1 1 J PROVINCIAAL NIEUWS 9T. MAARTEN NOORD-SCHARWOUDE LANDBOUWEN VISSCHERIJ De Landbouw week te Wageningen - ONZE OOST Hoog bezoek TEXEL Ver. v. Zuivelindustrie en Melkhygiëne KROMMENIE ZWAAGDIJK BOVENKARSPEL gegolfde en vlakke ASBEST CEMENTPLATEN merk „Etemiet" BARSINGERHORN ANDIJK BEEMSTER W1ERINGEN LANGENDIJK DEN HELDER HOOGWOUD WERVERSHOOF OUDKARSPEL EGMOND AAN DEN HOEF EGMOND AAN ZEE BERGEN WORMER HARENKARSPEL ST. PANCRAS EGMOND-BINNEN /R. K. Rijkskleskrlngorganisatie „den Helder” OUDORP SCHOORL ZUID-SCHARWOUDE Gemeenteraad. CASTR1CUM N.V. A. MEIBOOM’S HANDELMAATSCHAPPIJ Oude Gracht 26<0 - Alkmaar 1 I fA'tm&a.r. de zete r .‘i Biabtt, won de om be- Aardappekla< voor voordracht De rovrerneor der Straits Settlements en sigaretten. Noord-Schar- St. kan 3 wordt het schreven nemen aan een van oeco- Langendüker Onder de Oacelakken Woensdagavond hadden hier weer 3 auto-ongelukken plaats. Op den hoek van de Julianastraat te den Burg, reed een fietser in snelle vaart tegen een auto, die uit de WUhelmlnalaan kwam aanrijden De fietser botste hevig tegen den auto, geraakte door de ruiten, werd omhoog Pre «aalt» Onse vroegere plaatsgenoot, de beer J. J. Mastenbroek, thans woon achtig t< Hilversum, slaagde een deser da gen voor candidaat in de rechten. Personalia Te Rolduc is geslaagd voor het eind-examen HJJ! de heer P. Koomen. alhier. v Personalia Te Rolduc is geslaagd voor het eind-examen H.B.S. de heer Piet Rood, alhier. Besmettelijke ziekte In de week van 32 tot en met 28 Juni heeft ach In deze ge meente een geval van buiktyphus voorge daan. tsaren. Planten met een groen blad ziekten. De heer om bü i ge- aan- 1. J. Kelner, Heertjes en Keiser, Noord punten, le prijs. Noord-Schar- Bnrgeri. stand Geboren: van U. Dijkstra en P. Njjkam. Willem a van H. Schoenmaker en J. Niehaus. Overleden: Trijntje Zwagerman, 7» jaar. wed. van L. Boeder. Trijntje Lanjeras, 71 jaar. echtgenoot van H. Singe. WrustteIjjke ziekte In de week van 33 tot en met 28 Juni heeft zich in deze ge meente 1 geval van roodvonk voorgedaan. BeomettelUke ziekten In de week van 22 tot en met 28 Juni 1930 hebben zich in deze gemeente vier gevallen van diphtheric voorgedaan. tot het bezichtigen van de proeven van dr. Van der Meer en van schijnbaar Thorbecke. graafjes en planten der soort Vravo ten der soort r’.. Uitslag telling betreffende den veestapel ’38 Veulens 4. Andere paarden beneden 3 jaar 10. Rij- en tuigpaarden 84 Trekpaarden 17. Hitten 1*. Totaal 137 stuks Sprinstieren 12. Melk- en Kalikoeien 1005, Mestkalveren 26. Ander mestvee 31. Jongvee boven 1 jaar 243. Jong vee beneden 1 jaar 206. Totaal 1523 stuks. Schapen boven 1 jaar 446. Lammeren 548. Totaal 994 stuks. Bokken en geiten 50. Totaal 50 stuks. Biggen beneden 4 weken 129. Pokseugen 58. Van 6 weken tot 60 K.G. 252. Ven 60 tot 100 K.G. 24 Boven J00 K.G. 49. Totaal 512 stuks. Kuikens 2122Ó. Oudere kippen 10411. To taal 31631 stuks Eendekuikens 24. Oudere eenden 98. To taal 132 stuks. Korven en kasten mét bijen 20 stuks. Nationale Gezellendag De relsclub der Josephsgezellenvereenlglng alhier, trekt Zondag. a.s. met ruim 50 leden naar Den Haag, om deel te nemen aan den Nationalen Gezellendag. De afrit is bepaald op half 10 vanaf de kerk, per autobussen. R.K. Rjjwielclub „Si. Nicolaas” Woens dagavond vergaderde bovengenoemde vereeni- ging In hotel „de Burg” te Noord-Schar- woude. De voorzitter, de heer J. Oojjevaar, opent met den Chr. groet en een woord van welkom, er zijn spijt over ultdrakkende. dat zoo weinig leden zijn opgekomen, wat zeker zjjn oorzaak vindt In de gelijktijdige Vergadering van Sint Josephsgezellen. Daar de secretaris door ziekte niet aan wezig is, leest de voorzitter de notulen, welke worden goedgekeurd. Naar aanleiding hiervan De gouverneur van de Straits Settlements. Sir Cecil Clementi, vertrekt op 27 Augustus as. van Singapore per vliegtuig van de K.N.IL.M. naar Java, alwaar hij een officieel bezoek zal brengen aan den gouverneur- generaal van Ned -Indië. Besmettelijke ziekten In de week van 22 tot en met 28 Juni 1930 heeft zich in deze gemeente één geval van roodvonk voorgedaan. Burgerlijke Stand van 1 tot en met 30 Juni 1930. Geboren: Maartje Antje, d. van J. van den Kommer en W. Blanken. Overleden: Pieter Koorn, 78 jaren, man ven H. Appel Theodorus Jong. 1 jaar, a van J. Jong en M. Karaten Trijntje Groot, 46 jaren, vrouw van C. Schouten. <te Alk maar). Margeretha Maria van Duin. 16 jaren, d. van N. van Duin en C. Appel. Getrouwd: T. van Essen. 28 jaren, te Nieuwe-Niedorp en J. Appel. 