II I *i i I DE ZUID-AFRIKAANSCHE STUDENTEN Laatste Nieuws „VRIESIA v.h. JAN DE VRIES I r Groote keuze VERRE KIJKERS TWEEDE BLAD BLADZIJDE ZATERDAG 5 JULI 1930 De Zuidpoolreizi&er Byrd teruè STADSNIEUWS Laagste Inschrijver k Militair af! Alkmaar en mooie om£evin£ A11 I Telegrafisch Weerbericht MEDEDEELINGEN UITGEEST PROVINCIAAL NIEUWS van Botsing 66.360 K.M. afgelegd rijn. Overreden Gewetensgeld MARKTNIEUWS Aanrijding De overdekte graanmarkt 56 pindoes afgebrand OPTIEK F D E E L I N G A Geslaagd a Voor het ongeschonden behoud het Bergerbosch De beurskoersen niet meer per radio VELDKIJKERS PRISMAKIJKERS MARINEKIJKER S TOONEELKIJKERS t t t t t l t ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAR CASTRICUM OFFICIEELE Drankwet HOORN M.KATER ALKMAAR M1ENT24* Het wereldduurrecord met ruim l(h verbeterd ENKHUIZEN Dienstplicht (Bezoek aan EGMOND AAN ZEE De middag en de avond Bijna 554 uur in de luch* J EEN strandren Dooden en gewonden 9 ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN HET SPAANSCHE MINISTERIE Aftreden van drie Ministers DE ONTPLOFFING TE CASTLfcFORD Wethouder» Nadere bljsonderheden Ja- ge- de de wordt nog steeds de EEN REDE VAN LLOYD GEORGE „De kerken moeten Ingrijpen" Lelden; H. D. A. van een fll f 7566.75 Het besluit hiertoe gehandhaafd gen en Schade bedraagt f 70.000 op LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND I Lage Prijzen! Soiled adres! woorden en De dienstplichtige H. Voorman, uit deze gemeente, is met paspoort uit den militairen dienst ontslagen. f t t t f t f t t t t t 3.— 25.— 2.50 3.— Bankbiljet verloren Door een ingezetene werd aan de politie kennis gegeven dat door hem wend verloren een bankbiljet van f 35 15 varkens in de vlammen omgekomen Hoogste barometerstand 765,5 te Vordö. Laagste barometerstand 743.8 te Isa fjord. Verwachting: Zwakke tot matige winden uit Noordelijke tot Oostelijke richting, zwaar bewolkt met lijdelijke opklaring, waanchljn- iyk regen- en onweersbuien, zelfde tempe ratuur. met inlevering B. en W. van Den Helder hebben aanbe steed het bouwen van een openbare lagere school met gymnastikeloxaal en rijwielberg- plaats aan den Brakkeveldweg. Laagste in schrijvers R. K. Koppen en Zoon alhier, voor f 86900. Alkmaar, 4 Juli 1930. De Directeur voomoemd, ED. V. d. HEUVEL. De Algemeene Programmacommissie heeft haar besluit tot het nlet-toelaten van beurs koersen in het algemeen programma gehand haafd. Vereenlging Nederl. Gemeenten ons 1 10^- 250 230 3^- 150 20 230 40.— 25 10.— 230 5^— 50 230 1^- 230 230 L— 1— 25.— 230 230 1— - 230 230 10^- van ge- ge- Heden is ingekomen een verzoek van 8. Kopjes alhier, om verlof tot den verkoop van alcoholvrije dranken, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Rltse- voort no. 22. Binnen twee weken na dagteekemng de zer kan een ieder schriftelijk bezwaren te gen het verleenen van dit verlof indienen Alkmaar, 5 Juli 1930. Burgemeester en van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris ■zelsc waar in samen- f 412^— f 7154.75 Een kleine episode uit dien rijd wilde spr. even naar voren brengen. von Weller, van het Nederlandsch Ver- Jubileum De heer P. Swart, hoofdagent van politie hier ter stede, zal 10 Juli den dag herdenken, dat hij voor 25 Jaar tot agent van politie alhier werd benoemd. Oost metj zwaï houder met sleept. De naar de schuldvraag. Totaal Reeds verantwoord 473.6314; Idem rentezegels 432.98. Gelde lijke omzet 74441.32 vanaf Januari 496225.40'4; behandelde telegrammen 106. Voor abonnés is het telefoonkantoor vanaf 7 Juli geopend van 817.30 en van 181930 uur. Cel blijft znoals thans geregeld. LONDEN. 