ONS BLAD 1 Examen* tijd ERNSTIG NOODWEER IN HET OOSTEN VAN ONS LAND Voornaamste cKieuws I VRIJDAG 4 JULI 1930 EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17503 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER f 40 WAT GIJ NIET WILT omgekomen. De oo&st vernield Boerderij te Amsterdam af gebrand Beambte geschorst JOH. LAUWERS Moord? Een autodief achterhaald J. J. G. baron van Voorst tot Voorst Horloges gestolen TIRANNIE Fokker’s lucht-escapade De warmte Onweer Hij is nog maar leerling-vlieger Een onfortuinlijk schip Kapitale boerderij afgebrand Fabrieksongeval Als-maar nieuwe tijdschriften Malversaties bij Publieke Werken te Amsterdam De „Vorst van Geleen” geen lid der balie En geen voordeelige reis Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Raalte zwaar getroffen. Twee boerderijen verbrand. Veel vee De tooneelspeler Nap de la Mar overleden Verduistering op een postkantoor Het dorp Wezepe (&em. Olst) en de buurtschap Pleeèste onder NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD of de Nap de la Mar overledea. mijnwerker» taking der de Noodweer op vele plaatsen ta> Italië. door «34 Barometerstand 9 uur vrn.: 1.M, vooruit Verdachten HHHoogrr Beroep. BREKT, Lijk gevonden Bezoek Mgr. Jansen En terug gevonden Treinvertraging op het traject Amsterdam Den Haag Levenslange geheel. onzeechlktheid tot werken door verlies ven belde armen. beide hemen of beide oogen 1 April 1928 88.2 M.7 12.1 1 April 1930 57 .8 22.3 JA 17.9 De warmte heeft trrinvertraging op bet traject AmsterdamDen Haag veroorzaakt. De vereeniging van Ned. Gemeenten handt haar Jaarvergadering te Zwolle. Uitbreiding België. Nieuwe plannen tot bestrijding der werk loosheid in Engeland. Overeenkomst tusseben Amerika, Enge land en Frankrijk over de dubbele betastin gen. De burgeroorlog in China. Geen geld wee voortzetting? bit verlies van ta anderen vinger Dichte, scherpe rook belemmerde het blusschlngzwerk De gouverneur der Straits Settlements, Sir Cecil Clementi, zal einde Augustus aa. een officieel bezoek aan Ned.-Indlë brengen. Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen heeft een bezoek gebracht aan baron Van Voorst tot Voorst, wiens toestand steeds vooruitgaan de is. Het Ifie bondscongres van St. Michael te Maastricht. Het Saargebied zal 10 JuH ontruimd wor den. Besprekingen over de Hongaanche teorm- kwestie. Na rijn arrestatie op het Roosevelt Field wegens acrobatisch vliegen ronder vllegeniers- brevet, deelde Fokker denenmbtenaren mede, dat hy een der eerste mannen der wereld was, die destijds een vliegvergunning hadden gekregen. Op de ambtenaren maakte deze verklaring blijkbaar geen Indruk. Fokker moest voor een commissie verschijnen en werd geëxamineerd; hij werd door de doctoren onderzocht en lichamelijk geschikt verklaard. Daarna kreeg hij een diploma, waarin hem het vliegen wordt toegestaan volgens de be palingen. welke voor leerllng-vliegers gelden. Later zal hem gelegenheid worden gegeven het examen voor het beroepsvlieger-diploma af te leggen. Dit zal hij echter pas krijgen, at» werd hem meegedeeld, na betaling van een boete van 500 dollars wegens rijn lucbt-escapade van De gisteravond te IJmuiden binnengekomen stoomtrawler „Geslna Um. 140” heeft tijdens de vlsscherlj op see de netten plus de visch- borden en een galg verspeeld. De netten waren vermoedeljjk aan een wrak vastgeraakt. Met ml rich herinneren, dat deae stoom trawler gedurende bijna IS Jaar nabij Wflk Zoo op het stand heeft vastgegeten. Scheuring onder de Duitsche nationaal- sociallsten. ca ABONNEMENTSPRIJS: pur kwartaal, voer Alkmaar 1- Voor bulten Alkmaar f 2A5 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 booger f 3000- UTOn*U”«# ■eh«1« onsrecMktheid tot werken door f 750 Mjeenonmval met f den bil verlies ren een hand. f 14C bij verlies ren een f cn bil een breuk Van tzgaa ongevallen verzekerd voor oaa der volgende ultkeerinzen: UWUM. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen doodeüjken afloop I 4QU.- eea voet of een oos duim of wijsvinger been of arm C=== - u -- - WIJ BREIEN en REPAREEREN alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken; ook da allerfijnste. JAAP SNOR - Zuidstraat 15 - Den Helder. Let op den gelen winkeL en omgeving: Arbèlders Boeren Beambten Het aantal leden is dus In den tijd 1 1928 tot 1 April 1930 toegeno- wy leven nu weer In de maand Van zuchten en van sweeten, Omdat nu weer de jongelui Van alles moeten vreten. Van de en den, van d en t, De verba en de stammen, Het ABC der algebra En paralleloogrammen. Van der die das. van le la les, Den meervoudsvorm van gratis. En boe schrijft men in 't enkelvoud: Pluralis majestatis? Wanneeroch kom. Ik houd maar op, Ik zeg maar liever Amen. Want anders lijkt ook dit gedicht Warempel een examen! Ik wou, ik kon in dezen tijd De atmosfeer verkoelen. Nu, dat men de vol-leerde jeugd Zoo aan den tand gaat voelen. Maar als zij dan met goed succes, Cum laude zelfs, geplaagd zijn. Houdt dit nu In, dat zij dan voor Het léven ook geslaagd zijn? MARTIN BERDEN. Hoe onjuist het eigenlijk is, te spre ken van „communistisch Rusland”, lee- ren telkens opnieuw de statistische cijfers. Verschenen zijn de nieuwe cijfers be treffende bet lidmaatschap der com munistische partij in Rusland, en wel, per 1 April, 1930. Het is in het te Moskou verschijnende officieel-communistische blad „Pravda”, dat deze cijfers verschenen zijn, en onze communisten zullen dus niet kun nen beweren, dat een of andere vijand van het communisme de wereld maar wat wijs wil maken en de cijfers opzet telijk ongunstig voorstelt; Integendeel, onzerzijds mag vermoed worden, dat het Russische partijbestuur de cijfers nog zooveel mogelijk (en dat kan *n heele boel zijn!) geflatteerd heeft. Volgens de „Pravda” dan bedroeg het aantal leden en candidaat-leden van do party, de leden in tak Rojde leger Voor Alkmaar Paardenmarkt. Voor Schagen en omgeving: Mej C. DE MOEL, Noord. Overige plaatsen met den vrachtrijder. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.51 uur. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f L85: elke regel meer •-». RECLAME per regel «.78 voor de eerste pagina; overige pagina's f S.5S. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bjj vooruitbetaling per plaatsing t.M per advertentie van 5 vogels: Iedere regel meer 9.13 Natuurramp in het Oosten des lanAs. Het dorp Wezjpe onder Oost en de buurtoebop Pleegste onder Raalte geteisterd. Op het stationsplein te Eindhoven werd Woensdagavond, terwijl de eigenaar, de heer en mevrouw Nauto uit Groningen, zich in een hotel bevonden, hun auto ontvreemd, hetgeen door mevrouw Nauta werd opge merkt. Zij waarschuwde eenige automobilis ten en met deze begon een snelle achtervol ging van den autodief, die over den Emma- slngel verdwenen was. Op het plein voor het postkantoor slaagde men er in hem In te halen Het bleek toen de 24-jarige chauffeur L. Gisbergen, uit Maastricht, te zyn. Hy had juist te vpren aan eenige voorbygangers eten weg naar Maastricht gevraagd. Het publiek hield hem in den auto gevangen, totdat de politie gearriveerd was. De man is in arrest gesteld. Voor den commissaris van politie beweerde hy. dat twee jongens In den auto waren ge stapt, van wie hy vermoedde dat zy er mede weg wilden rijden. Om dit te voorkomen, was hy toen zelf achter het stuur gaan ritten, na de knapen weggejaagd te hebben. stallen nog binnen te dringen. Twintig var kens zyn in het vuur omgekomen andere dieren met brandwonden overdekt, moesten worden afgemaakt. Evenals te Wezepe zyn er massa's hooi