Rechtszaken IJspeert’s IJzermagazijn Grafkransen, Grafdeozen, Graflinten I RÜ!M E VOORRAAD PPOVINCIAAL NIEUWS w s. Bond van R. K. RIjwlelclubs in Noord-Holland RITSEVOORT ALKMAAR Voor des Alktnaarschen Kantonrechter DEN HELDER SCHAGEN Zangconcoi|rs Noord-Holl. Zangers- bona te Anna Paulowna de X Andijk West ge- Wervershoof. Sam Wervers hoof. te Warmenhoizen. Dir.: het Be- Paalowna. ..Konst St doen te Oost wood. Dir.: ■en te St Maartenevlot- 1 is in gloed- aan, ge-v bedrag „Koorvereeniging Bergen" te Ber gen. Dir.: Joh. Brands. Het verplichte koor werd zeer goed gezon- geen. het had echter o.i. wat vitaler kunnen zijn in enkele rhythmische figuren. Zeer mooi werd gezongen als vrij nummer ..Nocturne'1 van Jac. Bonset, een koorwerk dat nog al veeleUchend is. Ie afd. Gemengde Koren (bekroond). Met een vaartje van ruim 80 K.M. door het druk verkeer. klonk zuiver en dracht uitgevoerd. 3e afd. Vrouwenkoren (bekroond). „Zanglust” St Maartensvlotbrug. Dir.: P. Grin. In belde nummers had men zeer verdien stelijke momenten; het vrije nummer „Bloemen en Sterren" van W. Hespe voldeed ons het beste. Over het algemeen had de uitspraak een al te plaatselijk karakter. 3e afd. B. Gemengde Koren (onbekroond). GedeeStastoneerde comparant De heer Petr. R, slager te Amsterdam, die de vorige week terecht stond ter zake het vtaschen met twee hengels zonder ver- •techte vergunning in den Elandspolder. welke zaak werd aangehouden ten einde den verbalisant Brigadier R. V. Talsma te hooren. mocht heden ook weer ontwaren dat uitstel lang niet altijd op afstel uitdraait. Ter elfder ure nog gearriveerd, werd zijn verweer, door ons vorige week meer uitvoe rig gereleveerd, krachtig weersproken door den brigadier, wiens opvatting het was dat de heer R wel degelijk rich bewust was dat bet hem niet was vergund met twee hengels te visschen. De heer R. mocht zich dan ook nog zoo aandoénlijk beroepen op atfn onschuld en goede trouw, hij vond geen mtnaaam onthaal meer en werd veroordeeld tot f 3 en f S boete subs. 3 en 5 dagen hechtenis, terwijl een der twee in beslag genomen hengels waarmede op karper was geviseht, verbeurd wend verklaard. De heer R zag verstandig genoeg af van verdere oppositie en smaakte althans de voldoening, een der hengels terug te mogen ontvangen. Niet afgesloten rijwiel mag niet on beheerd op of aan den openbaren weg worden achtergelaten. Art. 157 secundo Politieverordening. De 18-jarige heer Nico H.. los werkman te Alkmaar. In de meening verkeerende. dat hjj op 27 Juni zijn rijwiel in een pakhuis had ogeborgen. kwam door een hem uitgereikte oproeping tot de ontdekking dat die meening onjuist was en zijn fiets door de politie was aengetroffen aan den openbaren weg in niet voldoend tegen diefstal beveiligden toestand. Gevorderd werd f 2 boete of 2 dagen, doch de beer Kantonrechter. In aanmerking ne mende deniet bepaald weelderige positie van verdachte, legde hem de minimum boete f 0.50 of 1 dag op. kwam, goed. <e afd. Vrouwenkoren (bekroond). „Oosthatzen” te Oosthtrieen. Dtr.: L. van Mossel. Verplichte nummer: „Meiliedje” van Wy- nand Balke. Belde nummers werden muzi kaal en zuiver gezongen. Het vrije nummer blijkbaar vertaald Duitschen tekst, bleek een niet onaardig schoolliedje te stjn. Een onvriendelijke bullebijter. De heer C. Pauls, machinist der N. S„ Zondag 25 Mei met kinderen en familie leden vertoevend op het stille st rand te Ber gen aan Zee. werd daar plotseling zeer an- heusch bejegend door een groeten zawrten en ruigharig enhond, die hem zonder eenige aan leiding aanviel, hem gevoelig in de kuit beet en zjjn pantalon verscheurde. Dit on betrouwbaar gedierte is. zoo men beweert, in middels afdoend onschadelijk gemaakt met medewerking van het welbekende gaskastje, wat echter geen beletsel was. dat de heer Roelof D„ onder wiens toezicht de aan het Bonbonhuis behoorende hond stond en welke toeziende voogd geen enkele poging deed het gevaarlijke dier terug te roepen, heden tot f 8 boete of 8 dagen werd ver oordeeld. terwijl de civiele vordering van den gedupeerden machinist tot) een bedrag van f 8, billijk bevonden en toegewezen werd. ..St, Theresia” te Dir.: R. Moeskops. Een beginnend koor blijkbaar, waar nog wel een en ander aan valt te cureeren „Nieuw Leven” van Beethoven, werd vrij behoorlijk gezongen. Waarom kiest men zul ke verouderde nummers os. van Abt. De literatuur is toch groot genoeg? De Kermis Hedenmorgen is, zooals de officleele term is, de kermis Ingeluid. Dit inluiden bestaat in het proefdraaien van de diverse orgels en andere muziek voortbren gende instrumentalis. Voor deze keuring, die te acht uur plaats had voor het hoofdbureau van politie, had den zich te ongeveer kwart over zeven reeds een 20-tal aangemeld, een file vormend de geheele Prins Hendrklaan uit, geduldig wachtend dat bet hun beurt was. Er zal dus, als deze en nog overige, die