot lid van den gemeenteraad in plaats van den heer N. Schats, die zyn benoeming heeft aangenomen, voor eenieder ter ge* meente-secretarie ter Inzage is neder®»* legd Alkmaar. 28 Juni 1930. De Voorzitter van he» Centraal Stembureau, WENDELAAR. Burgemeester. Vrijdagmiddag verzamelden zich eenlge duizenden arbeiders in de arbeiderswyken van Sestao en Carracalgo. in de nabyheld' van Bilbao, om een besluit te nemen, om trent het afkondigen van de algemeene sta king die Maandag zal worden geprocla meerd Te Madrid zelf heerscht volkomen rust. Men houdt echter rekening met de moge lijkheid, dat de radicale arbeiders erin zul len slagen, op 1 Juli de algemeene staking af te kondigen. De Spaansche Minister van Binnenlandsche Zaken had in verband met den dreigenden toestand Vrydag een lang durig? bespreking met den Minister-Presi dent. Besloten werd, al het mogeUJke to doen, om bloedige botsingen te vermijden, doch desniettemin met kracht op te treden, om alle gewenschte arrestaties te verrich ten. Burgert, stand Geboren: Tryntje, d. V. Sieger de Vries en van Griete Langenberg. Gehuwd: Simon Krom en Petronella Maria Dekker. Johannes Antonius van Kleef en Agatha Vonk. v 'l' Aanbesteding Bij de aanbesteding voor 't doen van voorzieningen aan Militaire ge bouwen en werken van Uitgeest tot Velzen en te IJmuiden (raming f 4800» waren Inge komen 7 biljetten. Laagste inschrijver was G. W. Polderman, te Haarlemmermeer voor f 4887 De gunning wordt later bekend ge maakt. die kwestie over het z.g water- ultzetten bij Ruxputte is teeke- nend De heeren Smits en Bruin verklaren, dat zy en nog iemand, wiens naam zij om hen moveerende redenen (h'm) niet wen- schen te noemen, gezien hebben, hoe op 22 April 's morgens pl.m. 8 uur vanaf den meentewerklieden Peperkamp en Tuni> waterplanten zetten in den vyver van Rux- Hoogenweg gezien hebben, dat twee ge putte. Als men nu weet, dat van dien weg af, bedoelde vyver onmogelyk te zien is, en deze zelf al enkele jaren propvol met water planten staat, voelt men al de kracht deaer beschuldiging. Maar er komt xneer bij. Ge noemde werklieden wenschen onder eede te verklaren, dat zij dien morgen niet te Ruxputte zyn geweest, evenals twee an dere personen óók onder eede wiljen be- véÈtigco, dat bedoelde werklied» dien ocb» GESLAAGD Onze stadgenoot®, mej. C. A. Veer, slaagde aan de kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen voor het eerste ge deelte van het examen voor vroedvrouw. Op de lyn Toronto-Winnipeg is een ex- presstrein van den Canadeeschen spoorweg Vrijdag 100 myle ten Westen van Capero, in het Noorden der provincie Ontario, ont spoord. Tengevolge van de hevige regens der laatste weken, was de spoorwegdyk op verschillende plaatsen weggespoeld, waar door een wagen van den trein in volle vaart omsloeg. Vyf perosnen, o.w. 4 kinde ren, werden gedood. 21 personen werden gewond. Een andere trein van den Canadeeschen Nationalen Spoorweg is op dezelfde Hjn ver ongelukt. Daarby werden 6 begeleiders van een goederentrein gedood. Een derde trein is in het Zuiden van de provincie door dezelfde oorzaak ontspoord. In <ie omgeving van Ludbury hebben groote overstroomingen plaats gehad. Een gedeelte van het stadhuis staat onder wa ter en vele bewoners hebben hun huizen moeten ontruimen Vreeselyke onweersstormen. gepaard gaande met zwaren hagelslag, hebben de zuidelijke provincies van Canada geteisterd. Door den bliksem en hagelslag, waarby stukken Ijs van een pond, zijn 53 menschen gedood. De materieele schade is zeer groot. Ook boven Lumsden en New-Foundland woedde een hevige hagelstorm. Vele daken van hulzen werden vernield en veel ruiten verwoest. Verscheidene huizen zyn ingestort. Het laatste bedrijf van een tragi-comedie heeft zich Donderdag in de raadszaal afge speeld. We bedoelen