ONS BLAD LEEKEPREEKEN JG ^PRUIMTflBflK ALLES GEPROBEERD 4P u- ZATERDAG 5 JULI 1930 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 15i VIER f 3000 f 40 16 personen verdronken Ernstige ramp bij Odessa Audiëntie De Voornaamste cKieuws I De natte Vrijdagavond te Amsterdam Kindje verdronken Een Van DIjck van f 120.000 waarde r Branden Groote veenbrand JOH. LAUWERS Priesterretralten Paard op hol geslagen Koning Carol en mevr. UK een boom gevallen Hij heeft kamers laten reserveeren Verdronken Het zware weer in het oosten des lands Het Nederiandsche Priestercollege te Rome Duizend dagwerken turf reeds verkoold De Koningin en de Prinses in Noorwegen Barometers Thermometers PAYGLOP 3 ALKMAAR „Southern Cross 1 3000.- itso- ï»s=-.k 1250- f 125- 50.- s-t1.-;: AANGIFTE MOET 01* STRAFFE VAR VERLIES VAR RECHTER, GESCHIEDER OITERLUK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Door vallend hout getroffen Het verwoeste terrein heeft een lengte van tien en een breedte van vier kilometer „Ferdinand, de Kardinaal” gestolen S hepft mp het ware pruimen qeleErd N09RD-H0LLANDSCH DAGBLAD of Q Op we< naar Bessheim in BESTRIJDING VAN GENOTZUCHT J. ter Haar lid en De vlucht om de wereld volbracht Het noodweer in het Oosten des lands. i kruistocht De nieawe Finsche regeering is gevormd. Barometerstand 9 uur v.m.: 764. vooruit. de Barneveld onder water Doodeltjk ongeluk te Echt I vS.SiL.3i» ca tö BU Odessa is een boot ongeslagen, waar bij 16 personen verdronken. Nedfrlandsche Zusters belasten rich met de huishouding Benoeming tol Eerste-Kamerlid aan genomen n e ALKMAAR, No. 433 boerderij bouwd. moet om met veel zwoegen en slaven van nature armen grond te bewerken, in de laatste jaren gaf de bodem veel Landbouw-indexcUfers over Mei en Juni: sterke inzinking van de prijzen der akker bouw- en vee teelt producten. Te Londen is een Van Dtfck van f 120.00t waarde gestolen. Het onderzoek naar de kwestie betreffen de den klaagmuur. Het congres der Vereeniging van Nedert Gemeenten te Zwolle. De voerman van den wagen geslingerd en gedood bij verlie* van *n anderen vinger re o. n en op grondslag, beginsel heeft de Te Woerden een doode Tijdens het onweer Is Donderdagmiddag* te Woerden dr 20-jarige soon van den land-» bouwer de Lange door den bliksem getroffen en gedood. Hel standpunt van de Nederlandsche ra- geering ten aanzien van het plan-Briand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen en overmorgen opgestoken om: 9.50 uur. Ernstige ontploffing in een chemicaliën fabriek te Castleford. ar m ti- te es le te rs e □r :n >0 Donderdagavond sloeg de bliksem in café „De Korenmolen" van W. Heyltjes te 's-Heerenberg. Het huis stond onmlddeliyk in lichte laaie en brandde af. In de gemeente Gendringen was het nood weer. Te Etten brandde de woning van Pot hof af, terwijl te Voorst de Boerderij van Naafs en te Mechelen de boerderij van Eintjes een prooi der vlammen werden. In laatstgenoemde boerderij kwamen twee var kens in de vlammen om. Gistermorgen is te Heerlen het woonhuis van den heer Llndelauf verbrand. De oor zaak is broeiing van stroopoppen onder den schoorsteen. Blijkens een door het Ned. Qorr Bureau nitvangen telegram, hebben de Koningin en irinses Juliana gisteren Finse verlaten met bestemming naar Bessheim. Brandweerhulp mee- dan 200 maal ingero en Bjj het Centraal Stembureau is gisteren bericht Ingekomen, dat de heer J. ter Haar Jr„ te Amsterdam, zijn benoeming tot van de Eerste Kamer heeft aangenomen. ABONNEMENTSPRIJS] Per kwartaal, yoor Alkmaar 2. Voor bulten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Maandag begint