Binnenlandsch Nieuws PUROL HET SUIKERWETJE AANGENOMEN Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE TWEEDE KAMER LANDBOUW EN VEETEELT De Landbouw week te Wagentater ONDERWIJS R. K. Unlversiteit De Amsterdamsche gaskwestie KERKNIEUWS Si. Petrus Liefdewerk t Plundering voorkomen Medisch Tuchtrecht Kaasexport naar Engeland LUCHTVAART Kingsford Smith „Den Haeg” in last! Betaling van Wegen- en Rijwielenbelasting per Giro Door zitten Smetten Zonnebrand wu be- De gebroeders Hunter 500 uur in de lucht Toen zij jong waren 4 Het nieuwe gebouw Het dossier ter eiste De .nieuwe algemeen secretaris Door URSULA BLOOM hun Een luuidix missionaris heel Het Centraal College geïnstalleerd •egt. voordeelen lachje Op weg naar San Francisco met vertrouwen In den voorzi’ter Een pijnlijke historie iets Z I I gistermiddag gehouden comité- den raad van Amsterdam Uit Kingsford Vergadering der Ned. Gimoiisehe vereeniging oen van do Op reces. De VOORZITTER zegt, dat na aanneming van dit wetsontwerp de arbeid van de Kamer Is geëindigd. daar thans geen andere wets ontwerpen meer in aanmerking komen voor openbare behandeling. In de overtuiging, dat de leden In het achter ons liggende parlemen taire tijdvak ’s lands belang naar hun beste weten hebben behartigd, kan spr. de Kamer een aangenaam reces toewenschen. De vergadering wordt gesloten. WeUontwerp op den Invoer vin HeOandseke kaas Stemmingen. In stemming komen de moties. De motle-Van der Sluis wordt verwoi pen met SO tegen 33 stemmen. Vóór: de sociaal democraten en vrij zlnnig-democra ten en de heer Floris Vos (MP) De motle-De Visser wordt verworpen met 71 tegen 2 stemmen. Vóór: de heeren De Visser en Floris Vos. Het wetsontwerp wordt aangenomen met SO tegen 33 stemmen. Tegen: de sociaal democraten. de vrijzinnlg-detnocraten en de heeren Floris Vos en D^ Visser. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, Mr. T. J. Verschuur, heeft gisteren middag in tegenwoordigheid van zijn ambt genoot van Justitie. Mr. Donner, in een der zalen van het departement van Arbeid het Centraal College inzake Tiet medisch tucht recht en de oplossing van desbetreffende geschillen geïnstalleerd, welk college wordt voorzien in de wet van 2 Juli 1928, Stbl no. 222. de zgn. Tuchtwet voor geneeskundigen, tandartsen en vroedvrouwen. De voorzitter der commissie, prof. mr. P. J. M. Aalberse beantwoordde de rede van den minister. het stadhuis te deponeeren ter Inzage door de raadsleden. Ook dr. Terneden en diens rechtskundige raadsman, mr. O. H. A. Gros heide. zullen van alle ter zake ter visie gelegde stukken kunnen kennis nemen, doch dan in de kamer van den gemeente secretaris. Het ligt in de bedoeling, de zaak Terne den en bet voorstel van B. en W.. om den hoofddirecteur der gasfabrieken eervol te ontslaan, andermaal te behandelen in een besloten zitting, in den loop der volgende week te houden. Dezer dagen aal woeden aanbesteed het bouwen van een gebouw iep behoeve der R. K. Unlversiteit op den hoek W libel- mlnasingel-Bijleveldsingel. Het gebouw aal bevatten een aula met eenige bjjlokalen, waarvan eenlge zalen zoo noodlg geschikt zijn voor het geven van colleges Dit gebouw is niet het begin van een groot nieuw universiteitsgebouw en even min zullen hierin instituten of een gedeelte der bibliotheek worden ondergebracht. In de bestemming van het Senaatsge bouw. de bibliotheek en de instituten komt niet in de minste wijziging. in één van de loges van den Koninklijken Schouwburg iemand verschenen in hemds mouwen I Onae pen weigert het neer te schrijven, want ook sfj voelt het vreeeelljke van dft feit. Misschien aou aooiets ergens ter wereld kunnen gebeuren, dat een manspersoon in een loge verschijnt in z’n hemdsmouwen, maar dat is toch aeker ondenkbaar in onsen Koninklijken Schouwburg. Wat een blamage voor onae Resdientiel Het publiek