BIJ DE SLUITING VAN HET JUBEL-JAAR TWEEDE BLAD DONDERDAG 3 JULI 1930 Een monument aan den Paus in Zijn geboortestad Desio (Van onzen Romeinschen correspondent) STADSNIEUWS B Het besluit der Tweede Kamer Besmettelijke ziekten Nutsspaarbank De tramlijn AlkmaarPurmerend KRATER Kamer van Koophandel BLADZIJDE 1 d. KJetj. Door V I Uit de Handelingen voor gericht voor Een Boodschap van den Paus. hiermede STADSVERFRAAIING bes taanden Bij de tngekoinen stukken was ojl ook bet bericht van overlijden van bet oud-Hd der Kamer, den heer Th. bet bureau der Kamer was een schrijven van rouwbeklag gezonden. de accomodatle op het perron te Uitgeest betreft, wordt opgemerkt, dat na Invoering der electrlsche tractie, de over- aldaar uit den aard der zaak Het antwoord op dit schrijven luidde als volgt: electrlsche eveneens In drie armen uitloopt, waartuszchen zitban ken sullen worden aangebracht. Op dit mooie punt sek;r een verbetering, die de scbooubeia van dit stadsbeeld ver in de week van 33 tot en met 28 Juni 1930 hebben zich in deze gemeente twee ge vallen van roodvonk en drie gevallen van diphtheric voorgedaan. Een rede van Markies FaceUL De woorden van den Paus worden in plechtige stilte aanhoord en aan het einde van den brief klinkt een lange ovatie. Dan treedt Markies Pacelll naar voren, die de onderhandellngen voor de Overeen komst van Lateranen leidde namens het Vaticaan. Markies Pacelll acht zich gelukkig te mo gen spreken op de zelfde plaats als de Paus sprak nu 46 jaar geleden, bij zijn lijkrede voor den beminden pastoor en leermeester, Don Volontleri. Daarna weidt spreker uit over de liefde van den Paus voor Zijn geboorte grond en over Zijn verlangen naar den vrede dat er Hem toe aanzette de eerste de beste gelegenheid aan te grijpen welke zich vpordeed voor het overbruggen van de klove welke de katholieke Italianen van hun vaderland scheidde. In zijn verbeelding ziet de redenaar reeds over vijftig jaren op dit zelfde plein het eerste halve eeuwfeest vie ren van de verzoening, welke dan haar rijk ste vruchten zal hebben afgeworpen. „Wanneer de komende generaties van het Itallaansche volk vernieuwd zullen zijn door een gezonde, godsdienstige opvoeding der jeugd, wanneer het Sacrament des Huwelijks weer In eere zal zijn hersteld door de Ita llaansche wetgeving, wanneer daardoor de gezinnen weer hechter zullen worden, vrucht baarder en werkzamer, vooal op het platte land; wanneer de Itallaansche natie onder de leiding zijner vorsten van Savoje en onder het bestuur zijner wijze regeering, door het geduldig, standvastig en geniaal werken zij ner zonen, steeds bloeiender en steeds aan- zlenlijker zal geworden zjjn in de wereld, dan zullen op dien dag de Italianen dank baar hun gedachten even terug laten gaan naar onzen Grooten Paus. Dan, over vijftig jaren, zal uit een kalm en onpartijdig over zicht der historische data en der diploma tieke handelingen beter de enorme belang rijkheid blijken der Overeenkomst van La- teranen. Dan zal Plus' daad van vrede en liefde door allen op de juiste waarde worden geschat. Dit monument zal dan begraven worden onder bloemen en regeering en volk sullen hier samen stroomen om den Paus der Verzoening te zegenen.” De geestdriftige woorden van Markies Pa- Z.Em Kard. Schuster reciteert de gebrul- celll worden levendig toegejuicht, waarna de Wereldlijke en feestelijke autoriteiten verlaten de versierde parochiekerk waar de Pan» 1 Juni 1857 bet H. Doopsel ontving, om de onthullingsplechtlgheid b(j te wonen. Het Gemeentebestuur van Helloo heeft krachtens het goedgekeurd Raadsbesluit van 5 Maart 1930 eene geldleenlng gesloten met de Nutsspaarbank alhier, ten bedrage van f 13.000.