Binnenlandsch c^Cieuws Gemengd c^Cieuws J f A l). I 'f Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE il NATIONAAL GEZELLENCONGRES TE DEN HAAG LUCHTVAART Onweer De „Southern Cross” r be voer De Do X naar Amsterdam Ernstig auto-ongeluk Eetkunstenaars v F Nederlandsche Heldemaatschappi} LJitslaande brand te Den Haak Kinderverlamming Een spuitgast het slachtoffer Opening van Heek’s 14e lunchroom f 'z c ,430 H Moordaanslag te ’s-Gravenhage De crisis in de Ned. Reisvereeniging Doodelijk ongeval bij een Brandweer-oefening n de rteete aan n a c 1 De Eoconomische Voorlichtings dienst I cvv Het hoofdbestuur stelt zijn mandaat ter beschikking Student schiet op een gehuwd man; de echtgenoote verdwenen in 1 commMc geeft la «verwsgtaE. - ig van Jaar- Van Dijk onwel urinoir aanval telegram het peen Het grootste vliegtuig ter wereld Laffe overval te Heerlen had De dader gearresteerd gebeurde ar- r op Vijf gewonden ke in vooral, Deze verminderde C 1 I 9 43J aoo 9 r Heidemaat- vocrzitter- Te Alphen a. d. Rijn is bij een vijftien jarig meisje een geval van kinderverlam ming geconstateerd. Zaterdagavond plaatg zoo auto óge. be» verscheen General 435. Ze namen afscheid van den dokter, die Duim zoo goed geholpen had en met luid geroep en met wuiven, gingen sü opnieuw op *t pad. Ook de dokter groette vriendTjjk, ael -hun hartelijk goeden dag, boog, over 't hek gebogen, groette tot hü de drie lui niet meer zag. Ie n ■en centraal bureaa voor eeenomiceiie voorilchUng de ge- ge- "2 luit tot groot eening, langen plaat- I eening en. sultaat en te- zonder nkelijk en ge- ónder 1 T^br. ‘g aan 5 jaar. van jks- sioeg „De de groot. >n op jevlng nood- vol- ■ngo. men Ji ter rchl- »tea •chl- het hter rden i t. 1- n I- lute zal dijk tar- >rdt >50. een I.— tot uit dat zal bü oor icix oor ef- la* fa in* ter ro- con- tenlng i raad Ü- in de K. ig ie in w huur met onder Jaar- n. or, te Md fr iet 5- van de ken. Wij zijn geschapen om God te en hem eeuwig te aanschouwen in hemel. Wij moeten leeren zien heel leven in het licht van de waarheid, leeren Evert van Dijk kan in verband met een van ptomaïne-vergiftiglng (veroor- saakt door minder deugdelijke spijzen) niet deelnemen aan de officieele feesten. een zware steken. Aanvankelijk deed het ongeval zich niet Verschenen Is het verslag van de commis sie van voorbereiding eener organisatie van den economischen voorlichtingsdienst. >lr te len de kosten Het grootste Vliegtuig ter wereld de Do. X zal tn de tweede helft ven Augustus van Friedrichshafen langs den Rijn naar Am sterdam vliegen, de Noord- en Oostzee be zoeken en zich vervolgens ook naar Berlijn begeven. Het toestel heeft tijdens een vlucht boven het meer van Constanz 169 personen aan boord gehad. Het Is met 12 motoren van te zamen 6300 P.K. uitgerust. komstig Visser. Het hoofdbestuur zal tot de beslissing der algemeene vergadering in functie Wijven. Tijdens het hevige onweer dat Vrijdag avond van 9 tot 11 uur boven Weert woedde de bliksem in de kapitale boerderij Voorhoeve". toebehoorend aan K. en staande op Altweert. De boerderij brandde tot den grond toe af. Zoo goed als niets kon worden gered. Een paard, een koe en een varken kwamen in de vlammen om. Ook sloeg de bliksem op verschillende plaatsen in de langs den rijksweg staande eikenboomen. r fa,' V dL*1 Een laffe overval heeft aan den Valkenburgerweg te Welten gehad. Aan de politie te Heerlen werd telefonisch medegedeeld, dat men op genoemden weg een zwaar gewonden man had aangetroffen. De plaatsvervangende commissaris van po litie, de heer Van den Dolder. nam ontnid- delljjk de noodige maatregelen Een tweetal rechercheurs, dat zich naar den Valkenbergerweg begaf, trof in de Ge- leenstraat een vrachtauto aan waarop men den getroffene, den te Heerlen wonende A. Bran. s. naar het hospitaal vervoerde Daar bleek, dat men hem met een mes een diepen steek in den hals