Purol bij Doorzitten Zonnebrand - Stukloopen Coupons Lienesch ZOMER-UITVERKOOP KERKNIEUWS SPORT EN SPEL TENNIS ELCK WAT WILS Wimbledon A THLETIEK GEMENGD NIEUWS Brand In een cartonnagefabriek Olieleiding door de woestijn WIELRENNEN Het paradijs der spelers PROVINCIAAL NIEUWS I ^©:©:©:©:©:©:©:©:©:©:©:©:©l !©^^:©:©:©:©:©:©:©^:w:©l ©I©*©^©.,©*©’©*©*©*©.,©^©,,©M ^©^^©!©I©J©I©!@I©J©^© Hollandsche successen op de Engelsche kampioenschappen Het geheim van een Hongaarsch Massa-moordenaar Een maand bij de communisten in China LUTJEBROEK Athletiek-wedstrijden V. I. C. v Amsterdam voile Liftn Heiligdomsvaart Maastricht DEN HELDER Tour de France ST. PANCRAS Hef vreeseHjk HJden van een Missionaris. WENKEN VOOR EXAMINANDI Iemand weet examen De in 8) VOOR AUTOMOBILISTEN Wenken der Gehuwde Vrouwen, het Casaino te zien reeft. I t t 1215 Juli St. Jos. Gezellen Vereeniglng, Amsterdam L 6-50, Dominicaan. morgen i geen 2en luitenant N. P. P. van Hoorn en den 2en luitenant D. W. van den Bosch van het Reg. Kust-Artillerie alhier. veilig wel I t r 8 C Dirk d. heeft, rijdt ge d h t 8 b h b I J i t 1 1 1 j t t 1 l i s d 8 t 25 September: Patronaat Meisjes, Loos- duinen, 650, Franciscaan. 58 September, St. Franclscus Liefdewerk, ƒ650, H. Hart. 912 September: Dames en Meisjes St. Ignatlusclub, Amsterdam en andere, ƒ10. Carmeliet. Laagste inschrijver Onder architect N. Molenaar te Den Haag werd aanbesteed het bouwen van een R. K. pastorie te Zuider- meer. Laagste inschrijver was de heer D. Groot alhier voor t 22.659. De deelneming komt dus uit alle geledin gen der Maastrichtsche bevolking en geeft xjefc daardoor aan dezen historlschen op tocht een bijzonder karakter. Voor de deelnemende personen met ver lichte booten tijdens het vertrek van Maxl- mlllaan van Oostenrijk (ongeveer 10 uur nam. op de Maas bü he^, Waterpoortje) zal een wedstrijd voor de mooiste verlichting georga niseerd worden. De bijdrage tot de kosten der retraiten kan van te voren overgezonden of gedurende de retraite gestort worden. Zij, die niet ter retraite opkomen, worden geacht hun bijdrage tot de kosten af te staan als een aalmoes aan het liefdewerk. F- TH. VERSKSR. Ryrtnr I g, - maar nznot ..nnnd.on 912 Augustus: Mannen 8t. M. Mag dalena Club, Amsterdam, 6.50, Passionlst. 1417 Augustus: Patronaatsjongens, Volen dam, ƒ650. Capucjjn. In een klein plaatsje der vroegere Hon- gaarsche (thans Roemeensche) provincie Ze venburgen verspreidde zich dezer dagen het gerucht, dat een blikslager, die daar eenigen tijd geleden zelfmoord gepleegd had, niemand anders was dan Béla Kisz, die onder een val- schen naam in het dorp op de helling der Karpathen woonde. Zulke gerechten duiken om de paar Jaar telkens op. Waar twijfel be staat, begint de fantasie te werken. Van Béla Kisz, den Hongaarschen massa moordenaar. den Blauwbaard van Clnkota, werd beweerd, dat hij tijdens den oorlog ge sneuveld was. Maar men weet, hoe moeilijk het was, om die massa lijken te identlflcl- eeren en men meent daa rom in Hongarije nog vaak, dat Béla Kisz, da afschuwelijke misdadiger, die in de crimtneele geschiede nis van Hongarije bekend is, ergens in het verborgen leeft. Het was in Mei 1916. Een oude dienstbode in het kleine plaatsje Cinkota, bij Boedapest, vertelde een zonderlinge geschiedenis. lederen Vrijdag was zij werkzaam geweest in het huis van Béla Kisz. den blikslager, om de woning en de werkplaats op te ruimen. Alle vertrek ken moest zij dan schoonmaken op één ka mer na, die altijd gésloten was. Een keer had zij het gewaagd, om nieuwsgierig door de be stofte vensters in de bedoelde kamer naar binnen te gluren, maar werd daarbij door Kisz betrapt, die haar woedend beval, nooit meer het huis te betreden. De gesloten kamer was heelemaal leeg, ver telde de oude vrouw, alleen langs een der wanden stonden 7 metalen vaten. Bela Kisz had gezegd, dat die vaten petro leum bevatten. Toen de autoriteiten deze ge schiedenis te weten kwamen, had Béla Kisz zich reeds uit de voeten gemaakt. HU be vond zich aan het Servische front. De wo ning werd geopend om daar den zoogenaam- den voorraad petroleum in beslag te nemen. Men vond in de 7 vaten echter geen pe troleum maar7 vrouwenlijkenZeven meisjes, die allen sporen van wurging aan den hals vertoonden. De vaten waren hermetisch gesloten, de lijken waren dus nog gaaf genoeg om ge ïdentificeerd te worden. Men vond dozijnen- qultanties van advertenties, die In verschil lende provinciale bladen gestaan hadden: huwelijksadvertenties