I Binnenlandsch Nieuws DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Voor de Huiskamer "V1 X r. I Het Suikerwetje Memorie van Antwoord De Bond Heemschut SOCIAAL LEVEN Ned. R. K. Middenstandbond FINANCIËN Solidairiteltsstaking LUCHTVAART Jaarverslag S. S.H. S. M. Een radio-groet van mevr. St. Josephs-Gezellen Vereen. De oorzaken van den wereldoorlog Vliegtuig verbrand Luchtmanoeuvres te Hendon Prof. Ir. I. Franco w.i. overleden NederL Bond tot kinderbescherming ONZE OOST Een assistent vermoord Lustrumfeesten te Leiden 'f' I 3 Provinciale Geidersche en Nijmeegsche Courant Het wonderdoosje van Dijk De vlucht van de „Southern Cross” bedroegen verllesreke- In jaarvergadering bijeen o i Nationale Gezellendag te Den Haag wor- de de oude min, ..hoe gaat al Een gedenkboek Het beetaü L I 4, Rapport van de Commissie vanwege het R.K. Werkliedenverbond Feiten en handelingen, welke in 1914 tot den oorlog hebben geleid Het Rapport der Commissie Stands en Vakorganisatie De lustrumfeesten te L de officieele viering betri voering van het openlucht en zijn voor wat na de derde op- si Zaterdagavond bmiolfn met een «rooi vuurwerk ot> het stuk van van de scholen of de man vloog hen vluchteling zagen, riepen zij :ro. stop eens even, stop eens Door een Javaanschen koelie, die een standje had gekregen Een vertelling uit den ouden tijd. Iteuter seint uit New-York. dat de drie metgezellen van Kingsford Smith bezig zijn uit te kijken naar een vliegtuig, waarmede’ zij over den Qeeaan naar Europa terug kun nen vliegen, maar definitieve plannen daar toe zijn nog niet gemaakt. de boerderij al heel anders uit te zien. Toen het half jaar verstreken was, bei zich met het doosje v. Mij. tot HM 1 i iiiiiinui Op 5 en 6 Juli as. organiseert het Centraal Verband der St. Josephs ‘Gezellen Vereeni- openingswoord van den steun, ook van de zijde van ge meentebesturen en andere autoriteiten in toenemende mate en in allerhande Vormen ondervonden. Het waren voornamelijk de be sturen der kleine gemeenten, die het advies bureau van „Heemschut" raadpleegden. Met voldoening constateerde spreker o.a.. dat de strijd tegen de ontsierende reclame is gewonnen, ten jpinste op het platteland. In de bebouwde kommen, speciaal van de grootere gemeenten, valt er nog veel te doen. Te Bilthoven is gisteren op 62-jarlgen leeftijd overleden Prof. Ir. I. Franco, w.i. Prof. Franco, die te Tlel,werd geboren is oud-hoogleeraar aan de Technische Hooge- achool te Delft en was directeur van „Werk spoor”. Een Javaansche koelie van de rubber- ondememing Liana Poeloeh der te Parijs ge vestigde Compagnie des Oaoutchousc de Pa- dang, gelegen in de onderafdeeling Batoe Babi», afdeeliQg Asahaa, gouvera, Oostkust Kingsford Smith. Kingsford Smith heeft aan den berichtge ver van Reuter meegedeeld, dat hjj nog geen plannen heeft gemaakt met betrek king tot een eventueele solo-vlucht van Landen naar Ausralië eind Juli. Een doode Zaterdagmiddag, even na vijven, moest te Darmstadt, een klein vliegtuig, bemand met twee Schupo-beambten, ploffing in den motor, maken. De vlammen bereikten de benzinetank en het vliegtuig vloog in brand. De bestuurder kon zich door een sprong redden, maar de begeleider, wachtmeester Biickel, verbrandde. Ontmoeting van Van Dijk met met Lindbergh en Byrd. De heer Evert van Dijk belde Zaterdag den heer Plesman. directeur der K. L. M, op, doch door het lange wachten op de aan sluiting en door bezigheden verhinderd, kon de heer Van Dijk niet zelf spreken. Het gesprek werd toen door den heer Fokker gevoerd. Deze deelde mede, dat v. Dijk mor gen op het jacht van den heer Fokker ver schillende andere Oceaanvliegers zal ont moeten, als kolonel Lindbergh, admiraal Byrd, kolonel Fitz Maurice en miss Ear hart. De aanbieding van den krans door rfen heer Ravelli, vertegenwoordiger v^n de Nederlandsch-Amerikaansche