had toegebracht, waardoor hij levensgevaarlijk gewond was. Op de plaats van het onheil vonden de rechercheurs" een pet en een door midden geeneden sjaal, die aan den gewonde toe behoorden Inmiddels was een onderzoek ingesteld in het kosthuis van den mishandelde, met het resultaat. dat in inspecteur-rechercheur Weyma en de rechercheur Halman», te mid dernacht. den vermoedelijken dader J. H.. die te Klimpen woonachtig is. in een café te Voorendaal konden arresteeren. Naar de „Courant"' verneemt, bestond er reeds eenigen tijd een veete tusschen de beide personen over hun werk. H. heeft den ander vermoedelük naar den Valkenburgerweg gelokt, waar hij hem plot seling met een mes aangevallen heeft. De toestand van den gewonde was Zondag avond in hooge mate zorgwekkend. naai Congres bijeen onder leiding van Mgr Aengenent, Bisschop van Haarlem, legt aan uwe voeten hare gevoelens van ware toewij ding en trouwe gehoorzamheid.” Aan H. M. de Koningin werd het volgende telegram gezonden: „De Katholieke Gezellen-Vereeniging in Nationaal Congres bijeen te Den Haag, biedt uwe Majestestelt eerbiedige hulde.” Ook de mededeellng van dit werd met gejuich begroet. De weleerw. pater Bteata O. P. hield een feestrede, welke met herhaald applaus werd onderbroken. Mgr. Aengenent hield een korte toespraak waarin Z. D. H. het Kol pings werk schetste als een der mooiste van de Katholieke or ganisaties. 8pr. noemde de St. Jozefs-Gezellen-Ver- eenlglng de mooiste vereeniging voor de jeugd van 17 tot 25 jaar. Mgr. besloot met den wensch dat God de St. JozefsGezellen-Vereeniging moge as genen en dat zij tot steeds grooten bloei ge komen. Tot slot werd de banier-cantate gezongen met syphonie begeleiding onder leiding van kap. Th. Boonekamp. De Harmonie van de Gezellen-Vereent- ging Den Haag I onder leiding van den heer F. S. Ogier, gaf eenlge marachen Tot vijf uur heeft de K R O voor de luis teraars hetgeen ter vergadering uitgezonden. In de hoofdbestuursvergadering der Neder, landsche Re is vereen., welke Zaterdagavond in Den Haag werd gehouden, is het rapport- De Vlssc, uitvoerig besproken en ten slotte is. naar de ..Courant" verneemt, besloten, dat in de algemeene vergadering der Neder landsche Reisvereeniging die vennoedeltjk in September zal worden gehouden, het hoofdbestuur zijn mandaat ter beschikking zal stellen der algemeene vergadering, overeen- de conclusie van het rapport-De stelde onderzoek bleek, dat de vrouw spoor loos verdwenen was. In verband hiermede verzoekt de com missaris haar zich ten spoedigste bij hem aan te melden ten einde over het geval te worden gehoord. Het kind is tijdelijk bij buren ondergebracht. Zaterdagmiddag is ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan der 8t. Jozefgeaellenver- eeniging een Nationaal Gezellenoongres te Den Haag aangevangen met een vergadering van seniores en commissarissen in het ge bouw der St. Jozefsgezellenvereeniging den Haag I in de Maasstraat. De centraal praeses. rector v. Galen, sprak een welkomstwoord. Hier in Den Haag heeft het Kolplngswerk, aldus spr. een 60-jarige traditie achter zich. Den Haag heeft veel voor het Kolplngswerk gedaan, maar kan en zal nog veel meer doen. Wij zün hier bijeen om te getuigen op de eerste plaats van onzen ulterlijken groei. Waren er in 1823 59 vereenigingen in cen traal verband vereenlgd. thans zijn er 102 met te zamen bijna 10.000 leden. Vervolgens komen wij getuigen van den innerlüken bloei, welke blijkt uit het krachtig leven der onderafdeelingen en uit het lorotooten der zelfwerkzaamheid der leden, zoodat thans 500 bestuursleden uit alle deelen van het land hier bijeen zün. Zaterdagochtend is in een perceel aan de Valkenboschlaan te 's-Gravenhage een rin ging tot doodslag gedaan, welke poging <rh- ter geen groote gevolgen heert gehad Op een eerste étage woonde een jong echtpaar met een kind. De dertigjarige man