en annonces van waar zegsters Het was duidelijk, dat Béla Kisz met behulp van deze annonces trouwlustige meis jes en dames, die de toekomst wftden ken nen. in zijn woning lokte, om hen van goud en geld te berooven en ze daarna koelbloedig te vermoorden. Men zocht verder en vond in den tuin nog 10 vrouwenlijken begraven en tenslotte in een nabijgelegen bosch nog tien lichamen van meisjes. De meest? waren dorpskinderen van het platteland. Men be hoefde niet lang naar den massa-trtóörde- Heden ontvingen wij bericht, dat de door V. I. C. uitgeschreven wedstrijden i door verschillende omstandigheden doorgang kunnen vinden. ROOSTER DER RETRAITEN St. Petras Canisius Retraitenhnls te f Bergen (N.-H.) S8 Juli, Mannen, St. Ignatlusclub, Am sterdam, 6.50, Passionlst. 13—16 September: Ongehuwde Mannen en St. Joseph Gezellen, ƒ6.50, Augustijn. 16—19 September: Dames Congregatie Am- steldijk en Torentje, Amsterdam, ƒ650, Do minicaan. 2225 September: ƒ650, Passionlst. 28 September—1 October: Meisjes, ƒ650, Montfortaan. Zjj, die wenschen deel te nemen aan een Retraite, gelieven zich te vervoegen bij een Eerw. Geestelijke, die het toegangsbiljet aanvraagt, of bet onmiddellijk aan te vra gen bij ondergeteekende, die het biljet zal toezenden. De Retraitanten worden in het Retraiten- huis verwacht te half zeven. Aan het staion te Alkmaar kan men gebruik maken van de stoomtram AlkmaarBergen, uitstappen hal te Oostdorp. Alleen op verzoek staat een speciale Autobus aan het station Alkmaar, om de retraitanten naar Bergen te Brengen. De retraite wordt omstreeks twee uur gesloten. Het retraitenhuis is ingericht voor 81 re traitanten. Voor de toelating van patronaats-retralten wordt de leeftijd van 15 jaar en tot de an dere retraiten die van 17 jaar verelscht. De Historische Optocht De Historische Optocht, voorstellende het kezoek van Maximlltaan' van Oostenrijk op 14 Aug. 1485. waaraan 600 personen, waar van 60 beredenen, deelnemen, zal uittrek ken op Zondag 13 Juli en op Zondag 20 Juli, telkens om 3 uur nam. De medewerking der Maastr. vereenigin- gen is buitengewoon talrijk. De volgende vereeniglngen stellen groepen samen: de Maastr. Fanfare ,.8t. Joseph", de Jongehee- ren Congregatie, de A R. K A., de leerlin gen der Ambachtsschool, de R. K. Mijn- werkersbond. de R. K Bond van Werkmees- terspersoneel van „St. Johannes de Doo- per”. de Lauwerkrans. R. K. Bond ..St. Ra phael”. Jong Limburg. Kath. Heerenver- eenlglng. Canlsius-Congregatie en Berch- mans Compagnie van Maastricht en van het Rectoraat H. Hart, de H. Familie. Limb. Land- en Tuinbouwbond. Kon. Soc. Hand boogschutters „St. Sebastiaan”. R.K Sup- porters-Vereenlging V. V. L„ R.K. Bakkers- gilde, Ned. R K Bond van Bouwpatroons. Ned. R.K. Grafische Bond. RK Onderwij zersbond. St. Antonlusvereengilng. Jonge- heeren-Cbngregatie. Eerewacht H Har*. Kracht door Volharding. Jonge Werkman. R.K. Werklieden Vereeniglng van Maas tricht en Wijk (Groenen I. II en ITD. Maas trichts R K Slneer--n-’-ereente’*''’' Jon- genspatrodaten van St. Servaas. St. Mathias O. L. Vrouwe en St. Marttnus-parochleën. Persbureau In één der kamers van het Museum- Vrjjthof zal vanwege het Comité voor Pers en Propaganda van 11 tot en met 27 Juli een bureau voor pers, propaganda en in-’ lichtingen gevestigd worden. vaart züt, handig te remmen, ook wanneer 1 AX/A A V/V V/A A Fou (tusechen Long-Tscheou en Naiming werd totaal verwoest Er waren echter ge lukkig geen menschenlevens te betreuren. Wij laten thans een beschrijving volgen van het geen deae Priester geleden heeft. Pater P. Crocq, Missionaris te Kouang-Si werd einde Februari gevangen genomen door de Communisten. Zijn missie te Tai-Ping- Fou (tusechen Long-Tscheou en Naiming werd totaal verwoest Er waren echter ge- Monaco. het minlatuurstaatje aan de- kust der Mlddellandsche Zee, oefent nog altijd n' magische kracht uit op de bezoekers der Ri viera. Iedereen wil een bezoek aan het be roemde Cassino van Monte Carlo gebracht hebben. Maar ook wat het landschep betreft. Logies aanvrage voor logies aan den secrete- ris-pennlngmeester van het Comité voor Logies, den heer W. Vlegen. Volksplein 39. Maastricht, postgiro 57127, dient de logie- Prijs voor 1 (2) nacht (en) gevoegd te wor den. De aanvragen dienen zoo vroeg moge lijk, bijv. 8 dagen tevoren, onder opgave van het verlangd aantal kamers en bedden, te geschieden. De behandeling der aanvra gen geschiedt per keerende post. Ook dient ón aanvrager mededeeling te doen of voor een hoogere 'dan wel lagere klasse gezorgd moet worden of voor onderbrenging bij par ticulieren. 