Duitsche Rijk vragenbus De positie van Beieren in het Burgerlijke Stand van Alkmaar TWEEDE BLAD MAANDAG 7 JULI 1930 STADSNIEUWS OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Auto in brand PROVINCIAAL NIEUWS Polifie-nteuws Woede van het volk Het jubileum van den heer J. Verhoeve Zestig jaar Koorzanger Geslaagd BEEMSTEK ANDIJK DEN HELDER Een interessante ontmoeting Gestolen? BERGEN TEXEL *T ZAND SCHERMERHORN Prijs behaald Eindexamen R. H. B. S. ’T ZAND LANGENDIJK Meisjescongregatie St. Dom.-Kerk Retraite Aanrijding SCHOORL Een nieuwe watersport HOOGKARSPEL Noord-Hollandsche Waterschappen BLADZIJDE 1 Bewaarschool gesloten de' tn een goed ines en was 4> op en om de noodzajfelijke kosten voor een A afdeellng Tegen de Duitschers in Bolivia A De kinderverlamming in onze gemeente t 1 s r uit- de 1 I r a 1 Onze plaatsgenoote. mej. J. Netten slaagde aan de Kweekschool te 's Hertogenbosch voor het diploma L. O. loemd, WENDELAAR. de een Ook als in De vischhandelaar en Onderhandse he verkoop Bjj onderhand- schen verkoop is een bouwterrein, gelegen in den Horn van den heer W. Kooljman Pz. in eigendom overgegaan aan den heer M. Kwates. alhier. Gewetensgeld Bij den inspecteur der directe belastingen alhier is t 6.40 ingeko men wegens over vorige laren te weinig be taalde belastingen. t o D., i al Morgenavond te 7 uur zal op het Sport park een interessante en waarschijnlijk niet van hunner ontbloote ontmoeting plaats heb ben tusschen ons Politle-elftal en een Brand- weer-elftal. Daar dit de eerste maal Is, dat het Brand- weer-elftal in het veld verschijnt, zal den toeschouwers menig vermakelijk momentje zijn weggelepd. Voor dezen wedstrijd is door een ingezetene een medaille beschikbaar gesteld. lï, Dit laatste verdient aanbeveling, lenswaardig is, dat 46 leden onzer Retraite. Itezel, heeft het nieuwe moderner >r voorraad kan >wi Botsingen Zaterdagmiddag te omstreeks 2.30 uren had er op de Koorstraat alhier een botsing plaats, tusschen twee luxe-auto’s, resp. bestuurd door C. H„ wonende te IJmuiden en C. K.. wonen de alhier. Beide motorrijtuigen kregen lichte averij. Omtrent de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek tngesteld. een onder den RASHOND ZWERVENDE AANGETROFFEN Te Bergen Is zwervende aangetroffen een staande Griffon, ruigharig, wit met zwart, teef, leeftijd pl.m. 1 jaar. Alleen de eigenaar wordt opgeroepen zich te melden bij den heer Verwer, Inspecteur der dierenbescherming, Baanstraat te Alk- maar. Burgerlijke Stand Geboren: Roelof Pe trus, z. van 8. Hiemstra en van C. M. de Blok Neeltje, d. van KI. Akkerman en van J. Schreuder. Overleden: Een levenl. kind van N. Kees man en A. P. Frankenhout, beiden van Wij denes. de en Hoog- benoemd neemt zijn benoeming een gewaa- Doe een den het >rt beofent en na 2 weken hem gelukt zijn „glijplank” zóó te contrueeren, dat deze het nu doet. Eerstdagas zullen de proefnemingen weer herhaald worden. Overleden De machinist van de „Nep- tunus”, die begin der vorige «eek door een slag van een tcnmoien werd gewond. -« In het ziekenhuis te Den Helder aan de beko men verwondingen oze.e-kn. Boter en eiermarkt De directeur van het Marktwezen te Alk maar deelt belanghebbenden mede, dat met Ingang van Zaterdag 12 Juli as. de i over dekte graanmarkt tot het houden van boter en eiermarkt zal worden opengesteld. Alkmaar, 7 Juli 1930. De directeur, voornoemd, D. SCHENK jes afsluiten met vochtig gemaakt mentpapier of met schroefsluiting. II. Kersen op brandewijn: 1 K. G. kersen, 150 gr. kandij, liter water, X flescb Fransche brandewijn. Genootschap H. Hart In de dezer dagen aan de pastorie gehouden vergadering van het Genootschap van het H. Hart, werd door Mej. Tuln-Pater ontslag genomen als hoofd- zelatrlce. Het ontslag werd haar op de meest eervolle wijze verleend. Mej. Tuln- Pater die tot voor korten tijd, tevens pen- ningmeesteresse was, heeft voor het Genoot schap zeer veel gedaan, en de bloei van hetzelve is voor een groot deel aan haar ijveren en werken te danken. In