ONS BLAD i ERNSTIG NOODWEER IN HET OOSTEN VAN ONS LAND Voornaamste cKieuws Examen*tijd - r VRIJDAG 4 JULI 1930 EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 175*3 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER f 3000 f 40 Brand ;ti meubelmakerij r Beambte geschorst Nap de la Mar overleden Fokker’s lucht-escapade Hij is nog maar leerling-vlieger De warmte JOH. LAUWERS J. J. G. baron van Voorst tot Voorst Telegrafisch Weerbericht De onrust in Engelsch-Indië omgekomen. De oogst vernield En geen voordeelige reis Oneerlijke loketambtenaar Boerderij afgebrand Goedkoope autoritten Kapitale boerderij afgebrand De „Vorst van Geleen” geen lid der balie Malversaties bij Publieke Werken te Amsterdam alk»vaR Een onfortuinlijk schip Barometers Thermometers PAYGLÖP 3 ALKMAAR Verduistering op een postkantoor Raalte zwaar getroffen. Twee boerderijen verbrand. Veel vee De aankomst van de Southern Cross te New- York Het f 3000.-1750.- 1250.- f 125.. 150.- MNGIFTE MOET OP STRAFFE VAR VERLIES VAR RECHTER, GESCHIEDER UITERLIJK DRIEMAAL VIER EH TWIRTIG OREH KA HET OHGEVAL WAT GIJ NIET WILT Het dorp Wezepe (gem. Olst) en de buurtschap Pleegste onder NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD h i 1 of k BREET, I i der mijnwerkerss taking Noodweer op vele plaatsen in Italië. Verdachten in Hooier Beroep Barometerstand 9 uur v.m.: 7.64 vooruit. Bezoek Mgr. Jansen Licht op. van 767.1 te barometerstand 747.6 m.M. te Het aantal gearresteerden in van deze ge- MARTIN op onge- ver- verloren, J var- De vereeniging van Ned. Gemeenten hond! haar jaarvergadering te Zwolle. Stormachtige debatten in het Amerikaan sche Congres over de Veteranenwet. No. 433 Maar als z<J dan met goed succes, Cum laude zelfs, geplaagd zijn. Houdt dit nu In, dat zü dan voor Het léven ook geslaagd zijn? e s 1 i i De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.51 uur. De gouverneur der Straits Settlements, Str Cecil Clementi, zal einde Augustus kJ. een officieel bezoek aan Ned.-Indlë brengen. Nieuwe plannen tot bestrijding der werk loosheid in Engeland. Het 16e bondscongres van St. Michael te Maastricht. Uitbreiding België. Mi verliet van *a anderen vinpar r i I Overeenkomst tnsschen Amerika, Enge land en Frankrijk over de dubbele belastin gen. Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen beeft een bezoek gebracht aan baron Van Voorst tot Voorst, wiens toestand steeds vooruitgaan de is. Scheuring onder de Duitsche nationaal- socialisten. Hierbij re producer ren wjj eenige foto's van de aankomst der Southern-Cross" in New- York. Het vliegtuig boven Roosevelt Field te New-York Besprekingen over .de Hongaarscbe troen- kwestie. De warmte heeft treinvertraging op het traject AmsterdamDen Haag veroorzaakt. Het Saargebicd zal 10 Juli ontruimd wwr den. De gisteravond te IJmuiden binnengekomen stoomtrawler ..Gesina IJm. 140" heeft tijdens de visscherjj op zee de netten plus de visch- borden en een galg verspeeld. De netten waren vermoedelijk aan een wrak vastgeraakt. Met zal zich herinneren, dat deze stoom trawler gedurende bijna 1H jaar nabij Wijk aan Zee op het strand heeft vastgezeten. ADVERTENTIEPRIJS: 1— regels 125: etke regel meer/AM. RECLAME per regel 0-75 de eerste pagina; voor de ovetir» pagina s f 0 50. RUBRIEK „VRAAG EN AANHO»" bu vooruitbetaling per plaatsing o.M per advertentie van 5 repris; Iedereregel meer 0.12 Avij leven nu weer in de maand Van zuchten en van zweeten, Omdat nu weer de Jongelui Van alles moeten weten. Van de en den. van d en t, De verba en de stammen, Het ABC der algebra En paralleloogrammen, Van der die das, van le la lés, Den meervoudsvorm van gratis, En hoe schrijft men in ’t enkelv Pluralis majestatls? Wanneer.och kom. ik houd mi Ik zeg maar liever Amen. Want anders lijkt ook dit gedicht Warempel een examen! Ik wou, ik kon in dezen tijd De atmosfeer verkoelen. Nu, dat men de vol-leerde jeugd Zoo aan den tand gaat voelen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, voor Alkmaar 2. Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Voor Paardenmarkt. Voor Schagen en omgeving: Mej C. DE MOEL, Noord. Overige plaatsen met den vrachtrijder. Boven Amersfoort. Donderdag te even 5 uur had een hevig onweer plaats boven- Amersfoort gepaard met een geweldige regen- en hagelbui De bekomen waterschade door lekkage en on- derloopen van woningen is groot. In de omgeving zijn verschillende hoo rnen over den weg gevallen. Treinvertraging op het traject Amsterdam Den Haag Naar wij vernemen hebben de Amste rdam- sche gemeenteambtenaren en de beide direc teuren van de Asuhalt Compagnie die on langs wegens malversatie: ten nadeele van de gemeente tot gevangen‘<straf werden ver oordeeld, varieerend van een jaar tot vier maanden, hooger .*eroep aangeteekend. Ook de Officier van Justitie is in appél ge gaan. De burgeroorlog in China. Geen geld vuur voortzetting? De IJselstreek. Tijdens een hevig onweer, dat Woensdag avond boven de IJselstreek woedde, sloeg de bliksem in de boerderij, bewoond door de familie Pennekamp. te Bronkhorst. De boerderij en veertig wagens hooi werden een prooi der vlammen. Natuurramp in het Oosten des lands. Het dorp Wezepe onder Olst en de buurtschap Pleegste onder Raalte geteisterd. Nap de la Mar overleden. Op ongeveer 55-Jarigen leeftijd is gister avond overleden de bekende acteur Nap de la Mar. Vooral in het laatste jaar van zijn op treden. als „De Kruik” in „Merljntje Güzen's Jeugd" en „Flierefluiters Oponthoud" is ge bleken, dat Nap de la Mar ook in het tra gische genre een fijn karakterspeler Was. Nap de la Mar is te Amsterdam geboren als zoon van- den toenmaals bekenden acteur Charles de la Mar. die met een eigen ge zelschap in „Tivoli” in de Nes speelde. En zooals het toen ging, maakte de kleine Na poleon reeds op zeer jeugdigen leeftijd ken nis met de planken. Als ruim zevenjarige dreumes debuteerde hij bij Van Lier In de Plantage Schouwburg in de Franschelaan in de titelrol van het bekende Fransche drama ..Kleine Jacqfles". Dit optreden had een zoodanig succes, dat Nap verschillende andere kinderrollen te vervullen kreeg. Na een tijd onder de directie van zijn vader te hebben gespeeld, kwam er een moeilijke pe riode in zijn leven. Het was een gescharrel met engagementen, het dramatische genre vlotte niet best eh in 1903 probeerde De la Mar het met het komische genre, eerst in Amsterdam op het Rembrandtspleln, toen in hét „Casino" te Rotterdam. In samenwerking met Speenhoff ging het door het geheele land. Maar omdat dit genre Nap op den duur te beperkt was. begon hij zich toe te leggen op de operette. Vla de operete komt hij dan bij de opera-comique. waarin hU tezamen met Louis Davids eenige revues monteert. Geruimen tijd speelde hij daarna weer zijn geliefd genre van klein-tooneelwerk, met het gezelschapje, dat hij gevormd had met Cor Ruys, Tilly Lus en andere artisten. Een veelzijdig tooneelspeler heeft Neder land door den dood van Nap de la Mar ver loren. EEN MERKWAARDIG DOCUMENT Het „Volk" kreeg inzage van een merk waardig document, een interview, da’. Nap de la Mar slechts enkele weken voor zijn over lijden aan een journalist toestond Hierin vertelt hij dat hU van kindsbeen af een zwerver was en als klein jongetje reeds behoefte had. zijn Kinderlijke fantasie te uiten. Hij zwierf graag in de Kalver- straat en kon uren achtereen zitten op het hek tegenover de kapel In het Begijnhof, met de behoefte om te bidden, zonder te weten wat. Op een goeien dag stapte hjj naar het oude kostertje en vroeg hem' ..mag ik bidden, meneer?" „Zeker, jongske”, was het antwoord, .„iedereen mng bidden Ben je katholiek en ken je het gebed van God?” .Hen je katholiek? Ja nee. natuurlijk, ik weet het niet, waerom vraagt u me dat?" De koster lachte minzaam en zei: „Ga je gang, de mis is juist afgeloopen.”