'1 I PROVINCIAAL NIEUWS Kinderverlamming te Gouda SPORT EN SPEL VOETBAL KOEDIJK UITGEEST ZWAAGDIJK EGMOND-B1NNFN WESTWOUD WIERINGEN ZUID-SCHARWOUDE NIBBIXWOUD Kamer van Koophandel voor West-Frlesland BINNENWIIZFND ENKHUIZEN V eiling-o verzicht ANDÏJK ONDERDI IK SXZ 9.1,H M. ANNA PAULOWNA MEDEMBLIK Weer een sterfgeval W Tl, W. Bleeker, W. I. L, ander 2. Achilles, A. Boet, Tha- moeten vechten dan is bet borg- 16—2. M ATHLETIEKWKD8T*IJDEN VAN den »z. T. K.' n ZAANDAM streepte de >nd zich fandelsbe- De meening van den heer Koolhaas. Later op den middag kregen we secretaris Koolhaas nog te pakken. Bui gei tyke stand over de maand Juni Geboren: Pieter Elbert, a van P. Lellen en J- Hovlus Arie, a. van J. Vennlk en J. de Graal Adrianus, van H. Wester en gendtJk en M. Beerse. N.-HoIL Vereeniging „HA Witte Kruis" Voor ontstaan nog ge- en heggenschoaw De gewone Boomen- jaarljjksche boomen- en heggenschouw zal dit jaar plaats hebben Maandag 14 Juli ax. X) 15 F. >3 7. I- 10 ipen 10063 34e n 3721. neder- het den <eheelen wedstrijd de Rapldmenscben heb- Een serenade Aan den heer R G. Cre- vecoeur, den bekenden musicus die dezer da gen herdacht dat hij zich voor 40 jaren te Enkhuizen vestigde, werd door het Stedelljk muziekcorps een serenade gebracht. Zoo goed als alle besturen van muzikale vereeni- gingen brachten den beer Crevecoeur hun gelukwenschen. •Speldjesdag De vlaggetjesverkoop door eenlge jonge dames ten bate van het,.Wit Gele Kruis” bracht f 33.67 op. Personalia Aan-het gymnasium te Rol- duc is na verlengd examen alsnog geslaagd voor afdeellng B: Henri TYu yens. alhier. De RK. Jongensschool Meldden wy voor eenlge weken het vlot verloop der werk zaamheden, thans staat het werk bij de nieuw te bouwen jongensschool zoo goed als stil. Onvoldoende aanvoer van metselsteenen is hiervan oorzaak. Personalia De heer J. de Wit. 2e ambt, ter secretarie, alhier, is geslaagd voor het diploma gemeente-adminlstratle van de Ned. Vereen, voor Gemeente-belangen. De Weensche 16X De Boer schreef de fabelachtige laag in de allereerste plaats toe aan meer dan fraaie spel, dat gedurende Burgert stand (Over de maand Juni) Geboren. Petrus Johannes, z. van P. Sum en A. Kuljn Henricus Adrianus. z. van P. Westenbrmk en C. E. Leering Gerrit z. van J. Peters en M. Visser Agatha Guurtruida, d van Adr. Groot en M G. de Goede Willem Nicolaas, z. van W. N. van der Vliet en M. E. Weel. Getrouwd: A. Spaansen te Wamienhui- zen en A. E. Kramer Th. Schaper te Warmenhuizen en E. Grootjes. OverledenGuurt je Marsman, 1 maand d van J. Marsman en S. W ordenaar (over leden te Alkmaar) Hendrik Kapitein, 63 jaar. echtgenoot van Tr. Tentij. 8. Llnstra Geert, z. van H. Norder en E. C. Roobeek Joannes Cornelius, s. van N. Zentveld en C. Hes Jacob, van P. Bol en B. Wledjjk. Overleden: Adriaantje Over, 66 jaar. wed. van P. Timmerman Cornells Bol, 59 jr., echtgen. van J. M. L. Völker. Getrouwd: J. Molenaar te Broek op Lan- R Butter D. Louwen en A. Eervol ontslag Aan den heer P. 8. Moeskops, die vanaf de oprichting comman dant der Burgerwacht is geweest, is op diens verzoek door den burgemeester als zoodanig eervol ontslag verleend. En in diens plaats is in dezelfde functie aange steld de heer J. Uraem. 1. J. H. Kelder, Olympia, 9.71M M. 2. K. Meun. U. D. L, hardloopen: 1. A. KelderEsser. 7.1 sec. 2. U. Veltkamp, Cama, 3. N. KuUt, Hyglea. Krommenie, Een 34ste geval van kinderverlamming M ten stadhui ze te Gouda medegedeeld. HM betreft een jongetje van 1’ jaar oud. W< is 1 Ujke liederen. De'Z.Eerw. beer Pastoor zegt eenlge extra gebeden te bobben verricht, brengt dank aan de heeren van het School bestuur en de overige heeren. vooral aan B. en W._ dankt voor de medewerking en spreekt de hoop uit, dat dit in de toekomst zoo moge biyveg en de bouw voor allen, zoowel architect als aannemer, een gun stig verloop mag hebben. Onder de genade van God hopen we op den groei en bloei der nieuwe Roomsche Meisjesschool. Daarna sprak Burgemeester Schoutsen. die zegt, dat voor de Zusters onderwijzeressen er een grondslag is te leggen in de harten der kinderen. Hu hoopt, dat de kinderen moge worden vrouwen, nuttig voor God en Maatschappij. De heer J. v. d. Lee als secretaris, onder streept de woorden van den Pastoor, brengt dank aan den Gemeente-Becretaris den heer Kager. voor zijn verleende medewerking, dankt de Edelachtb. heer Burgemeester voor de hartelijke woorden tot het bestuur ver richt, en hoopt dat deze school met Gods zegen moge worden afgebouwd en de school een pronkgebouw voor Medemblik moge worden. Hierna spraken nog de architect en de aannemer, terwijl Voorzitter dank brengt aan B. en W. en de Gemeenteraadsleden. Nadat de heer Snel de Gemeente-secreta ris. de heer Bos de beer Lakeman en de burgemeester gesproken hebben, is de plech tigheid ten einde. Rjjwielclub De Rljwlelclub „Plëtas” ver gaderde dezer dagen ten lokale van deft heer Kok Aanwezig 30 leden. Verslag van de algemeene vergadering te Bergen, tevens vaandellnwijdlng op Zondag 15 Juni, wordt uitgebracht bij monde van den heer Jb. Kieftenburg, die voor zijn keu rig en uitgebreid verslag op luide wijze door de geheele vergadering wordt bedankt. Tot reserve-vaandeldrager wordt met al gemeene stemmen benoemd de heer 8. Blom. Hierna werd besproken deelneming aan de processie Heiloo op Zondag 6 Juli. Er zal worden afgemarcheerd des morgens om 6 uur. Te 8 uur algemeene H. Communie in de parochiekerk van de H. Familie te H.H. Waard Kruis. Na afloop gezamenlijk ont bijt in het café Schut. Om tien uur opstellen bij de voormalige cadettenschool te Alkmaar, half 11 vertrek naar Heiloo. Half 12 is de plechtige Hoog mis. Om half 2 Kruisweg met plechtig Lof en processie. Alles nieuwe tijd. Daarna sloot de voorzitter op de gebrui kelijke wijze de vergadering. Volkomen fit. We begonnen met er op te wijzen, dat de 162 nederlaag een e:genaardigen indruk in Holland had gemaakt. En dat de gevolgtrek kingen van velen niet bepaald gunstig zijn. ..Had u. b.v. nu van Kol niet meekon, niet beter een versterkt Ajaxelftal kunnen laten gaan? P. S. V. heeft dat op naar Scandina- viche toer ook gedaan. „Dat van Kol niet meeging, wisten we pas op het allerlaatste moment”, luidde het antwoord van den heer Koolhaas", en bo vendien. Ajax speelt, dat weet u. haar eigen spel, en een speler als versterking bedoeld, die zich in dit verband met thutavcelt kon wel eens een verzwakking betcekenen. U denkt zeker, dat de "beruuite 163 neder laag voornamelijk te wijten is aan Let feit, dat we een genoeglijken c.ubtoer hebben ge maakt. Niets minder waar dan dat. Zeker, aan een dergelijken tour ryn altijd oezwaren verbonden, maar neusch: onze ploeg ver scheen volkomen fit In het veld. De Oosten rijken hebben ons absoluut overspeeld. Voor hun aanvalsquintet heb Ik niets dan bewon dering. Trouwens net geheele elftal mocht er zijn. Zij spelen niet „op den man”. Kanneer een speler het leder heeft, probeert hij zelf in het geheel niet uen tegenstander te pas- seeren. nee hjj laat het leder den tegen stander passeeren en wei zoo weergaloos zuiver, dat onze menschen er „net" niet bij konden. Hoe hard er ook gewerk’ werd, daar konden wij niet tegen op. E nook na die gevoelige nederlaag hebben we er alles opgezet om zoo goed mogelyke resulta ten te behalen. De 1—1 uitslag tegen Wacker was geflat teerd. vijf kwartier rijn de Weener. in de meerderheid geweest, maar we hebben den geheeien wedstrijd vegen het meester'ijk spel gevochten en met succes. En van Bratislava hadden we kunnen winnen als die scheids rechter niet zoo erbarme.uk slecnt gefloten had. Zoo onthield hij ons een z_g. buitenspel doelpunt Ons prestige is niet geschaad, ocs daarna kregen we nog verzoeken voor wed strijden en de Oostenrijkers komen graag naar Holland. Eerste steenlegging R.K. Meisjesschool Bij de eerste steenlegging die door den Z-Eef^vj heer Pastoor N. J. Bakker ver richt werd, waren aanwezig B en W en Ge meen te-Secretaris. Arm- en Schoolbestuur, de heer J. G. Dunselman, kerkmeester, de heeren Stam en Lakeman als raadsleden, architect en aannemer. - De kinderen der school zongen onder lei ding van de Eerw. Zusters eenlge toepassé- Woningboaw Het perceel weiland, eigen dom van mej. C. Mul te Bergen, hetwelk gelegen is aan den toekomstigen primairen weg en onlangs werd verkocht, zal bezet worden door een 10-tal woningen. Voor deze woningen, welke bestemd zijn voor het per soneel der electrlficatie, is reeds door de Ned. Spoorwegen een bouwaanvrage inge zonden. wel den nieuwen oogst, die den volgenden dag werd gepresenteerd en niet meer kon gelden dan 70 centen. Beter ging het met de eerste nieu we Roode kool, die ook deze week ter veiling verscheen en wel op 24 Juni en volgende dagen. De prijs op den eersten dag. van f 9.50 tot f 13 50, handhaafde zich op de volgende dagen vrij goed, terwijl de notee- rlng van Zaterdag f 11 50 tot f 13.50 bedroeg. Ook de enkele nog kleine partijen Slaboo- nen werden graag gekocht voor 40 k 80 cent per kilo, terwijl peulen voor 15 cent van de hand gingen. aanbod bos per dag zeer in prijs ge zakt. nl. tot f 3.— f 4.per 100 bos. ter wijl Vrijdag by een groot aanbod, de prijs nog tot f 2.A f 3.terugliep. Op 25 Juni werd zoowaar te Broek een partijtje oude Deensche witte kool veild. Het bracht niet veel op, nl. f 1.60 per 100 K.G., maar deze prüs steekt toch scherp af bij de eerste witte kool van de vacature in het hoofdbestuur Ceor het bedanken van den heer D H. Prins zijn thans candidaat gesteld: de heer A. Ruiter door de afd. Grootebroek. Dr. Spiering, door de afd. Heer Hugowaard. Dr. P. S. M. van Leeuwen te de Rijp, door de afd. de Rijp en het district Purmerend. Mr. van Dam, door de afd Haarlem en mevr. N. W. BakkerDlférée door de afd. Beverwyk. Door meer contact veel te leeren. Er bestaat genoeg veroand tuss.