Het Waschmiddel voor Schapen en Lammeren een zekere dood aan luizen en teken en ter voorkoming en genezing van worm ziekte en schurft, alsook ter bevordering van den groei en blankheid der wol in elke hoeveelheid verkrijgbaar. Fabrikante DROGISTERIJ EN CHEMICALIÉNHANDEL Burgelijke Stand Alkmaar BIJ DE SLUITING VAN HET JUBELJAAR „VRIESIA” v.H. JAN DE VRIES VRIJDAG 4 JULI 1930 Een monument aan den Paus in Zijn geboortestad Desio Sint Laurentlus-Parochte (Van onzen Romeinschen correspondent) Geen revanche Schmeling-Sharkey? KERKNIEUWS De ontwapeningskwestie Met lamheid geslagen 509 uren in de lucht Z Dame in een auto beroofd Aanrijdingen ALKMAAR Ernstig spoorwegongeluk LUCHTVAART Het besluit der Tweede Kamer BERICHTEN UIT ONZE Frankrijk en Italië VORIGE OPLAGE Gemeentelijke Handelsschool Het Oost-Nederlndsch Tooneel Tienjarig meisje te Lourdes genezen De tramlijn AlkmaarPurmerend i v» lluis bLAD Bijeenroeping van de Ontwapenings commissie ZAAOMARKT TELEFOON 324 ALKMAAR De „Southern Cross” Een luchtroute naar de Kaap Verdronken Beperking van den tarwebouw? I B Heer, Besmettelijke ziekten Nutsspaarbank Ni >n in STADSVERFRAAIING een te ongelukken niet hadden Sneltrein ontspoord in Italië Vele deeden en gewonden De moeder vertelt Bonder Hoe lang nog? verder de moeder aan *t deze Omstreeks Het beleid van het bestuur goedgekenrd beroofden zü haar mits van Twee doeden, twintig gewonden proces-verbaal opge- heeft Uit de Handelingen Een onderhond met Briand I Het contract niet door Schmellng geteekend In de week van 32 tot en met 28 Juni 1930 hebben zien in deze gemeente twee ge vallen van roodvonk en drie gevallen van dlphtherie voorgedaan. electrise he eveneens Het Congres der Russische Communistische Partij Op den vluchtheuvel oü de Heilooërbrug voor het plantsoentje waar het monument staat ter herinnering aan Truitje Bosboom- Toussalnt. worden momer.'eel de voorberei dende werkzaamheden getroffen voor nieuw stuk stadsverfraaili>g Er somt n.l een dne-irmige lantaarn, welke aan het voetstuk in drie armen uitloopt, waartusschen zitban ken zullen worden aangebracht. Op dit mooie punt zekir een verbetering, die de schoonheid van dit stadsbeeld ver hoogt. De leidsters, die de bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood medemaken, worden Za terdag na het Lof in het clubhuis verwacht. N. V. Welkom vreemdeling Hedenmorgen te ongeveer half 9 is te Enst een auto komende uit de richting Apeldoorn tegen het winkelhuis van den heer P. v. d. Veen gereden. De bestuurder van den auto moest uit wijken voor een wielrijder, die uit een zij weg kwam, en reed dientengevolge tegen het huls. De winkelpui werd ingedrukt. De auto kreeg schade. Persoonlijke plaats. middernacht heeft op den straatweg tusschen Potsdam en Rehbruecke een misdrijf plaats gehad. Den auto, bestuurd door een dame, reed, komende an Berlijn, op den weg. Achter het station Rehbruecke kwam een vrachtauto van tegenovergestelde richting, die door zijn buitengewoon sterken schijn werper de dame dwong tot stoppen. Onmlddellijk sprongen er drie mannen uit den vrachtauto. Een hunner, met een revolver gewapend, hield de dame in bedwang, terwijl de anw dere mannen den auto plunderden en zich ook haar handtasch met 3000 mark toe eigenden. Ten slotte haar kleederen. Daarna namen de kerels met hun buit de vlucht. Een jong meisje, dat eenlgen tijd later per rijwiel de plaats passeerde, was de eerste, die vernam, wat er was gebeurd. Deze waar schuwde de politie, die thans een uitgebreid onderzoek instelt. CHICAGO. 