ergerde zich geweldig. Dat is begrijpelijk. Het Haagsche publiek (en in den Koninklijken Schouwburg zit het neusje van den zalm!) ergert zich heel spoedig. Men stuurde den directeur op den bruut af, om dezen te wijzen op zijn onbehoorlijk gedrag. Maar hjj luisterde niet, hij bleef in zijn overhemd paradeeren. En nu is de Residentie in felle beroering over deze schending van het decorum. Mis- sch’en komt er nog wej een interpellatie in den Raad, of een protestmeeting in den Dierentuin, want er staan groote cultureels belangen op het spel. Alleen maar zal het, dunkt ons, een heeie puzzle blijven om uit te maken, waarom de eene helft der bezoekers (de dames) van den Koninklijken Schouwburg, wel mag ver schijnen bijna niet, of half gekleed en waarom een manspersoon, als het heet is. niet in z’n overhemmetje mag genieten van de kunst en van wat als zoodanig gepre senteerd wordt! Eerste sitting. Onmiddellijk na de Installatie hield het college onder voorzitterschap van prof. Aal berse zijn eerste zitting, welke openbaar was en waarin de leden en plaatsvervangende leden den eed of de belofte aflegden in handen van den voorzitter, die self des ochtends door den Hoogen Raad was be- eedlgd. De voorzitter gaf in deze zitting uiting aan zijn vertrouwen, dat de leden en pl.v. leden nuttig zouden samenwerken. Wat het aantal te behandelen gevallen betreft, spr. verwachtte, dat dit niet groot zou zijn; de groote Invloed van het college zal. naar hij hoppte, een preventieve kracht zijn Dat spr. in 1925 met het betreffende voor ontwerp is gekomen, vond zijn oorzaak in een vijftal droevige gevallen, die zich helaas van Reuter meldt uit Londen, dat het I sgnr huis in eerste lezing een wetsontwerp beeft behandeld, strekkende tot het plaatsen van een merk op geïmporteerde kaas, welke niet het normale vetgehalte heeft en het instel len van een duidelijke norm voor alle soorten van kaas. Alle soorten kaas, al of niet geïmpor teerd. die minder dan 46 S 50 vet be vatten. moeten zijn voorzien van een op schrift. waaruit het gehalte blijkt. Afg. Russell (11b), die het ontwerp heeft ingediend, verklaarde, dat het speciaal be trekking heeft op den invoer van magere Nederlandsche kaas. Het ontwerp heeft geen kans nog in deae zitting te worden aangenomen Agentia Fide. meldt ons: Hongersnood en communisme teisteren het Vicariaat Wuhu. evenals zoovele andere streken van China Pater E. Renedo 8.J, missie naris te Koang- te-tcheou, wist, dat de communisten van plan waren den voorraad rijst te plunderen, dien hij bestemd had voor de schoolkinderen tol den volgenden oogst. De dag van de plun dering was al vastgesteld. De pater had het gelukkige idee de notabelen van zijn streek en zelfs enkele kopstukken der communisten op de thee te verzoeken. Toen zjj bij hem waren velde hü^hun: „Gij weet, dat de kerk hier sinds 80 jaar bestaat om wel te doen. Wij hebben hier een honderd leerlingen, die op onae kosten leven. Daarvoor is een groote hoeveelheid rijst noodlg. Men zegt, dat de ultgehongerden uit de buurt ze bi) ons willen weghalen. Maar dan zullen onze knderen niets te eten hebben. Het is wel waar, dat die hongerlijdenden veer te beklagen zijn, maar de kinderen ook. Is hei dan wel pas send om de rijst aan de kinderen te ontne men en aan de grooten te geven?” Allen vonden dat dit niet passend was. Bulten stond een groote menigte af te wachten, wat besloten zou worden. De notabelen brachten hun de woorden van den pater over en spoorden hen aan uiteen te gaan. De pater had zijn school gered. Agentia Fldes meldt ons: Z.E. Kardinaal van Rossum heeft benoemd tot algemeen secretaris van het 8t. Petrus Liefdewerk Mgr. Mario Zanin. Hij volgt. Mgr. P. Coffano op, die aan het Staats-Secretarlaat benoemd Is. Mgr. Zanin is geboren in het diocees Feltre (Noord-Italië) en is 40 jaar oud. Doctor