had Zaterdagmorgen de woning verlaten voor een reis bulten de stad. Hij ging even wel eerst nog even schoenen koopen en wil de deze vóór zijn vertrek aan zijn viouw laten zien. In zijn woning teruggekeerd, be gaf hjj zich naar de slaapkamer waar hij meende zijn vrouw te zullen vinden. Zij was evenwel in de voorkamer, toch toen de rr.an zich daar heen wilde begeven werd plotse ling de deur van een kast geopend en hier uit kwam een jongeman te voorschijn, die snel een revolverschot op den heer des hui zes loste. Het schot trof -deze gelukkig slechts aan het been en bijtijds, voordat een ander schot kon worden gelost, wist de ge troffene een raam aan de straatzijde open te schuiven en aoor het roepen van ..moord" ae aandacht te trekken. Spoedig waren eenlge agenten aanwezig, die de woning binnen traden en zich naar boven begaven, waarheen de dader na zijn aanslag was gevlucht. De jongeman zich opgesloten in een kamertje. Op bevel van de politiemannen gaf hij zich echter gewonnen, waarna hij werd ge arresteerd. Hij bleek een twintigjarig Duitsch student, wonende te Buer. te zijn. De inmiddels gewaarschuwde geneeskun dige dienst heeft den getroffene, die een schampschot aan het been had. verbonden. Bij het door commissaris Kramer inge- spoedig mogeiijk aan de Staten-Generaal een wetsontwerp aan te bieden, teneinde de instelling van een centraal bureau voor economische voorlichting te bevorderen. Zij stelt er prijs op te verklaren, dat zü bij haar onderzoek en de samenstelling van haar rapport de medewerking heeft gehad van den heer W. Graadt van Roggen, se- cretaris-generaal der Nederlandsche -beurs. stok, schot den onderbeen Dentro in het achterlijf, en wel met zulk kracht, dat de ijzeren punt door de oliejas heen in het lichaam bleef MaehUge demonstratie De Residentie Is gisteren getuige geweest van een grootsche demonstratie van het Kolplngswerk. Reeds in de vroegere morgenuren toen de groote stroom van zonen van Vader Kolping opging naar de kerk van den H. Anthonius en Bodewijk om daar de Pontificale Hoog mis, opgedragen door Mgr. Aengenent, bis schop van Haarlem bij te wonen, stond de Residentie reeds In het teeken van Vader Kolping”. In de middaguren had in de kerken van de H. H Anthonius en Bodewijk en van den H. Jozef een kort Lof plaats, waarna de deelnemers met honderden en honderden banieren zich opstelden voor den grooten optocht, die van de Bqpchkantkerk trok door Sparenhage en Rijswijk naar de Rijs- wjjksche Wielerbaan waar het congres plaats vond. Om ruim 4 uur betrad Z. D. H. Mgr. Aen genent. vergezeld van zijn secretaris, onder luid gejuich het meeting-terrein en nam plaats tusschen de honderden geestelijken, die zich om hem heen schaarden. Met den Koipingsgroet „God Zegene het Eerzame handwerk” opende de Centraal Praeses de bijeenkomst en verwelkomde den Bisschop en alle hooge geestelijke en bur gerlijke autoriteiten. Onder een daverend applaus werd mede- deeling gedaan, dat aan Z. H. den Paus het volgende telegram zal worden gezonden: „De leren der St. Jozef gezellen-Vereenl- Een andere lezing. Volgens een andere lezing heeft het poli- tie-onderzoek uitgewezen, dat de echtgenoo te van den getroffene het plan had opgevat om. zoodra haar man vertrokken zou zijn op reis te gaan, de woning te verlaten. Zij had den Duitschen student, die een neef van haar is. verzocht, haar bij het inpak ken van koffers behulpzaam te zijn. Toen haar man plotseling thuiskwam en zu zich in haar plannen gestoord zag. gaf zij den student den raad, zich in een kast te ver stoppen. waaraan deze gevolg gaf Toen de man den student in de kast ontdekte, ont stak hij In woede. Er ontstond een worste ling. waarbij de Student een revolver greep, die eigendom was van zijn tegenstander en daarmee schoot. De vrouw had intusschen ook de vlucht genomen. Bater op den dag kwam zij te voorschijn uit een