—. Deze gelden sullen dienen tot dekking van de kosten van verschillende bestratlngs- werken. Op den vluchtheuvel oy de Hellooerbrug voor het plantsoentje waar het monument staat ter herinnering aan Truitje Bosboom- Toussaint, worden momen’eel de voorberei dende werkzaamheden getroffen voor een nieuw stuk stadsverfraaiing Er komt nj. een drie-armlge lantaarn, welke aan het voetstuk Mijne Heeren. Nu de canmagne in ons bedrijf weder aan vangt met i^volg een zeer groot verbruik van water, richten wij ons nog eens tot u met verzoek uw tarief te willen herzien, daar de prijs die ons thans nog steeds be rekend wordt In hooge mate drukt op ons product. De kosten van steenkolen, gas. elec trlsche kracht zjjn meer en meer tot het normale teruggebracht, doch het water blijft nog steeds even hoog berekend Ook de prijzen van conserven loopen steeds meer terug tot het niveau van voor den oorlog, soodat ook wij genoodzaakt zijn onze alge meens onkosten tot het uiterste terug te brengen De kosten van leidingwater zijn echter nog zoo drukkend, dat wij gedwongen worden u te verzoeken een verlaging of re ductie ernstig in overweging te willen nemen. Met belangstelling zien wij uw antwoord, eventueel voorstellen tegemoet. In afwachting. N. V. HOOGENSTRAATEN. Aan bet Provinciaal Waterleidingbe drijf Bloemendaal. Alkmaar, Mei 1930. het vorige jaar gereed gekomen wegen langs den PareldUk en den Nauemaschen Vaart- dljk van een stofvrije deklaag worden voor zien. Na de bovengenoemde werken zullen vermoedelijk In 1931 in de eerste plaats voor uitvoering in aanmerking komen de Middenweg en de Schermerhorn weg in de Beemster, alsmede de gedeelten van den weg Hembrug-Llmmen in de gemeenten Zaandijk en Wormerveer en de verbindingsweg tus- schen het ontworpen pontveer bij Buiten huizen en den Pareldljk. Of overigens in 1931 nog werken zullen kunnen worden uitgevoerd ten aan zien van de wegen Koedljk-Aartswoud Alkmaar-8cha- gen en Ntedorper Verlaat-Wognum. waarvoor plannen In voorbereiding zijn, zal van ver schillende factoren, oa. van de medewerking va" de beïamrbebsende streek afhangen In een n.a.v. dit schrijven gevoerde dis cussie uitten verschillende leden hun mis noegen over de verwaarloozlng van het Provinciaal wegennet benoorden Uitgeest en over de weinige zorg door de provin cie aan de wegenverbetering daar besteed. Het schrijven werd In handen gesteld van de Commissie voor de wegen. De heer de Raat brengt nog verslag <l!t als gecommitteerde van de Kamer bfj het afnemen van de examens van de Handels- school te Alkmaar. Spr. heeft niets dan lof voor het onderwijs aan deze school gegeven en spr. uitte zich waardeerend over de re sultaten van het examen. In gelijke bewoordingen uitte de heer Grilnwald zich t. a. v. de Handelsschool te Den Helder. De voorzitter dankt de heeren De Raat en Grondsma. en de heeren Grilnwald en Holster, die de Handelsschoolexamens heb ben bijgewoond voor hun werkzaamheden in dezen. De voorzitter uit woorden van dank en tevredenheid over het resultaat van een bespreking tusschen een commissie uit de Kamer, bestaande uit de heeren Mr. Roens en Kluitman en den voorzitter van den Kring Noord-Holland van de Broederschap van Notarissen, not. Tillema, Inzake de ver laging van de notarieele tarieven voor vei lingen van onroerend goed, welke vestaging 1 Jiill U. is ingegaan (instemming). Bij de rondvraag verzoekt de heer Hoog land pogingen In het werk te stellen om meer soepelheid te verkrijgen voor het laten passeeren van schuiten door het sluisje aan de Zes Wielen en aan te dringen op het meer inlaten van water. Dit verzoek wordt gesteld in handen van de verkeerscommlssledie in den kortst mo- geljjken tijd stappen zal doen. Voorts bracht de heer Hoogland ter sprake de weinige medewerking van nog enkele kleine gemeenten en polderbesturen (Geestmerambacht) inzake de kanalisatie 3/3 van de naast belanghebbenden heeft subsidie toegezegd; 1/3 blijft (met min of meer stemmen verschil 1 afwijzend. Vooral is de aanleg urgent van de kanalen: Omval— Kolhom; StolpenKolhom en HoornMe- demblik. Nu