3 Juli. Woensdagavond te 10.40 uur (Amer. tijd) waren John en Kenneth Hunter 509 uren in de lucht. Thans wordt gemeld, dat tusschen beide vliegers verschil van meening is ontstaan over de vraag hoe lang zij nog in d lucht zullen blijven. Een Boodschap van den Paus. ZEtn. Kard. Bobuster reciteert de gebrui kelijke gebeden, waarna de Prefect <fer Am brosiana een rede houdt over Plus XI als geleerde en als Paus; zich in het tweede gedeelte zijner rede uitsluitend beperkende tot de Verzoening, zegt spreker dat er in Mei de geschiedenis der Kerk geen tweede Pontificaat is aan te wijzen, dat onder soö moeilijke omstandigheden zoo groote succes sen behaalde. Daarna leest de Pastoor de paueelijke breve waarmee markies Pacelli gemachtigd wordt om Z. H. Pius XI bij deze plechtigheid te vertegenwoordigen. -U zult zegt bet schrijven o.a. in Onsen naam bij die autoriteiten van Desio en bij de geheele bevolking Onzen levendlgen dank uitspreken voor dit nieuwe bewijs van kinderlijke toewijding dat Ons des te aange namer is omdat bet voortkomt uit dat ge deelte der enorme, aan Onze zorgen toe vertrouwde kudde waarvoor Ons vaderhart een sterke liefde voelt, gevoed door bdo kostbare herinneringen uit vroegere jaren en door de zoetste hoop op de toekomst. U zult aan Onze stadgenooten zeggen, dat bij welke Wü vandaag opmnten tot Woensdagavond omstreeks half 8 heeft op den hoek ZevenhuizenMolenbuurt 'n aan rijding plaats gehad tusschen een auto., be stuurd door den fruithandelaar P., wonende alhier en den 16-jarigen O. E., eveneens wonende» alhier. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. De schuld ligt bij den wielrijder, die den van rechts komenden auto niet den voor rang gaf. De politie maakt. Voor het eindexamen Handelsschool met driejarigen cursus slaagden d eheeren: W Kortenschijl, Bergen; W. Pisteree, Wasse naar; de dames: T. Gillam. A. v. d. Hulst, en Tr. Ruijter, en de heeren: F. Faber, E. Scheepmaker en R. Faber, allen te Alk maar. De heer van de Bilt: Mijnheer de Voor zitter! Bij de behandeling van dit wetsont werp in de afdeellngen heb ik eenige be swaren geopperd tegen dese voordracht Wij hebben hier een complex tramwegen, wien het financieel niet zoo goed gaat. Dat komt meer voor, Mfjnheer de Voorzitter. Maar nu krijgen wij een voorstel om een renteloos voorschot voor een gedeelte van dat complex. Een gedeelte, dat niet met die schade werkt. Maar het gedeelte, dat niet goed gaat. Alkmaarde RijpPurmerend, laat men va ren. Daartegen heb in het algemeen bezwaar. Waar zou het heen. Mijnheer de Voorzit ter, als een maatschappij alleen de goed rendeerende lijnen zou exploiteeren en alle eindjes, die minder goed gaan laten liggen. In Amsterdam en den Haag zullen ook wel lijnen zijn, of gedeelten van lijnen, die met verlies werken. Men moet het slechtere met bet betere op den koop toe nemen Mfjnheer de Voorzitter! Ik heb Intusschen van Gedeputeerde Staten in deze Daarin lees ik: clandsche spoorweg- manden zich vrijwel zit der onderhavige - bevindt, een verlies [talie niet door 't indirect middelen wenschen niemand hen hiertoe Eindexamens Voor het eindexamen Hoogere Handels school, alhier, zijn geslaagd: mej. Jans Zwaan. Hoorn, en de heeren: H Hendriks Helloo; M. Hofstede. Castricum; A. Jellema. St. Pancras; W. T. Uhl, Castricum; W. Vis ser, de Rijp; H. de Wit, Bergen;; en J. V. 4. de Rijp; H. de Wit, Bergen; en J. V. d. Elburg. J. C. Groot. G Regeer, A. Rente naar, J. W. Leep, K. de Vries Cu.. K. de .Vri« Kb, «Uh> te Alkmaar. De kleine Maria van Puymbroeck uit Zwjjn- drecht in Oost-Vlaanderen, oud tien jaar, die met de Vlaamsche Bedevaart naar Lourdes trok, is daar plotseling van haar ziekte gene zen. Een medewerker der Brusselsche Standaard beschrijft een en ander als volgt: Dien avond, daags na haar blijde thuis komst uit het genadeoord Lourdes, brachten we een bezoek aan de kleine Maria Van Puymbroeck van Zwljndrecht. die op zulke mirakuleuze wijze door de voorspraak onzer Hemelsche Moeder werd genezen. Een ernstig spoorwegongeluk heeft Woens dagavond plaats gehad in de nabijheid van Cannes. Een personentrein van den dienst langs de kust stootte op een gedeelte van den spoorweg, waar deze slechts