In de Theologie en Vloe-Rector van het groot seminarie In Fbltre en sinds eenlge jaren directeur van den Persdienst voor de Voortplanting des Geloofs In Italië. De schitterende eigenschappen van dezen nieuwen titularis voor dezen belangrijken post. zijn gedistingeerdheid en buitenge wone beminnelijkheid, zullen veel bijdragen tot den bloei van het 8t. Petrus Liefdewerk, het werk aoo aangenaam aan den H. Vader en dat zooveel goed nog kan doen voor de missies. In het generaal van heeft de waarnemend burgemeester, wet houder Wibaut, het volgende medegedeeld: Uitvoering gevende aan het besluit, geno men in de geheime zitting van JX Vrijdag (27 Juni), is namens B. en W. aan den Minister van Justitie toestemming gevraagd om het dossier van het voorloopig onderzoek Inzake beschuldigingen tegen dr. Terneden ingébracht, ter visie te mogen leggen voor de leden van den raad. De heer Wibaut bracht ter kennis van den raad, flat Minister Donner op dat verzoek gunstig heeft beslist. Dientengevolge zal van heden af aan, het bedoelde dossier in de leeskamer van den raad voor de leden ter inzage liggen. Wat aangaat het politioneel onderzoek naar de beschuldigingen tegen den hoofd directeur van de gemeente-gasfabrieken ge- ult dat door den burgemeester is gelast aan hem. hoofd der politie, zal worden verzocht dit dossier wel in de leeskamer van B„ de Ministers van Financiën en van Waterstaat werd verzocht het daarheen te willen leiden, dat, ten einde noodeloozen administratieven omslag te vermijden en onnoodig wachten aan de belasting- en postkantoren te voor komen. een regeling tot stand kome, waar door voortaan de wegen- en rjjwlelbelasting door middel van den Postchèque- en Giro dienst zal kunnen worden voldaan, waarna de betrekkelijke wegenbelastingkaart c.q. de rijwlelplaatjes zouden kunnen worden toege zonden. In antwoord op dat verzoek is thans be richt ontvangen le. dat er geen bezwaar tegen bestaal, dat de houders van motorrijtuigen. Indien hun hadden voorgedaan. De samenstelling het college, aldus spr.. zal zeker vertrouwen wekken, en het zal met redelijkheid, doch tevens met gestrengheid zijn beslissingen nemen. Nadat de beëediglng was geschied, sloot dr. Josephus Jttta zich aan bij de woorden van minister Verschuur, toen deze zijn bij zonder vertrouwen in den voorzitter uit sprak. De voorzitter antwoordde hierop, dat hij in de eigenaardige positie verkeert van te genstander van het jurtst-voorzitterschap van het college. In de Kamer heeft spr. nog getracht. bU amendement te bepslen. dat een medicus voorzitter zou worden, doch dit amendement is met geringe meerderheid verworpen. Het eigenaardige is nu. dat la ter toch op spreker, jurist zijnde een be roep werd gedaan om het voorzitterschap op zich te nemen. Spr heeft toen gemeend, dit te moeten aanvaarden. Hierna werd de zitting gesloten. Gisteravond te 7 uur (AmM. tijd) be vonden de beide vliegers uit Chicago, de Gebroeders Hunter, zich met hun vliegtuig ..City of Chicagoprecies 500 uur onafge broken in de lucht. De motoren werken nog steeds uitstekend, de bijvullingen verloopen regelmatig en voorloopig wordt de vlucht voortgezet. De landbouwweek te Wagenlngen werd Dinsdagmorgen voortgezet met een verga dering der Nederl. Genetische vereenigln*. De heer dr. L. Hagedoom sprak over: Sa menwerking van de genetica met fokkerij en plantenveredeling. In de vorige eeuw was van een wetenschappelijk gefungeerde planten- en dierenteelt geen sprake. Thana zijn we in staat de amprlsche methoden we tenschappelijk te begrijpen. Aan de empi rische methoden is door de wetenschap niets veranderd. enkele speciale methoden zfjn door theoretici, bijv. Nllsohn Ehle, ontdekt. Voor toepassing der arfelijkheidswetten is de vraag, wat noodlg is voor de theorie en voor de practUk. Noodzakelijk is, dat wie den fokker