ater kwamen, over de stad zijn losgelaten, aan muziek en aan wat zich als muziek wil gewaardeerd zien, geen gebrek zijn, en de menschen raken er in elk geval door in een kermisstemming als ze er nog niet In moch ten zijn. Se «M. Gemengde Koren (bekroond) „Oefening kweekt Kennis” Andijk OesA Dlr.: C. Boeyer. Verplichte koor: „Lente-Geboort" van Jac. Bonset. Een zeer goed ensemble en goede stemmen, het verplichte koor werd zeer mooi gezongen, jammer dat men meer „toever- sprook" dan wel tooversprook scheen te zingen. „Des Morgens van Koop had eveneens voortreffelijke momenten. gesnerkt. In Haarlem is aan dit bezwaar, dat onvermijdelijke overtredingen schept, trou wens reeds op voldoende wijze tegemoet ge komen. Uitslag concert-wedstrijd Het jurylid, de heer Bonset, deelde mede, ook namens de overige juryleden, dat men over den eersten concoursdag zeer tevreden kan zijn, er werd zeer goed gezongen. „Kunst en Vriendschap” St. Maarten, 2e prjjs met 291 punten. „Koorvereenlging Bergen” te Bergen. Ie prijs, met 304 punten. „Zanglust" St. Maartensvlotbnig, Ie prijs, met 302 punten. ..St Theresia", Wervers- hoof, 3e prjjs, met 250 punten. „Zang en Vriendschap". Wleringen, le prijs, met 329 punten. ..St. Theresia", Wervershoof, 2e prijs met 261 punten. „Varia", te Warmenhuizen, le prijs, met 351 punten. „Zanglust”, te An- pa Paulowna", le prijs met 300 punten. „Kunst en Vriendschap", 8t. Maarten. 2e prijs, met 295 punten. Zang en Vriend schap". Zuidoost Beemster. 2e prijs, met 281 punten. Oost woud", te Ooetwoud. 2e prjjs. met 277 punten. „Zanglust", te St. Maartensvlotbrug. 2e prijs, met 283 punten. „Oosthuizen” te Oosthuizen, le prjjs, met 304'1 punt. „Oefening kweekt kennis”, An dijk Oost, le prjjs. met 341 punten. „Koor- vereeniglng Bergen" te Bergen, le prijs met 317 punten „T A V.E.N.U.1 Andijk West, 2e prjjs, met 290 punten. Ter bedevaart naar Runxputte Begunstigd door prachltg zomerweer gisjeren de bond van R. K. Rjjwielclubs bede- werd te we- Weere, Op 29 Mei, de dag der courses te Alk maar, werd door den motorwagen Webster te Alkmaar, die zich met zijn politle-motor met in den zijspan den inspecteur de Zoll, zich nabij de Regulierslaan ter zijde van den RHksstraatweg had geposteerd, teneinde het momenteel drukke verkeer te contra heren, opgemerkt een automobilist, die zich in een Ford twee titter van de nieuwste constructie gezeten, behendig doch met roe kelooss snelheid begaf in de richting Haar lem- Ben stopsein kon niet tijdig meer wor den gegeven, dus reed de motoragent met zijn fonkelnieuwe Harley Davidson den woes- ten rijder na. niettegenstaande evenwel pl.m. 80 KM. werd gereden, gelukte het niet den automobilist voor te komen, doch stopte deze haastig gebakerde heer, toen hij be merkte dat hij zoo hardnekkig werd ge volgd. Een andere automobilist was ook ter plaatse gekomen en hield een zoo heftige philippics tegen den Fordrijder over diens bij het drukke wegverkeer onverantwoorde lijke snelheid, dat hu door agent Webster gekalmeerd moest worden. Deze hield ech ter geen strafpredicaties. doch maakte pro- ces-verbaal op ter zake overtreding van ar tikel 22 M. en R.-wet, het in gevaar bren gen van 'de veiligheid van het verkeer. De overtreder, de heer Hendr Joh. L., student te Haarlem, stond dan heden voor dit feit terecht, absoluut niet overtuigd, dat hjj ais zeer sportief en bekwaam rijder. «jie duizen den kilometers zonder ongevallen had af gelegd, door de ontwikkelde snelheid de ver keersveiligheid zou hebben bedreigd. De heer ambtenaar was echter een geheel an dere meening toegedaan en achtte die wijze van rijden onder de gegeven omstandigheden zelfs zoo gevaarlijk, voornamelijk omdat het door verdachte niet werd ingezien, dat hij f 100 boete subs 50 dagen hechtenis en ontzegging van rijbevoegdheid voor den tijd van 3 maanden, ter waarschuwing en bij komende maatregel van veiligheid requireer- de. Toen echter de student te kennen gaf, dat hij door die ontzegging zeer sou zjjn benadeeld en voornemens scheen rich in 1 vervolg te' regelen naar de voorschriften der wet. volstand de heer Kantonrechter hem al leen tot f 60 boete of 60 dagen te veroor- deelen en verdachte ditmaal zijn rijbewijs Zitting van Vrijdag 4 Juli. Vervier van nol en geener waarde geacht fc de voortgezette zaak tegen «ten 18-ja- rigen schoenmaker Corn. V. uit Egmond aan Zee, verdacht van overtreding «Ier Vogelwet, bestaande in het zoeken van beschermde vogel-, in casu meeuweneieren, werd thans geboord de heer P. Strooker. rjjksveldwach- ter te Schoorl, die met zijn mede-verbali- •anten v. d Wal en Wittebrood had gezien •n waargenomen, dat V. meeuweneieren had «Weraapt en overgereikt aan een ander per soon. De ambtenaar noemde bet verweer, dat Verdachte geen eieren tn zijn bezit had ge houden. uiterst kinderachtig en meent, dat die houding door de straf moest worden