Sociaal Leven Binnenlandsch cJ^ieuws L? n r' Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE HET VERS r <1 Ver van Ned. Arbeidsbeurzen TWEEDE KAMER t De Nederlandsche Spoorwegen KERKNIEUWS De H. Maagd, Middelares LUCHTVAART Ver. van Ned. Gemeenten Nieuwe Oceaaevlucht St. Michaël KUNST EN KENNIS De Kinderverlamming 4.32 Een telegram van Prinses Juliana De Nationale Gezellendag te Den Haag De vacantie der winkelbedienden tot de vrije halve dag Ned. R. K. Bond van Banketbakkerspatroons intellectaeele toenadering tusschen Nederland en België Onze zeemacht in Nederland en Indië IfK De vastelands-vlucht van de „Southern Cross” En dat bet pensioen psr mand wertt ■»- betaald. i Tweede jaarvu ga<i< ring De herziening van het R. D. V. 1926 Viering van Haar feest in hei bisdom Breda Hopmans scrhyft in namens van de Ontvangst ten stadhnfae Van Chicago gestart de Coates en BeUonte van Oost naar West ISe Bondscongres te Maastricht Wat de stekte inhondt De Nederlandsche afdeeling gefnatsHtierd Ais antwoord op een tydoto het lustrum* ,1 Een schrijven van den Direetenr»Generaal van den Arbeid Voorioopig verslag Verschenen is het Voort. Verslag over het wetsontwerp tot verhooging van bet VHIste Hoofdstuk der Ryksbegrootlng voor 1930. De binnenlandse!» verplaatsing van arbeidskracht r n Woensdag hield de Ned. R. K Bond v— Banketbakkerspatroons zijn tweede jast K gadering in de bovenzaal van Artis te Am- sterdam. telegram van hulde werd gezonds* 1 ri •vl 433. Naar bet studeei vertrek van den dokter werd Dotm door ben gebracht. ..Leg hem,” zei de dokter, „op dien divan, daar ligt hij ten minsts zacht* Kn Jokko en Piara, ae deden wat de geleerde man beval. „Ik ben zeer nieuwsgierig.” dacht Jokko. „ot die hem nu geneern aak" X'”*' Er was geen gelegenheid tot repliek. De voorzitter. ir. Albania, sloot daarna de vergadering. Het vliegtuig .Point d'interrogation" van de vliegers Coetes en Bellonte staat sedert Woensdagavond op het vliegterrein van le Bourget te Parijs gereed. Het vliegtuig is OJ van een nieuwen motor voorzien Zoodra de weersomstandigheden gunstig zyn, willen de vliegers opstijgen voor een transatlantische vlucht naar New-York. Z. D. H. Mgr P. Sancta Maria: Op Ons verzoek heeft de H. Congregatie der Riten by besluit van 24 Mei j.L toege staan. dat het feest der H. Maagd Maria, Middelares van alle genaden, in het kalen- darlum en in bet Eigen van het bisdom Breda wordt ingelaacht en jaarlijks op den 3 Is ten Mei worde gevierd. Te beginnen in het jaar 1931 zal jaarlijks dit feest worden gevierd ter eere van de Patrones en bijzondere Beschermster van het bisdom. Een t-- aan Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. Medegedeeld werd, dat bet Hoofdbestuur aan de leden toestaat om gedurende twaalf maanden kosteloos advertenties voor perso neel te plaatsen in het orgaan. Voorgesteld werd de contributie voor bto volgend jaar op f 3.50 per Md te stellen. Het jaarverslag van den penningriKitstST werd vervolgens goedgekeurd. In de besluursvacature, ontstaan door bet bedanken van den heer J- Roonen. werd gekozen de heer A. J. v. Arendonck, terwijl de periodiek aftredende voorzitter, de heer C B. F. Sleyffers, als zoodanig werd her kozen. Vervolgens werd een rapport uitgebeacht door den heer H. Chr. Jansen, namens da commissie betreffende den gecombineerde* inkoop. Besproken werden de systemen van Am sterdam en Den Haag n.l. de gecombineer de en de coöperatieve inkoopsystemen. ZB tegenstelling met een nationale inkoopver- eeniging werd geadviseerd tot een centrale van plaatselijke of districtsinkoopversenl- gingen. Hierna voerde de bondsadviseur. de Wel» Eerwaarde Heer L. Brink, het woord. Dparna sprak mr. F. Bach over den nieu wen vorm van de R. K. JongemiddenstandB- organlsatie. waarbij spr. den nadruk legde op het feit, dat deze organisatie naast de