haar plaats werd tot hoof dae la trice aan gesteld Mej. Mina Meijer. die voor eenigen tijd ook de functie van penningmeesteresse, bij het bedanken door mej. Tuin aanvaardde. VacatureCouwenhoven: 1. P. Couwenho- ven, Dijkgraaf van de Schermeer; 2. D. Co vers Jz., Voorzitter van de Overdie en Ach- termeer. De eerstvoorgedragenen worden herkozen met respectievelijk 53, 54 en 49 stemmen. De heer Commandeur dankt den voorzit ter voor wat hij In het belang der vereeni ging heeft gedaan en vraagt of hij herbe noeming aanneemt, waarop bevestigend wordt geantwoord. Ook de andere herko- zenen nemen hun herbenoeming aan, onder dank van den voorzitter. Voorts was aan de orde de benoeming van één lid van het bestuur ter voorziening in de vacature H. Vjjn Hz. Het bestuur beveelt aan. 1. J. Hoek Spaans. Dijkgraaf van Drech- terland. 2. P. Pijper, Dijkgraaf van de Vier Noor- der-Koggen. De eerst voorgedragene wordt met 47^ stemmen en aan. De heer Teding van Berkhout vraagt of het o£ den weg ligt van de vereentging stap pen te doen bij Gedeputeerde Staten om ont heffing te krijgen van de bepaling, dat bij verkoop van grimden de verkregen gelden belegd moeten worden. Spr. zag gaarne deze gelden aangewend voor schuldaflossing. Voorts vraagt spr. bestuursbemiddeling bij het Rijk om te verzoeken, dat de steigers langs het Noord zee kanaal niet verwijderd worden. Ook de heer Mol (Berkhout) verzoekt het bestuur stappen te doen als door den heer Teding in zijn eerste vraag bedoeld. Zijn waterschap had water verkocht voor een bedrag van slechts t 7.00, welk bedrag moest worden belegd. De voorzitter acht deze vragen bijzonder geschikt om in de bestuursvergadering ge- kracht te worden. Spr. kent de meening van zijn medebestuursleden nog niet. spr. weet wel dat Ged. Staten op het standpunt staan, dat de waterschappen hun vermogen niet mogen verkleinen. Spr. verzoekt den heer Teding zijn vragen schriftelijk in te dienen. De voorzitter dankt voorts de leden van 't stembureau en de vergadering. Hierna werd een film van de Zuiderzee werken vertoond, toegelicht door den heer Ringeling, Ingenieur bij de Zuiderzeewerken. Te 10 uur gistermorgen geraakte de motor van een autobus van de firma Keetman en Schoor!, met welke een aantal personen een pleiziertochte maakte, ter hoogte van het café van den heer De Boer bjj de Frieschebrug in brand. Door ’t kordate optreden van den chauf feur, kon de brand met een brandblusch- apparaat worden gedoofd, waarna, na eenl- ge vertraging, de tocht werd voortgezet. oogenbllk geplaatst, Beieren heen te leiden door nieuwe interne politieke moeilijkheden en dit Juist op een tijdstip, dat Beieren rust noodig heeft, om naar buiten stootkracht te hebben. Maar.de actie van Held, om de krachten bijeen te vatten onder de leus: Beiersche staatspoll- tiek, zal weer makkelijker worden gemaakt door het Inzicht, dat er voor Beieren en zijn toekomstige positie in het Rijk beslissende dingen op het spel staan. In dit verband is nog een beschouwing van beteekenis, die de voorzitter van de Beiersche Volkspartij, de afgevaardigde Fritz Schaffer, publiceert en waarin hjj zich bezig houdt met Beieren en de Rijnland-polltiek van Frankrijk. Het eenlge niet gewilde suc ces der Fransche separatie-politiek, schrijft Schaffer, bestaat daarin, dat het Duitsche Westen en het overige Dultschland alleen nog nauwer worden aaneengesmeed. Daar door zal het illusionisme der Fransche Rijn- land-polltiek, die bestaat in een miskenning der nationale krachten van het vereenlgde Dultschland, definitief ten grave worden ge dragen. De weg voor een nieuwe Dultsch- Fransche politiek is daardoor vrij geworden. Over de positie van Beieren en de Palts tn het Duitsche Rijk zegt Schaffer: Het spreekt van zelf, dat de Palts haar Duitsche opgave het best zou kuntlcn oplossen, in het verband van den Belerschen staat; het losmaken van deze Innerlijke verbinding zou beteekenen voor de Duitsche den Rijn. hadden plaats genomen Th. v. d. Helm en de Tuinbon wvereenlging