-hen de 62 nederlaag var. Nederland tegen Hon- garue en den 162 nedciaag van ons elftal tegen Rapid, al verschilt het „maar" jen -ééntje”! Heeft de voorzitter van de Tech nische Commissie van den K. N V P., na afloop van den wedstrijd Honga"vc-Neder- land te Budapest, niet verklaard, d't het even goed in plaats van 32. 10—2 of 122 had kunnen zijn? En haa ook hü n‘et an ders als lof voor het spel der Hongaren? Er is nog heel veel te leeren voor onze Holland- sche voetballers en we moeten nu maa>- cens van de Engelschen afstappen. En contact gaan zoeken met de Oost“nrjjkers. T^echen en Hongaren. In Augustus komt Rapid in Nederland en het zou grwenscht zij.- al dus de heer Koolnaas dat het KN.VJB.- bestuur een ontmoeting organiseer?.tus- schen een Nederlandsen =iftal en Rapid. De revanchewedstrijd tegen Ranld staat al vast trouwens, hij wordt cp 24 Aug-’stus te Amsterdam gehouden. Daarvoor sp'len de Weeners op 17 Augustus te Elndhovm tege Philips en op 19 Augustus tegen A. D. O. Den Haag. Kolfwedstrjjd. In de „Zeven Groene Boomen” werd een 50 slagen kolfwedstrijd gehouden in 3Jclassen. Uitslag als volgt: le. kl. P. Molenaar. Zuid-8charwoude 479 p. D. de Smeth. Bovenkarspel. 474 p. A. Houter, Venhuizen. 447 p. Th. Roosje, Groo tebroek. 105 p. (seriepriJs). 2e kl. J. Takken. Bovenkarspel. 416 p. A. Bloem. Ooster-Blokker. 409 p. J. v. d. PU. Ven huizen. 396 p. J. Zwagerman, Ooster-Blokker, 94 p. (serleprtjs) 3e kl P. v. d. Wille, Zuld-Schsrwoude, 432 p, K. Palensteln. Westwoud. 377 p. D. Groot, Binnenwuepnd 372 p. R. Elven, Ven huizen 84 p. iserieprijs). In goede handen Een koopman van hier begaf zich op reis met een niet onbe langrijke geldsom bij zich. Te Amsterdam werd het geld vermist. Toen de koopman des avonds, weder thuis kwam en na eenlg zoeken in zijn kantoor het geval aangaf bij de politie, bleek aldaar dat het geld was ge vonden door een jongen en hiervan aangifte bij de politie was gedaan Een interpellatie Door de SDAP.sche Raadsfractie is bij het gemeentebestuur een interpellatie aangevraagd, inzake de toe- stemznicg van B. en W. tot het verhoogen der huisdeuren van de woningen van den heer Ch. Blom aan de Wagenaarstraat al hier. Si, Adeibert-viering Ook Zondag is het feest van Kennemers grooten Apostel op heerlijke wijze gevierd. Des morgens reeds voor zes uur arriveerden op den akker een groep Amsterdamsche pelgrims, die te voet de wandeling van Velsen hadden af gelegd. In de hulpkapel was alles voor de H. MIs in gereedheid gebracht. Tegen 6 uur kwam een groep bedevaartgangers per rijwiel, on der leiding van kapelaan Klepper, van Spaamdam. Ook vele parochianen waren naar den Akker getogen, hoewel het hier slechte schaars bekend was, dat er gelegen heid zou zijn om te Communlceeren. Om lets over zessen werd de klok geluid, en professor Henneman begon het H. Misof fer op te dragen. Dat was een gelukkig-de- voot moment. Onder de warme stralen der blijde zomerochtend-zon, begeleid door het schoone vogelenlied, stegen met de plechtige zangen en den wierookgeur de eerbiedige ge beden op ten hemel, van die Ingetogen schare, die zich zoo één voelde met den prlester-offeraar, als zij zich wel telden in een kerkgebouw zal gevoeld hebben. Ja, daar was het heer! k bidden op die heUige stede, daar in Gods wonderschonatuur! Schier alle aanwezigen naderden H. Tafel. Na de H Mis voelde prof. Henneman zich gedrongen een woord van dank tot de aan wezigen te richten, voor de stille godsvrucht, waarmede allen de plechtigheid hadden ge volgd, en het bleef niet bU een dankwoord: het werd een aansporing om den Heer der .Heerscharen te loven, wat men al nergens beter kon doen dan op dezen dag en op deze plaats; het werd een uit het hart wellende toespraak, die indruk maakte op de geloovl- gen. Ata deze gelegenheid zich het volgend jaar weer mag voordoen, en het weer werkt mede als jJ. Zondag, dan zal de Akker geheel ge vuld zijn met pelgrims en geloovigen. Wat is onze Godsdienst toch schoon, die zulke ver heven momenten geeft aan het vrome hart! Des middags om 3 uur trokken de paro chianen van Rlnnegom in processie onder de tonen der muziek en 't zingen van liede ren naar den put. Hoewel de stoet in den aanvang minder talrijk was, sloten zich on derweg steevis meer geloovigen aan, zoodat er toch weder een groot aantal bezoekers op den Akker waren. Daar celebreerde Pater Roovers een Lof en hield daarna een predi cate over den vrede, dien de conferenties dezer wereld niet brengen kunnen, maar dien Adelbertus aan onze voorouders bracht. Na een korte pauze werd het Rozenhoedje gebeden en vervolgens de relikwie van den Heilige vereerd. Hiermede zijn de Adelbertusfeesten geëin digd. Kennemerland’s