vakorganisatie behoort te staan. Na enkele discussies werd besloten onder mr. F. Baoh een enquete te hoofdje in haar tegen zich aan. „Waarom huilt mama nou? Ik kan toch het versje vanavond wel opzeggen, als papa thuis komt?” „Neen lieveling, dat kun je niet, want papa komt niet thuis. Hij is op reis misschien wel voor heel langen tijd- Vriéndelijk scheen het zonnetje in de eet kamer, waar de voor vadert verjaardag met bloemen en groen versierde ontbijttafel ge dekt stond. Een kop thee was alles, wat mevouw Ben net gebruikte en ook Willy, die met haar gebabbel de benauwende stilte in de kamer nu an dan verbrak, at niet als anders. ZIJ gtng naar school, niet wetend met welk verdriet haar moeder alleen bleef. Zij begreep alleen maar niet, hoe vader nu juist op zijn verjaardag zoon lange reis kon gaan maken. 431. .Breng hem maar binnen.* zeide de dokter. ,jk wil sten wat hem scheelt. Is er niets bij hem gebroken, wordt hij dra door mtj geheeld* „WDt u dat doen,* vroeg Jokko dankbaar. ,.u nam van ons een grooten last.” „Ik doe het graag, hoor." zei de dokter, „voor Duimstok zit de poppen kast.” De Minister van Onderwijs heeft gisteren als voorzitter van de Nederlandsche afdee ling der technische commissie ingevolge bet verdrag betreffende internationale toenade ring tusschen Nederland en BelgM, deze af- deellng geïnstalleerd met 'n rede, waarin hy de verwachting uitsprak. dat de overeen komstig het verdrag te verrichten arbeid er toe zal bydragen. dat men elkander op in tellectueel gebied beter zal begrijpen en waardeeren, er op wijzend dat daartoe met taq» en overleg te werk zal moeten worden gegaan. In de eerste plaats zal de aandacht worden geschonken aan de uttwimellng van boog- leeraren en de toekenning van de beurs. Nu de gevreesde ziekte, de kinderverlam ming, zich meer en meer uitbreidt, zal bet onze lezers ongetwijfeld belang inboezemen, daaromtrent iets naders te vernemen. An dere benamingen voor deze aandoening zyn poliomyelitis (acute en chronische), spinale kinderverlamming en essentiëele kinderpa- ralyse. In 1909 trad zy o.m. te Leiden op. Meest treedt zy tusschen ’t eerste en vier de levensjaar op by overigens gezonde kin deren uit gezonde families, en niet zelden is haar verbreiding als echte infectieziekte. Maar wel degeiyk komt de ziekte, zy het veel zeldzamer, ook by volwassenen voor en kent men ook een subacuten en een chroni- schen vorm. Nogoeshi, een Japansch bacterioloog, ge lukte het met prof. Flexner aan het Rocke- feller-instltuut den schuldigen microbe te ontdekken. Door zyn kleinheid kon hij door alle filters passeeren en ontsnapte aan de waarneming. Men kon hem niet kweeken, maar wel apen en konynen ermee besmet ten. Amerikaansche auteurs toonden infec- teerend vermogen In het neussiymvlies van kunstmatig besmette apen aan, wat den weg aanwijst van de infectie van mensch op mensch. De door niezen, lachen enz. In de lucht verbreide organismen geraken in de luchtwegen van gezonden en kunnen zich daar onder gunstige, nog niet nader bekende, omstandigheden vermeerderen, of als deze gezonden onvatbaar voor de ziekte ztjn. zooals alle volwassen menschen, dan kunnen deze hen toch lang herbergen zon der dat zij hun infecteerend vermogen ver hezen^. De ontdekking van de eigenlijke oor zaak geeft, zoolang de microbe zelf nog niet aangevallen kan worden, ook de bestrijding der epidemie aan, waarby het afzonderen der patiënten de voornaamste factor is. De ziekte zelf berust op een acute ontsteking en later optredende atrophie in de voorste gryze substantie van het ruggemerg. meest in de gryze voorste hoornen van één zijde. Weer volgt de secundaire ontaarding van de er by behoorende voorste wortels, motore zenuwen en. spieren. Meestal begint de ziek te plotseling met hevige koorts en zware algemeene ziekteverschijnselen, zelfs met geheele