Rijk en Provincie respectievelijk 33 en der kosten toezeggen bij te dragen, ‘s het hoog tijd, om een eind aan de zaak te krijgen. Spr. zou desnoods de weigerenden willen dwingen tot medewerken. De heer Nobel is niet voor dwang en geeft in overweging nog eens een onderhoud te verzoeken en een schrijven te richten aan de weigerende gemeente- en waterschaps besturen, en tevens de leden dier colleges een schrijven te zenden. De heer Schmalz acht dit zeer gewenscht; als er niet spoedig wat gebeurt, vreest hij dat de kanalisatle-plannen zullen stranden, waarmede de weigeraars een groote ver antwoordelijkheid op zich laden. Op voorstel van den heer Nobel zal de uitwerking dezer plannen in handen gesteld worden van de Kanallsatle-Commissie. De heer Wagenaar wenscht te wijzen op het belang, dat de artikelen niet overgela den worden; daarom zijn goede kanalen van groot letang. Op voorstel van den heer Hoogland wordt de heer Wagenaar aan de Kanaltsatie- Commlssie toegevoegd. N. a. v. een desbetreffende vraag ver zoekt de heer Wagenaar in den Spoorweg- raad stabiliteit te bepleiten van de ver laagde spoorwegtarieven voor aardappelen en kool. Volgt sluiting onder dank. der buur verschuldigd is Aangezien u voor 1 Juli 1937 een deellger tarief had. n.l. levering tegen 2314 cent per M3, zonder berekening van huur van den bij abonnement behoorenden meter is u by wyze van overgangsmaatregel in het genot van dat voordeellger abonnement ge laten. U verkeert dus tegenover andere abon nementen. die vaak nog grooter verbruik hebben, welke eerst na bovengenoemden datum aansloten, in een gunstige positie. Aan uw verzoek om den u te berekenen prjjs van 33 K oent alsnog voor verlaging in aanmerking te doen komen, kan ik niet vol doen. omdat de ..Voorwaarden” mij daartoe geen bevoegdheid geven. Hoogachtend. PROV WATERLEIDINGBEDRIJF keiyke gebeden, waarna de Prefect der Am brosiana een rede houdt over Plus XI als geleerde en als Paus; zich in het tweede gedeelte zyner rede uitsluitend beperkende tot de Verzoening, zegt spreker dat er in heel de geschiedenis der Kerk geen tweede Pontificaat is aan te wyzen, dat onder zoo moeiiyke omstandigheden zoo groote succes sen behaalde. Daarna leest de Pastoor de pauselijke breve waarmee markies Pacelll gemachtigd wordt om Z. H. Pius XI by deze plechtigheid te vertegenwoordigen. „U zult zegt het schrijven oa. in Onzen naam by de autoriteiten van Desio en by de geheele bevolking Onzen levendigen dank uitspreken voor dit nieuwe bewys van kinderiyke toewijding dat Ons des te aange namer is omdat het voortkomt uit dat ge deelte der enorme, aan Onze zorgen toe vertrouwde kudde waarvoor Ons vaderhart een sterke liefde voelt, gevoed door zno kostbare herinneringen uit vroegere jaren en door de zoetste hoop op de toekomst. U zult aan Onze stadgenooten zeggen, dat by de gebeden welke wy vandaag opzenden tot den Heer, Onze eerste gedachte uitgaat naar deze allerbemindste kinderen; u zult hen zeggen dat Wy van gauscher harte den Gezegenden God bidden dat Hy aan Ons dierbaargeboorteland dien chrlsteiyken op bloei geve, welke zyn sterke fundamenten heeft in het geloof en in de overgave aan de leer der Kerk. „En ten laatste wenschen Wij ook de voornaamste beweegreden bekend te maken waarom wy Ons verheugen en waarom wy dankbaar dit blijk van kinderiyke toewijding aannemen: het is omdat Onze beminde kin deren van Desio in Ons meer dan onzen nederigen persoon, den vertegenwoordiger op aarde van Jezus Christus hebben gezien, en omdat rij rich met Ons hebben willen ver- eenigen in den Heer die in zyn oneindige goedheid Ons Pontificaat heeft willen sieren met een der mooiste bladzijden uit de ge schiedenis der Kerk.” De brief sluit met den Apostelischen Ze gen aan Desio en zijn bewoners, en met een byzondere dankbetuiging voor den po- destA. wlen een hooge onderscheiding wordt beloofd. Onder