i Het Waschmiddel voor Schapen en Lammeren een zekere dood aan luizen en teken en ter voorkoming en genezing van worm ziekte en ..schurft, alsook ter bevordering van den groei ,en blankheid der wol in elke hoeveelheid verkrijgbaar. Fabrlkante I '“It Burgelijke Stand Alkmaar DE ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN Laatste Nieuws ..VRIESIA Cheque-koersen VRIJDAG 4 JLL1 1939 AMSTERDAMSCHE BEURS TWEEDE BLAD BLADZIJDE 1 VRIJDAG 4 JULI 1936 STADSNIEUWS A Ikmaar Ernstige verkeersstorlngen A. R. C. Stedelijk MuzieLxorps Gewetensgeld Gouden Echtvereeniging Ernstige aanrijding N.V. Boekhandel v.h. K. ter Burg PROVINCIAAL NIEUWS Stormachtige debatten 3e crisis in de S. D. A. P. 4 De Oost-Afrikaansche gebieden /ereeniging van Gezins-verpleging 1% A De Veteranenwet in het Amerikaansche Congres Zwaar onweer boven New-Y ork Kinderfeest op Koninginnedag N.V. ZAADMARKT Arme kleine De brand in hotel Belvedèrè lS“'*» 96»/, 77 46 88 42 81% 65 4»/« Verduistering Noodweer boven de omgeving van Doetinchem ^Bezoek aan Goedkoope treinen BERGEN BEVORDERD WERVERSHOOF R. K. RijkskieskrinRorganisatie „den Helder” en mooie om^evinè Gevonden voorwerpen Preiangztta 102*/. 3*/le 8 o een alhier als hoofd werd 5. George Bizet, (cable) alle me- le: VBUDAG 4 JULI 1934 BEVORDERD 156 3 364 o 101 De nieuwe zaak een met van 88 Alkmaar, Zuid-Afrika I 44% B. D. uitgevoerd 9 1% baboe is terecht 'as Koen UJ Een commissie van ondersoek tot aaneensluiting Dinsdagavond acht Juli des avonds half 9 uur ledenvergadering ten huize van den heer A. Verbeme, Westerweg. Bespreking terrein-aangelegenheid. Aller opkomst dringend gewenscht. bij de navolgen- inde voorwerpen. het stadhuis, waar 'p.derlandsche Spr. i een naai Ringers Indnstr. Buitenland Anaconda Cert. Flak Rubber Separator Zweedsche Lucifers Mijnbouw Boe ton Mijnbouw Alg. Exploratie C’nion Pacific Wabash Chic Milw. St, Paul Kansas City South Erie Railr 1919 1919 1916 1911 101% 102% 101’/, 101’/, 98“/,. 161 144% 155% 337 332% 70 347 209 35 61 41 6 Kéler Bëla 7. G.' Renaud. Groote populaire potpourri, (uit douwe doos». He-' Alkmaar in Petroleum Dorische Petr Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub Rott. Tapanoeli Serbadjadi Sllau V I. c. O Allied Intercontln Rubber 291 127% 90 >07% 358 288% 128 92 398% 160 17 124 97 77 80 188 80 62 4’/. 2 cou- be- het 80% 198 Vorige Koersen Tabak Dell Batavia Oude DeU Oostkust Senembah Maxwell Scheepvaart HoU. Amerika Lijn dito Gem. Elgend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unle Marine comm. Marine pref Suiker H V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 125% 275% 9.70 34.70 12.09 2.48 59.25 48.20 13.— 28.70 66.55 66.70 66.50 7.35 35.85 27.— niet meer in dese zittingsperiode te benoe men. Dadelijk na opening van de komende zittingsperiode, dus in October of Novem ber. zal het parlement zich met de aange legenheid hebben bezig te houden. 383 34 398% 20»/, 9.78 34.74 12.09»/, 2.48»/, 59.28 48.31 13.04 28.85 66.62% 66.80% 66.62 7-38% 35.15 rekt. Zijn motor werd licht beschadigd. De auto bekwam geringe schade aan het rechtervoorspatbord. De politie maakte proces-verbaal op. Das goldene Kreuz, Ouverture tot de opera. 3 Camille Saint-Saëns, Le timbre d argent. Fantasie uit het Lyrisch-dra ma. 4. H A. Maas. De herauten van Apollo. COncert-marsch. Larlésienne, le Concert-suite. Prelude b Mtnuetto c Adagio d Carillon Pauze Lustspiel Ouverture. Staatsleeningen 5% Nederland 5% Nederland 4H Nederl. 4J4 Nederl. 4H N.Ind. 1936 B Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zurich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau Directeur: H. A. Maas. Programma voor het Concert in den Mu- ziektuln. op Zondag 6 Juli, van 810 uur. 1. George Roeey, The Anniversary. Marsch 2. Ignaz Brüll. Stormachtige debatten hebben in het Con gres plaats gehad in verband met de behan deling der Veteranenwet. Het Congres werd verdaagd, nadat het de Veteranenwet In een voor den president aan vaardbaren vorm had goedgekeurd. Maandag komt het Congres opnieuw bij een In een bijzondere zitting, ter goedkeuring van het Vloot verdrag van Londen. Men verwacht, dat de debatten over het verdrag ongeveer 10 dagen zullen duren. 