verbrand. Het eenige wat van de boerderij gespaard bleef was een kleine schuur met de acht daarin ondergebrachte va-, sens. Omtrent de schade kan thans nog moei lijk een cyfer worden opgegeven, maar In leder geval staat vast dat de getroffenen hun werk van een geheel jaar verloren za gen gaan. Een merkwaardig natuurverschynsel deed zich na de ramp voor. Doordat de ijslaag op den gloeiend heeten grond terecht kwam ontstond boven het landschap een ondoor dringbaar dichte mist, zoodat de auto’s die van alle zyden aankwamen de lichten moes ten ontsteken om ongelukken te voorkomen. De mist hing onbewegelijk en had een be nauwend lauwe temperatuur. Volkomen onafhankelyk van partygroepeeringen. uiteraard Tegen half vjjf gistermiddag ontdekte de veehouder R. Verbeek, die een groote boer derij bewoont kan den sloterstraatweg C_. te Amsterdam, vlammetjes, die uit oer hooi sloegen, dat opgeslagep was In het hooihuis achter zyn woonhuis. Zeer snel breidde het vuur zich uit en weldra stond het huis in vlammen. De wind was naar het woonhuis en zeer spoedig had ook dit vlam gevat, zoo mede een hooischelf, die naast het hooi huis stond. Voorts deelde net vuur zeih mede aan den stal, 'n steenen gebouw op zyde van het woonhuis. De orandweer vond dan ook by haar komst een vlammenzee en tal van brandweervoertuigen verschenen successie velijk by den brand. Slang na slang werd afgerold. De motorspulten pompten hun bluschwater uit de naast den weg loopende slooten. Het vuur werd met 8 stralen be streden. Een dichte, onaangename scherpe rook belemmerde het biusschlngswerk. Inmiddels had de politie den drukken Sloterstraatweg afgezet, zoodat ter weerszijden van den weg rich spoedig een lange file voertuigen en wielrijders ophoopte. Ook het busverkeer naar Sloten werd stopgezet Het vuur in het woonhuis en in de schuur had de brandweer, onder leiding van den hoofdbrandmeester Förch spoedig onder de knie. Een groot deel van het woonhuis brandde uit, het aak werd geheel vernield. Een enkel vertrek bleef voor het vuur ge spaard, maar leed veel van het bluschwater. Ook de schuur brandde grootendeels uit. Jïet vuur in de beide hooischelven bood lang tegenstand aan de waterstralen. He melstralen werden tusscher den hooiberg ge stoken om het vuur op deze wijze van bin nen te bestrijden. Tenslotte werden zoowel de groote als de kleine schelf uit elkaar gehaald. Hiermede had de brandweer, geholpen door boeren knechts, nog zeer langen tyd werk. De boer derij is het eigendom van het Burgerwees huis te Amsterdam. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Januari men met 550.000. Het lijkt heel w*tl Wie echter weet, op welke wijze de burger In Rusland tot het communisme gedwongen wordt en wie naast boven staande groot-UJkende cijfers het totaal aantal Inwoners van Rusland in aan merking neemt, staat verbaasd over het feit, dat de communisten In Rusland best&An kunnen. Ondanks allen dwang kan de Sovjet tot op heden niet meer dan 1.852.090 leden en candidaat-leden van de Com munistische partij in Rusland opgeteld krijgen, terwijl de totale bevolking van de Sovjet-Unle 150 000.000 bedraagt 1.9 mlllloen tegen 150 millloen! Welk een verhouding! Hier wordt een mlllloenen-en-mlllioe- nen-volk „geregeerd” door een groep, welke nog niet één vijf-en-zeventigste deel van de bevolking uitmaakt. Dat Is een tirannie, 4welke op zoo groote schaal In de wereldgeschiedenis nog nooit Is voorgekomen. En het einde Is niet te voorzien: iemand, die onlangs uit .Rusland terug keerde, deelde ons als zijn overtuiging mede, dat de Sovjet nooit verjaagd zou kunnen worden, als de Russische boeren geen wapenen van bulten toegezonden iregen. Zoo kan een ongeloofelijk kleine groep een heel volk tlrannlseeren. Laat dit een waarschuwing zijn voor