helpen ook theoretisch de genetica kennen. Wie wetenschappelijke vraagstukken bestudeert, moet zelf experimenteel kunnen werken. De geneticus moet weten, welke eolturen be* beste in het bedrijf passen en welke de meeste winst opleveren. Spr. zette dit uitvoerig uiteen, waarbij hij ook de voorlichting in het buitenland vergeleek en besloot, dat de hoofdzaak is, samenwerking met fokkers en plantente- lers, omdat door de ervaring van dezen niet alleen practlsch werk, doch ook belangrijke wetenschappelijke resultaten zijn te berei ken. Voordgezet wordt de behandeling over bet wetsontwerp tot heffing van een eompen- aeerend invoerrecht op sommige soorten van suiker. De heer COLIJN (A. R.) begint met een waarschuwend woord om de vraagstukken met betrekking tot den landbouw vooral niet te incidenteel te bezien. We staan voor een crisis van algemeenen aard, die waar schijnlijk van langen duur zal zijn, moeten oppassen, dat één groep der volking niet gaat leven ten koste van een andere. Intusschen juicht spr. pogingen, orn den landbouw te helpen, toe, want geen tak van volksbestaan is aoo opbeschut tegen zoovele hinderpalen. Speciaal is er aan leiding om onzen akkerbouw te helpen. Maar dan moet worden voldaan aan de voor waarde, dat het middel doeltreffend is. Voorts dient in bet oog te worden gehou den de verplichting, welke Nederland op zich heeft genomen. Naar spr. meent, is dit voorstel inderdaad niet in strijd met de handelsconventle. Een andere vraag is, of de voorgestelde maatregel doeltreffend is. Spr. gelooft, dat het antwoord op die vraag zeer twijfel achtig moet zijn. Dit eenvoudig compensee- rend recht sou kunnen meebrengen een uit breiding der bietencultuur. Uitvoer schept verliezen. Deze verliezen verslinden de boo gers winst, die in bet binnenland kan wor den gemaakt. Daarom bestaat tevens de vrees, dat de bevolking zes millloen meer zal moeten opbrengen, zonder dat de land bouw er iets mee vooruit zal gaan. Daarom heeft spreker gevraagd om een limiteering van den uitvoer, die niet behoeft te berus ten op een ultvoerverbot, maar op contln- geering der verwerking in de fabrieken. Het gevaar bestaats dat de productie niet In ver gelijking zal staan met de consumptie. Nu willen de raffinadeur* suiker geven aan de industrie tegen den ouden prijs. Al dus is medegedeeld aan de commissie, die het ontwerp voorbereidde. Spr. vindt dit een zwakken waarborg. In ieder geval zal dan de verhoogde prijs van deze suiker niet ten goede komen aan den landbouw. Spr. schetst bet bestaan van tendensen die leiden kunnen tot uitbreiding dar productie. Er is ten hoogste slechts een kans, dat de boeren van dit wetsontwerp beter worden. Tez> slotte en dit weegt het zwaarst zijn al onae partners, die vroeger vóór 1903 met ons door de Brusselache conventie ge bonden waren, tot beschermende maatrege len overgegaan, ten aanzien van de suiker. Op deze gronden kan men voor het ont werp stemmen. Wat de motle-Van der Sluis betreft moet men afwachten, wat de beheerder van de schatkist daarvan zal zeggen. Er zal nog wel vaker een beroep om steun op de regeering worden gedaan. Zegt de minister van Financiën echter: ,Jk kan het geld best missen", dan zal spr. gaarne voor de ipotle stemmen. (VrooHjkheld). Scullin aankondigde, wegens zijn AU—'H- sebe vlucht is bevorderd tot Wing com mander. Reuter seint uit New-York d.d. 2 Juli, dat Kingsford Smith, naar dr eerste minister in de Southern Cross vertrokken zjjn naar Chicago Dit is hun eerste etappe op den weg naar San Francisco. Wing commander Sydney wordt gemeld, dat majoor Smith, naar de eerste minister eerste jaren zoo hard moesten ploeteren om er te komen.” Het kwam in dit oogenbllk niet in haar op, hoe pijnlijk deze ontboezeming in de ooren barer moeder moest klinken. Een huivering voer mevrouw Dare door de leden Ze zei