K. v. K, na mens de K. L M._ aan den heer Van Dijk werd bijzonder op prijs gesteld. Gisteren zou de heer van Djjk den heer Plesman op nieuw opbellen. r En nauwelijks zaten zij v< voorbij. Maar toen zjj de verheugd en blij: Piero, 1 oude, trouwe vriend, zou jiji Piero, de plaats voorbijgaan, waar je oude vrienden vindt.” Met ingang van 1 Juli as. hebben de com missarissen der „NV. Prov. Geidersche en Njjmeepsche Courant” op diens verzoek en cp de meest eervolle wijze ontslag verleend aan den heer C. A. Vieweg als directeur dier N V. en tevens hoofcfredacteur van genoemd blad. In diens plaats is met ingang van 1 Juli benoemd tot directeur-hoofdredacteur de heer D. Manassen. Tevens is met ingang van genoemden datum eervol ontslag verleend als commissa ris deze N V. aan den heer J. Vieweg te 's-Gravenhage en Is in diens plaats be noemd de heer C. A. Vieweg. die tevens als president-commissaris zal optreden. lasten” be- over 1928 Voor het Nederlandse!) Comité tot onder zoek van de oorzaken van den Wereldoorlog heeft te 's-Gravenhage. de heer Th. vap Wel- deren baron Rengers een inleiding gehouden over: „Heeft de Duitsche Regeering in Juli 1914 aangestuurd op een preventieven oorlog tegen Rusland?” Spreker ging de gebeurtenissen van laatste maanden vóór Augustus 1914 na. Zijn meening is, dat alle betrokken regee- ringen met zekerheid het oogenblik der ont- knooplng zagen aankomen, en het hun eerste plaats achtten om hun‘land in de gunstigste diplomatieke positie te plaatsen. Geen land met democratisch regeerstelsel, geen land met algemeen stemrecht kan oorlog voeren zon der dat het volk in zijn geheel in den oorlog berust. Maar daarvoor is noodig, dat het volk den oorlog als een zijn aangedaan on recht gevoelt, als aan het land opgedrongen. Alle regeeringen probeerden daarom, het odium, den oorlog te hebben ontketend, op de tegenpartij te laden. Met een herinnering o.m. aan het ge beurde op 28 Juni te Serajewo zeide spr. dat het hem voorkwam dat Berlijn in volle be wustheid. dat daaruit een wereldoorlog kon voorvloeien. Weenen heeft aangespoord, om na den moord op de aartshertoging eens en voor goed met Servië af te rekenen. Het ini tiatief is van Berlijn uitgegaan en tot aan de uitbarsting daar gebleven. Duitschland achtte die politiek noodzake- Hjk voor het behoud van Donau-monarchie, haar eenigen bondgenoot; uitstel van actie tegen Servië zou de ontbinding van Oosten- rijk-Hongarije meebrengen. Spr. s conclusie is, dat de Duitsche Regee ring in Juli 1914 op oorlog heeft aangestuurd, maar dat voor deze offensieve tactiek van Duitsch standpunt zeer krachtige redenen waren aan te voeren. De Russische voorbe reidselen lieten geen twijfel over ten aan zien van bet doel, dat Rusland zich voor de naaste toekomst had gesteld; den geest van Londen en Parijs meende men te Berlijn vol-’ ledig té kennen; nog was er een kans; aarzel de men, dan kon het lot van Duitschland voor goed beslist zijn, zoo dacht men te Ber lijn. In de Zaterdag te Utrecht gehouden jaar vergadering van den Ned. Bond tot Kinder bescherming zijn de aftredende leden van het bestuur by acclamatie herkozen n.l. mevr. M. J. Frenkel en de heeren M. J. C Besse- laars. mr. A. O. H. Tellegen eh mr. dr. S. J. Witteman. Volgens den penningmeester mr. Tellegen, ■al als opbrengst van de kinderpostzegels en briefkaarten van de laatste actie 162.255.29 (vorige maal 115.000) kunnen worden verdeeld. De aanwezigen werden ■angespoord, aan de actie voor de postzegels en briefkaarten krachtig mee te werken. In de rede waarmee de voorzitter de mid dagvergadering opende, deelde hij mede, dat de bond ter gelegenheid van de 35-jarige WridDg 4K Kinderwetten een Op het vliegveld Hendon, ten noorden van Londen, zijn Zaterdag, in tegenwoor digheid van meer dan 130.000 toeschouwers, de groote luchtmanoeuvres