Sociaal Leven Binnenlandsch cL^ieuws Voor de Huiskamer DE VLUCHT' UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE HET VERS TWEEDE KA MEP Ver van Ned. Arbeidsbeurzen KERKNIEUWS De H. Maagd, Middelares LUCHTVAART Ver. van Ned. Gemeenten Nieuwe Oceaanvlucht 1 St. Michael KUNST EN KENNIS De Kinderverlamming Een telegram van Prinses Juliana De vastelands-vlucfct van de „Southern Cross" De Nationale Gezellendag te Den Haag Ned. R. K. Bond van Banketbakkerspatroons Intellectueele toenadering tusschen Nederland en België De vacantie der winkelbedienden en de vrije halve dag De Nederiandsche Spoorwegen Onze zeemacht in Nederland en Indië ▲16 md den grond genageld blficf *U *$Wb fc> De herziening van het R. D. V. 19’6 Viering van Haar feest in het bisdom Breda werkzaamheden. Hopmans scrhyft m van de Ontvangst ten stadhuize op het feit, dat deze organisatie naast de Van Chicago gestart Costes en Bellot-te van Oost naar West 16e Bondscongres te Maastricht Het materieel vraag, waarom De Nederiandsche afdeeling geïnstalleerd a--. Wat de ziekte inhoudt r van hee- staan, ovfrge- mr. F. materiaal leden, hier aan het woord, achtten wordt zouden geven. heette de de Koningin op de vergadering begroet Zijne Kxc. sprak daarna de aan- toe. Spreker leeft mede met den Bond en waardeert het vele goede werk, dat hy verricht. In de vacature hoofdje in haar tegen zich aan. „Waarom huilt mama nou? Ik kan toch het versje vanavond wel opzeggen, als papa thuis komt?" ..Neen lieveling, dat papa komt niet thuis kennen, dat wel degelijk, wanneer d.t ont werp zooals het is toegelicht, door de Sta- ten-Generaal wordt aanvaard, er voor de zen een zekere verplichting ontstaat om in komende jaren de bedragen toe te welke de uitvoering van het thans legde plan zal blijken te vergen. Het vliegtuig ..Point d’interrogation" van de vliegers Costes en Bellonte staat sedert Woensdagavond op het vliegterrein van le Bourget te Parijs gereed. Het vliegtuig is os. van een nieuwen motor voorzien. Zoodra de weersomstand’gheden gunstig zijn, willen de vliegers opstijgen voor een transatlantische vlucht naar New-York. kun je niet, want rHi) 13 OP reis misschien wel voor heel langen tijd Vriéndelijk scheen het zonnetje in de eet kamer. waar de voor vader’s verjaardag met bloemen en groen versierde ontbijttafel ge dekt stond. Een kop thee was alles, wat mevouw Ben net gebruikte en ook Willy. die met haar gebabbel de benauwende stilte in de kamer nu en dan verbrak, at niet als anders. Zij ging naar school, niet wetend met welk verdriet haar moeder alleen bleef. ZIJ begreep alleen maar niet hoe veder nu J'rtst on ri‘n verjaardag zoon lange reis kon gaan maken. Een schrjjven van den Directeur-Generaal van den Arbeid beien; zoo kent men ook een pontine en een bulbairen vorm, als de brug van Varol, Bescherming van West-Indié Dat in West-Indië oorlogsbodems zullen worden gestalionneerd. vond toejuiching De ▼raag was echter gerezen, of het flottielje- vaartulg daarvoor wel het aangewezen schip is. Het flottleljevaartulg loopt slechts 15 mijl, terwijl de koopvaardijschepen 18 mijl gaan. De bewapening van het flottielje- vaartuig is ook onvoldoende. West-Indié heeft noodig een goed bewapend schip, dat snel kan loopen. Men zou het op prijs stel len, indien de minister nog eens zou willen overwegen, of voor West-Indië niet geschik ter materiaal is te vinden dan thans voor den dienst aldaar door hem Is bestemd. Andere leden konden zich met de gedane keuze zeer goed vereenlgen. Intusschen gaven verscheidene leden als hun meening te kennen, dat voor West- Indië zou kunnen worden volstaan met een polltlevaartuig, gelijk ook van de zijde der Regeerlng. herhaaldelyk is betoogd Naar de meening van sommige leden be hoeven de Z-booten een aanvulling. Twee dier booten zullen worden overgebracht naar West-Indie. De regeerlng bljjkt echter niet «oomamens de