niets anders dan: „Ik begrijp je Toen herinnerde zü zich le vendig de heerlijke dagen van ontbering, welke zij en haar num, die elkander innig lief hadden, in den eersten tijd hadden moeten doorworstelen. ..Hoe arm jonggehuwden ook mogen zijn," klonk het zacht over haar lippen, „wanneer ze slechts het noodige bezitten en elkander van harte liefhebben, dan kan niets het geluk ontrooven.” Twee dagen late- kwam Margaret eenvoudig gekleed naar beneden en zei: „Ik ga met Freddy een flinke wandeling maken.” „Wat zeg je daar?” vroeg haar vader en keek haar verwonderd over z’n brilleglasen aan: „waar ziJn je kwikken en strikken, en waar is de auto; ik hoor den motor niet ronken.' „Freddy is arm,” luidde het ditmaal op gewekt. bijna vroolljk; ..maar dat komt ar niet op aan; ik trouw hem toch Moeder be grijpt me wel.” En glimlachend verliet sU de kamer. Mijnheer Dare keek z’n vrouw strak aan. .Moeder begrijpt me wel?" herhaalde hij. verbaasd; „nu. dan begrijpt ze meer dan ik. Zoo’n meisje, als zij. dat aan lederen vinger een man met geld kan krijgen! Ze is niet goed wbs „Ze doet wat de meeste meisjes doen," antwoordde mevrouw Dare, die ijverig aan baar wollen borstrok zat Je breien. „Ze is zoo heel anders dan wij Indertijd waren,” peinsde de vader; ,^oo heel an ders.” „Vind je dat?” Nu lag de onafgewerkte borstrok in moe ders schoot. Op haar beurt keek ae haar man strak aan; baar lippen ontplooiden zich tot een UefdevoUen glimlach en zij sprak: „Toen ik jong was. kon Ik ook aan eiken vinger een welgesteld man krijgen, maar ik koos jou. Je was toen heel arm. George. Ik deed toen, wat Margaretha nu doet.” „Maar waarom?” vroeg hij. driftig. „Waarom?" Een droefgeestig zweefde om haar lippen. .Denk eens goed na; kun je je dat niet meer herinneren?” Z’n pijp was hem uit den mond gevallen. HIJ was ouder en misschien ook een beetje prikkelbaarder geworden, maar in z'n oude oogen straalde een blik als in de eerste da gen van hun moeizaam en zorgenvol huwe lijksleven. Zachtjes trok hij haar naar zich toe en drukte een kus op haar gerimpeld voor hoofd. Er Is dezer dagen in de Residentie zeer pijnlijks gebeurd. Iets, dat, zoowel nationaal als Internationaal, onze reputatie zeer dreigt te schaden. En waarvan het feltelUk toch het droevigste Is, dat heel Den Haag er niet over in opschudding is en niet protesteert, zoo spot de „Ctand Onze lezers weten, dat de Residentie een Schouwburg heeft. Zelfs een Koninklijken Schouwburg! Wftau op één van deae mooie avonden is ken. Het is geen wonder, dat hü overhelt naar het burgerlijk kapitalistisch vrtjban- delstelsel. Naar rietsuiker en petroleum ruikt en smaakt zijn politiek. De VOORZITTER verzoekt den heer De Visser zich van dergelijke persoonlijkheden te onthouden Spr. betoogt verder, dat dit sulkerwetje allerminst bevrediging brengt bij de kleine boeren. En - inmiddels wint het communisme onder de kleine boeren veld. Om de Kamer in de gelegenheid te stellen zich opnieuw tegenover de boeren en de volksmassa te oompromltteeren, dient spr. de volgende motie in: „De Kamer, van oordeel, dat de suiker- accjjns moet worden afgesebaft, gaat over tot de orde van den dag." Minister de Geer kan het woord. De MINISTER VAN FINANCIËN, de heer DE GEER, dankt voor den ondervonden steun. De heer Braat bepleitte minimum prijzen voor landbouwproducten. Evenals reeds in de stukken is geschied, bestrijdt spr. dit denkbeeld. Men zou dan bovendien ook minlmum-loonen moeten vaststellen in den landbouw. De Pachtwet heeft met deze crisis weinig te maken. Wat betreft de vraag of het ontwerp in strijd is met den vrijhandel, te dien aanrien kan spr. zich aansluiten bij den heer Bierema. We begeven ons hier niet op een hellend vlak. Het karakter van compenseerend in- ■'rrecht Impliceert beperking tot een be ll d artikel en tot een matig recht op dit