Omstreken", gevestigd De moeilijke economische toestand in Dultschland is oorzaak. dat in de afname van steenkool een geweldige teruggang valt waar te nemen, zoodat de voorraden, welke niet verkocht kunnen worden, zich tot ware bergen ophoopen. Onze foto toont zoo n „berg landschap" van de „Vereinigten Stahtwerke" te Castrop-Rauxel in Westfalen. Statuten De Staatscourant bevat statuten van de ..Schermerhorn en alhier. een schade politiek aan De R. K. muzlekvereeniglng ,St. Caedlla" alhier, behaalde op het gisteren te Haarlem gehouden Groot Nationaal Concours voor Harmonie en Fanfarecorpsen, in de eerste afdeellng Harmonie den tweeden prijs met 273 punten. Wij willen nog even de aandacht erop ves tigen, dat „8t. Caecilia”. onder leiding van den heer Joosen, in genoemde afd. een zeer goed figuur heeft geslagen, immers, van de 4 in die afdeellng uitkomende corpsen, be haalden er 3 geen prijs; een ander corps met 182 punten een 3en prijs, terwijl „8t. Caecilia" als zij 7 punten meer had weten te behalen een eersten prijs in de wacht had gesleept. In den marschwedstrijd, waaraan door 12 corpsen werd deelgenomen en waarvoor slechts 3 prijzen waren uitgeloofd. heeft ,J3t. Caecilia” geen prijs mogen behalen. 6 Augustus as. Het aantal deelnemers wordt geschat pl.m. 200. Er is dus heel wat noodig. veel auto's ook geld dekken. We bevelen het werken van dit comité nu van harte aan. Het is heel mooi bjj te dragen schoolfeest: ieder gunt gaarne de jeugd Gelijk heden per radio-bericht bekend ge maakt is, heeft een gezelschap uit Vlaar- dingen, dat Donderdag met een touringcar Alkmaar en omgeving had bezocht, bij de politie alhier aangifte gedaan van de ver missing van drie overjassen. Naar wij nader vernemen staat het nog niet vast, of de jassen verloren dan wel ge stolen zijn. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. de sloten. Dit jaar is het echter anders. Er heeft zich een comité gevormd, waarin met eeni- ge van de vroegere organisatoren ook een drietal Katholieken en eenlge Christeljjken zitting hebben. Dit comité heeft een bestuur gekozen, dat bestaat uit de volgende heeren: Jan Kra mer Gz.. voorzitter; de Ruijter, secretaris en du Burck, penningmeester. "het ligt in de bedoeling dezen feestdag, die zal bestaan uit een auto-tocht met nog niet vastgestelde bestemming, te houden op Te water De vischhandelaar D., uit Hoorn, geraakte gisteren met hit en al te water. De aal en andere levende visch zal wel een goed heenkomen hebben gezocht Naar wij vernemen, is de R. K. Bewaar school aan de Laat, wegens het voorkomen van 2 gevallen van kinderverlamming, geslo ten. Ter geruststelling kan hierbij echter wor den medegedeeld, dat dit slechts is geschied. ,om uitbreiding van deze gevaarlijke ziekte ‘te- ~n te gaan. Indien zich geen verdere gevallen meer zullen voordoen, wordt de school de vc!’ nde week weer heropend. Voor het eindexamen der R. H. B. 8., afdeellng B., alhier, zijn geslaagd D. C. Broks. W. J. Bruinvis, A. A. de Graaf. Th. W. Harmsen. A. Holman, Nelly E. Lind, F. C. J. Margadant. L. A. H. Vermeulen. Johanna J. Mulder P. J. Smit, J. Stap, J. de Vries, D. A. Wittop Konlng. allen te Alkmaar; H. L. Berkhout. G. Broersma. p. H. Dros, allen te Bergen: P. du Burck. Zuid- 8charwoude: C. G. Boeke en J. .Grep, bei der te Schoorl; C. van Eden te Krommenie; J. Eriks, Petten; F. C- Geense. Texel ;P. Groenhart. Dirkshom; D. W. L Hoekstra. Heiloo* J. Ringers, Den Haag; J. Vander- oord, Winkel; en C. J. Zwart, Behagen. Nieuwe Volkshal De eerste Alkmaarspie Groenten- en Fruithal, Vrouwenstraat, opende Zaterdag een nieuwe volkshal voor groenten fruit, naast de reeds bestaande oude hal. Dat er aan een dergelijke hal behoefte be staat bleek wel hieruit, dat dc oude te klein bleek te zijn. De ondernemer, de heer dan'ook goed gezien deze Ir. te richten, waardoor meei worden gehouden en de koopwaren beter tot hun recht -komen. Vooral des avonds bij licht geeft de hal een aangenamen indruk. Ziekentriduum te Heiloo De dames der St. Liduinavereeniging alhier zijn bereid ge vonden het parochiaal comité te vormen voor het ziekentrlduum te Heiloo. Reeds een ne gental zieken heeft zich aangemeld deze zoo troostrijke dagen in O. L. Vrouw's ge- nadeoord mede te maken. Opdracht Aan den heer v. Eekeren, aannemer te Kelnsmerbrug. is opgedragen de bouw van een Boerenplaats, alsmede van een rentenierswoning. beiden aan den Belk- merweg. alhier, voor rekening van den heer G. Marees. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN in de Langendbker gemeenten zal, zoovele andere plaatsen, een gaansdagje worden georganiseerd voor ouden van dagen. Reeds vorige jaren was dit voor een ge deelte het geval. Toen echter werd dezen feestdag georganiseerd door den Bond voor Staatspensioeneering, en wegens het min of meer politieke tintje van dezen Bond deelname voor velen vanzelf buitenge- De deelneemsters aan de Retraite moeten Dinsdagavond 7 uur in het Retraitehuis aan wezig zijn. Het verdient aanbeveling, per fiets te gaan. Alle fietsende deelneemsters zullen zich vóór half 7 verzamelen op den Geesterweg bij de Berger-autobussen. Om half 7 wordt het sein tot vertrekken ge geven. De anderen kunnen vertrekken per auto bus van 6 30 of jier trein van 6.23 (Oostdorp uitstappen Vermeld! Congregatie deelnemen aan deze terwijl er verleden Jaar van ons 36 meegin gen. Te omstreeks 6 uur Zondagmiddag had er een aanrijding plaats op den hoek Limmer- hoek en Verdronkenoord, tusschen een vier wielig motorrijtuig bestuurd door J. Th. v. G.. wonende te Amsterdam en een wielrijder genaamd C. M.. wonende alhier. Het rijwiel werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken Kwamen niet voor. De oorzaak ligt vermoede lijk bij den wielrijder. Door de politie wordt een nader onderzoek ingesteld. Statuten De Staatscourant bevat dc statuten van de Vereenigirg ter bevordering van het vreemdelingenverkeer te Groet en Camp en omgeving, gevestigd te Groet ge meente Schoorl. Onder blijken van harteljjke belangstelling van de zijde der parochie van 8t. Dominlcus werd gisteren plechtig gevierd het 60-jarig jubileum van den heer J. Verhoeve als lid van het zangkoor der Domlnicus-parochie. Door de heeren Lansen en Moeskops, resp. voorzitter en secretaris van het Domlnicus- zangkoor, werd de heer Verhoeve voor de Hoogmis per rijtuig van zijn woning afge haald. De plechtige Hoogmis werd door den zoon van den jubilaris, den Weleerw. Heer C. Verhoeve, Missionaris op Porto Rlco, opge dragen met assistentie van dén Weleerw. Pa ter A. Uiterwaal als diaken en N. A. van Rijn als subdiaken. Voor de H. Mis werd het Gregoriaansche „Venl Creator" gezongen door het zangkoor, waarvan de leden in grooten getale waren op gekomen om aldus hun nestor te huldigen. Uitgevoerd werd de drie-stemmlge Missa in honorem Sanctorum Innocentlum, van El bert Franssen, van welke muzikale Mis lofwaardige vertolking werd gegeven, leiding van den heer Joh. Kuijjer met heer P. van Langen aan het orgel. Na de Hoogmis werd het „Laudate" van Grand *eau uttgevoerd. Om half een had in de Pastorie een sa menkomst plaats van de leden van het zang koor om den jubilaris te compllmenteeren. Ook was aanwezig het kerkbestuur der paro chie. Pastoor Micklinghoff hiéld een toespraak tot den jubilaris, waarin hij wees op het zeldzame feit van een 60-jarig Jubileum als zanger van een kerkkoor. De Z.E. spr. her innerde er aan, hoe de heer Verhoeve in de voorbije zestig jaren het wel en wee van de kerk en het kerkkoor heeft meegemaakt, toen nog gezongen werden de Missen van Van Hulsten Van Bree en thans tracht mee te zingen in de muziek van de nieuwere rich ting. Steeds aldus pastoor Micklinghoff was u een voorbeeld voor de andere zangers, door uw karakter, t Was bij u als 't ware een natuurwet dat gij door uw voorbeeld toonde, hoe een zanger zich op het koor moet gedragen Dat u thans dit jubileum moogt vieren te midden van uwe kinderen, is een belooning voor de in uw voorbije leven on dervonden tegenslagen en moeilijkheden; en om uw vreugde van dezen jubileumdag groo- ter te doen zijn hebben wij gewacht tot uw zoon, die als missionaris werkt op Porto Rlco, er bij tegenwoordig kon zijn. 