bewusteloosheid of algemeene «tul pen. Die beginverschynselen kunnen eenige dagen of eenige weken duren, maar in an dere gevallen slechts zeer licht zyn en kort duren. Daarna eerst bemerken de ouders de verlamming van beide beenen of beenen en één arm of alle ledematen met de romp- spieren. Maar spoedig trekken sich de ver lammingen terug tot één gebied, dat ver lamd blijft 1 vaakst tot een been. nJ. op de peroneaalspleren, of een arm, n.l de del- toideus, soon op beide beenen. Afgezien van die slappe, atrophische verlammingen, zyn de kinderen intusschen gezond geworden. Zeer vaak blijft het getroffen been later In groei achter, en byna altijd komen er blUvende samentrekkingen (contract uren) van de antagonisten der verlamde spieren, waardoor typische misvormingen ontstaan, vooral de paralytische klompvoet; door de verlamming van de peronaei en den tnbia- lls anticus komt er een contractuur van de antagonisten, de kul tsp leren, tot stand, die den voet gebogen houdt. Zoo kunnen ook sterke afwijkingen in de armen of in den rug ontstaan als gevolg van arm- of rugspierverlammingen. Van gewicht voor de diagnose in het begin Is dat ook de rugge- mergsvliezen eerst min of meer kunnen ontstoken stfn, waardoor meningeale prik teen zy den man. die voor haar stond, zag. De politiebeambte deelde in korte bewoor dingen de toedracht der zaak mede. Kas controletekortvoorioopig verhoor. Het gesprek duurde slechts kort, doch alle zelfbeheersching. die zy bezat, had me vrouw Bennet moeten aanwenden om niet in huilen uit te barsten. Maar toen ze weer in de kamer was, liet ze haar tranen den vrijen loop. *t Was of zij het gevoeld had. maar toch had zij er met Tib niet over durven spre ken. Lang bleef zij peinzen, hoe zy het Willy zou zeggen. Eerst tegen den morgen was zy ingesla pen en nog niet lang had zy gelegen, toen de deur van de slaapkamer openging en Willy, die natuurlijk dien morgen ongewoon vroeg was wakker geworden, de kamer in lew am. Op haar teenen sloop zy naar bet ledi kant en kuste haar moeder goedenmorgen. Haar vader niet in de kamer Mende, fluis tert zij: „Moes, is papa al weg? Waarom heeft hy riu niet op ons gewacht Mevrouw Bennet kon geen woorden vin den en weer sprongen de tranen in de van 't hullen nog roode oogen. Zjj nam Willy’s handen en drukte haar telegram, waarin de studie van de Prinses aan de Universlteit werd herdacht ontving het Collegium Supremum van het Leidsche Studentencorps namens Prinses Juliana uit Noorwegen een telegram waarin met by- zonderen dank erkentelykneid wordt betuigd voor de vriéndelijke woorden, waarmede her innerd werd aan de volbrenging harer Leid- sche studiën en voor de betuiging voor de gevoelens van aanhankelijkheid. Verdediging |an bet ontwerp Van meer dan één zyde kwam men tegen deze beschouwingen in verzet Men wees er daarbij allereerst op, dat het hier slechts een zeer eenvoudig wetsontwerp betreft, waarby het niet gaat over n vloot- uitbreidlng ten koste van f 120.000.000, maar slechts om den eersten termyn voor den bouw van twee schepen een kruiser en een flottleljevaartulg. Uiteraard zullen de Sta- ten-Generaal, dit wetsontwerp aanvaarden de. min of meer gebonden zijn in volgende jaren hun stem te geven aan begrootings- posten. betreffende den afbouw van de schepen, waarvoor thans een eerste termijn wordt aangevraagd. Door die aanvaarding binden zy zich echter in geenerlei opslcht tot het toestaan van gelden voor den bouw van de overige vaartuigen, welke op het door de Regeerlng overgelegde plan voorko men. Daarom gaat een verwijzing naar het gebeurde in 1933 niet op. leden, hier aan het woord, achtten wordt douden Algemeene vergadering Gistermorgen werd de algemeene vergade ring aangevangen, zy werd bUgewoond door vertegenwoordigers van ruim 200 leden der vereen iging. De vergadering werd geopend met een