21 jaren. Jubileum De heer Janssen, hoofd der R. K. Jongensschool. alhier. herdacht Woensdag den dag. dat hij voor 13 S jaar alhier als hoofd werd benoemd. Het ont brak den heer Janssen niet aan belangstel ling. Door de kinderen werd een welkomstlied gezongen. Aanwezig waren de Zeereerw. heer pastoor-.Karskens, de edelachtb. burgemees ter Raat en het schoolpersoneel. De burgemeester, de pastoor en de heer A. v. d. Geest spraken ieder een woordje tot den jubilaris. Door een leerling der eerste klasse werd uit naam van alle leerlingen een bloemstuk aangeboden. Ook het onderwijzend perso neel bood den heer Janssen een geschenk aan en wel een goudbronzen bloempot en palm. Tot slot werd nog een lied gezongen door de kinderen, die daarna werden getracteerd. 's Avonds bracht het hannonlegezelschap den heer Janssen een serenade. Serenade 1 Juli herdacht Zuster Olga den dag. dat zij voor 25 jaar werd benoemd sis leerzuster aan de R. K. Meisjesschool. Het R. K. Harmonlegezelschap bracht bij deze gelegenheid aan de Eerw. Zuster een serenade. Het ontbrak de Zuster niet aan belangstelling Ket verdronken Woensdagmiddag ge raakte de ket van C. Immlng te water in de Put en verdronk. Den dag tevoren had de heer Immlng het dier gekocht m Fur- merend. Aangehouden Deser dagen is aangehou den de 34-jarige zwerver c. J. v. B verdacht van openbars schennis der eerbaarheid in bijzijn van minderjarige kinderen, op hee- terdaad betrapt. Aangehouden, is verdachte overgebracht naar het huis van bewaring te Alkmaar Cireus Op het erf van den heer Berk hout speelt hier gedurende twee dagen het circus Mark. De eerste voorstelling werd Dinsdagavond gehouden voor een tamelijk gevulde tent. Aan het eind van de voorstelling werden liefhebbers of hebsters verzocht een ritje te komen doen, waarvan door heel veel Jonge- lui gebruik werd gemaakt. Woensdagmiddag was er kindervoorstel ling voor de kinderen der R. K. en Open bare School. Besmettelijke ziekten In de week van 22 tot en met 28 'Juni 1930 heeft zich in deze gemeente -één geval van diphtherie voorgedaan. Dienatjubileum De beer J. Walig her denkt den len Augustus as. den dag, waar op hij 40 jaar bü het onderwijs werkzaam is. Met Ingang van 1 Augustus 1890 zag hij zich hier benoemd tot onderwijzer der Zul-* derschool; de laatste 9 jaar daarvan is HÜ als hoofd dier school werkzaam. te banen aangesten toch nergens het ga- a. gadering. voor, de verbodsbepaling uit de verordening te lichten. Spr. meent meer verkeersbelemmerlng en daardoor gevaar te zien als er een verbod is, dan dat dit er niet is en bepleit verder op verschillende gron den dit voor zoovele burgers hinderlijke ob stakel uit den weg te ruimen. Wethouder Bekker ondersteunt dit voor stel Op de Dorpstraat is het veel gevaar lijker. De heer Du Burck acht het gevaar daar zeer groot en hoopt, dat men zich een kleine opoffering terwille hiervan zal getroosten. De heer Zeeman meent, dat die plagerij nu maar eens moet worden gestaakt en gaat met de heeren Kramer en Dijkhuizen met het voorstel accoord. Met 5 tegen 2 stemmen wordt hierna be sloten het fietsverbod op te heffen. De heeren Zeeman en Kramer merken échter naar aanleiding hiervan op, dat B. en W. wel een taak hebben, door er n.l. een beteren weg te doen maken. Laatstgenoem de zou gaarne zien, dat er eens een plan werd uitgewerkt. Besmettelijke ziekte In de week van 33 tot en met 28 Juni 1930 hebben zich in deze gemeente negen gevallen van roodvonk voorgedaan. Burgerlijke Stand over de maand Juni 1930. Geboren: Mar je. d. van D. Leijen en 8. Bont huis Trijntje Maartje. d. van Adr. M. Witte en M. Boerman Grietje Maartje. d. van J. Schermer en A. Bruljn Marie, d. van M- Kriek en J. Baas. OndertrouwdL. Barten. 56 jaar en A. Bij voet, 50 jaar-P. Molenaar, 43 jaar. te Warmenhulzen en E. Filmer 40 jaar KI. Meljlen 35 jaar en O. Bouma 24 jaar. Getrouwd: T. Paarlberg en KI. J. Dalen- berg C. Hink en G. Bleeker P. Molenaar en E. Filmer L. Barten en A. Bijvoet. Overleden: Griet je Jonker. 81 jaar, weduwe ven Klaas de Groot A. Raap. 61 jaar. echtg. van Antje van Loenen Jan Jonker. 56 jaar. echtg. van A. Brommer. L. O. F. Het voorlooplg gekozen be stuur van Liefdewerk Oud-Papi<r is op de dezer dagen gehouden ledenvergadering herkozen als vast bestuur. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat in de eerste drie maanden was ontvangen: voor 3300 Kg. pakpapier f 70 01, voor 1575 Kg. kranten f 66.12 en voor 40 Kg. schriften f 2.40. totaal f 137.53 Uitgekeerd werd aan ..Herwonnen Levens kracht” f 20.Sanatoriumbouw f 10. Schoolfeest f 20.Nieuwbouw Kerk f 30: Vacantiekolonie f 15.St. Pieterspenning f 20.Patronaat f 15.en aan onkosten f 14.04. Burger!. Stand over Juni 1930 Geboren: Dievera Maria Bernadette. d. van Adrianus Biersteker en Catharina Bruljn. Catharina Johanna, d. van Petrus Bakker en Cornells Portegüs. Simon, z. van Simon Broersen en Geertruida Züt. Wilhelmus, z. van Martinus Dekker en Elizabeth Kaandorp. Johannes Petrus, z. van Matthias Blankendaal en Christina Cornelia de Wit. Adrianus Johan nes, z. van Jan Quant en Jansje do Moei. Ondertrouwd en gehuwd: Geene. Overleden: Joanna Tesselaar. oud 1 Jaar. Een als levenloos aangegeven kind van Arie Plak en Aagje Stoop. RAADSVERGADERING De verpleegster Is aanleiding tot opJ graving der oorlogsbljl tusschen SL Pancras en Koedijk. Het eleetrisch net ondergrondseh. Dinsdagavond 1 Juli kwam de Raad dezer gemeente wederom !n spoedvergadering bij een onder voorzitterschap van burgemeester Kroonenburg. Alle leden waren present. Na voorlezing der notulen, die ongewij zigd werden goedgekeurd, doet de voorzitter voorlezing van de ingekomen stukken, waar onder een schrijven van Ged. Staten, hou dende goedkeuring der suppletolre begroe ting 1939, tevens voor de gewijzigde verorde ning betreffende de maximum snelheid van 3 op 6 KM. der motorsenuiten. Alle stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Op het verzoek van het Witte Kruis, sfd. Noord-Holland. om de gewone jaarlljksche subsidie, wordt beslist bü de begrootir.g 1930. Daarna stelde de voorzitter voor, cm een ingekomen schrijven van de afdeeling Koe dijk van het Witte Kruis, aan de agenda toe te voegen en thans te behandelen. Dit wordt goedgevonden Dit schrijven behelst In hoofdzaak een protest tegen het door den raad van 8t. Pan- cras in een vorige raadsvergadering genomen besluit, om subsidie te verleenen aan het Witte Kruis, om een verpleegster aan te stellen voor Koedijk en St, Pancras, mits die verpleegster komt wonen in 8t. Pancras of Koedijk Zuldeinde. doe Wethouder Van Kampen stelt voor om dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, om dat het van de afd. Koedijk komt. De heer Snel vreest, dat hierdoor de ver pleegster wel zal komen te vervallen en ver wijt B. en W. In dezen niet genoeg rekening te houden met het gemeentebelang. Hiertegen komen de voorzitter en wethou der Van Kampen heftig in verzet. Wethouder Van Kampen wil er nu eens haring of kuit van hebben en vastgesteld zien, dat de verpleegster in St. Pancras of het Zuldeinde komt te wonen en dan als dat niet gebeurt, kan nog altijd beslist worden wat er moet gebeuren, subsidie of niet. De heer Lek vind dit nogal kras gezegd en verklaarde zich tegen het standpunt van wethouder van Kampen. Na nog een hevige discussie wordt het voorstel van Kampen het schrijver, voor kennisgeving aan te nemen aangenomen met de stem van den heer Lek tegen. Het voorstel van de gascommissie, handeld in de gecombineerde vergadering der Langendijker gemeenten en St. Pancras te Noord-Scharwoude om over te gaan tot ondergrondsche kabeleerir.g van het elec- trisch net en aan het Technisch Bureau Boom en Bieseveld te Hearlem de geheele uitvoering op te dragen, werd met algemee- ne stemmen aangenomen. Daarna sluiting. (Dit verslag kwam door omstandigheden pas heden in ons bezit. Red Grondgebruik Eigen land 451.44 H. A. Gepacht land 745.38 H A. Van dit laatste in pacht v. ouders 137.03 H.A Bouwland in de gemeente 5533 H A Idem buiten de ge meente 0 15 H.A. Grasland 1084-37 H.A Tuin grond 46.13 HA. Boomgaarden op bouwland 0.60 HA. Aantal eenruiters plat glas 2377 H A. Staand glas verwarmd 332 HA Idem onverwarmd 1318 H A. Burgerlijke Stand over de maand Juni Geboren: Geertruida Maria, d. v. P Zent- veld en E. Lleftlng. Mar^aretha, d. v. O. Broek en A. M. Stoker. Hieronymus Woute- rus, z. v. C. Castricum en A. Hoogland. Jo hannes Gerardus, z. v. J. Diemeer en E. Apeldoorn. Maria Cornelia, d. v. B. Glorie en P. Hulberts. Petrus Johannes, z. v. C. Leve ring en M. V. van Duin. Anna, d. v. J. Ven- neker en M. Quant. Geertruida Maria, d. v. W. van den Berg en A. A. Zuurbier. Te Alk maar: Hendrikus Jacobus, z. v. A. Zentveld en A. Leijen. Ondertrouwd: J. Peperkamp en M Kuiper. Getrouwd: E. Zonneveld Castricum en M. J. Verdonck. J. Bakker en C. Tervoort. J. Metzelaar, Limmen en P. Houtenbos. Overleden, te Alkmaar: Adrianus P. Val- kering, 57 Jaar. ASBEST LEIEN, NOKKEN, SCHROEVEN COMPLEET ETERNIET EMAILLE. div. Meuren denkbeeld verdient die voor hun eco nomische '"moeilijkheden een uitweg zoeken in hooge invoerrechten, van Nederlandsche zijde voor zoover die landen voor onzen export van zuivelproducten bijzonder be langrijk zijn behulpzaam te