brandstoffen- kast. Zij gaf toen alle inlichtingen aan politie, welke een ander licht op het beurde deden vallen dan aanvankelijk beurd was De student blijft nog In politlebewaring. Fabriek van Radio-artikelen vernield Zaterdagmiddag ongeveer kwart ever één is door onbekende oorzaak het perceel Nieuwe Havenstraat 99. te Den Haag, waarin gevestigd zijn de kantoren en fabriek van de firma ..Radiogolf", geheel uitgebrand. Waarschijnlijk is de braijd ontstaan aan de voorzijde van het pakhuis. Door de groote hoeveelheid landbouwma- teriaal nam het vuur In enkele oogenbllk- ken in omvang toe. Na korten tijd kwam de brandweer met een spuit ter plaatse. Onderwijl was het geheele pakhuis door het vuur aangetast en stond het in lichte laaie. De brandweer oordeelde het noodig. nog een motorspuit te laten komen alsook de groote magyrusladder. Onder leiding van den commandant der brandweer, hoofdinspecteur De Ridder, werd toen met kracht het vuur bestreden. Met tien stralen werd het vuur aangetast, doch het vuur verminderde geenszins. De holjeshuizen, welke aan het pakhuis grenzen, moesten grootendeels ontruimd worden. Aan de andere zijde ia een pakhuis, waar verschillende draai-orgels in geborgen wor den. Deze instrumenten werden alle op straat gezet, daar het dak van dit pakhuis reeds vlam vatte. Slechte Dinsdag 8 Juli as., te 2 uur n.m. wordt Heek s 14e Bunchroom, geopend en wel in Utrecht, Potterstraat 3, hoek Oude Gracht, tegenover het Postkantoor, waarmede dus Heek’s systeem ook in de Bisschopsstad wordt ingeluid. Het pand, waarin deze 14e Lunchroom wordt gevestigd, Is gebouwd door de Haag- sche Aannemersfirma H. van Bergen Henegouwen, onder de beproefde leiding van de architecten Otten Logemann. De kadastrale grootte van dit pand be draagt 543 M3. De bovenzaal heeft een op pervlakte van 366 M3., de keukens van 340 M3., de kelders ven 406 M2, en de fietsen- bergrulmte van 92 M2. 436. Wat moe geworden door het loopen, zochten zij een plekje op t gras, waar onder de schaduw der boomen, het heerlijk koel en rustig was. En terwijl zjj daar rustig sliepen, mg hen. bijna door schrik verdoofd, een der autodieven, de schavuit, die Piero's pakje had beroofd. deelnemen aan de officieele feesten, welke heden te San Francisco ter eere van de vlie gers worden gegeven. Kingsford Smith en zjjn tochtgenooten woonden Zaterdag te Livermore een rui terfeest bij. waar zjj door duizenden war den toegejuicht. De Amerikaansche bond van veteranen marconisten heeft Stannage 't eerelldmaat- schap verleend. Alle leden der bemanning hebben gewei gerd fïlmcontracten te onderteekenen. daar zjj hun tocht als een zuiver sportieve onder neming beschouwen. In Juli 1929 stierf In Arkansas Joh. Horton, een neger van afkomst, die jaren achtereen een soort wereldrecord in het eten geslagen heeft. In zün jongere jaren maakte hij goede zaken door van stad tot stad te trekken en daar de menschen uit te dagen om In het publiek een ..eetwedstrijd" met hem aan te gaan, waarbij de overwinnaar een flinke premie zou trekken. Er waren natuurlijk al tijd menschen, die aan zoon wedstrijd deel namen en nog meer, die bereid waren om een betrekkelijk hoog entreegeld te betalen, om die eetpartij eens van nabij te zien. John Horton was steeds de overwinnaar en daar zijn chef er uitstekend slag van had ook nog aanzienlijke weddingschappen af te sluiten, beschikten beiden geregeld over een flink inkomen. Soms konden de voorstel lingen in een stad dagen achtereen ge geven worden, tot dan ten slotte de kranten er op weien, dat normale menschen toch nooit kans hadden om In een wedstrijd met iemand die een zlekeljjke eetsucht heeft, de overwinning te behalen, zoodat er dan geen tegenstanders voor Horton meer kwamen op. dagen. Daar de politie meermalen van meening was, dat er een of ander bedrog in het spel was bij het vertoonen v»n de kunsten van den neger, namen