één lijn beeft, op een electrischen trein. De botsing was zoo hevig, dat de motorwagen van Jen electrischen» trein omhoog getild werd en op den bijwagen terecht kwam. Uit de overblijfselen werden twee dooden en twintig gewonden geborgen. Een aantal gewonden verkeert in levensgevaar. Onder Staten-Generaal en Stadsnieuws hebben we Woensdag reeds een en ander me degedeeld uit de dlsi assies in de Tweede Kamer, betreffende bet verleenen van fi- nandeelen steun aan de electrlficatie der tramlijnen van Amsterdam naar Purmerend en Edam. Het komt cos echter gewenscht voor de discussie over dit punt. Dinsdag in de Ka mer gehouden om het belang voor de Streek In haar geheel over te nemen uit de Han delingen, welke daaromtrent het volgende vermelden: Toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rjjks schatkist ten oehoeve van de in richting van de tramwegen van Amsterdam naar Edam en van Schouw naar Purmerend voor electrische beweegkracht (352). De algemeene beraadslaging wordt ge opend. Te Sasso nabij Bologna is een sneltrein tn botsing gekomen met een goederentrein. Verscheidene wagons van den sneltrein ontspoorden. 14 personen werden gedood en vele gewond. De materieele schade ia zeer aanzienlijk. Het Gemeentebestuur van Helloo heeft krachtens het goedgekeurd Raadsbesluit van 5 Maart 1930 eene geldleenlng gesloten met de Nutsspaarbank alhier, ten bedrage van f 13 000.—. Deze gelden zullen dienen tot dekking van de kosten van verschillende bestratlngs- werken. De „Southern Cross" verscheen boven het vliegveld van Skyharbour Woensdag om 14.47 uur Alvorens te landen brachten de vliegers een groet aan den een-dekker, be stuurd door de gebroeders Hunter, die zteh nog steeds in de lucht bevindt bij zijn po ging om een nieuw duurrecord te vestigen met bijvulling van benzine. en gelegd. In verband met den wensch van Frank rijk, de onderhandellngen over deze poli tieke moeilijkheden met Italië langs den langzamen diplomatieken weg voort te zet ten, is, voegt de medewerker er aan toe. een regeling voor dien tijd nauwelijks waar schijnlijk. Briand heeft tot nu toe een antwoord van Frankrijk op de Itallaansche voorstel len inzake het stopzetten van den viool bouw vermeden. Deze voorstellen, oorspronkelijk afkomstig van MacDonald, vinden in Frankrijk, be halve bij de socialisten, geen steun. Onder deze omstandigheden moet men, volgens een medewerker van de .Dally Tele graph" met een aigemeenen bewapenings wedloop in Europa rekening houden. Het zou dwaas zijn te gelooven. dat de voorbereidende ontwapeningscommissie ontwikkeling zou kunnen tegengaan. oprichting) noodzakelük dat van de beide directeuren met zich sleept. De Rechtbank heeft deze zaak voorlooplg aangehouden om de gelegenheid te geven een accoord met de schuldelschers. bulten faillis sement. tot stand te doen komen. Er is een belangrijk deficit ontstaan en te verwachten is dat in faillissement slechts een uiterst geringe uitkeering alleen op de preferente schulden kan worden voldaan na een onge twijfeld langdurige afwikkeling der drie boedels. De berekening is. dat op concurrente vorderingen niets zal kunnen worden uitge keerd. terwijl de preferente crediteuren slechts ongeveer 4H% van hun vorderingen zullen kunnen omvangen. WU vernemen verder, dat intusschen door de goedgeefschheid van enkele der belang rijke vorderingen hebbende tooneelspelers en -speelsters en doordat eenige bewonderaars der prestaties van het O. N. T. bereid zijn gevonden een bedrag disponibel te stellen ter bereiking van een accoord bulten faillisse ment. de mogelijkheid is geschapen aan de crediteuren ter finaler kwijting van hun vor deringen 15% aan te bieden. Dit aanbod is dezer dagen aan crediteuren gedaan. Een spoedige landing? NEW-YORK, 3 Juli Het vliegtuig van de Gebr. Hunter. dat reeds langer dan 500 uur in de lucht is, zal thans waarschijnlijk