5 Juli. Aan een feestmaaltijd van de nationale kerkgemeenten te Bourne mouth heeft Lloyd. Oeorge een rede gehou den. waarin hij o.a. verklaarde, dat de toe komst van de menschheid afhangt van een volledige vriendschap tusschen Engeland en de Vereenlgde Staten. In met dorp, door brand verwoest. Er zouden drie personen zijn omgekomen en negen hebben zware brandwonden op- geloopen. Bijna al het vee Is In de stallen verbrand. Met groot eerebetoon Is de Zuidpool-reiriger Byrd te New-York ontvangen. Hlertmw.ii riet men het moment, dat Hoover, de president van de Vereenlgde Staten, hem de hond drukt Om halt drie gistermiddag is het 4-jarig dochtertje van den heer K., wanende Bloem- straat, alhier, gevallen van den wagen, waarop net orgel van Bram de Wilde staat. Eén der wielen ging haar over het lichaam pje. Bloedend verwond werd de kleine, die een kleindochtertje was van den heer De Wilde, naar het Stadsziekenhuis vervoerd. BIJ informatie hedenmorgen bleek ons, dat de toestand goed was. Uit Madrid wordt gemeld, dat, ofschoon generaal Berenguer het gerucht heelt te gengesproken omtrent een verandering In het kabinet, men verzekert, dat, als de ko- nlng is teruggekeerd, de ministers van fi nanciën, economie en blnnenlandsche za ken, hun ontslag zullen Indienen. Hedenmorgen om 7.20 uur had op den hoek Kanaalkade en Heiligland een botsing plaats tusschen den vrachtauto, bestuurd door J. J„ wonende alhier, en een vracht auto, bestuurd door A. v. S„ wonende te L Beide auto's werden, doordat zij ke vaart op elkander inreden, digd, en zijn door een garage- ten smid ter reparatie wegge- polltle stelt een onderzoek in Muziektent Naar ons wordt medege deeld is door B. en W. opgedragen de bouw van de muziektent aan J. Tromp voor wat het timmerwerk enz. betreft voor 864.en voor het metselwerk voor 700.aan de firma Jb. de Nljs. Kring-Consultatiebureau Na korten tijd van behelpen, kon begin Juli 1939 het nieuwe derde lokaal In het Witte Kruisge bouw in gebruik genomen worden, waardoor voortaan wacht- en admlnistratle'.okaal ge scheiden rijn. Met de tevens aangebrachte keurige kleedkamertjes voldoen de locall- telten thans aan alle elschen. De zittingen op Woensdag om de veertien dagen werden na haar in functie trederi voortaan door mej. Melchior administratief verzorgd en door een der plaatselijke verpleegsters, mej. Hoekstra, bUgewoond. Er werden 30 Enkhulzers voor de eerste maal Ingeschreven, bovendien kwanten 56 reeds ingeschrevenen voor, het heronderzoek terug. Er werden 157 consulten verlamd. Het consultatiebureau-bezoek kon hier nog veel grooter zijn, al dient opgemerkt, dat toch het aantal door den huisarts gezonden per sonen Iets grooter was dan vorig jaar. Officieel wordt gemeld, dat een telegram is ontvangen van den resident van Menado, meldende, dat in den nacht van 1 op 2 Juli op Pasar Tjempaka 56 pintoes zijn afge brand. De schade wordt getaxeerd f 70.000. De oorzaak is onbekend. het dorpje Oerlachov zijn 40 huizen bijgebouwen, dus bijna het geheele AMSTERDAM. 