Picnic met zemelen! Een kinderschouwburg Elck wat goets Schort voor rrteisjes van 12 jaar Maak schoon 4» Wenken en Raadgevingen Goedkoope Patronen Tomaten den en TOMATENSAUS (bij hard gekookte eléren, rijst macaroni. witte boonen, slaboonen, bloemkool enz.) BEPROEFDE RECEPTEN TOMATENSOEP VGUl. OORRY UYTENDOORN. king Corneille. met dan Vader Cats. maar ANEMOON. Let op de rechte maat En scheidt niet al te ras. En blijft niet al te lang. Wie anderen steunen wil, moet zelf zonder steun kunnen staan; hoog wil stijgen, moet eerst vast in zijn schoenen staan. eerst wie In een waschtafellade of in een andere lade, waarin toilet-benoodigheden gebor gen worden, legt men wit zeildoek in plaats van wit papier. Wit zeildoek berit verwarmd worden. Dit ver- schoonmakende eigenschap- Heeft men uien- of petroleumlucht aan de handen, dan bestrooie men deze flink met mosterdpoeder, welke men als zeep gebruikt. De lucht is, na afspoelen met schoon water, totaal van de handen ver dwenen. 500 Or. (1 pond) tomaten 1 L. water 1 uitje 2 kruidnagels 2 peperkorrels 1 klein laurierblad 1 schraal afgestreken eetlepel zout 40 Or. (4 afgestreken eetlepels) bloem 40 Or. (2 afgestreken eetlepels) boter 1 afgestreken eetlepel fijngehakte pe- terselie 2 theelepels Maggi's Aroma Wasch de tomaten, snijd ze doormid den en zet ze op met het water, het uitje (waarin de kruidnagels zijn geprikt), de peperkorrels <die niet strikt noodlg zijn). 500 Or. (1 pond) tomaten K L. water 1 uitje 2 kruidnagels 2 peperkorrels (niet bepaald noodlg) 1 laurierblaadje K afgestreken eetlepel zout 30 Or. <3 afgestreken eetlepels) bloem 40 Or. (2 afgestreken eetlepels) boter 1 theelepeltje Maggi’s Aroma goeden kant overgestlkt wordt Op dezelfde manier wordt de bo venkant van de zakjes afgewerkt terwijl men deze bies dan 5 c.M. breed knipt Voor men de zakjes op het schort stikt, past ge even, of ze op de juiste hoogte zitten. Den hals en de beide armsgaten, werkt ge af met een schuin biesje, dat ge 3 c.M. breed knipt en op den goeden kant aan- en op den verkeerden kant overgestikt wordt Het ceintuurtje, dat Hoe verder men in het leven voort schrijdt des te noodiger vindt men den eerbied. De vrouwen, over wie men het gun stigst spreekt na haar dood, zijn die, over wie men het minst sprak in haar leven! Maria Leczinska. Wanneer men bij het bereiden van thabarber de suiker niet direct bijvoegt, doch pas later als de gekookte en geheel bereide rhabarber al flink is afgekoeld, dan zal men veel minder suiker noodlg hebben, dan wanneer men ze tijdens de bereiding toevoegt. Men behoeft niet be vreesd te zijn, dat de suiker later niet zou smelten. Tengevolge van een chemi sche beïnvloeding door de verbinding van X rhabarberzuur met de suiker, lost deze leef en die beantwoorden volmondig „ja”. De tomaat is n.l. onder onze voedings middelen de moeite wel waard. Niet om wat men gewoonlijk verstaat onder „voedzaamheid" gehalte aan eiwit, vet of koolhydraten maar wel om het bezit van vitaminen en van zouten, een eigenschap, waarin de tomaat het van menig zoogenaamd „voedzaam” le vensmiddel verreweg wint. En als we nu weten, zooals de nieu were onderzoekingen hebben geleerd, dat dergelijke fijnere en kleinere bestand- deeltjes uit ons voedsel zeker van niet minder belang zijn voor onze gezondheid dan de veelgeprezen eiwitten, vetten en koolhydraten, dan staan we tegenover de tomaat niet langer als iets, wat we kalm aan ons voorbij laten gaan, maar dan probeeren we Integendeel om onzen smaak er aan te wennen Bovendien kunnen we het dan voelen als een taak