't Was uw wensch dat dit feest bescheiden zou gevierd worden, en overeenkomstig dien wensch is dat ook gedaan, maar als we onzen wil hadden gedaan, dan zou dit feest nog mooier en schittender geweest zijn; ik hoop, dat u echter tevreden zult zijn over de wijze, waarop we dit feest voor u gearran geerd hebben Spr. uitte dén wensch dat de jubilaris als dank voor hetgeen hij hier voor den lof van God gedaan heeft, eenmaal mee zal mogen zingen in het hemelsch koor, voor den troon van het Lam. Doch eerst hoopt spr. dat de jubilaris zijn 75-jarig jubileum mag vieren. Als blijk van dankbaarheid biedt spr. den heer Verhoeve namens het Kerkbestuur een fraaie bloemenmand aan. De beer Lansen, vice-voorzitter van het zangkoor, schetste den jubilaris als buiten gewoon zanger en als buitengewoon mensch; juist omdat de jubilaris een buitengewoon mensch is. viert hij thans zijn 60-jarig zangerschap. hetgeen niet velen is gegeven. Spr. wees er voorts op,, hoe vele jongeren hem nog benijden om zjjn heerlijk geluid. Spr. hoopte, dat het bloemstuk dat spr. namens het zangkoor den heer Verhoeve aanbood, -beter de hulde en waardeerlng zou vertogen vaq^de leden van het zang koor. dan spr. dsdfkan doen. Hierna werd dr jubilaris en zjjn familie leden door de leden van het zangkoor ge complimenteerd. schoolfeest: ieder gunt gaarne de jeugd haar jaarlijkschen feestdag. Maar even mooi is het, de onbemiddelde ouden een onver gefelijke herinnering op hun levensavond mee te geven. Voor velen is het leven niet veel meer geweest dan een onafgebroken werken en zorgen, zonder de minste ont spanning. Laat in hun oude dagen dan nog eens het onverwachte gebeuren, dat zjj per auto uitgaan, en ongekende plaatsen en dingen zien. Misschien voor enkelen het laatste wat zjj nog kunnen meemaken. Laat dan iedere gelukkige bezitter van een auto dezen voor dit prachtige doel beschik baar stellen. En de anderen, och, ook in dit slechte jaar zal een gift voor zoo iets niet armer makeal - Dienstplicht Overgang naar de Aanvullings- Reserve De burgemeester van Alkmaar brengt het volgende onder de aandacht van belang hebbenden Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen op 1 October 1930 naar de aanvul- lingsreserve overgaan de gewone dienstplich tigen van de lichting 1915 der landmacht. De tot de aanvullfngsreserve behoorende dienstplichtigen komen ingeval van mobili satie van het leger eerst bij nadere oproeping en dan bjj depots in werkelijken dienst. De aan deze dienstplichtigen verstrekte rjjksgoederen zullen met uitzondering van het zakboekje vermoedeljjk in October 1930 moeten worden ingeleverd. Bljjkt bU de inlevering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet In den vereischten staat verkeeren. dan stelt de dienstplichtige, wien het aan gaat. zich oa aan bestraffing bloot. Nader zullen belanghebbenden, zoowel bjj openbare als bjj persqot.Ijjke kennisgeving, bekend worden gemaakt met de plaats en het tijdstip, voor de Inlevering vastgesteld. Alkmaar. 8 Juli 1939 De burgemeester voofni Vraag: I. Hoe moet met kersenjam bereident II. Hoe kersendrank op brandewijn? Antwoord I. Kersen jam: 1J4 KG. kersen na het ontpitten pijn. 1 K.G.). K K. G. suiker. d. L. bessensap of het sap van een ci troen. De kersen wasschen, van stelen en pitten ontdoen, fijnkneuzen in de pan. de suiker toevoegen en samen zoo vlug mogelijk tot jamdlkte laten inkoken. Naar smaak wat citro-’nsap of bessensap toevoegen.. De Jam ovtrdoen ir. ae- goed schoongemaakte potjes laten bekoelen; een wit papiertje gedrenkt in brandewijn er bovenop leggen en de pot- Beleren heeft van oudsher een bijzondere plaats in het Duitsche Rijk ingenomen. Het verschil van volkskarakter, de tegenstelling tusschen Noord en Zuid hebben heel van «elf Beleren zijn eigen rang gegeven. De tijd na den ooi log heeft dit niet kunnen uitwisschen; men