degenen, die heel nonchalant plegen te spreken over het „handjevol” commu nisten In Nederland. Al zal in Nederland met zijn heel an dere toestanden sn vooral met zijn heel andere afstanden niet zoo gemakkelijk gebeuren wat er in Rusland gebeurd Is, wij mogen desniettemin het gevaar van een „handjevol” communisten niet onderschatten. De steenzetters-terreur In Amster dam kan als een aanwijzing gelden. De verwondering, de öpkomende ver ontwaardiging, welke uit dit telegram spreekt, doet vreemd aan. Amerika maakt er een systeem van, alle andere naties precies zóó te behan delen, als Engeland het zich nu eens een enkel keertje tegenover Amerika veroorlooft En.... nu begint Amerika al te pie pen! Amerika moest nu eigenlijk eens even tot inkeer komen en van de gelegen heid gebruik maken om iets te voe len van wat het andere naties voort durend, systematisch en in ’t groot aandoet; het is voor Amerika nu een goede gelegenheid om de paedafogische en moreele waarde vast te stellen van het spreekwoord: „Wat gij niet wilt, dat B geschiedt....” Intusschen hebben deze Amerikaan- sche verwondering en verontwaardiging déze gelukkige beteekenls, dat er uit blijkt, hoe gevoelig zelfs een ekonomi- sche grootmacht, als Amerika, voor repressaillemaatregelen is. Het wapen schijnt toch niet geheel en al te versmaden. Op ongeveer 55-jarigen leeftyd is gister avond overleden de bekende acteur Nap de la Mar. Vooral In het laatste jaar van zyn op treden. als ,X>e Kruik" in „Merijntje Gyzen's Jeugd” en „Flierefluiters Oponthoud" is ge- bleken, dat Nap de la Mar ook in het tra gische genré een fyn karakterspeler was. Nap de la Mar Is te Amsterdam geboren als zoow van den toenmaals bekenden acteur Chfffles de la Mar, die met een eigen ge zelschap in „Tlvoll” in de Nes speelde. En zooals het toen ging, maakte de kleine Na poleon reeds op zeer jeugdigen leeftijd ken nis met de planken. Als ruim zevenjarige dreumes debuteerde hy by Van Lier in de Plantage Schouwburg in de Franschelaan in de titelrol van het bekende Fransche drama „Kleine Jacquet’. Dit optreden had een zoodanig succes, dat Nap verschillende andere klnderrollen te vervullen kreeg. Na een tyd onder de directie van zyn vader te hebben gespeeld, kwam er een moeilijke pe riod* in zijn leven. Het was een gescharrel met engagementen, het dramatische genre vlotte niet best en in 1903 probeerde De la Mar het met bet komische genre, eerst in Amsterdam op het Rembrandtspletn, toen in het „Casino” te Rotterdam. In samenwerking met Speenhoff ging het door het geheele land. Maar omdat dit genre Nap op den duur te beperkt was, begon hy rich toe te leggen op de operette. Via de operete komt hy dan by de opera-comique. waarin hy tezamen met Louis Davids eenige revues monteert. Gerulmen tyd speelde hy daarna weer zyn geliefd genre van kleln-tooneelwerk, met het gezelschapje, dat hy gevormd had met Oor Ruys. Tilly Lus en andere artisten. Een veelzijdig tooneelspeler heeft Neder land door den dood van Nap'de la Mar ver loren. meegerekend, op 1 April JJ. 1.852.090 tegen 1.302.854 op 1 Januari 1928. Het aantal vrouwen bedroeg 249.518 tegen 158.496 op 1 Januari 1928. In het Roode Leger klom het getal leden tot 120 496 tegen 82.018. Behalve de militairen be hoorden de volgende groepen tot de Partij; Wederom zyn twee gemeenten in het Oosten des lands door een natuurramp zwaar geteisterd. Te circa acht uur werd te Deventer de alarmeerende tijding bekend, dat in een deel der gemeente Olst (Wezepe) en in Raalte (Pleegste) zwaar weer had ge woed, waardoor In de geheele streek voor duizenden guldens schade zou zyn toege- Naar wy vernemen hebben de Amsterdam- sche gemeenteambtenaren en de beide direc teuren van de Asuhalt Compagnie die on langs wegens malversatie! ten nadeele van de