rede van den voorzitter, mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, die erop wees, dat dit jaar zeer belangryk voor de vereeni- ging was geweest. Geconstateerd werd een steeds voortgaande groei der vereeniglng, die nu ruim 900 van de 1000 Nederlandsche ge meenten omvat. In het bestuur werden herkozen de heer 8. Rodrigues de Miranda en mr. W. F. F. baron van Verschuur, gekozen de heeren C. A. van Woelderen uit Vlissingen, P. H. L. J. Lommen uit Castricum en mr. A. de Jong Vlaardingen. De heer Meyer, wethouder van Kampen, hield een causerie over Kampen’s bezittin gen, in het bijzonder het Kamperelland. Hierna werd een boottocht gemaakt. r ,Jv leiding van houden om materiaal te verzamelen OW deze kwestie Na enkele besprekingen over een wedu wen- en «eezenfonds. werd Venlo als piaats voor de volgende vergadering gekoaen. In verbond met de herziening van het Reglement Dtenstvoorwaarden 1936 by de Nederlandsche Spoorwegen, dat 1 Januari 1931 gereed moet «ijn. zyn, naar wij ver nemen, ter voorbereiding van de daaraan vr -bonden werkzaamheden, een tweetal commissies samengesteld. In de commissie voor wat den tekst van het R. D. V. betreft, zijn benoemd de hee ren dr. Ch. F. P. Bodemeyer en H. I- Heye- ter namens de directie, en de heer H. J van Braambeek en L. Willemsen den Pereoneelraad. In de commissie tot herziening loonrege’iag zyn benoemd de heeren jhr. dr. E. L. Elias, ir W. Hupkes en H. L. Heyster namens de directie en de heeren P. Molt- maker. J. Hellemens en O. Cramer namens den Personeelraad. Bescherming van West-lndié Dat in West-Indië oorlogsbodems zullen worden gestatlonneerd. vond toejuiching De vraag was echter gerezen, of het OotUelje- vaartulg daarvoor wel het aangewezen schip is. Hat flottiti je vaartuig loopt slechts 15 mijl, terwyi de koopvaardijschepen 18 mijl gaan. De bewapening van het flottlelje- vaartuig is ook onvoldoende. West-Indië heeft noodig een goed bewapend schip, dat snel kan loopen. Men zou bet op prijs stel len, indien de minister nog eens zou willen overwegen, of voor West-Indië niet geschik ter materiaal is te vinden dan thans voor den dienst aldaar door hem is bestemd. Andere leden konden zich met de gedane keuze zeer goed vereenlgen. Intusschen gaven verscheidene leden als hun meening te kennen, dat voor West- Indië zou kunnen worden volstaan met een poütievaartulg, gelijk ook van de zijde der Regeerlng, herhaaldelijk is betoogd. Naar de meening van sommige leden be hoeven de Z.-booten een aanvulling. Twee dier booten zullen warden overgebracht naar West-Indle. De regeerlng biykt echter niet voornamens d© hier te lande door andere te vervangen. Dit voorstel werd evansww sauganomm. Voorts werd besloten het volgend» jatf het congres te houden te Breds. De elgeniyke Gezellendag ai Zondag te Den Haag begint met 'n dubbel Lof. waarvan het eene zal worden gehouden in de kerk aan den Boechkant om 1 uur. Bij dit Lof zullen tegenwoordig zyn de navolgende ver- eenigingen. Bodegraven, Boskoop. Delft. Gouda, geheel Den Haag, Leidschendam. Rijswyk. Scheveningen. Voorburg,- Voor schoten. Wassenaar en Woerden. Na dit kort Lof zal vanaf den preekstoel worden afgeroepen, welke groep de kerk zal verlaten om aan te sluiten in den stoet, welke wordt opgesteld op de Koningskade. waar de groepen plaats nerhen achter het bord waarop de naam staat van de plaats van samenkomst. Eigen - anen *n muziek korpsen sluiten hierby aan. Het tweede Lof wordt gehouden in de kerk aan de Limburg Styrumstraal. het welk wordt gehouden voor alle andere af- deelingen uit het land. In de kerk wordt door ordecommissarissen gezegd, waar men plaats moet nemen. Na dit Lof wordt eveneens afgeroepen welke groep de kerk zal verlaten om aan te sluiten in den stoet, die wordt opgesteld op het Oranjeplein. Hier is de volgorde aldus: achter bord I A sluiten