gehouden. De belangrijkste nummers werden bij gewoond door vertegenwoordigers van het Koninklijk Huis, het Japansche prinsenpaar en de leden van het corps diplomatique. In het middel puil» der belangstelling stonden nummers luchtacrobatiek, een aanval op een tentenkamp door gevechts vliegtuigen en manoeuvres met bombarde- ments- en gevechtsvliegtuigen. Er bestond met name veel belangstelling de prestaties van het luchtschip R. Dezer dagen vergaderde te Utrecht de Vak- raad van den Ned. R K Middenstandsbond, onder leiding van den heer C. J. N ooien- boom de Bruyn te Roosendaal, ter behande ling van het rapport der Commissie stand- en vakorganisatie en van het daarop door het hoofdbestuur van den N. R. K. M. uitgebracht advies: De bijeenkomst werd gevolgd door een ge combineerde vergadering van den Vakraad met de besturen der Diocesane Standsorgani- saties. onder leiding van den heer C. J. G. Struycken te 's Gravenhage, ter behandeling van hetzelfde onderwerp. Op beide vergaderingen werd, na een bl inding van den heer Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, directeur van het Natio naal Hanzebureau, een uitvoerige en vrucht bare bespreking gewijd aan de voorstellen van het hoofdbestuur tot herziening van den organisatievorm van den Ned. R.K. Midden standsbond. Deze voorstellen zullen thans aan de orde worden gesteld in de wetgevende organen der Diocesane standsorganisaties. wegens een ont- een noodlanding 424. Doch Pierro scheen ben niet te hooren. Jokko nam Duim weer op zijn rag, maar juist toen ze weer verder wilden, keerde Piero verrast terug. „Wel heb Ut van mijn leven," zei hij. „je hier te vinden dacht ik niet.” „Ja," zei Jokko, „we zijn het werkelijk, alleen loepen kan Duimstok niet. aal uitgeven, waarvoor vele vooraanstaande personen bijdragen hebben geleverd. Op 29 November wordt in de Ridderzaal te Den Haag een bijeenkomst gehouden, welke door een eenvoudigen gemeenschappelijken maal tijd zal worden gevolgd. Gedachtenwisseling Van de gelegenheid om in discussie te tre den. maakte luit.-generaal van Oordt ge bruik. Spr. constateerde, dat de vlootover- eenkomst tusschen Engeland en Rusland kort voor den oorlog op uitdrukkelijke ver zoek van Rusland was tot stand gekomen en hij zeide. niet te kunnen inzien dat de door Engeland genomen voorbereidende militaire maatregelen eenig opzet tot deelneming aan den oorlog beteekenden. De voorzitter gaf nog te kennen, dat hij geen bewijs heeft kunnen vinden, daC Duitschland een preventieven oorlog iieeft ge wild. Na korte beantwoording door den heer Rengers sloot de voorzitter de bijeenkomst. van Sumatra heeft den 26-jarigen assistent dier onderneming, den Rus Boris Dynine. vermoord. Het slachtoffer was een neef van den Wit Russischen-generaal Dynine. De verslagene stond bekend als een be schaafd hoffelijk en. zachtaardig jongmensch, die éér^ één Jaar in Ned. Indlë was, waar van hij de laatste viermaandefl had doorge bracht op de onderneming. Lima Poeloeh. De oorzaak van dezen moord is naar gemeld wordt een opmerking, een dag te voren ge maakt, wegens het te laat verschijnen op *t werk. De dader wachtte den assistent, een dag voor de moord plaats vond, reeds op met een pas vlijmscherp geslepen pisa blattl. De as sistent verscheen toen echter niet. De moor denaar verklaart sakit hati te zijn geworden wegens een standje hem door den assistent toegediend, waarover hij zich bij den man doer heeft beklaagd. man verklaart voorts door den assistent ten zijn gestompt waarvoor echter geenerlei aanwijziging beslaan. Voor dat hij den moord pleegde, heeft hjj het praatje rondgestrooid, dat de assistent een ..djahat” zou zijn, hetgeen er op wijst, dat hier opzet in het spel is geweest en de zaak tevoren grondig werd voorbereid. De man doer is in het belang van het onderzoek aan gehouden. De dader