hier te lande door andere vervangen. toen zu den man die voor haar stond, zag. De politiebeambte deelde in korte bewoor dingen de toedracht der zaak mede. Kas controletekortvoorlooplg verhoor. Het gesprek duurde slechts kort, doch alle zelfbeheerschipg. die zij bezat, had me vrouw Bennet móeten aanwenden om niet in hullen uit te barsten Maar toen ze weer in de kamer was, liet ze haar tranen den vrijen loop. t Was of zU het gevoeld had. maar toch had zy er met Tib niet over durven spre ken. Lang bleef zy peinzen, hoe zij het Willy zou zeggen. Eerst tegen den morgen was zij Ingesla pen en nog niet lang had zij gelegen, toen de deur van de slaapkamer epenglng en Willy, die natuurlijk dien morgen ongewoon vroeg was wakker geworden, de kamer in kwam. Op haar teenen sloop rij naar het ledi kant en kuste haar moeder goedenmorgen. Haar vader niet In de kamer ziende, fluis tert zij: „Moes, is papa al weg? Waarom heeft hjj nu niet op ons gewacht Mevrouw Bennet kon geen woorden vin den en weer sprongen de tranen in de van ’t huilen nog roode oogen. Zy nam Willy’s handen en drukte haar Voorloop* r verslag Verschenen is het Voor!. Verslag over het wetsontwerp tot verhooglng van het VIHste Hoofdstuk der Ryksbegrooting voor 1930. Als antwoord op een tijdens bet lustrum feest aan Prinses Juliana awonden hulde* De Minister van Onderwijs heeft gisteren al* voorzitter van de Nederlandscho afdeer- lihg der technisch» commissië ingevolge het verdrag betreffende internationale toenade ring tusschen Nederland en België, ceze af- deeliag geinstallee 'd met n rede, waarin hij de verwachting uitéprak, dat de overeen komstig het verdrag te verfichten arbeid er toe zal bijdragen, dat men elkander op in tellectueel gebied beter ral begrijpen en waardeeren. er op wijzend dat daartoe met tact en overleg te werk zal. moeten worden gegaan. In de eerste plaats zal de aandacht worden geschonken aan de uitwisseling van hoog- leeraren en de toekenning van de beurs. Ernstige bezwaren Verscheidene leden verklaarden tegen dit Wetsontwerp ernstig bezwaar te hebben. Als voorstanders van nationale ontwapening is dat voor hen volstrekt onaannemelijk. In wezen aldus deze leden beoogt het thans door de. Regeering gedane voorstel een versterking van de vloot met 50 pet. Het gaat lijnrecht in tegen de uitspraak, in 1923 door de Kamer met betrekking tot de toen aanhangige Vlootwet gegeven. Wat kan de Regeerlng bewogen een zoo aanzienlijke versterking van ▼loot te ontwerpen? Een conflict in 't commissie inkoop. Besproken werden de systemen van Am sterdam en Den Haag nJ. de gecombineer de en de coöperatieve inkoopsystemen. In tegenstelling met een nationale inkoopver- eenlging werd geadvisabrd tot een centrale van plaatselijke <jf dtstrictslnkoopvereenl- gingen. Hierna voerde de bondsadviseiir, de Wel- Eerwaarde Heer L. Brink, het woord. Daarna sprak mr. F. Bach over den nieu wen vorm van de R. K. Jongemiddenstands- organlsatle. waarbij spr. den nadruk legde Verdediging van het ontwerp Van meer dan één zijde kwam men tegen deze beschouwingen in verzet. Men wees er daarbij allereerst op. dat het hier slechts een zeer eenvoudig wetsontwerp betreft, waarbij het niet gaat over 'n vloot- ultbreidlng ten koste van f 120 000 000. maar slechts om den eersten termijn voor den bouw van twee schepen een kruiser en een flottleljevaartulg. Uiteraard zullen de Sta-- ten-deneraaJ. dit wetsontwerp aanvaarden de. min of meer gebonden zjjn in volgende jaren hun stem te geven aan begrootings- posten. betreffende den afbouw van de schepen, waarvoor thans een eerste termijn wordt aangevraagd. Door die aanvaarding binden zij zich echter in geenerlei opzicht tot het toestaan van géiden voor den bouw van de overige vaartuigen, welke op het door de Regeerlng overgelegde plan voorko men. Daarom gaat een verwijzing naar het gebeurde in 1923 niet op. De - - hetgeen thans door de Regeerlng voorgesteld, alleszins redelijk en daaraan hun stem dan ook gaarne Sommige leden, die zich eveneens In het algemeen met het ontwerp konden ve.