5 Juli. Aardappelmarkt Westlandsche muizen 5 >4 et-, Idem kleine 3 ct„ Andijker muizen 5546 ct., idem klei ne 354 ct.. Idem blauwe 7754 ct-. Lange- djjker muizen 564$ ct., idem kleine 354 4 ct. Aanvoer 3 ladingen, zijnde 545 Hl. DUITSCH DORPJE DOOR BRAND VERWOEST Geslaagd Onze oud-stadgenoot de heer G. Ramkema, thans te Overveen. slaagde te Amsterdam voor de acte accountancy B. Omvang Postkantoor over Juni 1930 Ontvangen expresse brieven 30; aangeteeken- de idem 167; verzonden idem 43; gestorte postwissels 88; Glrostortlngen 378; ontvan gen postwissels 211; Ingevorderde kwltan- tiën 796; accijnzen aangiften 13; belasting betalingen 214; inlage rijkspostspaarbank 57. bedrag f 2HAI.W, terugbetalingen idem 14, bedrag f 1565.64; uitbetaalde ouderdomsren te 90, bedrag 99235“, verkochte postwaarde *t Waren prettige dagen die de Afrikaan ders In ons Holland hebben doorgebracht; prettige dagen voor hen, doch ook voor ons, die het genoegen hadden met hen om te gaan. De eenheid van taalgemeenschap maakte hen als onze broeders en zusters; en de gedachte, dat wij met vreemdelingen te doen hadden, heeft ons geen moment bezig gehouden. Ongetwijfeld zijn -verschillende vriend schapsbanden door dit bezoek ontstaan; mo gen zij blijvend zijn, tot meerdere verbroede ring der verwante volken, tot heil van beide naties. Bevolking over de maand Juni. Inge komen personen: N. Half van Heemskerk; G. C. de Graaf van Castrlcum; J. Steljn van Beverwijk; J. de Vries van Wijk aan Duin; H. van Nol van 's-Oravenhage; P. C. de Rppti. van Stompwyk; C- Peperkamp van Ndérdwijkerhout; A. T. Arends van Voor burg; J, M. Lunter van Oldenzaal; D. Vel- lema en gezin van Menaldumadeei; T. Hop van Alkmaar; P. Putter en echtgenoot* van Akersloot; N. Sapers van Nieuwe Nledorp; M Buur, gehuwd met N. Wlllemse van Akersloot; A. J. W. Ente van Alkmaar. Vertrokken personen: A. M. Groen naar de RUp; J. Wlggers naar Hoorn; H. Bassa en gezin naar Eindhoven; P. J. Bakker naar Onderamstel; A. Peperkamp naar Helloo; Th. van der Meer naar Akersloot; G. de Geus naar Kesteren; C. de Geus naar Ba tavia; M. Berghuis, gehuwd met H Timmer naar Koog aan de Zaan; J. H. Comman deur naar Warmhulzen; J. A. van Kleef naar Leiden; O. M. Kuipers naar Assen delft. LONDEN, 5 Juli. De ontploffing in de chemicaliënfabriek te Castleford heeft in de stad zeer groote verwoestingen aan gericht. In den gemeenteraad werd mede gedeeld, dat meer dan 300 hulzen geheel of gedeeltelijk verwoest zijn. Vele personen zijn dakloos geworden. Een gedeelte der daklooze bevolking wordt voor- looplg in de ziekenhuizen en het raadhuis ondergebracht. Het aantal dooden bedraagt, volgens laatste berichten, 13. Van de gewonden verkeeren nog 6 in le vensgevaar. Onmiddellijk na de ramp hebben de au toriteiten de noodlge maatregelen voor hulp- verleening aan de getroffenen genomen. Er Is een dienst Ingesteld voor bet ver strekken van levensmiddelen aan de ge troffenen. In het ziekenhuis zijn 20 ge wonden opgenomen. Het opruimingswerk voortgezet. ALKMAAR 5 Juli Eiervelling: Aanvoer 175000 kipeieren, 56-58 4.80—530 58-6T 5.00—5.05, 60-62 5 60—530 63-64 5.40—53f Bruine eieren 6065 5.40630. 30.000 eendeieren 4.004 40. BORCULO, 5 Juli. Omstreeks midder nacht heeft boven Nettelhorst. een buurt schap in de gemeente Laren (Geld.) een hevig onweer gewoed. De bliksem sloeg In de landbouwschuur van Koop, die totaal afbrandde. 15 varkens kwamen in de vlammen om. Veiling Aan de veiling „Ons Belang** waren gisteren aangevoerd 4350 manden aardbeien, waarvan de prijzen beliepen van 20 tot 39 ct. per K.O., 320 zakken erwten met prijzen voor doppers van 14 tot 17 ct. per K.G., voor raspers 26 ct. per K.O.; 50 zak tuinboonen van 7 tot 10 ct. per K.G. Vooral de prijzen van aardbeien loopen sterk terug. Gisteren kon niet hooger dan *n doorsneeprijs van 22 ct. per K.O. worden be dongen. Deze prijsvermindering vindt zijn oorzaak in de lage prijzen aan de veilingen in het Zuiden des lands besteed. Knaapje