Ikel. De landbouwcrisis is de aanleiding, doch niet de rechtvaardiging voor dit invoerrecht. Spr. kan geen invoerrecht op ruwe suiker toezeggen. Het is niet juist, dat men alleen zou dumpen indien men uitvoerde beneden den wereldmarktprijs. De motle-Van der Sluis treft geen doel. Immers, indien men zijn stem voor een ont werp afhankelijk stelt van een bepaalden maatregel, dan moet men een amende - ment indfenen op dat ontwerp. Spr. heeft reeds den sulkeraccijns met 4.50 per 100 kg. verlaagd*. Verder kan spr. niet gaan En wat het motief betreffende groote gezinnen aan gaat. het groote gezin heeft te groote ethische en paedagoglsche waarde om het hier als po'ltlek ezelsklnnebak te gebruiken. De algemeene beraadslagingen worden ge sloten. bet te betalen bedrag bekend Is, dit aan den ontvanger overmaken; tegen toeaending van de wegenbelastingkaart bestaan verschillende bezwaren; 3e. dat, evenals voor de verschillende post- waarden reeds het geval was, la thans ook voor de rijwielbelastlngmerken de gelegen heid opengesteld deae ten postkantore te doen aanvragen op daartoe kosteloos ver krijgbaar gestelde formulieren. Deze aan vragen. welke tot elke hoeveelheid doch tot geen mindere totaalwaarde dan f 5 kunnen worden ingediend, kunnen aan de kantoren der posterijen worden afgegeven of onge frankeerd in de brievenbussen worden ge worpen. De bestelde waarden of rijwlelmer- ken worden dan bij den aanvrager aan huls bezorgd tegen betaling van het verschuldig de bedrag. Betaling van de op bovenbedoeld formulier aangevraagde waarden kan echter mede geschieden door overschrijving op de postrekening van den directeur van het be trokken postkantoor. Aan de aanvraag wordt in dit geval voldaan nadat het verschuldigde bedrag op de post rekening van bedoelden directeur is büge- schreven. De landbouw als exportbedrijf. De heer EBELS (V. D.) iz van oordeel dat, als dit ontwerp inderdaad aan de bletenbou wers voordeel levert, we een sterke uitbrei ding van den bletenbouw krijgen; dit sullen de besturen der coöperaties niet kunnen tegengaan. Ook lijkt de vrijdom van invoer van ruwe suiker spr een zeer duister punt. Het belang van den landbouw als exportbe drijf zal worden geschaad De heer FLE8KEN8 <R. K.) wijst op een artikel tn het „Handelsblad" waaruit blijkt, dat het misbaar tegen dit wetje van doctri naire vrijhandelssljde gemaakt, niet te zeer au sérieux behoort te worden genomen. Het heeft spr. bijzonder verheugd, dat ook de heer Bierema zich beeft kunnen losmaken van het doctrinaire vrijhandelsstandpunt. Men moet over de beswaren heenstappen, en den bietenbouwers een perspectief ope nen. De heer 8NOECK HENKEMAN6 (C. H.) dat zijn fractie dit ontwerp met ge matigde Ingenomenheid, maar toch met in genomenheid heeft begroet. Of de maatregel den landbouw de ver wachte voordeelen zal brengen, kan nie mand thans zeggen. Echter reeds als proef neming is het goed gezien deze voorziening te treffen De heer VAN RAPPARD (Lib kan zich in hoofdtaak refereeren aan het gesprokene door den heer Bierema. We moeten van den voorgestelden maatregel geen overdreven verwachtingen hebben. Toch zal spr. er gaarne voor stemmen. Intusschen is spr. teleurgesteld, omdat de regeering absoluut heeft afgewezen de af schaffing van den vleeechaccijns en de ver lichting van de lasten van de sociale verze kering. Ook moeten de crlsisoncenten op de grondbelasting worden afgeschaft. De heer MARCHANT CV. D.) zegt, dat Indien een maatregel alleen de belangen dient van een bepaalde groep en ineaat tegen de belangen van het geheel, deze moet achterwege blijven. Vooral is dit het geval, als niet vaststaat, dat de groep daar door zal ziln gebaat Ook met aanneming van de motle-Van der Sluis is dit wetsontwerp voor snrekers fractie niet aannemelijk. Men soreekt van landbouw-crisis. Maar men zij niet te