spoedig landen, daar een der motoren defect schijnt. Eric Geddes hield aan de lunch del Imperial Airways te Londen een rede, waar in hl) Belde, dat deze hoopte het volgende jaar een nieuwe luchtroute te openen naar de Kaap. Hierbij werd gerekend op een dtenrt «M el* dagen zal duren, maar die spoedig sou worden veranderd in een van negen dagen. Er bestaan flnancleele en politieke moeilijk heden om den dienst op Indlë uit te breiden tot Australië, maar deze moeilijkheden mj- len zonder twijfel worden overwanrv»n Alia hoop is gevestigd op nauwe samenwerking van alle deelen des Rijks om de diensten soo snel, succesvol, doeltreffend en ccoeMgntoch mogelijk te maken waarvoor noodig is dat sU* lucht wegen onder Mn centaal* h| Naar wij vernemen werd door de Recht bank te Arnhem een faillissementsaanvrage behandeld tegen net Oost-Nederlandsch Too neel en een zijner directeuren. Waar de Naamlooze Vennootschap echter nog steeds niet ministerieel is goedgekeurd, zijn de beide directeuren voor hare schulden aansprake- Mik. aoottet faillissement van de N. V. (in In de Waal bij Nijmegen is Woensdagmid dag de 30-jarige fabrieksarbeider Bosman bij het zwemmen verdronken. gelezen het adv> van Noordhollan „Wanneer maatschappijen, het geheele aan tramwegmaatsch opleverende expl verstrekken der voort te zetten, dwingen, en wordt het gevolg, dat de om liggende gemeenten een belangrijk verkeers middel zullen komen te missen.” Ja. Mijnheer de Voorzitter, nu is de kous Volgens het officleele communiqué van het Communistisch Congres te Moskou werd in de zitting van het Congres van Woensdag een uitvoerige resolutie met algemeene stem men aangenomen, waarin de politiek van het Centraal Comité in alle opzichten wordt goedgekeurd en de dank van de partij voor het beleid wordt uitgesproken. De voortzetting der collectiviseerlng wordt warm aanbevolen. De resolutie beteekent een volledige over winning van de politiek van Stalin Zij doet verwachten, dat Stalin thans zeer scherp zal optreden tegen zijn rechtsche tegen standers. Hel Amerikaansche Ministerie van Land bouw heeft een overzicht gepubliceerd van den wereldtarwebouw. In dit overzicht wordt gewezen op de noodzakelijkheid van de be perking van de oppervlakte voor tarwebouw en van de exploitatiekosten om den tarwe bouw gedurende de eerstvolgende zes tot tien jaar loonend te maken. Er wordt verder op gewezen, dat dit de eenige mogelijkheid schijnt om de wereld markt te stabiliseeren. daar tegenover een toenemende productie geen grootere vraag bestaat. Als antwoord op de korten tijd geleden in de „Daily Herald" gepubliceerde mede- deeling van Grandi, dat de schuld aan de vertraging in de hervatting der besprekin gen tusschen Frankrijk en Italië in verband met de ontwapening ter zee aan de Fran- sche zijde ligt, daar verscheidene pogingen van Italië door Frankrijk niet beantwoord werden, publiceert de „Daily Herald" thans een onderhoud van zijn correspondent te Pa rijs met Briand. Geheel bun Het meisje dat thans 10 Jaar oud is, werd in November van verleden Jaar ziek; van dan af ook lag zij te bed. dat zjj sedertdien niet meer verlaten had. We laten hier woord: „Haar heele lichaam was met lamheid ge- toen zij nog ziek te bed lag en wij haar wilden slagen, zoodat zij noch zitten, noch staan kon; recht houden moesten wij haar lichaam met kussens onderschragen, haar hoofdje dat zij niet meer recht kon houden, moest tusschen twee kussens liggen, enkel haar armen kon zjj nog gebruiken. De geneesheer had alle hoop op genezing opgegeven en verklaarde de klei ne zieke ongeneesbaar. In den uitersten nood namen wij samen met ons Mariake, onzen toevlucht tot de „Behoudenis der Kranken” en de kleine wou haar genezing gaan afsmee- ken aan de voeten van Onze Lieve Vrouw te Lourdes. Van dien stonde af. merkte de moe der op, konden we eenige beternis in den toe stand