ge volgd, reden waarom hjj f 15 boete of 15 dagen vorderde. Verdachte noemde het een verschrikkelijke som. waarop de Kantonrech ter, die hem toch eenige reductie wilde toe kennen. hen veroordeelde tot l 8 boete of 8 dagen. „Koorrereenlging Bergen” (Ber gen). Dir.: Joh. Brands. Hoewel in het eerste nummer de stemming soms iets wankelende was, bleef het ensem ble goed bewaard. Een fijne nuanceering viel te constateeren in het „Kerstlied" van B. Diamant. Wjj prefereeren dit nummer echter in oorspronkelijke zetting, n.l. voor mannenkoor. Eea vraebtaalo In onvoldoenden toestand Door den heer L. Webster, motoragent te Alkmaar werd op 14 Juli een onderzoek in gesteld naar den rjjwaardlgen toestand van •en vrachtauto, in gebruik bij de N. V. Ijzer handel firma De Wild. Daaraan werden door hem aan benden, visépen. stuurkrans. han del gasmanet en radiateur zulke overmatige gebreken geconstateerd, dat door Webster be doelde auto buiten dienst werd gesteld en deswege procesverbaal werd opgemaakt tegen den verantwoordelijken directeur en bestuur der der vennootschap, den heer S. W. A„ en dese heer heden te dier zake terecht stond. Voornamelijk om aan te toonen, dat de toestand van hierboven bedoelden vracht wagen niet too ernstig was. als door verbali sant was voorgesteld eensdeels en anderdeels om te weerleggen de meening van den ver balisant, dat hjj tijdens zy nonderzoek min der aangenaam zou zijn bejegend, had de heer A. medegebracht een viertal getuigen décharge. Als getuigen a charge werden gehoord de beer Webster en de heer Schoen, chauffeur der firma, wten de gebreken der auto bekend waren en die zulks'op het kantoor der firma Kenbaud had medegedeeld. De strafzaak droeg uiteraard geen bijzon der gemoedelijk karakter en stonden vooral ambtenaar en verdachte tamelijk fel tegen over elkander. De heer Directeur bestreed de opvatting dat de auto in zulk een minderwaardigen toestand zou verkeeren, alsmede de zijns in ziens onjuiste bedoeling hem toegeschreven om de verantwoordelijkheid op de schouders van den boekhouder te werpen. Van de ver schillende gereleveerde gebreken van den auto trachtte verdachte 'n plausibelen uitleg te geven door tot op zekere hoogte ge steund door zjjn monteur als getuige A de charge gehoord. Voorts wenschte verdachte aan te toonen dat hij, waar hem bedoelde gebreken ter kennis waren gebracht, hjj op dracht had gegeven die gebreken te herstel len wat door den monteur werd bevestigd, eehter met de restrictie, dat dikwerf geen tijd was kunnen gevonden worden, deze repa raties ten uivoer te brengen. Ontkend werd nog door den directeur, dat hij kennis zou hebben gedragen van de be keuring en toch zou hebben toegelaten, dat bedoelde auto nog werd gebezigd tot het vervoer van ijzerwaren. Ook wees de heer A. op het feit, dat geen enkele bekeuring had plaats gehad. De heer Ambtenaar deed in een scherp ge steld requisltor uitkomen, dat hU de houding in deze aangelegenheid van iemand in de positie als verdachte, sterk veroordeelde en eischte 3 X 30 en 2 x ƒ50 boete of 2 x 30 en 2 x 50 dagen hechtenis, waarop de heer Kantonrechter slechts 1 ten laste gelegd feit wat betreft de onvolwaardige banden bewe- aen verklarend, den heer A. vervoordeelde tot 1 x f 80 boete of 1 x 60 dagen hechtenis. en Vriendschap" te Maarten. Dir.: F. Grin. Na een zeer te waardeeren vertolking van het verplichte koor volgde „O. Gulden Hoofd" van Jac. Bonset. Dit werk werd over het algemeen zuiver en goed gezongen. ©p het slot had men een grooter climax kunnen bereiken. „Zang en Vriendschap" te Zuid oost Beemster. Dir.: C. Vink De. Het stemmateriaal is vooral wat de so- ACHT 7 JULI 30 pranen en alten betreft, zeer verdienstelijk. Zoowel het verplichte koor als „Slaap Zacht” van Bonset, klonk goed, maar er werd te overdreven zorg aan details besteed, aoodat de totaal indruk hierdoor moest verzwak ken. „Varia" J. Vlam. Een koor met goed stemmateriaal, verplichte nummer klonk zuiver en vrij goed genuanceerd, de voordracht een weinig een tonig. „Trauergesang” van Blummer, werd heel zuiver en genuanceerd gezongen. Het tempo was wel wat te langzaam. Alleen achterblijvende zieke vrouw ea geen verpleging. Ben 31-jarige vormer, de heer J. A. K., sonende te Alkmaar, moest zich verantwoor den wegens overtreding der leerplichtwet, ondat HU op 1. 