1922 Augustus: Meisjes Patronaat, H Engelbewaarders, Den Haag, 650, Mont fortaan. 2326 Augustus: Jongens Patronaten. Am sterdam, 650, Augustijn. 30 Augustus—2 September: Mannen St- Ignatlusclub, Amsterdam, ƒ650, H. Harten. „Het Spel van St. Servaas" Tot welslaging van het ..Spel van St. Ser vaas” (muziek van Philip Loots, woorden van Chr. Mertz) werken de volgende per sonen en vereeniglngen mede: algemeen lei der, de heer Henri Hermans: repetitors, de heeren V. Vermin, H. Hijdendaal. Th. Meer- tens en P. Reinserts; de Maastrichtsche Oratqrium-Vereenlging. de Maastr. Staar, de Lauwerkrans, het Volkszangkoor en de diverse kerkkoren. In totaal 200 zangers en zangeressen, een knapenkoor van 100 jongens en een orkestbegeleiding van 50 muzikanten. De opvoeringen zullen geschieden op: Maandag 14 Juli (gala). Dinsdag 22 Juli en Zondag 27 Juli. De twee eerste van 8.15— 10.15 uur nam.; de laatste van 5 30730 uur namiddag. Tentoonstelling In het Museum-Vrijthof zal door de zor gen van den Limb. Kunstkring een tentoon stelling van oude en moderne Maastricht sche kunst georganiseerd worden. Deze ten toonstelling zal gedurende de Heiligdoms vaart (12 tot en met 27 Juli) geopend zijn. Vijfkamp voor Officieren van Land- en Zeemacht Aan de op 8, 9 en 10 Juli as. te houden Vijfkamp voor Officieren zal worden deel genomen door laten luitenant W. J. van Rhjjn, en len luitenant G. Wllhelmy Damsté van het Korps Mariniers alhier en door Vrijdag is een aanvang gemaakt met de jaarlijksche A. A. A. kampioenschappen op Stamford Bridge. De deelnemende Hollan- ders hebben op dien eersten dag mooie re sultaten geboekt, hetgeen moge blijken uit onderstaande, aan de Telegraaf ontleende uitslagen: 220 yards serie: Berger 223 sec. Van den Berge 22 3/10 sec. (snelste tijd). Geplaatst voor de finale zijn: Leighwood (Engeland) 222 sec.; Engelhart (Duitschland) 213 sec.; Berger (Holland) 222 sec. en Hanlan 22.3 seconde. 440 yards: Geplaatst voor de finale Leigh wood 52 2/5 sec.; Bragwin 50 2/5 sec.; Bird 514/5 sec.; Hanlan 50 2/5 sec. Halve mijl: Geplaatst in de finale: Allen (Engeland) 2 m. 12 s.; Hampson (Engeland) 1 m. 56.4 s.; Martin (Frankrijk) 1 m. 58 s.; Gutteridge (Engeland) 2 m. 1.4 s. Towend 1 m. 592 s. Eén mijl: Geplaatst voor de finale. Gross 4 m. 25 s.; Cornes 4 m. 27.4 s.; Petkiewicz (Polen); Kusoclnskl 4 m. 20.8 s.; Beccalli (Italië). Twee mijl snelwandelen: Finale: 1. Heiden I (Engeland) 13 m. 56.4 s.; 2. Cooper (Enge land); 3. Gallower (Engeland). 440 yards horden: Finale: 1. Lord Burgh- ley 55.6 s.; Faselll 56 s.; Neame (Engeland). 440 yards estafette: Geplaatst voor finale: Polytechnic Harriers 433 s.; London Athle tic Club 43 s.; Haarlem 43.8 s. Marathon: Wright (Engeland) naar te zoeken. De troepen-commandant meldde, dat de infanterist Béla Kisz uit Cin kota in een militair hospitaal in Servië aan typhus gestorven was. De politie stelde zich echter met deze schriftelijke verklaring niet tevreden. Er werd een ambtenaar der crimi- neele politie naar het Zuidfront gestuurd om een eventueele vergissing na te gaan. „Het was een aardige, zachte jongen, met blond haar en blauwe oogen" vertelde de ziekenverpleegster vol medelijden. Zij had Béla Kisz in zijn laatste uren bijgestaan. Maar de massa-moordenaar van Cinkota was toen al 35 jaar en zag er absoluut niet zachtaardig uit. Blijkbaar had h{j zijn eigen identlteitsplaatje met dat van een zwaar zie ken kameraad verwisseld. Het onderzoek werd voortgezet, maar te vergeefs. Onder de levenden vond men den echten Béla Kisz niet en onder de dooden was het vergeefsche moeite hem te zoeken. Haast 15 jaar zijn sindsdien voorbijgegaan. Het processtuk van Béla Kisz ligt bestoft onder in een aktenkast van de justitie te Boedapest, maar de fantasie van het volk is nog steeds niet tot rust gekomen. In de Hongaarsche dorpen, waar Béla Kisz zijn slachtoffers gehaald heeft, duiken tel kens weer geruchten op over een vermeen den Béla Kisz, maar tot nu toe hebben alle onderzoekingen absoluut geen resultaat op geleverd. Plotseling kwam er wijziging in het op treden van den president. Hjj begon me tallooze verwijten te maken: ik heb er maar vier van onthouden: dat ik missionaris was, buitenlander, dat ik geld bezat en wapens droeg. Minachtend op mij neerziende, vroeg hij: Waarom zfjt ge uw godsdienst hier bij ons komen prediken? Ik ben enkel en alleen gekomen 4. 