uit een auto gevallen Een 6- jarig jongentje was in een vrachtauto ge klommen. De chauffeur, die dit niet had bemerkt, zette den motor in beweging en vervolgde zjjn weg. Het knaapje dacht hierna stilletjes den auto te verlaten, dóch kwam hierbij deerlijk te vallen. Met bloe dende wonden aan ru gen hoofd werd de kleine opgenomen en door Dr. Steenhulzen van Bovenkarspel behandeld. De bestuur der Jb. Rood van Bovenkarspel treft geen schuld. In alle landen van de wereld worden op het oogenbllk voorbereidingen voor een oor log getroffen. Europa. Azië en Amerika be zitten een grooter aantal uitgeruste man schappen dan voor den wereldoorlog. Be halve Duitschland en andere landen, die tot ontwapening gedwongen zijn, is Engeland het eenige land, dat zijn strijdkrachten vrij willig tot de sterkte van voor den oorlog verminderd heeft. Er zijn pacten gesloten en verdragen onderteekend. waarin wordt verklaard, dat er nooit meer een oorlog mag zijn. Tegelijkertijd worden groote sommen uit gegeven voor een gebeurtenis, die nimmer mag plaats hebben. De tijd is gekomen, dat de kerken moe ten Ingrijpen. In zijn 5e verantwoording zegt de pen ningmeester het volgende Het is ml) aangenaam het Comité te kun nen melden, dat met de nleronder verant woorde toezeggingen en giften, loopende over de week van 28 Juni tot 5 Juli het to taal-bedrag de somma van f 7500.— heeft overschreden, zoodat dus drie kwart van het benoodlgde op heden aanwezig is. Hoe de laatste 1 2500.er zullen komen, daarover is het beter voorloopig niet te den ken. Als al degenen, die op mijn „gehelm- HJst" voorkomen als in staat en practise!) daartoe verplicht, alsnog hunne bijdragen zenden, dan zal blijken, dat de laatste loodjes ditmaal niet het zwaarste wegen I Ten slotte wil ik nog melding maken van een door mij ontvangen mededeeling van NJf„ die er op stand, dat deze week het be drag van f 7500.zou worden „gehaald”. HIJ wenschte daarvan Donderdagmiddag be richt en toen Ik hem alstoen moest mede- deelen, dat ik deze limiet niet nad bereikt, werd mij spontaan f 150.ter hand ge steld. Wie Is er wellicht garant voor laatste f 500??? Naar wordt medegedeeld is te Zwolle op de Jaarvergadering van de vereenlging van Ned. Gemeenten tot bestuurslid benoemd de bur gemeester dezer gemeente de heer P. H. L. J. Lommen, alhier. Gisteravond om 8 uur heeft bij het Post kantoor een aanrijding plaats gehad tus schen een luxe-auto en een wielrijdster, mej. van Giezen uit Ue Bnaarmanslaan. alhier. De wielrijdster werd In de woning van den heer Van der Hulst binnengedragen. Het bleek, dat een harer voeten ter hoogte van den enkel was opgezet. Zjj kon later te voet huiswaarts keeren. Bjj den inspecteur der directe belastingen. 1ste afd„ alhier, is onder letter B. f 119.96 ingekomen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen. Overgang naar de aanvulllngsreaerv». De Burgemeester van Alkmaar brengt het volgende onder de aandécht van be langhebbenden Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October 1930 naar de aanvul- llngsreserve overgaan de gewone dienst plichtigen van de lichting 1915 der land macht. De tot de aanvullmgsreserve beboe rende dienstplichtigen komen in geval van mobilisatie van het leger eerst by nadere oproeping en dan bij de depóts in werkell|- ken dienst. De aan deze dienstpllcntlgen verstrekte rjjksgoederen zullen met uitzondering van het zakboekje vermoedelijk in October 1930 moeten worden Ingeleverd. Blijkt by de inlevering, dat er goederen ontbreken, of dat deze niet in de