zjjn door goedkoop kapitaal te hunner beschikking te stellen met als contra-prestatie faciliteiten voor den invoer van onze zuivelproducten. Noodig wordt het voorts in het rapport o.a. genoemd, dat Nederland zijn oude voor aanstaande plaats op melk- en zuivelgebied, die door ons ter zijde strevende concurren ten wordt bedreigd, herwint. Daarvoor is verbetering van onze melk in de plaats i_ T. „De Zangvogeltjes" De zangvereeniging „de Zangvogeltjes” heeft deaer dagen haar tweede straatconcert gegeven met medewer king van de alhier gevestigde mond-orgel- club. De opbrengst bedroef ruim f 43. Autotocht Ouden van Dagen De Com missie voor den aj. autotocht voor ouden van dagen verzoekt ons te willen mededee- len, dat zij die van deaen tocht gebruik wenschen te maken, zich moeten aangeven voor den lOen Juli aj. bij een der com missieleden Jb. Caro, H. Eiland, of J. Rejjne Hz. De autotocht is bepaald op Woensdag 33 Juli a.s. De nieuwe secretaris. Op Zaterdag 38 Juni JJ. vergaderde het Amtuur van bovengenoemde organisatie te ter voor-lening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer E. Barnhoorn. Alvorens dit punt aan de orde te stellen, wijdde de voorzitter, mr. A. j. m. Leesberg, aenige gevoelvolle en hartelijke woorden aan de nagedachtenis van den overledene, herinnerende aan het vele en goede werk door den heer Barnhoorn voor de organisa tie verricht, waarna door alle aanwezigen een gebed werd gestort voor zijn zielerust. Vervolgens werd tot secretaris van de R. K. Rljkskieskringorganlsatie „Den Hel der" benoemd de heer H. Nolet, Burgemees ter, te Warmenhuizen. Den secretarissen der aangesloten kies verenigingen wordt dringend verzocht van deze verandering goede nota *r «rillen ne pen. M. de Wit. Castricum, oud 31 J s eerste noodig. De Staat garandeere gedu rende tien jaren een premie van 1/10 oent per 1 L. melk, welke aan practlsche, doch hooge elschen voldoet en bevordere den overgang tot deze verbeterde melk. Wat onze zuivelproducten betreft: voor onze zuivelindustrie kan boter op den duur geen kemproduct blijven; daartoe is het te zeer een massa-artikel, dat in landen met lagere productiekosten evengoed, en goed- kooper. kan worden vooctgebracht. Er moe ten in Nederland meer andere producten van hooger economisch gehalte gemaakt worden; daarnaast zal men moeten streven naar een aanzienlijke verbetering van de kwaliteit oneer boter. Op de bereiding van kaas moet Nederland zich toeleggen, maar niet van kaas als gestandaardiseerd massa product. doch van kaas als luxe product. De beide oude Ned. kaassoorten «Goudsche en Edammer) moet men niet bederven door in lagere namaaksoorten en in slechte kwali teiten te blijven werken. Men moet In het algemeen de groote technische en commer- cieele mogelijkheden t. a. v. kaas beter onder de oogen zien en een hoogerstaand bedrijf in beide opzichten opbouwen, waar bij men vanzelf tot uitbouw In de richting van nieuwe soorten zal komen. Gecondenseerde melk is een product met een groote en goede toekomst voor Neder land, en uitbreiding van deze industrie is mogelijk, mits met verstand geleid. Haar verval is het onherroepelijk gevolg van de onbeholpenheid in Nederland in de laatste Jaren. Door samenwerking van de gsheele Ned. condens-industrie is een zeer groote en onmiddellijke verbetering te verkrijgen voor het heden en voortreffelijke vooruitzichten voor de toekomst. Tegenover nieuwe producten wordt in ons land te veel een onwelwillende of onver schillige houding aangenomen; men geve iedere nieuwe poging een kans. Prof. Van Oyen gaf in overweging, de bijdrage van den Staat te vragen wijze van voorschot; terugbetaling kan schieden, wanneer betere tijden zijn i gebroken voor de zuivelindustrie. De heer Vaandraget meende, dat noodzakelijk Is, dat de regeering beter besefte hoe hoog de nood gestegen; hij beeft niet den Indruk dat van hare zijde veel medewerking is te ver wachten. BvgerL stand Geboren: Geertruida, Alida, d. van H. Klous en S. Bos. Arie Batte, z. van P. de Wit en J. van der Vaart Gehuwd: W. Bljjenburg en H. G. Geest. Besmetteliiks ziekten In de week van 22 tot en met 28 Juni 1930 heeft zich :n deze gemeente één geval van diphtherie voorgedaan. Burgerlijke Stand Geboren: Jan Cor nells, z. van Ernest Arman Gulllot en van Cécilé Eugénle Peprieur. Cornelia Maria, d. van Johannes Louwe en van Cornelia Praat. Ondertrouwd: Jhr. Emile Casper Alphonse de Jonge te Loenen a. d. Vecht en Anna Maria van Essen. Jan Cornells Kooi) en Geertruida Maartje Kleijer Getrouwd. Jan Cornells Kooi) en Geer- truida Maartje Kleijer. Hendrikus Elenga en