Staten-Generaal en Stadsnieuws hebben we gisteren reeds een en ander me degedeeld uit de discussies in de Tweede Kamer, betreffende het verleenen van fi- nancieelen steun aan de electrificatie der tramlijnen van Amsterdam naar Purmerend en Edam. Het komt ons echter gewenscht voor de discussie over dit punt. Dinsdag in de Ka mer gehouden om het belang voor de Streek in haar geheel over te nemen uit de Han delingen, welke daaromtrent het volgende vermelden Toekenning van een renteloos voorschot uit 's RijEs schatkist ten oehoeve van de in richting van de tramwegen van Amsterdam naar Edam en van Schouw naar Purmerend voor electrlsche beweegkracht (352). De algemeene beraadslaging wordt ge opend. De heer van de Bilt: Mynheer de Voor zitter! By de behandeling van dit wetsont werp in de afdeellngen heb ik eenige be zwaren geopperd tegen deze voordracht. wy hebben hier een complex tramwegen, wlen het financieel niet zoo goed gaat. Dat komt meer voor. Mynheer de Voorzitter. Maar nu krygen wy een voorste! om een renteloos voorschot voor een gedeelte van dat complex. Een gedeelte, dat niet met die schade werkt. Maar het gedeelte, dat niet goed gaat. Alkmaarde RypPurmerend. laat men va ren. Daartegen heb in het algemeen bezwaar. Waar zou het heen. Mynheer de Voorzit ter. als een maatschappij alleen de goed rendeerende lynen zou exploiteeren en alle eindjes, die minder goed gaan laten liggen. In Amsterdam en den Haag zullen ook wel lijnen zyn. of gedeelten van lijnen, die met verlies werken. Men moet het slechtere met het betere op den koop toe nemen Mynheer de Voorzitter! Ik heb intusschen gelezen het advies van Gedeputeerde Staten van Noordholland X deze. Daarin lees ik: „Wanneer de Nederlandsche spoorweg- maatschappyen. in wier handen zich vrijwel het geheele aandeelenberit der onderhavige tramwegmaatschanplien bevindt, een verlies opleverende exploitatie niet door t indirect verstrekken der noodige middelen wenschen voort te zetten, kan niemand hen hiertoe dwingen, en wordt het gevolg, dat de om liggende gemeenten een belangrijk verkeers middel zullen komen te missen." Ja. Mynheer de Voorzitter, nu is de kous af Er is eenvoudig niets aan te doen. Ik wil nu alleen mijn spyt uitdrukken, dat de belangen van de streek tusschen Alkmaar en Purmerend zoo weinig gewicht in do schaal leggen. Juist voor die gemeenten, waar het trambedrijf het minst goed gaat, is steun bet meest noodlg. Echter. Mynheer de Voorzitter. Ik zal niet tegen dit ontwerp stemmen, want dan ge raken de gemeenten, die thans geholpen zul len worden, van Amsterdam tot Purmerend en Edam, mede in de verdrukking, en dat zou ik niet graag zien. Ik citeerde dMf stralS immers „niemand kan de spoorweg maatschappijen dwingen," enz. Het eenige goede, dat in bet voorgestelde rit. is. dat het personeel, dat vrijkomt op de verlaten lynen, geplaatst zal worden op andere gedeelten. Ik meende echter myn bezwaren ter waar schuwing van de Regeering toch even naar voren te moeten brengen. De heer Reymer. Minister van Waterstaat: Mynheer de Voorzitter! Ik verheug my er over, dat de geachte afgevaardigde dit wets ontwerp als zoodanig niet bestreden heeft en ik geloof dat bestrlid’ng weini» doelmatig zou zyn geweest, want de geachte afgevaardig de erkent, dat dit wetsontwerp in zich ze kere toejuiching verdient. Indien de Kamer haar goedkeuring aan dit wetsontwerp hecht, staat vast, dat er een electrlsche verbinding komt tusschen Am sterdam en Edam en van Het Schouw naar Purmerend. Een weinig doelmatige en kost bare stoomtramverbinding gaat verdwijnen en er komt een electrlsche verbinding voor in de plaats. Nu spreekt de geachte afgevaardigde er zyn teleurstelling over uit. dat de tram op gaat houden by Purmerend en niet door gaat loopen zooalsnu de stoomtram doet, tot Alkmaar. Ik acht die klacht van den geachten af gevaardigde wel begrtlpeiyk. maar toch