-eeni- gen, gaven intusschen als hun meening te De „Southern Cross’ is. met Kingsford Smith en zyn metgezellen aan boord, gis terochtend te 8.45 (Amerikaanschen Tyd) van Chicago gestart naar San Francisco. En dat het pensioen per maand wordt uit betaald. Dit Jvoorstel werd eveneens aangenomen. Voorts werd besloten het volgende jaar het congres te houden te Breda. is hoofd arbeiders. De heer Lamey. directeur der arbeidsbe middeling te Eindhoven zette naar aanlei ding van de opmerkingen van den heer Van der Lende uiteen hoe men bjj Philips, toen er te veel arbeidskrachten waren de ontsla gen geregeld heeft. Toen zyn eerst de bui tenlanders afgevoerd en daarop de ongehuw- den. Van de prae-adviseurs voerde daarop eerst de heer De Bruyn het woord. Hij wees er op dat z.L die werkgevers, die in tijden van hoogconjunctuur arbeiders naar hun be drijf lokken, verplicht zijn in tijden van laag conjunctuur voor die arbeiders te zorgen. De overheid kan daarbij regelend optreden. De heer Van Geel wees er op. dat men er nog niet is als de organen der arbeids bemiddeling beter geoutilleerd zullen zijn, meer moet de handicap dien zij ondervinden op allerlei wijze worden opgeheven. De heer A Stapekamp pleitte eveneens voor een regeling, waardoor de door econo mische omstandigheden gedupeerde arbei ders worden geliolpen. By Philips is daar mee een begin gemaakt. hebben de --- verre Oosten verwacht wel niemand en een recht- streekschen aanval op ons évenmin Waar om moet dan nu hetgeen de deskundigen in 1927 voldoende achtten, plotseling met de helft worden vermeerderd Naar de meening van bedoelde leden kan ▼oor de vloot hoogstens een politioneel doel worden gesteld. Sommige leden stelden de ▼oor Indië begonnen wordt met een kruiser. De taak aldus deze leden der marine in Indië bestaat, behalve uit de handha ving van orde en rust als steun aan het leger uit het vervullen van den militairen plicht als lid van de Volkengemeenschap. In Indië hebben wij een neutrallteitsvloot. Daarvoor is klein materieel van de groot ste waarde. Kruisers zijn daarbij alleei. noo dig om steun te verleenen. Naar de meening der hierbedoelde leden zou het aanbeveling verdienen bjj het kweeken van de noodig geoordeelde reserve in plaats van met een kruiser te beginnen met klein materiaal in de eerste plaats met torpedoboot jagers- Andere leden achtten het zeer juist ge zien. dat met den bouw van een kruiser wordt aangevangen. Bij sommige leden ontmoette de keuze van flotieljeleiders voor Nederland ernstig bezwaar. Flottleljelelders zijn tot dusver bjj onze marine niet bekend. Het zijn schepen van pijn 3000 ton. Zij zijn bestemd om te leiden. Doch er valt in Nederland, omdat daar geen torpedojagers in dienst zjjn niets te leiden. En voor de opleiding die in Ne derland primair is hebben deze schepen weinig beteekenis. Andere leden konden zich met ’s Minis ters keuze in dit opzicht wel vereenlgen d. Zijden werd vervol gens in het hoofdbestuur gekozen de heer Kruik uit Amsterdam. Daarop kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur om te komen tot een priesterstudiefonds uit allerlei bijdragen, en uit het reservekapltaal 1000 daarvoor te storten. Na eenige discussie werd het voor stel aangenomen. Na eenige tusschen-besprekingen kwam een voorstel-A. Hettinga aan de orde om by de Regeering aan te dringen op het instel len van een staatsexamen en een staats- diploma hetgeen werd aangenomen. Vervolgens kwam een tweede voorstel- Hettinga aan de orde, n L tot het voeren ▼ar. een krachtige actie tot herziening van de Pensloenswet met dien verstande, dat het percentage weer op 2 pet. wordt terug gebracht en hét recht wordt toegekend om op 55-jarigen leeftijd eervol