2 en 3 Mei zjjn schoolgaand wontje, zonder dat hem daartoe vergunning was verleend, had thuis gehouden. De vader erkende zulks, doch beweerde dat zijn zieke vrouw op voorschrift van Dr. Sluymer be- ■list bet bed moest houden Geldmiddelen (Mdmlddelen voor een behoorlijke verpleging beeft hij niet en dus bad hjj bedoeld zoontje opgedragen z'Jn zieke moeder by te staan en op «le kleinere kinderen te passen. Deze re geling was getroffen in overleg met den ge neesheer. Natuurlijk kon en mocht de dokter nen permissie verleenen, wat dan ook niet was eewhierf en dus werd de heer K. stdiul- Ate geacht veroordeeld tot 2 boete of mgj»^ -tycfctiK te cotoemm De heer W. j. s, brandstaffenbanMear te Alkmaar, vervoerde op 7 Mei een partij Triplex zonder groot gewicht maar veel ruimte eischend, per vrachtauto naar Ber gen en had op diens verzoek het stuur over gegeven aan den meubelmaker B, hoewel deze niet tot rijden bevoegd was op e«m punt, waar de weg gedeeltelijk was opge- broken en een der aldaar aanwezige werk lieden. de heer Houtenbosch een soort teeken gaf dat opgelet moest worden, merkte de nieuwbakken chauffeur niet, dat ter zijde en rechts van den weg een voetganger met een rijwiel aan de hand voortliet» en stuurde hjj de auto zoo sterk naar rechts, dat deze voet ganger, de handelsreiziger Jb. Mulder uit Haarlem, door een haag belemmerd, geen kans zag meer uit te wijken en nu door het reehter spatbord en de uitstekende lading werd aangereden. De aanrijding had geluk kig geen ernstige gevolgen, doch de heer St., als verantwoordelijk bestuurder, stond heden terecht. Zijn middel van verweer, dat bedoelde heer Mulder door den heer B. noch door hem niet was opgemerkt, was niet voldoende om hem van schuld te ont heffen en volgde veroordeellng tot f 16 boe te subs. 16 dagen hechtenis. „Ooetwoud" G. Groen. Jammer dat dit koor te weinig tenoren heeft. Het ensemble is goed. Vrij goed werd het verplichte koor uitgevoerd. In he* vrije nummer „Morgenzang" van Wlerts, hadden we gaarne In de voordracht meer afwisse ling gehad, ook de nuanceering had kleur- rijker kunnen zjjn. „Zanglust" brag. Dlr.: P. Grin. De voordracht van het vrije nummer „Kindergedachten" van M. v. d. Linden was zeer geestig, jammer dat in het tweede ge deelte de stemming iets In het gedrang Het verplichte koor voldeed vrij leden accoord. Opmerkingen van Ged. Staten ten aan zien van de Oemeentebegrootlng dienst 1930. B en W. stellen den rend voor aan de gewenschte opmerkingen, voor zooveel de gemeentebegrooting en die van het Gasbe drijf betreft te vol<loen. Ten aanzien echter van de begroeting van bet Grondbedrijf wordt medegedeeld, dat de ten opzichte daarvan gemaakte op merkingen na een persoonlijk bezoek van den wethefuder. den heer Schoort aan de Provinciale Griffie zijn teruggenomen, met uitzondering van die ten aanzien van den post „Winst op den veritoop van grond”. Deze mag niet aan de gemeente ten goede komen, doch moet worden gereserveerd voor versterking van het bedrijf. Voorgesteld wordt de begrooting van het Grondbedrijf hiermede in overeenstemming te brengen. Allen accoord. Niet op de agenda stond het volgende in gekomen verzoek, nJ. van den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, om een stukje grond groot 7 vlerk, meter, te mogen knopen voor uitbreiding van het tehuis voor «widen van dagen. Het stukje grond bevindt zich echter de Landbouwwlnterschool. B. en W. stellen voor den grond. In aan merking genomen het goede doel, te schen ken, De kosten v*p overdracht en de af- Officleele ontvangst Het bestuur van den bond, de jury-leden. dirigenten enz. werden op het gemeente huis, zeer harteljjk en symjxithlek, door den Burgemeester ontvangen. De Edelachtb. heer G. J. Lovink heet al len hartelijk welkom, spr. vond het een goede gedachte van den bond om het con cours te Anna Paulowna te houden. Het gemeentebestuur stelt het bijzonder op prijs den Noord-Holl. Bond te ontvangen, juist omdat men in dezen materialistischen tijd nog moed en lust gevoelt om het meer edele en verhevene, zooals de zangkunst, aan te kweeken. Spr. eindigt met de beste wen- schen voor het welslagen ven de concours dagen. (Applaus). Hierna wordt door den voorzitter van den Bond een kort dankwoord gesproken tot den Burgemeester. Spr. laat voornamelijk uit komen de belangrijkheid van den steun dien de plaatseiyke overheden bU een concours verleenen. Hierna werd met het concours een aan vang genomen. De jury bestand uit de heeren Nico Hoo- gerwerff (Haarlem). Jac. Bonset (Amster dam) en Sam Vlesslng (IJmulden). We laten nu een korten Indruk volgen van wat door Iedere vereenlging wend ge presseerd. 3e afd. B. Vrouwenkoren (onbekroond). „Kunst en Vriendschap" St. Maar ten. Dir.: P. Grin. Een niet groot ensemble, waarin over het algemeen een muzikaal zingen viel te waar deeren. de sopranen zijn wat te kort In aan tal om een voldoende kwantum klankvolume te ontwikkelen. Jammer dat men in .Meis jeslied" van Wlerts een weinig detoneerde. 