niet "rerechtvae’-dted want de geachte afeevaar- -1‘ede heeft er aan herinnerd hoe deze zaak door venwbinende instanties is onderzocht. Over deze raak riln rehoord het Rbkstoe- richt en de en dte riin beide tot de conclusie gekomen wat ook niet teeen te snreken is dat de stoomtram Purmerend-Aikr^aar eleenliik geen reden van f,sn b— n Wt .aet hier om een streek, die weinig bevolkt te. een st-e-k zonder eenige industrie met alleen de RUp en en kele dorpjes aan de lyn gelegen. En nu kan ik begrlfnen dat de wvht- '—vaardigde zegt: het te lammer dat dte llln zal op houden bit Purmerend maar het verkeer oo de lyn Purmerend, kan zeer "e— voeolUk door de autobus en den vrachtauto z>ver<renr»TT’e,n omdat (Teze Ujn maar vervoer beeft. Ten tweede heeft de streek, waarop de achte -rdf-d- ^ch beroept, ntet ver- rd tot de nnnd<— niet eerinee flnan- cleele opoffering bereid te zyn en indien de "•—eerinv met een ontwerp in deze richting 'nu komen zou van uit de streek re!f de flnancieele belangstelling moeten getoond worden. En daarvan te geen sprake. Ten derde was ook de staptyder. kort zullen zyn, zoodat hiervoor de be staande toestand voldoende geacht wordt. De Secretaris noemt het antwoord zeer teleurstellend en wijst er ->p, dat het toch heel goeu mogeiyk te enkele windkeeringen op het station Uitgeest aan te brengen; In het winterseizoen vooral te het zeer onaan genaam op ilt perron te moeten verblyven. De heer Kolster zegt, dat byna in Iedere vergadering van den Spoorwegraad deze klachten besproken werden. De Spoorwegen zien echter de gegrondheid van de klachten niet In. De heer Wagenaar acht het al een heele verbetering als er meer doorgaande treinen kwamen AlkmsarHaarlem. De voorzitter stelt voor zich nogmaals tot de Spoorwegdirectie te richten met een ver zoek om verbetering. De heer Grilnwald acht het beter zich, hetzy schrifteiyk, hetzy persoonlyk tot den Minister van Waterstaat te richten en hem te overtuigen van de gegrondheid der klach ten. De voorzitter zal hiertoe dan willen over gaan, als men by de Spoorwegdirectie geen resultaat heeft. De heer Grilnwald kan zich vereenlgeu. Besloten wordt de heeren Grilnwald en b>bel naar de Spoorwegdirectie af te vaar digen, om verbetering in den toest—nd te bepleiten. Bloemendaal. 17 Mei 1930 Aan N. V. voorheen W. Hoogenstraa- ten en Co., Alkmaar. In antwoord op uw nevenvermeld schrij ven deel ik u mede, dat de waterprljs vol gens de .Voorwaarden voor de levering van water door het P. W. N.” sedert 1 Juli 1937 35 cent per M3 bedraagt, ongeacht voor welke doeleinden het water wordt aange wend of welk kwantum wordt afgenomen, behoudens het by abonnement vastgeetelde minimum. Hieruit volgt, dat het bedryfswater even eens tegen den prijs van 35 cent per M3 In rekening moet worden gesteld, terwyi ver- voor alle geplaatste watermeters De ADmaaraehe taiarirli ea het «tere water vaa de Prevtocfe. Ingekomen was van de N. V. Nederland sche Fabriek van Verduurzaamde Levens- mlddWen v.h. W. Kbogenstraaten en Co., al hier, een schrijven, gericht tot bet Prov. Waterleidingbedrijf te Bloemendaal. met ver zoek om herziening van het tarief voor te leveren water. Dit schrijven luidde aldus: Ten Raadhulze, alhier, vergaderde gister avond, onder voorzitterschap van den heer 8. W. Arntz, de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier. Aanwezig 9 leden. Afwezig waren de heeren: Ringen, Grondsma, Valkerlng, mr. Moens. Kluitman, Endel, Blauboer, Kuyper en Könlg (laatst genoemde wegens ziekte). Bericht van verhindering was Ingekomen van de heeren Kuiper en Kluitman. De voorzitter wijdde, na opening der ver gadering, enkele woorden aan de nagedach tenis van den heer Th. v. d. Kiel, oud-lid der Kamer en toenmaals voorzitter van het Klelnbedryi. Spreker schetste bet overleden lid als Iemand met een knap stel hersens, wiens adviezen de Kamer en ook andere