voor de huisvrouw, om ze te geven in een voor iedereen zooveel mogelijk aan- trekkelijken vorm. zullen we ruim voldoening hebben van ons werk, maar toch moetende zorgen, dat het geheel gedistingeerd blijft, dus niet twee erg afstekende stoffen nemen. Fig. 5571 toont een combinatie van een gebloemde en effen stof, die met diepe punten in elkaar overgaan. Het klokken de rokje krijgt hierdoor een heel sierlijke HJn. Fig. 5603 geeft een snoezig model, waar- van de versiering bestaat uit schulpen. Ook kraag en manchetten zijn geschulpt. De strikken aan hals en mouwen staan modem en jeugdig. De kfturen zjjn licht rood en rood gepointilleerd. Ons derde costume (fig. 5600) vertoont Procter contrast. Hier is de blouse van een blauw en witte moes, terwijl het rokje van wit en blauw gemoesde stof is. De overgang Is hier rechtlijnig, wat de idéé geeft van 'n donkerder jumper op een lichten rok. Het rokje heeft plooien, die tot even boven de knie zijn Ingestikt. de gast zelf vooral niet meenen. „anders" in het huishouden gaan, omdat er een gast is. Dat bijv, steeds en altijd er iets extra's moet wezen. Iedere gast brengt op zjjn of haar tijd eenige drukte mee, ook In de gewone dingen van den dag. Maar men stelle als gast geen onuitgesproken eischen. Als zoo de wederkeerige gastvrijheid en het gast-zijn worden opgevat, zal men van vacantle veel meer en gezelliger genieten. Daar is het Immers ook om begonnen; en er zal veel minder gezucht worden: „Gelukkig, dat ik weer thuis ben!” En: „Geliïkkig. dat we weer on der ons zijn!” Hsete, dro ge zemelen zijn uitstekend om bont, ru we stoffen en tweed-stof, bekleedsels en tapijten schoon te ma ken. De zemelen worden in 'n pan gedaan en verwarmd, men moet cr echter voor zorgen, dat ze niet verbran den. Twee pannen moeten in gebruik genomen worden, zoodat er één altijd heet is. We doen handen vol zemelen op het schoon te maken voorwerp, we borstelen ze er in en herhalen dat weer opnieuw met heete zemelen, net zoolang totdat al het vuil verdwenen is. Bovenstaand schort maakt ge van zephlr, Brabantsch bont, Tobralco, en meer dergelijke, goed waschbare stoffen Aangezien het schart van twee kleuren gemaakt wordt, kunnen daarvoor zeer geschikt twee oude schorten gebruikt worden. Men maakt bet patroon op de cM breed, 100 C.M. geruite stof, van 70 C.M. breed, 3 knoopen. overdrijven. Wij kunnen ook te gastvrij zijn, namelijk door het onzen gasten te prettig te willen maken. Allereerste vereischte is. dat we onze gasten niet geheel in beslag nemen, zóó. dat in waarheid zij geen oogenblik vrij zijn. Dat kan hinderlijk worden, al is het zoo niet bedoeld. Maar ala men nooit eens een oogenblik voor en met zichzelf kan hebben, kan het niet uitblijven of men raakt vermoeid. Men voelt, dat men zich te veel opmaakt om de gezelligheid te verhoogen. Dat geeft onwillekeurig een zekere opgeschroefdheid, welke het tegenovergestelde bereikt van wat er öfe» Mede wordt beoogd. I Men doe toch vooral gewoon. Het be gint vaak al bij de ontvangst. Men put zich uit In vriendelijkheden. Waarom kom Je niet veel meer? Je bent precies zoo lang weggebleven. Zit je daar wel gemakkeltjk? Wil je dezen stoel liever hebben? En aan tafel zijn de gastvrij heid verleenende familieleden het er nauwelijks over eens of je daar niet be ter zou zitten. Er wordt veel te veel notitie genomen van den gast, die zich daardoor enmogelijk -kan „thuis” gevoe len. In de meeste families is het niet goed mogelijk, maar eigenlijk zou men het zoo moeten kunnen Inrichten, dat dé gaat of logé vrijheid had om ook eens op haar of zijn eigen kamer te vertoe ven. Waar dit niet kan. is het toch wel mogelijk, dat men haar of hem op gezette tijden algeheele vrijheid laat. Waarom mag *n gast er niet eens op haar of zijn eentje uitgaan als zij of hij daar zin In heeft? Het spreekt vanzelf, dat een gast of logé VOOR VERSCHOTEN BEHANGSEL- PAPIER Zemelen zijn ook uitstekend om be hang schoon te maken. Een droge spons doopt men In de heete zemelen en daarmede wordt hot behang zachtjes afgewreven. 