van ons dochterken bespeuren. Vol hoop en vertrouwen op Maria's hulp werd de reis voorbereid. Van den beginne af had de kleine Maria het voorgevoel dat zjj genezen zou; want, een paar dagen voor het vertrek naar Lourdes kwam haar tante haar nog eens groeten. Bij t afscheid sprak het meis je vol overtuiging: „Tante, 1 te de laatste maal dat gij mij iets moet medebrengen” ..En waarom, Marieke?” vroeg zij. „Wel Tante." was het betrouwvol antwoord, „omdat ik ge nezen terugkom”. Het meisje kwam goed ter plaatse. Zij woonde op haar draagbaar de onderscheiden godvruchtige oefeningen bij. 's Vrijdagnamid- dags toen zij uit het bad genomen werd, kon zij plots recht staan. Geen kreet van blijd schap ontsnapte het kind bjj deze plotse ver-- andering, haar stil en eenvoudig karakter temperde haar groote vreugde en ais naar gewoonte ging zij op haar draagbaar liggen. Doch enkele oogenbllkken daarna stond zij recht van haar draagbaar. De medebede- vaartgangers zagen zulks en als een vuur was het verheugend nieuws verspreid: .Een klein meisje is genezen uit de baden gekomen". Toen werd Mariake aan een ernstig onder zoek onderworpen vanwege de dokters. Deze moesten dan ook vaststellen datrde genezing van ons dochtertje bijna volkomen was. Thans is de kleine Maria van Puymbroeck wederom gelukkig bü haar ouders zooals voor heen en kan z(j als weleer met baar twee broertjes spelen. De kleine, maar karakteristieke ..piazza’” van Desio, precies vierkant en besloten tus- achen de parochiekerk, het raadhuis, het eenige hotel en wat hulzen van gelijke hoog te, biedt een feestelijken aanbiik. In bet midden verrijst een groote. wit linnen huif waarmee de wind ongeoorloofde grappen poogt te plegen, en waaraan de brandweer handen vol werk heeft. Daarom heen staan links en rechts flinke tribunes van roode trijp en en fond een paviljoen voor de autoriteiten. De parochiekerk welke het geheel afsluit, heeft haar voorgevel be dekt met een enorme schildering der pause- lijke sleutels, met twee groote tapijten, waar op de wapens van den Paus en van den Kardinaal-Aartsbisschop van Milaan, en met veel rood en verguldsel. De tribunes zitten reeds vol: of liever, staan vól. want het zonnetje heeft de kus sens zoodanig gestreeld, dat zitten voorlooplg zUn bezwaren heeft.. De menigte staat buiten de tribunes achter afsluitingen en cordons van carabinieri. Rondom bet monument staan deputaties van godsdienstige en natio nale vereenlgingen met vaandels en banie ren. Militaire muziek speelt afwisselend den Pausmarsch en bet Itallaansche volkslied. Om vier uur precies verschijnt onder luid applaus de podestk, GluUo Cavazta, op wiens initiatief en kosten bet monument, waarvan juist een jaar geleden de eerste steen werd gelegd, tot stand kwam. Ki) wordt gevolgd door den Gouverneur van Milaan, door den Prefect der provincie en door talrijke mili taire en civiele autoriteiten. Gezamenlijk begeven deze zich naar de kerk, waar zij de Bisschoppen van Pavla en Bergamo, den Apostolisch Vicaris van Eritrea en den Pas toor, Mgr. Rovagnatl, afhalen. Op de officleele tribune ontvangen zij Markies Pacelli, algemeen Raadsman der Stad van het Vatlcaan. donna Camilla, de zuster van den Paus, en r-arkies en mar- kieztn Persichettl-Ugolinl. een neef en een nicht van den H. Vader Onder het spelen van den Pausmarsch en geestdriftig gejuich, wordt ten slotte de Aartsbisschop van Mi laan. Z.