is een Javaan uit het Rembangschc. Aan het jaarverslag der N. Expl. van Staatsspoorwegen en der N. Ijzeren Spoorweg Mij. te 1929. ontleenen wjj het vol- voor 101. Voorts waren er verscheidene nieuwe vliegtuigtypen, die nog nimmer in grooten getale waren opgetreden. baten en evenals Tijdens de laatste groote staking in de En- gelsche kolenmijnen rees bij de leiders der katholieke vakbeweging de vraag, of in deze en soortgelijke gevallen de strijd der arbei ders door middel van solidariteitsstaking mocht- worden gesteund. De onzekerheid op dit punt heerschend, werd voor het be stuur van het R.K. Werkliedenverbond aan leiding een commissie saam te stellen, die over de moreele zijde van dit vraagstuk rap port zou uitbrengen. Omdat echter een nau we samenhang bleek te bestaan tusschen dit vraagstuk en het verschijnsel der econo mische concentratie, werd aan de commissie tevens verzocht, over de gevolgen dier con- centratieverschijnselen haar oordeel uit te spreken. Slechts gedeeltelijk heeft de commissie zich van haar taak gekweten. Wel was aan vankelijk de uitvoering der geheele opdracht in studie genomen en de toenmalige rappor teur, de zeereerwaarde pater Mr. Dr. Arn. Borret S.J., had reeds over enkele onderdee- len van het concentratieverschijnsel eenvoor- loopig rappo rt samengesteld. Van dezen waardevollen arbeid heeft de commissie dankbaar gebruik gemaakt. Bij voortgezette studie bleek echter het concen tratieverschijnsel zoo veelomvattend en zoo ingewikkeld, dat, werd op deze wijze voort gegaan, het probleem der solidariteitsstaking eerst na geruimen tijd aan de orde zou ko men. Wijl nu de commissie het onderzoek van dit probleem haar voornaamste en meest ur gente taak achtte, besloot zij haar arbeid al thans voorloopig, tot de solidariteitsstaking te beperken en de concentratieverschijnselen slechts te bespreken, in zooverre hun betee- kenis voor het probleem der solidariteitssta king dit zou vereischen. De commissie ver trouwt echter, dat een zeer omvattend rap port over de gevolgen der bednjfsconcentra de in het algemeen, binnen afzienbaren tijd zal kunnen volgen. De commissie die bestaat uit Mr. Drs. D. Beaufort O.F.M., Rapporteur, Kannunnik J. G. van Schaik, Prof. F. v. d. Loo, J. W. Andriessen, C. J. Kuiper, H. Jos. Pelzer en H. F. Timmermans, heeft in de volgende stellingen haar oordeel samengevat I. Arbeiders, wier doorwerken zou gelijk staan met indirect steunen van onrecht jegens anderen gepleegd, zijn per se, afgezien dus van bijzondere omstandigheden, gerechtigd en zelf verplicht tot solidariteitsstaking over te gaan. II. Bij meerdere vormen van bedrijfs- concentratie (kartel van hoogeren graad, trust, concern) zal, om den nauwen samen hang der ondernemingen, niet-sta ken veelal feitelijk met dezen indirecten steun gelijk staan. Een samenwerking ad hoe (d.i. spe ciaal beoogend een bepaalde staking te doen verliezen) van overigens zelfstandige onder nemingen leidt tot eenzelfde conclusie. Be staat deze nauwe samenhang of samenwer king niet, dan is solidariteitsstaking in on deugdelijk in ongeoorloofd. III. In en door bepaalde (in de practijfc zich nogal eens voördoende) omstandighe den, per accidens dus, kan het recht en de plicht tot solidariteitsstaking wegvallen. (Ge mis aan voldoend belang, ernst der gevolgen, onmisbaarheid van het bedrijf, overheids dienst, waar overheid als zoodanig optreedt, welvaart van eigen landgenooten, die in ove rigens gelijke verhoudingen bij die van vreemden voorgaat, enz.) IV. Is de hoofdstaking een melioratieve, dan is solidariteitsstaking nimmer verplich tend en slechts om reden van algemeen be lang geoorloofd. De Bond Heemschut vergaderde gisteren te Amsterdam. De voorzitter, mr. gewaagde in zijn Jaarverslag. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden werden bü acclamatie her kozen. De secretaris, de heer A A. Kok. bracht het jaarverslag over 1929 uit. Het ledental onderging weinig verande ring Onder de rubriek „belangrijke gebeurte nissen” wordt o.m. vermeld, dat het vraag stuk der ontsiering door electrischc kabels niet veel verder kwam. Niemand weet er goed raad op. Op de Zuldhollandsche ei landen verrezen weer de monumenten de „Verdrahtung der Landschaft” en Veluwe dreigt nog steeds ontsierd te wor den door palen en draden. Eenige malen werd al of niet met succes beproefd fraaie stadsgevels, die door winkel- verbouwing dreigden teloor te gaan te red den. Hoe weinig safe oude gevels in Neder land zijn, moge blijken uit een geval te Monnikendam, waar een gevel met gothieke fragmenten werd afgebroken. Vestingwallen maken na den oorlog een slechte kans. Er zou een vereeniglng ..Menno van Coehoorn” gesticht worden, speciaal voor het behoud van vestingen, doch daar wordt niet veel meer van vernomen. Wat de verkeerswegen betreft, 't is aller akeligst. zooals het gesteld is met de we gen in het Hollandsch polderland. Bij de rondvraag wer<Fuit den boezem der vergadering de aandacht gevestigd op het monument voor het reddingswezen. dat men te Helder wil oprichten en waarover wel eens een ongevraagd advies mocht worden gegeven, en op een schriftelijk bij het be stuur ingediend plan om een nationale be weging in het leven te roepen, opdat ste den en dorpen zoo lang mogelijk in onge schonden toestand bewaard worden en op dat wat er veranderd en bijgebouwd moet worden, zoo goed mogelijk geschiedt. Beide punten zullen door het bestuur den overwogen. Zaterdagnacht te 3 uur in de studio van den experimenteelen zender te Hilversum: Mevrouw van Djjk. de echtgenoote yan den meest besproken Nederlander dezer dagen, zal voor de microfoon een groet richten tot den vlieger, die thans in liet verre New- York de lauweren oogst voor zijn prestatie als tochtgenoot van Kingsford Smith. Het oogenblik voor de uitzending uit de Hflversumsche studio via den experimen teelen zender te Eindhoven is aangebroken. En te 3.25 sprak met merkbaar bewogen, maar niettemin volkomen heldere en dui delijke stem mevrouw Van Dijk de volgën- de woorden: „Voor den korte golf zender van den P. C. J.-zender te Eindhoven kan ik even met je praten en wil ik je er speciaal feliciteeren met je reuzensucoes. hetgeen ook geldt voor Kingsford Smith. Stannage en Saul. Wij maken het hier allen goed en ik ontvang veel bezoeken en telegrammen voor jelui prestaties. Ook de heer Plesman heeft mij doorloopend van alles op de -hoogte gehou den en heel Nederland heeft met ons mee geleefd. Ik hoop steeds goede en vele be richten van je te ontvangen en het beste zal zijn voor wanneer je thuis komt. Groet Kingsford Smith en alle anderen. ..Good luck en tot kjjk!” Deze woorden werden door mevrouw Van Djjk in de Engelsche taal herhaald. En sals waardig slot klonken, volgens de „Telegraaf" door den aether de tonen van ons oude Wilhelmus. Van Djjk heeft eergisteren op het ge sprek geantwoord en hartelijk gedankt. zij het volste vertrouwen in heF middel had. En o, wat zag ze een aantal ongerechtig heden 1 In de stallen en schuren was het meer dan vuil. Het vee kreeg zeer on geregeld en dikwijls onvoldoende voedsel. Meermalen vond ze de knechts slapende, terwijl het tijd van werken was. De meiden maakten in de keuken goede sier, deden haar werk maar half en stonden 's morgens veel te laat op. Twee knechts, die brutaal tegen haar werden, toen zij hun al een paar keer een geducht standje gegeven had, joeg ze weg en ze nam twee andere in haar dienst, die werkzaam en gewillig waren. Bij haar rondgang merkte ze op, dat tuinen, akkers en weiden vol onkruid stonden. Er scheen nooit geschoffeld of gewied te worden. Wat was de boerin de eerste dagen boos, toen zij overal de grootste verwaarloozing