22 hebben zich in Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert Handel Mij De Zusters vemleegden in de maand Juni 92 patiënten en leerden 1227 bezoeken af. waarvan: 314 betalende bezoeken, 843 bez voor 't Aza en 70 gratis-bezoeken. Er werd 4 x de laatste hulp verleend bij het afleg gen en 11 x den dokter geassisteerd. 101 102% 101’/, 101’/, 98“/,. 27% 27% 66% 16C% 2* Industrieën Marg. Unie Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Bjj den inspecteur van de directe belas tingen. 1ste afdeeling. alhier, Is f 40.79, f 15.92, f 12.81 en f. 12.81 ingekomen wegens over vorige jaren te weinig betaalde be lastingen. DROGISTERIJ EN CHEMICALIËNHANDEL v.h. JAN DE VRIES TELEFOON 324 ALKMAAR BUSSUM, 4 Juli. Het 5-jarig meisje B is op de Kruislaan nabtj de ouderlijke wo ning onder een groot straatorgel geraakt. Het achterwiel ging over haar heen. In zorgwekkenden toestand is zij naar de Majellastichting overgebracht. MEDAN, 3 Juli. Het verkoolde over schot van den hotelboy, die na den brand in hotel Belvedërè te Brastagi werd ver mist, is gevonden. De eveneens vermiste gekomen. Gebleken is. dat zü ..maloe" geworden en daarom is weggeloopen. De brandkast van het hotel bleek in tact te zijn. Het staat nog niet vast of het hotel weer zal worden opgebouwd. Holland bezoeken en Alkmaar niet aan doen, is iets, wat even onwaar chijnlijk klinkt als Vrijdag in Alkmaar komen en de Kaasmarkt niet bezoeken De ongeveer 65 Zuid-Afrlkaansche studen ten en studentinnen, die deze dagen Holland doorreizën, wisten dat, en zij wildenden bezoek aan Alkmaar niet overslaan op hun interessanten tocht door het land van hun moedertaal en omdat zij Alkmaar wilden bezoeken, moest dat natuurlijk gebeuren op Vrijdag, want een Kaasmarkt-bezoek in het drukke vacantie-seizoen laat een onVergete- Ijjken indruk achter. In de voorbije dagen hebben deze studen ten een bezoek gebracht aan de beroemde Zuiderzeewerken en waren zjj de gasten van de Marinestad Den Helder. Met drie autobussen*" arriveerde het gezel schap vanmorgen uit Den Helder, alhier, op de Nieuweslool. Dadelijk zette het gezelschap koers naar de Kaasmarkt, welke onaer de deskundige leiding van meerdere bestuursleden van V. V. V. werd bezichtigd. Velen maakten ook van de gelegenheid gebruik om den toren te beklimmen, waar het heerlijk panorama van Alkmaars omstreken aller bewondering weg droeg. Ook over de kaasmark*. haar eigenaardige gebruiken en typische klederdrachten wa ren de bezoekers enthousiast. Tegen 11 uur verzamelden de excursisten zich bij de Fnldsen-brug. Aller oogen gingen naar boven en met zichtbaar genot volgden de honderden oogen het ruitergevecht en maakte men elkaar opmerkzaam op den klank van den klaroen blazer. Hierna trok men naar voor deze gelegenheid ve.derlandsche Zuld- Afrikaansche en stedelijice vlaggen eensge zind wapperden ol liever gezegd, onbeweeg lijk stilhingen. Op het stadhuis waren o.m. aanwezig: Jhr. v. Wellen. Ir. Middelberg. vlce-voorzitter van de Zuid-Afrlkaansche Veieeniging. de heer Rahderr bestuurslid, de heer Duplessis, se cretaris van den Zuid-Afrikaanscben gezant, die zelf verhinderd was. Verder de heer v. Beek Vollenhoven en liaron v. Frldagh. voorzitter van de plaatseijjke afd. van het Algem. Ned. Verbond. Behalve voorzitter en meerdere bestuurs leden van V. V. V merkten we op: In de raadzaal waren aanwezig de wet houders Thomsen en Ringers, de loco-secre- taris. mr. Veendorp, benevens de rasd-sleden mevr. HellemanHardebol en de heer Bonsema Alsmede was'aanwezig baron Krajjenhoff, vocrzltter Alg. Ned. Vereenlging van Vreem delingenverkeer. 