vereenl- g.ngen. waafvan hy lid was. .steeds op beo gen prijs stelden, wy hebben hem aldus spr. steeds hoog geacht en zyn nage dachtenis zal by ons aldus besloot spr. steeds In eere door ons bewaard worden. Ook aan de nagedachtenis van den beer J. C. Veder, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam, wydde de voor zitter eenige waardeerende woorden. Hy was aldus spr. een van de knap ste menseben en een van de grootste ge nieën. die by ft Rotterdamsche handelaren en reeders In hoog aanzien stond. Ook onze Kamer aldus spr. beeft van de adviezen van de Kamer te Rotter dam, veel nut ondervonden, en daaraan bad de heer Veder steeds groot aandeel. Deze woorden werden door de vergadering staande aangehoord. De notulen van de vergadering van 30 April IJ. werden onveranderd goedgekeurd en aldus vastgesteld. By de ingekomen stukken was een schry. ven van de Mlddenstandsvereeniglng te Kol- horn. gericht aan het Prov. Electrlcitelts- bedrijf te Bloemendaal, verzoekende betere electricite lts voorziening. Aan dit adres was alreeds adhaesle be tuigd. Voor kenruilsgeving aangenomen. Van B. en W van Alkmaar was een ver zoek om c.dvies ingekomen, omtrent door hen ontworpen besluiten In verband met de nieuwe plsatseiyke verordening op motoren en rijwielen Het bureau der Kamer heeft hierop reeds van advies gediend, na schrlfteiyk overleg met de let en. AL* voren Van de Vereenlging van Wapenhande'aren was een verzoek om adhaesle Ingekomen aan het adres, gericht aan .den Minister van Justitie. De heer Schmalz is er niet voor adhaesle te betuigen; de stroopery zou er dooi oevor- derc* ’rorc er* De heer De Raai stelt voor wel adhaesle te betuigen om de waper handelaren tege moet te kon en. Dit voorstel wordt niet gesteund, zoodat het schrijven voor kennisgeving wordt aan genomen. Een adres van de Kamers van Koop handel te Meppel en Amersfoort met verzoek om advies omtrent de door haar ontworpen regeling tot registratie van borgtochten, werd voor nader onderzoek in handen ge steld van de Commissie voor Verordeningen. Ingekomen was voorts een adres van B. en W van Alkmaar, gericht aan de directie van de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht met verzoek by de invoering der electrlsche tractie, eenige verbeteringen in den dienst en de accomodatle der stations aan te brengen. Ook door de Kamer was een dergeiyk verzoek by de directie der Nederlandsche Spoorwegen in gediend, waarop werd ge antwoord, dat hét doorvoeren van electri- sche treinen van Alkmaar naar Rotterdam en omgekeerd, eerst in overweging kon wor den genomen, als de spooriyn over den af- sluitdyk Den OeverZurich in exploitatie wordt genomen Vóór dien tijd kan een vol doende bezetting van een rechtstreekschen trein AlkmaarHaarlemRotterdam niet verw; _ht worden. Tegen het doorvoeren van Haarlem naar Rotterdam v.v. van slecht" enkele rytulgen van/naar de rich ting Alkmaar, bestaan overwegende be zwaren. Wat De kleine, maar karakteristieke „piazza”' van Desio, precies vierkant en besloten tus- aeben de parochiekerk, het raadhuis, het eenige hotel en wat hulzen van gelyke hoog te, biedt een feesteiyken aanblik. In het midden verrijst een groote. wit linnen huif waarmee de wind ongeoorloofde grappen poogt te plegen, en waaraan de brandweer handen vol werk heeft. Daarom heen staan links en rechts flinke tribunes van roode trijp en en fond een paviljoen voor de autoriteiten. De parochiekerk welke het geheel afsluit, heeft haar voorgevel be dekt met een enorme schildering der peuse- lyke sleutels, met twee groote tapijten, waar- op de wapens van den Paus en van den Kardinaal-Aartsbisschop van Milaan, en met veel rood en verguldsel. De tribunes zitten reeds vol: of liever, staan vol. want het sonnetje heeft de kus sens zoodanig gestreeld, dat zitten voorlooplg zijn bezwaren heeft. De menigte staat buiten de tribunes achter afsluitingen en cordons