3e afd. A Gemengde Koven (bekroond) ..Zang en Vriendschap" te Wlerin gen. Dir.: Jb. Hovenier. Verplicht nummer: „Angelus" van Vlesslng. Goed werd het verplichte koor uitgevoerd. Opvallend was de goede voordracht en nuan ceering in het vrije nummer .Meiennacht" van Hespe. „St. Theresia” te Dir.R. Moeskops. Verplichte koor klonk goed, het vrije nummer .Salve Regina” van H Oberhoffer klonk, behoudens enkele ruwe vocalen, soms heel mooi. Een wat vloeiender tempo had den we gaarne gehoord. Het ontbrekende nummer van het nummerbord leidde tot ontdekking van den schuldige. In den avond van 25 Mei werd te Castri- cum nabij den Spoorwegovergai\g op den.Rljk- straatweg een wielrijder, die met een vriend op het rijwielpad reed, door een achterop komenden Ford met slechts 1 ontstoken kop lamp, welk motorrijtuig geen signalen gaf, aangereden en wel zóó hevig, dat het rijwiel geheel vernield werd en de berijder op den radiateur terecht kwam, "n 500 tal meters werd meegesleurd en er toen afviel. Hij bleek tamelijk gekwetst en werd een nabjjzijnde woning ingedragen. De automobilist was on bekommerd doorgereden, zich van ni^te aan trekkend. Zjjn nummer was niet gonoteerd. dus was het voor de politie een mo^jk. on derzoek. Echter ging de rjjksveldwachter Gorter, bruikmakend van een hem door zijn zoon beschikbaar gestelden luxe-auto direct op on derzoek in de richting Beverwijk uit. Dit on derzoek had aanvankelijk geen succes, doch later vonden zij een fragment van een nummerbord, dragende het cijfer 6. zulks ter plaatse waar een fietsbel en een stuk ijzer werden gevonden. Toen vonde de veldwachter in 'n garage te Beverwijk "n Fordp; waaraan n nieuw nummerbord en vond hij "n oud num. merbord. waaraan bedoeld nummer 6 ontbrak en welk nummer precies paste. Ook knn^lechts 1 lantaarn verlichting geven, terwijl bleek dat op dienzelfden avond de Rijksveldwach- ter De Koek Koek, de houder van du num mer had geverbaliseerd wegens het voeren van een onvoldoende verlichting. Ook te Heemskerk was de bestuurder ter zelfder ge legenheid bekeurd. Gedurende het ingestelde onderzoek werd mede geconstateerd, dat de bestuurder had gereden in gezelschap, waar over hij zich liever niet wenschte uit te laten. Het rijden met onvoldoend licht had hij inmiddels bij den ambtenaar doen schikken, omdat hij liever geen soesah had. Thans echter, nu hij terecht moest staan wegens de ernstige aanrijding, die bijna het karakter droeg van een schuldmlsdrijf, was verdachte niet verschenen. De aangeredene knaap, de 18-jarlge C. Gooyer diende een schuldvordering in ten bedrage van 200 wegens geneeskundige be handeling en het vernield rijwiel. De vorde ring kon evenwel niet in behandeling worden genomen, omdat G«x»yer minderjarig was en de Kantonrechter geen kennis neemt van bedragen boven de 50 gulden. Evenwel gaf de Kantonrechter hem het advies met het indienen van zijn vordering, wat door den vader van Gooyer moet ge schieden. te wachten tot het vonnis in kracht van gewijsde was gegaan en te stellen in handen van een deurwaarder. Het vonnis werkte dan mede tot bewijskracht der pre tentie. Van den verdachte werd door den heer de Gorter getuigd, dat hij een persoon is. niet afkeerig van alcoholische dranken. Onlangs was hij nog waargenomen in gezelschap van zijn dochters met hun respectieve aan bidders. terwijl het gezelschap merkbaar „dik onder de olie" was, aldus de ryksveldwach ter. Zoowel de ambtenaar als de Kanton rechter brachten als om strijd hulde aan het doortastende en van goed politioneel door zicht getuigende optreden van den heer Gor ter. dat zoo succesvol had geleid tot de ontdekking van dezen roekeloozen automo bilist, tegendelen door den ambtenaar werd gevorderd f 200 boete of 100 dagen hech tenis en ontzegging van rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. De Kantonrechter, ach geheel refereerende aan het scherpe oordeel van den ambtenaar en eveneens van meening zijnde dat derge lijke autobestuurders uit het verkeer moeten verwijderd worden, veroordeelde verdachte tot f 100 boete of 100 dagen en ontzegging om te rijden voor den tijd van 1 jaar. „T.A.V.E.N.U.” te Dir.: G. Groen. Verplichte nummer: „Het Kerkhof" van N. Hoogerwerff. Het verplichte koor werd mooi gezongen, uitgezonderd enkele scher pe vocalen van de sopranen. „Dorpsdans” van Bonset werd goed naar den geest van het gedicht gezongen en had aan nuanceering uitstekende momenten. De onpraetisch repiaaiete verbedebordjee. Ben te Amsterdam gevestigde handelsrer- tegenw«x>rdlger, de heer W. v. d. H„ reed op 16 April met zjjn vierwielig motorrijtuig het Vertironkenoord bij de Groenmarkt op. ter- wfjl dese smalle gracht voor het automoble- Isnverkser was afgesloten. Een bekeuring volgde en «ie heer d. H. stond heden te recht, het feit erkennend, doch zich beroe pend op zijn onbekendheid, omdat hij be doeld bord, dat tamelijk hoog geplaatst is, niet had opgemerkt Dit excuus had natuur lijk geen scbuldonthefflng ten gevolge, dus werd «ie heer d. H. veroordeeld, zij het dan tot slecht* 2 boete of 2 dagen, doch het feit is niet weg te redeneeren, dat voor sommige straten bedoelde borden te hoog Min aangebracht om door autobestuurders in geslóten en zeer lage wagens te worden op- Raadsvergadering De raad dezer ge meente kwam Vrijdagavond in openbare ver gadertip bijeen. Voorzitter burgemeester Cor nelissen. Alle leden aanwezig. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat Zr. Boks heeft te kennen gegeven dat de bediening van St. Maarten door haar niet te veel is. De Eer» Overste van het R. K Liefdegesticht doelde den Voorzitter mede, dat seen zuster ter be schikking kan worden gesteld. Alleen In bij zondere gevallen en dan uitsluitend by R.K. De Inspecteur van het L.’O. in de Inspectie Den Helder deelde den voorzitter mede, dat hij nooit zal goedkeuren dat de nieuwe open bare lagere school zal worden gebouwd op de plaats waar thans de oude staat. De heer van Nuland had al lang een kostenberekening verwacht, maar er wordt blijkbaar met de wenschen der minderheid geen rekening ge houden. De heer Overtoom zegt, dat reeds 28 Maart de toezegging was gedaan, en nu na 2 H maand is deze er nog niet. Spr. pro testeert tegen dezen gang van zaken. Er wordt besloten alsnog een kostenberekening enz. te doen opmaken, hoewel de voorzitter dit monnikenwerk vindt. Van den heer J. de Vries een dankbetui ging voor het huldeblijk bjj zjjn 12 -jarig ambtsjubileum, van Zuster Boks een dank betuiging voor toegekende salarisverhooging. Idem van de commissie ter bestrijding van lepenziekte wegens toegekende subsidie. Van den heer S. Stam is bericht ingekomen dat hij zijne benoeming als lid van de Commissie tot wering van Schoolverzuim aanneemt. Ingekomen zjjn enkele jaarverslagen, die ook voor kennisgeving worden aangenomen. Op 12 Juni j.l. moest in kas bjj den Ge meente Ontvanger aanwezig zijn en was aan- I wezig f 28066.58. B. en W. stellen voor tot aansluiting van de wjjk Grootewal te besluiten. Hiermede kunnen alle leden zich vereenigen. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten, voor de stichting van "n tweede trans- formatorstation den noodlgen grond aan de provincie over te doen, voor de som van 1, met dien verstande, dat het G E B. aan het Grondbedrijf vergoedt het verschil tusschen de waarde van den grond, n.l. 81 c.A. a f 5.50 per vierkanten meter en de koopprijs van 1- Verder wordt in verband hiermede voorge steld het gedeelte van de sloot achter het perceel van den heer Berkhouwer en het Raadhuis voor zooveel noodlg te dempen en te rioleeren ten koste van het grondbedrijf. Ten aanzien van de algeheele demping en rioleering van bedoelde sloot, zullen den raad te gelegener tijd de noodige voorstellen be reiken Een begrooting van de gedeeltelijke demping wordt hierbij overgelegd. Allen accoord. B. en W. stellen den raad voor aan den Minister van Financiën een voorschot uit 's Rijks kas te verzoeken van 3000.De aanvrage betreft die van A. Zijdewind te TjaUewal. Goedgekeurd. Verzoek om eervol ontslag tegen 18 De cember a.s. van het Hoofd der U.L.O. school. B. en W. stellen den raad voor het ge vraagde ontslag tegen 16 December a.s. op de meest eervolle wijze te verleenen met dankbetuiging voor de belangrijke aan de gemeente bewezen diensten. B. en W. verzoeken machtiging van den raad tot t doen van eene oproeping ter voftr- I ziening in de vacature. De voorzitter wijdt nog eenige woorden I van hulde aan het adres van den heer Dee- I nik. Door applaus betuigt de raad hiermede zijn instemming. Met het voorstel van B. en W. gaan alle bij de H. Mis. een plechtig Lof gecelebreerd, waarna de processie werd geformeerd. De gezangen werden begeleid door R. K. Muziekkapel ,J5t. Louis". Nadat bij het rustaltaar de zegen met het Allerheiligste was gegeven, begaf men zich weer naar de kapel, waar bij aankomst het „Te Deum" werd gezongen. Te half 4 had bij de genadekapel het af scheid plaats, waarbjj door allen het bonds lied werd gezongen Na beëindiging hiervan gingen de deel nemers onder vroolijke tonen van J3t Louis” huiswaarts. „Zanglust" te Anna Dir.: B. de Vries. Wel goed materiaal, maar de stemmen verhouding is nog een weinig onevenredig. Het vrije nummer „Voorjaar" van Ol. Koop, werd met goede voor- Noord-Holland naar Runxputte ter vaart getrokken. Aan dezen tocht door een 17-tal clubs deel genomen ten: Alkmaar, Amsterdam, Goorn, Waarland. Obdam, Hoogwoud, Warmenhul zen. Tuitjenhorn, Spanbroek. H. H. Waard (Zuid', Spierdijk, Wognum, Beemster. H. H. Waard (Noord), Nibbixwoud en Langen- dük. Nadat de deelnemers zich te 10 öiur in de Wilhelminalaan nadden verzameld, werd te half 11 de tocht naar Runxputte aanvaard, waar om half 12 de plechtige Hoogmis werd gecelebreerd. Het H. Misoffer werd opgedragen door den WelEerw. Pater Henskens, Montfortaan. uit Egmond aan Zee. met assistentie van den WelEerw. Heer v. Houtem. kapelaan te Obdam, als diaken en den Weleerw. heer Dekker, kapelaan te Spierdijk als subdiaken. Door het koor werd onder leiding van den heer Overtoom een 3-sternmige Mis van L. Perosl gezongen, aan het orgel begeleid door den heer Th. Duyves van Langendijk. Na