&n Kard. Schuster, die per auto komt, begroet. Na een korte conversatie nemen de gees telijke en wereldlijke autoriteiten plaats op de tribune. Het toeken wordt gegeven voor do onthulling. Het iHnniiiinnt van Ftaz XL Een doodsche stilte daalt neer op bet plein. De brandweer manoeuvreert met een Udde» wagen en een verauftlg hfjscbtoestel. Een- touw «wordt gespannen. Even klappert de enorme huif in den wind. Dan is het beeld vrij. Een luid applaus weerklinkt, dat spoedig wordt overstemd door den Pausmarsch De brandweer betrekt de eerewacht. Het monument dat meer dkn acht meter boog is, stelt den Paus voor, gezeten op den troon in de karakteristieke houding wel ke Hij pleegt in te nemen tijdens de audiën ties. Het gezicht lijkt vrij goed, al doet de bril daar, vooral aan de voorzijde, veel schade aan. De pauselijke figuur is getooid met den Jtaatsiemantel en de tiara. In den boegen sokkel is vooraan 'een ver gulde inscriptie; rechts een bronzen bas-re- Uef dat Kard. Gasparri, Mussolini. Mgr. Boc- gongini-Duca en markies Pacelli voorstelt op het oogenbllk dat zij in de zaal der Pausen het Verdrag van Lateranen onderteekenen; links brengt een tweede bronzen bas-relief de ontmoeting tusschen den Paus en het Ita- llaansche koninklijk echtpaar tn beeld bij de officleele audiëntie; een derde bas-relief aan den achterkant geeft een overzicht van het Sint Pietersplein tijdens de Sacramentspro cessie van 25 Juli; de drie reliefs dragen respectievelijk de bovenschriften: Caesar) Oaesaris, Deo Del; Gloria In Exoelsls en Et in terra Pax. Aan den achterkant verrijst bovendien een stapel boeken, een fjspikkel en een rozenkrans, ter herinnering aan den Paus als geleerde en alpinist. Het basement bestaat, behalve uit den sokkel, ook nog uit vier fonteinen, waarop even zoovele vrouwenfiguren welke de vier kardinale deugden verzinnebeelden: beza digdheid, kracht, rechtvaardigheid en wijs heid. Alle figuren, bas-reliefs en opschriften zijn in brons Het basement is van grijs marmer. Het monument dat werd vervaardigd door den beeldhouwer Albert Dressier, is in zijn geheel zeer geslaagd en past uitstekend bij de omgeving waarin het is geplaatst. Naar de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, is de voorzitter van de voorbereidende ontwapeningscom missie van den Volkenbond, de Nederland- sche gezant te Parijs, jhr. Loudon, voorne mens in November een zitting van de com missie te Genève bijeen te roepen, rekening te houden met de vraag of voor dien tijd de geschillen tusschen Frankrijk Italië in zake de vlootkwesUe zijn bU- Om kwart over 7 gistermorgen heeft op de Heilooërbrug een aanrijding plaats ge had. die nog betrekkeltjk goed is afgeloopen De wielrijder J. de Njjs, wonende Akers- laan. alhier, werd aangereden door een auto, bestuurd door P. de wonende al hier. Belde reden rechts van den weg in de zelfde richting. Vermoedelijk is de Nijs bjj bet passeeren door den auto geraakt, waar door bü op het trottoir viel. De spieren van zün linkerbeen waren verrekt. Het rijwiel werd licht beschadigd. af Er is eenvoudig niets aan te doen. Ik wil nu alleen mijn spijt uitdrukken, dat de belangen van de streek tusschen Alkmaar en Purmerend zoo weinig gewicht in de schaal leggen. Juist voor die gemeenten, waar het trambedrijf het minst goed gaat, is steun bet meest noodig. Echter. Mynheer de Voorzitter, ik zal niet tégen dit ontwerp stemmen, want dan ge raken de gemeenten, die thans geholpen zul len worden, van Amsterdam tot Purmerend en Edam, mede in de verdrukking, en dat zou ik niet graag zien. Ik citeerde daar straks immers „niemand kan de spoorweg maatschappijen dwingen." enz. Het eenige goede, dat in het voorgestelde zit. is. dat het personeel, dat vrükomt op de verlaten lijnen, geplaatst zal worden op andere gedeelten. Ik meende echter mün bezwaren ter waar schuwing van de Regeering toch even naar voren te moeten brengen. De heer Reymer. Minister van Waterstaat: Mijnheer de Voorzitter! Ik verheug mü er over, dat de geachte afgevaardigde dit wets ontwerp als zoodanig niet bestreden heeft en ik geloof dat bestrijding wetni" <Wmatig zou zijn geweest, want de geachte afgevaardig de erkent, dat dit wetsontwerp in zich ze kere toejuiching verdient Indien de Kamer haar goedkeuring aan dit wetsontwerp hecht, staat vast, dat er een electrische verbinding