1 zelf een ontspanning zijn. Het ligt er heelemaal maar aan. hoe men meent de gastvrijheid te moeten beoefenen. Ge moogt u gerust stellen op het standpunt, dat een gast zich moet kunnen aanpas sen. Een goede gast zal dit ook inder daad doen, en er zich wel bij bewinden. Doe dit eens als ge dezen zomer „men- schen” hebt. Ge zult eens zien, hoe uw gastvrijheid veel meer wordt gewaar deerd, hoe de gezelligheid er niet onder lijdt en hoe de wederzijdsche waardee- ring veel grooter is. De vrouwelijke gast zal er natuurlijk voor zorgen, dat zij zoo nu en dan wat uit handen neemt. Op haar eigen slaap kamer zal zij niet alles maar laten lig gen zóó als zij uit haar bed komt. Zij make een en ander op orde, zonder dat nog van „alles” doen sprake behoeft te zjjn. Laat dat alles móet Breng de gewasschen tomaten in het water aan de kook, op dezelfde wijze, die in het vorige recept is beschreven; wrijf het mengsel door een haren zeef. Verwarm roerende in de even omge spoelde pan de boter met de bloem, giet daarbij onder voortdurend roeren lang zamerhand de warme gezeefde vloeistof en laat de saus (roerende) nog even doorkoken. Breng ze dan over in een verwarmde sauskom of giet ze over het gerecht, waarbij ze behoort; maak in het laatste geval de saus iets dikker, door de hoeveelheid bloem van 30 Gr. (3 afgestreken eetlepels) te brengen op 40 Gr. (4 af gestreken eetlepels). SYLVIA. spoeld worden, maar in koud water. Schudt daar na goed uit en droog ae op een schaduwrijk plekje of met den verkeerden kant aan de zon blootge- steld. Ook te t inrollen In bad hand doeken, met stevig drukken, uitstekend om het ergste vocht weg te nemen, vooral bjj zware stukken. Strijk het goed als het droog of bijna droog is (dat hangt van de stof af) met een nogal heeten bout. Stoffeerlng van meubelwerk kan ook met natte zemelen schoongemaakt wor den: maak dan een water, als voor het wasschen. Doop er een kleinen, zachten borstel in en borstel X materiaal zacht af, er voor zorgende, niet te veel water te nemen, omdat anders de vulling nat wordt. Droog het daarna bulten. Zemelen verhelderen de kleur, zooals u zult ondervinden. Het schouwburgbezoek van volwasse nen neemt, zooals overal geconstateerd wordt, voortdurend af, de tooneelspelers spelen voor leege zalen! Bioscoop- en dancingbezoek zal, helaas, daar wel niet vreemd aan zijn, ofschoon toch pok een groot getal van de vroegere schouwburg bezoekers wegbljjft, omdat het gebodene dikwijls van zoo weinig beteekenis is. Als we dan ook even nagaan, welke voorstellingen gedurende een seizoen ge geven worden, geschikt voor een ernstig mensch, die werkelijk met innerlijken drang naar echte kunst den schouwburg bezoekt, dan zijn dat er een bedroefd beetje. Hebben zij, die huiselijke gezellig heid lief hebben, dan niet gelijk hun avonden niet op te offeren voor de een of andere middelmatige comedle? Maar nu wil men de jeugd opvoeden tot schouwburgbezoekers als Ik X wel heb. Men gaat een kinderschouwburg stichten. Dat wil zeggen, men begint bij wijze van proef voorstellingen te geven van stukken