het Evangelie hield de celebrant een predicatie. De gewjjcie spr. had tot tekst gekozen de woorden: Wie Mjj vindt, vindt het leven. Spr. stelde by het begin van zijn predi catie den bedevaartgangers de vraag, of zij zich wel bewust waren katholiek te zijn In den eigenlijken zin van het woord, of zij wel voldoende overwogen, of zjj tot het einde toe kinderen Gods zouden blyven, om eenmaal den hemel te mogen binnen gaan. Om deze vragen, aldus pater Henskens, met een volmondig ja te kunnen beant- woordeó, is de devotie tot Maria, een nood- zakeluke vereischte, want zjj die Maria ver- eeren, zijn volgelingen van den Christus. Wie Maria vereert Is waarachtig katholiek of zal het weldra worden, want de vereering van Maria is de weg naar het geloof. Als wij de devotie tot Maria ernstig op vatten. dan beginnen wij met het bestudee- ren van de grootheden yan Maria en dat brengt ons tot de kennis van Christus en Zijn mysteriën. Als wij Maria werkelijk beminnen, liefheb ben en vereeren, dan zullen wjj ook haar Zoon beminnen, liefhebben en vereeren. Zoo brengt altijd de vereering var. Maria ons tot Jezus, zoowel in dit, als In het an dere leven. Daarom noemt de kerk Maria „Sterre der Zee”, omdat zjj ons leidt naar de veilige haven van den hemel; Ark des Ver bond", omdat evenals de ark des ver- bonds, de Joden in staat stelde, ongehinderd de Roode Zee te doortrekken, zjj ons zal leiden door de woelingen van het leven naar de eeuwige zaligheid; „Deur des He mels", omdat door haar tusschenkomst de menschen gemakkelijker daar kunnen bin nengaan. Dan spoorde de gewijde spr in volle woorden de bedevaartgangers ook in uren van tegenspoed hun troost te zoeken bij Maria, de Troosteres «Ier drukten. Tenslotte drong pater Henskens er bij de aanwezigen met klemmenden drang op aan. altijd Maria te blijven vereeren, om later het eeuwig leven te kunnen ingaan Nadat de H. Mis hierna was geëindigd, werd de gelegenheid gegeven den inwendi- gen mensch even te versterken, waarna te 2 uur de Kruisweg plaats vond. Bjj den Kruisberg werden de bedevaarts- gangers andermaal door pater Henskens toegesproken, naar aanleiding van den tekst: „Zij hebben opnieuw den Zoon Gods en zich zelf gekruisigd.” Spr. herinnerde allereerst aan een belofte, die Konlng Lodewijk de Heilige van Frank rijk tot het einde van zjjn leven was gestand gedaan. nJ. dat hij nimmer zou zondigen. Konden ook wij, aldus pater Henskens, ons verder leven doorbrengen zonder te zon digen. 't Is, of Maria tot ons spreekt: Mijn kinderen, gij kunt mij geen grooter verdriet aandoen, dan te zondigen, want dan doodt gjj opnieuw mjjn eenigen Zoon. Jezus Chris tus. Door te zondigen, doen wij Haria telkens opnieuw vele smarten aan. Immers, wat is voor een moeder droeviger dan te zien, dat men haar zoon verwondt en doodt. Als wij zondigen voegen wij aan de 7 zwaarden, die Maria's hart doorboorden, telkens weer nieuwe zwaarden van droef heid toe. Wjj zjjn allen zondaars maar beleven op deze plaats van Maria om niet meer te zon digen. Maar wie zal ons die belofte doen hou den? Gesteund door den H. Geest, zal Maria ons helpen, om de gevaarlijke gelegenheden tot zonden te mijden. Wjj zjjn jong en vol levenskracht, overal worden wjj belaafd door de verleidingen van de wereld. Doch als wij Maria s beeltenis voor onzen geest houden, zullen wjj als overwinnaars uit den strijd treden. De ge dachte dat Maria ons steeds ziet, zal ons weerhouden te zondigen. Laten wij, aldus eindigde pater Henkens, als mannen van karakter met Maria's hulp den strijd tgeen de zonde aanbinden, opdat wy eenmaal in den hemel mogen binnen ga afloop van den Kruisweg werd door I Pater Henkens met dezelfde assistentie afs scheiding zullen echter voor rekening van den Kerkeraad komen. Voorstel tot wijziging van het besluit tot het aangaan van een geldleening, groot f 28.000.—. Aangezien gebleken is dat de geldleening, groot f 28.000.in verband met den langen looptijd, n.l. 50 jaar. moeilijk was te plaat sen. hebben B. en W. getracht deze leenlng met een looptijd van 35 jaar te sluiten. Deze poging heeft een gunstig resultaat gehad; de leenlng kan worden gesloten te gen een rente van 4% pet. 