Patroon heeft stellig met welbehagen neergezien op het nage slacht van hen aan wie Hij het Evangelie kwam brengen. Nettecpm is een patiëntje overleden; dM hetBbfde slachtoffer. ben latetWIn. Zjj zijn in staat ieder toerelf- tal te slaan. „Zeker” zoo voegde hij er aan toe, .een toer wil tevens ’eggen, dut na de diverse trips zich de vermoeidheid doet gel den we hebben b.v. laags te voren een autotocht gemaakt, die absoluut te lang wast maar we kwamen in normale conditie in bet veld en de Jongens hebben tot het uiter ste gestreden om de necerlaag die wij verwacht hadden, zoo klein mogelijk te hou den. Oorspronkelijk was vastgesteld, dn» voor den offlcieelen wedstrijd de >eservn- ploegen van Rapid en Ajax elkaar zouden ontmoeten Ajax II had te Zagreb met 5 van Concordia II -erloren. De reserveontmoetlng te Weenen ging echter niet door In de p'aats daarvan vol trok zich voor onze oogen een voetbeldrama, waar ook wij een les uit hebben g-trokken. Rapid II speelde tegen een tweede-klassn- amateurclub en won mei niet minder dan 240. na met de rust reeds een 9—0 voor sprong te hebben verkregen. Het spel dier reserves was van een dusdanig gehalte, dat de opmerking gemaakt aerd: We moesten eigenlijk maar tegen Rap.a II spelei. „WU zijn in Nederland niet bekend met t uitstekende spel der Oostenrijkers en Hon garen,” ging de Boer voort, „we hebben veel te weinig contact met die clubs en we wer den zoodoende verrast Volkomen overspeeld zijn wy, al dient gezegd dat het ons niet bepaald meeliep. Van den aftrap wist Stry- bosch te scoren, oogenbllkkelijk daarna maakte Rapid twee doe.punten in zuiver bultenspelpositie. De Weeners streden als duivels, een 101 stand met rust schenen ze niet genoeg te vinden, geestdriftig bleven zy ook In de tweede helft spelen en wilden klaarbiykeiyk met zoo hoog mogelijke cijfers eindigen. Hun spel was wonderbaarl'jk, we deden allen ons best, maar tegen dai voetbal moesten wjj net afleggen. En al was de ne derlaag met een volledigen ploeg we tel den vyf invallers minder groot geweest, verloren hadden we ongetwijfeld!” (Ach kom. Red. N. H. Crt.) Daar we de terrelnomstandigheden te Boe- dapest maar al te goed kendën, informeer den we naar de gesteldheid der terreinen, waarop Ajax haar wedstrijden had gespeeld. .Dat van Wacker is goed, maar de rest treurig”, vertelt de Boer. „Natuurlijk zoo goed als geen gras. De dag voor den Rapid- wedstrijd had het flink geregend de grond was heel los. In de doelen was een dikke laag molm gelegd, waard-or ik mij moeilijk kon bewegen. Afijn we hebben van Rapid en ook van Wacker een lesje gehad. Overduide lijk is mij, na Boedapest en Ween?n, geble ken. dat we achter zyn. WU Holland zich in de toekomst meten met Oostenrijkers en Hongaren, dan moeten we hier het profspel invoeren. Anders blijven wij achter", aldus besloot hy. Onder begunstiging van schitterend, hoe wel wat warm, weer, werden Zondagmiddag ds atletiekwedstrijden van den Z. T. K gehouden op het F. C.”-veld te z.««n- dam. daarvoor welwillend afgestaan. Aan desa wedstrijden werd deelgenomen door S2 dames en 64 heeren. De volied ge uitslagen ■yn: Heeren. Verspringen met aanloop: 1. W Bleeker, „W. I. Assendeift 6.07 M. 2. J van 't Veer, ’t Hoen, Westzaan 6.06 M. 3 Ik Ocstveen. W. I. L., Assendelft 5 92 M. Polsstokhoogspringen: 1. K. Batetra, Olympia, Zaandam, 3 M. Hoogspringen met aanloop: 1. R. L. Schoemaker 1.60 M 3. Drs. A Bakker 1A5 M„ beiden Achilles, Zaandam. 200 M. hardloopen: 1. J. K Leeuwerik, Concordia, Zaandam, 24.2 sec. 2. W. Bleeker, LANGENDIJK. Werden vorige week aan beide veilingen samen in totaal 200 wagons vroege aardap pelen geveild, deze week is deze hoeveelheid meer dan verdubbeld en bedroeg de aanvoer niet minder dan 473 wagons,' of gemiddeld 79 wagons per dag Ook -Iders is de afzet in vollen gang en dagelijks worden uit Noordholland honderden wagons verzonden. Deze groote aanvoer is op de prijzen niet zonder invloed gebleven en de vorige week opgeloopen prijs, die in het begin van deze week nog stand hield, kon zich de volgende dagen niet handhaven. Speciaal de partyen, op natten grond gerooia konden slechts laag noteeren en brachten vaak niet meer dan f 3.per 100 K.G. op. Overigens liep de exportprijs om de f 4.weil& Zaterdag tot t 4.50 verbeterde. Zeer mcoie partijen maakten voor blnnenlandsche bestemming van f 5.tot f 550. Drielingen varieerden van f 2.