zou ee -der kunnen zeggen, dat er nog veel meer nadn wordt gelegd op de Beier sche bijzonderheid. Vooral de voorwaarden voor de RjLshervormlng geven Beleren aan leiding. om zjjn staats-politiekc osltle in ’t Rijk steeds met meer nadruk te verdedigen. Beleren verset er zich tegen, dat in den toe- komstigen eenheidsstaat de >anden In poli tiekopzicht dood moeten zijn en dat er, in plaats van het tegenwoordige polltiek-parle- mentalre systeem, een zuiver ambtenaars beheer moet komen. Dat Beieren zich met alle middelen weert tegen deze tendenzen, welke op de jongste Landen-conferentie on dubbelzinnig naar voren zijn gekomen, zal ieder begrijpen, die het land en zijn men- achen kent en het probleem der Rljksher- vonning niet alleen door den kouden ambte- naarsbril ziet. Enkel en alleen als reken som van het standpunt der beheerstech- niek en staatsfinanciën uit geilen zal Beieren in het kader van de komende Rjjks- hervormtng niet worden ingelascht. Er is ook wel wat voor te zeggen, Oostenrijk in dit verband te brengen en de vraag wordt gesteld of Oostenrijk op zekeren dag in een geheel ontmanden vorm bij het Duitsche rijk zou willen toetreden. Deze gedachte moest bij de laatste besluiten omtrent de Rjjkshervor- ming ernstig worden overwogen. Het is echter onbekend of deze wenk bjj de beraad slagingen voldoende de aandacht heeft ge trokken. Afgaand op de uiterljjke omstandig heden moet men het bijna ontkennen. De leiding van Beleren in den strijd om >Un plaats in den toekomstigen eenheids staat ligt in de handen van den minister-pre sident Dr. Heinrich Held, die al sedert zes jaar aan het hoofd der Beiersche regeering staat. Reeds uit dit feit, dat één man ge durende zulk een tijdruimte onafgebroken de regeeringszaken leidt, blijkt, dat Beleren buiten een algemeen politiek systeem staat, dat zich allesbehalve door volharding onder scheidt. Maar men moet toch niet denken, dat Beieren een dorado voor regeerende personen is; het land heeft dezelfde zware financieele zorgen als het geheele Rijk. Er zijn niet weinig Interne moeilijkheden, die, vooral door den afloop der jongste Landdag- verkiezlngen nog zijn verscherpt. Dik maakt het ook voor Beleren moeilijk, een* regeering te behouden, die in staat blijft tot actie en die door een vaste .meerderheid wordt ge steund. Zoo heeft Dr. Held in de laatste dagen een stap moeten doen, die zooveel beteekent als een beroep op de staatsgezindheid van den Landdag. Deze oproep is bijzonder dringend, daar Beleren in de naaste toekomst zich in den definitieven strijd om zjjn positie binnen het Rjjk zal bevinden. Reeds 6 jaar is Dr. Held de leider van Beleren in de worsteling om zjjn zelfstandigheid als staat en er is wel niet aan te twijfelen, dat men trachten zal, dezen man te behouden. Commentaren, welke ter gelegenheid van de zesjarige regeering van Dr. Held in de pers verschijnen, bewijzen, dat de nu komende tijd voor Beieren van groot belang is. De .Rayerischer Kurier” ver klaart, dat een Rjjksregeerlng en een Rijks dag, die de onvoltooide resultaten van de Landen-conferentie als basis voor een Rjjks- hervormingsplan willen nemen, met een he vig passief en actief verzet van Beieren moe ten rekenen. Beleren zal nooit meedoen aan zoo'n overgang tot een gecentraliseerden eenheidsstaat. Dr. Held ziet zich dus op het voor de niet gemakkeljjke taak "aterdagavond waren we getuige van en watersportdemonstratie, tot nog toe eenig in ons iand. In de Ringvaart tusschen Oudorp Tti Broek lag in het water een klein vlotje, een sjort deur. Hieraan was een lijn bevestigd die aan de ahdere zijde was vastgebonden aan een v ehtauto. Op de deur in zwemcostuum Jeugdige H. Stoop Dan trok de auto aan en met 'n 50 K. M. vaart vloog het bemande vlot over de vaart, links en rechts een waaien van .ater er om heen. Door verplaatsing van het lichaamsgericht was de heele zaak ook bestuurbaa - zoodat in sierlijke zigzaglijnen „gevarenwerd. Het was waarlijk een aardig gezicht. De kapitein is zelf uitvinder van zjjn toe stel. HIJ had op de f,i.u gezien, dat men in Amerika deze spoi proefnemen is hét Men laaf er nu geen gras over groeien. Dezer dagen bracht de Gemeente-veld- wachter bezoek aan de bewoners van den Zwaegdijk. tot deze gemeente behoorende, om hun aan te zeggen, dat zjj zich vóór 15 Juli aan de waterleiding moeten aansluiten. Het bleek, dat van de 52 woningen er nog 28 moesten worden aangesloten. Thans komt men ver over de 90 pet. aangeslotenen in de gemeente heen. V T. b. c.