komt tusschen Am sterdam en Edam en van Het Schouw naar Purmerend. Een weinig doelmatige en kost bare stoomtramverblndlng gaat vertfwünen en er komt een electrische verbinding voor in de plaats. NU spreekt de geachte afgevaardigde er zün teleurstelling over uit, dat de tram op gaat houden bü Purmerend en niet door gaat loopen zooals nu de stoomtram doet, tot Alkmaar. Ik acht die klacht van den geachten af gevaardigde wel begrijpelük. maar toch niet gerechtvaardigd, want de geachte af gevaar- digde heeft er aan herinnerd hoe deze zaak door verschillende instanties is onderzocht Over deze zaak zün gehoord het Rljkstoe- zlcht en de Tramcommlssle en die zün beide tot de conclusie gekomen wat ook niet tegen te spreken is dat de stoomtram Purmerend-Alkmaar elgenlük geen reden vaft bestaan heeft Het vaat hier om een streek, die weinig bevolkt is. een streek zonder eenige industrie, met alleen de Rifp en en kele dorpjes aan de lijn gelegen. En nu kan ik begrijpen dat de geacht» a?»evaaTxllgde zegt: het is Jammer, dat die lijn zal op houden bü Purmerend. maar het verkeer op de lün Purmerend-Alkmaar kan zeer ge voeglijk door de autobus en den vrachtauto overgenomen worden omdat deze lün maar zeer weinig vervoer heeft. Ten tweede heeft de streek, waarop de geachte afgevaardigde zich beroeot. niet ver klaard tot d» nnórti»* niet verinee finan- cleele opoffering bereid te zün en tndlen de Regeering met een ontwerp in deze richting zou komen zou van uit de streek zelf de flnancleele belangstelling moeten getoond worden. En daarvan is geen sprake. Ten derde was ook de Noord-Zuklholland- sehe Tramwermaatschappü die nu de ex ploitatie zal voeren, op grond van de ge gevens niet bereid de lün Alkmaar-Punne- rend over te nemen. Ik meen ook. dat de stelling van den geachten afgevaardigde, dat men het slechte most nemen om het goede te krügen, niet opgaat. Ik heb in de Memorie van Antwoord geschreven, dat dit wel opgaat in een stad waar sommige lijnen rendeerend zün en andere niet. Maar waar deze lünen absoluut gescheiden bekeken xün. meen ik. dat het onverantwoordelük zou zün geweest een voorstel te doen om de electrl ficatie door te trekken tot Alkmaar. Daar om bleef alleen over wat nu is voorgesteld, en ik hoop, dat de geachte afgevaardigde hieraan nu toch zün stem zal willen geven. De algemeene beraadslaging wordt geslo ten. De artikelen 1 en 2. zoomede de beweeg reden van het ontwerp van wet. worden achtereenvolgens zonder beraadslaging en zonder hoofdelüke stemming aangenomen. Het ontwerp van wet wordt zonder hoof delüke stemming aangenomen. Mn Heer, Onze eerste gedachte uitgaat naar Mse allerbemindste kinderen; u zult hen zeggen dat Wü van ganscher harte den Gezegenden God bidden dat Hij aan Ons dierbaar geboorteland dien ohristelüken op bloei geve, welke zün sterke fundamenten heeft in het geloof en in M overgave aan de leer der Kerk. „En ten laatste wenseben Wij ook de voornaamste beweegreden bekend te maken waarom Wü Ons verheugen en waarom Wü dankbaar dit blijk van kinderlijke toewijding aannemen: bet is omdat Onze beminde kin deren van Desio in Ons meer dan onzen nederigen persoon, den vertegenwoordiger op aaide van Jezus Christus hebben gezien, en omdat zü zich met Ons hebben willen ver- eenigen in Mn Heer die tn Zijn oneindige goedheid Ons Pontificaat beeft willen sieren met een der mooiste bladzijden uit M ge schiedenis der Kerk." De brief sluit met Mn Apostolischen Ze gen aan Desio en zijn bewoners, en met een bijzondere dankbetuiging voor den po- destA, wien een hooge onderscheiding wondt beloofd. Een rede van Markies Paeelli. De woqfden van Mn Paus worden in plechtige stilte aanhoord en aan bet einde van den brief klinkt een lange ovatie. Dan treedt Markies Pacelli naar voren, die M onderhandellngen voor M Overeen komst van Lateranen leidde namens het Vaticaan. Markies