— tot f 3 per 100 K.G Met deze prijzen wordt slechts een zeer matige op brengst verkregen, maar met rooien wordt aangezien het nog vroeg in den tijd is, door- ogwzet om het leeggekomen veld nog te be nutten voor een nateelt. Reeds werden ook, behalve Schotten, en kele andere soorten aangevoerd, nl. School meesters en Blauwe Eigenheimers, die even eens f 4.f 5.opbrachten. Op de groentenmarkt is het artikel Toma ten nog steeds het voornaamste product. Hiervan bedroeg de totaa'asnvoer deze week bijna 100.000 K.G. De prezen vertoonden een geleidelijken achteruitgang, echter nog op een bevredigend peU blijvende. Maanaag no teerde het product nog boven 50 cent op de laatste veUingen varieerde de prijs echter voor A. B. en C. van 34 tot 36 cent en voor C.C. gemiddeld 18 cent per Kilo. Bloemkool werd wederom in iets grootere hoeveelheid aangeboden, alles bijeen ruim 20.000 stuks. Het warme weer werkt zeer on gunstig op de marktstemmlng voor dit pro duct en de noteeringen zyn dan ook veel te laag om maar eenigszlns loonende te zijn. Toch waren de laatste veaingen Jets beter en werd Zaterdag voor de beste kwaliteit van f 6.tot f 10.per 100 stuks besteed, het meeste is deze week echter weggegaan vcor f 3.a f 5.terwyi uiteraard de afwyken- de kwaliteit zeer weinig opbracht. Boswortelen zijn by een matig van een 10.000 DE TOITR VAN „AJAX” De 162 nederlaag Mee- nlngen van keeper de Boer en secretaris Koolhaas Het Nederlandse he voetbal heeft nog veel te leeren. De 62 nederlaag van het Nederlandse!) elftal te Boedapest tegen Hongarije ligt nog versch in het geheugen. De oorzaken daarvan zyn bekend. Daarna ging het Amsterdamsche Ajax toeren in d.e richting en tot schrik van voetbainevend Nederland leed ze een nooit-geker.de ne derlaag. Rapid Weenen sloeg Ajax met 1®2. Wel ging het daarna beter, gétuige de uitslagen 11 tegen den concurrent van Rapid Wacker en wederom een 1—1 uitslag tegen Bratislava. Niettegenstaande de beide laatste resultaten, bleef de publieke opinie hier te lande hardnekkig hangen aan die 16—2. Het a.s. bezoek van Wacker. Allereerst krijgen we echter Wacker op be zoek. Op 4 Juli art teeren de Weener in ons land, spelen op 5 Juli tegen V U C en op 9 Juli des avonds vindt te Amsterdam een wedstrijd plaats tegen een combinatie van Ajax en Blauw Wit Of deze wed-.tryd in het Stadion wordt gehouden staat rog niet vast. In ieder geval voor een liefdamg doe En voor soon avondwedstrjjd zal hier we. veel belangstelling bestaan In Zagieb b. waren er anders maar 4000 tois nouwers eu by elk der andere wedstrijden maar 3000." Jn ieder geval, uw vereenlgjig reeft de banden in die landen stevig aangeKnoopt”, zeiden wy by het afscheid nemen, en bet is te hopen, dat andere Nederlandsche clubs het voorbeeld zullen volgen en ook .*ens dien kant uitgaaa,” Banne. De begrooting voor de bonne Andyk voor 1930 werd bepaald als vo'gt: In ontvangsten en uitgaven op f 11059 82. De omslag werd vastgesteld op f 1750 per HA. tegen f 18 in het vorig jaar. De zittingen Tan den secretaris-penning- meester werden bepaald op 34 Augustus en 17 September. Raadsvergadering. Na opening en goed keuring van de notulen der vorige vergade ring werden een groot aantal stukken, die geen bespreking uitlokten, voor kennisgeving aangenomen. Van de Ver. van Ned. Gemeenten was een becijfering ingekomen, waaruit bleek, dat de ultkeering uit het Gemeentefonds zal be dragen f 2995 01. Voorts was Ingekomen een verzoek van den caféhouder P- Houtman, om het raads besluit van 3 Februari 1920 in te trekken. Dit besluit was voor hem een belemme ring om vergunning te bekomen. Na eenrêe bespreking wordt, met de stem van den heer J. Kramer voor, het verzoek van de hand gewezen. Men zou mogelijk den heer Houtman kunnen steunen door bij het bepalen van zijn belasting rekening te hou den met het mogelijk minder Inkamen. Hierna wordt vastgesteld de verordening tot regeling van de classificatie der gemeen te voor de heffing der gemeentefonds-belas- tlng; idem tot heffing en invordering van opcenten daarop, en de regeling van de clas sificatie der gemeente voor de heffing van de peraoneele belasting naar de grondslagen van huurwaarde en meubilair. Daarrta wordt besproken het verkeer op den Dorpsweg en den Zomerdijk. De voorzitter stelt voor, de mlnimum- snelheid op 25 KM te bepalen. Vioeger is al een besluit genomen, waaraan Ged. Sta ten hun goedkeuring onthielden. Later werd een dergelijk besluit voor de gemeente Beets goedgekeurd, zoodat er nu wellicht kans van slagbn bestaat. Het voorstel van den heer J. Koster om 20 K.M. te bepalen, vond bestrijding, waar na de maximumsnelheid bepaald werd op 25 K.M., met de stemmen van mevrouw Spruit en Bierman tegen. Aangeboden wordt de gemeente-rekening 1929 tot een bedrag van f 24035.13 en een batig slot van f 3658 98. dat is f 800 meer dan vorig jaar. De heeren Breeuwsma. Koster en Kramer worden beiast met het nazien daarvan. Van den inspecteur der directe belastin gen is ingekomen de raming voor den dienst 19301931 tot een bedrag van f 6000. De voorzitter deelt den uitslag mede der bedrijfstelllng. De lijst bevat 57 namen. In gebruik zijn 183 H A. eigen land en 284 gepacht land. Van dit laatste pacht van Oudere 57.30 H.A. Grasland in de gemeente 399 16 H.A. Gras land buiten de gemeente 7.88 H.A In de gemeente Avenhorn 4.68 H A. en in Berkhout 3 20 H.A. Tuingrond 42 70 H A. Boomgaard 3.06 H.A. Boomgaard op tuingrond 0 60 H.A. Glascultuur: éénrulters 66 stuks, staand glas onverwarmd 680 M2. Gróótte der bedryven: 0.050.50 H.A. eige naar. pachter 0. 