ontslag te vragen met recht op ouderdomspensioen. P Ei- was geen gelegenheid tot repliek. De voorzitter, ir. Albania, sloot daarna de vergadering. Tweede jaarvergadering <3 Woensdag hield de Ned. R. K. Bond van Banketbakkerspatroons zijn tweede jaarver gadering in de bovenzaal van Artis te Am sterdam. Een telegram van hulde werd gezonden aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Medegedeeld werd, dat het Hoofdbestuur aan de leden toestaat om gedurende twaalf maanden kosteloos advertenties voor perso neel te plaatsen In het orgaan. Voorgcsteld werd de contributie voor het volgend jaar op f 3.50 per Ud te stellen. Het jaarverslag van den penningmeester werd vervolgens goedgekeurd. In de bestuursvacature, ontstaan door bet bedanken van den heer J. Roonen, werd gekozen de héér A. J. v Arendonck. terwijl de periodiek aftredende voorzitter, de heer C. B. F. Sleyffers, als zoodanig werd her kozen. Vervolgens werd een rapport uitgebracht door den heer H. Chr. Jansen namens de betreffende den gecombineerden van Braambeek en L. Willemsen den Personeelraad. In de commissie tot herziening loonrege'iag zijn benoemd de herren jhr. dr. E. L. Elias, ir. W Hupkes en H. L. Heyster namens de directie en de heeren P. Mo’t- maker. J. Hellemens en C. Cramer namens den Personeelraad. Z. D. H. Mgr. P Sancta Maria: Op Ons verzoek heeft de H. Congregatie der Riten bij besluit van 34 Mei J.L toege staan, dat het feest der H. Maagd Mana. Middelares van alle genaden, in het kalen- darium en in het Eigen van het bisdom Breda wordt ingelascht en jaarlijks op den 31sten Mei worde gevierd. Te beginnen in het jaar 1931 zal jaarlijks alt feest werden gevle'd ter eere van de Patrones en bijzondere Beschermster van het bisdom. Noorwegen een telegram waarin met bij zonderen dank erkentelijkheid wordt betuigd voor de vriéndelijke wooraen. waarmede her innerd werd aan de volbrenging harer Leid- sche studiën en voor de betuiging voor de gevoelens van aanhankelijkheid. De eigenlijke Gezellendag ax Zondag te Den Haag begint met ‘n dubbel Lof, waarvan het eeue zal worden gehouden in de kerk aan den Boschkant om 1 uur. By dit Lof zullen tegenwoordig zjjn de navolgende ver- eeniglngenBodegraven. Boskoop. Delft. Gouda, geheel Den Haag, Leldschendam. Rijswijk, Schevcnlngen. Voorburg, Voor schoten. Wassenaar en Woerden Na dit kort Lof zal vanaf den preekstoel worden afgeroepen, welke groep de kerk zal verlaten om aan te sluiten in den stoet, welke wordt opgesteld op de Koningskade, waar de groepen plaats nemen achter het bo-d waarop de naam staat va o de plaats van samenkomst. Ei? en "anen en muziek korpsen sluiten hierbij aan. Het tweede Lof wordt gehouden in de kerk aan de Limburg Styrumstraat. het welk wordt gehouden voor alle andere af- deellngen uit het land. In de kerk wordt door ordecommissarissen* gezegd, waar men plaats moet nemen. Na dit Lof wordt eveneens afgeroepen welke groep de kerk zal verlaten om aan te sluiten in den stoet, die wordt opgesteld op het Oranjepleln. Hier is de volgorde aldus: achter bord I A sluiten zich aan de vereenlgingen: Alk maar. geheel Amsterdam en Assendelft; achter bord II B t m G: Bennebroek. Ber gen. F-rgen op Zoom. Berkel-Rodenrljs. Beverwijk. Bovenkerk en Grootebroek; ach ter bord III H: geheel Haarlem. Haarlem mermeer. Halfweg. Heemstede Heemskerk. Heiloo. Hlllegom, Hoek van Holland. Hoog- karspel. Hoorn, achter bord IV K en L: Katwijk aan den Rijn. Kwlntsheul. Lan- gendtjk. Langeraar, Leiden met Zoeterwou- de. Llmmen, Lisse. Lutjebroek; achter bord V M t m P: Maassluis. Middelburg. Nijme gen. Nieuwkoop. Noordwljk, Oegstgeest, Ou derkerk a d Amstel, Pjjnacker, Purmerend: achter bord VI R: Roelofa-endsveen geheel Rotterdam; achter bord VII 8 t m U: Sas- senheim, geheel Schiedam. Schipluiden. Schoten. Sloten. Uitgeestachter bord VIII V t m Z: Velzen. Vllssingen. Vogelenzang. Voorhout, Warmenhuizen. Weesp, Wormer, Zaandam. Zandvoort. ZUk. Wanneer de stoet is opgesteld, wordt langs nader aan te wijzen weg gemarcheerd naar de Wielerbaan. Men houde zich hier stipt aan de aan wijzingen van de commissarissen van orde en van de R. K. verkenners daar aanwe zig. Deze zullen de plaatsen aanwyzen. Vaandels en harmonieën, alsmede diege nen. die moeten spelen of zingen, begeven zich door den Ingang achter de hoofdtri bune naar het middenterrein. De Nederiandsche R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden „Sint Pianciscus van Asslslé" wendde zich dato 24 Juni jj. met een schrijven tot den Direc teur-Generaal van den Arbeid, met bet verzoek nader te willen toelichten volgens welk systeem aan heeren werkgevers in het winkelbedrijf ontheffing werd verleend van het nakomen der bepalingen om wekelijks een halven vrijen dag aan het winkelperso neel te geven (werktijdenbesluit). Zooals bekend, is dit gedurende den ao- mervacantle-tijd toegestaan. Indien tenmln- t ste de bedienden een redelijke vacantie ge nieten. Mede in verband met de verschillende klachten, ontvangen uit de overal in den lande versprede afdrvllngen van boven genoemden bond, werd tot verzenden van bovenvermeld schrijven besloten, omdat men constateerde, dat hier en daar een lange- - ren termijn voor ontheffing werd toege staan dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. Hierop kwam thans het volgend schrij ven van den Directeur-Generaal van den Arbeid in: „Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 24 Juni 1930 deel ik U mede, dat aan de hand van de opgedane ervaring met het groot aantal reeds behandelde aanvragen om vergunning, om gedurende de vacan- tleperlode de vrije halve dagen te doen vervallen, thans de. volgende gedragslijn te vastgesteld Bij 14 dagen vacantie wordt gedurende 10 weken vrijstelling van den halven vrijen dag toegestaan en vergunning om ten hoog ste 58'4 uur per week te werken. In menig geval blijkt het mogelijk met een kerter wekelljkscben werkduur te volstaan. Dit hangt af van de drukte, in die periode en van het sluitingsuur. Bjj kortere vacantie. n.l. 6, 8 of 10 werkdagen, wordt naar ver houding minder vrijstelling toegestaan, om dat de waarde der vacantie m.l. belangrijk vermindert als deze korter dan 14. dagen is. In die gevallen wordt het maximum ge steld op 4 weken voor 6 werkdagen vacan tie. 5 weken voor 8 dagen en 7 weken voor 10 dagen. Aanvankelijk zijn bU de eerste aanvragen in enkele districten ruimere termijnen toe gestaan en het is daarom noodig, ten eind» geen ongelijkheid in wetstee passing te scheppen, dat zaken, die in gelijke omstan digheden verkeeren, op gelijke wijze wor den behandeld. Dit betreft echter slechte enkele gevallen en daartoe wordt alleen dan overgegaan, indien een stuitende onb.llljkheld zou wor den begaan. Het grootst aantal vrijstellin gen en alle die in de afgeloopen weken werden toegestaan, zjjn echter verleend conform bovenstaande gedragslijn. On- dert De Directeur-Generaal van den Ar beid. Woensdagmorgen werd te Leeuwarden de algemeene vergadering van de Vereeniging van Nederiandsche arbeidsbeurzen voortgezet met de behandeling van de. reeds vermelde, prae-advieren omtrent de vraag op welke moelijkheden de binnenisndsche verplaatsing van arbeidskrachten stuit en hoe die moei lijkheden kunnen worden verminderd. De heer O. van der Lende, secretaris van het N. V. V.. betoogde dat aleer aan ver plaatsing van arbeidskrachten gedacht kan worden, dé werkgelegenheid bevorderd dien de te wonden Blijkens de prae-adviezen ha pert er nog al een en ander aan de arbeids bemiddeling err spr. is daarom voor verplich te bemiddeling. De heer v. Lier, referendaris aan het de partement van Arbeid, bepleitte centralisa tie jran arbeidsbemiddeling in districtsar beidsbeurzen. De heer Lemstra van Deventer wees er op. dat er van den