Grietje Stam. Jhr. Emile Casper Alphonse de Jonge te Loenen a. d. Vecht en Anna Ma ria van Esaen. Overleden: Gerrit Hoogvorst 51 jaar, echt genoot van Anna Borst. Jan Zwagerman, 85 jaar, echtgenoot van Wilhelmina Rit merkt de voorzitter op, dat aleehta U todos van onze groote veceoniging op de vergade ring te Bergen aanwezig waren. Nog deelt de voorzitter mede, dat bet vaandel en andere eigendommen der vereeni- ging thans venekerd rtjn tegen brand. De heer J. Brink brengt verslag uit van de vergadering in Bergen en ontvangt daar voor een hartelljk woord van dank. Naar aanleiding van dit verslag legt de voorzitter den nadruk op het onthouden van alcoholische dranken op de tochten der Rijwielelubs. Volgt bespreking processie Helloo. De deel nemers moeten nu in plaats van vroeger vóór, na de vroegmis communlceeren. De afrit is weer bepaald op ongeveer 9 uur vanaf fabriek Kramer. Programma’s worden door de club aan de deelnemers verstrekt. Onse plaats in de Kapel is achteraan rechts, terwijl ons voor verversching. ete., is aangewezen café Dekker. Op het koor worden alleen degenen toegelaten, die een bewijs daarvoor hebben. Het bestuur wordt uitgebreid met 3 leden. BU tweede vrtje stemming worden gekozen J. Dignum en J. Brink, reep, met 14 en 11 stemmen, die hun benoeming aannemen. De heer N. ZUp Sr. wordt aangeweaen als reserve - vaa ndeldrager BU de rondvraag verzoekt de heer J. Dig num om. wanneer bU den stillen omgang, etc., iemand vermaand moet worden, dit door den voorzitter niet in het algemeen, maar persoonlijk, zal worden gedaan. De voorzitter uit den wensch, dat vele leden bU het u. Aanbiddlngsfeest in de processie achter het eigen vaandel sullen loopen. Hierna wordt de vergadering gesloten met den Chr. groet. Mond- en Klauwzeer Het is gebleken, dat bij één der opgegeven gevallen deze ziekte niet bestond, daarentegen hebben zich bU het vee van een anderen eigenaar: Nic, Groot, de verschijnselen wel voorge daan. Opening E. L. M. Eerste Mlddenstandstentoonstelling genoodigden zien we burgemeester Spengler met het dagelUksch bestuur van de ge meente Noord-Scharwoude, benevens de se cretarissen van N. en Z.-Scharwoude, als mede den voorzitter der LangendUker Wln- keliersvereenlging en enkele bestuursleden. Bovendien zijn nog aanwezig de heer Arntz, voorzitter van de Kamer van Koophandel en de heer Schmalx, voorzitter van het Kleinbedrijf uit de K. v. K.. tevens jurylid. Ook Dr. Vogelenzang en Ds,. Staal hebben door hun tegenwoordigheid van hun be langstelling blijk gegeven. De voorzitter van de E. L. M., de heer J. Keizer, opent de vergadering. Hierop antwoordt de heer Spengler, dat het hem een groot genoegen doet, bU da officteele opening tegenwoordig te zUn. De gemeentebesturen van N. en Z.-Scharwoude hebben do ontwikkeling van de E- L. M. met belangstelling* gadegeslagen en spreker hoopt dat ieder Jaar deze tentoonstelling mag worden gehouden. Het is de wensch van spr., dat deze tentoonstelling, zij het dan niet direct, toch een zichtbaar resultaat mag opleveren voor den Langend ijker Mid denstand. De raad van Noord-Scharwoude heeft besloten een medaille beschikbaar te stellen, terwUl de burgemeester omtrent Zud-Scharwoude wel een dergelijke toezeg ging durft |e doen. Wat de stands betreft, het volgende: Al lereerst treft ons reeds de heldere afdeeling van de Persil, het welbekende waschmiddel. Hart, de radio- en atafsuigerafdeeling. is bü den Ingang vertegenwoordigd. Verder zien we Kaas met bananen. De Boer, die voor de noodige afkoeling zorgt in den vorm van lis. Als no. 5 noteeren we Piersma’s schoenenhandel, terwijl ook de be kende firma Oud een welveraorgden stand heeft. Schuytenmaker, de radio-expert van LangendUk, heeft gezorgd voor voldoende muziek tüdens de expositie. De geheele gra- mofoon-luidspreker-tnstallatie Is volgens eigen constructie. Deze firma heeft boven dien het agentschap van Telefunken. P. Tuin zorgt voor de heeren door rook artikelen waarbij Bameveldt zijn likeuren en limonades aanbeveelt. De heeren Groot en Boot zorgen voor een volledige meubileering, een werkelük aan trekkelijke stand. De Msggi-firma zorgt voor den inwendl- gen mensch en demonstreert met> een nieuwe soep, de selderysoep, die nog maar enkele maanden in den handel is. Verder noteeren we nog P. Mienis. boek handel; K. Nap, rüwielhandelJ. Bakker, voor droglstwaren. optiek en een uitstekend verzorgde afdeeling voor fotografie. Deze laatste, afdeeling alleen is al een bezoek overwaard. Keizer demonstreert met een electrlsche. geheel automatische Heldelberg- drukmachine, met een capaciteit