0501 H A. eigenaar 1, pachter 2; 15 HA. eigenaar 2, pachter 12; 510 H.A. eigenaar 5. pachter 8; 1020 H.A. eigenaar 5. pachter 7; 2050 H.A. eige naar 1, pachter 3. Telling veestapel: Rij- en trekpaarden 15. trekpaarden 13, hitten 7, totaal 35. Springstieren 9. melkkoeien 420. mestvee 51. jongvee boven het Jaar 88 en beneden het jaar 103. totaal 671. Schapen boven het jaar 115 en lammeren 163. totaal 278. Bokken 8. biggen beneden 6 weken 84. fok- zeugen 62, varkens van 6 weken tot 60 Kg. 235. van 60 tot 100 Kg. 47 en daarboven 32. totaal 450 stuks. Kippen 560 en kuikens 411, totaal 971. Eenden 29 en kuikens 3. Na de weinig belangrijke rondvraag wordt de vergadering gesloten. De Kame’ van Koophandel en Fabrieken voor West-Friesland vergaderde onder lei ding van haar voorzitter, den heer M. A. Emmcrling. In zijii openingswoord heeft de voorritter gememoreerd, dat de heer Schardam door den minister is aangewezen als lid der Com missie van advies, betreffende maatregelen, ter uitvoering van de Landbouwcrisiswet 1939 (boter en kaas). Deze benoeming zal wel in de eerste plaats een gevolg zyn van de deskundigheid van den heer Schardam; daarnaast is het voor de Kamer streelend, dat Iemand uit haar midden is benoemd. Onder de ingekomen stukken r een briel van de Vereeniging langen" te Medemblik Inzake de Instelling van een nachtdienst voor de telefoon aldaar Besloten wordt zich met een desbetreffend schrijven te wenden tot den Inspecteur der P. T. en T. én zich daarbij niet beperken tot een aanvraag voor Medemblik, maar daarin ook andere gemeenten te betrekken. Ingekomen was voorts een brief van het College van B. en W. van de gemeente Hoorn Inzake het instellen van een Zater- dagavondmarkt. Besloten werd, het tn 1933 ter zake uitgebrachte afwyzende advies te handhaven. De ftrma Spreeuw en Middelbeek te Edam heeft zich eenlge maanden terug tot Ged. Staten gewend met het verzoek de dienst regeling betreffende den dienst Edam- Amsterdam. te mogen wijzigen en aan te vullen. Men wil inlaaschen een dienst, die 11 uur voorro. van Edam vertrekt, een dienst die om 4 uur n.m. van Amsterdam vertrekt, den dienst, die op Zaterdagavond om 11 uur van Amsterdam vertrekt te stel len op 12 uur en een dienst in te lasschen. die 's morgens 11 uur vertrekt. Bovendien is een prijsverlaging van het tarief gevraagd voor de diensten EdamPurmerend en EdamAlkmaar. Men acht een en ander in het belang van het publiek. Door den bur gemeester van Edam is seeds eenlge malen op spoed aangedrongen. Vernomen ta. dat de beslissing wordt opgeschort in verband met de voorgenomen plannen ten aanzien van de tram Besloten wordt deze zaak ter hand te Demen en zich te wenden tot Ged. Staten. Naar aanleiding van een verzoek van B. en W. van Hoorn om een uitspraak inzake de kanalisatie van West-Friesland had de Kanalencommissie een vergadering gehou den. Haar rapport, belichaamd in een con- cept-antwoord van genoemd College, werd door de Kamer aanvaard. Met algemeene stemmen kwam men tot de uitspraak, dat, als vaststaand wordt aangenomen, dat het ónmogelijk is een kanaal ten Noorden der stad op Hoorn's grondgebied te doen aan leggen eri wanneer wordt gelet op meer ge wijzigde omstandigheden, men zich moet ultspréken voor een kanaal ten Zuiden der gemeente. Naar aanleiding van een door de Kamers van Koophandel en fabrieken te Amersfoort 1 en Meppel uitgebracht rapport inzake de registratie *van borgtochten, kwam men tot de volgende conclusie: Hoewel de Instelling van een borg tochtenregister verschillende bezwaren zjjn, staan daar zooveel voordeelen tegenover, dat de Kamer, zonder af te dalen in beschou wingen van technischen aard, besluit, zich in beginsel uit te spreken voor de totstand koming van een zoodanig borgtochten register. De l.t r v-'.eenigt zich met het voomr’uen der Kamers van koophandel te Amersfoort er te Meppel om tot de regee- ring eer verzoek te richten, een staatscom missie in te stellen die tot taak zal kunnen hebben om, indien zy mocht komen tot een gunstig advies, een zoowel juridisch als technisch geheel gereed ontwerp aan de regeering voor te leggen. W. 1 L Kogelstooten Discuswerpen1. >9 80 M. 50 M. hardloopen: 1. H H. Hennlnk. Con cordia, 6 sec. 2. Ik Oostveen. W. L L., 6.1 sec. 3. G. Post, Concordia, 6.3 sec. 800 M. hardloopen: 1. J. BJjleveld, Con cordia. 3 min. 18 2/5 sec. X C. Swart, idem. 2 min. 2C sec. 3. J. v. ’t Veer, 't Hoen, 2 mln. 22 4/5 sec. Sltngerbalwerpen: 1. G Hart. Lycurgus, Krommenie, 43.25 M. 2. D Orin, W. L L, 41.45 M. Touwtrekken, 4 ploegen: 1. T Hoen, West- aaan. Estafette: 800 M.. 400 M., 200 M 100 M„ 5 ploegen: 1. Concordia, 4 mln. 14.6 sec. 3. W. I. L_. 