uitsluitend bestemd voor kinderen. Toch zeker niet 's avonds, maar 's middags als X dan toch moet, alsje blieft! Want 's avonds behooren de kin deren In bed te zijn, zoo tegen 8 uur of half negen en een schouwburggang zou hun stellig een slapeloozen nacht en een verknoeiden morgen geven, want daar hebben wij volwassenen na comedlebe- zoek ook wel eens last van. En dan mo gen de kinderen in de fauteuils, en de stalles en baignoires of heelemaal in de hoogte zitten, groote-menschenachtig doen en die beneden zitten kunnen zich heel gewichtig voelen en blij ,Aijn”, dat ze zoo niet op de galerij thuis hooren. Want daar moet je zoo gluren om ook nog wat te zien, zeggen ze dan. Want dat zelfvoldane gevoel vanwege een hoogeren rang, dat kennen wij ouderen zoo niet, maar bij kinderen komt X nog al eens voor. Dus ’s avonds niet naar een kinder schouwburg, daar zjjn wij X allemaal over eens. Maar Woensdag- of Zater- Een van de nuttigste dingen, om in huls te hebben, is zemelen Ze bevatten 3 voorname bestanddeelenle. vet, mi nerale zouten, welke dienst doen als een vervanging van zeep; 2e. plantaardige zuren, welke de kleuren «tand cloen hou den en tevens ophalen (verhelderen), en 3e. stijfsel, welke de stoffen stevig doet worden. Wanneer ze droog gebruikt worden om Iets schoon te maken, dan moeten ze altijd hoogt de pen tienvoudig. dagmlddag toch wel? De kinderen moe ten toch wat hebben! En ook daar zijn we X roerend mee eens, maar In elk geval iets anders, iets beters. Laten wjj onze kinderen doen genieten van datgene, wat voor hen een levens behoefte is, wat hen zal doen opgroelen tot gezonde, blijmoedige menschen, geef het kind zonneschijn en frissche lucht, laat het op den vrijen Woensdag- of Za terdagmiddag het veld intrekken of naar het strand gaan, om daar te genieten van wat natuur aar echte schoonheid biedt. Laat het kind stoeien en klimmen en knutselen, als X kan bulten en anders binnen, en stuur het tusschen zijn toch al vermoeiende schooldagen, niet, al is X maar voor een enkelen keer, naar den schouwburg: Want wat hjj daar mag genieten weegt In geenen deele op tegen datgene wat hij zoozeer behoeft. Daar gelaten nog welke voorstelingen het kind In den schouwburg te zien krijgt. Want de ontvankelijke kinderziel wordt zoo licht gewond en zoo gauw op dool wegen gebracht. Niemand aal zoo on- paedagogisch te werk gaan, om. laten, we zeggen „blauwbaard” voor kinderen op te voeren. Maar lazen we niet van een heksendans die voorkwam in een tooneelstukje voor kinderen en waren er toen niet, die, hoewel voorbereid, angstig huilende wegliepen en niet meer naar de zaal terugwilden? Wat moeten die kin derzieltjes wel doorstaan hebben, wat zjj misschien in een droom eens angstig hebben doorgemaakt, hier in werkelijk heid te beleven. Wij moeten er niet aan denken. Wij hebben geen zekerheid dat zoo Iets niet meer zal gebeuren. Neen, voor schouwburgbezoek zjjn onze kinderen niet geschikt en laten wij hen daar voor behoeden! Het kind heeft recht op meer en beter. En dat kunnen wij, ouders, onzen kinderen geven door hen te laten genieten van al het heer lijke waar de jeugd behoefte aan heeft, aan levensvreugde en gezondheid, dat vinden zij stellig niet in een kinder schouwburg. O J. tomaat heeft zoo langzamerhand naam van „een vreemde vrucht” wel verloren, ook bij vele Nederlanders, die niet dadelijk voor iets nieuws voelen Of iedereen ze nu ook werkelijk lekker vindt, Is een tweede kwestie en of we aan hen, die er m X begin een beetje twijfelachtig tegenover staan, de vrucht moeten leejen eten, is een