kant der voor verplaat sing in aanmerking komende arbeiders nog al eens bezwaar gemaakt wordt tegen arbeid, die ver van huis gelegen is. Spr. zou den vakvereenigingen willen verzoeken hun leden dienaangaande beter voor te lichten. De heer Huizinga, burgemeester van Ter- neuzen. hield een beschouwing over het in stituut corresixmdenten der at beidsbemidde- ling ten plattelande. Z. L hapert daaraan nog al een en ander en zou het z. L aan beveling verdienen een aantal gemeenten voor bemiddeling te combineeren. De heer mr Gorter, secretaris van de Centrale van Hoofd’arbelders. betreurde het, dat er in de adviezen zoo weinig aandacht geschonken is aan de bemiddeling voor De binnenlandsche verplaatsing van arbeidskrachten Nu de gevreesde ziekte, de kinderverlam ming. zich meer en meer ultbreidt, zal het onze lezers ongetwijfeld belang inboezemen, daaromtrent iets naders te vernemen. An dere benamingen voor deze aandoening zijn poliomyelitis (acute en chronische), spinale kinderverlamming en essentiëele klnderpa- ralyse. In 1909 trad zjj ojn. te Leiden op. Meest treedt zfj tusschen ’t eerste en vier de levensjaar op bjj overigens gezonde kin deren uit gezonde families, en niet zelden is haar verbreiding als echte infectieziekte. Maar wel degelijk komt de ziekte, zy het veel zeldzamer, ook bjj volwassenen voor er kent men ook een subacuten en een chronl- schen vorm. Nogoeshi, een Japansch bacterioloog, ge lukte het met prof. Flexner aan het Rocke- feller-lnstltuut den schuldigen microbe te ontdekken. Door zijn kleinheid kon hij door alle filters passeeren en ontsnapte aan de waarneming. Men kon hem niet kweeken. maar wel apen en konijnen ermee besmet ten. Amerikaansche auteurs toonden infee- teerend vermogen in het neusslijmvlles van kunstmatig besmette apen aan, wat den weg aanwUst van de infectie van mensch op mensch. De door niezen. lachen enz. in de lucht verbreide organtsmen geraken in de luchtwegen van gezonden en kunnen zich daar onder gunstige, nog niet nader bekende, omstandigheden vermeerderen, of als deze gezonden onvatbaar voor de ziekte zjjn, zooals alle volwassen menschen, dan kunnen, deze hen toch lang herbergen zon der dat zy hun infecteerend vermogen ver liezen. De ontdekking van de eigenlyke oor zaak geeft, zoolang de microbe zelf nog niet aangevallen kan worden, ook de bestrijding der epidemie aan. waarby het afzonderen der patiënten de voornaamste factor is. De ziekte zelf berust op een acute ontsteking en later optredende atrophie in de voorste grjjze substantie van het ruggemerg. meest in de grijze voorste hoornen van één zijde. Weer volgt de secundaire ontaarding van de er by behoorende voorste wortels, motore zenuwen en spieren Meestal begint de ziek te plotseling met hevige koorts en zware algemeene ziekteverschijnselen, zelfs met geheele bewusteloosheid of a'gemeene stui pen. Die beginverschynselen kunnen eenige dagen of eenige weken duren, maar in an dere gevallen slechts zeer licht zjjn en kort duren. Daarna eerst bemerken de ouders de verlamming van beide beenen of beenen en één arm of alle ledomaten met de romp- spieren. Maar spoedig trekken zich de ver lammingen terug tot één gebied, dat ver- -Jamd blijft, ’t vaakst tot een been. nJ. op dX jjeroneoalspleren. of een arm. n.l de del- toideus. soms op beide beenen. Afgezien van die slapjie. atrophlsche verlammingen, zyn de kinderen intusschen gezond geworden Zeer vaak blijft het getroffen been later in groei achter, en byna altyd komen er biyvende samentrekkingen (contracturen) van de antagonisten der verlamde spieren, waardoor typische misvormingen ontstaan, vooral de paralytische klompvoet; door de verlamming van de peronae* en den tribia- lis anticus komt er een contractuur van de antagonisten, de kuitspleren, tot stand, die den voet gebogen houdt. Zoo kunnen ook sterke afwijkingen in de armen of in den rug ontstaan