van 3000 ex. per uur. Deze firma heeft bovendien een welvoorziene afdeeling van Parker Duo- fold-vulpenhouders en -vulpotlooden, bene vens de bekende Faber-artlkelen Als laatsten stand noteeren we C. ter Hot stede. huis- en decoratieschilder die op een waarlijk schitterende wüze heeft gezorgd voor de afwerking van de geheele tentoon stelling. volgens het bekende „Wikkel- systeam”. De geheele tentoonstelling geeft werke lük een overweldigenden indruk van wat de winkeliers van Langendük vermogen en zU bewijzen sens te meer, dat bet koopen bui ten Langendük werkelijk overbodig is. De prijsen, toegekend voor de meest doel treffende inrichting van den stand, zijn: 1. v. Kciocr, Scharwoude, 44 3. Firma Groot en Boot, woude. 3. P- Tuin, tabak, sigaren Zuid-Scharwoude. 4. Firma Groot en Boot, woude. 5. J. Bakker. Noord-Scharwoude. 6. N. ptersma, Oudkarspel. 7. K. Nap, Oudkarspel. geslingerd an bleef hevig bloedend op den weg liggen. Door voorbijgangers werd hü de autogarage van C. Kalis binnengedragen, waar Dr. Hellema den ongelukkige verbon den heeft. De fiets was geheel vernield, de auto niet ernstig beschadigd. ’t Tweede ongeval was een bewüs, hoe gevasrlUk het Is zich aan een auto vast te houden. De heer K., die zich per rijwiel, langs den weg Burg-Oudeschild begaf, hield zich vast, aan een denzelfden weg gaanden vracht auto. Plotseling zette do auto alle remmen aan. waardoor de fietser over den kop sloeg, omdat zün bagagedrager tusschen de spa ken van ‘t autowlel terecht kwam. HU werd aan handen en armen verwond. Gevonden en verloren voor wei pon Verloren door A.- Nol ten. Mad 35 een vul penhouder merk „Caw”; door 8. Groot. Kerkplein, dop van benzinetank; door J. van Heüningen. Lange Heit 956 een rijwiel- belastlngmerkdoor directeur van de BUk- fabrleken alhier, den heer Waale, een Wa- terman-vulpenhouderdoor E. Diemeer Heil, weg 33 een rond gouden broche met zwart steentje. Gevonden door J. de Jong Duinkerken, een rüwtelbelastingmerk, het bureau van Politie een bruin en blauw lederen portemonnaie. vela leden der V. v.^Z. M., bijgewoond door dr. A. J. Swaving. wnd directeur-gene raai van den landbouw, als vertegenwoordiger van den minister van Landbouw, mr. J- J- Win» termans, inspecteur van het landbouwon derwijs De voorzitter gaf een uitvoerige toelich ting op het rapport, dat deze vereeniging t licht heeft doen zien, en waarin de oeco- nomlsche moeilijkheden werden besproken en voorstellen worden gedaan. In dit rap» port wordt het noodig genoemd voor zui velbereiding en landbouw, dat men onmld- dellük consequenties uit de heerschende om standigheden trekt. Het overweging, om landen. Het eleetrisch net. Hierna komt aan de orde het voorstel tot aanleg van een ondergrondschen kabel voor het eleetrisch bedrüf, aan de hand van het op de gemeenschappelijke raadsvergadering besproken rapport-Boom en Bieaeveld. De voorzitter Zegt, dat er in den gedach tengang van B en W. een wijttglng is ge komen door het besoek van een vertegen woordiger van het P. E. N.. teneinde te ko men tot besprekingen over overname van het bedrijf door dit lichaam. Gezien de uit gave van 3 ton. voelde spr. zich verplicht deze mededeellng te doen en is het z.1. on verantwoord het plan door te zetten, zon der niet eerst te hebben kennis genomen van eventueele voorwaarden, waarvoor het P. E. N. het bedrüf zou wenschen over te nemen en de mogelüke voordeel en hiervan te hebben overwogen. B. en W. stellen derhalve voor, het rap port Boom aan te houden. De heer Groen zegt, dat hoofdzaak van het plan was verbetering van het licht door den ondergrondschen kabel en zal dit toch een blüvende elsch moeten zün. Om deze verbetering niet op de lange baan te schui ven zou spr. in overweging willen geven het plan hiervan zelf uit te voeren, tegelijk zou dan met het P. E. N. onderhandeld kunnen worden. De heer Dijkhuizen heeft vernomen, dat het P. E. N. kosteloos een rapport wil sa men stellen. Volgens een staatje is slechts bü 3 van de 43 gemeenten, bü het P. E. N. aangesloten, het tarief hooger dan hier en gemiddeld 17 cent per K W U. De heer Kramer Is met vorigen spr. voor onderhandellng met‘het P. E. N. Spr. wüst er echter op, dat reeds 3 gemeenten het plan hebben aangenomen. De heer Zeeman zegt, dat de Oaseommis- sle eerder de vraag van overname van het bedrüf had moeten bespreken. Er werd ech ter gezegd, dat slechts 3 van de bü het P. E. N. aangesloten gemeenten een lager tarief hadden dan wü. Spr. Is voor een onderzoek en dan weer gemeenschappelük vergaderen. De heer du Burck wil deze door onze ge meente doen büeenroepen. De