gemeente tot gevangen*Qstraf werden ver oordeeld. varleerend van een jaar tot vier maanden, hooger beroep aangeteekend Ook de Officier van Justitie is in appél ge gaan. Tengevolge van de hitte schynt de spoor- lyn tusschen Amsterdam en Den Haag sterk t? zyn uitgezet, zoodat op het baanvak tusschen Noordwykerhout en Leiden slechts zeer langzaam gereden kan worden. De treinenloop ondervindt hierdoor eenige ver traging. en on- EEN MERKWAARDIG DOCUMENT Het „Volk" kreeg inzage van een merk waardig document, een Interview, dat Nap de la Mar slechts enkele weken voor zQn over- lyden aan een journalist toestond Hierin vertelt hy dat hy van kindsbeen af een zwerver war en als klein jongetje reeds behoefte had zijn kinderiyke fantasie te uiten. Hy zwierf graag in de Kalver- straat en kon uren achtereen zitten op het hek tegenover de kapel in het Begünhof, met de behoefte om te bidden, zonder te weten wat. Op een goeien dag stapte hy naar het oude kostertje en vroeg hem' .mag ik bidden, meneer?" „Zeker, jongske". was het antwoord, ...iedereen tnng bidden. Ben je katholiek en ken je het gebed van God?” „Ben je katholiek? Ja nee, natuurlijk, ik weet het niet, waarom vraagt u me dat?” De koster lachte minzaam en zei: „Ga je gang, de mis is juist afgeloopen.” De koster ging aan bet opruimen en keek nu en dan eens om, omdat het Jongetje meer dan luid sprak, zijn eigen-ik verlichtend. Zoo is hy gebleven. Godvruchtig en fan tastisch. Hy hield van extremen Toen hy eenige jaren geleden twee bladzijden van De Jongs Meryntje gelezen had kreeg hy. naar hy vertelde, een prop in zyn keel en zonder te aarzelen, vroeg hy een onderhoud met den schrijver aan. Den volgenden dag stond hy reeds te Nieuw Borgvliet en gaf hy De Jong te kennen, hoe hy zyn eigen jeugd in die van Merijntje teruggevonden meende te hebben. En daar opperde ny het plan, om van het boek een tooneelstuk te maken. De Jong had er aanvankeiyk een zwaar hoofd in. maar Nap de la Mar wist hem te overtuigen en wat er nadien is geschied met het kleine Merytje, wy weten het allen. Nap de la Mar voelde zichzelf een zwer- versnatuur en gekscherend zei hy wel eens: het laatste bedrijf van „De Wandelende Jood” is nog niet uitgespeeld. verbod, dat betrekking heeft op bepaalde soorten, treft alle deelen van da Vereenigde Staten. Dtt feit zou op zichzelf niet zoo op merkelijk zijn. Indien zich hier niet het vermoeden opdrong, dat een opzette lijke benadeeling van den Amerikaan- schen appelenhandel beoogd wordt, en dat _m«i hier te doen heeft met een demonstratieve onvriendelijkheid, welke verband houdt met de aanneming van de Amerikaansche tarievenwet. Men wijst er In het bijzonder ook op, dat appelen uit Canada, welke evenzeer wormstekig waren, wel in Engeland toegelaten werden. De hier bedoelde ziekte komt in heel bepaalde deelen van Amerika sedert 100 jaren voor; een algemeen verbod, juist ten tijde van den grootsten uit voer, laat zich daarom des te moeilljker begrijpen. De schade, die op deze wijze aan den Amerikaanschen landbouw wordt toe gebracht, is beduidend. De aangelegenheid zal langs diplo- matleken weg behandeld worden.” „Quaeritur” spot op de volgende geestige wijze in „De Morgen”, met de zucht van groe pen „jongeren” om als-maar nieuwe tijd schriften op te richten: Met belangstelling en aandoening heb ik vernomen, dat er weer een nieuw rijdschrift van jongeren zal worden uitgegeven als ge volg van het feit, dat De Paal niet stevig genoeg in elkaar gekramd zat. Aan alle jongeren, die nog weer rond- loopen met zulk een origineel denkbeeld zy gratis deze proeve van Inleidend artikel aangeboden: Aan het volk van Nederland! Wy weten, dat er reeds tijdschriften te veel zyn, maar wy weten eveneens, dat gij niet voldaan rijt over wat u totnutoe werd