van carabinieri. Rondom het monument staan deputaties van godsdienstige en natio nale vereenlglngen met vaandels en banie ren. Militaire muziek speelt afwisselend den Pausmarsch en het Itallaansche volkslied. Om vier uur precies verschijnt onder luid applaus de podeeta, Glulio Cavazzl. op wiens initiatief en kosten het monument, waarvan juist een jaar geleden de eerste steen werd gelegd, tot stand kwam. Hy wordt gevolgd door de» Gouverneur van Milaan, door den Prefect der provincie en door talryke mili taire en civiele autoriteiten. Gezamenlyk begeven deze zich naar dë kerk, waar zy de Bisschoppen van Pavla en Bergamo, den Apostolisch Vicaris van Eritrea en den Pas toor, Mgr. Rovagnatl, afhalen. Op de offlcleele tribune ontvangen zy Markies Pacelll. algemeen Raadsman der Stad van het Vaticaan. donna Camilla, de zuster van den Paus, en r-arkies en mar kiezin PerslchetU-Ugollnl, een neef ën een nicht van den H. Vader Onder bet spelen van den Pausmarsch en geestdriftig gejuich, wordt ten slotte de Aartsbisschop van Mi laan. Z.Fkn Kard. Schuster, die per auto komt, begroet Na een korte conversatie nemen de gees- teiyke en wereldiyke autoriteiten plaats op de tribune. Het teeken wordt gegeven voor de nnthiiUing Het monument van Phn XI. doodsche stilte daalt neer op het plein. De brandweer manoeuvreert met een ladderwagen en een vernuftig hijsohtoectel Een touw wordt gespannen. Even klappert de enorme huif in den wind. Dan is het beeld vrij. Een luid applaus weerklinkt, dat spoedig wordt overstemd door den Pausmarsch De brandweer betrekt de eerewacht. Het monument dat meer dan acht meter hoog is, stelt den Paus voor, gezeten op den troon in de karakteristieke houding wel- ke Hy pleegt in te nemen tijdens de audiën ties. Het gezicht lijkt vrij goed, al doet de bril daar, vooral aan de voorrijde veel schade aan. De pauseiyke figuur is getooid met den staatslemantel en de tiara. In den hoogen sokkel is vooraan een ver gulde inscriptie; rechts een bronzen bas-re- lief dat Kard. Gasparri. Mussolini. Mgr. Bor- gonginl-Duca en markies Pacelll voorstelt op het oogenbllk dat zy In de zaal der Pausen bet Verdrag van Lateranen onderteekenen links brengt een tweede bronzen bas-relief de ontmoeting tusschen den Paus en bet Ita llaansche koninklijk echtpaar in beeld by de offlcleele audiëntie; een derde bas-rellef aan den achterkant geeft een overzicht van het Sint Pietersplein tydens de Sacramentspro- j cessie van 35 Juli; de drie reliefs dragen respectieveiyk de bovenschriften: Caesar! Caesaris, Deo Del; Gloria In Excelsis en Et j in terra Pax. Aan den achterkant verryst bovendien een stapel boeken, een ijspikkel en 1 een rozenkrans, ter herinnering aan den Paus als geleerde en alpinist. Het basement bestaat, behalve uit den sokkel, ook nog uit vier fonteinen, waarop 1 even zoovele vrouwenfiguren welke de vier kardinale deugden verzinnebeelden: beza digdheid, kracht, rechtvaardigheid en wijs heid. Alle figuren, bas-reliefs en opschriften zyn 1 In brons Het basement Is van grijs marmer Het monument dat werd vervaardigd door den beeldhouwer Albert Dressier. Is in zyn 1 geheel zeer geslaagd en past uitstekend by de omgeving waarin het is geplaatst. autoriteiten een rondgang maken om bet monument en dan de Kerk binnen gaan, waar Kard. Schuster het Te Deum aanbeft. De onthulling wordt beslaten met een re ceptie ten huize van den podestA. Tegen den avond wordt de kerk ge ïllumineerd. Niet grootach. niet geweldig, neen, er is alleen op den koepel een groote ster aangebracht en lijsten van lampjes om geven bet pauseiyk wapen. Toch moet Z- H. Plus XI by bet beschouwen der feeërieke verlichting van Sint Pieter wel even aan die simpele honderd lampjes gedacht heb ben. Want het is alweer een inscriptie welke spreekt Pius XI schreef enkele jaren geleden: „Ondanks de groote zwaarte der apostoli sche plichten en der