zich aan de vereenigingenAlk maar. geheel Amsterdam en Assendalft; achter bord n B t m GBennebroek. Ber gen. Bergen op Zoom. Berkel-Rodenrijs. Beverwyk. Bovenkerk en Grootebroek; ach ter bord III H: geheel Haarlem. Haarlem mermeer. Halfweg. Heemstede. Heemskerk, Heiloo, Hillegom. Hoek van Holland. Hoog- karspel. Hoorn; achter bord IV K en L: Katwyk aan den Ryn. Kwintaheul. Lan- gendyk. Langeraar. Leiden met Zoeterwou de, Limmen. Lisse, Lutjebroek, achter bord V M t m P: Maassluis. Middelburg. Nyme- gen. Nieuwkoop, Noordwijk, Oegstgeest. Ou derkerk a/d Amstel. Pynacker. Purmerend; achter bord VI R: Roelofarendsveen. geheel Rotterdam; achter bord VII 8 t/m Sas- senheim. geheel Schiedam. Schipluiden. Schoten. Sloten. Uitgeest; achter bord VIII V tim Z: Velzen, Vlissingen. Vogelenzang. Voorhout, Warmenhuizen. Weesp. Wormer. Zaandam. Zandvoort, Zilk. Wanneer de stoet is opgesteld, wordt langs nader aan te wijzen weg gemarcheerd naar de Wielerbaan. Men houde zich hier stipt aan de aan wijzingen van de commissarissen van orde en van de R. K. verkenners daar aanwe zig. Deze zullen de plaatsen aanwyzen. Vaandels en harmonieën, alsmede diege nen. die moeten spelen of zingen, begeven zich door den Ingang achter de hoofdtri bune naar het middenterrein. De Nederlandsche R. K. Bond van Han del-,Kantoor- en Winkelbedienden Franciscus van Asaisië” wendde zich dato 24 Juni j.l. met een schryven tot den Dlrec- teur-Generaal van den Arbeid, nrwt hto verzoek nader te willen toelichten volgend welk systeem aan heeren werkgevers in hdt winkelbedrijf ontheffing werd verieend van het nakomen der bepalingen om wekaljjkd een halven vryen dag aan het winkelperso neel te geven (werktijdenbesluit) Zooals bekend, is dit gedurende den so- mervacantle-tyd toegestaan, indien tenmin ste de bedienden een redelyke vacantie Be meten Mede in verband met de verschillende klachten, ontvangen uit de overal in den lande verspreide afdeallngen van boven genoemden bond, werd tot verzenden /»n bovenvermeld schrijven besloten, omdat men constateerde, dat hier en daar een lance ren termyn voor ontheffing werd toege staan dan oocsproukeQjk in de bedoeling lag. Hierop kwam thans bet volgend schrij ven van den Dtrecteur-Generaal van den Arbeid in: .Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 24 Juni 1930 deel ik U meda, dat aan de hand van de opgedane ervaring met het groot aantal reeds behandelde aanvragen om vergunning, om gedurende da vacarv- tieperiode de vrije halve dagen te doen vervallen, thans de volgende gedragslijn is vastgesteld Bij 14 dagen vacantie wordt gedurende 10 weken vrijstelling van den halven vrijen dag toegastaan en vergunning om ten hoog ste 58S uur par week te werken. In menig geval biyidb het mogelijk met een korter wekelijkscben werkduur te volstaan Dtt hangt af van de drukte, in die periode en van het sluitingsuur. Bij kortere vacantie, nJ. 6, of 10 werkdagen, wordt naar ver houding minder vrijstelling toegrataan, om dat da waarde der vacantie m.l. belangrijk vermindert als deze korter dan 14 dagen is. In die gevallen wordt het maximum ge steld op 4 weken voor 6 werkdagen vacan tie. 5 weken voor 8 dagen en weken voor 10 dagen. Aanvankelijk zyn bu de eerste aanvragen in enkele districten ruimere termijnen toe gestaan en het is daarom noodig, tan eind» geen ongelijkheid in wetstoepassing te scheppen, dat zaken, die in geiyke omstan digheden varkeeren. op gelijke wjjm wor den behandeld. Dit betreft echter slechts enkele gevallen en daartoe wordt alleen dan overgegaan, indien een stuitende onbiliykheid zou wor den begaan. Het grootst aantal vrijstellin gen en alle die in de afgeloopen weken werden toegestaan, zijn echter verkend conform bovenstaande gedragslijn. On- dert.: De Directeur-Generaal van den Ar beid. De „Southern Cross” is, met Kingsford Smith en zijn metgezellen