6—2 overtui- n en wel Gisteren is te Arnhem door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een carton- nagefabriek, gevestigd in de eerste Spijker- dwarsstraat. Twee werklokalen brandden geheel uit. Bü het blusschlngswerk werd aanzienlijke schade aangericht aan het op geslagen materiaal. De schade wordt door verzekering gedekt. Probeer nu en dan. wanneer ge in vaan zfji, hanaig te remmen, ook wanneer hiervoor geen aanleiding bestaat Het dient als een generale repetitie, voor het geval, dat het wél en plotseling noodig mocht zijn. Wanneer ge denkt: ik kan er nog nét langs, herinner u dan den wagen, dien ge onlangs in de sloot hebt zien liggen, en trap op de rem. Het is veel eenvoudiger, een minuut later te arriveeren, dan een maand in een hospitaal te verliezen. Wanneer de verkooper u gezegd dat uw wagen negentig kan halen, dan nooit meer dan zeventig Want zoudt In de verleiding kunnen komen honderd te probeeren. maar daarvoor is die wagen zeker ongeschikt. Peuter niet aan den magneto. Electrici- telt is een lastig vak. en zelfs zij, die er hun beroep van maken, zjjn niet altijd bij machte, magneto-ongemak te herstellen. Dus. gij leek, niet aankomen; en zoeken tot ge een handlgen beroepsman gevonden hebt. Het gebeurt soms, dat uw wagen weigert te, vertrekken. Men zoekt dan allerlei euvel: is het de carburateur, zijn het de bougies, of is het misschien de magneto?Er is toch altijd wat met zoo’n wagenKijk dan eens. of ge niet vergeten hebt, het ben- zine-kraantje te openenSoms staat ook de rem nog vast Wanneer achter u een claxon loeit, ga dan niet harder rijden, denkend: hij komt er niet langs! Het domste boertje dat over eenige P.K. meer beschikt, kan u inhalen, met een druk op zijn gaspedaal Rijdt even iets langzamer en w(jk goed naar rechts. Wanneer gij van rechts komt, en de vljf- tons-lastwagen komt van links, laat hem gerust eerst passeeren. Zelfs wanneer ge theoretisch voorrang zoudt hebben, dan is het beter de ontmoeting met dien lastwa gen te vermijden, want uw wagen gaat aan. De 3e etappe van de Tour (DinanBrest 206 K.M.) werd wederom gewonnen door den Fransohman Charles Pellssler. Hij ar riveerde met slechts een half wiel voorsprong op Binda in 6 uur. 39 mln. en 18 sec. Op dit tweetal volgden Dennuysere, Ta verne. Baiselemy. Bondael, Lebon en Jan Aerts. met gelijken tijd. Het klassement is thans: 1 Guerra 20.16.56. 2. Ch. Pellssler 20.17.4. 3 Binda 20.25.10. De uitslagen van Vrijdag lulden: HeerendubbelspelCochet en Brugnon ver liezen van Doeg en Lott 86. 36, 63. 61; Allison en V. Rijn slaan Gregory en Collins 46, 75, 63, 63. Dames enkelspel: Eindstrijd WillsMoody slaat Ryan 62, 62. Gemengd dubbelspel:’ Cochet en Mrs. Feamley Whittlngstall verliezen van Craw ford en Miss Ryan 63, 79. 64. Prenn en Frl. Krahwinkel sl. Crole Rees en Miss Mudfort, 46, 63, 62. Dames dubbelspel: Feltham en Heeley liezen van Cross en 8. Palfrey 3 Mrs. Moody Wills heeft du* gende wijze van miss Ryan gev duidelijk is gebleken dat zij nog steeds verre weg de sterkste speelster Is. In het heerendubbelspel hadden de Ame rikanen succes. Het Fransche paar Cochet Brugnon werd door Droeg en Lott geklopt, terwijl Engeland hier de kans op een over winning werd ontnomen door Allison en Van Rijn. 1922 Juli Jongens Patronaten, Amster dam, ƒ650, H. Harten. 2225 Juli Jonge dames Congregatie Kathedraal, 650, Jezuïet. 2629 Juli Mannen H. Familie, Amsteldljk en Vredeskerk, 650, Franciscaan. 58 Augustus: Dames Onderwijzeressen, fM,Jezuïet. 2 u. 38 m. 292 s.; Marttelin (Finland) 2 u. 38 m. 35 s.; Ferris (Engeland) 2 u. 41 m. 46.4 s. Hoogspringen: Geplaatst voor finale: Bradbrook, Gordon, Grey, James, Midney en Berner. Verspringen: De Boer (Nederland) 23 v. 4% inch; Hallberg (Zweden) 23 v. 3.v( inch; Peters (Nederland) 23 v. 2yt inch; Van Wel- senes (Nederland) 23 v. inch; Re vans (Engeland) 22 v. 8J4 inch; Sartain (Enge land) 22 v. 1 inch. Polsstok-hoogspringen: Ford (Engeland); Bound (Engeland), Van der Zee (Neder land); Smith (Engeland); Lindberg (Zwe den); Housden (Engeland) Hlnk-stap-sprong: Peters (Nederland) 15.10 M. Van dei Musschert (Nederland) 14.03 s M.; Hampson. vormt Monte Carlo een der heerlijkste plaats jes der wereld. Geheel op rotsen gebouwd rijst de stad omhoog uit de diepblauwe zee. Afgesloten van de stad en de vreemdelingen op een af zonderlijk schiereiland hebben dé vorsten van Monaco hun paleis gebouwd, hier liggen ook het kleine parlement en de regeerlngsgebou- wen. In bontgekleurde