vereiachte staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wlen het aangaat zich os aan bestraffing bloot. Nader zullen belanghebbenden zoowel by openbare als by persoonlyke kennisge ving. bekend worden gemaakt met de plaats en het tydstlp, voor de vastgesteld. Alkmaar, 5 Juli 1930. De Burgemeester voomoemd. WENDELAAR Het was in het Jaar 1908 of 1909, dat aan spr. met verwondering werd gevraagd, waar om hier te lande alleen .soccer” en geen rugby werd gespeeld, dat toch veel mooier en sportiever werd gevonden. En toen het antwoord luidde, dat dit spel hier niet be kend was en voor onze begrippen misschien wat forach, werd aanstonds bet besluit ge- Afgedreven Donderdagavond, ongeveer 6 uur, was O. 8., alhier, met een klein roei bootje lp zee gegaan. ..Ongemerkt verwilderde hy zich steeds verder van de kust. Toen hy wilde terugkeeren, bleek dit met zyn ge brekkige riemen niet zoo gemakkeiyk. Op het strand pierkte men al spoedig, dat O. 8.. ondanks stevig roeien, reeds een 114 A 2 K.M. in zee was en in noordeiyke richting afdreef. Met het bloote oog was van het bootje niets meer te zien dan een donker streepje op de uitgestrekte vlakte Het pleziervaartuigje de ..Prinses Juliana” werd spoedig door den heer Aris Gravema- ker in gereedheid gebracht. Voorzien van eenige geoefende roeiers had men vrij spoe dig den eenzamen schipper bereikt. Dankbaar stapte hy over in de .Prinses Juliana”, die hem na eenigen tijd behouden aan land bracht. Egmond Zeeër Paardensportvereeniging Op 3 Aug. as., des nam. te 2 uur, is het bestuur van bovenstaande vereenlging voor nemens. den Jaariykschen strandren en draverijen te doen houden. Nam aan dezen wedstrijd het vorige Jaar een 15-tal paarden uit verschillende ge meenten uit Noord-Holland deel, thans is het bestuur van een grootere deelneming verzekerd. Deze wedstrijden hebben steeds een groote belangstelling. De duizenden badgasten en niet minder de Egmondsche bevolking, kun nen op gemakkeiyke wyze aan de duin helling de verschillende nummers gadeslaan. De wisselbeker. het vorige Jaar gewonnen door den heer K. Nóttelman uit Petten, be looft weer een spannenden strijd te geven. Benevens dezen beker stelt het bestuur een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 250 A f 300 beschikbaar. Werden vorige malen geen beroepsdravers toegelaten, ook voor dezulken Is thans een rubriek opengesteld. Het bestuur is van meenlng, dat hierdoor de course aaiimcrke- lyk meer belangstelling zal ondervinden. Mevr. C. H. Z.. Bergen Heer en Mevr. K„ idem J. M. G. V. H„ Bergen G. v. O„ Idem Mevr. L. v. d. W.—d. B„ Stompe toren Dames H. en M„ Bergen W. B„ idem P. H. Y.. Amsterdam P„ Bergen J. G. K„ idem P. J. K.. idem G. B„ idem Mevr, de Wed. H. D„ ld J. B„ idem Mej. E. A. M. F. idem J. de H„ idem Mevr, de Wed. A. A. v. S.-K„ idem R. W., idem N. N„ idem ■1 aansluiting op hetgeen wy gisteren schreven over het bezoek van de Afrlkaan- sche studenten en studenten aan onze stad, geven we thans nog den volgenden indruk van hun verderen tocht door Alkmaar en mooie omgeving. Een Indruk dus, want alle ontvangsten en alle speeches uitvoerig te verslaan is haast niet doenlijk. Zooals we gisteren reeds meldden, werd na den oud-Hollandschen koffie-maaltijd. *n ritje door de stad gemaakt en de fabriekt van Ringers bezocht. Over onze stad, met haar aardige bruggen, begroeide wallen en fraaie singelgrachten. ■was onze tochtgenoot*, en we gelooven vast, ook al haar collega's, verrukt. Zij wei 3 er ons op, hoe men in Transvaal zich bijna geen denkbeeld