voorzitter zou dit laatste niet willen. Dit moet van het bestuur der llchtbedrü- ven uitgaan, dat zeer zeker ook het P.E.N. zal willen vragen een rapport te geven van zün voorwaarden. Zeker zal er wat tijd mee verloren moeten gaan, maar dit zullen wü ons dienen te getroosten. Het voorstel wordt aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer Dijkhuizen naar den stand van zaken met de schoolartsen. De Voorzitter zegt, dat men nog steeds bezig is districten te vormen, omdat vele gemeenten niet mee wenschen te doen. Ge hoopt wordt op een goede oplossing. De heer du Burck vraagt betere verlich ting voor sommige eilanden en niet als ba sis te nemen het aantal woningen, maar het gevaar op deze plaatsen. De Voorzitter zegt, dat dit een bron van veel zorg is; er worden zelfs verzoeken ge daan. waarbij men zich beroept op de don kerte bij het bezoeken van de W. C. Strikt genomen zou men zich kunnen bepalen bü de straat, maar dat is de bedoeling niet. Op elke donkere plek een lantaarn is echter on- mogelük. Spr. zegt een nader ondenoek toe en sluit hierna de vergadering. Vergadering van den Raad op 3 Juli. Aan. wezlg alle leden. Na de opening worden de notulen ongewüzigd vastgesteld. Voorzitter hierna mededeellng van de kasopname bü den Gemeente-ontvanger. wsarbü alles in orde is bevonden; op de Boerenleenbank is thans ruim 131.000.gedeponeerd. Hier na enkele mededeel ingen, ox. vzn de Ver eeniging van Ned. Gemeenten, dat de uit- keering uit het Gemeentefonds vermoede- lük f 12.000.zal bedragen en vkn den Mi nister van Financiën, dat als vrüwel vast staande mag worden aangenomen, dat be doelde ultkeering f 7.25 per inwoner zal be dragen. Op de laatste stukken zal nader worden teruggekomen; de overige worden voor ken nisgeving aangenomen. Op zün verzoek wordt aan C. de Boer een half jaar afschrijving verleend op de hon denbelasting. Ingekomen is een verzoek van het Be stuur der Middenstandstentoonstelling een prijs of medaille beschikbaar te stel len. De meerderheid van B. en W. stelt voor hiervoor f 28 uit te trekken. De Voorzitter antwoordt op <fe vraag van den heer Groen, dat ddze tentoonstelling niet van de organisaties uitgaat, waarop deze zegt, dat de georganiseerde midden stand blijkbaar aan de tentoonstelling, die verder niet in onze gemeente plaats heeft, geen behoefte heeft gevoeld, waarom spr. niet met het voorstel kan meegaan. De heer Bakker verklaart zich als min derheid van B. ep W. tegen. De heer Zeeman zegt, dat de tentoonstel ling in de organisaties is gestrand op hen, die niet konden meewerken dat ook de Zon dag er bü was. De heer du Burck voegt hieraan toe. dat evenwel niemand is uitge sloten. Wü moeten in deze neutraal zün, als wü met het doel sympathiseeme. De heer Kramer vereenigt zich met het voorstel omwille van het doel. Echter hoopt hü. dat het Comité vooraan rekening zal houden met de organisaties, want feitelUk zün degenen die tegen den Zondag waren, wel uitgesloten. Hier sluit men Zondags en op de tentoonstelling zal. ook op Zondag, zelfs uit de stands worden verkocht. Na eenlge bespreking wordt het verzoek ingewilligd met de stemmen van de heeren Bekker en Groen tegen. Hierna komt in bespreking het Invoeren van georganiseerd overleg aan de Lichtbe- drijven. Voorzitter deelt mede, dat de Raad zich hierover al heeft uitgesproken, doch B. en W. hebben zich afgevraagd of het niet consequent is dit ook voor onse andere amb tenaren en gemeentepersoneel in te voeren. De heer Zeeman meent, dat dit practisch niet gaat, otndat het hier maar enkelingen geldt. De heer du Burck beaamt dit. terwijl de heer Kramer ook het practisch nut niet ziet Voor georganiseerd overleg moet er toch een bedrüf. althans een groep personen zijn. Uit de verdere bespreking blükt. dat de Raad niet voor de toevoeging van B. en W. voelt en wordt besloten de Comm voor de Lichtbedrüven te verzoeken voor dit bedrüf georganiseerd overleg In te voeren. B. en W stellen hierna -voor, uit een keuse van ontweren van den Gemeente- opzlehter. de Raadszaal te voorzien van een vloerbedekking met Maftexplaten teneinde de gehoorighekf. die vaak hinderlijk ts. weg tt nemen. De kosten zullen f 150 bedragen. G<—dgevonden Voorzitter deelt hierna mede, dat B. en W. naar aanleiding van de naehtaanslui- tlng der telefoon, ten huise van den veld wachter telefoon zullen aanleggen. Op voorstel van den heer Kramer zal echter een doorverbinding met het raadhuis gemaakt worden waardoor men slechts koeten heeft voor één aansluiting. Verder komt het B. en W. gewenseht voor en is door hen besloten het raadhuis te voorzien