uniformen staan daar de soldaten voor het slot op wacht. Maar zoo heel ernstig schijnen zij hun taak niet op te nemen: druk pratend wandelen zjj op en neer. Men heeft ook niet vergeten een paar kanonnen en een partij daarbijbehoorende granaten ter verdediging van het slot op te stellen. Maar ondanks dat ziet er alles toch vreedzaam uit en niettegenstaande deze drei gende vuurmonden zal toch niemand hier aan oorlogsdoeleinden of ook maar aan een ernstige verdediging bij een vUandigen over val denken. Hoe zou dit landje ook tegen woordig nog iets doen Men leeft hier zeer vredelievend, blijkbaar van de gelden, die de spelers ieder jaar opnieuw in Monte Carlo verliezen. Monte Carlo ziet er zeer verzorgd en prach tig onderhouden uit. zooals men dat nergens aantreft. Heerlijke parken versieren de stad, de meeste huizen zijn comfortabele hotels en café's. Buiten lacht de zon, de natuur is heerlijk en toch worden allen, die naar Monte Carlo komen, naar de speelzalen getrokken. De identiteitsbewijzen worden zorgvuldig onder zocht eer de toegangskaarten verstrekt wor den. Wanneer men zijn 10 frs. gestort heeft, mag men pas het heilige der heilige biifhen- treden. Het is zeer stil in de hooge zalen. Zwijgend zitten de menschen aan de lange tafels en wachten, of de kleine bal hun geluk of ongeluk brengt. De meeste spelers maken den Indruk of zij dag aan dag aan de speeltafel zitten. De toevallige bezoekers wandelen van de eene tafel naar de andere, kijken naar het spel, zetten voorzichtig en schuchter hier en daar op goed geluk een klein bedrag en gaan dan weer elders hun fortuin beproeven. De echte spelers zitten urenlang op hun plaatsen. De meesten schrijven zorgvuldig de nummers op, waarop de bal is blijven staan. Toch berekent ieder op zijn manier zijn kans om het meeste succes te hebben. Sommige hebben geheimzinnige met getallen bedekte instrumenten voor zich, waarmee zjj lederen keer vóór zij inzetten, ijverig wer ken om het gclukaanbrengende getal te vin den. Maar het balletje is zeer eigenzinnig. Het laat zich niet vooruit berekenen en ook het ingewikkeldste systeem voldoet niet. Bestond er werkelijk een systeem, dat den speler tol een voortdurende:! winnaar maak te, dan was het al lang met de speelbank ge daan. Maar de Bank verdient altijd en altijd weer opnieuw en de rijkdom der vreemde lingen stroomt het kleine landje binnen. Opvallend is het getal magere bejaarde dames onder de spelers. Kostbare ringen en kettingen verraden den rijkdom dier deftige vrouwen. Haar kleeding is meestal ouder- wetsch en excentriek wat stof en kleur be treft. Stil en onbeweeglijk zitten de oude dames aan de speeltafel. In haar handtasch- jes rammelen de vijf-frankstukken. Zij wis selen de grootste bankbiljetten. Het-lijkt wel. of ze de rest van haar leven hier willen door brengen, ongevoedig voor winst of verlies. Haar rijkdom schijnt onuitputtelijk. Opgewonden zijn alleen zij, die voor de eerste maal spelen. De anderen zitten daar met beheerschte gezichten en kijken pas op, als het balletje ten slotte zjjn definitieve plaats genomen heeft. De beginneling daar entegen vervolgt geheel gefascineerd den x>p van den bal en wacht met angstig kloppend hart af, bij welk getal hU eindigen zal. Bewonderenswaardig is de opmerkzaam heid. waarmee de „croupeur” Inzet. Nauwe lijks heeft de bal zijn plaats gevonden of zij beginnen met verbazende vlugheid de verlo ren sommen bijeen te schuiven en de winst uit te betalen. Beter dan de spelers zelf ken nen zij den Inzet van iedereen aan tafel. Zorgvuldig wakend wandelen de politie agenten in blauwe jassen met gouden knop pen met kniebroeken en lange witte kousen door de zalen, want hier is ondanks alle con trole aan den ingang de geliefkoosde plaats voor allerlei schelmen, die van den toestand der spelers gebruik maken, om hun eigen doel te bereiken. Een bezoek aan Monte Carlo Hoe men speelt en wat het geselschap in Burgerlijke Stand Geboren: Afke, d. van Dirk Minnesma en Antje Gootjes; Nantje d. van Jacob Groen en Louwisa Moetjes; Krelisje, d. van Pleter Schoen en Trijntje Groot. Getrouwd Hendrik den Hartlgh en Geer tje Wagenaar. Hanoi. 