dikwijls officieele ver tegenwoordigers als controleurs aan de voor stellingen deel en zoo kreeg men wel eens de volgende officieele lijst van alle levens middelen, die Horton bij zoo'n gelegenheid verelond. Om te beginnen at hjj een do zijn citroenen op met schil en al. om. zoo- ale hij zei. zijn eetlust op te wekken. Daar na volgden 10 KG. Oalifornische appelen; de volgende portie bestond uit 20 hard gekookte eieren, die met schaal en al naar binnen gingen. Ten slotte verdween er nog een gebraden kalfsbout van bijna 15 K.G. in zijn maag. Daarbij dronk de kamptoen- eter 11 L. melk en een dozijn flesschen sodawater. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat geen enkele der andere deelnemers aan den wed strijd ook maar in de verste verte zoo'n massa kon verslinden, vooral, daar het tenslotte ook niet ieders smaak is citroenen met schil en eieren met schaal en al naar binnen te werken. Met dat al werd Horton nog niet eens zoo buitengewoon vet in zün besten tijd woog hü nog maar ongeveer 130 K.G. en bü zün dood zelfs niet eens 200 pond. Ook op zün gezondheidtoestand schünt het buitengewoon veel roen niet büzonder scha- delük gewerkt te hebben want Horton was nooit ernstig ziek en stierf ook niet ten gevolge van te veel eten, maar aan bloed vergiftiging, waarvan de dokters hem niet meer konden genezen. Slechts eenmaal zou Horton ernstige nadeelen van zün uitvoe ringen gehad hebben, dat was. toen hü op een wedstrijd twee eetlepels cement inslikte en direct daarop water dronk. Alleen een reuzenportie laxeermiddelen kon hetn toen van een wissen dood redden. Te Castricum werd Zaterdag gehouden de jaarvergadering der afdeeling schappij boven het U, onder schap van den heer Wempe. -Eiikele mededeellngen volgden waarna het Jaarverslag ert de rekening en verantwoor ding werden goedgekeurd met een batig sal- da van f 84.11, onder dankbetuiging aan de s^retaresse-penningmeezteresse mej. v. d Feen de Lille te Alkmaar. Tot bestuurslid werd herkozen de heer de Man van Alkmaar, terwijl in de vacature Hoogterp werd benoemd de heer Baron van Fridagh. burgemeester van Schoort Enkele andere huish. zaken werden be sproken, waarna naar het raadhuis werd ge togen waar de burgemeester de afd. ontying. Op den Sint Annaweg te Nümegen heefi gistermiddag om één uur een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij 5 personen meer of minder ernstig gewand werden. Ter hoogte van de Van Peltlaan reed in vrij snelle vaart een luxe auto, waarin 5 personen ge zeten waren. Voor in den auto zaten dr. S. uit Gepnep en zün dochtertje, het meisje chauffeerde. Waarschünlük heeft mej. S. op een’ gegeven moment de beheersching over het stuur verloren. Plotseling althans schoot de wagen van den rechter- naar den linkerkant van den weg. botste daar tegen een lantaarnpaal, die in drie stukken brak kwam toen in aanraking met een boom om ten slotte in een greppel langs den weg te belanden. Alle vüf inzittenden werden gewond; dr. S. en zün dochtertje wel het ergst. Zü wer den in een nabijgelegen woning Unnenge- bracht. waar dr Frenken hun de eerste hulp verleende. Beiden werden hierna per zie kenauto naar het Wilhelmina-Ziekenhuis overgebracht. De drie andere leden van het geselschap konden na voorloopig verbonden te zijn hun weg vervolgen. De toestand van dr. S en mej. S. was gisteravond redelük wel De auto was waar beschadigd. Ook in de gemeente Reeuwük hebben zich thans drie gevallen van kinderverlam ming voorgedaan. Het betreft kinderen van 8 tot 14 maanden. met inspanning van de uiterste krachten kon dit voor verdere verwoesting behouden blüven. Eerst m drie kwartier verminderde de vlammenzee en toen kon een gedeelte van het materiaal inrukken Het geheele perceel is een ruïne gewor den Ook in de belendende perceelen is schade, door het water veroorzaakt. Ze bedraagt eenige duizenden guldens. De eigenaar van