als gevolg van arm- of rugspierverlammingen. Van gewicht voor de diagnose in het begin is dat ook de rugge- mergsvhezen eerst min of meer kunnen ontstoken zijn, waardoor meningeale prik- I MincaraacbUiMel* het tótebeeid yertroe-J dakorganisatie behoort te staan. Na enkele discussies weid besloten onder leiding van mr. F Bach een enquete te houden om materiaal te verzamelen over deze kwestie Né enkele besprekingen over een wedu wen- en weeaenfonds, werd Venlo als plaat* voor de volgende vergadering gekozen. telegram, waarin de studie van de Prinses aan de Universiteit werd herdacht ontving het Collegium Supremum van het Leidsche In verband met de herziening van het Reglement Dienstvoorwaarden 1926 by de Net erlandsche Spoorwegen, dat 1 Januari 1931 gereed moet zyn. zyn. naar wij ver nemen. ter voorbereiding van de daaraan v- -benden werkzaamheden. een tweetal commissies samengef teld. In de commissie voor wat den tekst het R. D. V. betreft; zyn benoemd de ren dr. Ch. F P. Bodemeyer en H. L. Heys ter namens de directie, en de heer H. J van Braambeek en L. Willemsen namens resp. het verlengde merg aangetast zyn. De verlammingen moeten jarenlang geregeld electrisch behandeld worden, waarby de eene paal op het zieke deel van het rugge merg rust en mei'de andere langzaam over de verlamde zenuwen en spieren gestreken wordt. Verder komen methodische gymnas tische oefeningen, masseeren en passieve --- -—•*»—-> bewegingen van pas. vooral om de contrac- Btudentencorps namens Prinses Junana uit turen tegen te houden- Kan men niet meer op verdere verbetering rekenen, dan is het tijd voor orthopaedische steun-apparaten, peesdoorsnljding van de saamgetrokken spieren en ten slotte het vereenlgen van de peezen van gezonde sjneren met die var. verlamde. Woensdagavond werden in de trouwzaal van het stadhuis te Zwolle de vertegenwoor digers ontvangen van de Vereeniging van Nederiandsche Gemeanten. die hun jaar- lyksch congres te Zwolle houden. Namens het gemeentebestuur burgemeester, mr. dr. L A. van Royen, vereeniging in zyn gemeente welkom. In zyn beantwoording huldigde de voorzit ter in Zwolle’s burgemeester den grondvester van de vereeniging. die haar de eerste moei- lyke jaren doorhielp. Te Maastricht had .vet 18e Bondscongres plaats van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michael". De Bondsvoorzitter, de heer van Duin heette allen hartelyk welkom. De Bond telt thans 2110 leden in 66 afdeelingen verdeeld. De burgemeester van Oppen, ter vergade ring aanwezig, sprak de congresleden in har- teiyke woorden toe. De gebruikeiyke jaarverslagen werden ver volgens goedgekeurd, evenals het bestuurs beleid. Na bespreking van nog eenige punten werd de vergadering geschorst. Daarna had de officieele ontvangst plaats ten stadhuize door het volledige college van B. en W. Vervolgens ging men naar den Commis saris der Konngin, teneinde Zyiie Excellen tie »e zynen huize te begroeten. De 2e congresdag werd geopend met een H Mis om 8 jur tn St. Mathiaskerk. waar onder algemeene H. Communie der leden. Kort na de opening kon de Commissaris der worden, wezlgen heelemaal van buiten „Ik ken het nu Moes! Fynl” Het heldere stemmetje van de achtjarige Willy verbrak hiermede de stilte in de een voudig. doch smaakvol gemeubileerde huis kamer en deed mevropw Bennet opzien van het borduurwerkje, waaraan zy zoo juist be gonnen was. „Wil ik het nu nog eens opzeggen. Moes?" vroeg de kleine. „Dat is goed Willy, laat moeder maar eens hooren." Willy ging vlak bU haar moeder staan en met haar hooge stemmetje zei ze den voor vaders verjaardag geleerden wensch op rijm uit het hoofd op. Zy had er een kleur van gekregen, maar zy voelde zich groot, nu zy dat lange vers heelemaal van bulten kepde. O. zy had het wel direct willen opzeggen als vader thuis kwam, maar ’t was voor zyn verjaardag en vader was morgen pas Jarig. Reeds lang lag zy tn haar bedje, doch van sla[>en kwam niets. Nog repeteerde zy haar vers, bang het te zullen vergeten. Elndeiyk echter overwon de groote toove- naar slaap haar toch. 