-bestrüding Ket Witte Kruis - Pneemt 'n werkzaam aandeel in de t. b. c.- bestrjjdlng. Door de wijkzusters van de Dioc. classis Hoorn en van het Wit-Gele Kruis werden in 1929 114 huisbezoeken afgelegd in 41 gezinnen bij 47 t. b. c.-lijders; 38 maal werden verplegingsmiddelen uitgereikt, ter wijl door 10 lijders van een ligtelnt werd gebruik gemaakt Aan prophylaxe werd uit gegeven f 85. aan verpleging f 1365. Van het Rijk werd een subsidie van f 60 ont vangen en van de Gemeente f 1390. In het consultatie-bureau te Hoorn werden inge schreven 20 nieuwe personen uit deze ge meente. n.l. 2 mannen. 7 vrouwen en 11 kinderen. Namens het collectantencoliege bood heer van Putten den heer Verhoeve bloemstuk aan. De Weleerw. Pater C. Verhoeve O. P-, zoon van den jubilaris, kon niet nalaten uit naam van zjjn vader harteljjk dank te zeggen voor de sympathie en deelneming; speciaal dankt spr. Pastoor Micklinghoff er voor, dat deze er vnor zorgde dat spr. bjj deze feestelijke viering tegenwoordig kon zijn. Spr. wees er op. hoe Juist bjj bijzon dere gevallen, hetzij ziekten of feestelijkhe den. de missionaris voelt, dat hij een offer aan God gebracht heeft om te werken aan het zielenheil van hen. die hem eerst vreemd waren. Spr. dankt in het bijzonder den Z.Eerw. Heer Pastoor, dat deze de viering van het jubileum uit wilde stellen: verder dankt spr. al degenen, die aan dit feest hebben mede gewerkt. Dank brengt spr. ook aan zijn vader «elf. Dat iemand 60 jaar zanger is. is een groot privilege; 't is een 60 jaar mee werken met de genade van God. en ten gebruiken van de van Hem ontvangen talenten. Spr. dankt zijn vader voor zijn voorbeeld van nederigheid; van het woekeren met zjjn talenten en zich niet boven andere te stel len; om alleen te werken voor de eer en de glorie van God Spr. hoopt, dat zijn vader nog vale Jaren op aarde zijn stem zal mogen gebruiken en eens. heel dicht bij O. L. Heer, zal mogen meezingen in het koor des Hemels. (Ap plaus). Tijdens een volgende gezellig samenzijn werd hierna de eerewljn rondgediend. Vermelden we nog. dat de jubilaris te zijnen huize meerdere blijken van belang stelling mocht ontvangen o.a. een bloem stuk van het koor der 8t. Josephkerk. Geboren: Nico Gerard, zoon van Johi Jonker en Catharina Kapitein; Jacob ter. zoon van Simon Schram en Jantje Leegwater; Martina, dochter v. Engel Groen e. Martina Koeman; Janny Afra. dochter van Cornells Leguit en Groetje Ooms. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Cornells Venneker en Elisabeth Hendrllca Maria Verbeek. Het „Berliner Tageblatt" meldt uit La Paz, dat de toestand van de in Bolivia wo nende Duitse.,?rs netelig is geworden ten gevolge van de v o de van het volk tegen genraal von Kundl. De Duitcshe kolonie heeft de regeering bescherming verzocht, welke hen werd toe gezegd op voorwaarde dat zjj zich niet in de Boüviaansche zaken zullen mengen. Kook de kandij met het water in tot dunne suikerstroop. Laat hierin de C“ schen kersen een paar minuten koken, de massa, als ze wat bekoeld is in schoongemaakte stopflesch en giet er brandewijn op. Laat de kersen vóór gebruik eers- eenlge dagen staan. Wil men de kersen sterker deze aQn vrij slap dan neemt men minder water meer brandewijn en kandjj. (VaVn onzen eigen verslaggever). In Krasnapolsky te Amsterdam werd he denmorgen een algemeene ledenvergadering gehouden van de vereenlglng voor Noord- Hollandsche Waterschappen onder voorzit terschap van den heer W. J. KERNKAMP uit Edam. De vergadering was druk bezocht. Waar