de radio-firma moest op het hoofdbureau van politie verschünen in verband met het onderzoek naar de oor zaak. Reeds gedurende enkele weken worden door de Vrüwilige Brandweer te Rotterdam In verschillende stadsgedeelten oefeningen gehouden ter beproeving van het mate riaal. Vrijdagavond had een dergelüke oefening plaats op de Admiraliteltskade. Bü deze oefening heeft een vreeselük ongeval plaats gehad, waarvan de 44-jarige geraffecteerde, de heer G. G. J. Dentro het slachtoffer is geworden. Bü het spuiten, begon plotseling een slang gevaariük heen en weer te zwiepen. De van een Ijzeren punt voorziene steun- die aan de straalpüp bevestigd is, los, raakte eerst den geaffecteerde, heer A. van Kleef aan het linker en trof vervolgens den heer De ontvangst had plaats in de sober, maar keurig versierde raadzaal, waar wethouder Henuner recipieerde, bü buitenlandsch ver- blüf V. d. burgemeester. In een kernachtige rede heette hü de aanwezigen hartelljk wel kom en sprak er zün vreugde over uit, dat de aid. van de Heidemaatschappij alt jaar te Castricum heeft willen vergaderen. Met den wensch, dat het bezoek aan Cas tricum aangename herinneringen zal mogen nalaten, besloot spreker zün rede. De vlce-voorzitter, burgemeester Wempe. beantwoordde de harteiüke toespraak van den wnd burgemeester en verzocht weder- keerig belangstelling voor het werk van de maatschappü Hierna werd de eerewün rond gediend en bleef men nog enkele oogenblik- ken büeen. Vervolgens namen allen deel aan de ge meenschappelijke lunch In de „Rustende Jager", waarbü de vereeniging voor vreem delingenverkeer „Castricum Vooruit" de at tentie gehad had, de tafel met bloemen op te vroolüken. Deze attentie werd op grooten prijs gesteld. Na den inwendigen mensch versterkt te hebben, Ving de excursie op het provinciaal landgoed aan, waartoe met een autocar werd gereden naar het z. g. n. Vogelwater, waar de tocht onder deskundige leiding van den rentmeester aanving. Allereerst werd bezich tigd de ontginning ter plaatse waar een op pervlakte van 30 H.A. door werkverschaffing is herschapen in besten tuin- en boschgrond. Vervolgens werden de aangelegde bosschen bezocht. Een mooie wandeling door de bos schen en duinen liet den deelnemers zien wat hier met beleid en arbeidzaamheid is tot stand gebracht en dat indien men deskundig te werk gaat de kale dulngronden zün te herscheppen in beste tuin- en bouwlanderüen en in heerlüke koele en móóie bosschen. Met een bezoek aan het kampeerterrein en Zee werd de dag besloten. komen, om er getuige van te zün. hoe Kahle een gebraden geit met beenderen en al verslond, om daarna nog 6 schok (1 schok Is 60 tot 64 stuks) appels te verorberen. 50 jaar na den dood van „de Kaal-vrêter" leefde in Orleans zekere Jean Mlreau. wiens prestaties op het gebied van veel eten even- ens beroemd geworden zün. Van hem wordt vei neld. dat hij twee schepel pruimen met steen en al kon opeten, zonder dat die zonderlinge kost hem blükbaar buikpün veroorzaakte. Een kroniek zegt, dat hü eens aangekondigd had. dat hü een heel gebra den kalf op zou eten en dat zün medebur gers. tegen betaling, van entrée. getuige mochten zijn van deze grap. De maaltüd ging ook door, zoo meldt de kroniekschrij ver verder, maar Mlreau moest het ondanks alle inspanning opgeven, voor hü zün taak voleind had. Daar de toeschouwers zich bedrogen voelden, vielen zü den „vreter" aan en deze kon slechts door tusschenkomst van de politie, die hem tn arrest stelde, ge red worden. Om aan ‘een vervolging te ont komen. bood Mlreau aan de voorstelling een week later nog eens te herhalen. Hetzü. dat de wanhoop hem büzondere kracht verleend, hetzü dat de gevangenis kost hem bijzonder hangerig gemaakt had; in ieder geval het gelukte den ..honger kunstenaar' werkelijk bij de tweede proef 't experiment tot een goed einde te brengen, waarop de menigte hem toejuichte en