335% 333% 69’/, 377% 53»/. Gisteren heeft Lord Passfield, de staats- .ecretaris voor Koloniën in het Engelsche Hoogerhuls een voorstel ingediend, strek kende tot het Instellen van een gemeen schappelijke commissie van beide hulzen om een onderzoek in te stellen Inzake de engere aaneensluiting van de drie Ooat-Afrikaan- sche gebieden Kenya, Oeganda en Tan ganyika. Aan het slot van zijn betoog vees Lord Passfield er op. dat de regeering door ge brek aan tijd besloten heeft de commissie ft beschikbaar gesteld. Dc heeft gemeend hiervoor ganda te moeten maken. Daartoe Is alle een pres, ex gezonden opdat de kinde ren het kunnen laten zien. Laten nu alle ouders hun kinderen in de gelegenheid stel len er een te koopen. Men beware daarna de medaille. Zoo kan de hoop der Oranje- vereenlglng vervuld worden, dat alle kin deren tijdens het feest zich hiermede tooien. In enkele winkels zal ook het publiek In de gelegenheid gesteld worden zoon daille te koopen. Ieder wordt verzocht zich er den len September mee te tooien. In- plaats van met een strikje of knoopje. 't Is een prachtig stuk werk en 't staat keurig. Ook hier hoopt de Oranje-vereenl- ging op aller medewerking. 442»/, 38 129»/, 101/75 208 35»/.. ir- 40% BANJOEMAS. 3 Juli. De hulppostcom- mles van Klampok. Raden Awal Soeman- tri is spoorloos verdwenen. een kastekort geconstateerd DOETINCHEM, 4 Juli. Gisteravond sloeg de bliksem in perceel de Korenmolen van W. Heyltjes te 's Heerenberg, het huls stond onmlddellijk In lichte laalF en brand de tot den grond toe af. In de gemeente Gendringen was het noodweer. Te Etten brandde de woning van Pothof tot den grond toe af. terwijl in Voorst de boerderij van Naafs en in Meche len de boerderij van Rljntjes een prooi der vlammen werden. In laatstgenoemde boerderij kwamen varkens In de vlammen om. herdacht Woensdag den dag. dat hij voor 12jaar benoemd. Het ont brak den heer Janssen niet aan belangstel ling. Door de kinderen werd een welkomstlied gezongen Aanwezig waren de Zeereerw heer pastoor Karskens, de edeiachtb burgemees ter Raat en het school personeel. De burgemeester, de pastoor en de heer A. v. d. Geest spraken ieder een woordje tot den jubilaris. Door een leerling der eerste klasse werd uit naam van alle leerlingen een bloemstuk aangeboden. Ook het onderwijzend perso neel bood den heer Janssen een geschenk aan en wel een goudbronzen bloempot en palm. Tot slot werd nog een lied gezongen door de kinderen, die daarna werden getracteerd. 's Avonds bracht het harmoniegezelschap den heer Janssen een serenade. Serenade 1 Juli herdacht Zuster Olga den dag. dat zij voor 25 jaar werd benoemd als leerzuster aan de R. K Meisjesschool. Het R. K. Harmoniegezelschap bracht bU deze gelegenheid aan de Eerw. Zuster een serenade. Het ontbrak de Zuster niet aan belangstelling. Ket verdronken Woensdagmiddag ge raakte de ket vap C. Imming te water In de Put en verdronk. Den dag tevoren had de heer Imming het dier gekocht m Pur- merend. l^aar het ..Volk'' meldt, zal Dinsdag as. alhier in de Unie een algemeene lederiver- gadering plaats hebben van de Alkmaarsche P.-afdeeling, waarin besproken zal worden het rapport van het Partijbestuur omtrent de bekende kwestie tusschen de oude en de nieuwe raadsfractie. zemslngel 7; Stationstraat 60 M. Jimmink. Berzerweg 42; tinkje. mej. Geest 19; knipmes aan ketting, J. A. Wlg- gers, Pr. Hendrikstraat 28; slagersmand. Van Gend en Loos. Ged. Nleuwesloot 33. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. Gisterenavond barstte plotseling boven de geheele stad een zwaar cnweei, vergezeld van geweldige plasregens los en veroorzaak te ernstige wanorde in het spoor- en stra ten verkeer. Tengevolge van de geweldige watermas sa's die neerstortten waren tienduizenden automobielen gedwalgen op de bruggen en straten stil te houden, tengevolge waarvan het verkeer over een afstand van mijlen geheel stil stond. Het spoorwegverkeer naar het Noorden stopte gedurende een geheel uur, zoodat de wegens den vandaag plaats hebbenden na- tionalen feestdag naar bulten trekkende menschenmassa's zich op levensgevaarlijke wijze In het Grand Central Station opeen- drong Op dezelfde wjjze ging het in de Under ground-stations toe. waar het verkeer we gens plaatselijke overstroomlngen eveneens gedurende eenigen tijd werd stilgelegd. Van Amsterdam CS. Zaandam. Koog- Zaandjjk, Wonnerveer. Krommenle-A. en Uitgeest naar Den Helder en terug rijdt op Zondag 13 Juli 1930 een goedkoope trein 3e en 3e klasse. OndertrouwdJohannes te Brake en Jan na Zandbergen; Jan Elema en Marla An spach; Rudolf Hollander en Margaretha Braak; Pieter van Koot en Cornelia Eiland; Cornells Rol en Johanna Ferwey; Petrus Smlers en Anna Holl; Wilhelm van Son en Anna Beentjes; Joseph van de Kamer en Gerardina Ris: Martinus Spruyt en Johan na van Doornik; Pieter Jutter en Cornelia Martin; Wtse Roode en Marie Langereijs; Petrus Vermeire en Guurtje Schoen Geboren: Ruth. z. van Klaas Pos en Anna Tiel; Max. z. van Barend Vlesslng en Judith van der Kop; Johanna Catharina, d. van Cornells de Vet en Hendrika Kemps. Overleden: Maria Christina Paskata. we duwe van Willem Ferdinand Gerara Wiese, 85 jaar. Er is f 4200 ben 5 X den dokter geassisteerd. Van Enkhuizen. Bovenkarspel-Gr., Hoog- karspel. Westwoud. Blokker. Hoorn, ëven- hom. Oosthuizen, KwadUk-Edam Pur- merend. Oostzaan. Zaandam. (Haarlem' en Amsterdam C 8. naar Rhenen. Oosterbeek Laag. Arnhem en Nijmegen en terug rijdt op Zondag 13 Juli as. een goedkoope trein, eveneens 2e en 3e klas. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen, als gevonden gedepo neerd op: 1, 2 en 3 Juli 1930: rozenkrans mantel-achterstrik. ketting met ring en sleuteltjes, handschoenen, banden van man tels, huissleutel. Aanwezig en te bevragert I de ingezetenen, onderstaii als gevonden aangegeven op: 1. 2 en 3 Juli 1930: scheepje (kinderspeelgoedB. C. v. d. Brink. Krelagestraat 29; honden penning, M. Rasch. Middenstraat 24; ijzeren ring, M. Rasch. Middenstraat 24; jxirtemonnale met inhoud, P. Wayboer, Houttll; muntbiljet. P Stokman. Fabrieksweg 4; zak-lnstrument met zaagjes, L. v. d. Peet. Koningsweg 43; deken en kussentje, A. Rentenaar, St. An- nastraat 28; badpak en badhanddoek. F Mosk, Baanstraat 10; geldstuk. D. Kaay. v. d. Woudestraat 20; kindertaschje. wed. Op meer. Geest SO; damesrlng. C. Jonker. Boe vulpenhouder. M. Wentlnk. damestasch met Inhoud, granaten ket- Slot. Paling en Foreesthofje. :1 is aanmerkelijk grooter de bijzondere lengte is practisch benut voor stemmig geschilderde boekenkasten. Een drietal boxen, dwars tegen den muur geplaatst, breken eenlgs- zins de lengte van den muur. Een fraaie collectie mooie bandjes lokt tot ren kijkje in deze ruim voorziene kasten Er is niet minder dan 17 a 18 meter langte etalage, vat voor een boekhandel een mooi ding is. De etalages zijn stofvrij. Het 'oud-Hollandsch systeem van kleine glas-in-lood-raampjes doet prettig aan, als ook het knusse hoekje, waar een schoor steentje is gebouwd in dezelfde baksteen, als waarvan de gevel is opgetrokken. Naast den winkel is een ruim kantoor- en bibliotheekruimte aangebracht. Het schilderwerk, is keung door de firma Ringers, terwijl de heer Müman de electrische verlichting aanbracht Ales bij elkaar Is het een winkel, welke een mooie aanwinst genoemd mag worden voor den Alkmaarschen winkelstand. Memoreeren we nog. dat met de vertXMi- wlng begin Maan werd begonnen. De nieuwe zaak wordt morgenmiddag om uur geopend. De heer J. B Dingemans. alhier, is in de afdeeling werktuigbouwkunde van de Mid delbare Technische