't Werd later dan Bennet gewooniyk thuis kwam. Het gebeurde wel meer, dat hy eens wat later kwam, maar dan liet hy dat toch altijd even weten. Nu echter wist zjjn vrouw niet beter, of hy zou op den gewonen tijd thuis zijn. Het maakte haar dan ook ongerust, toen er al ruim anderhalf uur verstreden en haar man nog niet thuis was. Allelei gedachten dwaalden door haar hoofd. By het geluid van voetstaj>pen keek zy op en luisterde. Maar als het geluid weer wegstierf, boog zy zich weer over haar werk, ’t .Wilde echter niet meer vlotten. Een ang stige gejaagdheid kwam over haar, zy dacht, dacht misschien verkeerd en toch lieten die gedachten haar niet los. Tibby Bennet was kassier aan een bank instelling, welke positie hem een salaris ver schafte. waarvan hy met zyn gezin een be hoorlijk bestaan kon hebben. Hij was een joviale, goedhartige man., die zich in den omgang vele vrienden verworven had, maar hij had een zwakke zijde het spel. Zyn vrouw wist dat. Vóór hun huwe lijk reeds had zy het geweten Eens was hy den dans ontsprongen aan de bank toen hy kasgeld voor zichzelf had aangewend, doch bytijds had kunnen aanzuiveren. Toen had hij haar plechtig beloofd, dat zooiets niet weer zou gebeuren. Mevrouw Bennet dacht hieraan, toen haar man dien avond niet op den gewo nen tyd thuis kwam De laatste dagen was hy zeer nerveus geweest, minder opgewekt dan anders en op al haar vragen had hy slecnts een half antwoord gegeven. Eerst had zy aan overspanning gedacht, en hem aangeraden, wat rust te nemen, maar hy wilde er niets van weten. Zuch tend stond hy op. zuchtend legde hy zich ter ruste. Soms ging hy zonder te ontbyten van huis. De wyaers kropen over de wijzerplaat van de eiken Westminster klok op den schoorsteenmantel. Onrustig liep mevrouw Bennet door de kamer. Borduren kon ze niet meer. „Als er maar niets met de kas is,” die gedachte was in haar opgekomen en kon ze niet meer van rich afzetten. t Was misschien wel niet mooi, dit van Tib te denken, maar zijn vreemde houding van den laatst en tyd Voetstappen klonken in de straat. Neen, 1 was niet de stap van Tib en toch hiel- j den ze op voor hun tyjls. Zacht werd er gebm. Met lboden schoenen ging zy de gang in. ontstak het licht en opende de deur. Algemeene vergadering Gistermorgen werd de algemeene vergade ring aangevangen, zy werd bygewoond door vertegenwoordigers van ruim 206 leden der vereeniging. De vergadering werd geopend met een rede van den voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, die erop wees, dat dit jaar zeer belangryk voor de vereeni ging was geweest. Geconstateerd werd een steeds voortgaande groei der vereeniging. die nu ruim 900 van de 1000 Nederiandsche ge meenten omvat. In het bestuur werden herkozen de heer 8. Rodrigues de Miranda en mr. W. F. F. baron van Verschuur, gekozen de heeren C. A. van Woelderen uit Vllssingen, P. H. L. J. Lommen uit Castricüm en mr. A. de Jong Vlaardingen. 4, De heer Meyer, wethouder van Kampen, hield een causerie over Kampen s bezittin gen. in het bijz^ider het Kampereiland. Hierna werd een boottocht gemaakt. 432. Naar het studeervertrek van den dokter werd Duim door hen gebracht. „Leg hem,” zei de dokter, „op dien divan, daar ligt hy ten minste zacht.” En Jokko en Piero, ae deden wat de geleerde man beval. „Ik ben zeer nieuwsgierig,” dacht Jokko, „of die hem nu genezen zal." 43L ..Breng hem maar binnen." zelde de dokter, .Jk wil zien wat hem scheelt. Is er niets by hem gebroken, wordt hy dra door my geheeld.” „WUt u dat doen,” vroeg Jokko dankbaar, „u nam van ons een grooten last „Ik doe het graag, hoor,” aei de dokter, „voor Duimstok uit de poppen kast."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 17