de de politie hem in vrijheid stelde. Van Josep.. Komicher, die in 1771 stierf, wordt verteld, dat hü. behalve het ver mogen om kolossale massa s vleesch te ver orberen. ook nog de gewoonte had enkele kleinere steenen tusschen zijn eten te men gen, omdat hü anders, naar hü beweerde, nooit het gevoel kreeg, dat hü werkelük verzadigd was Ook hij verdiende veel geld met zün „eet- kunst". zoodat hü op betrekkelük jeugdigen leeftüd ging rentenieren en verder van pu blieke voors ellingen kon afzjen. In elk ge val moet hü ook later nog heel wat expe rimenten op gebied van „eetlust” binnen be sloten vriendenkring vertoond hepben ,maar wat daarover verteld wordt, klinkt zóó on- gelooflük. dat men zulke vertellingen altüd onder het grootste voorbehoud dient aan te nemen. In de laatste jaren moet er in Amerika een man in een circus opgetreden zün volgens verschillende berichten ook in de groote steden van Europa die in enkele minuten een heel vat bier uitdronk en daar na 'n aantal kikvorschen en visschen in zün maag liet verdv.'ünen. die hü overigens naar verkiezing weer kon uitspuwen. Insgelüks zün er ook menschen geweest die tegen betaling een ontzaggelüke massa water of zelfs petroleum uitdronken. Ofschoon men bü zulke voorstellingen dik- wüls over veel routine moet beschikken, ter. wül de „artisten" vaak bedriegelüke trucs gebruiken, bewüzen de gevallen, die werke lijk grondig onderzocht zün, toch voldoen de. dat er altüd wel enkele menschen zün geweest, die door hun buitengewone pres taf wat „eten" betreft, zeer groot op zien verwekt hebben. ernstig aanzien. Terwül men op den van den Geneeskundigen Dienst, die onmlddellük gewaarschuwd waz, wachtte, onderhield de heer Dentro zich nog met de omstanders In het ziekenhuis aan den Coolsingel bleek echter, dat de verwonding van roer en^tigen aard was. Om half 12 is de hror Dentro daar overleden. De heer van Kleef, die het eerst getroffen werd, kreeg gelukkig slechts een onbetee- kende wonde aan den linker voet en is ter plaatse verbonden. Doetinchem weer van de partij Vrijdagavond woedde boven Doetinchem wederom een hevig onweer, dat vergezeld ging van zware slagregens. Het vuur was geen oogenblik van de lucht, terwül knet terende donderslagen de hulzen deden tril len. Bü den heer B. sloeg de bliksem in huis evenwel zonder brand te veroorzaken. Een populier achter het hui» van den heer M. werd gespleten, terwül in de woning evenals in verschillende andere huizen de licht leiding vernield werd. In het naburige Kilder (gem. Bergh) werd de schuur van H. Hietkamp dóór bet hemelvuur getroffen. De achuur brandde geheel af. In 1754 stierf te Wittenberg de tuinman Jacob Kahle, die door zün tjjdgenooten met den naam .jYesz Kahle” (de kaal- vrêter) werd betiteld. Ook van dezen smuljjaap wordt gemeld, dat hü zich steeds in de beste gezondheid mocht verheugen en meer dan 70 Jaar oud werd, niettegenstaande hü niet alleen on- geloofelüke hoeveelheden levensmiddelen naar binnen werkte, maar ook nog de ge- woont had, de vreemdste dingen in te slikken. Zoo moet hü bü voorkeur bü zün maaltüd tegelükertüd bord en schotel stuk gebeten en ingeellkt hebbenIn tegen woordigheid van de gemeenteraadsleden van Halte verorberde hü in één keer een halve schotel peren, een heel speenvarken, twee brooden tot een totaal gewicht van haast 5 K.Gv en besloot de voorstelling met ..zooveel koeken als de eerzame stads bakker in een heelen nacht had kunnen bakken”. Toen men hem „voldoende be wonderd en zeer geprezen had”, zoo staat er letterlük in de oorkonde, verslond Kahle ate toegift nog een kussen, dat geheel met l.ennep gevuld was. Maar ook levende dieren waren voor den beroemden „vreter" niet veilig en de vreemdste dieren waren hem het liefst. Zoo kan men tn een oud journaal lezen, dat Kahle zelfs volwassen ratten opat om nog maar van kleine dieren als muizen, sprinkhanen, kevers