het Amerikaanacbe Con gres met de behandeling van de Londen- sche Vlootovereenkomst. De .Nacbtausgabe” meldt uit Boekarest: Het echtelijk geschil tusschen den Roe- meenschen koning Carol en z0n vrouwe kroonprinses Helena, is in een nieuw sta dium gekomen. Mevr. Loepescoe is uit Weenen te Boekarest- aangekomen en heeft haar intrek genomen te Slnaja, waar zich het zomerverblijf des konings bevindt. Op diens bevel zijn kamers voor haar gereserveerd en men verwacht dat Carol Zaterdag te Slnaja zal aankomen. Verder verluidt, dat te Boekarest wordt omgezien naar een villa, waar mevr. Loepes coe zich zal kunnen vestigen. Tijdens een onweersbui heeft het Donder dagavond te Barneveld zoo geweldig geze gend. dat verschillende straten geheel blank stonden. In de Jan van Schaffelaarstraat stroomde het water eenige woningen binnen. Dit was binnen een week de tweede maal, dat genoemd dorp van den hoogen water stand te lijden heeft. Kingsford «mith. ..Southern Cross”, cisco en volbracht over Amerika en rondom de wereld. Z. D. H de BLsschop van Haarlem zal de volgend? week Dinsdag, Woensdag Donderdag geen audiëntie verleenen.'o Kingsford Smith heeft zijn vlucht om de wereld volbracht. Hij is te San Francisco aangekomen. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f L25: elke regel meer 0.25. RECLAME per regel f 0.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's f 0.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 Uit Moskou wordt gemeld, dat niet ver van Odessa aan de Zwalp- Zee een ernstige ramp heeft plaats gevonden, waarbij zes tien personen het leven lieten. Een gezelschap toeristen bracht een be zoek aan de archaeologische opgravingen nabij de Zwarte Zee. Bij het aan land gaan van de opvarenden kantelde een der booten, waarop zich 45 passagiers bevonden. Allen kwamen in het water terecht en slechts 29 personen konden p-ered worden De overige 16 passagiers vonden den dood tl de golven. Gedurende de afwezigheid der bewoners zijn Inbrekers binnen gedrongen in de villa „Pltt House", het huis in de Lonuensche vof» *ad Hampstead van Earl Clarendon. Tn de bibliotheek nebben de indringers een zeer kosVoare Van Dijck, voorsteflende ..Fer dinand, de Kardinaal" uit de lijst gesneden en meegenomen. De waaroe van het schil derij van Van Dijck wordt door kunstken ners geschat op 10.000 Pond Sterling (f 120.000). Hoewel in de bibliotheek nog verscheidene andere kunstvoorwerpen, waaronder van zeer hooge waarde, voor het grijpen lagen, heb ben de dieven verder alles onaangeroerd gelaten. De arbeider Van der Kamp te Winschoten, werd eergisteren door vallend zwaar hout zóó ernstig getroffen, dat hij in hoogst ern- stigen toestand naaf huis is gebracht. In het eerlang te openen Priestercollege, dat op last van het Nederlandse!) doorluch tig Episcopaat te Rome gebouwo wordt on der leiding van Mgr dr B. Eras, zal de zorg voor de huishouding worden toevertrouwd aan de Zusters van het H Gezelschap van Jezus. Maria en Joseph, wier moederhuis is te 's-Hertogenbosch (Mariënburg). aan boord van de landde te San Fran- dus zijn vlucht dwars daarmede zijn vlucht Tusschen Bellingwolde en Papenburg staat he nabije Griendtsveen in lichtelaaien sedert Woensdagmorgen en er is geen helpen aan. Het veen Is zoo droog, dat blusschen niet helpt. Meer dan 1000 dagwerken turf zijn reeds verbrand. genot tot een levensbehoefte te maken, maar In. een levensblij gezin, in die nende offervaardigheid, tn gepast ver maak. in regelmaat en gezond optimis me, daardoor is op den langen duur terugkeer uit den weelderoes tot geluk kiger levenseenvoud te