's jaars, zonder verdere kosten. De aflossing, oorspronkelijk gesteld op f 560 zal hierdoor worden ge bracht op f 800 per jaar. B. en W. stellen .den raad vóór, ónder intrekking van zijn besluit van 14‘Wbr. 1930, opnieuw te besluiten deze leenlng aan te gaan, thans met een looptijd van 35 jaar. Allen accoord. Voorstel niet tot stichting van een urinoir I aan de Spoorlaan over te gaan. B. en W. stellen voor, geen urinoir te plaatsen aan de Spoorlaan. aangezien de kosten niet gerechtvaardigd zjjn. De kosten zullen bedragen f 420. De heer Van Nuland wijst op het con trast; hier wordt een kostenberekening overgelegd en als de minderheid in den raad zooiets verzoekt, wordt dit genegeerd. De voorzitter zegt dat er voor hem geen minder- of meerderheid bestaat. De heer Loohman blijft aandringen op plaatsing van deze inrichting; de omgeving wordt er niet door ontsierd en 't Is nood zakelijk. Met 4 stemmen tegen wordt alsnog be sloten tot plaatsing over te gaan. Voorstel tot opheffing van de huur voor de sjaerklokken van het G. E. B. B. en R. stellen den raad voor, de huur voor de sjierklokken van het G. ^E. B met ingang van 1 Sept. a.s. op te heffen, onder mededeellng dat het bedrijf hierdoor jaar lijks een bedrag van t 103.30 zal derven. Allen accoord Zonder op- of aanmerkingen worden de voorstellen met betrekking tot de finandeele I verhoudingswet aangenomen. Volgt voorstel met betrekking tot de ar- I chitecluur schoolbouw. B. en W. stellen voor de architectuur op .te dragen aan den gemeente-opzichter. Andere leden daarentegen willen een vol komen bekwaam architect zien aange steld. de risico achten ze te groot en men twijfelt er aan of de gemeente-opzichter wel voldoenden tijd zal hebben. Een archi tect evenwel zal 8 pct. van de bouwkosten I kunnen berekenen, onze plaatselijke archi tect, de heer Dekker, heeft aangeboden het voor 5 pet. te doen, den gemeente-opztehter zal echter slechts een gratificatie worden toegekend. Na eindeloose debatten over deze aange legenheid wordt met 8 tegen 5 stemmen be sloten de architectuur oj> te dragen aan I den gemeente-opzichter. Voorstel met betrekking tet den beuw van een woning by het kantoor voor de Rijks- belastingen Hieruit blijkt, dat de bouw van het huis met inbegrip van het kantoor een bedrag zal vorderen van f 13100.respectievelijk f 13400.zonder den noodlgen grond, waar van het bedrag op ongeveer f 2200.wordt gesteld, n.l. 396 vierkante meter tegen f550. De bouwkosten van het kantoor alleen zonder den grond zijn geraamd op f 6200. B. en W. meenen te moeten ontraden tot den bouw van de woning te besluiten, uit overweging, dat het allerminst zeker la. dat een dergelijke woning, we.ke een huur zal moeten opbrengen van f 640 per jaar, bij voortduring verhuurd zal worden, waardoor de gemeente een tamelijk groot risico op zich neemt, te meet waar aan een woning voor een dergelljk ambtenaar alhier geen behoef te bestaat, gelet op de omstandigheid, dat hl) voor veel legeren prijs een middenstands- wonlng zal kunnen huren, hetgeen thans ook door den tegenwoordigen ontvanger wordt gedaan en zijn opvclger dezelfde wo ning zal kunnen betrekken. Op grond hiervan stellen B. en W. voor, niet tot den bouw als boyen omschreven te besluiten. Ook omtrent deze aangelegenheid ontspannen zich vinnige discussies. Het voor stel van B. en W. wordt aangenomen met 8 stemmen voor, 2 tegen en 1 blanco. Voorstel tot het sluiten van een tijdeiyke geldleening. B. en W. stellen den raad voor, een tijdelij ke geldleening te sluiten tot een bedrag van ten hoogste f 16000.ter voldoening aan de kosten vallende op den verbouw der R. K. Parochiale Bijzondere School, aanschaffing van meubelen en leermiddelen, zoomede aanleg van waterleiding en bestrating van het toegangspad naar de school, aflosbaar vóór 31 Dec. 1930. Wanneer de juiste bedragen van een en ander bekend zullen zjjn. zal deze leenlng In een vaste leenlng kunnen worden omge zet. Voorgesteld wordt de leenlng te sluiten a pari tegen een rente van ten hoogste 4% pCt. met een provisie van ten hoogste pCt. Al les accoord. Bjj de rondvraag verzoekt de heer van Erp te willen overwegen of de vuilnis eeni ge keeren per jaar In de buitenwijken kan worden opgehaald. De heer Bakker heeft vernomen, dat de Voorzitter is aangezocht zitting te nemen in de commissie tot regeling der schade, ge leden bij het noodweer en de hagelslag. De Voorzitter heeft echter geen zitting genomen omdat de heer Timmerman er zit ting In had. De heer Bakker noemt dit ernstig plichts verzuim en kan hierover zijn spijt niet ge noeg uitdrukken. De Voorzitter zegt, dat de beweringen van den heer Bakker wemelen van onjuistheden waar de heer Bakker hem echter persoonlijk zoo aanvalt zal hjj hem niet van antwoord dienen. De heer van Rijswijk wil dat de gemeente een schadevergoeding zai uitkeeren. Spreker maakt er een voorstel van. In principe besluit de raad, dat de meente financieel zal steunen, het vast te stellen in overleg met de commissie. De heer Lohman wil de Regentenstraat aan de Noordzijde met boomen beplant zien.'- Voorts informeert spr. naar de asphalteering van den Stationsweg. De voorzitter zal kostenberekening opmaken. De heer de Vries wijst op den slechten toestand van het bruggetje over de Laan- sloot aan de zijde «ter Stuie Laan. Voorzitter zegt onderzoek toe. Spr. informeert vdorts naar het instituut Schoolarts, hieromtrent blijkt dat men om trent deze aangelegenheid nog steeds aan 't onderhandelen is. Hierna gaat de raad in comité.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6