van een bliksemafleider. Hierna deelt de voorzitter naar aanlei ding van een door den heer Groen gestelde vraag, mede, dat van B. en W. (althans van de meerderheid) geen voorste! te wachten is om het fietsverbod op het Kerkepad op Woensdag was het de eerste ..aardappel- dag”, vanwege het Centraal Comité keuring van gewassen te velde. De voorzitter, de heer I. G. J. Kakebeeke. opende de bijeenkomst met een kort woord, waarna de heer Th. Arts een hield over: ,.De verwantschapslünen bü aard appelen”. Spr. besloot met de. volgende conclusies, le. de vele aardappelrassen sün opgebouwd uit een zeer beperkt materiaal: 2e. het wild weg kruisen van onze cul- tuuraardappels biedt weinig kans op succe^ die wordt vergroot: a. door het overdoen van kruisingen, welke een uitstekend ras hebben gegeven; b. door voor zoover moge- lük homosygoot materiaal voor bepaalde eigenschappen te scheppen; c. door echte transgressieteelt In één familie; d- door doel treffende combinatie van bepaalde families: 3e. om de drie laatstgenoemde systemen te kunnen uitvoeren zal noodig run inrichting van een Internationaal aardappelstamboek. waarvan alle kweekers zooveel mogelük in lichtingen geven, over alle door hen uitge voerde kruisingen of zelf bevruchtingen De heer Dr. J. C. Dorst sprak over: „Over brenging van moeaïksiekte door beschadiging of aanraking.” Bü proeven tn 1938 begonnen is gebleken. dat men een bepaalde soort mozaïk-ziekte die identiek is of althans zeer veel geUjkt op het ..rogose mosaie” der Amerikanen gemakkelük kan over brengen door middel van een mes. of bü beetnemen en zacht wrijven der bladeren. Eveneens werd een zeer sterke besmetting gevonden, wanneer tusschen wijsvinger en duim een zieke stengel werd stukgeknepen en onmiddellük daarna een blaadje werd beet genomen en zacht gewreven. De heer Dr J. Oortwün Botjes te Oost- wold. sprak over: ..De vatbaarheid van aard appelrassen ten opzichte van virusziekten." De bestrijding van de virusziekten heeft plaats in tweeërlei richting: men vermin dert het aantal zieke planten van een be paald soort, of men teelt soorten, die weinig hinder van de in eén bepaalde streek dcenl- neerende ziekten ondervinden. Het onderzoek met de entingen bracht een nieuwe ziekte aan het licht, de topnecrose, die voor sommige soorten doodelük is. Het onderzoek der virusziekten wordt bemoeilükt door het feit, dat de ziekteverwekker micros copisch niet kan worden waargenomen en ook niet op kunstmatige voedingsbodems worden geteeld De practük kan uit het onderzoek leeren. Diet te veel op beUeUde bedrüf te selec- Burgerlijke stand Geboren: Theodorus. goon van F. Zonneveld en Overleden: Petrus garen, echtg. van M. E. Steeman. Ondertrouwd: C. J. Wasterval, 23 Jaren, Verpleger en TJ. Bcrkenbosch. 29 jaren. Getrouwd: H. A. van Kleef en M Peijs. - i absoluut en egaal ‘schünen vrij te zün van virus prof. J. Hudlg sprak over: ,Jn- vloed van de bemesting op de zetmeelvormlng van aardappelen". De Invloed der bemesting op de kwailte» der aardappelen is slechts oppervlakkig o®’- kend. die op de opbrengst is in cüfers weer De met zwavelzure ammoniak bemeste pMj eeelen ggven het hoogste gehalte, maar nl«« altijd de hoogste eetmeelopbrengst. Zoo ook bü kaliovermaat gaan meelgehalten dalen. Voor het rationeele bedrijf achtte spr. noo- dig. bü de vaststelling van een bemestlngs- plan de belde factoren: kalktoestand en kali toe» tand, die door elkaar heenwerken, nauwkeurig vast te stellen, vooral in de» economisch zware tijden, waar alle roept om verlaging der relatieve productiekosten. Des middags gaf prof Quanjer heid tv. o- hem zelf. Van gezonde planten der soorten Zeeuwsche blauwen, Bloem- Botergele, ook van gekroesde en van mozaïke plan- Eigenheimer gaat bü knol- enting stippelstreepttekte over op de soort Paul Kruger en voor zoover dit is na te gaan op Eersteling Van schünbaar gezonde planten der vroege Eersteling en van de Amerikaansche Green mountain gaat topne crose over op de soorten Paul Kruger, Beye- lander, Bintje. Bravo. Industrie en Roods Star De soort Fransche, die door wülen O. Veenhuizen dlkwüls als vaderplant is ge- biuikt, achünt als verborgen Stekten zoo wel stippelstreep als topnecrose te bevatten. Prof. Visser demonstreerde tenslotte een nieuwe aardappelpootmachlne. Gisteren beeft de Ver. voor Zuivelindus trie en Melkhygiëne te Amsterdam een alg. vergadering gehouden ter bespreking de zuivelindustrie in verband met de nomlsche moeilijkheden. De vergadering werd, behalve door leden der V. v. L. LI TELEFOON 84

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11