9 April 1930. ..In den avond van den 20sten Februari om 7 uur werd ik brutaalweg te midden van mijn christenen gevangen genomen in mijn missiepost van Tai-Plng-Fou. Onder voor wendsel dat men mij een gewichtig telegram had te bezorgen, drongen 20 soldaten van het Roode leger mijn woning binnen; zij richtten hun geladen revolvers op mij en dwongen me om hen te volgen naar het bureau van de plaatselijke sovjets. Er zat niets anders op dan te gehoorzamen. Mijn lijdensweg was begonnen. Nauwelijks was de deur geopend of ik zag dat honderden sol daten bezig waren om mijn missiepost te plunderen. Zij hebben alles geroofd wat ze konden meenemen, de rest hebben ze kapot geslagen; maar ik wist gelukkig dat mijn christenen zich in veiligheid hadden kunnen stellen. Eenige oogenblikken later stond ik voor de vereenigde Sovjets, boeren, arbeiders en soldaten. Eerst werd mjj mijn horloge ont nomen. mijn bril, mijn brevier en m’n ro zenkrans en alles wat ik in m'n zakken had; ik werd bijna geheel ontkleed; ze deden dat zoo handig, dat men kon zien dat zij hierin zeer bedreven waren. Toen bonden deze wilde beesten mij aan een paal en ge durende twee uren had ik de meest gruwe lijke kwellingen te verduren. Ten slotte werd ik ter dood veroordeeld, omdat ik als missionaris een verderfelijken godsdienst ge predikt had. omdat ik een buitenlander was en een vijand van de communisten. Tegen hun valsche beschuldigingen en godslaste ringen moest ik mijn geloof en mijn eer verdedigen, maar zoodra ik een antwoord gaf. waartegen ze niets konden inbrengen, kreeg ik een geweldig pak slaag. Ik stond niet tegenover een rechtbank maar tegen over een troep beulen. Men kan zich geen voorstelling vormen van de wreedheden die ik toen te verduren had lederen keer, wan neer het over den godsdienst ging, leek het wel also! geheel de hel was losgebroken Waarvan ze me allemaal niet beschuldig-, den? Zjj verweten mij, dat ik het volk mis leidde en verraad pleegde tegenover China; dat het mijn schuld was dat duizenden Boxers, hun eerwaarde broeders, vermoord waren, (in 1900 was ik nog niet in China): ik had het volk misleid en er huichelaars van gemaakt, ik had de menschen gedwon gen om op hun knieën te bidden, en weet ik wat al meer. Daarom was ik des doods schuldig. Een hunner wist zelfs zoover te gaan, dat ik hem twee jaar geleden, veer tig piasters had af geperst. Ik kende den man niet eens en had hem zelfs nog nooit ge zien. want in 1928 bevond ik mij te Nanning en niet in Tsi-Ping. Toen de rechtbank geen raad meer wist met mijn antwoorden, wreek ten zij zich op mij door mij verschrikkelijk on mijn hoofd te slaan. Mijn baard zelfs was i teeken van de imperialistische overheer- sching: men trok er aan. men wilde hem afknippen en in brand steken. Ik stond daar vastgebonden aan een paal: mijn armen za ten zóó gekneld in de touwen die in m'n vleesch drongen, dat mijn bloed niet regelmatig meer kon circuleeren; mijn bee- nen zagen bont en blauw tengevolge van de. slagen die Ik gekregen had. Ik dacht dat mijn laatste uur geslagen was. en ik offerde mijp leven aan God op voor dat arme on- meteXJk-groote China, voor mijn beproefde en verstrooide chirstenen voor mijn ouders en mijn vrienden, voor het Seminarie der Vreemde Missiën, voor mijn missiepost, voor de H. Kerk. Mijn hart was rustig, blij zelfs, dat ik smaad en vervolging mocht lij den voor Jesus' naam. Lichamelijke pijn en kwelling voedde ik ik niet meer, alleen die vreeeeljjke godslasteringen verscheurden mijn hart. .Jouw Jezus is toch almachtig” schreeuwden ze. „roe hem dan aan, dat Hij je vrijmaakt." De dorst, die ik tijdens dit vreeselijk tor ment te verduren had, had mijn verdroogde keel zoo samengetrokken, dat ik geen woord meer kon uitbrengen. Ik vroeg om te mo gen drinken: zij antwoordden mij met be schimpingen. Ondertusschen had toch een kleine jongen medelijden met me gekregen en hij waagde het om my een kop thee te brengen, die ik gretig uitslurpte. Maar on middellijk daarop werd de kleine reeds ge brutaliseerd voor zijn liefdedaad: „Dat is er ook een van die bende”, riepen de beu len, ..houdt hem vast”. Maar de kleine jon gen was hen te vlug af en het gelukte hem te ontsnappen. Een half uur later werd ik weer gekweld door een nog veel heviger dorst, en ik vroeg om een glas water. Zij brachten mij een soort vocht, waaraan ik geen naam kan ge ven. dat ze uit een naburige sloot geschept hadden. Ik dacht aan de azijn en de gal van den Calvarieberg, ik weigerde om dien versohrikkelijken kelk te ledigen. Onder veel lawaai werden alle toebereidselen ge maakt om mjj naar de strafplaats te bren gen. toen opeens alle geluid, verstomde. Een der plaatseljjke Sovjet-ambtenaren was ten tooneele verschenen, omringd doorverschil lende officieren van het Roode leger. „Een beschaafde natie.” zoo