school te Haarlem 1 vorderd van het tweede studiejaar tot 1 praktische leerjaar Besmettelijke ziekte In de week van tot en - met 28 Juni 1930 deze gemeente negen gevallen van roodvonk voorgedaan. Jubileum De heer Janssen, hoofd der R. K. Jongensschool. alhier. De nieuwe secretaris. Op Zaterdag 28 Juni JJ. vergaderde het bestuur van bovengenoemde organisatie te ter voorziening In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer E. Bamhoom. Alvorens dit punt aan de orde te stellen, wjjdde de voorzitter, mr A. J. M Leesberg, eenige gevoelvolle en hartelijke woorden aan de nagedachtenis van den overledene, herinnerende aan het vele en goede werk door den heer Bamhoom voor de organisa tie verricht, waarna door alle aanwezigen een gebed werd gestort voor zijn zlelerust. Vervolgenswerd tot secretaris van de R. K. Rijkskieskringorganisatie ..Den Hel der" benoemd de heer H Nolet Burgemees ter. te Warmenhulzen. Den secretarissen der aangesloten kles- vereenigingen wordt dringend verzocht van deze verandering goede nota te willen ne men. Nadat allen gezeten waren, hield de heer A. F. Thomsen, loco-Burgemeester de vol gende toespraak: Bij afwezigheid- van der Burgemeester die zeer tot zijn spijt verhinderd is heet ik U allen, namens het gemeentebestuur van Alkmaar, welkom. In het bijzonder de Zuid- Afrkiaansche studenten, voor wie deze ex cursie wordt georganiseerd en de besturen der vereenigingen, die hun medewerking tot de Zuid-Afrlkaansche studenten-daj en in Noord-Holland. hebben verleend. Het Is mij temeer een vreugde namens het gemeentebestuur de Zuid-Afrlkaansche studenten te kunnen ontvangen, omdat de goede betrekkingen tusschen Alkmaar (al thans een van Alkmaars beste zonen) en Zuld-Afnka al liggen in het tijdperk van de 90er jaren. Immers de man. die ziin groote gaven In dienst der Zuid-Atrikaansche zaak heeft ge steld. die tijdens zijn studiejaren geijverd heeft voor de studie van de Zuid-Afrikaners aan Nederlandsche Hoogescholen aan schouwde te Alkmaar het levensl’cht, op 30 Januari 1865. Ik bedoel Herman Coster. Als student was hjj al een voorvechter In de Leldsche afd. der Nederlandsch-Zuld- Afrikaanschg Vereenlging. Hij was een man van het zuiverste ideali-me. die als levens taak koos de Boeren te steunen in hun strijd tegen het opdringend Engelsch imperialisme van die dagen; hoewel de begeerlijkste be trekkingen door zijn schitterende capacitei ten voor hem open stonden. In 1890 vertrok hij naar Pretoria om zich daar als advocaat te vestigen. Heel wat teleurstellingen en ontgoochelin gen maakte hij er door want de Transva- lers ontvingen de Hollanders in die dagen met een zekere mate van terughoudendheid, aangezien het niet altijd de beste elementen waren die van hier naar Zuid-Afrikn togen. Toch gelukte het hem een schitterende praktijk te krijgen Na 5 jaar in Pretoria te zijn gewee't, werd deze jonge Hollander die geen enkele protectie genoot en zonder eerzucht was voor ambtelijke betrekkingen benoemd tot Staatsprocureur. Hoewel zijn salaris als staatsambtenaar heel wat minder bedroeg dan hetgeen hij als advocaat verdiende, stel de hjj zich met de hem eigen belangeloos heid ter beschikking. In die hoedanigheid heeft hij de deelnemers aan de Jameson-rald ontmaskerd en ook overigens veel voor de republiek Transvaal Kunnendoen Ook na, zijn aftreden als Staatsprocureur wist hij in/menig opzicht de republiek aan zich te tpndcn. En door zijn belangeloosheid en door zijn schitterende gaven heeft hü veel bijge- I dragen tot de verheffing van het Holland- sche element in Zuid-Afrika. Toen de oorlog uitbrak was Dr Herm. Coster een der eersten, die zich als vrijwil liger aanmeldden Hij stelde zich aan het hoofd van een afd. Hollandsche vrijwilligers. Als een der eersten sneurelde hij op 21 Oc tober 1899 te Elan'lslaagtc. De gedroomde overwinning