het prae-advies van B. en W op de adressen van de bloemistpatroonsver- eeniging voor Alkmaar en Omstreken In zake den directeur der plantsoenen. Toen in een vorige vergadering de zaak aan de orde kwam, hebben we als onze meening gezegd, dat we het betreurden, dat er een meerderheid was om prae- advies te vragen We vonden de „klachten” zóó onbenullig, zóó overdreven, zóó onwaar- schyniyk. dat wy het serieus nemen van hun adressen te veel eer voor deze beroeps vervolgers vonden. Na het uitgebreid prae-advies eyn we nog in deze meening versterkt Reeds maan den wordt de heer Hoek om allerlei klein geestige redenen door deze heeren, althans door het bestuur op de vingers getikt Als hy een paar potjes aanbrengt by een schooltentoonstelling, of een liefdadigheids- uitvoering, een half dooden den geeft aan het ziekenhuis voor kerstboom, is hef .Kip ik heb je”. Als echte Geoffry Gill’s bespieden zy zijn gangen en die zyner ar beiders. zelfs op avonden, dat er voor hen by een echte vak-lezlng nog wel iets te loeren valt. Als hy. gedekt door de toe stemming van B. en W„ zyn weg gaat, kon^ het volgende schryven d.d. 27 Febr. 1930, dat o. L erg veel van een dreigbrief heeft: „Hiermede waarschuwen wij u voor het laatst, uw personeel geen werkzaamheden by particulieren te laten verrichten. Wy stellen u daarvoor ge heel aansprakeiyk. U gelieve er voor zorg te dragen, dat niet verder gewerkt wordt door personeel by de Kennemergarage den heer Pouwels. Wy verzekeren u. dat door onze ver eenlging moeiten noch kosten zullen ge spaard wonden om deze oneeriyke con currentie den kop in te drukken, zoo u aan onzen eisch geen onmiddellyk ge volg geeft.” Als deze intimidatiepoging geen succes heeft, komen de adressen aan den Raad, waarin een viertal feiten behandeld Wor den. Het onderzoek hiernaar door H. en W„ is zeer serieus geweest. Eerst zijn in het volle college voorzitter en secretaris van de kla gende vereenlging gehoord, toen de heer Hoek en ten slotte ook de belde arbeiders, elk afzonderiyk. die bU het geval ..Rux putte" zouden zijn betrokken geweest. De resultaten dezer verhooren hebben onze lezers kunnen vinden in de uitvoerige byiage No. 74, die we JJ. Dinsdag publi ceerden. Vooral planten Nadat 's Raads goede hart gesproken had en vriend De Ruyter langzamerhand een goede kennis van de Edelachtbare vergade- ring en Hoogstderaelver journalisten een week extra-salaris had gekregen, omdat hy een particuliere betrekking had laten loopen, wegens het verkeerdelyk gewekte vertrou wen weer in gemeentedienst terug te mogen komen. (Vader Govers had zyn markt- instincten laten werken en het socialistische 2 weken en het wethouderlyke neen „tus- achenbeidegedeeld», sneed de heer Bonsema -. de «aak aan. die de pers, «néér dan den Raad, met stomme verbazing sloeg Naar aanleiding der suppletoire begrooting. dienst 1929. bracht hy op het tapyt een grati ficatie van f 2500, welke door den Raad was toegekend aan den directeur van ge meentewerken als belooning voor zyn diehsten bij den bouw van het Centraal Ztekenhids. Wü. peramenschen. die toch de pretentie hebben, alle gesties van den Raad vrU goed na te gaan, konden ons een dergeiyk besluit met den besten wi! van de wereld niet herinneren. En dit was nu het eigenaardige: ook de heer Bonsema, raadslid, frèctleleider nog wel. betwistte, dat er van een zoodanig besluit in den wettelyken rt. van het woord, gesproken moch’ worden Laten wd de feitelijkheden van dit vreem de geval eetst even vooropsetten Toen besloten was tot verbouw der voor malige Cadettenschool tot ziekenhuis, -ston den twee wegen open men kon een archi tect met de leiding daarvan belasten, die dan gehonoreerd moest worden volgens de regelen van de Delftsche architecten, óf men kon deze leiding opdragen aan den Directeur