verwachten. Zulke kernvorming vindt voornamelijk plaats In godsdienstige genootschappen als Derde Orde en Mariacongregatles. Omdat deze eenerzijds voor onzen tijd van zoo onschatbare beteekenls zijn en omdat anderzijds omtrent de Waarde en beteekenls daarvan nog zooveel mis verstand bestaat, willen wij over deze wijze van kernvorming een volgende maal nog lets ten beste geven. HOMO SAPIENS Donderdag is te Echt de 30-jarige J. Hou- ben bij het kersenplukken uit den boon gevallen. Met zware Inwendige kneuzingen werd dt man naar zijn woning vervoerd, waar hti hedennacht aan de gevolgen is overleden. Nogmaals zij hiermede eraan herinnerd, dat in bet Retraitehuis van Amersfoort van 1418 Juli de driedaagsche Retraite voor de leden der Unio Apostolica wordt gehou den, en van 918 September de achtdaag- sche Retraite. Vooral voor de driedaagsche Retraite is spoedige aanmelding bij de Directie van het Retraitehuis gewenscht. De Retraite begint Maandag 14 Juli 's avonds ongeveer te half negen. Donderdagavond bevond zich itej tmrgc meester van Olst, de heer W. baron Ben- tinek var. Schxmheten, op het terrein van de verwoestingen. Thans blijkt ook nog een derde boerderij in de omgeving, n.l- die van H. Brinkhuis te Ramde, in de gemeente Raalte. door het hemelvuur te zijn getroffen en geheel in de asch gelegd te zijn. De schade wordt hier gedeeltelijk door verzekering gedekt. Deze was eerst twee jaren geleden ge- Veel kleinvee omgekomen Hoe sterk de hagelslag was, moge blijken uit het feit dat bij den landbouwer B. J. Nijkamp, niet minder dan vijftig kippen In het veld den dood vonden. Ook bij anderen is zeer veel pluimvee verloren gegaan. Bij J. ten Have en anderen werden alle ruiten der woningen vernield, terwijl veel rundvee in de weide door den bliksem werd gedood. Talrijke hooibergen geraakten door het he melvuur in vlammen. Het ergst van alles blijft echter de oogst- schade. Daar waar eergisteren de Idylle van het rijpend graan met zijn randen van ko renbloemen en klaprozen het oog verkwik ten is het nu een naargeestig gezicht met de neerliggende rogge, waarvan niet veel goeds terecht kan komen, vooral omdat het wei nige rijpe zaad nog niet behoorlijk uit halmen kan worden afgescheiden. In dit geteisterde gebied woont een nijvere bevolking die vóór dag en dauw utt de vee- ren den En goeds terug in ruil voor de zorgen, vooral door ontginning, aan de akkers besteed. De niet kapitaalkrachtige boeren, die bovendien toch al een moeilijk jaar doormaken, zullen het dus hard te verantwoorden krijgen. Uit een grijze lucht oegon het gisteravond te ongeveer acht uur te Amsterdam te rege nen. Een uur later rommelde het In het Westen en weldra schoten eenige bliksem stralen door het donkerder geworden uit spansel. Dit niec zware onweder ging echter ge paard met een hevigen regen, die meer dan een uur aanhield De riolen konden, In een groot aantal straten het water niet verwer ken en veranderden haar in meren. Het gevolg was dat vooral in den Jordaan en in het Westen een groot aantal kelders onder liep. De brandweer kreeg meer dan 200 aan vragen om hulp, te verleenen bij onderge- loopen kelders en verstopte riolen. Zij heeft dien gevraagden hulp alleen dan verleend, wanneer dit zeer noodzakelijk was. omdat ondergeloopen kelders wel neel lastig zijn, maar geen gevaar opleveren. Zij mocht haar stations niet te veel ont- blooten van materiaal, dat noodig zou kun nen zijn bij ernstiger ongelukken. Voor zoover was na te gaan, hebben in de stad geen persoonlijke ongevallen plaats had. Om te twisten moet er eerst eenige overeenstemming bestaan, zeggen