van een groo- ten vrijen toekomststaat heeft hij niet mo gen beleven. Zijn vrienden h“bben zijn nagedachtenis geëerd door de stichting van het Herman- Coster-fonds dat de studie van Zuid-Afri- kaansche studenten aan de Leidsche Hoo- geschool wil bevorderen. Alkmaar kan trotsch zijn op Herm. Cos ter. de man. die met zijn enthousiasme, en onzelfzuchtigheid zooveel voor heeft gedaan. En zooals Herm. Coster een vriend was van Zuid-Afrika zoo staan wij sympathiek tegenover het streven van de Zuid-Afrika- ners van thans. Wij prijzen ons gelukkig dat gij. Afrikaners, hier gekomen zijt cn wij u dit eens kunnen zeggen Zeker meen ik wel dat er geen rechtgeaard Hollander kan zijn, die niet sympathiek staat tegenover het Zuid-Afrlkaansche volk. dat door de eeuwen getoond heeft zooveel te gevoelen voor wat ons heilig is; onze tradi tie en onze taal. Wij hopen dat gij weaerkeerig van derland in het algemeen en vi het bijzonder dezelfde goede ^b^achte koes tert en dat de Zuld-Afrikaansche da gen in dit jaar in Noordholland doorge bracht, uw goede indrukken van het Neder- laadsch streven en kunnen-*zoowel op we tenschappelijk, cultureel als economisch ge bied nog zullen versterken. Van de beteekenis van Alkmaar dat evenals Zuid-Afrika een roemrijke geschie denis achter den rog heeft zult u heden morgen wel eenige denkbeelden hebben ge- Gisteravond om kwart over negen heeft op den hoek Kanaalkade en Heerenstraat 'n ernstige aanrijding plaats gehad, die betrek kelijk goed is afgeloopen. Een twoseater, be stuurd door den heer P. de V.. wonende, al hier. gaande in de richting van de vlotbrug, kwam op genoemd kruispunt in aanrijding met een motorrijwiel, bestuurd door den heer N. de G., wonende te Heer-Hugowaard. die, uit de Heerenstraat komende. de Frieschebrug op wilde rijden. Het gevolg van deze aanrijding was. dat de heer De V. de kluts kwüt raakte en in plaats van op de rem. op den gaspedaal trapte, waardoor hij in groote vaart de klugt bij het Victorte- park opreed De 21-jarige mej. K.S.. wonende K. van t Veerstraat, alhier, die zich daar juist bevond werd door den auto overreden: eenige me ters verder kwam de auto tot sSlstand. Het meisje is met zware onti slangen aan ge zicht. handen en be enen en in bewusteloo- zen toestand opgenomen en in het café van den heer Bloothoofd binnengedragen. Nadat door de doctoren Pamejjer en De genaar en den heer Stoutjesdük de eerste hulp was verleend, is het slachtoffer per auto naar de ouderlijke woning vervoerd. De motorrijder klaagde o*r pijn in een voet. Vermoedeluk heeft hij een spier ver- De Oranjevereenlging heeft haar sub comité voor de kinderfeesten opgedragen voorbereidingen te treffen opdat op 1 Sep tember ook de kinderen deelen in de alge- meene feestvreugde. De commissie heeft een ontwerp gemaakt, dat bereids door 't bestuur is goedgekeurd. De scholen hebben een gezamenlijk leer lingenaantal van pl m. 300. waarvan een paar honderd niet mee doen. Er moet gerekend worden op een deel name van ongeveer 3300 kinderen. Uit den aard van 't massale is 't geweldig moeilijk op geschikte wijze feest te vieren. Daarom heeft de commissie vastgehouden aan de manier waarop vorige ja^n feest gevierd werd, toen alles zeer geregeld verliep. Des morgens om pl. 10 uur vereenlgden de hoogere klassen zich onder den heer Schipper in de Bergerhout en worden ge zongen de liederen: le. Wilhelmus (oude zetting) twee coupletten. 2e. Een lied van Néerland, drie coupletten. 3e Oranjelied coupletten. 