van Publieke Werken B. en W kooen dit laatste en stelden on der den heer Margadant een tweeden lei der aan, wiens salaris nog niet de helft bedroeg van hetgeen aan een architect uit betaald had moeten worden. Reeds toen werd besloten in het college dat den Directeur van Publieke Werken voor deae extra verantwoordelijkheid en werk zaamheden een gratificatie moest worden toegekend Drie jaren duurden de werkzaam heden en ten slotte verscheen in byiage 32, gedateerd 18 Maart 1930 de eindafrekening van den verbouw. Voordat deze byiage in openbare behandeling kwam (zitting van 8 April j.1.) ging de Raad in geheime zitting. Hoewel uit de ter visie gelegde stukken zulks reeds Meek, deelde de Wethouder in deze geheime zitting den leden nog eens mede, dat in deze afrekening ook ingesloten was de f 2500.gratificatie aan den heer Mar- gadant. Daartegen kwam verzet, uit verschillende fracties Resultaat deaer besprekingen was dat besloten werd in openbare zitting de bijlage goed te keuren, met deze restrictie echter, dat van het credlet betreffende de bewuste f 2500 geen gebruik zou gemaakt worden, alvorens de Raad dit een volgende maal zou hebben goedgekeurd. Hier zy echter geconstateerd, dat in open bare zitting van die beperkende bepaling in het geheel niets bleek. Er werd, voor zoo ver wij weten, zelfs Met op gezinspeeld Toen verscheen byiage no. 49. gedateerd 2 Met 1930. Dit was de eerste suppletoire begrooting over den dienst 1929. Onder no. 573 van den kapitaaldienst (uitgaven) stond Kinder meer: Kosten van stichting van een Centraal Zie kenhuis f 304 800. De toelichting op dit artikel gaf ook al niet veel licht. Hier staat Immers: „By raadsbesluiten van 3 Maart 1927, 16 Februari 1928, 8 November 1928. 31 Januari 1929. 25 Mei 1929 en 10 April 1930 zyn voor den bouw van het nieuwe Ziekenhuis credieten verleend van f 637.985.70 in totaal. Hiervan is in 1927 gebruikt f 47.397.68 en in 1928 f 285.775 01 totaal f 333 172 69, zoodat de post voor 1929 kan bedragen f 304.800. In deze f 304 800 zat óók de gratificatie wat echter alt de toelichting absoluut niet Meek. Mochten de raadsleden dit geweten, al thans vermoed kunnen hebben, omdat zy Inzage kunnen nemen van de stukken, de pers, het publiek dus, was van alles totaal onkundig. Als we ons wel herinneren, passeerde deze supp ?tolre begrooting zonder discussie de hamer en daarmee was formeel ook deze gratificatie in openbare zitting goedge keurd. BROEK OP LANGENDIJK. 28 Juni Langendyker Groentenveiling 12000 To maten: A f 36 60, B f34.90. C f 36, CC f 18 50 59u.000 Aardappelen: Schotsche muizen f 3 80 —5B0, Schoolmeesters f 4.30, Drielingen f 1.704.10. 2800 Bloemkool, 1ste soort f 6.10 10.90, 3500 Roode kool f 11.4013 90 30 Slaboonen f 43 6048. NOORD6CHARWOUDE, Benoeming tot vaandrig De K. F. ter Punt uit deze gemeente wordt met ingang van 1 Juli as. bevorderd tot Vaan drig oy het 16e Regiment Infanterie Amersfoort. DIENSTPLICHT Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrystelling van den dienstplicnt betreffende den hieronder ge noemden persoon, de uitspraak gedaan, achter zijn aam vermeld: f4. Sneekeo, lichting 1927 en J. Dexxer. lichting 1929. Tegen deze uitspraak Kan uiterlljk den tienden dag na den dag dezer bekendma king in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettigen vertegenwoor diger; b. door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschre ven personen of door diens wettigen verte genwoordiger Het verzoekschrift daartoe moet met re denen zyn ^nikleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter secrtarie dezer ge meente afdeeling Militslre Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar. 28 Juni 1930. De loco-Burgemeester van Alkmaar. A. F. THOMSEN.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5