4 mln. 19 sec. Gemengde Estafette 4 maal 100 M. (2 dames en 3 heeren), 6 ploegen: 1. Concor dia. 53.4 sec. 2. Lycurgus 53.6 sec. Dames. Grensballoopen1. M. Honig. Olympia, 22.22 M. 2. W. Wijngaarden 20 85 M. 3 J. Boet, Thalia, Assendelft, 20.56 M. 4. B. Bart. Cama 19.93 M. Kogelstooten: 1. D Koreman, Olympia, 6.67 M. X A. KelderEsser, Olympia, 6.05 H M. Dultsche driesprong: 1. Oré Smit, Cama. 8.65 M. 2. A. KelderEsser. Olympia, 8.60 M. 3. H. Dekker, Achilles 8.19 M. A M. Por- slus. „D E. V.”, Oostzaan 8.17 M. 50 M Olympia, 7J sec. 200 M. hardloopen: 1. D. Meyer, Achilles, 31.2 sec. 100 M. hardloopen, aantal deelneemsters 27. 1. M. Vredendu n. Hyglea, 14 sec. 3. P. Teellng. Achilles, 14.3 sec. 3. A. Stelling. Hebe. Wormerveer, 15 sec. 11a. 15.4 sec. Hoogverspringen: 1. A. Brouwer. Hebe. 2.10 M. ver en 1.05 M. hoog. 2. F. Zwenne, Car- na. 2 M. ver en 1 M. hoog. 3. U. Velt kamp. ld. ld. 4 maal 100 M Estafette. 4 ploegen: 1. Achilles 1 mln. 15 sec. 3. Hebe, 1 min. 16.2 De wedstrijden hadden een vlot verloop en eindigden te ongeveer 6 uur. Uitslag landboawtelhng Land in ge bruik: eigen land 2787.63 HJL; gepacht land 1606.75 H.A.; in pacht van ouden 43451 HA.; Bouwland, in de gemeente gelegen 2451.61 H.A.; Bouwland, bulten de gemeente gelegen 16.75 H.A.; Grasland, bulten de ge meente gelegen 35.60 H A Grasland, in de gemeente gelegen 1077.38 H.A.; Tuingrond 865.38 HA.; Boomgaarden, op bouwland 0.57 HA.; id. op grasland 0.49 HA; ld. op tuin grond 4.04 H.A.; OlascultudF, éénrulters 991 stuks; staand glas verwarmd 2025 M2; staand glas onverwarmd 3872 M2. Overzicht van de grondgebruikers, gesplitst naar de grootte van het bedrijf: Aantal personen, die in gebruik hebben: 0D6—0.15 H-A., eigen 75. pachters 30; 0 15 025 HA. eigen. 55. pachters 8; 0.25050 H.A., eigen. 32. pachters 10; 050—1 H.A.. eigen. 23. pachters 12; 1—5 H-A., eigen. 153, pachters 46; 510 H-A., eigen. 53 pachters 5; 1020 H.A.. eigen. 39. pachters 21; 2050 HA. eigen. 143. pachters 21; 50—100 HA, eigen. 3, pachters 5; meer dan 100 HA. eigen. pachters De grondgebruiker wordt geacht eigenaar te zijn als het grootste deel van den gebruik ten grond eigendom ta; anders pachter. VeetellingAantal paardenveulens andere paarden beneden 3 jaar 43; rij- en tulgpaarden 182; trekpaarden 304; hitten 48. Aantal runderen: springstieren 23; melk en kalikoeien 896; mestkalveren 3; mestvee 4; jongvee boven 1 jaar 180; jong vee beneden 1 jaar 227. Aantal schapen: boven 1 jaar 494; lamme ren 585. .- Aantal bokken en geiten: 127 Aantal varkens: biggen beneden 6 weken 292; fokzeugen 136; van 6 weken tot 60 K.G. 329; van 00 KG. tot 100 K.G. 156; boven 100 K.G. 121. Aantal kippen: kuikens 5140; kipr Aantal eenden: kuikens 894; een Aantal korven en kasten met bijen 33. Postkantoor Het feit dat het postkan toor voor telefoonhouders nu vroeger ta opengestekf. schijnt nog niet van voldoende bekendheid te zyn. Was het kantoor voor heen van vsn. 9 tot non 9 uur voor tele foonhouders opengesteld, thans is er gelegen heid om van vsn. 8 tot nzn. 9 uur van de telefoon gebruik te maken. De meening van keeper de Boer. Heden, Zondagmorgen, is het Ajaxgesel- schap in de hoofdstad teruggekomen Wy zijn keeper de Boer, den bekenden reserve- doelman van ons nationale team, eens gaan opzoeken en deze was >r middellijk bereid ons een en ander te vertellen van den tocht. ENCYCLIEKMEETING VAN DEN KK. VOLKSBOND Een groot aantal Volksbonden! was naar hier gegaan om deze meeting by te wonen en daaraan deel te nemen. Vanaf het Schoolplein van de R.K. Jon gensschool werd een optocht samengesteld, welke door de stad trok met het harmonie- corps „Crescendo" en de afdeellng Medem blik voorop. Na aankomst op het terrein sprak aller eerst de Weleerw. Heer Kapelaan v. Nobe- len als geestelijk adviseur van de afd. Me demblik. Hy heette welkom den Hoogeerw. Heer Deken Huibers van Hoorn, beschermheer van den Gewestelyken Bond, den Zeereerw. Heer Pastoor Bakker, d$n Burgemeester en alle leden van den R.K. Volksbond. Nu sprak de heer Kuiper, propagandist van den L. T. B., over de toestanden en verbeteringen van Staat en maatschappij. Het ta heden, aldus spr 39 jaar geleden, dat onze groote Paus Leo XIII zjjn ency cliek „Rerum Novanim" gaf. De leidende grondgedachte hiervan komt telkens weer naar voren, de hoogste rechtvaard ghelds- wet. welke door alle standen moet geëerbie digd worden. Na het liberalisme veroordeeld te hebben, wil spr. niet uitweiden over de moraal van het socialisme, maar spreken over de R.K. organlsat.e, waarin zooveel goeds te berei ken is. Twee groote wegen zijn er om de miskende en rechtiooze arbeiders op te heffen. Wjj prediken geen klassenstryd, door de socia'isten opgezet als de ontwikke