zag 1 Na een maand echter begon het er op Schutttersveld. Naar schatting waren daar wel 40 000 personen aanwezig. De vorstin van Stavoren Edwarda. heeft Zaterdagavond met verschillende leden van haar gevolg een bezoek gebracht aan Noord- wijk aan Zee. waar zij in het Casino offi cieel door den burgemeester, mr. van de Mortel is toégesproken. Nadat de burgemeester haar een bloem bad overhandigd, dankte de Vrouwe Stavoren voor de tot. haar gerichte woorden. van Sonsbeek. Er was eens een boerin, die haar man had verloren. Steeds was de boerderij zeer winstgevend geweest, maar sedert den dood van den boer gingen de zaken hard achter uit. Het was echter haar eigen schuld, want ze liet alles maar aan d’r meiden en knechts over. Nooit overtuigde zij zich met eigen oogen, of haar ondergeschikten hun werk behoorlijk deden. De weduwe was zeer bijgeloovig uit gevallen. „’t Lijkt wel,” sprak ze tot zich zelf, „of er tooverij in 't spel is. Alles gaat achter uit. De kippen leggen veel minder eieren dan vroeger. De paarden vermageren met den dag, de koeien geven de helft minder melk de opbrengst van den oogst gaat elk jaar achteruit. Als dat zoo doorgaat, zal ik spoedig in de schuld raken. Elk jaar moet er tegenwoordig geld bij.” Mistroostig schudde zij het hoofd en ging naar een kluizenaar, die éénzaam in een klein huisje woonde en bekend stond als een zeer wijs man, die reeds menigeen uit de verlegenheid had geholpen. De oude man hoorde haar geduldig aan en vroeg zeer uitvoerig naar verschillende dingen. Hij was verstandig genoeg om te begrijpen, dat de vrouw den achteruitgang harer zaken aan zich zelf had te wijten, maar liet haar in den waan, dat de geheele boerderij betooverd was. Hij ging even in een zijvertrek en kwam terug met een kleine doos. „Ik zal trachten,” sprak hij, „of ik die tooverij kan doen verdwijnen. Met dit doosje in je hand of in je zak, moet je tweemaal, nog beter drie,- viermaal daags door je huis, je stallen en schuren gaan, langs je akkers en velden loopen. Je mag het volstrekt niet openmaken, want dan is de geheimzinnige kracht die er in schuilt verdwenen. Over een half jaar moet je terug komen om me te vertellen, hoe het met je zaken gaat.” De boerin bedankte den kluizenaar, ver trok en deed, zooals haar gezegd was, omdat Ann de Memorie van Antwoord wordt het Volgende ontleend: Dat thans ook voor de suiker tot de hef- fing van een compenseerend invoerrecht wordt overgegaan, geschiedt inderdaad op grond van de heerschende landbouwcrisis. Die crisis is aanleiding tot. maar niet recht vaardiging van den maatregel Een afwijzing van het ontwerp op grond, dat niet in groot verband een geheel complex van steunmaatregelen wordt aangeboden, ware naar het de regeering voorkomt, be- ■waarljjk te rechtvaardigen. Een crisis, als thans de wereld teistert, is niet door regeeringsmaatregelen te over winnen. hoogstens te verzachten. Het komt de regeering daarom voor. dat. in afwachting van wat verder nog te doen mogelijk zal blij ken, er thans minder dan ooit reden is den dag der kleine dingen te verachten. De verhooging. die de suikerprijs door het wetsontwerp zal kunnen ondergaan on geveer 2 A 2ti cent per K G. is gering, vergeleken by de verlaging, die in de laatste tijden is ingetreden. De regeering is van meening, dak het behoud van de suikerbie tencultuur met zijn velerlei gelegenheid tot arbeid en van de suikerindustrie, om van de Bevenbedrljven niet te spreken, het geringe offer rechtvaardigt. Wat betreft het denkbeeld van het tot stand brengen van een conventie, op den voet van de Brusselsche overeenkomst van 1902. stelt de Regeering er prijs op te verklaren, dat zy de totstandkoming van een zoodanige conventie ten zeerste zou toejuichen en dat «y bereid is daartoe haar krachtige mede werking te verleenen. Dat de kansen op tot standkoming