pes simistisch In het geheel niet alle boeren verkeeren in ons land in een toestand van crisis. De heer VAN DEN HEUVEL (A. R deelt volkomen het standnunt der Regeering. dat dit ontwerp gemotiveerd zou sitn. ook al ware er geen landbouwcrisis. Of dit ont werp voldoende zal helpen, weet niemand. Maar dat het althans eenige hulp zal bie den. staat vast. De heer DE VISSER (O. P. Hl zegt, dat de maatschappelijke ontwikkeling ook hier weer het standpunt der communisten be vestigt. Thans erkent de Regeering. dat er een agrarische wereldcrisis is. De protectie is niet oorraak, doch gevolg van tal van crisiwerschi’nselen. welke het kariks’isme regelmatig dnormaakt. De crisis i» de trieste erfenis van den wereMnoring. Het kantte- lisme kan zich niet vit de «roeiende mnei- Itikheden redden. De tmneriehrii’ehe staten die het roovers ver bond vormen, die de vol kenbond wordt eenoemd.... De VOORZITTER kan zulke uitdrukkin gen ni»t toelaten. De heer DE VISSER: Zulke staten zijn toch roofstaten. De VOORZITTER hamert. De heer DE VISSER: De heer Ooltin mocht hier we! spreken van .gepatenteerde zakkenrollerli”. Bnr. kan dit ontwerp niet anders kwaü- flceeren dan als een wetteliik geregelden rooftocht on de rekken der verbruikers. De voorzitter: ik reen u tot de orde. Ik kan een dergelijke kwalificatie niet toe laten. De heer DE VISSER noemt het een bni- talen aanval on de rakken der arbeiders en kleine boeren En het grootste gedeelte van dit geld zal vloeien in de zakken der suiker- I fabrikanten. Ook de nota van den heer OolUn kan geen Indruk op da boeren ma-, I „Wie is dat?” vroeg mijnheer Dare een beetje ongeduldig, terwijl hih zijn pijp tegen de hak van z’n schoen uitklopte. Mevrouw Dare boog rich voorover om te luisteren naar bet ronken van een auto voor de huisdeur. „Dat zal een van Margaret's bewonderaars zijn,” glimlachte de oude dame. Op het zelfde oogenbllk klonken haastige voetstappen op de trap; een deur vloog open, de auto ronkte luider; men hoorde het vroo- Hjk lachen vaa een jong meisje. „Och," hernam de moeder; „er zijn er zoo veel en allenhier zuchtte het goede mensch. „Allemaal kerels van niks.” bromde haar man nijdig HU deed een paar geweldige ha len aan z’n opnieuw gestopte pUp. ,X>e jon gelui zijn tegenwoordig heel anders dan toen wij jong waren; heel anders." Z’n vrouw knikte ten teeken. dat ze het met hem eens was en boog zich weer over *r breiwerk. Ook sjj bewonderde haar doch ter Margaret geboren was, bad het echt- vroolijk en soms aoo kinderlijk uitgelaten. En mevrouw Dare verheugde zich daarover. Soms ging ze naar Margaret’s kamer; streek met haar gerimpelde hand over de zijden avondjaponnen, de rokken van georgette; het zachte bont van een mantel. Die kleedlng- stukken waren voor mevrouw Dare voorwer pen uit het tooverland. Margaret was werkzaam op een kantoor. Zij kon, als ae wilde, haar salaris voor rich zelve houden en zij kleedde zich geheel naar de mode en zoo kostbaar mogelijk De een voudige mevrouw Dare, haar moeder, zag te gen de schitterende Margaret op. Mevrouw Dare had een harde zorgelijke Jeugd gehad. Toen ze twee en twintig jaar was, trouwde zij George Dare. Ze waren zeer arm en moesten zich dus met hard werken door het leven slaan. Met een droefgeestig glimlachje dacht ze aan dat eerste, kleine, goedkoope tehuis, aan de zeer eenvoudig gemeubileerde huiskamer met het verschoten karpet. In de eerste jaren nadat hun eenlge doch- terje Margaret geboren was., had het echt paar Dare moeite, om sonder iemand iets schuldig te blijven, als eerlijke lieden rond te komen. Ja, Margaret was een bijzonder kind, heel anders dan Jonge meisjes van haar leeftijd Haar moeder vergeleek haar gaarne bij een veelkleuriger), in het zonlicht schitterenden vlinder. Van af de jaren. dat Margaret rich rekenschap koe geven van hetgeen rondom baar