4. Wien Nêerlands Bloed, 2 pletten. Terwijl hier gezongen wordt, zijn de la gere leerjaren in den muziektuin van 9.30— 11 uur en zingen daar onder leiding, nadat de heer Dun. Inspecteur van het L.o. in de Inspectie Den Helder, bestuurslid der Oran je vereenlging in een korte toespraak den kinderen de beteekenis van t feest uiteen heeft gezet. Daarna vertoont de goochelaar Prof. All Bibi zijn verrassende toeren. Middelerwijl hebben alle kinderen Ijsco en een reep chocolade als versnapering naar binnen gewerkt. Tegen 11 uur trekken de kleinen weg en ontvangen aan den uit gang een mirleton. waarna ze al toeterend hun resp. ouders zoeken. Ondertusschen Is de heer Schipper met rijn zanghulde klaar en bereiken de hoogere leerjaren den muziektuin. Nu volgt weer 't programma als bij de kleinen (uitgezonderd de mirleton. Men begrijpt, dat voor "deze feestviering geld noodig Is, dat niet geput kan worden uit de gewone middelen. Daarom zal de Oranjevereeniglng met lijsten de noodige gelden bijeen zamelen. Ieder wordt met aandrang verzocht ruim op de inteekenlijst te geven want er is veel, heel veel noodig. Ieder kon 't rekensom metje maken, wanneer men bedenkt. dat een kwartje per kind toch nog zeer beschei den is. Als bijzonderheid wordt vermeld, dat ter gelegenheid van den 50sten verjaardag der Koningin de firma Begeer te Voorschoten een herinnerlngsmedaille deed slaan, beves tigd aan een breed geribd oranje-lint Deze medaille is riegen den belachelijk lagen prijs van 20 ceirt beschikbaar gesteld. Dc sub commissie heeft gemeend hiervoor propa- aan vtrtrok men In elf voorn fgegaan de choccladefa- hiema Het hoekpand van de Langestraat en de Choorstraat ^tegenover de Groote Kerk, is zijn voltooiing genaderd en het is pandje geworden, dat er wezen mag. Door prljzenwaardige samenwerking den eigenaar van het naastgelegen pand, is het mogelijk geworden hier één geheel te Verkrijgen onder eeen dak; een geheel, dat zich niet storend aanpask bjj de oud-Hol- landsche omgeving van de Groote Kerk enz. He. was voor architect en aanneemster. de firma-F. H. Ringers geen getnakkelljk vraagstuk, dit mpeiljjk hoekpant tot een waardig geheel te maken; op loffelijke wjjze is de firma hier echter In geslaagd. Jammer is, dat het in de Choorstraat aan grenzende pand een leelljk dissonant vormt in dit goede gehëél. waar ook de ontstane straatverbreeding een flinke verbetering ge noemd kan worden. Naar wij vernemen, worden er echter reeds, stappen genomen om ook bedoeld pand achteruit te plaatsen, zoodat ook die en de verdere aangrenzende panden zich waar dig zullen aansluiten bjj het thans ver nieuwde hoekjiand van Ter Burgs Boekhan del. De nieuwe winkel dan de vorige e» kregen. We mogen niet b-igen op het bezit van een universiteit of hoogeschool. maar wel op middelbare scholen van verschillende soort. In het algemeen vindt men hier geen wereldbeheerschende Industrie, maar toch enkele fabrieken die in binnenland en bui tenland een uitnemende reputatie hebben. Eén daarvan zult gij strak' bezoeken Alkmaar mag zich beroemen te zijn: het centrum van Noordhoiland boven het Y, op cultureel en handelsgebied. Inzonderheid zijn wij trotsch op onze kaasmarkt: de grootste van oris land, waar jaarlijks ongeveer 7 millioen K G. kaas wordt aangevoerd. En ik vermoed, dat het u goed gedaan zal hebben dat Alkmaar dat met zijn tijd weet mee te gaan toch den band met 't verleden in de stad heeft gehouden, door het ongerept bewaren van zijn oude gevels, grachten en pittoreske stadsgezichten Om kort te gaan; ik hoop dat gij van deze stad ën haar inwoners reeds goede in drukken hebt gekregen en vandaag nog meer krjjgen zult, want: door wederzijdsche waar- deering en begrijpen kun:irn we niet anders dan de gemeenschappelijke zaak dienen, die we voorstaan, namelijk: de banden die Zuid- Afrika en Nederland vei binden én in eco nomisch én in geestelijk opzicht verster ken. maar bovenal zal het er belangrijk toe bijdragen de handhaving van onze Neder landsche cultuur en beschaving ook bulten Nederland te bevorderen Hierna werd het woord gevoerd door baron Krauenhoff. Deze heette zijn Afri kaansche vrienden hier welkom Spr. is voorzitter van de