de geestige Fransehen. En zij hebben ge lijk. Ook bij verschil van meening om trent eén bepaald punt moet er toch omtrent vele andere dingen een gelijke opvatting aanwezig zijn, anders Is dis- puteeren hopeloos. Wanneer wij gaan praten over bestrijding van de heden daagsche genotzucht, dan moet aller eerst vaststaan, wat wij onder genot zucht verstaan. Wij voor ons bedoelen er mee de ongeregelde neiging naar weelde, welke in alle klassen der maatschappij te be speuren is, het gebrek aan levensernst, soberheid, matigheid, aan ware le vensvreugde. Wij bedoelen niet het ver langen naar beteren welstand, zooals dat zich de laatste halve eeuw, vooral in de arbeidende klasse openbaart. Men kan somtijds crltlek lezen op het feit, dat de tegenwoordige werkman betrek kelijk zoo ruim behuisd Is, vacantie krijgt, zich zelfs een reisje kan veroor loven en dergelijke. Dat is wel weelde, maar In den geoorloofden en gelukki gen zin. Het Is Inderdaad waar, dat In verschillende deelen der wereld, waar onder ook ons land behoort, de wel vaart onder1 de minder bedeelde klasse der maatschappij sterk Is gestegen. Menig goed vakman heeft In dezen tijd een beter bestaan dan een middenstan der een kwarteeuw en langer geleden, had. Door vereenlgingsbouw met over heidssteun zijn de woningtoestanden onnoemelijk verbeterd; de hoogere loo- nen laten betere voeding, behoorlljker kleeding, meer ontspanning toe. Geluk kig de maatschappij, die heel de onder ste lagen der bevolking tot dit peil kan opvoeren. Orde, naastenliefde, gods dienstzin bloeien het best in een tevre den samenleving, waarin de uitersten van armoede en weelde niet voorkomen. Neen, de genotzucht, die bestreden moet worden, Is een andere; X is de onregelmatige hartstocht, het onstui mig en onmatig verlangen cm In den kortst mogelijken tijd zóóveel geld te vergaren, dat men vrijelijk, onafhanke lijk en naar hartelust genieten kan. Dit verlangen is zuiver menschelljk; het schuilt In onze bedorven natuur; het heeft altijd bestaan en zal altijd voorkomen. Maar den eenen tijd open baart het zich heftiger en algemeener dan in een anderen. In deze na-oorlog- sche periode kunnen wij van een alge- meene volkszonde der genot- en weel dezucht spreken. Het verschijnsel is gemakkeïijk ver klaarbaar. Door den oorlog werd de normale gang van zaken geheel en al verstoord. Er was geen sprake van ge leidelijke stijging van het welvaarts peil; maar alles ging met sprongen. Een arme groentenboer, een slachtertje, een kleln-handelaar, die tot dan nauwelijks den kost kon verdienen, werd in wei nige maanden tijds „exporteur”. De handel in schaars voorhanden ge- waande goederen in het binnenland, de uitvoer naar het gretige buitenland, de smokkelhandel, de overal ópschietende oorlogsindustrie brachten denzelfden koortsachtigen gelddorst over het volk, welke indertijd de zoekers naar goud in Amerika en Zuid-Afrika aangreep. Die beklagenswaardige periode der oor logswinsten heeft de hedendaagsche genotzucht doen ontstaan. Het ergste was, dat de volkeren In de meeste lan den er rijp voor waren. Er was al jaren lang een sterk streven naar lotsverbe tering te constateeren geweest; in tal van opzichten verklaarbaar en aanne melijk, maar In vele bevolkingsgroepen toch ook groeiend tot een onregelmatige begeerte onder de aanblazing der onte vredenheid door roode volksmenners. Bij die geestesgesteldheid moest de oor- logsroes wel verderfelijk werken. De gezonde, regelmatige en vrucht bare drang naar verheffing en vooruit gang was verdwenen en had plaats ge maakt voor een zucht naar een zoo hoog mogelijk Inkomen