voorviel had zy geen armoede of nood- durft meer gekend. Haar ouders waren, door geluk in zaken, welgestelde menschen ge worden. Zij hielden sinds jaar en dag een paar dienstboden en woonden in een aardig, met smaak Ingericht huls. De inrichting en bun geheele levenswijze, getuigden nu van degeltjken welstand. „Zij gaat eiken avond uit,” mopperde haar vader, „en ze veranderd nog al 'ns van cava lier! Nu. toen wij jong waren „Och”, waagde z’n vrouw te zeggen, met de oogen neergeslagen en gericht op den fijnen wollen borstrok, dien ze aan 't breien was, „och, de tijden zijn veranderd.” Margaret was teer van gestel, zü droeg al tijd een wollen onderlijfje van de zelfde dikte van fijne zachte, rozeroode wol. Een week daarna kwam moeder tot de be vinding. dat Margaret er bleek uitzag. Ze had bfjna altjjd roode randjes om de oogen, alsof ze gehuild had. Mevrouw Dare was 'n arge- loore moeder, die nooit lets kwaads vermoed de. Zij begaf rich dien avond naar de kamer harer dochter die reeds vroeg naar boven gegaan was. Margaret was bezig een hoedendoos af te borstelen; haar prachtige, groen-ztjden rok, welk kleëdingstuk zij dien dag gedragen had, had ze achteloos op haar bed geworpen. ~JeJe bent niet gelukkig, niet waar?” klonk fluisterend de vraag der moeder. „Een wrevelig, ongepast antwoord zweefde een oogenbllk op Margaret’s lippen, maar zU zag de vermoeide, liefdevolle en trouwe oogen der oude vrouw op zich gevestigd. Uk houd zoo veel van hem,” stamelde zij: „O. Kindlief!” Jn hij is aoo arm! Maar u weet, ik ben aoo gewend aan een leven van uitgaan en aan allerlei genoegens, aan mooie, aure klee- ren, ik koop aoo graag allea waar ik zin in heb. Ik schrik er voor terug om afstand daar van te doen: ik sou niet graag m'n huwelijks- teysp beginnen aooals vader en u, die ae Ned. Genootachap voor Landbeww- weteneehap Des middags werden voordrachten gehou den vanwege het Ned. Genootschap voor Landbouwwetenschap. De heer Ir. A. de Mooy sprak over bet wetsontwerp op het toegepast natuurweten schappelijk onderzoek, dat de vorige weak door de Tweede Kamer is aangenomen. Spr. zette uiteen, dat het natuurwetenschappe lijk onderzoek op den duur een van de meeat doeltreffende middelen is cm zich een ster ke stelling te verzekeren in den econosni- schen strijd tusschen de volkeren. Het wets ontwerp betreft het toegepaste natuurwe tenschappelük onderzoek, dat gericht ia op het verkrijgen van resultaten die van recht- stieeksch belang zijn voor de bevordering van de welvaart. Ingevolge de bepalingen van dit ontwerp zal het mogelijk zijn, dat door de ministers rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen, die het karakter van stichtingen hebben, in het leven geroepen worden, welke tot taak hebben te bevorderen, dat het toog, nat. wet. onderzoek op de doelmatigste wijae dienstbaar gemaakt wordt aan eenlg volks belang of eenlgen tak van volkswelvaart. Zoo kan er komen een lichaam voor land bouw, voor industrie, voor visscherijen, voor volksgezondheid. Het ligt In de bedoeling zich voorshands te beperken tot de drie eerstgenoemde. 8pr. behandelde vervol gens de verschillende wetsartikelen. Hierna sprak prof. ir. J. H. Thai Larsen over den invloed van regenval op den grondwaterstand in een zandgrond met hoogen grondwaterstand en wel naar aan leiding van onderzoekingen in den proef tuin van de tuinbouwwinterschooi te Uase verricht. Uit die waarnemingen is gebleken, dat de grondwaterstand Lp. aan tamelijk; groote en snelle schommelingenen onderha vig is en dat ’n geringe regenval reeds *n rij zing kan teweeg brengen, die in max. tot ongeveer het 60-voudige van de regen- hoogte kan bedragen. Dit werd met een aantal lichtbeelden toegelicht. In een verzoek van den A. N. W. Toeristenbond voor Nederland, aan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7