- De koster ging aan het opruimen en keek nu en dan eens om. omdat het jongetje meer dan luid sprak, zijn elgen-lk verlichtend. Zoo is hü gebleven, Godvruchtig en fan tastisch. Hij hield van extremen Toen hij eenige jaren geleden twee bladzijden van De Jong's Merjjntje geleien had kreeg hü, naar hij vertelde, een prop in zijn keel en zonder te aarzelen, vroeg hij een onderhoud met den schrijver aan Den volgenden dag stond hij reeds te Nieuw Borgvliet en gaf hij De Jong te kennen, hoe hü zjjn eigen jeugd in die van Merjjntje teruggevonden meende te hebben. En daar opperde njj het plan, om van het Tengevolge van dte hitte schijnt de spoor lijn tusschen Amsterdam en Den Haag sterk te zjjn uitgezet, zoodat op het baanvak tusschen Noordwjjkerhout en Leiden slechts zeer langzaam gereden kan worden. De treinenloop ondervindt hierdoor eenige ver traging. stallen nog binnen te dr'ngen. Twintig var kens zjjn in het vuur omgekomen andere dieren met brandwonden overdekt, moesten worden afgemaakt. Evenals te Wezepe zjjn er massa's hooi verbrand. Het eenige wat van de boerderij gespaard bleef was een kleine schuur met de acht daarin ondergebrachte varkens. Omtrent de schade kan thans nog moei lijk een cijfer worden opgegeven, maar in ieder geval staat vast dat de getroffenen hun werk van een geheel jaar verloren za gen gaan. Een merkwaardig natuurverschijnsel deed zich na de ramp voor. Doordat de ijslaag op den gloeiend heeten grond terech. kwam ontstond boven het landschap een ondoor dringbaar dichte mist, zoodat de auto's die van alle zjjden aankwamen de lichten mops ten ontsteken om ongelukken te voorkomen. De mist hing onbewegelijk en had een be nauwend lauwe temperatuur. Wjj merken met passende bescheidenheid op, dat dit de eerste foto’s xfjn beurtenis, die in Nederland worden gepubliceerd. De Engelsche staatssecretaris voor Indië, Wedgwood Berm, deelde in een schrifteljjk antwoord op een hem in het parlement ge stelde vraag mede, dat het aantal in ver band met de Gandhi-beweging gearresteer de en zich thans noch in arrest bevindende personen in Indië 3302 bedraagt. Te Siegerswoude is tengevolge van hooi- broei de boerderij van B. Bergs ma af gebrand; 45 voer hooi, de gereedschappen en een deel' van den inboedel gingen verloren. Mr. dr. Leufkens had per advertentie me degedeeld, dat hij zjjn praktijk als advocaat en procureur te Geleen hervat had. maar de Limb. K. vertelt nu, dat hjj niet als advocaat en procureur bij de rechtbank te Maastricht is ingeschreven. De beschikking van den Raad van Toe zicht en Discipline der Orde van Advocaten te Maastricht d.d. 20 Maart, waarbij deze zich verzette tegen Inwilliging van het door mr. Leufkens tot den president der recht bank <ericht verzoek om toelating als advo caat en procureur, is bij beschikking van het gerechtshof te 's-Hertogenboech d-d. 27 Juni bevestigd. Amerikaanschen landbouw wordt toe gebracht, is beduidend. De aangelegenheid zal langs diplo- matieken weg behandeld worden.” Verschenen is het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer over het Wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII der Rfjks- begrooting 1930 (de scheepsmacht in Neder land en Indië). In het Algemeen Politieblad verzoekt de burgemeester der gemeente Enkhulzen op sporing. aanhouding en voorgeleiding van een persoon, vermoedeljjk genaamd Jan Herman Kraayenbrink, geb. 20 December 1894 te Dinxperlo. monteur," zich ook noemende inge nieur Bos. verdacht van oplichting. Deze per soon huurt bU autobestuurders een wagen en verplaatst zich snel door het geheele land. Betaling blijft achterwege, terwijl dan mede getracht wordt, onder bedrieglijke voorge- vens, geld ter leen te krijgen. ,Jn ambtelijke kringen alhier is be vreemding gewekt door het Engelsche Invoerverbod van Amerikaansche appe len, welk Invoerverbod gemotiveerd wordt door de bewering, dat ladingen uit Maine en Massachusetts wormstekig geweest zouden zijn. Na zijn arrestatie op het Roosevelt