nemend secretaris was de heer J. W. Boers- ma, secretaris van het Hoogheemraadschap voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar. De VOORZITTER herdenkt, alvorens de vergadering te openen, den overleden secre taris, den heer P. J. van Amstel, wiens heengaan voor ons land, voor Noord-Kol- land in het bijzonder, maar bovenal voor zijn familie en de vereeniging van Noord- Hollandche Waterschappen een groot ver lies was. Bjj de belangstelling op de begrafenis werd gewezen op dit groote verlies en voor de gemeenschap. Onze vereeniging speciaal heeft een man van groote verdiensten ver loren, en zijn plaats zal moeilijk kunnen worden vervuld. Bjj moeilijke kwesties onder de leden wist hjj steeds met tact bemidde ling te verleenen. Met dankbaarheid en groote waardeerlng staren we hem na en we zullen hem steeds dankbaar blijven ge denken. Voorts herdacht spr. den heer H. Vjjn Hzn.. een der mede-oprichters en vele ja ren bestuurslid der vereeniging. Dankbaar zullen we hem blijven gedenken, aldus spr., zullen we ook blijven gedenken alles wat hij voor dé vereeniging heeft gedaan. Deze woorden werden door de vergade ring staande aangehoord. De Voorzitter deelde daarna mede, dat de heer C. J. van Tienhoven. waarnemend voorzitter. zich wagens langdurig buiten- landsch verblijf genoodzaakt zag zjjn be stuursfunctie ter beschikking te stellen. Door het bestuur is in zijn plaats aange wezen de heer J. Commandeur Azn. In de plaats van den heer van Amstel is de voorzitter aangewezen om dezen te ver vangen in het bestuur van de Unie van Waterschapsbonden. Voor kennisgeving aangenomen. De notulen voorgelezen door den waarn. secretaris, den heer Boersma, worden zonder ojjr of aanmerkingen goedgekeurd en aldus vastgesteld. De secretaris las hierna het jaarverslag voor, dat begonnen wordt met woorden van waardeerende herdenking van den overleden secretarls-penningmeester. den heer J. P. van Amstel, door wiens groote werkzaamheden er een goede samenwerking ontstond tus schen de Waterschappen. Het ledental dat op 1 Juli 1929 bedroeg 217. steeg tot 223. De rekening 1929 sloot met een batig slot van 87.19. Een bespreking «werd gehouden russchen afgevaardigden van het bestuur van de Unie van Waterschapsbonden en de vereeni ging van Nederl. Gemeenten, inzak? uitkee- rlng voor de wegen Goed resultaat werd cereikt met de re- clame-belastlngen. de gezamenlijke vermin dering van grondbelasting over 25 water schappen bedroeg f 1200 per jaar. Een wa terschap kreeg een vermindering van f 83. tot f 6; een ander van f 29.tot f 2.26 Het Jaarverslag wordt onder dankzegging goedgekeurd. De hierna aan de orde zijnde rekening over 1929 sluit met een oatig saldo van f 87.19. met een bedrag aan ont\angsten van f 3567.94 en uitgaven van f 3480 75. De heer D. Govers Jzn. rapporteert goed gunstig een woord van hulde en waardeerlng uitsprekende jegens het werk van den over leden secretaris-penningmeester, den heer van Amstel. De Voorzitter deelt mede, dat het kapitaal der vereeniging met f 100C is vermeerderd en thans gestegen is tot f 4000. De rekening wordt z. h. st. goedgekeurd en conform vastgesteld De begrooting wordt aangeboden in ont vangsten en uitgaven op een bedrag van f 3390.met een onvoorzien van f 110. De Voorzitter deelt mede, dat f 300.is uitgetrokken voor een geschenk voor het nieuwe Provinciale gebouw daarbij meenen- de in den geest der vereeniging te handelen. De begrooting wordt z. h. st. goedgekeurd en conform vastgesteld. Aan de orde was hierna de benoeming van drie leden van net bestuur, wegens perio dieke aftreding op 1 Juli van de heeren W. J. Kernkamp. C. Fok en P. Couwenhoven. Het bestuur beveelt aan: Vacature Kernkamp: 1' W. J. Kernkamp, Dijkgraaf van Uitwaterende Sluizen in Kennemerland West-Friesland; 2. J. Versteeg Jr., heemraad van Hollands Noorderkwartier. VacatureFok: 1 C. Fok. Dijkgraaf van Den Beemster; 2. P. Hoek Spaans, Dijk graaf van de Wjjde .Wanner,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11