zorgen voor de wereld wijde kudde van Jezus Christus welke op Ons rusten, komt tot Ons dikwyis de ge dachte aan den geboortegrond Op het verzoek werd dus afwyzend be schikt, omdat bet Prov. Waterleidingbedrijf zich beroept op de ..Voorwaarden", waarvan biykbaar zonder meer niet kan worden af ge weken. Waar ook door vele andere bedrijven in hooge mate de hooge waterprijs wordt ge voeld, vraagt de N. V Hoogenstraaten zich af. of het niet op den weg ligt van de Kamer van Koophandel, pogingen in het werk te stellen, het tarief, althans voor grootverbruiker» gewyzlgd te krijgen, door te trachten verandering te krijgen in de be doelde ..voorwaarden” De Voorzitter deelt mede, dat hy persoon lyk by den directeur van het Prov. Water leidingbedrijf is geweest om deze zaak te be spreken. Spr. heeft daar niet veel hoop gekregen op verlaging der tarieven: daarvoor zou de provinciale wet gewyzlgd moeten woeden Aan de industrie kan voorlooplg geen lager tarief worden toegestaan. Wel vernam spr„ dat het plan bestaat, om wanneer het U- selmeer ontzout zal zyn, door middel van een PPompstatlon aan bet IJselmeer. de in dustrie van goedkooper water te voorzien. De heer De Raat acht het belang van de industrie In dezen zeer groot en den prijs, die betaald moet worden zoo boog, dat bet belangrijk genoeg is, dat de Kamer zich nog maals tot de Provincie wendt met goede argumenten en cytera van andere provin cies. De Voorzitter acht het het beste een on derhoud aan te vragen by de directie met den beer Bruch van Ged. Staten. Spr. acht het voor den tuinbouw van N.-Holland wel van groot belang, dat de fa Hoogenstraa ten met haar artikelen kan concurreeren. De beer Grilnwald vindt den prijs de grootbedrijven ook ontzettend hoog. Op voorstel van den Voorzitter wordt be sloten rich met andere Kamers in verbin ding te stellen, zich op de hoogte te stellen van de waterprijaen in andere provincies en zich daarna tot het Prov. Waterleidingbedrijf rdezer Provincie te richten. De beer Coltof achtte bet beter een al gemeene prijsverlaging te verzoeken en niet voor een speciale categorie. De Voorzitter wijst op bet voordeel van verlaging voor de grootverbruikers; de ex- port-mogeiykheid wordt daardoor grooter. De heer Coltof kan rich tenslotte met het voorstel van den Voorzitter vereenlgen. By de uitgegane stukken was een adres Inzake het verbeteren van de Vlotbrug over het N. H Kanaal te 't Zand, gericht aan den Minister van Waterstaat, alsmede een adres, gericht aan het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's-Gravenhage, met verzoek ook op de belangrijkste mark ten en veilingen in haar district gelegen heid te geven tot het afgeven van telegram men. Voor kennisgeving aangenomen. Ten slotte kwam aan de otde: Mededee- llngen van Ged Staten vaikWoord-Holland. omtrent de tn 1930 en 1931 met betrekking tot bet Provinciaal Wegenplan ten Noorden van het IJ uit te voeren werken. Gedeputeerde Staten antwoordden, dat zy er bezwaar tegen hebben om van gegevens, welke geregeld aan de Staten plegen te wor den verstrekt, ook aan andere lichamen, tel kens wanneer deze daarnaar vragen, mede- deeling te doen. Intusschen willen zy tn de gegeven omstandigheden de door de Kamer gevraagde Inlichtingen omtrent de in 1930 en 1931 met betrekking tot het provinciaal we- genplan ten noorden van het IJ uit te voe ren werken niet onthouden. Benoorden bet IJ zijn thans tn uitvoering: de weg van de Hembrug tot bet Station Koog-Zaandyk. de weg tusschen de Nauer- nasche Vaart en de Dorpsstraat in West- zaan, almede de weg tusschen Edam en Oosthuizen. Verder zullen vermoedeiyk nog dit jaar in uitvoering komen de verbetering van den weg tusschen Avenhorn en de Hulk, langs de Noordervaart tn de Schermer en een gedeelte van den weg Hembrug-Ummen in de gemeenten Assendelft, Ultgeeat, Cas-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12