Pacelli acht zich gelukkig te mo gen spreken op de zelfde plaats als de Paus sprak, nu 48 jaar geleden, bü zün lijkrede voor Mn beminden pastoor en leermeester. Don Volontleri. Daarna weidt spreker uit over M liefde van den Paus voor Zijn geboorte grond en over Zün verlangen naar den vrede dat er Hem toe aanzette M eerste de beste gelegenheid aan te grijpen welke zich voordeed voor bet overbruggen van M klove welke M katholieke Italianen van hun vaMrland scheidde. In zijn verbeelding ziet de redenaar reeM over vüftlg jaren op dit zelfde plein het eerste halve eeuwfeest vie ren van de verzoening, welke dan haar rijk ste vruchten aal hebben afgeworpen. „Wanneer de komende generaties van het Itallaansch* volk vernieuwd zullen zijn door een gezonde, godsdienstige opvoeding der jeugd, wanneer bet Sacrament dec Huwelüks weer in eere zal zün hersteld door de Ita- llaansche wetgeving, wanneer daardoor M gezinnen weer hechter zullen worden, vrucht baarder en werkzamer, vooal op het platte land; wanneer de Itallaansche natie onder <fe leiding zijner vorsten van Savoje en onder het bestuur züner wüze regeering. door bet geduldig, standvastig en geniaal werken zü ner zonen, steeds bloeiender en steeds aan- zienlüker zal geworden zün in M wereld, dan zullen op dien dag de Italianen dank baar hun gedachten even terug laten gaan naar onzen Grooten Paus. Dan, over vüftlg jaren, zal uit een kalm en onpartijdig over zicht der historische data en der diploma tieke handelingen beter M enorme belang rijkheid blüken der Overeenkomst van La teranen. Dan zal Pius' daad van vrede en liefde door allen op de juiste waarde worden geechat. Dit monument zal dan begraven worden onder bloemen en regeering en volk zullen hter samen stroomen <xn Mn Paus der Verzoening te segenen.” De geestdriftige woorden van Markies Pa- celll worden levendig toegejuicht, waarna de autoriteiten een roodgang maken om het monument en dan de Kerk binnen gaan, waar Kard. Schuster het Te Deum aanheft. De onthulling wordt besloten met een re ceptie ten huize van den podestA. Tegen den avond wordt de kerk ge ïllumineerd. Niet grootsch, niet geweldig, neen, er is alleen op Mn koepel een groote ster aangebracht en lijsten van lampjes om geven het pauselük wapen. Toch moet Z- H. Plus XI bü het beschouwen der feeërieke verlichting van Sint Pieter wel even aan die simpele honderd lampjes gedacht heb ben. Want het is alweer een inscriptie welke spreekt Pius XI schreef enkele jaren geleden: „Ondanks de groote zwaarte der apostoli sche plichten en der zorgen voor de wereld wijde kudM van Jezus Christus welke op Ons rusten, komt tot Ons dikwijls M ge dachte aan den geboortegrond In dit onderhoud heeft Briand de bereid willigheid van Frankrijk te kennen gegeven tot het voeren van onderhandellngen. Briand constateert evenwel met nadruk, dat de on derbreking van de onderhandellngen met Italië veroorzaakt is door de destüds door Mussolini gehouden zeer scherpe reM. Getrouwd: Nicolaas Stoop en Anna Con stant. Jan ter Buurkes en Klaasje Troost. Geboren: Antoinette Hlllegonda, d. van Gerrit Koesemans en Wilhelmina Hooge- boorn. Cornelia, d. van Pieter de Waal en Maantje Baas. Allda Adriana d. van Pieter Kuiper en Margaretha Morauw. NEW YORK, 3 Juli (V. D). De onder- handelingen over een revanche-wedstrüd SchmellngSharkey zün afgebroken, daar de vertegenwoordiger van Schmellng. Ja cobs, geweigerd heeft de overeenkomst teekenen, ofschoon de vertegenwoordiger van Sharkey reeds eenige uren te voren alle voorwaarden aanvaard had. De oorzaak van de weigering tot onder- teekenlng van de overeenkomst door Ja cobs is, dat Jacobs van den vroegeren ver tegenwoordiger van Schmellng Buelow eisch- te, dat deze van alle aanspraken afziet. Buelow weigerde evenwel alle vroegere fl nancleele elschen te laten vallen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5