groote Vereenlging voer Vreemdelingenverkeer, maar gij Zutd-Afri- kanen. zjjt geen vreemden, maar stamge- nooten, die eenzelfde taal spreken. Keer terug .naar uw land met de beste gedachten over Holland waar zoo veel moois en goeds te zien is. Roep uw vrienden en kennissen naar het oude land! Dan herinnerde spreker den bezoekers aan de jaarbeurs as. maand September in Utrecht, waar zooveel te leeren is voor uw landbouw en industrie en waar ook van uw voortbrengselen zooveel moois te zien is. Dan toont spr. de aanplakbiljetten door de Alg. V. V. V. in samenwerking met Alc- maria" uitgegeven, een nieuwe voorstelling gevende van de kaasmarkt. In dat heerlijk klinkend Afrikaansch dankt de student G. Duplessis, te Londen, voor de mooie ontvangst. Hij herinnert aan de gezamenlijke taal, en verklaart, dat de Zuid-Afrlkaansche letterkunde zich moet insplreeren op de Hollandse!*’. Spr. haalt aan een Hongaarsch gedicht in een der zalen van het Vredespaleis u. Den Haag, dat met een kleine wijziging ook op de Zuid-Afrikanen toepasselijk is. Hierna werden ververschingen rondge diend. In groepen werd nog ons fraaie stadhuis bezichtigd en ten slotte deed de fotograaf zijn plicht, die het gezelschap voor liet stad huis vereeuwigde Hierna werd dooi onzen onvolprezen Hout naar de muziektent ge wandeld. Daar had Alcmaria V. V V. een Oud-Hollandsche koffietafel aangericht. De voorzitter, mr. J. P. Bosman, sprak een kort openings- en welkomstwoord, waarbij hij nog eens wees op de veie banden tusschen Holland en Zuid-Afrika. Alkmaar Is daar niet onbekend, niet alleen omdat een der verdedigers der Boerenrepu blieken voor de vrijheid daarvan den helden dood vond, maar ook omdat men In Trans vaal een plaats he'-ft die Alkmaar heet. Spr. besloot met den hartelljken wensch voor een smakeljjken maaltijd. Tijdens het maal speeide de heer Kramer met een zijner leerlingen volksliederen en eenige aardige Transvaalse he wijsjes. Aan het slot van dezen echt Oud-Hol- landschen disch sprak de student Joubert nog enkele woorden van dank, waarbij hij ook de hoop uitsprak dat de banden tus schen Holland en Afrika steeds hechter zou den worden en dat Zuid-Afrika spoedig een souvereln land mocht worden tusschen alle andere vrije landen. Te ruim twee uur auto's en twee autobussen, door de motorpolitie briek van de firma Ringers om naar Petten en Bergen te rijden. Morgen vertellen wij daarover meer 6. Finale (No. 1). Het bezoek aan dit concert Is in opzichten vrij. Verzoeke tijdens ..de muziek", le: niet heen en weer te loopen, 2e: geen luidruch tig gesprek te voeren. Aan de Middelbare Technische school te Haarlem zijn bevorderd: In de afdeeling werktuigbouwkunde van 't tweede tot het laatste studiejaar de heeren J. E. A. Elltlnk en W B F G. de Jong; in de afdeeling weg- en waterbouwkunde van het eerste tot het tweede studiejaar de heeren W. Fehres en A. Lesterhuis: in de afdeeling electrotechniek van het tweede tot het laatste studiejaar de heer A. J. Mantel. allen alhier woonachtig. Hedeji herdacht het echtpaar G. Oukes den dag harer gouden echtvereeniging. De heer Oukes, die een voorman is in de S-D.A.P.-beweglng. heeft o.a. vroeger candi- daat gestaan voor den Raad, heeft als verte genwoordiger dezer beweging zitting In het regenten-college van het Burger-weeshuis. en Is bestuurslid van de woningbouwvereeni- ging .JLochdall". Op dezen dag ontbrak het den jubilarissen niet aan belangstelling, vooral de leden van de S.D.A.P., aan welke beweging de jubilaris zich zijn geheele leven wijdde, lieten zich niet onbetuigd. Ook waren nog bloemstukken gekomen van de afd. Alkmaar van de S.D.AP. en van de Woningbouwvereenlging ..Rochdali” Hedenavond te half 8 zal het arbelders- nuizlekkorps „Excelsior” het gouden bruids paar een serenade brengen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 16