kan vormen van dyk of gracht; hier vecht men tegen water en bU ons aldus onze relsgenoote vecht men om het water. Het is te begrijpen, dat men daar dan ook geen grachten en dyken kent. De typische bruggen deden haar denken aan het Vlaalhsche Brugge. In de fabriek van de firma Ringers, werd het gezelschap door den heer H. Ringers ver welkomd, die vervolgens een korte uiteenzet ting gaf van het bedrijf, dat men zou gaan zien. Vanaf de ruwe cacao-boon tot de choco lade, werd het product en zyn geheele be werking in het bedryf gevolgd. Dat- de geweldige machinerieën en de groote omvang van het bedryf met groote belangstelling werden gadegeslagen, spreekt vanzelf. Niet minder dan zeven kwartier duurde deze interessante tocht door de verschillende afdeellngen dezer welbekende fabriek. Aan het einde van den rondgang hield de heer Ringers een afscheidstoespraak, waarby hy de dames en heeren als aandenken aan dit bezoek «n aardige herinnering aanbood in den vorm van een doos chocolade en eenige bonbons, hetgeen zoowel door de dames als door de heeren ten volle werd geapprecieerd. De heer mr. J. P. Bosman, voorzitter van V. V. V. „Alctnariadankte de firma Rin gers voor haar medewerking en uitte den wensch, dat de Afrikaanders aan Alkmaar de prettigste herinneringen zullen bewaren. In snelle vaart werd hierna langs het Noord-Hollandsch Kanaal gereden tot Bur- gervlotbrug, waar de weg werd Ingeslagen naar Petten; van hier werd langs den voet van de 4 K.M.-lange Hondsbossche Zee wering gereden naar Camperduin. Over het rustige polderlandschap met zyn bonte vee dat onze relsgenoote by- Totaal Generaal Bergen N.-H., 4 JuR 1930. De Penningmeester, Mr. H. JU DEI >T Het moet nu toch waariyk wat beter gaan. Zyn er nog geen kaart- of billard- clubs, die een saldo, kunnen offeren? Red. Gemeentelijke Dienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling Districts-Arbeidsbeurs Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 91 en van 25, uur. Des Zaterdags van 91 uur. Voor werk nemers uitsluitend van 912 en Maandag en Donderdagavond van 78 uur. t De directeur van bovengenoemden dienst', maakt bekend dat heden de navolgende •.'••erkzoekenden zyn Ingeschreven: 1 betonwerker, 2 chauffeurs. 1 constructie- werker, 1 electricien, 3 grondwerkers, 1 kap persbediende 1 loodgieter. 1 mach, houtbe werker, 1 machinist, 1 metselaar, 3 opperlie den. 2 pakhuisknechts, 1 reiziger, 2 schoen makers, 22 sigarenmakers, (waaronder 19 ged werkloos) 1 stukadoor. 1 timmerman, 1 tabakbewerker. 10 losse arbeiders. Geplaatst: 6 grondwerkers, 1 kistenmaker, 2 metselaars, 2 opperlieden. 3 sigarenmakers, 1 timmerman, 4 losse arbeidsters. 2 werk sters. Geslaagd. De jongeheer A. van Mont- foort leerling van de R. K. school alhier, slaagde voor het admissle-examen van het R. K. Lyceum te Alkmaar. Burg. Stand. Geboren: d. van.J. de Munk en van Tr. Rijs. z. van’ N. J. Vel<ft en van N. Berghuis. Ondertrouwd: Klaas Schermer en Petro- nella van Balen. Getrouwd: Christiaan de Vrlnger en coba Hartnga. OverledenJacob Meyer, 59 jaren, huwd met Trijntje Blokdyk, eerder weduwe naar van Trijntje van der Eng Dege naar Krijgsman, oud 70 jaren, gehuwd met Cornelia Berghuis. CHICAGO. 