derde vraag, die wij maar het eerst willen dat wel met een Een picnic blijft ideaal voor eiken min naar van de natuur 'n Picnic wil niet al leen zeggen: voorpret extra broodjes be stellen, eieren koken, blikjes Inslaan met visch, vleesch of biscuit, maar het wil ook zeggen: een heelen dag buiten zjjn. je ta-,_ feitje dekken waar en wanneer Je maar wilt, onder de schaduw van een grooten eik, of midden in de hei, onder een stra lend zonnedak, met zoemende bijen rond de jampot en snoepende vliegen in de suiker. Wat ’n extra emoties, wat ’n aanleiding tot pret en stoeipartijen. We behoeven voor zoo'n buitenpartijtje geen ander tol let dan een aardige frissche zomerjurk. We geven hier eenige modellen voor ja ponnen uit twee soorten stof. Wij zullen hierdoor meer succes hebben met ons pa troon. Immers: de japonnen zitten op het oogenblik zeer gecompliceerd en kunstig in elkaar en bij een ’n beetje doorgewerkt dessin kunnen we daar eigenlijk heelet- maal niets van zien. B(j de hierboven geteekende modellen het laurierblad en het zout. Laat alles samen zachtjes koken tot de tomaten uit elkaar vallen; giet het mengsel door een haren of manden zeef, druk er goed al de fijngekookte tomaten door, maar houd de ui en de kruiden op de zeef achter. Verwarm in de thans leege pan de boter met de bloem tot een gelijk meng sel. giet daarbij langzamerhand en on der voortdurend roeren de warme ge zeefde vloeistof en laat ten slotte de soep nog een paar minuten zachtjes doorkoken; maak ze in de soepterrine af met Maggi's Aroma en de fijngehakte peterselie. Vervang, Indian In plaats van een ..magere” soep een bouillonsoep wordt gewenscht, het water door een gelijke hoeveelheid bouillon, hetzij getrokken van 250 Gr. (K pond) vleesch. hetzij bereid van 4 Maggi's bouillonblokjes. Toevoeging van Maggi's Aroma kan voor de bouillonsoep vervallen. van verschoten behangsel doen opfleu ren. Een zemelenwassching heeft veel suc ces bij cretonnes en alle gekleurde meu belstoffen, gordijnstoffen enz. Drie groote handen vol zemelen moe ten losjes in een dun volle of linnen zakje gedaan worden, voldoende ruimte in X zakje overlatend voor het uitzetten der zemelen. Het zakje wondt gedaan in een emmer of tijltje vol met koud water, dit aan de kook gebracht en men laat het daarna een half uur aftrekken. Wanneer het water afgegoten Is, wordt het spoelwater klaargemaakt, door bet proces twee of 3 keer te herhalen met het zakje. Het eerste zemelenwater wordt gebruikt voor X wasschen. Doe X in een emmer en voeg zoo noodlg warm water toe. Wasch het stuk dan in dit water, doorkneeden en knijpen, en wanneer de artikelen seer vuil zijn, kan een beetje zeep toege- ■oegd worden. De zemelen maken bet water nacht en zeer weinig zeep la dan noodlg Te veel zelfs neutral»- seert de zuren van da zemelen en doet de wer- vertoren gaan. Na het «ne schen moeten de stoffen tweemaal uitge spoeld worden, telkens in een versch zemelen water. Het resultaat Is, dat uw stof fen uitstekend schoon zijn met een helderheid van kleur en juist genoeg stijfheid om eenige stevig heid aan de stof te geven. Stoffen met een witten on dergrond moe ten niet In ss- melenwater ge- OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN DINY. XI neutraliseerd wordt en een mindere hoe veelheid suiker noodlg doet zijn. Ook in keukenkasten is wit zeildoek op de planken aan te raden. Heeft men *n nieuw zeiltje in gebruik genomen, dan moet men de laden en kasten een paar uren laten openstaan om de onsmakelijke zeildoeklucht wat weg te laten trekken. Adressen op dik