voor een zoo gering mogelijke praestatle. Vooral bij het jon gere geslacht openbaarde zich die nei ging en tot In onze dagen vreet de kwaal voort. Wie het hedendaagsche leven bekijkt, behoeft aan hen geweldi gen omvang en den ernst 'dier kwaal niet te twijfelen. Het gezinsleven Is ver stoord. De opvoeding der kinderen wordt verwaarloosd, omdat de ouders willen „leven” en genieten. Mode, sport, cabaret, bioscoop lokken tot uithuizig heid. Kinderopvoeding vraagt offers van anderen te zien genieten en zelf thuis blijven. Gezinsvorming vraagt verzaking aan veel levensgeneugten, die men anderen ziet hebben. Helaas wint de genotzucht het bij honderd duizenden van den plicht: verwaar loo sing der opvoeding en kinderbeperking ■Mb de gevolgen. nm den geest van versterving en Te Dubbeldam Is eergisteren de twee-jar. ge A. Timmermans in een sloot voor dt ouderlijke woning geraakt. Toen de moeder het kind eenige oogenblikken later ophaal de, waaen dB levensgeesten reeds geweken. En de jeugd zelf, die uit dit oorlogs- geslacht opgroeit, dreigt nog erger te worden. Zij heeft in het geheel geen Inspanning, geen tucht, geen zelflntoo- uiing, geen spaarzaamheid, geen sober heid geleerd. Leven en genieten zijn bij haar synoniem. Zij beschouwt daarom genotzucht niet meer als een zonde, maar als een natuurlijke levensuiting. Zonder genot, zonder gelegenheid om geld te verteren, lijkt het leven waar deloos. Zoo zien wij met den dag een fataler cirkelgang groeien. Bij de vrouwelijke jeugd ontbreekt alle lust voor echt vrouwelijken arbeid. De dienstbodennood is een moderne geesel geworden. Goed willende moeders voelen haar plichts besef voortdurend op harde proef ge steld door gebrek aan huiselijke hulp en zwakke naturen vinden er een ex cuse In om haar plichten te verzaken. De genotzucht drijft de jonge vrouwen naar kantoren, fabrieken en werkplaat sen, waar hooge loonen en veel vrijheid lokken. De hooge loonen geven weer gelegenheid om luxe-dingen te koopen en de vraag naar weelde-artlkelen prik kelt op haar beurt weer een ongezonde en ongewenschte nijverheid. Ziedaar den boozen gang van de ge notzucht. Het is goed, dat arbeid wordt betaald; X is zelfs goed, dat het loon-^ peil hoog Is. Crltlek op hooge inkom sten en groote verdiensten Is zonder meer een dwaasheid. Neen, het gevaar schuilt niet in de hoogte van het loon, maar hierin, dat het loon niet meer dankbaar wordt aanvaard als belooning van den arbeid. Wie zijn geld de ver dienste weet van zijn zweet en bloed of van harde herseninspanning, die waar deert X en is er zuinig op als een kost baar bezit. Hij zal spaarzaam zijn en zijn zuur verdiende penningen niet ver kwisten. Maar de oorlogsgeest heeft die juiste stemming weggenomen: men werkt niet meer met geestdrift en op gewektheid, maar uit noodzaak: zoh- der arbeid blijft het geld uit, waarmee men ’s avonds en *s Zondags genieten wil. Dat is de -eenlge prikkel. Ziedaar de kwaal der hedendaagsche genotzucht. Wanneer wij haar nog niet kenden, dan zouden de talrijke levens- mlslukkingen om ons heen ons de oogen wel openen. Nog dagelijks, nu al meer dan tien jaar, blijven de dagbladen de arrestaties vermelden van ambtenaren en notarissen, van ontvangers, van boekhouders en kassiers, van penning meesters van genootschappen, vereeni- gingen en organisaties, die zich vergrij pen aan het hun toevertrouwde geld. Men vindt de ongelukklgen in alle stan den en rangen der maatschappij; ver duisteringen worden op alle denkbare manieren tot alle bedragen gepleegd Wat wij te lezen en te hooren krijgen is nog maar een zeer klein deel van wat er