5 Juli Het vliegtuig „City of Chicago", met als vliegers de gebroeders Hunter, is, na het wereldduurrecord met meer dan 100 uur verbeterd te hebben, vlot geland. De landing geschiedde Vrijdagavond te 23.20 uur (Greenwichtyd), nadat zij 553 uur en 40 minuten in de lucht zijn geweest. In totaal hebben de vliegers afgelegd 66.36C K.M., waarby zy 223 maal verbinding met een ander vliegtuig hebben gehad voor het Innemen van benzine en levensmiddelen. Het andere vliegtuig/ dat de voorraden aanvulde, werd bestuurd door twee andere gebroeders Hunter. De vliegers verbruikten gedurende hun re cordvlucht 30.520 liter benzine en 1600 liter olie. Naar wy vernemen, zullen volgende week de graan- en botermarkt voor het eerst gehouden worden in de nu gehee. over dekte Korenbeurs. Op as. Zondag 6 Juli zal de apotheek Mevr. Schouten—Oele, Koorstraat 47, opend zyn;, de andere apotheken zyn sloten van Zaterdagavond 9 uur tot Maan dagmorgen 8 uur. De apotheek, die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheele daarop volgende week 's nachts geopend. De andere apothe ken zyn gesloten op werkdagen van des avonds 8 uur Cs Zaterdags 9 uur) tot den volgenden morgen 8 uur. In het St. Elisabeth Ziekenhuis alhier, zijn vóór het diploma voor kraumverple ging geslaagd ds volgende Earw Zusters: Zr. Tharslcia, Zr. Jeroen. Zr Wlllibalda, Zr. Demetria, Zr. Hermenigilda, Zr. Polycarpa, Zr. Villanova en Zr. Maria Magdalena. nomen eens werkeiyk te laten zien wat het spel was en hoe ongelooflyk zacht het was te vallen op de malsche Hollandsche velden Datzelfde najaar nog werd de wedstrijd georganiseerd en spontaan kwamen de Afri- kaansche studenten uit Engeland over om hun landgenooten in Amsterdam party te I geven. Van den wedstrijd herinnert spr. zich nog de vele valpartyen op het door den regen wel wat heel zachte gemaakte terrein in de Watergraafsmeer, maar van het samenzyn, bovenal de prettige stemming en harteiyke verstandhouding tusschen ons allen, die by het afscheid tot een „tot weerziens" drong. Moge het na afloop van uw verbiyf alhier ook u zoo gaan, aldus besloot spreker, en moge, hetgeen tot lafenis hier wordt gebo den, u zyn het symbool van goede vriend schap. Lang leve Zuid-Afrika applaus). Door Jhr. mr. J. L. W. C. vice-president bond, -door den heer du Plaisis. secretaris van de Zuid-Afrikaansche Legatie en door een der studenten, werd vervolgens op de toes praak van den burgemeester geant woord. Het waren woorden van welgemeende uaardeerlng en dank voor de gulle ont vangst en woorden van bewondering voor het mooie Bergen. Bewondering hadden de studenten in niet geringe mate voor de Bergensche schilders, waarvan er eenige in de groote schouwburg zaal van „De Rustende Jagef" een plaatsje hebben gevonden. zy stonden er verbaasd over in ons mooie Bergen zoo'n milieu van moderne kunst aan te treffen. Met den badtrein vertrok het gezelschap .'ervolgens naar Bergen aan Zee, Hotel „Nassau-Bergen” de laatste komst plaats had. Hier vereenigden de studenten en de ge- noodigden, w. o. de verschillende V. V. V.- besturen en burgemeester Van Reenen, zich a^n een gemeenschappelyk diner, dat hoe kan het anders keurig verzorgd was. Jhr. von Weiler fungeerde als tafelpresi dent en hield een hartelyk speechje. Verschillende toespraken werden gehouden en menige toast werd uitgebracht op de vernieuwde broederschap. Namens de V. V. V. te Bergen hield de heer D. A. Klomp, een hartelyke toespraak, waarin hy mededeelde, dat het V- V. V. te Bergen een voorrecht en een genoegen was, de Afrikaanders ook een blyk van sympathie te mogen aanbieden, n.l„ logies in hotel Nassau-Bergen. om daardoor tevens te be merken, dat de laatste uren van dezen tocht in Hollands Noorderkwartier in Bergen wor den doorgebracht en de laatste indruk niet de minst aangename zou zijn, (applaus). Na het diner verzamelden allen zich in