pakpapier moet men niet met een gewone pen en inkt schrij ven. Neem daarvoor een luclfersstokje, dat een weinig aangepunt wordt. Ds let ters zullen beter en duidelijk leesbaar zijn op X te verzenden pak, terwijl de pen of vulpen gespaard worden. een lauw zeepsop je geregeld reinigen kan, terwijl papier gauwer smoezelig wordt en daarom, wil men nette laden hebben, tel kens vernieuwd moet worden. met een platten naad verbinden, ge midden achter aan belde c.M. lang en 8 cM breed geknipt, dub bel gestikt, en door de in bet schortje, op 10 c.M. vanaf het midden, gemaakte knoopsgaten getrokken. Midden achter maakt ge In de rech terhelft van het schort eveneens drie knoopsgaten, op 20 c.M. afstand van el kaar, terwijl men aan den anderen kant de knoopen aanzet. daar nooit hinderlijk gebruik van zal maken. Maar men behoeft het niet al tijd als een soort onwellevendheid te beschouwen, wanneer de gast ook wel eens alleen en met zichzelf wil zijn. Ook overdreven beleefdheid en vrien delijkheid schaden bjj de beoefening van gastvrijheid. Het is een groote kunst om de juiste middenwegen te bewandelen, maar als men iemand bij zich heeft, die rust en ontspanning moet hebben, zal men toch zijn best moeten doen om die middenwegen te vinden. Hoe menigeen komt, zelfs als hij zoogenaamd rustig bij eigen familie te logeeren is geweest, niet doodvermoeid terug? Toegegeven de verandering van omgeving doet al vaak veel goed, maar men make het iet zoo. dat de gast eigenlijk veel liever in een hotel zou gaan logeeren om dan verder vrij te zijn in plaats van btj de familie te gast te zijn. Neem een gast in uw huiselijken kring op. Laat alles zijn gewon^ gangetje gaan Doe niet overdreven, en put u niet uit in buitensporige dingen. Sleep ook niet lederen gast overal snee naar toe. Niet ieder kan daar tegetren het is niet ieders aard. Zie het zoo aan te leggen, dat ook gij zelf niet al te vermoeid wordt, omdat ge 'n gast hebt. Iemand te logeeren hebben De zomermaanden zijn er weer, en daarmede is de tijd aangebroken van de vacanties. Niet Iedereen trekt er uit en niet iedereen kan zich de weelde veroorloven van verre reizen te maken. Daar zijn nog heel wat menschen. die nooit aan een vacantle toekomen, al kan niet wor den ontkend, dat veel meer dan vroeger de dagen, dat men eens werkelijk rust neemt, dat wil zeggen vacantle houdt, zfjn toegenomen. In dit opzicht zijn we zeker een stuk vooruit gegaan, en er mag zelfs worden gezegd, dat meer en beter vacantle voor velen geen weelde zou beteekenen. Met den tijd der vacantie krijgt men ook meer dan vroeger gasten, of logee- rende kennissen en familieleden. Gasten heeft men om ze gastvrijheid te verlee- nen. en zoo is het ook met het meer moderne „logfe's”. Wanneer we luitjes te logeeren heb ben, is het van belang, dat wij het ze zoo aangenaam mogelijk maken. Vandaar, dat we zeggen: „Doe alsof je thuis was!” wat dan ook zeer goed Is bedoeld. Het is voor de gasten aangenaam, dat zij zich geheel thuis kunnen gevoelen, en dat men verder alles en al het mogelijke in het werk stelt om de logeerpartij zoo gezellig mogelijk te maken. aangegeven maten, legt het op de stof an knipt alles met één cJd. naad uit Dan stikt ge het geruite bovendeel op het effen onderstuk, terwijl men de ra fels aan den achterkant ook Inslaat en opstikt. Dan kunt ge schouder- en zij naden waarna kanten een 3 c.M. breeden zoom Instikt. Den onderkant werkt ge af met een schuine bies, welke 7 cM. breed wordt geknipt, op den verkeerden kant aan-.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12