Field wegens acrobatisch vliegen zonder vliegeniers- brevet, deelde Fokker den ambtenaren mede, dat hij een der eerste mannen der wereld was, die destijds een vliegvergunning hadden gekregen. Op de ambtenaren maakte deze verklaring blijkbaar geen indruk. Fokker moest voor een commissie verschijnen en werd geëxamineerd; hij werd door de doctoren Onderzocht en lichamelijk geschikt verklaard. Daarna kreeg hij een diploma, waarin hem het vliegen wordt toegestaan volgens de be palingen. welke voor leerling-vliegers gelden. Later zal hem gelegenheid worden gegeven het examen voor het beroepsvlieger-diploma af te leggen. Dit zal hü echter pas krijgen, zoo werd hem meegedeeld, na betaling van een boete van 500 dollars wegens zijn lucht-escapade van gisteren. verbod, dat betrekking heeft op bepaalde soorten, treft alle deelen van de Vereenigde Staten. Dit feit zou op zichzelf niet zoo op merkelijk zijn, indien zich hier niet het vermoeden opdrong, dat een opzette lijke benadeellng van den AmerikAfa.n- schen appelenhandel beoogd wordt, en dat men hier te doen heeft met een demonstratieve onvriendelijkheid, welke verband houdt met de aanneming van de Amerikaansche tarievenwet. Men wijst er in het bijzonder ook op, dat appelen uit Canada, welke evenzeer wormstekig waren, wel in Engeland toegelaten werden. De hier bedoelde ziekte komt in heel bepaalde deelen van Amerika sedert 100 Jaren voor; een algemeen verbod. Juist ten tijde van den grootsten uitvoer, laat zich daarom des te moeilijker begrijpen. De schade, die op deze wijze aan den^ Naar uit Straelen wordt bericht, is de directeur van het postkantoor aldaar uit zijn ambt geschorst. Bij een onverwachte contröle heeft men verduisteringen gecon stateerd. Het gezamenlijke bedrag kan aan het einde van het onderzoek medegedeeld worden. De beambte was reeds meer dan veertig jaar in dienst. Wederom zijn twee gemeenten m het Oosten des lands door ven natuurramp zwaar geteisterd. Te circa acht uur werd te Deventer de alarmeerende tijding bekend, dat in een deel der gemeente Olst (Wezepe) en in Raalte (Pleegste) zwaar weer had ge woed, waardoor in de geheele streek voor duizenden guldens schade zou zijn toege bracht. Te Wezepe stond het ete in de weide in een Ijslaag ter dikte van acht tot tien cen timeter. Erger was de geneele oogst er aan toe. Van de velden niet rogge, haver, voeder bieten en aardappelen is letterlijk niets ge spaard gebleven. Alles is afgeknapt en de halmgewassen, die bjjna cogstrjjp zijn,, zijn totaal verloren, terwijl a' het blad van de boomen is weggeslagen. Op vele plaatsen lag het pluimvee dood, verrast door den ha gel. Daarbij komt het verloren gaan van twee boerderijen. De bliksem -as geslagen in de kapitale boerenbehuizing Lentele, eigenares se de stichting het Groote en Voorster Gast huis te Deventer. De bewoners, de familie J. W. Nimjjer, konden zich ternauwernood door een overhaaste vluent redden Het vee bevond zich gelukkig in welde. De brand weer uit Wezepe kon niets uitrichten en slaagde er alleen in een kookhuis te red den. Inboedel en huis waren verzekerd. In de buurtschap Pleegste stond Ie bevol king totaal verslagen wegens de zooeven ge leden verliezen by de in brand staande groo te boerderij van J. Middeldorp. In net byna nieuwe gebouw was eveneens de bliksem ge slagen en de bewoners hadden aanvanke lijk geen brand bemerkt. Toen het vuur ont dekt werd bleek het reeds te laat om de Woensdagavond is te Vlaardingen brand uitgebroken in de meubelmakerij van M. Vermey. in d'e Eerste Van Leyden Geel- straat. Met behulp van twee motorspuiten en slangen op de waterleiding was de brand spoedig bedwongen Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister Machinerieën en inventaris zijn verzekerd De schade is nog niet nauwkeurig bekend. Zooals men weet, zijn de Amerikanen in nun bescherming van het eigen pro duct en in hun verhindering van oui- tenlandschen invoer