de gezellige benedenzaal, waar de avond verder in zeer vrooiyke klemming, afgewisseld door dansmuziek werd doorgebracht. Vanmorgen werd om ongeveer 8 uur terugreis naa; Amsterdam aanvaard. zonder mak vond was men verrukt. In Camperduin werd het gezelschap ont vangen door de V. V. V. van Groet, namens welke vereenlging, de heer P. Kos de dames en heeren verwelkomde en eenige verver- schingen aanbood. De beschuitjes met kaas en de aardbeien met slagroom waren spoedig verdwenen. De heer Oreup, hoofdopzichter van de Staatedulnen, gat een uiteenzetting van het ontstaan en het wezen der duinen en van de wijze van bebossching daarvan, welke ult- eenzetting met belangstelling werd gevolgd. In Schoorl was het de heer R. Wognum, die de dames en heeren namens de V. V. V te Schoorl welkom heette en een thee aan bood. Schoorl’s burgervader, jhr. Van Fridagh, wees In een keurige toespraak op den band van broederschap tusschen de Zuid-Afri- kaaaders en ons Hollanders; spreker uitte er zijn voldoening over, dat op dezen tocht het mooie Schoorl niet was vergeten. Namens de studenten dankte de heer J. Muller, die met dankbaarheid de hartelijke verstandhouding tegenover zyn landgenoo ten constateerde, hetgeen hen deed vergeten, dat zü hier vreemdelingen waren. In Bergen werd door het gemeentebestuur in de onlangs gerestaureerde „Rustende Jager’*, het gezelschap officieel ontvangen. Nadat ververschlngen waren rondgediend, heette burgemeester mr. Reenen, de gasten welkom. De groene bosschen, de blonde duinen en de nooit rustende zee aldus spr. zyn de schoonste welkomstgroet voor allen, die ons dierbaar dorp bezoeken En toch aldus spr. is het ons allen en in het byzonder het gemeentebestuur, een behoefte deze zoo byzondere gelegen heid aan te grijpen, om te getuigen, hoezeer wL het op prijs stellen u heden in ons midden te zien. In het bijzonder heet spr welkom den heer du Plaesls, secretaris van eht gezantschap van de Unie v. Zuid-Afrika, den heer Mld- delberg, vlce-voorzlttef van de Ned. Zuld- Afrlkaansche Vereenlging en jhr. mr. von Weiler, vice-voorzltter van het Algemeen Nederlandsch Verbond; voorts de vertegen woordigers der plaatseiyke V. V. V.’s en alle Zuid-Afrikaansche studenten hartelyk wel kom. Het verheugt spreker byzonder, dat deze plaats, die reeds zoovelen samenbracht, thans ook haar gastvrijheid kan verstrekken als vreemdelingen, aan hen, die als Zuld- Afrikanerz voor ons in den gewonen zin nooit vreemdelingen zyn geweest en naar spr. hoopt, nooit worden zullen. Hetgeen hier aan natuurschoon wordt ge boden, aldus spreker, moge indruk op u maken. Van harte hoopt spr., dat ook de herinnering aan dit samenzyn hun zal doen gevoelen, hoeveel daarin gelegen kan zyn elkander persoonlijk te leeren kennen. Spr. behoeft daaraan niet te twyfelen, want in den tijd, dat hy in Leiden studeer de, had spr. het voorrecht door twee Zuid- Afrikaansche dubgenooten. ook vele Zuid- Afrikaansche studenten in Amsterdam te leeren kunnen, waaruit de beste vriendschap werd geboren. De forsche, sportieve en loyale opvattin- bovenal de ongekunstelde natuur van onze oude stamgenooten, heeft niet na gelaten indruk op ons Hollanders te ma ken. A. P„ Bergen H. P. G. den T. Baarn Jac. A. H„ Bergen Mej. J. M„ idem Zusters Diakonessen idem J. B„ idem Oberkellner, Portier, Rest.- kellners en Secretaire. Hotel Nassau-Bergen. Bergen a. Z. f N. P. K„ Bergen f B. W. G. L„ Alkmaar f Fam. P., idem f M. M. L. K.. Rotterdam f f f f f „Bronovo” f f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 14