aan boord, gis terochtend te 6.45 (Amerikaanschen Tijd) van Chicago gestart naar San Francisco. Ernstige, bezwaren Verscheidene leden verklaarden tegen dit wetsontwerp ernstig bezwaar te hebben. Als voorstanders van nationale ontwapening is dst voor hen volstrekt onsannemelyk. In wezen aldus deze leden beoogt het thans door de Regeerlng gedane voorstel een versterking van de vloot met 50 pet. Het gaat lynrecht in tegen de uitspraak, in 1923 door de Kamer met betrekking tot de toen aanhangige Vlootwet gegeven. Wat kan de Regeerlng bewogen hebben een zoo aanzienlyke versterking van de vloot te ontwerpen? Een conflict in *t verre Oosten verwacht wel niemand en een recht- streekschen aanval op ons evenmin. Waar om moet dan nu hetgeen de deskundigen in 1927 voldoende achtten, plotseling met de helft worden vermeerderd Naar de meening van bedoelde leden kan voor de vloot hoogstens een politioneel doel worden gesteld. Woensdagavond werden in de trouwzaal van het stadhuis te Zwolle de vertegenwoor digers ontvangen van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, die hun Jaar- lykaph congres te Zwolle houden. Namens het gemeentebestuur heette de burgemeester, mr. dr. I. A. van Royen, vereeniging in zyn gemeente welkom. In zijn beantwoording huldigde de voorzit ter In Zwolle’s burgemeester den grondvester van de vereeniging, die haar de eerste moei- lyke jaren doorhielp. ■et materieel Sommige leden stelden de vëaag, waarom voor Indië begonnen wordt met een kruiser,. De |sak aldus deze leden -- der marine in Bidlë bestaat, behalve uit de handha ving van orde en rust als steun aan het leger uit het vervullen van den militairen plicht als lid van de Volkengemeenachap. In Indië hebben wy een neutraliteitsvloot. Daarvoor is klein materieel van de gróót ste waarde. Kruisers zyn daarby alleer. noo dig om steun te verleenen. Naar de meening der hierbedoelde leden zou het aanbeveling verdienen by het kweeken van de noodig geoordeelde reserve in plaats van met een kruiser te jaeginnen met kléin materiaal in de eerste plaats met torpedobootjagers.. Andere leden achtten het zeer juist ge zien. dat met den bouw van een kruiser wordt aangevangen. BU sommige leden ontmoette de keuze van flotieljeleiders voor Nederland ernstig bezwaar. Flottieljeleiders zijn tot dusver by onze marine niet bekend. Het zyn schepen van pl.m. 3000 ton. Zij zijn bestemd om te leiden. Doch er valt in Nederland, omdat daar geen torpedojagers in dienst zijn niets te lelden. En voor de opleiding die in Ne derland primair is hebben deze schepen weinig beteekenis. Andere leden konden zich met ’s Minis ters keuze in dit opzicht wel vereenlgen beien; zoo kent men ook een pontine en I sen buibairen vorm, als de brug v<an Varol, I reep, het verlengde merg aangetast zijn. De verlammingen moeten jarenlang geregeld electrisch behandeld worden, waarby de eene paal op het zieke deel van het rugge merg rust en met de andere langzaam over de verlamde zenuwen en spieren gestreken wordt. Verder komen methodische gymnas tische oefeningen, masseeren en passieve bewegingen van pas, vooral om de contrac turen tegen te houden. Kan men niet meer op verdere verbetering rekenen, dan is het tyd voor orthopaedische steun-apparaten, peesdoorsnyding van de saamgetrokken spieren en ten slotte het vereenlgen van de peezen van gezonde spieren met die van verlamde. Woensdagmorgen werd te Leeuwarden de algemeene vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche arbeidsbeurzen voortgezet met de behandeling van de. reeds vermelde, prae-advlezen omtrent de vraag op welke moeiykheden de btnnenlandsche verplaatsing van arbeidskrachten stuit en hoe die moei lijkheden kunnen worden verminderd. De heer C van der Lende, secretaris van het N. V. V., betoogde, dat aleer aan ver plaatsing van arbeidskrachten gedacht kan