en vleermuizen te zwü- gen. Ook had da .Jraal-vreter" er steg vwn om munt te staan uit zün wonderlüke bekwaam heid en htJ liet ook zijn kunsten tegen entréegeld bewonderen. Zoo meldt een kroniekschrijver uit dien tijd, dat er bü zulk een gelegenheid eens SMff bijeen waren Rede pasteer van Adriehem Spr. leidde vervolgens den oud-centraal- praeses, pastoor v. Adriehem, in, als spreker van dezen middag. Hierna wa* 't woqrd pastoor v. Adri ehem om te spreken1 over; „Roeping der 8t. Jozefgeaellen-vereeniging als opvoedkundig instituut.” Meermalen heeft spr. oudere St. Jozefsge- zellen op den avond van hun leven hooren getuigen: wat ik ben en wat ik heb, heb ik te danken aan de St. Jozefgezellenvereeni- ging. Omtrent weinige vereenigingen zal men zulke uitlatingen hooren. Dan moet de 8t. Jozefgezeltenvereenlging toch iets hebben in haar program, dat te van een stuwende kracht om menschen te vormen en te brengen op dat hooge plan. Waar ligt die opvoedende kracht der St. Jozefsgezellenvereeniging? Opvoeden is het leven en de ontwikkeling leiden en bevorde ren. De mensch heeft verstand, wil en de gave van het gemoed. Dat alles moet worden ont wikkeld. gevoed, geleid en gericht op het einddoel, op God. Het verstand moet war den ontwikkeld. De eerste kennis die we noodig hebben is die van ons levensdoel en middelen om dat doel te bereiken dienen den l het Zoo we ook kennen taak van den ar beid. De arbeid is niet alleen een straf voor de zonde en een middel om te verkrijgen, wat wü noodig hebben o«n te leven, maar ook een medewerken aan Gods schepping. Tot de opvoeding behoort versterking en ontwikkeling van den wil. Niet alleen de natuurlüke opvoeding van den wil moet ter hand genomen worden, maar ook de bovennatuurlüke. Op de derde plaats: de ontwikkeling van het gemoed. Het gemoed richt «Ich op het schoon». De oneindige schoonheid te God. In lederen mensch leeft de zucht naar de oneindige schoonheid en hij ziet in de schoonheid van het aardsche de afspiegeling van God. Hü leert de natuur lief te hebben, de natuur als een rijke bron van genieting. Laten we leeren genieten de schoonheid, die rondom ons voor het grijpen ligt in de natuur en ook in de kunst en den eeredienst. In den eeredienst der Kerk staan we in het voorportaal des hemels Maar we moeten ook in den eeredienst de schoonheid leeren zien. Wat doet nu de Gezellenvereeniging de richting van de ontwikkeling van ver stand. wil en gemoed? Kolping heeft zich van den beginne at gericht op de ontwikke ling van het verstand. Kolping stichtte zün vereeniging als een volks-unlversltelt op den grondslag van het godsdienstig beginsel. In de Gezellenvereeniging geschiedt die ont wikkeling op een vrüe wüze, in den omgang van de leden met den praeses en van de le den onderling. Bü de wilsvorming is vooral van betee- kenis de invloed van den praeses, die altüd is de vader. De vorming van het gemoed, de lust tot het schoone. wordt in de onderafdeelingen der Gezellenvereeniging ontwikkeld, ten minste als ze zich op hooger plan stellen. Ook in de ontspanning, in de muziek moet men het schoone nastreven en in het vermaak moeten we zoeken naar iets, dat ons veredelt en verheft. Hier kan de priester goede leiding geven evenals de gezellen, die zelf op het gebied van kunst en kunstnüver heid ontwikkeling hebben bügebracht. Spreker eindigde met den wensch. dat het Kolpingsdeviesarbeidzaamheid, vroolük- heid, eensgezindheid en godsdienstzin in de gezellen moge blüven voortleven. Een warm applaus en een dankwoord van den voorzitter oogstte de inleider voor zün leerzame voordracht. Tijdens de gedachtenwisseling ter vergadering Mgr. Th. Hürth. Prases der Kath. Ges. Ver. te Keulen, die door den voorzitter hartelljk werd welkom geheeten. Met een slotwoord van den centraal prae ses werd de bijeenkomst gesloten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7