aangeboden. Daar is behoefte aan iets an ders, iets nieuws, iets bizonders. wy meenen te kunnen uitspreken wat uw hart behoeft: zullen we staan want die zyn uit den booze. Volkomen onaf hankelyk staan we ook tegenover ieder an der persoon, want wy zyn alleen maar ons zelven. wy beloven u de klinkendste veroordee- llngen van onze rotte cultuur, van onze rotte kunst, van onze rotte apologie, kortom van alles wat er is buiten ons. wy beloven u het opsporen van ketterijen, waar geen Paus of Kardinaal .ze nog ooit heeft ge vonden. wy bewyzen u onafwysbaar, dat ieder een en alles naar den bliksem gaat, als men niet naar ons luistert, terwyi van te voren vaststaat, dat zulks het geval zal zyn. Wy verschijnen iedere maand, doch het is een ouderwetsch vooroordeel te verwachten, dat het 1 Augustusnummer vóór 1 October zal uitkomen. Kortom: Denkt gy jong, abonneer. Abonneert gy niet, dan zyt gy stokoud. Hoofdredactie(naar verkiezing in te vullen). De IJoelsireek. Tijdens een hevig onweer, dat Woensdag avond boven de IJselstreek woedde, sloeg de bliksem in de boerderij, bewoond de familie Pennekamp, te Bronkhorst. De boerderij en veertig wagens hooi werden een prooi der vlammen. A Boven Amersfoort. Donderdag te even 5 uur had een hevig onweer plaats boven Amersfoort gepaard met een geweldige regen- en hagelbui. De bekomen waterschade door lekkage derioopen van woningen is groot. In de omgeving zyn verschillende hoo rnen over den weg gevallen. Zooals men weet, zijn de Amerikanen In hun bescherming van het eigen pro duct en In hun verhindering van bui- tenlandschen invoer nu juist niet van ekonomisch egoïsme vrij te pleiten. Alle welvaart willen zij maar het liefst voor zich alleen behouden en de middelen, waarvan zij zich bedienen om b-v. de invoer-verboden te motiveeren, ztjn lang niet altijd even fraai. Men denke maar eens aan de chica nes, waarmede zij den invoer van onze bloembollen verhinderd hebben: het heette toen plotseling, dat er in onze bollen een ziekte geconstateerd was. De Amerikanen maken er geen ge heim van, dat zij de ergst-mogelljke protectionisten zijn en dat zij erna de oude wereld financieel aan zich onderworpen te hebben naar streven in ekonomisch opzicht voor zich en voor zich alleen (denk aan den af weer van vreemdelingen!) het hoogste „geluk” deelachtig te worden. Wat is er nu gebeurd? Engeland heeft den invoer van appe len uit Amerika verboden, dfndat (of onder voorwendsel dat) er iets aan ze kere appelenzendingen zou hebben ge mankeerd. Hoe reageert men in Amerika nu op dezen maatregel? De correspondent van het „Berliner Tageblatt” te Washington seinde daar omtrent dato 1 Juli aan zijn blad: „In ambtelijke kringen ïlhler is be vreemding gewekt door het Engelsche invoerverbod van Amerikaansche appe len, welk invoerverbod gemotiveerd wordt door de bewering, dat ladingen uit Maine en Massachusetts wormstekig geweest zouden zijn. Het Naar uit Btraelen wordt bericht, is de directeur van het postkantoor aldaar uit zyn ambt geschorst. By een onverwachte contróle heeft men verduisteringen gecon stateerd. Het gezamenlyke bedrag kan aan het einde van het onderzoek medegedeeld worden. De beambte was reeds meer dan veertig jaar in dienst- Verschenen ia bet Voorloopig Veralag der Tweede Kamer over het Wetsontwerp tot vertiooging van hoofdstuk VIII der RiJka- begrooting 1939 (de scheepsmacht in Neder land en Indië). Sedert Mei van dit jaar miste een ex- pediriefirma aan de Binnenrotte, te Rotter dam een kist, inhoudende 84 gouden en zilveren horloges, ter waarde van A 700 gulden. Het door de politie instelde onderzoek had aanvankeiyk geen resultaat, maar dezer dagen kreeg de politie aanwyringen dat by iemand op Katendrecht de horloges wel zouden worden gevonden. Men deed een inval, maar daarbij