worden, de werkgelegenheid bevorderd dien de te worden. Biykens de prae-adviezen ha pert er nog al een en ander aan de arbeids bemiddeling en spr. is daarom voor verplich te bemiddeling. De heer v. Lier, referendaris aan het de partement van Arbeid, bepleitte centralisa tie van arbeidsbemiddeling in districtsar beidsbeurzen. De heer Lemstra van Deventer wees er op. dat er van den kant der voor verplaat sing in aanmerking komende arbeiders nog al eens beswaar gemaakt wordt tegen arbeid, die ver van huis gelegen is. Spr. zou den vakvereenigingen willen verzoeken hun leden dienaangaande beter voor te lichten. De heer Huizinga, burgemeester van Ter- neuzen. hield een beschouwing over het in stituut correspondenten der arbeidsbemidde ling ten plattelande. Z. I hapert daaraan nog al een en ander en zou het z. 1. aan beveling verdienen een aantal gemeenten voor bemiddeling te oombineeren De heer mr. Gorter, secretaris van de Centrale van Hoofdarbeiders, betreurde het. dat er in de adviezen zoo weinig aandacht geschonken is aan de bemiddeling voor hoofdarbeiders. De heer Lamey. directeur der arbeidsbe middeling te Eindhoven zette naar aanlei ding van de opmerkingen van den heer Van der Lende uiteen hoe men b(i Philips, toen er te veel arbeidskrachten waren, de ontsla gen geregeld heeft. Toen zyn eerst de bui tenlanders afgevoerd én daarop de on gehuw den Van de prae-adviseurs voerde daarop eerst de heer De Bruyn het woord. Hy wees er op. dat zd. die werkgevers, die in tijden van hoogconjunctuur arbeiders* naar hun be drijf lokken, verplicht zijn In ’jijcfen van laag conjunctuur voor die arbeiders te zorgen. De overheid kan daarby regelend optreden. De heer Van Geel wees er op. dat men er nog niet is als de organen der arbeids bemiddeling beter geoutilleerd zullen zyn. meer moet de handicap dien zy ondervinden op allerlei wijze worden opgeheven. De heer A. Stapekamp pleitte eveneens voor een regeling, waardoor de door econo mische omstandigheden gedupeerde arbei ders worden geholpen. By Philips is daar mee een begin gemaakt. van buiten ,Jk ken bet nu beelemaal Moesl Pyn!” Het heldere stemmetje van de achtjarige Willy verbrak hiermede de stilte in de een voudig. doch smaakvol gemeubileerde huis kamer en deed mevrouw Bennet opzien van het borduurwerkje, waaraan zy zoo juist be gonnen was. „Wil ik het nu nqg eens opzeggen, Moe/F’ vroeg de kletne. „Dat is goed Willy, laat moeder maar eens hooren.” Willy ging vlak by haar moeder staan en met haar hooge stemmetje zei ze den voor vaders verjaardag geleerden wensch op rym uit het hoofd op. zy had er een kleur van gekregen, maar zy voelde zich groot, nu zij dat lange vers beelemaal van buiten kende. O. zy had het wel direct willen opzeggen als vader thuis kwam, maart was voor zyn verjaardag en vader was morgen pas jarig. Reeds lang lag zy in haar bedje, doch van slapen kwam niets. Nog repeteerde zy haar vers, bang het te zullen vergeten. Eindelijk echter overwon de groot» toove- naar slaap haar toch. ’t Werd later dan Bennet gewoonlijk thuis kwam. Het gebeurde wel' meer, dat hy eens wat later kwam, maar dan liet hy dat toch altijd even weten. Nu echter wist zijn vrouw niet beter, of hy zou op den gewonen tijd thuis sijn. Ket maakte haar dan ook ongerust, toen er al ruim anderhalf uur verstreken en haar man nog niet thuis was. Allelei gedachten dwaalden door haar hoofd. By het geluld van voetstappen keek sy op en luisterde. Maar als het geluid weer wegstierf, boog zij zich weer over haar werk, ’t Wilde echter niet meer vlotten. Een ang stige gejaagdheid kwam over haar, zy dacht, dacht misschien verkeerd en toch lieten die gedachten haar niet los. Ttbby Bennet was kassier aan een bank instelling, welke positie hem een salaris ver schafte. waarvan hy met sijn gezin een be hoorlijk bestaan kon hebben. HJj was een