ling voor den werkman, wjj zeggen „God !s Liefde”. God kan nooit bedoeld hebben, dat klassenstrijd het middel is tot verbe tering. Kath. arbeiders, demonstreert niet alleen maar zyt tevens doordrongen van uw maatschappelijke plichten. Gy moet staan boven niet-georganiseerden of sociaal-ge- organtaeerden. Zien wy terug op de toestanden 39 jaar geleden, dan kunnen wy grooten vooruit gang consiateeren. ook in de land- en tuinbouwbeweg ng. Men gaat ons werk be grijpen, men ziet niet meer zooals voorheen in de arbeidersorganisatie den vyand van den werkgever. Maar wij zyn nog niet .waar we wezen moeten, o a. ouderdomspensioen. De afge leefde oude arbeider moet een onbezorgden ouden dag hebben. Mgr. Aengenent onder ben volle ds verzekeringen welke voor de arbeiders noodig zyn, kent de toestanden, vandaar dat wy groot vertrou wen stellen in onze bisschoppen. „Door eigen kracht omhoog" om een rechtvaardige postt e te veroveren, wy rijn dit verplicht tegenover vrouw en kinderen. Macht en nog eens macht is noodig, zoo niet, dan zult ge te pletter slaan tegen het moderne bankwezen. Steunt uw eigen in stellingen. Willen we praktisch werken, dan moeten wy paraat zijn en goed begrijpen, dat we alleen zul en slagen als we groot en sterk zyn. in alle steden, dorpen, gehuchten een krachtige R.K. organisatie. Onze jongens moeten getraind worden. Ik vraag u. zyt allen propagand st, ik roep u op, maak de arbeidersbeweging sterk. Voorop in onzen optocht zag men het doek met het kruis, waarop „In dit teeken zult ge overwinnen”. Houdt allen het kruis als eereteeken en we zullen overwinnen. Een langdurig applaus was de welver diende dank voor deze mooie enthousiaste rede. n. Kapelaan Van fabelen dankte den heer Kuiper voor de mocie rede. Onder de pauze, welke nu volgde, bracht het Harmoniecorps „Crescendo", oi.der lei ding van den heer Groen, een^e mooie nummers ten gehoore. Na de pauze betrad de Weleerw. Heer ka pelaan van der Eem het spreekgestoelte en zeide o.a. Onze roemzuchtige Paus Leo XIII heeft een bysondcren kijk gehad op het leven. Ook nu nog rijn er groot-Industrieelen die alleen voor zichzelf leven. Mgr. Aengenent die reeds jaren blijk heeft gegeven, de wereld te kennen, erkent ook dat er van het groot kapitaal nog velen zyn waarvoor alleen het geld spreekt. We weten dat er gelukkig duizenden zyn, die georga- seerd zijn, echter zijn er nog te veel, die nog steeds hun plaats niet begrijpen en zich blind staren op het klassesysteem. Zjjneerw. geeft een uiteenzetting van het bewind Lenin in Rusland dat toch zeker nog geen heilstaat is ondanks de Staatsstudle- Commissie, Ata goed katholiek georganiseerd arbeider is er ook in eigen boezem nog veel te ver beteren, we leven in een sfeer van overdreven weelde, het ta plicht van een arbeider te vechten vor zyn belangen, echter moet dit niet overdreven worden in buitensporige weelde, dit is voor velen jutat een vak Neen, Voiksbonders. wy moeten ons zelf be zien, het is niet noodig in een klooster te gaan, een boeteklaad aan te trekken of te wonen in een hutje aan de Zee, echter mo gen we ook niet leven op een voet welke ons niet past, dit leidt voor den arbeider juist tot armoede en aorgen. We kunnen wel zeg gen dan maar hooger loon, betere verze- ringen, maar alles heeft zyn grenzen. Een gezonde ziel en lichaam kunnen ons de krachten geven om ons zelf te herzien. Het social! me elscht dit niet, zyn geest blijft al leen by het aardsche. onze beginselen staan hooger. Wanneer wy voor de jeugd, Patronaten. Werkmansbonden enz. Zeker werken vele ouders mede maar nog te velen onttrekken zich aan den zédeltjken plicht; dit geldt zoowel voor middenstand als voor Arbeider. Vandaag is het de dag van Petrus en Paulus, de Rots, welke nooit is te overwinnen. Morgen is het weer werkdag. Echter niet al leen nu, maar ook dan kunt ge propagMi- disten zijn. Werkt allen mede, de jeugd te vormen tot wakkere mannen en vrouwen, vooruit ten strijd: „Gdo wil het.” Een spontaan applaus donderde over het terrein als blijk van Instemming met den Zeereerw. spreker. De Weleerw. Heer kapelaan acht het moei lijk een slotwoord te spreken na de enthou siaste woorden aan de sprekers. Hy brengt dank aan de beide sprekers, den Hoogeerw. Heer Deken, Zeereerw. Heer pas toor. Edelachtbaren heer burgemeester en wethouder, het hoofdbestuurslid, den heer Slingerland en aan allen welke aanwezig zijn. Een extrawoord van hulde aan den heer Groen en zijn kranig corps „Crescendo,” yin de Eerw. fraters w-lke gratis him crreln hebben afgestaan aan het bestuur van den Volksbo e.a. Na hei zingen van: ..Roomschen. dat zijn wy verlieten allen voldaan het terrein. De afdeeling Medemblik van den R. K. Volksbond kan met genoegen op deze uitste kend geslaagde meeting terugzien. e n ie t I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 3