riep hij met'Vervaar lijke stem, .heeft niet het recht om zjjn misdadigers te kwellen. Zij volstaat er mee haar slachtoffers ter dood te brengen, maak dien man daar los!” Deze officieren en hun kapitein kwamen juist terug uit mijn mis siepost. die zij geheel hadden leeggeplunderd en verwoest. Zoodra ik losgemaakt was. werd ik. om ringd door soldaten, naar een kamer ge- brach4. Enkele soldaten bleven in de kamer om mij te bewaken- Ik ging op den vloer liggen en uitgeput van vermoeienis sliep ik enkele oogenblikken. De klok in de kamer wees toen half tien. Maar weldra werd ik weer wakker ge maakt; ik moest opnieuw voor „de recht bank” verschijnen, althans naar den ulter- Hjken schijn te oordeelen. was dit hier een „gewone" rechtbank van boeren, arbeiders en soldaten. Naast den griffier zaten twee raadsleden, daarnaast de president van de rechtbank, een man met 'n verwaand uiter- Hjk; hij had een wetboek in zijn hand. De terechtzitting werd geopend. U weet, waarvoor u thans hier terecht staat? Neen mijnheer, daar weet ik niets van. Goed, dan zal ik het je aan je ver stand -brengen. Griffier schrijf op. HU vroeg naar mijn naam. voornamen, leeftijd, nationaliteit en mijn beroep. Ver der wilde hU weten, waar mijn vrouw was en of ik kinderen had. Bovendien moest ik opgeven, welke bronnen van inkomsten ik bezat, welk salaris, welke uitgaven. Een oogenblik later stond hU op en legde de volgende verklaring af: In naam van de nieuwe communisti sche gemeenschap zijn al uwe goederen ver beurd verklaard, ook uwe hulzen, eigendom men en landerijen en vanaf heden zult gij geen enkel recht meer kunnen doen gelden.” Ik zei niets. Deze beeie vertoonlng duur de ongeveer een half uur; men had mU niet doen moeid rijt. 7) Ga vooral de laatste drie dagen voor het examen vroeg naar bed en bereid u er vast op voor welgemoed uw diploma ontvangst te nemen. Zeer vele beroemde mannen zijn wel eens voor een examen gezakt. Mocht het u ook overkomen wat geenszins waar schijnlijk is. want ge zijt nog geenszins be roemd en het is onzeker of ge het worden zult troost u dan. Maar over het alge meen slagen bü de examens in Nederland 83 pet.; gij hebt dus een goede kans. 9) Daar ge veel meer weet dan ge denkt te weten het zal u zeker blijken bü het examen is uw kans te slagen veel groo- ter. dan ge gelooft. 10) Lees vooral goed de examenopgaven, niet één-, maar tenminste tweemaal, alvo rens uw pen op het papier te zetten. Me nigeen vermindert zün kans op succes, door maar dadelük op het werk af te vliegen. Maak eerst dat deel der opgaven, waar van ge zeker züt en bewaar het moellükste (dit geldt vooral voor sommen en vraag stukken) tot het laatst. Ge züt in uw jonge leven w-el vaker door moeilükheden heenpekomen en ditmaal zal het ook gelukken. om onder u het Evangelie van Christus te pre diken. om Zün geboden te leeren kennen, om het Chineesche volk wel te doen, vooral aan de ongelukkigen en kleine kinderen. Dat is een listig voorwendsel om ons te kunnen bespionneeren en ons nog beter te kunnen verraden. (Intusschen kreeg ik en kele schoppen en kaakslagen.) Hoelang züt ge al in China? Dertig jaar; ik ben nog nooit terug naar huis geweest; ik reken er op heel m'n leven hier te blüven, want ik houd veel, heel veel van het Chineesche volk. Jullie zün de pest, jullie betooveren het volk. Gü hebt natuurlijk nog een hoop handlangers? Hoe groot is die troep verra ders en welke zün de voornaamste aan voerders? Ik bewaarde een hardnekkig stllzwügen. Zoo, zoo, kun je niet praten. Wacht maar even, ik zal je tong wel los krijgen. Vooruit er mee, op de pünbank! Daar stond die beruchte bank Vier sol daten wierpen me op dat foltertuig; ik werd uit elkaar gerukt; mün armen waren vast gebonden aan een paal, mün beenen op de pünbank. Toen begon de marteling; ik werd büna bedwelmd van de pün. Ik riep de patrones der Missionarissen aan. de H. The resia van het Kindje Zezus, en voelde me ineens gesterkt om alles te verduren. De kalmte keerde weer terug; de rechter begon blykbaar te aarzelen, want na een kort on derhoud met het comité der Sovjets, werd ik, tot mün groote verwondering niet ver der gemarteld. Woedend ging hü weer op zijn plaats zitten en deed mü bittere verwüten; ik was een vreemdeling, een verrader, een door de regeering betaalde spion. Toen ik zulks ont kende. riep hü woedend, dat al mün land- genooten vermoord zouden worden of over de grenzen gezet, nadat eerst al hun goe deren verbeurd verklaard zouden worden. Maar