joviale, goedhartige man, die rich in den omgang vele vrienden verworven had. maar hy had een swakke zijde het •pel. zyn vrouw wist dat. Vóór hun huwe lijk reeds had zy het geweten. Eens was hy den dans ontsproogen aan de bank, toen hij kasgeld voor zichzelf had aangewend, doch bytyds had kunnen aanzuiveren. Toen had hij haar plechtig beloofd, dat zootets niet weer zou gebeuren. Mevrouw Bennet dacht hieraan, toen haar man dien avond niet op den gewo nen tijd thuis kwam. De laatste dagen was hij zeer nerveus geweest, minder opgewekt dan anders en op al haar vragen had hij slechts een half antwoord gegeven. Eerst had zy aan overspanning gedacht, en hem aangereden, wat rust te nemen, maar hy wtidb er niets van weten. Zuch tend stond hy op. zuchtend legde hy zich ter ruste. Soms ging hij zonder te ontbyten van huis. De wijzers kropen over de wijzerplaat van de eiken Westminster klok op den schoorsteenmantel. Onrustig liep mevrouw Bennet door de kamer. Borduren kon ze niet meer. „Als er maar niets ZMt de kss is* die gedachte was in haar opgekomen en kon ae niet me«’ van zich afzetten. *t Was misschien wd niet mooi, dit van TU> te denken, maar zijn vreemde houding van den laatsten tijd Voetstappen klonken in de straat Neem. 1 was niet de stap van Ttb en toch hiel den ss op voer hun huis. Zacht wend er gebeld. Met looden schoenen ging zy de gang in. ontstak bet licht en opende de deur. De hetgeen thans door de Regeerlng voorgesteld, alleszins redeiyk en daaraan hun stem dan ook gaarne geven. Sommige leden, die sich eveneens in het algemeen met het ontwerp konden vereenl gen, gaven intusschen als hun meening te kennen, dat wel degelijk, wanneer dit ont werp zooals het is toegelicht, door de Sta- ten-Generaal wordt aanvaard, er voor de zen een zekere verplichting ontstaat om in komende jaren de bedragen toe te staan, welke de uitvoering van het thans overge legde plan zal blijken te vergen. Te Maastricht had het 16e Bondscongres plaats van den Ned. R. K. Politiebond „81. Michaël De Bondsvoorzitter, de heer van Duin heette allen hartelijk welkom. De Bond telt thans 2110 leden in 66 afdeellngen verdeeld. De burgemeester van Oppen, ter vergade ring aanwezig, sprak de congresleden in har- teiyke woorden toe. De gebruikelijke jaarverslagen werden ver volgens goedgekeurd, eagpals het bestuurs beleid Na bespreking van nog eenige punten werd de vergadering geschorst. Daarna had de offlcieele ontvangst plaats ten stadhulae door het volledige college van B. en W. Vervoigeha ging men naar den Commis saris der Konngln. teneinde Zijne Excellen tie te synen huize te begroeten. De 2e congresdag werd geopend met een H. Mis om 8 uur in 8t. Mathiaskerk, waar onder algemeene H. Communie der leden. Kort na de opening kon de Commissaris der Koningin op de vergadering begroet warden. Zyne Exc. sprak daarna de aan wezigen toe. Spreker leeft medé met den Bond en waardeert het vele goede werk, dat hy verricht. In de vacature v. d. Zijden werd vervol gens in het hoofdbestuur gekoaen de heer Kruik uit Amsterdam. Daarop kwam aan de orde een voorstel van het hoofdbestuur om te komen tot een priesterstudlefonds uit allerlei bydragen. en uit het reeervekapitaal 1000 daarvoor te storten. Na eenige discussie werd het voor stel aangenomen. Na eenige tusschen-besprekingen kwam een voorstel-A. Hettinga aan de orde om by de Regeerlng aan te dringen op het instel len van een staatsexamen en een «taats diploma hetgeen werd aangenomen. Vervolgens kwam een tweede voorstel- Hettinga aan de orde. n.l. tot het voeren van een krachtige actie tot herziening van de Pensloenswet met dien verstande, dat het percentage weer op 2 pet. wordt terug gebracht en het recht wordt toegekend om op 55-jarigen leeftyd eervol ontslag te vragen niet recht op ouderdomspensioen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7