nu Juist niet van i ekonomisch egoïsme vrij te pleiten. Alle welvaart willen zij maar het liefst voor zich alleen behouden en de middelen, waarvan zij zich bedienen oei b v. de invoer-verboden te motiveeren. zijn lang niet altijd even fraai. Men denke maar eens aan de chica nes, waarmede zij den invoer van onze bloembollen verhinderd hebben: het heette toen plotseling, dat er in onze bollen een ziekte' geconstateerd was. De Amerikanen maken er geen ge heim van, dat zij de ergst-mogelljke protectionisten zijn en dat zij er na de oude wereld financieel aan zich onderworpen te hebben naar streven in ekonomisch opzicht voor zich en voor zich alleen (denk aan den af weer van vreemdelingen!) het hoogste „geluk" deelachtig te worden. Wat is er nu gebeurd? Engeland heeft den invoer van appe len uit Amerika verboden, omdat (of cruder voorwendsel dat) er iets aas ze kere appelenzendingen zou hebben ge mankeerd. Hoe reageert men in Amerika nu op dezen maatregel? De correspondent van het „Berliner Tageblatt” te Washington seinde daar omtrent dato 1 Juli aan zijn blad: WIJ BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken; ook de allerfijnste JAAP SNOR - Zuidstraat 15 - Den Helder. Let op den gelen winkel. Alkmaar en omgeving De verwondering, de opkomende ver ontwaardiging, welke uit dit telegram spreekt, doet vreemd aan. Amerika maakt er een systeem van, alle andere naties precies zóó te behan delen, als Engeland het zich nu eens een enkel keertje tegenover Amerika veroorlpoft. En.... nu begint Amerika al te pie pen! Amerika moest nu eigenlijk eens even tot inkeer komen en van de gelegen heid gebruik maken om iets te voe len van wat het andere naties voort durend, systematisch en in t groot aandoet; het is voor Amerika nu een goede gelegenheid om de paedagogische en moreele waarde vast te stellen van het spreekwoord: „Wat gij niet wilt, dat u geschiedt Intusschen hebben deze Amerikaan sche verwondering en verontwaardiging déze gelukkige beteekenis, dat er uit blijkt, hoe gevoelig zelfs een ekonomi- sche grootmacht, als Amerika, voor repressaillemaatregelen is. Het wapen schijnt toch niet geheel en al te versmaden. Een 32-jarig loketambtenaar bij de Utrechtsche gasfabriek heeft in eenige maan den kans gezien een gedrag van circa 1500 te verduisteren. Hij piekte den schijn alsof de gelden die hü geregeld achterhield, door wanbetaling niet binnen waren gekomen. De man, die een bekentenis heeft afgelegd, be steedde het grootste gedeelte van het ge- stolene aan sterken drank. BUREAU i. HOF 6. Telefoon: Administratie Redactie No. 633 Nap de la Mar wist hem te overtuigen en wat er nadien is geschied met het kleine Merijntje, wij weten het allen. Nap de la Mar voelde zichzelf een zwer- versnatuur en gekscherend zei hü wel eens: het laatste bedrijf van „De Wandelende Jood" is nog niet uitgespeeld. Te Budel, nabij Weert, is gisteren de kapi tale en pas gerestaureerde boerderij van M. Soors afgebrand. De inboedel ging grootendeels vcj! terwijl ook eenlg vee, waaronder enkele kens, is omgekomen. De schade, die geschat wordt veer f 15 A 16.000, wordt laag door zekering gedekt De oorzaak is onbekend. Hoogste barometerstand Haparanda. Laagste Isafjord. Verwachting: Zwakke veranderlijke wind, later uit - Oostelüke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschünlük droog, behoudens kans op onweer, iets wanner. Het spoorwegongeluk bij Sasso in Italië heeft 16 dooden en 50 gewonden geëischt. De toestand van den oud-voorzitter der Eerste Kamer, lulenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst is steeds voor uitgaande. In den loop van de volgende week zal hy van Gorssel naar zün woon plaats Arnhem mogen terugkeeren. Gistermiddag kreeg de patiënt bezoek Z. D H. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Jansen, die gisterochtend de nieuwe kerk te Beltrum heeft geconsacreerd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13