van een conventie in den laat- sten tijd zijn gestegen, zou de Regeering niet durven bevestigen. Uiteraard is het moeilijk een voorspelling Uit te spreken omtrent den uitslag van den strijd tusschen biet- en rietsuiker. Als vast staande mag echter wel worden aangenomen, dat pogingen om de bietsuiker te doen ver dwijnen in alle of nagenoeg alle bletenver- bouwende landen den grootst mogelijken tegenstand zullen ontmoeten. Dwingende maatregelen van regeerings- Wege tot belemmering van den uitvoer kun nen niet in uitzicht worden gesteld. Van het overleg en het beleid der belanghebben den verwacht de regeering de maatregelen ter vermijding van de uitbreiding van het bietenareaal De Regeering is van oordeel dat het ont- ‘Werp-Fachtwet en de verdeellng van de bo- demopbrengst tusschen grondbezitter, pach ter en landarbeiders buiten het bestek van dit ontwerp vallen. Eveneens wenscht de Regeering onbesproken te laten de door ver scheidene leden geuite vrees, dat de toch reeds lage loonen der landarbeiders zouden worden verlaagd. In ieder geval zal de voor gestelde maatregel de loonen deri landarbei ders niet ten ongunste beïnvloeden. Voor waarden omtrent de loonpositie kan de Re geering naar aanleiding van dit wetsont werp niet stellen. Het vaststellen van minimumprijzen voor landbouwproducten zou de consumenten ern stiger schaden dan het onderhavige wets voorstel doet. Verlaging van den vleeschaccijns zou het betreffende gedeelte van den landbouw wei nig baten, indien althans niet tegelijkertijd bescherming wordf ingevoerd. Omtrent de nota van den heer Coiyn wordt O.m. het volgende opgemerkt: Het voornaamste deel van deze nota strekt om te betoogen, dat er tegen gewaakt zal dienen te worden, dat de bate, verkregen op den btnnenlandschen afzet van suiker, weer verloren gaat door verliezen op den uitvoer. De Regeering merkt op, dat indien ver trouwd wordt, dat de organisaties door sa menwerking overschotten, die boven de bin- nenlandsche markt blijven zweven, zullen kunnen vermijden, aangenomen mag wórden, dat diezelfde samenwerking evenzeer ten goede zal kunnen komen aan het weren van schadelijke, immers tot verlies-voerende ultvoer-overschotten In de nota wordt er voorts de aandacht op gevestigd, dat de pnjsverhooging over het laar 19301931 niet ten goede kan komen aan de landbouwers, die met de speculatieve fa brieken hebben gecontracteerd. De regeering kan dat toegeven. Zjj wenscht daarbij echter op te merken, dat de Centrale Suikermaat- Khapplj voor de in het begin van dit jaar uitgezaaide bieten een prijs heeft betaald, die niet onbelangrijk uitgaat bóven den thans geldenden en ook in de naaste toekomst te verwachten suikerprijs. I Van de opmerking dat een productiepre- mie boven het onderhavige voorstel aanbe veling zou hebben verdiend, heeft de regee- ring met eenige verwondering kennis geno men. waar kort hierna in de Nota gewezen wordt op de nadeelen van dumping. Niet onwaarschijnlijk is het, dat in ver schillende landen dit aanleidng zou geven tot het nemen van tegenmaatregelen tegen onze suiker, indien de hier verkregen over productie haar weg in het buitenland zou Boeken. En ook het geval men hier te lande door maatregelen van regeeringswege de productie zou weten te beperken tot de bin- nenlandsche consumptie, zoodat geen ult- voersurplus zou ontstaan, dan nog behoort gedacht te worden aan onze belangrijke exportindustrieën, met name van de gecon denseerde melkfabrieken, wier met gepre- miëerde suiker bereide producten in het bui tenland door dumpingsrechten zouden kun nen worden getroffen. de vrouw kluizenaar. „Wel,” vroeg de oude man, „hoe gaat het op de boerderij T" „O," was het intwoord, „al veel beter dan vroeger. Ik wilde u daarom vragen, of ik het doosje nog een half jaar mag houden, dan zal de tooverij wel geheel en 'eweken