de grootste misdaad was wel. dat men mü beschuldigde van groote sommen gelds te bewaren en dat de buitenlandscbe koop lieden en handelsagenten groote voorraden wapens en munitie naar de missieposten hadden gezonden. Ik moest hem die geheime bewaarplaatsen aanwijzen, waar die fabel achtige rükdommen verborgen waren. Ik ontkende alles maar tevergeefs en daarom moest ik van 's Avonds 11 uur tot 's nachts een uur de meest pünlüke kwel lingen verduren. Gü hebt mün huis doorzocht, münheer. en gü hebt alles meegenomen wat ik bezat, tot den laatsten cent. Ik heb nooit geld van kooplieden of kapitalisten gekregen. Ik bezit geen oorlogstuig, behalve dan die klei ne flobert die gü ook gevonden hebt. Ja dat laatste is juist; zü is hier en in ons bezit. Men heeft u ook beschuldigd dat gü vüf geweren verborgen hield die aan eenige handelsagenten toebehoorden, eisch. dat u die ook zult inleverem. Ik heb u al gezegd münheer. dat ik geen andere wapens bezat dan die flobert. Je bent heel brutaal, je liegt! En kwaad stond hü op. gooide zün wet boek met een smak op tafel, liep als een krankzinnige op en neer, veroordeelde me ter dood en gaf aan zes soldaten bevel om hun geweren te laden. 1) Maakt u niet bezorgd: wat er inzit, zullen de examinatoren er wel uithalen. 2) Een bescheiden mensch en dus zeker die geëxamineerd wordt zeker honderd keer zooveel als hü meent te weten. 3) Wat ge ééns gehoord of gelezen hebt kan onverwachts bü een vraag van een exa minator weer in het geheugen komen en menigmaal is zoon antwoord van zoo groo- ten invloed, dat het in geval van twüfel den doorslag geeft ten gunste van den can- didaat. 4) Werk de laatste drie dagen vóór het niet met overdreven Inspanning, doe het integendeel met halve kracht. Wie op het laatste oogenblik al te veel in zün reiskoffer wil persen, zal zien, dat hü be drogen uitkomt, en dat hü weer opnieuw aan het Inpakken moet het komt er bo vendien verkreukeld uit! 5) Ge gaat zonder diploma naar het exa men en mocht ge zonder dipjoma naar huis komen, dan hebt ge niets verloren. Maar ge hebt eenige kans of veel kans om het diploma te krügen, en dat is een genoeglük vooruitzicht en ge gaat dus opgewekt naar het examen. 6) Meen niet, dat ge, door per dag büv. tien uur te werken, tweemaal zooveel in uw hoofd vergaart als in vijf uur. De laatste uren eerder kwaad, daar ge allicht ver- Zooals bekend is, bestaan er grootschi plannen om de petroleum der Mesopota mische oliebronnen door middel van een bulslelding, die een lengte van 1500 K M. zal hebben door de Syrische Woestün naar de zeehaven te leiden. Volgens de laatste officieele berichten uit Palestina, zouden de ontwerpen, die de Irak-Petroleum Maatseh. de eigenares der z.g, Mossoel-concessie, bü de Engelsche regeering ingediend heeft, zeer gunstig ontvangen zün. Maar er zullen nog heel wat voorbereidende werk zaamheden gedaan moeten worden, eer dit plan tot uitvoer k4n worden gebracht, waarbü vooral de financieele berekeningen naast de technische mogelükheden een voor name rol zullen spelen, want deze leiding, die de grootste der wereld moet worden, zal niet minder dan 100 tot 120 millloen, goudfrancs kosten! Zou men dan dit ont werp nog met het reeds lang bestaande plan nJ. den aanleg van een spoorweg door de Syrische woestün verbinden, dan zou den de kasten voor dit werk totaal 500 A 600 millloen francs bedragen. Op het oogenblik is de voornaamste moel- lükheid in deze kwestie nog niet opgelost, nJ. of de olie in het Mossoelgebied even tueel met nog aan te boren bronnen op den duur wel voldoende olie zou opleve ren om zoon kostbaren aanleg .die boven dien nog met buitengewoon groote tech nische moeilijkheden gepaard gaat, te er j rechtvaardigen. Maar zooals bü alle dergelüke groote ondernemingen, speelt ook hier de politiek een groote rol. Het gaat er vooral om of het elndunt van deze grootste olieleiding der wereld binnen Engelsch gebied (Pales tina) eindigen zal of in Syrië, dat onder protectoraat van Frankrük staat. Daar on geveer de helft der Irak-concëssle op het oogenblik in handen van Engelsche ka pitalisten is, schünt de eerste oplossing de meeste kans van slagen te hebben. Het behoeft nauwelüks gezegd, dat een station aan de Syrische Zee, die de kolossale 'le- produgtie van het Mossoelgebied in haar reusachtige, nog te bouwen opslagplaatsen opneemt van politiek standpunt beschouwd een steunpunt van den eersten rang zou vormen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8