werd niets gevonden. Toen men evenwel den man, die bet pand bewoonde, evenals rijn zoon, ging fouiDee- ren, vond men eenige horloges, welke van den bewusten diefstal afkomstig waren. Vader en zoon zyn gearresteerd wegens heling. Vandaag zullen zy naar het Huls van Be waring worden overgebracht. De arbeider A. F-, werkzaam op de Pa pierfabriek Maasmond” te Nieuwendyk, had bet ongeluk met een der armen tus- schen een machine bekneld te raken, met het gevolg, dat ny dit lichaamsdeel, dat verbrijzeld werd, zal moeten missen. Hy 1* in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis opcoiwpusEk Te Makkum is Woensdagavond drijvende aangetroffen het. lyk van een 20-jarig meisje, Klaasje Koster genaamd, afkomstig uit Harlingen. In verband hiermede heeft de politie een chauffeur gearresteerd, met wien het meis je betrekkingen had aangeknoopt. Te Budel, naby Weert, is gisteren de kapi tale en pas gerestaureerde boerderij van M. Soors afgebrand. De inboedel ging grootendeels verloren, terwyi ook eenig vee, waaronder enkele var kens, is omgekomen. De schade, die geschat wordt op onge veer f 15 A 16.000, wordt laag door ver zekering gedekt. De ooc*ak onbekend. De toestand van den oud-voorritter der Eerste Kamer, luienant-generaal j. J. G. baron van Voorst tot Voorst is steeds voor uitgaande. In den loop van de volgende week zal hy van Gorssel naar zyn woon plaats Arnhem mogen terugkeeren. Gistermiddag kreeg de jiatlënt bezoek van Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. Jansen, die gisterochtend de nieuwe kerk te Beltrum heeft geconsacreerd. BUREAU: HOF R ALKMAAR Telefoon: Administratie Na 433 Redactie Na <33 bracht. Te Wezepe stond het vee in de welde in een ijslaag ter dikte van acht tot tien cen timeter. Erger was de geneele oogst er aan toe. Van de velden met rogge, haver, yoeder- bieten en aardappelen is letteriyk niets ge spaard gebleven. Alles Is af geknapt en de halmgewassen, die by na oogstryp zijn, zyn totaal verloren, terwyi a. het blad van boomen is weggeslagen. Op vele plaatsen lag het pluimvee dood, verrast door den ha gel. Daarby komt het verloren gaan var twee boerderyen. De bliksem -as geslagen In de kapitale boerenbehuizing Lentele. eigenares se de stichting het Groote en Voorster Gast huis te Deventer. De bewoners, de familie J. W. Nlmijer, konden zich ternauwernood door een overhaastejdaent redden Het vee bevond zich gelukkig in -o welde. De brand weer uit Wezepe kon niets uitrichten en slaagde er alleen in een kookhuis te red den. Inboedel en huis waren verzekerd. In de buurtschap Pleegste stond le bevol king totaal verslagen wegens de zooeven ge leden verliezen by de in brand staande groo te boerderij van J. Middeldorp. In bet bijna nieuwe gebouw was eveneens de bliksem ge slagen en de bewoners hadden aanvanke iyk geen brand bemerkt. Toen het vuur ont dekt werd bleek het reeds te laat om de In Friesland. Te Warns (Fr.) is Woensdagavond de boerderij, bewoond door den heer H. A. Stegenga. door den bliksem getroffen en af gebrand. Te Hindeloopen werd de groote watermo len van de hoeren Burggraaf en Terpstra ge troffen Hij brandde geheel af. Mr. dr. Leufkens had per advertentie me degedeeld. dat hy zyn praktyk als advocaat en procureur te Geleen hervat had. maar de Umb. K. vertelt nu. dat hy niet als advocaat en procureur by de rechtbank te Maastricht is ingeschreven. De beschikking van den Raad van Toe zicht en Discipline der Orde van Advocaten te Maastricht d.d. 20 Maart, waarby «taU rich verzette tegen inwilliging van het «toor mr. Leufkens tot den president der recht bank gericht verzoek om toelating als advo caat en procureur, is by beschikking van het gerechtshof te ■*-Hertogenboech d.d. 27 Juni bevestigd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1