zijn.” „Beste vrouw,” sprak de grijsaard, „je hebt het doosje heusch niet meer noodig. Alles zal voortaan wel beter blijven gaan. Kom, laten we het eens openen, dan zal ik je het toovermiddel laten zien.” Wat was de boerin nieuwsgierig. Toen het doosje open was, zag ze er een klein papiertje in liggen. Er stond op geschreven Het oog van den meester maakt het paard vet. Eenige oogenblikken keek de boerin den kluizenaar met groote oogen aan. Toet*, sprak ze „Nu eerst gaan me de oogen open. Onverstandige vrouw, die ik was 1 Gij hebt me geleerd wijaf man, zelf acht te geven op mijn zaken. Mijn leven lang zal ik u dankbaar zijn.” die voor constructie en derden, f 88.646.000 (V. j. f 86.671.000), De vermeerdering van den post .Loonen’1 is een gevolg van meer personeel, van de in April toegekende gratificatie en van de in December gegeven hoogere extra-ultkee- ring. Het batig saldo der exploitatierekening, In 1929 bedragende f 50.614502 Is f 3.452.380 hooger dan In 1928, toen het f 4353.612 booger was dan In 1927. Het voordeelig saldo der „rekening van gemeenschappelijke draagt over 1929 f 2.025.000. In het credit der winst- en nlngen S. S. en H. 8. is onderscheidenlijk overgebracht het aandeel van elke maat schappij in voormeld slot, bedragende reap, f 900.000 en f 1.125.000. Aan aandeelhouders wordt een dividend uitgekeerd van 5 pet. aan houders van be wijzen van oprichtersrechten f 9.47 per bewijs. In de vergaderingen werden de balans, winst- en verliesrekening vastgesteld, dividend bepaald op 5 pet. gingen in Nederland een Nationaal Otkw gres te Den Haag. Zaterdag 5 Juli komen de seniores «n commissarissen bijeen in het gebouw van Den Haag I aan de Maasstraat. De Z. E. heer Pastoor W. L. van Adrt« <£iem, oud-centraal-praeses, zal dien mid dag spreken over ..Roeping der St. Josephs» gezellenvereeniglng als opvoedkundig in» stituut.” Des avonds biedt Den Haag I. welke ve». eenlging haar 60-jarig bestaansfeest viert, den deelnemers een reunie aan eigsn gebouw. Zondag 6 Juli wonen de congressMen een plechtig Lof b(j in de kerk van den H. Antonius (Boschkant) en de St. Joeephs- kerk (Van Limburg Stirumstraat)ooi daa in optocht te trekken naar bet gebouw van den Dierentuin. Aldaar wordt een massale byeenkoaat gehouden. welke zal worden bljgewooM door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, terwijl door Pater P. C. Btesta OF. de feest, rede zal worden uitgesproken met als derwerp: „De sociale taak der St Josephs, gezellenvereeniglng". Duizenden zullen dit nationaal samenzijn medemaken en demonstreeren voor Kol- ping’s immer actueel program. Hollandsche Utrecht over gende De uitkomsten zijn wederom gunstig. Het vervoer, zoowel dat van reizigers als dat van goederen, bleef toenemen. Dank zij het hooge saldo der exploitatie rekening. liet de rekening van Gemeen schappelijke Baten en Lasten toe. behalve de gebruikelijke afschrijvingen en bijdra gen aan vemieuwings- en afschrijvingsre- keningen. ruim f 5 000 000 te bestemmen voor afschrijving op het aandeelenbezit der maatschappijen en voorziening tegen debi teuren. De bruto-ontvangsten der maatschappijen bedroegen f 180.783.211 (v. J. f 173.667 467) De opbrengst van het vervoer van „reizi gers en bagage", vermeerderde van f 83.874.107 tot f 85.936.938. die van de „brief- en pakketpost" bedroeg over 1929 t 3.826.245 (v. J. f 4.014.329). die van het „goederenvervoer” steeg van f 82.121.842 tot f 87.471.583. De „buitengewone ontvangsten” bedroe gen f 3 548 443 of f 108 744 19 minder dan vorig Jaar. De exploitatiekosten bedroegen f 130.168.708 (V. J. f 126.505.345). In verhouding tot de gezamenlijke, op brengsten van het vervoer bedroegen dé ge zamenlijke exploitatiekosten 72 pet. tegen 72.84 pet. v. j. De totale loonuitgaven, met inbegrip van

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8