werkelijk geschiedt. Ter wille van familie, om den last van politie en Justitie te ontgaan en om andere mo tieven worden de meeste oneerlijkhe den niet eens openbaar. En wanneer men naar de oorzaak gaat zoeken, vindt men altijd een ver kwistende vrouw, die den man tot zijn daad dreef, of een zwakkeling, die de weelde van vrienden en kennissen niet kon verdragen, boven zijn stand en middelen ging leven en ten slotte tot misdaad kwam. Hoe zal die weelde- en BUREAU: HOF Telefoon: Administratie Redactie No. 633 algemeene kwaal der genotzucht te bestrijden zijn? Door een vastkoppellng van haar bestrijding aan de geheel-onthoudlng, zooals wij een vorigen keer bespraken? Door overheidsmaatregelen tegen het aanmaken van weelde-artlkelen? Door propaganda tegen den weeldegeest In de sociale vereeniglngen op economi sche gronden? X Is alles iets, maar wie eerlijk Is zal toch toegeven, daarmee geen a f d o e n d werk te doen. Ook de socialisten beweren, wanneer men hun verwijt met hun klassestrijd het mate rialisme en de ontevredenheid in de hand te werken, dat de naastenliefde en de zelfbeheersching wel zullen ko men, wanneer maar eenmaal alle men- schen gelijk zijn en een voldoende be staan hebben. Wij weten wel op welk een misrekening deze ontkenning der bedorven menschelijke natuur uitloopt. Neen, er Is maar één afdoend middel, terugbrengen van het individu tot offer, spaarzaamheid, zelfverloochening godsdlenstigen Alleen een hooger kracht om den geest boven het vleesch, de offervaardigheid boven de begeer lijkheid te doen uitgaan. Daarom moet verbetering verwacht warden van kern vorming. Door voorbeelden van sterke mannen en vrouwen, die aan hun om geving toonen, dat het ware levensge luk niet ligt In uitspattingen buitens huis, niet in het najagen van mode grillen en plichtsverzaking, niet in het Een kruistocht met rijksveldwachter Grave, uit Wezepe, als gids, In het door de reeds vermelde ramp getroffen gebied van Overtlsel. toont aan, ziende de verwoestin gen dat de bul haar werking begon onder Olst en haar weg heeft genomen over den Dlngshof en Wezepe tot bij Heeten. Dat 1» dus een lengte van ruim 10 K.M., terwijl de breedte van het terrein in kwestie naar schatting zeker wel vier K.M. bedraagt. Binnen deze grenzen liggen duizenden H-A. bouwlano. en het valt nog bij geen benade ring te zeggen, hoeveel bunders graan- en hakvruchten totaal verloren zijn gegaan. Daarbij komt, dat, al waren enkele verbou wers verzekerd tegen stormschade, de voor waarden In tal van gevallen geen vergoe ding voer hagelschade Inhouden. Sommigen willen nu overgaan tot het af maaien van de halfrijpe graansoorten, om er op deze ma nier ten minste nog iets van te redden. In hoeverre dat gelukken zal, blijft echter een groote vraag. Door het op hol slaan van het paard, waarmede de timmermn G. J. Palsenberg uit Bathmen Donderdagavond hout transpor teerde naar een karwei te Dijker hoek in de gemeente Holten, vloog P., toen het Inspan losliet, van den wagen af tegen een telefoon paal. Op advies van dr. Kieviet uit Bathmen werd P. naar het ziekenhuis te Deventei vervoerd, waar hij na korten tijd overleed Het 3-jarig zoontje van den heer Kullboer te Kalverdjjk geraakte in de achter het nuis liggende sloot. Direct wlsr men het kind op het droge te brengen en werd getracht, de levensgeesten op te wekkm Hoewel onder leiding van den inmiddels ontboden geneesheer deze behandeling circa twee uur werd viiortgezet mocht dit niet baten en kon de dokte, slechts den dood constateeren. maar 3TEVIG IN DEM MONO

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1